PDA

Επιστροφή στο Forum : Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (4)

australian
14.05.2012, 22:04
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2-a-2690/
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-3-a-3141/

sophiavl
14.05.2012, 22:13
Το θέμα είναι εκείνα τι μέλλον έχουν στην Ελλάδα και έπειτα αν εμείς θα μπορέσουμε να ζήσουμε με αξιοπρέπεια.
Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η partner visa έχουμε επιλογή για 309 ή 100 ή το έντυπο είναι ενιαίο και αφορά και τις 2 περιπτώσεις?
Και σε ποιά περίπτωση visa χρειάζεται να αποδείξω οτι μπορώ να συντηρήσω τον άντρα μου για 2 χρόνια?

australian
14.05.2012, 22:21
Το θέμα είναι εκείνα τι μέλλον έχουν στην Ελλάδα και έπειτα αν εμείς θα μπορέσουμε να ζήσουμε με αξιοπρέπεια.
Επίσης αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι η partner visa έχουμε επιλογή για 309 ή 100 ή το έντυπο είναι ενιαίο και αφορά και τις 2 περιπτώσεις?
Και σε ποιά περίπτωση visa χρειάζεται να αποδείξω οτι μπορώ να συντηρήσω τον άντρα μου για 2 χρόνια?
Ξεσκόνισε το forum τα ερωτήματά σου εχουν απαντηθεί πολλές φορές
Απάντηση σε ίδια ερώτηση απο τον Agoriani στις 21/4
"Η βίζα που κάνεις αίτηση έχει 2 κατηγορίες. Την προσωρινή 309 και την μόνιμη 100. Αν σου δώσουν την προσωρινή έχεις 2 χρόνια αναμονή πριν μπορέσεις να αποχτήσεις πρόσβαση στο Medicare και στα επιδόματα.
Αν σου δώσουν την μόνιμη δεν εχεις καθόλου αναμονή και αποχτάς πρόσβαση κατευθείαν στα παραπάνω.
Οι λόγοι για να σου δώσουν την μόνιμη είναι να είσαι πάνω απο 3 χρόνια παντρεμένος με την/τον Αυστραλό υπήκοο ή να έχεις παιδί μαζί του το οποίο να είναι 2 χρονών και πάνω."

sophiavl
14.05.2012, 22:32
Το'χω,το'χω είμαστε 21 χρόνια παντρεμένοι _friends: κι έχουμε 2 παιδιά 13 και 15 χρονών.

sophiavl
15.05.2012, 23:16
Γειά σας και σήμερα!_bye:
Σήμερα 15-05-12 πήρα τηλέφωνο στην πρεσβεία να κλείσω ραντεβού για να παραδώσω τα χαρτιά για την ανανέωση διαβατηρίου μου,(passport renewal application)
Η ευγενέστατη υπάλληλος μου είπε οτι το πιο σύντομο ραντεβού είναι τέλη Ιουνίου:eek:,αλλά μου είπε να τα στείλω με courier ή συστημένο.
Στο φάκελο μου είπε να βάλω το έντυπο που συμπλήρωσα online εκτυπωμένο και υπογεγραμένο,2 φωτογραφίες,το παλιό διαβατήριο και μια τραπεζική επιταγή σε διαταγή "πρεσβεία Αυστραλίας "με το ποσό των 190.50€.
Επίσης σήμερα πήγαμε στο ΚΕΠ και ζητήσαμε: ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων για τα παιδιά,ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του άντρα μου,πονικό μητρώο και για τους δύο μας,χαρτί εκπλήρωσης στρατιωτικών υποχρεώσεων και ληξιαρχική πράξη γάμου(σε όλα αυτά σκοπό χρήσης βάλαμε "για κάθε νόμιμη χρήση").
Το μόνο που πήραμε επιτόπου είναι η ληξιαρχική πράξη γάμου,τα υπόλοιπα σε 15 ημέρες περίπου.
Ακόμη έχω ένα ακριβές αντίγραφο γεννήσεως(births in the state of Victoria) και το πρωτότυπο πιστοποιητικό γεννήσεως και βαπτίσεως(cerificate of birth and baptism).
Ήθελα να ρωτήσω australian ή Agoriani (χωρίς να υποτιμώ κανένα άλλο μέλος) τελικά θέλουν όλα τα χαρτιά που θα συγκεντρώσω σφραγίδα apostille?με αφορά το κομμάτι,που αναφέρεις agoriani?

"Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου
Πρόσκληση της βάφτισης
Ενα φάκελλο που λάβαμε απο Αυστραλία που έγραφε τα ονοματεπώνυμα μας σαν παραλήπτη και φάινετε οτι μένουμε στην ίδια κατοικία
2 υπεύθυνες δηλώσεις απο 2 Αυστραλούς πολίτες που γνωρίζουμε οικογενειακός οτι μας γνωρίζουν σαν ζευγάρι και ξέρουν για την σχέση μας και το γάμο μας κ.τ.λ.
4 φωτογραφίες απο οικογενειακές στιγμές (σε γιορτή του Πάσχα, απο την βάφτιση της κόρης μου, απο τον γάμο μας και απο το ταξίδι στην Αυστραλία)."

Αν έχω καταλάβει σωστά,όχι ,γιατί την αίτηση για partner την κάνω από Ελλάδα.
Επίσης θα ήθελα australian να μου πείς εάν όλη αυτή τη διαδικασία την γράφω στο σωστό θέμα αλλιώς να μου πείς σε παρακαλώ που να κάνω τις αναρτήσεις σχετικά με την διαδικασία της απόκτησης partner visa.
Αρκετά σας κούρασα,περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ.

australian
15.05.2012, 23:52
.
Ήθελα να ρωτήσω australian ή Agoriani (χωρίς να υποτιμώ κανένα άλλο μέλος) τελικά θέλουν όλα τα χαρτιά που θα συγκεντρώσω σφραγίδα apostille?
σχετικα με το apostile έχουν γίνει πολλές συζητήσεις,άλλοι λένε ΝΑΙ κι άλλοι ΟΧΙ.Προτείνω ΝΑΙ για να είσαι σίγουρη!

.με αφορά το κομμάτι,που αναφέρεις agoriani?
"Δήλωση απο το σπόνσορα (την γυναίκα μου), πως θα με στηρίξει
Δήλωση απο κοινού σχετικά με την ιστορία της σχέσης μας
Ληξιαρχική πράξη γέννησης της κόρης μου
Αντίγραφο της Αυστραλέζικης υπηκοότητας απο καταγωγή, της κόρης μου
Πρόσκληση της βάφτισης
Ενα φάκελλο που λάβαμε απο Αυστραλία που έγραφε τα ονοματεπώνυμα μας σαν παραλήπτη και φάινετε οτι μένουμε στην ίδια κατοικία
2 υπεύθυνες δηλώσεις απο 2 Αυστραλούς πολίτες που γνωρίζουμε οικογενειακός οτι μας γνωρίζουν σαν ζευγάρι και ξέρουν για την σχέση μας και το γάμο μας κ.τ.λ.
4 φωτογραφίες απο οικογενειακές στιγμές (σε γιορτή του Πάσχα, απο την βάφτιση της κόρης μου, απο τον γάμο μας και απο το ταξίδι στην Αυστραλία).Αν έχω καταλάβει σωστά,όχι ,γιατί την αίτηση για partner την κάνω από Ελλάδα."
OXI.Σχετικά με αυτό διάβασε κι εδώ post 303 http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/index31.html

.Επίσης θα ήθελα australian να μου πείς εάν όλη αυτή τη διαδικασία την γράφω στο σωστό θέμα αλλιώς να μου πείς σε παρακαλώ που να κάνω τις αναρτήσεις σχετικά με την διαδικασία της απόκτησης partner visa.
Αρκετά σας κούρασα,περιμένω τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ.
Everything Is Under Control:smile_::bravo_:

sophiavl
16.05.2012, 00:04
Ευχαριστώ πολύ australian!!!:thanks_

Μαρία Τσότρη
16.05.2012, 00:43
Ευχαριστώ πολύ australian!!!:thanks_

Να συμπληρώσω κάτι με την δική μου εμπειρία. Έκανα κι εγώ αίτηση από τα ΚΕΠ για ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως των παιδιών και δική μου κι όταν πήγα στην Κατεχάκη για σφραγίδα δεν τις δέχτηκαν ήθελαν να είναι μόνο με τη σφραγίδα του ληξιαρχείου κι όχι και του ΚΕΠ. Πήγα και τις πήρα και μου είπαν πως δεν ήταν ανάγκη να πάω αλλά να μου τις στείλει το ληξιαρχείο στα ΚΕΠ αφού τους καταστήσω σαφές ότι δεν θέλω να την κατεβάσουν από το ίντερνετ αλλά να κάνουν αίτηση στα ληξιαρχεία να τους σταλεί ταχυδρομικώς και να τα παραλάβω από εκεί. Απλά ενημερώνω για να μην τρέχεις κι εσύ σαν την άδικη κατάρα όπως εγώ.

sophiavl
16.05.2012, 14:34
Μαρία σ'ευχαριστώ για τα "φώτα σου",δηλαδή να ζητήσω από τα ΚΕΠ να μην τα σφραγίσουν με τη δική τους σφραγίδα?

mennik
16.05.2012, 16:48
καλησπέρα σε όλους! σήμερα πήγα στην πρεσβεία για να βγάλω διαβατήριο άλλα κολλήσαμε στο θέμα του ονόματος, το όνομα στο χαρτί της υπηκοότητας είχε ένα μικρό λάθος, οπότε τώρα έκλεισα ξανά ραντεβού για αρχές Ιουνίου για να καταθέσω την αίτηση 119, για την αλλαγή θα πρέπει να περιμένω 2 μήνες. Ευτυχώς που δεν βιάζομαι!! Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει όσο αφορά την partner visa, εγώ που σκέφτομαι να κατέβω με τον σύντροφό μου που δεν είμαστε παντρεμένοι και δεν έχουμε παιδιά , δεν δικαιούται ο σύντροφός μου μόνιμη patner visa? μόνο όσοι είναι παντρεμένοι την δικαιούνται? ξέχασα να σας πω ότι είμαστε μαζί 7 χρόνια! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

sophiavl
16.05.2012, 17:47
Μια και το ανέφερε η mannik έχω και εγώ ένα θεματάκι με το επίθετο.
Επειδή το πατρικό μου έχει 19 γράμματα(ναί! ναί! 19),όταν πήγαν οι γονείς μου εκεί αντιμετώπισαν πρόβλημα με το επίθετο γιατί άντε να κάνεις spell 19 γράμματα!!
Έτσι πήγαν εκεί στο immigration και μέσα σε δέκα λεπτά το έκαναν 8 γραμματάκια!
Έλα μου όμως που όταν επέστρεψαν στην Ελλάδα ξανακόλλησαν τα υπόλοιπα 11 και τα'χουμε και τα χαιρόμαστε και τα 19.
Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν,στη φόρμα 118 αναφέρει,οτι αν υπάρχει ασυμφωνία ονόματος ,να εξηγήσεις το λόγο,οπότε αν εγώ εξηγήσω όλο αυτό,βάλω σφραγίδα apostille και το μεταφράσω ,θα είμαι εντάξει??
Παρακαλώ οι κ.κ australian και Agoriani,όπως μου απαντήσουν,ευχαριστώ.
Επίσης ένα άλλο ερώτημα είναι για partner visa που χρειάζεται φωτοτυπία διαβατηρίου του άντρα μου πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο,με το ελληνικό θα ταξιδέψει και απλά θα σφραγιστεί με τη visa?
Πώς ακριβώς γίνεται??help2help2

Agoriani
17.05.2012, 12:14
...
Αν δεν κάνω λάθος λοιπόν,στη φόρμα 118 αναφέρει,οτι αν υπάρχει ασυμφωνία ονόματος ,να εξηγήσεις το λόγο,οπότε αν εγώ εξηγήσω όλο αυτό,βάλω σφραγίδα apostille και το μεταφράσω ,θα είμαι εντάξει??
Παρακαλώ οι κ.κ australian και Agoriani,όπως μου απαντήσουν,ευχαριστώ.
Επίσης ένα άλλο ερώτημα είναι για partner visa που χρειάζεται φωτοτυπία διαβατηρίου του άντρα μου πρέπει να είναι σε ισχύ το διαβατήριο,με το ελληνικό θα ταξιδέψει και απλά θα σφραγιστεί με τη visa?...

Εντάξει θα είσαι σε κάθε περίπτωση που τους εξηγήσεις το λόγο αναλυτικά και εμπεριστατομένα. Μην φοβάσαι οτι θα αρχίσουν να ζητάνε αιτήσεις επι αιτήσεων και ενα σωρό άχρηστα δικαιολογητικά. Κυρίως θέλουν να βεβαιωθούν οτι δεν άλλαξες όνομα γιατι διώκεσαι ποινικά ή για κάποια άλλο παρόμοιο πονηρό λόγο.
Αποστίλ δεν θα χρειαστεί αν γράψεις εσύ το λόγο και τους τον στήλεις σαν μια υπέυθυνη δήλωση. Αποστίλ βάζεις στα κρατικά έγγραφα. Ακόμα και σε εκείνα όμως πολλοί δεν έβαλαν και εγινε κανονικά η δουλειά τους.
Ναι πρέπει φυσικά να είναι σε ισχύ το διαβατήριο, μάλιστα προτείνουν να μην ληγει τουλάχιστον σε 6 μήνες.
Δεν σφραγίζεται γιατι η βίζα όταν θα εγκριθεί παραμένει στο σύστημα τους και αποδίδεται στον αριθμό διαβατηρίου και ετσι όπου σκανάρουν το διαβατήριο αυτό θα δούνε στους υπολογιστές τους οτι υπάρχει σχετική βίζα για τον συγκεκριμένο κάτοχό του.
Διάβασε αυτό (http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%A3%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-2005/)και αυτό (http://www.patriotaki.net/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%91%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-agoriani-2121/)γιατι θα σου λυθούν οι περισσότερες απορίες.

sophiavl
17.05.2012, 15:56
Agoriani είσαι ένα κανονικότατο booklet:bravo_1:
Ελικρινά,δεν βρίσκω λόγια να σ'ευχαριστήσω,εάν δεν υπήρχε η δική σου καθοδήγηση και του australian δεν πιστεύω οτι θα μπαίναμε στη διαδικασία αυτή και πιθανόν να κάναμε και πολλά λάθη.
Σας ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά!!!
Σήμερα λοιπόν 17-05-12 έβγαλα τις φωτογραφίες για το διαβατήριο μου(ο φωτογράφος είχε ένα χαρτί ημιδιάφανο που έγραφε Australian Embassy και είχε κάτι πλαίσια και έμοιαζε με το φύλλο του διαβατηρίου ώστε να είναι σωστή η φωτογραφία,μάλιστα την πρώτη τετράδα την πέταξε)έβγαλε και ο άντρας μου για ανανέωση του δικού του,όπου και πήγαμε στο τμήμα και καταθέσαμε τα παράβολα,τις φωτογραφίες και φωτοτυπία της ταυτότητας του και θα το έχουμε σε 2 εβδομάδες περίπου.
Τα δικά μου δικαιολογητικά,παλιό διαβατήριο,2 φωτογραφίες,το έντυπο και την επιταγή σε διαταγή "Πρεσβεία Αυστραλίας"αξίας 190,50 ευρώ(παίρνει και η τράπεζα 15 ευρώ προμήθεια,γιατί είναι σε διαταγή τρίτου)θα τα στείλω με courrier.
Ερώτηση:Επειδή θα πάρω και τους γονείς μου μαζί,οι οποίοι και εκείνοι έχουν την υπηκοότητα και αυστραλιανό διαβατήριο,δεν πιστεύω να χρειάζεται κάτι για να μείνουν μόνιμα,όπως κι εγώ,σωστά??_antio:
Θα στείλω αίτηση στο Βερολίνο να είσαι εκπρόσωπος τους Agoriani με προμήθεια όμως από εκείνους!:lol2:
Το πιο παράδοξο σε όλο αυτό είναι οτι εχθές μιλούσα με το αδερφό μου που μένει εδώ και 25 χρόνια στην Αμερική (Washington)και όταν του είπα οτι ετοιμάζουμε τα χαρτιά μας για Αυστραλία,μου είπε οτι σκεφτόταν να κάνει ακριβώς το ίδιο!!!!
Sometimes the worst situation can bring you the greatest light and blessing!!

Agoriani
17.05.2012, 18:32
Agoriani είσαι ένα κανονικότατο booklet:bravo_1:
Ελικρινά,δεν βρίσκω λόγια να σ'ευχαριστήσω,εάν δεν υπήρχε η δική σου καθοδήγηση και του australian δεν πιστεύω οτι θα μπαίναμε στη διαδικασία αυτή και πιθανόν να κάναμε και πολλά λάθη.
Σας ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά!!!
Σήμερα λοιπόν 17-05-12 έβγαλα τις φωτογραφίες για το διαβατήριο μου(ο φωτογράφος είχε ένα χαρτί ημιδιάφανο που έγραφε Australian Embassy και είχε κάτι πλαίσια και έμοιαζε με το φύλλο του διαβατηρίου ώστε να είναι σωστή η φωτογραφία,μάλιστα την πρώτη τετράδα την πέταξε)έβγαλε και ο άντρας μου για ανανέωση του δικού του,όπου και πήγαμε στο τμήμα και καταθέσαμε τα παράβολα,τις φωτογραφίες και φωτοτυπία της ταυτότητας του και θα το έχουμε σε 2 εβδομάδες περίπου.
Τα δικά μου δικαιολογητικά,παλιό διαβατήριο,2 φωτογραφίες,το έντυπο και την επιταγή σε διαταγή "Πρεσβεία Αυστραλίας"αξίας 190,50 ευρώ(παίρνει και η τράπεζα 15 ευρώ προμήθεια,γιατί είναι σε διαταγή τρίτου)θα τα στείλω με courrier.
Ερώτηση:Επειδή θα πάρω και τους γονείς μου μαζί,οι οποίοι και εκείνοι έχουν την υπηκοότητα και αυστραλιανό διαβατήριο,δεν πιστεύω να χρειάζεται κάτι για να μείνουν μόνιμα,όπως κι εγώ,σωστά??_antio:
Θα στείλω αίτηση στο Βερολίνο να είσαι εκπρόσωπος τους Agoriani με προμήθεια όμως από εκείνους!:lol2:
Το πιο παράδοξο σε όλο αυτό είναι οτι εχθές μιλούσα με το αδερφό μου που μένει εδώ και 25 χρόνια στην Αμερική (Washington)και όταν του είπα οτι ετοιμάζουμε τα χαρτιά μας για Αυστραλία,μου είπε οτι σκεφτόταν να κάνει ακριβώς το ίδιο!!!!
Sometimes the worst situation can bring you the greatest light and blessing!!

Καλές ετοιμασίες λοιπόν!
Πράγματι δεν χρειάζονται τίποτα ιδιαίτερο εφόσον έχουν την υπηκοότητα. Το διαβατήριό τους, ενα εισητήριο και έρχονται όποτε θέλουν γιατι είναι η δεύτερη πατρίδα τους!

sophiavl
17.05.2012, 20:26
Agoriani,μόλις είδα οτι και στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων των παιδιών και στη ληξιαρχική πράξη γάμου γράφει υπηκοότητα ελληνική ενώ τόπος γέννησης γράφει Μελβούρνη Αυστραλίας!!(αθάνατο ελληνικό δημόσιο)
Ευτυχώς έχω μια γνωστή που δούλευε σε γραφείο εισαγγελέα και με έσωσε.
Μου είπε να κάνω δυο αιτήσεις,μια για τις ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών και μια για του γάμου.
Τις πάμε στην Ευελπίδων,κτίριο 16,ισόγειο,γραφείο 8,ώρες 09:00-13:00 στον εισαγγελέα ακροάσεων.
Μας δίνει υπογεγραμμένες τις εντολές και τις πηγαίνουμε στα αντίστοιχα ληξιαρχεία και μας εκδίδουν επιτόπου τα σωστά.
Agoriani ήθελα να ρωτήσω πρέπει στις αιτήσεις της partner να αναφέρω και την ελληνική υπηκοότητα και στο σημείο που λέει πότε την απέκτησα,τι απαντώ,γιατί θυμάμαι οτι για κάποια χρόνια αφού γυρίσαμε είχαμε άδεια παραμονής.

Agoriani
18.05.2012, 14:19
Agoriani,μόλις είδα οτι και στις ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεων των παιδιών και στη ληξιαρχική πράξη γάμου γράφει υπηκοότητα ελληνική ενώ τόπος γέννησης γράφει Μελβούρνη Αυστραλίας!!(αθάνατο ελληνικό δημόσιο)
Ευτυχώς έχω μια γνωστή που δούλευε σε γραφείο εισαγγελέα και με έσωσε.
Μου είπε να κάνω δυο αιτήσεις,μια για τις ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών και μια για του γάμου.
Τις πάμε στην Ευελπίδων,κτίριο 16,ισόγειο,γραφείο 8,ώρες 09:00-13:00 στον εισαγγελέα ακροάσεων.
Μας δίνει υπογεγραμμένες τις εντολές και τις πηγαίνουμε στα αντίστοιχα ληξιαρχεία και μας εκδίδουν επιτόπου τα σωστά.
Agoriani ήθελα να ρωτήσω πρέπει στις αιτήσεις της partner να αναφέρω και την ελληνική υπηκοότητα και στο σημείο που λέει πότε την απέκτησα,τι απαντώ,γιατί θυμάμαι οτι για κάποια χρόνια αφού γυρίσαμε είχαμε άδεια παραμονής.

Θέλεις να μου πεις σε ποιό πεδίο και σε ποιά σελίδα είναι αυτό που λες για να καταλάβω, στην αίτηση.

sophiavl
18.05.2012, 19:22
Agoriani,επειδή έχουμε εκτυπώσει όλες τις φόρμες για να έχουμε μια εικόνα του τι θα συμπληρώσουμε αυτό το πεδίο το βρήκα στην αίτηση 118 (παιδιών) στη σελίδα 18 Part B-Your parents.
Κάτι πολύ σημαντικό,δεν μπορώ να βρώ στο επίσημο site τη φόρμα 886 που αναφέρεις ,βρίσκω όμως την 888 (statutory declaration by a supporting witness relating to a partner visa application),έχει αλλάξει κάτι μήπως και η 886 έγινε 888?

australian
18.05.2012, 21:37
..............Κάτι πολύ σημαντικό,δεν μπορώ να βρώ στο επίσημο site τη φόρμα 886 που αναφέρεις ,βρίσκω όμως την 888 (statutory declaration by a supporting witness relating to a partner visa application),έχει αλλάξει κάτι μήπως και η 886 έγινε 888?
H 886 καταργήθηκε!

sophiavl
18.05.2012, 21:44
australian σ'ευχαριστώ πολύ:bravo_:
Εμείς τώρα πρέπει να συμπληρώσουμε την 888 ή όχι ??_antio:

australian
18.05.2012, 21:50
australian σ'ευχαριστώ πολύ:bravo_:
Εμείς τώρα πρέπει να συμπληρώσουμε την 888 ή όχι ??_antio:

Ναί την 888 πρέπει 2 φορές.
Οχι εσείς, οι φίλοι σας (μάρτυρες) οι οποίοι πρέπει να ανήκουν ατη λίστα των επαγγελμάτων που αναφέρονται στη σελίδα 5 της 118

sophiavl
18.05.2012, 22:13
Επειδή αν μπείς στο site στη συγκεκριμένη φόρμα λέει σ'ένα σημείο:
"It is also the depertmen's policy that the person completing this statutory declaration form:
. know both the Partner class visa applicant and their sponsor and the
history of their relationship;
. be aged 18 years or over;and
. be an Australian citizen or Australian permanent resident"
Οπότε εγώ τι να κάνω????????????
Βοήθεια australianhelp2 help2 help2

australian
18.05.2012, 22:19
Επειδή αν μπείς στο site στη συγκεκριμένη φόρμα λέει σ'ένα σημείο:
"It is also the depertmen's policy that the person completing this statutory declaration form:
. know both the Partner class visa applicant and their sponsor and the
history of their relationship;
. be aged 18 years or over;and
. be an Australian citizen or Australian permanent resident"
Οπότε εγώ τι να κάνω????????????
Βοήθεια australianhelp2 help2 help2

την 888 ΔΕΝ τη συμπληρώνεις εσύ!!!!!
Φίλοι σας,(2)που σας γνωρίζουν χρόνια και γνωρίζουν την ιστορία της σχέσης......και θα γράψουν μιά μικρή "ιστοριούλα"....
Μπορεί να είναι έλληνες αλλά θα πρέπει να ανήκουν στη λίστα των επαγγελμάτων που υπάρχει στη σελίδα 5 της form 118

sophiavl
18.05.2012, 22:30
Το έχω καταλάβει οτι δεν την συμπληρώνω εγώ,το θέμα μου είναι οτι αναφέρει οτι..." be an Australian citizen or Australian permanent resident" δεν λέει κάπου οτι μπορούν να είναι από τα άτομα στη λίστα της φόρμας 118.

australian
18.05.2012, 22:32
Το έχω καταλάβει οτι δεν την συμπληρώνω εγώ,το θέμα μου είναι οτι αναφέρει οτι..." be an Australian citizen or Australian permanent resident" δεν λέει κάπου οτι μπορούν να είναι από τα άτομα στη λίστα της φόρμας 118.

Ας μην το λέει, trust me!!!
29 "κατασκευαστές" visa το ίδιο έκαναν.....
έχεις "πρόχειρους" αυστραλούς υπηκόους? :lol2::lol2:

sophiavl
18.05.2012, 22:41
Ok ,you're the boss,i trust you ,don't let me down!!!:victory::victory:
Πρέπει να γράψουν λεπτομέρειες ή εν συντομία?
Επίσης αν στείλω όλα τα χαρτιά σωστά πόσο καιρό πιστεύεις (as an expert :cool_:)οτι θα πάρει να μας δώσουν τη visa?

australian
18.05.2012, 22:48
Ok ,you're the boss,i trust you ,don't let me down!!!
Πρέπει να γράψουν λεπτομέρειες ή εν συντομία?
Επίσης αν στείλω όλα τα χαρτιά σωστά πόσο καιρό πιστεύεις (as an expert :cool_:)οτι θα πάρει να μας δώσουν τη visa?

Μιά περίληψη (έτσι κι αλλιώς δεν έχει και πάρα πολύ χώρο για να γράψουν μυθιστόρημα)
Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή Επίσημοι χρόνοι επεξεργασίας Client Service Charter (http://www.immi.gov.au/about/charters/client-services-charter/visas/5.0.htm)

ps:μήπως το "Για αυστραλούς υπηκόους Vol.4" να το μετονομάσω σε "Partner visa της sophiavl" ?? :lol2::lol2:

sophiavl
18.05.2012, 22:58
:lol2: :lol2:
πολύ καλό,να'σαι καλά ξεκαρδιστήκαμε!!!!!
Πάντως ρε παιδί μου πολύ χαρτούρα,μας έχει φύγει το κεφάλι:shocked:
Θέλω να ελπίζω οτι τελικά θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό.

australian
18.05.2012, 23:12
:lol2::
πολύ καλό,να'σαι καλά ξεκαρδιστήκαμε!!!!!
Πάντως ρε παιδί μου πολύ χαρτούρα,μας έχει φύγει το κεφάλι:shocked:
Θέλω να ελπίζω οτι τελικά θα αξίζει τον κόπο όλο αυτό.

Mην αγχώνεστε!!
Ξέρετε πόσα εκατομμύρια έλληνες θα ήθελαν αυτή τη στιγμή
να έχουν αυστραλιανή υπηκοότητα?
και για να μην ψάχνετε,θα σας δώσω και την απάντηση.
Σχεδόν όλοι.............:smile_:
Το αν άξιζε τον κόπο θα το απαντήσεις στο "Γιά όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι vol.4675" με τον ρυθμό που γράφεις.........:lol2:

sophiavl
18.05.2012, 23:27
Είσαι φοβερός ,όταν και αν με το καλό έρθουμε θα θέλαμε να σε συναντήσουμε.
Εύχομαι να σου πηγαίνουν όλα πάντα καλά.
Για να καταλάβεις σε τι κατάσταση έχουμε φτάσει και οι τέσσερις μας σου παραθέτω αυτό!!!! http://www.youtube.com/watch?v=TnxUOdAhAdk&feature=related

australian
18.05.2012, 23:31
Είσαι φοβερός ,όταν και αν με το καλό έρθουμε θα θέλαμε να σε συναντήσουμε.
Εύχομαι να σου πηγαίνουν όλα πάντα καλά..................
Bλέπω αρχίσατε εντατικά μαθήματα αγγλικών abc b+a= ba κ.λ.π......
όσο για τη συνάντηση θα πρέπει να γραφτείτε στη "λίστα"....κατά το
2016 θα σας δω ....!!!!!!!

Thanks!!!!! Επίσης !!!!!!:smile_:

sophiavl
25.05.2012, 16:06
Ήρθα και εγώ πάλι μετά από μικρή παύση.
Καθώς υπολειτουργούν τα πάντα λόγω επερχόμενων εκλογών είναι αδύνατο να συγκεντρωθούν όλα τα χαρτιά χωρίς κανένα εμπόδιο!!
Anyway,εμείς σταθερά στο στόχο μας.
Σήμερα πήραμε και τα τελευταία χαρτιά και το μόνο που έχει μείνει είναι να έρθει το διαβατήριο μου που έιχα στείλει με courrier για ανανέωση το οποίο παρέλαβαν στις 18-05-11.
Για να ανακεφαλαιώσω λοιπόν,έχω εκτυπώσει τις εξής φόρμες(δεν θα στείλω αυτές,τις συμπληρώσαμε για να είμαστε έτοιμοι καθώς ο Agoriani είπε να τις εκτυπώνουμε τελευταία στιγμή):

118(1 για κάθε παιδί για υπηκόοτητα πρώτα και μετά διαβατήριο)

Για partner visa:

40SP

47SP

80

888(2 δηλώσεις)

Σωστά??

Και κάποιες τελευταίες ερωτήσεις:

1.Στην 40SP g.38 αν έχω άλλα εξαρτώμενα μέλη π.χ γονείς απαντώ ναι
ή όχι? θα έρθουν μαζί μου και είναι Αυστραλοί υπήκοοι,δεν τους
συντηρώ εγώ

2.Στην 47SP g.32 που ρωτάει το ποσό που φέρνουμε τι απαντάμε και αν
έχει επίπτωση στα επιδόματα

Επίσης πόσα χρήματα επιτρέπεται να πάρουμε μαζί μας (τετραμελής οικογένεια) και με ποιό τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε τα χρήματα εκεί?
και σε ποιό post αναφέρει με ποιό τρόπο ανοίγουμε λογαριασμό σε τράπεζα της Αυστραλίας από Ελλάδα.
Ουφ νομίζω οτι τα θυμήθηκα όλα_antio:

christine
25.05.2012, 18:19
Ήρθα και εγώ πάλι μετά από μικρή παύση.
Καθώς υπολειτουργούν τα πάντα λόγω επερχόμενων εκλογών είναι αδύνατο να συγκεντρωθούν όλα τα χαρτιά χωρίς κανένα εμπόδιο!!
Anyway,εμείς σταθερά στο στόχο μας.
Σήμερα πήραμε και τα τελευταία χαρτιά και το μόνο που έχει μείνει είναι να έρθει το διαβατήριο μου που έιχα στείλει με courrier για ανανέωση το οποίο παρέλαβαν στις 18-05-11.
Για να ανακεφαλαιώσω λοιπόν,έχω εκτυπώσει τις εξής φόρμες(δεν θα στείλω αυτές,τις συμπληρώσαμε για να είμαστε έτοιμοι καθώς ο Agoriani είπε να τις εκτυπώνουμε τελευταία στιγμή):.................................... .................

1) Εφόσον οι γονείς σου είναι υπήκοοι δεν ειναι εξαρτώμενα μέλη ούτε μπαίνουν στην βίζα

2) Κάθε άτομο δικαιούται να μετaφέρει επάνω του μέχρι 10.000$

3) https://www.nab.com.au/ Εδώ μπορείς να ανοίξεις λογ/μό από Ελλάδα στην Αυστραλία online

4) Eδώ θα βρεις την λίστα με όλα τα δικαιολογητικά για την partner http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/

sophiavl
25.05.2012, 20:30
Christine σ'ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου!
Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί από το συγκεκριμένο post απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι είναι αυτά.
Είναι αμέτρητες οι πληροφορίες στο patriotaki και πολύτιμες,έχω ξαναπεί,οτι αν δεν το είχαμε σαν οδηγό, ίσως και να μην το αποφασίζαμε..
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια σας.!!:bravo_:

australian
25.05.2012, 21:41
Τα δικαιολογητικά τα έχω βρεί από το συγκεκριμένο post απλά ήθελα να επιβεβαιώσω οτι είναι αυτά.
Είναι αμέτρητες οι πληροφορίες στο patriotaki και πολύτιμες,έχω ξαναπεί,οτι αν δεν το είχαμε σαν οδηγό, ίσως και να μην το αποφασίζαμε..

Keep Reading....:smile_:

sophiavl
25.05.2012, 23:07
I will,i will :bravo_: :bravo_:

christine
26.05.2012, 02:24

You are welcome sophiavl!! Καλή συνέχεια!
Να προσθέσω μόνο ότι όταν ανοιχτεί λογ/μός online apo NAB μπορείς να καταθέσεις χρήματα αλλά δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη ή άλλη διαδικασία αν πρώτα δεν έρθεις Αυστραλία και δεν παρουσιαστείς στην τραπεζα που θα σου ορίσουν, για να τον ενεργοποιήσεις με τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπρoσωπίας των 100 points

sophiavl
26.05.2012, 09:32
Τι είναι τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπροσωπίας 100 points????

marie
26.05.2012, 11:16
Τι είναι τα ανάλογα έγγραφα ταυτοπροσωπίας 100 points????

Καλησπέρα όλα τα παρακάτω είναι έγγραφα ταυτοπροσωπίας και τα points τους. Από αυτά κάνεις συνδυασμούς μέχρι τα 100 points.

Primary identification documents

You are only allowed to use one of the following:
Passport (current or expired within last two years, but not cancelled) 70 points
Birth Certificate/Extract 70 points
Citizenship Certificate 70 points

Secondary identification documents

You may use several of the following to reach 100 points:
documents which verify your identity by photograph and/or signature:
Licence issued under Australian law (e.g. driver’s licence or other
government issued licence) which contains a photograph or signature 40/25 points
Employee ID card issued by a Government Authority or Public Service 40/25 points
Social Security, Health Care or Pension card 40/25 points
Tertiary Education Institution ID card 40/25 points

Documents which verify your full name and residential address:

A utility bill (e.g. water, electricity, gas) 25 point
A telephone bill or council rate notice 25 points
Medicare card 25 points
Foreign driver’s licence 25 points
A bank/credit union/building society passbook, statement or debit/credit card* 25 points

sophiavl
26.05.2012, 22:45
marie σ'ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την λεπτομερέστατη απάντηση σου:bravo_::bravo_:

eleonwra
30.05.2012, 18:28
Γεια σας απο Θεσσαλονικη , εχω υπηκοοτητα αυστραλιας και εχω τελειωσει την διαδικασια των δυο κοριτσιων μου (η μεγαλη του χρονου τελειωνει το λυκειο και η μικρη του χρονου θα τελειωσει το νηπιαγωγειο) για τον συζυγο πρεπει να δουμε το θεμα της βιζας ???
εχουμε συγγενεις για φιλοξενεια τις πρωτες μερες μεχρι να βολευτουμε απο εργασια και τις πρωτες διαδικασιες ! Αν μπορειτε να με πληροφορησετε
για τα επιδομοτα ως μητερα με δυο παιδια το επιδομα ενοικιου και τι αλλο μπορω να εχω στην αρχη ως βοηθεια ????
Ο συζυγος ειναι μουσικος πιανιστας (30 χρονια εμπειρια σε ξενο και ελληνικο ρεπερτοριο) και δουλευει εποχιακα σε ξενοδοχεια μεχρι τωρα ημασταν καλα στην Ελλαδα αλλα τωρα χαλια μπορει καποιος να μας πληροφορησει για τι μεροκαματα δινουν στην Αυστραλια ?????
οι συγγενεις μας μενουν κοντα στην μελβουρνη doncaster και θελουμε να ειμαστε κοντα τους αλλα το βασικοτερο ειναι η δουλεια !!!!

Agoriani
31.05.2012, 05:45
...
για τα επιδομοτα ως μητερα με δυο παιδια το επιδομα ενοικιου και τι αλλο μπορω να εχω στην αρχη ως βοηθεια ????
Ο συζυγος ειναι μουσικος πιανιστας (30 χρονια εμπειρια σε ξενο και ελληνικο ρεπερτοριο) και δουλευει εποχιακα σε ξενοδοχεια ... τι μεροκαματα δινουν στην Αυστραλια ?????
οι συγγενεις μας μενουν κοντα στην μελβουρνη doncaster και θελουμε να ειμαστε κοντα τους αλλα το βασικοτερο ειναι η δουλεια !!!!

Αυτά που περιγράφεις θα είναι η βοήθεια που θα έχεις εσυ. Δηλαδή επίδομα για εσένα σαν άτομο άνεργη μητέρα, επίδομα για το κάθε παιδί και επίδομα ενοικίου εφόσον ενοικιάσετε. Να σου υπενθυμίσω οτι είναι ανα δεκαπενθήμερο τα επιδόματα αυτά.

Εδω (http://www.myfuture.gov.au/The%20Facts/Work%20and%20Employment/Occupations/Details.aspx?anzsco=211200A)θα πάρεις μια καλή οικόνα για το επάγγελμα του μουσικού γενικά. Απο εκεί και πέρα όπως ξέρεις είναι και στο ταλέντο και τις προσωπικές επιλογές τι θα γίνει. Με τόση προυπηρεσία όμως έχει μεγάλο ατού.

Καλό να είσαι κοντά στους συγγενείς, ειδικά στην αρχή αλλά αν ανοίξετε την δυνατότητα να μετακινηθείτε εκεί που θα βρεθεί δουλειά, θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές.

eleonwra
31.05.2012, 10:26
Σε ευχαριστω πολυ θα δω την σελιδα !!!

[QUOTE=eleonwra;47922]Σε ευχαριστω πολυ θα δω την σελιδα !!![/QUOTE
Αν καποιος γνωριζει πληροφοριακα η εχει καποιο φιλο μουσικο να και μπορει να μας γραψει σχετικα με τα μεροκαματα !!!!

BlackAngel
01.06.2012, 14:09
Όπως καταλαβαίνεται από τον τίτλο ετοιμάζομαι να συμπληρώσω την αίτηση για την visa. Έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..
1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?
2) Πού θα μεταφράσω τα έγγραφα? Στο υπουργείο εξωτερικών? Γίνεται μέσω ΚΕΠ? Ξέρετε πόσο καιρό παίρνει περίπου?
3) Στα απαιτούμενα χαρτιά στην αίτηση γράφει:
If you, your fiancé(e) or partner or anyone included in
your application has been divorced or widowed, a
certified copy of the divorce decree absolute or the
death certificate of the deceased spouse
(as appropriate)

και

If you, your fiancé(e) or partner or anyone included in
your application is or has been married, certified copies
of the marriage certificate(s)

Θα πρέπει δηλαδή να στείλω και τα χαρτιά του διαζυγίου και των γάμων των γονιών μου και των αδερφών του αρραβωνιαστικού μου? Γιατί στις αρχές της αίτησης ζητάει τα στοιχεία από το σόι όλο!

Please please βοηθήστε με γιατί θα φύγω τον άλλο μήνα και πρέπει να τρέξω.
Οποιεσδήποτε επιπλέον πληροφορίες είναι ευπρόσδεκτες!
Σας ευχαριστώ!

Aussie
01.06.2012, 14:46
1)Apostille: στήν κατεχάκη 56 2ος όροφος τα σφραγίζεις και τα παίρνεις αμέσως.

2)μεταφραστικό τμήμα : Yπουργείο εξωτερικών Αρίωνος 10 μοναστηράκι
τηλ 210-3285731-41
σε καμιά δεκαριά ημέρες τα παίρνεις περίπου τα χαριά απο το μεταφραστικό
Αν διαβάσεις στο θέμα για αυστραλούς υπήκοους έχει όλες τις απαντήσεις

http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-1-a-2236/

:yes::yes:

BlackAngel
01.06.2012, 14:49
Δεν έχω όμως αυστραλιανή υπηκοότητα εγώ. Μόνο ο αρραβωνιστικός μου..

Anais
01.06.2012, 16:56
Όπως καταλαβαίνεται από τον τίτλο ετοιμάζομαι να συμπληρώσω την αίτηση για την visa. Έχω κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορεί κάποιος να με βοηθήσει..
1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?.....................................

Ζητάει τα χαρτιά σας αν έχετε ποτέ παντρευτεί και έχετε παρεί διαζύγιο ο ένας από τους 2 σας η και οι δύο.. για να ξέρουν την προηγούμενη οικογενειακή σας κατάσταση. Δεν αφορά την οικογενειά σας (γονέων ή αδέρφια) και δεν στέλνεις κανένα χαρτί σε ότι αφορά την δική τους καταάσταση.
Ελπίζω να σας βοήθησα..

australian
01.06.2012, 17:11
1) Πρέπει τα έγγραφα πριν τη μετάφραση να σφραγιστούν? Διάβασα κάτι για τη συνθήκη της Χάγης αν δεν κάνω λάθος.. Apottile? Δεν ξέρω αν είναι σωστό και αν ναι τότε που πρέπει να πάω?......................

Είναι όλα γραμμένα εδώ.
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-2-a-2690/
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-3-a-3141/
http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-4-a-3411/

efrosini
01.06.2012, 17:36
1)Apostille: στήν κατεχάκη 56 2ος όροφος τα σφραγίζεις και τα παίρνεις αμέσως.

2)μεταφραστικό τμήμα : Yπουργείο εξωτερικών Αρίωνος 10 μοναστηράκι
τηλ 210-3285731-41
σε καμιά δεκαριά ημέρες τα παίρνεις περίπου τα χαριά απο το μεταφραστικό
Αν διαβάσεις στο θέμα για αυστραλούς υπήκοους έχει όλες τις απαντήσεις

Σφραγίδα Χάγης μπαίνει στο μέρος από το οποίο προέρχονται τα έγγραφα. Στην Κόρινθο αν το έγγραφο είναι από την Κόρινθο, στην Κατεχάκη αν είναι από Αθήνα, στο Γέρακα αν είναι από Ανατ. Αττική, στον Πειραιά αν είναι από Πειραιά κ.ο.κ.

Είναι διαφορετικές οι ώρες κοινού για κάθε περιοχή. Πρέπει να τηλεφωνήσετε πριν πάτε για να μην ταλαιπωρηθείτε και χάνετε χρόνο. Στον Πειραιά για παράδειγμα ώρες κοινού είναι 11.00 - 13.00 και παίρνεις τα χαρτιά μετά από 2 μέρες. Στην Αθήνα είναι 9.00-15.00 και τα παίρνεις την ίδια στιγμή.

Στον Πειραιά δεν σφραγίζουν ποινικό μητρώο πρέπει να πας στα δικαστήρια Πειραιά. Στην Αθήνα σφραγίζουν ποινικό μητρώο από το Υπ. Δικαιοσύνης (γι' αυτούς που είναι γεννημένοι εκτός Ελλάδας ποινικό μητρώο εκδίδεται από το Υπουργείο Δικαιοσύνης).

dimitrios
02.06.2012, 14:03
καλησπερα σε ολους ...
εχω αυστραλεζικο διαβατηριο και οπως ολοι σας εδω ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη ...
μολις εβγαλα το αυστραλεζικο διαβατηριο του παιδιου και εχω ετοιμα τα χαρτια της συζηγου για τη partner visa...
αυτο που με αγχωνει στο σημειο που πρεπει να αναφερθω για την υποστηριξη που πρεπει να της παρεχω ...εγω θα φυγω σεπτεμβρη μονος μου πρωτα εχω κανονιση ηδη για δουλεια τις λεπτομερεις θα τις κανονισω κατω θα μεινω προσωρινα σε συγγενεις θα ενοικασω σπιτι και μετα θα ερθει η γυναικα μου και το παιδι ...
θα τους ικανοποιησει αυτα που ειναι και η αληθεια...?
εδω ειμαι ανεργος δυο χρονια αρα στα εκαθαριστικα της εφοριας δεν εχω εισοδημα παρα μονο της γυναικας μου που δουλευει ακομα
χρηματα εχω ισα ισα γιανα μπορεσουμε να φυγουμε και τα εξοδα για να ενοικιασουμε ενα σπιτι εκει και να αγορασουμε καποια επιπλα
ευχαριστω....

irene
02.06.2012, 16:10
Γεια σας και πάλι,
Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου απαντούσε στο εξής ερώτημα:
Η μητέρα μου και ο αδερφός μου βρίσκονται στην Αυστραλία εδώ και 4 μήνες και θέλει να τους ακολουθήσει ο πατέρας μου.Η διαδικασία για partner visa είναι ίδια άσχετα με το γεγονός ότι ο ένας είναι εδώ και ο άλλος εκεί;

christine
02.06.2012, 16:38
καλησπερα σε ολους ...
εχω αυστραλεζικο διαβατηριο και οπως ολοι σας εδω ετοιμαζομαι και εγω για επιστροφη ...
μολις εβγαλα το αυστραλεζικο διαβατηριο του παιδιου και εχω ετοιμα τα χαρτια της συζηγου για τη partner visa...
αυτο που με αγχωνει στο σημειο που πρεπει να αναφερθω για την υποστηριξη που πρεπει να της παρεχω ...εγω θα φυγω σεπτεμβρη μονος μου πρωτα εχω κανονιση ηδη για δουλεια τις λεπτομερεις θα τις κανονισω κατω θα μεινω προσωρινα σε συγγενεις θα ενοικασω σπιτι και μετα θα ερθει η γυναικα μου και το παιδι ...
θα τους ικανοποιησει αυτα που ειναι και η αληθεια...?
εδω ειμαι ανεργος δυο χρονια αρα στα εκαθαριστικα της εφοριας δεν εχω εισοδημα παρα μονο της γυναικας μου που δουλευει ακομα
χρηματα εχω ισα ισα γιανα μπορεσουμε να φυγουμε και τα εξοδα για να ενοικιασουμε ενα σπιτι εκει και να αγορασουμε καποια επιπλα
ευχαριστω....

Ναι! Το ότι θα έρθεις πρώτα εσύ και θα ακολουθήσει η οικογένειά σου, αφού έχεις τακτοποιηθεί, είναι αρκετό σαν τεκμηρίωση και ''μορφή στήριξης'' προς την σύζυγό σου, όσον αφορά το σημείο της αίτησης της partner που σε ανησυχεί.Καλή τύχη!

christine
02.06.2012, 17:10
Γεια σας και πάλι,
Θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου απαντούσε στο εξής ερώτημα:
Η μητέρα μου και ο αδερφός μου βρίσκονται στην Αυστραλία εδώ και 4 μήνες και θέλει να τους ακολουθήσει ο πατέρας μου.Η διαδικασία για partner visa είναι ίδια άσχετα με το γεγονός ότι ο ένας είναι εδώ και ο άλλος εκεί;

Ναι, υποθέτωντας ότι ο υπήκοος είναι η μητέρα σου, η διαδικασία για την partner είναι η ίδια: Partner Visa: Offshore Temporary and Permanent (Subclasses 309 and 100), με την διαφορά ότι την αίτηση που αφορά τον sponsor: 40sp και τα statement που πρέπει να κάνει πρέπει να τα κάνει ο ίδιος από Αυστραλία και να τα στείλει στην Ελλάδα (στον αιτούμενο) για να συμπεριληφθούν στην αίτηση.

irene
02.06.2012, 17:57
Ευχαριστώ πολύ Cristine!!!

dimitrios
02.06.2012, 18:35
ευχαριστω πολυ christine....

sophiavl
02.06.2012, 20:30
Καλησπέρα!!
Επιτέλους,έπειτα από ακριβώς 10 εργάσιμες ήρθε το διαβατήριο μου συστημένο,θα είχε έρθει νωρίτερα εάν είχα ζητήσει να μου το στείλουν με courier και αν είχα πληρώσει 3.5 ευρώ επιπλέον,κάτι που το έμαθα κατόπιν.
Οπότε ξεκινάω την διαδικασία υπηκοότητας των παιδιών.
Έχω δυο ερωτήσεις,σε τι νόμισμα πληρώνουμε( GBP ή AUD ) παρόλο που η φόρμα 118 γράφει Australian Dollars
και σε αυτό το link

dima_citz_descent_greek - Australian High Commission (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/dima_citz_descent_greek.html)

δεν αναφέρει τίποτα για apostille,χρειάζεται τελικά στη συγκεκριμένη περίπτωση??_antio:

dimitrios
03.06.2012, 01:13
καλημερα DEMI....
ειμαι αυστραλος υπηκοος παντρεμενος με ενα παιδι ... τα χαρτια του παιδιου ειναι ετοιμα ... τωρα ετοιμαζω την partner visa της γυναικας μου...
θα κατεβω στην αρχη μονος μου το σεπτεμβρη θα μεινω αρχικα σε συγγενεις ..εχω κανονισει για δουλεια τις λεπτομερεις θα παω να κανονισω .... μολις βρω δουλεια και ενοικιασω σπιτι θα ερθει η οικογενεια μου ... αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι σχετικα με χαρτια που θα χρειαστω απο ελλαδα για διαφορες υπηρεσιες και κυριως το centrelink and medicare... τι ειδους διαδικασια να κανω σε σχεση με το centrelink γιατι εχω μπερδευτει ... π.χ να δηλωσω τη γυναικα και τι παιδι απο την αρχη η οταν ερθουν ....
σε ευχαριστω εκ των προτερων...

christine
03.06.2012, 03:57
Καλησπέρα!!
Επιτέλους,έπειτα από ακριβώς 10 εργάσιμες ήρθε το διαβατήριο μου συστημένο,θα είχε έρθει νωρίτερα εάν είχα ζητήσει να μου το στείλουν με courier και αν είχα πληρώσει 3.5 ευρώ επιπλέον,κάτι που το έμαθα κατόπιν.
Οπότε ξεκινάω την διαδικασία υπηκοότητας των παιδιών.
Έχω δυο ερωτήσεις,σε τι νόμισμα πληρώνουμε( GBP ή AUD ) παρόλο που η φόρμα 118 γράφει Australian Dollars
και σε αυτό το link

dima_citz_descent_greek - Australian High Commission (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/dima_citz_descent_greek.html)

δεν αναφέρει τίποτα για apostille,χρειάζεται τελικά στη συγκεκριμένη περίπτωση??_antio:

Εφόσον πληρώσεις με πιστωτική, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι..Η πρεσβεία στο Λονδίνο θα χρεώσει το ανάλογο ποσό (σε GBP) στην κάρτα σου.
Apostille ζητάει το μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου εξωτερικών σε όσα έγγραφα φέρουν την στρογγυλή κρατική σφραγίδα.
Εχουμε πει πολλές φορές, ότι άλλοι το έκαναν με apostille και άλλοι χωρίς...εξαρτάται από τον/την υπάλληλο......

BlackAngel
03.06.2012, 13:25
Σφραγίδα Χάγης μπαίνει στο μέρος από το οποίο προέρχονται τα έγγραφα. Στην Κόρινθο αν το έγγραφο είναι από την Κόρινθο, στην Κατεχάκη αν είναι από Αθήνα, στο Γέρακα αν είναι από Ανατ. Αττική, στον Πειραιά αν είναι από Πειραιά κ.ο.κ.

Είναι διαφορετικές οι ώρες κοινού για κάθε περιοχή. Πρέπει να τηλεφωνήσετε πριν πάτε για να μην ταλαιπωρηθείτε και χάνετε χρόνο. Στον Πειραιά για παράδειγμα ώρες κοινού είναι 11.00 - 13.00 και παίρνεις τα χαρτιά μετά από 2 μέρες. Στην Αθήνα είναι 9.00-15.00 και τα παίρνεις την ίδια στιγμή.

Στον Πειραιά δεν σφραγίζουν ποινικό μητρώο πρέπει να πας στα δικαστήρια Πειραιά. Στην Αθήνα σφραγίζουν ποινικό μητρώο από το Υπ. Δικαιοσύνης (γι' αυτούς που είναι γεννημένοι εκτός Ελλάδας ποινικό μητρώο εκδίδεται από το Υπουργείο Δικαιοσύνης).

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ μένω στο Ρέντη και θα πάω στο ληξιαρχείο στην Αθήνα να πάρω πιστοποιητικό γεννήσεως, θα πάω στον Πειραιά για τη σφραγίδα ή μπορώ και στην Αθήνα? Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Ξέρετε που θα βρω τους γιατρούς στους οποίους πρέπει να πάω για τις εξετάσεις και γνωρίζετε τι εξετάσεις χρειάζονται? Ξέρω μόνο οτι πρέπει να κάνω για τον ιό ΗΙV αλλά δεν ξέρω ούτε ποιες είναι οι υπόλοιπες ούτε που πρέπει να πάω να τις κάνω..

sophiavl
03.06.2012, 13:44
Christine σ'ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!!:bravo_:

christine
03.06.2012, 13:56
Ευχαριστώ πολύ! Εγώ μένω στο Ρέντη και θα πάω στο ληξιαρχείο στην Αθήνα να πάρω πιστοποιητικό γεννήσεως, θα πάω στον Πειραιά για τη σφραγίδα ή μπορώ και στην Αθήνα? Να ρωτήσω κάτι ακόμα? Ξέρετε που θα βρω τους γιατρούς στους οποίους πρέπει να πάω για τις εξετάσεις και γνωρίζετε τι εξετάσεις χρειάζονται? Ξέρω μόνο οτι πρέπει να κάνω για τον ιό ΗΙV αλλά δεν ξέρω ούτε ποιες είναι οι υπόλοιπες ούτε που πρέπει να πάω να τις κάνω..

Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα!
Εδώ θα βρεις τις διευθύνσεις των συμβεβλημένων γιατρών Greece - Panel Doctors (http://www.immi.gov.au/contacts/overseas/g/greece/panel-doctors.htm)
και εδώ πληροφορίες για τις εξετάσεις Contact Us (http://www.immi.gov.au/contacts/panel-doctors/)

BlackAngel
03.06.2012, 17:47
[QUOTE=christine;48158]Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα[/QUOTΕ]

Είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις για τη visa ή θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου και να τις κάνω μόνο αν μου τις ζητήσουν?

efrosini
03.06.2012, 21:16
Εφόσον το πιστοποιητικό θα το πάρεις από την Αθήνα...την πιστοποίηση θα την κάνεις στην Αθήνα!

Είναι υποχρεωτικές αυτές οι εξετάσεις για τη visa ή θα πρέπει να στείλω τα χαρτιά μου και να τις κάνω μόνο αν μου τις ζητήσουν?

Eίναι υποχρεωτικές αλλά μπορείς να τις κάνεις όταν σου τις ζητήσουν που θα σου δώσουν και HAP ID για να στείλει ο γιατρός τις εξετάσεις σου ηλεκτρονικά.

By the way, οι εξετάσεις πηγαίνουν πρώτα Αυστραλία, να τις εκτιμήσουν ιατροί εκεί και μετά δίνεται το ok στην πρεσβεία για τη visa. Εκτιμώ πως αν βρουν κάποιο πρόβλημα όπως π.χ. κήλη, ζητούν να γίνει επέμβαση πριν εγκριθεί η visa.

Έχει κάποιος άλλος άποψη για το συγκεκριμένο θέμα? Αν δλδ οι εξετάσεις δεν είναι ok μπορούν να αρνηθούν την partner visa?

BlackAngel
03.06.2012, 23:15
[QUOTE=BlackAngel;48170]

Eίναι υποχρεωτικές αλλά μπορείς να τις κάνεις όταν σου τις ζητήσουν που θα σου δώσουν και HAP ID για να στείλει ο γιατρός τις εξετάσεις σου ηλεκτρονικά.

By the way, οι εξετάσεις πηγαίνουν πρώτα Αυστραλία, να τις εκτιμήσουν ιατροί εκεί και μετά δίνεται το ok στην πρεσβεία για τη visa. Εκτιμώ πως αν βρουν κάποιο πρόβλημα όπως π.χ. κήλη, ζητούν να γίνει επέμβαση πριν εγκριθεί η visa.

Έχει κάποιος άλλος άποψη για το συγκεκριμένο θέμα? Αν δλδ οι εξετάσεις δεν είναι ok μπορούν να αρνηθούν την partner visa?

To HAP ID το δίνουν αφού στείλω την αίτηση για τη visa? Μήπως να τις κάνω από πριν και να τις στείλω μαζί με την αίτηση ώστε να κερδίσω χρόνο? Ποια είναι η γνώμη σας?

australian
04.06.2012, 03:23
To HAP ID το δίνουν αφού στείλω την αίτηση για τη visa? Μήπως να τις κάνω από πριν και να τις στείλω μαζί με την αίτηση ώστε να κερδίσω χρόνο? Ποια είναι η γνώμη σας?

To Hap ID θα σου το στείλουν από το Βερολίνο! Οχι μην κάνεις εξετάσεις πριν σου ζητηθούν.

marie
04.06.2012, 03:24
[QUOTE=efrosini;48173]

Καλημέρα BlackAngel το HAP ID σου το δίνει ο case officer όταν είναι να κάνεις τις ιατρικές εξετάσεις. Μην στείλεις ιατρικές πριν σου ζητηθούν γιατί έχουν ημερομηνία λήξης. Θα περιμένεις να σου τις ζητήσει ο case officer ο οποίος θα σου δώσει αρκετές μέρες για να προλάβεις να τις ολοκληρώσεις και να τις στείλεις. Σε άλλη περίπτωση κινδυνεύεις να πληρώσεις τις εξετάσεις να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να σου ζητηθούν και τελικά να χρειαστεί να τις επαναλάβεις και άρα να τις ξαναπληρώσεις.

BlackAngel
04.06.2012, 09:16
[QUOTE=BlackAngel;48176]

Καλημέρα BlackAngel το HAP ID σου το δίνει ο case officer όταν είναι να κάνεις τις ιατρικές εξετάσεις. Μην στείλεις ιατρικές πριν σου ζητηθούν γιατί έχουν ημερομηνία λήξης. Θα περιμένεις να σου τις ζητήσει ο case officer ο οποίος θα σου δώσει αρκετές μέρες για να προλάβεις να τις ολοκληρώσεις και να τις στείλεις. Σε άλλη περίπτωση κινδυνεύεις να πληρώσεις τις εξετάσεις να περάσει αρκετός καιρός μέχρι να σου ζητηθούν και τελικά να χρειαστεί να τις επαναλάβεις και άρα να τις ξαναπληρώσεις.

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Εκεί που είχα πελαγώσει οτι δεν θα προλάβω τελικά βλέπω οτι τα χαρτιά που πρέπει να συγκεντρώσω δεν είναι και τόσα πολλά! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω? To διαβατήριο μου όταν το βγάλω φωτοτυπία που πρέπει να πάω για επικύρωση? Ποια είναι η διαδικασία? Συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει! Εχθές εγκρίθηκε και η τουριστικά visa μου που έγινε ηλεκτρονικά! Τον άλλο μήνα, πρώτα ο Θεός, φεύγω για ένα τρίμηνο!

Nikoleta.82
04.06.2012, 16:03
Καλησπερα σε ολους. Εχω απορια πως στελνω τα εγγραφα μου για partner visa στο Βερολινο? Απλα στην διευθυνση Australian Embassy
Wallstrasse 76 - 79 10179 Berlin σε εναν φακελο? Συστημενο? Τηλ. επικοινωνιας με την Αυστραλιανη πρεσβεια στο Βερολινο υπαρχει, καλω στο +49 692 2223 9958 αλλα δεν απαντα κανεις. Ειμαι νεα στο forum ευχαριστω εκ των προτερων.

sophiavl
04.06.2012, 18:55
Γειά σας και πάλι!!
Τελικά τα γνήσια αντίγραφα (ελληνικών εγγράφων)μπορούν να πιστοποιηθούν και από το ΚΕΠ και από κάποιον της λίστας με τα 38 επαγγέλματα(φαρμακοποιός)?? ????

Μανώλης
04.06.2012, 20:34
Γεια σας και απο μένα.Μπράβο για την καταπληκτική δουλειά που κάνεται...
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Είμαι αυστραλός υπήκοος.
Το διαβατήριο μου έχει λήξει.
Να το ανανεώσω πρώτα ή να ξεκινήσω πρώτα τις υπηκοότητες των παιδιών και μετά να τα κάνω όλα μαζί τα διαβατήρια(παιδιών και δικό μου);
help2help2

Aussie
04.06.2012, 20:46
καλησπέρα
για να μπορέσεις να κάνεις την διαδικασία για την υπηκοότητα των παιδιών
θα πρέπει πρώτα να αναναιώσεις το δικό σου

Αν τώρα έχει ληξει πάνω απο 10 χρόνια πρέπει να βγάλεις καινούργιο

sophiavl
04.06.2012, 20:57
Μανώλη καλώς ήρθες!!
Επειδή ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια (εγώ πολύ περισσότερο!)θα προσπαθήσω σε ότι γνωρίζω να απαντήσω για να αποσυμφορήσουμε λίγο τους μέντορες του forum.
Εγώ επειδή ανήκω στην ίδια κατηγορία με τον Agoriani(εγώ Αυστραλή,σύζυγος και παιδιά Έλληνες)αυτό που έκανε ο ίδιος και ακολούθησα και εγώ είναι οτι :
ανανέωσα το διαβατήριο μου(εάν έχει περάσει 1 χρόνος από τη λήξη του εκδίδεται καινούργιο)έπειτα στέλνω τα δικαιολογητικά για την υπηκοότητα των παιδιών,αφού πάρουν την υπηκοότητα,τους εκδίδω διαβατήρια Αυστραλιανά και τέλος στέλνω όλα τα χαρτιά για sponsor visa του άντρα μου.
Νομίζω αγαπητοί οτι περνάω με άριστα τις εξετάσεις μου!!!
Πρέπει να έχεις το διαβατήριο σου ανανεωμένο γιατί θα χρειαστείς φωτοτυπίες για τις αιτήσεις των παιδιών και της συζύγου.

fofi35
04.06.2012, 23:33
Γεια σας και απο μένα.Μπράβο για την καταπληκτική δουλειά που κάνεται...
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι...
Είμαι αυστραλός υπήκοος.
Το διαβατήριο μου έχει λήξει.
Να το ανανεώσω πρώτα ή να ξεκινήσω πρώτα τις υπηκοότητες των παιδιών και μετά να τα κάνω όλα μαζί τα διαβατήρια(παιδιών και δικό μου);
help2help2

Εγω παντως οταν εστειλα τις αιτησεις για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου δεν ειχα βγαλει καινουριο διαβατηριο (ειχε ληξει).Τωρα που ηρθαν οι υπηκοοτητες θα παω να τα βγαλω ολα μαζι.

efrosini
05.06.2012, 00:02
Εγω παντως οταν εστειλα τις αιτησεις για τις υπηκοοτητες των παιδιων μου δεν ειχα βγαλει καινουριο διαβατηριο (ειχε ληξει).Τωρα που ηρθαν οι υπηκοοτητες θα παω να τα βγαλω ολα μαζι.

Aυτή ήταν η απορία μου! Αφού έχω το full birth certificate γιατί να χρειάζομαι το διαβατήριο? Με αυτό και την ελληνική ταυτότητα πρέπει να είμαι οκ...

Agoriani
05.06.2012, 08:56
Aυτή ήταν η απορία μου! Αφού έχω το full birth certificate γιατί να χρειάζομαι το διαβατήριο? Με αυτό και την ελληνική ταυτότητα πρέπει να είμαι οκ...

Εφόσον θα το χρειαστείς ετσι κι αλλιώς για να περάσεις τον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Όμως χρειάζεται και ο αριθμός του διαβατηρίου στις αιτήσεις σε διάφορα σημεία γιατι εδω δεν έχουν ταυτότητα αστυνομίας η οποία δεν ξέρουν καν τι είναι, και το διαβατήριο είναι το πιο ισχυρό απο τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που μπορείς να έχεις, στο λεγόμενο 100 point system ταυτοπροσωπίας.

fofi35
05.06.2012, 09:23

Efrosini,εγω εστειλα επικυρωμενη φωτοτυπια της ταυτοτητας απο τα κεπ και ολα ηταν οκ.Απο οτι μου ειπαν απο εκει θελουν ενα εγγραφο που να εχει την φωτογραφια μας και την υπογραφη μας.

efrosini
05.06.2012, 10:30
Εφόσον θα το χρειαστείς ετσι κι αλλιώς για να περάσεις τον έλεγχο στο αεροδρόμιο.
Όμως χρειάζεται και ο αριθμός του διαβατηρίου στις αιτήσεις σε διάφορα σημεία γιατι εδω δεν έχουν ταυτότητα αστυνομίας η οποία δεν ξέρουν καν τι είναι, και το διαβατήριο είναι το πιο ισχυρό απο τα έγγραφα ταυτοπροσωπίας που μπορείς να έχεις, στο λεγόμενο 100 point system ταυτοπροσωπίας.

Για να κατέβω Αυστραλία θα βγάλω διαβατήριο. Αλλά τα χαρτιά για τις υπηκοότητες των παιδιών θα τα στείλω την ημέρα που θα πάω στην πρεσβεία για το διαβατήριο. Δεν θέλω να καθυστερήσω 10 μέρες μέχρι να το έχω στα χέρια μου.

Efrosini,εγω εστειλα επικυρωμενη φωτοτυπια της ταυτοτητας απο τα κεπ και ολα ηταν οκ.Απο οτι μου ειπαν απο εκει θελουν ενα εγγραφο που να εχει την φωτογραφια μας και την υπογραφη μας.

Aυτό λέω να κάνω κι εγώ για να μην χάνω χρόνο. Ευχαριστώ!

BlackAngel
05.06.2012, 12:18
[QUOTE=marie;48185]

Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας! Εκεί που είχα πελαγώσει οτι δεν θα προλάβω τελικά βλέπω οτι τα χαρτιά που πρέπει να συγκεντρώσω δεν είναι και τόσα πολλά! Υπάρχει κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρω? To διαβατήριο μου όταν το βγάλω φωτοτυπία που πρέπει να πάω για επικύρωση? Ποια είναι η διαδικασία? Συγγνώμη αν σας έχω ζαλίσει αλλά δεν είχα ασχοληθεί ποτέ μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα για το τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει! Εχθές εγκρίθηκε και η τουριστικά visa μου που έγινε ηλεκτρονικά! Τον άλλο μήνα, πρώτα ο Θεός, φεύγω για ένα τρίμηνο!

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please??

Γειά σας και πάλι!!
Τελικά τα γνήσια αντίγραφα (ελληνικών εγγράφων)μπορούν να πιστοποιηθούν και από το ΚΕΠ και από κάποιον της λίστας με τα 38 επαγγέλματα(φαρμακοποιός)?? ????

Και πως αποδεικνύεις οτι όντως αυτός που υπογράφει ανήκει σε κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα? Γιατί κι εγώ θα χρειαστώ να μου υπογράψει κάποιος πίσω από τις φωτογραφίες μου. Η λίστα αυτή που βρίσκεται?

freshmaria
05.06.2012, 14:15
Γεια σας και επισήμως! Έφτασε η ώρα των ερωτήσεων:

1. Είναι η μητέρα μου αυστραλή υπήκοος οπότε για να πάρω υπηκοότητα ξεκινώ τις διαδικασίες που έχετε περιγράψει στις αρχές των post. Αφού στείλω τα χαρτιά κ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στην πρεσβεία στο Βερολίνου πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να περιμένω για την έγκριση?

2. Η έκδοση του διαβατηρίου γίνεται ταυτόχρονα 'η θα πρέπει να ακολουθήσω και άλλη διαδικασία μετέπειτα?

3. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος είναι ικανοποιητική βοήθεια για αρχή? Γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό εκεί και θα πρέπει να στηριχτώ σε αυτά για αρχή.

4. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!

australian
05.06.2012, 16:05

1. Είναι η μητέρα μου αυστραλή υπήκοος οπότε για να πάρω υπηκοότητα ξεκινώ τις διαδικασίες που έχετε περιγράψει στις αρχές των post. Αφού στείλω τα χαρτιά κ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται στην πρεσβεία στο Βερολίνου πόσο είναι το διάστημα που θα πρέπει να περιμένω για την έγκριση?
Για υπηκοότητες στο Λονδίνο,σε 15 μέρες περίπου

2. Η έκδοση του διαβατηρίου γίνεται ταυτόχρονα 'η θα πρέπει να ακολουθήσω και άλλη διαδικασία μετέπειτα?
Μετά τις υπηκοότητες,εδώ https://www.passports.gov.au/web/forms/entrypoint.aspx και ραντεβού με την Πρεσβεία της Αυστραλίας στην Αθήνα

3. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος είναι ικανοποιητική βοήθεια για αρχή? Γιατί δεν έχω κάποιον γνωστό εκεί και θα πρέπει να στηριχτώ σε αυτά για αρχή.
Δεν είναι αρκετά,πρέπει να έχεις ¨"κομπόδεμα".....

[B]4.Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?
Πριν έρθεις...ΟΧΙ

sophiavl
05.06.2012, 16:05
Και πως αποδεικνύεις οτι όντως αυτός που υπογράφει ανήκει σε κάποιο από αυτά τα επαγγέλματα? Γιατί κι εγώ θα χρειαστώ να μου υπογράψει κάποιος πίσω από τις φωτογραφίες μου. Η λίστα αυτή που βρίσκεται?

Ζητάει τα στοιχεία του και τηλέφωνα επικοινωνίας να συμπληρωθούν στην αίτηση.
Η λίστα είναι αυτή.

1. Australian Consular Officer or Australian Diplomatic
Officer (within the meaning of the Consular Fees
Act 1955)
2. Bailiff
3. Bank officer with 5 or more years of continuous service
4. Building society officer with 5 or more years of continuous
service
5. Chiropractor (licensed or registered)
6. Clerk of court
7. Commissioner for Affidavits
8. Commissioner for Declarations
9. Credit union officer with 5 or more years of continuous
service
10. Dentist (licensed or registered)
11. Fellow of the National Tax Accountants’ Association
12. Finance company officer with 5 or more years of
continuous service
13. Judge of a court
14. Justice of the peace
15. Legal practitioner (licensed or registered)
16. Magistrate
17. Marriage celebrant licensed or registered under Subdivision
C of Division 1 of Part IV of the Marriage Act 1961
18. Master of a court
19. Medical practitioner (licensed or registered)
20. Member of Chartered Secretaries Australia
21. Member of Engineers Australia, other than at the grade of
student
22. Member of the Association of Taxation and Management
Accountants
23. Member of the Australian Defence Force with 5 or more
years of continuous service
24. Member of the Institute of Chartered Accountants in
Australia, the Australian Society of Certified Practicing
Accountants or the National Institute of Accountants
25. Member of the Parliament of the Commonwealth, a State,
a Territory Legislature, or a local government authority of
a State or Territory
26. Minister of religion licensed or registered under
Subdivision A of Division 1 of Part IV of the Marriage
Act 1961
27. Nurse (licensed or registered)
28. Optometrist (licensed or registered)
29. Permanent employee of Commonwealth, State or local
government authority with at least 5 or more years of
continuous service
30. Permanent employee of the Australian Postal Corporation
with 5 or more years of continuous service
31. Pharmacist (licensed or registered)
32. Physiotherapist (licensed or registered)
33. Police officer
34. Psychologist (licensed or registered)
35. Registrar, or Deputy Registrar, of a court
36. Sheriff
37. Teacher employed on a full-time basis at a school or
tertiary education institution
38. Veterinary surgeon (licensed or registered).

marie
05.06.2012, 16:15

4. Υπάρχει κάποια υπηρεσία που μπορεί να με βοηθήσει στην εύρεση εργασίας ακόμα και πριν φτάσω Αυστραλία?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!

Καλησπέρα freshmaria αν κατάλαβα καλά θα πάρεις chitizenship by descent λόγω της μητέρας σου. Κοίταξε εδώ dima_citz_europe - Australian High Commission (http://www.uk.embassy.gov.au/lhlh/citz_europe.html) για περισσότερες πληροφορίες γιατί νομίζω πως έχεις μπερδευτεί. Δεν θα στείλεις τα χαρτιά σου στο Βερολίνο. Όσο για το διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις αίτηση χωρίς την υπηκοότητα, η οποία λογικά θα εκδοθεί σε λιγότερο από ένα μήνα και θα σου σταλεί ταχυδρομικώς.

2. Τα επιδόματα που δίνει το κράτος δεν μπορούν να σε καλύψουν για ενοικίαση σπιτιού, φαγητό, έξοδα μετακίνησης, λογαριασμούς κλπ. Κατά δεύτερον μέχρι να εγκριθούν και να πληρωθείς περνάει σχεδόν μήνας. Θα πρέπει σίγουρα να έχεις αρκετά χρήματα μαζί σου, για να μπορέσεις να τα βγάλεις πέρα τις πρώτες εβδομάδες και φυσικά μέχρι να βρεις δουλειά.

3. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη υπηρεσία που να σε βοηθήσει να βρεις δουλειά στην Αυστραλία από την Ελλάδα. Μπορείς όμως να ξεκινήσεις να ψάχνεις στα διάφορα site ευρέσεως εργασίας όπως SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site (http://www.seek.com.au), Jobs, Employment & Careers @ MyCareer (http://www.mycareer.com.au), Find Jobs. Build a Better Career. Find Your Calling. | CareerOne.com.au (http://www.careerone.com.au) κλπ.
Ξεκίνα φτιάχνοντας ένα σωστό βιογραφικό και προετοίμασε το ταξίδι σου με κάθε λεπτομέρεια. Για παράδειγμα πριν φύγεις από Ελλάδα κάνε αίτηση για TFN (Αυστραλέζικο ΑΦΜ) έτσι ώστε όταν έρθεις να υπάρχει ήδη και να μην καθυστερήσεις με τα επιδόματα. :yes:

freshmaria
05.06.2012, 17:01
Ευχαριστώ πάρα πολύ marie!!! :bravo_:
Λονδίνο.. Άμστερνταμ.. 'η Βερολίνο που λέει και το τραγούδι! έχω χάσει τη μπάλα μετά την απόλυση... Δεν ήταν και μικρό το εγκεφαλικό! Στο Λονδίνο εννοούσα... Ευχαριστώ και πάλι ήσουν διαφωτιστικότατη!!!

efrosini
05.06.2012, 18:59
... Όσο για το διαβατήριο δεν μπορείς να κάνεις αίτηση χωρίς την υπηκοότητα, η οποία λογικά θα εκδοθεί σε λιγότερο από ένα μήνα και θα σου σταλεί ταχυδρομικώς.

Kι επειδή τα ραντεβού για διαβατήρια αργούν (περίπου 1,5 μήνα), καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο όταν στείλεις τα χαρτιά στο Λονδίνο για να μην χάνεις χρόνο.

fofi35
05.06.2012, 22:49
[QUOTE=BlackAngel;48187]

Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει please??

Εγω οταν χρειαστηκα να επικυρωσω κατι αυστραλιανα εγγραφα τα εδωσα σε γνωστο μου οδοντιατρο.Αυτο που εγραψε ηταν this is a true copy of the original και εβαλε την σφραγιδα του.Μετα ομως εκανα μεταφραση την σφραγιδα του.Τα δεχτηκαν παντως στο Λονδινο.

freshmaria
05.06.2012, 22:59
Kι επειδή τα ραντεβού για διαβατήρια αργούν (περίπου 1,5 μήνα), καλό είναι να πάρεις τηλέφωνο όταν στείλεις τα χαρτιά στο Λονδίνο για να μην χάνεις χρόνο.

thank you!!!!! soooooo!!! :victory:

Ακόμα δε ξεκίνησα επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις!

Η μητέρα μου που είναι αυστραλή υπήκοος μένει μόνιμα στις ΗΠΑ. Χρειάζεται να μου στείλει φωτοαντίγραφο επικυρωμένο είτε Australian Birth certificate or Australian passport or Australian Citizenship certificate. Ένα από αυτά σωστά?. Θα πρέπει να το επικυρώσει στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Chicago? 'η οποισδήποτε και εδώ στην ελλάδα αρκεί να ανήκει σε αυτή την λίστα με τα επαγγέλματα?
Τί δικαιολογητικά θα χρειαστώ μετά για το διαβατήριο? Για να ξέρω να τα συγκεντρώσω από τώρα αφού τα φτιάχνω όλα.

BlackAngel
05.06.2012, 23:38
[QUOTE=BlackAngel;48258]

Εγω οταν χρειαστηκα να επικυρωσω κατι αυστραλιανα εγγραφα τα εδωσα σε γνωστο μου οδοντιατρο.Αυτο που εγραψε ηταν this is a true copy of the original και εβαλε την σφραγιδα του.Μετα ομως εκανα μεταφραση την σφραγιδα του.Τα δεχτηκαν παντως στο Λονδινο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τί είδους έγγραφα σου επικύρωσε? π.χ. μπορεί ο παθολόγος μου να επικυρώσει πέρα από τις φωτογραφίες και την φωτοτυπία από το διαβατήριο μου? Ή να το πάω στο αστυνομικό τμήμα στο οποίο το έβγαλα? Θα χρειαστεί μετάφραση και η σφραγίδα από την αστυνομία?

BlackAngel
05.06.2012, 23:40
Ζητάει τα στοιχεία του και τηλέφωνα επικοινωνίας να συμπληρωθούν στην αίτηση.
Η λίστα είναι αυτή.

1. Australian Consular Officer or Australian Diplomatic
Officer (within the meaning of the Consular Fees
Act 1955)
2. Bailiff
3. Bank officer with 5 or more years of continuous service
4. Building society officer with 5 or more years of continuous
service
5. Chiropractor (licensed or registered)
6. Clerk of court
.................................................. .................

Στην αίτηση για τη visa? Δε θυμάμαι να είδα πουθενά κάτι για αυτό.. Μπορείς να με βοηθήσεις?

australian
06.06.2012, 07:03
Στην αίτηση για τη visa? Δε θυμάμαι να είδα πουθενά κάτι για αυτό.. Μπορείς να με βοηθήσεις?

Η Λίστα υπάρχει στη σελίδα 5 (αν θυμάμαι καλά) της 118 form για τις υπηκοότητες

efrosini
06.06.2012, 08:52
[QUOTE=fofi35;48341]

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Τί είδους έγγραφα σου επικύρωσε? π.χ. μπορεί ο παθολόγος μου να επικυρώσει πέρα από τις φωτογραφίες και την φωτοτυπία από το διαβατήριο μου? Ή να το πάω στο αστυνομικό τμήμα στο οποίο το έβγαλα? Θα χρειαστεί μετάφραση και η σφραγίδα από την αστυνομία?

Ο παθολόγος (ή όποιος άλλος από τη λίστα) υπογράφει πίσω από τις φωτογραφίες σου, όχι της φωτοτυπίας τις ταυτότητας ή του Ελληνικού διαβατηρίου, αλλά αυτές που έβγαλες στο φωτογράφο για να στείλεις για την υπηκοότητα και το Αυστραλέζικο διαβατήριο.

Επικυρώσεις ταυτότητας και διαβατηρίου στο αστυνομικό τμήμα - δεν χρειάζεται μετάφραση αν η ταυτότητα είναι καινούρια (έχει και με λατινικά γράμματα το ονοματεπώνυμό σου). Δεν δέχονται επικύρωση από Κ.Ε.Π.

BlackAngel
06.06.2012, 10:35

H visa για την οποία ετοιμάζομαι είναι η Prospective marriage. Θα πρέπει να συμπληρώσω και την 118??

christine
06.06.2012, 11:16
Οι άνθρωποι που εξασκούν τα επαγγέλματα που υπάρχουν στην λίστα που έχει ήδη αναρτηθεί πιο πάνω μπορούν να πιστοποιήσουν και να υπογράψουν σαν μάρτυρες στις φωτογραφίες, στις αιτήσεις, και σε κάποια statement που κάνουμε στις ανανεώσεις και εκδόσεις διαβατηρίων, στην έκδοση υπηκοότητας και στις partner visas

christine
06.06.2012, 11:21
H visa για την οποία ετοιμάζομαι είναι η Prospective marriage. Θα πρέπει να συμπληρώσω και την 118??

H 118 αφορά την αίτηση για απόκτηση υπηκοότητας (118
Application for Australian citizenship by descent)
Επειδή δεν είναι ξεκάθαρο....κάποιος από το ζευγάρι πρέπει να έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα, για να αιτηθείτε την prospective marriage. Την έχει κάποιος από τους δύο ή θα αιτηθεί για υπηκοότητα τώρα??

BlackAngel
06.06.2012, 11:28
H 118 αφορά την αίτηση για απόκτηση υπηκοότητας (118
Application for Australian citizenship by descent)
Επειδή δεν είναι ξεκάθαρο....κάποιος από το ζευγάρι πρέπει να έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα, για να αιτηθείτε την prospective marriage. Την έχει κάποιος από τους δύο ή θα αιτηθεί για υπηκοότητα τώρα??

Ναι ο αρραβωνιαστικός μου είναι Αυστραλός υπήκοοος. Κάνουμε την Prospective marriage visa για 'μενα για να μπορώ να μείνω μαζί του και να δουλεύω κιόλας όσο θα είμαι εκεί. Άρα δε χρειάζεται η 118 έτσι?

stella82
06.06.2012, 13:52
Γεια χαρά σε όλους. Πάει καιρός που δεν έχω γράψει κάτι, παρόλο που μπαίνω συχνά και διαβάζω τα νέα. Έχουμε τελειώσει με τις ιατρικές εξετάσεις και ο γιατρός έστειλε τα αποτελέσματα μαζί με κάτι ιατρικές γνωματεύσεις στο Βερολίνο στις 14/5. Από τότε τους έστειλα ένα μέιλ να ρωτήσω πώς πάει η διαδικασία αλλά απάντηση δεν πήρα. Εντωμεταξύ μας έχει φάει η αγωνία και περιμένουμε να μας έρθει η βίζα για να κάνουμε κάποιο πλάνο, να κλείσουμε εισητήρια, να κόψουμε το ρεύμα στο σπίτι, να κλείσουμε κάποιους λογαρισμούς κτλ. Τί να κάνω....να ξαναστείλω μέιλ ή θα με....."στείλουν" αυτοί; Λέτε να αργήσει η βίζα;
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!

demi
06.06.2012, 14:34
καλημερα DEMI....
ειμαι αυστραλος υπηκοος παντρεμενος με ενα παιδι ... τα χαρτια του παιδιου ειναι ετοιμα ... τωρα ετοιμαζω την partner visa της γυναικας μου...
θα κατεβω στην αρχη μονος μου το σεπτεμβρη θα μεινω αρχικα σε συγγενεις ..εχω κανονισει για δουλεια τις λεπτομερεις θα παω να κανονισω .... μολις βρω δουλεια και ενοικιασω σπιτι θα ερθει η οικογενεια μου ... αυτο που θελω να σε ρωτησω ειναι σχετικα με χαρτια που θα χρειαστω απο ελλαδα για διαφορες υπηρεσιες και κυριως το centrelink and medicare... τι ειδους διαδικασια να κανω σε σχεση με το centrelink γιατι εχω μπερδευτει ... π.χ να δηλωσω τη γυναικα και τι παιδι απο την αρχη η οταν ερθουν ....
σε ευχαριστω εκ των προτερων...

Για τα χαρτιά δεν μπορώ να τα ξαναγράφω. Διάβασε το post του Agoriani ή το δικό μου στις πρώτες σελίδες και θα τα βρεις όλα. Την γυναίκα σου και το παιδί σου τους βάζεις στο centrelink όταν έρθουν. Και εγώ το ίδιο έκανα.

sophiavl
06.06.2012, 15:50

Καλά είσαι φοβερός!!!!:lol2:

christine
06.06.2012, 16:02
Γεια χαρά σε όλους. Πάει καιρός που δεν έχω γράψει κάτι, παρόλο που μπαίνω συχνά και διαβάζω τα νέα. Έχουμε τελειώσει με τις ιατρικές εξετάσεις και ο γιατρός έστειλε τα αποτελέσματα μαζί με κάτι ιατρικές γνωματεύσεις στο Βερολίνο στις 14/5. Από τότε τους έστειλα ένα μέιλ να ρωτήσω πώς πάει η διαδικασία αλλά απάντηση δεν πήρα. Εντωμεταξύ μας έχει φάει η αγωνία και περιμένουμε να μας έρθει η βίζα για να κάνουμε κάποιο πλάνο, να κλείσουμε εισητήρια, να κόψουμε το ρεύμα στο σπίτι, να κλείσουμε κάποιους λογαρισμούς κτλ. Τί να κάνω....να ξαναστείλω μέιλ ή θα με....."στείλουν" αυτοί; Λέτε να αργήσει η βίζα;
Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!

Από όσο είδα στις τελευταίες περιπτώσεις, η έγκριση και η έκδοση έχει ''μεταφερθεί'' αρχές Ιουλίου και μετά (ίσως γιατί το οικονομικό έτος στην Αυστραλία τελειώνει αυτόν τον μήνα)
Δεν νομίζω ότι θα ήταν κακό να κάνεις ένα τηλέφωνο να επιβεβαιώσεις την παραλαβή των εξετάσεων....

christine
06.06.2012, 16:03
Ναι ο αρραβωνιαστικός μου είναι Αυστραλός υπήκοοος. Κάνουμε την Prospective marriage visa για 'μενα για να μπορώ να μείνω μαζί του και να δουλεύω κιόλας όσο θα είμαι εκεί. Άρα δε χρειάζεται η 118 έτσι?

Εφόσον έχει την Αυστραλιανή υπηκοότητα όχι δεν χρειαζεται!

australian
06.06.2012, 17:57

Νope!! η 118 αφορά μόνο υπηκόους!

BlackAngel
06.06.2012, 18:22
Νope!! η 118 αφορά μόνο υπηκόους!

Ευχαριστώωω!!Και πως θα αποδείξω ή που θα γράψω τα στοιχεία αυτού που μου υπογράφει πίσω από τις φωτογραφίες? Να τις πάω στην αστυνομία??

koala1981
06.06.2012, 18:24
Καλησπέρα σε όλους !!!
Εδώ και καμπόσο καιρό σκέφτομαι να γυρίσω στην γενέτηρά μου δηλ. Μελβούρνη Αυστραλίας...
Έχω κανονικά διαβατήριο Αυστραλίας δεν το άφησα ποτέ να λήξει...
Δυο ερωτήσεις έχω κατά νου μου...
1. Δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με το ταξίδι να μου ζητήσουν κανένα άλλο χαρτί στην Μελβούρνη????
2. Θα είναι εύκολα για μένα εκεί μετά από 23 χρόνια να επιστρέψω??? Από δουλειές???? Και από γλώσσα παντός τα καταλαβαίνω άπιαστα αλλά στην ομιλία ψηλό κολλάω τι λέτε????
Ευχαριστώ!!!!!

australian
06.06.2012, 18:29
Καλησπέρα σε όλους !!!
Εδώ και καμπόσο καιρό σκέφτομαι να γυρίσω στην γενέτηρά μου δηλ. Μελβούρνη Αυστραλίας...
1. Δεν νομίζω να έχω κάποιο πρόβλημα με το ταξίδι να μου ζητήσουν κανένα άλλο χαρτί στην Μελβούρνη????
2. Θα είναι εύκολα για μένα εκεί μετά από 23 χρόνια να επιστρέψω??? Από δουλειές???? Και από γλώσσα παντός τα καταλαβαίνω άπιαστα αλλά στην ομιλία ψηλό κολλάω τι λέτε????
Ευχαριστώ!!!!!
Πρόβλημα με το ταξίδι δεν θα εχεις μιάς και εισαι υπήκοος!
Σχετικά με χαρτιά διάβασε στο forum για να εχεις μαζί σου μεταφρασμένο ότι πιθανά χρειαστεί!

BlackAngel
07.06.2012, 09:43

Εγώ είμαι γεννημένη στην Ελλάδα. Από που θα πάρω βεβαίωση ποινικού μητρώου? Αν πω στα ΚΕΠ οτι το θέλω για Apostille θα είναι εντάξει? Και μετά το πάω στα δικαστήρια του Πειραιά?

efrosini
07.06.2012, 12:19
Εγώ είμαι γεννημένη στην Ελλάδα. Από που θα πάρω βεβαίωση ποινικού μητρώου? Αν πω στα ΚΕΠ οτι το θέλω για Apostille θα είναι εντάξει? Και μετά το πάω στα δικαστήρια του Πειραιά?

Aν είσαι γεννημένη Πειραιά ποινικό μητρώο παίρνεις από τα δικαστήρια Πειραιά. Αpostille σου βάζουν στα δικαστήρια επίσης. Aν ζητήσεις να πάρεις μέσω ΚΕΠ το ποινικό μητρώο θα πρέπει να πεις στο ΚΕΠ ότι το θέλεις για το εξωτερικό ώστε να σταλεί το χαρτί ταχυδρομικώς. Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ΚΕΠ το ποινικό μητρώο δεν έρχεται με τη σφραγίδα Apostille. Ο λόγος είναι γιατί τα δικαστήρια σου χρεώνουν 3Ευρώ για να σφραγίσουν το ποινικό μητρώο (!) οπότε μέσω ΚΕΠ δεν θα μπορούσε να πληρωθεί το ποσό. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως πουθενά αλλού δεν μπορούν να σφραγίσουν με Αpostille ποινικό μητρώο (τουλάχιστον για τον Πειραιά που το γνωρίζω προσωπικά).

Εμείς κάναμε τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ (γιατί μένουμε στο Χαλάνδρι), μετά από 10 μέρες λάβαμε το ποινικό μητρώο και κατεβήκαμε Πειραιά για την Apostille που ευτυχώς μπήκε αυθημερόν.

Επίσης επειδή το ληξιαρχείο Πειραιά δίνει ελλιπές ληξιαρχική πράξη γέννησης, πρέπει να τους επισημάνεις ότι το χαρτί είναι για το εξωτερικό και πρέπει να είναι πλήρες. Εμάς μας είπαν ότι είναι προσωπικό δεδομένο όλες οι πληροφορίες και γι αυτό δεν δίνονται (!!!!!). Δίνουν όλα τα στοιχεία μόνο σε κάποια αρχή πχ. Δήμο, που θα τα ζητήσει. Τώρα αν έχει ακούσει κάποιος ξανά ότι δεν μπορεί να έχει τα προσωπικά ΤΟΥ δεδομένα αλλά μπορεί μία άλλη αρχή χωρίς δική του έγκριση ή έστω ενημέρωση, να τα έχει... τι να πω... μάλλον στο ληξιαρχείο Πειραιά έχουν άλλη αίσθηση για την προστασία προσωπικών δεδομένων.

κωστας γαργαλιανοι
07.06.2012, 14:04
Καλησπέρα σε όλους !!!
Ευχαριστώ!!!!!

μην κολλας ΚΑΘΟΛΟΥ!! και εγω μετα απο 41 χρονια *θυμηθικα* να γυρισω!!!:victory::victory:

demi
07.06.2012, 14:19
Καλησπέρα σε όλους !!!
Ευχαριστώ!!!!!

Εσενα δεν σε σταματαει κανεις. Οι πορτες της Αυστραλιας ειναι ορθανοικτες για σενα , οπως ηταν και για μενα. Δικαιωματα στα επιδοματα, δικαιωμα να μεινεις, δικαιωμα σε ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αμεσως, δικαιωμα να δουλεψεις. Βεβαια για το θεμα της δουλειας θελει λιγο τρεξιμο αλλα μην χασεις την δυνατοτητα που σου δινει η υπηκότητα και το διαβατηριο .

BlackAngel
07.06.2012, 14:55
Aν είσαι γεννημένη Πειραιά ποινικό μητρώο παίρνεις από τα δικαστήρια Πειραιά. Αpostille σου βάζουν στα δικαστήρια επίσης. Aν ζητήσεις να πάρεις μέσω ΚΕΠ το ποινικό μητρώο θα πρέπει να πεις στο ΚΕΠ ότι το θέλεις για το εξωτερικό ώστε να σταλεί το χαρτί ταχυδρομικώς. Το πρόβλημα είναι ότι μέσω ΚΕΠ το ποινικό μητρώο δεν έρχεται με τη σφραγίδα Apostille. Ο λόγος είναι γιατί τα δικαστήρια σου χρεώνουν 3Ευρώ για να σφραγίσουν το ποινικό μητρώο (!) οπότε μέσω ΚΕΠ δεν θα μπορούσε να πληρωθεί το ποσό. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως πουθενά αλλού δεν μπορούν να σφραγίσουν με Αpostille ποινικό μητρώο (τουλάχιστον για τον Πειραιά που το γνωρίζω προσωπικά).

Εμείς κάναμε τη διαδικασία μέσω ΚΕΠ (γιατί μένουμε στο Χαλάνδρι), μετά από 10 μέρες λάβαμε το ποινικό μητρώο και κατεβήκαμε Πειραιά για την Apostille που ευτυχώς μπήκε αυθημερόν.

Επίσης επειδή το ληξιαρχείο Πειραιά δίνει ελλιπές ληξιαρχική πράξη γέννησης, πρέπει να τους επισημάνεις ότι το χαρτί είναι για το εξωτερικό και πρέπει να είναι πλήρες. Εμάς μας είπαν ότι είναι προσωπικό δεδομένο όλες οι πληροφορίες και γι αυτό δεν δίνονται (!!!!!). Δίνουν όλα τα στοιχεία μόνο σε κάποια αρχή πχ. Δήμο, που θα τα ζητήσει. Τώρα αν έχει ακούσει κάποιος ξανά ότι δεν μπορεί να έχει τα προσωπικά ΤΟΥ δεδομένα αλλά μπορεί μία άλλη αρχή χωρίς δική του έγκριση ή έστω ενημέρωση, να τα έχει... τι να πω... μάλλον στο ληξιαρχείο Πειραιά έχουν άλλη αίσθηση για την προστασία προσωπικών δεδομένων.

Πρώτα από όλα σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πήρα τηλέφωνο σε πρωτοδικείο Πειραιά κ στην υπηρεσία ποινικού μητρώου κ αφού ο ένας μου έδινε άλλο τηλέφωνο, έπαιρνα και μου έδιναν ξανά άλλο τηλέφωνο, μετά από 4 διαφορετικά άτομα που έλεγαν οτι μπορούν να μου δώσουν το χαρτί ο τελευταίος μου είπε οτι πρέπει να πάω στην Αθήνα!! Έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά κ όταν θα είναι έτοιμη θα πάω στη Δέγλερη 2 να το πάρω και μετά Κατεχάκη για Apostille και Μοναστηράκι για μετάφραση! Επίσης ληξιαρχική πράξη θα πάρω πάλι από Αθήνα από το ληξιαρχείο.. Μήπως ξέρεις να μου πεις κ για τις φωτογραφίες διαβατηρίου αν μπορούν να μου τις υπογράψουν στην αστυνομία? και πως θα αποδείξω οτι όντως υπέγραψε αυτός που υπέγραψε? Ο χώρος πίσω απο τη φωτογραφία είναι μικρός για να γράψω στοιχεία..

australian
07.06.2012, 15:38
Μήπως ξέρεις να μου πεις κ για τις φωτογραφίες διαβατηρίου αν μπορούν να μου τις υπογράψουν στην αστυνομία? και πως θα αποδείξω οτι όντως υπέγραψε αυτός που υπέγραψε? Ο χώρος πίσω απο τη φωτογραφία είναι μικρός για να γράψω στοιχεία..
Μπρόστα σου θα τα υπογράψουν δεν χρειάζεται να πας στην αστυνομία.
αυτοί που θα υπογράψουν πισω απο τις φωτογραφίες θα είναι οι μάρτυρες που θα υπογράψουν και τις αιτήσεις και θα πρέπει να ανήκουν στην κατηγορία των επαγγελμάτων που αναφέρθηκε σε προηγούμενο post.
Στην αίτηση για το αυστραλιανό διαβατήριο σελίδα 4 γράφει ακριβώς τι πρ'επει να γράψει ο Guarantor εδώ https://www.passports.gov.au/Web/Forms/Passport/Overseas/PC8_notes_sr.pdf

BlackAngel
07.06.2012, 15:54
Μπρόστα σου θα τα υπογράψουν δεν χρειάζεται να πας στην αστυνομία.
αυτοί που θα υπογράψουν πισω απο τις φωτογραφίες θα είναι οι μάρτυρες που θα υπογράψουν και τις αιτήσεις και θα πρέπει να ανήκουν στην κατηγορία των επαγγελμάτων που αναφέρθηκε σε προηγούμενο post.
Στην αίτηση για το αυστραλιανό διαβατήριο σελίδα 4 γράφει ακριβώς τι πρ'επει να γράψει ο Guarantor εδώ

Σε ευχαριστώ αλλά στην αίτηση για τη visa δεν ζητάει πουθενά να υπογράψει κανείς μάρτυρας. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είναι κάποιος από αυτά τα επαγγέλματα αφού δε φαίνονται πουθενά τα στοιχεία του παρά μόνο το όνομά του.. Τέλος πάντων! Θα τις πάω στον παθολόγο μου..!

freshmaria
07.06.2012, 16:05
Hello!!! με αυτά που ρωτάνε οι υπόλοιποι τελικά μπερδεύτηκα... Έχω ζητήσει από το ΚΕΠ εδώ στην Αθήνα ληξιαρχική πράξη γέννησης και ποινικό μητρώο. Είμαι γεννημένη στην Ορεστιάδα Έβρου. Τους ζήτησα να μην βάλουν δικές τους σφραγίδες επάνω, όπως και μας έχετε συμβουλέψει σε προηγούμενα post. 'Όμως αυτό το Αpostille που λέτε τί είναι? Η σφραγίδα της Χάγης? Και πού θα πρέπει να πάω? Υπουργείο Εξωτερικών?_antio:

freshmaria
07.06.2012, 16:12
Η μητέρα μου που είναι αυστραλή υπήκοος μένει μόνιμα στις ΗΠΑ. Χρειάζεται να μου στείλει φωτοαντίγραφο επικυρωμένο είτε Australian Birth certificate or Australian passport or Australian Citizenship certificate. Ένα από αυτά σωστά?. Θα πρέπει να το επικυρώσει στην πρεσβεία της Αυστραλίας στο Chicago? 'η οποισδήποτε και εδώ στην ελλάδα αρκεί να ανήκει σε αυτή την λίστα με τα επαγγέλματα?
Τί δικαιολογητικά θα χρειαστώ μετά για το διαβατήριο? Για να ξέρω να τα συγκεντρώσω από τώρα αφού τα φτιάχνω όλα.

Δεν μου απάντησε και κάποιος σε αυτά... όχι ότι είστε και υποχρεωμένοι... αλλά σκέφτηκα πως 'ίσως να με ξεχάσατε!! 'Έχω κάνει φυσικά την σχετική ερώτηση και στο London Contact Centre Migration Branch και περιμένω και από εκεί...! Ευχαριστώ για το χρόνο σας πατριωτάκια!!!

efrosini
08.06.2012, 00:13
Hello!!! με αυτά που ρωτάνε οι υπόλοιποι τελικά μπερδεύτηκα... Έχω ζητήσει από το ΚΕΠ εδώ στην Αθήνα ληξιαρχική πράξη γέννησης και ποινικό μητρώο. Είμαι γεννημένη στην Ορεστιάδα Έβρου. Τους ζήτησα να μην βάλουν δικές τους σφραγίδες επάνω, όπως και μας έχετε συμβουλέψει σε προηγούμενα post. 'Όμως αυτό το Αpostille που λέτε τί είναι? Η σφραγίδα της Χάγης? Και πού θα πρέπει να πάω? Υπουργείο Εξωτερικών?_antio:

Αφού θέλεις χαρτί από τόσο μακριά εγώ θα πρότεινα να τηλεφωνήσεις στο ληξιαρχείο Ορεστιάδας να τους ρωτήσεις πως μπορείς να έχεις στην Αθήνα ληξιαρχική πράξη γέννησης ΜΕ σφραγίδα Apostille. Αλλιώς και να σου φέρει τη ληξιαρχική πράξη γέννησης το ΚΕΠ δεν μπορείς στην Αθήνα να σου βάλλουν σφραγίδα για χαρτί της Ορεστιάδας.

freshmaria
08.06.2012, 01:18
Ευχαριστώ πολύ efrosini για την διευκρίνηση! Θα κάνω το ίδιο κ για το ποινικό μητρώο στην Υπηρεσία Ποινικού Μητρώου της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ορεστιάδος. Με γλίτωσες από αρκετή ταλαιπωρία!! Να είστε καλά όλοι!

marie
08.06.2012, 06:00
Ευχαριστώ πολύ efrosini για την διευκρίνηση! Θα κάνω το ίδιο κ για το ποινικό μητρώο στην Υπηρεσία Ποινικού Μητρώου της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Ορεστιάδος. Με γλίτωσες από αρκετή ταλαιπωρία!! Να είστε καλά όλοι!

Η δική μου εμπειρία λέει ότι αν δεν κάνεις ένα ταξιδάκι προς Ορεστιάδα δεν θα κάνεις τη δουλειά σου. Όταν ετοίμαζα τα χαρτιά υπηκοότητας των παιδιών μου και τη visa του συζύγου μου έμενα στη Σάμο. Όλα τα χαρτιά έπρεπε να βγουν και να σφραγιστούν στην Αθήνα. Κάναμε τρία ταξίδια για να μπορέσουμε να τα συγκεντρώσουμε όλα και να τα σφραγίσουμε με Χάγης. Δεν ξέρω αν το Ελληνικό Δημόσιο τους τελευταίους 10 μήνες που λείπω έγινε πιο εξυπηρετικό και λιγότερο γραφειοκρατικό, έτσι ώστε με απλά τηλεφωνήματα να κάνεις τη δουλειά σου. Μαράκι.... η συμβουλή μου είναι πήγαινε Ορεστιάδα γιατί άκρη δεν θα βγάλεις. Και κάτι άλλο.... η περιφέρεια δεν βάζει Χάγης σε Ληξιαρχικές που έχουν έρθει με φαξ στα ΚΕΠ . Θέλει να δει τη σφραγίδα και την υπογραφή του ληξίαρχου σε μπλε χρώμα και όχι μαύρη όπως βγαίνει από το φαξ. Αυτό συνέβη στη δική μου περίπτωση (το τονίζω αυτό γιατί με το Ελληνικό Δημόσιο δεν βγάζεις άκρη) και έτρεχα να ξαναβγάλω τα χαρτιά από την αρχή ενώ τα είχα ΟΛΑ στα χέρια μου από το ΚΕΠ Σάμου. :yes:

BlackAngel
08.06.2012, 12:55
Σήμερα το πρωί πήρα από το ληξιαρχείο την ληξιαρχική πράξη γέννησης υπογεγραμμένη από υπάλληλο που έχει δώσει δείγμα υπογραφής ωστέ να μην έχω πρόβλημα με την Apostille! Περιμένω και το χαρτί από το ποινικό μητρώο για να τα πάω όλα μαζί! Ειλικρίνα με έχετε βοηθήσει πάαααρα πολύ!! Σας ευχαριστώ μέσα από την καρδιά μου! Επίσης έκλεισα και το εισητήριό μου για τις 11/7!

freshmaria
08.06.2012, 21:17
Η δική μου εμπειρία λέει ότι αν δεν κάνεις ένα ταξιδάκι προς Ορεστιάδα δεν θα κάνεις τη δουλειά σου. Όταν ετοίμαζα τα χαρτιά υπηκοότητας των παιδιών μου και τη visa του συζύγου μου έμενα στη Σάμο. Όλα τα χαρτιά έπρεπε να βγουν και να σφραγιστούν στην Αθήνα. Κάναμε τρία ταξίδια για να μπορέσουμε να τα συγκεντρώσουμε όλα και να τα σφραγίσουμε με Χάγης. Δεν ξέρω αν το Ελληνικό Δημόσιο τους τελευταίους 10 μήνες που λείπω έγινε πιο εξυπηρετικό και λιγότερο γραφειοκρατικό, έτσι ώστε με απλά τηλεφωνήματα να κάνεις τη δουλειά σου. Μαράκι.... η συμβουλή μου είναι πήγαινε Ορεστιάδα γιατί άκρη δεν θα βγάλεις. Και κάτι άλλο.... η περιφέρεια δεν βάζει Χάγης σε Ληξιαρχικές που έχουν έρθει με φαξ στα ΚΕΠ . Θέλει να δει τη σφραγίδα και την υπογραφή του ληξίαρχου σε μπλε χρώμα και όχι μαύρη όπως βγαίνει από το φαξ. Αυτό συνέβη στη δική μου περίπτωση (το τονίζω αυτό γιατί με το Ελληνικό Δημόσιο δεν βγάζεις άκρη) και έτρεχα να ξαναβγάλω τα χαρτιά από την αρχή ενώ τα είχα ΟΛΑ στα χέρια μου από το ΚΕΠ Σάμου. :yes:

Τί να πώ και εγω τώρα? Πως δεν έχεις δίκιο? Μίλησα με ληξιαρχείο και γραφείο ποινικού μητρώου Ορεστιάδας και μου είπαν πως μπορούν να με εξυπηρετήσουν αρκεί να διευκρινίσω όλα αυτά που μου λες και εσύ στο ΚΕΠ της Αθήνας. Θα την κάνω την προσπάθειά μου έτσι γιατί σε λίγες μέρες θα είμαι στο άλλο άκρο της Ελλάδος και η Ορεστιάδα μου πέφτει πολύυυυ μακριά! Στο κάτω κάτω είναι υποχρεωμένοι να με εξυπηρετήσουν! Ορίστε μας!

freshmaria
08.06.2012, 22:17
thank you!!!!! soooooo!!! :victory:

Ακόμα δε ξεκίνησα επανέρχομαι με νέες ερωτήσεις!

Λοιπόν μόλις έλαβα απάντηση από το Europe Service Centre Department of Immigration and Citizenship και την παραθέτω μήπως υπάρχει και κάποιος άλλος που έχει την ίδια απορία. Τελικά αν είναι έγχρωμη η φωτοτυπία του αυστραλέζικου διαβατηρίου δεν χρειάζεται επικύρωση. Please note that a color copy of the passport does not need to be certified.

xri23
09.06.2012, 03:55

Όσο αφορά το ποινικό μητρώο εγώ το ζήτησα από Θεσ/κη (γιατί εκεί είχα γεννηθεί) το Πρωτοδικείο το στέλνει με την σφραγίδα της Χάγης (αυτή είναι η περιβόητη apostille) απλά στην αίτηση που έγινε στο ΚΕΠ διευκρινίσαμε ότι θέλω το ποινικό για μετανάστευση και μου το έστειλε κομπλέ το Πρωτοδικείο. Οπότε πρέπει να πας στο ΚΕΠ και να το διευκρινίσεις. Και βασικά όταν ζητάς κάποια έγγραφα από ΚΕΠ να τους λες ότι θες τα κανονικά αυτά που τους τα στέλνουν ταχυδρομικώς όχι με φαξ. Και όποια υπηρεσία μπορεί να σου βάλει αποστίλ καλώς γλιτώνεις τρέξιμο.

freshmaria
10.06.2012, 19:20
Όσο αφορά το ποινικό μητρώο εγώ το ζήτησα από Θεσ/κη (γιατί εκεί είχα γεννηθεί) το Πρωτοδικείο το στέλνει με την σφραγίδα της Χάγης (αυτή είναι η περιβόητη apostille) απλά στην αίτηση που έγινε στο ΚΕΠ διευκρινίσαμε ότι θέλω το ποινικό για μετανάστευση και μου το έστειλε κομπλέ το Πρωτοδικείο. Οπότε πρέπει να πας στο ΚΕΠ και να το διευκρινίσεις. Και βασικά όταν ζητάς κάποια έγγραφα από ΚΕΠ να τους λες ότι θες τα κανονικά αυτά που τους τα στέλνουν ταχυδρομικώς όχι με φαξ. Και όποια υπηρεσία μπορεί να σου βάλει αποστίλ καλώς γλιτώνεις τρέξιμο.

Ευχαριστώ πολύυυ!!! _friends:

panultimate
10.06.2012, 19:35
Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε με την σφραγίδα της Χάγης?
Αφού δεν την ζητάνε, γιατί καθυστερείτε και παιδευεστε?
Έχετε δεί οδηγία που να την ζητάνε?
Εμείς στείλαμε χαρτιά για έκδοση νέου διαβατηρίου λόγω αλλαγής επωνύμου μετά από γάμο και πουθενά δεν ζητήθηκε αποστίλ σε κάνενα χαρτί.

Eonas
10.06.2012, 20:45
παιδια εχω μια απορια.. μηπως ξερει κανεις αν μπορω να βγαλω TFN οσο βρισκομαι ακομα στην Ελλαδα? κι αν ναι ,θα ειναι χρησιμο αυτο προκειμενου να κερδισω χρονο για τις διαδικασιες του centrelink? Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα, θα το εκτιμουσα αν μου εδινε τα φωτα του..._antio:

christine
11.06.2012, 07:59
Ρε παιδιά γιατί παιδεύεστε με την σφραγίδα της Χάγης?
Αφού δεν την ζητάνε, γιατί καθυστερείτε και παιδευεστε?
Έχετε δεί οδηγία που να την ζητάνε?
Εμείς στείλαμε χαρτιά για έκδοση νέου διαβατηρίου λόγω αλλαγής επωνύμου μετά από γάμο και πουθενά δεν ζητήθηκε αποστίλ σε κάνενα χαρτί.

Κατα μια άποψη έχεις δίκιο..Όμως το apostile δεν το ζητάνε οι κατα τόπους πρεσβείες αλλα το μεταφραστικο...και αυτο ανάλογα τον υπάλληλο....Υπάρχουν επίσης καποιεσ φόρμες/αιτήσεις που το ζητάνε όπως πχ του tax office....κατω απο καποιεσ συνθηκεσ Γι αυτο,και απο τη στιγμή που είναι δωρεάν και την παιρνεισ και επι τοπου Καλό είναι να υπάρχει, ειδικά σε έγγραφα που φέρνουμε Αυστραλία...μια και εδω αν ζητηθεί κοστίζει....

leyteris77
11.06.2012, 11:04
Κατα μια άποψη έχεις δίκιο..Όμως το apostile δεν το ζητάνε οι κατα τόπους πρεσβείες αλλα το μεταφραστικο...και αυτο ανάλογα τον υπάλληλο....Υπάρχουν επίσης καποιεσ φόρμες/αιτήσεις που το ζητάνε όπως πχ του tax office....κατω απο καποιεσ συνθηκεσ Γι αυτο,και απο τη στιγμή που είναι δωρεάν και την παιρνεισ και επι τοπου Καλό είναι να υπάρχει, ειδικά σε έγγραφα που φέρνουμε Αυστραλία...μια και εδω αν ζητηθεί κοστίζει....

Το έχω ξαναναφέρει αλλά πολύ ευχαρίστως θα το ξαναπώ. Έκανα όλες τις διαδικασίες και έβγαλα βίζα χωρίς apostile σε κανένα έγγραφο και αυτό γιατί πουθενά δεν ζητείται από το immigration. Μόνο στα ποινικά μητρώα έβαλα apostile και αυτό γιατί το ένα από τα δύο ήρθε από μόνο του με αποστιλ και το άλλο όχι, οπότε ζήτησα και για το δεύτερο.

christine
11.06.2012, 11:30
Το έχω ξαναναφέρει αλλά πολύ ευχαρίστως θα το ξαναπώ. Έκανα όλες τις διαδικασίες και έβγαλα βίζα χωρίς apostile σε κανένα έγγραφο και αυτό γιατί πουθενά δεν ζητείται από το immigration. Μόνο στα ποινικά μητρώα έβαλα apostile και αυτό γιατί το ένα από τα δύο ήρθε από μόνο του με αποστιλ και το άλλο όχι, οπότε ζήτησα και για το δεύτερο.

Δεν αμφισβήτησα ότι σε κάποιους δεν ζητήθηκε apostile...και αυτό ακριβώς είναι το θέμα....γι αυτό και ''ανακυκλώνεται'' συνεχώς..σε άλλους ζητάνε σε άλλους όχι...Στις δικές μου διαδικασίες μου ζητήθηκε σε όλα τα έγγραφα apostile από το μεταφραστικό αλλιώς δεν τα μετέφραζαν...
(Δεν τα ζητάει το immigration αλλά το μεταφραστικό)
leyteris77 δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε άκρη.....:no:

leyteris77
11.06.2012, 14:18
Δεν αμφισβήτησα ότι σε κάποιους δεν ζητήθηκε apostile...και αυτό ακριβώς είναι το θέμα....γι αυτό και ''ανακυκλώνεται'' συνεχώς..σε άλλους ζητάνε σε άλλους όχι...Στις δικές μου διαδικασίες μου ζητήθηκε σε όλα τα έγγραφα apostile από το μεταφραστικό αλλιώς δεν τα μετέφραζαν...
(Δεν τα ζητάει το immigration αλλά το μεταφραστικό)
leyteris77 δεν υπάρχει περίπτωση να βρούμε άκρη.....:no:

Πρώτον τι εννοείς μεταφραστικό (που σου το είπαν αυτό), και δεύτερον είσαι Ελλάδα ή Μελβούρνη? Γιατί βλέπω ένα Mel στο προφίλ σου... Αν είσαι ελλάδα εγώ έκανα μεταφράσεις στο ΥΠΕΞ και δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο, αν είσαι μελβούρνη μήπως να δοκιμάσεις άλλο γραφείο?

efrosini
11.06.2012, 15:28
Πρώτον τι εννοείς μεταφραστικό (που σου το είπαν αυτό), και δεύτερον είσαι Ελλάδα ή Μελβούρνη? Γιατί βλέπω ένα Mel στο προφίλ σου... Αν είσαι ελλάδα εγώ έκανα μεταφράσεις στο ΥΠΕΞ και δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο, αν είσαι μελβούρνη μήπως να δοκιμάσεις άλλο γραφείο?

Στο μεταφραστικό αν πεις πως τα χαρτιά είναι για το εξωτερικό, δεν τα δέχονται χωρίς Apostille. Σε όποια χαρτιά μπορείς να βάλεις γιατί να μην το κάνεις? Με την Αpostille κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει τα χαρτιά σου.

christine
11.06.2012, 15:28

leyteris77 ευχαριστώ για την συμβουλή σου! Βρίσκομαι Μελβούρνη. Την διαδικασία όλη (και partner) την έκανα στο Υπ. Εξωτερικών στο μεταφραστικό στην Αρίωνος...Το ίδιο συνέβη και σε άλλα μέλη που το έχω συζητήσει...Σε άλλα μέλη πάλι δεν ζητήθηκε apostile για να μεταφραστούν...Το συμπέρασμα?...Το έχω ξαναπεί...ανάλογα στον υπάλληλο που θα πέσεις...δυστυχώς!
Και βέβαια δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε να αντιπαραθέτουμε τις εμπειρίες μας...σε σένα συνέβη να μην σου ζητήσουν...σε μένα συνέβη να μου ζητήσουν...Είναι η πολλοστή φορά που επανέρχεται αυτό το θέμα....Γι αυτό είπα και πριν... δεν θα βρούμε άκρη....:) και δεν προσφέρουμε και κάτι περισσότερο στην ενημέρωση των υπολοίπων...

Aussie
11.06.2012, 15:37
καλησπέρα
επειδη πρόσφατα πήγα στο μεταφραστίκο
για της ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών μου τα οποία θα τα παραλάβω μεταφρασμένα σε λίγες ημέρες
και επειδή δεν έβαλα αποστίλ σφραγίδα με ρώτησαν για που πάτε?
είπα Αυστραλία , και μου είπαν οτι: την αποστίλ την θέλουμε εμείς
για δικό μας λόγο (επι λέξη)
αλλά αφου δεν την έχετε με έβαλαν και υπέγραψα πάνω στη ληξιαρχική πράξη οτι θα γίνει μετάφραση χωρίς αποστίλ.
Ολα αυτά στήν Αρίωνος.

Μαρία Τσότρη
11.06.2012, 17:13
please, να λείπουν οι χαρακτηρισμοί!

Εγώ έβαλα Apostile σε όλα τα έγγραφα για μετάφραση που θα έστελνα στην Αγγλία για την πολιτογράφηση των παιδιών μου και στο μεταφραστικό έκαναν λάθος τον μηνά γέννησης της μεγάλης μου κόρης κι από Αγγλία ζητήθηκε καινούργια μετάφραση. Επειδή τα ζώα τα δικά μας στο μεταφραστικό βαριούνται που ζουν μου έδωσαν ένα αντίτυπο διορθωμένο αλλά χωρίς apostile και πιο ζώο εγώ δεν το πρόσεξα.Το στέλνω λοιπόν Αγγλία και μου ξανά στέλνουν e-mail να στείλω άλλο με μεταφρασμένο και το Apostile. Περιττό να πω πως από την Αρίωνος ακούστηκα μέχρι την Κατεχακη αλλά δεν τους καίγεται καρφί.Με τόσα λεφτά που χάλασα σε εισιτήρια και γραμματόσημα θα είχα αγοράσει την σφραγίδα και θα ξεμπέρδευα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

australian
11.06.2012, 17:18
Επειδή τα ζώα τα δικά μας στο μεταφραστικό βαριούνται που ζουν..............
όσο υπάρχουν άνθρωποι...θα γίνονται και λάθη.....

efrosini
11.06.2012, 19:53

Εγώ έβαλα Apostile σε όλα τα έγγραφα για μετάφραση που θα έστελνα στην Αγγλία για την πολιτογράφηση των παιδιών μου και στο μεταφραστικό έκαναν λάθος τον μηνά γέννησης της μεγάλης μου κόρης κι από Αγγλία ζητήθηκε καινούργια μετάφραση. Επειδή τα ζώα τα δικά μας στο μεταφραστικό βαριούνται που ζουν μου έδωσαν ένα αντίτυπο διορθωμένο αλλά χωρίς apostile και πιο ζώο εγώ δεν το πρόσεξα.Το στέλνω λοιπόν Αγγλία και μου ξανά στέλνουν e-mail να στείλω άλλο με μεταφρασμένο και το Apostile. Περιττό να πω πως από την Αρίωνος ακούστηκα μέχρι την Κατεχακη αλλά δεν τους καίγεται καρφί.Με τόσα λεφτά που χάλασα σε εισιτήρια και γραμματόσημα θα είχα αγοράσει την σφραγίδα και θα ξεμπέρδευα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εμένα στο ποινικό μητρώο μου έγραψαν για τον σύζυγο μου "wife's name: EMMANOUIL" και στη ληξιαρχική πράξη γέννησης "Place of Birth: 09/01/1967", Tώρα πρέπει να ξαναπάω να τα διορθώσουν και να περιμένω και 2-3 μέρες!!!

Συμβουλή: Nα τσεκάρετε πολύ προσεκτικά πριν φύγετε από τη Μεταφραστική υπηρεσία για τυχών λάθη. Μέχρι στιγμής 2 φορές έχω πάει από 10 χαρτιά τη φορά. Και τις 2 φορές είχαν λάθη. Κάποια λάθη μπορούν να διορθωθούν επιτόπου, χειρόγραφα από τη μεταφράστρια του υπουργείου, οπότε να γλιτώσετε την ταλαιπωρία.

Eπίσης, σήμερα μου αρνήθηκαν να μεταφράσουν τη ληξιαρχική πράξη γέννησης του πατέρα μου γιατί ήταν δυσανάγνωστα τα γράμματα. Σε αυτό δε φταίνε, ούτε εγώ έβγαζα τα γράμματα και όπως ήταν και στην καθαρεύουσα γραμμένη ούτε που φανταζόμουν τι έγραφε. Τώρα πρέπει να ξαναπάω στο ληξιαρχείο να δω αν μπορούν να μου δώσουν τη ληξιαρχική πράξη σε άλλη μορφή!!!

Ευτυχώς στην περίπτωση του πατέρα μου η πρεσβεία της Αυστραλίας είναι οκ και με υπεύθυνη δήλωση για να βγάλει διαβατήριο. Να σημειώσω ότι ο πατέρας μου είναι Αυστραλός υπήκοος αλλά είναι γεννημένος στην Ελλάδα. Για το διαβατήριο το Αυστραλέζικο έχει το χαρτί της υπηκοότητας το οποίο όμως δεν γράφει που έχει γεννηθεί και γι αυτό το λόγο θέλουν ληξ. πράξη γέννησης ή αν αυτή δεν υπάρχει για κάποιο λόγο, υπεύθυνη δήλωση.

leyteris77
12.06.2012, 02:34
leyteris77 ευχαριστώ για την συμβουλή σου! Βρίσκομαι Μελβούρνη. Την διαδικασία όλη (και partner) την έκανα στο Υπ. Εξωτερικών στο μεταφραστικό στην Αρίωνος...Το ίδιο συνέβη και σε άλλα μέλη που το έχω συζητήσει...Σε άλλα μέλη πάλι δεν ζητήθηκε apostile για να μεταφραστούν...Το συμπέρασμα?...Το έχω ξαναπεί...ανάλογα στον υπάλληλο που θα πέσεις...δυστυχώς!
Και βέβαια δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε να αντιπαραθέτουμε τις εμπειρίες μας...σε σένα συνέβη να μην σου ζητήσουν...σε μένα συνέβη να μου ζητήσουν...Είναι η πολλοστή φορά που επανέρχεται αυτό το θέμα....Γι αυτό είπα και πριν... δεν θα βρούμε άκρη....:) και δεν προσφέρουμε και κάτι περισσότερο στην ενημέρωση των υπολοίπων...

Τώρα θυμήθηκα το εξής, όλα τα έγγραφα τα έστελνα ταχυδρομικώς γιατί ήμουν εκτός αθηνών αλλά κάποια στιγμή λίγο πριν φύγουμε πήγα αυτοπροσώπος και μετέφρασα τα διπλώματα οδήγησης και θυμάμαι ο υπάλληλος με έπρηζε οτι χρειάζεται αποστιλ και του λέω δεν προκειται να τα καταθεσω πουθενα, για την αστυνομία στο δρομο τα θέλω αν με σταματησουν να έχω και μια μεταφραση, δεν βλάπτει. Του είπα μαλιστα οτι βίζα εβγαλα με 500 έγγραφα και πουθενα δεν χρειάστηκε κλπ κλπ. Ίσως αν πας από κοντά στο ζητάνε.Τελικά φυσικα τα μετέφρασα χωρις αποστιλ. Και αυτος δεν ήταν αυτος που παραλάμβανε τα εγγραφα, ήταν ένας που έκανε ακριβες αντιγραφα!!! Οτι να 'ναι....

leyteris77
12.06.2012, 02:37
καλησπέρα
επειδη πρόσφατα πήγα στο μεταφραστίκο
για της ληξιαρχικές πράξεις των παιδιών μου τα οποία θα τα παραλάβω μεταφρασμένα σε λίγες ημέρες
και επειδή δεν έβαλα αποστίλ σφραγίδα με ρώτησαν για που πάτε?
είπα Αυστραλία , και μου είπαν οτι: την αποστίλ την θέλουμε εμείς
για δικό μας λόγο (επι λέξη)
αλλά αφου δεν την έχετε με έβαλαν και υπέγραψα πάνω στη ληξιαρχική πράξη οτι θα γίνει μετάφραση χωρίς αποστίλ.
Ολα αυτά στήν Αρίωνος.

Η αποστιλ είναι για να ξέρει η Αυστραλία ή το Ουζμπεκισταν (άν ανήκει στη χάγη) οτι το ελληνικο έγγραφο είναι γνήσιο, το ΥΠΕΞ τι τι θέλει την αποστιλ?????????????:bad_::bad_:

panultimate
12.06.2012, 11:19
Μα φίλε Λευτέρη, απορώ πώς δεν το καταλαβαίνεις!

Η Αυστραλία εμπιστεύεται τον αιτούντα και εμπιστεύεται ότι το έγγραφο που της παρουσιάζεις είναι γνήσιο και χωρίς σφραγίδα Χάγης (μόνο με τις μπλε στρογγυλές).

Η Ελληνική Κυβέρνηση από την άλλη δεν εμπιστεύεται τον Έλληνα Πολίτη, ο οποίος κάνει τον κλητήρα μεταξύ της υπηρεσίας που εκδίδει το όποιοδήποτε πιστοποιητικό και της υπηρεσίας που το μεταφράζει. Δεν εμπιστεύεται τις μπλέ στρογγυλές! Θέλει την μεγάαααααλη τετράαααγωνη σφραγίιιιιιιδααααα.

Ά ρε μπουρδέλα, λίγοι μήνες έμειναν και φεύγω..

christine
12.06.2012, 14:43

Η Αυστραλία εμπιστεύεται τον αιτούντα και εμπιστεύεται ότι το έγγραφο που της παρουσιάζεις είναι γνήσιο και χωρίς σφραγίδα Χάγης (μόνο με τις μπλε στρογγυλές).

Η Ελληνική Κυβέρνηση από την άλλη δεν εμπιστεύεται τον Έλληνα Πολίτη, ο οποίος κάνει τον κλητήρα μεταξύ της υπηρεσίας που εκδίδει το όποιοδήποτε πιστοποιητικό και της υπηρεσίας που το μεταφράζει. Δεν εμπιστεύεται τις μπλέ στρογγυλές! Θέλει την μεγάαααααλη τετράαααγωνη σφραγίιιιιιιδααααα.

:lol2::lol2: Περιγραφικός και ακριβής! :bravo_:

sophiavl
12.06.2012, 15:57
Αγαπημένοι μου....

Σήμερα πήγα για 4η φορά στην Κατεχάκη 56 (θα γίνουμε και φίλες με την ξανθιά μακρυμαλλούσα κυρία) και μου είπε οτι apostille μπαίνει στα έγγραφα για να αποδειχθεί η γνησιότητα τους στη χώρα που θα πάνε.
Επίσης το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο προιστάμενος στο μεταφραστικό στο Μοναστηράκι που πήγα κατόπιν(ένας με μουστάκι που τσεκάρει ενίοτε τα χαρτιά εκείνων που περιμένουν στην ουρά).
Οπότε άπαντα τα χαρτιά χρειάζονται apostille τελικά ,το πιο βασικό όμως είναι οτι πιστεύω πως εξοικονομείται πολύτιμος χρόνος στην επεξεργασία των αιτήσεων καθώς όλα τα χαρτιά είναι "με τη βούλα"που λέμε.
Στο μεταφραστικό κάθε μετάφραση κοστίζει 9 ευρώ απλή,13 ευρώ επείγον και 0,50 ευρώ κάθε επικυρωμένο αντίγραφο μετάφρασης.
Μέχρι στιγμής έχουμε πληρώσει 195 ευρώ στο μεταφραστικό,190,50 για την ανανέωση του διαβατηρίου μου,85 ευρώ για τα παράβολα της ανανέωσης του διαβατηρίου του άντρα μου,σύνολο μέχρι στιγμής 470,50:shocked::shocked::shocked::shocked:

MARINAM
12.06.2012, 16:15
ο μεγαλυτερος εφιαλτης ειναι το μεταφραστικο οταν μαλιστα δεν μενεις και Αθηνα!! κι επειδη την πατησα για οσους δεν γνωριζουν στην Αυστραλια οτι εγγραφο δωσεις δεν το κρατανε αλλα το βγαζουν φωτοτυπια και στο επιστρεφουν! οποτε οχι πολλα αντιγραφα τσαμπα πανε!!!

sophiavl
12.06.2012, 17:09
Καλά "δεν υπάρχει" όλη αυτή η χαρτούρα που πρέπει να μαζευτεί.
Τις φωτοτυπίες των ταυτοτήτων και των ελληνικών διαβατηρίων,πρέπει να τις επικυρώσει ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος(και ΜΟΝΟ εκείνος)και την υπογραφή του διοικητή μετά πρέπει να την επικυρώσει ο ταξίαρχος της περιφέρειας που ανήκει το πλησίον σου αστυνομικό τμήμα!!!!:yes::yes::yes::yes:

Μαρία Τσότρη
12.06.2012, 17:39
όσο υπάρχουν άνθρωποι...θα γίνονται και λάθη.....

Αγαπητέ Australian δέχομαι ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά κάτι που επαναλαμβάνεις πάνω από 2 φορές τότε παύει να είναι λάθος και γίνετε επί τούτου ή από καθαρή ηλιθιότητα. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω κλείνω 1 μήνα από τη στιγμή που έχω στείλει τα χαρτιά στην Αγγλία και μου έχουν στείλει μειλ 3 φορές για μεταφραστικά λάθη και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τώρα δεν έχουν λάβει ακόμα τον φάκελο που έστειλα για 3η φορά από την 1η Ιουνίου με τα διορθωμένα έγγραφα. Δικαιολογημένα προβαίνω σε χαρακτηρισμούς γιατί είμαι αγανακτισμένη και κανείς από αυτούς που κάθονται στην ωραία καρεκλίτσα τους δεν με ρωτάει αν έχω την δυνατότητα να κάνω την διαδρομή Σαλαμίνα -Αρίωνος κάθε μέρα.Και από τα δικά του'' Ανθρώπινα Λάθη'' κινδυνεύω να χάσω την αίτηση αλλά και τα λεφτά μου που δεν μου περισσεύουν κιόλας. Εσύ πως θα αντιδρούσες στη θέση μου? Και για να τεκμηριώσω τους χαρακτηρισμούς μου σε ερώτηση στον υπάλληλο του ληξιαρχείου Αθηνών γιατί δεν μου είπε από το τηλέφωνο όταν επικοινώνησα μαζί του και του είπα τι θέλω, από που έρχομαι και ποια είναι η διεύθυνσή τους, ότι το τμήμα γεννήσεων και γάμων έχει μεταφερθεί αλλού η απάντηση του ήταν ''Γιατί δεν ήθελα''!!! Εσύ πως θα χειριζόσουν όλο αυτό το μπάχαλο? Αν δεν υπήρχε το Πατριωτάκι δεν θα ήξερα ούτε από που να αρχίσω με τα χαρτιά γιατί στις εδώ υπηρεσίες δεν ήξερε κανείς να μας πει και μας έστελναν από τον έναν στον άλλο.

Μαρία Τσότρη
12.06.2012, 17:44

Και εγώ μαζί σου φίλε όσο κι αν αγαπώ την πατρίδα μου θα ρίξω μαύρη πέτρα πίσω μου γιατί αγανάκτησα!!!!!!!!!!!

sophiavl
12.06.2012, 17:58
Αγαπητέ Australian δέχομαι ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά κάτι που επαναλαμβάνεις πάνω από 2 φορές τότε παύει να είναι λάθος και γίνετε επί τούτου ή από καθαρή ηλιθιότητα. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω κλείνω 1 μήνα από τη στιγμή που έχω στείλει τα χαρτιά στην Αγγλία και μου έχουν στείλει μειλ 3 φορές για μεταφραστικά λάθη και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τώρα δεν έχουν λάβει ακόμα τον φάκελο που έστειλα για 3η φορά από την 1η Ιουνίου με τα διορθωμένα έγγραφα. Δικαιολογημένα προβαίνω σε χαρακτηρισμούς γιατί είμαι αγανακτισμένη και κανείς από αυτούς που κάθονται στην ωραία καρεκλίτσα τους δεν με ρωτάει αν έχω την δυνατότητα να κάνω την διαδρομή Σαλαμίνα -Αρίωνος κάθε μέρα.Και από τα δικά του'' Ανθρώπινα Λάθη'' κινδυνεύω να χάσω την αίτηση αλλά και τα λεφτά μου που δεν μου περισσεύουν κιόλας. Εσύ πως θα αντιδρούσες στη θέση μου? Και για να τεκμηριώσω τους χαρακτηρισμούς μου σε ερώτηση στον υπάλληλο του ληξιαρχείου Αθηνών γιατί δεν μου είπε από το τηλέφωνο όταν επικοινώνησα μαζί του και του είπα τι θέλω, από που έρχομαι και ποια είναι η διεύθυνσή τους, ότι το τμήμα γεννήσεων και γάμων έχει μεταφερθεί αλλού η απάντηση του ήταν ''Γιατί δεν ήθελα''!!! Εσύ πως θα χειριζόσουν όλο αυτό το μπάχαλο? Αν δεν υπήρχε το Πατριωτάκι δεν θα ήξερα ούτε από που να αρχίσω με τα χαρτιά γιατί στις εδώ υπηρεσίες δεν ήξερε κανείς να μας πει και μας έστελναν από τον έναν στον άλλο.

Να προσθέσω με τη σειρά μου για πολλοστή φορά ,οτι αν δεν ήταν το πατριωτάκι που καταθέτει ο καθένας τις εμπειρίες του και να ενημερώνει τους υπόλοιπους τι να προσέχουν θα είχαμε μαύρα μεσάνυχτα και οι κύριοι του δημοσίου θα μας δούλευαν ψιλό γαζί.......

freshmaria
13.06.2012, 00:53
Πωπω!!! παιδιά χαμός με αυτή την σφραγίδα δε το συζητάω!! Καλά κουράγια σε όλους μας εύχομαι! Τελικά και εγώ περιμένω να έρθει απο το ΚΕΠ ποινικό μητρώο και ληξιαρχική πράξη και μετά θα πρέπει να πάρω τηλ. την περιφέρεια Ορεστιάδος να τους παρακαλέσω αν θέλουν και μπορούν να τους τα στείλω ταχυδρομικά να μου βάλουν την περιβόητη σφραγιδούλα και να μου τα ξαναστείλουν! Αν μου αρνηθούν δε ξέρω μόνο τι θα κάνω... τι μπάχαλο που είμαστε εδώ στο Ελλάδα... να μη σας περιγράψω και το χάος που αντιμετώπισα στο ΚΕΠ που η υπάλληλος βαριόταν να με εξυπηρετήσει όταν άκουσε πως η περίπτωση μου ήταν λίγο ιδιάζουσα και θυμήθηκε πως έχει πάει 2 το μεσημέρι και έπρεπε να πεταχτεί στον φούρνο για ψωμι.... :lol2: τράτζικ.....

MARINAM
13.06.2012, 02:12
Καλά "δεν υπάρχει" όλη αυτή η χαρτούρα που πρέπει να μαζευτεί.
Τις φωτοτυπίες των ταυτοτήτων και των ελληνικών διαβατηρίων,πρέπει να τις επικυρώσει ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος(και ΜΟΝΟ εκείνος)και την υπογραφή του διοικητή μετά πρέπει να την επικυρώσει ο ταξίαρχος της περιφέρειας που ανήκει το πλησίον σου αστυνομικό τμήμα!!!!:yes::yes::yes::yes:

και στην Ελλαδα λενε οτι χαρτια αυστραλεζικα πρεπει να τα επικυρωσεις στην πρεσβεια , εγω πηγα στο service (που ειναι κατι αντιστοιχο του κεπ)την προηγουμενη εβδομαδα μου εβγαλαν φωτοτυπια την ταυτοτητα και το διαβατηριο και μου τα επικυρωσαν!!!!

australian
13.06.2012, 05:51
Αγαπητέ Australian δέχομαι ότι τα λάθη είναι ανθρώπινα αλλά κάτι που επαναλαμβάνεις πάνω από 2 φορές τότε παύει να είναι λάθος και γίνετε επί τούτου ή από καθαρή ηλιθιότητα. Αυτή τη στιγμή που σου γράφω κλείνω 1 μήνα από τη στιγμή που έχω στείλει τα χαρτιά στην Αγγλία και μου έχουν στείλει μειλ 3 φορές για μεταφραστικά λάθη και το κερασάκι στην τούρτα είναι ότι τώρα δεν έχουν.....................

Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες.

Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου αλλά μπορείς να τους τα πεις "live" και για ευνόητους λόγους ΟΧΙ στο forum

Live Your Myth In Greece.....

BlackAngel
13.06.2012, 11:01
Να προσθέσω με τη σειρά μου για πολλοστή φορά ,οτι αν δεν ήταν το πατριωτάκι που καταθέτει ο καθένας τις εμπειρίες του και να ενημερώνει τους υπόλοιπους τι να προσέχουν θα είχαμε μαύρα μεσάνυχτα και οι κύριοι του δημοσίου θα μας δούλευαν ψιλό γαζί.......

Πόσο δίκιο έχεις..! Συμφωνώ απόλυτα!

Agoriani
13.06.2012, 12:05

Χαίρομαι ιδιαίτερα που όλος ο κόπος που κάνουμε δεν πάει χαμένος αλλά βοηθάει τους patriotes.

κωστας γαργαλιανοι
13.06.2012, 14:31
:victory::victory:
Χαίρομαι ιδιαίτερα που όλος ο κόπος που κάνουμε δεν πάει χαμένος αλλά βοηθάει τους patriotes.:victory::victory:

sophiavl
13.06.2012, 14:39
Χαίρομαι ιδιαίτερα που όλος ο κόπος που κάνουμε δεν πάει χαμένος αλλά βοηθάει τους patriotes.

Το βασικό και το σημαντικό είναι οτι ο σκοπός παρέμεινε σταθερός από τότε που δημιουργήθηκε το πατριωτάκι και όλο και περισσότεροι βάζουν το λιθαράκι τους.
Επίσης πολύ σημαντική είναι η ανταπόκριση από την Αυστραλία καθώς συνεχίζεται ,παρ'όλη την προσπάθεια εγκλιματισμού ,τα πατριωτάκια βρίσκουν χρόνο μέσα σε όλα αυτά και για ενημέρωση.
"Ότι δε σε σκοτώνει,σε κάνει πιο δυνατό":bravo_1::bravo_1::bravo_1:

Μαρία Τσότρη
13.06.2012, 19:36
Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες.

Καταλαβαίνω την αγανάκτησή σου αλλά μπορείς να τους τα πεις "live" και για ευνόητους λόγους ΟΧΙ στο forum

Live Your Myth In Greece.....

Ζητω συγνώμη αν προσέβαλα εσένα ή κάποιον από το πατριωτάκι δεν ήταν αυτή η πρόθεση μου,αν και έχω διαβάσει χειρότερους χαρακτηρισμούς ,τέλος πάντων ...Η προθεση μου ήταν να επιστήσω την προσοχή σε άλλα πατριωτάκια να μην πάθουν ότι έπαθα εγώ και τελικά βρέθηκα και χρεωμένη.

Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!!!!!!!

sophiavl
13.06.2012, 21:47
Πατριωτάκια ψυχραιμία!!
Ο στόχος είναι κοινός για όλους μας,μην ερχόμαστε σε αντιπαράθεση εξαιτίας μερικών ασυνείδητων υπαλλήλων που θεωρούν οτι είναι "τσιφλικί" τους η υπηρεσία που δουλεύουν!!!:bad_::bad_:
Για σκεφτείτε,που θα είμαστε εμείς σε λίγο καιρό ή που είναι ήδη κάποιοι και εκεί θα καταλάβετε ποιός είναι ο χαμένος και ποιός ο κερδισμένος:yes::yes:

eleonwra
14.06.2012, 00:55
Γεια σας απο Θεσσαλονικη οπως σας εχω γραψει ειμαι μητερα 2 κοριτσιων και εχω κανει τα χαρτια υπηκοοτητας των παιδιων .. τωρα θελουμε να ετοιμασουμε τα χαρτια του συζυγου στο Βερολινο εχω αποριες για την διαδικασια ???? οποιος ξερει ας μου γραψει επισης θελω να ρωτησω ?? αν ο συζυγος βγαλει την βιζα και παει πρωτος στην Αυστραλια να βρει δουλεια ως μουσικος πιανιστας ( perfomer ) εχει αυτο το δικαιωμα να παει πρωτος αυστραλια γιατι υπαρχει θεμα με το οικονομικο !!!! να τα βολευτει απο δουλεια και εγω μετα μετα παιδια (μηπως καποιος απο αυστραλια μπορει να ρωτησει για μεροκαματα που περνουν οι μουσικοι πιανιστες perfomers πληροφοριακα ????) μας ειπαν κατι φιλοι οτι ειναι για το 4ωρο 300 περιπου αυστραλιας αν καποιος μπορει να ρωτησει μπορω να στειλω και demo cd
:smile_:

Aussie
14.06.2012, 01:33
Γεια σας απο Θεσσαλονικη οπως σας εχω γραψει ειμαι μητερα 2 κοριτσιων και εχω κανει τα χαρτια υπηκοοτητας των παιδιων .. τωρα θελουμε να ετοιμασουμε τα χαρτια του συζυγου στο Βερολινο εχω αποριες για την διαδικασια ???? οποιος ξερει ας μου γραψει επισης θελω να ρωτησω ?? αν ο συζυγος βγαλει την βιζα και παει πρωτος στην Αυστραλια να βρει δουλεια ως μουσικος πιανιστας ( perfomer ) εχει αυτο το δικαιωμα να παει πρωτος αυστραλια γιατι υπαρχει θεμα με το οικονομικο !!!! να τα βολευτει απο δουλεια και εγω μετα μετα παιδια (μηπως καποιος απο αυστραλια μπορει να ρωτησει για μεροκαματα που περνουν οι μουσικοι πιανιστες perfomers πληροφοριακα ????) μας ειπαν κατι φιλοι οτι ειναι για το 4ωρο 300 περιπου αυστραλιας αν καποιος μπορει να ρωτησει μπορω να στειλω και demo cd

καλησπέρα,
με την πάρτνερ στα χέρια του (μόλις την πάρει)
μπορεί να κατέβει ,μόνος του και να ψάξει και για δουλειά
και να τακτοποιηθεί μέχρι να κατέβετε όλοι.
Όσον αφορά το επαγγελμά του κάνε μια αναζήτηση,στο παρακάτω
λίνκ που σου παραθέτω να δείς τι ζήτηση έχει.

SEEK - Australia's no. 1 jobs, employment, career and recruitment site (http://www.seek.com.au/)

καλή τύχη

leyteris77
14.06.2012, 10:02

Στη δική μας περίπτωση με relative sponsored visa και main applicant τη γυναικα μου η οποία ειχε και τους συγγενεις, δεν μπορούσα να πάω εγώ πριν από αυτή. Βέβαια υπάρχει πάντα η λυση του πάμε ένα ταξίδι όλοι μαζί μόνο και μόνο για να ενεργοποιηθεί η βίζα αλλά κοστίζει λιγάκι...Στη δική σας περίπτωση δεν νομίζω οτι μπορεί να γίνει αυτό γιατί εσύ ως υπήκοος δεν φαίνεται πουθενά πότε μπαίνεις και πότε βγαίνεις από τη χώρα.

sophiavl
16.06.2012, 21:41
Καλά μου πατριωτάκια,χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας!!!Ποιά visa είναι εκείνη που θα μπορεί να έρθει ο άντρας μου μαζί και να κάνουμε την αίτηση για partner από Αυστραλία??Νομίζω οτι η partner visa για να την κάνουμε από Αυστραλία είναι η 820-801 όμως δεν έχω καταλάβει με πια visa μπορεί να ταξιδέψει εκεί και να κάνει τα χαρτιά από εκεί.Επίσης το κόστος της partner από εκεί πόση διαφορά έχει αν την κάνω από Ελλάδα???help2help2help2

Μαρία Τσότρη
16.06.2012, 23:17
Καλά μου πατριωτάκια,χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας!!!Ποιά visa είναι εκείνη που θα μπορεί να έρθει ο άντρας μου μαζί και να κάνουμε την αίτηση για partner από Αυστραλία??Νομίζω οτι η partner visa για να την κάνουμε από Αυστραλία είναι η 820-801 όμως δεν έχω καταλάβει με πια visa μπορεί να ταξιδέψει εκεί και να κάνει τα χαρτιά από εκεί.Επίσης το κόστος της partner από εκεί πόση διαφορά έχει αν την κάνω από Ελλάδα???help2help2help2

Σοφάκι εγώ θα φύγω με τουριστική βίζα(e-viza) που βγαίνει σε 1 ώρα από το τουριστικό γραφείο που θα βγάλετε τα εισιτήρια και είναι 3μηνης διάρκειας.Η partner visa αν θυμάμαι καλά γύρω 2.960$ συν 345.00$ περίπου οι γιατροί εκεί και γύρω στα 1800 ευρώ εδώ μαζί με τους γιατρούς(1560 περίπου η βίζα και 250 περίπου οι γιατροί).

Aussie
16.06.2012, 23:26

Καλησπέρα,εδω θα διαβάσεις
πληροφορίες
Partner Category Visa Charges (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/partner.htm)

:yes:

sophiavl
16.06.2012, 23:31
Σοφάκι εγώ θα φύγω με τουριστική βίζα(e-viza) που βγαίνει σε 1 ώρα από το τουριστικό γραφείο που θα βγάλετε τα εισιτήρια και είναι 3μηνης διάρκειας.Η partner visa αν θυμάμαι καλά γύρω 2.960$ συν 345.00$ περίπου οι γιατροί εκεί και γύρω στα 1800 ευρώ εδώ μαζί με τους γιατρούς(1560 περίπου η βίζα και 250 περίπου οι γιατροί).

Μαρία μου ,Μαρία μου δεν θα κοιμηθώ το βράδυ!!!!!!
Πες μου κι άλλα,πες μου κι άλλα!!
Δηλαδή μόλις βγούν οι υπηκοότητες των παιδιών και μετά τα διαβατήρια τους μπορούμε να φύγουμε???????
Οπότε απ'ότι καταλαβαίνω για τουριστική visa δεν χρειάζεται καν να πάμε πρεσβεία.
Αν όμως λήξει η τουριστική και δεν έχει εγκριθεί ακόμη η visa τι γίνεται??
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση σου.:bravo_::bravo_:

sophiavl
16.06.2012, 23:36
Καλησπέρα,εδω θα διαβάσεις
πληροφορίες
Partner Category Visa Charges (http://www.immi.gov.au/allforms/990i/partner.htm)

Aussie σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου και τη άμεση απάντηση σου!!
Γιατί δεν σας βρίσκουμε στο έξω κόσμο και μονίμως κυκλοφορεί όλη η μπίχλα,που κρύβεστε????
Πάντως εδώ μέσα έχω γνωρίσει τα καλύτερα παιδιά:cool_::cool_:

Aussie
16.06.2012, 23:51
Γιατί δεν σας βρίσκουμε στο έξω κόσμο και μονίμως κυκλοφορεί όλη η μπίχλα,που κρύβεστε????

Σοφία εδω είμαστε όλοι!!!!!!!!
Αλλά καλό θα είναι θα απαντάμε μόνο σε αυτά που γνωρίζουμε
Στο ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ !!!!!!!! κυκλοφορούν μόνο καλά ΠΑΙΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!

Τώρα αν πας κάτω με τουριστική ,δεν έχεις πρόβλημα...
αλλά να γνωρίζεις οτι μέχρι να εκδοθεί εκεί η Visa σου δεν θα έχεις δικαίωμα εργασίας,ούτε επιδόματα.....
αν πάς κάτω με την partner στο χέρι έχεις απο όλα.
Η απόφαση δικιά σου!!!!

ΥΓ.Θα με βρείς στό τσάτ:smile_:

australian
17.06.2012, 04:48
H τουριστική βγαίνει και online σε μια ωριτσα it's free και δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο ταξιδιών http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm
https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=TV

Μαρία Τσότρη
17.06.2012, 07:10

Σοφάκι καλημέρα. Όταν με το καλό πάτε στην Αυστραλία και κάνετε αίτηση για την πάρτνερ να ζητήσετε εξαίρεση για εργασία και με την προσωρινή βίζα αν το εγκρίνουν (που συνήθως το κάνουν στους νέο αφιχθέντες από ότι ενημέρωσαν τον άντρα μου που πήγε και ρώτησε και ήδη το έκανε κι ένας φίλος μας και το ενέκριναν) έχει δικαίωμα εργασίας αλλά δεν έχει δικαίωμα στα επιδόματα. Όσο για τα παιδιά που κυκλοφορούν εδώ μέσα με μια κουβέντα μόνο είναι "ΑΠΑΙΧΤΑ''!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μαρία Τσότρη
17.06.2012, 07:27
Σοφάκι.....
Α και κάτι που ξέχασα ρώτησε ο άντρας μου τι γίνεται στην περίπτωση που λήξει η τουριστική βίζα και δεν έχουμε μαζέψει τα λεφτά για την πάρτνερ και του είπαν πως αν είναι ο σύζυγος ή η σύζυγος Αυστραλός υπήκοος και υπάρχουν και ανήλικα τέκνα τότε δίνουν μια παράταση. Αυτό με κάθε επιφύλαξη, έτσι του είπαν στο αρμόδιο γραφείο έτσι σου λέω κι εγώ, τώρα αν το κάνουν ή όχι θα φανεί όταν με το καλό πάω κάτω κι εγώ. Όπως και εσύ περιμένω να πάρω από Αγγλία την πολιτογράφηση των παιδιών και να τους φτιάξω τα διαβατήρια για να την κάνω με ελαφρά πηδηματακιααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!!!

sophiavl
18.06.2012, 20:53
H τουριστική βγαίνει και online σε μια ωριτσα it's free και δεν χρειάζεται να πας σε γραφείο ταξιδιών eVisitor - Online Applications (http://www.immi.gov.au/e_visa/evisitor.htm)
https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=TV

Να'μαστε πάλι εδώ!!:victory:
Να ρωτήσω κάτι australian ο Agoriani είχε αναφέρει σε παλιότερο post οτι αν η evisa έχει 4 νούμερα δεν μπορεί να επεκταθεί σε bridging visa A ισχύει και αν ναι τότε με τι visa να φύγει ο άντρας μου για να κάνουμε απο εκεί αίτηση partner?? :thanks_

protomalitis
18.06.2012, 23:39
καλησπέρα.Μόλις υποβάλαμε αίτηση (118)για υπηκοότητα των παιδιών (λόγο καταγωγής απο την αυστραλιανή υπηκοότητα της συζύγου.Μπορούμε να ζητήσουμε την βίζα μου πρίν έρθει η υπηκοότητα των παιδιών.Σημείωση,οτι η σύζυγος μου φεύγει σε 1 εβδομάδα μόνη της και ελπίζουμε οτι απο εκεί και εμείς απο εδώ θα ολοκληρώσουμε οτι απαιτείται.2η ερώτηση ποιά ειναι η γρηγορότερη βίζα να πάω να βρώ τη σύζυγό μου και να μπορώ να εργαστώ.ευχαριστώ.

australian
19.06.2012, 13:36
καλησπέρα.Μόλις υποβάλαμε αίτηση (118)για υπηκοότητα των παιδιών (λόγο καταγωγής απο την αυστραλιανή υπηκοότητα της συζύγου.Μπορούμε να ζητήσουμε την βίζα μου πρίν έρθει η υπηκοότητα των παιδιών.Σημείωση,οτι η σύζυγος μου φεύγει σε 1 εβδομάδα μόνη της και ελπίζουμε οτι απο εκεί και εμείς απο εδώ θα ολοκληρώσουμε οτι απαιτείται.2η ερώτηση ποιά ειναι η γρηγορότερη βίζα να πάω να βρώ τη σύζυγό μου και να μπορώ να εργαστώ.ευχαριστώ.

Στην αίτηση για την partner 47sp ζητά το αριθμό διαβατηρίου των παιδιών,άρα.....
Ο πιο γρήγορος τρόπος για να συναντήσεις τη σύζυγο είναι η τουριστική visa χωρίς δικαίωμα εργασίας!
Με δικαίωμα εργασίας η partner που θα αιτηθεις.

ΜΑΙΡΗ
20.06.2012, 12:52
Καλημέρα παιδιά, agoriani
Αν ξέρης να με βοηθήσης,
μόλις έμαθα ότι στο αεροδρόμιο, στους υπηκόους δίνεται η δυνατότητα από το κράτος εάν δεν έχης πού να μείνης σε στέλνουν σε διαμερίσματα με οικονομικότερο ενοίκιο, μέχρι να βρής δουλειά και σπίτι δικό σου...!!!
Αυτό είναι αλήθεια??? και
Εγώ που θα πάω πρώτη χωρίς τον σύζυγο εκεί σαν partner-visa-μόνιμη θα έχω την ίδια αντιμετώπιση ????

Ευχαριστώ.

κωστας γαργαλιανοι
20.06.2012, 13:14
Αν ξέρης να με βοηθήσης,
μόλις έμαθα ότι στο αεροδρόμιο, στους υπηκόους δίνεται η δυνατότητα από το κράτος εάν δεν έχης πού να μείνης σε στέλνουν σε διαμερίσματα με οικονομικότερο ενοίκιο, μέχρι να βρής δουλειά και σπίτι δικό σου...!!!
Εγώ που θα πάω πρώτη χωρίς τον σύζυγο εκεί σαν partner-visa-μόνιμη θα έχω την ίδια αντιμετώπιση ????

Ευχαριστώ.

ποιος σου το ειπε??μακαρι να ειναι αληθεια!!!!
αυτο που ισχυει ειναι οτι μπαινεις σε λιστα αναμονης απο το σεντρελινκ για
house comision σπιτια γκετοποιημενα!!! σαν τις εργατικες πολυκατοικιες τις δικες μασ στην Ελλαδα σε πιο καλη κατασταση ομως,αλλα μενουν ολοι οι επιδοματουχοι ,ολο πινουν ΄'καπνιζουν' και τσακονονται .
΅Ειναι μαζεμενοι καθε καρυδιας καρυδι!!!:victory:

Agoriani
20.06.2012, 14:55
Σοφάκι.....
Α και κάτι που ξέχασα ρώτησε ο άντρας μου τι γίνεται στην περίπτωση που λήξει η τουριστική βίζα και δεν έχουμε μαζέψει τα λεφτά για την πάρτνερ και του είπαν πως αν είναι ο σύζυγος ή η σύζυγος Αυστραλός υπήκοος και υπάρχουν και ανήλικα τέκνα τότε δίνουν μια παράταση. Αυτό με κάθε επιφύλαξη, έτσι του είπαν στο αρμόδιο γραφείο έτσι σου λέω κι εγώ, τώρα αν το κάνουν ή όχι θα φανεί όταν με το καλό πάω κάτω κι εγώ. Όπως και εσύ περιμένω να πάρω από Αγγλία την πολιτογράφηση των παιδιών και να τους φτιάξω τα διαβατήρια για να την κάνω με ελαφρά πηδηματακιααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!!!

Η τουριστική που λέμε συνήθως είναι η evisa (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/evisitor/index.htm). την λένε evisa γιατι βγαίνει "eλεκτρονικά" χωρίς χαρτούρα και παράβολα μέσα απο το site Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au)
Αυτή επειτρέπει τρίμηνες παραμονές και έχει ισχή 12 μήνες. Δηλαδή αν είσαι ήδη μέσα στην Αυστραλία και είσαι σχεδόν τρείς μήνες και θέλεις να παραμήνεις κι άλλο τότε βγαίνεις απο τα σύνορα και ξαναμπαίνεις και παίρνεις άλλους τρείς. Το άσχημο στη περίπτωση αυτή είναι οτι το κοντινότερο σημείο να βγείς και να ξαναμπείς στα σύνορα είναι η Νέα Ζηλανδία αρα θέλεις πρόσθετα έξοδα για αεροπορικά εισητήρια κ.τ.λ.
Εαν όμως ξέρεις οτι θα σου πάρει παραπάνω απο 3 μήνες και δεν θες να κάνεις την πατέντα που σου είπα παραπάνω τότε μπορείς να βγάλεις την τουριστική 676 (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm) που σου δίνει μέχρι 12 μήνες παραμονή, οσους σου εγκρίνουν τελικά μετά την αίτηση που θα κάνεις. Το άσχημο σε αυτή την περίπτωση είναι οτι θέλει διαδικασία με χαρτιά και παράβολο.
Πάτα πάνω στα link και διάβασε για τις βίζες αυτές να δείς και μόνη σου.

Αν ξέρης να με βοηθήσης,
Ευχαριστώ.

Αυτό που λες το περιγράφει κάποιος για πρώτη φορά στο patriotaki και δεν το έχω ξανακούσει. Ούτε προσωπική εμπειρία εχω απο κάτι τέτοιο. Προσοχή! Δεν λεω οτι είναι λάθος, θέλεις μόνο διαστάυρωση γιατι και πολύ καλό ακούγεται για να είναι αλήθεια, και δεν το έχει ξαναπεί και κανείς άλλος.
Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι αποκλείεται να ξεκίνησαν κάποια τέτοια υπηρεσία προς τους πολίτες που επιστρέφουν στην πατρίδα, γιατι τέτοιοι είναι για την Αυστραλία όσοι επιστρέφουν, εστω και αν έρχονται για πρώτη φορά μετά την γέννησή τους εδω.

yperion
21.06.2012, 14:40
Αgariani σε παρακλώ αν μπορείς να με βοηθησης και να μου εξηγήσης τι ακριβώς πρέπει να κανω με αυτό που μου έστειλε o C.Officer.
Please submit a written statement providing information about how your sponsor is going to fulfil their sponsorship obligations. This should include information on:
· current/prospective employment;
· assets;
· property;
· initial accommodation;
· support from family and/ or friends.
Please provide evidence in support on your declaration by including photocopies of relevant documents (bank statements ... etc.) Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς για το καθένα τι πρέπει να στείλω.Η αν υπάρχει κάποιο link παρέπεμψέ με σε παρακαλώ,γιατι έψαξα παρα πολύ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες.Ευχαριστώ και πάλι.

protomalitis
22.06.2012, 01:12
ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ 309/100,ΥΠΑΡΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΩ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗ ΕΚΕΙ.
Υ.Γ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

stella82
22.06.2012, 11:01
Καλημέρα-καλησπέρα σέ όλους.
Προσπαθώ να πάρω τηλ. στο Βερολίνο για να μάθω πληροφορίες για τη βίζα αλλά το νούμερο είναι λάθος. Παίρνω το 004903022389181. Ξέρει κανείς άλλο νούμερο; Μας έχει φάει η αγωνία βρε παιδιά...θέλουμε να κλείσουμε εισιτήρια για Σεπτέμβρη και να συνενοηθούμε με μεταφορική αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα χωρίς τη βίζα.
Α! και κάτι ακόμα! Ισχύει ότι για να στείλουμε μηχανή πρέπει πρώτα να κάνουμε αίτηση για να μας την κάνουν δεκτή γιατί αλλιώς πληρώνεις μεγάλο πρόστιμο;
Ευχαριστώ!

thena
22.06.2012, 11:19
Καλημέρα-καλησπέρα σέ όλους.
Προσπαθώ να πάρω τηλ. στο Βερολίνο για να μάθω πληροφορίες για τη βίζα αλλά το νούμερο είναι λάθος. Παίρνω το 004903022389181. Ξέρει κανείς άλλο νούμερο; Μας έχει φάει η αγωνία βρε παιδιά...θέλουμε να κλείσουμε εισιτήρια για Σεπτέμβρη και να συνενοηθούμε με μεταφορική αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα χωρίς τη βίζα.
Α! και κάτι ακόμα! Ισχύει ότι για να στείλουμε μηχανή πρέπει πρώτα να κάνουμε αίτηση για να μας την κάνουν δεκτή γιατί αλλιώς πληρώνεις μεγάλο πρόστιμο;
Ευχαριστώ!

stella το τηλ έχει αλλάξει πάρε 004969222239958 μετά πατάς το 1 για να συνεννοηθείς στα αγγλικά

ΜΑΙΡΗ
22.06.2012, 11:33
ΚΑΛΗΜΕΡΑ παιδιά,σχετικά με την σφραγίδα της Χάγης, επικοινώνησα με το ίδιο το Βερολίνο και μου το ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΄΄ΕΜΕΙΣ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΦΡ. ΧΑΓΗΣ!!!!!!!!! ΄΄ τώρα γιατί από το Μεταφραστικό τμήμα παίζουν το ..... χαζό δεν το ξέρω??!!!!!! Λες και έχουμε λίγα προβλήματα στην ζωή μας, να΄χουμε και αυτούς από πάνω, τους καρεκλοκένταυρους...

marie
22.06.2012, 12:27
Αgariani σε παρακλώ αν μπορείς να με βοηθησης και να μου εξηγήσης τι ακριβώς πρέπει να κανω με αυτό που μου έστειλε o C.Officer.
Please submit a written statement providing information about how your sponsor is going to fulfil their sponsorship obligations. This should include information on:
· current/prospective employment;
· assets;
· property;
· initial accommodation;
· support from family and/ or friends.
Please provide evidence in support on your declaration by including photocopies of relevant documents (bank statements ... etc.) Μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς για το καθένα τι πρέπει να στείλω.Η αν υπάρχει κάποιο link παρέπεμψέ με σε παρακαλώ,γιατι έψαξα παρα πολύ αλλά δεν βρήκα λεπτομέρειες.Ευχαριστώ και πάλι.

Κοίταξε στο Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (2) post 122

Aussie
22.06.2012, 12:46
ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΒΙΖΑ 309/100,ΥΠΑΡΧΗ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΕΝΩ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΗ ΕΚΕΙ.
Υ.Γ ΓΙΑ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

καλημέρα
η PARTNER είναι αυτή που θα σε καλύψει ως σύζυγος υπήκοου.
εκτός αν κατέβεις με τουριστική και την κάνεις απο εκεί την visa.

stella82
22.06.2012, 16:06
stella το τηλ έχει αλλάξει πάρε 004969222239958 μετά πατάς το 1 για να συνεννοηθείς στα αγγλικά

Ευχαριστώ πολύ!!

dimhal
24.06.2012, 00:29
Αgogianni καλησπερα απο ελλαδα και σε ευχαριστω που μου απαντησες.Γνωρισα εναν Εληνα που εχει εταιρεια ταξι στη Μελβουρνη και μου ειπε οτι για να δουλεψω πρεπει να εχω πιστοποιηση αγγλικης γλωσσας (IELTS).Στην Ελλαδα ειναι πολυ ακριβα.Ηθελε να σε ρωτησω σαν Αυστραλος υπηκοος εχω την δυνατοτητα να με πανε σε σχολειο για αγγλικα δωρεαν ωστε να μπορεσω να εργαστω;

Aussie
24.06.2012, 00:53
Αgogianni καλησπερα απο ελλαδα και σε ευχαριστω που μου απαντησες.Γνωρισα εναν Εληνα που εχει εταιρεια ταξι στη Μελβουρνη και μου ειπε οτι για να δουλεψω πρεπει να εχω πιστοποιηση αγγλικης γλωσσας (IELTS).Στην Ελλαδα ειναι πολυ ακριβα.Ηθελε να σε ρωτησω σαν Αυστραλος υπηκοος εχω την δυνατοτητα να με πανε σε σχολειο για αγγλικα δωρεαν ωστε να μπορεσω να εργαστω;

καλησπέρα,
ως αυστραλός υπήκοος δεν χρειάζεσε ποιστοποίηση ielts και ναι σου μαθαίνουν την γλώσσα δωρεάν.

dimhal
25.06.2012, 12:47
Καλημερα σε ολους.Σημερα φτασανε τα χαρτια για να παρει την υπηκοοτητα η κορη μου και τη βιζα η γυναικα μου.Ελπιζω να πανε ολα καλα.Οποιος θελει πληροφοριες για τη διαδικασια της PARTNER VISA που ειναι περιπλοκη ευχαριστως να βοηθησω...

Agoriani
25.06.2012, 16:22
Καλημερα σε ολους.Σημερα φτασανε τα χαρτια για να παρει την υπηκοοτητα η κορη μου και τη βιζα η γυναικα μου.Ελπιζω να πανε ολα καλα.Οποιος θελει πληροφοριες για τη διαδικασια της PARTNER VISA που ειναι περιπλοκη ευχαριστως να βοηθησω...

Βοήθα ντε, μην περιμένεις προσωπικό μήνυμα. Κάνε ενα καινούργιο θέμα και γράψε οτι έκανες, οτι θυμάσαι, οτι διαπίστωσες κ.τ.λ.
Την εμπειρία σου δηλαδή.

dimhal
26.06.2012, 16:13
Τις πληροφορίες που θέλω να δώσω ή που θέλω να πάρω συνεχίζω εδώ η γράφω κάπου αλλού;

australian
26.06.2012, 17:47
Τις πληροφορίες που θέλω να δώσω ή που θέλω να πάρω συνεχίζω εδώ η γράφω κάπου αλλού;

Μπορείς να συνεχίσεις εδώ!

efrosini
27.06.2012, 11:16
Σήμερα ήρθαν οι υπηκοότητες των παιδιών! Στις 15 Ιουνίου έστειλα τις αιτήσεις και σήμερα 27 Ιουνίου τις έλαβα! Τα χαρτιά που κατέθεσα ήταν
Α) ληξιαρχική πράξη γέννησης των παιδιών (με σφραγίδα Χάγης) μεταφρασμένα από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου. Έστειλα μαζί και τα πρωτότυπα χαρτιά τα Ελληνικά (πριν 2 μήνες στην ξαδέλφη μου, που έκανε την ίδια διαδικασία, της είχαν ζητήσει τα πρωτότυπα να στείλει)
Β) 1 φωτοαντίγραφο της ελληνικής ταυτότητας μου (είμαι ο γονιός με την υπηκοότητα) επικυρωμένο από την Ελληνική Αστυνομία, χωρίς μετάφραση
Γ) 1 φωτοαντίγραφο του Birth Certificate μου, επικυρωμένο από την πρεσβεία στην Αθήνα
Δ) 1 λογαριασμό τραπέζης που έχει το όνομα μου και τη διεύθυνση μου. Όχι μεταφρασμένο αλλά δίπλα από το όνομα και τη διεύθυνση έγραψα εγώ με λατινικούς χαρακτήρες το όνομά μου και τη διεύθυνσή μου. Αυτό μου το πρότειναν στην πρεσβεία στην Αθήνα γιατί είχα ξεχάσει να μεταφράσω το λογαριασμό. (Επίσης στην ξαδέλφη μου, που είχε στείλει τη μετάφραση, είχαν ζητήσει και το πρωτότυπο χαρτί στα ελληνικά).

Η βοήθεια από αυτό το forum είναι πολύ σημαντική! Σας ευχαριστώ όλους!!!!
:bravo_1::bravo_1::bravo_1:

dimhal
27.06.2012, 15:00
Oπως είπα και παραπάνω θα γράψω - με κάθε επιφύλαξη γιατί ακόμα δεν έχουμε πάρει έγκριση-για την PARTNER VISA. Αρχικά μας φάνηκαν βουνό και αν αναλογιστώ ότι με κάθε τηλέφωνο για πληροφορίες που έπαιρνα μου άνοιγαν και νέο μέτωπο, θέλει υπομονή και(δυστυχώς) λεφτά.
Την PARTNER VISA την βγαζουν ο/η σύζυγος/ταιρι του Αυστραλου υπηκοου για να μπορεσει να μεταναστευσει στην Αυστραλια,και να μπορεσει να εργαστει.Μετα απο 2 χρονια παραμονης παιρνει την υπηκοοτητα.

Xρειαζονται 4 αιτησεις:
1) 47sp application for migration to australia by a partner.Αυτη την συμπληρωνει οποιος θελει να παρει την PARTNER VISA.
2) 40SP - Sponsorship for a partner to migrate to Australia. Αυτη την συμπληρωνει ο/η σύζυγος/ταιρι Αυστραλος υπηκοος (σπονσορας) και
3) 2 αιτησεις 888 - Department of Immigration & Citizenship.Αυτες τις συμπληρωνουν 2 ατομα για να επιβεβαιωσουν την σχεση σας.Πρεπει να ειναι απο επαγγελματα που αναφερονται στην αιτηση.
Τις αιτησεις τις βρισκεις και στο COOGLE.

Τα δικαιολογητικα που χρειαζονται ειναι τα εξης:
1) Φορολογικη δηλωση.Αν ειναι κοινη ακομα καλυτερα.
2) Καποιος κοινος λογαριασμος.Εγω δεν ειχα και εστειλα την κοινη φορολογικη δηλωση και χαρτι του ΙΚΑ που δηλωνω την γυναικα μου ως προστατευομενη μου
Γενικα οσες περισσοτερες αποδειξεις μπορειτε να στειλετε για την κοινη σας συμβιωση τοσο καλυτερα.
3) Πιστοποιητικο γεννησης του Αυστραλου υπηκοου (σπονσορα) και του διαβατηριου του, επικυρωμενα απο τη πρεσβεια της Αυστραλιας στην Ελλαδα.
4) Πιστοποιητικο γεννησης του αιτουντος και των παιδιων σας αν εχετε.
5) Ληξιαρχικη πραξη γαμου και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
6)Ποινικα μητρωα του αιτουντος και του σπονσορα.Ο σπονσορας το βγαζει στο υπουργειο δικαιοσυνης στην μεσογειων μονο, ενω ο αιτουντος στη περιοχη που γεννηθηκε.
7) 2 Χειρογραφα κειμενα απο τον αιτουντα και τον σπονσορα σε μια κολα χαρτι, να γραψουν λιγα λογια για την σχεση τους.
8) Βεβαιωση προυπηρεσιας αν εχετε τα 2 τελευταια χρονια με ετησιο μισθο, του σπονσορα (το ζητανε στο 40sp).
9) Την αποδειξη πληρωμης.Εμεις πληρωσαμε απευθειας στη πρεσβεια(1545 ευρωπουλα)
10) 4 φωτο του αιτουντος και 2 φωτο του σπονσορα με γραμμενα απο πισω τα ονοματα.
Ολα αυτα θελουν μεταφραση στα αγγλικα.Υπαρχει η μεταφραστικη υπηρεσια του υπουργειου εξωτερικων στο Μοναστηρακι.
Για σφραγιδα της Χαγης εμεις βαλαμε σε ολα τα εγγραφα (προηγειται της μεταφρασης) αλλα μας ειπανε στην πρεσβεια οτι δε χρειαζονταν.Ρωτηστε καλυτερα γιατι αυτα αλλαζουν.

MARINAM
28.06.2012, 04:49
σημερα στο επιδομα των παιδιων απο το centrelink εκτος απο το μηνιαιο ποσο ειχε κι ενα εξτρα βοηθημα αρκετα καλο!!! οπως αυτο που περναμε 10 χρονια τωρα στην Ελλαδα!

κωστας γαργαλιανοι
28.06.2012, 10:09
σημερα στο επιδομα των παιδιων απο το centrelink εκτος απο το μηνιαιο ποσο ειχε κι ενα εξτρα βοηθημα αρκετα καλο!!! οπως αυτο που περναμε 10 χρονια τωρα στην Ελλαδα!

ναι ναι δυο φορες τον χρονο410 για δημοτικο και 820 για γυμνασιο like greece!!!!!
εκει πληρωναμε μονο φορους ικα τεβε και τα κερατα μας!!!!!και εδω μολις ηρθαμε.......α ρε Ελλαδα μας ........:bravo___hellas;__hellas;

BlackAngel
30.06.2012, 12:28
Θέλω να στείλω τα χαρτιά μου για Prospective Marriage Visa στο Βερολίνο και έχω αυτή τη διεύθυνση
Australian Embassy
Visa Office
Wallstrasse 76-79
D-10179 Berlin
Germany

Ξέρετε αν είναι η σωστή??

Aussie
30.06.2012, 13:07
Θέλω να στείλω τα χαρτιά μου για Prospective Marriage Visa στο Βερολίνο και έχω αυτή τη διεύθυνση
Australian Embassy
Visa Office
Wallstrasse 76-79
D-10179 Berlin
Germany

Ξέρετε αν είναι η σωστή??

καλημέρα

Partner Migration - FAQs - Australian Embassy (http://www.germany.embassy.gov.au/beln/Partner_FAQ_en.html)

:bravo_::bravo_:

australian
30.06.2012, 13:26
Συνεχίζουμε http://www.patriotaki.net/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%91%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-5-a-3553/#post49769