Announcement

Collapse
No announcement yet.

μεταφορικη εταιρια (ελλαδα-σουηδια)τιμες?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μεταφορικη εταιρια (ελλαδα-σουηδια)τιμες?

    παιδια εγω βρηκα με 90ευρω το κυβικο μετρο απο θεσσαλονικη - στοκχωλμη...
    αν καποιος γνωιζει κατι πιο φτηνο ας το παραθεσει ,τον σεπτεμβριο θα μου χρειαστει!
    αν αντιθετως καποιος τον κανει αυτη η τιμη ας μου πει να δωσω τηλεφωνο!

    #2
    Καλημέρα. Νομίζω πως όλους θα τους ενδιέφερε ένα τηλέφωνο, όνομα και διεύθυνση του γραφείου μεταφορών. Μια τέτοια πληροφορία δεν θεωρείται διαφήμιση.

    Σπύρος

    Comment


      #3
      900 ευρω 1 μετρο της νταλικας στο μηκος της καροτσας επι το φαρδος της ποσο ειναι,και 3 μετρα υψος.

      Comment


        #4
        Κι εγω με αυτον τον κυριο ειχα μιλησει τηλεφωνικα.Μου εδωσε καλη εντυπωση και στην συνεννοηση αλλα και στις τιμες του.Και θυμαμαι οτι σε περιπτωση που ηθελα να ανεβασω την μοτο μου,η τιμη ηταν σουπερ σε σχεση με κατι αλλους που ρωτησα

        Comment


          #5
          Originally posted by vstrommer71 View Post
          Κι εγω με αυτον τον κυριο ειχα μιλησει τηλεφωνικα.Μου εδωσε καλη εντυπωση και στην συνεννοηση αλλα και στις τιμες του.Και θυμαμαι οτι σε περιπτωση που ηθελα να ανεβασω την μοτο μου,η τιμη ηταν σουπερ σε σχεση με κατι αλλους που ρωτησα
          ετσι μου φανηκε και μενα οκ.... για αυτο και τον συστηνω εκτος αν υπαρχει και κατι πιο καλο!
          λες να μπορει να παρει και το αυτοκινητο να αποφυγω το ολο γ......... των χιλιομετρων?

          Comment


            #6
            Έχω ακούσει ότι μεταφέρονται και αυτοκίνητα. Και μάλιστα δεν σου απαγορεύεται να το γεμίσεις και με πράγματα ( εκτός της θέσης οδηγού εννοείται ) για να γλυτώσεις και άλλα χρήματα.

            Σπύρος

            Comment


              #7
              Καλημερα και απο εμενα,

              η μεταφορα αυτοκινητων απο οσο καταλαβα αντιμετωπιζεται λιγο διαφορετικα απο οτι η μεταφορα αντικειμενων.
              Η τιμη που μου δοθηκε για μεταφορα απο Θεσσαλονικη - Στοκχολμη , και μαλιστα απο γνωστη εταιρεια μεταφορων μεταξυ Ελλαδας-Σουηδιας ηταν 2.000 ευρω.... θα εμπαινε στο container μαζι με τα υπολοιπα πραγματα που ηταν να μεταφερουν... μια φορα τον μηνα αν θυμαμαι καλα.. και εαν ειχε χωρο διαθεσιμο για εκεινη την φορα..

              Στην συνεχεια απευθυνθηκα σε μια μαντρα που πουλαει μεταχειρισμενα αυτοκινητα.
              Αυτοι ανεβοκατεβαζουν καθε εβδομαδα αυτοκινητα απο Θεσσαλονικη προς Γερμανια (Ντυσελντορφ και Νυρεμβεργη συγκεκριμενα) και η οποια με παρεπεμψε με την σειρα της σε διαφορους μεταφορεις...
              Η μεταφορα γινεται με αυτοκινηταμαξες (3-4 επανω 3-4 κατω...) σε αυτη την περιπτωση και αρκετοι Ελληνες που ζουνε Γερμανια καθε χρονο ανεβαζουν τα αυτοκινητα τους ετσι γεματα για να μην τα οδηγησουν..

              Οι τιμες που ακουσα ειχαν ηδη αρχισει να κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα... ενω για παραδειγμα τον Μαρτιο 2012 ανεβαζανε Γερμανια με 350 - 400 ευρω το αυτοκινητο , τον Μαιο 2012 μετα απο 2 μηνες δηλαδη ζητουσαμε 550 ευρω ο ενας και ο αλλος 650.

              Τελικα το ανεβασαμε μεχρι Ντισελντορφ με 550 ευρω και το οδηγησαμε στην συνεχεια 15 περιπου ωρες 2 ατομα μεχρι Στοκχολμη.
              Γλιτωσαμε τα περιπου 450 ευρω με καμπινα για το καραβι προς Ιταλια και την μια ολοκληρη χαμενη μερα στο καραβι αλλα πληρωσαμε αεροπορικα για Ντυσελντορφ και διανυκτερευση Γερμανια αρκετα βορεια κοντα στο Puttgarden απο το οποιο περασαμε απεναντι Δανια στο Rodby μεσα σε 45 περιπου λεπτα, εχει δρομολογια για Δανια καθε 15 λεπτα... γυρω στα 70 ευρω 2 ατομα και αυτοκινητο...

              Δεν καταλαβαινεις για ποτε διασχιζεις την Δανια, το προβλημα... εγω το θεωρω δηλ προβλημα... ειναι να διασχισεις την Σουηδια με 110 χλμ. την ωρα!!
              Να βλεπεις τον δρομο αδειο και να μη πατας γιατι εκτος του οτι εισαι φορτωμενος μεχρι κει που δεν παιρνει, πρεπει να τηρεις τα ορια ταχυτητας...

              Εαν ενδιαφερεστε σας δινω το τηλεφωνο της μεταφορικης....
              Αφηνεις το αυτοκινητο μαζι με την αδεια κυκλοφοριας του κοντα στη περιοχη της Θερμης και το παραλαμβανεις απο τον ιδιοκτητο χωρο που τα φυλασουν στο Ντυσελντορφ τουλαχιστον 3 μερες αργοτερα απο την παραδοση... τοσο απλα και με ασφαλεια....
              Παρολο που επειδη δεν ειχαμε ξανακανει καποια τετοιου ειδους μεταφορα αυτοκινητου ειχα καποιους ενδοιασμους, θελω να πω οτι οι συγκεκριμενοι ηταν πραγματικα επαγγελματιες σε αυτο που εκαναν και το κανουν χρονια...

              Εαν θελετε σκεφτειτε και αυτη την εκδοχη....

              Ελενη

              Comment


                #8
                Εγω παντως απο μια εκτιμηση που εκανα(για την μοτοσυκλετα μου,αλλα και για αυτοκινητο τα κοστη στο ιδιο επιπεδο κυμαινονται) ειναι οτι καλυτερα ειναι να δωσετε το οχημα σας στην Ελλαδα και να παρετε ενα μεταχειρισμενο απο εδω.Εγω αφησα το μηχανακι μου στην Ελλαδα(αν και η εδω τιμη πωλησης του ως μεταχειρισμενου ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ειχα αποφασισει να μην το παρω μαζι) και του χρονου με το καλο παιρνω αλλο απο εδω.Οι τιμες ειναι ελαφρα ακριβοτερες αλλα οι καταστασεις των μεταχειρισμενων ειναι γενικα πολυ καλυτερες απο των αντιστοιχων Ελληνικων
                Και στα αυτοκινητα απο οτι ειδα οι τιμες ειναι περιπου ιδιες με Ελλαδα,οποτε γλυτωνοντας τα κοστη μεταφορας,μετατροπης πινακιδων κτλ ερχεται μια ή αλλη το κοστος

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                  Καλημερα και απο εμενα,

                  η μεταφορα αυτοκινητων απο οσο καταλαβα αντιμετωπιζεται λιγο διαφορετικα απο οτι η μεταφορα αντικειμενων.
                  Η τιμη που μου δοθηκε για μεταφορα απο Θεσσαλονικη - Στοκχολμη , και μαλιστα απο γνωστη εταιρεια μεταφορων μεταξυ Ελλαδας-Σουηδιας ηταν 2.000 ευρω.... θα εμπαινε στο container μαζι με τα υπολοιπα πραγματα που ηταν να μεταφερουν... μια φορα τον μηνα αν θυμαμαι καλα.. και εαν ειχε χωρο διαθεσιμο για εκεινη την φορα..

                  Στην συνεχεια απευθυνθηκα σε μια μαντρα που πουλαει μεταχειρισμενα αυτοκινητα.
                  Αυτοι ανεβοκατεβαζουν καθε εβδομαδα αυτοκινητα απο Θεσσαλονικη προς Γερμανια (Ντυσελντορφ και Νυρεμβεργη συγκεκριμενα) και η οποια με παρεπεμψε με την σειρα της σε διαφορους μεταφορεις...
                  Η μεταφορα γινεται με αυτοκινηταμαξες (3-4 επανω 3-4 κατω...) σε αυτη την περιπτωση και αρκετοι Ελληνες που ζουνε Γερμανια καθε χρονο ανεβαζουν τα αυτοκινητα τους ετσι γεματα για να μην τα οδηγησουν..

                  Οι τιμες που ακουσα ειχαν ηδη αρχισει να κυμαινονται σε υψηλα επιπεδα... ενω για παραδειγμα τον Μαρτιο 2012 ανεβαζανε Γερμανια με 350 - 400 ευρω το αυτοκινητο , τον Μαιο 2012 μετα απο 2 μηνες δηλαδη ζητουσαμε 550 ευρω ο ενας και ο αλλος 650.

                  Τελικα το ανεβασαμε μεχρι Ντισελντορφ με 550 ευρω και το οδηγησαμε στην συνεχεια 15 περιπου ωρες 2 ατομα μεχρι Στοκχολμη.
                  Γλιτωσαμε τα περιπου 450 ευρω με καμπινα για το καραβι προς Ιταλια και την μια ολοκληρη χαμενη μερα στο καραβι αλλα πληρωσαμε αεροπορικα για Ντυσελντορφ και διανυκτερευση Γερμανια αρκετα βορεια κοντα στο Puttgarden απο το οποιο περασαμε απεναντι Δανια στο Rodby μεσα σε 45 περιπου λεπτα, εχει δρομολογια για Δανια καθε 15 λεπτα... γυρω στα 70 ευρω 2 ατομα και αυτοκινητο...

                  Δεν καταλαβαινεις για ποτε διασχιζεις την Δανια, το προβλημα... εγω το θεωρω δηλ προβλημα... ειναι να διασχισεις την Σουηδια με 110 χλμ. την ωρα!!
                  Να βλεπεις τον δρομο αδειο και να μη πατας γιατι εκτος του οτι εισαι φορτωμενος μεχρι κει που δεν παιρνει, πρεπει να τηρεις τα ορια ταχυτητας...

                  Εαν ενδιαφερεστε σας δινω το τηλεφωνο της μεταφορικης....
                  Αφηνεις το αυτοκινητο μαζι με την αδεια κυκλοφοριας του κοντα στη περιοχη της Θερμης και το παραλαμβανεις απο τον ιδιοκτητο χωρο που τα φυλασουν στο Ντυσελντορφ τουλαχιστον 3 μερες αργοτερα απο την παραδοση... τοσο απλα και με ασφαλεια....
                  Παρολο που επειδη δεν ειχαμε ξανακανει καποια τετοιου ειδους μεταφορα αυτοκινητου ειχα καποιους ενδοιασμους, θελω να πω οτι οι συγκεκριμενοι ηταν πραγματικα επαγγελματιες σε αυτο που εκαναν και το κανουν χρονια...

                  Εαν θελετε σκεφτειτε και αυτη την εκδοχη....

                  Ελενη
                  καλημεραααααα!!!
                  ευχαριστω για τις πληροφοριες σου...
                  το εχω κανει το δρομολογιο ολο οδικως μολις πριν ενα μηνα πηγαινε ελα ενοειται ...κοντα 7000 χιλιομετρα σε μιαμιση εβδομαδα!
                  και επειδη ειναι συντομο χρονικο διαστημα που θα το ξανακανω βαριεμαι να οδηγω παλι τοσα χιλιομετρα ,θα ειμαι και μονος αυτη την φορα + τον κινδυνο απο τις χαζοκαμερες ταχυτητας,που δεν μπορει καπου θα σου ξεφυγει λιγο το γκαζι(αντι για 100 στα 105χιλ.δηλαδη)και εκει βλεπεις τσαφφφφφφφ......το φλας, και σου αναβουν τα δικα σου λαμπακια μετα!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by vstrommer71 View Post
                    Εγω παντως απο μια εκτιμηση που εκανα(για την μοτοσυκλετα μου,αλλα και για αυτοκινητο τα κοστη στο ιδιο επιπεδο κυμαινονται) ειναι οτι καλυτερα ειναι να δωσετε το οχημα σας στην Ελλαδα και να παρετε ενα μεταχειρισμενο απο εδω.Εγω αφησα το μηχανακι μου στην Ελλαδα(αν και η εδω τιμη πωλησης του ως μεταχειρισμενου ειναι πολυ καλυτερη,αλλα ειχα αποφασισει να μην το παρω μαζι) και του χρονου με το καλο παιρνω αλλο απο εδω.Οι τιμες ειναι ελαφρα ακριβοτερες αλλα οι καταστασεις των μεταχειρισμενων ειναι γενικα πολυ καλυτερες απο των αντιστοιχων Ελληνικων
                    Και στα αυτοκινητα απο οτι ειδα οι τιμες ειναι περιπου ιδιες με Ελλαδα,οποτε γλυτωνοντας τα κοστη μεταφορας,μετατροπης πινακιδων κτλ ερχεται μια ή αλλη το κοστος
                    εμενα δυστηχως δεν με συμφερει να το δωσω χανω περιπου 10000ευρω κατω απο την τιμη που θα πουλωνταν αν δεν βιωναμε την οικονομικη κριση + οτι θα χω να αντιμετοπισω τους δηθεν λεφταδες απο ελλαδα (οι υποψηφιοι αΓοραστες) και θα νομιζουν οτι πειναω και θα μου λενε διαφορες μπουρδες ,και εκει που ειναι να παθω εγκεφαλικο απο τις πολλες μ........ς το παιρνω μαζι μου...πουλησα προσφατα το μαγαζι μου και γνωριζω τι εστι αγοροπωλησια το σημερον ημερα. ειχαν βρεθει πολλοι λεφταδες με 1000 ευρω που θα παιρνανε δανεικα απο ενα φιλο τους ασχετως αν εγω το σκοτωνα στα 15000 ευρω. καταλαβαινεται τωρα για τι μιλαω ε!
                    στο φιναλε ειναι πολυ καλο και καθαρο αυτοκινητο και στην σουηδια ισως επιανε και λιγο καλυτερη τιμη απ αυτη που θα πουλωνταν εδω!
                    υ.γ ειναι και 2000 κυβικα,πλεον οποιος ακουει στην ελλαδα τα κυβικα αυτα που δεν ειναι πολλα, γελαει (γιατι αραγες)?

                    Comment


                      #11
                      Sokratis και η δική μου αποψη μαζι σου είναι. Παρτο επάνω ή αμα το αφησεις εδώ βαλτο καπου φυλαγμενο και στις δυο περιπτωσεις ομως κατέθεσε πινακίδες.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by John-Chania View Post
                        Sokratis και η δική μου αποψη μαζι σου είναι. Παρτο επάνω ή αμα το αφησεις εδώ βαλτο καπου φυλαγμενο και στις δυο περιπτωσεις ομως κατέθεσε πινακίδες.
                        ναι ετσι θα κανω θα το παρω... και την διαδικασια για αλαγη πινακιδων απο ελληνικες σε σουηδικες θα την κανω επανω ...

                        Comment


                          #13
                          τελικα τι διαδικασια ακολουθησες σωκράτη?πήρα και γω τον κο Δημητρη για το αυτοκινητο αλλα εχει αλλα7-8 να ανεβασει οποτε δυσκολευεται.εχει καποιος να προτεινει καποια αλλη εταιρια?

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by elenitsa2012 View Post
                            τελικα τι διαδικασια ακολουθησες σωκράτη?πήρα και γω τον κο Δημητρη για το αυτοκινητο αλλα εχει αλλα7-8 να ανεβασει οποτε δυσκολευεται.εχει καποιος να προτεινει καποια αλλη εταιρια?
                            καλημερα ελενη...
                            εγω το παιρνω μαζι μου οδικως αρχες οκτωμβριου,(η διαδρομη ειναι πολυ καλη την εχω ξανακανει πριν 2 μηνες)μονο πραγματα θα μεταφερω με τον συγκεκριμενο κυριο και συγκεκριμενα 15 σεπτεμβριου βρισκεται θεσσαλονικη συνενωουμε και φορτωνουμε πραγματα εκτος του αυτοκινητου που εξηγησα τι και πως.
                            οτι δηποτε θελησεις να σου πω περι δρομου με αυτοκινητο ρωτα με να σου απαντησω!
                            ποσο σου ειπε για την μεταφορα αυτοκινητου?

                            Comment


                              #15
                              Καλησπερα,το ονομα μου ειναι Δημητρης, ειμαι καινουργιος στο forum, θελω μια πληροφορια σχετικα με μετοφορα αυτοκινητου απο σουηδια για ελλαδα...επειδη δεν θελω να οδηγησω τοσα χλμ ξερετε καποια μεταφορικη εταιρεια?

                              Ευχαριστω

                              Comment

                              Working...
                              X