Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Sirocco

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Sirocco

    Παιδιά πήγα και εγώ στην Αυστραλια καθ οτι άνεργος στην Ελλαδα 1 χρονο με σκοπο να βρω δουλειά.Ειχα κανει αιτησεις 500 αιτησεις στον αριθμο.Οι εταιρειες σε συνεργασια με το κρατος ειναι αρπακτικα στα λεφτα των ανθρωπων που ψάχνουν για δουλεια.Τα ευρωπαικα διπλωματα δεν εχουν ισχυ εκει για τον λογο οτι θελουν τα δικα τους για να στα αρπαξουν και απο εκει(1 διπλωμα χειριστου μηχανηματων στην ελλαδα θελεις 900 ημερομισθια για να το αποκτησεις και στην αυστραλια το παιρνεις σε 5 μερες αφου σου αρμεξουν 5.000 δολλαρια)Ολες οι αγγελιες των εταιριων ειναι ενα απλο μαρκετινγκ δια την αποκληστικη διαφημιση τους.Μην χαλατε τις οικονομιες σας ηια να κυνηγήσετε το ονειρο εκει γιατι θα βρειτε ενα υπουλο ευγενικο κυκλωμα αρπακτικών και αν πουμε και για τους ομογενεις ελληνες εκει ειναι οι πρωτοι εκμεταλευτες των ελληνων που πανε εκει περα.Μονο με προσκληση ονομαστικη στη σκατοπρεσβεια τους εδω ετσι μονο να ξεκινησετε.Προσοχη μεγαλη τα πραγματα δεν ειναι καθολου ετσι οπως τα νομιζετε.Εκατσα 1 μινα πληρωσα τα μαλλια της κεφαλης μου και το μονο που εβλεπα ηταν κλειστες πορτες.Ενω απ την ελλαδα μου λεγαν καποιες εταιρειες να παω να με δοκιμασουν και οτι θα μου κανουν τα χαρτια και ολα και να μην ανησυχω για τιποτα θα ειχα δουλεια 100 τα 100 τελικα οταν πηγα το μονο μου σητουσαν ηταν πεντοχιλιαρρα με υπουλη ευγαινεια.Ενα δωματιο ηθελα να νοικιασω συστημενος απο ελληνα και με περασαν ελληνες απο face control για ενα γυφτοσπιτο με ξυλα.ρε ουστ!!!Οσον αφορα για τις συνθηκες και την ζωη της αυστραλιας 9 η ωρα το βραδυ ειναι ολα κλειστα καλοκαιριατικα τα τσιγαρα εχουν 20 ευρω το πακετο εκατσα να φαω μια μεριδα γυρο για να την βγαλω φθηνα ηθελα και τσιπουρο να νιωσωβ καλυτερα και πληρωσα 160 δολλαρια σε Ελληνα ταβερνιαρη.Για να πλυνω ενα 2 πουκαμισα 2 παντελονια και 1 μπουφαν πληρωσα μονο 47 δολλαρια.Τζαμπα φιλοι μου.Η δε ζωη των ομογενων που μας κουνιουντε για το τι κανουν και πως περνανε εκει δουλευοπυν ολοι τους την ζωη για να αποκτησουν ενα ξυλινο σπιτι 100 χρονων τεραστι0 βεβαια δε μπορω να πω και 1 αυτοκινητο ενα πραγμα σαν τις αποθηκες στα χωρια.Οσον αφορα τους μισθους εκει ειναι καλοι κατα περιπτωσιν ανα μπεις στο συστημα τους περνας τα παθη του χριστου.Τα σπιτια ενδεικτικα να ξερετε τα νοικιαζουν περιπου 1000 με 1500 δολλαρια το μηνα.Αυτην ειναι η Αυστραλια παιδια ολο φρουφρου και αρωματα και τους καναμε και την τιμη να παμε 15.000 χιλιομετρα μακρια και να χαλασουμε και τα λεφτα μας με μηδενικο αποτελεσμα.

    #2
    Originally posted by sirocco View Post
    .......................και τους καναμε και την τιμη να παμε 15.000 χιλιομετρα μακρια και να χαλασουμε και τα λεφτα μας με μηδενικο αποτελεσμα.
    Μόνος σου πήγες,δε σε κάλεσαν.......

    Comment


      #3
      Εγω φιλε μου περιεγραψα αυτα που ειδα και βιωσα ενα μηνα εκει περα το αν ηρθα μονος η με καλεσαν ειναι αλλο θεμα η ουσια ειναι αλλη.

      Comment


        #4
        Originally posted by sirocco View Post
        Εγω φιλε μου περιεγραψα αυτα που ειδα και βιωσα ενα μηνα εκει περα το αν ηρθα μονος η με καλεσαν ειναι αλλο θεμα η ουσια ειναι αλλη.
        Φίλε μου,δεν υπάρχει παράδεισος............
        Απλά όταν η χώρα που σε γέννησε σε διώχνει μην περιμένεις από αυτούς που δε σε ξέρουν να σου στρώσουν το κόκκινο χαλί........
        Από ότι κατάλαβα πήγες με τουριστική άρα η πορεία σου ήταν προδιαγεγραμμένη (έχει αναφερθεί εκατοντάδες φορές στο forum).

        Good Luck

        Comment


          #5
          Φιλε μου εσυ τι εισαι ? μαλλον τι αισθανεσαι ελληνας η αυστραλος?Αν εισαι ελληνας λυπαμαι που μιλας και εσυ ετσι οπως οι περισσοτεροι ελληνες που συναντησα εκει περα.Και κατι ακομα μην υποτιμας την χωρα που διδαξε την δημοκρατια σε ολο τον κοσμο.Μηπως εισαι της αποψης οτι η εργασια στη αυστραλια ειναι προνομιο και οχι δικαιωμα του ανθρωπου (η αποψη του υπουργειου μεταναστευσεις της χωρας που κατοικεις)Υπαμε σεβασμος σε μια αλλη χωρα αλλα οχι και ξεπεσμος των εννοιών.

          Comment


            #6
            Originally posted by sirocco View Post
            Φιλε μου εσυ τι εισαι ? μαλλον τι αισθανεσαι ελληνας η αυστραλος?Αν εισαι ελληνας λυπαμαι που μιλας και εσυ ετσι οπως οι περισσοτεροι ελληνες που συναντησα εκει περα.Και κατι ακομα μην υποτιμας την χωρα που διδαξε την δημοκρατια σε ολο τον κοσμο.Μηπως εισαι της αποψης οτι η εργασια στη αυστραλια ειναι προνομιο και οχι δικαιωμα του ανθρωπου (η αποψη του υπουργειου μεταναστευσεις της χωρας που κατοικεις)Υπαμε σεβασμος σε μια αλλη χωρα αλλα οχι και ξεπεσμος των εννοιών.
            Δεν θα αντιδικήσω μαζί σου....
            Να λυπάσαι ΜΟΝΟ για το κατάντημα της χώρας που "δίδαξε" την δημοκρατία....

            Comment


              #7
              Φίλε μου να υποθέσω ότι πήγες εντελώς μόνος σου, σωστά; Εννοώ χωρίς ούτε έναν φίλο, ούτε έναν γνωστό ή συγγενή εκεί να σε περιμένει.

              Comment


                #8
                dj taki ειχα και φιλους και συγγενεις οι οποιοι οταν τελικα καταλάβουν οτι πας στην σιγκαπουρη εχουν κρυφτει ολοι αλλα το προβλημα δεν ειναι αυτο.Το προβλημα ειναι η οτι η χωρα αυτη συμπεριφερετε με ύπουλη επιφανειακή εγκλεζικη ευγενεια

                Comment


                  #9
                  Δυστυχώς αυτό που λες για φίλους και συγγενείς έχει επιβεβαιωθεί αρκετές φορές και από άλλους εδώ στο φόρουμ. Αλλά πιστεύω ότι βιάστηκες. Η Αυυστραλία είναι γενικά μια ακριβή χώρα. Δεν μπορείς να συγκρίνεις το κόστος ζωής εκεί, με ευρωπαϊκούς μισθούς. Τι σημασία έχει αν πλήρωσες 50 δολάρια για καθαριστήριο, αν ο μισθός σου είναι 5000; Δε ξέρω τι δουλειά κάνεις. Ένα νούμερο απλά στην τύχη είπα, που δεν απέχει όμως πολύ από τα πραγματικά δεδομένα της Αυστραλίας. Εγώ τουλάχιστον, που πήγα σαν κι εσένα, αυτά διαπίστωσα. Απλά οι δικοί μου συγγενείς με υποστήριξαν πολύ.

                  Comment


                    #10
                    Και μόνο ότι πήγες στην Αυστραλία και έψαχνες γύρο και τσίπουρο..εμένα μου φτάνει για να βγάλω τα συμπεράσματά μου.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by panultimate View Post
                      Και μόνο ότι πήγες στην Αυστραλία και έψαχνες γύρο και τσίπουρο..εμένα μου φτάνει για να βγάλω τα συμπεράσματά μου.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by panultimate View Post
                        Και μόνο ότι πήγες στην Αυστραλία και έψαχνες γύρο και τσίπουρο..εμένα μου φτάνει για να βγάλω τα συμπεράσματά μου.
                        Είναι κι αυτό που λέει ο φίλος panultimate. Αν δεν είσαι διατεθιμένος να κόψεις συνήθειες που είχες, είναι πολύ δύσκολο να προσαρμοστείς αλλού που δεν τις έχεις. Δεν σε κατηγορώ, αλοίμονο, ο καθένας επιλέγει το πως θέλει να ζει, απλά μετά όλα σου βρωμάνε και σου ξινίζουν.

                        Comment


                          #13
                          Απ ολα οσα εγραψα εσεις συγρατισατε μονο αυτο...(γιατι αυτο σας συμφερει) τελος παντων εγω ανεφερα μια μερα απ τον ενα μηνα που ημουν εκει τι εφαγα...αν θα ξαναρθω θα αρμεγω καγκουρω ....αλλα για την ουσια απ αυτα που εγραψα λογος 0 ....αυτο τα λεει ολα

                          Comment


                            #14
                            sirocco να σε ρωτήσω κάτι αν επιτρέπετε; Τι περίμενες να βρεις εκεί που πήγαινες; Ποιες ήταν οι προσδοκίες σου;
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by sirocco View Post
                              Απ ολα οσα εγραψα εσεις συγρατισατε μονο αυτο...(γιατι αυτο σας συμφερει) τελος παντων εγω ανεφερα μια μερα απ τον ενα μηνα που ημουν εκει τι εφαγα...αν θα ξαναρθω θα αρμεγω καγκουρω ....αλλα για την ουσια απ αυτα που εγραψα λογος 0 ....αυτο τα λεει ολα
                              Κάτσε φίλε..
                              πήγες με skilled immigrant visa?
                              ή πήγες με το λεωφορείο της γραμμής? (τουριστική)

                              Τα αγγλικά σου είναι σε επίπεδο άριστο, του στύλ να κάνεις μια συνέντευξη με Αυστραλό εργοδότη και να κάνεις χιούμορ μαζί του, και να τον εντυπωσιάσεις με τις γνώσεις σου?

                              Η ειδικότητα σου είναι σε ζήτηση εκεί ή πήγες για χαμάλης?
                              Ψάχτηκες σε ποιά πολιτεία να πάς, ή απλά κοπάνησες μια Μελβούρνη επειδή εκεί έχει Έλληνες αρκετούς?

                              Έχω διαβάσει αρκετούς εδώ μέσα (που καλά-καλά δεν ξέρουν να γράψουν σωστά Ελληνικά) να παραπονιούνται ότι τους φταίει η Αυστραλία στο ένα, στο άλλο κλπ ενώ η πραγματικότητα είναι ότι είναι ακατάλληλοι για μετανάστευση, ακατάλληλοι να ενταχτούν σε έναν νέο τρόπο ζωής (διότι τους αρέσει τόσο πολύ ο παλαιός), ακατάλληλοι να ανταγωνιστούν εργασιακά σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον, πιθανόν είναι στούρνοι στα αγγλικά (αν κρίνω από τα ελληνικά)..ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ?

                              Comment

                              Working...
                              X