Announcement

Collapse
No announcement yet.

2 Ανταποκρίσεις 2 Απόψεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    2 Ανταποκρίσεις 2 Απόψεις

    1

    tromaktiko: Άποψη αναγνώστη για την μετανάστευση στην Αυστραλία...

    και το 2

    tromaktiko: Άποψη αναγνώστη για την μετανάστευση στην Αυστραλία... συνέχεια
    ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

    #2
    Φίλε κικιρίκου τι σκοτσέζικο ντουζ είναι αυτό και πλησιάζει και αναχώρηση του Γιώργου και η δική σου.Θα πάρω την κικιρίκενα αγκαζέ και θα χορέψουμε το χορό του Ζαλόγγου!!!!!!!!!
    Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

    Comment


      #3
      Προσωπικά έχω παρατηρήσει αρκετά ποστ που μας δίνουν διάφορα τετοια λίγκ τα οποία μας δημιουργούν άγχος και ανασφάλεια.Δεν μπορώ να καταλάβω όμως το λόγω που γράφουν κάποιοι συμπατριώτες αυτές τις "αναφορές¨. Παρακολουθώ το Patriotaki απο τα πρώτα πόστ του Agorgiani (που ανακάλυψα εντελώς τυχαία ενάμιση χρόνο τώρα) και ξεψαχνίζοντας σιγά σιγά όλες τις ανταποκρίσεις των παιδιών ( και όχι μόνο) που έχουν μεταναστεύσει και φυσικά συγκρίνοντας με τις προσωπικές μου εμπειρίες όσον αφορά την Αυστραλία ( ξεκινούν απο το 1999-2000 όταν πρωτοεπισκέφθηκα τη χώρα αυτή για εμπορικούς σκοπούς αλλα και αναψυχή),θέλω να τονίσω ότι απλά τα πράγματα είναι διαφορετικά ¨εκεί κάτω¨ από ότι είναι ¨εδώ πάνω¨.Το διαφορετκό παιδιά ειναί απλα..............διαφορετικό και δεν έχει κανείς να φοβηθεί τίποτα, ειδικά δε τα παιδιά που θα κατέβουν κάτω με υπηκοότητα ή πάρτνερ βίζα και θα έχουν περσσότερη ασφάλεια οικονομικά για να ξεκινήσουν την εκεί ζωή τους.
      Θέλω να τονίσω όμως σε όλα τα παιδιά που γράφουν καθημερινά τις εμπειρίες τους ότι πραγματικά βοηθούν και παρουσιάζουν με πολύ μεγάλη αντικειμενικότητα την πραγματικότητα για την ζωή και την εργασία στην Αυστραλία (σε αντίθεση με τους παλιούς εκεί οι οποίοι συνεχώς ανακαλύπτουν νέα προβλήματα να παρουσιάσουν για την εκεί ζωή.Η Αυστραλία είναι πολύ διαφορετική χώρα σήμερα σε σχέση με πρίν απο 40-50-60 χρόνια καθώς και οι Άνθρωποι και η Κοινωνία τους. Εχουν μεταρρυθμιστεί σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και γι αυτο και κάνει εντύπωση στους νεοεγκατεστημένους έκεί συμπατριώτες μας) .Τους συγχαίρω όλους πάνω απο ολα για τον κόπο που καταβάλουν ενημερώνοντας μας τόσο αναλυτικά και θέλω να πώ και σε όλους τους υπόλοιπους που δεν έχουν κάνει ακόμα το βήμα να μην "μασάνε¨. Ο Έλληνας σήμερα δεν είναι ο μετανάστης της μεταπολεμικής περιόδου που δυτυχώς αιτία η οικονομική εξαθλίωση που προκάλεσε ο πόλεμος οδήγησε στην ξενιτιά το εργατικό δυναμικό κατά κύριο λόγο. Ο Έλληνας σήμερα έχει δύνατά εφόδια στα χέρια του καθώς και δυνατά χαρτιά. Δεν έχει κανένα λόγο να φοβάται παρά μόνο τον εαυτό του.Οι συμπατριώτες μας που είναι στην Αυστραλία δεν έχουν επίσης να φοβούνται τους νέους μετανάστες καθώς μονάχα θετικά να κομίσουν έχουν στις ¨αποσκευές¨ τους οι ¨νέοι¨ για τους παλιούς¨. Θα αναφέρω μονάχα μερικά ενδεικτικά όπως Ανώτερη και Ανώτατη μόρφωση, Γλωσσομάθεια, εργατικότητα ( τα τελευταία στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού μας κατατάσουν στους πρώτους 6-7 πιό εργατικούς λαούς πολύ πάνω απο τους δήθεν εργατικούς και δήθεν αποδωτικούς Γερμανούς και Σκανδιναβούς) και φυσικά άφησα για το τέλος το σημάντικότερο όφελος, την ζωντανη Ελληνική γλώσσα που τόσο έχει ανάγκη η Ελληνική παροικία της Αυστραλίας, την οποία και θα ανανεώσουν σε πολύ μεγάλο βαθμό ερχώμενοι εκεί με τις οικογένειές τους.Ας σταματήσει λοιπόν η φοβεία προς τους νέους Ελληνες μετανάστες διότι δέν κινδυνεύει κανένας στην Αυστραλία από έμας.Εξάλλου οι περισσότεροι απ´ότι διαπιστώνω νέοι Έλληνες στην Αυστραλία διεκδικούν με τον πλέον σωστό τρόπο τις νέες τους δουλειές, καταθέτοντας και αναγνωρίζοντας τα πτυχία τους ή ακόμη φοιτώντας απο την αρχή εάν είναι αναγκαίο, στίς αντίστοιχες σχολές.
      Τα τελευταία τουλάγχιστον 3000 χρόμια ο Έλληνας πορεύεται μεταφέροντας την κουλτούρα του, τον πολιτισμό του , ταξιδεύοντας σε όλο τον κόσμο χωρίς ποτέ να αισθάνεται άσχημα ή να φοβάται, άνετος και σίγουρος το έκανε και δεν βλέπω το λόγο να μην συνεχίσει να το κάνει και να αφήνει πίσω του τα χνάρια του, τα διαπιστευτήριά του όπως άλλωστε έκανε πάντα .Πατριώτες Ψηλά το κεφάλι και με αυτοπεποίθηση, δέν έχετε να φοβηθήτε τίποτα. Οι πρώτοι που θα εκτιμήσουν τα προσόντα σας να ξέρετε ότι είναι οι Αγγλοσάξωνες Αυστραλοί. Οι συμπατριώτες θα ακολουθήσουν απλά.

      Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ μου, μπορεί να μην έχω γράψει πολλά ποστ αλλά παρακολουθώ σε καθημερινή βάση το Φόρουμ και ήταν κάτι που από καιρό ήθελα να καταθέσω........... Σήμερα απλά μου δόθηκε η ευκαιρία.
      Υ.Γ.2 Επίσης θέλω να τονίσω ότι δεν έχω κάτι εναντίον των παλαιότερων Συμπατριωτών Αυστραλών.Και καλούς φίλους έχω και γνωστούς ακόμη περισσοτερους. Βλέπω όμως αρκετούς απο αυτούς να συμπεριφέρονται λές και θέλουν να διαφυλάξουν το αγαθό γι´αυτούς, λέγοντας................... παραμύθια με δράκους στους υπόλοιπους.
      Υ.Γ.3 Το ποστ μου γράφτηκε ΕΞ΄ΑΦΟΡΜΗΣ του λινκ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.

      Comment


        #4
        Originally posted by sakis_heraklion View Post
        Προσωπικά ... του λινκ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ.
        Δυο φανταροι πάνω κάτω στα κρεβάτια, ίδιο θάλαμο, ίδιο λόχο, ίδιο στρατόπεδο.
        Ρωτάς τον έναν πως παιρνάει και λέει μια χαρά και δεν το κουνάει μέχρι να απολυθεί κ.τ.λ.
        Ρωτάς τον άλλο και λέει έτοιμος να σκίσει τελαμόνα...

        Η μόνη καινούρια παράμετρος, που δεν είχε επισημανθεί μέχρι τώρα είναι απο το post του stavros που είχε συγγενείς που τον παρότρυναν να έρθει για να του μαδήσουν με κάποιο τρόπο την περιουσία στην πατρίδα γιατι εδω τα φαγανε ολα στον τζόγο - άλογα.

        Πράγματι όποιος είναι λίγο εστω καιρό εδω στην Αυστρλία καταλαβαίνει πόσο βαθιά έχει μπεί στην καθημερινότητα ο τζόγος εδω.
        Άλογα, σκυλιά, footy, στοιχήματα, καζίνο, φρουτάκια.... ο κατάλογος δεν τελειώνει.
        Επίσημα στοιχεία λένε οτι οι Αυστραλοί είναι πρώτοι στον τζόγο παγκοσμίως.
        Επίσημα στοιχεία λένε επίσης οτι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να καταστραφείς. Μερικοί είναι νόμιμοι. Ο νόμιμος, επίσημος, κρατικός ή με την κρατική έγκριση τζόγος είναι ενας απο αυτούς.

        Να έχουν λοιπόν υπόψιν τους οι πατριώτες που επικοινωνούν με συγγενείς εδω, οτι πιθανόν οι εδω να έχουν εθιστεί στον τζόγο και να κάνουν βλέψεις για περισουσιακά στοιχεία, τώρα που βρήκαν τον συγγενή στην ανάγκη.

        Το ξέραμε οτι συμβαίνει, αλλά τώρα έχουμε και επίσημες μαρτυρίες.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Originally posted by Agoriani View Post
          Δυο φανταροι πάνω κάτω στα κρεβάτια, ίδιο θάλαμο, ίδιο λόχο, ίδιο στρατόπεδο.
          Ρωτάς τον έναν πως παιρνάει και λέει μια χαρά και δεν το κουνάει μέχρι να απολυθεί κ.τ.λ.
          Ρωτάς τον άλλο και λέει έτοιμος να σκίσει τελαμόνα...
          Όσον αφορά τα δύο δημοσιεύματα...άκουσα τελευταία μια ωραία ιστορία.

          Πάει ένας πωλητής παπουτσιών σε μια πόλη να πουλήσει την πραμάτια του και μόλις κατεβαίνει από το τραίνο διαπιστώνει οτι σε αυτήν την πόλη κανείς δεν φοράει παπούτσια. Έτσι απογοητευμένος φεύγει και γυρίζει πίσω.

          Ένας άλλος πωλητής μόλις διαπιστώνει οτι εδώ κανείς δεν έχει παπούτσια, το βλέπει σαν μια φοβερή ευκαιρία να πουλήσει όλα τα παπούτσια του!!!

          Το πως αξιολογεί κανείς λοιπόν το περιβάλλον γύρω του είναι εντελώς υποκειμενικό και έχει να κάνει κυρίως με την αντίληψη που έχει ο καθένας για τα πράγματα. Ακόμα και στον παράδεισο να ζεις σε κάποιους θα τους αρέσει και σε κάποιους όχι. Ή καλύτερα μπορεί να είναι μπροστά σου ο "παράδεισος" και απλά εσύ να μην το βλέπεις.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #6
            Originally posted by leyteris77 View Post
            Όσον αφορά τα δύο δημοσιεύματα...άκουσα τελευταία μια ωραία ιστορία.

            Πάει ένας πωλητής παπουτσιών σε μια πόλη να πουλήσει την πραμάτια του και μόλις κατεβαίνει από το τραίνο διαπιστώνει οτι σε αυτήν την πόλη κανείς δεν φοράει παπούτσια. Έτσι απογοητευμένος φεύγει και γυρίζει πίσω.

            Ένας άλλος πωλητής μόλις διαπιστώνει οτι εδώ κανείς δεν έχει παπούτσια, το βλέπει σαν μια φοβερή ευκαιρία να πουλήσει όλα τα παπούτσια του!!!

            Το πως αξιολογεί κανείς λοιπόν το περιβάλλον γύρω του είναι εντελώς υποκειμενικό και έχει να κάνει κυρίως με την αντίληψη που έχει ο καθένας για τα πράγματα. Ακόμα και στον παράδεισο να ζεις σε κάποιους θα τους αρέσει και σε κάποιους όχι. Ή καλύτερα μπορεί να είναι μπροστά σου ο "παράδεισος" και απλά εσύ να μην το βλέπεις.
            Λευτερη σου στελνω χαιρετισμους απο σουηδια Πολυ ωραια η ιστορια ....ετσι ειναι οπως τα γραφεις... ακομα και στον παραδεισο να ζεις σε καποιους θα αρεσει και σε καποιους οχι..
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              Originally posted by ευανθια View Post
              Λευτερη σου στελνω χαιρετισμους απο σουηδια Πολυ ωραια η ιστορια ....ετσι ειναι οπως τα γραφεις... ακομα και στον παραδεισο να ζεις σε καποιους θα αρεσει και σε καποιους οχι..
              Ανταποδιδω, να είσαι καλα! Και εκεί που είσαι εσύ χάλια πρέπει να είναι ε? Ούτε πράσινο, ούτε υποδομές, ούτε κράτος....όπως και σε μας εδώ!
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #8
                :l
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Ανταποδιδω, να είσαι καλα! Και εκεί που είσαι εσύ χάλια πρέπει να είναι ε? Ούτε πράσινο, ούτε υποδομές, ούτε κράτος....όπως και σε μας εδώ!
                καλοοοοοοοοοοοο!!!!!!!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by leyteris77 View Post
                  Ανταποδιδω, να είσαι καλα! Και εκεί που είσαι εσύ χάλια πρέπει να είναι ε? Ούτε πράσινο, ούτε υποδομές, ούτε κράτος....όπως και σε μας εδώ!
                  Αστα Λευτερη πολυ χαλια .....Μαυρο χαλι σου λεω...
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    #10
                    προσπαθω σε αυτο που διαβασα να βρω μια λεξη που να ναι αληθεια...αλλος ενας ελληνοαυστραλος κομπλεξικος που φοβαται μηπως οι ελληνες ερθουν εδω και του παρουν την δουλεια...ευτυχως δεν ειναι ετσι ολοι...αραγε γιατι ειναι ακομα εδω και δεν μεταναστευει???????????

                    Comment


                      #11
                      Μια συμβουλή σε όλους θέλουν / σκοπεύουν / προγραμματίζουν να μεταναστεύσουν όχι μόνο στην Αυστραλία, αλλά οπουδήποτε υπάρχει έντονο Ελληνικό στοιχείο.
                      Φίλοι, μακρυά από Έλληνες!!

                      Το λέω όχι γιατί είμαι ανθέλληνας ή οτιδήποτε τέτοιο. Το λέω με την εμπειρία έχοντας ζήσει 4 χρόνια στην Αγγλία για σπουδές.
                      Όταν πηγαίνεις σε κάποιο νέο μέρος, και είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων, είναι λογικό να κοιτάξεις να πιαστείς από τους συμπατριώτες σου. Όμως αυτό είναι μεγάλο λάθος. Τελικά καταλήγεις να γκετοποιείσαι, να μην μαθαίνεις σωστά την γλώσσα, να μελαγχολείτε ομαδικά, να στρέφεσαι εναντίον του ντόπιου στοιχείου (καθώς νιώθεις ότι δεν το έχεις ανάγκη καθώς έχεις την ελληνική σου παρέα κλπ), και γενικά βάζεις τον εαυτό σου αυτόματα σε θέση μειονότητας.

                      Δείτε και τους μετανάστες που πρόκοψαν στην Ελλάδα. Ήταν εκείνοι οι οποίοι απέφυγαν τους ομοεθνείς τους και ενσωματώθηκαν με τους Έλληνες. Που δούλεψαν με τους Έλληνες, που συνανστρέφηκαν Ελληνικές οικογένειες, που μπήκαν μέσα στα σπίτια μας, που έμαθαν τέλεια τα ελληνικά, που προέτρεψαν τα παιδιά τους να συναναστρέφονται περισσότερο Ελληνόπουλα.

                      Εκείνοι που έμειναν "τενεκέδες" και ανεπρόκοποι, ήταν εκείνοι που σύχναζαν στα "Αλβανικά" ή "Αιγυπτιακά" ή άλλα καφενεία, κάνοντας παρέα μόνο με τους ομοίους, ούτε Ελληνικά της προκοπής έμαθαν κλπ. Επίσης, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Αλβανού π.χ δεν ήταν ο Έλληνας εργοδότης αλλά ο Αλβανός εργοδότης-εργολάβος κλπ. Με την ίδια λογική, ο μεγαλύτερος εκμεταλλευτής του Έλληνα στην Αυστραλία θα είναι ο Έλληνας εργοδότης, διότι όποιος αναζητήσει δουλειά σε έλληνα εργοδότη έχει αποδεχτεί ότι δεν μπορεί να βρεί την ίδια δουλειά σε Αυστραλό εργοδότη.

                      Σκεφτείτε καλά!!

                      Comment


                        #12
                        Πολύ ενδιαφέροντα όσα γράφτηκαν σ'αυτό το θέμα, ειδικά για κάποιους (σαν εμένα) που ζυγίζουν την επιλογή της Αυστραλίας για να φτιάξουν την ζωή τους.

                        Κακοπροαίρετοι πάντα θα υπάρχουν, το κλείδι είναι να φιλτράρει ο καθένας μας τις πληροφορίες.

                        Ευχαριστώ όσους καλοπροαίρετα μας ενημερώνουν και μας διαφωτίζουν.
                        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                        Comment


                          #13
                          Διάβασα προσεχτικά τα ποστ όλων και θα συμφωνήσω με τους προλαλλήσαντες ως προς ένα σημείο.Την οπτική γωνία του καθενός για την πραγματικότητα που ζει.Η δική μου ταπεινή άποψη είναι πως δεν παίζει ρόλο η εθνικότητα αλλά η προσωπικότητα.Οι πιο παλαιοί Αυστραλοέλληνες που μνησίκακα αποτρέπουν τους νέους Έλληνες μετανάστες για νέο ξεκίνημα, όπου κι αν ζούσαν ακριβώς το ίδιο θα έκαναν είναι θέμα χαρακτήρα.Τα τελευταία χρόνια ο ρατσισμός και η απαξίωση έχουν πάρει τεράστιες διαστάσεις ακόμα κι από ημεδαπούς. Έχω βιώσει στο πετσί μου τον ρατσισμό του παχύσαρκου (απα πα με τόσα κιλά που να δουλέψεις)τον ρατσισμό του εύθραυστου (αφού έχασα 82 κιλά, καλέ εσύ θα σπάσεις δεν είσαι για πολλά)τον ρατσισμό του ηλικιακού ράντζου(38 χρονών, μεγάλη για δουλειά ακόμα και σε ''μπουτίκ κρεάτων'' όχι κρεοπωλείο,και μικρή για σύνταξη όμως) οπότε ότι κι αν ακούσω από συμπατριώτες ή μη στην νέα πατρίδα την Αυστραλία (και λέω νέα πατρίδα γιατί κατ' εμε όποιος μου δίνει την ευκαιρία να ζήσω και να μεγαλώσω αξιοπρεπώς τα παιδιά μου προσφέροντας τους ένα ελπιδοφόρο μέλλον τότε είναι ομοαίματος μου και η γη του που πατάω, πατρίδα μου) απλά θα είναι λόγια που εγώ θα κρίνω αν θα καθορίσουν και επηρεάσουν την κρίση μου μου ή όχι, κανείς δεν μπορεί να μου περάσει αλυσίδες αν εγώ δεν του δώσω το δικαίωμα να μου πάρει τα μέτρα.

                          Καληνύχτα Ελλάδα ....... Καλημέρα Αυστραλία.!!!!!!!!!!!
                          Την αγάπη μου σε όλους μέσα στο φόρουμ!!!!
                          Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                          Comment


                            #14
                            Μαρια,


                            δεν θα συμφωνησω με το φιλο panultimate...υπαρχουν παντου σωστοι και καλοι ανθρωποι οπως και κακοι...φιλτραρετε και απλα προσεχετε.....

                            Comment


                              #15
                              Συμφωνω απολυτα Μαρια !!
                              Συνχαρητηρια για την ωραια Ανακοινωση!
                              Εμεις οι Ελληνες το εχουμε αυτο.Οπως ολος ο κοσμος αλλωστε.
                              Αλλα εμεις ειμαστε λιγακι ποιο ακραιοι!!!!!
                              Οσο για το φιλτρο που λεει ο panaisit θα το επαναλαβω με κεφαλαια:
                              ΦΙΛΤΡΑΡΕΤΕ και ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ!!!!!!!!
                              γιατι απλα υπαρχουν παντου οι Σωστοι, και οι Λαθος -σε καποιες περιπτωσεις-ανθρωποι.
                              θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                              Comment

                              Working...
                              X