Announcement

Collapse
No announcement yet.

Επαγγελματίες οδηγοί

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Επαγγελματίες οδηγοί

    Το βάζω σαν θέμα εδώ και αν είναι λάθος ας το τοποθετήσουν οι mod σωστά.
    Καλό θα είναι να μείνει οπότε να γραφουμε εδω για το επάγγελμα και να μην ψάχνουμε κάτι που θέλουμε σε όλο το φόρουμ.

    Μια ερώτηση παιδιά. Βρήκε κάποιος οδηγός δουλεια σε μεταφορική εταιρεία να μας πει συνθήκες εργασίας κ.α.?

    #2
    Ερώτηση για επάγγελμα που δεν υφίσταται στα skills

    Χαίρετε, ονομάζομαι Κώστας,

    Είμαι αυτοκινητιστής, ιδιοκτήτης και οδηγός αστικού λεοφωρείου εδώ και 12 έτη μέχρι και αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

    Γνωρίζω καλά την αγγλική γλώσσα, και είμαι 33 ετών.

    Πριν αρκετές ημέρες, επικοινώνησα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με μια εταιρία στην Μελβούρνη για career, ψάχνοντας για μια θέση οδηγού. Η εταιρία αυτή βρίσκεται μέσα στις 10 εταιρίες της Victoria, όπου δρομολογεί λεοφωρεία ώς τουριστικά μέσα και μέσα μαζικής μεταφοράς.

    Η εταιρία εν τέλει, μου απάντησε, ζητώντας να τους αποστείλω ένα certification ότι εργάζομαι όλα αυτά τα έτη εως και σήμερα ώς οδηγός-ιδιοκτήτης, και φυσικά την άδεια οδήγησης μου.

    Όλα αυτά τα έστειλα σε μεταφραστήριο, και τους τα ταχυδρόμησα με e-mail στην εταιρία.

    Πιστεύετε ότι υπάρχει προοπτική για κάποια παραμονή στην Αυστραλία;


    Ευχαριστώ.

    Comment


      #3
      ΚΩΣΤΑ

      Originally posted by KostantinosK View Post
      Χαίρετε, ονομάζομαι Κώστας,

      Είμαι αυτοκινητιστής, ιδιοκτήτης και οδηγός αστικού λεοφωρείου εδώ και 12 έτη μέχρι και αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

      Γνωρίζω καλά την αγγλική γλώσσα, και είμαι 33 ετών.

      Πριν αρκετές ημέρες, επικοινώνησα μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου με μια εταιρία στην Μελβούρνη για career, ψάχνοντας για μια θέση οδηγού. Η εταιρία αυτή βρίσκεται μέσα στις 10 εταιρίες της Victoria, όπου δρομολογεί λεοφωρεία ώς τουριστικά μέσα και μέσα μαζικής μεταφοράς.

      Η εταιρία εν τέλει, μου απάντησε, ζητώντας να τους αποστείλω ένα certification ότι εργάζομαι όλα αυτά τα έτη εως και σήμερα ώς οδηγός-ιδιοκτήτης, και φυσικά την άδεια οδήγησης μου.

      Όλα αυτά τα έστειλα σε μεταφραστήριο, και τους τα ταχυδρόμησα με e-mail στην εταιρία.

      Πιστεύετε ότι υπάρχει προοπτική για κάποια παραμονή στην Αυστραλία;


      Ευχαριστώ.

      Κώστα καλησπέρα, ασχέτως εάν η ειδικότητά σου είναι στα skiils ,Εάν βρείς εργοδότη που είναι διατεθειμένος να σε σπονσοράρει ,Τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

      πρέπει να τους ερωτήσεις αν είναι διατεθειμένοι να σαι σπονσοράρουν
      Κοίτα την VISA 457
      Όσον αφορά τα αγγλικά θα πρέπει να έχεις περάσει εξετάσεις IELTS
      Πρέπει να πιστοποίησης το επίπεδο αγγλικων σου με εξετάσεις IELTS
      IELTS Αθηνα, IELTS Athens, IELTS Θεσσαλονίκη, IELTS Thessaloniki, Μαθήματα Αγγλικών στην Αθήνα, Μαθήματα Αγγλικών στην Θεσσαλονίκη



      Ξέχασα να σου πω ότι βγάζεις τα διπλώματα δίνοντας πάλι εξετάσεις

      Διάβασε το ανάλογο θεμα
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #4
        koita edo: http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...AF%CE%B1-2622/
        kai fisika pistopoiimena egrafa pou na apodiknihs ta 12 xronia proypiresias.

        Comment


          #5
          Καλησπέρα κικιρίκου (χεχε),

          Κατάλαβα. Θα τους ρωτήσω δηλαδή αν είναι διατεθειμένοι να με σπονσοράρουν. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

          Πάντως τόσο η προυπηρεσία όσο και το δίπλωμα είναι officially που λέμε.

          Από εκεί και ύστερα, για τα διπλώματα έχω βρεί όλα τα σχετικά με την εταιρία της Vickroards και τις αιτήσεις ήδη, αλλά μπορώ να οδηγήσω με temporary visa ανάλογα με την περίπτωση.

          Εντάξει, αν καλώς εχόντων των πραγμάτων καταφέρω και πάω, θα έχω χρήματα μαζί μου, οπότε θα κινήσω και την διαδικασία να το μετατρέψω σε τοπικό.


          Πάντως ευχαριστώ παιδιά, αν χρειαστώ κάτι να μην διστάζω έτσι;


          καλή συνέχεια να έχετε.

          Comment


            #6
            Σχετικά με τα διπλώματα για επαγγελματιες οδηγους που δεν αναγράφονται η ημερομηνίες: άλλαξα το δίπλωμα μου και είδα ότι δεν αναγράφονται η ημερομηνίες απόκτησης του επαγγελματικού διπλώματος. Σε ερωτησει γιατί? μου απάντησαν ότι δεν γράφονται στα καινούργια διπλώματα. Τρίχες. οταν τους πίεσα πήραν Τηλ. Τον υπάλληλο στην υπηρεσία όπου είχα κάνει την επέκταση και του είπαν να περάσει της ημερομηνίες στο σύστημα. Μου λένε ότι πρέπει να βγάλω καινούργιο. πάλι 30 εύρο παράβολο και Φώτο. Μετά από μια λογομαχία έφυγα. Στέλνω ε-μαιλ στο υπουργείο και μετά από 4 μέρες ήρθε απαντησει την όποια στηλλανε και στην εδώ υπηρεσιακά μην γράψω αναλυτικά τη απάντησαν δεν υπάρχει λόγος(ας μη το κάνω).σήμερα το πρωί πήγα και ενώ πριν ήταν κατηγορηματική ότι χρειάζονται πάλι τα 30 ευρώ παράβολο τους έδωσα τη Φώτο και σε 10 μέρες θα πάρω το καινούργιο δίπλωμα με της ημερομηνίες γραμμένες χωρίς παράβολα και χωρίς αιτήσεις. Δεν πρέπει να περνουμε μεταφρασμένες της ημερομηνίες ουτε να πληρώνουμε 2 φορες για δικες τους ανευθυνότητες.

            Comment


              #7
              Originally posted by surfer View Post
              Σχετικά με τα διπλώματα για επαγγελματιες οδηγους που δεν αναγράφονται η ημερομηνίες: άλλαξα το δίπλωμα μου και είδα ότι δεν αναγράφονται η ημερομηνίες απόκτησης του επαγγελματικού διπλώματος. Σε ερωτησει γιατί? μου απάντησαν ότι δεν γράφονται στα καινούργια διπλώματα. Τρίχες. οταν τους πίεσα πήραν Τηλ. Τον υπάλληλο στην υπηρεσία όπου είχα κάνει την επέκταση και του είπαν να περάσει της ημερομηνίες στο σύστημα. Μου λένε ότι πρέπει να βγάλω καινούργιο. πάλι 30 εύρο παράβολο και Φώτο. Μετά από μια λογομαχία έφυγα. Στέλνω ε-μαιλ στο υπουργείο και μετά από 4 μέρες ήρθε απαντησει την όποια στηλλανε και στην εδώ υπηρεσιακά μην γράψω αναλυτικά τη απάντησαν δεν υπάρχει λόγος(ας μη το κάνω).σήμερα το πρωί πήγα και ενώ πριν ήταν κατηγορηματική ότι χρειάζονται πάλι τα 30 ευρώ παράβολο τους έδωσα τη Φώτο και σε 10 μέρες θα πάρω το καινούργιο δίπλωμα με της ημερομηνίες γραμμένες χωρίς παράβολα και χωρίς αιτήσεις. Δεν πρέπει να περνουμε μεταφρασμένες της ημερομηνίες ουτε να πληρώνουμε 2 φορες για δικες τους ανευθυνότητες.
              ετσι το εκανα και εγω μονο που πληρωσα τα 30....οταν πηγα να το παραλαβω,μου ζητησε ταυτοτητα και μου εδωσε το καινούργιο με της ημερομηνιες....χωρις να μου ζητηση το αλλο,
              και βρέθηκα με 2 διπλώματα κάρτες
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #8
                Δεν γνωριζω κατα ποσο ευσταθει,αλλα σημερα στο λεωφορειο προσεξα ποστερ οτι η εταιρεια ζηταει επαγγελματιες οδηγους.
                Το ονομα της εταιρειας ειναι ventura οποτε ψαξτε για πληροφοριες οι επαγγελματιες οδηγοι στην σελιδα της.
                Ελπιζω απλα να ισχυει η "αγγελια" ακομα...

                για περισσοτερες πληροφοριες
                Careers at Ventura Bus | Ventura Bus Lines

                Comment


                  #9
                  Originally posted by cyberwolvie View Post
                  Δεν γνωριζω κατα ποσο ευσταθει,αλλα σημερα στο λεωφορειο προσεξα ποστερ οτι η εταιρεια ζηταει επαγγελματιες οδηγους.
                  Το ονομα της εταιρειας ειναι ventura οποτε ψαξτε για πληροφοριες οι επαγγελματιες οδηγοι στην σελιδα της.
                  Ελπιζω απλα να ισχυει η "αγγελια" ακομα...

                  για περισσοτερες πληροφοριες
                  Careers at Ventura Bus | Ventura Bus Lines
                  ευχαριστουμε το εχουμε δει και περιμενουμε

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by κωστας γαργαλιανοι View Post
                    ευχαριστουμε το εχουμε δει και περιμενουμε
                    εύχομαι τα καλύτερα νέα για σένα και τον φίλο μου
                    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by kikirikoy View Post
                      ετσι το εκανα και εγω μονο που πληρωσα τα 30....οταν πηγα να το παραλαβω,μου ζητησε ταυτοτητα και μου εδωσε το καινούργιο με της ημερομηνιες....χωρις να μου ζητηση το αλλο,
                      και βρέθηκα με 2 διπλώματα κάρτες
                      Κανονικά είναι παράνομο να έχεις δυο άδειες οδήγησης, αλλά και από την άλλη ποιος το ξέρει????..... μόνο εσύ. Αν βέβαια είναι επαγγελματικό η άδεια οδήγησης θα λήξη σε 5 χρόνια. Είναι ένα μικρό δωράκι για μια πενταετία αλλά κρατά την μια κάρτα για ενθύμιο
                      Think before you driving@world.......

                      Comment


                        #12
                        Τα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια δούλευα σαν οδηγός στα αστικά λεωφορεία στην Αθήνα. Αφού κατάφερα να έρθω νόμιμα στην Αυστραλία με partner visa, Και αφού κατάφερα να βγάλω το επαγγελματικό δίπλωμα εδω(HR).Έκανα την πρώτη μου προσπάθεια στα αστικά λεωφορεία της Μελβούρνης
                        Σε οποιαδήποτε εταιρεία και να θελεις να εργαστεις κάνεις αίτηση στην ventura Careers at Ventura Bus | Ventura Bus Lines
                        Αφού έκανα online αίτηση
                        Μετά από δύο ημέρες μου απάντησαν,Ότι θέλουν να επικοινωνήσουν μαζί μου. Τους πήρα τηλέφωνο και μου κανόνισαν ραντεβού.
                        Σήμερα λοιπόν ήταν το ραντεβού, αφού πήγα με βάλανε σε ένα δωμάτιο και με έβαλαν να συμπληρώσω κάποιες αιτήσεις,

                        Η πρώτη ήταν εύκολη αφορούσε τα στοιχεία των παλαιών εργοδοτών. Η άλλη αίτηση αφορούσε τα πάντα περί υγείας ( τα πάντα), με αυτό τον τρόπο απαντάς εγγράφως και την υπογράφεις οπότε δεν μπορείς να παρουσιάσεις κάτι αργότερα
                        Στην άλλη αίτηση υπήρχαν ερωτήσεις για τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας της Αυστραλίας
                        Προσοχή : υπάρχουν πράγματα εδώ που δεν τα έχουμε στην Ελλάδα βάζω ένα παράδειγμα
                        hook turn Hook turn in Melbourne - YouTube


                        Και στην τελευταία απλές πράξεις μαθηματικών όσον αφορά τα εισιτήρια παραδείγματος χάρη κι αν σου δώσουν 20$ και πάρουν 1 εισιτήριο των 7,80 και 3 εισιτήρια των 1,90 πόσα ρέστα θα δώσεις

                        Αφού συμπλήρωσα όλες τις φόρμες πήγαμε σε ένα γραφείο και μου έκανε κάποιες ερωτήσεις Στο τέλος μου είπε θα επεξεργαστούμε τις φόρμες που συμπλήρωσες και σε μία δύο βδομάδες θα σε φωνάξουμε (αν όλα πάνε καλά) για τεστ οδήγησης
                        ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                        Comment


                          #13
                          GOOD LUCK
                          φιλαράκι

                          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                          Comment


                            #14
                            καλα αποτελεσματα!!!καλη τυχη!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by kikirikoy View Post
                              Τα τελευταία δεκατέσσερα χρόνια δούλευα σαν οδηγός στα αστικά λεωφορεία στην Αθήνα. Αφού κατάφερα να έρθω νόμιμα στην Αυστραλία με partner visa, Και αφού κατάφερα να βγάλω το επαγγελματικό δίπλωμα εδω(HR).Έκανα την πρώτη μου προσπάθεια στα αστικά λεωφορεία της Μελβούρνης .................................................. ........

                              Η σκέψη μας θα είναι μαζί σου,να'σαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις!!
                              We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
                              Joseph Campell

                              Comment

                              Working...
                              X