Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - cyberwolvie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - cyberwolvie

    Να τα μαζεψω σε ενα θεμα τελικα γιατι καμμια φορα θελω να γραψω κατι και δεν υπαρχει το καταλληλο θεμα.

    Κοστος ζωης
    Υπαρχουν 2 τροποι να κοιταξεις το κοστος ζωης στην Αυστραλια και αναλογα περνας καλα ή οχι.

    1ος:Μετατροπη των τιμων απο $-->€
    Ολα ειναι πανακριβα....
    2ος:Υπολογισμος κοστους αγορας με βαση το εισοδημα ενος εργατη.
    Υπαρχουν ακριβα και φτηνα και διαλεγεις τι σε βολευει.
    Ενοικια;
    Στις τιμες που εχουν αναφερθει σε προηγουμενα ποστ(350-450/εβδομαδα αναλογα την περιοχη και το σπιτι)

    Αυτοκινητο-απαραιτητο γιατι αν και εχουν ΦΟΒΕΡΗ συγκοινωνια η χρηση του αυτ/του ειναι απαραιτητη.Προσοχη οχι για το κεντρο αλλα για τα προαστια.Στο κεντρο πας με μικροτερο κοστος με συγκοινωνια.

    Σουπερ μαρκετ;
    Απλα θα αναφερω οτι σε γενικες γραμμες με ενα(1) μεροκαματο μπορεις να αγορασεις τα ψωνια της εβδομαδας.Εξαρταται παντα απο τι εχεις μαθει να ψωνιζεις.Αντε να χρειαστεις τοτε δυο(2) μεροκαματα.

    Αντε και εχεις αποτυχει στην εργασια σου ή εχεις οικονομικα προβληματα..Το συστημα σε βοηθαει.(centerlink,medicare κτλ)


    Οποτε ναι πρεπει να περιμενετε οτι τα πραγματα δεν ειναι οπως στην Ελλαδα,αλλα αυτος δεν ειναι και ο λογος που ηρθαμε εδω;;

    Αν εισαι νομιμος εργατης ή υπηκοοος οι ευκαιριες ειναι αρκετες.
    Δυστηχως οι εποχες αλλαξαν και η Αυστραλια διαλεγει τους εργατες που δεχεται στην χωρα της.Ισως αν το εκανε καποτε και η Ελλαδα αυτο τωρα θα ειμασταν εκει και οχι εδω.

    ΥΓ:Ειμαι Αυστραλια απο τις 18/3,ειμαι τυχερος και βρηκα σε 2 μερες δουλεια στην ειδικοτητα μου,ειμαι γεννημενος εδω και για 32 χρονια μεγαλωμενος Ελλαδα.Οτι γραφω ειναι καθαρα αυτο που εχω διαπιστωσει και ειναι η αποψη μου.

    Η Αυστραλια εχει και αρνητικα.
    Ο αλκοολισμος εδω παει συννεφο και η νυχτερινη διασκεδαση τους δεν με τραβαει..Ειναι πραγματα που τα αντεχω και μπορω να ζησω και χωρις αυτα γιατι ηρθα για καλυτερη διαβιωση και καλυτερο μελλον για μενα και την οικογενεια μου.



    Σε γενικες γραμμες αυτο που διαπιστωσα ειναι πως απο το μισθο σου μπορεις να ζησεις αξιοπρεπως ,να μην σου λειπουν βασικα πραγματα και να σου μεινει και κατι στην ακρη.
    Στην Ελλαδα εγω προσωπικα αν μπορουσα να το κανω δεν θα εφευγα αλλα ΔΕΝ μπορουσα να το κανω.
    Ειδικοτητα εχω Ευθυγραμμισεις αυτ/των-αναρτησεις-ελαστικα(με βασικο πτυχιο Μηχ. Αυτ/των)
    Η εργασια που βρηκα δεν ειναι σε Ελληνα εργοδοτη αλλα την βρηκα με ελληνικο τροπο και οχι αυστραλιας(στομα με στομα και οχι βιογραφικα,γι'αυτο και λεω τυχερος..)
    Ανασκοπιση:
    Εφτασα Μελβουρνη 18/3/2012 μονος με την οικογενεια να περιμενει να ετοιμασω τα χαρτια για partner visa.Το σχεδιο λεει πιανουμε δουλεια,κανουμε κομποδεμα,ετοιμαζω την βιζα και αρχιζουμε καινουργια ζωη.
    Βηματα αργα και σταθερα.

    #2
    13/4/2012
    Κατι που μου εκανε εντυπωση χτες..
    Μπαινοντας στο λεωφορειο το συστημα με το myki κα γενικα των εισητηριων ηταν offline.
    Σε ερωτηση στον οδηγο "τωρα τι;;" η απαντηση ηταν απολαυσε το δωρεαν ταξιδι!
    Γενικα απο οτι μου ειπε αν δεν δουλευει το συστημα δεν πληρωνεις(ευθυνη της εταιρειας ας προσεχαν..).
    Στην Ελλαδα θα μου εκοβε εισητηριο "τσεπατο"!!!
    ----
    Χτες πηγα στο centerlink να τους ενημερωσω πως το ραντεβου της Δευτερας(16/4) ειναι ανεφυκτο διοτι ξεκιναω δουλεια(μετα απο λιγη ωρα βεβαια αλλαξαν τα δεδομενα,μεταφερθηκε η εναρξη για 23/4 )και ο υπαλληλος μου ειπε πως δεν γινεται να αλλαξει ραντεβου λογω του πολυ κοσμου.
    Τον ειπα πως δεν εχω αναγκη να μου δωσουν το επιδομα(και ας εχω) και ας το δωσουν σε κανενα τεμπελη διοτι δεν αφηνω την δουλεια για ενα ραντεβου του centerlink που μελημα τους ειναι να με σπρωξει στην εργασια και οχι στα επιδοματα.
    Βεβαια αυτα του τα ειπα με το τροπο οχι προσβλητικο αλλα σιγουρα περιεργο για αυτον γιατι με κοιτουσε σαν εξωγηινο.
    Εδω απο οτι εμαθα υπαρχουν ατομα που παρακαλανε για επιδοματα και αποφευγουν την εργασια...
    Προφανως κατι εγινε γιατι 2 ωρες αργοτερα μου τηλεφωνισαν και το ραντεβου εγινε σημερα Παρασκευη..και πηγε και πολυ καλα.2-3 χαρτια απο Ελλαδα και τελος..
    Κοιταξτε να φερετε μαζι σας οτι χαρτια εχετε απο ακινητη περιουσια και δανεια γιατι γλυτωνετε χρονο.
    Ακομα και αν ειναι στο ονομα του συντροφου σας,για τους Αυστραλους ειστε ενα και το αυτο.

    Comment


      #3
      10/5/2012

      Εκανα καιρο να γραψω γιατι πηρα απο φοβο το "ματι"
      Υποτιθεται θα ξεκινουσα στις 16/4 δουλεια αλλα λογω καποιων εργασιων στο συνεργειο που θα δουλευα αρχισα χτες 9/5..
      Καλλιο αργα παρα ποτε.
      Η δουλεια δεν ειναι οπως την περιμενα και εχω αρκετα (κολπα) για να μαθω ακομα...
      Το ωραριο δεν το εχω ξαναδει παντως..
      8.30 με 16.36 Δευτερα με Παρασκευη
      10.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
      12.30 μισαωρο διαλειμμα για φαγητο
      15.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
      Μεχρι στιγμης ειναι ωραια αλλα ο χρονος θα δειξει...

      νοσταλγια ομως με πιανει,ελπιζω να πανε ολα καλα...

      Comment


        #4
        Originally posted by cyberwolvie View Post
        10/5/2012

        Εκανα καιρο να γραψω γιατι πηρα απο φοβο το "ματι"
        Υποτιθεται θα ξεκινουσα στις 16/4 δουλεια αλλα λογω καποιων εργασιων στο συνεργειο που θα δουλευα αρχισα χτες 9/5..
        Καλλιο αργα παρα ποτε.
        Η δουλεια δεν ειναι οπως την περιμενα και εχω αρκετα (κολπα) για να μαθω ακομα...
        Το ωραριο δεν το εχω ξαναδει παντως..
        8.30 με 16.36 Δευτερα με Παρασκευη
        10.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
        12.30 μισαωρο διαλειμμα για φαγητο
        15.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
        Μεχρι στιγμης ειναι ωραια αλλα ο χρονος θα δειξει...

        νοσταλγια ομως με πιανει,ελπιζω να πανε ολα καλα...
        +

        Comment


          #5
          Originally posted by cyberwolvie View Post
          10/5/2012

          Εκανα καιρο να γραψω γιατι πηρα απο φοβο το "ματι"
          Υποτιθεται θα ξεκινουσα στις 16/4 δουλεια αλλα λογω καποιων εργασιων στο συνεργειο που θα δουλευα αρχισα χτες 9/5..
          Καλλιο αργα παρα ποτε.
          Η δουλεια δεν ειναι οπως την περιμενα και εχω αρκετα (κολπα) για να μαθω ακομα...
          Το ωραριο δεν το εχω ξαναδει παντως..
          8.30 με 16.36 Δευτερα με Παρασκευη
          10.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
          12.30 μισαωρο διαλειμμα για φαγητο
          15.00 δεκαλεπτο διαλειμμα για καφε
          Μεχρι στιγμης ειναι ωραια αλλα ο χρονος θα δειξει...

          νοσταλγια ομως με πιανει,ελπιζω να πανε ολα καλα...



          Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

          Comment


            #6
            Originally posted by cyberwolvie View Post
            13/4/2012
            Κατι που μου εκανε εντυπωση χτες..
            Μπαινοντας στο λεωφορειο το συστημα με το myki κα γενικα των εισητηριων ηταν offline.
            Σε ερωτηση στον οδηγο "τωρα τι;;" η απαντηση ηταν απολαυσε το δωρεαν ταξιδι!
            Γενικα απο οτι μου ειπε αν δεν δουλευει το συστημα δεν πληρωνεις(ευθυνη της εταιρειας ας προσεχαν..).
            Στην Ελλαδα θα μου εκοβε εισητηριο "τσεπατο"!!!
            ----
            Χτες πηγα στο centerlink να τους ενημερωσω πως το ραντεβου της Δευτερας(16/4) ειναι ανεφυκτο διοτι ξεκιναω δουλεια(μετα απο λιγη ωρα βεβαια αλλαξαν τα δεδομενα,μεταφερθηκε η εναρξη για 23/4 )και ο υπαλληλος μου ειπε πως δεν γινεται να αλλαξει ραντεβου λογω του πολυ κοσμου.
            Τον ειπα πως δεν εχω αναγκη να μου δωσουν το επιδομα(και ας εχω) και ας το δωσουν σε κανενα τεμπελη διοτι δεν αφηνω την δουλεια για ενα ραντεβου του centerlink που μελημα τους ειναι να με σπρωξει στην εργασια και οχι στα επιδοματα.
            Βεβαια αυτα του τα ειπα με το τροπο οχι προσβλητικο αλλα σιγουρα περιεργο για αυτον γιατι με κοιτουσε σαν εξωγηινο.
            Εδω απο οτι εμαθα υπαρχουν ατομα που παρακαλανε για επιδοματα και αποφευγουν την εργασια...
            Προφανως κατι εγινε γιατι 2 ωρες αργοτερα μου τηλεφωνισαν και το ραντεβου εγινε σημερα Παρασκευη..και πηγε και πολυ καλα.2-3 χαρτια απο Ελλαδα και τελος..
            Κοιταξτε να φερετε μαζι σας οτι χαρτια εχετε απο ακινητη περιουσια και δανεια γιατι γλυτωνετε χρονο.
            Ακομα και αν ειναι στο ονομα του συντροφου σας,για τους Αυστραλους ειστε ενα και το αυτο.
            cyberwolvie όταν λες για τα δάνεια εννοείς και τα καταναλωτικά ακόμα και είναι ληξιπρόθεσμα και έχουν ξεκινήσει δικαστικές διαδικασίες?
            Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

            Comment


              #7
              Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
              cyberwolvie όταν λες για τα δάνεια εννοείς και τα καταναλωτικά ακόμα και είναι ληξιπρόθεσμα και έχουν ξεκινήσει δικαστικές διαδικασίες?
              cyberwolvie μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμμενος? ποια χαρτια ακριβως χρειαστηκε να δωσεις προκειμενου να παρεις καποιο επιδομα απο το centrelink?

              Comment


                #8
                Originally posted by Μαρία Τσότρη View Post
                cyberwolvie όταν λες για τα δάνεια εννοείς και τα καταναλωτικά ακόμα και είναι ληξιπρόθεσμα και έχουν ξεκινήσει δικαστικές διαδικασίες?
                Originally posted by Eonas View Post
                cyberwolvie μηπως θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο συγκεκριμμενος? ποια χαρτια ακριβως χρειαστηκε να δωσεις προκειμενου να παρεις καποιο επιδομα απο το centrelink?
                Για τον καθενα πιστευω οτι ειναι διαφορετικα αλλα παει αναλογα με το τι εχεις δηλωσει.
                Εγω πχ δηλωσα το σπιτι και την υποθηκη του και μου ζητησαν χαρτι απο την τραπεζα της υποθηκης(και ας ειναι στο ονομα της συζηγου) χαρτι απο την τραπεζα του κοινου τραπεζικου λογαριασμου.
                Για τα ληξηπροθεσμα καταναλωτικα δεν νομιζω να ζητανε κατι αλλα και παλι δεν μου ετυχε εμενα να απαντησω 100%.
                Δεν νομιζω να τιθεται θεμα ομως γιατι αυτοι κοιτανε την περιουσια σου ,λογαριασμοι και ακινητα.Δεν θα σου δωσουν πιο πολλα αν χρωστας καπου ή λιγοτερα.

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα σας.
                  Οσο "πληθωρικος" μπορει να γινω με το προφορικο μου λογο τοσο δεν ειμαι καλος στο γραπτο.
                  Κοντευουν 4 μηνες στην Μελβουρνη και η αληθεια ειναι πως μου εχει λειψει η Ελλαδα.Ναι η Ελλαδα με τα χιλια δυο προβληματα μου εχει λειψει πολυ.
                  Μπορει να εχει παιξει ρολο και το γεγονος πως η οικογενεια δεν θα ακολουθησει οποτε η επιστροφη φανταζει μονοδρομος.Αν ηταν μονο αυτο θα ειχα γυρισει πισω χτες.Αλλα αυτο το ταξιδι εγινε με σκοπο να αλλαξει η ζωη μου προς το καλυτερο και καποια πραγματα πρεπει να τακτοποιηθουν πριν φυγω σε καποιους μηνες..
                  Εχει αρκετα θετικα και αρκετα αρνητικα η Αυστραλια και τωρα που ειμαι εδω και δουλευω τα βλεπω πιο καθαρα.
                  Το κυριοτερο θετικο ειναι πως εχει συστημα οργανωσης καλο,αλλα και αυτο μερα με την μερα αλλαζει.Οι περικοπες που γινονται στο εργατικο δυναμικο θα το επηρεασουν αρκετα στο μελλον.
                  Ειναι μια χωρα που σου προσφερει πολλα αγαθα αλλα πληρωνεις πολλα για να τα αποκτησεις.Απο το χρηματικο κοστπς μεχρι το προσωπικο.Η ζωη σε κανει να εισαι σπιτι δουλεια σπιτι...Οι ανθρωποι εδω νιωθω πως δεν "ζουν",δεν απολαυνουν την καθημερινοτητα,απλα την προσπερνουν.
                  Τα σπιτια ειναι πανακριβα ,ειτε αγορα ειτε ενοικιο,απο οπουδηποτε αλλου στο κοσμο και η ποιοτητα κατασκευης τους ειναι με τα δικα μας δεδομενα αστεια για το κοστος τους.
                  Εχουν ακριβο μισθο(650$ τη βδομαδα καθαρα ακουγεται τελειο ετσι;)αλλα με αυτα με το ζορι ζεις αν υπαρχει θεμα ενοικιου.
                  Τα παραπανω γραφονται μονο μεσω της προσωπικης μου αποψης που ισως σε καποιους να διαφερει επειδη ειναι διαφορετικα τα δεδομενα.Στην Ελλαδα εχω σπιτι,αυτοκινητο και δοξα το Θεο μπορω να βρω μια δουλεια ..εστω σερβιτορου (που εκανα σαν κυρια αν και μηχανικος αυτοκινητων,δεν θιγω κανενα επαγγελμα σαν παραδειγμα το λεω)να επιβιωσω.Αν δεν ειχα αυτα θα εγραφα αλλιως ,θα ενιωθα αλλιως μην με παρεξηγησετε μερικοι.
                  Το κυριοτερο που με ενοχλει ομως ειναι οι "ελληνες" της Αυστραλιας.Απλα δεν υπαρχουν,και οσοι ειναι πραγματικοι Ελληνες εδω κυριως ειναι αυτοι που ηρθαν προσφατα.Οι υπολοιποι ειναι απλα καποιοι ανθρωποι (που οπως εγραψε καποιο αλλο μελος του φορουμ ζουν στο δικο τους παραλληλο συμπαν με αναμνησεις του '50 απο Ελλαδα),καποιο ανθρωποι που μιλανε Ελληνικα.Οι αξιες και τα ιδανικα τους δεν ειναι ομως ελληνικες πλεον..

                  Τις τελευταιες εβδομαδες παρακολουθω γεγονοτα και συνηθειες Ελλαδος προ κρισης.Λεπτομερειες θα μου πεις αλλα το ενστικτο μου μου λεει οτι κατι γινεται και μια κριση εχω ζησει ... δεν θελω αλλη.
                  Ωραια χωρα η Αυστραλια ειναι η χωρα που γεννηθηκα και μεγαλωσα εως τα 6 μου αλλα εχω ζησει 32 χρονια στην Ελλαδα και μπορει να εχουμε τα χαλια μας στην πατριδα αλλα οταν φτανεις στον πατο ο μονος δρομος ειναι προς τα πανω.Ισως ερχομενος εδω να ειδα πργματα που να με βελτιωσουν στην υπολοιπη ζωη μου,
                  Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα μετανιωσω για το ταξιδι και τις εμπειριες μου,τους ανθρωπους που γνωρισα(κυριως μεσω του φορουμ).
                  Τωρα το ταξιδι θα κρατησει 6 μηνες ή 1 χρονο αγνωστο ακομα,θα δειξει..μπορει στο επομενο ποστ μου να λεω πως αλλαξα γνωμη..
                  Οπως ειπε και ενας φιλος ,η ζωη ενος μεταναστη μοιαζει με το γραμμα "U" στην αρχη εισαι ενθουσιασμενος μετα η ψυχολογια πεφτει και μετα στρωνεις και αρχιζεις την ανηφορα!
                  Θα δειξει.....

                  Comment


                    #10
                    Σε πολλα θα συμφωνησω μαζι σου, κι εμεις ειμαστε εδω 5 μηνες και νοσταλγουμε την Ελλαδα, αλλα πιστεψεμε αν ηταν μαζι σου η οικογενεια σου θα ηταν αλλιως η ψυχολογια σου!!! και μονο να βλεπεις το χαμογελο των παιδιων σου στα προσωπα τους φτανει, κατι που στην Ελλαδα ειχαμε πολυ καιρο να δουμε! παντως καλη τυχη οτι κι αν αποφασισεις!!!!

                    Comment


                      #11
                      Φιλαρακι πιστευω οτι αν ερχονταν και η οικογενεια μαζι θα τα βλεπες διαφορετικα τα πραγματα.Παντως χαρα στο κουραγιο σου γιατι εγω μονος μου δεν πηγαινα πουθενα ποσο μαλλον τοσο μακρια.Να ξερεις οτι εδω τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο.Και εγω γεννηθηκα και εζησα εκει 6-7 χρονια και τωρα στα 37-38 με "διωχνουν" απο την πρωτη πατριδα και αναγκαζομαστε να αναζητησουμε μια καλυτερη ζωη στη δευτερη πατριδα.Υπομονη και καλο κουραγιο σου ευχομαι!!!
                      Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                      Comment


                        #12
                        Australia

                        Originally posted by cyberwolvie View Post
                        Καλησπερα σας.
                        Οσο "πληθωρικος" μπορει να γινω με το προφορικο μου λογο τοσο δεν ειμαι καλος στο γραπτο.
                        Κοντευουν 4 μηνες στην Μελβουρνη και η αληθεια ειναι πως μου εχει λειψει η Ελλαδα.Ναι η Ελλαδα με τα χιλια δυο προβληματα μου εχει λειψει πολυ.
                        Μπορει να εχει παιξει ρολο και το γεγονος πως η οικογενεια δεν θα ακολουθησει οποτε η επιστροφη φανταζει μονοδρομος.Αν ηταν μονο αυτο θα ειχα γυρισει πισω χτες.Αλλα αυτο το ταξιδι εγινε με σκοπο να αλλαξει η ζωη μου προς το καλυτερο και καποια πραγματα πρεπει να τακτοποιηθουν πριν φυγω σε καποιους μηνες..
                        Εχει αρκετα θετικα και αρκετα αρνητικα η Αυστραλια και τωρα που ειμαι εδω και δουλευω τα βλεπω πιο καθαρα.
                        Το κυριοτερο θετικο ειναι πως εχει συστημα οργανωσης καλο,αλλα και αυτο μερα με την μερα αλλαζει.Οι περικοπες που γινονται στο εργατικο δυναμικο θα το επηρεασουν αρκετα στο μελλον.
                        Ειναι μια χωρα που σου προσφερει πολλα αγαθα αλλα πληρωνεις πολλα για να τα αποκτησεις.Απο το χρηματικο κοστπς μεχρι το προσωπικο.Η ζωη σε κανει να εισαι σπιτι δουλεια σπιτι...Οι ανθρωποι εδω νιωθω πως δεν "ζουν",δεν απολαυνουν την καθημερινοτητα,απλα την προσπερνουν.
                        Τα σπιτια ειναι πανακριβα ,ειτε αγορα ειτε ενοικιο,απο οπουδηποτε αλλου στο κοσμο και η ποιοτητα κατασκευης τους ειναι με τα δικα μας δεδομενα αστεια για το κοστος τους.
                        Εχουν ακριβο μισθο(650$ τη βδομαδα καθαρα ακουγεται τελειο ετσι;)αλλα με αυτα με το ζορι ζεις αν υπαρχει θεμα ενοικιου.
                        Τα παραπανω γραφονται μονο μεσω της προσωπικης μου αποψης που ισως σε καποιους να διαφερει επειδη ειναι διαφορετικα τα δεδομενα.Στην Ελλαδα εχω σπιτι,αυτοκινητο και δοξα το Θεο μπορω να βρω μια δουλεια ..εστω σερβιτορου (που εκανα σαν κυρια αν και μηχανικος αυτοκινητων,δεν θιγω κανενα επαγγελμα σαν παραδειγμα το λεω)να επιβιωσω.Αν δεν ειχα αυτα θα εγραφα αλλιως ,θα ενιωθα αλλιως μην με παρεξηγησετε μερικοι.
                        Το κυριοτερο που με ενοχλει ομως ειναι οι "ελληνες" της Αυστραλιας.Απλα δεν υπαρχουν,και οσοι ειναι πραγματικοι Ελληνες εδω κυριως ειναι αυτοι που ηρθαν προσφατα.Οι υπολοιποι ειναι απλα καποιοι ανθρωποι (που οπως εγραψε καποιο αλλο μελος του φορουμ ζουν στο δικο τους παραλληλο συμπαν με αναμνησεις του '50 απο Ελλαδα),καποιο ανθρωποι που μιλανε Ελληνικα.Οι αξιες και τα ιδανικα τους δεν ειναι ομως ελληνικες πλεον..

                        Τις τελευταιες εβδομαδες παρακολουθω γεγονοτα και συνηθειες Ελλαδος προ κρισης.Λεπτομερειες θα μου πεις αλλα το ενστικτο μου μου λεει οτι κατι γινεται και μια κριση εχω ζησει ... δεν θελω αλλη.
                        Ωραια χωρα η Αυστραλια ειναι η χωρα που γεννηθηκα και μεγαλωσα εως τα 6 μου αλλα εχω ζησει 32 χρονια στην Ελλαδα και μπορει να εχουμε τα χαλια μας στην πατριδα αλλα οταν φτανεις στον πατο ο μονος δρομος ειναι προς τα πανω.Ισως ερχομενος εδω να ειδα πργματα που να με βελτιωσουν στην υπολοιπη ζωη μου,
                        Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα μετανιωσω για το ταξιδι και τις εμπειριες μου,τους ανθρωπους που γνωρισα(κυριως μεσω του φορουμ).
                        Τωρα το ταξιδι θα κρατησει 6 μηνες ή 1 χρονο αγνωστο ακομα,θα δειξει..μπορει στο επομενο ποστ μου να λεω πως αλλαξα γνωμη..
                        Οπως ειπε και ενας φιλος ,η ζωη ενος μεταναστη μοιαζει με το γραμμα "U" στην αρχη εισαι ενθουσιασμενος μετα η ψυχολογια πεφτει και μετα στρωνεις και αρχιζεις την ανηφορα!
                        Θα δειξει.....
                        Γιωργακη νομιζω οτι εισαι στο κατω μερος του U...ευχομαι σε λιγο να αρχισει η απογειωση...σε οσα αναφερεσαι εχεις δικιο...

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by cyberwolvie View Post
                          Το κυριοτερο που με ενοχλει ομως ειναι οι "ελληνες" της Αυστραλιας.Απλα δεν υπαρχουν,και οσοι ειναι πραγματικοι Ελληνες εδω κυριως ειναι αυτοι που ηρθαν προσφατα.Οι υπολοιποι ειναι απλα καποιοι ανθρωποι (που οπως εγραψε καποιο αλλο μελος του φορουμ ζουν στο δικο τους παραλληλο συμπαν με αναμνησεις του '50 απο Ελλαδα),καποιο ανθρωποι που μιλανε Ελληνικα.Οι αξιες και τα ιδανικα τους δεν ειναι ομως ελληνικες πλεον..
                          Ποιες είναι οι αξίες και τα ιδανικά του σύγχρονου Έλληνα? Το να τρέχει όταν βιάζεται στο δρόμο και να βρίζει αυτούς που τον προσπερνάνε όταν πηγαίνει βόλτα? Να διπλοπαρκάρει όταν τον βολεύει και την άλλη μέρα να βρίζει αυτούς που του κλείνουν το δρόμο. Να πετάει τη σακούλα με τα σκουπίδια από το παράθυρο του αυτοκινήτου? Όπου και να πηγαίνει στην εξοχή να αφήνει το στίγμα του (σκουπίδια)? Να μην τον νοιάζει τίποτε άλλο από τον ευατό του? Δεν μ' αρέσουν οι γενικεύσεις και ούτε λέω οτι όλοι είμαστε έτσι, αλλά τα παραπάνω τα συναντούσα πολύ συχνα τελευταία...

                          Εύχομαι καλή συνέχεια και να αποφασίσεις το καλύτερο για την οικογένειά σου!
                          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                          Comment


                            #14
                            Λευτερη δεν μιλαω για λαθος συνηθειες και πρακτικες που κακως υπαρχουν στην Ελλαδα αλλα για ιδανικα και αξιες.
                            Οι "Ελληνες" εδω δεν κανουν τιποτα αλλο απο το να βριζουν τους ελληνες της Ελλαδας,θεωροντας οτι τοσα χρονια δεν πληρωναν κανενα φορο και τωρα ξαφνικα μας εβαλαν φορους και "ζοριστικαμε"..ι οτι οι ελληνες της ελλαδος ειναι πονηροι(shifty) και αυτοι καλοι και διαφορα αλλα.
                            Οι οικογενειακες τους σχεσεις ειναι φοβερες...θεωρουν οτι ξεδερφια μπορουν κανουν ...ας το πουμε σχεση μιας και ειναι φορουμ εδω.
                            Παιδια πουλανε τα σπιτια και πετανε το δρομο τους γονεις τους(αυτο μπορει να γινει παντου)
                            Με λιγα λογια θελω να πω πως τα παντα εχουν σχεση με το κερδος,τι βγαζεις ;;αν ειναι πολλα εισαι αρχηγος.
                            Δεν θελω να το γενικευσω,ειναι διαφορα πραγματα που τα ειδα και μου τα λενε οι ιδιοι σε συζητησεις...

                            ΥΓ:οι "συνηθειες" που ανεφερες εκτος απο το διπλοπαρκαρισμα(εδω παντου πληρωνεις το παρκινγκ-που να διπλοπαρκαρεις!) ειναι πραγματα που τα συναντησα και στην Μελβουρνη,αρα δεν ειναι ελληνικο γνωρισμα.

                            ΥΓ2:Ειπα απο την αρχη οτι μιλαω με την οπτικη την δικη μου και με τα δικα μου δεδομενα(προσωπικοτητα,συνηθειες,γνωριμιες,εμπειρι ες) και καποιος που εχει αλλα να μην παρεξηγηθει.
                            Αλλωστε η Αυστραλια ειναι η χωρα που γεννηθηκα και ποτε δε θα μπορουσα να την βγαλω απο τον εαυτο μου ή την καρδια μου.
                            Απλα εκτος απο την δυνατοτητα(λογο ενισχυμενης αυτη την χρονικη περιοδο οικονομιας της) να βγαλω καποια "γρηγορα" χρηματα δεν μου προσφερει κατι το παραπανω το lifestyle της.
                            Εμενα προσωπικα τον Γιωργο 37 ετων μεγαλωμενο 32 χρονια σε μια επαρχιακη πολη του βορρα που λεγεται Κατερινη και ειναι σαν προαστιο της Θεσ/νικης,με τον δικο μου τροπο ζωης και τα δικα μου ιδανικα και αξιες που εχουν διαμορφωθει μεσα απο χαρες και λυπες που εχω νιωσει στην Ελλαδα.
                            ΔΕΝ μιλαω για κανενα αλλο ατομο.

                            ΥΓ3:Θεωρω πως το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας ΚΑΛΕΣ και ΚΑΚΕΣ για να ειναι προετοιμασμενοι οι αυριανοι ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ το τι μπορει να συναντησουν.
                            Αν κανω λαθος και προσβαλλω τα ηθη και τους κανονες του φορουμ οι υπευθυνοι μπορουν να σβησουν τα γραπτα μου και το λογαριασμο μου.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by cyberwolvie View Post
                              ΥΓ3:Θεωρω πως το φορουμ ειναι για να μοιραζομαστε τις εμπειριες μας ΚΑΛΕΣ και ΚΑΚΕΣ για να ειναι προετοιμασμενοι οι αυριανοι ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ το τι μπορει να συναντησουν.
                              Αν κανω λαθος και προσβαλλω τα ηθη και τους κανονες του φορουμ οι υπευθυνοι μπορουν να σβησουν τα γραπτα μου και το λογαριασμο μου.
                              Αλίμονο, δεν θίγεις τίποτα και κανέναν, κάθε άποψη είναι απολύτως σεβαστή και χρήσιμη για το σκοπό που επιτελεί εδώ το φόρουμ.

                              Ξέρω πολύ καλά τι εννοείς για τους Έλληνες της αυστραλίας, έχω παρόμοια άποψη αν και πάλι υπάρχουν φωτεινές εξαιρέσεις. Ο κανόνας πάντως είναι οτι δεν έχουν ιδέα τι συμβαίνει και τι συνέβαινε στην ελλάδα και θεωρούν πως όλοι εμείς ήμασταν με τον καφέ στο χέρι και οτι δεν δουλεύαμε. Όπως καταλαβαίνεις αυτό που όλος ο κόσμος ξέρει για τον δημόσιο τομέα στην Ελλάδα παίρνει η μπάλα και τον ιδιωτικό. Χωρίς να σημαίνει οτι δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που δουλεύουν και παράγουν.

                              Δεν θίγομαι με αυτά που λες για τους έλληνες της αυστραλίας ,απλά αυτό που λέω είναι να βλέπουμε την πραγματικότητα και να μην νομίζουμε οτι εμείς εκεί είμαστε άγιοι. Και αν θες την άποψή μου Γιώργο για τον τρόπο ζωή, όχι δεν σκοπέυω να δουλέυω 12-15 ώρες τη μέρα για να εξασφαλίσω από ένα σπίτι και για τα παιδία μου, ή να κάνω επενδύσεις και στο τέλος να μην έχω ζήσει τη ζωή μου. Όλα θέλουν τις ισορροπίες τους.

                              Υ.Γ. : Ίσως σε μπέρδεψε το ύφος μου πριν και σου φάνηκε επιθετικό, καθε άλλο...
                              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                              Comment

                              Working...
                              X