PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Γερμανία 3

Σελίδες : [1] 2 3

milu
16.06.2012, 14:40
Mit einem freundlichen Hinweis auf § 34 des Bundesdatenschutzgesetzes, § 13 Telemediengesetz, und die 143 Paragraphen des UrhG (Urhebergesetz). Verstöße gegen das UrhG sind als Straftaten eingestuft und werden nach § 106 UrhG mit 3 Jahre Gefängnis oder Geldstrafe geahndet.

sportbilly79
19.06.2012, 10:28
Σεβασμός είναι να βοηθά κάποιος το μπλόγκ δημιουργικά και χρήσιμα και όχι γράφοντας ανοησίες, κάνοντας παραπληροφόρηση με μεγάλες δόσεις ειρωνείας για τον αγώνα και τη ζωή των Ελλήνων που είναι ή θέλουν να πάνε στη Γερμανία. Αυτός είναι σεβασμός! Όλα τα άλλα είναι για τους τύπους και για να πιαστεί κάποιος ανόητος σαν τον khr-gianni ή Sriro ή πώς αλλιώς λέγεται για να το χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία.
Σαν μέλος του φόρουμ έχουν κουραστεί αφάνταστα να διαβάζω τέτοια μεγάλη παραπληροφόρηση από κομπλεξικά άτομα που λένε τις ανοησίες τους για τη Γερμανία. Στην αρχή όταν μπήκα αποκόμισα χρήσιμη πληροφόρηση από άτομα πολύ σημαντικά όπως ο milu, το synnefaki και άλλα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό η κατάσταση έχει ξεφύγει από άτομα που αλλάζουν συνεχώς όνομα και δημιουργώντας το λιγότερο παραπληροφόρηση για τη ζωή και την κατάσταση στη Γερμανία. Για αυτούς τους λόγους αν οι moderator δεν πάρουν συγκεκριμένα μέτρα με διαγραφές ανεπιθύμητων ατόμων κλπ δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω το φορουμ σ' αυτό τον κατήφορο που έχει πάρει. Δεν έχει νόημα να μπαίνω και να βλέπω τις ανοησίες του κάθε κομπλεξικού που αντί να βγάζει το κόμπλεξ του στο φόρουμ θα έπρεπε να ήταν στην καρέκλα του ψυχολόγου του. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ το φόρουμ σε όσα μου προσέφερε.

georgedel
03.07.2012, 14:47
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ patriotaki.net.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΚΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ 35 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΠΟΛΗ ERFURT ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΟΥ THURINGEN. ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΔΩ ΣΤΙΣ ΓΥΡΩ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ Η ΚΑΠΟΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟΤΕΡΟ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

something
03.07.2012, 23:16
Νομιζω φιλε τα ατομα που πραγματικα βοηθανε ειναι πολυ περισσοτερα απο τους πουθεναδες που ακομα και οταν ερχονται στην Ελλαδα ουτε η μανα τους τους κανει παρεα.Δυστηχως πουθεναδες υπαρχουν παντου! Ασχετα απο αυτο ομως δεν νομιζω οτι επηρεαζει εμας που σκεφτομαστε λογικα ουτε θα αποθαρρυνουν κανεναν!!! Για ολους εχει ο θεος αλλες φορες πιο ευκολα αλλες φορες πιο δυσκολα... το φορουμ αυτο εδωσε και δινει βοηθεια σε πολυ κοσμακι.. για μερικους βλακες δεν νομιζω οτι πρεπει να χαλιεται το κλιμα εδω..

Και καλο θα ηταν με το που εντοπιζονται πουθεναδες ... να διαγραφονται αμεσως και ανευ προειδοποιησης .. μπαμ και τελος.:bravo_1:

sportbilly79
04.07.2012, 12:12
Και φυσικά η αποτυχία είναι μέσα στο παιχνίδι της ζωής, αλλά μην τη βγάζεις στον άλλον, δεν σου χρωστά τίποτα στην προσπάθεια που κάνει. Μεταξύ των αποτυχημένων υπάρχει διαφορά, αυτός που βγάζει κόμπλεξ στους άλλους λόγω εσωτερικών προβλημάτων και αυτός που διδάσκεται και προσπαθεί να ξανασηκωθεί για να φτάσει στη νίκη...

turms
04.07.2012, 15:32
ετσι λεγαμε...γιατι να γινω υδραυλικος?
και ξαφνικα ανακαλυψαμε οτι ο υδραυλικος εβγαζε πιο πολλα λεφτα απο εναν Δικηγορο μιας και οι δικηγοροι ηταν πολυ περισσοτεροι και δεν βρισκανε δουλεια ενω οι υδραυλικοι διαλεγανε πελατες.......μην πουμε για οικονομολογους, φιλολογους κλπ....

(βαζω και τον εαυτο μου μεσα)

ευανθια
04.07.2012, 15:40
Το να εισαι υδραυλικος η ηλεκτρολογος θεωρειται μεγαλη υποθεση στην σουηδια αλλα και σε αλλες χωρες !!!! Αποτι εχω ακουσει καταρχην κανουν τρομερη εκπαιδευση και βγαζουν ενα σωρο λεφτα !!!!
Εμεις στην ελλαδα θα επρεπε να διοριστουμε στο δημοσιο για να θεωρηθουμε καλοπληρωμενοι και επιτυχημενοι !!! Γιαυτο και το κρατος πηρε την κατω βολτα .

Ακομα και πλυστρα που λεει ο λογος να θελεις να γινεις στο εξωτερικο πρεπει να εκπαιδευτεις αναλογως . Και κατι σημαντικο στο εξωτερικο δεν ειναι ντροπη να κανεις οποιοδηποτε μα οποιοδηποτε επαγγελμα !!!!
Ντροπη ειναι να εισαι Τεμπελης Χαραμοφαης και Κλεφτης !!!!!!!!!!

Στην Ελλαδα συμβαινει το αντιθετο . Οι Τεμπεληδες και οι Κλεφτες εχουν περαση !!! Οι υπολοιποι Υποφερουν !!!!

sportbilly79
04.07.2012, 18:04
Το να εισαι υδραυλικος η ηλεκτρολογος θεωρειται μεγαλη υποθεση στην σουηδια αλλα και σε αλλες χωρες !!!! Αποτι εχω ακουσει καταρχην κανουν τρομερη εκπαιδευση και βγαζουν ενα σωρο λεφτα !!!!
Εμεις στην ελλαδα θα επρεπε να διοριστουμε στο δημοσιο για να θεωρηθουμε καλοπληρωμενοι και επιτυχημενοι !!! Γιαυτο και το κρατος πηρε την κατω βολτα .

Ακομα και πλυστρα που λεει ο λογος να θελεις να γινεις στο εξωτερικο πρεπει να εκπαιδευτεις αναλογως . Και κατι σημαντικο στο εξωτερικο δεν ειναι ντροπη να κανεις οποιοδηποτε μα οποιοδηποτε επαγγελμα !!!!
Ντροπη ειναι να εισαι Τεμπελης Χαραμοφαης και Κλεφτης !!!!!!!!!!

Στην Ελλαδα συμβαινει το αντιθετο . Οι Τεμπεληδες και οι Κλεφτες εχουν περαση !!! Οι υπολοιποι Υποφερουν !!!!

Έτσι ακριβώς Ευανθία! Για αυτό και οι Έλληνες του εξωτερικού προκόβουν και εξελίσσονται (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) γιατί δεν συμβιβάζονται με τα τρωκτικά και τα λαμόγια της Ελλάδας και τις μετριότητες που κυριαρχούν τα τελευταία 30 χρόνια...

takhs_alfa
06.07.2012, 14:28
Κάποτε γνώρισα έναν άνθρωπο, που μου είπε πολλά σοφά λόγια.
Τα κράτησα σαν φυλαχτό. Κι όταν τα χρειάζομαι είναι η εξήγησή μου σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μου.
Όταν λοιπόν έκανα κάτι καλό για κάποιον άνθρωπο, με την σκέψη της ανταπόδοσης, με μάλωνε.
"Μην ξεγελάς τον εαυτό σου, ότι κάνεις το κάνεις πρώτα για σένα, για να νιώθεις εσύ καλά. Να θυμάσαι ότι το κάνεις για το εγώ σου" μου έλεγε...

Τα θυμάμαι ακόμη τα λόγια του...Κι έτσι έπαψα πια να περιμένω την αναγνώριση και τον καλό λόγο, από τους ανθρώπους που κάποτε ίσως να βοήθησα.
Πάντα όμως όταν χρειαζόμουν εγώ βοήθεια, κάποιος άλλος άνθρωπος ήταν εκεί δίπλα μου και με στήριζε, όταν το είχα πραγματικά ανάγκη.
Αυτό ακριβώς είναι το patriotaki για εμένα όσοι είμαστε εδώ μέσα προσπαθούμε να βοηθήσουμε και να βοηθηθούμε χωρίς να περιμένουμε ανταπόδοση.

sportbilly79
06.07.2012, 15:37
Το έχω πεί και θα το ξαναγράψω. Η προσφορά αυτού του φόρουμ είναι ανεκτίμητη από τα πιο μικρά πραγματάκια που χρειαζόμαστε στον αγώνα μας για επιβίωση και επιτυχία στο εξωτερικό μέχρι τα πιο μεγάλα. Διότι έχει τη δύναμη της ταχύτητας του διαδικτύου σε αντίθεση με υπηρεσίες και προξενεία (χωρίς να υποτιμήσω το ρόλο τους) Η οποιαδήποτε πληροφορία είναι σημαντική. Ένα ευχαριστώ γι αυτά τα παιδιά είναι το λιγότερο...

mimis 32
09.07.2012, 15:17
kalhspera paidia apo ellada! edw kai kairo skaiftome na fygw gia germania.. pio poly gia to paidi mou pou eine 4 etwn..zhtaw sygnwmh gia thn fraseologia piou tha xrhsimopoihsw alla etsi niwtho. sthn ellada piasane ma.....ka thn mana mou, thn gynaika mou pou eine 2 xronia twra anergh ta aderfia mou kai fysika emena..kai mas anagasan na zoume me 700e twra tha piasoun kai to paidi mou? tha fygw to epomeno diasthma gia germania..kai den tha tous dwso to dikaiwma na tou kopsoun ta ftera..epeidh blepw oti bohthate poly kosmo kai mprabo se ola ta paidia sto patriotaki..opoios gnwrizh otidhpote gia dusseldorf gia sxoleia ,douleia,diabiwsh otidhpote as mas dwsh ta fwta tou. exw syggeneis kai filous ekei alla otidhpote mporeite na mou peite pou tha bohthish tha to ektimousa afantasta..ante na fygw kai na bohthisw kai allous eyxaristw prokatabolhka kai kalo kouragio se olous...help2

akiszer
10.07.2012, 20:00
KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ..ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΑΚΙΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΓΙΑ ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ Γ.ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΞΕΡΩ ΑΓΓΛΙΚΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΟΙΑ ΒΟΙ8ΕΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΗ..ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ akiszervakis@yahoo.gr ΚΑΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ 6973 921 540..ΕΙΜΑΙ 45 ΧΡΟΝΩΝ ΑΠΟ ΠΑΤΡΑ ΧΩΡΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΖΗΤΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ..ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΕΙ ΘΑ ΕΙΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣ..

akiszer
10.07.2012, 20:39
καλησπερα.ψαχνω οποιαδηποτε εργασια στην γερμανια ειμαι ο ακισ 45 χρονων απο πατρα εχω επαγγελματικο διπλωμα γ'κατηγοριασ και χειριζομαι γερανο εκφορτωσησ,γνωριζω αγγλικα και ρουμανικα..σασ παρακαλω οποιοσ μπορει η ξερει κατι να στειλη μνμ στο akiszervakis@yahoo.com kai to kiνιτo moy 6973 921 540.συγνωμη αν μπαινω σε λαθοσ θεση αλλα δε γνωριζω πολλα στο σιτε..σασ ευχαριστω για οποια πληροφορια εκ των προτερων..

ellimetaxa
10.07.2012, 22:28
Καλησπέρα παιδιά θέλω βοήθεια..έχω βρει ένα σπίτι το οποίο μου ζητάει να στείλω το ενοίκιο και την προκαταβολή μεσω της εταιρίας UPS γνωρίζει κανένας κατα πόσο είναι έμπειστη σαν εταιρία και τι γίνετε?

sportbilly79
10.07.2012, 22:30
Καλησπέρα παιδιά θέλω βοήθεια..έχω βρει ένα σπίτι το οποίο μου ζητάει να στείλω το ενοίκιο και την προκαταβολή μεσω της εταιρίας UPS γνωρίζει κανένας κατα πόσο είναι έμπειστη σαν εταιρία και τι γίνετε?

Η γνώμη είναι να το αποφύγεις καλύτερα σε τράπεζα! Η μεσιτική εταιρεία στο ζήτησ αυτό ή ο ιδιοκτήτης απευθείας;

ellimetaxa
10.07.2012, 22:37
ο ιδιοκτήτης

ellimetaxa
10.07.2012, 22:39
[QUOTE=sportbilly79;50352]Η γνώμη είναι να το αποφύγεις καλύτερα σε τράπεζα! Η μεσιτική εταιρεία στο ζήτησ αυτό ή ο ιδιοκτήτης απευθείας;[/QUOT ο ιδιοκτητης

sportbilly79
10.07.2012, 22:40
ο ιδιοκτήτης

κανονικά και νορμαλ έπρεπε να σου πει για τράπεζα τόσες τράπεζες υπάρχουν στη Γερμανία δεν μπορεί να μην έχει konto. Με τράπεζα έχεις αναμφισβήτητη επιβεβαίωση ότι του τα έβαλες. Στη UPS δεν ξέρω και παίρνω όρκο...εγώ στη θέση σου θα έστριβα για αλλού

kosofos
10.07.2012, 23:48

Καλησπέρα,
Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σου ζήτησε ο ιδιοκτήτης. Δεν νομίζω να σου είπε να βάλεις μετρητά σε ένα φάκελο και να τα στείλεις γιατί αυτό δεν θα το έκανε κανένας νοήμων άνθρωπος. H UPS είναι μια εταιρία μεταφορών με πολλές υπηρεσίες. Προφανώς σου ζήτησε να του στείλεις χρήματα με "cash order" σαν ταχυδρομική επιταγή. Σε αυτό δεν βλέπω κάτι το μεμπτo. Καλύτερη επιλογή βέβαια είναι η Western Union.

Γνώμη μου είναι πάντως να μην στείλεις χρήματα με κανέναν τρόπο, ούτε σε τραπεζικό λογαριασμό καθώς δεν μπορείς να αποδείξεις απο εκεί και πέρα τίποτα και κατα πάσα πιθανότητα αν είναι απατεώνας τα χρήματα σου τα έχασες.

Συμβουλη: Μην στέλνετε χρήματα σε κανέναν, να βλέπετε απο κοντά το σπίτι που θα νοικιάσετε και τα χρήματα χέρι με χέρι με το συμβόλαιο!

savvasboxer
13.07.2012, 13:25
pistevo oti mporo na voithiso se themata epeksigisis gia ta voithimata pronias stin germania

nasos
13.07.2012, 14:29
savvasboxer καθε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!!
Να αρχισω εγ πρωτος.Η γυναικα μου γεννηθηκε Γερμανια ,τον αλλον μηνα φευγει για δουλεια,εχουμε ενα κοριτσακι 4 μηνων.
Ποιο βοηθημα προνοιας κατα την γνωμη σου θα μπορουσαμε να εκμεταλλευτουμε?
Ευχαριστω

leonidas1973
14.07.2012, 21:11
Συνηθως οταν προκειται να μεταναστευση μια οικογενεια πρωτα πηγαινει ο ενας και μετα ακολουθη η οικογενεια.Το να πηγαινει καποιος μονος σε μια ξενη χωρα χωρις να ξερεις πολυ καλα την γλωσσα ειναι απο μονο του ενα εξτρα αγχος.Το βλεπω και στον εαυτο μου και ας εχω και συγγενης στην γερμανια τοσα και τοσα διαβασαμε για συγγενης ή γνωστους και την βοηθεια που "προσφεραν".Λοιπον με το συγκεκριμενο ποστ θελω και εαν θελετε να ερχομαστε σε επαφη και εαν βολευη η πολη και η χρονικη στιγμη να πηγαινουμε παρεα και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μεχρι να πατησουμε γερα στα ποδια μας.Ετσι και δωματιο θα μπορουμε να βρουμε πολυ πιο οικονομικα και θα υπαρχει και ενα στιριγμα στην πιο "δυσκολη" πιστευω στιγμη της ζωης.:bravo_:

humanzee
14.07.2012, 22:17
Λεωνιδα,μπραβο σου!:victory:
Την βρισκω πολυ ωραια την ιδεα σου!Θελω και εγω να φυγω αμεσα και οντως οταν εισαι τελειως μονος(+ολα τα αλλα που ειπες)αγχωνεσε τρομερα!Δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη στην πολη που θα παω.Κατι αναμεσα σε Munster ή Düsseldorf μαλλον..Ακουω καλα λογια,απο παιδια στο φορουμ που πηγαν εκει οποτε..μου μενει να καταληξω.Καμμια ιδεα;Εχει καποιος να μου προτεινει καποιο μερος;;

V_For_Vendeta
14.07.2012, 22:42
Λεωνιδα,μπραβο σου!:victory:
Την βρισκω πολυ ωραια την ιδεα σου!Θελω και εγω να φυγω αμεσα και οντως οταν εισαι τελειως μονος(+ολα τα αλλα που ειπες)αγχωνεσε τρομερα!Δυστυχως δεν εχω καταληξει ακομη στην πολη που θα παω.Κατι αναμεσα σε Munster ή Düsseldorf μαλλον..Ακουω καλα λογια,απο παιδια στο φορουμ που πηγαν εκει οποτε..μου μενει να καταληξω.Καμμια ιδεα;Εχει καποιος να μου προτεινει καποιο μερος;;

ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;;;
ΒΡΗΚΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ;;

Licht
14.07.2012, 23:32
Καλή ιδέα!!! Εγώ φεύγω για Stittgart στις 6 Σεπτεμβρίου θα είσαι εκεί κοντά??

Stuttgart :P

leonidas1973
15.07.2012, 00:04
εγω παιδια αυγουστο ανεβενω ντορτμουντ....

humanzee
15.07.2012, 00:58
ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ;;;
ΒΡΗΚΑΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥΣ ΕΚΕΙ;;

Βασικα,αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι ειδικα στο Düsseldorf εχει δουλειες τυπου εστιατορια κτλ.Κατι τετοιο ψαχνω και εγω.Ειναι κανενας για εκει;Εγω το κοβω για Αυγουστο.

humanzee
15.07.2012, 01:00
εγω παιδια αυγουστο ανεβενω ντορτμουντ....

Λεωνιδα,εσυ γιατι επελεξες την Ντορτμουντ;Εχεις καποιον δικο σου εκει;

leonidas1973
15.07.2012, 08:10
Λεωνιδα,εσυ γιατι επελεξες την Ντορτμουντ;Εχεις καποιον δικο σου εκει;
ναι εχω αλλα επειδη εχω παει με την γυναικα μου και μασ αρεσε σαν περιοχη την επιλεξαμε....

civicoulas15
16.07.2012, 08:19
Καλημερα.Η συζηγος βρισκεται ηδη στο Αμβουργο.Εχουμε μια κορη 3.5 ετων με ποσοστο αναπηριας 67%.Ξερεισ ποσο ειναι το επιδομα για την αναπηρια στην Γερμανια?

turms
16.07.2012, 09:42
Λεωνιδα μπας και πας επειδη πηρε το πρωταθλημα στο ποδοσφαιρο;;;
χχαχα
(λιγο χιουμορ δεν βλαπτει)

sportbilly79
16.07.2012, 09:57
χχαχα

Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι κι αυτός! Nur BVB! Εγώ πηγαίνω Μuenster Αύγουστο...

leonidas1973
16.07.2012, 10:12
χχαχα
σαν αρειανος τι αλλο θα ημουν :lol2:λοιπον παω γιατι ειναι μια υπεροχη πολη....:bravo_:

leonidas1973
16.07.2012, 10:15
Ένας απο τους πολλούς λόγους είναι κι αυτός! Nur BVB! Εγώ πηγαίνω Μuenster Αύγουστο...
το Muenster το επισκευθικα το 1993 σπουδαζε εκει ο ξαδερφος μου απλα υπεροχο εκει ισως ειδα και τα περισοτερα ποδηλατα στην ζωη μου μια και ειναι φοιτιτικη πολη κατα κυριο λογο μεχρι και ο δημαρχος με ποδηλατο κυκλοφορουσε.....:yes:

sportbilly79
16.07.2012, 10:23
το Muenster το επισκευθικα το 1993 σπουδαζε εκει ο ξαδερφος μου απλα υπεροχο εκει ισως ειδα και τα περισοτερα ποδηλατα στην ζωη μου μια και ειναι φοιτιτικη πολη κατα κυριο λογο μεχρι και ο δημαρχος με ποδηλατο κυκλοφορουσε.....:yes:

Το Μuenster είναι όνειρο ζωής μου καθώς πηγαίνω από το 2007 εκεί! Η ομορφότερη πόλη χωρίς υπερβολή η οποία έχει διακριθεί το 2006 από την Unesco ως στις καλύτερες πόλεις παγκοσμίως για να ζείς! Και ναι είναι η πολη των ποδηλάτων με 280.000 κατοίκους, 50.000 φοιτητές και ένα από τα καλύτερα γερμανικά πανεπιστήμια!

Geomou
16.07.2012, 16:42
Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ έχω βρει ήδη δουλεία μέσο ενός γνωστού
Έρχομαι στην Γερμανία 1/8.
θα σας παρακαλούσα οποίος γνωρίζει να με βοηθήσει γιατί θέλω να φέρω σε έναν μήνα και την οικογένεια μου .
γυναίκα και 2 παιδιά 6+1,5 ετών.
Τι πρέπει να προσέξω για την ενοικίαση σπιτιού. (για έναν μήνα θα μείνω στον γνωστό μου)
Είναι τόσο δύσκολα να βρω σπίτι ?
Τι πρέπει να προσέξω στα χαρτιά που θα φτιάξω για την ενοικίαση ?

Θα δουλεύω στο Ettlingen λίγο έξω από την Karlsruhe.
Πώς υπολογίζω το κόστος της κάρτας για την μετακίνηση μου.
help2

perstef
16.07.2012, 21:30
Παιδιά εδώ κ ένα μήνα περίπου είμαι στο Βερολίνο και λίγο πολύ τα καταφέρνω καλά.
Έχω ένα θέμα κ υα ήθελα να μου δώσουν τα φώτα τους οι παλαιότεροι.
Πηγαίνοντας να γραφτώ στον γερμανικό ΟΑΕΔ στο Bezirk όπου μένω, με πληροφόρησαν ότι πρέπει να περάσουν πρώτα 3 μήνες από την άφιξή μου για να έχω το δικαίωμα αυτό ως αλλοδαπός. Ξέρετε κάτι για αυτό? Ισχύει κάτι τέτοιο?
Με ανυπομονησία περιμένω να ακούσω την γνώμη σας!!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!:yes:

something
17.07.2012, 03:03
Γεια σου φιλε.Σχετικα με το κοστος της καρτας (μηνιαιας φανταζομαι) μετακινησης στην Γερμανια ολα ειναι ανα ζωνη.Οι περιοχες χωριζονται ανα ζωνες και αναλογα ειναι και το κοστος.οσες περισσοτερες ζωνες τοσο δηλαδη και πιο ακριβα.Θα μπορουσα να σε βοηθησω αν μας εγραφες που μενεις ακριβως μεχρι το ettlingen αλλα δεν ειναι και κατι δυσκολο να το κανεις μονος σου.
πανε στο KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: KVV.de (http://www.kvv.de/) ειναι τα τοπικα μεσα μεταφορας της καρλσρουης και στο KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: Liniennetz Schiene (http://www.kvv.de/linien-netz/liniennetz-schiene.html) ειναι ο χαρτης με τις ζωνες ολης της περιοχης....
μετα πρεπει να πας να δεις στο λινκ εδω KVV - Karlsruher Verkehrsverbund - Bahn und Bus: Monatskarten (http://www.kvv.de/fahrkarten/fahrkarten-preise/monatskarten.html) (monatskarten) ειναι οι μηνιαιες καρτες ... και αναλογα δηλαδη απο το μερος που μενεις μεχρι το μερος της δουλειας να δεις ποσες ζωνες ειναι και το αναλογο κοστος.. αν δυσκολευτεις με κατι στην σελιδα γραψε μας που μενεις και θα σου πουμε ποσο θα σου κοστισει η καρτα . Για το σπιτι που ρωτησες δεν γνωριζω να σου πω αλλα πιστευω σιγουρα θα απαντησει καποιος που ξερει !!!
Καλη τυχη και δυναμη.

something
17.07.2012, 03:16
Καλημερα.Η συζηγος βρισκεται ηδη στο Αμβουργο.Εχουμε μια κορη 3.5 ετων με ποσοστο αναπηριας 67%.Ξερεισ ποσο ειναι το επιδομα για την αναπηρια στην Γερμανια?

Kinder mit Behinderung - Geld und Hilfe bekommen | NetMoms.de (http://www.netmoms.de/magazin/familie/behinderte-kinder/geld-und-hilfe-bekommen/)

Εδω θα βρειτε σχεδον τα παντα.η σελιδα ειναι μονο στα γερμανικα χρειαζεται χρονο να την διαβασεις αναλυτικα .Το μονο σιγουρο ειναι οτι το παιδι θα ξαναπερασει γιατρους εκει ετσι και αλλιως.

civicoulas15
17.07.2012, 11:34
ευχαριστω.πολυτιμη βοηθεια

babis74
17.07.2012, 14:15
Το επίδομα για το κάθε ένα παιδί είναι 180 ευρώ μηνιαίως περίπου (θα πρέπει να έχει προηγηθεί η εγγραφή του στον Δήμο).
Άσχετα αν δεν έχει εγγραφεί από την αρχή, μετράει από το πότε κάνατε την εγγραφή στον Δήμο εσείς και απλά θα τα πάρετε μεζεμένα εάν καθυστερήσατε με την εγγραφή του!

fotios
17.07.2012, 16:03
Σε κάποια/ες δημοσιεύσεις υπήρχαν μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για να διεκπεραιώσουμε τη γραφειοκρατική διαδικασία σχετικά με τη μετανάστευση.
(Δηλωνόμαστε στο δημαρχείο με τα εξής έγγραφα, παίρνουμε το frei-τάδε έγγραφο το οποίο ίσως μας ζητήσει ο εργοδότης κλπ κλπ).
Το έχω διαβάσει κάποιες φορές παλαιότερα, αλλά τώρα που το χρειάζομαι για να μαζέψω τη "χαρτούρα" δεν το βρίσκω πουθενά όση αναζήτηση κι αν έκανα.
Μήπως θυμάται κάποιος σε ποιό ποστ ήταν γραμμένα όλα αυτά;

turms
17.07.2012, 16:08
αν εχεις ηδη δουλεια, τοτε θα δυσκολευτεις σιγουρα πολυ λιγοτερο

aspateo
17.07.2012, 16:26
Σε κάποια/ες δημοσιεύσεις υπήρχαν μαζεμένες όλες οι πληροφορίες σχετικά με τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσουμε για να διεκπεραιώσουμε τη γραφειοκρατική διαδικασία σχετικά με τη μετανάστευση.
(Δηλωνόμαστε στο δημαρχείο με τα εξής έγγραφα, παίρνουμε το frei-τάδε έγγραφο το οποίο ίσως μας ζητήσει ο εργοδότης κλπ κλπ).
Το έχω διαβάσει κάποιες φορές παλαιότερα, αλλά τώρα που το χρειάζομαι για να μαζέψω τη "χαρτούρα" δεν το βρίσκω πουθενά όση αναζήτηση κι αν έκανα.
Μήπως θυμάται κάποιος σε ποιό ποστ ήταν γραμμένα όλα αυτά;

Νομίζω ότι αναφέρεται από τον milu εδώ
http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/

fotini1209
17.07.2012, 17:02
kalispera eimai edo kai 2 evdomades sto berolino me tin oikogeneia mou doyleia exoume vrei to provlima mas einai na vroume kapoion na mas dilosei kai tous 3 emena ton antra mou kai to moro mas oti menoume san filoxenoumenoi se autous(eikonika)mono gia tin alligografia. na meinoume exoume apla stous 8eious mas pou menoume einai sto job center kai den epitrepei o nomos na mas dilosoun apo tin stigmi pou den eimaste 1ou va8mou siggeneias. Sas parakalo an mporei kapoios na me voi8isei i esto na mou kanei mia eikoniki iponoikiasei tou spitiou tou as epikoinonisei mazi mou euxaristo

turms
18.07.2012, 09:24
δεν καταλαβα γιατι δεν επιτρεπεται να σας δηλωσουν.
δηλαδη αν παει καποιος στον θειο του δεν μπορει να δηλωθει οτι μενει εκει;
μηπως επειδη ειναι μικρο το σπιτι τους;

παντως αν το ΜΟΝΟ προβλημα ειναι η αλληλογραφια μπορεις να βαζεις το ονομα σου
πχ
Παπαδοπουλος Γεωργιος
XXXXstrasse 12
50180
Berlin
και διπλα στην δ/νση να γραφεις c/o Bεροπουλος (δηλαδη το ονομα του θειου σου)

kraist
18.07.2012, 15:51
Καλησπέρα σε όλους!Στις 8/8 ανεβαίνω κι εγω να δοκιμάσω την τύχη μου στη Βόννη!Αλλά έχω ένα θέμα....Επειδή είμαι άνεργος κι ανασφάλιστος θέλω να ρωτήσω αν με καλύπτει ιδιωτική ασφάλεια απο ελλάδα;Με INTERAMERICAN που μίλησα μου είπαν οτι μπορούν να με ασφαλίσουν αλλα δεν μου δίνουν καποιο χαρτί στα γερμανικά, μου δίνουν ένα χαρτί στα ελληνικά και με αυτό ,λένε οτι μπορώ να παω σε οποιοδήποτε νοσοκομείο.Όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει παρακαλώ!
Ευχαριστώ!!!

turms
19.07.2012, 09:33
προσωπικα δεν εχω ιδεα για αυτο που λες.
Το χαρτι τι θα λεει;
Η ασφαλιση θα σε καλυπτει και για νοσηλεια στο εξωτερικο;
αν ναι, πιθανως εισαι καλυμενος.

fotios
19.07.2012, 16:37
Ο κύβος ερρίφθη.
Στις 15 Αυγούστου πηγαίνω στη Γερμανία για 3 μέρες έτσι ώστε να κάνω τη γραφειοκρατική διαδικασία για να "δηλωθώ".
Έχοντας πολλούς γνωστούς (μια και κάποτε ζούσα εκεί), βρήκα σχετικά εύκολα κάποιον να δηλώσει ότι με φιλοξενεί.
Το χρονοδιάγραμμα λέει ότι θα μεταβώ οριστικά και μόνιμα περί τα μέσα Οκτώβρη, στην αρχή μόνος μέχρι να βρω δουλειά και σπίτι έτσι ώστε να μπορέσει να έρθει μετά και η υπόλοιπη οικογένεια.
Έχω όμως τον εξής ενδοιασμό.
Έχω τρία μικρά παιδιά τα οποία λέμε να μείνουν εδώ μέχρι να "στρώσει" το θέμα στη Γερμανία.
Όμως, σκεφτόμαστε και την πιθανότητα να τα πάρω μαζί μου. Μέχρι αργά το μεσημέρι θα πηγαίνουν στον παιδικό σταθμό και μετά (αν δεν προλαβαίνω εγώ να τα παραλάβω) θα μπορεί να τα παραλαμβάνει μια φίλη μέχρι να σχολάσω από τη δουλειά.
Θεωρώ ότι με αυτό τον τρόπο θα προσαρμοστούν πολύ πιο εύκολα και θα μάθουν τη γλώσσα πολύ πιο γρήγορα και (βασικό για μένα) δε θα χρειάζεται να αλλάζουν σχολείο (παιδικό σταθμό) στη μέση της χρονιάς.

Τι γνώμη έχετε γι' αυτό;
Σημειωτέον ότι γενικά ασχολούμαι πολύ με τα παιδιά μου. Ουσιαστικά, τα μεγαλώνω ΚΑΙ εγώ μαζί με τη σύζυγο με ότι αυτό σημαίνει (τάισμα, ξεσκάτισμα, άλλαγμα, βόλτες, διακοπές κλπ).
Επίσης, αν όντως τα πάρω μαζί μου εξ' αρχής, θα δικαιούμαι το επίδομα παιδιών; Σας ξαναλέω ότι προτεραιότητα είναι να προσαρμοστούν καλύτερα και ευκολότερα, αλλά δε θα με χαλούσε να παίρνω και περίπου 550€ το μήνα. Γνωρίζετε αν θα χρειαστεί κάποια δήλωση/πληρεξούσιο της συζύγου που θα δηλώνει ότι δέχεται να μείνουν τα παιδιά μαζί μου;

turms
20.07.2012, 10:46
εχω την εντυπωση απο οσα διαβασα εδω, οτι θα δικαιουσαι το επιδομα αν τα εχεις μαζι σου.
για το πληρεξουσιο που λες δεν γνωριζω να σου πω

ellimetaxa
20.07.2012, 21:06
kalispera se ola ta patriwtakia...paidia xreiazomai epigontos boitheia.briskomai sto München se mia pension kai mas petane eksw kuriolektika.eimai egkuos kai exw 2 paidia 4 kai 5 etwn mporei kapoion na mas boithisei i na mas pei pou mporoume na apeuthinthoume se auti tin periptosi;

theadvisorgr
20.07.2012, 22:57
Kalhspera perstef!Loipon ean katalaba swsta prepei na anaferesai sto epidoma anergias 2(Arbeitslosengeld II h gnwsto kyriws ws Hartz-4). To 8ema ayto einai ligo mperdemeno giati fysika epikratei xaos ws to ti isxyei epeidh yparxoun dikastikes apofaseis apo ta Koinwnika Dikasthria mexri thn idia thn E.E. O Nomos leei oti oi polites ths E.E. dikaiountai to epidoma an exoun ergastei ena xrono sthn Germania. Meta to dikaiountai gia 6 mhnes kai meta telos. Bebaia 8a prepei na shmeiwsw oti ta Koinwnika Dikasthria sthn Nyrembergh dikaiwsan Ellhna pou to phre apo thn 1h mera afikshs. Genika h katastash einai mperdemenh se ayto to 8ema. Twra an sou eipan 3 mhnes tote isxyei ayto pou sou lene.

Keysersoze
22.07.2012, 13:33
Σας ευχαριστούμε ολους για τις πληροφορίες που μας δίνετε.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χρήσιμες είναι.
Καλημέρα σας, είμαστε ένα ζευγάρι, άντρας 33 και κοπέλα 26 χρονών.
'Εχω λάβει προσφορά για εργασία στην Φρανκφούρτη και θα ανεβούμε μαζί πάνω για να ξεκινήσω στις 27/8.
Η δουλειά μου θα είναι στο κέντρο της Φρανκφούρτης.
Τα καθαρά έσοδά μου θα είναι 2900 ευρώ.
Η κοπέλα μου δεν εργάζεται και είναι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ Ελλάδας.
Οι ερωτήσεις μου είναι άπειρες, αλλά θα ξεκινήσω με 5-6!!!
Τα χρήματα που θα παίρνω θα είναι αρκετά για να μένουμε αξιοπρεπώς στην Φρανκφούρτη?
Θα προτιμούσα να μην μείνουμε στο κέντρο, αλλά κάπου λίγο πιο έξω. Υπάρχει μετρό ή
προαστιακός για πιο έξω απ'το κέντρο? Καμιά καλή περιοχή?
Για ένα σπίτι με ένα δωμάτιο, σαλόνι και κουζινα πόσο κοστίζει εκεί?
Διάβασα για "ζεστά" και "κρύα" σπίτια. Πόση είναι η διαφορά τιμής για αυτά τα έξοδα θέρμανσης κι ότι άλλο περιλαμβάνει η ονομασία αυτή?
Υπάρχουν πολλά επιπλωμένα σπίτια? Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής με αυτά που δεν είναι
επιπλωμένα?
Που πρέπει να δηλώσω την κοπέλα μου για να ξεκινήσει εκμάθηση γλώσσας και εύρεση εργασίας?
Εαν βοηθάει έχει πτυχίο νηπιαγωγού. Υπόψην ότι κανείς μας δεν γνωρίζει γερμανικά δυστυχώς.
Όπως καταλαβαίνετε θέλω να πλημμυρίσω το forum από ερωτήσεις, αλλά θα ξεκινήσω με αυτές!!

jimathens
22.07.2012, 13:43
'Εχω λάβει προσφορά για εργασία στην Φρανκφούρτη και θα ανεβούμε μαζί πάνω για να ξεκινήσω στις 27/8.

Καλημέρα Keysersoze κ καλώς ήρθες στην παρέα μας..._friends:
Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά... καλό ταξίδι να έχετε κ καλή τύχη...!!!:yes::kouragio:

Keysersoze
22.07.2012, 13:47
Το site σας είναι θυσαυρός γνώσης! Τα συγχαρητήριά μου και στους διαχειριστές και σ'όλους για τις γνώσεις που μοιράζονται μ'εμάς.

leonidas1973
22.07.2012, 13:56

Μπραβο καλη τυχη και να σου πανε ολα οπως τα θελεις:bravo_:μονο πες μου μεσο αγγελιας την βρηκες την δουλεια?

northeagle
22.07.2012, 15:05
Μπραβο καλη τυχη και να σου πανε ολα οπως τα θελεις:bravo_:μονο πες μου μεσο αγγελιας την βρηκες την δουλεια?

Και αν επιτρεπεται σε τι αντικειμενο? Αγγλικα μιλανε στην εταιρεια που θα δουλεψεις?

Keysersoze
22.07.2012, 20:43
Leonida και Northeagle, η εταιρεία είναι τράπεζα και δεν ζητάνε καθόλου Γερμανικά. Μόνο Αγγλικά που γνωρίζω.
Την βρήκα μέσω αποστολής βιογραφικών προς εξωτερικό γενικά.
Milu, ευχαριστώ για την συμβουλή.

kosofos
22.07.2012, 20:54
Η δουλειά μου θα είναι στο κέντρο της Φρανκφούρτης.
Τα καθαρά έσοδά μου θα είναι 2900 ευρώ.
Η κοπέλα μου δεν εργάζεται και είναι εγγεγραμμένη στον ΟΑΕΔ Ελλάδας.
Οι ερωτήσεις μου είναι άπειρες, αλλά θα ξεκινήσω με 5-6!!!
1)Τα χρήματα που θα παίρνω θα είναι αρκετά για να μένουμε αξιοπρεπώς στην Φρανκφούρτη?
Θα προτιμούσα να μην μείνουμε στο κέντρο, αλλά κάπου λίγο πιο έξω.Υπάρχει μετρό ή
προαστιακός για πιο έξω απ'το κέντρο? Καμιά καλή περιοχή?
Για ένα σπίτι με ένα δωμάτιο, σαλόνι και κουζινα πόσο κοστίζει εκεί?
Διάβασα για "ζεστά" και "κρύα" σπίτια. Πόση είναι η διαφορά τιμής για αυτά τα έξοδα θέρμανσης κι ότι άλλο περιλαμβάνει η ονομασία αυτή?
Υπάρχουν πολλά επιπλωμένα σπίτια? Είναι μεγάλη η διαφορά τιμής με αυτά που δεν είναι
επιπλωμένα?

Καλώς ήρθες,
Λοίπον με τα χρήματα αυτά και με μια κανονική ζωή όλα θα είναι μια χαρά. Στην φρανκφούρτη γενικά τα ενοίκια είναι ακριβά (ένα νορμάλ σπίτι σύνολο=ζεστό=€900 για 60τ.μ-70τμ) Το 'ζεστό' και το 'κρύο' δεν πηγαίνει στην θέρμανση αλλά στην τιμή του ενοικίου πριν και μετά τα ΄κοινοχρηστα΄ ,'Nebenkosten' τα οποία τα δίνεις όλα μαζί στο ενοίκιο.Αυτά περιλαμβάνουν θέρμανση, νερό σκουπίδια και δημοτικά τέλη. Ρίξε μια ματιά εδώ για διάφορα σπίτια

Mietwohnungen Frankfurt am Main: Wohnungen mieten in Frankfurt am Main bei Immobilien Scout24 (http://www.immobilienscout24.de/Suche/S-T/Wohnung-Miete/Hessen/Frankfurt-am-Main/-/-/-70,00)

Keysersoze
23.07.2012, 08:04
Kosofos σ' ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πράγματα της Φρανκφούρτης που θα έπρεπε να γνωρίζω?
Όπως, η τάδε περιοχή είναι απ'τις πιο καλές χωρίς να κοστίζει μία περιουσία ή σ'εκείνη την περιοχή μην κυκλοφορείς μετά τις 23.00.

northeagle
23.07.2012, 14:19
Για εκμαθηση των γερμανικων τι θα προτεινατε?..Να αγορασω βιβλια μονος μου για αρχη (αυτα της linguaphone?..μου φανηκαν αρκετα ακριβα γυρω στα 380 ευρω με 30 μαθηματα και 8 cd) ή να κανω με καθηγητη ιδιαιτερα?..

Τωρα θα ξεκινησω και δεν ξερω ποια μεθοδο να ακολουθησω, ευχαριστω εκ των προτερων.

Dealer
23.07.2012, 14:28
Για αρχή ρίξε μια ματιά στο www.livemocha.com που είναι δωρεάν και μέσω internet
Αν μπορείς να κάνεις ιδιαίτερα πριν πας πάνω φυσικά και είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις

kosofos
23.07.2012, 14:39
Για εκμαθηση των γερμανικων τι θα προτεινατε?..Να αγορασω βιβλια μονος μου για αρχη (αυτα της linguaphone?..μου φανηκαν αρκετα ακριβα γυρω στα 380 ευρω με 30 μαθηματα και 8 cd) ή να κανω με καθηγητη ιδιαιτερα?..

Τωρα θα ξεκινησω και δεν ξερω ποια μεθοδο να ακολουθησω, ευχαριστω εκ των προτερων.

DW και πάλι DW. Δωρεάν και πολύ φοβερό πρόγραμμα και πολύ καλύτερο απο την linguaphone (τσάμπα λεφτά γιατί τα έδωσα). Πάρε και ένα καλό βιβλίο γραμματικής με λεξιλόγιο (θα βρείς πολλά αν πας σε κεντρικά βιβλιοπωλεία) και δεν θές τίποτα άλλο, πίστεψε με. Πάρε το link

Deutsche Welle (http://deutschkurse.dw.de/KursPlattform/WebObjects/KursPlattform.woa/wa/UAAuthDA/auth?par=G5n9lnSPUIqm93qsNXWNH45V0)

Φτιάξε ένα λογαριασμό και μετά όποτε και να το κλείνεις όταν θα ξαναμπαίνεις θα σε βγάζει εκεί που το άφησες. Τέλειο .- (τελεία + παύλα) :smile_:

northeagle
23.07.2012, 14:57
Σας ευχαριστω αδερφια Dealer kai kosofos! Ειμαι στην αρχη και εχω πελαγωσει λιγο-αγγλικα μονο ξερω (εχω και master απο UK, ειχα παει για ενα χρονο manchester) και γενικα ξεκιναω απο το μηδεν...

Σας ευχαριστω.

Dealer
23.07.2012, 16:58
Και εγώ στην ίδια φάση είμαι μη νομίζεις! Έχει λίγες μέρες που ψευτοάρχισα τα μαθήματα
Όλα καλά θα πάνε

mary_v
23.07.2012, 17:19
Καλησπέρα παιδιά, επειδή ετοιμάζομαι κι εγω με τον αντρα μου να ανέβουμε Γερμανία κατά τον Σεπτέμβρη έχουμε κάνει εδω και ενα μήνα αίτηση για κάρτα ασφάλισης κι ενω μας είχαν πει περίπου σε ενα μήνα θα είναι έτοιμη,σήμερα μάθαμε οτι μάλλον θα φύγουμε χωρις την κάρτα γιατί πολυ απλά το πιο πιθανό είναι να μην έχει βγει μέχρι τότε ισως και καθόλου!!!!!!!
Δεν λειτουργεί τιποτα πια σε αυτο το κράτος?
Τι κάνουμε σε αυτη την περίπτωση μέχρι να βρει κάποια δουλειά ο αντρας μου θα είμαστε ανασφάλιστοι?
Και κάτι ακόμα να ρωτήσω επειδή θα νοικιάσουμε σπιτι πρέπει να δηλωθούμε ως μόνιμοι κάτοικοι? H υπάλληλος του ΙΚΑ είπε οτι αν δηλωθούμε πλέον δεν θα ισχύει η κάρτα ασφάλισης...
Αληθευει αυτό?
Συγνωμη για το κατεβατό παιδιά help2

Theo84
23.07.2012, 23:55
Μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει πράγματα της Φρανκφούρτης που θα έπρεπε να γνωρίζω?
Όπως, η τάδε περιοχή είναι απ'τις πιο καλές χωρίς να κοστίζει μία περιουσία ή σ'εκείνη την περιοχή μην κυκλοφορείς μετά τις 23.00.

Εξαρτάται σε τι είδους περιοχή θέλεις να μείνεις.Αν θέλεις να μείνεις σε κάποια αστική περιοχή ή κάπου πιο "επαρχιακά". Το Hanau ας πούμε είναι μια πόλη 10 λεπτά απο τη Φρανκφούρτη, πόλη με εργοστάσια, εταιρίες κλπ, που προσωπικά την βρίσκω από αδιάφορη εως άσχημη. 10 λεπτά μακριά από το Hanau (3 στάσεις με το τρένο) είναι μια περιοχή που προσωπικά την έχω ερωτευτεί! Λέγεται Seligenstadt, είναι μια κωμόπολη χτισμένη στις όχθες του Main, κυριολεκτικά Αm Main δηλαδή :smile_: Μέσα στο πράσινο, πανέμορφη, που σου επιτρέπει να έχεις χαλαρούς ρυθμούς ζωής κ ταυτόχρονα την δυνατότητα να μην πληξεις ποτέ ή να μην νιώσεις αποκομμένος ή οτι σου λείπει κάτι, καθώς σε 15 λεπτά με το αυτοκίνητο ή σε 35-40' με το τρένο μπορείς να είσαι στην Φρανκφούρτη! Αφού βρίσκεσαι σε περίοδο αναζήτησης δε χάνεις κάτι να ρίξεις μια ματιά κ εκει!
Όσο για τη Φρανκφούρτη, έχω ακούσει ότι έχει την φήμη της όχι κ τόσο ασφαλούς πόλης σε σχέση με άλλες Γερμανικές, ωστόσο εγώ έχω βρεθεί πολλές φορές εκεί, έχω βγει βράδυ κλπ, έχω περάσει ακόμα κ από τα θεωρητικά κακόφημα μέρη της, τα οποία -ζώντας από τότε που γεννήθηκα στην Αθήνα- προσωπικά μου φάνηκαν "νηπιαγωγείο'' σε σχέση με την ανασφάλεια που νιώθεις κάνοντας μια νυχτερινή βόλτα στο κέντρο της Αθήνας. Ποτέ δεν ένιωσα στην Φρανκφούρτη ανασφάλεια.
Ελπίζω να σου έδωσα μια πρώτη (μικρή) εικόνα, κ εδώ είμαστε να τα ξαναλέμε!

Keysersoze
24.07.2012, 08:18
Καλημέρα, απ'την εταιρεία στην Γερμανία μου ζητήσανε το Ε104.
Δυστυχώς τα ΚΕΠ δεν έχουνε ιδέα τι είναι αυτό και πρέπει να τους το μάθουν οι πολίτες.
Προφανώς υποθέτω δεν είναι για τον ΟΓΑ, αλλά για οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα, σωστά? Εγώ που είμαι μηχανικός θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ δηλαδη.
Υπάρχει πεδίο για συμπλήρωση με διεύθυνση κατοικίας στο εξωτερικό.
Ανεβαίνω πάνω για να ψάξω για σπίτι, οπότε δεν έχω να δηλώσω εκεί κάτι. Θα υπάρξει πρόβλημα? Για να σας προλάβω, δεν έχω κάποιον πάνω για να δηλώσω την κατοικία του.

stemy
24.07.2012, 10:18
καταρχας καλημερα σε ολους και μπραβο σας γιατι ειληκρινα η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη.ειμαι νεο μελος αλλα σας παρακολουθω 6 μηνες τωρα.θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου δωσει οτιδηποτε πληροφοριες εχει για το aachen οπου και θα παμε με τον αντρα μου για δουλεια.ευχαριστω.

mary_v
24.07.2012, 12:12
Ξέχασα, μπορείτε να πάρετε την προαιρετική (Freiwillig) ασφάλιση από την ΑΟΚ.

Milu σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου!
Αυτη τη Freiwillig που μπορω να τη βγάλω και για ποσο καιρό ισχύει?

turms
24.07.2012, 12:15
Καλημέρα, απ'την εταιρεία στην Γερμανία μου ζητήσανε το Ε104.
Δυστυχώς τα ΚΕΠ δεν έχουνε ιδέα τι είναι αυτό και πρέπει να τους το μάθουν οι πολίτες.
Προφανώς υποθέτω δεν είναι για τον ΟΓΑ, αλλά για οποιονδήποτε ασφαλιστικό φορέα, σωστά? Εγώ που είμαι μηχανικός θα απευθυνθώ στο ΤΕΕ δηλαδη.
Υπάρχει πεδίο για συμπλήρωση με διεύθυνση κατοικίας στο εξωτερικό.
Ανεβαίνω πάνω για να ψάξω για σπίτι, οπότε δεν έχω να δηλώσω εκεί κάτι. Θα υπάρξει πρόβλημα? Για να σας προλάβω, δεν έχω κάποιον πάνω για να δηλώσω την κατοικία του.

το Ε104 ειναι βεβαιωση χρονουν ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗΣ ασφαλισης...προσεχε μην τα μπερδεψεις γιατι και εγω στην αρχη ειχα χασει την μπαλα.
μου το εδωσε και μενα το ταμειο στο οποιο ασφαλιζομουνα για υγειονομικη περιθαλψη.
Σε σενα προφανως στο ΤΕΕ..αλλα ρωτα για να βγαλεις ακρη.

turms
24.07.2012, 12:17
Milu σε ευχαριστω για τη βοηθεια σου!
Αυτη τη Freiwillig που μπορω να τη βγάλω και για ποσο καιρό ισχύει?

προφανως για οσο πληρωνεις εσυ.
Το κανονιζεις εσυ με την ΑΟΚ

mary_v
24.07.2012, 12:30
προφανως για οσο πληρωνεις εσυ.
Το κανονιζεις εσυ με την ΑΟΚ

turms ευχαριστώ για την πληροφορια αλλά η ΑΟΚ τι ακριβως είναι?
μπορώ να μάθω πληροφορίες απο κάπου για το κόστος της κάρτας?

turms
24.07.2012, 12:35
η ΑΟΚ ειναι ας πουμε ασφαλιση υγειονομικης περιθαλψης. Η πιο γνωστη στην Γερμανια
Ας πουμε ενα Ταμειο Υγειονομικης Ασφαλισης και Περιθαλψης.
Βαλε στο google AOK και το ονομα της πολης που θα πας
πχ AOK Stuttgart
και σου βγαζει αντιστοιχα λινκ....ισως να στειλεις κανα μαιλ.
ΠΧ αυτο ειναι για το κρατιδιο του B-wuerttemberg
AOK Baden-W (http://www.aok.de/baden-wuerttemberg/die-aok/5869.php)

mary_v
24.07.2012, 12:44
ok θα το τσεκαρω. Σ ευχαριστω πολυ! :bravo_:

kosofos
25.07.2012, 00:01
μην κάνεις τέτοιους συσχετισμούς θα πιστεύει ο κόσμος ότι θα φάει την ίδια ήτα με το ικα στην Ελλάδα. Ξέρεις ουρές, Γέρους και πολλές άλλες όμορφες στιγμές (θα πάς στον 1ο στο πρωτόκολο μετά στον 3ο στην Γραμματεία θα πάρεις και την υπογραφή του κλητήρα και μετά θα περιμένεις στην ουρά που θα πρέπει να ξαναπάρεις νούμερο).

Πλάκα κάνω ε! Δίκιο έχει η ΑΟΚ είναι το "ΙΚΑ" της ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΟΜΩΣ:victory:

turms
25.07.2012, 10:05
παντως εμενα τρεις φορες μου κανανε λαθος το ιδιο το εγγραφο (την βεβαιωση για τον εργοδοτη)...πολυ γελιο η ολη φαση.
την μια φορα ητνα λαθος η ημερομηνια γεννησης
μετα διορθωσε αυτο αλλα με εβαλε ασφαλισμενο στην ΑΟΚ απο το 1975
μετα εκανε λαθος το ονομα.
Αφου την τελευταια φορα που μπηκα στο γραφειο και με ειδε μου λεει: ε δεν πιστευω οτι παλι εγραψα κατι λαθος...
στο τελος αφου ζητησε 6-7 φορες συγνωμη μου εδωσε μια τσαντα δωρο...χαχαχαχαχαχαχαχα

perstef
26.07.2012, 11:49
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Theadvisorgr.Δεν εννοώ όμως για το επίδομα ανεργίας. Ήθελα απλά να γραφτώ στο Jobcenter.Μου είπαν ότι δεν μπορώ μέχρι να κλείσω 3 μήνες εδώ.Υπάρχει κάτι νεότερο επί τούτου;Thanks

turms
26.07.2012, 12:45
Jobcenter εννοειτε το arbeitagentur??
γιατι να θες 3 μηνες να γραφτεις;
επειδη ως 3 μηνες θεωρειεσαι τουριστας;;;
εγω παντως γραφτηκα ηλεκτρονικα. Μου ηρθε ο κωδικος στο σπιτι, μπαινω στελνω βιογραφικα, βλεπουν το βιογραφικο μου εργοδοτες κλπ

argilof
28.07.2012, 14:08
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Είμαι από Πτολεμαΐδα και εργάζομαι σε ορυχείο της Δ.Ε.Η. Είμαι 30 χρονών και το επάγγελμα μου είναι χειριστής γερανού. Επίσης είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός τεχνολογικής εκπαίδευσης (Τ.Ε.Ι.) με αρκετά καλό βαθμό πτυχίου. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Αρκεί το πτυχίο των αγγλικών για να βρω δουλειά στην Γερμανία ή πρέπει να πάρω πτυχίο γερμανικών; Δεν έχω ιδέα από γερμανικά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

humanzee
30.07.2012, 11:58
Συνηθως οταν προκειται να μεταναστευση μια οικογενεια πρωτα πηγαινει ο ενας και μετα ακολουθη η οικογενεια.Το να πηγαινει καποιος μονος σε μια ξενη χωρα χωρις να ξερεις πολυ καλα την γλωσσα ειναι απο μονο του ενα εξτρα αγχος.Το βλεπω και στον εαυτο μου και ας εχω και συγγενης στην γερμανια τοσα και τοσα διαβασαμε για συγγενης ή γνωστους και την βοηθεια που "προσφεραν".Λοιπον με το συγκεκριμενο ποστ θελω και εαν θελετε να ερχομαστε σε επαφη και εαν βολευη η πολη και η χρονικη στιγμη να πηγαινουμε παρεα και να βοηθαμε ο ενας τον αλλον μεχρι να πατησουμε γερα στα ποδια μας.Ετσι και δωματιο θα μπορουμε να βρουμε πολυ πιο οικονομικα και θα υπαρχει και ενα στιριγμα στην πιο "δυσκολη" πιστευω στιγμη της ζωης.:bravo_:

Καλημερα,παιδια.Εγω τελικα φευγω την Κυριακη 5 Αυγουστου για Dusseldorf.Ειναι κανενας για εκει να παμε παρεα;;

georget
30.07.2012, 23:08
Καλησπέρα σε όλους. Αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να ανηφορίσουμε προς τα βόρεια. Η γυναίκα μου έχει γεννηθεί εκεί και ήρθε Ελλάδα πριν μερικά χρόνια. Το μόνο πρόβλημα μας είναι ότι εγώ δεν μιλάω γερμανικά. Ξεκίνησα σιγα σιγά να μαθαίνω απο πέρισυ, αλλα λόγω ωραρίων στη δουλειά έμενα πίσω. τώρα πήραμε την αποφαση να πάμε και να προσπαθήσουμε ετσι. Ευτυχώς υπάρχουν συγγενείς επάνω. Δύο ερωτήσεις θα ήθελα να κάνω για αρχή. για το επάγγελμα του μηχανικού θεωρείται καλύτερη περιοχή τη Στουτγάρδη ή το Μοναχο? Και επίσης με τα πτυχία μου τι γίνεται?είμαι μηχ.μηχανικός απο πολυτεχνείο. χρείαζεται κάποια μετάφραση?

Apisteftos
30.07.2012, 23:38
Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες για έναν Ηλεκτρονικό Μηχανικό να βρεί δουλειά στην Γερμανία, όσο απο Γερμανικά το Σεπτέμβριο θα δώσω το Goethe-Zertifikat B2 αλλά βαρέθηκα στην Ελλάδα με την ανεργία και αν βρεθεί καμιά καλή ευκαιρία λέω να φύγω νωρίτερα. Βασικά με τα Γερμανικά έχω ένα πρόβλημα με τα προφορικά στα υπόλοιπα είμαι τέλειος. Άκουσα ό,τι οι Γερμανοί δεν μπορούν να βρούν δουλειές πλέον και μεταναστεύουν και γενικά δεν είναι καλό το κλίμα για Έλληνες ιδίως αυτό τον καιρό με την κρίση που έχει ξεσπάσει. Τα ενοίκια απ' ότι βλέπω άλλα κυμαίνονται υψηλά και άλλα χαμηλά. Πως θα μπορούσε κάποιος να βρεί δουλειά αμέσως χωρίς να του πάρει χρόνο;; To Arbeitsamt είναι το κατάλληλο ή υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα Websites;

turms
31.07.2012, 11:11
πιθανως με το Β2 εχεις ελπιδες.
Στα γερμανικα που κανω για Β1 εινια μηχανικοι που δουλευουν ηδη...
για το οτι δεν μπορουν να βρουν δουλειες τι να σου πω....δουλειες υπαρχουν. Τωρα δεν μπορουν ή μηπως δεν θελουν;;;;

Παντως το κλιμα για τους Ελληνες δεν νομιζω οτι εχει τιποτα ιδιαιτερο. Και εγω ανησυχουσα στην αρχη αλλα προς το παρον δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα.

Apisteftos
31.07.2012, 15:10
για το οτι δεν μπορουν να βρουν δουλειες τι να σου πω....δουλειες υπαρχουν. Τωρα δεν μπορουν ή μηπως δεν θελουν;;;;

Παντως το κλιμα για τους Ελληνες δεν νομιζω οτι εχει τιποτα ιδιαιτερο. Και εγω ανησυχουσα στην αρχη αλλα προς το παρον δεν αντιμετωπισα απολυτως τιποτα.

Το κακό είναι ό,τι έχω συγγενείς αλλά αποδείχθηκαν γαϊδούρια δεν είναι εύκολο να πας Γερμανία και ιδίως όταν δεν έχεις χρήματα. Απλά το σκέφτομαι μήπως γινόταν κάτι απο Ελλάδα για ανεύρεση Εργασίας ώστε να μην υπάρχουν έξοδα. Ας πούμε χωρίς βοήθεια για αρχή θα χρειαστώ 3000€, ίσως και 2000€, αν είχα φυσικά συγγενείς τότε θα χρειαζόμουν μόνο 700€.

FarfyFfs
31.07.2012, 15:31
Χαίρετε θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν πιθανότητες για έναν Ηλεκτρονικό Μηχανικό να βρεί δουλειά στην Γερμανία, όσο απο Γερμανικά το Σεπτέμβριο θα δώσω το Goethe-Zertifikat B2 αλλά βαρέθηκα στην Ελλάδα με την ανεργία και αν βρεθεί καμιά καλή ευκαιρία λέω να φύγω νωρίτερα. Βασικά με τα Γερμανικά έχω ένα πρόβλημα με τα προφορικά στα υπόλοιπα είμαι τέλειος. Άκουσα ό,τι οι Γερμανοί δεν μπορούν να βρούν δουλειές πλέον και μεταναστεύουν και γενικά δεν είναι καλό το κλίμα για Έλληνες ιδίως αυτό τον καιρό με την κρίση που έχει ξεσπάσει. Τα ενοίκια απ' ότι βλέπω άλλα κυμαίνονται υψηλά και άλλα χαμηλά. Πως θα μπορούσε κάποιος να βρεί δουλειά αμέσως χωρίς να του πάρει χρόνο;; To Arbeitsamt είναι το κατάλληλο ή υπάρχουν και άλλα αξιόπιστα Websites;

το Arbeitsamt είναι κάτι σαν το δικο μας ΟΑΕΔ , όταν πας πρέπει να τους μιλάς γερμανικά και είναι απαραίτητη προυπόθεση για να κάνεις εγγραφή καταβάλοντας κάποια χαρτιά που θα σου ζητηθούν, κανένας δε θα σου μιλήσει αγγλικά ή σε οποιοδήποτε γλώσσα εκεί μέσα και στο λένε κιόλας με το που πας στη γραμματεία, δε ζητάνε εκεί κάποιο πτυχίο απλά να μπορείς τουλάχιστον στα βασικά να συνεννοησε. από εκεί και επειτα δηλωνεις ενδιαφέρον σε κάποιους τομείς και αυτοί αναλάμβανουν να σου βρουν δουλειά, εάν θυμάμαι καλά (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) σου κλεινουν συνεντευξεις σε 3 διαφορετικές εργασιες, πηγαίνεις και εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις τι σε ικανοποιει περισσότερο. αυτά βέβαβαι σε περίπτωση που βρεθουν αυτες οι θεσεις εργασιας, δεν σημαινει οτι με το που πας βρισκεις αυτοματως και δουλεια.

northeagle
31.07.2012, 18:56
το Arbeitsamt είναι κάτι σαν το δικο μας ΟΑΕΔ , όταν πας πρέπει να τους μιλάς γερμανικά και είναι απαραίτητη προυπόθεση για να κάνεις εγγραφή καταβάλοντας κάποια χαρτιά που θα σου ζητηθούν, κανένας δε θα σου μιλήσει αγγλικά ή σε οποιοδήποτε γλώσσα εκεί μέσα και στο λένε κιόλας με το που πας στη γραμματεία, δε ζητάνε εκεί κάποιο πτυχίο απλά να μπορείς τουλάχιστον στα βασικά να συνεννοησε. από εκεί και επειτα δηλωνεις ενδιαφέρον σε κάποιους τομείς και αυτοί αναλάμβανουν να σου βρουν δουλειά, εάν θυμάμαι καλά (αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος) σου κλεινουν συνεντευξεις σε 3 διαφορετικές εργασιες, πηγαίνεις και εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις τι σε ικανοποιει περισσότερο. αυτά βέβαβαι σε περίπτωση που βρεθουν αυτες οι θεσεις εργασιας, δεν σημαινει οτι με το που πας βρισκεις αυτοματως και δουλεια.

Παιδια η αγορα εργασιας στη γερμανια τελικα βελτιωνεται-παραμενει στασιμη η επιδεινωνεται?..Εχουμε καποιο λινκ για στατιτστικα στοιχεια ανεργιας τωρα τελευταια?Ευχαριστω.

northeagle
31.07.2012, 19:18
Και να προσθεσω, ισχυει αυτο που λεει ο φιλος πιο πανω οτι γερμανοι πλεον δυσκολευονται να βρουν δουλειες και ελληνες ακομα πιο δυσκολα?.

Apisteftos
31.07.2012, 21:26
χειροτερεύει λογικό είναι με την ύφεση....6,8 η ανεργία το άκουσα σήμερα στο DW

V_For_Vendeta
01.08.2012, 10:06

εαν εχεις εργασιακη εμπειρια και πτυχιο ΑΕΙ τοτε μπορεις να διεκδικησεις κατι

αλλιως ειναι δυσκολα

δεν αρκει μονο η γνωση γερμανικων..ακομα και C2 να εχεις

οσον αφορα αυτα περι μεταναστευσης μηχανικων γερμανων ισχυει..αλλα σ ειπαν γιατι;;;

γιατι οι μηχανικοι εκει δεν θελουν να δουλευουν για 3000-4000 τον μηνα..αλλα για 6000+ ..και πανε ελβετια

γενικα ομως οι γερμανοι δεν μεταναστευουν..

V_For_Vendeta
01.08.2012, 10:09

μ επιπεδο Β1 βρισκεις τιποτα φιλε;;;

και εννοειται οτι ακομα και να βρεις δουλεια δουλευεις για Β2+

northeagle
01.08.2012, 11:41
χειροτερεύει λογικό είναι με την ύφεση....6,8 η ανεργία το άκουσα σήμερα στο DW

Το διαβασα και εγω, 6,8 ανεργια...Δηλαδη εμεις εχουμε περιπου τριπλασια ανεργια εσδω στο ελλαντα.

6,8 δεν ειχαμε εδω ουτε την περιοδο των ολυμπιακων το 2004 θυμαμαι-γυρω στο 7-8% ειχαμε..

Καλη συνεχεια σε ολους.

Apisteftos
01.08.2012, 14:06
εαν εχεις εργασιακη εμπειρια και πτυχιο ΑΕΙ τοτε μπορεις να διεκδικησεις κατι

αλλιως ειναι δυσκολα

δεν αρκει μονο η γνωση γερμανικων..ακομα και C2 να εχεις

οσον αφορα αυτα περι μεταναστευσης μηχανικων γερμανων ισχυει..αλλα σ ειπαν γιατι;;;

γιατι οι μηχανικοι εκει δεν θελουν να δουλευουν για 3000-4000 τον μηνα..αλλα για 6000+ ..και πανε ελβετια

γενικα ομως οι γερμανοι δεν μεταναστευουν..

Όχι δυστυχώς έχω μικρή εργασιακή εμπειρία συνολικά 6 μηνών αλλά και πάλι τι εμπειρία μηχανικού. Θέση μηχανικού ψάχνεις στην Ελλάδα και καταλήγεις ηλεκτρολόγος ή οτιδήποτε άλλο. Δίνουν 3000 - 4000€ και δεν τα δέχονται;;; Με αυτή την κρίση πρέπει να είσαι βλάκας.

georget
01.08.2012, 14:23
Φιλε μου τα πάντα είναι σχετικά. επειδή στην ελλάδα δεν μας μάθαν να σεβομάστε αυτό που κάνουμε τελειώνοντας το πολυτεχνείο να παρακαλάμε για δουλειά με 800 ευρώ 80 ωρες τη βδομάδα δεν σημαίνει ότι έξω ισχύει το ιδιο. ελπίζω δηλάδη. Αν σε μια χώρα οι μηχανικοι δουλευουν με 3000 και 4000 είναι στη φύση του ανθρώπου να ζητάει το κάτι παραπάνω

Apisteftos
01.08.2012, 14:32
Σωστός κακώς βεβαίως που δεν το πήρα απόφαση νωρίς να πάω να σπουδάσω κατ' ευθείαν στο εξωτερικό αν και εδώ βέβαια έχουμε τα θετικά μας αλλά στην Αγορά Εργασίας είμαστε πάτος αλλά τι λέω τώρα μιλάω με το μεγαθήριο την Γερμανία που έχει πόσα νόμπελ φυσικής και η Ελλάδα έχει μηδέν. Σημείωση: Ακόμη και το Πακιστάν έχει βραβείο.

Βραβείο Νόμπελ Φυσικής - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%B5%CE%AF%CE%BF_%CE%9D% CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B5%CE%BB_%CE%A6%CF%85%CF%83%C E%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82)

FarfyFfs
01.08.2012, 16:30
Η πιστοποιηση που δινεις στη γερμανια (και κατα τη γνωμη μου εαν γνωριζεις ηδη γερμανικα επιπεδου Β1 με Β2, ειναι καλυτερο να δινεται εκει) ειναι πιο ευκολη για τους αλλοδαπους γιατι γινεται ενδοφροντηστιριακα, δεν εχει αυστηρους ορους και επιτηρησεις, το λεω απο προσωπικη εμπειρια, στο φροντηστηριο μου οταν ημουν επιπεδο Β1 εδωσα και την πιστοποιηση μαζι και δεν ητανε καθολου δυσκολο. Αυτό με την προυποθεση οτι το φροντηστηριο ειναι αναγνωρισμενο απο το κρατος. Επίσης ακομα καλυτερη περιπτωση ειναι τα τμημα γερμανικων για λλοδαπους που γινονται στα παντεπιστημια , ειναι και πιο φθηνα και εχεις μια εγκυρη πιστοποιηση.

argilof
02.08.2012, 21:50
Ευχαριστώ πολύ.
Mε πτυχίο των αγγλικών εννοείς της γλώσσας ή το επάγγελμά σου?
Αν και αναζητουνται πάντα ικανά στελέχη στην κατασκευή, οικοδομική βιομηχανία κλπ., Χωρίς κάποια γερμανικά, φίλους και γνωστούς δεν θα είναι εύκολο.
Πάρε κάποιο χρόνο και διαβασε το φόρουμ, θα βρεις πολλες απαντησης και ιδεες για της αναγγες που ισος δεν της σκευτικες ακομη.

Papafreedom
03.08.2012, 13:07
Καλησπερα σε ολους!!!
Πριν απο 3 μέρες, εφυγε φιλος μου στην Φρανκφουρτη για εργασια....
Σκεφτομαι να ανεβω και εγω καποια στιγμη (αφου κανω καποια μαθηματα Γερμανικων,διοτι δεν ξερω ουτε καλημερα να πω).
Ειμαι Πτυχιουχος Ηλεκτρολογος Εγκαταστασεων και επισης εχω πτυχιο Μultimedia/Γραφιστας Εντυπων.
Ειχα μαγαζι ψηφιακων εκτυπωσεων και δουλευω σε επιγραφες - ψηφιακες εκτυπωσεις.

Η ερωτηση μου ειναι αν θα βρω, σχετικα ευκολα μια δουλεια πανω στα επαγγελματα που ξερω.
Επισης θελω να ρωτησω εαν και ποσο εφικτο ειναι να ανοιξεις μια μικρομεσαια επιχειρηση.

Apisteftos
20.08.2012, 03:55
Μια ερώτηση υπάρχουν στην Γερμανία κέντρα φιλοξενίας απόρων Ευρωπαίων;; Κυρίως αυτοί που δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν οικονομικά.

tzina87
15.09.2012, 03:09
Καλησπέρα!Ύστερα από μία μικρή έρευνα σε ό,τι αφορά τη ζωή στη Γερμανία,κατέληξα εδώ!Η ιστορία εν συντομία έχει ως εξής:Είμαι μία εκ των πολλών, άνεργη(τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί τα τελευταία χρόνια παραδίδω κατ΄οίκον μαθήματα αλλά ως γνωστόν η δουλειά μου δεν αποδεικνύεται καθώς δεν υπάρχει ασφάλιση), 26χρονη Φιλόλογος που αποφάσισε μετά από πολύ ώριμη σκέψη να πάει να βρει τη τύχη της στη Γερμανία και συγκεκριμένα στη Νυρεμβέργη!Εκεί ζει μόνιμα ο θείος μου, που είναι ενεργός μέλος της ελληνικής κοινότητας και καταξιωμένος τα τελευταία χρόνια στη δουλειά του και το σημαντικότερο, διαθέσιμος να με βοηθήσει σε αυτό το νέο μου ξεκίνημα, μιας και θα με φιλοξενήσει εως ότου βρω σπίτι και δουλειά!Όσον αφορά στη δουλειά ήδη έχει βρει κάποιες από γνωστούς του και μένει απλά να πάω για να δούμε τι μέλλει γενέσθαι!Γνωρίζω πως δεν έχω να χάσω κάτι,θα κάνω ο,τι είναι δυνατόν για να πάνε καλά τα πράγματα αλλά σε περίπτωση που κάτι δε κάτσει θα το ξεπεράσω!Γνωρίζω πως είναι αδύνατον να εργαστώ στο τομέα των σπουδών μου σε κάποιο ελληνικό φροντιστήριο δεδομένου οτι δε μιλάω ΓΡΙ Γερμανικά, αλλά δεν σνομπάρω επαγγέλματα,θα ξεκινήσω πάλι από το μηδέν, αυτή είναι άλλωστε και μια γοητεία και πρόκληση της ζωής!Το θέμα λοιπόν είναι οτι έχω ΑΠΟΡΙΕΣ!!Ας ξεκινήσω λοιπόν!
1)ΓΛΩΣΣΑ:Έχω μάθει οτι το κράτος παρέχει 6 μηνη δωρεάν εκμάθηση της γερμανικής?Ισχύει?Αν όχι ποιες είναι οι επιλογές μου?Και για να μη σας παιδεύω να σας αναφέρω οτι η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της!Το κράτος τι προσφέρει?Διάβασα σε κάποιες από τις συζητήσεις σας οτι μαθήματα παραδίδονται και στα πανεπιστήμια.Με ποιες προυποθέσεις?Παρέχεται πιστοποίηση?
2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!
3)ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: Θα έχω φυσικά το θείο μου σε αυτές τις διαδικασίες αλλά γενικά γνωρίζει κάποιος να μ πει κάποια πράγματα σχετικά με το κόστος ζωής στη Νυρεμβέργη?
4)ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΜΟΓΕΝΩΝ-EΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: Κατά πάσα πιθανότητα θα εργαστώ σε κάποια καφετέρια ή ελληνικό εστιατόριο εως ότου αποκτήσω -αν τα αποκτήσω -τα φόντα να διεκδικήσω κάτι περισσότερο.Διάβασα σε διάφορα sites οτι οι Έλληνες ομογενείς βοηθούν όσο μπορούν τους νεοαφιχθέντες Έλληνες, αλλά οτι στα ελληνικά πχ εστιατόρια επικρατεί άσχημο κλίμα που αγγίζει τα όρια της εκμετάλλευσης για τους υπαλλήλους.Ποια η γνώμη σας?Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο?
5)ΜΙΣΘΟΙ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ:Σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι μισθοί στη Γερμανία, πχ για έναν σερβιτόρο και γενικά σε δουλειές που μπορούν να καλυφθούν από άτομα που πάνε βρισκόμενοι στην ίδια ''φάση'' μ'εμένα?Στις δουλειές παρέχεται ασφάλιση και αν ναι υπό ποιες προυποθέσεις?
6)ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΛΗΣ: Η Νυρεμβέργη θεωρείται γενικά, μια ασφαλής πόλη σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει.Το θέμα είναι οτι δεν έχω μείνει ποτέ μόνη μου,σπούδασα στη πόλη μου οπότε δεν έχω ανάλογη εμπειρία, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι το οποίο με ψιλοτρομοκρατεί!!!Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει να έχω στα υπόψιν μου,πλην των απρόβλεπτων -μη ελεγχόμενων παραγόντων(βλ σεισμούς!)???χαχα!
7)ΣΠΟΥΔΕΣ-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!:Είναι κάτι που επίσης θα ήθελα να κάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία,ένα μεταπτυχιακό αλλά δε το βλέπω πιθανό δεδομένου οτι δε μιλάω τη γλώσσα και επίσης λόγω αδυναμίας της οικογένειας μου να με στηρίξει οικονομικά θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω οπότε υποθέτω δε μπορούν να συνδυαστούν!Αλλά από περιέργεια,ποια είναι τα κριτήρια για να γίνεις δεκτός σε κάποιο πανεπιστήμιο?Υπάρχουν δίδακτρα??
8)ΤΕΛΟΣ!!!Σας κούρασα και με συγχωρείτε αλλά κάθε νέο ξεκίνημα συνοδεύεται από πολλές απορίες που πρέπει να λυθούν!Είμαι σίγουρη οτι έχω ξεχάσει πολλά από όσα σκέφτομαι τόσες μέρες αλλά θα επανέλθω δριμύτερη!Αυτά!Ελπίζω να μπει κάποιος στη διαδικασία να μου δώσει τα φώτα του!Από τη μία βλέποντας τόσα πολλά άρθρα από παλιούς και νέους μετανάστες θλίβομαι,θλίβομαι γιατί είμαι σίγουρη πως όλοι αγαπάμε αυτή τη χώρα και πως όλοι με βαριά καρδιά την αποχωριζόμαστε.Αλλά από την άλλη χαίρομαι,γιατί είναι σημαντικό να μην επαναπαύομαστε στην ανέχεια και τη μιζέρια.Καλώς η κάκως υπό το καθεστώς των 2 αυτών ζει πλέον η χώρα.Όλοι μας πρέπει να διεκδικούμε το κάτι καλύτερο, ανεξάρτητα του πως έρχονται τα πράγματα!Γιατί όπως έχει πει και ο Μπουσκάλια: ''Ο άνθρωπος που δε ρισκάρει τίποτε, δεν κάνει τίποτε, δεν είναι τίποτε και δε γίνεται τίποτε. Μπορεί να αποφεύγει τον πόνο και τη λύπη όμως δε μπορεί να μάθει και να νιώσει και ν'αλλάξει και ν'αναπτυχθεί και να αγαπήσει και να ζήσει. Δεμένος με τις βεβαιότητες του, είναι ένας σκλάβος. Έχει παραιτηθεί από την ελευθερία του. Μόνο ο ανθρωπος που ρισκάρει είναι πραγματικά ελεύθερος''
Eύχομαι λοιπόν σε όλους σας είτε έχετε βρει το δρόμο σας, είτε τον ψάχνετε όπως ακριβώς και εγώ απλά να μην σταματάτε, να μην επαναπαύεστε,να μην απογοητεύεστε..
Και παραφράζοντας το υπέροχο τραγούδι του Παπάζογλου εύχομαι σε όσους ετοιμάζονται να φύγουν για τα ''ξένα''
ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΚΟ!!!!τουλάχιστον θα έχουμε πάει!Καλό βράδυ!

starkjch
15.09.2012, 09:43
Φευγω και γω για Μοναχο.
Λοιπον εκανα υπερεντατικα γερμανικα εδω ελλάδα και θα δωσω για το Β1.Αυτο μέτρησε πολύ στην συνέντευξη.Η συνέντευξη έγινε στα αγγλικα και γερμανικά.
Πληροφορική έχω τελειώσει και βρήκα στο αντικειμενό μου ακριβώς.
Την δουλεια την βρήκα μέσω των γνωστών Job search engines.Στάθηκα τυχερός γιατι για πολύ καιρο έστελνα και μου έλεγαν δεν ειχα προυπηρεσία.αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.
Οποιαδήποτε πληροφορία βοήθεια για Μοναχο για σπίτι δεκτή.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι!!

fotios
15.09.2012, 09:49
...2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!...
Είναι μια διαδικασία που ήδη έκανα και έχω να σου πω ότι είναι πολύ φθηνότερο να το κάνεις στην Ελλάδα. Στη μεταφραστική υπηρεσία του Υπ. Εξωτερικών κοστίζει 8,50€ η σελίδα και 0,50€ το κάθε αντίγραφο. Στη Γερμανία θα σου κοστίσει πολύ παραπάνω. Επειδή χρειάστηκε να μεταφράσω και διάφορα άλλα έγγραφα (βεβαίωση βαθμολογίας, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, βεβαιώσεις προϋπηρεσίας κλπ) έδωσα ΜΟΝΟ για μεταφράσεις περίπου 160€. Αν το άφηνα για να το κάνω εκεί θα ήθελα πάνω από 700€.
Φυσικά, ότι έγγραφο καταθέτεις εκεί θα τους το δίνεις σε φωτοτυπία και θα κρατάς τα πρωτότυπα.

...Και παραφράζοντας το υπέροχο τραγούδι του Παπάζογλου εύχομαι σε όσους ετοιμάζονται να φύγουν για τα ''ξένα''
ΘΑ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΑΣ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΚΟ!!!!τουλάχιστον θα έχουμε πάει!Καλό βράδυ!Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έχω τρία πολύ μικρά παιδιά και διακινδυνεύω πολύ περισσότερα από εσένα. Πιστεύω όμως ότι αυτά που έχω να κερδίσω είναι πολύ περισσότερα απ' όσα έχω να χάσω αν δε "μου κάτσει" το project "Γερμανία".

Καλή δύναμη και πολλές επιτυχίες να έχεις.

kosofos
15.09.2012, 09:54
1)ΓΛΩΣΣΑ:Έχω μάθει οτι το κράτος παρέχει 6 μηνη δωρεάν εκμάθηση της γερμανικής?Ισχύει?Αν όχι ποιες είναι οι επιλογές μου?Και για να μη σας παιδεύω να σας αναφέρω οτι η οικονομική μου κατάσταση δεν είναι στα καλύτερα της!Το κράτος τι προσφέρει?Διάβασα σε κάποιες από τις συζητήσεις σας οτι μαθήματα παραδίδονται και στα πανεπιστήμια.Με ποιες προυποθέσεις?Παρέχεται πιστοποίηση?
2)ΥΠΑΡΧΟΝ ΠΤΥΧΙΟ:Να μεταφράσω το πτυχίο μου στο τμήμα μεταφράσεων του Υπ.Εξωτερικών ή είναι μια διαδικασία που μπορεί να γίνει και εκεί?Ισχύει το ίδιο και για τα πτυχία ξένων γλωσσών?Έχω πτυχίο Αγγλικών και Ιταλικών!
3)ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΕΞΟΔΑ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: Θα έχω φυσικά το θείο μου σε αυτές τις διαδικασίες αλλά γενικά γνωρίζει κάποιος να μ πει κάποια πράγματα σχετικά με το κόστος ζωής στη Νυρεμβέργη?
4)ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΛΛΗΝΩΝ ΟΜΟΓΕΝΩΝ-EΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ: Κατά πάσα πιθανότητα θα εργαστώ σε κάποια καφετέρια ή ελληνικό εστιατόριο εως ότου αποκτήσω -αν τα αποκτήσω -τα φόντα να διεκδικήσω κάτι περισσότερο.Διάβασα σε διάφορα sites οτι οι Έλληνες ομογενείς βοηθούν όσο μπορούν τους νεοαφιχθέντες Έλληνες, αλλά οτι στα ελληνικά πχ εστιατόρια επικρατεί άσχημο κλίμα που αγγίζει τα όρια της εκμετάλλευσης για τους υπαλλήλους.Ποια η γνώμη σας?Έχετε ακούσει κάτι αντίστοιχο?
5)ΜΙΣΘΟΙ-ΑΣΦΑΛΙΣΗ:Σε τι επίπεδα κυμαίνονται οι μισθοί στη Γερμανία, πχ για έναν σερβιτόρο και γενικά σε δουλειές που μπορούν να καλυφθούν από άτομα που πάνε βρισκόμενοι στην ίδια ''φάση'' μ'εμένα?Στις δουλειές παρέχεται ασφάλιση και αν ναι υπό ποιες προυποθέσεις?
6)ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΟΛΗΣ: Η Νυρεμβέργη θεωρείται γενικά, μια ασφαλής πόλη σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει.Το θέμα είναι οτι δεν έχω μείνει ποτέ μόνη μου,σπούδασα στη πόλη μου οπότε δεν έχω ανάλογη εμπειρία, οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι κάτι το οποίο με ψιλοτρομοκρατεί!!!Υπάρχει κάτι το οποίο θα πρέπει να έχω στα υπόψιν μου,πλην των απρόβλεπτων -μη ελεγχόμενων παραγόντων(βλ σεισμούς!)???χαχα!
7)ΣΠΟΥΔΕΣ-ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ!:Είναι κάτι που επίσης θα ήθελα να κάνω αν μου δινόταν η ευκαιρία,ένα μεταπτυχιακό αλλά δε το βλέπω πιθανό δεδομένου οτι δε μιλάω τη γλώσσα και επίσης λόγω αδυναμίας της οικογένειας μου να με στηρίξει οικονομικά θα πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω οπότε υποθέτω δε μπορούν να συνδυαστούν!Αλλά από περιέργεια,ποια είναι τα κριτήρια για να γίνεις δεκτός σε κάποιο πανεπιστήμιο?Υπάρχουν δίδακτρα??

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο forum,
Αν ψάξεις μέσα στο forum θα βρείς πολλές πληροφορίες. Θα προσπαθήσω να δώσω σύντομες απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
1) ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα δεν υπάρχουν πουθενά, εκτός αν έχεις πάρει κάποια υποτροφία ή έχεις εργαστεί στην Γερμανία για ένα διάστημα μεγαλύτερο του χρόνου και σε στέλνουν απο τον "ΟΑΕΔ-Arbeitsamt". Μαθήματα μπορείς να παρακολουθήσεις στα κρατικά Volksschule (~€250/μήνα ή €1,7/ώρα), σε ιδιωτικά φροντιστήρια και σε Πανεπιστήμια. Για το τελευταίο μιάς και αναφέρεις ότι είναι μέσα στα πλάνα σου να κάνεις κάποιες σπουδές (7) είναι η καλύτερη περίπτωση. Θα ψάξεις στο site του Πανεπιστημίου της περιοχής σου και θα βρείς πληροφορίες και πότε είναι η περίοδος δηλώσεων (απ ότι ξέρω η επόμενη είναι μέχρι Ιανουάριο). Το ξαναλέω όπως και σε άλλο Post ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΜΕΤΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΚΑΝ. Επίσης μετά την εκμάθηνση της γλώσσας μπορείς να κάνεις αίτηση σε όποιο Πανεπιστήμιο θέλεις. ΔΕΝ ΥΠΑΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΗ. Στην περίπτωση σου θα μπορούσες να δηλώσεις να κάνεις Germanistik πρέπει αυτό που θές να κάνεις να είναι παρεμφερές με τον προηγούμενο τίτλο σπουδών. Σου δίνω κάποια site αλλά ψάξε και λίγο στο google

- http://www.sz.uni-erlangen.de/abteilungen/daf/english/foreignstudents
- International PhD-Students: Language courses (http://www.uni-erlangen.org/international/International-Doctoral-Candidates/language-courses.shtml)

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Στην Γερμανία πρέπει να είσαι υποχρεωτικά ασφαλισμένος, αν δεν μπορείς να έχεις την Ε111 απο το ΙΚΑ δηλ. δεν έχεις ασφάλεια-βιβλίαριο στην Ελλάδα πρέπει να κάνεις εδώ ασφάλιση. Τους πρώτους 3 μήνες βέβαια μπορείς να το παίξεις τουρίστας αλλά αν σου τύχει κάτι τα πληρώνεις απο την τσέπη σου στο Νοσοκομείο (Καλά όχι πως θα έπερνες τίποτα απο το ΙΚΑ αλλά αυτό είναι το τυπικό). Για αυτό αν δεν έχεις βρεί εργασία σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να κάνεις ιδωτική ασφάλεια που είναι πολλά κάθε μήνα >€250. Αν έχεις δηλώθεί σαν φοιτητής ή μαθαίνεις την γλώσσα στο ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ δηλαδή έχεις αριθμό μητρώου σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ βγάζεις ασφάλεια με €75/μήναν που σε καλύπτει για τα πάντα. Ιδιώτες και δημόσιο! Αν έχεις βρεί εργασία και σε ασφαλίζουν σε αυτό το διάστημα είσαι μια χαρά!

Επίσης παντού δίνουν τίτλους για την εκάθηνση της γλώσσας Α1,Α2,Β1,C1 αλλά πίστεψε με δεν θα σου χρειαστείς αυτά τα χαρτιά εδώ. Σε όλες τις δουλειές δεν ρωτάν για αυτά αλλά αν μιλάς και το βλέπουν σε μια συνέντευξη. Το 99% των Γερμανών δεν τα γνωρίζουν αυτά τα επίπεδα!

2) Το πτυχίο σου μπορέις να το μεταφράσεις στο ΥΠΕΞ (πολύ ταλαιπωρία) ή ακόμα και εδώ σε εξουσιοδοτημένο δικηγόρο ή μεταφραστή.

3) Για σπίτι μια επιλογή είναι να κοιτάς εδώ Immobilien, Wohnungen und H (http://www.immobilienscout24.de/de/finden/wohnen/index.jsp;jsessionid=67E8566C27A52E9DC7C7033A202F0 A06.worker0) και θα δείς και που είναι οι τιμές!

4) Περί ορέξεως .....εκεί θα φανούν και η "καλές" γνωριμίες του Θείου σου και πόσο θέλουν να τον βοηθήσουν αυτόν και εσένα :smile_:

5) Ο χαμηλότερος μισθός καθαρά είναι ~€1200 (8ωρο). Αν πάς απο εταιρία δανεισμού απο ~€900-1000. Υπάρχουν πολλά minijob (~12 ώρες/ εβδομάδα) μέχρι ~€400 αλλά εδώ δεν έχεις ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

6) Πάντως Ελλάδα δεν είναι :smile_:

7) Στο απάντησα το (1)

Καλή δύναμη!

fotios
17.09.2012, 16:59
Ψάχνοντας κάποιες αγγελίες εργασίας σχετικές με το επάγγελμα του οδηγού είδα ότι, μεταξύ άλλων, ζητάνε και τα εξής:
α) aktueller Auszug aus dem Verkehrszentralregister και
β) ein aktuelles polizeiliches Fuehrungszeugnis.
Γνωρίζετε τι είναι αυτά τα έγγραφα και από πού μπορώ να τα προμηθευτώ;

starkjch
18.09.2012, 16:09
Βρηκα δυο καλα σπιτια αλλα οι ιδοκτητες βρίσκονται εκτος Μονάχου για δουλειές.Μου έστειλαν φωτογραφίες και μου είπαν οτι θα μου στείλουν το συμβόλαιο και μετα θα στείλω τα λεφτά και μετα θα μου στείλουν τα κλειδία.
Η τιμή τους ειναι στα 300 euro και περιλμβάνουν τα πάντα πλην του ενός τι πληρώνεις το internet.Επιπλωμένα.Νοικιάζουν ουσιαστικά το διμαερισμά τους.Δεν ξερω τι να κάνω μήπως πρόκειται για απάτη.Αλλα΄μέσα στο συμβόλαιο θα αναφέρουν τα πάντα.έχετε παρόμοια εμπειρία?

vaso31
18.09.2012, 17:18
Βρηκα δυο καλα σπιτια αλλα οι ιδοκτητες βρίσκονται εκτος Μονάχου για δουλειές.Μου έστειλαν φωτογραφίες και μου είπαν οτι θα μου στείλουν το συμβόλαιο και μετα θα στείλω τα λεφτά και μετα θα μου στείλουν τα κλειδία.
Η τιμή τους ειναι στα 300 euro και περιλμβάνουν τα πάντα πλην του ενός τι πληρώνεις το internet.Επιπλωμένα.Νοικιάζουν ουσιαστικά το διμαερισμά τους.Δεν ξερω τι να κάνω μήπως πρόκειται για απάτη.Αλλα΄μέσα στο συμβόλαιο θα αναφέρουν τα πάντα.έχετε παρόμοια εμπειρία?

Μη το κανεις.Την εχουν πατησει πολλοι ετσι.Γνωστος μου εκανε το ιδιο,νοικιασε σπιτι για την κορη του μεσω ιντερνετ με συμβολαιο με τα παντα και οταν πηγαν να βρουν το σπιτι δεν υπηρχε καν!!Εχασε 1000 ευρω.Μπορει να σου δειξουν φωτο συμβολαιο τα παντα,Μονο οταν θα μπεις να δεις το σπιτι και θα σου δωσουν τα κλειδια στο χερι θα δωσεις χρηματα

starkjch
18.09.2012, 22:11
ναι γιατι η τιμη αυτη στην συγκεκριμενη περιοχη δεν παιζει και για αυτο μου φανηκε λιγο κουλο.Θα μου πληρωσει η εταιρεια το ξενοδοχειο μεχρι να βρω σπιτι αλλα έχω αγχωθει.δεν βρισκς κατι μεχρι στιγμης η πανω απο 650 βρίσκω στο MR LODGE.σε ποια τοπικη εφημεριδα εκει παιζουν αγγελιες?

Panos2080
19.09.2012, 09:05
ναι γιατι η τιμη αυτη στην συγκεκριμενη περιοχη δεν παιζει και για αυτο μου φανηκε λιγο κουλο.Θα μου πληρωσει η εταιρεια το ξενοδοχειο μεχρι να βρω σπιτι αλλα έχω αγχωθει.δεν βρισκς κατι μεχρι στιγμης η πανω απο 650 βρίσκω στο MR LODGE.σε ποια τοπικη εφημεριδα εκει παιζουν αγγελιες?

Γενικα το Mr Lodge ειναι ακριβο αλλα βλεπεις εχει υψηλη ποιοτητα σπιτιων.Αν ενδιαφερεσαι για δωματιο κοιταξε κ το wg-gesucht.de

leonidas1973
19.09.2012, 22:11
τελικα οσοι λενε για τους συγγενης εχουν δικιο....και εγω υπολογιζα σε αυτους αλλα με τον τροπο τους με εκαναν περα δεν πειραζει ολα εδω πληρωνοντε.........

Akis_
11.10.2012, 17:17
Καλησπέρα παιδιά,συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά στο forum,και τις υπερ-πολύτιμες πληροφορίες που μας δίνεται.Παρακολουθώ καιρό το forum και γράφω για πρώτη φορά.

Κοντεύω 1 χρόνο άνεργος και εγω και η αρραβωνιαστικιά μου (κοντά 3 έτη εκείνη).Ειμαστε 32 και 29 ετων αντίστοιχα.Εδω και 2 έτη τριγυρίζει η σκέψη της φυγής για εργασία στην Γερμανία μην μπορώντας με τίποτα πλέον να την παλέψουμε οικονομικά την κατάσταση άλλο στην Ελλάδα.(Χρέη,υποχρεώσεις κτλ,τα ίδια δηλαδή που τραβάει όλος ο κόσμος ετσι που πλέον μας καταντήσανε).

Απο έρευνα και ψάξιμο εργασίας στην Ελλάδα το μέλλον είναι οχι απλά μαύρο,αλλά καταμαύρο,τίποτα τετράωρα με 200-250 ευρω τον μήνα και πάλι αν υπάρχει τύχη και βρεθεί για λίγο καιρό κάτι.

Πήραμε την απόφαση να φύγουμε για Γερμανία.Με δανεικά απο εναν θείο μου,θα ξεκινήσουμε να μαθένουμε Γερμανικά σε ενα υπερ-ταχύρυθμο φροντηστήριο (σε τμήμα 2 ατόμων),τέλος του μήνα που θαχω τα πρώτα δανεικά χρήματα θα αρχίσουμε τα μαθήματα.

Χρόνος για μελέτη υπάρχει άφθονος,λόγω ανεργίας δηλαδή,αν και παράλληλα ψάχνω για καμιά πρόχειρη δουλειά οτι ναναι,μήπως και μπορέσω να πληρώσω μερικά διδακτρα για να μην επιβαρύνω τον θείο μου και αρχίσουν να μαζεύονται τα χρωστούμενα.Αν ολα πάνε καλά και με πολλες ωρες και συστηματική μελέτη καθημερινά,σε 6 με 7 μήνες υπολογίζουμε (βαση του προγράμματος εκμάθησης που θα κάνουμε) ναχουμε τις βασικές γνώσεις του Β1 πτυχίου.Να μάθουμε 5 πράγματα δηλαδή να μπορούμε να συνενοηθούμε κάπως στην αρχή.Είδη απ το καλοκαίρι έχουμε ξεκινήσει με την δωρεάν ιστοσελίδα (livemocha.com) να διαβάζουμε κάποια δωρεάν μαθήματα Γερμανικών εκεί.

Είναι πολλά τα πράγματα που θέλω να ρωτήσω,θα αρκεστώ στα βασικά:
Απο σπουδές εγω εχω τελιώσει ενα νυχτερινό τεχνικό επαγγελματικό Λύκειο το 98 και εχω και ενα πτυχίο προγραμματιστή υπολογιστή.Δεν ασχολήθηκα μετα με αυτό (να παω σε κάποια σχολή) λογω οικονομικών προβλημάτων.Ουσιαστικά αφου δεν εχω κάποιο καλο πτυχιο και προυπηρεσία θεωρούμαι για τους εργοδότες στην Γερμανία (ανειδίκευτος εργάτης).

Επίσης εχω δίπλωμα φορτηγού Γ κατηγορίας.
(Χωρις προυπηρεσια σε Γ κατηγοριας μεγάλο φορτηγό,αλλα 5-6 ετη σε Transit φορτηγάκι).

Οι βασικές δουλειές που εργαζόμουν τα τελευταία 14 έτη είναι:
α)Χειριστής μηχανών παραγωγής σε εργοστάσιο κατασκευής σχολικών τσαντών.(7 χρόνια).
β)Οδηγός Courier με Transit.(5 χρόνια)
γ)Οδηγος courier με μηχανή.(2-3 χρόνια σκόρπια).

Απο δουλειές στην Γερμανία οταν με το καλό τελειώνω με τα μαθήματα των Γερμανικών και αρχίσω το ψαξιμο,σκέφτομαι να ψάξω δουλειά σε εργοστάσια στην παραγωγή ως χειριστής μηχανών παραγωγής.Η Οδηγός κάπου.Πουχω και εμπειριά σε αυτά κάποια χρόνια.

Θαχω καμια τύχη?

Απο (συγγενείς,γνωστούς,φίλους κτλ) στην Γερμανία δεν έχουμε απολύτως κανέναν.Ετσι οτι κάνουμε μόνοι μας θα το ξεκινησουμε.

Απο την ερευνα μου στο διαδύκτιο,διάβασα για τα γραφεία (στην Γερμανια) ενοίκιασης προσωπικού στα εργοστάσια κτλ.Που σε νοικιάζουν εκει με 5 ευρω την ωρα και για 6μηνα κτλ,σε αλλαζουν εργοστασια ολη την ωρα κτλ,διαβασα οτι οι αγγελιες ανευρεσης εργασιας στις γερμανικες μηχανες αναζητησης εχουν κατακλειστει απο τετοια γραφεια.

Η ερωτηση μου ειναι,υπαρχουν πιθανοτητες να βρω εργασια στην Γερμανια (απο Ελλαδα) - (με γνώσεις Γερμανικών επιπέδου Β1),μεσω Γερμανικων μηχανων αναζητησης αγγελιων,απ ευθειας σε εταιριες διχως την μεσολαβηση τετοιων γραφειων?

Ζητάν απ ευθειας οι εργοδότες ανειδίκευτους εργάτες?

Αν οχι ως εργαζόμενος σε εργοστάσια,σαν οδηγός (πουχει και καλύτερη αμοιβή απ τους ανειδίκευτους αποτι εχω διαβάσει) υπάρχει ζήτηση γενικά να μπορώ μεσω αγγελιών απο Ελλάδα να βρω δουλειά?(Διχως γραφεια και μεσολαβητες).

Η τσαμπα θα παει ο κοπος τοσο καιρο και θα βρεθω με νεα χρωστουμενα (τα διδακτρα) στον θειο μου?

Οσο αφορα την αρραβωνιαστικια μου εχει σπουδασει (τεχνικος τηλεπληροφορικης) σε ιεκ και εχει και κρατικη πιστοποιηση σε αυτο και εμπειρια 3 ετη.Απο εργασια σκεφτομαστε μαζι σε εργοστασιο να δουλεψουμε αν ειμαστε τυχεροι και βρουμε εργασια και αν μελοντικα πανε καλα τα πραγματα βλεπουμε.Δεν υπαρχει εξαλου καιρος και (τα κονε) για πολυτελειες.

Συγνωμη για το μακροσκελες του μυνηματος,ευχαριστω εκ των προτερων!

jimathens
11.10.2012, 21:40
Καλησπέρα παιδιά

Καλησπέρα Akis_ κ καλώς ήρθες στην παρέα μας..._friends:
Σου εύχομαι καλή τύχη κ να πάνε όλα καλά...!!!!!!!!!!!!!!!!:bravo_::kouragio:

Akis_
12.10.2012, 11:39
Σε ευχαριστω Jimathens.

Καλως σας βρηκα παιδια.

george38
12.10.2012, 15:55
kalispera patriotes kai pali...
24 oktombri feygo pano gia na vro douleia..
xero germanika arista kai nomizo na tin palepso..
piga ston oaed simera kai rotisa gia to U2 entipo.
me auto metaferontai ta dikaiomata mou ston antistixo germaniko oaed..auto to xero..
tha to kano mesa sti vdomada..
perno arbeitslosengeld I gia treis mines..
i erotiseis pou exo..kathos aytoi ekei ston oaed den xeroyne tin tifla tous..einai:
1.aytous tous treis mines pou tha perno 360 euro(osa perno edo)..tha exo kai dikaioma koinonikis asfalisis..;i prepei na trexo san to veggo sto ika gia ensima i gia kanena allo entipo..eimai kalimmenos me to u2 gia arxi ekei gia na grafto;

2.thelo forologiki dilosi gia ton germaniko oaed;

3.se periptosi pou den kano to u2..gia na min riskaro..(mexri to fevrouario einai pali na parousiasto gia ananeosi,,,simera ekana tin teleytea..opote-noemvri,dekemvri,genari ta lefta tha ta sikonei i gynaika mou apo tin karta mou..etsi den einai..;eimai paranomos ;)..ekei ama vro douleia se ergodoti idioti tha exo provlima pou tha eimai grammenos edo ston oaed akoma..i me to pou vro douleia xegrafomai apo ton oaed tis elladas;
elpizo na min sas berdepsa..
opoios gnorizei kati as mou pei..
filia se olous!!!
giorgos

eyxaristo kai pali..filia se olous kai kali dynami..

crimson
12.10.2012, 16:27
αμα εχεις να κανεις τσεκαρισμα τον φλεβαρη γιατι πηρες το u2??
τωρα ο οαεδ στην ελλαδα ξερει οτι θα πας εξω και θα περιμενει και να δεν λαβει ενημερωση θα στο κοψει το ταμειο!!
πηγαινε και ακυρωσε το με καποιο προσχημα και πηγαινε σε οποια χωρα θες χωρις να το καταθεσεις!!
εχουνε χαθει επιδοματα ετσι στην νορβηγια που ειμαι εγω διοτι ενω μας λενε οτι θα λαβουμε το d-nummer σε 15 μερες εχουν περασει 45 και ακομα τιποτα ,με αποτελεσμα να μην μπορουμε να τσεκαριστουμε και ο οαεδ στην ελλαδα δεν λαμβανει ενημερωση με αποτελεσμα να τηρει δικαιωμα αναστολης του ταμειου και φυσικα αλλο που δεν θελουν ευκαιρια ψαχνουν!!
κοινως κανε τον "αλεκο" και σε τρεις μηνες το ξαναβλεπεις το ολο θεμα!!!

george38
13.10.2012, 03:41
καλημερα σε ολους.Δεν ειπα οτι πηρα το u2.Απλως ρωτησα,οποιος ξερει κατι σας παρακαλω ας με ενημερωσει.Ευχαριστω πολυ

george38
13.10.2012, 20:32
nai milu...!!pao tin tetarti na tous xegrapso..xe,xe..evgala eisitiria.kai domatio exo na meino(dieuthinsi)..nikiasa gia ena mina,,exo kai filous pano..kai pao gia polemo...!!
s'euxaristo para poly!!apo sena xekinisan ola..
na xeres poses fores exo diavasei to site pou mou esteiles..ekatontades..!!
apla ta xanaroto gia na eimai o.k.
filia polla!!!giorgos

kraist
15.10.2012, 14:00
Kalimera se olous!
Thelo na kat'arxin na zitiso signomi gia ta greeklish alla eimai se internet cafe stin bonni kai den exei ellinika!!!
Eimai sti germania edo kai 2 mines , stin bonni,kai gia kapoious sovarous logous prepei na figo apo edo kai na pao stuttgart na meino!!An einai efkolo thelo na me enimerosi poies einai oi diadikasies gia ta akoloutha:
1) Na ksedilotho apo to rathaus tis perioxis pou meno?(an xreiazetai)
2)ti mporo na kano me ton trapeziko mou logariasmo?(exo logariasmo stin sparkasse)
Efxaristo ek ton proteron!!!

Akis_
15.10.2012, 15:54
Σε ευχαριστώ πολύ milu για την βοήθεια και τις απαντήσεις.

κάποιες επιπλέον ερωτήσεις.

1)Στα Γερμανικά που θα κάνω τώρα Ελλάδα,οι εταιρείες στην Γερμανία ζητάνε και χαρτί πιστοποιημένο για (Β1-Β2 κτλ)?Το ρωταω για να μείωνα το κόστος στα δίδακτρα εδω Ελλάδα,γιατί έχει επιπλέον έξοδα για τις εξετάσεις.Αν τους γράψω στο βιογραφικό οτι έχω γνώσεις Γερμανικών επιπέδου (Β1),και οτι τα μιλάω και γράφω σχετικά καλά,θα υπάρξει πρόβλημα,η συνήθως ζητάνε και χαρτί?Ειχα διαβασει καπου οτι απλως σε τεσταρουν στην συνέντευξη και δεν χρειάζεται χαρτί.

2)Την προυπηρεσία μου σαν οδηγός,χρειάζονται συστάσεις (απο Ελλάδα) οι εργοδότες στην Γερμανία?Την κοιτάν αποδεδειγμένα με κάποια χαρτιά?Η απλώς αν τύχει και με προσλάβουμε θα εχω εκεί κάποια δοκιμαστική περίοδο για να με δουν επι το έργον?Αν θέλουν χαρτιά πρεπει να ζητήσω συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες πουχω δουλέψει στην Ελλάδα?Αν δεν τους παω (γιατι στην 1 δουλεια εδω Ελλαδα ειχε υπαρξει ενα θεμα προσωπικο και δεν θέλω ναχω παρε δωσε ξανα) θαχω καμια τύχη?

3)Σχετικά με τα εργοστάσια,(για εργασια ως χειριστης μηχανων παραγωγης),και με τα γραφεία ευρεσεως εργασίας στην Γερμανία,(που δεν γινεται εξαλου να βρεις και αλλιως δουλεια εκει,χωρις γνωστό),λειτουργούν (ΟΛΑ) με τις συμβάσεις των 800 Ε τον μήνα?Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί εργασία σε εργοστάσια με τουλάχιστον 1000-1200 τον μήνα καθαρά?

Αν οχι καλώς,αν τυχόν ναι σε τι εργοστάσια (αν γνωρίζεις) δίνουν καλύτερους μισθούς σε ανειδικευτους (με σχετική προυπηρεσία σε μηχανές παραγωγής)?

Ευχαριστω

Akis_
16.10.2012, 13:36
Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις,πολύ καλές οι σελίδες που μου έστειλες.Γίνομαι κουραστικός τώρα εχω μερικές τελευταίες ερωτήσεις.(δεν θελω να σε ταλαιπωρώ,οποτε βρεις χρόνο μου απαντάς).

1)Αν εργαστω στην βιομηχανια,υπαρχουν πιθανοτητες να γινω ποτε μονιμος σε καποια εταιρεια,και με καλυτερες απολαβες?Το ρωταω αυτο γιατι με τα γραφεια αλλαζεις συνεχως εταιρειες.Καποιες αγγελιες (στα γραφεια ευρεσεως εργασιας) γραφουν οτι υπαρχουν πιθανοτητες μονιμοτητας,γνωριζεις κατα ποσο ισχυει αυτο η τις περισσοτερες φορες το αναφερουν για να τραβηξουν κοσμο στις (προσωρινες θεσεις που ζητουν για να καλυψουν την χρονικη περιοδο) στις οποιες λογικα ισως δεν επιλεγει και πολυς κοσμος να παει (λογω της προσωρινης θεσεως εργασιας)?

2)Μεσω των γραφειων υπαρχει περιπτωση να βρω εργασια στην βιομηχανια (η σαν οδηγός αλλού) που να επενδυουν σε εσενα οι εργοδοτες?Καπου ειχα διαβασει οτι για 1 με 2 ετη καποιοι εργοδοτες επενδυουν σε εσενα και ειναι κατι σαν εκπαιδευτικη περιοδος.Πως θα ξεχωρισω τετοιες θεσεις εργασιας?(για να περιορίσω λίγο την ερευνα πανω στις προσωρινες θεσεις).Συνηθως ειναι οι αγγελιες που γραφουν (συμβαση αοριστου χρονου)?

3)Τα γραφεια οταν μετα το τελος της συμβασης σε αλλαζουν εταιρεια εργασιας,σου βρισκουν αλλη δουλεια κοντα στην πολη που μενεις?Η μακρια?(το ρωταω για το θεμα μετακομισης αυτο).

4)Μετα απο ποσο καιρο (και αν) δικαιουμαι επιδομα ανεργειας στην Γερμανια (ως ανειδίκευτος) ?Αφου δουλεψω μεσω γραφειου με συμβαση 6 μηνων η 12 μηνων.Αφου τελιωσει η συμβαση δικαιουμαι επιδομα ανεργειας (μετα απο 6 η 12 μηνες)?Ως ανειδίκευτος παντα?

5)Σχετικά με την φορολογία σαν άγαμοι θα δηλωθούμε με την αρραβωνιαστικιά μου.Αποτι εχω διαβάσει οι άγαμοι έχουν την μεγαλύτερη φορολόγηση απο όλους.Αναλόγως και την πόλη που μένεις.Σαν ανειδίκευτοι εργάτες η σαν οδηγός με μέσο μισθό 1000 Ευρω (καθαρά) τι φόρους θα πληρώνω/χρόνο?Τους φόρους τους κρατάνε απευθείας απο τον μισθό η τέλος του χρόνου πληρώνεις εξτρα?Το ρωτάω αυτό γιατι αν είναι να πληρώνεις εξτρα κάθε χρόνο (και αρκετά χρήματα),πρέπει να τα φυλάω αυτα τα χρήματα απ τον μισθό μου κάθε μήνα για να μπορώ να τα πληρώσω,άραγε οι μηνιαίες αποδοχές κατεβένουν και άλλο (απ το καθαρό ποσό).

6)Για εργασία σαν οδηγός (αν τυχόν γνωρίζεις) οι εργοδότες (απαιτούν) με το ξεκίνημα της εργασίας να γνωρίζεις (πάρα πολυ καλά) το οδικό δίκτυο της πόλης η των πόλεων που θα εργάζεσαι?

Ευχαριστώ

positive
17.10.2012, 12:00
Καλημερα απο την θεσσαλονικη! Ειμαι καινουριοs στο forum και επειδη ενδιαφερομαι και εγω να ανεβω στη γερμανια, θα ηθελα να σε ρωτησω αν ηδη εισαι στο Ντισελντορφ και πωs ειναι η κατασταση εκει στο χωρο τηs εργασιαs. Εχειs τακτοποιθει με το θεμα τηs διαμονηs η τηs δουλειαs;

Panos2080
18.10.2012, 08:15
Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις,πολύ καλές οι σελίδες που μου έστειλες.Γίνομαι κουραστικός τώρα εχω μερικές τελευταίες ερωτήσεις.(δεν θελω να σε ταλαιπωρώ,οποτε βρεις χρόνο μου απαντάς).

Ευχαριστώ

Χωρις να ειμαι ειδικος στο γερμανιας μπορω να σου μερικα γενικα πραγματα που ισχυουν σε ολες τι χωρες της Ευρωπης.
Γενικα οι περισοτερες πρωτες δουλεις βρισκονται μεσω γραφειου, οι περισοτερες ειταιριες δουλευουν με συμβασεις πρωτον διοτι τους ερχεσαι πιο φτηνα κ δευτερον αν δεν τους κανεις μπορουν ευκολα στο τελος της συμβασεις να σε διωξουν χωρις αποζημιωσεις κτλ. Γενικα ο ορος μονιμη δουλεια δεν παιζει στο εξωτερικο κ αυτο κυριως γιατι υπαρχει μια κινητικοτητα των εργαζομενων απο μια εταιρια σε αλλη (ολοι ψαχνουν κατι καλυτερο). Στο τελος της συμβασης η εταιρια δεν εχει καμια υποχρεωση να σου βρει αλλη δουλεια.Κατι τετοιο μπορεις να κανεις αν γραφτεις σε γραφειο ευρεσης εργασιας, ξερω οτι στην ολλανδια υπαρχουν γραφεια που σε στελνουν απο δουλεια σε δουλεια (συνηθως 6 μηνες συμβασεις) κ εχουν υποχρεωση να σε πληρωνουν για οσο διαστημα δεν σου βρισκουν δουλεια.Αυτο βεβαια ισχυει για πτυχιουχους. 1.200 ευρω σε εργοστασιο δεν νομιζω να βρεις χωρις ομως να ειμαι απολυτος!

magdalia
22.10.2012, 18:33
Καλησπερα σας...ειμαι στην Γερμανια εδω και 3 περιπου μηνες και μου ζητανε απο την ΑΟΚ το Ε104...Επειδη δεν εχω χρονο να κανω εξουσιοδοτηση για να μου στειλουν το εγγραφο μηπως γνωριζει καποιος αν μπορω να κανω ηλεκτρονικα την δηλωση απο την στιγμη που εχω τον κλειδαριθμο στο Ικα????

alkistis
22.10.2012, 20:56
Καλησπέρα. Έχω πτυχίο και master και τώρα κάνω το τρίτο πτυχίο ξέρω αγγλικά γαλλικά και υπολογιστές.Γερμανικά δεν ξέρω.Πιστεύετε οτι θα μου βρεί κάτι ο γερμανικός ΟΑΕΔ;Το να μεταναστεύσουμε είναι ρίσκο.Εδώ στην Ελλάδα δεν πεινάμε ακόμη αλλά δεν μπορούμε άλλο να ζούμε μ'αυτή την κατάσταση.

something
27.10.2012, 15:07
Καλησπέρα. Έχω πτυχίο και master και τώρα κάνω το τρίτο πτυχίο ξέρω αγγλικά γαλλικά και υπολογιστές.Γερμανικά δεν ξέρω.Πιστεύετε οτι θα μου βρεί κάτι ο γερμανικός ΟΑΕΔ;Το να μεταναστεύσουμε είναι ρίσκο.Εδώ στην Ελλάδα δεν πεινάμε ακόμη αλλά δεν μπορούμε άλλο να ζούμε μ'αυτή την κατάσταση.

η γλωσσα θα σου λυσει τα χερια... χωρις γλωσσα ειναι δυσκολα γενικα. παλεψε ταχυρυθμα μαθηματα γερμανικων εστω να μπορεις να συννενοηθεις για τα πολυ βασικα... αν ξερεις την γλωσσα και εχεις και ολα τα υπολοιπα τοτε θα εχεις ευκαιριες πολλες.

alkistis
30.10.2012, 11:06
Σ'ευχαριστώ something.Θα πάω να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και θα ξεκινήσω ταχύρυθμα και θα περιμένω κάτι να βρώ.

something
31.10.2012, 00:14
Σ'ευχαριστώ something.Θα πάω να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και θα ξεκινήσω ταχύρυθμα και θα περιμένω κάτι να βρώ.

για αρχη αυτο.να ξερεις οι πιθανοτητες το να βρεις απο Ελλαδα στην Γερμανια ειναι λιγες αντιστροφα με το οταν εισαι εκει.Γιαυτο αν εχεις καποιον δικο σου για αρχη και μπορεις να μεινεις καποιο διαστημα ειναι σημαντικο!!Γλωσσα το Νουμερο ενα.μετα απο κει και περα ψαχνεις...... και εδω θα βρεις πως μπορεις να ξεκινησεις και αν εχεις δικο σου ατομο πανω και χωρις.. αν δεν εχεις κανεναν σιγουρα θα χρειαστεις καποια λεφτα στην αρχη αλλιως δεν θα μπορεις να κανεις την αρχη εδω.αν πιαστεις απο καπου μετα ολο και κατι θα γινει δεν μπορει...

alkistis
08.11.2012, 13:36
Θέλω να μάθω όντας άνεργη στην Ελλάδα χωρίς να δικαιούμαι επίδομα ανεργίας αν πάρω βεβαίωση ανεργίας θα έχω έκπτωση σε φροντιστήριο γερμανικών στην Γερμανία;Μπορώ να γραφτώ στο vhs;Έχει τμήματα όλο το χρόνο;Θα δικαιούμαι επίδομα εφ'όσον συζώ με άτομο ο οποίος θα έχει καλό μισθό;Αυτό το άτομο πως μπορεί να με ασφαλίσει και ποια θα είναι η οικονομική επιβάρυνση;

Magou
12.11.2012, 18:32
kalhspera, to provlhma mou einai to ekshs
arxes septemvrh hr8a gia douleia sto amvourgo meta apo 2 evdomades omws ematha oti eimai eguos kai ekei arxisane ta provlhmata mou!
apofasisa loipon na arxisw na ftiaxnw ta xartia mou mias kai exw diplh uphkoothta germanikh kai ellhnikh, h istoria einai h ekshs gennhthika sto amvourgo 1985 apo mana germanida kai patera ellhna oi goneis mou tote den htan pantremenoi etsi sto pistopoihtiko gennhseos anagrafthka me to epitheto ths mhteras mou o pateras mou ekane thn anagnwrish sthn germania kai meta apo 2 evdomades gurisame sthn ellada kai ezhsa me to epitheto tou patera mou gurnontas loipon prin apo 2 mhnes pisw sthn germania thelisa na vgalw germanikh tautothta thn opoia mou vgalane alla me to onoma me to opoio gennhthika kai oxi me auto pou anagrafete se ola mou ta ellhnika eggrafa!to prwto epishmo xarti pou exw me thn allagh onomatos mou einai apo to politiko gamo twn goniwn mou 4 xronia meta thn gennhsh mou!mou lene oti den mou anagnwrizoun to ellhniko mou epitheto kai den mporw na katalavw ton logo gnwrizei kaneis kati?
euxaristw polu ek twn proterwn

christina1989
20.11.2012, 21:17
επειδη βλεπω οτι γνωριζεις πολλα, θα ηθελα να σε ρωτησω εαν γνωριζεις τα ιδιαιτερα μαθηματα τι κοστος εχουν και αν γνωριζεις καποιον να μου συστησεις....Μενω Ντισελντορφ και εδω κ 3 μηνες κανω εντατικα μαθηματα σε ενα φροντιστηριο καθε μερα,απο 4 ωρες. Αλλα θα ηθελα να κανω ιδιαιτερα....Ευχαριστω εκ των προτερων!

ΑΑΑΑ....επισης δεν εχω ασφαλεια υγειας, εχεις κατι να μου προτεινεις??? Εκτος την ευρωπαικη καρτα η οποια στην ουσια δεν προσφερει τπτ.

something
20.11.2012, 21:29
Ο κάτοχος της Ευρωπαικης καρτας ασφαλισεις μπορεί να λαμβάνει παροχές σε είδος (ιατρικά αναγκαίες) έχοντας το δικαίωμα της απευθείας πρόσβασης στους παρόχους υπηρεσιών υγείας.Τι εννοέις δέν προσφέρει τίποτα?

christina1989
20.11.2012, 21:36
[QUOTE=something;56872]Ο κάτοχος της Ευρωπαικης καρτας ασφαλισεις μπορεί να λαμβάνει παροχές σε είδος (ιατρικά αναγκαίες) έχοντας το δικαίωμα της απευθείας πρόσβασης στους παρόχους υπηρεσιών υγείας.Τι εννοέις δέν προσφέρει τίποτα?[

Εγω γνωριζω οτι ειναι μονο για επειγουσες καταστασεις, π.χ. μονο στα επειγοντα...για εξεταση ρουτινας και επισκεψη στο γιατρο δεν καλυπτει.

something
20.11.2012, 21:45
Ε ναι.Η θα πρεπει να σε ασφαλισει καποιος.privatversicherung νομιζω ειναι αρκετα ακριβες εκει και αν γνωριζω καλα πρεπει να εχεις μεγαλο εισοδημα για να ασφαλιστεις ιδιωτικα..
Private Krankenversicherung - Wer kann sich privat versichern? (http://www.dewion.de/krankenversicherung/private_krankenversicherung/private_krankenversicherung_wer.shtml)

gtpaonik
21.11.2012, 18:40
Καλησπερα πατριωτακια ,σας παρακολουθω παρα πολυ καιρο και εχω διαβασει τα παντα σχετικα με την Γερμανια.
Θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση η γυναικα μου ειναι νηπιαγωγος στειλαμε βιογραφικο και μας απαντησαν θετικα για να παει για δουλεια στο Μοναχο και μας ειπαν οτι θα τις βρουν και σπιτι.Της δωσανε περιθωριο μεχρι τον Μαιο να περασει συνεντευξη.Οπως ειναι αναμενομενο ξεκινησε γερμανικα οπου η καθηγητρια της,της εχει πει οτι εχει παρα πολυ καλη προφορα για το επιπεδο που βρισκετε και οτι μεχρι τον Μαιο θα ειναι ετοιμη.
Εγω εχω τελειωσει ηλεκτρολογος μηχανολογος ΤΕΙ αλλα γνωση της γλωσσας δεν εχω.Εχω διπλωμα αυτοκινητου και φορτηγου.Σκεφτομαι να επεκτεινω το διπλωμα μου σε Δ και Ε κατηγορια.Γιατι βλεπω οτι υπαρχουν δουλειες σαν οδηγοι.Την γλωσσα θα την ξεκινησω το συντομοτερο δυνατον.Αυτα τα λιγα για να σας βαλω στο κλιμα.
Οι ερωτησεις τωρα ειναι οι εξης:
1)Που κυμαινονται οι μισθοι των νηπιαγωγων?
2)Θα μπορεσω με λιγα γερμανικα που θα μαθω να βρω καποια δουλεια σαν οδηγος εστω και part time για να συντηρουμαστε πιο καλα?
3)Μπορει καποιος να μου πει την αντιστοιχια των κατηγοριων του ελληνικου διπλωματος οδηγησης με το αντιστοιχο γερμανικο?
Σας ευχαριστω πολυ!!!

something
21.11.2012, 19:29
οι κατηγοριες ειναι οι ιδιες οτι εχεις στο Ελληνικο αντιστοιχα οι γερμανικες.οκ με στοιχειωδη γλωσσα ναι ... γνωριζω προσωπικα και ατομα που με σχεδον καθολου γλωσσα εχουν βρει δουλεια σαν οδηγοι με καλο μισθο... τωρα το να βγαλεις μεγαλης κατηγοριας διπλωμα στην Γερμανια θα σου στοιχισει πολυ περισσοτερα απο οτι εδω ειναι σιγουρο.Παρολα αυτα αν αποφασισεις να το βγαλεις στην Γερμανια μπορεις να δωσεις εξετασεις και στην Ελληνικη γλωσσα νομιζω και τα μαθηματα επισης! Μια γνωστη μου που ειναι δασκαλα δημοτικου σε Γερμανικο σχολειο παντρεμενη με 1 παιδι παιρνει γυρω στα 1600 ευρω καθαρα.. ειναι περιπου 4 χρονια στην δουλεια

gtpaonik
21.11.2012, 20:03
Καταρχην να σε ευχαριστησω για την αμεση απαντηση σου.Δεν ξερεις τι δυναμη μου εδωσες.Μαλλον δεν το διευκρινησα σωστα στην ελλαδα θα βγαλω και Δ και Ε κατηγορια.Δηλαδη το Β κατηγοριας ειναι Β γερμανικο το Γ κατηγοριας ειναι C το Δ ειναι D γερμανικο?Γιατι σε αγγελειες που κοιταξα για οδηγους τα εχουν καπως περιεργα.

fotios
21.11.2012, 20:43
...Δηλαδη το Β κατηγοριας ειναι Β γερμανικο το Γ κατηγοριας ειναι C το Δ ειναι D γερμανικο?...Ακριβώς.
Μην αμελήσεις να βγάλεις ΚΑΙ το Π.Ε.Ι (Πιστοποιητικό Επαγγελματικής Ικανότητας) META την έκδοση των διπλωμάτων.
Είναι απαραίτητο για να πιάσεις δουλειά σαν οδηγός.
Το κόστος είναι περίπου 250-300€ το οποίο μεταφράζεται σε 150-200€ για τη σχολή οδηγών και σε 100€ για παράβολα.
Εκδίδεται ΜΕΤΑ την απόκτηση του Γ ή Δ διπλώματος και είναι διαφορετικό για κάθε κατηγορία (άρα, τα έξοδα που σου έγραψα παραπάνω Χ 2).
Στα γερμανικά λέγεται Berufskraftfahrerqualifizierungsgesetz (BKrFQV „95).

Akis_
21.11.2012, 23:41
Καλησπέρα πατριωτάκια.

Μια ερώτηση για το (Π.Ε.Ι)

Εχω δίπλωμα Γ κατηγορίας φορτηγού,ανανέωσα το δίπλωμα φέτος το καλοκαίρι πουχε λήξει,το είχα βγάλει το 2007.Και πήρα το καινούργιο το Ευρωπαικό.

Εχω ξεκινήσει να μαθένω την γλώσσα τώρα και το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω αναζήτηση εργασίας ως οδηγός φορτηγού στην Γερμανία.

Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά.

Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???

Δεν το ήξερα αυτό και μας βάζουν σε νέους μπελάδες τώρα,καθώς δεν υπάρχει δεκάρα για κερατιάτικα σε σχολές οδηγών κτλ.Να δώ τωρα που θα βρω χρήματα καθώς τυγχάνει να είμαι και άνεργος 1 χρόνο τώρα.

Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)

Φαντάζομαι ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία για να το βγάλει εκεί με λίγες η επαρκείς γνώσεις Γερμανικών θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στο θεωρητικό κομάτι μαθημάτων.

sokratis-salonika
22.11.2012, 00:37
Καλησπέρα πατριωτάκια.

Μια ερώτηση για το (Π.Ε.Ι)

Εχω δίπλωμα Γ κατηγορίας φορτηγού,ανανέωσα το δίπλωμα φέτος το καλοκαίρι πουχε λήξει,το είχα βγάλει το 2007.Και πήρα το καινούργιο το Ευρωπαικό.

Εχω ξεκινήσει να μαθένω την γλώσσα τώρα και το καλοκαίρι πρώτα ο Θεός θα ξεκινήσω αναζήτηση εργασίας ως οδηγός φορτηγού στην Γερμανία.

Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά.

Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???

Δεν το ήξερα αυτό και μας βάζουν σε νέους μπελάδες τώρα,καθώς δεν υπάρχει δεκάρα για κερατιάτικα σε σχολές οδηγών κτλ.Να δώ τωρα που θα βρω χρήματα καθώς τυγχάνει να είμαι και άνεργος 1 χρόνο τώρα.

Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)

Φαντάζομαι ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία για να το βγάλει εκεί με λίγες η επαρκείς γνώσεις Γερμανικών θα δυσκολευτεί πάρα πολύ στο θεωρητικό κομάτι μαθημάτων.
εγω τα εχω βγαλει προσφατα ολα ...τα πει τα διπλωματα τα χω απο το 1994.
στην γερμανια ειναι πολυ ακριβα απο οτι γνωριζω.
στην ελλαδα η δικη σου κατηγορια εχει 300 μην σε πουνε παραπανω και δεν εχει μαθηματα υποχρεωτικα
ενω στην γερμανια εχει 80 μαθηματα υποχρεωτικα απο οτι μου εχουν πει.
σιγουρα ειναι πολυ δυσκολοτερα γερμανια απο καθε αποψη και συν της αλλης βαλε και την γλωσσα οπως και το χρηματικο!
αν εισαι ελλαδα βγαλτο μην το συζητας. αν εισαι γερμανια που δεν διευκρινιζεις κατι τετοιο εκτος αν δεν ειδα καλα,και εχεις δηλωθει επανω σαν κατοικος γερμανιας οποιαδηποτε αλαγη στο διπλωμα σου ειναι πλεον αχρηστη γιατι λαμβανουν υπ οψιν οτι εισαι κατοικος γερμανιας και οχι ελλαδας,καi ισχυει σε ολη την ευρωπη και οχι μονο εκει,θα αναγραφει τον αριθμο 95 διπλα απο την κατηγορια γ!

υ.γ ΟΣΟ πιο πολυ αργεις να το βγαλεις να χεις το νου σου οτι τα δυσκολευουν ολο και πιο πολυ διοτι θελουν να φτασουν στο επιπεδο γερμανιας οσο αφορα τις εξετασεις!
βλεπεις οτι τους καπνισει στην ελλαδα ειμαστε ευρωπη και κατα τ αλλα τρεις λαλουνν και δυο χορευουν ειναι !

fotios
22.11.2012, 08:42
...Κάπου ειχα διαβάσει οτι για οδηγούς που βγάλαν το δίπλωμα (Γ) πριν το 2009,θα ειναι υποχρεωτικό το (Π.Ε.Ι) απ τα τελη του 2014 και μετά...Κι εμένα είναι "παλιό" το δίπλωμά μου (εκδόθηκε το 2001) αλλά στη Γερμανία μου ζήτησαν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το Π.Ε.Ι. για να πιάσω δουλειά ως οδηγός σε λεωφορείο.

...Η ερωτηση μου είναι αν βγάλω το (Π.Ε.Ι) στην Ελλάδα μέχρι το καλοκαίρι,θα ισχύει για την Γερμανία???Το (Ελληνικό Π.Ε.Ι) ισχύει για Γερμανία?Η πρέπει να το βγάλω εκεί???...Ισχύει κανονικότατα. Εγώ έβγαλα το Π.Ε.Ι. πρόσφατα στην Ελλάδα και το δέχτηκαν κανονικότατα στο Μόναχο.

...Υπάρχει κανείς που να έβγαλε πρόσφατα το Π.Ε.Ι και να ετοιμάζεται για Γερμανία η να βρίσκεται ήδη εκεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για το κόστος (σε Γερμανία και Ελλάδα αντίστοιχα),όπως και για την όλη διαδικασία κτλ.(χρειάζεται μαθήματα σε σχολή οδηγών κτλ?)...Στην Ελλάδα το κόστος είναι περίπου 250-300€ (150-200€ η σχολή και άλλα 100€ τα παράβολα). Στη Γερμανία δεν ξέρω, αλλά είμαι βέβαιος ότι κοστίζει παραπάνω.
Μαθήματα δεν κάνεις. Το πολύ πολύ να κάνεις ένα μάθημα οδήγησης τη μέρα των εξετάσεων οδήγησης.
Δίνεις γραπτές εξετάσεις οι οποίες θέλουν ένα σχετικά καλό διάβασμα (περίπου 2-3 μέρες από 3-4 ώρες τη μέρα) και μετά από λίγες μέρες δίνεις εξετάσεις οδήγησης οι οποίες είναι πιο εύκολες από τις εξετάσεις απόκτησης του διπλώματος (εξετάζεσαι μόνο στην πορεία και ΟΧΙ σε παρκάρισμα και οπισθογωνία).

Akis_
22.11.2012, 12:12
Καλημέρα παιδιά.

Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Που λέτε μπένουμε (οικονομικώς) σε νέες περιπέτειες.Που αν δεν βρεθούν χρήματα άμεσα θα καθυστερίσω αποτι φένεται πάρα πολύ για μετάβαση στην Γερμανία.Μάλλον τελικώς αυτό θα γίνει διότι δεν υπάρχει μία στον ορίζοντα ανάθεμα την ατυχία μου.

Μόλις μίλησα με την σχολή οδηγών,και ρώτησα για το κόστος,και για το (Π.Ε.Ι) και για την (Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου).Οπου και τα 2 αποτι φένεται είναι (άκρως υποχρεωτικά) για όποιον θέλει να εργαστεί ως οδηγός στην Γερμανία.(Σε φορτηγά απο Γ κατηγορίας και πάνω).

Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε:

Είναι 100 Ευρώ τα παράβολα και άλλα 400 Ευρώ όλα τα υπόλοιπα,(με μερικά μαθήματα οδήγησης,κάποιες ώρες κτλ).Εγω χρειάζομαι και μαθήματα οδήγησης διότι σαν οδηγός σε μεγάλο φορτηγό δεν δόθηκε ποτέ ευκαιρία ολα τα χρόνια που έψαχνα εργασια στην Ελλαδα σε μεγάλο φορτηγό να βρώ δουλειά.

Πάντα και όλοι οι εργοδότες ζητούσαν προυπηρεσία,και η προυπηρεσία που είχα 5-6 έτη σε φορτηγάκι Transit ως Courier δεν τους έκανε δυστηχώς."Ελληνες" εργοδότες που φοβούνται μην χάσουν το παραμικρό Ευρώ απ την τσέπη τους,δίνοντας την ευκαιρεία σε κάποιον να ξεκινήσει εργασία και να αποχτήσει εργασιακή εμπειρία στα μεγάλα φορτηγά.Ο χρόνος είναι χρήμα για όλους αυτούς και δεν έχουν μάθει να επενδύουν σε άτομα με όρεξη για δουλειά,και που θέλουν να μάθουν την δουλειά αυτή και να ασχοληθούν με αυτό μόνιμα στην ζωή τους.Δυστηχώς πέρα απο την χώρα των κολητών (στον εργασιακό τομέα) οπως έχει αποδειχτεί ολα τα τελευταία έτη,είχαμε πάντα και τον φιλοτομαρισμό αν οχι όλων,πλην λιγοστών ισως εξαιρέσεων,πολλών Ελλήνων εργοδοτών,να ενας ακομα λόγος που καταστράφηκε αυτή η χώρα,οταν βασιλεύουν στις εργοδοσίες τέτοιες ταχτικές και νοοτροπίες.Διότι οταν συμπεριφέρονται έτσι σε υποψηφίους πιθανούς εργαζομένους φανταστείτε πως θα είναι στην προσωπική τους ζωή.Χρόνος=Χρήμα.Ας βουλιάξουν όλα τα πάντα.Αρκεί να κονομάνε.Συγνώμη που μακρυγορώ,συνεχίζω.

Για την (Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου) μου είπε το κόστος είναι στα 170 Ευρω.(150+20).Συμπληρώνω κάτι χαρτιά είπε τα στέλνουν στο Βέλγιο,και σε 1 μήνα είναι έτοιμη.

Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε να περάσω άμεσα απο εκει (την σχολή οδηγών) να μου δώσει το βιβλίο να ξεκινήσω απο τώρα το διάβασμα,(ανεξάρτητα απο το πότε θα εχω τα χρήματα να ξεκινήσω την διαδικασία),γιατι χρειάζεται μου είπε πάρα πάρα πολύ διάβασμα,και χρειάζομαι προετοιμασία απο πρίν οπου ταυτόχρονα θα μπένω στην σελίδα της σχολής οδηγών να κάνω κάποια τεστάκια (βοηθήματα) εκεί.

Οταν φτάσει ο καιρός και εχω τα χρήματα για να ξεκινήσει η διαδικασία,αν ειμαι κομπλέ πολύ καλά διαβασμένος μου είπε,σε 1 μήνα θάχουμε ξεμπερδεψει και με το (Π.Ε.Ι).

Εχουμε και λέμε:
(Π.Ε.Ι)+(Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου) σύνολο=670 Ευρώ

Αν τα υπολογίσουμε ολα μαζι:

1)Μαθήματα Γερμανικών ταχύρυθμα για 7-8 μήνες (60 ώρες) για Β1 επίπεδο:900Ευρω + 100 φωτοτυπίες και λοιπά εξοδα=1000 Ευρώ

2)Αδεια (Π.Ε.Ι) με εξτρα μαθήματα οδήγησης:500 Ευρώ

3)Κάρτα ψηφιακού ταχογράφου:170 Ευρω

(ΣΥΝΟΛΟ:1670 Ευρω !!!!)

Περαστικά μου!!!Να δούμε που θα βρεθούν τα φράγκα ανάθεμα την ανεργία μου!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

Akis_
22.11.2012, 13:05
Σύντομα θα γράψω και ενα νεο συνοπτικό θεμα (βαση της μελέτης που εκανα) με τα χρήματα για τα αρχικά εξοδα που χρειάζεται να έχει ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία (ο οποιος δεν έχει κανεναν απολύτως εκει να τον βοηθήσει).

Επίσης θα ξεκινήσω άλλο ενα θέμα προς προβληματισμό και συζήτηση,για το αν έχουν,οχι μόνο στην Γερμανία αλλα γενικότερα στην Ευρώπη κάποια τύχη,οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι.

Υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουν τελειώσει Γενικό Λύκειο στην Ελλάδα και για διάφορους λόγους οικονομικούς ,λόγω φτώχιας δηλαδή,δεν τους δώθηκε ποτέ η ευκαιρια στην ζωή αυτή να σπουδάσουν και να αποχτήσουν κάποια αναγνωρισμένη ειδικότητα και κάποιο πτυχίο με το οποίο πιθανώς να δινόταν κάποτε η ευκαιρία να εργαστούν στην Ευρώπη.

Πολλοί απο αυτούς δουλεύοντας για ενα μεγάλο διάστημα στην Ελλάδα αποκτήσαν εμπειρία και κάποια (ανεπίσημη) ειδικότητα σε κάποιες ποιο απλές δουλειές.(πχ.αποθηκάριοι σε εργοστάσια,χειριστές μηχανών παραγωγής,οδηγοί σε μικρά φορτηγά,χειριστές υπολογιστών με γνώση πολλών προγραμμάτων που μάθαν ως αυτοδίδακτοι,και ενα σωρο άλλα).

Οπως και να το κάνουμε οταν κάποιος εχει εμπειρια και σε αυτά πλέον ειναι ειδικευμένος σε κάτι απο αυτά.

Το πρόβλημα με το εξωτερικό είναι οτι πλέον ζητάν κυρίως ειδικευμενους εργαζόμενους και σε εξειδικευμένες θέσεις.Οσοι έχουν τύχει στην ζωη τους να σπουδάσουν και τύχει να βρούν κάτι στην Ευρώπη πάνω στο αντικείμενο τους,έχουν πάρα πολλές πιθανότητες να βρούν εργασία και να ξεκινήσουν μια νέα ζωή με εναν καλό σχετικά μισθό, ο οποίος το κυριότερο είναι οτι θα τους φτάνει για τα βασικά έστω έξοδα διαμονής τους στην χώρα που θα μεταναστεύσουν.

Τι γίνεται όμως με τους ανειδίκευτους?
Εχουν καμιά τύχη?Απο την έρευνα που έκανα για την Γερμανία,υπάρχουν πολλές θέσεις (σχετικά πάντα ανάλογα το κρατήδιο και την ζήτηση) οπου ζητάν άτομα.Αλλά ΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ ΠΕΙΝΑΣ!Για τα δεδομένα μηνιαίου κόστους ζωής εκεί.

Των 800 Ευρω αντε το πολύ 1000!!!
Οταν ο μηνιαίος μέσος ορος εξόδων βγαίνει γύρω στα 1000 με 1300 ευρώ!

Αραγε έχουν καμιά τύχη στο εξωτερικό οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι αν δεν εχουν κάποιον γνωστο να τους βοηθήσει εκεί,και να τους συστήσει σε κάποια εταιρεία,δίχως την μεσολάβηση γραφείων ενοικιάσεως προσωπικού κτλ?
Μήπως και τύχει να πέρνουν κάτι παραπάνω τον μήνα στον μισθό τους,ώστε να μπορέσουν να επιβιώσουν εκεί με τα βασικά μηνιαία εξοδα.

Για μάζεμα χρημάτων δεν το συζητάω κάν.Αυτο συνέβενε σε κάποιες άλλες πολύ παλιές εποχές.

Περισσότερα να το συζητήσουμε σε θέμα που θα ανοίξω.

Ευχαριστώ.

something
22.11.2012, 14:37
Πολυ ενδιαφέρον ανοιξέ το σε καινουργιο θεμα ωστε να συζητησουμε πανω σε αυτο.Συμφωνω με την ερευνα σου σε γενικες γραμμες αλλα δεν ειναι ο κανονας τα 800 ευρω και τα 1000. πλεον διαβασα οτι ο κατωτατος μισθος θα κυμανθει στα 8 ευρω και κατι την ωρα .. ενω τωρα υπαρχουν και χαμηλοτερες αμοιβες.τελος παντων θελει να το αναλυσουμε οποτε θα περιμενω το ανοιγμα του θεματος ...

sakistha
22.11.2012, 14:42
Σύντομα θα γράψω και ενα νεο συνοπτικό θεμα (βαση της μελέτης που εκανα) με τα χρήματα για τα αρχικά εξοδα που χρειάζεται να έχει ενας νεοεισερχόμενος μετανάστης στην Γερμανία (ο οποιος δεν έχει κανεναν απολύτως εκει να τον βοηθήσει).

Επίσης θα ξεκινήσω άλλο ενα θέμα προς προβληματισμό και συζήτηση,για το αν έχουν,οχι μόνο στην Γερμανία αλλα γενικότερα στην Ευρώπη κάποια τύχη,οι ανειδίκευτοι εργαζόμενοι.

Περισσότερα να το συζητήσουμε σε θέμα που θα ανοίξω.

Ευχαριστώ.

συμφωνώ με τον something άνοιξε το αλλού ,εγώ έχω ψάξει πολύ για τους ανειδίκευτους.

fotios
22.11.2012, 16:05
Για το (Π.Ε.Ι) μου είπε:

Είναι 100 Ευρώ τα παράβολα και άλλα 400 Ευρώ όλα τα υπόλοιπα,(με μερικά μαθήματα οδήγησης,κάποιες ώρες κτλ)...Τα 400€ είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ποσό.
Εγώ έδωσα πριν από περίπου ένα-ενάμιση μήνα για το ΠΕΙ και μου κόστισε 150€ (+100 τα παράβολα). Το ίδιο κόστισε και σε ένα άλλο μέρος του φόρουμ (προχτές έδωσε γραπτά και αύριο εξετάζεται στην οδήγηση).
Κάνε μια έρευνα αγοράς, κάνε και παζάρι και να είσαι σίγουρος ότι θα "πετύχεις" πολύ καλύτερη τιμή.

Akis_
22.11.2012, 19:29
Ακριβώς φίλε μου,παν-άκριβα είναι το συγκεκριμένο ποσό.Απλα (τοχα γράψει ποιο κάτω στο μυνημά μου) θα κάνω και μερικά εξτρά μαθήματα οδήγησης μου είπε,κάπου στις 8-10 ωρες (μαθήματα) εξτρα (αυτο δεν το ανέφερα πριν),για να θυμηθώ το φορτηγό.

Φορτηγό μεγάλου βάρους δεν εχω ξαναοδηγήσει απ το 2007 που έβγαλα το δίπλωμα!(Για τους λόγους μη ανέυρεσης εργασίας ολον αυτόν τον καιρό που ανέφερα στο προηγούμενο μυνημά μου).

Μόνο σε Transit εχω εργασιακή εμπειρία 5-6 ετη κάπου εκεί.

Αστα να πάνε.Θα ξεκινήσω οπως λες την έρευνα και τα παζάρια να βρω οσο το δυνατόν καλύτερη τιμή.

Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?

sokratis-salonika
22.11.2012, 21:05
Ακριβώς φίλε μου,παν-άκριβα είναι το συγκεκριμένο ποσό.Απλα (τοχα γράψει ποιο κάτω στο μυνημά μου) θα κάνω και μερικά εξτρά μαθήματα οδήγησης μου είπε,κάπου στις 8-10 ωρες (μαθήματα) εξτρα (αυτο δεν το ανέφερα πριν),για να θυμηθώ το φορτηγό.

Φορτηγό μεγάλου βάρους δεν εχω ξαναοδηγήσει απ το 2007 που έβγαλα το δίπλωμα!(Για τους λόγους μη ανέυρεσης εργασίας ολον αυτόν τον καιρό που ανέφερα στο προηγούμενο μυνημά μου).

Μόνο σε Transit εχω εργασιακή εμπειρία 5-6 ετη κάπου εκεί.

Αστα να πάνε.Θα ξεκινήσω οπως λες την έρευνα και τα παζάρια να βρω οσο το δυνατόν καλύτερη τιμή.

Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?

Επανω στην ερωτηση σου(Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?)
Δεν σου δινετε καποιο χαρτι εξτρα επι πλεον, απλα στην κατηγορια γ την δικη σου για παραδειγμα θα σου εχει κολητα δεξια σε ενα κουτακι που αν το κοιταξεις τωρα ειναι κενο,εναν αριθμο το (95) οταν βγαλεις π.ε.ι ,που ισχυει σε ολη την ευρωπη και πιστοποιει αυτος ο αριθμος οτι εχεις κανει επαγγελματικη καταρτιση επανω στις εμπορευματικες μεταφορες!
Αυτο ειναι το π.ε.ι και ετσι διευκρινιζεται επανω στο διπλωμα.Δεν ειναι καποιο χαρτι η καποιο ισως πτυχιο το οποιο θα νομιζες οτι θα σου δινανε εξτρα!

fotios
22.11.2012, 21:42
...Να σε ρωτήσω κάτι.Το Π.Ε.Ι που έβγαλες στην Ελλάδα είναι και αυτό με λατινικούς χαρακτήρες οπως και το δίπλωμα?

Γενικά τι παίζει με το διάβασμα,θέλει πάρα πολύ διάβασμα?Σε εξετάζουν σε πολλές ερωτήσεις?Απο πορεία η εξέταση είναι πολύ ωρα εξω με τους εξεταστες κτλ?Το Π.Ε.Ι. αναγράφεται σαν κωδικός "95" δίπλα στην ημερομηνία λήξης του διπλώματος.
Από διάβασμα, αν διαβάσεις για 2-3 μέρες από 3-4 ώρες τη μέρα είσαι ok.
Οι θεωρητικές εξετάσεις (γραπτά) χωρίζονται σε δύο μέρη:
α) 60 ερωτήσεις πολλαπλών επιλογών από τις οποίες πρέπει να απαντήσεις σωστά τις 36 (60%) &
β) "επίλυση" δύο προβλημάτων το καθένα από τα οποία "πιάνει" 20 πόντους. Και σε αυτά θα πρέπει να 'πετύχεις" το 60%, δηλαδή 24 βαθμούς (2 Χ 20 Χ 60%). Τα προβλήματα υπάρχουν στο τέλος του βιβλίου και είναι περίπου 15. Εξετάζεσαι τυχαία σε δύο από αυτά τα 15.
Στις πρακτικές εξετάσεις (οδήγηση) έχει μόνο πορεία ΧΩΡΙΣ παρκάρισμα και ΧΩΡΙΣ οπισθογωνία.
Κανονικά, η πρακτική εξέταση (πορεία) είναι 1,5 ώρα. Στην πράξη είναι πολύ λιγότερο.

Akis_
23.11.2012, 14:25
Χίλια ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!Δεν είχα ιδέα τι πέζεται με ολα αυτα!Χαμός.Να δούμε τι θα πρωτογίνει!Πρώτα πρέπει να βρεθούν χρήματα (αν βρεθούν) και έπειτα θέλει την περισσότερη μέρα διάβασμα (μαζι με τα Γερμανικά).

Μακάρι να βρεθεί άκρη.

Ευχαριστώ

Akis_
23.11.2012, 14:47
Και τώρα 3 τελευταίες ερωτήσεις!

1)Πες οτι κάποιος είναι έτοιμος κομπλέ ως επαγγελματίας οδηγός.(Εχει μάθει κάποια απο τα βασικά στην Γερμανική γλώσσα (γνώσεις Β1 επιπέδου),εχει βγάλει το Π.Ε.Ι,έχει βγάλει και την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου),είναι έτοιμος για πάνω κομπλέ σε ολα.Είναι έυκολο να βρει δουλειά?Και με τι μισθούς μπορεί να ξεκινήσει?Θα φτάνει ο μισθός για να συντηρήται πολύ οικονομικά τον μήνα?Θα μπορεί να μαζέψει κάποια χρήματα?

2)Η δευτερη ερώτηση αφορά τους Γερμανούς εργοδότες.
Οταν ξεκινήσεις εκει εργασία ως οδηγός,και δεν ξέρεις ακόμα τους δρόμους,υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο προσαρμογής απ τους εργοδότες για 1 με 2 βδομάδες μέχρι να μάθεις καλά τους δρόμους?

3)Την τελευταία ερώτηση την κάνω στο περίπου,καθώς δεν μπορεί να διευκρινιστεί επ ακριβώς.Ειναι ανάλογα την εταιρία.Σε εναν οδηγό φορτηγού διανομών,ενα καθημερινό τυπικό δρομολόγιο,μεσα στο 8ωρο,πόσες παραδόσεις κατα μέσο ορο μπορεί να έχει?

Ευχαριστώ

paravatis
25.11.2012, 14:06
Και τώρα 3 τελευταίες ερωτήσεις!

1)Πες οτι κάποιος είναι έτοιμος κομπλέ ως επαγγελματίας οδηγός.(Εχει μάθει κάποια απο τα βασικά στην Γερμανική γλώσσα (γνώσεις Β1 επιπέδου),εχει βγάλει το Π.Ε.Ι,έχει βγάλει και την κάρτα ψηφιακού ταχογράφου),είναι έτοιμος για πάνω κομπλέ σε ολα.Είναι έυκολο να βρει δουλειά?Και με τι μισθούς μπορεί να ξεκινήσει?Θα φτάνει ο μισθός για να συντηρήται πολύ οικονομικά τον μήνα?Θα μπορεί να μαζέψει κάποια χρήματα?

2)Η δευτερη ερώτηση αφορά τους Γερμανούς εργοδότες.
Οταν ξεκινήσεις εκει εργασία ως οδηγός,και δεν ξέρεις ακόμα τους δρόμους,υπάρχει κάποιο χρονικό περιθώριο προσαρμογής απ τους εργοδότες για 1 με 2 βδομάδες μέχρι να μάθεις καλά τους δρόμους?

3)Την τελευταία ερώτηση την κάνω στο περίπου,καθώς δεν μπορεί να διευκρινιστεί επ ακριβώς.Ειναι ανάλογα την εταιρία.Σε εναν οδηγό φορτηγού διανομών,ενα καθημερινό τυπικό δρομολόγιο,μεσα στο 8ωρο,πόσες παραδόσεις κατα μέσο ορο μπορεί να έχει?

Ευχαριστώ

καλησπερα .σχετικα με τις αποριες σου εγω δουλευω σαν οδηγος εδω εναμιση χρονο.Π.Ε.Ι δεν εχω βγαλει ακομα.την καρτα ταχογραφου την εβγαλα εδω και κοστισε περιπου 45 ευρω εκδοθηκε σε μια εβδομαδα.γερμανικα ακομα ΔΕΝ ξερω αλλα προσπαθω καθε μερα να μαθω.με βοηθουν πολυ τα αγγλικα.εχει δουλειες αρκετες τα χρηματα ειναι απο 1800 εως 2200 αναλογα αν εισαι παντρεμενος.οσο για τους δρομους δεν τιθεται θεμα γιατι ολοι δουλευουν με navi.οσο για το τελευταιο ερωτημα σου αυτο εξαρταται απ την εταιρεια αλλα συνηθως ολη την εβδομαδα εισαι στον δρομο.τηρουν πολυ τα 9ωρα και τα προστιμα ειναι πολυ βαρια.για οτι αλλο θες εδω ειμαι.

leonidas1973
25.11.2012, 17:16
καλησπερα .σχετικα με τις αποριες σου εγω δουλευω σαν οδηγος εδω εναμιση χρονο.Π.Ε.Ι δεν εχω βγαλει ακομα.την καρτα ταχογραφου την εβγαλα εδω και κοστισε περιπου 45 ευρω εκδοθηκε σε μια εβδομαδα.γερμανικα ακομα ΔΕΝ ξερω αλλα προσπαθω καθε μερα να μαθω.με βοηθουν πολυ τα αγγλικα.εχει δουλειες αρκετες τα χρηματα ειναι απο 1800 εως 2200 αναλογα αν εισαι παντρεμενος.οσο για τους δρομους δεν τιθεται θεμα γιατι ολοι δουλευουν με navi.οσο για το τελευταιο ερωτημα σου αυτο εξαρταται απ την εταιρεια αλλα συνηθως ολη την εβδομαδα εισαι στον δρομο.τηρουν πολυ τα 9ωρα και τα προστιμα ειναι πολυ βαρια.για οτι αλλο θες εδω ειμαι.

1800 με 2200 καθαρα?εσυ την δουλεια την βρηκες απο γνωστο?ευχαριστω

Alex1991
30.11.2012, 00:43
καλησπέρα. σκέφτομαι να βγάλω το επαγγελματικό δίπλωμα τώρα. δουλειές όμως βρε παιδιά υπάρχουν πάνω? γιατί έχει και 1000 ευρώ.
Ευχαριστώ

paravatis
01.12.2012, 09:40
1800 με 2200 καθαρα?εσυ την δουλεια την βρηκες απο γνωστο?ευχαριστω

ναι καθαρα.οχι κανεναν δεν εχω εδω με ψαξιμο

anestis
02.12.2012, 20:47

1800 με 2200 αν γνωριζεις γερμανικα και φυσικα οχι σε ολες της περιοχες της γερμανιας...

xristoss4
04.12.2012, 13:49
Καλησπερα σε ολους,μηπως ξερει κανενας αν η κατρα ψηφιακου τακογραφου για φορτηγα αν βγει στην ελλαδα αν ισχυει και στην γερμανια.Ευχαριστω συνεχειστε την καλη δουλεια που κανετε ολοι μας βοηθατε παρα πολυ.

ntina
04.12.2012, 14:21
YME.gr (http://www.yme.gr/index.php?tid=839)

Η καρτα ισχυει σε ολη την ευρωπη, απλα στην Γερμανια νομιζω οτι στοιχιζει λιγοτερα χρηματα για να την βγάλεις

ntina
04.12.2012, 14:35
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=de&tl=el&u=http%3A%2F%2Fwww.tuev-sued.de%2Fauto_fahrzeuge%2Fkontrollgeraetekarten%2 Ffahrerkarte%2F2_preise

δες κι εδω ειναι οι τιμες στην γερμανια

stefanosdrou
04.12.2012, 14:41
φιλε Χρηστο καλησπερα θα σου προτεινα να μην βγαλεις καρτα ταχογραφου στην Ελλαδα αλλα στην Γερμανια.Κοστιζει 45 ευρω.Καλη συνεχεια

xristoss4
04.12.2012, 18:18
Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες ειναι πολυ χρησιμες.

giorgos karamanolis
07.12.2012, 15:24
Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι Γιώργος και είναι η δεύτερη φορά που γράφω στο forum. Είμαι 31 ετών και αρραβωνιασμένος. Η αρραβωνιαστικιά μου είναι 28 πτυχιούχος Τεχνολογίας πετρελαίου και φυσικού αερίου και τον Νοέμβριο του 2013 θα πάρει και το πτυχίο μηχανολόγου. Τα πράγματα στην Ελλάδα και συγκεκριμένα στην Καβάλα που ζούμε είναι πάρα πολύ δύσκολα και είμαστε εδώ και 2 χρόνια άνεργοι και οι δύο. Εγώ κάνω που και που κάποια μεροκάματα και η αρραβωνιαστικιά μου κάνει 3 μεροκάματα την εβδομάδα σαν πωλήτρια ανασφάλιστη. Εδώ και αρκετό καιρό συζητάμε για Γερμανία.
Ο Θείος της αρραβωνιαστικιάς μου μένει στο Ancbach (αν το γράφω σωστά), κοντά στην Νιρεμβέργη, εδώ και 30 χρόνια. Έχουμε άριστες σχέσεις και ξέρω πως αν ανέβουμε θα κάνει οτι καλύτερο για να μας βοηθήσει.
Η σκέψη μας είναι η εξής:
Εγώ τον Μαϊο θα πιάσω δουλεία σεζόν σε ένα ξενοδοχείο αν όλα πανε καλά (να επισημάνω ότι εγώ δεν έχω κανένα πτυχίο, στο ξενοδοχείο θα δουλέψω σε όποιο πόστο με βάλουνε, πιθανόν σερβιτόρος), έτσι ώστε να μαζέψω κάποια λεφτά και να έρθω Γερμανία για λίγες μέρες να δω τι ακριβώς γίνεται και τον τρόπο ζωής διότι εγώ δε έχω πάει ποτέ μου Γερμανία και είμαι λίγο δυσπιστός στο θέμα της μετανάστευσης σε αντίθεση με την αρραβωνιαστικιά μου που έχει παει και θέλει να πάμε.
Είμαι άνθρωπος που δεν φοβάται την δουλειά, έχω κάνει πολλά επαγγέλματα στη ζωή μου ( σερβιτόρος, μπάρμαν πωλητής σε φούρνο, εργαστήριο ζαχαροπλαστικής, φωτογράφος, ελαιοχρωματιστής και θερμομόνωσης.).
Θεωρείται πως θα είναι εύκολο να βρούμε δουλειά κοντά στην Νυρεμβέργη ή στην Στουτγκάρδη που είναι κοντά στον συγγενή μας; Για να έχουμε και μια βοήθεια κοντά μας αν χρειαστεί.
Συγνώμη για τα πολλά μου λόγια αλλά θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες πληροφορίες.
Σας ευχαριστώ!!!!

something
07.12.2012, 22:26
Βασικα καλο θα ηταν να μας πεις αν μιλατε την Γερμανικη γλωσσα που ειναι το Α και το Ω .. η εστω ενας απο τους 2.Αφιερωσε λιγο χρονο να δεις και μονος σου στο φορουμ εντυπωσεις παιδιων που πηγανε προσφατα... παιδια που πηγαν χωρις γλωσσα παιδια με γλωσσα... και να βγαλεις και μονος σου καποια συμπερασματα.Το οτι εχετε καποιον εκει και εφοσων ειναι ατομο της εμπιστοσυνης σας ειναι καλο.Βεβαια απο οσο καταλαβα ειναι καποιο μακρινο σχεδιο το να μετακομισετε γερμανια μιας και λες οτι εχεις σκοπο να δουλεψεις και του χρονου σαιζον στην Καβαλα οποτε φανταζομαι του χρονου τετοιο καιρο θα σκεφτεστε να ανεβειτε.Τα πραγματα ομως σε ενα χρονο αλλαζουν .. οποτε καλο θα ειναι να παρετε μια εικονα γενικη απο το φορουμ μιας και πολλα παιδια εχουν γραψει αναλογες απαντησεις εμπειριες κτλ κτλ.Αφιερωστε λιγο χρονο.Ψαξτην και λιγο μονος δηλαδη και μην κρεμεσαι απο μια απαντηση ΑΑΑ ΤΕΛΕΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΝΑ ΠΑΣ... η ΑΣΤΟ ΦΙΛΕ ΜΗΝ ΠΑΣ... ο καθενας ειναι ξεχωριστη περιπτωση.Γενικα ισχυει οτι ειναι μια χωρα που εχει δουλειες αρκει να ξερεις πως και απο που θα ξεκινησεις και μην μας χυμα στο κυμα... μειωνεις τις πιθανοτητες αποτυχιας.

giorgos karamanolis
09.12.2012, 00:03
Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις. Έτσι όπως κατάλαβες είναι τα πράγματα, σε ένα χρόνο απο τώρα λέμε να πάμε, γιατί το Α και το Ω είναι τα γερμανικά όπως είπες και γι'αυτό είπαμε με το νέο έτος να ξεκινήσουμε γερμανικά μιας και κανένας απο τους 2 μας δεν ξέρει.
Εγώ θέλω να μάθω αν υπάρχει κάποιος που μετανάστευσε στην Νιρεμβέργη ή κοντά σε αυτή για να μου πει τις εντυπώσεις του, αν βρήκε σχετικά εύκολα δουλεία, γιατί αλλιώς είναι να τα μάθω απο τον συγγενή μου που είναι ήδη 30 χρόνια Γερμανία και αλλιώς απο έναν Έλληνα που μόλις μετανάστευσε.
Το σίγουρο είναι πως όταν ανέβουμε πάνω , για ένα διάστημα θα μας φιλοξενήσει ο συγγενής μας, Αλλά για μένα καλύτερό θα ήταν να έχω και κάποιες προτάσεις για δουλειά, που ίσως μου βρει αυτός, για να ανέβω. Όχι οτι αυτές οι δουλειές θα είναι σίγουρες , όμως θα είναι άλλη η ψυχολογία μας.
Σε ευχαριστώ θερμά που απάντησες,
Φιλικούς χαιρετισμούς, Γιώργος Καραμανώλης

andreass87
09.12.2012, 13:29
kalispera file m giwrgo!kontoxwrianoi vlepw egw eimai apo drama. eimai 25 xronon k eimai sto crailscheim misi wra apo tin niremvrergi k mia wra k kati apo stuttgart!. eimai edw 8 mines k tous 7 douleuw se mia galaktoviomixania meso grafeiou. omos apo tou xronou logika tha eimai monimos. aa k ksekinisa xwris glwssa. poli liga katalavaina enw twra kanena prolima stin douleia m.
edw opos eida exei para polles douleies arki na ksereis tin glwssa i toulaxiston agglika. tin prwti evdomada p irtha mas eixan parei posa til. apo grafeia p eixame kanei etiseis alla molis akougan oti den kserw tin glwssa k oute agglika aa ok euxaristoume bb.
paw sxoleio edw mathainw tin glwssa alla einai duskola an tin mathaineis apo germanida daskala k den ksereis k agglika! an ksekinisete apo ellada tha einai poli kalutera k meta edw na graftite sto VHS gia na anevenete epipedo. oti theleis pes an kserw kati tha s pw!
egw emena me ta ksaderfia m alla exw traviksei polla apo auta k edw k 2 evdomades eimai se diko m spiti k noikiazw. ola pernoun siga siga ton dromo tous. stis 19 erxomai k me adeia EPITELOUS!! ola kala! :)

Magou
09.12.2012, 13:48
Katarxas euxaristw polu pou mou apanthses!
Kanonika den tha me peiraze to oti edw exw to germaniko mou epitheto , eimai omws eguos kai tha meinw na gennhsw edw kai meta tha epistrepsw sthn ellada! Kapou ekei arxizei o provlhmatismos mou o opois einai o ekshs : an meinw kai gennhsw edw me to germaniko mou epitheto kai epistrepsw sthn ellada opou zw me to ellhniko mou epitheto pws tha mporw na apodeixw oti to paidi einai diko mou sta xartia panta ennow h' px pws tha mporwsw na to grapsw sto sxoleio an parousiastw me thn ellhnikh mou tautothta!
An exeis kapoia apanthsh gia ton provlhmatismo mou esu h' kapoios allos tha me voithousate paraaaa polu

sas euxaristw

fridushka
10.12.2012, 12:29
kalispera file m giwrgo!kontoxwrianoi vlepw egw eimai apo drama. eimai 25 xronon k eimai sto crailscheim misi wra apo tin niremvrergi k mia wra k kati apo stuttgart!. eimai edw 8 mines k tous 7 douleuw se mia galaktoviomixania meso grafeiou. omos apo tou xronou logika tha eimai monimos. aa k ksekinisa xwris glwssa. poli liga katalavaina enw twra kanena prolima stin douleia m.
edw opos eida exei para polles douleies arki na ksereis tin glwssa i toulaxiston agglika. tin prwti evdomada p irtha mas eixan parei posa til. apo grafeia p eixame kanei etiseis alla molis akougan oti den kserw tin glwssa k oute agglika aa ok euxaristoume bb.
paw sxoleio edw mathainw tin glwssa alla einai duskola an tin mathaineis apo germanida daskala k den ksereis k agglika! an ksekinisete apo ellada tha einai poli kalutera k meta edw na graftite sto VHS gia na anevenete epipedo. oti theleis pes an kserw kati tha s pw!
egw emena me ta ksaderfia m alla exw traviksei polla apo auta k edw k 2 evdomades eimai se diko m spiti k noikiazw. ola pernoun siga siga ton dromo tous. stis 19 erxomai k me adeia EPITELOUS!! ola kala! :)

geia sou andrea.boreisse parakalo na mou peis ta grafeia me ta opoia sznergastikes kai exeis aythn th douleia??tha to ektimousa poli

giorgos karamanolis
10.12.2012, 13:53
Καλησπέρα Αντρέα. Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες και με ενημέρωσες.
Στην άδεια σου, θα μπορούσαμε να βρεθούμε να πιούμε ένα καφέ και να τα λέγαμε απο κοντά για να με ενημερώσεις περαιτέρω για το πως είναι τα πράγματα πάνω και να σου πω και εγώ τις σκέψεις μου και τις ανησυχίες μου;
Μπράβο σου που τα έχεις καταφέρει επάνω και που πήρες την απόφαση να φύγεις απο Ελλάδα.
Περιμένω να μου πεις και αν είναι να σου στείλω το mail μου για να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε καλύτερα!
Καλή σου μέρα!!!

sarah87
10.12.2012, 15:34
andrea, κι εγώ ενδιαφέρομαι πολύ γι αυτά τα γραφεία εργασίας. Αν μπορείς, βοήθησε!! :)

andreass87
10.12.2012, 17:17
kalispera sarah87 k fridushka
Arbeitsvermittlung und Zeitarbeit bei FRANZ & WACH - der moderne Personaldienstleister (http://www.franz-wach.com/de/index.php) 1(auto an iksera estw agglika kateuthian tha epiana douleia) 2 UTTING GmbH: Ihr kompetenter Personaldienstleister! (http://www.utting-personal.de/) 3 job Regional Personal-Dienstleistungen GmbH f (http://www.job-regional.info/HOME.39908.html?PHPSESSID=10ec889ba70605efb93e66f3 8dfda880) (se auto eimai egw) 4 m·c·m Personaldienstleistungen – Personalmanagement in Crailsheim (http://zeitarbeit-mcm.de/) 5 Mayer GmbH Zeitarbeit: Home (http://www.mayer-zeitarbeit.de/) 6 Cavallo Personal - START (http://www.cavallo-personal.de/)

auta vrika k sas stelnw k einai ola stin poli m. an kserete agglika i germanika k parete kana til. mporei na ginei kati. alla an eiste edw exete megales pithanotites gia ergasia (pragma ligo duskolo na eiste edw sto crailscheim) !!

file m giorgo na m peis to mail s k an katevete kamia mera oneiroupoli i kserw egw volta kata drama na vrethoume den exw provlima. alla oxi evdomada xristougenon gt tha eimai ektos dramas.
elpizw na voithisa oso mporousa k egw!

fridushka
11.12.2012, 13:08
Arbeitsvermittlung und Zeitarbeit bei FRANZ & WACH - der moderne Personaldienstleister (http://www.franz-wach.com/de/index.php) 1(auto an iksera estw agglika kateuthian tha epiana douleia) 2 UTTING GmbH: Ihr kompetenter Personaldienstleister! (http://www.utting-personal.de/) 3 job Regional Personal-Dienstleistungen GmbH f (http://www.job-regional.info/HOME.39908.html?PHPSESSID=10ec889ba70605efb93e66f3 8dfda880) (se auto eimai egw) 4 m·c·m Personaldienstleistungen – Personalmanagement in Crailsheim (http://zeitarbeit-mcm.de/) 5 Mayer GmbH Zeitarbeit: Home (http://www.mayer-zeitarbeit.de/) 6 Cavallo Personal - START (http://www.cavallo-personal.de/)

auta vrika k sas stelnw k einai ola stin poli m. an kserete agglika i germanika k parete kana til. mporei na ginei kati. alla an eiste edw exete megales pithanotites gia ergasia (pragma ligo duskolo na eiste edw sto crailscheim) !!

file m giorgo na m peis to mail s k an katevete kamia mera oneiroupoli i kserw egw volta kata drama na vrethoume den exw provlima. alla oxi evdomada xristougenon gt tha eimai ektos dramas.
andrea sugnomi poy se zalizo..esena meta soy kanonisan douleia kai sou eipan na pas gia synenteuksi? epeidi eimaste kai monoi mas den exoume kanenan gnosto germania,se rotao giati emeis eimastan idhi germania kai prin kana 2mhno gyrisame giati se ena elliniko esteiatorio pou douleyame den paleyotan kai fygame irthame ellada alla tora theloume na ksanafygoume na vroume omos mia pio anthropini douleia.ekei eisai 8oro 10 oro ti eisai?episis thn paleyeis na plironeis enoikia?sou menei katholou xronos na pas sxoleio? se rotao giati ekei pou imastan oute xrono oute dynami na kounithoume den eixame otan pigainame spiti apo thn kourasi.tespa syggnomi kai pali

andreass87
11.12.2012, 17:17
kalispera fridushka!!! prwton den me zaliseis siga oti kserw to lew se olous an mporw na voithisw gt oxi! pas se auta ta grafeia (vasika den iksera tin glwssa eixa ta ksaderfia m gia voithia) kaneis mia etisi k s leei ti ksereis ti mporeis na kaneis k analogos autoi se vriskoun douleia. twra poso tha parei auto einai pali analogos. emena as poume tin prwti evdomada p irtha edw k eixame kanei etiseis se posa grafeia mas piran para polla til. alla otan akougan oti den kserw ti glwssa k oute estw agglika euxaristoume bb. nai 8oro alla an thelw an kanw k p k p kamia 10 wres. alla den to protimaw.
edw p eimai k menw twra monos m plirono enoikio se 40 tetragonika k kati 320€ me thermanisi k nero. to reuma einai 20€ ton mina an den kanw lathos. mia xara einai. einai to poio thinw p vrikame. einai pali analogos se poia poli tha eisai poia perioxi paizoun rolo kses! xronos m menei k na diavasw k na paw sxoleio. episeis to sxoleio einai 2 fores tin evdomada k se ena allo p tha paw k einai poio kalutero einai 3 fores.
nai kserw se estiatoria einai poli kourasi kserw an k egw eixa psaksei stin arxi alla kala p den me peiran. edw p eimai twra eimai poli kala.

k min zitan sugnomiiiiiiiiii :) xaxaxa auta! oti allo edw eimai!

fridushka
11.12.2012, 18:06
kalispera fridushka!!! prwton den me zaliseis siga oti kserw to lew se olous an mporw na voithisw gt oxi! pas se auta ta grafeia (vasika den iksera tin glwssa eixa ta ksaderfia m gia voithia) kaneis mia etisi k s leei ti ksereis ti mporeis na kaneis k analogos autoi se vriskoun douleia. twra poso tha parei auto einai pali analogos. emena as poume tin prwti evdomada p irtha edw k eixame kanei etiseis se posa grafeia mas piran para polla til. alla otan akougan oti den kserw ti glwssa k oute estw agglika euxaristoume bb. nai 8oro alla an thelw an kanw k p k p kamia 10 wres. alla den to protimaw.
edw p eimai k menw twra monos m plirono enoikio se 40 tetragonika k kati 320€ me thermanisi k nero. to reuma einai 20€ ton mina an den kanw lathos. mia xara einai. einai to poio thinw p vrikame. einai pali analogos se poia poli tha eisai poia perioxi paizoun rolo kses! xronos m menei k na diavasw k na paw sxoleio. episeis to sxoleio einai 2 fores tin evdomada k se ena allo p tha paw k einai poio kalutero einai 3 fores.
nai kserw se estiatoria einai poli kourasi kserw an k egw eixa psaksei stin arxi alla kala p den me peiran. edw p eimai twra eimai poli kala.

k min zitan sugnomiiiiiiiiii :) xaxaxa auta! oti allo edw eimai!

diladi yparxoun pithanotites aytes oi etairies na se kanoun monimo? an oxi analamvanoun na sou vroun douleia ama liksei i sumvasi sou?esena peripou tin ora posa perneis vgainei tipota ?ta enoikia pano kato nai ksero poso einai.
xairomai polu pandos pou vrikes ton dromo sou giati einai kai polu duskolo na eisai monos sou ypotheto alla kai edo sthn elladitsa mas einai akoma pio dyskola..

Kiriakos thessalonik
11.12.2012, 20:38
Kalispera se olous.Otan imoun Ellada eblepa auto to site kai elega kala giati milane etsi?Oti den einai kala,einai diskola mipos to kanoun epitides kai alla tetpoia..tora pou eimai edo 8 mines katalaba oti exoun dikio stin Ellada imoun poli diskola alla kai edo einai diskola.Prota apo ola prepei na ksereis glossa.Polla atoma irthan kai efigan.Pli ekmetaleusi apo tous Ellines MAKRIA apo autous.

andreass87
11.12.2012, 22:32
nai egw eimai oso paei. k ap'oti akouw eimai kalos k den exoun provlima kaneis. k apo ton allwn mina tha rwtisw to afentiko na me kanei monimo k logika tha me kanei. k oloi lene na ginw monimos k na min eimai me to grafeio. an den imoun kalos tha elege to afentiko oti den eimai kalos sto grafeio k tha me pigainan allou.etsi einai sta grafeia. xwris apozimiosi se dioxnoun opote theloun apo to ena ergostasio k pas sto allo. einai moda edw pleon stin germania na douleueis me auta ta grafeia.

egw pernw peripou 8€ tin wra. k kati akoma apopsi m. MIN PATE SE MEGALOUPOLIS TIS GERMANIAS K KALA GIA to OTI EINAI MEGALI POLI K SUGOURA THA VRITE DOULEIA. exoun gemisei apo metanastes san k emas. pate se mia poio mikri as poume opos eimai egw edw stin dikia m. einai mia mikri poli 40xil. katoikous.

entaksei egw eixa ta ksaderfia m k exw k etsi exw ena + alla to ti exw traviksei k to ti upomoni exw kanei den legete. ilikrina. k eimai eukolos anthropos k den exw provlima me tpt. k sunexeia voithaw alla me autous pw pwww. mono tous euxaristw p eimai edw simera k prospathw k fusika ton kolito m p an den ton eixa na me voithisei me xrimata tous protous 3 mines pali den tha imoun edw.

andreass87
11.12.2012, 22:38
file m giwrgo k kontoxwriane m apo drama egw nai i metanasteusi einai duskoli exeis dikio alla toulaxiston edw mporeis na oneireutis k na skeftis to mellon s ligo. stin ellada tpt. ma tpt. dustixws :( egw eimai 25 k tous sixathika olous autous tous megalous na lene sunexeia k sunexeia psemata k na poulane tin xwra mas xwris na mas rwtisoun kan. tespa.. mono gia diakopes einai k m emeinan alles 4 meres ergasias k meta epitelous tis prwtes m diakopes stin elladaaaaaa :)
se poio meros eisai; k nai gia tin glwssa an den tin matheis nai einai akoma poio duskolo opos imoun stin arxi k egw p den katalavaina tpt. enw twra poianw polla doksa ton theo!! alla sxoleio 2 fores tin evdomada!

giorgos karamanolis
11.12.2012, 22:41
Αντρέα αξίζεις πολλά συγχαρητήρια και πολλά μπράβο για αυτά που κατάφερες τόσο γρήγορα.
Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες. Τώρα που έχουμε και τις διευθύνσεις θα τα λέμε πιο συχνά.
Τα λέμε απο κοντά στη Δράμα
Με εκτίμηση, Γιώργος Καραμανώλης

andreass87
11.12.2012, 22:59
ton filo ton kuriako ithela na grapsw!! :P lathos!! nai mazi ta eipame k tha ta poume k apo konta elpizw! k pali se euxaristw!!

maffel
12.12.2012, 10:51
andreass87 ...σιγουρα εχεις γραψει σε ποια πολη εισαι..δεν το βρισκω ομως τωρα. Αν μπορεις να γραψεις σε ποια μεγαλη πολη εισαι κοντα θα βοηθουσε στο ψαξιμο!
Εισαι τυχερος που τα ξαδερφια σου σε βοηθησαν!
Ευχαριστω πολυ, κ καλη συνεχεια!!!

sarah87
12.12.2012, 14:32

ευχαριστώ πολύ Ανδρέα!! εγώ είμαι Γερμανία, και μαθαίνω Γερμανικά μέχρι να μπορώ να δουλέψω με το πτυχίο μου, φιλολογία, αλλά θα με ενδιέφερε να βρω κανα δίωρο ή τετράωρο..

sakistha
12.12.2012, 15:50
sarah87 να κάνω μια ερώτηση;; οταν λές φιλολογία εννοείς ελληνική φιλολογία;; σε τι θα μπορείς να απασχοληθείς με αυτό το πτυχίο;μας ενδιαφέρει πόλυ αυτό...

sarah87
12.12.2012, 16:51
sarah87 να κάνω μια ερώτηση;; οταν λές φιλολογία εννοείς ελληνική φιλολογία;; σε τι θα μπορείς να απασχοληθείς με αυτό το πτυχίο;μας ενδιαφέρει πόλυ αυτό...
Ναι, ελληνική φιλολογία. Μπορείς να σπουδάσεις κάτι ακόμα ή να κάνεις ένα μεταπτυχιακό και να μπεις στην εκπαίδευση ή να δουλέψεις και στο πανεπιστήμιο πχ αν διδαχθώ την ερασμική προφορά, μπορώ να διδάξω αρχαία ως φυσικό ομιλητής. Ακόμη συλλέγω πληροφορίες βέβαια. Πρόφατα έμαθα , από Γερμανούς πως και το τωρινό μου πτυχίο έχει από μόνο του ισχύ και μπορεί να μου εξασφαλίσει γενικά δουλειά γραφείου με μισθό της τάξης των 2-2.300 ευρώ,φυσικά εννοείται ότι μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα!!

andreass87
12.12.2012, 17:34
andreass87 ...σιγουρα εχεις γραψει σε ποια πολη εισαι..δεν το βρισκω ομως τωρα. Αν μπορεις να γραψεις σε ποια μεγαλη πολη εισαι κοντα θα βοηθουσε στο ψαξιμο!
Εισαι τυχερος που τα ξαδερφια σου σε βοηθησαν!
Ευχαριστω πολυ, κ καλη συνεχεια!!!

eimai alla ti exw perasei mono egw to kserw ase ase! eimai sto crailscheim.eimai kamia wra apo tin stuttgart.

sakistha
12.12.2012, 18:08
Ναι, ελληνική φιλολογία. Μπορείς να σπουδάσεις κάτι ακόμα ή να κάνεις ένα μεταπτυχιακό και να μπεις στην εκπαίδευση ή να δουλέψεις και στο πανεπιστήμιο πχ αν διδαχθώ την ερασμική προφορά, μπορώ να διδάξω αρχαία ως φυσικό ομιλητής. Ακόμη συλλέγω πληροφορίες βέβαια. Πρόφατα έμαθα , από Γερμανούς πως και το τωρινό μου πτυχίο έχει από μόνο του ισχύ και μπορεί να μου εξασφαλίσει γενικά δουλειά γραφείου με μισθό της τάξης των 2-2.300 ευρώ,φυσικά εννοείται ότι μιλάς πολύ καλά τη γλώσσα!!

ευχαριστώ!!!!

andreass87
12.12.2012, 18:14
ευχαριστώ πολύ Ανδρέα!! εγώ είμαι Γερμανία, κοντά στο Μόναχο και μαθαίνω Γερμανικά μέχρι να μπορώ να δουλέψω με το πτυχίο μου, φιλολογία, αλλά θα με ενδιέφερε να βρω κανα δίωρο ή τετράωρο.. πιο πολύ όμως με ενδιαφέρει για τους γονείς μου και μία φίλη μου που δουλεύουν στην καθαριότητα σε εργοστάσιο και κυριολεκτικά έχουν πεθάνει!!! ξέρουν αγγλικά και λίγα Γερμανικά, συνεννοούνται όμως!!

exei polla grafeia se kathe poli. psakse k tha vreis! k an einai gia liges wres vriskis k apo efimerides. nai exw akousei gia kathariotita se ergostasia. einai enas filos p pame mazi sxoleio. psakste vre paidia. sugoura tha uparxei kati. agglika kserete mia xara! rwtontas pas stin poli :)

Kiriakos thessalonik
12.12.2012, 20:13
file Antrea kai ego konta apo tin drama eimai eimai konta sto dusseldorf exeis dikio gia autous alla panta i elladia mastha einai stin akri tou mialou mas isos einai akoma noris kala afou exeis kosmo ekei giati den se bolemsa pouthena?auta ta grafeia einai apati

andreass87
12.12.2012, 21:13
file Antrea kai ego konta apo tin drama eimai eimai konta sto dusseldorf exeis dikio gia autous alla panta i elladia mastha einai stin akri tou mialou mas isos einai akoma noris kala afou exeis kosmo ekei giati den se bolemsa pouthena?auta ta grafeia einai apati

apo poio meros stin ellada eisai; egw douleuw apo auta ta grafeia edw k 8 mines mia xara einai gia arxi k an eisai kalos k doun oti eisai kalos se kanoun monimo. an eisai oti na'nai se pane apo ergostasio se ergostasio opos exoume k emeis kapoious oti na'nai k einai simera sto diko m ergostasio k aurio se allo. ti na pw.

an m eksigiseis gt einai apati tote ok!

alkistis
12.12.2012, 23:04
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι χαρτιά μετέφρασε για την Γερμανία και αν έχει μεταφράσει την σφραγίδα της Χάγης σε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή σε ληξιαρχική πράξη;

Tallos
13.12.2012, 20:09
Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι το περίεργο με τα γραφεία. Είχα στείλει βιογραφικά πριν από 10 μήνες σε 5-6 γραφεία και σε 2 εταιρίες για μόνιμη θέση. Με δέχτηκε και 1 γραφείο και μια εταιρία. Ε, βέβαια προτίμησα την εταιρία. Κατά καιρούς που έχουμε κάποια ζόρικα dead-lines, προσλαμβάνουμε κι από γραφείο. Πχ. αυτό το διάστημα έχουμε 3 γερμανούς από γραφείο.

Αντρέα στο εύχομαι ολόψυχα να μονιμοποιηθείς στην εταιρία.

andreass87
13.12.2012, 20:24
Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα γιατί κι εγώ δεν έχω ακούσει κάτι το περίεργο με τα γραφεία. Είχα στείλει βιογραφικά πριν από 10 μήνες σε 5-6 γραφεία και σε 2 εταιρίες για μόνιμη θέση. Με δέχτηκε και 1 γραφείο και μια εταιρία. Ε, βέβαια προτίμησα την εταιρία. Κατά καιρούς που έχουμε κάποια ζόρικα dead-lines, προσλαμβάνουμε κι από γραφείο. Πχ. αυτό το διάστημα έχουμε 3 γερμανούς από γραφείο.

Αντρέα στο εύχομαι ολόψυχα να μονιμοποιηθείς στην εταιρία.

se euxaristw tallos.k egw to elpizw makari! k poli kala ekanes k esu k protimises tin etairia. to grafeio einai men kalo an den kses tin glwssa i toulaxiston gia arxi! para polloi douleuoun meso grafeia edw. einai moda pleon edw! se ti etairia eisai esu file m tallos;

Tallos
13.12.2012, 22:21
Δε θα το έλεγα μόδα γιατί το γραφείο εξυπερετεί όταν κάποια εταιρία έχει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πολύ δουλειά. Είναι η λεγόμενη "διευθέτηση χρόνου εργασίας". Έμαθα πρόσφατα ότι ένας "νοικιασμένος" χρεώνεται στην εταιρία περισσότερο απ'ότι κοστίζω εγώ στην εταιρία. Βεβαια, υπάρχει η ευελιξία "όταν δεν τον χρειαζόμαστε άλλο, τον σταματάμε χωρίς περαιτέρω έξοδα". Από την άλλη, μεγάλη συζήτηση εδώ το θέμα του Arbeitnehmerüberlassung (προσωρινή απασχόληση).

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ και δουλεύω στις κατασκευές των roller-coaster.

andreass87
14.12.2012, 05:10
Δε θα το έλεγα μόδα γιατί το γραφείο εξυπερετεί όταν κάποια εταιρία έχει για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πολύ δουλειά. Είναι η λεγόμενη "διευθέτηση χρόνου εργασίας". Έμαθα πρόσφατα ότι ένας "νοικιασμένος" χρεώνεται στην εταιρία περισσότερο απ'ότι κοστίζω εγώ στην εταιρία. Βεβαια, υπάρχει η ευελιξία "όταν δεν τον χρειαζόμαστε άλλο, τον σταματάμε χωρίς περαιτέρω έξοδα". Από την άλλη, μεγάλη συζήτηση εδώ το θέμα του Arbeitnehmerüberlassung (προσωρινή απασχόληση).

Εγώ είμαι ηλεκτρολόγος ΤΕΙ και δουλεύω στις κατασκευές των roller-coaster.

nai etsi einai opws ta les alla oti kostizei poio poli apo enan monimo auto den to iksera! mpravo! mia xara fenetai i douleia s! wraia! oti kalutero filos s euxomai!

thomas-areti
18.12.2012, 22:17
Καλησπερα κ απο μενα,ειμαι νεο μελος,ειμαστε ο θωμας κ η αρετη,μενουμε γερμανια στο μοναχο,κ ζηταμε αν ξερει η μπορει καποιος να βοηθησει,η αρετη ειναι στην γερμανια 2 χρονια,εγω ηρθα κ την βρηκα για να ζησουμε μαζι,ειμαστε αρραβωνιασμενοι,γερμανικα δεν γνωριζουμε ουτε εγω ουτε η αρετη παρ ολο που ειναι 2 χρονια εδω,εκεινη δουλευε σε ελληνικο εστιατοριο κ δεν εβρισκε χρονο να παει για να μαθει,μετα βρηκε σαν καθαριστρια σε μια μεγαλη εφημεριδα της γερμανιας δουλεια, καποιο προβλημα υγειας ομως της εφερε αποτελεσμα απολυσης,1 χρονο τωρα μενουμε σε ενα σπιτακι που της ειχε παραχωρησει ενας πρωην συναδελφος της που το νοικιασε για αυτον αλλα τελικα δεν εμεινε,δινουμε το ενοικιο κ εχουμε τα δικα μας πραγματα μεσα 1 χρονο κ κατι μηνες,τωρα ζηταει να φυγουμε,παρ ολα αυτα η αρετη ειναι δηλωμενη στην προνοια κ της δωσανε χαρτι να πληρωσουν το σπιτι αρκει να το βρει αυτη,καμια βοηθεια απο πουθενα,ουτε μπορουμε να βρουμε σπιτι,την παρασκευη που μας περασε μας αλλαξε κλειδαρια την ωρα που λειπαμε,με αποτελεσμα να μας κλεψει χασαμε 3.000 ευρω κ τα χρυσαφικα της,τωρα δεν εχουμε ουτε λεφτα,δουλεια εγω οχι καλη αφου δουλευω για 2 ωρες μονο κ η αρετη ανεργη,κ σπιτι ως τις 20 γεναρη γιατι πρεπει να το αφησουμε,εδω δεν εχουμε κανεναν δικο μας κ πουθενα να απεθυνθουμε για να μας βοηθεισει μιας κ ολοι μας γυρνανε την πλατη,αν φυγουμε απο το σπιτι η μονη λυση ειναι να γυρησουμε ελλαδα,δεν ζηταμε τιποτα μονο ενα σπιτι κ απο μια δουλεια,η αρετη θα ξεκινουσε σε 2 μηνες μαθηματα γερμανικων απο την προνοια αλλα δεν ξερουμε αν τα καταφερουμε,ειμαστε στο ελεος του θεου αν μπορει η ξερει καποιος να μας βοηθησει θα του ειμαστε υποχρεωμενοι.*αν κ δεν ξερει γερμανικα η αρετη εχει ψαξει κ εχει γυρησει παντου,η θελησει βλεπεται*ευχομαστε να βρεθει μια λυση συντομα.ευχαριστω κ ζητω συγνωμη αν σας κουρασαμε.Θωμας κ Αρετη.

thomas-areti
18.12.2012, 22:21
αν ειναι στο μοναχο κ σου μιλησε καποιος Στεφανος η καποια ολγα μακρια,ειναι κλεφτες κ απατεωνες.

thomas-areti
18.12.2012, 22:24
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι χαρτιά μετέφρασε για την Γερμανία και αν έχει μεταφράσει την σφραγίδα της Χάγης σε πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης ή σε ληξιαρχική πράξη;

το U1 απο τον ΟΑΕΔ που ανηκεις,ειναι για να δουν τα ενσυμα σου τα τελευταια 3 χρονια,οσο για αλλα εμενα δεν μου ζητησαν κατι,κ αν σου ζητησουν μπορεις να τα παρεις απο το προξενειο το ελληνικο.

thomas-areti
18.12.2012, 22:33

αν ψαχνεις στο μοναχο,ΜΕΓΑΛΗ προσοχη στα ονοματα ΟΛΓΑ Κ ΣΤΕΦΑΝΟΣ επωνημο δεν θυμαμαι,κ αν πεσετε σε αυτους μην κανετε το λαυος να ζητησετε αποδειξη,προσοχη την εχουν πατησει πολυ ελληνες.

thomas-areti
18.12.2012, 22:48
Φευγω και γω για Μοναχο.
Λοιπον εκανα υπερεντατικα γερμανικα εδω ελλάδα και θα δωσω για το Β1.Αυτο μέτρησε πολύ στην συνέντευξη.Η συνέντευξη έγινε στα αγγλικα και γερμανικά.
Πληροφορική έχω τελειώσει και βρήκα στο αντικειμενό μου ακριβώς.
Την δουλεια την βρήκα μέσω των γνωστών Job search engines.Στάθηκα τυχερός γιατι για πολύ καιρο έστελνα και μου έλεγαν δεν ειχα προυπηρεσία.αλλά τελικα όλα πήγαν καλά.
Οποιαδήποτε πληροφορία βοήθεια για Μοναχο για σπίτι δεκτή.Αν γνωρίζει κάποιος κάτι!!
καλησπερα,μια συμβουλη,αφου εμαθες γερμανικα καλο θα ηταν να μην πεσεις σε ελληνες μεσιτες στο μοναχο,ενα ελληνικο υπαρχει προσεχε το ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πολυ,κ αν τυχει κ πεσεις περνε ΠΑΝΤΑ αποδειξη,δεν θυμαμαι επωνημο αλλα τα ονοματα ειναι Ολγα κ Στεφανος *μανα κ γιος*

fridushka
19.12.2012, 08:22

ase me na se zaliso kai ligo..:P apo ti nomizo apo ellada einai poli pio dyskolo na se proslavei kapoia apo aytes tis etairies kai as einai para polles etsi den einai?prepei na eisai idhi germania kai na pigaineis apo konda theoreis kalitero?kai an vreis ergasia se kapia etairia o ergodotis se asfalizei amesa ?giati den boreis na noikiaseis an den eisai dilomenos..esy ti les?

andreass87
19.12.2012, 15:30
ase me na se zaliso kai ligo..:P apo ti nomizo apo ellada einai poli pio dyskolo na se proslavei kapoia apo aytes tis etairies kai as einai para polles etsi den einai?prepei na eisai idhi germania kai na pigaineis apo konda theoreis kalitero?kai an vreis ergasia se kapia etairia o ergodotis se asfalizei amesa ?giati den boreis na noikiaseis an den eisai dilomenos..esy ti les?

koita nai einai ligo duskolo logiko. egw eimai edw k 7 mines se ena grafeio alla piga apo konta k milisame. alla steile viografika se opoia grafeia exei i poli s i se megales etairies k poios kserei. den xaneis kati.
emeis kaname prwta asfalia k meta doulepsa.
ee kalo einai na meneis kapou gt p tha kseroun pou meneis p na erxontai ta xartia misthodosias k alla polla!!
pantos prospatha steile viografika apo edw k apo ekei se megales etairies prwta k meta sta grafeia! theorw kalitero! an milas estw k agglika! euxomai oti kalutero!!

simera epitelous meta apo 9 mines germanias elladaaaaaa adeia!!

Magou
26.12.2012, 15:31
kalhspera paidia,
mhpws xerei kaneis kamia metaforikh sto amvourgo gia na steilw varia pragmata sthn ellada?

fotias94
07.01.2013, 19:28
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗΣΟΥΝ Η ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ Η ΛΕΞΗ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

kosofos
07.01.2013, 21:51
ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΣΕ ΑΣΦΑΛΗΣΟΥΝ Η ΚΑΝΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ? ΚΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ Η ΛΕΞΗ ΣΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Η επιλογή του ασφαλιστικού ταμείου είναι υποχρεωτική και ελεύθερη επιλογής στην Γερμανία. Εσύ απλά διαλέγεις πια θές και πάς το νουμεράκι στην δουλειά σου για να μπαίνουν οι εισφορές. Η λέξε στα Γερμανικά είναι verschicherung=Ασφάλεια και ασφάλεια υγείας=krankenverschicherung. Υπάρχουν πολλά ποστ με θέμα την ασφάλιση! καλή δύναμη! Διάβασε τον οδηγό προσανατολισμού του milu

Υγειονομική περίθαλψη -» Διαβάστε και λίγο ποιο πάνω για τα Έντυπα Ε 104 κλπ.
Και φυσικά θα διαλέξετε μια κρατική/ιδιωτική ασφάλιση ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (Krankenversicheung) και να δηλωθείτε και εκεί με το “Mitgliedsnummer“ . Οι περισσότεροι συνήθως διαλέγουν την κρατική ασφάλιση της Krankenkasse AOK (ΙΚΑ). Ο καθένας που εργάζεται, παίρνει έναν αριθμό κοινωνικής ασφάλισης το Sozialversicherungsnummer (Αριθμό Κοινωνικής Ασφάλισης). Το Sozialversicherungsnummer θα το βγάλει η ΑΟΚ μετά αυτομάτως σε συνεργασία με τους φορείς συνταξιοδοτικής ασφάλισης LVA (Landesversicherungsanstalt) που θα είναι στη συνέχεια και ο αριθμός των συντάξεων σου.

nickg
19.01.2013, 22:20
Καλησπέρα, και μπράβο για το φόρουμ.

Πριν 6 μήνες έφυγα και εγώ για ανατολική Γερμανία όπου με την βαλίτσα στο χέρι μετά το αεροδρόμιο πήγα σε ένα ελληνικό εστιατόριο για φαγητό και μου προτείνατε εργασία. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μετά απο 6 μήνες εργασίας όπου είμαι δηλωμένος σαν να έχω εισόδημα 100/μήνα έχω κάποιο δικαίωμα για βοήθημα απο το γερμανικό κράτος.

Δεν θέλω να ρωτήσω τον εργοδότη μου αν δεν έχω κάποια πληροφορία πρώτα γιατί μπορεί να νομίζει ότι ψάχνομαι να φύγω.

Για το αρχείο, είμαι αρχιτέκτονας με 5 χρόνια εμπειρίας, όταν ήρθα δεν είχα γνώση γερμανικών, όμως σε 2 μήνες θα έχω το β1..

Καλό κουράγιο για όσους προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Σίγουρα όσοι βρίσκονται σε αυτό το φόρουμ δεν ανήκουν στο κομμάτι αυτών που ευθύνονται για την κατάσταση της χώρας μας..

Ευχαριστώ.

something
19.01.2013, 22:46
για να δικαιουσε ταμειο ανεργιας πρεπει να συμπληρωσεις 12 μηνες εργασιας νομιζω το λιγοτερο... μαθε την γλωσσα και θα σου ανοιχτουνε αρκετες πορτες!!! υπομονη!

kosofos
19.01.2013, 23:14
Καλησπέρα, και μπράβο για το φόρουμ.

Πριν 6 μήνες έφυγα και εγώ για ανατολική Γερμανία όπου με την βαλίτσα στο χέρι μετά το αεροδρόμιο πήγα σε ένα ελληνικό εστιατόριο για φαγητό και μου προτείνατε εργασία. Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος αν μετά απο 6 μήνες εργασίας όπου είμαι δηλωμένος σαν να έχω εισόδημα 100/μήνα έχω κάποιο δικαίωμα για βοήθημα απο το γερμανικό κράτος.

Δεν θέλω να ρωτήσω τον εργοδότη μου αν δεν έχω κάποια πληροφορία πρώτα γιατί μπορεί να νομίζει ότι ψάχνομαι να φύγω.

Για το αρχείο, είμαι αρχιτέκτονας με 5 χρόνια εμπειρίας, όταν ήρθα δεν είχα γνώση γερμανικών, όμως σε 2 μήνες θα έχω το β1..

Καλό κουράγιο για όσους προσπαθούν για κάτι καλύτερο. Σίγουρα όσοι βρίσκονται σε αυτό το φόρουμ δεν ανήκουν στο κομμάτι αυτών που ευθύνονται για την κατάσταση της χώρας μας..

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε και καλώς ήρθες _friends:

Όποιος δουλεύει κάτω απο €400 δηλαδή δεν πληρώνει εισφορές στο κράτος δεν δικαιούται καμία κρατική βοήθεια.

kosofos
19.01.2013, 23:17
για να δικαιουσε ταμειο ανεργιας πρεπει να συμπληρωσεις 12 μηνες εργασιας νομιζω το λιγοτερο... μαθε την γλωσσα και θα σου ανοιχτουνε αρκετες πορτες!!! υπομονη!

Δεν δικαιούσαι ταμείο ανεργείας αν έχεις κάνει mini-job (δηλαδή μέχρι €400). Αν δεν πληρώσεις εισφορές στην Γερμανία (κάθε μήνα 5% απο το μισθό πάει στο ταμείο ανεργείας) δεν παίρνεις τίποτα πίσω.

nickg
20.01.2013, 13:46
ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

ioannis75
02.02.2013, 21:45
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ..ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ..ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΟΝΟΣΜΟΥ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΕΚΕΙ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΗΛΩΘΩ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ..ΔΗΛ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ...
ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΙΩΑΝΝΗΣ

kosofos
02.02.2013, 21:51
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ..ΕΚΕΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΦΥΓΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ..ΤΩΡΑ ΕΚΕΙ ΖΕΙ ΑΚΟΜΑ Ο ΝΟΝΟΣΜΟΥ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΜΕΝΩ ΕΚΕΙ...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΔΗΛΩΘΩ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ..ΔΗΛ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ..ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ...ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ...
ΟΠΟΙΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΘΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.. ΙΩΑΝΝΗΣ

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο patriotaki _friends:

1) Χρόνος που χρειάζεται να δηλωθείς 10 λεπτά (μαζί με το περίμενε)
2) Χρόνος να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα 10 λεπτά

Δεν βρίσκω λόγο να κάνεις κάτι τέτοιο χωρίς να πάς μόνιμα πια εκεί. Δεν έχεις να κερίσεις τίποτα!

giwrgostl
05.02.2013, 01:03
Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε γραφεία ευρέσεως εργασίας ή εταιρείες δανεισμού προσωπικού στην Φρανκφούρτη ή σε γύρω περιοχές. ευχαριστώ!

Toula Pap.
06.02.2013, 11:30
Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε γραφεία ευρέσεως εργασίας ή εταιρείες δανεισμού προσωπικού στην Φρανκφούρτη ή σε γύρω περιοχές. ευχαριστώ!

καλημερα giwrgostl..κ σε ολα τα πατριωτακια.. Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή (http://www.info-zeitarbeit.de/zeitarbeitsfirmen-in-deutschland/) *Αυτο* το λινκ το αντεγραψα απο τις οδηγιες προσανατολισμου που υπαρχει στο σαιτ σχετικα με τα γραφεια ευρεσεως εργασιας....βαζεις εσυ την περιοχη που σε ενδιαφερει...κανε ενα κοπο κ ανοιξε το....ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ!!!!!!

giwrgostl
07.02.2013, 21:57
Toula Pap. και Milu σας ευχαριστω για την απαντηση!

Βασίλης13
08.02.2013, 13:29
Καλησπέρα σε όλους.Λεγομαι Βασίλης και ειμαι καινούριος στο forum.Για τυχον ορθογραφικά λάθη ζητώ συγνώμη εκ των προτερων.Πριν 5 ημέρες ήρθα στο Μόναχο για να δώ αν αναγνωρίζεται το πτυχίομου,επειτα να μαθω την γλώσα και να βρώ δουλεια.Προσπαθησα να ανοιξω λογαριασμο στην Postabank.Ειχα μαζιμου διαβατήριο,ταυτότητα με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες,την διευθυνση του σπιτιου που με φιλοξενούν,το τηλ επικοινωνίας,τον ταχυδρομικό κώδικα.Ολα αυτα τους τα εδειξα και τους μίλησα τα λιγα γερμανικα που ξερω και τους ειπα οτι θελω να ανοιξω έναν λογαριασμό.Υπεθεσα οτι όλα ειναι ενταξει για να ανοιξω εναν λογαριασμό.Αλλα στη πορεία μου ελεγαν και κατι άλλα που δεν καταλάβαινα και με ρώτησε αν μιλαω αγγλικα και του ειπα ναι και μου απαντησε να ερθω αλλη μερα με καποιον που ξερει γερμανικά.Τι αλλο μπορει να χρειαζεται για να ανοιξω έναν απλό λογαριασμό?

Mimas
08.02.2013, 17:25
Καλωσόρισες Βασίλη,
Πιθανόν να θέλουνε το Stadtanmeldung (δήλωση κατοικίας στο δήμο του Μονάχου),
όμως καλύτερα όντως να πας με κάποιον που μιλάει γερμανικά.
Γράψε μου που είσαι και ποιά η τράπεζα μήπως βολέψει να σε βοηθήσω

alkistis
08.02.2013, 18:56
Βασίλη εμείς μένουμε Στουτγκάρδη.Πήγαμε στη volksbank ν'ανοίξουμε λογαριασμό και δεν μας άνοιξαν γιατί δεν είχαμε ακόμη σπίτι.Στη deutche bank μας άνοιξαν δίνοντας τη διεύθυνση της δουλειάς τις ταυτότητες μας και το συμβόλαιο εργασίας και δεν είχαμε δηλωθεί στον Δήμο.

Βασίλης13
08.02.2013, 20:01
Καλως σας βρήκα.Σας ευχαριστώ πολυ και τους δύο για τις απαντήσεις.Δυστυχώς οι γνωσεις μου στα γερμανικά είναι μικρές και ετσι ολα ειναι δύσκολα τώρα που είναι αρχή αλλά κατι θα κάνω θα την βρώ την λύση..... :-).Από οτι κατάλαβα μαλλον πρέπει πρώτα να βρώ καποιο σπιτι,στην περίπτωσημου WG επειτα να δηλωθω στο Δήμο(να δω πως θα το κανω που δεν μιλανε οι γερμανοι αγγλικα :-) ) και στην συνεχεια να ανοιξω λογαριασμό σε κάποια τράπεζα.Σε ευχαριστώ πολύ Mimas για την προσφοράσου να με βοηθήσεις.Νομίζω πως θα μπορέσουν καποια στιγμή οι φιλοι που με φιλοξενουν να βρουν χρονο και να ερθουν μαζιμου για να μιλήσουν στην τράπεζα.Θα τα ξαναπουμε συντομα μιας και τα προβλήματα μου τώρα ξεκινούν και θα εχω πολλές απορίες :-) Ομως πιστευω και ελπιζω πως θα πανε ολα καλα και το ιδιο ευχομαι για ολους τους έλληνες όπου και αν βρίσκονται.

Βασίλης13
16.02.2013, 12:27
Καλημέρα σε όλους.Βρισκομαι εδω και 2 εβδομάδες στο Μόναχο όπου με φιλοξενούν σε ένα φιλικό σπίτι.Επειδή όμως δεν μπορω να μείνω παραπάνω ψάχνω για δωμάτιο wg.Δυστυχώς δεν μπορεσα να βρω κατι οικονομικό στο Μόναχο και έτσι την Δευτέρα θα πάω μια βδομάδα στην Bonn μήπως βρω κατι φτηνό.Ο λόγος που ήρθα Γερμανία είναι διότι δούλευα 9 χρόνια σε μία κλινική και με απολύσανε λέγοντας οτι θελουν να μειώσουν το κόστος λειτουργίας της κλινικής.Επειτα απο 1 χρονο δεν βρήκα δουλεια ουτε σε κλινική,ουτε σε νοσοκομειο,ουτε σε βενζιναδικο,ουτε για σκουπιδιάρης...τιποτα.Στην κλινικη αυτη δουλευα ως βοηθός ακτινολόγου απο ΙΙΕΚ ΣΒΙΕ.Εκανα 1 χρόνο γερμανικά στην Ελλάδα και ξερω λίγα,τουλαχιστον τα βασικά.Το πλάνο ηταν να ερθω εδω να βρώ ενα πολυ φτηνο wg να κανω τα χαρτιαμου σε ενα σχολειο για να μαθω την γλώσα πολυ καλα,χρησιμοποιόντας την επιδότηση της ΕΕ ετσι ώστε να κάνω μαθήματα με 1 ευρό την ώρα και επειτα αφου στειλω τα διπλώματαμου στο υπουργείο να μου πουν ποια συμπληρωματικά μαθηματα πρεπει να κανω σε πανεπιστημιακή κλινική για να αναγνωριστει πλήρως το διπλωμαμου και να δουλέψω σαν Radiolohiaassistent στην Γερμανία.Τα χαρτια τα εχω στειλει και περιμένω απάντηση.Αν καποιος μένει στην Bonn και νοικιάζει καποιο φτηνό wg η εχει να μου προσφερει καποια,οποιαδήποτε εργασια, θα το εκτιμουσα δεόντως.Ας ειναι και σε άλλη περιοχή της Γερμανίας,οπου να ναι δεν με πειραζει,Βερολίνο,Κολονία,. ...οπου να ναι.Διότι Τα λεφτα μου μου εχουν απομεινει φτανουν μονο για λιγους μηνες με την προυποθεση οτι θα μεινω σε φτηνο wg,ας ειναι και τρυπα δεν με νιαζει.Για να μπορεσω να μαθω την γλωσα καλα και να σπουδασω το αντικειμενομου.Απλα διαλεξα την Bonn γιατι ξερω οτι εκει εχει πανεπιστιμιακή κλινική.Ευχαριστώ εκ των προτερων και ζητω συγνώμη που σας κουραζω με τα προβληματαμου οταν και εσεις εχετε να τραβήξετε τον δικοσας γολγοθά.Το email μου ειναι "bligour@hotmail.com" και το skype " Vasilisl."

kosofos
16.02.2013, 13:13
Το πλάνο ηταν να ερθω εδω να βρώ ενα πολυ φτηνο wg να κανω τα χαρτιαμου σε ενα σχολειο για να μαθω την γλώσα πολυ καλα,χρησιμοποιόντας την επιδότηση της ΕΕ ετσι ώστε να κάνω μαθήματα με 1 ευρό την ώρα και επειτα αφου στειλω τα διπλώματαμου στο υπουργείο να μου πουν ποια συμπληρωματικά μαθηματα πρεπει να κανω σε πανεπιστημιακή κλινική για να αναγνωριστει πλήρως το διπλωμαμου και να δουλέψω σαν Radiolohiaassistent στην Γερμανία.Τα χαρτια τα εχω στειλει και περιμένω απάντηση....Ας ειναι και σε άλλη περιοχή της Γερμανίας,οπου να ναι δεν με πειραζει,Βερολίνο,Κολονία,. ...οπου να ναι....Για να μπορεσω να μαθω την γλωσα καλα και να σπουδασω το αντικειμενομου.Απλα διαλεξα την Bonn γιατι ξερω οτι εκει εχει πανεπιστιμιακή κλινική.....

Φίλε Βασίλη _friends:

Ο λόγος που ψάχνεις ένα WG (wohngemeinschaft) προφανώς όπως ανέφερες είναι η χαμηλή τιμή του. Όμως σαν στατιστική έρευνα να πάρεις απο το Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren (http://www.immobilienscout24.de) για τις περιοχές που αναφέρεις (Μόναχο,Κολωνία,Βόννη,Ντύσε λντορφ κ.α) η πιθανότητα να βρείς είναι πολύ μικρή. Επίσης αν πάς για κανόνικο ενοίκιο σε γκαρσονιέρες (μέχρι 40 τ.μ) σε αυτές τις πόλεις θές απο €300-€400. Εγώ θα σου πρότεινα την πόλη που μένω http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/wuppertal-nrw-4329/ . Η περιπτώσεις όπως μπορέις να δείς (απο το site που σου ανέφερα παραπάνω) στο να βρείς ένα μικρό σπιτάκι, με κουζινίτσα κιόλας (τι θα τρώως;) και να είναι δικό σου είναι πολύ περισσότερες απο τις γύρω περιοχές στις τιμές €200-€300 για Warmmiete πάντα (κομπλέ όλα νερό, θέρμανη κ.α).

Για την μετεκπαίδευση σου μην κοιτάς μόνο πανεπιστημιακές κλινικές. Όλες οι πόλεις έχουν κλινικές που μπορείς να κάνεις αυτό που θές. Δές το link απο μια κλινική του wuppertal Medizinisch-technische Radiologieassistenten - HELIOS Kliniken GmbH - Jeder Moment ist Medizin (http://www.helios-kliniken.de/index.php?id=17866) σαν παράδειγμα. Το να έρθεις να μείνεις εδώ δεν σε δεσμεύει να κάνεις την Ausbildung σου μόνο εδώ. Όπως αναφέρω και στο post για το Βούπερταλ, το καλό εδώ είναι λοτι είναι μια πόλη στο κέντρο μιάς περιοχής με μεγάλες πόλεις γύρω-γύρω. Με το τρένο αν θές μπορείς να πηγαίνεις κάθε μέρα όπου θές (π.χ να κάνεις Ausbildung στην κολωνία).

Για την εκμάθηνση της Γερμανικής γλώσσας καλύτερα μπορείς να επισκεφτείς εδώ το VHS BVHS: Programm Bergische-VHS (http://www.bergische-vhs.de/publ/?todo=programm&knoten=939) (κόστος €1,20. Για τους ανέργους (ALGII) και αυτούς που δέχονται κοινωνική βοήθεια είναι τελείως δωρεάν).

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη και αν μπορώ να σου διελευκάνω οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε. _friends::kouragio:

Φιλικά

Εδώ θα βρείς πληροφορίες για το πώς να κάνεις την (πιθανή) αναγνώριση της εργασίας σου Anerkennungs-Finder - Referenzberuf (http://www.anerkennung-in-deutschland.de/tools/berater/de/berater/profile/360) (Αν πατήσεις English θα στα δώσει στα Αγγλικά αν νοιώθεις πιο σίγουρος εκεί). Μετά επιλέγεις πόλη-περιοχή και σου λέει που να απευθυνθείς. Για όλη την Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία η υπηρεσία είναι στο Düsseldorf. Recognition Finder - Reference occupation (http://www.anerkennung-in-deutschland.de/tools/berater/en/berater/result)

Βασίλης13
16.02.2013, 13:35
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σου kosofos.Το εισητηριο για την Bonn το εκλεισα ειδη και θα παω την Δευτερα αλλα αν δεν βρω σπιτι εκει φτηνό να εσαι σιγουρος οτι επομενος προορισμος μου θα ειναι το Wuppertal.Σε ευχαριστω πολυ γιατι οι πληροφοριες σου μου δεινουν κουραγιο να συνεχισω και φυσικα με καθοδηγουν που να ψαξω να βρω τις απαντήσεις που ψαχνω.Ειχα απαγοητευτει παρα πολυ μεχρι στιγμης.Αν τελικα τα πραγματα ερθουν ετσι και ερθω στο Wuppertal θα χαρω πολυ να σε συνατησω και απο κοντα.:thanks_

kapaepsilon
16.02.2013, 15:29
Καλησπέρα και Μπράβο στο Φόρουμ για την προσφορά του.

Στο τρέχον Τοπικ βρήκα δυστυχώς πολλές ανακρίβειες, γιαυτό και θέλησα να γράψω αυτά που με απόλυτη σιγουριά γνωρίζω.

Στην Γερμανία υπάρχει το Ταμείο ανεργείας (ALG I η Arbeitslosengeld I) Αυτό το δικαιούται όποιος εργάστηκε στα τελευταία 2 χρόνια τουλάχιστον για 12 μήνες και ήταν δηλωμένος το ελάχιστο με 451 Ευρώ μικτά. Από το ποσό δικαιούσαι (με ένα χρόνο εργασίας) περίπου το 60% για 6 μήνες. Αν δεν σου φτάνουν αυτά τα χρήματα τότε έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση για Επίδομα διαβίωσης (ALG II, Arbeitslosengeld II στο Jobcenter)

Τώρα για το επίδομα διαβίωσης. Jobcenter

Αυτό το επίδομα μπορεί να το αιτηθεί όποιος:

- έχει κλήση τουλάχιστον 3 μήνες Γερμανία δηλαδή να είναι δηλωμένος σε κάποια κατοικία (αυτή η προϋπόθεση είναι εν μέρη στον αέρα λόγο το νομικό αδιέξοδο το οποίο βρίσκεται αυτή τι στιγμή το Κράτος για κάποιες ευρωπαϊκές συμφωνίες κτλ.)

Η

από την πρώτη μέρα της δήλωσής του σε μια κατοικία εργάζεται για τουλάχιστον 451 Ευρώ μικτά.

- μπορεί να εργαστεί για τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα.

- και είναι πρόθυμος να υπογράψει πως τα τελευταία 10 χρόνια δεν είχε και δεν έχει περιουσιακά στο εξωτερικό (πολλοί μπορεί να λένε σιγά δε θα γίνει τίποτα, αλλά το τι φέρνει το μέλλον δεν γνωρίζει κάνεις παρά μόνο ελάχιστοι. Κανείς δεν χαρίζει έτσι απλά λεφτά και ειδικά οι Γερμανοί. Η ενοποίηση προχωράει, τα κράτη δικτυώνονται, όποιος κοιτάει στο μέλλον καλά είναι να το έχει υπόψιν του.)

capamble
09.03.2013, 10:18
Μια βοήθεια παιδιά. Είμαι Γερμανία και θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο. Και μου λένε οτι πρέπει να έχω ενα χαρτί απο Ελλάδα για να έχω χαμηλά ασφάλιστρα .γνωρίζεται τι χαρτί είναι αυτό και απο που θα το πάρω;

capamble
17.03.2013, 10:29
Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάτι άλλο..που μπορω να βρω για να δω πόσα χρήματα για παράδειγμα κοστίζει η ασφάλεια ενος αυτοκινήτου 1000 κυβικά η 1400 ;

toumpa
24.03.2013, 18:13
Γειά σας και από εμένα. Σκεφτόμαστε κ εμείς να φύγουμε από Ελλάδα και να πάμε στην Γερμανία όπου έχω τα πεθερικά. Η δικιά μας ιστορία είναι ότι ενώ έχουμε μια καλή δουλειά κ εργάζομαι μόνο εγώ μέχρι τώρα τα χρήματα αρκούσαν και περισευανε για την οικογένεια. Μετά τις μιωσεις λόγο εφορίας κ τον αλλαγών που περιμένουμε έχουμε φτάσει στα 1800 ευρό το μήνα(βάρδια) με αποτέλεσμα να μην αρκούν. Να επισημάνω ότι σπίτι στην Γερμανία υπάρχει όπως και γλώσσα η σύζυγός την ξέρει αφού γεννήθηκε και έζησε 25 χρόνια Γερμανία. Η δυσκολία είναι για εμένα που δεν ξέρω την γλώσσα. Θα εργαστω ως ηλεκτρολόγος κ θα προσπαθήσω να κάνω ελεύθερο επάγγελμα άμεσος εάν μπορώ. Έχω πτυχίο από ΤΕΛ και προϋπηρεσία . Η σύζυγος έχει τελειώσει το οικονομικό στην Ελλάδα αλλά δεν έχει προϋπηρεσία και ψάχνει για δουλειά. Τις συνθήκες τις ξέρω πάνω κάτω (καιρικές, τρόπο ζωής).Ο λόγος αναχώρησης είναι κυρίως το μέλλον των παιδιών μου(αν και μικρά ακόμα) ,την αλλαγή εργασίας από εμένα (με κούρασε η βάρδια) και ότι η σύζυγός δεν μπορεί να εργαστεί λόγο της βάρδιας και των παιδιών συν ότι δεν μπορεί να βρει δουλειά να βοηθήσει. Η ερώτηση μου αν ξέρει κάποιος. Για να γίνω Meister τι πρέπει να έχω από χαρτιά εκτός του πτυχίου και της προϋπηρεσίας?

Blacktulip
27.03.2013, 09:07
Καλημερα και απο εμενα ειμαι νεοφερμενη στο πατριωτακι, όπως και στην Γερμανια, εχω 2,5 μηνες μετα απο σκληρη ταλαιπωρια, γιατι ανεβηκαμε όλη η οικογενεια μαζι (κ με παιδια)αρχιζουμε να μπαινουμε σε μια σειρα, γιατι ο λογος που φυγαμε και εμεις ειναι τα παιδια μας και μεχρι στιγμης εχω παθει πλακα και με την συμπεριφορα και με το συστημα τους, εγω ακομα δεν εργαζομαι μαθαινω την γλωσσα, ισως αργοτερα βρω μια 4ωρη απασχοληση, ο συζυγος εχει ειδικοτητα και ειναι πιο ευκολο γι΄αυτον. Ευχομαι σε όλους τους Ελληνες οπου και αν βρισκομαστε καλη υγεια σωματικη και πνευματικη, καλη δυναμη και ο Θεος μαζι μας!!! οποιαδηποτε πληροφορια η βοηθεια μπορω να δωσω θα τη δωσω με χαρα!

vaso31
29.03.2013, 12:37
Να πω καλως ηρθες στο πατριωτακι και καλη τυχη στο νεο σας ξεκινημα.Ευχομαι να πανε ολα καλα και ευχαριστουμε για την προσφορα βοηθειας να σαι καλα! :yes:

Καλημερα και απο εμενα ειμαι νεοφερμενη στο πατριωτακι, όπως και στην Γερμανια, εχω 2,5 μηνες μετα απο σκληρη ταλαιπωρια, γιατι ανεβηκαμε όλη η οικογενεια μαζι (κ με παιδια)αρχιζουμε να μπαινουμε σε μια σειρα, γιατι ο λογος που φυγαμε και εμεις ειναι τα παιδια μας και μεχρι στιγμης εχω παθει πλακα και με την συμπεριφορα και με το συστημα τους, εγω ακομα δεν εργαζομαι μαθαινω την γλωσσα, ισως αργοτερα βρω μια 4ωρη απασχοληση, ο συζυγος εχει ειδικοτητα και ειναι πιο ευκολο γι΄αυτον. Ευχομαι σε όλους τους Ελληνες οπου και αν βρισκομαστε καλη υγεια σωματικη και πνευματικη, καλη δυναμη και ο Θεος μαζι μας!!! οποιαδηποτε πληροφορια η βοηθεια μπορω να δωσω θα τη δωσω με χαρα!

anemoesa
03.04.2013, 18:04
Καλό μήνα και από μένα!Εδω και ένα χρόνο πήρα την απόφαση να μετανάστευσω στην Σουηδία.Αν εξαιρέσουμε την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα ένας λόγος που πήρα την απόφαση να έρθω Σουηδία ήταν και ο φίλος μου που μένει και εργάζεται εδώ.Σε αυτό το χρόνο που μένω εδώ και τις δυσκολίες της προσαρμογής έχω ξεκινήσει μαθήματα σουηδικων σε σχολείο, δεδομένου το ότι εδώ δεν τα πληρώνω.Παρακολουθω κάποια σεμινάρια από το αντίστοιχο σουηδικό ΟΑΕΔ με σκοπό προετοιμασίας για την αγορά εργασίας .Με λίγα λόγια έχω βάλει κάποια πράγματα σε μια τάξη.
Στο θέμα της Γερμανίας. Στο φίλο μου από την εταιρία που εργάζεται εδώ στη Σουηδία του πρόσφεραν μια πολύ καλή θέση εργασίας στο αντίστοιχο εργοστάσιο της Νυρεμβεργης για 1 με 2 χρονια. Το δίλημμα μας αυτή τη στιγμή είναι αν αποφασίσουμε να πάμε Γερμανία εγώ θα πάω πάλι πίσω, θα πρέπει να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν για 1,2 χρόνια και μετά πάλι πίσω στη Σουηδία.ΘΗ ήθελα την βοήθεια σας πριν πάρω κάποια απόφαση.
Οσο αφορά την εκμάθηση Γερμανικών υπάρχουν δωρεάν σχολεία όπως εδώ στη Σουηδία?
Εχοντας πτυχίο από Ελλάδα από ΤΕΙ λογιστικής χωρισ καποια προυπηρεσια, υπάρχει κάποια ελπίδα στο να βρω δουλειά?Αν όχι στο αντικείμενο μου σε γενικές γραμμές?
Το αντίστοιχο ΟΑΕΔ σε τι βαθμό σε βοηθάει?Εδω τουλάχιστον στην Σουηδία σε υποστηρίζει στο να σε πηγαίνει σε κάποια επιδοτούμενα σεμινάρια που συνδυάζονται και με την εκμάθηση γλώσσας?
Εχω επισκεφτεί 2 φορές την Νυρεμβεργη και μου αρέσει σαν πόλη αλλά δεν έχω ζήσει για να έχω κάποια εικόνα.
Η οποιαδήποτε πληροφορία από σας θα μου ήταν πολι χρήσιμη.
Σας ευχαριστώ πολύ

something
03.04.2013, 22:04
@Blacktulip @toumpa Καλη τυχη εκει στην καινουργια σας ζωη και ολα να σας ερθουν βολικα και ευκολα!

Anemoesa νομιζω οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει αρκετα.. τσεκαρε στον Οδηγο για την μεταναστευση στην Γερμανια... εχει ενα πληρη οδηγο και αυτες οι ερωτησεις εχουν απαντηθει παρα πολλες φορες αναλυτικοτατα.κανε εναν κοπο και ψαξε θα βρεις τα παντα!! καλη τυχη και σε σενα

nim.
23.04.2013, 09:29
Καλημέρα κι απο μένα, καινούργια είμαι στην παρέα σας - ελυσα πολλές απορίες διαβάζοντάς σας, κάνετε καλή δουλειά! - όπως ανέφερα ήδη στις γνωριμίες μελών, σκεφτόμαστε με την οικογένειά μου να μεταναστεύσουμε στη Γερμανία - ως πρωτη μας επιλογή. Εζησα εκεί μικρή και ξέρω μέτρια γερμανικά (επιπεδου mittelstufe), υποθέτω λοιπόν πως κάτι θα μας βοηθήσει αυτό για αρχή. Το θέμα είναι πως ψάχνω για δουλειά σε κάποια περιοχή η οποία να διαθέτει ελληνικό σχολείο για τον γιό μου που θα πάει γυμνάσιο το Σεπτέμβρη, και η κόρη μου τελειώνει φέτος το λυκειο, πόσο δύσκολο θα ναι να σπουδάσει εκεί;Επίσης εγω εργαζομαι (ασχολούμαι με γραφικές τέχνες δουλεύω σε τεχνικό τμήμα εφημερίδας και εδω και 20 χρόνια (ηλεκτρονική σελιδοποίηση μακέτες, διαφημιστικά εντυπα κλπ.) αλλα οι περικοπές στον μισθό μου κάνουν ανέφικτη τη διαβίωσή μας εδώ. Ο σύζυγος μου ειναι ελαιοχρωματιστής και - φυσικά άνεργος! Το ερώτημά μου απευθύνεται σε όσους είναι ήδη εκεί ή γνωρίζουν κατι: με αυτές τις ειδικότητες υπάρχει καμιά πιθανότητα να βρούμε εκεί δουλειά; υπάρχει ζήτηση;

Penelope-v
23.04.2013, 09:37
Καλημέρα Νιμ!
Αν ξέρεις πως λέγονται οι ειδικότητες σας στα γερμανικά μπορεις να ρίξεις μια ματιά εδω (http://jobboerse.arbeitsagentur.de/vamJB/startseite.html?kgr=as&aa=1&m=1&vorschlagsfunktionaktiv=true)
Για τα ελληνικά σχολεία πρέπει να το ψάξεις λίγο γιατί είχα διαβάσει πως σταδιακά καταργούνται τα αμιγώς ελληνικά σχολεία.Δεν θυμάμαι όμως που είναι το λινκ...
Καλη τύχη!

tzinaalex
25.04.2013, 14:48
καλησπερα σε ολουσ ηθελα να σας να κανω καποιεσ ερωτησεισ ειμαστε δυο ζευγαρια το ενα ζευγαροι ειναι απο την αλβανια και εχει ταυτοτητα ομογενουσ και διαβατηριο μπορει να εργαστει στη γερμανια ?επισησ θα ηθελα να ρωτησω μεχρι να βρουμε ολοι μασ καποια δουλεια μπορουμε να πηγαινουμε σε καποιο σχολειο και αν ναι ποσο ειναι το κοστοσ?

Theodora_Fou
28.05.2013, 23:30
Καλησπερα σε ολους σας παιδια!! Ειμαι στη Γερμανια ενα μηνα και κανω μαθηματα γλωσσας TestDAF.. θα ηθελα να σας ρωτησω ,αν γνωριζετε, ποιες ειναι οι προυποθεσεις και ποια η διαδικασια για κανει κανεις Ausbildung!! Ποιο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας χρειαζεται να εχει?? για παραδειγμα ενα B2 ειναι αρκετο?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

tzinaalex
29.05.2013, 23:25
Καλησπέρα σε ολους,θα ηθελα να σας κανω καποιεσ ερωτησεισ και αν μπορειτε να με βοηθησετε , τωρα ειμαι Ελλαδα σε 15 μερες θα ειμαι Γερμανια ...θελω να ρωτησω που μπορω στο Μοναχο να παω και να ψαξω για δουλεια αν υπαρχει καποιο γραφειο δεν γνωριζω και αν δεν βρω δουλεια μπορω να παω σχολειο και να με βοηθησει το κρατος?και μια τελευταια ερωτηση ειμαι παντρεμενη πρεπει μολισ παω να δηλωσω οτι ηρθα στο δημαρχειο και αν ερθει ο συζυγοσ μετα απο ενα μηνα υπαρχει προβλημα? Συγνωμη αν κουρασα με τισ ερωτησεισ μου , Ευχαριστω εκ των προτερων.

Blacktulip
30.05.2013, 00:54
καλησπερα και με το καλο να ανεβεις και να τα βρεις οπως_bye: επιθυμεις!!! δεν αναφερεις τι δουλεια ψαχνεις , προφανως αναφερεσαι σε leit firma υπαρχουν παρα πολλες και μεσω ιντερνετ μπορεις να τις βρεις, θα σου ελεγα να εχεις και ενα βιογραφικο στα γερμανικα τους βοηθαει πολυ, το να δηλωθεις εσυ τωρα και τον άλλο μηνα ο συζυγος σου δεν υπαρχει κανενα προβλημα, καλο θα ειναι να δηλωθεις αμεσως, οτι αλλο θελεις μπορεις να ρωτησεις...

tzinaalex
30.05.2013, 01:22
καλησπερα και ευχαριστω πολυ ,θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε για το σχολειο τι γινετε και στη γερμανια που θα ερθω θα μεινω σε σπιτι με συγγενεις αλλα το ενοικιο το πληρωνει το κρατοσ θα υπαρχει προβλημα αν δηλωσω αυτη την διευθυνση?εσεισ Γερμανια ειστε?

Blacktulip
30.05.2013, 11:41
Γερμανια ζω τωρα ομως εχω λιγο καιρο και δεν ξερω τι γινεται σε καποιες περιπτωσεις, π.χ στην περιπτωση που παιρνουν επιδομα ενοικιου αν μπορουν να σε δηλωσουν, λυπαμαι που δεν μπορω να σου απαντησω βεβαια και τα σχολεια δεν ειναι τοσο ακριβα, θυμαμαι μου ειχαν ζητησει γιατο πρωτο τετραμηνο 220ευρω, και φαντασου οτι ηταν 20 ωρες την εβδομαδα, σου ευχομαι οτι το καλυτερο...

tzinaalex
30.05.2013, 15:31
καλησπερα δεν πειραζει μου απαντησες σε αρκετα αντε με το καλο να ερθω να δουμε σε ευχαριστω πολυ

kloster1966
28.07.2013, 15:03
φιλε μου καλως ορισες. VHS ειναι το ονομα του σχολειου για να μαθεις γερμανικα. αυτο το σχολειο υπαρχει σε ολη την γερμανια

αν μιλας αγγλικα μπορεις και μονος σου να πας να γραφτεις. εκει μπορεις να ρςτησεις αν υπαρχει καποιος ελληνας δασκαλος, για να σε βοηθησει στην εγγραφη σου. ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ.
δες το παρακατω site.
Kurssuche - IWWB - InfoWeb Weiterbildung (http://www.iwwb.de/weiterbildung.html?seite=1)

kloster1966
28.07.2013, 15:07
vhs.de - Alle Volkshochschulen und ihre Kurse - Deutschlandweit (http://www.vhs.de/)

ross
01.08.2013, 19:49
καλησπερα απο το ντυσελντορφ.
νεος στην πολη και στην αναζητηση σπιτιού.
χρειαζομαι τα φωτα οσων είναι καιρο στην γερμανια.
οταν λεμε εξοδα nebenkosten εννουμε και το ηλεκτρικο μαζι;
βρηκα ενα σπιτι στο βουπερτσλ εγραφε 280 το νοικι 120 τα nebenkosten και στο ραντεβου
για να δω το σπιτι μου ειπε αλλα 100 για το ηλεκτρικο.
ειναι σωστα ή μηπως με περασε για πολυ large τυπο;
ευχαριστώ εκ των προτρρων

Blacktulip
01.08.2013, 22:46
καλησπερα ross οχι μεσα στα nebenkosten δεν υπαρχει το ρευμα, αυτο βαρυνει εσενα αποκλειστικα, παει αναλογα με τα ποσα ατομα ειστε και ποσοα τετραγωνικα ειναι το σπιτι, αναλογα σε ποια εταιρεια παροχης ρευματος ειναι το σπιτι, το οποιο αν εσυ εχεις βρει καποια πιο φθηνη ειναι δικαιωμα σου να ζητησεις να το αλλαξει ο ιδιοκτητης, ειναι ενα ποσο στανταρ καθε μηνα, και στο τελος του χρονου σου ερχεται η εκκαθαριση ποσο εχεις καψει, η πληρωνεις κατι παραπανω η σου ερχεται επιστροφη χρηματων, (το ιδιο συμβαινει και στα nebenkosten) π.χ το νερο ειναι μεσα αν εσυ ομως εχεις χαλασει περισσοτερο νερο στο τελος του χρονου σου ερχεται να πληρωσεις αυτο που χαλασες, η το ιδιο ισχυει και στην θερμανση...
Τα nebenkosten περιλαμβανουν:

το φόρο ακίνητης περιουσίας,
Νερού, θέρμανσης και θερμού νερού,
Κόστος του ανελκυστήρα, (αν υπαρχει)
Καθαρισμός των δρόμων, (αν υπαρχει ανθρωπος γι αυτο)
Συλλογής απορριμμάτων, (σε καποιες περιπτωσεις μπορει να σου ερεται να τα πληρωσεις απο μονος σου)
Φωτισμός,
Καθαρισμός καπνοδόχων,
Συντήρηση κήπων..._antio:

ross
02.08.2013, 00:16
Σε ευχαριστώ Blacktulip για την αμεση και διαφωτιστικη απαντηση.
Με βαση αυτην το εκλεισα το σπιτι και αυριο παμε για το συμβολαιο.
να εισαι καλα και μακαρι ολοι να εχουμε την ιδια θετικη σκεψη και να μπορουμε να βοηθουμε τα πατριωτακια μεδα ή εξω απο το φορουμ.

Blacktulip
02.08.2013, 09:58
καλη αρχη!!!

epaminondas
25.08.2013, 19:01
Καλησπερα..
την γνωμη σας πατριωτακια...οσο μπορω δεν θα σας κουρασω..
Προ 2 ετων ειχα ξαναγραψει και ειμασταν προ των πυλων για Γερμανια..Τοτε ειχα την εργασια μου η οποια πηγαινε απο το κακο στο χειροτερο.. Τελικα καθισαμε εδω και τα αποτελεσματα..
Ανεργος 3 μηνες τωρα με κανενα εισοδημα και με οριζοντα εργασιων μηδενικο εως της ταξεως των 500-600 ευρω..
Ειμαι 38 ετων εγγαμος με 3 παιδια εκ των οποιων τα 2 ειναι 10 ετων και το 3ο 10 μηνων..Με ενα στεγαστικο δανειο που εχει μπει στη ρυθμιση.
Εχω πτυχιο μηχανικου αυτοκινητων γνωριζω Αγγλικα πολυ καλα και τα Γερμανικα μου ειναι στο επιπεδο του Grundstuffe..Βεβαια εχω χρονια να τα δουλεψω και σε συζητησεις με γερμανους τους...χανω σχεδον τελειως.
Το ξεκινημα μου λοιπον με την γλωσσα θα εχει αρκετες δυσκολιες...
Το επαγγελμα μου τα τελευταια χρονια ηταν στον κλαδο του εμποριου στον τομεα της ανακυκλωσης του σκραπ.
Λοιπον τα ερωτηματα μου μιας και εδω και πολλααα βραδυα πριν πεσω για υπνο με βασανιζουν και ακρη δεν βρισκω..
Σπιτι συγγενη να με φιλοξενησουν στην Γερμανια για καμια 15 μερες υπαρχει και ειναι κοντα στην Φρανκφουρτη..
Σκεφτομαι να μεταβω μονος μου ετσι ωστε να βρω μια δουλεια και εν συνεχεια δημιουργωντας τις καταλληλες συνθηκες να ανεβασω την οικογενεια επανω( σημειωτεον δεν γνωριζει η συζυγος ουτε και τα παιδια φυσικα την γλωσσα)
Πως θα αντιμετωπισουν λοιπον τα πιτσιρικια μου (τα 2 μεγαλα ) την μεταβαση σε μια χωρα που δεν θα καταλαβαινουν τιποτα? Ο συζυγος της ξαδερφης της γυναικας μου(αυτος θα με φιλοξενησει) ο οποιος ειναι γερμανος επιμενει οτι εντος 1 χρονου θα τα μιλανε αρκετα καλα..
Πως βλεπετε παιδια τα δεδομενα που σας δινω? Απλα την γνωμη σας θα ηθελα οσο και αν ο καθενας μας τα βλεπει στην ζωη διαφορετικα.
Το γεγονος ειναι οτι εδω δεν μας βλεπω να χανουμε και πολλα... Στη χειροτερη ενα αυτοκινητο που θα αναγκαστω να το δωσω και ισως ενας μισθος των 600ε..
Αν ημουν μονος θα την ειχα κοπανησει σιγουρα, αλλα τωρα τα βαζω συνεχεια στη ζυγαρια μιας και ειναι και αλλοι πισω
Για πειτε ρε πατριωτακια..χιλια καλα να εχετε..

archer100
25.08.2013, 19:15
Η απάντηση φίλε epamimonda είναι πολλή απλη:

Πας Γερμανία για να ζήσουν τα παιδιά σου μια καλύτερη ζωή (άσχετα με το αν εσείς ζοριστείτε ή όχι)

Τίποτα περισσότερο...

gbarak
25.08.2013, 20:12
φίλε epaminondas καλησπέρα

αν και νέος στην γερμανία θα προσπαθήσω μέσα από την γνώμη μου και τις λίγες γνώσεις μου να σε βοηθήσω στις σκέψεις σου. κι εγώ καθότι μόνος μου δεν το σκέφτηκα και πολύ και έκανα το βήμα της μετακίνησης στην γερμανία.

όσο αφορά το επίπεδο των γερμανικών σου, και το δικό μου επίπεδο στο Grundstuffe είναι. Ξέρω από γραμματική και τον τρόπο που συντάσονται οι προτάσεις. όσο για το λεξιλόγιο με διάβασμα και με καθημερινή τριβή με την γλώσσα ολοένα και καλυτερεύει. σίγουρα το να ακούς γερμανους να μιλάνε στην αρχή είναι γολγοθάς αλλα πιστεύω με τον καιρό η κατανόηση γίνεται όλο και πιο εύκολη. σε λίγους μήνες θα μπορείς να συννενοήσαι σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο.

όσο αφορά την δουλειά μπορείς να ψάξεις και μέσα από τις συζητήσεις εδω στο φορουμ τι συμβαίνει και κάποιες λεπτομέριες. και φυσικά το πρώτο ταξίδι να το κάνεις μόνος για να διαπιστώσεις το τι γίνεται. αν όντως έχεις συγγενείς που μπορούν να σε βοηθήσουν ακόμα καλύτερα, απλά για το δικό σου καλό θα σου έλεγα να μην στηρίξεις τα πάντα σε αυτούς, αλλά στις δικές σου δυνάμεις την επιμονή και την θέληση σου. μακάρι να λάβεις και το μέγιστο της βοήθειας από τους συγγενείς, όμως (χωρις να αναφέρομαι προσωπικά) δεν είναι πάντα και πολύ πρόθυμοι να βοηθάνε.

αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις το μεγάλο βήμα και να μετακομίσετε οικογενειακώς, μπορείς να ψάξεις και για κάποια επιδόματα που νομίζω υπάρχουν για τα παιδιά. σε αυτό για να μην κάνω λάθος θα σε κατατοπήσουν κάποιοι με μεγαλύτερη εμπειρία στην χώρα και το πώς λειτουργεί η κοινωνική πρόνοια. το ίδιο και για τα σχολεία και την εκμάθηση της γλώσσας για τα παιδιά σου. σίγουρα είναι σε ηλικία που μαθαίνουν και θα τους είναι πιο εύκολο τώρα παρά σε πιο μεγάλη ηλικία.

απλά εγώ σου δίνω το έρισμα να ψάξεις το τι μπορεί να σου δώσει το κράτος πρόνοιας. μπορείς πάντα να απευθυνθείς και στην ελληνική κοινότητα της φρανκφούρτης ή σε όποια άλλη πόλη εν τέλει θα βρεις δουλειά και θα μείνεις.

κάνε το πρώτο βήμα να έρθεις και να δείς και μετά ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά. είναι δύσκολα σίγουρα, αλλά κάθε νέα αρχή είναι δυσκολή. μακάρι να είναι προς το καλύτερο για σένα και την οικογένεια σου.

epaminondas
26.08.2013, 12:40
Archer100, Gbarak, σας ευχαριστω θερμα..
Απλα να προσθεσω οτι.. απαντησεις μου ερχονται και απο δημοσιες υπηρεσιες..Πηγα στον οαεδ με ολα τα δικαιολογητικα για το οικογενειακο επιδομα τριτεκνιας και λογω του οτι εργαζομουνα σε οικογενειακη επιχειρηση με μειωμενο ενσημο( 310ευρω το μηνα εδινα) μου ειπαν οτι δεν δικαιουμαι τιποτα...
Και πολυ απλα για να μην αναθεματιζω αυτο το καταραμενο ελληνικο δημοσιο, απο το απολυτως τιποτα αναρωτιεμαι γιατι να μην μου δινανε εστω το επιδομα μειωμενο αντιστοιχα..?
Συγγνωμη για το εκτος θεματος αλλα η καθημερινοτητα μαλλον επισης διωχνει...

marion82
26.08.2013, 17:06
αγαπητε Επαμεινώνδα, καλως ηρθες
αν και ειμαι και εγω σχετικα νεα και στο φορουμ και στην Γερμανια (ο σύζυγος κλείνει τον πρώτο χρόνο συντομα) θα ηθελα να σε βοηθησω όσο μπορώ.

πρωτον μην στηριχτείς σε συγγενείς και έλληνες ~ από την εμπειρία μου. αν θες κατι να γινει σωστό κάντο μόνος σου. ναι θέλει τρέξιμο και προετοιμασία.

επειτα αν παρεις την απόφαση να φυγεις, φύγε στην αρχη μόνος, εχε καποια χρηματα μαζι σου για να νοικιασεις εστω και δωματιο με κοινοχρηστους χώρους, παρε πτυχια, εγγραφα, πιστοποιητικά κτλ μεταφρασμενα κ με την απαραιτητη σφραγιδα χαγης μαζί σου, και αν μπορεις ευρωπαικη καρτα ασφαλισης.

επειτα να ξέρεις οτι γερμανια θα χρειαστεις ενα κινητο τηλεφωνο και μια σταθερη διευθυνση για να γραφτεις στην πολη και μετα να γινουν ολα τα υπολοιπα. το να βρεις δουλεια θελει υπομονη και επιμονη. αν μπορεις να βρεις μακρια απο ελληνα εργοδοτη θα εισαι πολυ καλα. Καλη γνωση υπολογιστη, ιντερνετ και ενα λαπτοπ θα σου χρειαστουν παρα πολυ!

τωρα τα παιδια που για εμενα ειναι ευαισθητο θεμα, μην τα φοβασαι καθόλου! θα ενταχθουν αρκετα ευκολα αρκει να τους περασετε το αισθημα μιας νεας ομορφης περιπετειας και καλυτερης ζωης. φιλοι μας που ηρθαν πριν 2 χρονια γερμανια με δυο παιδακια (η μεγαλη πρωτη γυμνασιου, η μικρη τριτη δημοτικου φετος) εκει που δεν ηξεραν να ζητησουν ενα ποτηρι νερο βγηκαν πρωτες στην ταξη τους. οι δασκαλοι βοηθανε πολύ. για το μωρουλινι σας δεν το συζητω καν!! ολα μια χαρα. επισης εδω με το που θα δηλωσεις τα παιδακια σου θα παιρνουν σχεδον 190 ευρω επιδομα μηνιαιως και το τριτο νομιζω κατι παραπανω. οταν θα ξεκινησεις δουλεια θα τους ασφαλισεις ολους εσυ και για την γυναικα σου υπαρχει το vhs που με λιγα χρηματα (περι τα 220 ευρω) κανει μαθηματα γερμανικων.

φυσικα δεν ειναι ολα ευκολα και αγγελικα πλασμενα κ εδω....ειναι σχετικα δυσκολο να βρεις κατοικια. θελει αρκετο τρεξιμο με τα χαρτια, πολυ προσοχη και πολυ μεταφραση. μετα τον πρωτο χρονο που θα εχετε βρει σπιτι, σχολεια, δουλεια και θα εχετε τακτοποιησει εφορια, δημαρχία, ΑΟΚ (αντίστοιχο ΙΚΑ) κτλ τοτε θα δεις ποσο πιο ομορφη και χαλαρη θα ειναι η ζωη σου και ποσο ομορφα ειναι οταν ολα ειναι σε μια σειρα και τακτοποιημενα.

εγω πλεον με τον συζυγο μου τωρα που εχουμε τακτοποιηθει κατα 80% (μενει αλλαγη ΔΟΥ στην ελλαδα και να φερουμε το αυτοκινητο σε 2 μηνες) ηδη νιωθουμε πολυ ομορφα, απολαμβανουμε την πολη μας και την περιοχη μας, ηδη εχουμε κανει νεους φιλους (Γερμανους οι οποιοι μας βοηθησαν παρα πολυ) και ξεκιναμε και εξτρα μαθηματα για μεγαλυτερο επιπεδο (Β2-C1)

σου ευχομαι καλη επιτυχια και ολα δεξια!!

Blacktulip
26.08.2013, 17:56
εγω θα σου απαντησω οσο αφορα τα παιδια γιατι ο καθενας τον τροπο μεταβασης το βλεπει και απο την δικη του σκοπια, καλο το οτι εχεις καποιον να σε φιλοξενησει, κρατα ομως και καμια καβατζα για να εχεις να πας καπου αν ου μη γενητο σε διωξει... γιατι εχουμε ακουσει παρα πολλα (ευχομαι ολα να πανε καλα και να σε βοηθησουν με χρι να τακτοποιηθεις!!) οσο αφορα λοιπον τα παιδια μην τα φοβηθεις καθολου, εμενα οταν ηρθα (Φεβρουαριο)ο μεγαλος μου πηγαινε 4η εις γνωση μας ξεραμε οτι θα χασει την χρονια και θα ξαναπαει 4η για να μαθει την γλωσσα, διοτι η 4η ειναι καθοριστικη, για το ποιο ειδος γυμνασιου (ας το πουμε ετσι για να το καταλαβεις) θα παει υπαρχουν 3 ειδη Το δημοτικο εδω ειναι 4 ταξεις, εχω ακουσει για σχολεια σε πολη οπου επειδη υπαρχουν πολλα παιδακια ξενα εχουν κανει σχολειο οπου πηγαινουν εκει ολα μαζι για την γλωσσα,πχ ελληνακι τουρκακια, ρωσακια, ιταλακια, κλπ, (δεν γνωριζω αν γινεται σε ολη την γερμανια μου ανεφεραν προχθες σε μια συζητηση οτι στο αουγκσμπουργκ το εχουν κανει ετσι οπως και στο μοναχο υπαρχει αυτο, επειδη εμεις μενουμε σε χωριο τα παιδια πανε στο δημοτικο του χωριου οπου ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, ερχεται δασκαλος καθε τριτη για τρεις ωρες και τους κανεις εξτρα (εννοειτε δωρεαν)ολη μερα ειναι με γερμανακια, οποτε θελοντας και μη αρχιζουν να μιλανε και αυτα(δεν μπορω να σου περιγραψω την χαρα μου οταν ακουσα τον γυιο μου μετα πο ενα μηνα να μιλαει με την γιαγια που μενει απο κατω, και εγω να τους κοιταω σαν χαζη!!!)φετος ομως και εγω επειδη ειμαι λιγο αγχωτικη, μαζι με τα γερμανικα που θα κανει στο σχολειο θα τον παω και στην δασκαλα που κανω εγω γερμανικα και ασχολειτε και με παιδια, να του κανει 1 δυωρο η τριωρο την εβδομαδα ωστε να ειναι σε θεση σε ενα χρονο να μπορει να παρακαλουθησει στο γυμνασιο!! Μην τα φοβασαι καθολου, τα παιδια ιναι σφουγγαρια εχω ακουσει περιπτωσεις που ηρθαν παιδακια εδω 10 ετων χωρις καθολου γερμανικα, και σπουδασαν και εγιναν και επιστημονες!!!
οσο αφορα το επιδομα που εγραψες δεν καταλαβα, εδω δικαιουσαι καθε μηνα 560 ευρω βεβαια οταν θα ξεκινησεις να δουλευεις οπου θα κανεις και τα χαρτια σου!!!οτι αλλο θελεις να ρωτησεις συγκεκριμενο ευχαριστως να βοηθησουμε!!!

epaminondas
26.08.2013, 18:37
Marion82, kai Blacktulip σας ευχαριστω πολυ.. μου δινετε κουραγιο ειδικα στο κομματι των παιδιων..χωρις να θελω να κουρασω επειδη εκανα μια... απειροελαχιστη αρχη... Μαζευω απολυτηρια πτυχιο πιστοποιητικα οικ καταστασης κλπ θα μπορουσατε να μου δωσετε ενα λινκ ετσι ωστε να με κατατοπισετε που να τα παω για μεταφραση και για σφραγιδα Χαγης? Επισης επειδη δεν εχω διαβατηριο ελπιζω πως η ταυτοτητα ειναι αρκετη..
Ευχαριστω πολυ
Νωντας

orpheus
26.08.2013, 19:25
Μιας και εισαι Αθηνα αν δεν κανω λαθος το υπουργειο εξωτερικών ειναι η πιο φθηνη λυση , περιπου 8-9€ η σελιδα + αλλα τοσα αν εχει σφραγιδα Χαγης Η Μεταφραστική Υπηρεσία - Μεταφραστική Υπηρεσία (http://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html) . Διαβατηριο δε θα σου χρειαστει αν εχεις την νεου τυπου ταυτοτητα (αν και εγω εβγαλα για να μη μου δυσκολεψουν τη ζωη , οχι για κανενα αλλο λογο).

marion82
26.08.2013, 20:24
Η Σφραγίδα της Χάγης για τις υπηρεσίες χωρικής αρμοδιότητας του Κεντρικού Τομέα χορηγείται από τη Δ/νση Διοίκησης της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Αττικής (Κατεχάκη 56 Ελληνορώσων, 2ος όροφος, Τηλ: 213 2035 693-695-702-703, Αρ.Συκ. Τηλ/πίας: 213 2035 705, e-mail: xagi@attica.gr).

Αυτο εαν εισαι Αθηνα και τα χαρτια σου ανηκουν Αθηνα! γιατι εγω πχ γεννηθηκα Αθήνα ετσι πιστοποιητικο γεννησης επρεπε να γινει εκεί, παντρευτηκα Ευβοια όπου έμενα άρα Χάγης πήρα από την Χαλκίδα.
τωρα εγω εκανα τα χαρτια μου μεταφραση στη Χαλκίδα και μου πηρε 12 ευρω για καθε εγγραφο (οσες σελιδες και αν ηταν) μαζί και σφραγιδα χαγης. όπου χρειαστηκα σφραγιδα και δικηγορου πηγε αλλα 10 ευρω ο δικηγορος σε καθε εγγραφο. δικηγορο χρειαστηκα στα πτυχια απο Αγγλια και Αμερικη γιατι απαγορευεται απο τον νομο να σου μεταφρασουν κατευθειαν απο Αγγλικα σε Γερμανικα, ετσι με τη σφραγιδα του δικηγορου παρακαμψαμε αυτον τον σκοπελο. επισης τα ECDL επειδη εχουν αγγλικες λεξεις χρειαζονται και αυτα δικηγορο...πφφφ ενα σωρο!!!οσο για την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης μας την εχασαν 4 φορες!! 3 μηνες καναμε να την παρουμε!!

μην ξεχασεις τον φακελο απο το σχολειο των παιδιων. ρωτα τον διευθυντη του σχολειου περα απο μεταφραση αν καποιο χαρτι θα χρειαστει σφραγιδα χαγης.

οσο για διαβατηριο....εμεις μονο με διαβατηριο κινουμαστε εδω...την ταυτοτητα ειχα μια ψιλοαμφισβητηση (οι τυπου πιστωτικης καρτας νομιζω δεν εχουν κυκλοφορησει ελλαδα...μονο αστυνομικοι την εχουν μου ειπαν) σε ολες τις υπηρεσιες με το διαβατηριο με εξυπηρετουν σε 3 λεπτα, με την ταυτοτητα μια φορα εκανα 45 λεπτα...την πηγαιναν απο εδω και απο εκει και την κοιταζαν 15 φορες....σαν μπακαλοχαρτο ενα πραγμα... το ιδιο συνεβη και Γαλλία και Αγγλία

epaminondas
26.08.2013, 21:21
Orpheus, Marion82 σας ευχαριστω πολυ.. Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις.. το πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης αρκει ή χρειαζεται πιστοποιητικο γεννησης για το καθε παιδι ξεχωριστα?
Ρωταω διοτι απο το εν λογω πιστοποιητικο φαινονται ολες οι πληροφοριες..(συζυγος-γαμος-παιδια) ή χρειαζεται για την καθε περιπτωση ξεχωριστα το αντιστοιχο χαρτι?
Ευχαριστω
Νωντας