Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

    Αν σας αρεσει το διαβασμα και τα αστυνομικα μυθιστορηματα ,
    σας προτεινω αυτον τον Σουηδο συγγραφεα,εχω διαβασει σχεδον ολα τα βιβλια του στα ελληνικα αλλα αν μπορειτε να τα διαβασετε στα σουηδικα πιστευω θα ειναι ακομη πιο απολαυστικα
    Henning Mankell - Official UK Site


    Y.Γ. Αν εχετε διαβασει κι εσεις κατι ωραιο και θελετε να το μοιραστουμε ας το ποσταρετε εδω.
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    #2
    Επισης θελω να ρωτησω αν υπαρχουν ελληνικες βιβλιοθηκες (για τη αρχη) στη Σουηδια οπου μπορεις να δανειστεις βιβλια, στην Ελλαδα ειμαι μελος στη βιβλιοθηκη του δημου μου,διαβαζω τουλαχιστον 3 βιβλια το μηνα και αν τα αγοραζω ολα αυτα θα ξεπαραδιαστω
    Μηπως ξερετε παιδια εσεις που ειστε Σουηδια?
    Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

    Comment


      #3
      Στη μεγάλη κεντρική βιβλιοθήκη της Στοκχόλμης έχει και ελληνικά βιβλία που μπορείς να δανειστείς. Είχε και εφημερίδες για να διαβάσεις εκεί, μπορεί να έχει ακόμα, δεν ξέρω. Στο Νορκιέπινγκ η βιβλιοθήκη έφερνε τα Νέα παλιά, αλλά σταμάτησε.

      Από Σουηδούς συγγραφείς, προτείνω τον Vilhelm Moberg και τη σειρά βιβλίων που αρχίζει με το Utvandrarna, όπου περιγράφεται η απίστευτη φτώχεια των χωρικών της Σμόλλαντ κατά τον δέκατο ένατο αιώνα και η μετανάστευση στην Αμερική. Φοβερή ιστορία. Έχει γίνει και σήριαλ για την τηλεόραση και μπορεί κανείς να το βρει σε ΔΩΔ σε κάποια δανειστική βιβλιοθήκη, αν δε θέλει να αγοράζει.

      Προλετάριοι στη Στοκχόλμη των αρχών του προηγούμενου αιώνα πρωταγωνιστούν στα βιβλία του Per Anders Fogelstr'o'm. Η σειρά ξεκινάει από το Barn av sin stad.

      Σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει κάποιος να παραλείψει να διαβάσει Selma Lagerl'o'f. Η γυναίκα ήτο μεγαλοφυΐα, τί να λέμε τώρα.

      Από ποίηση υπάρχει η αστεράκλα Karin Boye. Αξίζει τον κόπο να μάθει κανείς σουηδικά για να απολαύσει το πασίγνωστο Visst g'o'r det ont n'a'r knopparna brista. Η ίδια έχει γράψει και το ΕΦ Kalokain.

      Άλλος που έχει γράψει ΕΦ, ψιλοΕΦ και συμβατική εξαιρετικού ενδιαφέροντος, είναι ο P C Jersild.

      Αυτά έτσι πρόχειρα. Μπράβο για το νήμα, Μαρία, κι εγώ είμαι βιβλιοσκούληκο του χειρίστου είδους.
      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

      Comment


        #4
        Camilla Lackberg-Η παγωμένη πριγκίπισσα
        Camilla Lackberg-Ο Ιεροκήρυκας

        Αστυνομικά μυθιστορήματα.Τα διάβασα σχετικά πρόσφατα.Εξαιρετικά για διάβασμα το καλοκαίρι.

        Comment

        Working...
        X