Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΑΓΓΛΙΑΣ VS ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΑΓΓΛΙΑΣ VS ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ;

    Καλησπέρα.

    Θα ήθελα, αν υπάρχει κάποιος στο forum που έχει ζήσει - έστω λίγο - σε Αγγλια ΚΑΙ Γερμανία, να μου πει, εν συντομία τις εντυπώσεις του.

    Γιατί στο forum βρισκω μόνο άτομα που έχουν ζήσει ή στο ένα ή στο άλλο μερος.

    Εγώ μένω στο Λονδινο, αλλά σκεφτομαι σοβαρά να φύγω για Γερμανία. Το που, το ψάχνω, έχω μόνο ένα φίλο στο Μάνχαημ για να με πληροφορήσει

    Οι λόγοι που θέλω να φυγω είναι 3 (οι οποιες ταυτόχρονα συνιστούν τη δική μου αποτιμηση για το Λονδινο)

    1) περισσότερες επαγγελματικές επιλογές: Δυστυχώς, οι σπουδές μου χτυπιόνται πρωτες πρώτες από την κριση. Είμαι με 2 μάστερ σε Public Management (Δημόσια Διοίκηση για να μιλάμε απλά), το 2ο το εκανα στο King's College London, όπου κ δουλευω τώρα παρτ ταημ. Αλλά το φιλαράκι μου από Μανχαημ μου λέει ότι σιγουρα ειναι καλυτερα από Λονδινο, διότι εδώ ο Καμερον υμνει λιτότητα κ κόβει θέσεις (ιστορικα υψηλη η ανεργία).Βλέποντας για από Σεπτεμβρη, εχω ψάξει από αμισθες πρακτικές ως και παρτ ταημ, αλλά δυσκολα τα πράματα..Κυριως Investment Banking, Financial Services, Μαρκετινγκ προκοβουν εδω.. (Σιτυ ειναι...)

    2) κοστος ζωης: ξερω ότι ποικίλλει στη Γερμανία. πχ άλλο Μόναχο, άλλο Βερολίνο. Πάντως, σιγουρα λιγοτερο από Λονδινο

    3) Γερμανική γλώσσα:εχω το mittelstuffe αλλά εχω να μιλησω γερμανικα από το 2005-6.Οπότε αν ερχομουν, θα τα βελτίωνα.

    Θα ήθελα κάποιες επισημανσεις - αν γνωριζει φυσικά κανεις Ή μπορεί να με παραπέμψει κάπου εντός του forum - σε καθε τι από αυτες τις 3 συνιστώσες.

    πχ1: ποια ειναι η αισθηση σας για την αγορά εργασιας για κοινωνικες επιστήμες. Έχει κανείς εντός του forum κάποιον γνωστό που να εργάζεται πχ σε Ινστιτουτα, Οργανισμους, Think Tanks;

    πχ2: ισχυει το οτι πρεπει να προσεξω πολύ το περι κοστους; αν ναι, πως να το ψαξω; πχ δε ξερω αν το Αμβουργο, η Φρανκφουρτη περιλαμβανεται στις ακριβες περιοχες. Μόνο για Βερολίνο και Μανχαημ ξερω.

    πχ3: η γλώσσα ειναι τρομερό εμπόδιο πχ για τις συναλλάγές με τις δημόσιες υπηρεσίες ή για την αγορά εργασιας; διότι ακουσα ατομα πηγαν χωρις να ξερουν τη γλώσσα κ το παλεύουν.

    Αυτά.

    Όσοι διαβάσετε αυτό το post και έχετε να με παραπέμψετε κάπου ή να μου δώσετε την εκτίμησή σας για τις 2 χωρες, θα χαρω πολύ

    Γιατί ως το τέλος του καλοκαιριου πρέπει να αποφασισω αν θα φυγω απο Λονδινο..

    Γερα


    Βαγγέλης

    #2
    Το mittelstuffe δεν ειναι το B1?

    ΔΕΝ ειναι και ασχημα σαν επιπεδο

    Comment


      #3
      Originally posted by V_For_Vendeta View Post
      Το mittelstuffe δεν ειναι το B1?

      ΔΕΝ ειναι και ασχημα σαν επιπεδο
      C1 αναγράφει το πτυχίο.

      ναι οκ είμαι πιστευω. απλά θα χρειαστω κανά 2-3 μηνο να τα θυμηθω.

      κ δ ξερω σε τι βαθμό σε αυτο το μεταβατικό στάδιο θα δυσκολευτω με το να ανοιξω λογαριασμό σε τραπεζες κ άλλες δημοσιες υπηρεσιες

      Comment


        #4
        Ενοικίαση διαμερίσματος Αγγλία.

        γειά σας

        σκέφτομαι να νοικιάσω διαμέρισμα σε κάποια πόλη της Αγγλίας εκτός Λονδίνου. Δεν έχω δουλειά από εδώ, ούτε πάω για σπουδές αλλά για αναζήτηση εργασίας. Εγώ βρει μέσω ηλεκτρονικών αγγελιών κάποια διαμερίσματα που με ικανοποιούν. Η ερώτηση είναι εάν γίνεται να κάνω την ενοικίαση μόνο με διαβατήριο χωρίς βεβαίωση σπουδών ή αποδεικτικό από εργοδότη. Θεωρητικά λογικά γίνεται αλλά φοβάμαι μήπως φάω πόρτα από τους ιδιοκτήτες . Επίσης θα ήθελα να μάθω αν τα συμβόλαια είναι ετήσια, διετή όπως εδώ και τι ρήτρες παίζουν αν τα σπάσεις. Όποιος έχει σχετική εμπειρία ας με διαφωτίσει. Ευχαριστώ.

        Comment

        Working...
        X