PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανταπόκριση από τον Καναδά

sotiris th
02.06.2012, 10:46
Γεια σε όλα τα πατριωτάκια που βρίσκονται στον Καναδά !!!
Πήρα το θάρρος να ανοίξω το Θέμα αυτό χωρίς να είμαι στον Καναδά, πιστεύοντας ότι θα βρω ανταπόκριση από τους εκεί εγκατεστημένους πατριώτες, αλλά και ακόμα και από αυτούς που είναι εκεί και είναι στην διαδικασία της εγκατάστασης τους.
Πατριωτάκια οποιαδήποτε πληροφορία στο Φόρουμ είναι πολύτιμη.
Καταθέστε λοιπόν τις απόψεις σας, χωρίς σε καμία περίπτωση να θίγονται τα προσωπικά σας δεδομένα, και δώστε βοήθεια σε κάθε πατριωτάκι που αποφάσισε η σκέπτεται να μεταναστεύσει εκεί.

liza
04.06.2012, 12:36
ΓΙΑ ΣΑΣ ΣΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ !!! θα ηθελα και εγω να σασ ρωτησω...,,,οτι αφορα εκδοση βιζασ στον Καναδα ... TEMPORARY RESIDENT VISA... Σασ ευχαριστω πολυ!!!

sotiris th
04.06.2012, 20:22
Kαλως ηρθες στο Φορουμ lisa δεν ξερω ποσο εχεις ασχοληθει ,παντως μια καλη αρχη ειναι αυτη:
Welcome to Citizenship and Immigration Canada (http://www.cic.gc.ca/english/)
προκειτο για το επισημο site του Καναδικου Υπουργειου Μεταναστευσης .
Καλο ξεκινημα και Καλη Επιτυχια .

george1
08.06.2012, 12:00
Καλησπέρα στην παρέα ,
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιος που πραγματοποίησε την μετεγκατάσταση στον Καναδά , πόσο χρόνο του πήρε όλη η διαδικασία και τι κόστος έχει ?
Ευχαριστώ

sotiris th
09.06.2012, 02:17
καλησπερα george1
χωρις να εχω παει ακομα εκει , αλλα απο ασφαλεστατες πληροφοριες,απο μεταναστευτικους πρακτορες, πιστοποιημενους απο την Καναδικη Κυβερνηση, η διαδικασια χρειαζεται 6 εως 10 μηνες και σε δυσκολες περιπτωσεις 12 μηνες.
Οσο για το κοστος απο 2500 εως 3500 δολαρια .
Τα ποιο πανω ισχυουν για την federal skill worker visa.

george1
11.06.2012, 09:59
καλησπερα george1
χωρις να εχω παει ακομα εκει , αλλα απο ασφαλεστατες πληροφοριες,απο μεταναστευτικους πρακτορες, πιστοποιημενους απο την Καναδικη Κυβερνηση, η διαδικασια χρειαζεται 6 εως 10 μηνες και σε δυσκολες περιπτωσεις 12 μηνες.
Οσο για το κοστος απο 2500 εως 3500 δολαρια .
Τα ποιο πανω ισχυουν για την federal skill worker visa.

Καλήμερα και καλή βδομάδα , ευχαριστώ για την απάντηση . Να υποθέσω ότι τα έξοδα αυτά τα κάνει κανείς κάνοντας την δαιδικάσια μόνος του ή σε συηνεργασία με πράκτορα ?

sotiris th
11.06.2012, 11:03
Ευλογο το ερωτημα σου george1 !
και για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος τα εξοδα για το Καναδικο κρατος:
Α)για ενα ζευγαρι με δυο παιδια ειναι (550 + 550) + (150 + 150) = 1400 CAD κατα περιπτωση
Β)τελικα εξοδα για το Ζευγαρι 490 + 490 = 980 CAD
δηλαδη Συνολο 2380 δολαρια Καναδα,για μια 4μελη οικογενια.
Τωρα οι μεταναστευτικοι πρακτορες περνουν απο 1500 εως 3000 δολαρια Καναδα κατα περιπτωση,εξαρταται αποτο ποσοι μεταναστευετε κια ποιοι.Ενοω ανδρας γυναικα παιδια αδελφος κλπ.Επισης εξαρταται η αμοιβη του πρακτορα, απο το ποιος ειναι και τι ποσο θελει.
Αυτα προς το παρον , ελπιζω να βοηθησα λιγο!!!

george1
11.06.2012, 11:19
Ευλογο το ερωτημα σου george1 !
και για να ειμαι ποιο συγκεκριμενος τα εξοδα για το Καναδικο κρατος:
Α)για ενα ζευγαρι με δυο παιδια ειναι (550 + 550) + (150 + 150) = 1400 CAD κατα περιπτωση
Β)τελικα εξοδα για το Ζευγαρι 490 + 490 = 980 CAD
δηλαδη Συνολο 2380 δολαρια Καναδα,για μια 4μελη οικογενια.
Τωρα οι μεταναστευτικοι πρακτορες περνουν απο 1500 εως 3000 δολαρια Καναδα κατα περιπτωση,εξαρταται αποτο ποσοι μεταναστευετε κια ποιοι.Ενοω ανδρας γυναικα παιδια αδελφος κλπ.Επισης εξαρταται η αμοιβη του πρακτορα, απο το ποιος ειναι και τι ποσο θελει.
Αυτα προς το παρον , ελπιζω να βοηθησα λιγο!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση Σωτήρη ,
Θέλει υπομονή και επιμονή απ' οτι βλέπω και μια μικρή έρευνα που έχω κάνει και εγώ , για Ευρώπη κυρίως , άλλα προσανατολίζομαι προς Καναδά η USA , οπουδήποτε βρεθεί η κατάλληλη ευκαρία.
Καλή συνέχεια σε ότι κάνετε !!!

sotiris th
11.06.2012, 11:57
Ετσι πιστευω και εγω george1 !!!
Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!
Και οτι χρειαστεις και μπορω εδω ειμαι !!!
Ασε απ' οτι βλεπω ειμαστε και κοντοπατριωτακια !!!!
Εσυ Καβαλα και εγω Θασο!!!!!!!

george1
12.06.2012, 07:26
Ετσι πιστευω και εγω george1 !!!
Καλη συνεχεια και σε σενα!!!!
Και οτι χρειαστεις και μπορω εδω ειμαι !!!
Ασε απ' οτι βλεπω ειμαστε και κοντοπατριωτακια !!!!
Εσυ Καβαλα και εγω Θασο!!!!!!!

Καλημέρα Σωτήρη ,
Πολύ κοντά μάλιστα , ευχαριστώ , να είσαι καλά !
Εύχομαι σύντομα να πετύχεις αυτό που ξεκίνησες !

alexandros23
12.06.2012, 14:46
Καλησπέρα...
Τέλος Σεπτεμβρίου κάνω μία δέυτερη "βόλτα" απο Τορόντο (η πρώτη "βόλτα" εγινε πρός τα τέλη του Απριλίου... υπάρχει σχετική αναφορά μου) με την γυναίκα μου προκειμένου να δεί και αυτή και να αποφασίσει ουσιαστικά γιατί εγώ είμαι απόλυτα πεπεισμένος. Και αν ολα πάνε καλά σε έναν μήνα (μέσα στν Οκτώβριο)θα είμαι εκέι ως μόνιμος πολήτης. Αν θέλει κάποιος να ρωτήσει οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή του...
Ευχαριστώ

george1
13.06.2012, 09:05
Καλημέρα Αλέξανδρε,
Από την εμπειρία σου και τις εντυπώσεις που αποκόμησες , υπάρχει μεγάλη διαφορά με την Ελλάδα σαφώς ,μπορείς να μου πείς αν θεωρείς δύσκολο πολύ , λίγο , την επανένταξη στην κοινωνία και στην καθημερηνότητα εκεί μιας οικογένειας , και αν δεν υπάρχει κάποιος γνωστός/συγγενείς δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα ή όχι ?

sotiris th
13.06.2012, 09:35
Γεια σου alexandros23 !!
Ευχαριστουμε για την ανταποκριση.
Ειχες κανει και παλαιοτερα μια αλλη απ' οτι μπορω να γνωριζω, αλλα σε αλλο θεμα.
Ειναι πολυ χρησιμο για ολους μας αυτο που κανεις!!Επισης εναι σημαντικο, γιατι ειναι πληροφοριες απο ενα "νεομεταναστη", οπου η οπτικη γωνια που βλεπει τα πραγματα, ειναι αρκετα κοντα με εμας που εχουμε αποφασισει το μεγαλο βημα.
Ευκαιριακα λοιπον θελω να σου θεσω καποια ερωτηματα:
Α)ποιο ειναι το κοστος ζωης εκει(τροφιμα,βενζινη,ηλεκτ ικο,ενοικια) ?
Β)Υπαρχουν δουλειες στο τεχνικο τομεα ειμαι Αρχιτεκτονας Μηχανικος?
Γ)Υπαρχει Ελληνικη Κοινοτητα ? και εαν ναι βοηθα τους νεους μεταναστες?
Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

alexandros23
13.06.2012, 13:18
Καλημέρα...
Σωτήρη καλημέρα και σε εσένα... και αρχίζω με το Α)το κόστος εκεί έχει ως εξίς η βενζίνη έχει περίπου 1.28 δολάρια το λίτρο, τα αυτοκίνητα εκεί είναι πολύ φτηνά... μπορούσες να αγοράσεις μία ΒΜW Χ5 2010 φουλ εξτρα με 10000 δολάρια, βέβαια πρέπει να προσέξεις αρκετά γιατί εκεί χρισιμοποιούν πολύ αλάτι το χειμόνα και τα αυτ/τα βγάζουν σκουριές απο κάτω και στους θόλους. Τα ενοίκια είναι ένα θέμα, για ένα σπίτι με 2 υπνοδωμάτια θέλεις 1200-1300 δολάρια τον μήνα. Ο χρυσός κανόνας λέει να μην δίνεις ποτε πάνω απο το 1/3 του μισθού σου για κατοικία. Τρόφιμα και ρούχα είναι ΤΖΑΜΠΑ κυριολεκτικά ιδίος αν πάς σε κανένα outlet βρίσκεις παπάδες και σε τρελή ποικιλία. Με το φαί έξω έχει πολύ junk food αλλα έτσι είναι διστοιχώς.
Β) Στον τεχνικό τομέα έχει πολές δουλειές απο ότι ακούω έχουν αρκετά μεγάλη ανοικοδόμηση ιδίος στο κέντρο του Τορόντο αυτό που δεν ξέρω κατα το πόσο δικτυομένος πρέπει να είναι κάποιος για να βρει κατι συγκεκριμένο. Πάντος δεν είναι ιδιέτερα δίσκολο να βρείς μια survivor εργασία για τον πρότο καιρό...
Γ) Η Ελληνική κοινότητα είναι αρκετά αναπτυγμένη και υπάρχει θέληση για βοήθεια ιδίος στην περιοχή του Danforth η οπόια συγκαταλέγετε στις αρκετά αναπτυγμένες περιοχές.
Αρχές Μαϊου είχαν σχετικά μία ημερίδα για Ελληνες μετανάστες (έτυχε και είμουν εκεί και πήγα μία βόλτα). Προσωπικά δεν είδα κάτι ιδιέτερο γιατί ασχολιόταν πιο πολύ με θέματα αυτών που δεν είχαν βιζα κλπ.
george1 το ερώτημά σου είναι αρκετά πολύπλοκο... Αν δεν έχεις από κάπου να πιαστείς όπως ένας γνωστός ή κάποια υπηκοότητα θα έχεις να αντιμετωπίσεις αρκετά προβλήματα. Για παράδειγμα να σου πω ένας γνωστός γνωστού άνεργος είχε έναν ξέδερφο εκεί και του έκανε πρόσκληση για 6 μήνες... στο αεροδρόμιο τον σταματίσαν στο imigresion και τον ρώτησαν τι θα κάνει στον Καναδά... να μην στα πολυλογώ τον διόξαν με το επόμενο αεροπλάνο γιατί έπρεπε να έχει μαζί του τουλάχιστον 10.000 δολάρια για την διαμονή του εκεί... οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν παίζουν με τέτοια θέματα. Ακόμα και εγώ που έχω καναδέζικο διαβατίριο με περάσαν απο imigration γιατί δεν είχα ξαναπάει στον Καναδά και επειδή το διαβατήριό μου είχε εκδοθεί απο Ελλάδα. Ακούνε εν το μεταξί και το τι συμβαίνει εδώ και καταλαβαίνεις...
Γενικά το να ενσωματωθείς με την κοινωνία δεν νομίζω ότι είναι ιδιετέρως δύσκολο υπάρχουν οι υποδομές και το κράτος έχει προβλέψει σχεδόν τα πάντα... Αν θέλεις τιν γνώμη μου πάνω απο 6 μήνες έως 1 χρόνο max...
Αυτά προς το παρόν ότι άλλο θελήσετε είμαι στιν διάθεσή σας...
Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει να τα μιλίσουμε μου στέλνει pm το τηλέφωνό του και τον παίρνω με τιν πρώτη ευκαιρία.

sotiris th
13.06.2012, 14:23
Σ' ευαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση alexandros23
Αυτη και εαν ειναι ανταποκριση !!και μαλιστα αμεσοτατη!!!!!!
Οι πληροφοριες σου ειναι πολυτιμες!!! ειδικα για μενα που εχω αρχισει την διαδικασια για την "Federal Skilled Worker" (FSW) category Visa, και απ' οτι μου εχουν 'πει εχω πολυ καλες προυποθεσεις !!
Φυσικα επειδη η υποθεση της μεταναστευσης ειναι πολυ σοβαρη εχω παει σε μεταναστευτικο πρακτορα και ηδη εχω συγκεντρωσει τα περισοτερα "χαρτια" που μου εχει ζητησει.Πιστευω οτι αρχες Ιουλιου θα εχουμε υποβαλει και το αιτημα και οτι θα πανε ολα καλα!!
Προτρεπω και τα αλλα πατριωτακι,α να γραψουν τις εμπειριες τους, ουτως ωστε να να εμπλουτιστει περισσοτερο το φορουμ, με πληροφοριες που βοηθανε τον καθενα μας, στον αγωνα που κανει για ενα καλλιτερο αυριο!!!!

Bill 64
13.06.2012, 19:12
Ευχαριστουμε alexandros23 να ρωτησω οταν κατεβω απο το αεροπλανο μεχρι τη ποσο σου επιτρεπουν για να κανεις συναλλαγμα χωρις να σου ζητανε χαρτια για τα λεφτα εχω καναδικο διαβατηριο.

alexandros23
13.06.2012, 21:57
Καλησπέρα...
Bill τα χρήματα που σου ζητούν να δηλώσεις (η διαδικασία ξεκεινάει απο το αεροπλάνο) είναι απο 10.000 δολάρια και πάνω...
Τον Σεπτέμβρη που θα πάω θα ξεκινήσω την διαδικασία για family sponsorship απο εκεί και φυσικά θα ενημερώσω...

panteli1
14.06.2012, 00:25
παιδιά γεια σας .

έχω νέα από το μέτωπο που λέγετε Καναδάς

δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ο χρόνος θα το δείξει.

μίλησα με έναν δικηγόρο στο Μόντρεαλ όσο αφορά την μετανάστευση μου στον Καναδά

(ο άνθρωπος πάρα πολύ καλός το ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος).

που τέτοια εδώ.........

μου είπε ότι πρέπει να έχω προσφορά εργασίας από κάποιον, δηλωμένη στο ιμιγκρεσιον

για να πάρω την αδεία εργασίας.

και εδώ είναι η απόλυτη κολ....α έκανα τηλ στον μελλοντικό μου εργοδότη (Καναδός).

και του ανέφερα ότι είχαμε πει με τον δικηγόρο .

ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΣΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΆ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΊΛΕΙ Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ τα υπόλοιπα που θα λείπουν από τα χαρτιά θα τα συμπληρώσω εγώ και θα του τα επιστρέψω.

μόλις πάρει το χάρτη που θα λέγει το οκ θα μου το στείλει και ταξιδεύω για Καναδά στο αεροδρόμιο δείχνω χαρτιά από Καναδά διαβατήριο ταυτότητα και μου δίνουν άδεια εργασίας

επιτόπου και ξεκινάω εργασία και καινούρια Ζωή.

όλα αυτά κάνουν γύρω στους 3-5 μήνες χαλάλι όμως.

καθε νεο θα σας το γραφω

sotiris th
14.06.2012, 07:58
Καλως ηρθες στην παρεα μας panteli1!
Εισαι και εσυ απο εκεινους τους τυχαιρους, που ο ιδιος η μελος της οικογενειας του, ειναι Υπηκοος!!! Τα πραγματα για σας ειναι φυσικα πολυ διαφορετικα, προς το καλο βεβαια.
Επισης εκανες πολυ καλα, που απευθυνθηκες σε μεταναστευτικο πρακτορα.Οπως και να εχει αυτοι σε προστατευουν απο τις κακοτοπιες, και σε οδηγουν ασφαλεστερα στον προορισμο σου.Και εγω απευθυνθηκα σε μεταναστευτικο πρακτορα, και οπου ναναι θα κανουμε την αιτηση για βιζα!!!
Σου ευχομαι τα καλλιτερα !!!!!
και μην ξεχνας παντα να μας στελνεις τα νεα σου .
Ειπαμε πολλες φορες :
ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ!!!!!

Bill 64
14.06.2012, 08:25
Σε ευχαριστω alexandros τωρα για το sponsorship αν το ειχατε αποφασισει για να πατε να μεινεται Καναδα γινεται αφου εισαι Καναδος υπηκοως να το κανεις απο εδω ειναι πιο ευκολο απο εδω να τους στειλεις τα χαρτια.panteli1 Σου ευχομαι καλη τυχη και εγω για μοντρεαλ θα την κανω.

Bill 64
14.06.2012, 08:40
Sotiris νομιζω οτι ο φιλος απο αυτα που γραφει δεν πρεπει να ειναι υπηκοως μακαρι να κανω λαθος και να ειναι.

panteli1
14.06.2012, 18:25
καλησπέρα και πάλι.

μάλλον δεν σας έδωσα να καταλάβετε κάποια πράγματα σωστά .

πρώτα πρώτα δεν είμαι Καναδός υπήκοος είμαι Έλληνας .

η γυναίκα μου είναι γεννημένη στον Καναδά.

στο αεροδρόμιο όταν φτάσω με το καλό θα έχω μαζί μου τα χαρτιά που θα μου εκδώσει ο εργοδότης στον Καναδά.

μου είπαν ότι θα έχω και την ελληνική ταυτότητα ,το διαβατήριο φυσικά και ότι άλλο μου έχουν πει να έχω μαζί μου.

και εκεί (αεροδρόμιο)θα μουfhfh δώσουν κατευθείαν την άδεια εργασίας.

κάτι άλλο τώρα από ότι κατάλαβα ο οποίος διποτε και να είσαι αν έχεις προσφορά εργασίας έγκυρη είναι πιο εύκολα και γρήγορα να ,

πας Καναδά παρα να περιμένεις μέσω Ρώμης

sotiris th
14.06.2012, 19:32
Παιδια συγνωμη αλλα μαλον δεν εγινα αντιληπτος !!!
Στο προηγουμενο ποστ δεν ειπα οτι panteli1 ειναι ηπηκοος!!
θα copy paste το κειμενο :
"Εισαι και εσυ απο εκεινους τους τυχαιρους, που ο ιδιος η μελος της οικογενειας του, ειναι Υπηκοος!!! Τα πραγματα για σας ειναι φυσικα πολυ διαφορετικα, προς το καλο βεβαια."
Ειναι ξεκαθαρο οτι ο panteli1 δεν ειναι ο υπηκοος αλλα η συζυγος του(μελος της οικογενειας)!!!
Ζητω συγνωμη εαν δεν εγινα αντιληπτος!!
Παντως εκεινο που εχει σημασια ειναι οτι στο θεμα εχει αρχισει για τα καλα ο διαλογος,και αυτο ειναι ΚΑΛΟ για ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!

panteli1
15.06.2012, 15:00
παιδιά όλα καλά .

κάθε φορά που θα έχω νέα θα σας γράφω μπας και βοηθήσω στο όνειρο λίγο!!!

sotiris th
15.06.2012, 16:20
Παντελη Ολα Καλα !!
Αυτο τελικα ειναι το ζητουμενο !!! και εκεινο που τελικα- εκτος των αλλων -εχει ΜΕΓΑΛΗ σημασια ,ειναι η αναφορα των εμπειριων μας
(το ξανατονιζω :χωρις να θιγονται προσωπικα δεδομενα, οπως και αν το αντιλαβανεται ο καθενας)
ειτε ειναι θετικες ειτε αρνητικες!
Ετσι πιστευω βοηθιομαστε ΟΛΟΙ

metanastakos
17.06.2012, 08:13
Να σας πω κι εγώ την άποψη μου που είμαι φρέσκος στον Καναδά? Εδώ ακόμη και παράνομος κάνεις ζωάρα! Δουλειά σε εστιατόρια βρίσκεις με μαύρα λεφτά πολύ εύκολα σχετικά.Τα λεφτά των σερβιτόρων είναι πάρα πολλά από τα τυχερά τόσα που δεν το περιμένεις. Τώρα από εκεί και πέρα αν θέλεις να γίνεις νόμιμος εδώ είτε παντρεύεσαι εδώ(μεγάλο μανίκι) είτε βρίσκεις κάποιον να σε σπονσοράρει και έτσι μετά από δύο χρόνια μπορείς να κάνεις αίτηση για να γίνεις μόνιμος κάτοικος. Πάντως αν δεν έρθεις απο εδώ να κυνηγήσεις την τύχη σου, από μακριά δεν γίνεται τίποτα! Κι εγώ έτσι ήρθα με μια βαλίτσα στο χέρι και όλα μου πηγαίνουν μια χαρά. Δουλειές υπάρχουν και όσο και αν πιστεύουν ότι έχουν κρίση, δεν έχουν τίποτα!Όποιος χρειάζεται βοήθεια ευχαρίστως να επικοινωνήσει μαζί μου...και να βοηθήσω!

sotiris th
17.06.2012, 10:15
Μπραβο metanastakos μας δινεις κουραγιο στον αγωνα για το ονειρο!!!!
Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ!!!!!
Συνεχισε οσο μπορεις περισσοτερο την ανταποκριση.
Δωσε μας περισσοτερες λεπτομεριες αν θελεις,απο την πολη που μενεις και την ζωη εκει.
Επισης γραψε οτι πληροφοριες εχεις και θελεις να τις μοιραστεις..

giannis7
21.06.2012, 12:11
καλημερα σε ολους και ολες!!παρακολουθω καιρο το forum αλλα πρωτη φορα γραφω..τα φωτα σας παρακαλω γιατι ετοιμαζομαστε για καναδα,η συντροφος μου εχει καναδικη υπηκοοτητα και ειναι ηδη στο μοντρεαλ,εχουμε αποφασισει να παντρευτουμε απλα δεν ξερουμε ακομα το που,αν παω σαν τουριστας στον καναδα και κανουμε τον γαμο εκει μπορω να κανω μετα τις διαδικασιες για spousal visa η πρεπει να ερθει ελλαδα να γινει ο γαμος και μετα να κανω αιτηση???

Aussie
14.07.2012, 18:29
Σήμερα,διάβασα το παρακάτω. Για ρίξτε μια ματιά εσείς οι ενδιαφερόμενοι

24ωρο: 10.000 αιτήσεις Ελλήνων για τον Καναδά (http://24wro.blogspot.gr/2012/07/10000.html?m=1)

:yes::yes:

V_For_Vendeta
14.07.2012, 21:22
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ, ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ Ο ΚΑΝΑΔΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΜΕΤΝΑΣΤΕΣ ΕΩΣ ΤΟ 2013;;

Federal Skilled Worker applications are assessed based on an applicant's ability to become economically established upon immigration to Canada.

NOTE: From July 1, 2012, until January 2013, Citizenship and Immigration Canada will temporarily stop accepting applications to the Federal Skilled worker program.

Individuals with an Offer of Arranged Employment, as well as individuals applying to the PhD stream, are still able to apply.

Other Canadian Immigration programs continue to remain open. Please fill out a free online assessment today to determine which you best qualify for.

sotiris th
14.07.2012, 22:06
Aussie και V_For_Vendeta ευχαριστουμε !!
οντως ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως η ευτυχως !!
απο δυο news letter που μου μου ηρθαν απο ενα γραφειο μεταναστευσης διαπιστωνω τα εξης:
Α) το πρωτο ανακοινωνει την Αναστολη της federal skilled visa για ενα 6μηνο
Β) το δευτερο (προφανως γιατι το πρωτο ειχε προκαλεσει αντιδρασεις) λειει οτι δεν πρεπει να θεωρηθει ενα ειδος αποκλεισμου , οτι γινεται για λογους καλλιτερευσης του νομου ,οτι δεν πρεπει να υπαρξει ανησυχεια κλπ κλπ!!!, και οτι υπαρχουν πολλα ειδη βιζας που ειναι σε ισχυ
Τελος παντων !!!
Ας ελπιζουμε να ειναι οπως τα λενε!!!και να μην εχουμε αλλες δυσαρεστες εκπληξεις!!
Δεν εφτανε ομως αυτο να και μια ειδηση στην Εφημεριδα (την βαζει ποιο πανω η Aussie)που ουτε λιγο ουτε πολυ λεει οτι εγιναν 10000 αιτησεις Ελληνων για μεταναστευση στον Καναδα!!!! και μαλιστα το ισχυριζεται Ελληνοκαναδος Βουλευτης!!!!
Παιδια αυτα εγω θα τα ψαξω και με την δκια μου πρακτορα και ως την δευτερα θα σας πω τι πραγματικα συμβαινει!!!
Εως τοτε ...Υπομονη για ολους μας!!!!

V_For_Vendeta
15.07.2012, 09:05
Aussie και V_For_Vendeta ευχαριστουμε !!
οντως ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως η ευτυχως !!
απο δυο news letter που μου μου ηρθαν απο ενα γραφειο μεταναστευσης διαπιστωνω τα εξης:
Α) το πρωτο ανακοινωνει την Αναστολη της federal skilled visa για ενα 6μηνο
Β) το δευτερο (προφανως γιατι το πρωτο ειχε προκαλεσει αντιδρασεις) λειει οτι δεν πρεπει να θεωρηθει ενα ειδος αποκλεισμου , οτι γινεται για λογους καλλιτερευσης του νομου ,οτι δεν πρεπει να υπαρξει ανησυχεια κλπ κλπ!!!, και οτι υπαρχουν πολλα ειδη βιζας που ειναι σε ισχυ
Τελος παντων !!!
Ας ελπιζουμε να ειναι οπως τα λενε!!!και να μην εχουμε αλλες δυσαρεστες εκπληξεις!!
Δεν εφτανε ομως αυτο να και μια ειδηση στην Εφημεριδα (την βαζει ποιο πανω η Aussie)που ουτε λιγο ουτε πολυ λεει οτι εγιναν 10000 αιτησεις Ελληνων για μεταναστευση στον Καναδα!!!! και μαλιστα το ισχυριζεται Ελληνοκαναδος Βουλευτης!!!!
Παιδια αυτα εγω θα τα ψαξω και με την δκια μου πρακτορα και ως την δευτερα θα σας πω τι πραγματικα συμβαινει!!!
Εως τοτε ...Υπομονη για ολους μας!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΦΙΛΕ

ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ!

alexandros23
15.07.2012, 10:02
Καλημέρα!!
30/8 φευγω για 10 ημερες με την γυναίκα μου να δει και αυτη πως είναι εκεί τα πράγματα... Γυρίζοντας πίσω θα πωστάρω νέα...

jimathens
15.07.2012, 10:16
Καλημέρα!!
30/8 φευγω για 10 ημερες με την γυναίκα μου να δει και αυτη πως είναι εκεί τα πράγματα... Γυρίζοντας πίσω θα πωστάρω νέα...

Καλημέρα..._bye: Καλό ταξίδι κ σας εύχομαι ότι καλύτερο...!!!:yes::bravo_::kouragio:

Bill 64
15.07.2012, 12:49
Καλο σας ταξιδι θα περιμενουμε νεα σου.

sotiris th
25.07.2012, 10:10
Καλο ταξιδι και απο μενα !!!
Αναμενουμε την Ανταποκριση σας!!!!!
Α και κατι ακομα!
Επειδη υπαρχει ενα θεμα σχετικα με την αδεια ασκησης επαγγελματος των πτυχιουχων καθε πληροφορια ειναι Χρησιμοτατη!!!!!!!!!!!!!

Headbanger
23.08.2012, 23:07
Λόγο διαφόρων αιτιών δεν έμπαινα συχνά στο θέμα, αλλά σαν πρόσφατος μετανάστης - σήμερα κλείνω 11 μήνες και πριν 1 βδομάδα έφερα και τον αδερφό μου- μπορώ να φανώ χρήσιμος σε τυχών ερωτήσεις.

sotiris th
24.08.2012, 21:45
Καλως ηρθες φιλε Headbanger μιλησαμε και πριν στο τσατ !!
Σουευχομαι ολα τα Καλα!!
Αυτα προς το παρον !!
Θα τα πουμε συντομα!!!

BlackRed
25.09.2012, 19:37
Μπραβο Σωτηρη πολυ καλη η πρωτοβουλια που πηρες να ανοιξεις τον "φακελο" Καναδάς.

Βλεποντας ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσεις χωρις να εχεις υπηκοοτητα εξεταζω το ενδεχομενο να την παρω απο τον θειο που ειναι χρονια στον Καναδα μεσω του πατερα μου.

Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? Δηλαδη σαν πρωτου βαθμου συγγενης να παρει ο πατερας μου υπηκοοτητα και αντιστοιχα μετα να παρω και εγω?

sotiris th
26.09.2012, 00:21
Φιλε BlackRed αυτο δεν ξερω αν γινεται !!!
Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλλιτερα να συμβουλευτεις Δικηγορο μεταναστευσης!!!
Ειναι ενα εξαιρετικα λεπτο θεμα!!!

kefallonitis
26.09.2012, 05:39
Παιδια καλησπερα σας ειμαι και εγω ενας νεος κατοικος του τοροντο και εχω ενα προβλημα.ειμαι μονο 3 μηνες εδω και πριν ενα μηνα εβγαλα το διπλωμα G οδηγησης.ειναι αναγκη οικογενειακη η αγορα του αυτοκινητου(παιδια σχολειο κτλ).Στην Ελλαδα ειμουν 16 χρονια οδηγος απο αυτα τα 13 ως επαγγελματιας.Το θεμα ειναι ως εξης αυτοκινητο εχω βρει ομως η ασφαλεια μου λεει πως πρεπει να δινω 700$ με 800$ το μηνα και αυτο γιατι ειμαι καινουργιος οδηγος εδω και δεν εχω προιστορια.Οπως καταλαβαινετε δεν μπορει να γινει καποια αγορα με τετοιο ποσο ασφαλειας.Εχω παρει προσφορες σε πανω απο 10 ασφαλιστηκες εταιρειες και ολες μου λενε τα ιδια ποσα.Εχω τρελαθει.Αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο και μπορει σας παρακαλω ας μας δωσει λιγο τα φωτα του.Α επισης μου εχουνε πει ενα καρο @@@@@. αν εχει 2 πορτες το αυτοκινητο ειναι ποιο ακριβω στην ασφαλεια , αν ειναι κοκκινο ειναι ποιο ακριβω γιατι εισαι λεει επιθετικος οδηγος αν ειναι HONDA ,ACURA ,INFINITI ανεβαζει την ασφαλεια ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΩ, και χιλιες δυο μ............ς.Το αυτοκινητο που τους ειπα ειναι το mazda 6 του 2006 η το saab 9-3 toy 2005 μου ειπαν δεν εχουνε προβλημα αυτα τα αυτοκινητα γιαυτο και κανουν αυτην την καλη τιμη.Α η ασφαλεια ειναι one way και οχι μικτη.Που να ηθελα και μικτη τη θα μου ζηταγανε. Λοιπον αν καποιος εχει αντιμεπωπισει παρομοιο προβλημα και μπορει να μας βοηθησει θα του ημουν υποχρεωμενος .

Sakis230
26.09.2012, 09:28
Παιδια καλησπερα σας ειμαι και εγω ενας νεος κατοικος του τοροντο και εχω ενα προβλημα.ειμαι μονο 3 μηνες εδω και πριν ενα μηνα εβγαλα το διπλωμα G οδηγησης.ειναι αναγκη οικογενειακη η αγορα του αυτοκινητου(παιδια σχολειο κτλ).Στην Ελλαδα ειμουν 16 χρονια οδηγος απο αυτα τα 13 ως επαγγελματιας.Το θεμα ειναι ως εξης αυτοκινητο εχω βρει ομως η ασφαλεια μου λεει πως πρεπει να δινω 700$ με 800$ το μηνα και αυτο γιατι ειμαι καινουργιος οδηγος εδω και δεν εχω προιστορια.Οπως καταλαβαινετε δεν μπορει να γινει καποια αγορα με τετοιο ποσο ασφαλειας.Εχω παρει προσφορες σε πανω απο 10 ασφαλιστηκες εταιρειες και ολες μου λενε τα ιδια ποσα.Εχω τρελαθει.Αν καποιος γνωριζει κατι γι αυτο και μπορει σας παρακαλω ας μας δωσει λιγο τα φωτα του.Α επισης μου εχουνε πει ενα καρο @@@@@. αν εχει 2 πορτες το αυτοκινητο ειναι ποιο ακριβω στην ασφαλεια , αν ειναι κοκκινο ειναι ποιο ακριβω γιατι εισαι λεει επιθετικος οδηγος αν ειναι HONDA ,ACURA ,INFINITI ανεβαζει την ασφαλεια ΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΕΝΩ, και χιλιες δυο μ............ς.Το αυτοκινητο που τους ειπα ειναι το mazda 6 του 2006 η το saab 9-3 toy 2005 μου ειπαν δεν εχουνε προβλημα αυτα τα αυτοκινητα γιαυτο και κανουν αυτην την καλη τιμη.Α η ασφαλεια ειναι one way και οχι μικτη.Που να ηθελα και μικτη τη θα μου ζηταγανε. Λοιπον αν καποιος εχει αντιμεπωπισει παρομοιο προβλημα και μπορει να μας βοηθησει θα του ημουν υποχρεωμενος .

Με ποιον τρόπο έκανες έκδοση του καναδέζικης άδειας οδήγησης?
Με το χάρτινο ροζ (μεταφρασμένο) ή την κάρτα νέου τύπου (με λατινικά)
πάρε μια ιδέα για το τι έχω γράψει --->>> Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%C E%B1-%CE%BF%CE%B4%CE%AE%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-2622/index4.html) στο post 35

Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο.
Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα.
Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως σε όσους έχουν επαγγελματικά οχήματα Β' Γ' Δ' και Ε'
( συνήθως εμφανίζεται η ημερομηνία 00/00/000 ή η μέρα που έκανες την ανανέωση )
Που εντοπίζονται τα προβλήματα:
Έχει βγει το δίπλωμα σε διαφορετική υπηρεσία μεταφορών
Έχει βγει το δίπλωμα προ 10ετιας
Αμέλεια του υπαλλήλου να αναγράψει τις ημερομηνίες
και γενικά ότι του φανεί του Λολοκωσταντή.

Τρόπος διόρθωσης τον ημερομηνιών:
κάνεις αίτηση στο μεταφορών ( συνήθως εκεί που το έβγαλες το δίπλωμα ή στον τόπο κατοικίας αν είναι μακριά η νέα σου κατοικία)
να σου δώσουν βεβαίωση για το ότι: Πότε έβγαλες τα διπλώματα που έχεις.

τρόπος πρώτος
κανείς αίτηση επανέκδοσης της άδειας οδήγησης με του σωστές ημερομηνίες. (κόστος 30 ευρώ αν είναι σε καλή κατάσταση το ροζ χαρτί ή 30+9.02 ευρώ αν είναι χάλια και θέλει αντικατάσταση)

τρόπος δεύτερος
κάνεις μετάφραση στα Αγγλικά το χαρτί που πήρες και το δίνεις στην Αυστραλία στο μεταφορών και όπου άλλου σας ζητηθεί

Προσωπικά συστήνω τον πρώτο τρόπο

Tώρα θα μου πεις γιατί να φαίνονται οι ημερομηνίες?
Γιατί όσο ποιο πολλά χρόνια φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα, η ασφάλεια του αυτοκινήτου είναι ποιο οικονομική και κινδυνεύεις να είσαι κάτοχος διπλώματος με περιορισμούς στην οδήγηση από θέμα ταχύτητας, ώρες τοις οποίες θα οδηγείς και ( 0 ) αλκοόλ για τα πρώτα χρόνια οδήγησης αν φαίνεται ότι έχεις το δίπλωμα σχετικά πρόσφατα.
Aν θα πας για δουλειά ως οδηγός να αποδεικνύεται και θα διασταυρώνεται και η άδεια οδήγησης και η προϋπηρεσία.

zwnn
26.09.2012, 10:37
Ισως αν ζητήσεις απο την ασφαλιστική σου στην Ελλάδα, βεβαίωση ότι ήσουν ασφαλισμένος όλα αυτά τα χρόνια (που ουσιαστικά πιστοποιεί ότι είχες δίπλωμα) δεν έχεις αναμιχθεί σε ατυχήμα και δεν έχεις παραβάσεις. Και΄γώ το παλιό δίπλωμα έχω και αμέσως μου αναγνώρισαν τα χρόνια. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι μένω στην Alberta και είμαι γυναίκα. Τα ποσά μου φαίνονται λίγο εξωφρενικά. Εγώ πληρώνω 600$ το χρόνο και οδηγώ ενα toyota echo 2004. Η ασφαλειά μου δεν είναι μικτή.

jimathens
26.09.2012, 11:01
Με το χάρτινο ροζ (μεταφρασμένο) ή την κάρτα νέου τύπου (με λατινικά)

Η νέα άδεια οδήγησης τύπου κάρτας έχει λατινικούς χαρακτήρες για το όνομα και το επίθετο.
Θέλω μόνο να προσέξετε τοις ημερομηνίες στην πίσω πλευρά της κάρτας να αναγράφονται σωστά οι ημερομηνίες από τότε που βγάλατε τα διπλώματα.
Τα προβλήματα εντοπίζονται συνήθως σε όσους έχουν επαγγελματικά οχήματα Β' Γ' Δ' και Ε'
( συνήθως εμφανίζεται η ημερομηνία 00/00/000 ή η μέρα που έκανες την ανανέωση

Υπάρχει κ αυτός ο τρόπος...
Μπορείς να κάνεις αίτηση ο ίδιος ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση σου στο υπουργείο μεταφορών εκεί που έβγαλες το δίπλωμα για να σου δώσουν βεβαίωση από πότε έχεις βγάλει τα διπλώματα που έχεις αναλυτικά ημερομηνίες κ κατηγορίες κ είναι κ πιο κατατοπιστικό κ έγκυρο.
Αυτό έκανα εγώ κ με 0 ευρώ.:cool_:

BlackRed
26.09.2012, 13:25
Μπραβο Σωτηρη πολυ καλη η πρωτοβουλια που πηρες να ανοιξεις τον "φακελο" Καναδάς.

Βλεποντας ποσο δυσκολο ειναι να μεταναστευσεις χωρις να εχεις υπηκοοτητα εξεταζω το ενδεχομενο να την παρω απο τον θειο που ειναι χρονια στον Καναδα μεσω του πατερα μου.

Υπαρχει αυτη η δυνατοτητα? Δηλαδη σαν πρωτου βαθμου συγγενης να παρει ο πατερας μου υπηκοοτητα και αντιστοιχα μετα να παρω και εγω?

Φιλε BlackRed αυτο δεν ξερω αν γινεται !!!
Σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλλιτερα να συμβουλευτεις Δικηγορο μεταναστευσης!!!
Ειναι ενα εξαιρετικα λεπτο θεμα!!!

Ευχαριστω για την απαντηση Σωτηρη.

Ψαχνοντας εδω και 2-3 ωρες δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου, περιμενω να περασει η ωρα να ανοιξουν τα γραφεια στον Καναδα

για να καλεσει η πεθερα μου που βρισκεται στην Αμερικη.

Σε καποιο σημειο στο thread "Canada" καποιος εγραψε οτι μπορεις να κανεις family sponsorship σε ανηψιο/α. Για να δουμε.... :ti_::ti_::ti_:

kefallonitis
27.09.2012, 04:58
Να σας ευχαριστησω για τις πολυ χρησιμες συμβουλες.Λοιπον μου στειλανε απο την ασφαλιστικη μου στην Αθηνα οτι δεν εχω προκαλεσει καποιο ατυχημα τα τελευταια 3 χρονια.Διπλωμα εχω το καρτελακι που γραφει τα παντα και τις ημερομηνιες σωστα και επαγγελματικου Γ ευτυχως.Τα δινω αυριο στους brokers και θα σας ενημερωσω για τις προσφορες που θα παρω._friends:

Sotiria_
27.10.2012, 21:33
Καλησπέρα παιδιά!
Εγώ και ο φίλος μου ενδιαφερόμαστε για μετανάστευση στον Καναδά. Ο φίλος μου έχει σπόνσορα από εκεί και θα βγάλει έτσι τη βίζα του.
Αυτά που θέλω να μάθω είναι:
1. Μπορώ να συμπεριληφθώ στη βίζα του ως σύντροφός του; (είμαστε 2 χρόνια μαζί)
2. Αν όχι, μπορώ να πάω με τουριστική; Έχω διαβάσει κάποια πράγματα ότι ζητάνε να δουν λογαριασμό στην τράπεζα. Ισχύει κάτι τέτοιο;
3. Πού μπορώ να βρω τα πανεπιστήμια που υπάρχουν στο Τορόντο; Ισχύουν οι ίδιοι όροι με την Αυστραλία; (δουλειά part time και full στις διακοπές;)
Ευχαριστώ!

Headbanger
01.11.2012, 19:54
1) κάντε πολιτικό γάμο. δεν υπάρχει common law στην Ελλάδα ακόμα.
2) ναι συνήθως ζητάνε λογαριασμό στην τράπεζα.
3) ανάλογα τι βίζα έχεις. cic.gc.ca για περισσοτερα

mag100
02.11.2012, 14:56
Καλησπερα

Θα ηθελα να μεταναστευσω στon Kαναδα, αλλα δεν εχω αυτο που λεμε ακρες.Ενα γνωστο κατι! Ειλικρινα δεν ξερω πως να κινηθω. Υπαρχει Ελληνικη κοινοτητα εκει? Δουλειες? Οι Ελληνες του εξωτερικου βοηθανε?

Πως με συμβουλευετε να κινηθω?
Παραδειγμα εαν ετσι ξεκαρφωτος παω στο Τοροντο στην Greektown κ ρωτησω υπαρχει πιθανοτητα κ τι που κυριως να στραφω.

Καπου διαβασα οτι οι Ελληνες πηγανουν για εργασιαι εκει 6 μηνες κ τους υπολοιπους 6 μηνες Ελλαδα.
Τι δουλειες κανουν κ πως το ξεκινας αυτο.
Θα πρεπει να κλεισω ενα αεροπορικο εισητηριο για 5-6 μηνες αφου δεν θελει βιζα, οταν ομως περασω εκει στο τελωνειο κ θα μου κανουνε ερωτησεις ποσο καιρο θα μεινω κ που, ποιον εχω εκει εν ολιγης δεν ειναι λιγο υποψιασμενοι οτι εγω παω για δουλεια η το αφηνουνε σαν ελαστικότητα.

Εχω τελειωσει ΙΕΚ πληροφορικης αλλα μαλλον για εκει θα ειναι ενα τιποτα
αφου το μορφωτικό τους επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο.
Καθως κ βοηθου ηλεκτρολογου.

Και παλι καλησπερα

Sakis230
02.11.2012, 17:18
Υπάρχει κ αυτός ο τρόπος...
Μπορείς να κάνεις αίτηση ο ίδιος ή κάποιος άλλος με εξουσιοδότηση σου στο υπουργείο μεταφορών εκεί που έβγαλες το δίπλωμα για να σου δώσουν βεβαίωση από πότε έχεις βγάλει τα διπλώματα που έχεις αναλυτικά ημερομηνίες κ κατηγορίες κ είναι κ πιο κατατοπιστικό κ έγκυρο.
Αυτό έκανα εγώ κ με 0 ευρώ.:cool_:

:thanks_
Jim συμφωνώ μαζί σου για τον τρόπο με κόστος "0" €,
αλλά, και αυτό το χαρτί, δεν θα χρειαστεί επίσημη μετάφραση? _antio:_antio:

sakkis79
12.11.2012, 21:10
Γειά σας παιδιά!! Διάβασα το θεμα και πραγματικά με βοήθησε!! Ονομάζομαι Τάσος Μότσης και ειμαι κατα κάποιο τρόπο ανεργος αφου η εταιρεία που δουλεύω μας έχει σε εκ περιτοπής εργασία 1 μέρα την εβδομάδα!! Απο τις 18 απριλίου έχω να δουλέψω!! Μόνο το καλοκαίρι έκανα κατι εκτακτα σαν σερβίτορος σε catering..Η οικονομική μας κατάσταση έχει φτάσει στο μη παρέκει!! Εχω ξαδέρφια στο Τορόντο και μάλιστα στο Downtown, και μου είπαν οτι μπορώ να πάω εκεί και να δώσουν αυτοί τα 10000 δολλάρια που χρειάζονται ( και φυσικά ό,τι άλλο χρειαστεί) μιας και έχουν αρκετά λεφτά και καλά εισοδήματα. Μάλιστα μου είπαν οτι αν έχω το ενλόγω ποσό, μπορώ να μείνω μέχρι 2 χρόνια. Ισχύει αυτό ή πρέπει για κάθε 6μηνο να έχω 10χιλ? Το έχουμε πάρει πολύ ζεστά και εγώ και η γυναίκα μου μιας και έχουμε και ένα παιδάκι και θα έχουμε σίγουρα καλύτερο μέλλον εκεί!! Τουλάχιστον η ξαδέρφη επιμένει γι'αυτο μιας και γεννήθηκε και μεγάλωσε Καναδά και είναι παντρεμένη με 3 παιδιά. Γνωρίζω επίσης και για το Federal Skilled Worker Visa για το οποιο ξέρω οτι θα μπουν και νέες ειδικότητες απο 1/1/2013. Εγώ δούλευα τα τελευταία 10 χρόνια σαν τεχνικός Η/Υ και μηχανών γραφείου με εμπειρία και σε δίκτυα και τηλεφωνικά κέντρα SIEMENS. Βασικά δεν με ενδιαφέρι τι δουλειά θα κάνω αν έρθω Τορόντο.. κανω τα πάντα!! Μίλησα πριν λίγες μέρες με ένα δικηγορικό γραφείο στο Τορόντο και συμπλήρωσα ενα τέστ που εξακριβώνει ( συμφωνα με το γραφείο αυτο) αν έχω τη δυνατότητα να μετοικίσω στον Καναδά. Οποιαδήποτε βοήθεια απο μέρους σας θα μου είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!

samV
15.11.2012, 23:34
Προσοχη στα γραφεια φιλε....

φιλος μου με καναδεζα γυναικα που επρεπε να ειχε ξεμπερδεψει σε 6-8 μηνες ταλαιπωρειται (ακομα δεν τελειωσε) δυο μιση χρονια τωρα.... εμπλεξε δυο φορες με λαμογιο δικηγορο στο Μοντρεαλ...

δεν σου λεω οι ειναι ολοι απατεωνες.... θελει ομως πολυ προσοχη... τα χρηματα που θα χασεις ειναι το λιγοτερο...

το δραμα ειναι ο χρονος που χανεις!

κοιτα εδω http://www.cic.gc.ca/english/information/protection/fraud/index.asp

Νικος Α
17.11.2012, 08:23
Γεια σας.Με λενε Νικο και εδω και καιρο ζω και εργαζομαι στον Καναδα σε ελληνικο εστιατοριο στην επαρχια.Απο την ημερα που βρεθηκα εδω μεχρι και σημερα αντιμετωπιζω παρα πολλα προβληματα και πηρα την αποφαση να αλλαξω δουλεια.Ενα απο τα προβληματα ομως ειναι και η αδεια εργασιας που ειναι πολυ περιορισμενη και συγκεκριμενα δεν μου επιτρεπεται να εργαστω σε αλλο μερος ή για αλλον εργοδοτη εκτος του τωρινου.Μηπως ξερει κανεις πώς μπορω να την απελευθερωσω;

samV
18.11.2012, 11:37
το πιο γρηγορο θα ηταν να γνωριζες καποια καναδεζα και ετσι θα ελυνες το προβλημα σου...

το θεμα ειναι οτι δεν μιλαμε για ψευτικο γαμο γιατι εκει μπλεκεις...

ΡΑΝΙΑ73
18.11.2012, 21:09
Πως κατάφερες και βρήκες εργοδότη?? Εγώ και ο άντρας μου (Μηχανικοί και οι δύο) ψάχνουμε εδώ και δύο χρόνια αλλά τίποτα....μήπως μπορείς να βοηθήσεις καθόλου?

ΡΑΝΙΑ73
18.11.2012, 21:16
παιδιά γεια σας .

έχω νέα από το μέτωπο που λέγετε Καναδάς

δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλά ο χρόνος θα το δείξει.

μίλησα με έναν δικηγόρο στο Μόντρεαλ όσο αφορά την μετανάστευση μου στον Καναδά

(ο άνθρωπος πάρα πολύ καλός το ομολογώ ότι έχω μείνει άφωνος).

που τέτοια εδώ.........

μου είπε ότι πρέπει να έχω προσφορά εργασίας από κάποιον, δηλωμένη στο ιμιγκρεσιον

για να πάρω την αδεία εργασίας.

και εδώ είναι η απόλυτη κολ....α έκανα τηλ στον μελλοντικό μου εργοδότη (Καναδός).

και του ανέφερα ότι είχαμε πει με τον δικηγόρο .

ΘΑ ΕΤΟΙΜΆΣΕΙ ΌΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΆ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΤΑ ΣΤΕΊΛΕΙ Ο ΆΝΘΡΩΠΟΣ τα υπόλοιπα που θα λείπουν από τα χαρτιά θα τα συμπληρώσω εγώ και θα του τα επιστρέψω.

μόλις πάρει το χάρτη που θα λέγει το οκ θα μου το στείλει και ταξιδεύω για Καναδά στο αεροδρόμιο δείχνω χαρτιά από Καναδά διαβατήριο ταυτότητα και μου δίνουν άδεια εργασίας

επιτόπου και ξεκινάω εργασία και καινούρια Ζωή.

όλα αυτά κάνουν γύρω στους 3-5 μήνες χαλάλι όμως.

καθε νεο θα σας το γραφω

Πως κατάφερες και βρήκες εργοδότη?? Εγώ και ο άντρας μου (Μηχανικοί και οι δύο) ψάχνουμε εδώ και δύο χρόνια αλλά τίποτα....μήπως μπορείς να βοηθήσεις καθόλου?

EL HOPLITE
18.01.2013, 13:44
Φίλοι,
θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο να μας περιγράψουν οι συμπατριώτες μας που μένουν μόνιμα στον Καναδά,μέσα από την δική τους οπτική γωνία,για την ζωή και τις συνθήκες στην χώρα.

Θέτω ένα πλαίσιο θεμάτων προς διευκόλυνση,το οποίο βέβαια μπορεί να διευρυνθεί.

ΕΡΓΑΣΙΑ -

1) Πρόσβαση στην αγορά εργασίας ( εύκολη-δύσκολη ? αυστηρά κριτήρια ? κτλ.),

2) Μισθοί ,

3) Εργασιακό περιβάλλον,κουλτούρα,

ΚΡΑΤΟΣ -

1) Πόσο κοινωνικό κράτος είναι ?

2) Υπάρχει έντονη λογοκρισία ? ( Νετ,τύπος κτλ.) και κεκαλυμμένη καταστολή ?

3) Φόροι,Φορολογική πολιτική ( Δίκαιοι,άδικοι,μεγάλοι αδικαιολόγητοι φόροι ? κτλ.),

ΚΟΙΝΩΝΙΑ-

1) Εγκληματικότητα,

2) Ανοικτή-κλειστή ? Διαιρεμένη σε κύκλους ( οικονομικών συμφερόντων,εθνικών χαρακτηριστικών ή επαγγελματικών τάξεων κτλ.)

3) Ποια η ομοιότητα και ποιες οι διαφορές με την Ελληνική κοινωνία ?

4) Ελληνική Κοινότητα

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ -

1) Περιγραφή για πάρκα,εθνικούς δρυμούς,την πόλη και την γειτονιά σας,

2) Ο Καιρός ( παλεύεται ? σας λείπει ο Ελληνικός καιρός ? )

ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ - Ότι αφορά ψυχαγωγία ( Clubing,Gym,Joking,Cinema,Sports κτλ.).

Αναμένω και ελπίζω αναμένουμε τα γραπτά σας με μεγάλο ενδιαφέρον.

Η Συνέχεια ανήκει σε εσάς ,τους μόνιμους κατοίκους του Καναδά !

pontiacidou
19.01.2013, 17:23
Μπορω να σου πω με σιγουρια,πως η πλειοψηφια των παλαιοτερων μεταναστων δεν κοιτανε καν προς τα εδω οποτε δεν ειναι πλεον συμπατριωτες μας.Απο κει και περα εξαρταται σε ποια περιοχη του Καναδα θα εγκατασταθεις.Ο γαλλοφωνος Καναδας δεν ειναι προοδευτικο μερος και γενικα η κουλτουρα στο Κεμπεκ ειναι κατι απροσδιοριστο σε μενα, προκειμενου να διασωθει η γαλλικη γλωσσα.Κοινωνικο κρατος ειναι, ιδιως αν προερχεσαι απο εμπολεμη ζωνη και ζητας ασυλο. Το κλιμα ειναι ενα "αγκαθι" και οι γλυστρες στον παγο δεν ειναι αστειο για τους ηλικιωμενους. Απο ψυχαγωγια, κοντα ειναι το Λας Βεγκας ,Νεα Υορκη. Η νοοτροπια ειναι ενα θετικο του Καναδα και σεβοντε τους νομους και πληρωνουν απιστευτους φορους χωρις παραπονα και απεργιες.Τα παρκα ειναι σε αφθονια,ο κοσμος χαιρετε τις δραστηριοτητες στην φυση,στην ιδια του την γειτονια πολλες φορες.
Αυτα απο εμενα,μια canadian citizen.

pontiacidou
20.01.2013, 17:54
Ο φορος ειναι 40% για ολα τα εισοδηματα και 50% για ποσα που ξεπερνανε τα 100 χιλιαρικα και καταβαλεται μηνιαιως. Στην δηλωση που γινεται μια φορα τον χρονο οπως εδω,γινεται συμψηφισμος (digest) για τυχον λαθος υπολογισμους. Για μαστερ θα παρεις εστω 4000 CAD. Στον Καναδα οπως σε ολες τις προηγμενες χωρες υπαρχουν τα internships και ετσι γινεται η δικτυωση. Αν δεν εχεις συνηθισει στο πρασινο θα σου κακοφανει το παρκο!...αλλα αν εχεις σκυλο θα το λατρεψει.

EL HOPLITE
21.01.2013, 12:49
Μπορω να σου πω με σιγουρια,πως η πλειοψηφια των παλαιοτερων μεταναστων δεν κοιτανε καν προς τα εδω οποτε δεν ειναι πλεον συμπατριωτες μας.Απο κει και περα εξαρταται σε ποια περιοχη του Καναδα θα εγκατασταθεις.Ο γαλλοφωνος Καναδας δεν ειναι προοδευτικο μερος και γενικα η κουλτουρα στο Κεμπεκ ειναι κατι απροσδιοριστο σε μενα, προκειμενου να διασωθει η γαλλικη γλωσσα.Κοινωνικο κρατος ειναι, ιδιως αν προερχεσαι απο εμπολεμη ζωνη και ζητας ασυλο. Το κλιμα ειναι ενα "αγκαθι" και οι γλυστρες στον παγο δεν ειναι αστειο για τους ηλικιωμενους. Απο ψυχαγωγια, κοντα ειναι το Λας Βεγκας ,Νεα Υορκη. Η νοοτροπια ειναι ενα θετικο του Καναδα και σεβοντε τους νομους και πληρωνουν απιστευτους φορους χωρις παραπονα και απεργιες.Τα παρκα ειναι σε αφθονια,ο κοσμος χαιρετε τις δραστηριοτητες στην φυση,στην ιδια του την γειτονια πολλες φορες.
Αυτα απο εμενα,μια canadian citizen.

Γειά σου pontiacidou !

Thanks for your reply.

Πολύ ωραία όλα αυτά που γράφεις.
Βέβαια καθώς το θέμα μεταφέρθηκε στο thred < Ανταπόκριση από τον Καναδά > μπορείς ανά πάσα στιγμή να παρεμβαίνεις
με οποιαδήποτε πληροφορία,γεγονός ή μετάδοση νέων από την χώρα των Πλατανόφυλλων.

Πλέον είσαι επίσημη Reporter from Montreal !

elecores
17.04.2013, 05:18
καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

Είμαι γεννημένη στον Καναδά και έχω κάνει Καναδούς υπηκοους και τα 3 μου παιδιά, το μεγαλύτερο 8 χρονών.
Πριν λίγες μέρες ήρθα στο Τορόντο και σε μερικές επιστρέφω πίσω, έβγαλα social insurance number και αύριο θα πάω να ρωτήσω για παιδιά μου στο σχολείο.
Η απόφαση που πάρθηκε με τους εδώ συγγενείς είναι να μείνουμε μαζί τους για όσο διάστημα χρειαστεί (υπολογίζουν 2 χρόνια τουλάχιστον). Οπότε ο παράγων πληρώνω ενοίκιο δε παίζει δοξα τω θεω....

Το πρώτο θέμα που με καίει είναι τι θα γίνει με τον σύζυγο, 1) έχει ακόμα δουλειά στην Ελλάδα (ανέκδοτο το ξέρω), που του κολλάνε βαρέα ένσημα και χρειάζεται περίπου 600 - δηλαδή 2 χρόνια - για να θεμελιώσει σύνταξη με το όριο των 6000 που θέσανε. Αξίζει να περιμένει ή υπάρχει συνεργασία μεταξύ Ελλάδας Καναδά και θα συμπληρωθούν?
2) τι διαδικασία χρειάζεται για να τον φέρω ως μόνιμο κάτοικο στη χώρα? είμαστε 11 χρόνια παντρεμένοι. θα χρειαστεί αυτό το ποσό των 2500-3500 που αναφέρατε?
3) δε μιλάει καθόλου αγγλικά....
4) το δίπλωμα της οδήγησης του είναι επαγγελματικό, εργάζεται ως επαγγελματίας οδηγός, αν το μετατρέψει σε Καναδικό θα είναι πάλι επαγγελματικό? θα πάψει να ισχύσει στην Ελλάδα?

κι έρχομαι σε εμένα που έχω πολλά άγχη και ανασφάλειες...
Θα βρω δουλειά?
τα αγγλικά μου είναι χάλια, υπάρχει σχολείο που μπορώ να πάω για να τα βελτιώσω?
αν εγώ δουλεύω τα παιδιά ποιος θα τα κρατάει? είπαμε θα μείνουμε στους συγγενείς, μη το παρακάνουμε κιόλας...
με το δίπλωμα της οδήγησης, μπορώ να βολευτώ με το διεθνές της ΕΛΠΑ? αν το μετατρέψω σε Καναδικό πως θα οδηγάω στην Ελλάδα? δε μπορώ να έχω δυο διπλώματα?

τα παιδιά θα προσαρμοστούν, εντάξει μικρά είναι, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το εύκολο κομμάτι...

οικοσκευή με συμφέρει να φέρω? στην Ελλάδα έχω έπιπλα αρκετά καλής ποιότητος και πολύ καλό νοικοκυριο γενικώς, που ούτε να τα χαρίσω θέλω, αλλά ούτε και να τα ξαγοράσω εδώ γίνεται...

θα έγραφα μέχρι το πρωί, αλλά το νετμπουκ μου σπάει τα νεύρα...

Περισσότερα το Σ/Κ από τον υπολογιστή μου στην Ελλάδα.

Πάντως λε παιδιά ωραιότερη είναι η Ελλαδίτσα μας, δε ξέρω αλλά δε μου αρέσει εδώ, που το είδατε το πράσινο, εγώ όλα κίτρινα και ξερά τα βλέπω...
Ίσως επειδή ζω σε ένα σπίτι τεραστίων διαστάσεων, μέσα στα πεύκα και 300 μετρα από τη θάλασσα....

EL HOPLITE
18.04.2013, 14:34
[QUOTE=elecores;65082]καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα
Διάβασα με πολύ ενδιαφέρον όλες τις σελίδες και ψιλομπερδεύτηκα, αγχώθηκα, προβληματίστικα ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ...

Η απάντηση του κειμένου στο thred < Μετανάστευση στον Καναδά >.

Panvdlp
18.04.2013, 16:19
καλησπέρα (Καναδά)-Καλημέρα (Ελλάδα) κι από εμένα

Είμαι γεννημένη στον Καναδά και έχω κάνει Καναδούς υπηκοους και τα 3 μου παιδιά, το μεγαλύτερο 8 χρονών.
Πριν λίγες μέρες ήρθα στο Τορόντο και σε μερικές επιστρέφω πίσω, έβγαλα social insurance number και αύριο θα πάω να ρωτήσω για παιδιά μου στο σχολείο.
Η απόφαση που πάρθηκε με τους εδώ συγγενείς είναι να μείνουμε μαζί τους για όσο διάστημα χρειαστεί (υπολογίζουν 2 χρόνια τουλάχιστον). Οπότε ο παράγων πληρώνω ενοίκιο δε παίζει δοξα τω θεω....

Το πρώτο θέμα που με καίει είναι τι θα γίνει με τον σύζυγο, 1) έχει ακόμα δουλειά στην Ελλάδα (ανέκδοτο το ξέρω), που του κολλάνε βαρέα ένσημα και χρειάζεται περίπου 600 - δηλαδή 2 χρόνια - για να θεμελιώσει σύνταξη με το όριο των 6000 που θέσανε. Αξίζει να περιμένει ή υπάρχει συνεργασία μεταξύ Ελλάδας Καναδά και θα συμπληρωθούν?
2) τι διαδικασία χρειάζεται για να τον φέρω ως μόνιμο κάτοικο στη χώρα? είμαστε 11 χρόνια παντρεμένοι. θα χρειαστεί αυτό το ποσό των 2500-3500 που αναφέρατε?
3) δε μιλάει καθόλου αγγλικά....
4) το δίπλωμα της οδήγησης του είναι επαγγελματικό, εργάζεται ως επαγγελματίας οδηγός, αν το μετατρέψει σε Καναδικό θα είναι πάλι επαγγελματικό? θα πάψει να ισχύσει στην Ελλάδα?

κι έρχομαι σε εμένα που έχω πολλά άγχη και ανασφάλειες...
Θα βρω δουλειά?
τα αγγλικά μου είναι χάλια, υπάρχει σχολείο που μπορώ να πάω για να τα βελτιώσω?
αν εγώ δουλεύω τα παιδιά ποιος θα τα κρατάει? είπαμε θα μείνουμε στους συγγενείς, μη το παρακάνουμε κιόλας...
με το δίπλωμα της οδήγησης, μπορώ να βολευτώ με το διεθνές της ΕΛΠΑ? αν το μετατρέψω σε Καναδικό πως θα οδηγάω στην Ελλάδα? δε μπορώ να έχω δυο διπλώματα?

τα παιδιά θα προσαρμοστούν, εντάξει μικρά είναι, αυτό πιστεύω ότι θα είναι το εύκολο κομμάτι...

οικοσκευή με συμφέρει να φέρω? στην Ελλάδα έχω έπιπλα αρκετά καλής ποιότητος και πολύ καλό νοικοκυριο γενικώς, που ούτε να τα χαρίσω θέλω, αλλά ούτε και να τα ξαγοράσω εδώ γίνεται...

θα έγραφα μέχρι το πρωί, αλλά το νετμπουκ μου σπάει τα νεύρα...

Περισσότερα το Σ/Κ από τον υπολογιστή μου στην Ελλάδα.

Πάντως λε παιδιά ωραιότερη είναι η Ελλαδίτσα μας, δε ξέρω αλλά δε μου αρέσει εδώ, που το είδατε το πράσινο, εγώ όλα κίτρινα και ξερά τα βλέπω...
Ίσως επειδή ζω σε ένα σπίτι τεραστίων διαστάσεων, μέσα στα πεύκα και 300 μετρα από τη θάλασσα....

Γεια και συγχαρητήρια για την νέα σου ζωή εκεί. Πίστεψέ με σε λίγο καιρό θα συνηθίσεις. Δεν φαντάζεσαι πόσο τυχεροί είσαστε.! Όσο για το κράτος που λέγεται Ελλάδα , έτσι που το καταντήσανε ας μείνουν εδώ αυτοί που δημιουργήσανε αυτήν την κατάσταση. (πραγματικά το εύχομαι ). Σε ότι αφορά το θέμα των Αγγλικών μην σε αγχώνει. Θα δεις ότι θα αρχίσεις να μιλάς τα Αγγλικά ‘’φαρσί ‘’ χωρίς να το καταλάβεις. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις κάποιο φροντιστήριο Αγγλικών για τους αλλοδαπούς εκεί. Συνήθως πληρώνεις ένα συμβολικά τίμημα . ‘Όσο για τα διπλώματα οδήγησης πιστεύω ότι ως μόνιμος κάτοικος Καναδά θα πρέπει να βγάλεις ένα Καναδικό δίπλωμα όταν είσαι έτοιμη . Τα διπλώματα της ΕΛΠΑ ισχύουν αλλά μέχρι ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Σας εύχομαι τα καλύτερα.xaroumenaki

panteli1
24.04.2013, 03:12
oneiro zo min me ksipnate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3 evdomades ston canada kai ayta pou zo einai apisteyta .edo poy katoiko sto WESTLOCK tis Albertas pleon einai perifima oi anthropoi einai yperoxoi toulaxiston me osous exo erthei se epafi ,na se kalodextoun ,na se voithisoyn ,to provlima sou to kanoyn diko toys kai kitane pos tha to lisoyn.opoy kai na pas gia diafora xartia se dexonte me eygenia kai se eksipiretoyn me xamogelo o ergodotis moy sxistike na me voithisei mexrei kai kapia sovara eksoda gia na apoktiso adeia ergasias ta plirose ekeinos ,na moy vrei spiti ,aytokinito den pisteyo ayto poy zo ,aiones piso eimaste stin ellada kai apo anthropia alla kai apo diaviosi.mporei na exoyn 7 mines xioni alla einai 12 mines kalokairi stis kardies tous oi anthropoi edo kaiayto ta leei ola .paidia min stamatate gia tipota ton agona poy kanete gia na erthete ston canada AKSIZEI .tha me thimithite ,edo eiparxei mellon kai ayrio gia ta paidia sas ,plousioi den tha ginete pou mporei kapoi na ginoyn alla mia zoi aneti tha tin exete .apisteyti xora apisteytoi anthropoi,ayta pros to paron tha ta ksanapoyme paidia

jimathens
24.04.2013, 13:18
oneiro zo min me ksipnate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:ypnos_2::ypnos_2:_friends::kouragio:

panteli1
25.04.2013, 01:29
:victory::bravo_:
Καταρχην τα βλεπεις κιτρινα και ξερα γιατι δεν ηρθε ακομα η Ανοιξη!
Απο κει και περα ναι ξεχνας τα καφεδακια σου, ξεχνας τα ξενυχτια σου, ξεχνας να τρως σουβλακια και κρεπα στις 4.00 το πρωι μετα απο κρεπαλι, ξεχνας διπλοπαρκαρισμα "2 λεπτα αδερφε και το πηρα", τα ξεχνας ολα!
Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα, να εκτιμας ενα ψαρι φρεσκο και οντως να το πληρωνεις σαν φρεσκο, σταματας να σκεφτεσαι κουτοπονηρα (χλωμο γιατι ειναι στο DNA μας δυστυχως) αλλα τουλαχιστον προσπαθεις να μην σκεφτεσαι ετσι, να μη νομιζεις οτι σου λενε καλημερα και αρα κατι θελουν απο σενα, καταλαβαινεις πως ειναι ενας περηφανος λαος για την χωρα του και την σημαια του χωρις να κατηγορουνται για φασιστες κτλ κτλ κτλ.
Τα ζυγιζεις και βλεπεις τι προτιμας!
Εγω δεν χρειαστηκα λεπτο να τα ζυγισω, μου δοθηκε η ευκαιρια και γεια σας! Και σου μιλαει καποιος που ειχε αρκετα καλη δουλεια, που λατρευε καθε μερα το απογευμα εναν φρεντο με τους φιλους του, που λατρευα τις Κυριακες το γηπεδο με τον πατερα μου κτλ κτλ, αλλα δεν αντεχε αλλο την γκρινια, την μιζερια, την λαμογια, που σιχαινομουνα τον εαυτο μου να τα μετραω ξανα και ξανα για να παω την κοπελα μου ενα σινεμα!
Ζωη λοιπον και οχι επιβιωση!

sotiris th
25.04.2013, 04:25
:bravo_:jack83

canadiara
25.04.2013, 05:58
Απο κει και περα ναι ξεχνας τα καφεδακια σου, ξεχνας τα ξενυχτια σου, ξεχνας να τρως σουβλακια και κρεπα στις 4.00 το πρωι μετα απο κρεπαλι, ξεχνας διπλοπαρκαρισμα "2 λεπτα αδερφε και το πηρα", τα ξεχνας ολα!
Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα, να εκτιμας ενα ψαρι φρεσκο και οντως να το πληρωνεις σαν φρεσκο, σταματας να σκεφτεσαι κουτοπονηρα (χλωμο γιατι ειναι στο DNA μας δυστυχως) αλλα τουλαχιστον προσπαθεις να μην σκεφτεσαι ετσι, να μη νομιζεις οτι σου λενε καλημερα και αρα κατι θελουν απο σενα, καταλαβαινεις πως ειναι ενας περηφανος λαος για την χωρα του και την σημαια του χωρις να κατηγορουνται για φασιστες κτλ κτλ κτλ.
Τα ζυγιζεις και βλεπεις τι προτιμας!
Εγω δεν χρειαστηκα λεπτο να τα ζυγισω, μου δοθηκε η ευκαιρια και γεια σας! Και σου μιλαει καποιος που ειχε αρκετα καλη δουλεια, που λατρευε καθε μερα το απογευμα εναν φρεντο με τους φιλους του, που λατρευα τις Κυριακες το γηπεδο με τον πατερα μου κτλ κτλ, αλλα δεν αντεχε αλλο την γκρινια, την μιζερια, την λαμογια, που σιχαινομουνα τον εαυτο μου να τα μετραω ξανα και ξανα για να παω την κοπελα μου ενα σινεμα!

σε μερικά συμφωνώ μαζί σου και σε μερικά πάλι θα διαφωνήσω. συμφωνώ οτι ναι, είναι κίτρινα γιατί μάλλον δεν έχει έρθει η άνοιξη. ειδικά αυτή η εποχή είναι υπέροχη να περπατάς στους δρόμους, του βανκούβερ τουλάχιστον, και να βλέπεις τα δέντρα στους δρόμους να είναι ανθισμένα όπως φαίνονται εδώ Google Image Result for http://0.tqn.com/h/govancouver/1/H/4/9/-/-/Vancouver_Cherry_Blossoms.JPG (http://www.google.ca/imgres?q=vancouver+pink+trees&sa=X&hl=en&biw=1366&bih=673&tbm=isch&tbnid=unxrb4XAMydm9M:&imgrefurl=http://govancouver.about.com/b/2011/04/01/vancouver-festivals-pretty-in-pink.htm&docid=yFYXUsDHBuEYIM&imgurl=http://0.tqn.com/h/govancouver/1/H/4/9/-/-/Vancouver_Cherry_Blossoms.JPG&w=300&h=199&ei=6KR4UebnBMHgiwL9o4HgAw&zoom=1&ved=1t:3588,r:9,s:0,i:110&iact=rc&dur=1224&page=1&tbnh=159&tbnw=240&start=0&ndsp=17&tx=117&ty=117) έτσι ακριβώς είναι.
τώρα για τα ξενύχτια, αν θες, τα βρίσκεις και καναδικά και ελληνικά (ναι υπάρχουν, όχι μπουζούκια απλά ελληνικά μαγαζιά που παίζουν ελληνική μουσική και μαζεύονται έλληνες και κάνουν λίγο σαματά, ρίχνουν μια γυροβολιά έτσι να θυμηθούν την πατρίδα). και φαγητό 24 ώρες υπάρχει, δεν είναι το βρώμικο στη μαβίλη αλλά έχει mac και burger king. το διπλοπαρκάρισμα όμως το ξενάς, δεν παίζει εκτός και αν θέλεις να στο σηκώσουν, μάλιστα έχω πετύχει αστυνομικό να κάθεται με περιπολικό και να κοιτάει αν πέρασαν τα λεπτά στα παρκόμετρα και να γράφουν κλήσεις. επίσης δεν υπάρχει δακτύλιος, όποιος έχει ζήσει αθήνα ξέρει τι μαρτύριο είναι αυτό. στο κέντρο επιτρέπεται το παρκάρισμα, για 2 ώρες με πληρωμή, $2-3, ή και χωρίς σε μερικούς δρόμους. και βρίσκεις πάντα θέση.
το ψάρι είναι φρέσκο αλλά μεγάλο, δεν υπάρχει μαρίδα και αθερίνα, αλλά ο σολομός τα σπάει, αν είναι άγριος sockeye είναι τέλειο και χωρίς ίχνος λίπους, ότι πρέπει για τις κυρίες που προσέχουν τη διατροφή τους :lol2:
επίσης συμφωνώ, οτι είναι περρήφανοι για τη χώρα τους, κι ας μην έχει τη δική μας ιστορία και ας είναι ο καθένας από τις 4 γωνιές του πλανήτη. ζήλεψα όταν είδα hockey την πρώτη φορά γιατί πριν τον αγώνα τραγουδούσαν τον εθνικό ύμνο. ας τολμήσει να το κάνει κανείς στην ελλάδα και τον έχουν πει χρυσαυγίτη!
εκεί που θα διαφωνήσω όμως είναι οτι η κουτοπονηριά είναι δικό μας "προτέρημα". δυστυχώς υπάρχουν κι εδώ οι "καλοί" άνθρωποι και δεν αναφέρομαι στις συμμορίες με τα ναρκωτικά, ναι υπάρχουν κι αυτά, δεν είναι δα και ο παράδεισος!!! η λαμογιά υπάρχει κι εδώ, απλά την καμουφλάρουν με το χαμόγελο και την ευγένεια, ενώ στην ελλάδα το να είναι κανείς λαμόγιο θεωρείται και μάγκας και το καυχιέται πολλές φορές.
όσο για την επιβίωση, εξαρτάται τι ζητάς από τη ζωή. ναι, μπορεί να βγάζεις καλύτερα λεφτά απ' ότι στην ελλάδα με τον βασικό εδώ, αλλά τι δουλειά θα κάνεις για να πάρεις τον βασικό; αν είχες καλή δουλειά στην ελλάδα και έρχεσαι εδώ και πλένεις πιάτα, κι ας είναι τα ηλύσια πεδία όταν βγαίνεις έξω, δεν ξέρω κατά πόσο δεν είναι επιβίωση αυτό...

elecores
29.04.2013, 07:40
Αρχιζεις βεβαια να θυμασαι πως ειναι να ζεις σαν ανθρωπος, με ηρεμια, να εκτιμας μια βολτα,
..............................

Κρατάω την τελευταία σου φράση!!! γιατί ενώ "ζούσαμε" και "ζούμε" στην Ελλάδα, σε λίγο μας βλέπω να αρχίσουμε να επιβιώνουμε... γιατί ξέρω πολύ καλά ότι "αφού καίγεται το σπίτι του γείτονα, σε λίγο φτάνει η φωτιά και στο δικό μου..."

Πάμε στα παραπάνω - για την Άνοιξη, θα βρω χρόνο να βάλω μερικές φώτο, από αυτά που βλέπω καθέ μέρα, ανοίγοντας την πόρτα μου... αλλά ναι το ξέρω δε ζεις με αυτά, δίκιο έχεις....

Καφεδάκι δεν πίνω, ευτυχώς ή δυστυχώς με αρρωσταίνει ο καφές. Αυτό όμως που ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, είναι η φραπιέρα, γιατί, εκεί χτυπάω το αυγολέμονο, το γάλα των παιδιών, τις σάλτσες για τις σαλάτες, τις κρέμες και γενικώς.... αποφάσισα όμως να πάρω μετασχηματιστή και φραπιέρα μαζί μου :cool_:

Τα ξενύχτια, όπου και αν βρίσκομαι θα τα κάνω, με 3 μικρά παιδιά, όπου και να βρίσκεσαι το ξενύχτι ίδιο είναι!!!!

Σουβλάκια, ναι μεν μπορεί να είμαι canadian citizen γεννημένη στον Καναδά, στην Ελλάδα όμως μεγάλωσα, τα τρώω, τα λατρεύω αλλά παράλληλα το απέξω το σιχαίνομαι, οπότε τα φτιάχνω μόνη μου... λοιπόν τι εδώ, τι εκεί....
Εμπειρία με κρέπα... εγώ έγκυος στο 3ο παιδί, ε ζήλεψα να φάω μια κρέπα. Πάμε λοιπόν στο Μικρολίμανο να φάω μια κρέπα. Όχι μόνο είχε κλείσει η μοναδική κρεπερή που ήξερα, αλλά και το επόμενο μαγαζί που είχε ανοίξει στον χώρο του, είχε κλείσει κι αυτό... Έτσι έφτιαξα μόνη μου - Ναι και αυτές τις πετυχαίνω τέλεια....
Τελευταία φορά που είχα κάνει κρεπάλι, πληρώναμε ακόμα σε δραχμές και κόστιζε 1500 δρχ το ποτό και 350 δρχ ο καφές...!!!

Αυτό που θα μου λείψει είναι η ζωή μου εδώ και τι εννοώ: το σπίτι μου, το νοικοκυριό μου, τα βιβλία μου, τα οικεία μέρη και πρόσωπα, η ρουτίνα μου γενικώς.... Σκέφτομαι τα παιδιά μου (η μεγάλη είναι 8), πρώτη μέρα σε ένα σχολείο που ΔΕΝ θα καταλαβαίνουν λέξη, που θα βρεθούν σε ένα άγνωστο τελείως διαφορετικό τόπο, με άγνωστους ανθρώπους κλπ κλπ κλπ...

Ξέρω για άλλους μπορεί να είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερες εσύ, για εμένα είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερα εγώ, όπως όμως και να το κάνουμε, μπερδεμένη είμαι ΑΛΛΑ αποφασισμένη να πάω.... και είδωμεν...

Alice
29.04.2013, 11:14
Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου και μένα θα μου λείψουν τα γνώριμα μου σημεία εκεί που είδα γνώρισα έζησα και έχτισα αναμνήσεις μέρη αλλά μαζί με τις όμορφες στιγμές είχα και πολύ άσχημες για κάθε ένα από αυτά .... οπότε θα κάνω καινούριες αναμνήσεις στιγμές και μέρη που θα αγαπήσω και θα δεθώ μαζί τους αν και είμαι μεγάλη σε ηλικία νομίζω ότι έχω ακόμα πάρα πολλά να ζήσω κι εδώ.....
Alice από Adelaide...

EL HOPLITE
29.04.2013, 15:02
[QUOTE=elecores;66184

Αυτό που θα μου λείψει είναι η ζωή μου εδώ και τι εννοώ: το σπίτι μου, το νοικοκυριό μου, τα βιβλία μου, τα οικεία μέρη και πρόσωπα, η ρουτίνα μου γενικώς.... Σκέφτομαι τα παιδιά μου (η μεγάλη είναι 8), πρώτη μέρα σε ένα σχολείο που ΔΕΝ θα καταλαβαίνουν λέξη, που θα βρεθούν σε ένα άγνωστο τελείως διαφορετικό τόπο, με άγνωστους ανθρώπους κλπ κλπ κλπ...
-------------------------------------------------------------------
Νομίζω ότι όλα εξαρτώνται από την εργασία που θα κάνεις εσύ και ο σύζυγος ( είναι βασικό να σε ευχαριστεί η δουλειά που κάνεις ) και από τους οικονομικούς στόχους που έχετε.
Εάν δουλεύετε και οι 2 (ας υποθέσουμε με τον κατώτερο μισθό 2000 Δολάρια ο καθένας ) ζείτε άνετα στον Καναδά.
Οπότε εξαρτάται και από το πόσο ψηλά θέλετε να φτάσετε τον "πήχη" με κόστος και το
ανάλογο άγχος.
Εσύ ασφαλώς δικαιούσαι και επίδομα που μπορεί να φτάνει σε ποσόν τα ετήσια έξοδα του ενοικίου σου.

Ένας δεύτερος σημαντικός παράγοντας είναι κατά την γνώμη μου η κατοικία και η περιοχή που θα διαλέξεις να μείνεις.
Υπάρχουν τα συγκροτήματα διαμερισμάτων με κάποιες ευκολίες
( γυμναστήριο,πισίνα,self service εστιατόρια κτλ.),
υπάρχουν ωραίες μονοκατοικίες με κήπο και γκαράζ σε υπέροχες γειτονιές έξω από το Toronto
( North York,Markham,Richmont Hill,Brampton etc.) αλλά υπάρχουν βέβαια και τα παλαιά κυρίως σπίτια της πόλης που εξυπηρετούν αυτούς που εργάζονται εντός αυτής.

Για τα παιδιά νομίζω ότι είναι ένας τόπος με πολλές συγκινήσεις
( Wonderland,Zoo Park,Excibition,πολλά πάρκα,απίθανοι παιδότοποι κτλ.).Είναι θέμα χρόνου να εξοικειωθούν και σε πολλή καλή ηλικία για να γίνει ομαλά αυτή η μετάβαση.
Πίστεψέ με,το έχω ζήσει προσωπικά.

Μπορείς να δεις σπίτια και διαμερίσματα επιλέγοντας τις περιοχές που σε ενδιαφέρουν από το παρακάτω site,

http://www.viewit.ca/torontozones.aspx

elecores
29.04.2013, 15:16
Εσύ ασφαλώς δικαιούσαι και επίδομα που μπορεί να φτάνει σε ποσόν τα ετήσια έξοδα του ενοικίου σου.

Ένας δεύτερος σημαντικός παράγοντας είναι κατά την γνώμη μου η κατοικία και η περιοχή που θα διαλέξεις να μείνεις.
.................
Apartment Toronto: Find your next Toronto apartment, rent quickly with pictures. (http://www.viewit.ca/torontozones.aspx)

Θα μείνω σε σπίτι συγγενών μου, δεν θα πληρώνουμε ενοίκιο ευτυχώς!!!!

είναι μονοκατοικία κοντά στο Pickering

όσο για τη δουλεία, ότι βρεθεί θα πάω να δουλέψω

EL HOPLITE
29.04.2013, 17:13
Θα μείνω σε σπίτι συγγενών μου, δεν θα πληρώνουμε ενοίκιο ευτυχώς!!!!
είναι μονοκατοικία κοντά στο Pickering
όσο για τη δουλεία, ότι βρεθεί θα πάω να δουλέψω

Το Pickering είναι ωραία πόλη δίπλα στην λίμνη Ontario.

Για δουλειά να έχεις υπόψη σου μελλοντικά και την πιθανότητα για κάποια θέση ως δημόσιος υπάλληλος ( Goverment or Province ).

Επειδή είσαι Καναδή ίσως δικαιούσαι και επίδομα ανεργίας που είναι χρήσιμο μέχρι να βρεις εργασία.
Κάνε και εσύ την σχετική έρευνα και πιστεύω ότι θα ανακαλύψεις λύσεις που θα σου εξασφαλίσουν μια ζωή με ποιότητα και σχετική ασφάλεια σε αντίθεση με την προσπάθεια επιβίωσης που επικρατεί πλέον στην Ελλάδα.

Την Ελλάδα κράτα την στην καρδιά σου,να την επισκέπτεσαι τα καλοκαίρια,να την υπερασπίζεσαι εκεί που θα είσαι
και εάν αλλάξουν τα πράγματα ...........
...... μπορείς πάντα να ξανά επιστρέψεις.

elecores
29.04.2013, 21:16
Την Ελλάδα κράτα την στην καρδιά σου,να την επισκέπτεσαι τα καλοκαίρια,να την υπερασπίζεσαι εκεί που θα είσαι
και εάν αλλάξουν τα πράγματα ...........
...... μπορείς πάντα να ξανά επιστρέψεις.

απλά υποκλίνομαι.....

Dimit
30.04.2013, 01:12
Ρε παιδια δυο φορές έκαναν αίτηση συγγενείς μ να με προσλάβουν γ μάγειρα(ελληνικη κουζινα - γλυκα που ειχα μαγαζί στην Αθήνα) σε εστιατόριο τους κ σημερα ήρθε παλι αποριπτικο το LMO.Τι σκ...τα γίνεται? ? Υπάρχει κανένας τρόπος γ θετικό LMO

panteli1
30.04.2013, 05:35
Κρατάω την τελευταία σου φράση!!! γιατί ενώ "ζούσαμε" και "ζούμε" στην Ελλάδα, σε λίγο μας βλέπω να αρχίσουμε να επιβιώνουμε... γιατί ξέρω πολύ καλά ότι "αφού καίγεται το σπίτι του γείτονα, σε λίγο φτάνει η φωτιά και στο δικό μου..."

Πάμε στα παραπάνω - για την Άνοιξη, θα βρω χρόνο να βάλω μερικές φώτο, από αυτά που βλέπω καθέ μέρα, ανοίγοντας την πόρτα μου... αλλά ναι το ξέρω δε ζεις με αυτά, δίκιο έχεις....

Καφεδάκι δεν πίνω, ευτυχώς ή δυστυχώς με αρρωσταίνει ο καφές. Αυτό όμως που ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙ, είναι η φραπιέρα, γιατί, εκεί χτυπάω το αυγολέμονο, το γάλα των παιδιών, τις σάλτσες για τις σαλάτες, τις κρέμες και γενικώς.... αποφάσισα όμως να πάρω μετασχηματιστή και φραπιέρα μαζί μου :cool_:

Τα ξενύχτια, όπου και αν βρίσκομαι θα τα κάνω, με 3 μικρά παιδιά, όπου και να βρίσκεσαι το ξενύχτι ίδιο είναι!!!!

Σουβλάκια, ναι μεν μπορεί να είμαι canadian citizen γεννημένη στον Καναδά, στην Ελλάδα όμως μεγάλωσα, τα τρώω, τα λατρεύω αλλά παράλληλα το απέξω το σιχαίνομαι, οπότε τα φτιάχνω μόνη μου... λοιπόν τι εδώ, τι εκεί....
Εμπειρία με κρέπα... εγώ έγκυος στο 3ο παιδί, ε ζήλεψα να φάω μια κρέπα. Πάμε λοιπόν στο Μικρολίμανο να φάω μια κρέπα. Όχι μόνο είχε κλείσει η μοναδική κρεπερή που ήξερα, αλλά και το επόμενο μαγαζί που είχε ανοίξει στον χώρο του, είχε κλείσει κι αυτό... Έτσι έφτιαξα μόνη μου - Ναι και αυτές τις πετυχαίνω τέλεια....
Τελευταία φορά που είχα κάνει κρεπάλι, πληρώναμε ακόμα σε δραχμές και κόστιζε 1500 δρχ το ποτό και 350 δρχ ο καφές...!!!

Ξέρω για άλλους μπορεί να είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερες εσύ, για εμένα είναι ουσιαστικά αυτά που ανέφερα εγώ, όπως όμως και να το κάνουμε, μπερδεμένη είμαι ΑΛΛΑ αποφασισμένη να πάω.... και είδωμεν...

100000000000000000000000000000+

kcharito
30.04.2013, 22:31
Ενα να θυμασαι, μια μερα τα παιδια σου θα σε ευχαριστησουν για ολα οσα εκανες και ας περασουν δυσκολα τωρα!

Οπως ειπε και καποιος παραπανω, κι εγω το ιδιο σκεπτικο εχω, κανεις τα κουμαντα σου Καναδα και πας καλοκαιρια Ελλαδα και του δινεις να καταλαβει! Αλλωστε ετσι μαθαμε την Ελλαδα την πιο ωραια χωρα για διακοπες...

Ετσι είναι...(δεν το λέτε και στη γυναίκα μου αυτό που τώρα πια δε θέλει να φύγουμε? κι ας έχει χειροτερέψει η κατάσταση στις δουλειές μας...)
Πάντως εγώ που έχω επισκεφθεί Montreal & Toronto, μπορώ να πω ότι το πρώτο είναι πιο Ευρωπαικό, ενώ το άλλο ειναι ...United States of Canada.
Γούστα είναι αυτά. (εμένα μάρεσει η αμερικανιά, γιατί είναι το διαφορετικό, συν ότι ο καιρός στο Τορόντο είναι καλυτερος, αλλά το μεταναστευτικό μου λέει "Μοντρεαλ")

Περιμένουμε κι άλλες ανταποκρίσεις από τα παιδια!

Dimit
30.04.2013, 22:45
Παιδιά είμαι Καναδά τωρα διακοπές ειχα κάνει κ τα χαρτιά μου για μάγειρας κ χτες ήρθε κ το αρνητικό lmo μαζί με αυτην την ‘Not in the interest of Canadian business’: Employers unhappy with Conservatives’ foreign workers bill (http://www.nationalpost.com/m/wp/news/canada/blog.html?b=news.nationalpost.com/2013/04/30/not-in-the-interest-of-canadian-business-employers-unhappy-with-conservatives-foreign-workers-bill).
Που γενικά βάζει φρένο στους foreign workers κ γενικά λέει θα εκπαιδεσεται καναδους. Δυσκολεψαν κιαλο τα πράγματα

Giannis_drama
30.04.2013, 23:25
Loipon paidia eimai stin douleia kai diavazo stin efimerida oti pleon stamataei to kratos na dinei lmo kai pleon deb yparxei periptosi na erthei metanastis kapoios ston canada. Apolitos kanenas... kleinoun me liga logia ta sinora tous oi Canadian. to vradi pou tha pao spiti tha grapso perissotera Analitika kai th prospathiso n doso kai kapoia site.u

Dimit
01.05.2013, 00:21
Δεν θα σταματήσουν να δέχονται μετανάστες αλλα θα δυσκολέψουν την διαδικασία γ lmo. Το δικο σ lmo τι ειναι? Το δικο μ μολις χτες το απορριψαν χτες.

Giannis_drama
01.05.2013, 00:46
Ola ta lmo exoun stamatisei file mou distixos. Prosorina men alla ola. Ego exo lmo kai work permit edo kai 4 mines pleon kai exo kanei kiolas aitisei gia citizen...

Giannis_drama
01.05.2013, 04:51
Federal government will close wage gap for temporary foreign workers (http://www.calgaryherald.com/news/national/Budget+bill+Monday+will+include+changes+temporary+ foreign/8309978/story.html)
edo pera mporeite na diavasete kapoia pragmata.
dystoixos ola exoun pagosei gia tous metanastes. gnorizo atomo apo fillipines pou apo evdomada ligei to work permit pou exei kai den tou to ananeonoun opote ean den allksei kati einai ypoxreomenos na figei apo tin xora. ola ayta eipeidi fovountai mia eperxomeni krisi san kai atyin tis amerikis kai tis europis kai den theloun na anevei i anergia. elpizo entos ton imeron na exoume kapoia neotera...

canadiara
01.05.2013, 07:23
παδιά αλήθεια είναι αυτό που λέει ο γιάννης. σήμερα το διάβαζα στην εφημερίδα, και μάλιστα έκοψα το απόκομα. δεν έχει ληφθεί ακόμη η απόφαση, θα γίνει σύντομα.
η αλήθεια είναι πως αυτό δεν το κάνουν γιατί φοβούνται τη κρίση αλλά λόγω εκλογών. έχει γίνει μεγάλος ντόρος με την rbc (royal bank of canada) η οποία τα είχε κάνει "πλακάκια" με μια ινδική εταιρεία που έφερνε προσωπικό από την ινδία, τους εκπαίδευαν οι καναδοί και μετά απέλυε τους καναδούς και κρατούσε τους ινδούς (foreign workers). αυτό προκάλεσε μεγάλη αναταραχή για την κυβέρνηση. επιπλέον στις 14 μαϊου είνα οι provincial elections στο bc. ένα μεγάλο ζήτημα είναι το μεταναστευτικό, με ότι έχω διαβάσει. αν και οι επόμενες εθνικές εκλογές είναι το 2015, άκουσα διάφορα (δεν ξέρω κατα πόσο ισχύουν, μπορεί να είναι ράδιο αρβύλα) οτι πιθανόν να γίνουν νωρίτερα, γι' αυτό τρέξαν οι φιλελεύθεροι να εκλέξουν τον υιό τρουντό (δεν έχουμε και μεγάλη διαφορά, και εδώ υπάρχει οικογενειοκρατία :smile_:) για να τους οδηγήσει.
σχετικά με τη μετανάστευση όμως στις 4 μαϊου ανακοινώνεται το καινούργιο federal skilled worker program, στο οποίο με ότι έχω δει τα επαγγέλματα είναι πολύ λίγα, σε σύγκριση με το προηγούμενο News Release &mdash; List of Priority Occupations and Organizations Designated to Conduct Educational Credential Assessments for Federal Skilled Worker Program Released (http://www.cic.gc.ca/english/department/media/releases/2013/2013-04-18.asp). επίσης, νομίζω πως οι καναδοί (και εννοώ τους αγγλο-καναδούς) έχουν καταλάβει πως οι ασιάτες (κινέζοι, ινδοί, φιλιππινέζοι, ινδονήσιοι κ.α.) εκμεταλλεύονται τις τρύπες του καναδικού συστήματος για να "τρουπώσουν" (που έλεγε κι ο βουτσάς στην ταινία "ενα εξυπνο εξυπνο μουτρο") και βλέπουν πως αλλάζει ο τρόπος ζωής τους, γιατί δεν ενσωματώνονται στην καναδική κοινωνία και στον καναδικό τρόπο ζωής.
υπάρχουν όμως τρόποι να έρθει κανείς στον καναδά. δεν έχει κλείσει τα σύνορα, απλά προσπαθεί να το ρεγουλάρει...

nor-gr
04.05.2013, 20:52
Καλησπερα σε ολους,

Αν υπάρχει καποιος αποφοιτος σχετικος με IT και Voice over IP κ ενδιαφερεται για Τοροντο ας επικοινωνησει μαζί μου.
Υπάρχει πιθανότητα να μπορέσουμε να βοηθήσουμε 1-2 άτομα που μπορούν και θέλουν μέσω του προγράμματος IEC να βρουν εργασία σε Καναδική εταιρία.

Καλή Ανάσταση σε όλους και καλή τύχη!

alexandros23
04.05.2013, 22:44
Καλησπέρα,
Ειμαι στο Τοροντο εχω εμπειρία σε ΗΥ απο το 1998 αν υπαρχει κάτι θα ειμουν υποχρεως. Στειλε μου το τηλέφωνο σου να σε παρω.
Καλή Ανασταση φιλε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αλεξανδρος

griniou
05.05.2013, 22:32
Για όποιον γνωρίζει, πόσο εφικτό είναι να χτυπήσει ένας (Citizen εννοείται) μια θέση στο Δημόσιο (federal ή provincial)? Είναι ευκολότερο από το να πάρει μια θέση στον ιδιωτικό τομέα? Συγγνώμη για το τόσο γενικό στυλ ερώτηση αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ :)

canadiara
06.05.2013, 07:10
χρόνια πολλά σε όλους! χωρίς να είμαι ειδική, και με ότι μου έχουν πει έλληνες στον καναδά, οι οποίοι έχουν την καναδική υπηκοότητα, είναι πιο εύκολο να σε πάρουν σε δημόσια υπηρεσία, παρά στον ιδιωτικό τομέα. για τους μετανάστες-ξένους ζητούν καναδική εμπειρία. αν είσαι καναδός, το κράτος, προκειμένου να μην πληρώσει welfare, πιθανότερο είναι να σε βάλει στο δημόσιο. δοκίμασέ το, δεν χάνεις τίποτα. αλλά να φροντίσεις στην αίτησή σου να τονίσεις οτι είσαι καναδός πολίτης, ειδικά μετά το τελευταίο σκάνδαλο με την rbc αλλά και με μία κινέζικη mining εταιρεία, πιστεύω έχεις μεγάλες πιθανότητες.

Dimit
07.05.2013, 04:37
Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?

canadiara
18.06.2013, 07:42
Μια ερωτηση.... Αν ο συγγενεις που εχω στον καναδα μου γραψει το 51 % της επιχειρησης του τι μπορει να γινει μετα ? ξερει κανεις?

δεν είμαι 100% σίγουρη σε αυτό που σου απαντώ, πρέπει να το ψάξω, αλλά με όσα έχω διαβάσει για το μεταναστευτικό σύστημα του καναδά, πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα. συγκεκριμένα, ο καναδάς έχει πρόγραμμα μετανάστευσης για επιχειρηματίες (επειδή δεν έχω τα χρήματα μια ματιά του έχω ρήξει) όπου εάν έχεις σκοπό να επενδύσεις $150 χιλιάδες με αποτέλεσμα να δημιουργούνται θέσει εργασίας, τότε σου δίνουν PR, aka permanent residence.
τα παλιά τα χρόνια οι ινδοί (δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα) μετανάστευαν με αυτόν τον τρόπο περίπου. αγόραζε ένας μια φάρμα και μετά τη μεταβίβαζε στα αδέρφια του και στα ξαδέρφια του και με μια φάρμα έρχονταν καμιά 500αρια, γιατί είναι και πολλοί.
λογικά, υποθέτω πως δεν θα εχεις πρόβλημα αν σου μεταβιβάσει το 51%. δεν ξέρω όμως αν πρέπει να εμφανίσεις αμοιβή για το 51% και φυσικά απόδειξη για τα χρήματα οτι ήρθαν στον καναδά.
ρίξει μια ματία και στο cic.gc.ca στο κομμάτι που λέει για business immigration.

griniou
18.06.2013, 13:27
Νομίζω το όριο πλέον είναι 800,000 δολάρια καναδα!!!

canadiara
20.06.2013, 06:23
Νομίζω το όριο πλέον είναι 800,000 δολάρια καναδα!!!

ανέβηκε; εμ πόσοι κινέζοι θα έρθουν; όπως είπα, δεν είμαι ειδική στο θέμα γιατί δεν το έχω ψάξει. ξέρω περιπτώσεις κινέζων που είχαν ένα σπιτι στο χονγκ κονγκ το πουλήσανε και ήρθαν στο βανκούβερ αγόρασαν σπίτι (ναι $1 εκατομμυριο σπίτι) και άνοιξαν και επιχείρηση. το ποσό που μου είχαν πει, αλλά και κάπου στο site του cic ήταν $150 χιλιάδες. πολυ πιθανό να το άλλαξαν.

canadiara
27.06.2013, 04:27
Δεν λεει να καλοκαιριασει... μια μερα σαγιοναρα βερουδα, 2 μερες φουτερ παντελονι....

τι να καλοκαιριάσει, εδώ βρέχει ασταμάτητα και βλέπω τους δικούς μου στην ελλάδα με τα κοντομάνικα και εδώ είμαστε με τα μπουφάν!!! έτσι είναι οι βόρειες χώρες...

BlackRed
03.07.2013, 19:52
Πατριωτάκια δεν ξέχασα την υπόσχεση μου, θα κάνω την ανταπόκριση από το Calgary.

Αλλά θα αργήσω λίγο γιατί έπεσα και εγώ θύμα της απίστευτης πλημμύρας ου έπληξε την Αλμπέρτα.

lamp72
04.07.2013, 08:48
Πατριωτάκια δεν ξέχασα την υπόσχεση μου, θα κάνω την ανταπόκριση από το Calgary.

Αλλά θα αργήσω λίγο γιατί έπεσα και εγώ θύμα της απίστευτης πλημμύρας ου έπληξε την Αλμπέρτα.

Εισαι καλα τουλαχιστον ? Αν οι ζημιες ειναι μονο υλικες ( πονανε και αυτες ) δοξα το Θεο ...........Παντως ειμαστε εστω και νοητα μαζι σου............Σου ευχομαι να το ξεπερασετε και αυτο ......αλλωστε ειμαστε Ελληνες ρεεεε δεν μασαμε απο τετοια !!!!

BlackRed
07.07.2013, 23:52
Εισαι καλα τουλαχιστον ? Αν οι ζημιες ειναι μονο υλικες ( πονανε και αυτες ) δοξα το Θεο ...........Παντως ειμαστε εστω και νοητα μαζι σου............Σου ευχομαι να το ξεπερασετε και αυτο ......αλλωστε ειμαστε Ελληνες ρεεεε δεν μασαμε απο τετοια !!!!

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον. Ναι οι ζημιες ειναι μονο υλικες, εμεις ειμαστε καλα. Αλλωστε πανε ολα τοσο καλα που ακομα και μια τετοια καταστροφη την αντιμετωπισαμε με αισιοδοξια και χαμογελο.

Δεν μπορουμε να γκρινιαζουμε εμεις για καποια πραγματα που χασαμε την στιγμη που καποιοι αλλοι εχασαν τις ζωες τους και τα σπιτια τους...

BlackRed
08.07.2013, 12:17
Θα αναγκαστω να ζητησω συγνωμη απο τα πατριωτακια που μου στελνουν προσωπικα μηνυματα, αλλα δεν προλαβαινω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα, τουλαχιστον οχι αυτη τη περιοδο που φευγω χαραματα απο το σπιτι και γυρναω πτωμα στην κουραση.

Καταλαβαινω την αγωνια για πληροφοριες μεχρι πριν 1 μηνα την περναγα και εγω, αλλωστε εχω υποσχεθει οτι θα προσφερω καθε δυνατη βοηθεια.

Θα τα πουμε πολυ συντομα απο την ανταποκριση, και παλι συγνωμη.

v.polina
08.07.2013, 12:34
Ναι οι ζημιες ειναι μονο υλικες, εμεις ειμαστε καλα. Αλλωστε πανε ολα τοσο καλα που ακομα και μια τετοια καταστροφη την αντιμετωπισαμε με αισιοδοξια και χαμογελο.

αυτο εχει σημασια φιλε μου,χαιρομαι πολυ για εσας.περιμενουμε την ανταποκριση σου οποτε μπορεσεις!

BlackRed
08.07.2013, 16:34
Θα αναγκαστω να ζητησω συγνωμη απο τα πατριωτακια που μου στελνουν προσωπικα μηνυματα, αλλα δεν προλαβαινω να απαντησω στον καθενα ξεχωριστα, τουλαχιστον οχι αυτη τη περιοδο που φευγω χαραματα απο το σπιτι και γυρναω πτωμα στην κουραση.

Καταλαβαινω την αγωνια για πληροφοριες μεχρι πριν 1 μηνα την περναγα και εγω, αλλωστε εχω υποσχεθει οτι θα προσφερω καθε δυνατη βοηθεια.

elpis
11.07.2013, 08:38
φιλοι μου θα ήθελα μια πληροφορία απο οποιον γνωρίζει. Ο συζυγος έχει βρει εργοδότη για προσληψη για 2 χρονια στο Calgary.;Εχει πάρει εγκριση απο Καναδα και πριν λίγες εβδομάδες έστειλε το φάκελο στη ρώμη για th visa . απο εκει του ήρθε email οπου του ζητάνε αποτελέσματα εξετασης ielts. δεν του γράφουν όμως τι σκορ πρεπει να πιάσει. η θεση που θα προσληφθει είναι manager σε εστιατοριο.Γνωρίζει κανεις σε αυτες τις περιπτώσεις που έχεις ήδη βρει τον εργοδοτη που θα σε προσλαβει αν είναι απαραιτητο να πιάσεις καποιο συγκεκριμένο σκορ στο ielts και πόσο ειναι αυτο;

panteli1
15.07.2013, 03:58
gia ergatis - texnikos einai 4 se ola i vasi tora katalave ti xriazete .

panteli1
15.07.2013, 04:03
kai an exei proipiresia as tin stilei kai ayti an kai einai diskolo na tin lavoun ypopsi toys , kati allo pos exei egrisei kai toy zitane ielts? mipos les to LMO?
giati to LMO den einai egrisei
sta leo ayta giati ta perasa prin ego
den metraei kanena xarti ston canada apo ellada na to kserete.

elpis
15.07.2013, 16:38
ευχαριστω panteli 1.
ναι LMO ειναι η εγκριση. αυτο εννοουσα . δηλαδη απο οτι καταλαβα πρεπει να πιασει μεγαλο σκορ sto ielts.
και στη πραγματικοτητα δεν θα δουλεψει φυσικα manager έτσι τον εχει δηλωσει .

canadiara
18.07.2013, 03:17

φίλε blackred εύχομαι να είσαι καλά και είναι όλα καλά μετά τη θεομηνία που έζησε το calgary. λίγο αργά το θυμήθηκα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.
όσο για τον χρόνο που δεν έχεις πια, σε καταλαβαίνω απόλυτα. προσπαθώ να εξηγήσω στους δικούς μου οτι έχω χρόνο συγκεκριμένες ώρες της εβδομάδας για skype και δυσκολεύονται να καταλάβουν. καλό είναι όμως οτι άρχισες δουλειά αμέσως σχεδόν μόλις έφτασες. take care

BlackRed
15.08.2013, 02:55
φίλε blackred εύχομαι να είσαι καλά και είναι όλα καλά μετά τη θεομηνία που έζησε το calgary. λίγο αργά το θυμήθηκα αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ.
όσο για τον χρόνο που δεν έχεις πια, σε καταλαβαίνω απόλυτα. προσπαθώ να εξηγήσω στους δικούς μου οτι έχω χρόνο συγκεκριμένες ώρες της εβδομάδας για skype και δυσκολεύονται να καταλάβουν. καλό είναι όμως οτι άρχισες δουλειά αμέσως σχεδόν μόλις έφτασες. take care

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου canadiara! Καθε αρχη και δυσκολη δεν λενε? Αμα ηταν να τα βρισκαμε ολα τελεια δεν θα υπηρχε αυτη η φραση. Σου ευχομαι οτι καλυτερο!!!

Για να μην ειμαστε παντα νεοελληναρες, στον Καναδα διαλυσαμε ζαντα σε λακουβα σημερα. Ναι εχει κατσικοδρομους και εκτος Ελλαδας!
2ον σε ενα απο τα μεγαλυτερα οδικα δικτυα παγκοσμιως, του Καναδα, μιλαμε για κτηνος, αμα σκοτεινιασει ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΩΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ!!!! ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΑ ΦΩΣΦΟΡΟΥΧΑ ΣΗΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΤΩ ΓΙΑ ΑΝΤΑΝΑΚΛΑΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. ΑΜΑ ΝΥΧΤΩΣΕΙ ΤΟΝ ΣΤΑΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΡ ΜΠΡΙΖ. ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΧΙΟΝΟΘΥΕΛΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ...

TransCanada να υποθεσω? Ουτε στον εχθρο μου επισκεψη σε συνεργειο στον Καναδα. Γδερνουν οι τυποι....

anteonius
17.08.2013, 10:29
Φίλε jack83 Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μας η όχι όμως τουλάχιστον εκεί σου είπαν πως δεν θα προλάβουν, και για δική σου εξυπηρέτηση να πας την επόμενη μέρα, δεν ξέρω αλλά νομίζω στην Ελλάδα δεν θα σου έλεγαν τίποτα θα περίμενες σαν τον γάιδαρο και μετά θα σου έλεγαν ελάτε αύριο γιατί τώρα κλείνουμε και τότε δικαιολογημένα θα φρίκαρες

canadiara
19.08.2013, 20:28
χμμμ θυμάμαι κάποιος να μου λέει οτι γκρινιάζω πολύ για τον καναδά και οτι ίσως είμαι υπερβολική... έτσι δεν είναι jack? θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου, οι αυτοκινητόδρομοι, highways, δεν έχουν φωτισμό, κάνουν συνέχεια έργα και μπορεί να μη χιονίζει εδώ αλλά βρέχει, συνέχεια! όσο για το service canada, υπάρχει και το icbc όπου αν έχεις ραντεβού 2:30 και πας στις 2:32 δεν σε δέχονται, αν έχουν κάνει αυτοί λάθος με το ραντεβού σου πάλι δεν σε δέχονται και σου λένε i'm sorry, but you have to book another appointment. και οι πολίτες το δέχονται, κανείς δεν αντιδρά. στην συγκεκριμένη περίπτωση καλά έκανες και δεν επέμεινες. η απάντηση ήταν ειλικρινής και όπως είπε και ο anteonius δεν σε άφησε να περιμένεις και να σου πει μόλις φτάσεις στον γκισέ "λυπάμαι κλείσαμε". θα μπορούσες να ρωτήσεις όμως για άλλο γραφείο και να πας εκεί όπου μπορεί να είχε λιγότερο κόσμο. αλλά όπως είπες και εσύ, τώρα που δεν έχει δουλειά δεν έχεις πρόβλημα να ξανάρθεις.
θα δεις και άλλα τέτοια και θα καταλάβεις πως δεν είναι τόσο τέλεια όσο τα φανταζόμαστε στην αρχή. υπάρχει όμως κάτι που δεν υπάρχει στην ελλάδα, υπάρχει αστυνόμευση και ξέρεις πως αν κάνεις κάτι, θα σε πιάσουν, οχι οτι δεν υπάρχει εγκληματικότητα αλλά υπάρχει φόβος οτι θα σε πιάσουν και όλοι ακολουθούν τους κανόνες. το βλέπεις στους δρόμους, ακόμα κι αν έχουν λακούβες, είπαμε δεν είναι τέλεια... :cool_:

anteonius
24.08.2013, 21:48
Γειά σου ρε jack83 με τις ανταποκρίσεις σου. Πραγματικά μας μεταφέρεις το πνεύμα που επικρατεί :bravo_:

BlackRed
26.08.2013, 03:34
Κατι αλλο..
Λιγο μπερδευομαι καμια φορα στα φαναρια, ποτε επιτρεπεται να στριψεις ποτε οχι! ΡΕ ΣΕΙΣ, δεν μου εχει κορνανρει ανθρωπος!!! Καθονται και περιμενουν μεχρι να καταλαβεις! Μιλαμε ηθελα να κατεβω να τους βρισω που δεν μου κορναραν για να φυγουμε.. χαχαχαχαχα
"Ρε αδερφε βαρα μια κορνα" χαχαχαχαχα
Βγαζει ο αλλος αλαρμ να κατεβασει εναν φιλο του, περιμενουν ολοι απο πισω να χαιρετηθουν , να φιληθουν και ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! απλα περιμενουν! Δαγκωνομαι, σφιγγω το τιμονι, κοκκινιζω αλλα ναι με περηφανια σας λεω δεν κορναρα ουτε εγω!
Τελευταιο ειναι αυτο με τους πεζους! Μιλαμε πρεπει να εισαι στην τσιτα συνεχεια! Φρεναρουν αποτομα να περασει ο πεζος και φυσικα ο πεζος δεν χαριζει σε κανεναν! Περναει το δρομο σου λεει! Βεβαια υπαρχουν και τα τραβηγμενα, ο αλλος φρεναρει αποτομα γιατι καποιος βγηκε απο το σπιτι του ενα τετραγωνο μακρια και καθεται και τον περιμενει!
"Τραβα ρε μεγαλε, προλαβαινουμε, αιντε"

RESPECT Jack! Οσο χιουμοριστικη και να ειναι η περιγραφη του Jack θα συμφωνησω απολυτα σε ολα!

jimmyban
16.09.2013, 15:46
ΗΜΑΡΤΟΝ Newsbeast.gr | ΚΟΣΜΟΣ : Στο έλεος των πλημμυρών και πάλι ο Καναδάς (http://www.newsbeast.gr/world/arthro/555839/sto-eleos-ton-plimmuron-kai-pali-o-kanadas/)

NickD
23.09.2013, 13:03
Καλησπέρα πατριώτες. Ψάχνω ανταπόκριση για Βανκούβερ μιας και είναι η πόλη που στοχεύω. Σας ευχαριστώ πολύ.

NickD
23.09.2013, 19:28
Πληροφοριακα...
Home | Canada's Economic Action Plan (http://www.actionplan.gc.ca/en)

Πάρα πολύ χρήσιμο. Ουσιαστικά σου λέει που στοχεύουμε.

anteonius
09.11.2013, 13:33
Καλημέρα απο το Toronto. Σήμερα έπεσε το πρώτο χιόνι άντε και καλή αρχή.

NickD
09.11.2013, 16:01
Αγαπητέ @anteonius μετά από ώριμη σκέψη, δημογραφικά, τοποθεσία, ευκαιρίες εργασίας, κόστος ζωής, και άλλα πολλά, ρίχνω το βλέμμα μου στο Τορόντο και όχι στο Βανκούβερ. Θα ήθελα πολύ να με παραπέμψεις σε δικά σου μηνύματα ή άλλων, που έχουν να κάνουν με τη ζωή εκεί. Έχω ήδη ανοίξει και ένα θέμα με Vancouver VS. Toronto.

Κάθε βοήθειά σου, αλλά και άλλων που βρίσκονται εκεί, θα ήταν life-saving. Καλή αρχή και στο χειμώνα εκεί!
Ευχαριστώ πολύ.

anteonius
10.11.2013, 12:47
NickD Αν και δεν έχω παει ακόμα στο Vancouver για αρχή θα σου πρότεινα το Toronto για τους λόγους που ανέφερες κ εσυ. Ακόμη και αυτοί που μένουν στο Toronto παραδέχονται πως το Vancouver είναι ποιο όμορφη πόλη θα κάνω ότι μπορω να βοηθήσω.

NickD
10.11.2013, 13:14
NickD Αν και δεν έχω παει ακόμα στο Vancouver για αρχή θα σου πρότεινα το Toronto για τους λόγους που ανέφερες κ εσυ. Ακόμη και αυτοί που μένουν στο Toronto παραδέχονται πως το Vancouver είναι ποιο όμορφη πόλη θα κάνω ότι μπορω να βοηθήσω.

Σε ευχαριστώ πολύ. Ελπίζω να συνεισφέρεις στο θέμα που άνοιξα για το Τορόντο. Έχω πολλές απορίες και είμαι βέβαιος πως με τη βοήθεια αυτών που βρίσκονται ήδη εκεί θα λυθούν.

litsa74
12.11.2013, 06:30
γειά σας θέλω απεγνωσμένα τη βοήθεια από κάποιον που έχει ήδη φτιάξει το φάκελο του για sponsor. εγώ και φίλος μου θέλουμε να μεταναστεύσουμε Καναδά όσο πιο σύντομα γίνεται. εγώ έχω καναδική υπηκοότητα αλλά μένουμε και οι δύο Ελλάδα.
σκοπεύουμε σε λίγες μέρες να παντρευτούμε με πολιτικό γάμο γιατί από οτι διάβασα είναι πιο εύκολα για αυτόν να μπεί καναδά και να μείνει μόνιμα εφόσον έχει παντρευτεί καναδό υπήκοο. σκεφτόμαστε λοιπόν να κάνουμε το γάμο , να μαζέψουμε τα χαρτιά όλα που χρειάζονται για να έχουμε έτοιμο το φάκελο και να πάμε έξω , εγώ σα καναδός υπήκοος και αυτός σαν τουρίστας και να τα στείλουμε τα χαρτιά από έξω αφού βρούμε σπίτι να μείνουμε και ψάξω για δουλειά.
τα ερωτήματα μου είναι:
εκτός από διαβατήρια , μεταφρασμένα ταυτότητες δικά , ληξιαρχική πράξη γάμου κτλ τι άλλο χρειάζεται να στείλουμε όσον αφορά τις εξετάσεις γιατρών?υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις και εάν ναι ποιές εξετάσεις ζητάνε και εάν είναι συγκεκριμένοι οι γιατροί?
με τα χαρτιά στέλνουμε και το διαβατήριο του ή απλά επικυρωμένη φωτοτυπία του διαβατηρίου? σε περίπτωση που χρειαστεί να στείλει το διαβατήριο του πώς θα μπορεί να ζεί και να κυκλοφορεί στο καναδά χωρίς διαβατήριο?

claus
12.11.2013, 09:41
δες ο,τι πληροφορια υπαρχει εδω: Sponsor your spouse, partner or children (http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/sponsor/spouse.asp)

οι γιατροι ειναι 2 αν θυμαμαι καλα, κολωνακι και γλυφαδα. συγκεκριμενα πραγματα εξεταζουν και παιρνουν συγκεκριμενα Λ7

δεν μπορει να ταξιδεψει κανεις χωρις διαβατηριο, το στελνεις, σου βαζουν την VISA και τοτε φευγεις.

claus
12.11.2013, 10:35
litsa ριξε μια ματια και εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%AC-73/immigration-sponsor-your-family-4966/

litsa74
12.11.2013, 14:29
Σε ευχαριστώ claus για την γρήγορη απάντηση σου. Μήπως γνωρίζεις τα ονόματα των γιατρών που είναι στην Αθήνα η που μπορώ να τα βρώ?. Το γνωρίζω ότι δεν μπορεί κάποιος να ταξιδέψει χωρίς διαβατήριο. Απλά λέμε να κάνουμε τα χαρτιά του inland και αναρωτιόμαστε εάν πάμε καναδά πρώτα αυτός σαν τουρίστας φυσικά και κάνουμε τα χαρτιά inland τότε στέλνει και το διαβατήριο του και εάν ναι πως μπορεί να ζεί εκεί μέχρι να του επιστραφεί χωρίς κάποιο χαρτί , διαβατήριο για το ποιός είναι σε περίπτωση ανάγκης?

litsa74
12.11.2013, 14:40
βρήκα τους γιατρούς και γράφω το link σε περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος.

Panel Physicians (http://www.cic.gc.ca/pp-md/pp-list.aspx)

jack83
12.11.2013, 20:27
litsa ριξε μια ματια και εδω: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%AC-73/immigration-sponsor-your-family-4966/

@litsa74 μπες σε αυτο το λινκ που σου εδειξε ο claus και συνεχισε εκει τις αποριες και τα σχολια σου! εχω γραψει ενα σχολιο εκει θα σε βοηθησει.

lamp72
24.11.2013, 00:28
Επειδη πολλοι φιλοι με ρωτανε σχετικα με τον Καναδα και το Τοροντο ειπα να κανω μια αναρτηση που θα λεει τις μεχρι τωρα εμπειριες μου απο το ΡΙΣΚΟ που αποφασισα ( μαζι με την οικογενεια μου παντα ) να παρω .Ας τα παρουμε απο την αρχη .
Αποφασισαμε με την γυναικα μου και την 5χρονη κορη μου ( φυσικα και αυτη παιρνει μερος στις αποφασεις ) να ερθω στον Καναδα σαν τουριστας και να δοκιμασω την τυχη μου . Προσπαθησα οσο μπορουσα απο Ελλαδα να κανω μια προεργασια και εστελνα οπου εβρισκα αγγελιες σχετικες με το επαγγελμα μου ( επιπλοποιος ) , αρκετοι μου απαντησαν το εξης : οκ οταν ερθεις στον Καναδα ελα να μας βρεις . Με βαση λοιπον αυτο και επισης με διαφορες κουβεντες που εκανα με ανθρωπους απο τον Καναδα οτι δηλαδη δεν γινεται καποιος να αγορασει γουρουνι στο σακι και να δεχτει να σου κανει τον σπονσορα σε καποιον που δεν ξερει πως ειναι και δεν ξερει αν οντως ξερει την δουλεια , εκει ηταν που ενω ειχα δωσει την υποθεση μου σε εναν δικηγορο ( χωρις λεφτα φυσικα ) και περιμενα , αποφασισαμε να κανουμε το μεγαλο βημα , να ερθω σαν τουριστας και να ψαξω πλεον εδω και face to face να μιλαω με τους εργοδοτες .Να κανω μια παρεθενση εδω και να πω οτι δεν ημουν ανεργος , ειχα δουλεια και μαλιστα με τα σημερινα δεδομενα της Ελλαδος επαιρνα και καλα λεφτα , απλα εβλεπα να πηγαινουμε σε εναν τοιχο και ηθελα να προλαβω την συγκρουση , συμφωνησε και η οικογενεια οπως ειπα και αυτον ηταν, ο κυβος ερηφθη και ξεκινησα για το Τοροντο και πηγα στο Τοροντο για εναν απλουστατο λογο , διοτι απο εκει ηταν οι περισσοτερες απαντησεις που ειχα στα e-mail.
Φτανωντας στο αεροδρομειο του Τοροντο περασα απο ελεγχο ο οποιος δεν κρατησε πανω απο 10 λεπτα στην κυριολεξια ( καποια αλλη φορα θα σας πω πως περασα τοσο ευκολα ) .Απο την δευτερη κιολας ημερα στο Τοροντο υπηρχαν ανθρωποι που ηθελαν να βοηθησουν και οταν λεω να βοηθησουν δεν ειναι μονο το θεμα δουλειας , ειναι και το θεμα ψυχολογιας ειναι και το θεμα πως να κινηθεις , που να πας και ολα τα σχετικα .Πηγαινα εδινα συνεντευξεις και παραλληλα διαβαζα για το διπλωμα οδηγησης , να εχω μια ταυτοτητα ας πουμε στον Καναδα , πηρα το G1 και τωρα ετοιμαζομαι για το G2 , με το διπλωμα λοιπον , καταφερα και ανοιξα και τραπεζικο λογαριασμο , ειναι βασικο εδω να χρησιμοποιεις την καρτα σου , φυσικα η δικια μου ειναι depit και δεν κανω και πολλα , αλλα δεν εχει σημασια απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο .Φυσικα για ολες μου τις κινησεις υπηρχαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ που με συμβουλευαν τι να κανω και επειδη θα αναρωτιεστε τι ειδους ανθρωποι θα σας πω οτι ηταν αυτοι που δεν ειχαν πανω απο 3 χρονια στον Καναδα , που ειχαν προσφατο στο μυαλο τους αυτο που τραβηξαν και οι ιδιοι τους .Το επομενο βημα ηταν να πεισω εναν εργοδοτη οτι ειμαι ο καλυτερος , οτι ειμα αυτος που ζηταει αλλα πρεπει να περιμενει , ευτυχως βρεθηκε αυτος κα δεχτηκε να με σπονσοραρει και φυσικα δεχτηκε να περιμενει να ετοιμαστουν τα χαρτια ( περιπου 5 μηνες και βαλε ) .Επομενο βημα να βρω ενα σπιτι να μπορω να μενω , γιατι καλα τα ξενοδοχεια και τα ενοικιαζομενα αλλα πλεον απο την στιγμη που βρεθηκε ο εργοδοτης επρεπε να κοιταξω κατι το πιο μονιμο , ελα ντε ομως που κανενας δεν μου νοικιαζε σπιτι γιατι πολυ απλα δεν ειχα χαρτια δεν ειχα τιποτα , ακομα και σημερα για τον Καναδα ειμαι ενας τουριστας .Ευτυχως βρεθηκε ενας ΑΓΙΟΣ ανθρωπος που εγγυηθηκε για μενα και ετσι μπορεσα και νοικιασα ενα σπιτι .Ειναι με 2 δωματια, σαλονι ,κουζινα , 1,150 δολλαρια το μηνα αλλα με ΟΛΑ μεσα στην περιοχη του Richmond Hill . Μετα απο ολα αυτα τωρα πρεπει να τρεξω για εργασια προσωρινη και μαυρη για να μπορω να συντηρουμε , να μπορω να πληρωνω το ενοικιο μου , διοτι καλως η κακως τα ετοιμα λεφτα τελειωσαν , φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση θα το παλεψω και αυτο ,δεν υπαρχει περιπτωση να μην δεν βρω κατι , ισως γυρισω και τον κοσμο αναποδα αλλα θα βρω , ειναι το μονο σιγουρο .Παμε τωρα στο κοστος ζωης στο Τοροντο και λεω Τοροντο γιατι διαφερει απο πολιτεια σε πολιτεια το κοστος .
Ενα ενοικιο σαν το δικο μου περιπου στα 1,100 δολλαρια το μηνα για 2 δωματια ειναι οι τιμες που παιζουν εδω , φυσικα εχει και φθηνοτερα εχει και ακριβοτερα αλλα στην περιπτωση μου δεν ειχα και πολλες επιλογες .Ξεκιναμε λοιπον ας πουμε με 1,150 , τωρα πρεπει να προσθεσεις την ασφαλεια του αυτοκινητου ( χωρις αυτοκινητο εισαι ΝΕΚΡΟΣ γενικα στον Καναδα ) η οποια ασφαλεια επειδη ειμαι καινουργιος δεν εχω προυπηρεσια στο Τοροντο ειναι στα 320 δολλαρια το μηνα...............ναι ναι πολυ καλα διαβασατε ,ουτε εγω εκανα λαθος στο νουμερο ουτε εσεις διαβασατε λαθος , ειναι 320 δολλαρια το μηνα.Επομενο εξοδο το ιντερνετ και η τηλεοραση , εδω μιλαμε για ενα κοστος περιπου στα 80 δολλαρια και αυτο εξαρτατε απο το τι ιντερνετ θελεις , επειδη εγω πηγα στα 80gb περιπου το μηνα ειναι στα 80 δολλαρια , επομενο κινητο τηλεφωνο , αν το θελεις με ιντερνετ ( και σωστα θα κανεις ) για να εχεις και κανενα χαρτη μεσα για να μην χαθεις , πρεπει να υπολογιζετε περιπου 70 δολλαρια το μηνα , αν και το πιο φθηνο ειναι περιπου 20 δολλαρια το μηνα , χωρις ιντερνετ ομως και τετοια ( αυτο το ειχα παρει στην αρχη για να μπορω να παιρνω τηλεφωνα και να με παιρνουν τηλεφωνα ) . Περιπου 180 δολλαρια το μηνα θελεις βενζινες και λεω τοσο λιγα γιατι η βενζινη ειναι πολυ φθηνη , περιπου σημερα που γραφω εχει 1,26 δολλαρια , πραγμα που σημαινει κατω απο 1 ευρω το λιτρο .Σε γενικες γραμμες αυτα ειναι τα παγια εξοδα ας πουμε και ας κανουμε την σουμα μας
1,150+320+80+70+180 = 1,800 δολλαρια
Το φαγητο τωρα αν εξαιρεσεις καποιες περιπτωσεις ειναι ακριβο για να τρως εξω , καλυτερα να μαγειρευεις στο σπιτι .Πρωσοπικα πιστευω με 25 δολλαρια την ημερα μια 3μελης οικογενεια , οκ δεν ειναι και το καλυτερο αλλα δεν πειναει κιολας .Εχουμε δηλαδη και λεμε 25 δολλαρια Χ 31 ημερες = 775 δολλαρια .Αρα η τελικη μας σουμα εχει ως εξης :
1.800 + 775 = 2.575 το μηνα .
Φυσικα στο θεμα φαγητου και στο θελα ψωνιζω , κοιτας παντοτε τα φυλλαδια και βλεπεις ποιος κανει προσφορες και αναλογως πηγαινεις και αγοραζεις .Στις πολυκατοικιες ερχονται καθε Πεμπτη τα φυλλαδια και αποφασιζεις που θα πας να αγορασεις και πιο ειναι αυτο που σε συμφερει .Υπαρχει φυσικα και το Walmart Με το match price Που κανει , δηλαδη αν εχεις ενα φυλλαδιο μαζι σου κα δειχνει ας πουμε οτι το ταδε σουπερ μαρκετ εχει το συγκεκριμενο γαλα 2 δολλαρια και το Walmart το εχει 2,25 , την ωρα που εισαι στο ταμειο λες , match price και δειχνεις το φυλλαδιο με το συγκεκριμενο γαλα απο αλλο σουπερ μαρκετ και εφοσον δουν οτι ειναι το ιδιο τοτε στο πουλανε στην τιμη την χαμηλοτερη που εχεις βρει .Αρα λοιπον καταληγουμε στο συμπερασμα οτι θελει ψαξιμο η αγορα για να μπορεις να παιρνεις αυτο που θελεις στην πιο χαμηλη τιμη .
Μαλλον ομως στα κουρασα και λεω να το σταματησω εδω . Πιστευω οτι βοηθησα οσο μπορουσα στο να σας δωσω να καταλαβετε καποια πραγματα για το τι εστι Τοροντο .
Τωρα οποιος θελει και επιθυμει πολυ ευχαριστως να του δωσω και περισσοτερες πληροφοριες και φυσικα αν σκοπευει να ερθει εδω να τον βοηθησω και εγω με την σειρα οσο μπορω γιατι αυτο ειναι ΝΟΜΟΣ , σε βοηθανε θα βοηθησεις και εσυ , ετσι θα μπορεσουμε να κανουμε μια καινουργια Ελληνικη Κοινοτητα η οποια θα νοιαζετε πραγματικα για τους Ελληνες χωρις διακρισεις και χωρις κομπλεξ του τυπου...............<<καλα τι ηρθες να κανεις εδω ? νομιζεις οτι εχουμε τις παχιες αγελαδες τις αρμεγουμε και βγαζουμε χρημα ? αντε αγορι μου >> !!! Το ακουσα και αυτο απο Ελληνα !!!
Καλη τυχη σε οποια αποφαση και αν παρετε πατριωτες και να ξερετε ενα πραγμα ..........ΔΕΝ ΜΑΣΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ !!!

jimathens
24.11.2013, 01:01
Καλησπέρα lamp72_bye:

Δεν έχω να πω τίποτα άλλο παρά μόνο
να έχεις πάνω από όλα υγεία:_kardia
καλή τύχη κ σου εύχομαι πολύ γρήγορα να βρεις μία δουλειά :victory:
γιατί στην συγκεκριμένη στιγμή είναι το μόνο που χρειάζεσαι για να ανταπεξέλθεις στα έξοδα κ να μπορέσεις να πατήσεις γερά στα πόδια σου έτσι ώστε όταν έρθει η ώρα να γίνεις νόμιμος να έρθει κ η γυναίκα σου με το παιδί.

υ.γ. Μπράβο που γράφεις το τι πέρασες κ μακάρι να συνεχίσεις να γράφεις ότι κ αν είναι αυτό γιατί πολλά πατριωτάκια το χρειάζονται σαν "Όαση στην Έρημο" κ να ξέρεις ότι δεν μας κουράζεις καθόλου...κάθε άλλο...!!!

:kouragio:

lamp72
24.11.2013, 01:11
jimathens και φυσικα να συνεχισω να λεω πραγματα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , θα προσπαθησω να κανω και μια αναρτηση με ονοματα κιολας που ξερω οτι τα παιδια βοηθανε και δεν εχουνε κανενα προβλημα να γινουν γνωστα τα ονοματα τους , αλλωστε πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να επικροτουμε το καλο και να το βγαζουμε στην επιφανεια , φτανει τοσο καιρο που κυριαρχουσαν τα λαμογια και οι κλεφτες .

george-ira
24.11.2013, 03:35
jimathens και φυσικα να συνεχισω να λεω πραγματα απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , θα προσπαθησω να κανω και μια αναρτηση με ονοματα κιολας που ξερω οτι τα παιδια βοηθανε και δεν εχουνε κανενα προβλημα να γινουν γνωστα τα ονοματα τους , αλλωστε πρεπει καποια στιγμη να μαθουμε να επικροτουμε το καλο και να το βγαζουμε στην επιφανεια , φτανει τοσο καιρο που κυριαρχουσαν τα λαμογια και οι κλεφτες . .... εχεις απολυτο δικιο lamp72, και ειναι πολλα τα λαμογια που παιζουν με την τυχη οσων θελουν να μεταναστευσουν

v.polina
24.11.2013, 11:59
lamp72 εισαι δυναμη!!!χαιρομαι που διαβαζω ανταποκριση απο τον καναδα,εχω την αισθηση πως οσοι ηταν απο ελλαδα στο φορουμ μολις πηγαν καναδα δεν ξαναμπηκαν να μας γραψουν...και ειστε το παραθυρο μας στον κοσμο!!!!ευχομαι κι εγω να βρεις πολυ γρηγορα δουλεια...και να συνεχιζεις να μας γραφεις να μαθαινουμε νεα σου!!!!ολα καλα θα πανε!!!:bravo_:

claus
24.11.2013, 12:01
Lamp72 συγχαρητήρια για την επιλογή σου, καλη επιτυχία, με ανυπομονησία περιμένουμε το επόμενο σου ποστ !!!!

Για την ασφάλεια αυτοκινήτου, πάρε μια βεβαίωση από την Ένωση ασφαλιστικών εταιριών για τυχόν ατυχήματα. Με αυτό θα σου μειώσουν το ασφάλιστρα αν δεν έχεις ατυχήματα στην ελλαδα

γραψε και πως μπηκες στο αεροδρόμιο, ενδιαφέρει ;-)

stratos2004
24.11.2013, 14:26
lamp72 ΣΙΓΟΥΡΑ θα σε χρειαστω ΕΚΕΙ στον Καναδα σε 5-6 μηνες απο τωρα..... πρεπει να παρω ΚΑΙ εγω την αποφαση μαζι με την οικογενεια μου μιας και η διαφορα μας ειναι πως εγω πλεον εφτασα στον τοιχο.... και ακομα "φρεναρω" ωστε να μην "πονεσω πολυ απο την συγκρουση".

Φιλικά Στράτος

patrioten
24.11.2013, 14:40
lamp72
Δεν κουράζεις καθόλου, το αντίθετο μάλιστα, η ανταπόκριση σου είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα και περιμένουμε με ενδιαφέρον την συνέχεια .
Σου εύχομαι ότι το καλύτερο και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά .
Καλή δύναμη ! :bravo_:

NickD
24.11.2013, 15:31
lamp72 αισθάνομαι πολύ τυχερός που είσαι σε αυτό το forum, όχι γιατί θα χρειαστώ και εγώ τη βοήθειά σου, μα και γιατί δίνεις κουράγιο σε πάρα πολλά άτομα εδώ μέσα.

Η Παναγιά μαζί σου.

lamp72
24.11.2013, 16:43
Nα ειστε καλα παιδια , μολις μπορεσω παλι θα κανω αναρτηση , αλλα και εσεις οτι θελετε να ρωτησετε καντε το ελευθερα , δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα . Απλα ισως δεν προλαβαινω να απανταω κατευθειαν αλλα θα απανταω σιγουρα .

Serafim
24.11.2013, 17:02
lamp72 να' σαι πάντα καλά εσυ και οικογένεια σου. Καλή αρχή να έχεις και καλό κουράγιο.
Δεν μας κουράζεις καθόλου με τις ανταπροκρίσεις σου, ίσα-ισα βοηθάς πολυ κόσμο. Πιστεύω και εγώ με την σειρά μου να σε συναντήσω προς απρίλη, μιας και τότε αποφάσισα να έρθω Toronto με το πρόγραμμα IEC ενω έχω ήδη στα χέρια μου το LOI.
Περιμένουμε με αγωνία και άλλες ανταποκρίσεις σου, όταν με το καλό έχεις λίγο χρόνο.

Gaea
24.11.2013, 18:23
uparxei mia souidiki paroimia pou leei {metra duo fores kai kopse mia}. alla edw einai {metra duo kai krata ena tetarto}....
akou 80 dol gia internet kai tv. edw toulaxiston se mas o Antonakis tha mas to parexei dwrean...
pera apo ta asteia ston Kanada mporei na sta dinoun polla alla sta pairnoun polla p.x. prosoxi me tis trapezes kai tis kratiseis tous
Euxaristoume gia tis enimeroseis, perimenoume kai alles plirofories....

ΣΤΑΘΗΣ...
24.11.2013, 19:28
γεια σου lamp72 ψαχνοντας κι εγω,οπως πολλοι να μεταναστευσουν,αλλα αποφασισμενος ομως,χαιρομαι κι εγω με την σειρα μου,πρωτον που πετυχαινει ενας ακομα ανθρωπος και δη ελληνας (ειναι τελικα στο dna μας) να καταφερνει αυτο που κυνηγαει και δευτερον γιατι μαθαινω νεα απο το τοροντο,απο το οποιο περιμενω τις προσεχεις ημερες νεα απο δικους μου ανθρωπους εκει,για να πεταξω η οχι για εκει.σιγουρα με σενα θα μπορεσω να συγκρινω η αν θες να καταλαβω εαν θα ειναι "αυτοι" οπως πρεπει,που σημαινει οτι θα σε χρειαστω καποια στιγμη και οπως γραφεις εισαι διαθεσιμος και σε ευχαριστω εκ των προτερων.δυστυχως η ευτυχως οι πιο κοντινοι μου ανθρωποι ειναι εκει και ελπιζω για εκει,μιας και απο αυτα που μας γραφει ο φιλος μας ο jimathens,με τον οποιο μιλησα,γεια σου τζιμαρα,η αυστραλια,μοιαζει μακρια....να εισαι παντα καλα και να εχεις δυναμη να πετυχεις τον στοχο σου,οταν με το καλο παρω νεα θα σου γραψω

lamp72
24.11.2013, 23:30
Παιδια καταρχην δεν χρειαζεται να με ευχαριστητε κανω αυτο που θα κανατε και εσεις .Μακαρι ρε παιδια και σας το λεω ειλικρινα να ειχα μια δικια μου εταιρεια και να σας επαιρνα ολους εκει ωστε να μην χρειαζεται να περασετε ολο αυτο το μαρτυριο των χαρτιων .Θα χαρω να βοηθησω οποιον πατριωτη μου το ζητησει , μακαρι να μπορουσα οπως ειπα να βοηθησω και στο θεμα δουλειας , αλλα δυστυχως εκει πρεπει να τρεξει ο καθενας μονος του , αλλα φυσικα οποιες γνωριμιες εκανα εδω θα φανουν πολυ καλες σε οποιον ερθει γιατι ειναι μια μεγαλη βοηθεια για ξεκινημα .Τωρα επειδη ρωτατε πως μπηκα χωρις πολλα πολλα στον ελεγχο , ειναι πολυ απλο , εχεις εισητηριο επιστροφης λιγων ημερων ( 20 ημερες για παραδειγμα ) δεν εχεις μαζι σου κανενα αποδεικτικο στοιχειο οτι ερχεσε για δουλεια , βιογραφικα , πιστοποιητικα κ.λ.π και φυσικα οτι ξερεις καποιον εδω που εχεις και το ονομα του και το τηλεφωνο του και τελος οτι θα μεινεις καπου για αυτες τις 20 ημερες ( ξενοδοχειο η καποιο short term rental , ηδη πληρωμενο ) και ετσι ο ελεγχος δεν κραταει πανω απο 10 λεπτα .Εκεινο που ξεχασα να σας γραψω ειναι οτι μια καλη εποχη να ερθεις στον Καναδα ειναι απο Μαρτιο και μετα και αυτο γιατι αρχιζει και ηρεμει λιγο το κρυο και το χιονι και οι δουλειες που εχουνε να κανουνε με τον κατασκευαστικο κλαδο ανοιγουν και παλι , οχι οτι ειναι κλειστα τον χειμωνα , απλα οι δουλειες ειναι λιγοτερες .Επισης επειδη και εδω οι Καναδοι δεν ειναι βλακες , μερα με την μερα αλλαζουν τους νομους που εχουν να κανουν με την μεταναστευση ,βλεπουν ελληνικο διαβατηριο και σου λενε ωπα , εσυ τωρα ηρθες για δουλεια δεν υπαρχει περιπτωση να ηρθες για διακοπες , για αυτο μην ακουτε κανεναν απο αυτους που ειναι χρονια γιατι πολυ απλα δεν το κατεχουν , μονο οσοι ειναι προσφατα εδω μπορουν να σας πουν την διαδικασια , καποτε εβγαζες χαρτια σε 1 μηνα , τωρα η διαδικασια μπορει να παρει απο 5 μεχρι και 7 μηνες ,φυσικα μπορεις το διαστημα που κανει να ετοιμαστουν τα χαρτια σου να γυρισεις πισω και να περιμενεις μεχρι να ετοιμαστουν , αλλα πειτε μου αν δημιουργηθει καποιο προβλημα πως μπορεις να το λυσεις απο Ελλαδα ? Σε εμενα δημιουργθηκε ενα τετοιο προβλημα , οχι δεν πηγαινε ο εργοδοτης να παρει ενα χαρτι που επρεπε να το υπογραψει , απο το γραφειο δεν μπορουσαν να το πανε και δημιουργηθηκε ετσι ενα προβλημα , αμεσως πηγα στο γραφειο πηρα το χαρτι το πηγα στον εργοδοτη το υπεγραψε και το ξαναπηγα πισω στο γραφειο που εχει αναλαβει να μου κανει τα χαρτια , καταλαβαινετε οτι αν ημουν στην Ελλαδα θα ειχε κολλησει η υποθεση και δεν θα μπορουσα να κανω και τιποτα , για αυτο λεω ειναι δικοπο μαχαιρι το να κατσει η να φυγεις μεχρι να ετοιμαστουν τα χαρτια , γνωμη μου ειναι να κατσεις και να περιμενεις .Δεν μου ερχετε στο μυαλο καποια αλλη ερωτηση σας για να απαντησω , αλλα θα το πω και ας γινω κουραστικος , βαλτε κατω τα υπερ και τα κατα μιας τετοια αποφασης , κουβεντιαστε το με την οικογενεια σας και αν η πλαστιγκα γερνει προς το υπερ , μην το σκεφτεστε παρτε το αποφαση και ελατε να το παλεψετε , αλλα με ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ σκεπτικο , αν ερθετε εδω να πειτε στο εαυτο σας οτι .............ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.........ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ .......ΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ !!!

NickD
25.11.2013, 12:46
Ε, είσαι super. Τις καλύτερες ευχές μου.

htdawg
25.11.2013, 13:01
lamp72 για το διπλωμα τι χρειαστικε? εδωσες αυτο το "letter of authentication" για να μπορεσεις να παρεις κατευθεαν το G?

Kostas P
25.11.2013, 15:45
Μπράβο φίλε lamp συγχαρητήρια από την καρδιά μου για το μυαλό που έχεις και όσο μπορείς την διάθεση να δώσεις τα φώτα σου σε άτομα που θέλουν να βρουν κάτι καλύτερο .ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ

lamp72
25.11.2013, 15:52
htdawg , πηγαινεις στην Πρεσβεια την Ελληνικη και σου δινουνε ενα χαρτι , κατι σαν πιστοποιηση της προυπηρεσιας σου σαν οδηγος , αναγωριζουν δηλαδη τα χρονια της οδηγης σου στην Ελλαδα , δινεις 14 δολλαρια και φευγεις . Με αυτο το χαρτι , το διαβατηριο σου και μια διευθυνση πηγαινεις και δινεις πρωτα τα σηματα και την θεωρια ( αυτο ειναι το G1 ) , εχεις το δικαιωμα να δωσεις και στα Ελληνικα αν θελεις , αλλωστε σε ρωτανε απο μονοι τους σε τι γλωσσα θελεις να δωσεις , αμεσως κιολας εφοσον τελειωσεις με την εγγραφη σου και πληρωσεις 95 δολλαρια , πηγαινεις στην αιθουσα για να δωσεις τα σηματα , σου δινουνε 2 σελιδες απο 20 ερωτησεις η καθε μια σελιδα και πρεπει να πετυχεις 16 στις 20 το λιγοτερο σε καθε σελιδα , εαν δεν τα καταφερεις , βγαινεις εξω , πας πληρωνεις 15 δολλαρια και ξαναδινεις επι τοπου , απετυχες παλι ? ξανα τα ιδια , αλλα 15 δολλαρια και ξανα πας να δωσεις , μεχρι που να κλεισουνε εχεις το δικαιωμα να δινεις , το καλο ειναι οτι δεν σου λεει απλα οτι απετυχες αλλα σου δειχνει που εκανες τα λαθη και ποιες ηταν οι σωστες απαντησεις .Εφοσον λοιπον περασεις και παρεις το G1 , εχεις δικαιωμα να πας κατευθειαν για το G , πληρωνεις 85 δολλαρια και σου κλεινουν ραντεβου για να ερθεις να δωσεις πλεον οδηγηση και να παρεις το full G .Εαν δεν τα καταφερεις πεφτεις κατηγορια και κλεινεις ραντεβου για να δωσεις το G2 , πληρωνοντας 55 δολλαρια κλεινεις ραντεβου για το G2 .Επειδη θα με ρωτησετε τι σκατα ειναι αυτα τα G σας τα εξηγω :
G1 = μπορεις να οδηγησεις μεσα στην πολη μονο με συνοδηγο ο οποιος εχει πειρα πανω απο 4 χρονια
G2 = μπορεις να οδηγησεις μεσα στην πολη μονος σου , στους highway πρεπει να εχεις συνοδηγο με πειρα πανω απο 4 χρονια
G = μπορεις να οδηγησεις οιπου θελεις χωρις συνοδηγο .
Πιστευω να σε καλυψα.

NickD
25.11.2013, 21:16
Εμένα με κάλυψες πλήρως για το θέμα. Σε ευχαριστώ.

v.polina
25.11.2013, 21:19
κι εμενα...thank you lamp72!!!

anteonius
25.11.2013, 23:20
Συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο lamp72 να προσθέσω μόνο για το international αν και δεν είναι το σωστό θέμα εδώ πως δεν χρειάζεται είναι βασικά άχρηστο δεν το αναγνωρίζουν στο Ontario οπότε μην πληρώσετε για αυτό στην ΕΛΠΑ.

pantel10
26.11.2013, 01:10
Γεια σου φιλε anteonious, αν κ δεν ειναι του θεματος, σορρυ. Δηλαδη εγω που ερχομαι κ εχω το παλιο (ροζ) καλυτερα λες να το κανω νεου τυπου (να το εχω σαν ID) εστω τον πρωτο καιρο και μετα να κανω αυτα που λεει ο φιλος λαμπ με τα επιπεδα G για να παρω κανονικο διπλωμα; Η να μην κανω τπτ κ να ερθω με το ροζ;

george-ira
26.11.2013, 01:51
συγχαρητηρια lamp72 για την πολυ σημαντικη βοηθεια που προσφερεις και τις πολυτιμες πληροφοριες. ΜΠΡΑΒΟ και παλι ΜΠΡΑΒΟ. μαθε παρακαλω τι χρονος χρειαζεται για αποκτηση επαγγελματικου διπλωματος Α1 . ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ Τ Α ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ !!

george-ira
26.11.2013, 02:07
βρήκα τους γιατρούς και γράφω το link σε περίπτωση που το χρειαστεί κάποιος.

Panel Physicians (http://www.cic.gc.ca/pp-md/pp-list.aspx) γεια σου litsa 74

γιατροι για ποιο λογο ?? απαιτουνται καποιες εξετασεις πριν tην μεταναστευση ?? δεν γνωριζω , πεστε μου παρακαλω

Gaea
26.11.2013, 10:33
γεια σου litsa 74

γιατροι για ποιο λογο ?? απαιτουνται καποιες εξετασεις πριν tην μεταναστευση ?? δεν γνωριζω , πεστε μου παρακαλω

Εκτόσ από τα χαρτιά που πρέπει να στείλεις και τις φόρμες που συμπληρώνεις, αυτοσ-η που σπονσοράρεται πρέπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις από γιατρούς που έχουν διαλεχτεί από την καναδέζικη κυβέρνηση. Νομίζω είναι ούρα, αίμα και ακτ/φια θώρακα. τα χρήματα γύρω στα 200.

htdawg
26.11.2013, 12:00
lamp72 ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! καλο αυτο για τα σηματα ε? λεφτα να εχεις για να δινεις χαχα το drive test φοβαμαι λιγο μην κανω τιποτα λαθος αλα ελληνικα τροπο οδηγησης χαχα...

litsa74
26.11.2013, 12:00
Εκτόσ από τα χαρτιά που πρέπει να στείλεις και τις φόρμες που συμπληρώνεις, αυτοσ-η που σπονσοράρεται πρέπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις από γιατρούς που έχουν διαλεχτεί από την καναδέζικη κυβέρνηση. Νομίζω είναι ούρα, αίμα και ακτ/φια θώρακα. τα χρήματα γύρω στα 200.

Συμφωνώ με τον Gaea πρεπει να υποβληθεί σε ιατρικές εξετάσεις αυτός που σπονσοράρεται και μονο από τους συμβεβλημένους γιατρούς που έχει ορισει το καναδικό προξενειο σε κάθε χώρα

htdawg
26.11.2013, 12:01
lamp72 ευχαριστω για τις πληροφοριες!!! καλο αυτο για τα σηματα ε? λεφτα να εχεις για να δινεις χαχα το drive test φοβαμαι λιγο μην κανω τιποτα λαθος αλα ελληνικα τροπο οδηγησης χαχα... οντος χωρις διπλωμα εκει ειναι δυσκολο για δουλεια...

anteonius
26.11.2013, 14:08
Pantel10 απο εσένα εξαρτάται εδώ δεν παίζει κανένα ρόλο αν θα είναι ροζ η κάρτα, όπως κ να εχει θα πρέπει να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιέγραψε ο lamp72. Εγω το έκανα κάρτα μόνο κ μόνο γιατι αντέχει στον χρόνο δεν είναι χαρτί σαν το ροζ, το international στο (υπουργείο μεταφορών) του Καναδά δεν το κοιτάξαν καν μου είπαν μπορείς να οδηγείς για 2 μήνες με το Ελληνικό αν βρεις ασφάλεια γιατί κάποιες δεν σε ασφαλιζουν αυτές που το κάνουν ζητάνε χαρτί απο την ασφάλεια σου στην Ελλάδα ότι ήσουν ασφαλισμένος για 4,5 χρόνια κ χαρτί απο το δικό μας υπουργείο μεταφορών που να λει ότι δεν έχεις προκαλέσει ατύχημα για 4,5 χρόνια κ πάλι η ασφάλεια θα είναι 3 με 4000$ το χρόνο οπότε βγάζεις Καναδικο κ τέλος.

litsa74
26.11.2013, 15:17
Καλησπέρα,
εκτός από διπλωμα οδηγησης για αυτοκινητο τι γινεται εαν θελεις να βγαλεις διπλωμα οδηγησης και για μηχανακι. ακολουθεις την ιδια διαδικασια ή δινεις μια φορα τα σηματα και μετα μονο οδηγηση και στα δυο?

NickD
26.11.2013, 17:21
Καλησπέρα,
εκτός από διπλωμα οδηγησης για αυτοκινητο τι γινεται εαν θελεις να βγαλεις διπλωμα οδηγησης και για μηχανακι. ακολουθεις την ιδια διαδικασια ή δινεις μια φορα τα σηματα και μετα μονο οδηγηση και στα δυο?

Ωραία ερώτηση. Θέλω να το μάθω και εγώ.

Serafim
26.11.2013, 18:38
Έχει αναφερθει και παλιότερα αλλα δεν μπορώ να το βρω.
Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να ταξιδέψουμε στο Τορόντο?
Ποια ετερεία ? πόσο γρηγορότερα κλείσατε τα εισιτηρια κτλ ευχαριστώ

lamp72
27.11.2013, 00:05
Ιδια η διαδικασια για διπλωμα μηχανης , σηματα , οδηγηση και τετοια. Αλλα υπαρχει ενα προβλημα, θα παρεις μηχανη για 4,5 μηνες περιπου ,γιατι τοσο περιπου κυκλοφορουν οι μηχανες , οι υπολοιποι μηνες ειναι ΠΑΓΟΙ και ΒΡΟΧΕΣ , αλλα την ασφαλεια θα την πληρωνεις για 1 ολοκληρο χρονο , δεν νομιζω οτι συμφερει για μηχανη .Για το αυτοκινητο τωρα μπορεις με το διπλωμα της Ελλαδος ( αν το εχεις κανει ιντερνασιοναλ ) να οδηγησεις για κανενα 3μηνο περιπου .Στην αρχη να υπολογιζετε οπως ειπα τα ασφαλιστρα να ειναι πολυ υψηλα , 320 δολλαρια και βαλε πολλες φορες το μηνα ( για Ονταριο παντα μιλαω , στις αλλες πολιτειες ειναι πολυ πολυ λιγοτερα ). Για το επαγγελματικο τυπου Α1 θελεις 6 εβδομαδες εκπαιδευση και μετα το τεστ της οδηγησης .

ninakap30
03.04.2014, 02:05
egw thelw na rwthsw to ekshs:eımaı kanadh egw k theloume na pame me ton antra mou tou opoıoı ta agglıka eınaı polu xalıa omws....(tha tou kanw sponsorıng)..aytos dıkaıoytaı na matheı th glwssa ekeı exeı kapoıa semınarıa pou parexeı to kanadıko kratos kaı an naı me to kostos?

asdf
05.04.2014, 02:31
egw thelw na rwthsw to ekshs:eımaı kanadh egw k theloume na pame me ton antra mou tou opoıoı ta agglıka eınaı polu xalıa omws....(tha tou kanw sponsorıng)..aytos dıkaıoytaı na matheı th glwssa ekeı exeı kapoıa semınarıa pou parexeı to kanadıko kratos kaı an naı me to kostos?

δωρεαν και πληρωνεσαι απο πανω.

Tasos Martos
12.11.2016, 02:42
Dextika apopeira anthropoktonias mesa se building sto toronto epsaxna gia na meino kapou gnorisa enan skopiano kai mou eipe oti exei ena xoro me eipe na pao na do to xoro alla itan pagida eixan opla me pyrovolisane prolava kalesa tin astynomia kai eimai poly tyxeros pou zo

Teris
19.11.2016, 01:06
να σε κλεψουνε θελανε? καλα και ο σκοπιανος πως ανεβηκε στον καναδα?

Tasos Martos
19.11.2016, 07:16
Kai na me klepsoume kai na den ksero ti allo exei polous skopianous sto canadà ola ta xeirizete i astunomia tou kanada

Tasos Martos
19.11.2016, 07:34
Oi undercover egrapse tin anafora eimai victim gia to kratos ta xartia gia na ta paro prepei na kano allrs diadikasies?