Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - nitazzle

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - nitazzle

    Γειά σας!!!

    Είμαι κι εγώ στη Μελβούρνη δυο βδομάδες τώρα.
    Με φοιτητική βίζα,κάνοντας business courses σε TAFE για 1 χρόνο και 4 μήνες.

    Μέσα στις δυο βδομάδες μετέτρεψα την τουριστική σε φοιτητική,άνοιξα τραπεζικούς λογαριασμούς,πήρα TFN,εμαθα απ'έξω και ανακατωτά το κέντρο της Μελβούρνης και τα μαγαζιά της και εξοικειώθηκα με την ομπρέλα μου!!!

    Επίσης φρόντισα να κάνω wifi σύνδεση με την telstra και ΣΩΘΗΚΑ.Κυριολεκτικά σώθηκα.
    Ήρθα με ένα λαπτοπ από Ελλάδα και συνδέομαι με το wifi modem όποτε θέλω όπου θέλω και κάνω τη δουλειά μου,γιατί εκεί που μένω δεν έχει ίντερνετ και η ώρα στα νετ καφέ (τύπου πακιστανικά call center στα πατήσια) είναι 3-4 δολάρια.

    Σήμερα είχα και απάντηση από μια αγγελία,να τους γράψω απαντήσεις σε Key Selection Criteria.Φαντάζομαι πως και να τα καταφέρω μέχρι τη συνέντευξη,τελικά δεν θα πάρω τη δουλειά γιατί δεν είμαι υπήκοος,αλλά δεν βαριέσαι;;;Μια εμπειρία θα ναι κι αυτή!

    Γενικά κοιτάζω για καμιά δουλειά ό,τι να'ναι.Ένα τηλέφωνο που μου δώσανε για εταιρεία καθαρισμού,δεν το σηκώνουν ποτέ.Στην κοινότητα που ρώτησα για να διδάξω ελληνικά...μου είπαν να συμπληρώσω μια αίτηση και όσο πήραν εσάς πήραν κι εμένα τηλέφωνο(τους κατανοώ βέβαια,καθώς δεν είμαι παιδαγωγός).Πήγα και στην πρόνοια και έχουν 4 Ιουλίου ενημέρωση για δουλειά.Στην αρχή χάρηκαν πολύ που με είδαν στην Πρόνοια,αλλά μόλις τους είπα ότι είμαι με φοιτητική.......αφήστε το....μου είπαν να πάω να κάνω το cert3 aged care...καλά κρασιά δηλαδή...Πάντως 4 Ιουλίου θα πάω μπας και αφήσει κανένας τη δουλειά του για κάτι καλύτερο και ρίξει καμιά ενημέρωση.

    Εκεί που με φιλοξενούν είναι πολύ βολικά για το κέντρο.Μόλις 45 λεπτά με το τραμ!!!Και αυτό θεωρείται μέσα στη Μελβούρνη,όχι προάστειο! lol
    Βέβαια,επειδή έχουν αρχίσει και τσινάνε (επειδή άλλα περίμεναν),αρχίζω να ψάχνω κανένα δωμάτιο.

    Το μετρό τους γενικά δεν βολεύει.Είναι κάτι σαν τον ηλεκτρικό στην Αθήνα(η πράσινη γραμμή).Έχει πυκνά δρομολόγια τις ώρες που πάει και γυρνάει ο κόσμος στις δουλειές του,αλλά τις υπόλοιπες ώρες έχει πολύ αραιά δρομολόγια. Το τραμ γενικά είναι πολύ πιο βολικό.Από 1η Ιουλίου 2012 παύουν να ισχύουν τα μεμονωμένα εισητήρια και ισχύουν μόνο οι myki κάρτες.Η μηνιαία φόρτιση είναι 126 δολάρια και συμφέρει αν χρησιμοποιείτε τα μέσα κάθε μέρα.Αλλιώς,αν είστε περιστασιακοί χρήστες,φορτίζετε κάθε φορά ένα ποσό.

    Βρέχει σχεδόν κάθε μέρα έστω και για λίγο.Μπότα-ομπρέλα-κασκόλ είναι πράγματα που έχουν γίνει δεύτερο δέρμα μου εδώ.

    Μακριά από τους παλιούς Ελληνες μετανάστες.Δεν καταλαβαίνουν ούτε ελληνικά,ούτε αγγλικά.Σοβαρά!!!!Δεν ξέρουν ούτε την Αυστραλία,ούτε την Ελλάδα,έχουν φτιάξει ένα δικό τους παράλληλο σύμπαν και ζουν εκεί μέσα.Μην τους ταράξετε την τσιχλόφουσκα,μαύρο φίδι που σας έφαγε.Θα βοηθηθείτε μόνο αν κανένας συγγενής ή φίλος σας χρωστάει καμιά χάρη.

    Οι άνθρωποι εδώ είναι πολύ ευγενικοί γενικά.Κάθε φορά που θα ρωτήσεις κάτι στο δρόμο σταματάνε να σε βοηθήσουν και στα μαγαζιά τρίβεις τα μάτια σου από τα χαμόγελα και την εξυπηρέτηση.

    Εμένα μου αρέσει πολύ εδώ,καθώς μου αρέσει το πολυπολιτισμικό περιβάλλον και ο συνδυασμός πόλη-μονοκατοικίες.
    Ελπίζω μόνο να τα καταφέρω...

    #2
    Σε περιμενουμε στη Συναντηση λοιπον να τα πουμε και απο κοντα......

    Comment


      #3
      Μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να βρεις την Ιθάκη σου στην Αυστραλία.
      “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

      Comment


        #4
        Καλώς όρισες, μη μασάς και όλα θα σου πάνε καλά !!!

        Στο tafe που σπουδάζεις, δεν έχουν κάποιο δίκτυο να βοηθάει τους φοιτητές να βρουν part time δουλειά ; Ούτε αυτοί που σε φιλοξενούν έχουν κάποια άκρη ;

        Comment


          #5
          Good luck και όλα να σου πάνε καλά για να μπορέσεις να μείνεις μόνιμα...

          Comment


            #6
            Αν σου αρεσει θα τα καταφερεις.Ολα θα πανε καλα ,ζεις μια ωραια
            περιπετεια καποτε θα τα θυμασαι και θα γελας.!!!!
            Αν θελεις ενημερωσε για τα Τafe τι μαθηματα εχει,και πως ειναι
            τα πραγματα εκει.

            Comment


              #7
              Good luck

              Comment


                #8
                Originally posted by nitazzle View Post
                Γειά σας!!!

                Είμαι κι εγώ στη Μελβούρνη δυο βδομάδες τώρα.
                Με φοιτητική βίζα,κάνοντας business courses σε TAFE για 1 χρόνο και 4 μήνες.

                Μέσα στις δυο βδομάδες μετέτρεψα την τουριστική σε φοιτητική,άνοιξα τραπεζικούς λογαριασμούς,πήρα TFN,εμαθα απ'έξω και ανακατωτά το κέντρο της Μελβούρνης και τα μαγαζιά της και εξοικειώθηκα με την ομπρέλα μου!!!

                Οι άνθρωποι εδώ είναι πολύ ευγενικοί γενικά.Κάθε φορά που θα ρωτήσεις κάτι στο δρόμο σταματάνε να σε βοηθήσουν και στα μαγαζιά τρίβεις τα μάτια σου από τα χαμόγελα και την εξυπηρέτηση.

                Εμένα μου αρέσει πολύ εδώ,καθώς μου αρέσει το πολυπολιτισμικό περιβάλλον και ο συνδυασμός πόλη-μονοκατοικίες.
                Ελπίζω μόνο να τα καταφέρω...
                καλως ορισες και καλη τυχη!!

                Comment


                  #9
                  nitazzle κάθε αρχή και δύσκολη με επιμονή και υπομονή (όπως λέει και ο φίλος Αγοριανή) όλοι η στόχοι σου θα πραγματοποιηθούν. ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ!!!!!!!!!!
                  Η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια καραφλός!!!!

                  Comment


                    #10
                    nitazzle Συγχαρητηρια εκανες αυτο που δεν εκανα εγω !!!
                    Φυσικα υπηρχαν σοβαροι λογοι που δεν το εκανα.Ειχε να κανει με το δικαιωμα μελοντικης μονιμης παραμονης μου.Τελος παντων αυτο εχει μικρη σημασια τωρα πια.
                    Σου ευχομαι απο καρδιας
                    !!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!
                    και ΟΛΑ μα ΟΛΑ να σου πανε ΚΑΛΑ!!
                    θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία

                    Comment


                      #11
                      Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την θετική ενέργεια!

                      Είμαι πλέον 1,5 μήνα Μελβούρνη,περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός!Είναι σαν να ήρθα χθες.

                      Κατ'αρχάς αυτοί που είχαν υποσχεθεί να με φιλοξενήσουν, Έλληνες οικογενειακοί φίλοι,με ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ!!!!!!!!!!!!
                      Αρχικά,όταν πέρασαν γύρω στις 20 μέρες άρχισαν να με κλειδώνουν απ'έξω,να μην ακούν ούτε κουδούνια ούτε τηλέφωνα,να μου λένε πως αποφάσισαν ξαφνικά το πρωί να πάνε μονοήμερη εκδρομή και πρέπει να φύγω και να γυρίσω κατά τις 9 το βράδυ...Γύρισε η κυριούλα και με ρώτησε πότε έχω εισητήριο επιστροφής και κάτι τέτοια κουλά,ενώ ήξεραν ότι έχω βίζα για ένα χρόνο!

                      [Εδώ να σημειώσω ότι υπάρχει ένας ραδιοφονικός σταθμός που έλεγε για μια κοπέλα που ήρθε με φοιτητική βίζα για 5 μήνες και τελικά δεν άντεξε και την έκανε.Και μου το τσαμπουνούσανε συνέχεια.Γενικά αυτός ο σταθμός που παίζει συχνά συχνότατα το μπήκαν τα γίδια στο μαντρί,πιστεύω πλέον ότι τους επηρεάζει βαθύτατα.]

                      Ενα ωραίο βράδυ αφού δεν απαντούσαν και δεν άνοιγαν την πόρτα για καμιά ώρα,πήγα και έμεινα στο σπίτι μιας φίλης(άλλη ιστορία αυτή,που βρήκα εντελώς τυχαία μια φίλη από Ελλάδα,η οποία έχει Αυστραλέζικη υπηκοότητα,και δεν ήξερα ότι είναι εδώ ούτε κι αυτή ήξερε ότι εγώ είμαι εδώ!!!!)
                      Εννοείται πως δεν πήραν ένα τηλέφωνο να δουν αν πέθανα,αν έπαθα κάτι...σκύλο να είχανε,αν δεν είχε γυρίσει στην ώρα του,θα έψαχναν να τον βρουν.

                      Την επόμενη μέρα,τους πήρα τηλέφωνο,το σηκώσανε,τους είπα ότι θα πάω κατά τις 7 σπίτι και κάνανε σαν όλα να είναι οκ.
                      Πήγα λοιπόν στις 7,είχανε κλειδώσει,άντε πάλι χτυπούσα κανένα μισάωρο τα κουδούνια και τελικά μου ανοίξανε την πόρτα και καρφώθηκαν στην τηλεόραση.Άρχισα να ρωτάω τι κάνουν,αν είναι καλά κτλ,και ΜΕ ΓΡΑΦΑΝΕ δεν ρώτησαν καν που έμεινα το προηγούμενο βράδυ,η δε γυναίκα δεν μου είπε ούτε γεια!!!!!Οπότε πήγα κι εγώ στο δωμάτιό μου.

                      Κατά τις 9 με φώναξε ο άντρας του σπιτιού και μου είπε πως δεν ήξερε για την συμφωνία που έκανε η γυναίκα του με τους γονείς μου,ότι θα έμενα 2 μήνες(για 3 είχαμε πει,και μάλιστα της το είχα πει κι εγώ προσωπικά πριν έρθω από το τηλέφωνο),και θέλουν να φιλοξενούν μια φορά το μήνα τα εγγόνια τους (!!!!!!) και τους εμποδίζω(3 υπνοδωμάτια κ 2 σαλόνια το σπίτι). Ήθελε να φύγω στις 9 το βράδυ!

                      Άρχισε να μου λέει πως είναι δύσκολα εδώ,να γυρίσω πίσω στην Ελλάδα και τέτοια.Του είπα πως θα φύγω την μεθεπόμενη μέρα.

                      Τελικά μετάνοιωσα που δεν έφυγα αμέσως και το επόμενο πρωί τα μάζεψα και πήγα σε αυτήν τη φίλη μου,η οποία μου το είχε προτείνει ούτως ή άλλως,καθώς το σκηνικό με τους ακατονόμαστους είχε αρχίσει να γίνεται ανυπόφορο(άλλη φορά τα παραλειπόμενα).Εννοείται πως αυτοί δεν ήξεραν ούτε για φίλες ούτε τίποτε,ήξεραν απλά ότι με πετάνε στο δρόμο.
                      Μου κάνανε και μια ακαταλαβίστικη επίθεση από το πουθενά,με πλήρως αντικρουόμενη επιχειρημα!Ήμουνα με τις βαλίτσες στο χέρι και αυτοί "γαυγίζανε"!!!!Τι ήρθες να κάνεις εδώ,που γυρνάς από δω κι από κει (στις 8 ήμουν πάντα σπίτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!),βρήκαμε και τον μπελά μας! (ήμουν πραγματικά αόρατη στο σπίτι τους....)

                      Και όταν είπα "οκ,ευχαριστώ και θα θελα να ξέρω γιατί με διώχνετε" στην γυναίκα,αυτή μου απάντησε ότι θέλουν να πάνε ταξίδι!΄'Αλλα αντ'άλλων!!!

                      Τελικά βρήκα την υγειά μου στη φίλη μου,που έμεινα 10 μέρες,καθώς περίμενα τηλέφωνο από μια δουλειά για να πάω να νοικιάσω κάτι.Τελικά βρήκα ένα δωμάτιο με 100 δολάρια την εβδομάδα στο Northcote και ήρθα εδώ,γιατί όπως και να το κάνουμε είχαν καταστριμωχτεί οι άνθρωποι(η φίλη μου έχει και 2 παιδιά!!!!!) και δεν αισθανομουν καλά να είμαι κι εγώ συνέχεια μέσα στα πόδια τους.Κυριολεκτικά με έσωσε!!!!Με την πρώτη ευκαιρία θα της το ξεπληρώσω.By the way,ψάχνει κανένα φθηνό αυτοκίνητο που να τσουλάει για κανένα χρόνο ακόμη,αν ξέρει κανείς τίποτε ας μου στείλει μνμ.

                      Σήμερα μπήκα στο δωμάτιο λοιπόν,μια χαρά,εκτός από το ότι ο τύπος καπνίζει μέσα στο σπίτι,αλλά την παλεύω.

                      Πήγα σε κάποιες δουλειές τύπου σερβιτόρα-kitchen hand-πλύσιμο αυτοκινήτων με το χέρι,αλλά δεν έγινε κάτι...ειδικά το τελευταίο με τα αυτοκίνητα μου την έδωσε γιατί με έκανε κι εκπαίδευση και καλά 1,5 μέρα ο τύπος,απλήρωτη εννοείται,και υποτίθεται ότι μου είπε και τις μέρες που θα δουλεύω...κι ούτε φωνή ούτε ακρόαση...

                      Συνεχίζω πάντως και με αγγελίες και από αύριο θα πάρω σβάρνα τα μαγαζιά.

                      Αγγελίες για δωμάτια και δουλειές, τύπου χρυσή ευκαιρία υπάρχουν στο www.gumtree.com.au

                      Έκανα και μια αίτηση για γραμματέας διοίκησης,ενθουσιάστηκαν στην randstand με πήραν τηλέφωνο μετά από 5 λεπτά αφού έκανα την αίτηση για τηλεφωνική συνέντευξη,αλλά τελικά η θέση ήταν για full time...

                      Πήγα και σε ένα γραφείο recruitment υποτίθεται για συνέντευξη για service desk,αλλά σου κάνουν λέει πρώτα εκπαίδευση,την οποία εγώ σαν ξένη πρέπει να πληρώσω 500 δολάρια και στάνταρ μετά θα με παίρνανε για δουλειά. Γενικά πολύ μούφα μου φάνηκε η υπόθεση,καθώς στην αγγελία έγραφε students and travellers are welcomed,οπότε υποθέτω πως μόνο οι students και οι travellers πηγαίνουν εκεί και τους τα παίρνουν.Μπορεί να κάνω και λάθος,αλλά δεν νομίζω να τους έκάνα τόσο τρελή εντύπωση ώστε να στέλνουν συνεχώς μηνύματα να πάω για τη δουλειά,για την εκπαίδευση,ότι έχουν ανοίξει και άλλες θέσεις και τέτοια...

                      Είδα μια αγγελία για οδηγούς ταξί στο Νέο Κόσμο,πήρα τηλέφωνο γιατί έγραφε εκπαίδευση δωρεάν και πήρα τηλέφωνο.Αυτός που το σήκωσε με ρώτησε που μένω και το πιο κοντινό κέντρο ταξί σε μένα ήταν του BRUNSWICK,οπότε μου είπε να πάρω εκεί.Ξαναπαίρνω λοιπόν(είχα πάει από εκεί πριν κανένα μήνα) ως και καλά δεν ξέρω τίποτε,είδα μια αγγελία, και αυτή τη φορά μου ζητήσανε πιο πολλά λεφτά για την εκπαίδευση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Γιατί στην αγγελία γράφει δωρεάν και αυτοί ζητάνε λεφτά;!!!!;;;;;Ό,τι να'ναι.Ένα παιδί πάντως μου είπε πως στο OAKLEIGH είναι τζάμπα.

                      Τι άλλα;Α,ναι στο AISI όλα καλά,έχει μια καλή προσφορά στα δίδακτρα,όσοι ενδιαφέρεστε για κάτι φθηνό στο diploma of business,κάντε τον κόπο να επικοινωνήσετε μαζί τους.

                      Από την Πρόνοια ψιλοτζίφος,καθώς για να δουλέψω πρέπει να πληρώσω το certIII aged care(γιατί δεν είμαι ούτε μόνοιμος κάτοικος,ούτε υπήκοος)...και η δουλειά είναι casual και πρέπει να χεις και αυτοκίνητο...Το καλό είναι ότι στην Πρόνοια σου κλείνουν ραντεβού με ατζέντη δωρεάν για πληροφορίες!Πολύ χρήσιμο το ραντεβού μαζί του.Μου έλυσε όλες τις απορίες για τη SOL2 και πως μπορώ να πάρω sponshorship.(πού θα βρω τον σπόνσορα είναι άααααααλληηηη κουβέντα)

                      Σούπερ μάρκετ φθηνό είναι το ΑLDI και αν ψάξει κάποιος θα βρει και 2 dollars shops,και κινέζικα και wharehouses,που έχουν κάτι πάμφθηνα πράγματα.Γενικά θέλει ψάξιμο με τις τιμές,τα Coles και Woolworths είναι και πολύ εκμετάλλευση.Φθηνά ρούχα για δουλειές ό,τι να 'ναι,αντιολισθητικά παπούτσια κτλ έχει στα Kmart και στα Big W,αν και πιστεύω πως τα Kmart έχουν καλύτερες τιμές και πιο μεγάλη ποικιλία.

                      Γενικά πάντως,αν κάποιος βρει μια δουλειά του ποδαριού ζει αξιοπρεπώς.

                      Comment


                        #12
                        Ιστοριες για αγριους.....Αυτοι που σε φιλοξενουσαν τι ηταν?Φιλοι των γονιων σου?Τι να πω....πια δεν μου κανει εντυπωση τιποτα....Καλη δυναμη και υπομονη.Καλη τυχη απο δω και περα!!!!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by nitazzle View Post
                          Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την θετική ενέργεια!
                          Γενικά πάντως,αν κάποιος βρει μια δουλειά του ποδαριού ζει αξιοπρεπώς.
                          Γειά σου nitazzle. Εχεις πολύ υπομονή, οπότε κάνε και επιμονή και κάτι θα γίνει στο τέλος.
                          Καλως ήρθες στην παρέα μας.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #14
                            Τι να πω;;
                            Μόνο να βρίσω θέλω αλλα δεν θα το κάνω!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by nitazzle View Post
                              Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την θετική ενέργεια!

                              Είμαι πλέον 1,5 μήνα Μελβούρνη,περνάει τόσο γρήγορα ο καιρός!Είναι σαν να ήρθα χθες.

                              Κατ'αρχάς αυτοί που είχαν υποσχεθεί να με φιλοξενήσουν, Έλληνες οικογενειακοί φίλοι,με ΠΕΤΑΞΑΝ ΕΞΩ!!!!!!!!!!!!
                              Αρχικά,όταν πέρασαν γύρω στις 20 μέρες άρχισαν να με κλειδώνουν απ'έξω,να μην ακούν ούτε κουδούνια ούτε τηλέφωνα,να μου λένε πως αποφάσισαν ξαφνικά το πρωί να πάνε μονοήμερη εκδρομή και πρέπει να φύγω και να γυρίσω κατά τις 9 το βράδυ...Γύρισε η κυριούλα και με ρώτησε πότε έχω εισητήριο επιστροφής και κάτι τέτοια κουλά,ενώ ήξεραν ότι έχω βίζα για ένα χρόνο!

                              [Εδώ να σημειώσω ότι υπάρχει ένας ραδιοφονικός σταθμός που έλεγε για μια κοπέλα που ήρθε με φοιτητική βίζα για 5 μήνες και τελικά δεν άντεξε και την έκανε.Και μου το τσαμπουνούσανε συνέχεια.Γενικά αυτός ο σταθμός που παίζει συχνά συχνότατα το μπήκαν τα γίδια στο μαντρί,πιστεύω πλέον ότι τους επηρεάζει βαθύτατα.]

                              Ενα ωραίο βράδυ αφού δεν απαντούσαν και δεν άνοιγαν την πόρτα για καμιά ώρα,πήγα και έμεινα στο σπίτι μιας φίλης(άλλη ιστορία αυτή,που βρήκα εντελώς τυχαία μια φίλη από Ελλάδα,η οποία έχει Αυστραλέζικη υπηκοότητα,και δεν ήξερα ότι είναι εδώ ούτε κι αυτή ήξερε ότι εγώ είμαι εδώ!.............................................. .....................
                              Δεν πιστευα στα ματια μου οσο διαβαζα αυτα που σου εκαναν αυτοι οι "ανθρωποι" αλλα το οτι βρηκες μια φιλη σου απο το πουθενα σημαινει οτι η τυχη ειναι μαζι σου...Ελπιζουμε ολα να σου πανε καλα απο εδω και περα.Και εμεις σε κατι οικογενειακους φιλους θα μεινουμε για κανα 2-3 μερες μεχρι να επιπλωσουμε το σπιτι.Λες να μας κανουν τα ιδια;Μαλλον για κανα ξενοδοχειο μας βλεπω.
                              Αν δεν με ξέρεις μην με κρίνεις...Αν με ξέρεις κρύβε λόγια...

                              Comment

                              Working...
                              X