Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ !!

    Εδω θα μπορουμε να γραφουμε διαφορετικες αποψεις στο θεμα της μεταναστευσης στην σουηδια η και αλλου .
    Μπορει επισης καποιος να γραψει καποια αρνητικη εμπειρια που μπορει να ειχε αν και οταν καποια στιγμη εζησε σε αλλη χωρα εκτος ελλαδος η ζει ακομα !

    Ας αφησουμε τα θεματα της σουηδιας εκτος διαφωνιων και αποψεων , γιατι υπαρχουν μεσα πληροφοριες χρησιμες για την μεταναστευση στην σουηδια !
    Καλο ειναι να μην γεμιζουμε τις σελιδες με διαπληκτισμους και διαφωνιες!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    #3
    Λες εεε ??? Καλα αστο και βλεπουμε .... Δεν χαλασε κι ο κοσμος ...
    Απλως ειχα στο μυαλο μου να μπαινουν ξεχωριστα διαφωνιες και διαλογοι που δεν ενδιαφερουν ...και χαλανε σελιδες που ειναι γεματες με πληροφοριες χρησιμες για μεταναστευση....
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #4
      Originally posted by ευανθια View Post
      Λες εεε ??? Καλα αστο και βλεπουμε .... Δεν χαλασε κι ο κοσμος ...
      Απλως ειχα στο μυαλο μου να μπαινουν ξεχωριστα διαφωνιες και διαλογοι που δεν ενδιαφερουν ...και χαλανε σελιδες που ειναι γεματες με πληροφοριες χρησιμες για μεταναστευση....
      Δυστυχως Ευη ολο και καποιος θα βρεθει να "ρημαξει" ενα θεμα, ειτε καλοπροαιρετα ειτε κακοπροεραιτα....

      Παντως το θεμα : Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....
      εληξε αδοξα μετα τις "καταπληκτικες" παρεμβασεις του Μιχαλακη και του Γιαννακη που παρολο που ειναι πλεον banned κανενας δεν ξερει ποσο γρηγορα θα ναι παλι μαζι μας για να περασουν ευχαριστα τον χρονο τους...

      Comment


        #5
        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        Δυστυχως Ευη ολο και καποιος θα βρεθει να "ρημαξει" ενα θεμα, ειτε καλοπροαιρετα ειτε κακοπροεραιτα....

        Παντως το θεμα : Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....
        εληξε αδοξα μετα τις "καταπληκτικες" παρεμβασεις του Μιχαλακη και του Γιαννακη που παρολο που ειναι πλεον banned κανενας δεν ξερει ποσο γρηγορα θα ναι παλι μαζι μας για να περασουν ευχαριστα τον χρονο τους...
        Δεν πειραζει Ελενη !!! Εμεις θα προσπαθουμε παντα για το καλυτερο !!

        Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
        Δυστυχως Ευη ολο και καποιος θα βρεθει να "ρημαξει" ενα θεμα, ειτε καλοπροαιρετα ειτε κακοπροεραιτα....

        Παντως το θεμα : Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη....
        εληξε αδοξα μετα τις "καταπληκτικες" παρεμβασεις του Μιχαλακη και του Γιαννακη που παρολο που ειναι πλεον banned κανενας δεν ξερει ποσο γρηγορα θα ναι παλι μαζι μας για να περασουν ευχαριστα τον χρονο τους...
        Ααα και δεν εληξε καθολου το θεμα που ανοιξες !! Βρισκεται στην θεση του και μπορουμε να γραφουμε !!!!!!!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #6
          ΚΛΕΙΣΤΟ....

          Originally posted by ευανθια
          Ααα και δεν εληξε καθολου το θεμα που ανοιξες !! Βρισκεται στην θεση του και μπορουμε να γραφουμε !!!!!!!!
          Το θεμα "έκλεισε" ,"κλειδωθηκε" απο τον australian , η τελευταια που μπορεσε να γραψει ησουν εσυ (δεν ξερω εαν παιζει ρολο οτι εισαι super moderator και καταφερες και εγραψες ή απλα προλαβες πριν κλεισει)... γενικα ειναι κλειδωμενο... ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω...

          Comment


            #7
            Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
            Το θεμα "έκλεισε" ,"κλειδωθηκε" απο τον australian , η τελευταια που μπορεσε να γραψει ησουν εσυ (δεν ξερω εαν παιζει ρολο οτι εισαι super moderator και καταφερες και εγραψες ή απλα προλαβες πριν κλεισει)... γενικα ειναι κλειδωμενο... ετσι τουλαχιστον καταλαβαινω εγω...
            Ναι το ειχε κανει μπαχαλο αυτος ο gianis fendy σπυρος.
            Ξαναγραψε ενα ιδιο θεμα με αλλη επικεφαλιδα !! Τι να κανουμε βρε ελενη παντα και παντου θα υπαρχουν κακοηθεις... δεν πειραζει εμεις προχωραμε !!!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #8
              Originally posted by ευανθια View Post
              Ναι το ειχε κανει μπαχαλο αυτος ο gianis fendy σπυρος.
              Ξαναγραψε ενα ιδιο θεμα με αλλη επικεφαλιδα !! Τι να κανουμε βρε ελενη παντα και παντου θα υπαρχουν κακοηθεις... δεν πειραζει εμεις προχωραμε !!!!
              Δεν νομιζω να ακολουθησω την συμβουλη σου και να ανοιξω ενα αντιστοιχο θεμα γιατι φοβαμαι οτι ο τιτλος δινει την ευκαιρια σε διαφορους που εχουν χρονο για χασιμο να μπαινουν και να παραθετουν τις κοσμοθεωριες τους οι οποιες δυστυχως δεν ταιζουν ουτε εκεινους και σιγουρα οχι εμας!!

              Και επειδη θεωρω οτι ειναι και λιγο ΘΕΜΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, να αφησουμε τον καθε ανθρωπο να επιλεξει ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΕΛΕΙ δεν θα ηθελα να δωσω την ευκαιρια σε ανθρωπους που περνανε την ωρα τους διαβαζοντας αυτο το φορουμ να παιζουν με την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!!!

              Ο καθενας μας ας παλεψει με οσα εφοδια απεκτησε ειτε μονος του ειτε απο την οικογενεια του, θεμιτα και ... αθεμιτα και ας αφησει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον διπλανο του ησυχο να παλεψει και εκεινος.

              Comment


                #9
                Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                Δεν νομιζω να ακολουθησω την συμβουλη σου και να ανοιξω ενα αντιστοιχο θεμα γιατι φοβαμαι οτι ο τιτλος δινει την ευκαιρια σε διαφορους που εχουν χρονο για χασιμο να μπαινουν και να παραθετουν τις κοσμοθεωριες τους οι οποιες δυστυχως δεν ταιζουν ουτε εκεινους και σιγουρα οχι εμας!!

                Και επειδη θεωρω οτι ειναι και λιγο ΘΕΜΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ, να αφησουμε τον καθε ανθρωπο να επιλεξει ΤΗΝ ΖΩΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ, ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΧΩΡΑ ΘΕΛΕΙ δεν θα ηθελα να δωσω την ευκαιρια σε ανθρωπους που περνανε την ωρα τους διαβαζοντας αυτο το φορουμ να παιζουν με την δικη μου προσπαθεια μεταναστευσης!!!!

                Ο καθενας μας ας παλεψει με οσα εφοδια απεκτησε ειτε μονος του ειτε απο την οικογενεια του, θεμιτα και ... αθεμιτα και ας αφησει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τον διπλανο του ησυχο να παλεψει και εκεινος.
                Εχεις δικιο ετσι ειναι ! Ειναι οχι μονο λιγο αλλα πολυ ΘΕΜΑ ΣΕΒΑΣΜΟΥ ....
                Απλως αν θελεις μπορεις να ανοιξεις οποιο θεμα νομιζεις ..το ξερεις αυτο !!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #10
                  Δεν υπαρχει καμια διαθεση για δημιουργια μπαχαλου,ουτε κακοπροαιρεση,ουτε οτιδηποτε.
                  Το θεμα ειναι απλο.

                  Οταν πας μεταναστης με καβατζα και καποια φραγκα απο Ελλαδα,τον πρωτο καιρο ειναι ολα ωραια.
                  Καινουργια χωρα,καινουργιος κοσμος,αλλα ηθη αλλα εθιμα,νεες εντυπωσεις.....εισαι γενικα σαν τουριστας.
                  Οταν καταφερεις και βρεις δουλεια,σιγα σιγα μπαινεις στην ρουτινα,αρχιζει και δεν σου κανει τιποτα εντυπωση,μαθαινεις τον κοσμο και γενικα την ζωη καλυτερα και μονο τοτε μπορεις να εχεις ολοκληρομενη αποψη,για το πως ειναι ζωη στο εξωτερικο.
                  Μονο οταν εισαι πανω απο 2-3 χρονια,δουλευεις κανονικα και μαλιστα πρεπει με τα χρηματα που βγαζεις να καλυψεις τις υποχρεωσεις σου.

                  Εγω προσωπικα το μετανιωσα που παρατησα την δουλεια μου στην Ελλαδα και ηρθα στην Γερμανια να ζησω σαν δουλος,σε μια βαρετη και μονοτονη κοινωνια.Οι μισθοι ειναι μεγαλυτεροι αλλα και τα νοικια που πληρωνεις.
                  Το ιδιο ισχυει και σε αλλες χωρες της κεντρικης και βορειας Ευρωπης.
                  Το προβλημα τωρα με το φορουμ,ειναι οτι γραφουν κυριως καινουργιοι μεταναστες,οπου οπως ειναι φυσικο μεταφερουν τις πρωτες ευχαριστες εντυπωσεις.Ατομα που δεν δουλευουν κανονικα,αλλα ζουν ακομα με χρηματα που εχουν φερει απο Ελλαδα.
                  Οταν κατσεις και γραψεις κατι αρνητικο για το εξωτερικο,αρχισουν και σου την πεφτουν ατομα απο Ελλαδα,που ονειρευονται και ελπιζουν μια καλυτερη ζωη στο εξωτερικο και καπου τους χαλας το ονειρο.
                  Τι να κανουμε?Ετσι ειναι η κατασταση.Η μεταναστευση δεν ειναι πλεον λυση,γιατι δεν παιρνουν και εξω πλεον καλα λεφτα.Γι αυτο και οι μονοι που μεταναστευουν πλεον ειναι Αφρικανοι-Ασιατες,ουτε Ιταλοι,ουτε Ισπανοι,ουτε Πορτογαλοι που ειναι στα ιδια ακριβως χαλια με Ελλαδα .Οσοι απο αυτους ειναι εξω,ειναι απο παλια.Μιλαω για το αν μεταναστευουν τωρα με την κριση.

                  Γραφοντας λοιπον στο φορουμ ατομα που δεν εχουν ακομα κανονικη ζωη στο εξωτερικο,παρουσιαζουν την κατασταση εξω πιο ωραιοποιημενη,ξεσηκωνουν τον κοσμο απο Ελλαδα να παρατησει τις δουλειες του,να πανε να δουλεψουν δουλοι στο εξωτερικο (γιατι οπως συμβαινει και με τους μεταναστες στην Ελλαδα,εξω σαν μεταναστης εισαι πολιτης β κατηγοριας και παιρνεις τις χειροτερες δουλειες),σηκωνωντας και τις οικονομιες μιας ζωης απο την τραπεζα,δημιουργοντας μαλιστα και τεραστιο προβλημα στην Ελλαδα με την φυγη των καταθεσεων στο εξωτερικο.
                  Ειμαι σιγουρος που πολλοι δεν τα καταφερνουν η το μετανιωνουν που φυγανε και γυριζουν πισω.Γι αυτο και σταματουν να γραφουν στο φορουμ οταν πανε εξω.
                  Και γραφουν κυριως αυτοι που δεν εχουν ακομα κανονικη ζωη.
                  Γιατι αν δεν δουλευεις,η εστω δουλευεις παρτ ταιμ,κανεις μαθηματα και εισαι ολο βολτουλες,μια χαρα ειναι η ζωη και στην Σουηδια και στην Ιταλια και στην Ελλαδα.
                  Και φυσικα τοτε σου αρεσει το χιονι,να το βλεπεις απο το παραθυρο.Αν πρεπει ομως να πας να δουλεψεις απο τις 5 το πρωι και πρεπει να καθαρισεις το αυτοκινητο που ειναι σκεπασμενο απο χιονι στους -20 βαθμους,τοτε δεν σου αρεσει καθολου.....ενα παραδειγμα φερνω...

                  Δεν μπορω να συνεχιζω να γραφω συνεχεια στο φορουμ,ουτε να απανταω στον καθενα.Δεν εχω πολυ ελευθερο χρονο (κατηγορουμε οτι περναω την ωρα μου,οταν γραφω σποραδικα,απο ατομα που ειναι ολη μερα εδω μεσα και εχουν καμια 1000στη ποστ!!!!),συν οτι ειμαι ανεπιθυμητος.
                  Το φορουμ το παρακολουθω,απλα γιατι εχω περιεργια να μαθαινω πως τα βρισκουν τα πραγματα στο εξωτερικο.
                  Με το μυαλο που εχει ο καθενας,μπορει και να φιλτραρει τα γραφομενα,γιατι ο Ελληνας ειναι γενικα της φιγουρας και της υπερβολης.

                  Comment


                    #11
                    Kαλως ηρθατε και παλι!!!

                    ...οπως και αν σας λενε!!
                    Ημουν βεβαιη για την επανεμφανιση σας και σας καλως οριζω...

                    Η γραφη σας ομως αυτη την φορα ειναι πολυ ευγενικη, διατυπωνετε ειλικρινα πολυ ομορφα τις αποψεις σας...και αρκετα διακεδαστικα
                    (αυτο με την κυρια που εχει εμμονη με την χωρα της Σκανδιναβιας πολυ μου αρεσε!! ) και την προτιμω σαφως απο την προηγουμενη.

                    Το οτι καποιος μεταναστευσε, δεν του "καθησε" η χωρα , οι συνθηκες εργασιας ή οποιοι αλλοι παραγοντες επαιξαν ρολο (ακομα και το οτι δεν εκτιμησε σωστα την κατασταση εξ αρχης) ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!! Και ειναι και απολυτα Σεβαστο.

                    Προσωπικα και εγω δεν εκτιμησα σωστα καποια πραγματα πριν ανεβω Σουηδια, αναθεωρησα λοιπον, αφου το αντιληφθηκα ισως εγκαιρα, αλλαζω πορεια πλευσης ενημερωνοντας ταυτοχρονα και εδω μεσα με ενα ποστ για οσους το καταλαβουν .... οσοι παλι δεν το καταλαβουν....

                    Γι αυτο τον λογο ανοιξα και το θεμα Πως βλέπω τα πράγματα για έναν Έλληνα αυτή την δεδομένη στιγμή στην Στοκχόλμη.... αλλα καποιοι "εξωσχολικοι" οπως θα λεγαμε στην Ελλαδα... αποφασισαν να το "χαλασουν" και να μεινει στο τελος η αισθηση της πλακας και του χαβαλε ενω ο στοχος μου δεν ηταν αυτος.
                    Και προφανως μπορω να κανω πλακα αλλα δεν ειμαι πλεον παιδακι και κυριως ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΩ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ χωρις να εξετασω τους λογους για τους οποιους εγκαταλειπει την χωρα του και προφανως δεν με ενδιαφερει η οικονομικη του κατασταση. Εαν βεβαια αντιληφθω οτι δεν ειναι καθολου καλη θα προσπαθησω να βρω εναν τροπο να τον βοηθησω...

                    Ο μεταναστης οπου και να παει μεταναστης θα ειναι!!!!
                    Βλακεια ειπες, μπορει να πει καποιος !!!
                    Οσα προσοντα και εαν εχει ενας μεταναστης, χρηματα ,πτυχια και οτι αλλο προσον μπορειτε να φανταστειτε, προφανως δεν θα εχει την ζωη που ειχε στην χωρα του, θα εχει κατποια αλλα πραγματα επιλεξει για να ζησει στο εξωτερικο.
                    Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΟΜΩΣ ΤΟΥ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΩΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ!

                    Υπαρχουν ατομα που δουλευουν καθαριοτητα εδω στην Σουηδια και οταν καθαριζουνε γραφεια στελνουν φωτογραφια στους δικους τους για να ξερουν οτι τα παιδια τους τα καταφερανε και εργαζονται σε ωραιες εταιρειες ως υπαλληλοι!!!
                    Το ακουσα και αυτο και δεν το αμφισβητω καθολου!

                    Ας αφησουμε λοιπον τον καθενα να "ζησει το ονειρο του" χωρις παρεμβασεις.... θελει να φαει τα μουτρα του? Ας τα φαει...
                    Θελει να ειναι πολιτης Β κατηγοριας στο εξωτερικο και ισως, βαζω ενα ισως, Δ στην Ελλαδα?
                    Ας το κανει...
                    Ειναι δικαιωμα του να ανακαλυψει νεα πραγματα, σε νεα μερη, να φαει προφανως τις κατραπακιες του, εαν το αντιληφθει..., και ειτε να ζησει εκει ειτε να επιστρεψει στα πατρια εδαφη...

                    Ολοι ειμαστε ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ να γραφουμε αυτο που θελουμε χωρις να προσβαλουμε τον αλλο.

                    Προσωπικα δεν καταλαβαινω την εμμονη για παρεμβασεις στο θεμα Σουηδια και οχι τοσο Γερμανια οπου η αποψη που εχετε για εκει ειναι σιγουρα πιο εμπεριστατωμενη.

                    Και κατι τελευταιο: εαν νιωσω σε ενα χωρο οτι ειμαι εστω και λιγο ανεπιθυμητη, θα αποτραβηχτω διακριτικα χωρις να φυγω ομως.
                    Εαν αντιληφθω ομως οτι οντως δεν ειμαι καθολου επιθυμητη με τον εναν ή αλλο τροπο, απλα θα αποχωρησω... αν εχω την ευχερεια...

                    Εαν π.χ. ειμαι σε ενα εργασιακο περιβαλλον που καποιοι δεν θελουνε νεα προσωπα και νιωσω ανεπιθυμητη, δυστυχως δεν θα εχω την πολυτελεια να αποχωρησω γιατι προκειται για θεμα επιβιωσης και εκει δεν κανω πισω. Θα μεινω και θα το παλεψω μεχρι εκει που δεν παιρνει!!!

                    Εδω ομως δεν ειναι υποχρεωμενος κανενας να μπαινει και να παρακολουθει την πορεια των οποιοδηποτε μεταναστων λες και ειναι αυτοι πιονια σε μια παρτιδα σκακι.
                    Και εαν οντως νιωθει ανεπιθυμητος καποιος καλυτερα να παρακολουθει, αφου αυτο τον ευχαριστει και εχει και την περιεργεια, χωρις απαραιτητα να σχολιαζει.

                    Ειναι αυτο που λενε και οι κατασκοποι... "παρακολουθω απο αποσταση ..."
                    χωρις παρεμβασεις.. αν και οι κατασκοποι οταν τα πραγματα δυσκολεψουν παρεμβαινουν, εδω μεσα δεν βλεπω οτι δυσκολεψε κατι σε σημειο παρεμβασης.

                    Φιλικα

                    Ελενη

                    Υ.Γ. Ελπιζω με τον ενα ή αλλο τροπο να μπορεσουμε να επιβιωσουμε ολοι σε αυτο το φορουμ, χωρις να φτανουμε σε σημειο εντονων αντιπαρεθεσεων ή ακομα και ειρωνιων....
                    Εαν το καταφερουμε εδω μεσα, σε αυτον τον Ελληνικο μικροκοσμο μπορει καποτε και να διορθωθουν και τα κακως κειμενα στην- βασανισμενη απο τους ιδιους τους κατοικους της-Ελλαδα....

                    Comment


                      #12
                      Θα σου απαντησω σε αυτα που με ρωτας.
                      Προσωπικα δεν καταλαβαινω την εμμονη για παρεμβασεις στο θεμα Σουηδια και οχι τοσο Γερμανια οπου η αποψη που εχετε για εκει ειναι σιγουρα πιο εμπεριστατωμενη.
                      Εχω γραψει και Γερμανια και για Αυστρια.....οσο με αφηνουν βεβαια.
                      Στα θεματα της Σουηδιας υπαρχουνε συνεχως αναφορες για τα ''καλα'' της μεταναστευσης γενικοτερα και πολυ απαξιωτικοι χαρακτηρισμοι για την Ελλαδα,τους Ελληνες γενικοτερα και τον τροπο ζωη τους,που αν μη τι αλλο ειναι παρομιος με των Ιταλων-Ισπανων,ισως και των Γαλλων ακομα.
                      Επιπλεον γραφετε οτι χρειαζονται πολλα χρηματα να εχει καποιος,15-20 χιλ. για να εχουν στην τραπεζα,για να τους δωσουν τον προσωπικο αριθμο,για να ειναι σιγουροι απο το Σουηδικο κρατος,οτι εχουν αρκετα χρηματα για να ζησουν οσπου να βρουν δουλεια κλπ.
                      Αυτο νομιζω ειναι καταστρεπτικο,εκτος απο τον κοσμο που μπορει να τα ξοδεψει και τελικα να γυρισει πισω,ειναι καταστρεπτικο και για την οικονομια της Ελλαδας.Η χωρα εχει τεραστιο προβλημα απο το γεγονος οτι εχει σηκωσει ο κοσμος τις καταθεσεις του.
                      Ειναι καλο βεβαια για την οικονομια της Σουηδιας.
                      Αν θελει να δοκιμασει καποιος να μεταναστευσει να του φυγει η καψα,ας παει σε χωρες εντος ευρωζωνης που στοιχιζει και λιγοτερο μιας και δεν εχει τετοιες διαδικασιες.
                      Και εαν οντως νιωθει ανεπιθυμητος καποιος καλυτερα να παρακολουθει, αφου αυτο τον ευχαριστει και εχει και την περιεργεια, χωρις απαραιτητα να σχολιαζει.
                      Δεν ειναι οτι επιδιωκω να ειμαι μελος της ας πουμε παρεας του φορουμ.Γενικα ζωντας στο εξωτερικο δεν εχω επαφες με Ελληνες,γιατι πεφτει πολυ παραμυθιασμα*.Δεν ειναι οπως με τους φιλους που εχεις στην πατριδα.Ειναι αλλη κατασταση.Και κατι παρομιο συμβαινει και στα φορουμ.
                      Απλα προσπαθω να ενημερωσω τον κοσμο και πιστευω οτι τους κανω καλο που μαθαινουν και για την αλλη πλευρα της μεταναστευσης.Καποιες φορες τυχαινει και να δεχομαι μαιλ απο μελη του φορουμ και να μου γραφουν ''μπραβο καλα τα λες'',μελη που δεν γραφουν καθολου.


                      ΥΓ.Οι καλυτεροι συμβουλοι στο εξωτερικο ειναι μεταναστες αλλων χωρων.Καλο ειναι να παιρνετε πληροφοριες απο αυτους,οπου ειναι απολυτως ειλικρινης.Πχ ποσα λεφτα βγαζουν,τι μισθους δινουν εκει,τι αλλου,χαρτια για επιδοματα κλπ.
                      Και αυτοι μεταξυ τους,δηλαδη μεταναστες που συναντουν συμπατριωτες τους στο εξωτερικο,παραμυθιαζονται ασυστολα.....χαχαχαχαχα....δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο.
                      Αν τυχει μεταναστης συμπατριωτη του στο εξωτερικο,αρχιζει τα ''εγω κονομαω τοσα'' ''την περναω λουφα και καλα''.....αερα κουβεντα,αν μιλησει με μεταναστη αλλης χωρας ειναι απολυτως ειλικρινης.
                      Το ξερω γιατι και αλλοι μεταναστες αλλων χωρων μου λενε οτι αποφευγουν τους συμπατριωτες τους,γιατι πεφτει πολυ δουλεμα!!!

                      Comment


                        #13
                        Επειδη εχει γραφτει πολλες φορες για ελληνες μεταναστες με καβατζες και λεφτα θελω να διευκρινησω οτι οποιος εχει τετοιου ειδους καβατζες δεν χρειαζεται να φυγει απο την ελλαδα και να μπει σε τετοιες περιπετειες.
                        Αν εχεις καβατζες μια χαρα μπορεις να ζησεις στην ελλαδα ακομα και σε περιοδο κρισης.

                        Οσο για την σουηδια δεν μπορεις να μεινεις πανω απο 3 μηνες αν δεν δουλευεις. Αυτο σημαινει οτι ολοι σχεδον οι νεομεταναστες δουλευουν και εχουν μπει στην ρουτινα της καθημερινοτητας. Και μαλιστα οι περισσοτεροι δουλευουν πολυ σκληρα !!!!

                        Επισης αυτο που εχει αναφερθει για τα λεφτα που ζηταει η εφορια της σουηδιας για να σου δωσει τον προσωπικο αριθμο , ειναι ο ενας τροπος για να παρει καποιος προσωπικο αριθμο.
                        Ο αλλος τροπος ειναι οτι πρεπει να εχεις βρει δουλεια και να τους δωσεις συμβολαιο προσληψης απο τον εργοδοτη , για να σου δωσουν προσωπικο αριθμο.

                        Προσωπικα εγω οπως και οι περισσοτεροι με το δευτερο τροπο πηραμε τους αριθμους. Βρηκαμε δουλεια και δωσαμε στην εφορια συμβολαιο προσληψης, μιας και δεν υπαρχουν τα χρηματα που ζηταει η εφορια.

                        Φυσικα κανεις δεν θα ξεκινησει απο ελλαδα να μεταναστευσει , με 10 ευρω στην τσεπη, Αν τα λιγοστα χρηματα για τα πρωτα εξοδα θεωρουνται καβατζες , τοτε δεν ξερετε τι πραγματικα σημαινει η λεξη καβατζα.
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #14
                          Ευχαριστω για τις απαντησεις...

                          Originally posted by takis35 View Post
                          Θα σου απαντησω σε αυτα που με ρωτας.

                          Εχω γραψει και Γερμανια και για Αυστρια.....οσο με αφηνουν βεβαια.
                          .................................................. .
                          Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και ελπιζω ο νεος τροπος γραφης να σας επιτρεψει να βρισκεστε εδω μεσα περισσοτερο απο τις προηγουμενες φορες, για να μην πω και οριστικα.

                          Συμφωνω και εγω σε αρκετα που ειπωθηκαν στο παραπανω ποστ αλλα κανενας μας δεν εχει την δυνατοτητα να "ανοιξει" το κεφαλι οποιουδηποτε στενοκεφαλου και να τον πεισει για διαφορα πραγματα.

                          Το κατα ποσο συμβουλευομαστε οι Νεομεταναστες τους μεταναστες παλιοτερων εποχων, που μπορει να βρουμε στην Σουηδια, εξαρταται απο τις γνωριμιες που εχει ο καθενας μας και σιγουρα σε τι κυκλο ανθρωπων εχει πεσει...
                          Και το τονιζω γιατι ο καθενας μας πρεπει πραγματικα να φιλτραρει και να αξιολογησει τους ανθρωπους που θα εχει γυρω του οπως και αναποφευκτα το ιδιο θα κανουν και αυτοι για τον νεοφερμενο..
                          Ακομα και αυτο το πραγμα θελει προσπαθεια, το να εχεις δηλαδη ανθρωπους που να μπορεις να επικοινωνησεις στην νεα χωρα που κατοικεις, να τους βοηθησεις και να σε βοηθησουν αν παραστει αναγκη.. και σιγουρα θα παραστει γιατι ως "ψαρι" δεν γνωριζεις παρα πολλα και κολυμπας σε αγνωστα βαθια νερα....

                          Καλη νεα αρχη λοιπον και ελπιζω οριστικη...Takis35

                          Comment


                            #15
                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Ναι το ειχε κανει μπαχαλο αυτος ο gianis fendy σπυρος.
                            Ξαναγραψε ενα ιδιο θεμα με αλλη επικεφαλιδα !! Τι να κανουμε βρε ελενη παντα και παντου θα υπαρχουν κακοηθεις... δεν πειραζει εμεις προχωραμε !!!!
                            Απορώ γιατί να κλειδωθει ένα θέμα ενώ μπορειτε να κάνετε ban τον χρήστη?
                            Συγνώμη αλλα δεν το καταλαβαίνω!

                            Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

                            Comment

                            Working...
                            X