PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 6

australian
11.08.2012, 17:03
http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-77/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-2233/
http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-77/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-2-a-2683/
http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-77/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-3-a-3109/
http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-77/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-4-a-3296/
http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-77/%CC%E5%F4%E1%ED%DC%F3%F4%E5%F5%F3%E7-%F3%F4%E7-%D3%EF%F5%E7%E4%DF%E1-5-a-3487/

maria-8
11.08.2012, 21:26
8453
Ευχαριστω βρε κοριτσια, τουλαχιστον απ ολη αυτη τη διαδικασια ,περαν ολων των αλλων ,
εχω κερδισει σημαντικες ανθρωπινες σχεσεις που ειναι θεμελιος λιθος στη ζωη καθε ανθρωπου
και καθοτι οι ανθρωποι ειμαστε κοινωνικα οντα,
ουτε να ζησουμε ουτε να ειμαστε ευτυχεις
διχως φιλους μπορουμε.
_friends:

_maria_
12.08.2012, 12:27
Καλημέρα Μαρία ... τουλάχιστον θα είμαστε κοντά !! Και φυσικά να ανταλλάξουμε νούμερα ... θα σου στείλω μήνυμα το τηλέφωνό μου !!!

Ευχαριστώ πολύ Georgia 2012 , να σαι καλά !!

Νεομετανάστρια
12.08.2012, 16:05
Καλημερα maria-8 και απο εμενα,

Τωρα ειδα το μηνυμα της απογοητευσης σου και το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι τα πραγματα ειναι ακριβως οπως τα ειπες!

Τα Σουηδικα ειναι απαραιτητα ακομα και στην καθαριοτητα!! Οταν μπεις σε καποιο π.χ. σε καποιο γραφειο θελει ο αλλος να ξερει οτι μπορει να συννενοηθει μαζι σου, να σου δωσει διευκρινησεις και βεβαια θα προτιμουσε στα Σουηδικα και οχι στα Αγγλικα , παρολο που ο περισσοτερος κοσμος γνωριζει Αγγλικα...

Καποιες απο τις δουλειες που κλεισαμε, γενικα ημιαπασχοληση, ηταν επειδη καταλαβαιναμε Σουηδικα και μιλουσαμε και λιγο... τωρα μετα απο τρεις μηνες τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα...

Και οσον αφορα τα χρηματα εχεις και παλι δικιο... το ειχα καποια στιγμη αναφερει και εγω .... μεχρι να βρεις δουλεια και να περασει και ενα ς μηνας για να πληρωθεις με τι θα ζεις? Πρεπει να τα εχεις υπολογισει ολα αυτα πριν ανεβεις ... και μην ξεχνας οτι τα πραγματα δυσκολευουν μερα με την μερα περισσοτερο!! Και το λεω οχι για να απογοητευσω αλλα για να πω τα πραγματα οπως εχουν!!!
Και γενικα ειμαι αισιοδοξο ατομο αλλα ειμαι και πολυ ρεαλιστρια.

Γενικα οσο πιο προετοιμασμενος και ενημερωμενος απο τα καταλληλα ατομα εισαι, τοσο λιγοτερο θα βρεθεις προ εκπληξεων...
Δυστυχως υπαρχουν και ανθρωποι που στην προσπαθεια τους να σε βοηθησουν μπορουν να σου κανουν και κακο, οχι εσκεμμενα αλλα τι να το κανεις....

Και κατι τελευταιο: Εαν δεν ανεβει ο καθενας μας και δει την κατασταση με τα δικα του ματια και καταλαβει οσα μπορει με την δικη του παντα αντιληψη, οσα και να λενε οι ανθρωποι που βρισκονται πολυ ή και λιγο καιρο πανω ειναι δωρον αδωρον....

Ας εκτιμησει ο καθενας μας μονος του την κατασταση στην οποια θα βρεθει γιατι και για τον καθενα απο εμας ειναι μια εντελως ξεχωριστη περιπτωση!!!

Φιλικα

Ελενη

ευανθια
13.08.2012, 00:16
Post n. 3 , ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ 10/12/2011
Γράφω και για τα σουηδικά πόσο απαραίτητα είναι για εύρεση εργασίας , αλλά και για το πόσο σημαντικό είναι να έχει κάποιος χρήματα μαζί του για τους πρώτους μήνες μέχρι να βρεθεί κάποια δουλειά .
Και το έχω γράψει σε πολλά απο τα πόστ μου ξανά και ξανά!!

Εξάλλου βρέ παιδιά νομίζω σαν ενήλικες δεν θα πάμε σε μια ξένη χώρα με 100 ευρώ στην τσέπη ......
Oσο για τα σουηδικα λογικο είναι οι εταιρίες στην σουηδία να ζητανε την γνώση σουηδικων οπως και στην γερμανία την γνώση γερμανικων κλπ....
Απλώς στην αρχή όλοι προσπαθούμε με τα αγγλικά μήπως βρεθεί κάτι , που μπορεί να βρεθεί αλλά πάρα πολύ δύσκολα !!!

Και τα πράγματα δυσκολεύουν όλο και περισσότερο , γιατί όλο και περισσότεροι μεταναστες έρχονται όχι μόνο από ελλάδα ,αλλά και από άλλες χώρες ....

Μήν ξεχνάτε !!!!! Εκτός απο τις πληροφορίες που παίρνουμε απο το πατριωτάκι ή από άλλα φόρουμ , το καλύτερο πρέπει να ερχόμαστε σε άμεση επαφή και προσωπικά η τηλεφωνικά ή μέσω ιντερνετ με τις διάφορες δημόσιες σουηδικές υπηρεσίες για να είμαστε σίγουροι για τις διαδικασίες που απαιτούνται !!!!!

Και αυτό το έχω γράψει πολλές φορές και καλό είναι να το τηρείται για να μην βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων !!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΤΩΡΑ , ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕΝ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ !!!

georgetattoo
13.08.2012, 21:44
Ευχαριστώ πάρα πολύ τους έλληνες της Σουηδίας (αυτούς που είναι χρόνια εδω και έχουν και δικές τους επιχειρήσεις) για την βοήθεια τους... Που από την πρώτη μέρα που ήρθα (1 μήνα είμαι στην Σουηδία) δεν παρέλειψαν να μου που ότι ποτέ δεν θα βρω σπίτι να μείνω, ότι δεν έχει δουλειές για μένα, ότι γιατί να με πάρει κάποιος Έλληνας και να χάσει αυτός από την δουλειά του κάποια λεφτά (δείτε σκεπτικό του Έλληνα) ότι αν δεν έχω μπαμπά και θείο εδω δε θα πάρω το νούμερο, ότι στις κοινότητες άδικος κόπος να πάω αφού εκεί παίζουν χαρτιά και στην τελική καλύτερα να πάρω εισιτήριο για επιστροφή στην Ελλάδα. Ευχαριστώ επίσης πάρα πολύ αυτούς που πήρα τηλέφωνο και μου έδωσαν άκυρο με πολύ ειρωνεία και με δικαιολογίες όπως... πρέπει να έχω νούμερο ή να ξέρω ΑΠΙΑΣΤΑ σουηδικά για καθαριστής και λάντζα (ενώ αυτοί δεν πήγαν καν σχολείο για σουηδικά) ή και επίσης με κάποιους που συναντήθηκα από κοντά και έκαναν τον κινέζο ότι δεν μιλήσαμε από το τηλέφωνο. Ευχαριστώ τους έλληνες που όχι μόνο ένας αλλά 2 διαφορετικά άτομα μας είπαν να πληρώσουμε για να πάρουμε το νούμερο... Ευχαριστώ κάποιους που είπαν ότι θα μας εκμεταλλευτούν και εμείς με κανένα δισταγμό δεν είχαμε πρόβλημα, αλλά ούτε αυτό δεν θέλησαν να κάνουν... και κάπου εδώ να πω πως μόνος μου μετά από πολλά τηλέφωνα βρήκα δουλειά σε fast food αλλά όχι σε Έλληνα, ο οποίος μάλλον φάνηκε πιο ντόμπρος από τους Έλληνες και μου εξήγησε από την αρχή ότι μπορώ να πιάσω δουλειά, να μου βγάλει και νούμερο (αν και δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε αφού όλοι εκεί μιλάνε αραβικά νομίζω και κανείς αγγλικά) χωρίς να ξέρω σουηδικά, αλλά μου είπε για φουλ εκμετάλλευση... δεν λέω νούμερα και ωράριο εργασίας επειδή κάποιοι Έλληνες εδώ θα τους πέσουν τα μαλλιά... ούτε στην Ελλάδα έτσι... να δουλεύεις όλη μέρα για το κόστος τριών σάντουιτς!!! Ευχαριστώ τους Έλληνες στην Ελλάδα που δεν μου έδωσαν επιλογές να αποφασίσω για το μέλλον μου εκεί μιας και είμαι μόλις 25 χρονών και τις κυβερνήσεις τις ψηφίσαν μεγαλύτεροι από μένα εδώ και χρόνια και επίσης ευχαριστώ και τους Έλληνες εδώ που επίσης δεν μου δίνουν επιλογές πέφτοντας σε τέτοιες καταστάσεις να δουλεύω για 3 σάντουιτς όλη μέρα!!!

ευανθια
13.08.2012, 23:05
Ευχαριστώ πάρα πολύ τους έλληνες της Σουηδίας (αυτούς που είναι χρόνια εδω και έχουν και δικές τους επιχειρήσεις) για την βοήθεια τους... Που από την πρώτη μέρα που ήρθα (1 μήνα είμαι στην Σουηδία) δεν παρέλειψαν να μου που ότι ποτέ δεν θα βρω σπίτι να μείνω, ότι δεν έχει δουλειές για μένα, ότι γιατί να με πάρει κάποιος Έλληνας και να χάσει αυτός από την δουλειά του κάποια λεφτά (δείτε σκεπτικό του Έλληνα)..................................... ........................... Ευχαριστώ τους Έλληνες στην Ελλάδα που δεν μου έδωσαν επιλογές να αποφασίσω για το μέλλον μου εκεί μιας και είμαι μόλις 25 χρονών και τις κυβερνήσεις τις ψηφίσαν μεγαλύτεροι από μένα εδώ και χρόνια και επίσης ευχαριστώ και τους Έλληνες εδώ που επίσης δεν μου δίνουν επιλογές πέφτοντας σε τέτοιες καταστάσεις να δουλεύω για 3 σάντουιτς όλη μέρα!!!

georgetattoo μην στενοχωριέσαι και μην απογοητεύεσαι !!!

Ξέρω έχεις δίκιο ....... Κάνε υπομονή , κάθε αρχή και δύσκολη !!!!!!

Κάτι θα γίνει ! Στείλε μου με πμ το τηλέφωνό σου .

maria-8
14.08.2012, 00:27
georgetattoo πολυ στεναχωρεθηκα με το ποστ σου,
το διαβασα τρεις φορες και εκλαψα γιατι διεκρεινα ολη τη συναισθηματικη σου φορτiση, λυπη, πικρα, θυμο,παραπονο...
και ξεχνωντας οτι εγω ειμαι ισως στην ιδια κατασταση απο δουλεια με σενα , αυθορμήτος σκεφτομουν με τι τροπο θα μπορουσα να βοηθησω...
μακαρι να μπορουσα...
εγω η αληθεια ειναι δεν εχω χτυπησει ελληνικη πορτα ακομα,
οχι για καποιο ιδιαιτερο λογω απλα γιατι για αυτα τρεχει ο αντρας μου,
εγω το ψαχνω πιο πολυ μεσω ιντερνετ, με μεηλ ,βιογραφικα κτλ.
Ο αντρας μου παλι δεν ειναι Ελληνας, ειναι Αραβας, και οπως ειναι φυσικο για ολους μας
πρωτα θα απευθυνθεις σε ανθρωπους της πατριδας σου ,της γλωσσας σου.
Και οι Αραβες μας εχουν βοηθησει παρα πολυ, ανθρωποι αγνωστοι, που τους γνωρισαμε εδω,
μας εχουν βρει δυο φορες σπιτι, μας εχουν βοηθησει μεχρι και με το κουβαλημα των βαλιτσων,
τι να πρωτοπω , μας εχουν σκλαβωσει, δεν ξερω πως να τους το ξεπληρωσουμε.
Αλλα και με Ελληνες που ειχα περισσοτερο ιντερνετικη επαφη,
με τρεις συγκεκριμενα, απο τους παλιους που λες κι εσυ,
οτι πληροφορια κι αν ζητησα ηταν εξυπηρετικοτατοι και ευγενεστατοι,
για δουλεια δε μιλησα, γιατι εφοσων ξερουν οτι ψαχνομαι για αυτο αν ειχαν κατι υποψην,
πιστευω, θα μου ελεγαν απο μονοι τους, και η αληθεια ειναι οτι η μια (ειναι γυναικα) εκ των τρειων
κατι μου προτεινε η κοπελα απο μονη της, ασχετο αν δεν ταιριαξε λογω αποστασεων και γλωσσας,
παντως ειχε την προθεση και την καλη θεληση να βοηθησει.
Τι να σου πω? Κουραγιο και μην τα παρατας?
Αν ηταν να τα παρατησεις θα το ειχες κανει μετα απ ολα αυτα.
Θα σου ευχηθω μονο απο δω και περα να εισαι πιο τυχερος και να ερθει η μερα που ολα αυτα θα ειναι απλως ενας ξεχασμενος εφιαλτης.
:kouragio:

73leonardo
14.08.2012, 13:37
Φίλε Γιώργο,

Σου μιλάω εκ του ασφαλους μιας και ακόμα δεν έχω κάνει ούτε το πρώτο βήμα. Να φύγω απ την Ελλάδα.
Απλά ήθελα να σου πω ότι παρόλο που μαλλον όλα τα λες καλά δεν είναι ώρα για απογοήτευση και πισω γυρίσματα.
Σίγουρα υπάρχουν ανθρωποι που μπορουν και θέλουν να βοηθήσουν. Απλά ισως ακόμα δεν βρέθηκαν στο δρόμο σου.

Εχω να σου δώσω δύο συμβουλές (αν και πιθανων όλοι στα λογια καλοι ημαστε)
Μην περιμένεις από κανενα βοήθεια. Εμπρος καλά μου χεράκια, ποδαράκια και μυαλουδάκι. Μόνος σου θα προσπαθησεις και τελικα θα βγεις νικητης. Ειμαι σιγουρος ότι αφου τα καταφερε ενας μπορουμε όλοι. Καταλαβαινω ότι σε πιανουν διαφορα, δεν ειναι μικρη η στροφη στη ζωη σου, οπως και στον καθενα μας, αλλα εμεις επιλεγουμε το δρόμο αυτό για κατι καλυτερο. Πρεπει να παλεψουμε γι αυτο με όλες τις δυναμεις μας. Στη δικια σου ζωη νικητης βγαινεις μονος σου, δεν υπαρχουν δυο νικητες σε καμια ζωη.

Και δευτερο, μηπως η δουλεια που βρηκες τελικα σου κανει κακό; Φανταζομαι ότι υπαρχει οικονομικο θέμα, αλλα με τόσες ώρες δουλειας, Ποτε θα ψάξεις για καλυτερη δουλεια; Πότε θα γνωρίσεις καινουργιο κόσμο που μπορει να φανει χρήσιμος; Πότε θα κάνεις μαθήματα για Σουηδικά ; Όλα αυτα νομιζω πρεπει να τα βαλεις σε μια ζυγαρια και να δεις τι πρεπει να κανεις.

Πάντως μην σε περνει απο κατω. Δεν είσαι ο μονος που ερχεσαι αντιμετωπος με όλα αυτά, και το κυριωτερο δεν είσαι μονος σου. Εχεις μαζί σου τοσα άτομα που παρακολουθουν αφανοι την προσπαθεια του καθενος και πιστεψε με, οι αγωνιες οι δικές σου γινονται και δικές μας μιας και κει που είσαι θα 'ρθουμε.

Σου ευχομαι καλη επιτυχεια και όλα να παρουν το δρόμο τους γρήγορα.

Πάντα φιλικα
Βαγγέλης _friends:

tonia
14.08.2012, 15:28
Φίλε georgetattoo
Αυτά που έγραψες τα έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω γιατί… το post σου με ταρακούνησε αρκετά… Είμαι από αυτούς που δεν έχουν φύγει ακόμα και δυστυχώς μπορώ μόνο να φανταστώ αυτά που περνάς…
Σκέφτομαι τελικά ότι η μόνη απάντηση σε αυτούς που έφεραν την χώρα μας στο σημείο αυτό, είναι το ότι υπάρχουν ΕΛΛΗΝΕΣ σαν και σένα και άλλους πολλούς από εδώ, που αγωνίζονται ολομόναχοι με αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια και στο τέλος τα καταφέρνουν!!!!:kouragio:

_maria_
15.08.2012, 00:13
Μετά από 1 εβδομάδα στη Σουηδία είπα να γράψω και εγώ αυτά που μου έκαναν εντύπωση στο λίγο χρόνο που είμαι εδώ ....
Και αρχίζω με την ολιγόωρη παραμονή μου στη Νορβηγία (ένεκα προσγείωσης) .. Οι Νορβηγοί τουλάχιστον αυτούς που είδα είχαν όλοι μία ευγενική ... αγένεια !!!
Και φτάνοντας στο Γκέτεμποργκ ... πάρα πολύ όμορφη πόλη , με πολύ πράσινο και πολλά σκουπίδια (στο κέντρο τουλάχιστον) .Δεν θυμίζει άλλες μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις...
Εντυπωσιακές συγκοινωνίες ... αν και όχι εντελώς εκσυγχρονισμένος στόλος γενικά είναι απόλυτες στο χρόνο τους κατά 99% . Έχει και μία εφαρμογή για τηλέφωνο η συγκεκριμένη εταιρεία που για εμάς που είμαστε νεοφερμένοι εδώ είναι "χρυσός οδηγός".
Οι άνθρωποι χαλαροί και ευγενικοί ....
Α και κάτι άσχημο ...
Την περασμένη Παρασκευή πίναμε καφέ στο Centralstation και δίπλα μας καθόταν 2 Ελληνίδες και ενώ μας άκουσαν που μιλούσαμε ελληνικά δεν μας μίλησαν καθόλου και άρχισαν να μιλάνε Σουηδικά, σε αντίθεση με κάποιον Ιρακινό (έζησε 20 χρόνια στην Ελλάδα και τώρα έχει 3 χρόνια στη Σουηδία) σήμερα και μας φώναξε μόνος του για να μας βοηθήσει σε κάτι με το λεωφορείο !!! (Ελπίζω να μην είναι έτσι όλοι οι Έλληνες εδώ ....)
Για τις ελληνικές κοινότητες .....
Στου Boras πήγαμε το Σάββατο το απόγευμα .... και ήταν κλειστή !!!
Στου Goteborg πήγαμε σήμερα το πρωί .... και ήταν κλειστή λόγω διακοπών !!!
Που θα πάει θα τις πετύχουμε ανοιχτές κάποια στιγμή ...( αν και δεν ξέρω τι να περιμένω από εκεί πέρα από κάποιες "τυπικές" γνωριμίες )
Κατά τα άλλα από δουλειά έστειλα ήδη 110 e-mails .... αναμένω και συνεχίζω να στέλνω ...

Ελπίζω να μην σας κούρασα ...

Μαρία

georgetattoo
15.08.2012, 02:01
Σας ευχαριστώ παιδιά για τα ενθαρρυντικά σας σχόλια. Δεν με παίρνει από κάτω και κανείς δεν μπορεί να μου αλλάζει το πρόγραμμα που έχω σχεδιάσει εγώ για το μέλλον μου. Το οτι είμαι μόνος το ήξερα και στην Ελλάδα και το ξέρω και εδώ. Για να κάνω ένα βήμα σε οποιοδήποτε επίπεδο επαγγελματικό, προσωπικό και άλλα ο καθένας προσπαθεί μόνος του. Το θέμα της γλώσσας και για το αν έχω χρόνο για κάτι άλλο είναι δύσκολο πράγμα. Σε αυτήν την φάση δεν γίνονται και τα δύο μαζί, στόχος όπως όλοι λένε είναι το νούμερο και όλα μετά έρχονται με την σειρά. Θα χάσω 2-3 μήνες από την ζωή μου για να βγάλω το νούμερο (γιατί για παραπάνω δεν είναι) και μετά θα ξεκινήσω από την αρχή σουηδικά σαν να πρωτοήρθα. Εδώ πήγαμε στρατό τζάμπα, δεν θα δώσω λίγους μήνες για το νούμερο?? Αντί να πληρώσω με λεφτά και να πάρω το νούμερο εγώ θα πληρώσω με εργατοώρες, έτσι το βλέπω γιατί είναι σχεδόν το ίδιο!!! Δεν πιστεύω ότι κανείς από τα παιδιά που ερχόμαστε εδώ δεν περιμένουμε να μας υποδεχτούν σαν βασιλιάδες και ούτε περιμένω από κανέναν να μου δώσει δουλειά. Αυτό που με πειράζει και το έδειξα στο προηγούμενο μήνυμα είναι όχι ότι δεν βρήκα κάπου καλά δουλειά αλλά η συμπεριφορά των ανθρώπων, των Ελλήνων και πόσο μάλλον κάποιου μεγαλύτερου σε έναν νεότερο. Δεν μπορώ να φανταστώ και να βάλω τον εαυτό μου στον 50αρη που είναι εδώ και να ειρωνεύομαι ένα παιδί μικρότερο από μένα σε ένα περιβάλλον που για εκείνον είναι εντελώς καινούργιο και δεν ξέρει τίποτα. Αυτό είναι το τελευταίο που περίμενα γιατί πίστευα πως οι μετανάστες έχουν αφομοιωθεί στην χώρα που ζούνε και λειτουργούν σε αυτήν την περίπτωση σαν τους Σουηδούς, ευγενικοί, ομιλητικοί και άλλα πολλά... αλλά λάθος... εκτός βέβαια και από κάποιες εξαιρέσεις, αν και σπάνιες έχω πετύχει!!! Οι άνθρωποι που μεταναστεύουν αυτόν τον καιρό είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν είχαν ποτέ χρησιμοποιήσει κάποιο βύσμα στην ζωή τους και οι οποίοι δεν είχαν την κακή πονηριά να βγάλουν χρήματα εις βάρος άλλων στην Ελλάδα... Χρήματα όπως είπε ο Παπανδρέου υπάρχουν.... υπάρχουν στο αφεντικό μου που δούλευα 5 χρόνια και δεν μου κόλλησε ούτε ένα ένσημο... υπάρχουν σε όλα τα καφέ που έπινα ποτά και καφέ και δεν μου έκοβαν αποδείξεις... υπάρχουν σε όλα τα καλοκαιρινά μαγαζιά που πλούτισαν από τις 3πλασιες τιμές στους τουρίστες... και υπάρχουν σε όσους πρόλαβαν και ασχολήθηκαν με το δημόσιο. Το ότι δεν υπάρχουν λεφτά στην Ελλάδα είναι ένα ψέμα... τα λεφτά τόσα χρόνια μαζεύτηκαν σε κάποιες τσέπες!!!! και άμα αδειάσουμε αυτές τις τσέπες θα ξεχρεώσουμε 5 φορές!!! Τέλος θέλω να πω με αυτό πως αυτοί που μεταναστεύσουν δεν έχουν καμία σχέση με αυτό, αν είχα μία καφετέρια όπως όλοι χαζός ήμουν να έφευγα από την Ελλάδα?? Τα παιδιά του αφεντικού μου νομίζετε θα μεταναστεύσουν ποτέ?? δεν υπάρχει λόγος... τα χαμένα μου ένσημα θα τους ταΐζουν!!! Γι' αυτό δεν θα ήταν κακό από κάποιους εδώ να πουν ένα απλό γεια σε νεομετανάστες..... μη φοβάστε δεν θα σας ρωτήσουμε για δουλειά και σπίτι.... ένα απλό γεια...

georgeman
15.08.2012, 16:19
Φιλε Γιώργο
Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. Πήρα αρκετες πληροφορίες από τα παιδιά που έγραφαν και αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι στην Στοκχόλμη για να δω πως ειναι τα πραγματα και να βρώ δουλειά. Προσπαθησα να προετοιμαστω όσο μπορούσα περισσότερο. Σίγουρα δεν ήταν προτεραιότητα μου τα Σουηδικά. Προτεραιότητα μου ήταν να βρώ δουλεια. Και την βρήκα. Από εκει και πέρα ήρθαν τα νουμερα, ήρθε το SFI , ήρθε περισσότερη δουλεια, ήρθε αυτοκίνητο (για να προλαβαίνω και τη δουλεια και το σχολειο), πριν από 1,5 μήνα ήρθε και η οικογένεια και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι. Αν θα διαβάσεις τα ποστ μου θα καταλάβεις οτι φιλους για να με βοηθήσουν δεν είχα. Είχα μόνο μια παλιά συνάδελφο της γυναίκας μου που έπεισε τον άντρα της για να με φιλοξενήσουν 1 μήνα μέχρι να βρώ δωματιο.
Τελικά με φιλοξένησαν 1,5 μήνα περιπου και αυτό με τα χίλια ζόρια. Η βοηθεια που βρηκα απο τις κοινοτητες ηταν μονο στο σχολιασμο της μπιριμπας που παιζαμε οταν δεν ειχαμε τι να κανουμε. Μεσα απο τη δουλεια μου εμαθα τα λιγα σουηδικα που ξερω και καταφερα να περασω ενα επιπεδο στο SFI. Απο Ελληνες φιλους εχω μονο μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου (πρεπει να λειπουν και δυο-τρια δαχτυλα). Το διαστημα που εχω καταφερει να κανω ολα αυτα ειναι απο τον Δεκεμβριο του 2011 μεχρι σημερα. Το μονο πραγμα που δεν ειχα στην Ελλαδα και εμαθα εδω και το εμαθα καλα ειναι οτι η Σουηδια θελει υπομονη.
Αν εχεις στοχους, προγραμμα, και μπορεις να καταλαβεις που εισαι τοτε το μονο που σου χρειαζεται ακομα ειναι χρονος δηλαδη ΥΠΟΜΟΝΗ. Ολα τα αλλα ασ' τα για τη στιγμη που θα εχεις πατησει γερα στα ποδια σου.

Υ.Γ. : Σιγουρα υπαρχουν ατομα που εχουν καταφερει στο ιδιο χρονικο διαστημα πολυ περισσοτερα απο εμενα, πιστεψε με οτι αυτους ψαχνω.

ευανθια
15.08.2012, 16:37
[QUOTE=georgeman;52346]Φιλε Γιώργο
Δεν ξέρω πως βρήκες το "πατριωτακι" αλλά εγώ το βρήκα από τύχη. ................ και ω τι χαρά χθες ήρθε και η απόφαση για πρώτο χέρι σπίτι..........................
.................................................. ..............

Συγχαρητήρια για το σπίτι !!!!!!!!!:smile_:

ευανθια
15.08.2012, 16:47
Για όλα συγχαρητήρια !!Απλά τα άλλα ήδη τα ξέρω , και τώρα που διάβασα για το σπίτι πολύ χάρηκα !!!! Μπράβο Γιώργο !!

georgeman
15.08.2012, 16:59
Ευχαριστώ Εύη, φαίνεται οτι είχα καλούς δασκάλους. Και εννοω με αυτό όλους εσας που γραφατε και συνεχίζετε να γραφετε.

maria-8
16.08.2012, 02:04
Μπραβο Γιωργο, πολυ χαιρομαι για σενα, μακαρι να ακουμε παντα τετοια απ ολα τα παιδια εδω στο πατριοτακι,
και οσοι αναζητουν την ελπιδα και οσα τους στερησε η πατριδα σε αλλες χωρες να εδραιωνονται τα ονειρα τους.
Με το καλο να μπειτε και στο σπιτι σας!!
:bravo_1::bravo_1::bravo_1:

gio75
16.08.2012, 08:54
:bravo_1:χιλια μπραβο Γιωργο!!! Ακομα και η δικη σου περιπτωση μας δινει ελπιδα, βεβαια εσυ πηγες σχετικα νωρις. Γιατι δεν ξερω τι θα συναντησουν οσοι ανεβουν τωρα η τους επομενους μηνες...help2. Παντως μπραβο σου και μπραβο και σε ολα τα παιδια που μας πληροφορουν και μας ενημερωνουν. Καλη συνεχεια, σου ευχομαι να εκπληρωσεις ολα τα ονειρα σου.:bravo_1:

georgeman
16.08.2012, 12:35
Σας ευχαριστω ολους για τις ευχες σας, τις πληροφοριες σας και τις ευστοχες ερωτησεις σας. Γιατι αν δεν επερνα πληροφορηση απο εσας δεν θα μπορουσα να πετυχω οτι πετυχα. Παιδια η Σουηδια θελει υπομονη, οργανωση και υπομονη,επιμονη και υπομονη αλλα πανω απο ολα θελει πολυ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!
Οποιος δεν το καταλαβαινει δεν κανει για την Σουηδια

_maria_
16.08.2012, 12:46
Συγχαρητήρια georgeman !!!!

Παιδιά μια ερώτηση !!! Υπάρχει κανένα μέρος στο Goteborg ή το Boras που να μαζεύονται Έλληνες (παλιοί και νέοι) εκτός από τις κοινότητες??? κανένα καφέ / εστιατόριο / μπαρ .... κάτι τέλος πάντων???

73leonardo
17.08.2012, 00:50
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι σε ένα δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.help2 Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους και κυρίως σε αυτους που είναι ήδη στη Σουηδία. Φαντάζομαι πολλοί που είναι ακόμα στην Ελλάδα θα έχουν την ίδια απορία.

Δεν έχω κανένα γνωστό στη Σουηδία, δεν έχω κάνει τίποτα με δουλειά και το κυριότερο δεν έχω βρει σπίτι (τι πρωτότυπο ως εδώ). Αυτό που με απασχολεί σε πρωτη φάση είναι το θέμα σπίτι. Επειδή απ’ ότι γράφετε το σπιτι στη Στοκχόλμη είναι τρομακτικά δύσκολο, ρωτάω το εξής:

Μήπως να πάω καλύτερα, στο Γκέτεμποργκ ή σε μια πόλη όπως Εskilstuna - Vasteras οι οποίες είναι πόλεις των 100.000 κατοίκων και κοντά στη Στοκχόλμη; (1 ώρα). Το γνωρίζω ότι οι περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά είναι σε μεγάλες πόλεις. Ρωτάω, εσείς στην θέση μου, αν κάνατε τώρα το μεγάλο βήμα που θα πηγαίνατε; Μήπως όλοι πάνε στην πρωτεύουσα και απλά έχει «φρακάρει» ενώ σε μικρότερες πόλεις υπάρχουν ακόμα περιθώρια; Θα παρακαλέσω να μου πουν και κάποια παιδιά που είναι ή ήταν στο Γκέτεμποργκ. Βέβαια καλοδεχούμενη και όποια άλλη ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πάντα φιλικά
Βαγγέλης

kelaino
17.08.2012, 02:36
Για το στεγαστικό στο Γοτθεμβούργο έχω ακούσει ότι είναι τα ίδια χάλια με τη Στοκχόλμη, περίπου.

Εγώ που σχεδόν όλα από τα 13 χρόνια μου εδωπέρα τα έχω ζήσει στην εξοχή και σε μικρές πόλεις, ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Πάντα έβρισκα σπίτι αμέσως. Και σε φθηνότερη τιμή.

vstrommer71
17.08.2012, 13:18
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι σε ένα δίλλημα και θα ήθελα την γνώμη σας.help2 Η ερώτηση μου απευθύνεται σε όλους και κυρίως σε αυτους που είναι ήδη στη Σουηδία. Φαντάζομαι πολλοί που είναι ακόμα στην Ελλάδα θα έχουν την ίδια απορία.

Δεν έχω κανένα γνωστό στη Σουηδία, δεν έχω κάνει τίποτα με δουλειά και το κυριότερο δεν έχω βρει σπίτι (τι πρωτότυπο ως εδώ). Αυτό που με απασχολεί σε πρωτη φάση είναι το θέμα σπίτι. Επειδή απ’ ότι γράφετε το σπιτι στη Στοκχόλμη είναι τρομακτικά δύσκολο, ρωτάω το εξής:

Μήπως να πάω καλύτερα, στο Γκέτεμποργκ ή σε μια πόλη όπως Εskilstuna - Vasteras οι οποίες είναι πόλεις των 100.000 κατοίκων και κοντά στη Στοκχόλμη; (1 ώρα). Το γνωρίζω ότι οι περισσότερες πιθανότητες να βρω δουλειά είναι σε μεγάλες πόλεις. Ρωτάω, εσείς στην θέση μου, αν κάνατε τώρα το μεγάλο βήμα που θα πηγαίνατε; Μήπως όλοι πάνε στην πρωτεύουσα και απλά έχει «φρακάρει» ενώ σε μικρότερες πόλεις υπάρχουν ακόμα περιθώρια; Θα παρακαλέσω να μου πουν και κάποια παιδιά που είναι ή ήταν στο Γκέτεμποργκ. Βέβαια καλοδεχούμενη και όποια άλλη ιδέα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πάντα φιλικά
Βαγγέλης
Βασικα οπου βρεις δουλεια ειναι καλυτερα να βρεις και σπιτι.Στοκχολμη δεν ειναι αδυνατο να βρεις σπιτι,απλα ειναι πολυ ακριβα σε σχεση με αλλες πολεις της Σουηδιας.Εκτος αυτου πολυς κοσμος οπως λες ειναι σε μικροτερες πολεις σε ακτινα 1 ωρας απο Στοκχολμη.Εκτος απο αυτες που ανεφερες ειναι και η Uppsala στα βορεια αλλα και Norrkoping,Linkoping προς τα νοτια.Απλα ανεβαινουν τα εξοδα των μεταφορικων σου αν μενεις εκτος της περιοχης Στοκχολμης(για παραδειγμα για την περιοχη της Uppsala η καρτα μηνιαια κοστιζει 1500 κορωνες +790 για την Στοκχολμη)
Πολλες εταιριες ομως που δουλευουν στην περιοχη καλυπτουν αυτο το κοστος σαν εξτρα επιδομα αν πας για δουλεια π.χ στο αεροδρομιο,σου καλυπτουν το εξτρα κοστος
Οπωσδηποτε βεβαια οι μικροτερες πολεις ειναι πιο καλες αν βρεις δουλεια,και ειναι πιο "Σουηδικες" αν θες μιας και οι μεταναστες ειμαστε λιγοτεροι εκει.
Καλη τυχη σε ολους μας

jannis
17.08.2012, 15:04
Συγχαρητήρια georgeman !!!!

Παιδιά μια ερώτηση !!! Υπάρχει κανένα μέρος στο Goteborg ή το Boras που να μαζεύονται Έλληνες (παλιοί και νέοι) εκτός από τις κοινότητες??? κανένα καφέ / εστιατόριο / μπαρ .... κάτι τέλος πάντων???

kafe ''TEN-TEN'' stin linegatan
o idioktitis einai ellinas
mazeyontai ta meshmeria arketoi nearoi ellines
...gia to göteborg anaferomai

ιφιγενεια
17.08.2012, 16:55
καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργια στο φορουμ ειμαι απο Βολο και περιμενω να μου στειλει τα εισητηρια ο ανδρας μου για να ανεβουμε και εμεις με το καλο.εχω ενα γιο 10 ετων.Ειστε υπεροχη παρεα και μου κρατουσατε συντροφια 7 μηνες που λειπει ο ανδρας μου.Σας ευχαριστω

_maria_
17.08.2012, 17:25
Γειά σου Έφη !!! Άντε ένας .... ένας !!!

Φιλιά Μαρία

_maria_
17.08.2012, 17:26
kafe ''TEN-TEN'' stin linegatan
o idioktitis einai ellinas
mazeyontai ta meshmeria arketoi nearoi ellines
...gia to göteborg anaferomai

Ευχαριστώ πολύ jannis , να σαι καλά !!

Μαρία

ευανθια
17.08.2012, 17:32
[QUOTE=73leonardo;52403]Καλησπέρα σε όλους,
.................................
.................................

Γειά σου Βαγγέλη !!

Η δική μου γνώμη είναι η εξής .

Επειδή κύριος σκοπός σου στην αρχή είναι να πάρεις τους προσωπικούς αριθμούς πρέπει να ψάχνεις για σπίτι και για δουλειά παράλληλα .

Θεωρώ ότι στην αρχή δεν έχεις πολλά περιθώρια επιλογής μιάς και πρέπει να βρείς οπωσδήποτε αυτα τα δυο, δηλαδή σπίτι και δουλειά που θα σου εξασφαλίσουν την διαμονή σου στην σουηδία και την εκχώρησή σου στο σουηδικό σύστημα.

Νομίζω ότι στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά χωρίς τα σουηδικά . Καί λέγοντας μεγάλες πόλεις εννοώ παντού στην σουηδία , από νότια έως βόρεια , και όχι απαραίτητα στοκχόλμη !Στίς μεγάλες πόλεις υπάρχουν και ελληνικές εταιρίες αλλά και εταιρίες που ιδιοκτήτες είναι πολωνοί κλπ, οπου θα μπορέσεις στην αρχή να εργαστείς χωρίς τα σουηδικά.

Στην επαρχία δεν είναι πολλοί οι μετανάστες με αποτέλεσμα να αντιμετωπίσεις πρόβλημα μιας και δεν ξέρεις σουηδικά και δεν θα βρείς εύκολα δουλειά.

Όσον αφορά το σπίτι θέλει πολύ ψάξιμο . Αν ασχοληθείς εντατικά , εντατικότατα θα βρείς .

Καί επίσης θέλω να τονίσω ότι είναι λίγο δύσκολο να βρείς δουλειά δίπλα στο σπίτι σου !! Αυτό όμως δεν είναι πρόβλημα εφόσον εδώ οι συγκοινωνίες είναι άψογες. Το πρωί που πάω εγώ στην δουλειά μου στο κέντρο της Στοκχόλμης , κατεβαίνει κόσμος πολύς απο το τρένο για να πάνε στις δουλειές τους στον δήμο που μένω εγώ. Καί άλλος τόσος κόσμος , μέσα κιεγώ πάμε για δουλειά στην αντίθετη κατεύθυνση .

Όταν είχα πρωτοέρθει εγώ με την οικογένεια μου είχαμε μείνει 10 μέρες σε μία μικρή πόλη νότια κοντά στο Μάλμε. Βρήκαμε σχεδόν αμέσως σπίτι , αλλά δουλειά ? Εβλεπα μικρή αγορά , λίγα μαγαζιά λίγες εταιρείες ...και φοβήθηκα....λέω τι να το κάνω το σπίτι χωρίς δουλεια ? για τουρισμό ήρθα ? Κιετσι δεν το νοικιάσαμε καθόλου εκείνο το σπίτι και ήρθαμε Στοκχόλμη !!

Εχουμε γράψει πολλά σάιτ για να βρείς σπίτι και δουλειά !!! Πρέπει για να τα καταφέρεις να είσαι πολλές ώρες στο κομπιούτερ και να ψάχνεις συνέχεια ...να στέλνεις μειλ να παίρνεις τηλέφωνα , να στέλνεις βιογραφικα , θα φάς πολλές χυλοπίτες αλλά στο τέλος θα βρείς !!!!!!

Μάζεψε δυνάμεις πολλές γιατί πρέπει να κάνεις μεγάλο αγώνα !!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι ολόψυχα !!!!

ευανθια
17.08.2012, 17:35
καλησπερα και απο μενα.Ειμαι καινουργια στο φορουμ ειμαι απο Βολο και περιμενω να μου στειλει τα εισητηρια ο ανδρας μου για να ανεβουμε και εμεις με το καλο.εχω ενα γιο 10 ετων.Ειστε υπεροχη παρεα και μου κρατουσατε συντροφια 7 μηνες που λειπει ο ανδρας μου.Σας ευχαριστω

Ιφιγένεια Καλωσόρισες στην παρέα μας !!:smile_: Καλώς να έρθετε !!!!

jimathens
17.08.2012, 17:55

Καλησπέρα Ιφιγένεια κ καλώ ήρθες στην παρέα μας..._friends:

Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά στο νέο ξεκίνημα...!!! :victory: κ :kouragio:

ιφιγενεια
17.08.2012, 17:55
Ιφιγένεια Καλωσόρισες στην παρέα μας !!:smile_: Καλώς να έρθετε !!!!

ευχαριστω Ευανθια ο ανδρας μου ειναι ο skonto και ευχαριστω για τα καλα σας σχολια στο forum για εκεινον.Οταν δειτε βεγγαλικα πανω απο τη Σουηδια θα ειναι απο εμενα και το γιο μου που λαχταραμε να τον δουμε.

ευανθια
17.08.2012, 17:58
xaroumenakixaroumenaki Άντε με το καλό να έρθετε Έφη !!!!Συνέχεια ρωτάω για σας .....!!!!

ιφιγενεια
17.08.2012, 18:26
Σας υποσχομαι στην πρωτη ευκαιρια θα κερασουμε τσι'πουρα στη παρεα.Εδω η κατασταση γινεται ολοενα και πιο ανυποφορη.Ανυπομονω να ενωθει ξανα η οικογενεια μας και μετα εχει ολα θα γινου με πολλη υπομονη οπως λεει και πολυ σωστα ο γιωργος που τον ευχαριστω θερμα για ολα!!!!!!!!!.θελω πολυ να σας γνωρισω απο κοντα και να πουμε ολοι τις αποψεις μας.Ειστε ολοι πολυ τυχεροι γιατι μεσα στις δυσκολιες εχετε να ελπιζετε σε κατι.ΕΔΩ πλεον σταματησε ο κοσμος να ονειρευεται και να βαζει στοχους.Εργαζομαι σε ιατρειο και ενιοτε σε φαρμακειο και δυστηχως τα ζω απο πολυ κοντα.

patrioten
17.08.2012, 18:45
Γειά σου Έφη !! Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας , και καλώς να έρθεις στην Στοκχόλμη !! Σέ περιμένουμε :smile_: !!

ιφιγενεια
17.08.2012, 19:04
Φιλοι μου σας ευχαριστω για τα καλωσορισματα σας αφηνω και τα λεμε αυριο κουραγιο πατριωτακια.

73leonardo
17.08.2012, 19:11
...........................Νομίζω ότι στις μεγάλες πόλεις υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες για δουλειά χωρίς τα σουηδικά . Καί λέγοντας μεγάλες πόλεις εννοώ παντού στην σουηδία , από νότια έως βόρεια , και όχι απαραίτητα στοκχόλμη !Στίς μεγάλες πόλεις υπάρχουν και ελληνικές εταιρίες αλλά και εταιρίες που ιδιοκτήτες είναι πολωνοί κλπ, οπου θα μπορέσεις στην αρχή να εργαστείς χωρίς τα σουηδικά.........................

Καλησπέρα σε όλους

Πρώτα πρώτα να πω ένα μεγάλο μπράβο στον Σπύρο, την Ιφιγένεια αλλά και στο παιδί τους που τα κατάφεραν. Απέδειξαν ότι αν κάτι το θες πολύ, ο κόσμος να χαλάσει (στην περίπτωση μας, η Ελλάδα) θα το πετύχεις.
Μπράβο σας, παιδιά, πάντα επιτυχίες και πάντα ενωμένοι

Ευανθία λέγοντας μεγάλες πόλεις, εννοείς αυτες που αναφέρονται παραπάνω ή κάποιες άλλες ακόμα πιο μεγάλες;

Πάντα φιλικά
Βαγγέλης :smile_:

maria-8
17.08.2012, 22:30
Ιφιγενεια να σου ευχηθω και εγω με τη σειρα μου με το καλο να ενωθει παλι η οικογενεια σας και να μη χρειαστει ποτε ξανα να περασετε αυτο το λουκι.
Ελπιζω τωρα να γινεις και εσυ μελος της παρεας εδω στο πατριωτακι ε?
:bravo_::bravo_1::bravo_1:

ευανθια
18.08.2012, 02:03
Εννοώ Βαγγέλη όλες τις μεγάλες πόλεις της Σουηδίας . Και αυτές που αναφέρθηκαν και αλλά και όσες δεν έχουν αναφερθεί.
Στόχος σου είναι να πάς εκεί που θα έχει περισσότερες ευκαιρίες για
δουλειά !!

ιφιγενεια
18.08.2012, 10:09
Ιφιγενεια να σου ευχηθω και εγω με τη σειρα μου με το καλο να ενωθει παλι η οικογενεια σας και να μη χρειαστει ποτε ξανα να περασετε αυτο το λουκι.
Ελπιζω τωρα να γινεις και εσυ μελος της παρεας εδω στο πατριωτακι ε?
:bravo_::bravo_1::bravo_1:

Φυσικα και θα γινω μελος της παρεας και σε ευχαριστω και εσενα για τις ευχες σου:yes:

georgeman
20.08.2012, 21:43
Με το καλό να έρθεις βρε γειτόνισα(το σπίτι που θα πάρετε είναι στον επόμενο δρόμο από το δικό μας) και βάλε πλώρη από τώρα να μαθεις Σουηδικά. Και να μην ξεχνάς "Η ΣΟΥΗΔΙΑ ΘΈΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ"

73leonardo
21.08.2012, 10:19
Καλημέρα σε όλους,

Δεν θέλω να φανει σαν διαφήμιση, νομιζω ότι πρέπει να ειπωθεί για τους άμεσα ενδιαφερομένους.

Η Q έχει βγάλει ένα πρόγραμμα στα καρτοκινητά της που με 5 ευρώ έχεις 100 λεπτα δωρεάν χρόνο προς κινητά και σταθερά όλων των Σκανδιναβικών χωρών. Αν η ανανέωση του χρόνου γίνει online σου δίνει επιπλέων 20 λεπτα δώρο.

Προτεινόμενα Online Πακέτα (http://www.wind.com.gr/gr/q/paketa-q/proteinomena-online-paketa/)

Νομίζω ότι είναι πολύ συμφέρων προσφορά για να μας καλούν τα αγαπημένα μας πρόσωπα.

Πάντα φιλικά
Βαγγέλης :victory:

maria-8
21.08.2012, 10:29
Ευχαριστω πολυ Βαγγελη:bravo_:
καλημερα!!!

ιφιγενεια
21.08.2012, 16:26
Γεια σου georgeman ευχαριστω για ολα και παλι ευχομαι εσυ και η οικογενεια σου να δειτε ολα τα καλα που επιθυμειτε!Η βοηθεια σου ειναι ανεκτιμητη απο τη πρωτη μερα.Μακαρι να ειμαστε γειτονες και θα μαθω και σουηδικα συντομα.ετοιμαζω τα τσιπουρα απο τωρα με καλο μεζε.Και η Ελλαδα θελει υπομονη οποτε ειμαι μαθημενη στα σκληρα!!!!!!!ευχομαι φετος τα χριστουγεννα ολοι μαζι να στολισουμε δενδρο.φιλια στην υπολοιπη οικογενεια και ανυπομονω να σας γνωρισω.χαιρετω και τα υπολοιπα πατριωτακια του φορουμ και καλη υπομονη.

georgeman
21.08.2012, 23:21
Μη γραφεις τέτοια βρε Εφη, με κανεις και κοκκινίζω!

saetron
22.08.2012, 15:38
ομορφα νεα βλεπω...οικογενειες που ξανασμιγουν και ολα παιρνουν τον δρομο τους...
με το καλο να ρθουν οι καινουριοι και να βολευτουν...

G.Ren
25.08.2012, 15:42
Καλησπέρα και μπαινω στο θέμα. Ετσι για να υπαρχουν και λιγα νέα απο τα βόρεια.
Βρισκομαι εδω και 1 εβδομάδα στο Pitea. Εχω ήδη περιγράψει πώς βρέθηκα εδώ. Ειμαι αρχιτεκτονας και μετά απο 4 μήνες ερευνας σε ολα τα μηκη και τα πλατη της σκανδιναβίας και φιλοξενίας απο πολυ καλους φίλους, με προσέλαβε εταιρεία μελετών με εδρες στο Lulea και Pitea. H εταιρεία μεσολάβησε να βρώ σπίτι πρώτο χέρι, το συμβόλαιο μου στάλθηκε με email (ημουν ελλαδα για 1 μηνα το καλοκαιρι) και όλα έγιναν σωστά και γρήγορα. (Εγώ στο μεταξύ απο το Pitea ουτε απ έξω δεν είχα περασει διοτι η συνεντευξη έγινε στο Λουλεο). Μου στάλθηκε η κάτοψη του σπιτιου και ολοι οι συνάδελφοι απο το γραφειο μου εδωσαν να καταλαβω οτι η περιοχη ειναι βολικη , διπλα στο κέντρο και καλή. Το διαμερισμα ειναι 62 τμ πολυ φωτεινο και ευρυχωρο, ολα σε αριστη κατασταση, με εναν καταπρασινο κηπο που βλεπουμε απο το μπαλκόνι του σαλονιου και σαουνα του συγκροτηματος που μπορουμε να την κλεισουμε οποτε θελουμε. Το ενοικιο 4951 κορωνες (συμπερ. Θερμανση, ζεστο νερο, πλυντηρια, κοινοχρηστα). Εχω γραφτει και στο Pitebo και οι καθημερινες ενημερωσεις μου δινουν να καταλαβω οτι η ευρεση σπιτιου ειναι πολυ ευκολη και σε καποιες περιπτωσεις (πιο μακρυα απο το κεντρο) πολυ πιο φθηνη απο το δικο μου. Τα παιδια στο SFI μου το επιβεβαιωσαν αυτο.
Παρκαρουμε στο δρομο (επιτρέπεται) αλλα μολις τακτοποιηθουν οι πινακιδες, οι απαραιτητες μετατροπές στο αμαξι ειναι: engine heater (motorvarmare βαλε Defa warm up sto youtube για να δεις τι ειναι)περιπου 700-1000 ευρω (αλλα θα το μαθω αναλυτικοτερα) και εξτρα προβολεις για ομιχλη. Ολες οι ανοιχτες οικιακες θεσεις σταθμευσης εχουν πριζες εδω και κοστιζουν περιπου 20 ευρω το μηνα (αυτο το συστημα δεν χρειαζεται απο στοκχολμη και κατω, εδω πιανει κρυο κ ειναι απαραιτητο)
Μετα απο ταξίδι 6 ημερων με το αυτοκινητο (απο Αθηνα) φθασαμε στο Pitea. Η διαδρομη μας: Αθηνα, Ηγουμενιτσα, καραβι στο Μπάρι, Φλωρεντια διανυκτερευση, αποφυγαμε ελβετια και πηγαμε απο αυστρια, Ανόβερο διανυκτ, Γκετεμποργκ διανυκτ, Sundsvall διανυκτ και την επομενη το πρωι ειμασταν Pitea. 4700 χλμ και μαζευοντας ολα τα χαρτακια απο βενζινες διοδιa, Vignette Austria και γεφυρες Δανιας (δεν πηραμε καραβακι, ολο οδικως το καναμε) ηρθε 700 Ευρω (με ford focus 2007). Οι διανυκτερευσεις εγιναν σε σπίτια φίλων, εκτος απο Ανόβερο που μειναμε στο Ibis Hotel (πολυ καλο)70 euro μαζι με το βραδυνο που φαγαμε στο ξενοδοχειο γιατι ειμασταν ψοφιοι. Η διαδρομη ήταν υπέροχη, οι δρόμοι απο Ιταλια αρχίζουν να τελειοποιουνται . Απο γερμανια δεν συναντησαμε ουτε λακουβα, εκτος απο μεγαλα εργα στους εθνικους δρομους του Μονάχου...μεγααααλα έργα και καθυστερηση 2 ωρων...Αυτο μόνο. Απαραιτητο το καλό navigator με χαρτες ευρωπης για να μην αγχωνόμαστε και να μπορεi ο συνοδηγος να χαζευει οσο θελει. Για ένα τετοιο ταξιδι μπες στο Viamichelin για να δεις τους χρονους και ο,τι αλλο θελησεις.
Ειμαστε 1 εβδομαδα εδω. Η πόλη ειναι πολύ ομορφη μεσα σε υπέροχη φύση. Οταν φθάσαμε ειχε 24 βαθμους (16 αυγουστου) και αυτη τη στιγμη 15 αλλα με πολυ ηλιο. Ο κοσμος ειναι πολυ φιλικος, η πόλη έχει τα πάντα. Μεγαλα supermarkets και γενικά όλα τα απαραιτητα μαγαζια ηλεκτρικων ειδων κλπ. Δυστυχως δεν έχει ΙΚΕΑ αλλα τα 2nd Hand και τα μαγαζια τυπου sova, EM, klp υπαρχουν ολα και σωζουν την κατασταση (αν και πολυ ακριβότερα) παντα υπάρχει και το blocket.se για καθε αναγκη. Τα μαγαζακια του κεντρου πολυ ομορφα και προσεγμενα, ενας κεντρικος δρομος με μαγαζια (φαντασου ενα μικρο προαστιο της αθηνας σε μεγεθος Δημου Βουλας ας πουμε) εχει σινεμα,εμπορικά κέντρα και μπαρακια (ειναι νωρις, δεν εχω ανακαλυψει ακομα πολλα να σας πω) . Εγω προσωπικά με τον συζυγό μου είμαστε πολύ ευχαριστημένοι σαν πρωτη αισθηση. Ο κοσμος ειναι πολύ φιλικός, οι συνάδελφοι κανουν τα πάντα για να αισθανθουμε ασφαλεις, η φυση προσφέρει απειρες δραστηριότητες ποδηλατα, κωπηλασίες, τρεξιμο κλπ και τα τοπία ειναι μοναδικά. Η πολή ειναι εξαιρετικά ασφαλής, δεν ειμαστε πολλοι οι ξένοι εδω...(στο sfi στην ταξη μου ειμαστε 10 ατομα) και ειναι απολαυστικη η ησυχια, η τάξη και η καθαριότητα. Εχει νέο κόσμο και γενικά όλο και οργανώνουν κάποια εκδήλωση. Ολα βρισκονται σε αποστασεις 20 λεπτων maximum. Επισης το Λούλεο που ειναι μεγαλυτερη πολη και εχει διεθνες αεροδρομιο, βρισκεται στα 35 λεπτα. Εχτές ελαβα απο το Pitea Kommun ενα ντοσιε καλοσωρίσματος με ολες τις πληροφοριες, ημερολογιο, χαρτες ,οδηγιες ανακυκλωσης και την καρτα παρκινγκ...α! εχει και wettex για τη σελα του ποδηλάτου (που θα πάρω σίγουρα γιατι οι διαδρομές είναι καταπληκτικές). Αυτά! Καλή τύχη σε όλους. Ολα οκ εδώ στο βορρά! Επόμενη ενημέρωση το χειμώνα.

ευανθια
25.08.2012, 15:57
Καλωσόρισες και πάλι στην Σουηδία G Ren !! Καλή αρχή στην νέα σας ζωή !!! :smile_:

sokratis-salonika
25.08.2012, 17:46
Καλησπέρα και μπαινω στο θέμα. Ετσι για να υπαρχουν και λιγα νέα απο τα βόρεια.
Βρισκομαι εδω και 1 εβδομάδα στο Pitea. Εχω ήδη περιγράψει πώς βρέθηκα εδώ. Ειμαι αρχιτεκτονας και μετά απο 4 μήνες ερευνας σε ολα τα μηκη και τα πλατη της σκανδιναβίας και φιλοξενίας απο πολυ καλους φίλους, με προσέλαβε εταιρεία μελετών με εδρες στο Lulea και Pitea. H εταιρεία μεσολάβησε να βρώ σπίτι πρώτο χέρι, το συμβόλαιο μου στάλθηκε με email (ημουν ελλαδα για 1 μηνα το καλοκαιρι) και όλα έγιναν σωστά και γρήγορα.
Καλή τύχη σε όλους. Ολα οκ εδώ στο βορρά! Επόμενη ενημέρωση το χειμώνα.

καλως πηγες και ευχομαι να σου πανε ολα καλα εκει...
ηθελα να σε ρωτησω ...
επειδη σε ενα μηνα δλδ τελη σεπτεμβριου ανεβαινω και εγω επανω με το αυτοκινητο ,(οχι πρωτη φορα και μαλιστα ανεβηκα -πριν ενα μηνα περιπου) ηθελα να σε ρωτησω...πρωφανως θα το κανεις με σουηδικα νοουμερα ε?
πες μου μηπως και γνωριζεις κατι παραπανω απο εμενα διοτι θα το κανω και εγω αυτο!!!
σ ευχαριστω και παλι σας ευχομαι να πανε ολα καλα!

vstrommer71
25.08.2012, 17:50
Οβερ,ανταποκριση απο Ελλαδα...
Ολα πανεμορφα,ζεστη να σκας ολη μερα,κουνουπια να μην ησυχαζεις,βρωμα απο τα σκουπιδια στους δρομους της πολης!
Πατρα,μια υπεροχη πολη για το καλοκαιρι!
Δεν βλεπω την ωρα να ανεβω πισω Στοκχολμη τελη Σεπτεμβρη
Skonto,καλως τα δεχτηκες την οικογενεια σου
Χαιρετισματα σε ολα τα παιδια και ωρες ωρες δυστυχως αν εχεις δει την ποιοτητα ζωης σε Σουηδικη πολη,εδω πραγματικα νομιζεις οτι εισαι σε καποια αφρικανικη πολη
ΠΟΛΛΗ ζεστη,εσκασα!
Τα σεβη μου....

skonto
25.08.2012, 18:02
Ευχαριστώ Γιάννη. Ακόμα δεν την έχω δεχθεί, αλλά που θα πάει όλο και μικραίνει ο καιρός που θάρθει αυτή η στιγμή.

ιφιγενεια
25.08.2012, 19:08
γεια σας πατριωτακια και απο εμενα πολλη ζεστη στο Βολο και πολλα προβληματα με τα φαρμακα και γενικοτερα πολλα χαλια.Δεν βλεπω τηωρα και τηστιγμη που θα φυγω και θα ησυχασω απο αυτο το αλλαλουμ.Στο φαρμακειο που εργαζομαι ολοι με ρωτανε ποτε φευγω και να αφησω τηλ. Μεχρι στιγμης εχω μαζεψει ολοκληρο καραβανι.αν μεινω λιγοακομα θα συμπληρωσω ολα τα λεωφορεια του κτελ.

G.Ren
25.08.2012, 22:40
http://www.transportstyrelsen.se/en/road/Importing-vehicles-and-verification-of-origin/Import-from-start-to-finish/

Αναλυτικα και στα αγγλικα, τα βηματα για αλλαγη πινακιδων. Μολις ολοκληρωσω τη διαδικασια θα ενημερωσω με αναρτηση.

καλως πηγες και ευχομαι να σου πανε ολα καλα εκει...
ηθελα να σε ρωτησω ...
επειδη σε ενα μηνα δλδ τελη σεπτεμβριου ανεβαινω και εγω επανω με το αυτοκινητο ,(οχι πρωτη φορα και μαλιστα ανεβηκα -πριν ενα μηνα περιπου) ηθελα να σε ρωτησω...πρωφανως θα το κανεις με σουηδικα νοουμερα ε?
πες μου μηπως και γνωριζεις κατι παραπανω απο εμενα διοτι θα το κανω και εγω αυτο!!!
σ ευχαριστω και παλι σας ευχομαι να πανε ολα καλα!

73leonardo
26.08.2012, 01:37
G.Ren καλησπέρα,

Ευχαριστούμε που μας χαρισες για ακόμα μια φορα τις εμπειρίες σου.

Σου εύχομαι ότι καλύτερο στην νέα σου πολη. Καλή αρχή.

Παντα φιλικά
Βαγγέλης

sokratis-salonika
26.08.2012, 02:11
Import from start to finish - Transportstyrelsen (http://www.transportstyrelsen.se/en/road/Importing-vehicles-and-verification-of-origin/Import-from-start-to-finish/)

Αναλυτικα και στα αγγλικα, τα βηματα για αλλαγη πινακιδων. Μολις ολοκληρωσω τη διαδικασια θα ενημερωσω με αναρτηση.!
σ ευχαριστω πολυ!

nasthan
26.08.2012, 22:29
Γεία σας κ απο μένα :) Λέμε να φύγουμε για Σουηδια ως τα Χριστούγεννα ... Εχει κανείς να μου πεί εντυπώσεις για την πολη Trollhattan ???

skonto
27.08.2012, 12:17
Ευανθίααααα !!!

Έκλεισα τα εισιτήρια. 15 Δεκέμβρη, 15:05 στην Arlanda με SAS απο Αθήνα.

Άντε να μαζευόμαστε, και κουράγιο για εως τότε.

Σπύρος

ευανθια
27.08.2012, 17:46
Επιτέλους Σπύρο !!:smile_:Με το καλό να τους δεχτούμε !!!

ευανθια
27.08.2012, 17:50
Καλωσόρισες στην παρέα μας nasthan!! Καλή επιτυχια να έχετε στην νέα σας ζωή !! Η πόλη πού γράφεις βρίσκεται νότια ? Μάλλον έχω περάσει από εκεί αλλά δεν έχω μείνει . Δεν έχω πληροφορίες να σου δώσω. Αν ξέρει κάποιος άλλος σίγουρα θα σου απαντήσει !!

nasthan
27.08.2012, 20:31
Γεια σου Ευανθια ... ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ... το Trollhattan απ οτι ειδα στο χάρτη είναι κοντά στη Νορβηγία και μια ώρα απο το Γκετεμποργκ ... είδα και κάποια βιντεάκια απο την πόλη στο youtube θέλω όμως αν μένει κανείς εκει να μου τα πεί απο πρώτο χέρι :) !!!

katbull
28.08.2012, 00:57
Καλησπέρα κι από εμένα!
με θυμάται κανείς? είχαμε παρατήσει την προσπάθεια μετά το Πάσχα λόγω κάποιων θεμάτων αλλά η επιθυμία να φύγουμε επανήλθε δριμύτερη! Ηρθε βλέπετε το εκκαθαριστικό και το 3 μας παιδί αποτελεί πλέον τεκμήριο!!!! Καλό ε? πρέπει να δώσουμε 2100 ευρώ...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο Οκτώβριος δεν είναι καλή εποχή για να ανέβει κανείς Σουηδία και να αρχίσει το ψάξιμο. Τιλέτε? Να περιμένουμε ως την άνοιξη? μακριά μου φαίνεται
Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους
Κατερίνα

maria-8
28.08.2012, 13:20
Καλησπέρα κι από εμένα!
με θυμάται κανείς? είχαμε παρατήσει την προσπάθεια μετά το Πάσχα λόγω κάποιων θεμάτων αλλά η επιθυμία να φύγουμε επανήλθε δριμύτερη! Ηρθε βλέπετε το εκκαθαριστικό και το 3 μας παιδί αποτελεί πλέον τεκμήριο!!!! Καλό ε? πρέπει να δώσουμε 2100 ευρώ...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο Οκτώβριος δεν είναι καλή εποχή για να ανέβει κανείς Σουηδία και να αρχίσει το ψάξιμο. Τιλέτε? Να περιμένουμε ως την άνοιξη? μακριά μου φαίνεται
Καλή δύναμη εύχομαι σε όλους
Κατερίνα

Σοβαρα μιλας? δηλαδη εγω που εχω τεσσερα θα πληρωσω 4200 για τα δυο επιπλεον? ποσο θα μας κοροιδεψει πια αυτο το κρατος, ποσο!!!
πριν μας δινανε επιδομα για να κανουμε τριτο παιδι και τωρα αποτελει τεκμηριο!!! ΕΛΕΟΣΣΣΣ!!!

skonto
28.08.2012, 15:30
Μαρία μου,

Η λογική του Ελληνικού κράτους είναι :

έχεις παιδιά ?? άρα μπορείς και τα τρέφεις. Και για να έχεις πολλά , άρα έχεις και πολλά λεφτά, άρα πρέπει να πληρώσεις.

Δέν έχεις παιδιά ??? άρα δεν έχεις και έξοδα, άρα σου περισσεύουν λεφτά, άρα πρέπει πάλι να πληρώσεις.

Σπύρος.

maria-8
28.08.2012, 15:46
Ναι αλλα τον καιρο που τα καναμε ηταν αλλιως τα πραγματα,
μια χαρα τα ταιζαμε και τα ντυναμε και ολα τα παιδια μας,
οταν πριν 2 χρονια καναμε εισπραξη στο μαγαζι 8.000 το μηνα τους χειμερινους μηνες
και καπακι μετα δυο χρονια ουτε 1.000 το μηνα δε φτανεις την ιδια σεζον
ε μετα πρεπει να παρουμε τα παιδια μας ολοι μας και να τα παμε στη βουλη να τους
τα αφησουμε εκει να τα ζησουν αυτοι!!
Αχ βρε Σπυρο τι τραβαμε ...

mariaz
29.08.2012, 18:18
Το βρήκα!!!
Έψαχνα αυτό το φόρουμ κ έκανα την ερώτηση μου σε άλλο.

Στην αρχή διάβασα για κάτι νούμερα (κόστος) μεταφορικής που ξαφνιάστηκα 700 κ 1000ευρώ θεωρούνται φυσιολογικά;;

skonto
29.08.2012, 21:35
Καλησπέρα Μαρία. Και καλώς όρισες.

Σχετικά με το 1ο σου Post. Το 99% των απαντήσεων στις ερωτήσεις σου βρίσκεται εδώ. Θέλει υπομονή να διαβάσεις όλα αυτά που έχουν γραφεί εδώ αλλα δεν έχεις άλλη λύση.

Σχετικά με το 2ο σου Post. Τι εννοείς όταν λές αν είναι πολλά τα 700 ή τα 1000 ευρώ ?. Τι θές να μεταφέρεις ?. Απο τον Εύοσμο στη Καλαμαριά π.χ. πόσο κοστίζει να μεταφέρεις μία τηλεόραση. Ελλάδα - Σουηδία είναι 4.000 χλμ. όχι 17. Σωστά ?

Αν πρόκειται να έρθεις για μεταπτυχιακό όπως λές, πάρε σε 2 βαλίτσες + 1 λάπτοπ, μόνο ότι χρειάζεσαι. Υπολόγιζε στο εισητήριό σου + 60 ( περίπου ευρώ ) το κόστος της 2ης βαλίτσας. Βάλε σε αυτές τις 2 βαλίτσες πράγματα έως 20-23 κιλά ( είναι πολλά μη τα βλέπεις λίγα ) και άφησε τον καναπέ σπίτι :smile_:

Ότι αγοράσεις εδώ θα σου βγεί λιγότερο απο την μεταφορική.

Σπύρος

mariaz
29.08.2012, 23:44
Γεια σ Σπύρο κ ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα!!!

Σίγουρα είναι όλα δε απλά απο κινητό δυσκολεύομαι λίγο :-/

Κ ναι έλεγα για Θεσσαλονίκη-Στοκχόλμη τα πόσα που έτυχε να δω στην αρχή αρχή..

Εγώ θέλω μόνο τα του γραφείου να πάρω..ουσιαστικά θέλω τα βιβλία μου τα οποία τα χρειάζομαι κιόλας για το μεταπτυχιακό κ γενικώς στη δουλειά μ..κ μόνο τα βιβλία μου είναι πάρα πολλά κιλά καθώς είναι δύο βιβλιοθήκες..:-(

Κατά τάλλα δεν είχα σκοπό να πάρω τπτ άλλο απο εδώ εκτός απο λάπτοπ κ μερικά ρούχα :-D όπως είπες!!

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση
Καλό βράδυ!!

skonto
30.08.2012, 20:29
Λοιπόν Μαρία εφόσον ο καναπές θα σου βγεί πιο ελαφρύς έχουμε και λέμε...

Το σχήμα, 2 βαλίτσες και 1 λάπτοπ ισχύει.
Για τις 2 βιβλιοθήκες α) είσαι σίγουρη ότι τα θές όλα τα βιβλία ? β) υπάρχουν μεταφορικές στη Θεσσαλονίκη που μεταφέρουν με το κυβικό και όχι με το κιλό, απο 90 ευρώ το κυβικό. 2 κυβικά βιβλία, εκτός του ότι είναι ασήκωτα είναι και περισσότερα απο 2 βιβλιοθήκες βιβλία.

Για την μεταφορική αυτή έχουν ήδη γίνει αναφορές. Νομίζω πως έχει παράδοση 1 ή 2 φορές το μήνα.

"... κος δημητρης απο Έδεσα.
τηλ.6932528018
γραφειο που συνεργαζεται Καλοχωρι θεσ/νικης
πραγματοποιει περιπου 1 φορα τον μηνα δρομολογιο προς σουηδια...
90 ευρω το κυβικο μετρο.." απο ένα παλαιότερο Post της Ελένης αν θυμάμαι καλά.

Σπύρος

nasthan
01.09.2012, 02:38
στο θέμα να ξεκινήσεις μια δικιά σου επιχείρηση (στυλ εστιατόριο-μπυραρια) υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία? εννοω γραφειοκρατεία - η π.χ να απαιτούνται υπέρογκα ποσά σε σχέση με την ελλάδα πάντα, που θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά???Τα ελληνικά εστιατόρια δουλεύουν επάνω ? Οι Σουηδοι τα προτιμούν ?

georgetattoo
02.09.2012, 17:51
στο θέμα να ξεκινήσεις μια δικιά σου επιχείρηση (στυλ εστιατόριο-μπυραρια) υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία? εννοω γραφειοκρατεία - η π.χ να απαιτούνται υπέρογκα ποσά σε σχέση με την ελλάδα πάντα, που θα λειτουργήσουν αποτρεπτικά???Τα ελληνικά εστιατόρια δουλεύουν επάνω ? Οι Σουηδοι τα προτιμούν ?

Αν και ειμαι λιγο καιρο Σουηδία, απο οτι εχω δει μιας και δουλευω και σε εστιατόρειο, το 80% των ανθρώπων τρώνε εξω τις καθημερινες μιας και υπαρχει και το lunch (12:00-13:00) διάλειμμα για φαγητό. Απο συζητήσεις με το αφεντικό μου μαλλον ειναι ευκολο να ανοιξει καποιος μαγαζι με ενα μικρό δανειο απο την τραπεζα μεχρι 300.000 ή 400.000 κορώνες. Χωρίς να βαλεις υποθήκη καποιο σπιτι ή τετοια όπως στην Ελλάδα. Συμβουλή μου.... αν εχεις καποιο άλλο επάγγελμα μην ασχοληθεις με μαγαζια. Πάνε κατευθείαν στο επάγγελμα σου να περνεις καθε μήνα ένα πολυ καλο μισθό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!! :smile_: Α και κατι άλλο... εδώ οι φόροι είναι αρκετα μαγαλοι και δεν ξερω αν μπορέσεις να αντεπεξέλθεις αν δεν εχεις και πολυ κοσμο. Ξέχασε το να κλέψεις την εφορία ή τα ένσημα του προσωπικου!!!!

Υ: Για περισσότερες πληροφορίες ας απαντήσει καποιος πιο παλιος απο μένα!!!

skonto
02.09.2012, 22:12
Έτσι είναι. Το να ανοίξεις μία οποιαδήποτε εταιρία στην Σουηδία μπορεί να φαίνεται εύκολη υπόθεση όμως δεν είναι. Διαδικασίες που δεν ξέρεις πως γίνονται, ποιοί μπορεί να είναι υπεύθυνοι, λογιστήρια και νόμοι, καθεστώς ανύπαρκτων επιταγών, δάνεια που για να σου δώσει η τράπεζα πρέπει ήδη να έχεις ένα αρκετά καλό και μακρύ ιστορικό, γλώσσα συννενόησης με τους πελάτες, γνώσεις περιοχής με καλό κόσμο ( πέρασμα ), ανταγωνισμός, πηγές φτηνών προμηθευτών .... ο κατάλογος είναι μεγάλος, δεν λέει να ξεκινήσεις επιχείρηση εδώ αν δεν μελετήσεις και δε μάθεις καλά την αγορά.

Είναι 1000 φορές προτιμότερο να δουλέψεις υπάλληλος. Οι νόμοι εδώ δεν παίζουν όπως στην Ελλάδα. Είναι πολύ αυστηροί. Πάς φυλακή με το παραμικρό, μαυρίζεσαι με το παραμικρό ( ακόμα και ένας απλήρωτος λογαρισμός του ρεύματος αρκεί για να πάς στον αντίστοιχο "Τειρεσία" ), θα είσαι στην συνείδησή τους ο/η "μετανάστης" και θα έχουν δίκιο. Θα ξέρουν ότι είσαι απο Ελλάδα, όταν διεθνώς η Ελλάδα κατηγορείται για διαφθορά και μαύρες εμπορικές τρύπες.

Μη το τολμήσεις. Το ρίσκο είναι τεράστιο.

Σπύρος

nasthan
02.09.2012, 23:10
Αν και ειμαι λιγο καιρο Σουηδία, απο οτι εχω δει μιας και δουλευω και σε εστιατόρειο, το 80% των ανθρώπων τρώνε εξω τις καθημερινες μιας και υπαρχει και το lunch (12:00-13:00) διάλειμμα για φαγητό. Απο συζητήσεις με το αφεντικό μου μαλλον ειναι ευκολο να ανοιξει καποιος μαγαζι με ενα μικρό δανειο απο την τραπεζα μεχρι 300.000 ή 400.000 κορώνες. Χωρίς να βαλεις υποθήκη καποιο σπιτι ή τετοια όπως στην Ελλάδα. Συμβουλή μου.... αν εχεις καποιο άλλο επάγγελμα μην ασχοληθεις με μαγαζια. Πάνε κατευθείαν στο επάγγελμα σου να περνεις καθε μήνα ένα πολυ καλο μισθό και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!! :smile_: Α και κατι άλλο... εδώ οι φόροι είναι αρκετα μαγαλοι και δεν ξερω αν μπορέσεις να αντεπεξέλθεις αν δεν εχεις και πολυ κοσμο. Ξέχασε το να κλέψεις την εφορία ή τα ένσημα του προσωπικου!!!!

Υ: Για περισσότερες πληροφορίες ας απαντήσει καποιος πιο παλιος απο μένα!!!

Δηλαδή το αφεντικό σου μπορεί να ανταπεξέλθει η δεν τα βγάζει πέρα με φόρου, μισθούς και όλα αυτά...Το θέμα είναι οτι το δάνειο δεν το σκέφτομαι καν...υπάρχει ενα κέφάλαιο ωστε να γίνει η κίνηση ... το θέμα είναι απο κόσμο τι λέει ...Αλλο επάγγελμα να ασχοληθώ δεν υπαρχει ...αυτό μόνο ... Φιλοι υπάρχουν στο σημείο που είναι να πάω ωστε να με κατατοπίσουν ...η κίνηση θα γίνει αφού παω και μάθω τη συμπεριφορά των κατοίκων στο θέμα φαγητού-ποτού και εννοείται δεν πάω με την προοπτικη της λαμογιάς και της αρπαχτης...τωρα τη γλώσσα την μαθαίνουμε με ταχύρυθμα ...ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις ...οτιδήποτε αλλο ευπρόσδεκτο...κυριώς αν είναι αποτρεπτικο!!! για να γνωρίζουμε τις κακοτοπιές και τις δυσκολίες ...

georgetattoo
03.09.2012, 00:56
Δηλαδή το αφεντικό σου μπορεί να ανταπεξέλθει η δεν τα βγάζει πέρα με φόρου, μισθούς και όλα αυτά...Το θέμα είναι οτι το δάνειο δεν το σκέφτομαι καν...υπάρχει ενα κέφάλαιο ωστε να γίνει η κίνηση ... το θέμα είναι απο κόσμο τι λέει ...Αλλο επάγγελμα να ασχοληθώ δεν υπαρχει ...αυτό μόνο ... Φιλοι υπάρχουν στο σημείο που είναι να πάω ωστε να με κατατοπίσουν ...η κίνηση θα γίνει αφού παω και μάθω τη συμπεριφορά των κατοίκων στο θέμα φαγητού-ποτού και εννοείται δεν πάω με την προοπτικη της λαμογιάς και της αρπαχτης...τωρα τη γλώσσα την μαθαίνουμε με ταχύρυθμα ...ευχαριστώ παιδιά για τις απαντησεις ...οτιδήποτε αλλο ευπρόσδεκτο...κυριώς αν είναι αποτρεπτικο!!! για να γνωρίζουμε τις κακοτοπιές και τις δυσκολίες ...
Οπως είπε και ο Skonto το θέμα εδω στην Σουηδία ειναι οτι δεν μπορεις να κλέψεις απο ενσημα και εφορίες όπως στην Ελλάδα, εδω σε μαυρίζουν κατευθείαν και μετα παπαλα... Το μόνο που μπορεις να κανεις είναι να μην πληρώνεις τους εργαζομενους αυτα που τους αντιστοιχούν!!! Αν διαβασες και τα τελευταια μου post εγω εκει δουλέυω σχεδον τζαμπα!!! Δεν ξερω αν θα τα εβγαζε περα αν πλήρωνε κανονικα αλλα το θέμα επιχειρηση ειναι μεγαλη κουβέντα...

nasthan
03.09.2012, 02:47
Οπως είπε και ο Skonto το θέμα εδω στην Σουηδία ειναι οτι δεν μπορεις να κλέψεις απο ενσημα και εφορίες όπως στην Ελλάδα, εδω σε μαυρίζουν κατευθείαν και μετα παπαλα... Το μόνο που μπορεις να κανεις είναι να μην πληρώνεις τους εργαζομενους αυτα που τους αντιστοιχούν!!! Αν διαβασες και τα τελευταια μου post εγω εκει δουλέυω σχεδον τζαμπα!!! Δεν ξερω αν θα τα εβγαζε περα αν πλήρωνε κανονικα αλλα το θέμα επιχειρηση ειναι μεγαλη κουβέντα...

Ρε παιδια γιατι να κλέψω ενσημα και εφορία ? δεν ανεβαίνω μ αυτή την προοπτική ... η αποψη του skonto ειναι να μην το τολμησω για κάποιους λόγους που αναλύει και έχει δίκιο οτι χρειάζονται όλα αυτά ... Τώρα εστω οτι αυτά τακτοποιούνται -δάνεια δεν υπάρχουν , λογιστες κλπ θα βρεθουν εκει (θα κάνω το μαγαζί με το φίλο μου που είναι ηδη 6 χρόνια σουηδία και αυτός γνωρίζει ανθρώπους εκεί) ... πως βλέπετε την προοπτική με όλα αυτα τακτοποιημένα? ... ποιες είναι κυριως οι συνήθειες του κόσμου σε σχεση με το φαγητο εκει ? ποια μαγαζια εχουν πετυχει και εχουν συνέχεια κόσμο ?
Υπάρχει βέβαια και η σκέψη να μην γίνει εστιατόριο αλλα καφετέρια ...τι θα ηταν καλυτερο πιστευετε??? Sorry ρε παιδια που σας κουράζω και ίσως βγαίνω κ λίγο εκτος θέματος αλλα η αγωνια μου ειναι μεγαλη κ μετράει ακομα κ η παραμικρη πληροφορια ...Ευχαριστω

ευανθια
03.09.2012, 07:55
nasthan καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας !!
Θέλω να σου πώ ότι οι σουηδοί τρώνε πολύ , είναι βλέπεις και το lunch που ο κόσμος να χαλάσει θα σταματήσουν απο τις δουλειές τους για να φάνε γύρω στις 12 με 13.00.

Τις διαδικασίες ακριβώς δεν τις ξέρω αλλά σίγουρα δεν θα είναι πολύπλοκες και χρονοβόρες όπως στην ελλάδα !!

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το σουηδικό κράτος βοηθάει τις επιχειρήσεις και δεν κοιτάει να τις εξαφανίσει όπως στην πατρίδα μας !!

Με πολύ προσεκτικές κινήσεις προχώρα !!!!!!

vstrommer71
03.09.2012, 11:10
Εγω παντως συμφωνω με την κινηση
Ανοιξτε μαγαζι,καλη κινηση και εμεις εδω θα ειμαστε να βοηθαμε την καταναλωση!
Απο την μικρη εμπειρια μου βλεπω οτι οι Σουηδοι λατρευουν γενικα τις ξενες κουζινες και αν ποιοτητα και τιμες ειναι καλες,πιστευω οτι θα πιασει

anastasia v.
03.09.2012, 14:21
Aντε και αν θες σερβιτορα εδω ειμαι....

ιφιγενεια
03.09.2012, 17:51
καλησπερα πατριωτακια στις 15 Δεκεμβρη ημερα σαββατο και ωρα 12:25 ανεβαινω και εγω με το γιο μου με το καλο.στο φουλ του χειμωνα.αντε να δουμε!!!!!!!!!

skonto
05.09.2012, 13:20
Και για να συμπληρώσω το παραπάνω Post της γυναίκας μου ( Ιφιγένεια ) να πώ ότι απο σήμερα πλέον ΔΕΝ θα υπάρχει και το άγχος του σπιτιού και της μετακίνησης απο δωμάτιο σε δωμάτιο. Μόλις μου ανακοίνωσαν ότι είμαι κάτοχος ενός διαμερίσματος 1ο χέρι :victory:.

Μετά απο 8 μετακινήσεις επιτέλους η 9η θα είναι και η τελική.

Σπύρος

georgeman
05.09.2012, 14:14
1) Να τα εκατοστησετε και να δειτε τον γιο σας οπως επιθυμειτε! (αυτο για την 13 επετειο γαμου)
2)Μολις ανεβεις Εφη μην ξεχασεις να φερεις χωριατικα λουκανικα για να κανουμε μια γκριλα αλλο πραμα. Να δουν τι σημαινει Ελληνικο κορβ!!!
(Και μακρυ και νοστιμο)

ευανθια
05.09.2012, 15:15
Σπύρο επιτέλους !!!! Μπράβο για το σπίτι , τέλος η ταλαιπωρία !!!! Αντε με το καλό να έρθει και η Ιφιγένεια με το παιδι !!!!! Για την επέτειό σας , σας εύχομαι να τα χιλιάσετε , και από δώ και πέρα να είναι η ζωή σας γεμάτη ευτυχισμένες στιγμές !!!_friends::smile_:

gio75
05.09.2012, 18:24
:bravo_1:Μπραβο Σπυρο...τα καταφερατε τελικα...και τι μαγικο...θα κανετε και χριστουγεννα ολοι μαζι...μπραβο σας γιατι το αξιζετε πραγματικα!!!Καθε ευτυχια σας ευχομαι..._friends:

ιφιγενεια
05.09.2012, 19:07
Γεια σε ολη την παρεα ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας και σας υποσχομαι οταν ανεβουμε ενα τσιμπουσι αλλο πραγμα.Οσο για τα λουκανικα georgeman δεν το συζητω!!!!!!!!!!!!Αυτα τα χριστουγεννα θα ειναι πολυ ξεχωριστα και ιδιαιτερα.Ανυπομονω!!!!!!!!!

G.Ren
05.09.2012, 19:57
Working in Sweden | Crossroads (http://stockholmcrossroads.se/en/article/working-in-sweden/)

Crossroads

Πληροφορίες και στήριξη σε αλλοδαπούς μετανάστες της ΕΕ

...αρκετα κατατοπιστικο...ειδικο για ευρωπαιους μεταναστες.

katbull
10.09.2012, 16:27
Καλησπέρα,
κλείσαμε εισιτήρια για 08/10 για Stockholm skavsta και μαζεύουμε όλη την χαρτούρα!
σας παρακαλώ θυμήστε μου που θα μου χρειαστεί η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας και αν πρέπει να είναι μεταφρασμένη (δεν μπορώ να βρω το ποστ που το χα διαβάσει) και αν τελικα αρκεί μόνο η ευρωπαική κάρτα ασθενείας ή χρειάζεται και το έντυπο Ε106.
Ακόμη επειδή πρόκειται να πάμε κατευθείαν γκετεμποργκ ποιο τρένο ή άλλο είδος μεταφοράς συμφέρει?
Σας ευχαριστούμε για την βοήθεια
Γιώργος - Κατερίνα

ellimorandosg
10.09.2012, 19:17
γεια σας παιδια και απο μενα .... ειμαι 3 μηνων εγκυος και ο αντρας μου απολυθηκε πριν 3 μερες απο την δουλεια του σκεφτομαστε να φυγουμε Σουηδια που εχουμε καποιον γνωστο απλα εχω καποια ερωτηματα.... Πρωτον τι με συμφερει καλυτερα να παντρευτουμε και να παμε στην Σουηδια ή να ειμαι ανυπαντρη και απλα να γεννησω εκει;;; Αν δεν ειμαι παντρεμενη πως μπορω να παρω 5 χρονια βιζα διαμονης αφου στην αρχη δεν θα μπορω να δουλευω;;; Μου εχουν πει ακομα οτι υπαρχουν πολλες ελληνικες εταιρειες στην Σουηδια για δουλεια ειναι αληθεια;;; και κατι τελευταιο στην Σουηδια αυτος ο φιλος μενει Στοκχολμη επειδη ειναι δυσκολο ομως εκει να βρουμε διαμερισμα χωρις συγκατοικους υπαρχει καποια επαρχια εκει διπλα που θα μπορουμε να μεινουμε;;;

jimathens
10.09.2012, 19:30
γεια σας παιδια και απο μενα .... ειμαι 3 μηνων εγκυος
και ο αντρας μου απολυθηκε πριν 3 μερες απο την δουλεια του σκεφτομαστε να φυγουμε Σουηδια...

Καλησπέρα ellimorandosg κ καλώς ήρθες στην παρέα μας..._friends:
Καλή λευτεριά να έχεις κ η ζωή να σας τα φέρει όλα δεξιά...!!!:yes::victory::kouragio:

ellimorandosg
10.09.2012, 19:41
να σαι καλα .... απλα φοβαμαι το μελλον δεν ξερω ποια θα ειναι η καλυτερη επιλογη να μεινω ελλαδα ή να φυγω σουηδια... αν δεν ημουν εγκυος θα πηγαινα να δοκιμαζα χωρις αναστολες τωρα ομως ειναι δυσκολα

argiris80
11.09.2012, 00:02
Καλησπέρα σε όλους,
ονομάζομαι Αργύρης είμαι 32 ετών,παντρεμένος κ έχω μία κορούλα.
Διαβάζω αρκετούς μήνες τις εμπειρίες σας,τα προβλήματα σας κ τις εξελίξεις που έχετε στον αγώνα που λέγεται ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ... αλλά γράφω για πρώτη φορά.
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για την μεγάλη βοήθεια κ τις πολύτιμες πληροφορίες που προσφέρετε ανιδιοτελώς!Επίσης θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους εσάς που πήρατε την απόφαση κ προσπαθήσατε για μία καλύτερη ζωή,ανεξαρτήτου αποτελέσματος!
Μέχρι το τέλος του έτους προγραμματίζω να ακολουθήσω κ εγώ τα βήματα σας κ γι'αυτό θα ήθελα όποιος φίλος-η σκέφτεται το ίδιο να επικοινωνήσει μαζί μου,να ανταλλάξουμε απόψεις κ την οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vstrommer71
11.09.2012, 13:37
Μια γρηγορη ερευνα:Απο το Skavsta Στοκχολμη κεντρικο σταθμο κι απο εκει express λεωφορειο για Γκετεμποργκ,η Swebuss κανει δρομολογια

kelaino
11.09.2012, 16:41
Μια γρηγορη ερευνα:Απο το Skavsta Στοκχολμη κεντρικο σταθμο κι απο εκει express λεωφορειο για Γκετεμποργκ,η Swebuss κανει δρομολογια

Όχι, μη, σε καμιά περίπτωση!!! Αρκεί να πάνε στο Νyk'o'ping, την πόλη έξω από την οποία βρίσκεται το Σκάβστα και από έχει λεωφορείο για Γοτθεμβούργο.
Το λεωφορείο Στοκχόλμη - Γοτθεμβούργο περνάει από το Nyk'o'ping. Οπότε, καταλαβαίνετε, θα πάει άσκοπα πέρα-δώθε, ξοδεύοντας χρόνο και χρήμα άδικα.

vstrommer71
11.09.2012, 19:37
Tωρα το ειδα,εχεις δικιο,απολογουμαι.Λεοφωρει ο για Nykoping και μετα αλλο για Γιετεμπορι
(Πρεπει να παιζει και τραινο δες SJ.se)

katbull
11.09.2012, 22:59
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, γενικώς επειδή σκοπεύουμε να γυρίσουμε κάμποσες πόλεις αναζητώντας δουλειά, τι συμφέρει πιο πολύ τρένο ή λεωφορείο?

kelaino
12.09.2012, 10:18
Λεωφορείο. Κοίτα τη http://www.swebus.se/ , πηγαίνει σχεδόν σε όλες τις μεγάλες και μεγαλούτσικες πόλεις. Πάνω δεξιά στη σελίδα έχει κάτι σημαιάκια, πατάς το αγγλικό για αγγλικά.

elenitsa2012
12.09.2012, 10:30
καλημέρα και από μένα.
επειδή έκανα το δρομολογιο αυτό τον Ιούλιο(Θεσσαλονικη-Skavsta) και μετά ήθελα να πάω στο Γκετεμποργκ,έκανα το εξής:
Μπαίνεις στο site sj.se που ειναι τα τρενα τους και βαζεις δρομολογιο Stockholm Skavsta--Gothenburg.
Σου βγαζει απο μόνο του τη διαδρομη και στο εισητηριο περιλαμβανεται η μεταφορα με λεωφορειο και το τρενο.Εσυ απλά τα εκτυπωνεις και τα δειχνεις στον οδηγο.Α το ταξιδι ειναι σε 3 σκελη:
λεωφορειο απο Skavsta για Nykoping
λεωφορειο απο Nykoping για Katrineholm(όπου ειναι κ ο στθμος των τρενων)
τρενο απο Katrineholm για Goteborg
Θα σου βγαλει και τη διαρκεια ,την ωρα που θα παρεις το καθε μεσο.ειναι κατατοπιστικοτατο.εμεις που πρωτη φορα το καναμε ,δε χρειαστηκε καν να ρωτησουμε καποιον.απλα εχεις το νου σου στον αριθμο λεωφορειου που πρεπει να παρεις!καλη τυχη

elenitsa2012
12.09.2012, 10:32
το λεωφορειο τους ειναι πιο οικονομικο απο το τρενο.το τρενο συμφερει μονο αν εχεις κλεισμενα εισητηρια απο 1-2 μηνες πριν

ellimorandosg
12.09.2012, 13:15
παιδια γεια σας σε ποια πολη της Σουηδιας ειναι καλυτερα να πας για να μεταναστευσης ... ( εννοω καλυτερα και σε θεμα δουλειας, σπιτιου , τιμες, ενοικια κλπ)

G.Ren
12.09.2012, 20:01
παιδια γεια σας σε ποια πολη της Σουηδιας ειναι καλυτερα να πας για να μεταναστευσης ... ( εννοω καλυτερα και σε θεμα δουλειας, σπιτιου , τιμες, ενοικια κλπ)
Σε όποια πόλη βρείς δουλειά χαχα!. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής της πόλης διότι υπάρχουν 2 παράγοντες καθοριστικοι για να ζήσεις.1) Εργασία 2) Σπίτι. Δυσκολα και τα δύο να βρεθούν σε μια χώρα που δεν εχεις γνωστους, δεν μιλας τη γλώσσα και το καθεστως ενοικιασης δεν εχει σχεση με το ελληνικο. Εταιρειες που νοικιαζουν διαμερισματα με σειρα προτεραιοτητας (την οποια παιρνεις μόνο εάν εχεις δουλεια) καθως και δευτερο χερι διαμερισματα (υπό την ιδια προυπόθεση συνηθως). Που είναι πιό ευκολο λοιπον να βρω και τα δύο? Δυσκολη απάντηση. Τα σίγουρα ωστόσο ειναι τα εξής. Στη Στοκχόλμη, Γκέτεμποργκ αντε και Μάλμε γίνεται χαμος απο κόσμο, δύσκολο να βρεις σπιτι (οχι αδυνατο, αλλα χρονοβόρο) και τα λεφτα που μπορει να εχεις για τον πρώτο καιρό τελειωνουν οσο ο χρονος τρεχει. Αντε και βρισκεις μια δουλεια «οτιναναι»....και σπίτι? Που θα μένεις? Μαζί με άλλους 10? Δυσκολη η ζωη έτσι. Θα το ρίξεις στα δακρυβρεχτο μπαγλαμαδακι σαν τον κυρ Τηλεμαχο....Mετα δουλευοντας δεν θα εχεις χρονο για να ψαξεις νεο καλυτερο σπιτι και "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" που λενε. Εαν ειναι να κάνεις μια δουλειά «οτιναναι» καλύτερα λοιπον να την κάνεις σε μια επαρχία που θα ειναι πιό ευκολο να βρείς προσωρινο σπίτι, η ζωη ειναι πιό φθηνη, θα κάνεις γρήγορα γνωστούς και θα μπείς στη «σειρα προτεραιότητας που λέγαμε» για 1ο χερι συμβόλαιο. Εχε στο μυαλο σου οτι εαν δεν μιλας τη γλωσσα δεν υπάρχουν πολλες επιλογες εργασιας για τον πρωτο καιρο. Η δουλεια στην αρχη σε διαλέγει, δεν την διαλέγεις, αν και η προσωπικη μου εμπειρια δειχνει οτι αξιζει να προσπαθησεις ψαχνοντας αυτο που θελεις. Μπορει να είσαι και τυχερος, αλλα για την πλειοψηφια ισχυουν συνηθως τα εξης. Χειρονακτικες ως επι το πλειστον και ισως δουλειες που δεν ειχες φανταστει οτι θα εκανες (παλιά αυτο) , κάπου που δεν θα χρειαζεται να ερχεσαι σε επαφη με πελατες κλπ αφου δεν θα καταλαβαινεις γρι (ισως και μπροστα απο εναν υπολογιστη πχ). Ψυχραιμία λοιπον. Ειναι απλά μια «φάση» μεχρι να μάθεις να συνεννοείσαι (θελει διάβασμα παιδες) και να μπορεις να προσφερεις τις υπηρεσιες και της ικανοτητες σου στη εργασια που επιθυμεις. Καλό είναι να μην σε πιάνει το παράπονο , ειναι αρχη σε μια ξένη χώρα και ειναι φυσικό να ζορίζεσαι. Εισαι ηδη πολυ γενναιος που το αποφασισες και εκανες το βημα να ερθεις. Εαν πάλι εχεις μια εξειδικευση (πανεπιστημιο κλπ) ισως να ειναι ευκολοτερα τα πραγματα αναλογα με το αντικειμενο. Ολα ειναι θέμα σχεδιασμου αλλα και τυχης. Βασικο:Οταν ακους “επαρχία” μην φανταζεσαι κατι σε ελληνικη επαρχια. Στη Σουηδια η οργάνωση υπάρχει παντου (υπηρεσιες, αγορες, νοσοκομεια, ΜΜΜ κλπ) και δεν θα σου λειψει τίποτε. Δεν ειναι βεβαια κοσμοπολιτικα οπως στις «μεγάλες πόλεις» αλλα εχουμε ολο τον καιρο να κανουμε τουρισμο αφου βρουμε στεγη και εργασια. Σωστα? Εαν θελεις καλο καιρο, καπνιζεις όπου βρεθεις , πίνεις τις καθημερινές, σου αρεσουν τα μπουζουκια και να περνάς με κόκκινο, ισως πρεπει να το ξανασκεφτεις , μάλλον η Σουηδία δεν είναι για σένα :-). Το τι θα βρει κανεις στη Σουηδία να αγαπήσει εξαρταται σε μεγάλο βαθμό απο τις προσδοκίες με τις οποίες έχει ερθει . Εγω αυτο που εχω να συμβουλευσω ειναι. Καθαρη σκέψη, ανοιχτό μυαλό και ας δεχτούμε αυτα που μπορει να μας τυχουν σαν περιπέτεια και σπάνια εμπειρία ζωης και οχι σαν κάτεργο. Α! Και καλό ειναι να επισκεφθεις τα sites των διάφορων Δήμων, ειναι πολύ κατατοπιστικά σχετικά με το τι θα βρεις στην πολη τους. Χαιρετω!

skonto
12.09.2012, 22:03
Σε όποια πόλη βρείς δουλειά χαχα!. Δεν υπάρχει η πολυτέλεια επιλογής της πόλης

Σωστή η G.Ren. Τα είπες όλα !

Σπύρος

katbull
12.09.2012, 22:48
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!! με βοήθησαν πολύ...

lucita
13.09.2012, 00:45
Καλησπέρα σας και από εμένα. Έχω ξαναεπικοινωνήσει μαζί σας στο παρελθόν και οι απαντήσεις σας ήταν κατατοπιστικότατες και με βοήθησαν πολύ.Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Επειδή τον προσωπικό αριθμό δε με βλέπω να τον παίρνω σύντομα μέσω δουλειάς επειδή είναι απαραίτητη η γνώση των σουηδικών και έχω λίγο καιρό που έχω αρχίσει να μαθαίνω,σκέφτηκα να παω στην εφορία τους με χαρτί από τράπεζα που έχω καταθέσεις σην Τράπεζα.Τι ακριβώς θα ζητήσουν ξέρετε?και στο συγκεκριμένο βιβλιάριο είμαι εγώ και ο πατέρας μου.Θα πρέπει να φαίνομαι μόνο εγώ ως κάτοχος του βιβλιαρίου;Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?Γιατι ότι χρειαστεί από χαρτιά μπορεί ο πατέρας μου από Ελλάδα να τα ετοιμασει κ να τα στείλει με ένα γνωστό μου που έρχεται Σουηδία σε μια εβδομάδα,για αυτο οι γνώσεις σας θα με βοηθήσουν πολυ!Μήπως να πήγαινα να ρωτήσω και ε΄δω στην εφορία τους?Περίπου με πόσο χρηματικο ποσό σου δίνουν τον προσωπικο αριθμό?Γιατί απο ότι μου είπαν 15000 δεν τουσ φτλανει θέλουν να έχεις και πρόσληψη.Πρέπει να είναι μεγαλύτερο χρηματικό ποσό?Θα το δεχτούν μόνο αυτο?Ευχαριστώ εκ των προτέρων

bill66
13.09.2012, 10:24
Την προηγούμενη εβδομάδα ρώτησα στην εφορία και μου απάντησαν ότι μόνο με συμβόλαιο με εργοδότη παίρνεις νούμερα και αυτό να είναι τουλάχιστον για ένα χρόνο γιατί αλλιώς σου δίνουν προσωρινά νούμερα.
Μαθήματα σουηδικών αρχίζουν στις 18/9 στο Crossroads στις 9:00 πμ, και γράφεσαι εκείνη τη στιγμή, επίσης μου έδωσαν από εκεί μια λίστα από άλλες < υπηρεσίες> ( δεν ξέρω πώς να το γράψω) που κάνουν δωρεάν μαθήματα σουηδικών. Επίσης υπάρχει και μια ελληνική κοινότητα που κάνει μαθήματα στο κέντρο της Στοκχόλμης.

Βασίλης

lucita
13.09.2012, 10:47
ok σε ευχαριστώ για την απάντησή σου θα το ψάξω εκτενέστερα. Ευχαριστώ και για τα δωρεάν μαθήματα σουηδικών γιατί σκεφτόμουν να πήγαινα folkuniversitet αλλα αφού τόσοι κάνουν δωρεάν μαθήματα και αυτό είναι πολύ ακριβό. Σου είναι εύκολο να μου στείλεις το λινκ για το croosroads και τα μαθήματα που γίνονται γιατί μπήκα στο σάιτ τους και δε βρήκα κάτι. Ή μήπως πρέπει να έρθω εγώ σε επικοινωνία μαζί τους? ευχαριστώ πολυ και πάλι

bill66
13.09.2012, 19:50
Πιστεύω ότι μια επίσκεψη είναι το καλύτερο και αύριο (Παρασκευή) νομίζω ότι θα είναι εκεί και μια ελληνίδα. Έχουν πολλά πράγματα που δεν τα γράφουν στο site.
Βασίλης

Georgia9
13.09.2012, 23:23
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αυτό το λεξικό PERIZITITO: Σουηδο-ελληνικό, ελληνο-σουηδικό λεξικό: Συλλογικό έργο: Καλοκάθη: Βιβλία: 9789603963073 (http://www.perizitito.gr/product.php?productid=17536) . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό. Βλέπω όμως στο συγκεκριμένο δεν έχει γίνει καλή κριτική. Το έχει κανείς? Και ποιό θα συστήνατε εσείς?? _bye:

jannis
14.09.2012, 11:38
Καλησπέρα σε όλους! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς αυτό το λεξικό PERIZITITO: Σουηδο-ελληνικό, ελληνο-σουηδικό λεξικό: Συλλογικό έργο: Καλοκάθη: Βιβλία: 9789603963073 (http://www.perizitito.gr/product.php?productid=17536) . Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποιο, αλλά θέλω να είμαι σίγουρη οτι θα είναι καλό. Βλέπω όμως στο συγκεκριμένο δεν έχει γίνει καλή κριτική. Το έχει κανείς? Και ποιό θα συστήνατε εσείς?? _bye:

Lexin (http://lexikon.nada.kth.se/lexin/)

Digitala spret - Lnkar fr SFI - Svenska fr invandrare - Sprkvningar och grammatik (http://www.digitalasparet.se/)

Minos
14.09.2012, 12:09
Συνεχίζονται τα σουηδικά μαθήματα για νέους μετανάστες
Συνεχίζονται τα δωρεάν σουηδικά μαθήματα στους νέους μετανάστες από την ελληνική κοινότητα Στοκχόλμης! « ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ (http://ellinesstinssouidia.wordpress.com/2012/09/14/%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B5%CF%87%CE%AF%CE%B6%CE%BF%C E%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE/)

Georgia9
15.09.2012, 19:43
Lexin (http://lexikon.nada.kth.se/lexin/)

Digitala spret - Lnkar fr SFI - Svenska fr invandrare - Sprkvningar och grammatik (http://www.digitalasparet.se/)
Άρα μάλλον δε χρειάζεται να πάρει κανείς έντυπο λεξικό.. :yes:
Για όσους από Αθήνα ενδιαφέρονται για μαθήματα σουηδικών, ετοιμάζονται τμήματα από το πανεπιστήμιο Αθηνών, πληροφορίες http://www.uoa.gr/fileadmin/user_upload/PDF-files/panepistimiakes-monades/program_didaskal_glwswn_2012-13.pdf

Georgia9
15.09.2012, 19:55
Εγώ προς το παρόν συνεχίζω το διάβασμα του φόρουμ, για να προετοιμαστώ όσο γίνεται καλύτερα..! :smile_: Πιστεύω μέχρι να μπορέσω να έρθω να μην δυσκολέψουν πάρα πολύ τα πράγματα...(για καλοκαίρι του 13 το βλέπω). Πάντως όταν έρθω, θα ήθελα να γνωρίσω όλα τα παιδιά που γράφουν και ενημερώνουν και εμάς που ενδιαφερόμαστε για τη ζωή εκεί! Μας μεταδίδετε αισιοδοξία και όρεξη για ζωή, όσο δύσκολα κι αν είναι τα πράγματα! Και βέβαια καταλαβαίνω πως η ζωή στη Σουηδία θέλει αγώνα (όπως παντού) αλλά ο αγώνας σου κάποια στιγμή θα δικαιωθεί αν επιμείνεις.. Σε αντίθεση με την ταλαίπωρη χώρα μας, που αναγκαζόμαστε πλέον να αφήσουμε.. :no:
Anyway, παιδιά να περνάτε καλά, χαιρετισμούς από Ελλάδα!! _friends:_bye:_

ευανθια
15.09.2012, 19:59
Νάσαι καλά Γεωργία !! Κοίτα να προετοιμαστείς όσο μπορείς καλύτερα !!!!!!!:smile_:_friends:

katbull
17.09.2012, 22:43
Καλησπέρα και πάλι!
πείτε μου σας παρακαλώ πως γράφω την διεύθυνση αν φιλοξενούμαι από κάποιον
c/o και το όνομα του και μετά το δικό μου?

skonto
18.09.2012, 12:58
Καλημέρα.

Πρώτα απ' όλα - ΟΛΑ - στα Σουηδικά.

Διεύθυνση οδός αριθμός
Περιοχή - ΤΚ

Όνομα ιδιοκτήτη
C/O το όνομα του φιλοξενούμενου

ευανθια
18.09.2012, 14:31
Εγώ έγραφα πρώτα το όνομά μου ,
μετά c/o το όνομα αυτού που είχε το σπίτι
Και τέλος διεύθυνση. ΤΚ, και περιοχή

skonto
19.09.2012, 20:26
Σε μία κουβέντα που είχα σχετικά με τα δικαιώματα που πρέπει να πληρώνει κάποιος στο κράτος αν έχει τηλεόραση στο χώρο κατοικίας του, πήρα μέχρι στιγμής 3 διαφορετικές απαντήσεις . Στίς 1.000 , 2.000 και 5.000 κορώνες το χρόνο.

Επειδή εδώ αισθάνομαι οτι πρέπει να δουλεύω και να ζώ με το Σουηδικό τρόπο ζωής, άρα πρέπει να συμμετέχω ενεργά στους φόρους, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με ενημερώσει για το πόσο είναι το ακριβές ποσό, προκειμένου να το προσθέσω στα έξοδά μου, και να οργανωθώ καλύτερα.

Στο νέο διαμέρισμα που θα πάω στο Enkoping οποσδήποτε θα αγοράσω μια τηλεόραση και θα βλέπω και εγώ όπως όλος ο κόσμος. Βέβαια το αν όλος ο κόσμος πληρώνει ή όχι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω να είμαι σωστός, και να αφήσω πίσω μου τις "μαγκιές" της Ελλάδας.

Σπύρος

Minos
19.09.2012, 21:20
Στα ελληνικά http://www.radiotjanst.se/Documents/Other_languages/Grekiska.pdf
Avgiften - Radiotj (http://www.radiotjanst.se/sv/Avgiften/)
http://www.radiotjanst.se/Documents/Other_languages/Lattlast_svenska2012.pdf
Είναι 519 κορώνες το τρίμηνο, 2076 κορώνες τον χρόνο. Αν δεν πληρώνεις και σε πιάσουν (κάνουν ελέγχους, κάνουν μιά εκτίμηση πόσο καιρό έβλεπες δωρεάν και πληρώνεις και ένα μεγάλο πρόστιμο).

Σε μία κουβέντα που είχα σχετικά με τα δικαιώματα που πρέπει να πληρώνει κάποιος στο κράτος αν έχει τηλεόραση στο χώρο κατοικίας του, πήρα μέχρι στιγμής 3 διαφορετικές απαντήσεις . Στίς 1.000 , 2.000 και 5.000 κορώνες το χρόνο.

Επειδή εδώ αισθάνομαι οτι πρέπει να δουλεύω και να ζώ με το Σουηδικό τρόπο ζωής, άρα πρέπει να συμμετέχω ενεργά στους φόρους, θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος φίλος να με ενημερώσει για το πόσο είναι το ακριβές ποσό, προκειμένου να το προσθέσω στα έξοδά μου, και να οργανωθώ καλύτερα.

Στο νέο διαμέρισμα που θα πάω στο Enkoping οποσδήποτε θα αγοράσω μια τηλεόραση και θα βλέπω και εγώ όπως όλος ο κόσμος. Βέβαια το αν όλος ο κόσμος πληρώνει ή όχι δε με αφορά. Εγώ κοιτάω να είμαι σωστός, και να αφήσω πίσω μου τις "μαγκιές" της Ελλάδας.

Σπύρος

kostas11
19.09.2012, 22:08
Καλησπέρα σε όλους .
Πραγματικά έχω πάρει πάρα πολλές πληροφορίες από το πατριωτάκι νά'στε καλα για την βοήθεια που προσφέρετε.

Το ψάχνω και εγώ για Σουηδία και έχω 2-3 απορίες.

Είναι απαραίτητο να έχω το SAS-B για να δουλέψω σαν πολιτικός μηχανικός εκεί;
Υπάρχουν προοπτικές για το επάγγελμα και θέσεις εργασίας;

kelaino
19.09.2012, 23:39
Εγώ έγραφα πρώτα το όνομά μου ,
μετά c/o το όνομα αυτού που είχε το σπίτι
Και τέλος διεύθυνση. ΤΚ, και περιοχή

Aυτό είναι και το σωστό. Το C/O σημαίνει Care Of.

Georgia9
20.09.2012, 13:20
Καλησπέρα!! Διαβάζω εδώ κ μέρες το φόρουμ, και βλέπω συνέχεια οτι αναφέρονται σουηδικές πόλεις και μέρη, που για κάποιο λόγο γίνονται κινέζικα, και τελικά χάνονται πολλές φορές κάποιες καλές πληροφορίες... Αυτό πως μπορεί να διορθωθεί; Μήπως αν γράφονταν οι λέξεις χωρίς τα χαρακτηριστικά διαλυτικά της Σουηδίας να μην υπάρχει αυτό το πρόβλημα???.. Λέω εγώ τώρα..! Χαιρετισμούς σ' όλα τα πατριωτάκια!! _bye::)_friends:

vstrommer71
20.09.2012, 14:11

Σπύρος
Πολυς ομως κοσμος(ακομα και πολλοι Σουηδοι!) οντως δεν εχουν τηλεοραση η βλεπουν μεσω υπολογιστη!Αναμενεται επισης και αναμορφωση του νομου,με εκλογικευση του ποσου μιας και ολοι διαμαρτυρονται οτι ειναι υπερβολικο.Εγω σοβαρα τωρα,θα πιασω ενα μονιτορ 27αρι και δεν παιρνω τηλεοραση.Ας ειναι καλα το αγιο ιντερνετ και ειδικα αμα πιασω και καμμια καλη 100αρα γραμμη!
Δεν ειναι θεμα "μαγκιας",απλα δεν βλεπω γενικα τηλεοραση,εκτος απο κανα σοβαρο αθλητικο γεγονος

Minos
20.09.2012, 21:39
Η πρόταση που υπάρχει για να ισχύσει από του χρόνου είναι το ποσό να είναι λίγο μικρότερο αλλά πρέπει να πληρώνουν όλοι, άσχετα αν έχουν τηλεόραση ή όχι, φόρος για όλους δηλαδή (ενημερωτικά για να το ξέρετε). Μέχρι τότε ισχύει ότι αν έχεις τηλεόραση και βλέπεις πρέπει να το δηλώσεις.

Georgia9
21.09.2012, 23:37
Καλησπέρα!! :)Διαβάζω εδώ και μέρες το φόρουμ και έχω συλλέξει αρκετές πληροφορίες. Θα ήθελα όμως να ρωτήσω κάτι που αφορά την ιατροφαρμακευτική κάλυψη στη Σουηδία. Έχω σκοπό να έρθω αν όλα πάνε καλά το καλοκαίρι του 13, και να ψάξω για δουλεία. Η ειδικότητά μου είναι βρεφονηπιαγωγός, αλλά για αρχή φυσικά θα ψάξω το οτιδήποτε μέχρι να μάθω τη γλώσσα. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γνωρίζετε, τι γίνεται στη περίπτωση που έχεις ανάγκη μηνιαίως κάποια φάρμακα (συγκεκριμένα έχω διαβήτη, και χρειάζομαι ινσουλίνη και αναλώσιμα, ταινίες κλπ.). Αυτά μπορεί να στα καλύψει η Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης που βγάζεις, μέχρι να μπείς στο σύστημα το σουηδικό;.. Αν ξέρει κάποιος ή αν έχει ακούσει κάτι για αυτό ας μου απαντήσει. Είναι πολύ βασικό για μένα και είναι από τα πρώτα που έχω σκεφτεί οτι θα πρέπει να τακτοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ! :yes:_friends:_bye:

kelaino
22.09.2012, 12:55
Η ευρωπαϊκή κάρτα καλύπτει μόνο επείγουσα ιατρική βοήθεια, όχι την τακτική φαρμακευτική σου αγωγή.

Georgia9
22.09.2012, 14:13
kelaino είχα ρωτήσει για πληροφορίες στον ανταποκριτή του ΟΓΑ όπου και είμαι ασφαλισμένη, και δεν ήξερε να μου απαντήσει γιατί λέει δεν της είχε ξανατύχει αυτή η περίπτωση. Τώρα θα πάω από βδομάδα να μου πεί, καθώς είχαμε αφήσει κάποιες μέρες ώστε να ενημερωθεί και να μου πει.. Ήθελα να δω απλά αν ξέρει κάτι κάποιος απ'το φόρουμ. Ευχαριστώ για την απάντηση. :)_bye:

Νεομετανάστρια
25.09.2012, 07:51
Καλημερα,

λιγο ετεροχρονισμενη η απαντηση αλλα απο οσο ειπες εχεις χρονο...
Το λεξικο που αναφερεις το αγορασα και με εξυπηρετησε οσο ημουνα ελλαδα, δεν βρηκα και αλλο να πω την αληθεια που να ειναι και ελληνο-σουηδικο...

Το μονο αρνητικο που βρισκω στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν αναφερει το γενος που ανηκει το καθε ουσιαστικο δηλαδη εαν ειναι en ή ett
, πραγμα που το χρειαζομαστε, καθως και δεν "κλεινει" τα ρηματα στους χρονους τους για να ξερουμε στην περιπτωση που ειναι ανωμαλα.

Τα σουηδο -σουηδικα λεξικα το εχουν αυτο... και ειναι σιγουρα πολυ πιο ενημερωμενα αλλα αυτα ειναι πιο ευχρηστα αργοτερα οταν εχεις "ανεβασει" το επιπεδο σου στην γλωσσα..
Κατα τα αλλα συνεχιζει να με εξυπηρετει και να το παιρνω μαζι μου και στο sfi... εκει βεβαια εχουν και τα δικα τους σουηδο-σουηδικα στα οποια μπορεις να ανατρεξεις..
Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου... μια αποψη σου παρεθεσα...

Ελενη

Νεομετανάστρια
25.09.2012, 21:01
Στην περιπτωση που καποιος θελει να στειλει γραμμα π.χ. στην Ελλαδα...

Ξεχαστε τις διευθυνσεις με τον τροπο που τις τοποθετουσαμε στην Ελλαδα, δηλ. ο αποστολεας πανω αριστερα και κατω δεξια ο παραληπτης...

Για να το στειλετε σωστα απο Σουηδια θα πρεπει να βρισκεται στο κεντρο του χωρου που γραφατε τις 2 παραπανω διευθυνσεις μονο ο παραληπτης και το ονομα πλεον του αποστολεα να γραφεται στο πισω τριγωνικο μερος, εκει που κλεινει ο φακελος με ολα τα στοιχεια σας...

Και βεβαια, οπως προαναφερθηκε, κατω απο το ονομα σας θα πρεπει να γραφετε το επωνυμο τουλαχιστον του σπιτονοικοκυρη σας ως c/o:....... , στην περιπτωση που το γραμμα επιστρεψει θα πρεπει να γνωριζουν σε ποιο διαμερισμα να το επιστρεψουν...
Εαν σας επιτρεπει ο σπιτονοικοκυρης σας να βαλετε και το δικο σας ονομα στην εξωπορτα του διαμερισματος δεν υπαρχει προβλημα.
Στην περιπτωση ομως που για καποιο λογο αυτο δεν γινεται, εχοντας γραψει το c/o:....... κατω απο το δικο σας ονομα ο φακελος σας θα επιστρεψει στην διευθυνση που εχετε δωσει και συγκεκριμενα στο διαμερισμα του c/o:.......

Και κατι γενικο: οι ιδιοκτητες των διαμερισματων μιας οικοδομης αναγραφονται σε ενα πινακα μπαινοντας στην καθε οικοδομη...
Οταν λοιπον πατε να νοικιασετε καποιο διαμερισμα προκειμενου να δειτε εαν σας το νοικιαζει ο ιδιοκτητης ή καποιος ενοικιαστης δεν εχετε παρα να δειτε τον πινακα..
Τυπικα στην περιπτωση που καποιος ενοικιαστης θελει να νοικιασει το διαμερισμα του για καποιο διαστημα, εχει το δικαιωμα να το κανει αφου παρει την αδεια απο τον ιδιοκτητη του διαμερισματος... να το θυμαστε αυτο στην περιπτωση που πατε να νοικιασετε καποιο σπιτι...

Ελενη

Georgia9
26.09.2012, 14:00
Καλημερα,

λιγο ετεροχρονισμενη η απαντηση αλλα απο οσο ειπες εχεις χρονο...
Το λεξικο που αναφερεις το αγορασα και με εξυπηρετησε οσο ημουνα ελλαδα, δεν βρηκα και αλλο να πω την αληθεια που να ειναι και ελληνο-σουηδικο...

Το μονο αρνητικο που βρισκω στο συγκεκριμενο ειναι οτι δεν αναφερει το γενος που ανηκει το καθε ουσιαστικο δηλαδη εαν ειναι en ή ett
, πραγμα που το χρειαζομαστε, καθως και δεν "κλεινει" τα ρηματα στους χρονους τους για να ξερουμε στην περιπτωση που ειναι ανωμαλα.

Τα σουηδο -σουηδικα λεξικα το εχουν αυτο... και ειναι σιγουρα πολυ πιο ενημερωμενα αλλα αυτα ειναι πιο ευχρηστα αργοτερα οταν εχεις "ανεβασει" το επιπεδο σου στην γλωσσα..
Κατα τα αλλα συνεχιζει να με εξυπηρετει και να το παιρνω μαζι μου και στο sfi... εκει βεβαια εχουν και τα δικα τους σουηδο-σουηδικα στα οποια μπορεις να ανατρεξεις..
Η τελικη αποφαση ειναι δικη σου... μια αποψη σου παρεθεσα...

Ελενη
Ελένη σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τι να γίνει, που το θέμα γλώσσα είναι βασικό, και παράλληλα τα λεφτά για φροντιστήρια ανύπαρκτα.. :no: Θα το παλαίψουμε όμως, και όπου βγει. Έχω δει οτι απορρόφηση στην ειδικότητά μου υπάρχει (βρεφονηπιοκόμος) αλλά χρειάζομαι τη γλώσσα. Όπως υπάρχει και στη Γερμανία, και μάλιστα πολλές κοπέλες της σχολής μου έχουν πάει να δουλέψουν εκεί (εφόσον γνωρίζουν τη γλώσσα πάντα) αλλά Γερμανία δεν θέλω να πάω.. Ίδωμεν.. _friends:

spirit
27.09.2012, 14:03
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τα "προνόμια" που έχει κάποιος όταν αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό;
Επίσης, ποια τράπεζα είναι κατά την προσωπική σας εμπειρία συμφερότερη (χαμηλότερες χρεώσεις για αναλήψεις) για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού; Τέλος, σε ποια ιστοσελίδα κάνεις αίτηση για να μπεις στην ουρά για διαμέρισμα που να ανήκει στο δήμο της Στοκχόλμης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Georgia9
27.09.2012, 18:49
Καλημέρα. Μπορεί κάποιος να συνοψίσει τα "προνόμια" που έχει κάποιος όταν αποκτήσει τον προσωπικό αριθμό;
Επίσης, ποια τράπεζα είναι κατά την προσωπική σας εμπειρία συμφερότερη (χαμηλότερες χρεώσεις για αναλήψεις) για άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού; Τέλος, σε ποια ιστοσελίδα κάνεις αίτηση για να μπεις στην ουρά για διαμέρισμα που να ανήκει στο δήμο της Στοκχόλμης; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
spirit ξέρω να σου απαντήσω για τη τράπεζα, από αυτά που διάβασα στο φόρουμ. Λοιπόν η καλύτερη τράπεζα γι'αυτό είναι η Κύπρου (σε περίπτωση που εννοείς για αναλήψεις από Ελλάδα, Σουηδική δεν ξέρω). Και εγώ θα πάω κάποια στιγμή να ανοίξω λογ/σμό, γιατί εκεί δεν έχω βγάλει ποτέ. Καλό απόγευμα!! _bye:_bye::kouragio:

spirit
28.09.2012, 17:19
Ευχαριστώ Georgia9! Πράγματι όπως είχα και εγώ διαβάσει εδώ στο πατριωτάκι ( :P ) η Κύπρου και η Εθνική είναι οι καλύτερες. Αλλά αναφερόμουν σε τράπεζες της Σουηδίας. Έχω ακούσει για χαμηλές χρεώσεις αναλήψεων της Nordea.

Dani
02.10.2012, 08:30
καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη 28 ετων και εχει 2 χρονια που εχω ερθει αθηνα με την κοπελα μου26 ετων.ειναι διορισμενη στο δημοσιο ως νοσηλευτρια κι εγω παραμενω ανεργος 2 χρονο.σκεφτομαστε πολυ σοβαρα την μεταναστευση στη σουηδια και θα ηθελα να ρωτησω αν το κρατος απορροφα νοσοκομες.οχι δημοσιο αλλα οτιδηποτε.και να ακολουθησω και εγω μαζι της μπας και δω καμια ασπρη μερα.η κοπελα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας αλλα ειναι πολυ μακρια και θα ειναι η τελευταια μας λυση να παμε εκει.ειναι δυσκολο να δεχτω οτι θα παω εκει τοσο μακρια και θα κανω να δω γονεις και φιλους μετα απο 10-15 χρονια.οποτε λεμε για σουηδια και βλεποντας και κανοντας.οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για τον τομεα της νοσηλευτικης παρακαλω να μας κατατοπησει.ευχαριστω εκ των προτερων.

vstrommer71
02.10.2012, 13:22
Εκανες καλη επιλογη συζυγου:smile_:
Υπαρχει μεγαλη ζητηση για νοσηλευτες με προυπηρεσια,ακομα και χωρις Σουηδικα απλα με μια σχετικη γνωση αγγλικων.Ειδικα για εξειδικευμενες ειδικοτητες(νοσηλευτες ΜΕΘ πχ) η ζητηση ειναι ακομα πιο εντονη.Οποτε αν το αποφασισετε,δουλεια θα βρει σιγουρα
Τωρα για οσους τυχον(ακομη καλυτερα να ειναι ηδη Σουηδια) απο εδω μεσα ειναι νοσηλευτες με προυπηρεσια και ψαχνουν για δουλεια ας μου κανουν ενα μηνυμα,να δω αν μπορω να βοηθησω με τις οποιες-λιγες-επαφες μου

Dani
02.10.2012, 14:24
ευχαριστω πολυ καταρχην για την απαντηση.ειναι στην μοναδα εφραγματων 4 χρονια με τον 1 να ειναι πρακτικη..λες να εκανα καλη επιλογη ε?χαχαχα.ε και αυτη εκανε την καλυτερη πιστευω :) .λεει οτι θελει να ξεκινησει αγγλικα κι εγω επιμενω αφου ειναι να κανει μαθηματα ας κανει σουηδικα με την μια.απο την αλλη αν υπαρχει δυνατοτητα να παει γνωριζοντας αγγλικα και να μαθει εκει την γλωσσα τσαμπα οπως διαβασα και εδω και στο διαδικτιο μηπως θα ηταν καλυτερα ετσι?εγω απο την αλλη θα κανω μαθηματα σουηδικων μια που εχω φιλο μισο σουηδο μιας και τα μονα προσοντα που εχω ειναι απολυτιριο γυμνασιου πολυ καλες γνωσεις υπολογιστη και ενα επαγγελματικο διπλωμα με αδεια ταξι.αν παμε με αυτα και μ'αυτα θα εχουμε καποιο μελλον πιστευετε?γιατι εδω ακομα και η κοπελα μου που ειναι δημοσιο και μπηκε απο καθαρα συγκιριες πολυ χλωμο το τοπιο...δεν ζηταω να ειναι ολα ευκολα και ετοιμα προς θεου..απλα να ξερουμε οτι με υπομονη καποια στιγμη κατι θα φεξει στον οριζοντα.

vstrommer71
02.10.2012, 14:59
Aν ξερει εστω και λιγα Αγγλικα(μαθε κι εσυ λιγα,θα τα χρειαστεις σαν οδηγος!) ειναι ΟΚ.Εχουν τοσο μεγαλη ζητηση οι νοσηλευτριες που σε βαζουν αμεσα για δουλεια και μαθαινεις Σουηδικα στην πορεια!
Κι εσυ σαν οδηγος μπορεις να βρεις σουλεια ειτε στις εταιριες λεωφορειων ειτε σε ταξι.
Βεβαια αν ξεκινησετε και μαθετε καποια λιγα Σουηδικα ακομα καλυτερα.
Οταν ανεβω επανω-γιατι ακομα ειμαι Ελλαδα για λιγο καιρο-θα ρωτησω και θα επανελθω με νεωτερα

Dani
02.10.2012, 15:06
αγγλικα ξερω σε καλο επιπεδο..βσκ ξερω πολλα να κανω αλλα δεν εχω τα χαρτια γι'αυτο και αυτο μετραει αρνητικα.οποτε εχω κι εγω μελλον σαν οδηγος?περνουν δλδ ελληνες για οδηγους ταξι?εμεις θα αργησουμε λιγο να ανεβουμε πανω.πιστευω σε κανεναν χρονο .τωρα αρχιζουμε να μαζευουμε την καβατζα μας για να μην φαμε καμια πικρα.μου ειπανε κιολας να τηλεφωνισω στον οαεδ εκει ειναι μια ελληνιδα(?) η απλα μιλαει ελληνικα και μου ειπαν οτι μπορεις να της μιλησεις παρα πολλη ωρα να σε κατατοπησει κτλ και ειναι πολυ ευγενικη.θα κανω μια προσπαθεια να δω τι γινεται...οτι αλλη πληροφορια δωσει οποιοσδηποτε ειναι ευπροσδεκτη...

Dani
02.10.2012, 20:24
θα ηθελα να ρωτησω ξανα και αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.υπαρχει ζητηση για οδηγους ταξι?μαθαινωντας φυσικα σουηδικα πριν παω σουηδια.αν γνωριζει καποιος..

saetron
04.10.2012, 21:52
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει δουλεια στον τομεα της υγειας χωρις σουηδικα!
εδω πολυ εχουν αρχισει και ζητανε πτυχειο C1 για να σου δωσουν δουλεια...ακομα και σε γιατρους με ειδικοτητα...

εχω παει σε τουλαχιστον 20 συνεντευξεις μεσα σε 4 μηνες οταν εψαχνα για δουλεια..και το 99% εφαγα ακυρο επειδη δεν μιλουσα καλα...και 4 απο αυτους μου ζητησαν πτυχιο στην γλωσσα.
λυπαμαι αλλα τα πραματα δεν ειναι ετσι.

saetron
04.10.2012, 21:53
θα ηθελα να ρωτησω ξανα και αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.υπαρχει ζητηση για οδηγους ταξι?μαθαινωντας φυσικα σουηδικα πριν παω σουηδια.αν γνωριζει καποιος..
υπαρχει αρκετα μεγαλη ζητηση για οδηγους ταξι και επαγγελματιες οδηγους γενικα.

Dani
07.10.2012, 07:30
οποτε καλο θα ειναι να ξεκινησει μαζιμου να μαθει την γλωσσα και μετα.κι εγω αυτο ελεγα να κανουμε ετσι κι αλλιως δεν εχουμε σκοπο φετος να παμε εκει.ζητανε οδηγους ε...διαβασα προχθες ενα αρθρο οτι ειναι πολλη δυσκολη η δουλεια τον ταξι στη σουηδια και δεν αξιζει πλεον.τελος παντων θα δουμε θα πεσει πολυ σκεψη πριν αποφασησουμε οτιδηποτε..θα δουμε και αλλες χωρες αν μπορουμε να παμε και αν αξιζει.ολλανδια και αγγλια πεσανε στο τραπεζι.αλλα θα δουμε.ευχαριστω για τις απαντησεις σου..να σαι καλα..

Νεομετανάστρια
07.10.2012, 09:23
ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει δουλεια στον τομεα της υγειας χωρις σουηδικα!
εδω πολυ εχουν αρχισει και ζητανε πτυχειο C1 για να σου δωσουν δουλεια...ακομα και σε γιατρους με ειδικοτητα...

εχω παει σε τουλαχιστον 20 συνεντευξεις μεσα σε 4 μηνες οταν εψαχνα για δουλεια..και το 99% εφαγα ακυρο επειδη δεν μιλουσα καλα...και 4 απο αυτους μου ζητησαν πτυχιο στην γλωσσα.
λυπαμαι αλλα τα πραματα δεν ειναι ετσι.

Ξεκαθαρισε το βρε Saetron

το ποσο αγωνιστηκες να βρεις δουλεια πανω στο επαγγελμα και ποσο χρονο και χρημα ξοδεψες για να μαθεις οσο πιο γρηγορα γινεται την γλωσσα γιατι τα παιδια που ανεβαινουν πανω αυτο το χρονικο διαστημα φανταζονται μια κατασταση που δυστυχως για αυτα ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ στην πραγματικοτητα!!
Και να φανταστειτε οτι χρειαζονται ατομα που να ειναι νοσηλευτες!

Χωρις να μιλας σουηδικα ΔΕΝ ΣΕ ΒΑΖΟΥΝΕ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥΣ!!!

Εκτος και εαν εχεις εδω συγγενεις που σε βαλουν στην δικη τους δουλεια μονο με τα αγγλικα σου!
Ακομα και στην καθαριοτητα τις λεγομενες "καλες" δουλειες θα τις δωσουνε σε γνωστους ή ατομα που εχουν μεσον!!

Αυτο που δεν εχει πολυειπωθει ειναι οτι θα μπορουσατε να προσφερετε βοηθεια στο σπιτι σε ηλικιωμενους, ειτε να πηγαινετε τα παιδια τους στο σχολειο ή τελος παντων καπως πιο ελαφριες δουλειες απο οτι καθαριοτητα..

Και δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσα ατομα ξεκινησαν να κανουνε καθαριοτητα με το που ανεβηκαν εδω!
Και αυτο δεν ειναι τωρινο φαινομενο!
Χρονια οι μεταναστες ξεκινουσαν απο χαμηλα σε μια χωρα οταν πρωτοξεκινουσαν, εκτος εαν ειστε κατι πολυ "σουπερουαου" που θα το παρουν για δουλεια και θα το "προσκυνανε"!

Τα πτυχια μας για αρκετο διαστημα θα πρεπει να παραμεινουν στα συρταρια, μεχρι να μαθουμε να μιλαμε, πραγμα που μπορει να κανει απο 6 μηνες μεχρι 1 χρονο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ !!
Και αυτο βεβαια εξαρταται και απο την πολυτελεια του χρονου που εχεις για να διαβασεις αλλα σιγουρα και απο τα χρηματα που εχεις στην ακρη για να "σιγοτρως" στην περιπτωση που το μηνιατικο που βγαζεις δεν καλυπτει τις αναγκες σου...

Σας το εχουνε πει αρκετα ατομα εδω μεσα αλλα εαν δεν ανεβειτε να το δειτε με τα ματια σας καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο να το αντιληφθειτε. Θα βρεθειτε ομως προ εκπληξεων, θα αρχισετε τα παραπονα για το που ηρθαμε και κανενας ελληνας δεν βοηθαει και εαν δεν εχετε χρηματα για να στηριχτειτε σε αυτα μπορει να χρειαστει και να επιστρεψετε στην ελλαδα εχοντας καταναλωσει και τις τελευταιες σας αποταμιευσεις γιατι εδω το κοστος ζωης ειναι σαφως υψηλοτερο απο οτι στην ελλαδα... και δυστυχως ΔΕΝ θα ειστε οι πρωτοι...

Εδω τα παντα κινουνται με αργο ρυθμο....
Για βιογραφικο που εστειλα το Ιουλιο, η αρνητικη απαντηση ηρθε χτες, 3 ΜΗΝΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

Τι εχετε σκοπο να κανετε μεχρι να περιμενετε τις απαντησεις τους?
Σκεφτειτε καλα τι μπορειτε και ειστε διατεθειμενοι να κανετε και αντεχετε βεβαια και σωματικα να το κανετε!

Και κατι τελευταιο για οσους ανεβαζουν τα ζωακια τους...

Διαβαζω εδω και καιρο οτι ψαχνετε να δειτε τι ακριβως χρειαζεται για να τα ανεβασετε παρεα μαζι σας... πιθανοτατα να μην εχετε και καποιον να τα αφησετε... καλα κανετε και το οργανωνετε αλλα...

Δε θα ηταν καλυτερα για εσας αλλα και για τον "μικρο" σας φιλο να ανεβειτε μονοι σας , να παλεψετε για την επιβιωση σας και εαν τα πραγματα πανε καλα τοτε να τον ανεβασετε και εκεινον?
Εδω τα ζωα ειναι τοσο ηρεμα τα περισσοτερα και εκπαιδευμενα να κυκλοφορουνε σε λεωφορεια και μετρο με ανεση...
Στην περιπτωση που καποιο αγριεψει εστω και λιγο του βαζουνε φιμωτρο...
Περνανε απο διπλα σου κατι σκυλια "θηρια" τα οποια δεν γυρνανε το κεφαλι ουτε να σε μυρισουν και σπανια θα τα ακουσεις να γαβγιζουν...
Νομιζεις οτι δεν ειναι ζωα αλλα ανθρωποι με προσωπικοτητα!

Και κατι αλλο που πιθανοτατα να περασετε και εσεις και δεν χρειαζεται να το περασει και ο "φιλος" σας ταυτοχρονα: μεχρι να "εγκλιματιστει" το εντερικο σας συστημα στην διαφορα του φαγητου και του νερου μπορει να περασουν μια-δυο εβδομαδες...

Και προφανως εχετε δει τις αγγελιες για σπιτια!
Καπνιστες και κατοχοι ζωων πρεπει να "παλεψουν" στην κυριολεξια να βρουνε σπιτι.. παρολο που ειναι φιλοζωοι μεχρι εκει που δεν παιρνει.... δεν εχει που δεν εχει σπιτια, μειωνετε και τις λιγες πιθανοτητες με το να τον ανεβασετε..

Δες τε καλυτερα να εγκλιματιστειτε πρωτα εσεις και μετα βαλτε και τον φιλαρακο σας σε αυτη την περιπετεια γιατι πραγματικα ειναι περιπετεια για "γερα νευρα" τα οποια δεν πρεπει και να δειχνεις...

Ειλικρινα Καλη Τυχη σε ολους μας
Και να βγουμε ΟΛΟΙ γεροι απο αυτη την περιπετεια επιβιωσης!

Ελενη

Νεομετανάστρια
07.10.2012, 09:32
οποτε καλο θα ειναι να ξεκινησει μαζιμου να μαθει την γλωσσα και μετα.κι εγω αυτο ελεγα να κανουμε ετσι κι αλλιως δεν εχουμε σκοπο φετος να παμε εκει.ζητανε οδηγους ε...διαβασα προχθες ενα αρθρο οτι ειναι πολλη δυσκολη η δουλεια τον ταξι στη σουηδια και δεν αξιζει πλεον.τελος παντων θα δουμε θα πεσει πολυ σκεψη πριν αποφασησουμε οτιδηποτε..θα δουμε και αλλες χωρες αν μπορουμε να παμε και αν αξιζει.ολλανδια και αγγλια πεσανε στο τραπεζι.αλλα θα δουμε.ευχαριστω για τις απαντησεις σου..να σαι καλα..

Πριν 2-3 μηνες εμφανιστηκαν στην ελληνικη κοινοτητα 1-2 νομιζω εταιρειες ταξι και ειπανε στα ατομα που ητανε εκει για το εαν ενδιαφερονται να γινουν οδηγοι... τους ειπανε επισης να καλυψουν ολα τα εξοδα μονοι τους για να δωσουνε τις απαραιτητες εξετασεις και οτι εαν επαιρναν το διπλωμα θα τους προσλαμβανανε στην εταιρεια τους.
Εαν καταλαβα τοτε καλα θα τους επεστρεφε η εταιρεια ταξι και ολα τα εξοδα που ειχανε κανει για το διπλωμα, το ακριβες ποσο δυστυχως δεν το θυμαμαι...
αλλα απο οσο καταλαβα υπαρχει και αρκετος κινδυνος αποτυχιας στις εξετασεις και χασιμο προφανως των χρηματων σου....

Για την προσφορα αυτη γνωριζουν και αλλα ατομα εδω μεσα, οποτε ας με διορθωσουν αν καταλαβα καπου λαθος...

ευανθια
07.10.2012, 12:33
Συμφωνώ και επαυξάνω με τα παραπάνω !!
Οσον αφορά τις δουλειές σαν οδηγός ταξί , υπάρχουν εταιρίες που σου πληρώνουν οι ίδιες οι εταιρίες την εκπαίδευση και στην συνέχεια σου προσφέρουν δουλειά. Βέβαια πρέπει να ξέρεις έστω λίγα σουηδικά , γιατί διαφορετικά πώς θα μπορέσεις να καταλάβεις τι σου λένε στην εκπαίδευση .
Τα σουηδικά παιδιά , είναι απαραίτητα σε όλες τις δουλειές , η μόνη διαφορά είναι το επίπεδο γνώσης της γλώσσας . Σε άλλες δουλειές αρκεί να μπορείς λίγο να συνεννοείσαι , σε άλλες δουλειές πρέπει το επίπεδο να είναι άριστο !!

vstrommer71
07.10.2012, 14:12
Θα παρακαλουσα πολυ να μην ειμαστε,απολυτοι.Μπορει απο περιπτωση σε περιπτωση τα πραγματα να ειναι διαφορετικα.
Φερ'ειπειν ο φιλος saetron εχει την δικη του εμπειρια(καθ'ολα σεβαστη) στην αναζητηση εργασιας,και χαιρομαι πραγματικα που καταφερε να βρει εργασια.
Εγω απο την δικη μου πλευρα,υπολογιστες φτιαχνω και βλεπω οτι στο αντικειμενο μου ειναι λογικο να ζητουνε μια σχετικη γνωση της γλωσσας(πως θα σου πει ο αλλος τι προβλημα εχει ο υπολογιστης,αν δεν μπορειτε να συννενοηθειτε?).Οποτε(σαν τον,ομοιου επαγγελματος,φιλο Skonto) τωρα που θα ξαναανεβω πανω θα κοιταξω για μια οποιαδηποτε δουλεια για εμενα και την γυναικα μου.
ΑΛΛΑ,κατα τυχη,εχω την χαρα εκει που μενω να ειναι η σπιτονοικοκυρα μου(Σουηδεζα) βοηθος οδοντιατρος.Η ιδια μου ειπε οτι αν υπαρχει καποιος φιλος νοσηλευτης με προυπηρεσια ειναι ευπροσδεκτος να επικοινωνησει,και η ιδια μου εδωσε τηλεφωνα επικοινωνιας με φιλη της η οποια ειναι υπευθυνη.Μου εξηγησε οτι υπαρχει εντονη ζητηση(βασικα για την αδερφη μου ρωτησα που ειναι Ελλαδα).Ως προς τα Σουηδικα μου ειπε οτι σε μια πρωτη φαση μπορει να ξεκινησει καποιος δουλεια χωρις ιδιαιτερη γνωση.Επαναλαμβανω νοσηλευτης-τρια με προυπηρεσια ε!
Μετα λοιπον απο αυτα που μου ειπε,θεωρησα σωστο να το δημοσιοποιησω εδω μεσα,προς βοηθεια για καποιον ενδιαφερομενο.
ΔΕΝ εγγυωμαι σε κανεναν οτι θα βρει δουλεια,απλα βοηθαω οσο μπορω να ερθει σε επαφη με πιθανους εργοδοτες.

saetron
07.10.2012, 18:44
οκ αυτο που λες ισως να ισχυει...
αλλα για πες μου..
πως θα μπορεσει ενας νοσηλευτης να τα βγαλει περα...
οταν θα πρεπει να εχει επικοινωνια με τον ασθενη την οικογενια του τους γιατρους και τις οδηγιες που δινουν μετα την καθημερινη επισκεψη τους στον ασθενη τους συναδελφους ακομα και τον δημο τον ιδιο
η πως θα συμπληρωνει τα ιστορικα του ασθενους...το πλανο περιθαλψης...το προγραμμα που χρησιμοποιουν στους υπολογιστες στα νοσοκομεια για την καταγραφη ολων αυτων τον παραπανω και χωρια την ολη χαρτουρα ενος νοσοκομειου....
θα πας σε εναν σουηδο παππου και θα του πεις good morning? και αντε να σου απαντησει...ιατρικο ιστορικο πως θα παρεις? πως θα επικοινωνησεις με την γυναικα του και θα συναντηθεις μαζι της για να την ενημερωσεις οταν κατι δεν παει καλα?
το σουηδικο ιατρικο συστημα ειναι πολυ πιο πολυπλοκο απο της ελλαδας...και δεν συγχωρει λαθη....σε κανουν καταγγελια για το παραμικρο...στην παλια μου δουλεια κανανε καταγγελια το καρολινσκα επειδη δεν μας στελνανε την λιστα φαρμακων οταν ερχοντουσαν οι ασθενεις απο εκει...που ηταν ζητημα μιας φωτοτυπιας...
τρως warning και δεν θυμαμαι η στα 2 η στα 3 χανεις την αδεια σου...

ναι εχουνε μεγαλη ελειψη...αλλα δεν ακουσα ουτε μια περιπτωση να βρηκε κανεις δουλεια με αγγλικα, εδω τους γιατρους και δεν τους παιρνουν με αγγλικα, ολλανδια ναι υπαρχουν θεσεις..και προγραμματα που σε βαζουν στην δουλεια με αγγλικα στην αρχη και παραλληλα κανεις και μαθηματα..και οποιος θελει με πμ του στελνω και μειλ επικοινωνιας.
κοινη λογικη θελει...οταν οι αλβανοι ηρθαν στην ελλαδα δεν νομιζω να ηρθανε μιλωντας αγγλικα...
εγω εκανα σουηδικα 1 χρονο σχεδον στην ελλαδα...και αλλους 4 μηνες υπερεντατικα σε ιδιωτικη σχολη που εδωσα 3000 ευρω για 4 μηνες..και με διαβασμα ολη την υπολοιπη ημερα...και στον τεταρτο μηνα αρχισα να βλεπω βελτιωση...
μακαρι να βολευτει οποιος θελει να ερθει...
αλλα αγγλικα και δουλεια στον τομεα της υγειας πολυ χλωμο..

Νεομετανάστρια
07.10.2012, 20:22
οκ αυτο που λες ισως να ισχυει...
αλλα για πες μου..
πως θα μπορεσει ενας νοσηλευτης να τα βγαλει περα...
.................................................. ...............................................
κοινη λογικη θελει...οταν οι αλβανοι ηρθαν στην ελλαδα δεν νομιζω να ηρθανε μιλωντας αγγλικα...
εγω εκανα σουηδικα 1 χρονο σχεδον στην ελλαδα...και αλλους 4 μηνες υπερεντατικα σε ιδιωτικη σχολη που εδωσα 3000 ευρω για 4 μηνες..και με διαβασμα ολη την υπολοιπη ημερα...και στον τεταρτο μηνα αρχισα να βλεπω βελτιωση...
μακαρι να βολευτει οποιος θελει να ερθει...
αλλα αγγλικα και δουλεια στον τομεα της υγειας πολυ χλωμο..

Δυστυχως θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα... και χλωμο δεν ειναι μονο για τον τομεα υγειας αλλα νομιζω και και για τον τομεα των μηχανικων....

Χωρις να θελω να ειμαι απολυτη, θα θελα ολοι οσοι ανεβαινουν σουηδια τωρα για δουλεια να αντιληφθουν απο την αρχη οτι ενω δουλειες για ανθρωπους με πτυχια υπαρχουν δεν ειναι προσβασιμες χωρις ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ.

Με τον Saetron συναντηθηκα αφου ειχαμε κανει παραλληλα σχεδον βηματα στην ελλαδα και ενω ειχε διαβασει 1 ολοκληρο χρονο σουηδικα κατω και υπερεντατικα στην στοκχολμη για 2 μηνες.... εγω ειχα διαβασει επι 5 μηνες γυρω στις 6-8 ωρες ημερησιως ως ανεργη...

Οταν τον ακουσα να μιλα ειπα ενταξει, αφου αυτος ο ανθρωπος με αυτο το επιπεδο σουηδικων δεν βρισκει δουλεια πανω στο επαγγελμα του και του ειπανε να ανεβει οι ιδιοι οι σουηδοι στο φορουμ που εγινε στην θεσσαλονικη για οσους θυμουνται, να την ξεχασεις την εργασια πανω στο επαγγελμα για αρκετο καιρο, τουλαχιστον για την στοκχολμη... και ειχα δικιο δυστυχως....

Υπαρχουν ανθρωποι που βρηκανε εργασια ως μηχανικοι στην σουηδια μετα απο 3-4 μηνες που εστελναν βιογραφικα μονο με τα αγγλικα τους αλλα σε πολεις αρκετα βορειοτερα της στοκχολμης π.χ. Πιτεο και Λουλεο και για να αντιλαμβανομαστε το ποσο βορεια βρισκονται στον χαρτη.... αυτα ειναι περιπου 12 ωρες με αυτοκινητο απο στοκχολμη.....
Και ο ανθρωπος που ανεβηκε εκει δεν ειναι τυχαιος αλλα με πολλη εμπειρια και εξειδικευμενη πανω στο αντικειμενο του...

Ακουσα αρκετες ιστοριες πριν ανεβω και ετσι κατεληξα οτι χρειαζομαι μια "προχειρη" δουλεια που να μου εξασφαλιζει τα προς το ζην μεχρι να "ανοιξουν" καποιες πορτες.... Τα "ετοιμα" χρηματα τελειωνουν γρηγορα....

Και η προχειρη δουλεια θα μπορουσε να κανει και με γλωσσα π.χ. αλλος που ηξερε 3 γλωσσες σε καλο επιπεδο εκανε τον ξεναγο, αλλος τον μεταφραστη, τελος παντων βρηκε μια ακρη με βαση τα γενικοτερα προσοντα που ειχε για να παρατεινει την διαμονη του στην χωρα και να βελτιωσει τα σουηδικα του... δεν ασχολουνται ολοι με καθαριοτητα... απλα η εργασια στον τομεα της καθαριοτητας ή των εστιατοριων ειναι η ευκολη λυση για οποιον δεν γνωριζει την γλωσσα.... και ακομα και εκει τα πραγματα εχουν ζορισει ....

Φανταστειτε οτι εκτος απο τους ελληνες, που αυτη την στιγμη ανεβαινουν με απιστευτο ρυθμο, υπαρχουν αλλες ποσες φυλες που εχουν συγγενεις για να τους εξασφαλισουν μια στεγη και να βρουν μια προχειρη δουλεια, ελλειψη γλωσσας...

Και για να μην ξεχνιομαστε στο επιπεδο της εκμεταλλευσης... υπαρχει "σεσημασμενος" ελληνας (εννοω γνωστος για το ποιον του και οχι οτι τον εχουνε "τσιμπησει" οι σουηδικες αρχες...) ο οποιος υποσχεται δουλειες σε κοσμο και διαμονη και οτι θα παει να τους παρει και απο το αεροδρομιο παρακαλω , δεν παει συνηθως και εαν παει και τους παρει τους πηγαινει σε σπιτια ανθρωπων που εργαζονται σε αυτον και οι δευτεροι δεν γνωριζουν τιποτα για την υποτιθεμενη φιλοξενια... και τους παραταει εκει...
Ακουσα και αυτη την πετυχημενη ιστορια και επειδη δεν θα ηθελα κανενας απο εμας να πεσει τοοοοσο θυμα εκμεταλευσης απο ισως καποιον συμπατριωτη μας (δεν ειναι και απαραιτητο να ναι συμπατριωτης μας , θυμηθειτε την ιστορια του georgetattoo...)
για αυτο μιλω με αυτο τον τονο... ισως ακουγεται σκληρος αλλα ας εχουμε τα ματια μας και ολες τις αισθησεις μας σε εγρηγορση γιατι ειμαστε "αρχαριοι" σε αυτη την χωρα και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να κολυμπαμε στα "βαθια" και για μια φορα στην ζωη μας να προσπαθησουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο χωρις να τον καψουμε!!

Ο νοων νοειτω....

Ελενη

katbull
07.10.2012, 22:10
Ελένη εχεις απόλυτο δίκιο!
Δεν είμαι πάνω αλλά νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος που θέλει να φύγει έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του τα περισσότερα από αυτά που λες.

Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...

Νεομετανάστρια
07.10.2012, 23:20
Δεν είμαι πάνω αλλά νομίζω ότι κάθε λογικός άνθρωπος που θέλει να φύγει έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του τα περισσότερα από αυτά που λες.

Ανεβαίνουμε αυριο κι έχω ένα σφίξιμο στο στομάχι χάλια! Θέλω παρα πολύ να ευχαριστήσω όσους στήριξαν αυτό το φόρουμ γιατί πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ στην προετοιμασία μας. Να στε όλοι καλά, καλή δύναμη σε όλους μας...

ειλικρινα σου ευχομαι καλη τυχη....

ξερεις πως να με βρεις....

αν μεινετε στοκχολμη χτυπα τηλ...

jimathens
07.10.2012, 23:41

Καλό Ταξίδι κ Καλή Τύχη...!!!_friends::bravo_::kouragio:

Dani
07.10.2012, 23:56
Αυτο πιστευω κι εγω οτι χωρις την γλωσσα δεν γινεται.της εφερα το παραδειγμα των αλβανων που δεν ηρθαν με αγγλικα να δουλεψουν.ειναι πολυ λογικο.ειδαμε και την ολλανδια που εκει εχει αγγελιες που θελουν αγγλικα και μαθαινεις την γλωσσα εκει.πολλοι στο ιντερνετ γραφουν οτι και στη σουηδια ισχυει αυτο.να ξερεις αγγλικα και μαθαινεις εκει την γλωσσα.αλλα μου φανηκε κουτο ειδικα σε δουλεια νοσοκομειου να μην ξερεις να συννενοηθεις.καλη αρχη καλο ταξιδι να εχετε :)

argiris80
08.10.2012, 00:33
Καλό ταξίδι να έχετε κ όλα να σας πάνε καλά!

gio75
08.10.2012, 01:26
Καλο κατευοδιο παιδια...ευχομαι να καταφερετε τα περισσοτερα απο οσα σκεφτεστε...Βασικα σας ευχομαι να "βγαλετε ριζες" εκει και να μην σας κουνησει τιποτα...Καλη επιτυχια στον αγωνα σας...:bravo_::kouragio:

saetron
08.10.2012, 03:32
με το καλο να ρθειτε οι καινουριοι...και καλη τυχη και κουραγιο

ευανθια
08.10.2012, 11:13
Κatbull καλό ταξίδι να έχετε και καλή επιτυχία στην Νέα σας Ζωή !!!!!

ιφιγενεια
09.10.2012, 20:03
καλη τυχη και απο εμενα και κουραγιο σε οσους συνεχιζουν την προσπαθεια.Ευχομαι η Ελενη να μην αναφερεται σε καποιον απο το forum.Παντως εμεις ειχαμε πολλη βοηθεια απο ατομα απο το forum και τους ευχαριστω για αλλη μια φορα.

με εκτιμηση
εφη

sokratis-salonika
09.10.2012, 20:08
μ αρεσει η κριτικη του αλλουνου στο συγκεκριμενο βιβλιο....

sokratis-salonika
09.10.2012, 20:09
πεταει για σουηδια κανεις αυτη την δευτερα?

vstrommer71
09.10.2012, 22:16
πεταει για σουηδια κανεις αυτη την δευτερα?
Σαββατο απο Χανια στις 23:40 με τσαρτερ της Novair και φτανω 2:40 το πρωι Arlanda.Ελπιζω να ερθει να με παρει ο σπιτονοικοκυρης μου για να παω στο σπιτι Upplands-Vasby γιατι αλλιως θα εχει πολυ περιμενε στο αεροδρομιο να περασει λεωφορειο

Νεομετανάστρια
09.10.2012, 23:54
καλη τυχη και απο εμενα και κουραγιο σε οσους συνεχιζουν την προσπαθεια.Ευχομαι η Ελενη να μην αναφερεται σε καποιον απο το forum.Παντως εμεις ειχαμε πολλη βοηθεια απο ατομα απο το forum και τους ευχαριστω για αλλη μια φορα.

με εκτιμηση
εφη

Οποιος νιωσει εστω και λιγο οτι αναφερομαι σε αυτον, ας κατσει να αναλογιστει την πορεια του...
Προσωπικα βοηθηθηκα απο τις πληροφοριες που βρηκα εδω μεσα και νομιζω οτι εχω ευχαριστησει αρκετες φορες κατα καιρους ολους οσοι εβαλαν το λιθαρακι τους εδω μεσα...

Δεν εχω "καει" απο κανεναν εδω μεσα αλλα δοξα τω Θεο βρεθηκαν στον δρομο μου αρκετοι Νεομεταναστες και Παλαιομεταναστες (ας μου επιτραπει η εκφραση μιας και ξεκινησα με αυτο το ψευδωνυμο), καποιοι απο τους οποιους μου εκαναν κακο το οποιο και περιορισα.
Απο τοτε φυλαγομαι πολυ περισσοτερο και προσεχω πολυ ποιους ανθρωπους πλεον εχω κοντα μου και αναθεωρω μαλιστα σε τακτα, συντομα χρονικα διαστηματα... και καθε μερα που περνα σκεφτομαι το "απο μακρυα και αγαπημενοι" για πολλους ανθρωπους που γνωρισα πριν ανεβω αλλα και αφου ανεβηκα Σουηδια...

Καλη αρχη για την οικογενεια σου στην νεα σας πατριδα

sokratis-salonika
10.10.2012, 16:25
Σαββατο απο Χανια στις 23:40 με τσαρτερ της Novair και φτανω 2:40 το πρωι Arlanda.Ελπιζω να ερθει να με παρει ο σπιτονοικοκυρης μου για να παω στο σπιτι Upplands-Vasby γιατι αλλιως θα εχει πολυ περιμενε στο αεροδρομιο να περασει λεωφορειο

στο ευχομαι τοτε να μην περιμενεις...

lucita
13.10.2012, 01:37
Καλησπέρα σας!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία με personnummer αν τους πας συμβόλαιο από εργοδότη αορίστου χρόνου κανονικό οκτάωρο τι διαδικασία ακολουθεί;παίρνεις πρώτα τα προσωρινά νουμερα;και αν ναι για πόσο διάστημα ισχύουν;πρεπει να εχεις συνεχεια δουλεια μεχρι να παρεις τα κανονικα;αν καποιος εχει προσφατη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τη διαδικασια και τι ισχυει!ευχαριστω

ευανθια
13.10.2012, 12:51
Καλησπέρα σας!θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει πρόσφατη εμπειρία με personnummer αν τους πας συμβόλαιο από εργοδότη αορίστου χρόνου κανονικό οκτάωρο τι διαδικασία ακολουθεί;παίρνεις πρώτα τα προσωρινά νουμερα;και αν ναι για πόσο διάστημα ισχύουν;πρεπει να εχεις συνεχεια δουλεια μεχρι να παρεις τα κανονικα;αν καποιος εχει προσφατη εμπειρια θα με βοηθουσε πολυ να μαθω τη διαδικασια και τι ισχυει!ευχαριστω

lucita καλημέρα !
Εάν τους πάς συμβόλαιο εργοδότη με οκτάωρο είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για να πάρεις τα κανονικά personnummer ! Φαντάζομαι ότι θα ξέρεις ότι χρειάζεται να δηλώσεις και διεύθυνση διαμονής !
Καλή επιτυχία !!! Βλέπω ότι είσαι ήδη στην Στοκχόλμη !
Καλωσόρισες λοπόν :smile_:

lucita
13.10.2012, 13:04
σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να συνεχιζεις να περνας καλα στη Σουηδια!για κατοικια μπορω να δηλωσω οτι φιλοξενουμαι καπου και μενω οχι ομως οτι πληρωνω ενοικιο δε μας κανει η ιδιοκτητρια!θελουν και συμβολαιο κατοικιας;εκτος αν της πω οτι το χρειαζομαστε κ μας κανει συμβολαιο τοτε αν μπορεσει!αν παω συμβολαιο απο εργοδοτη θα μου δωσουν κατευθειαν τα νουμερα λες;τα κανονικα;η μετα απο καποιους μηνες θα τα παρω;γιατι αν ο εργοδοτης πχ μετα απο λιγο καιρο με διωξει τοτε τι κανω;μενω ετσι εκτεθειμμενη;ευχαριστω

ευανθια
13.10.2012, 13:28
σε ευχαριστω πολυ!και εσυ να συνεχιζεις να περνας καλα στη Σουηδια!για κατοικια μπορω να δηλωσω οτι φιλοξενουμαι καπου και μενω οχι ομως οτι πληρωνω ενοικιο δε μας κανει η ιδιοκτητρια!θελουν και συμβολαιο κατοικιας;εκτος αν της πω οτι το χρειαζομαστε κ μας κανει συμβολαιο τοτε αν μπορεσει!αν παω συμβολαιο απο εργοδοτη θα μου δωσουν κατευθειαν τα νουμερα λες;τα κανονικα;η μετα απο καποιους μηνες θα τα παρω;γιατι αν ο εργοδοτης πχ μετα απο λιγο καιρο με διωξει τοτε τι κανω;μενω ετσι εκτεθειμμενη;ευχαριστω

Με συμβόλαιο απο εργοδότη οκτάωρο θα πάρεις τα κανονικά νούμερα . Αυτό είναι και το κυριότερο που ζητάνε !!! Η δουλειά , και η διεύθυνση διαμονής ! Σε πόσο καιρό θα τα πάρεις δεν μπορώ να σου πώ , γιατι απο άλλους έχω ακούσει για μία εβδομάδα , απο άλλους για ένα μήνα η και περισσότερο ... Εγώ πρίν απο δύο χρόνια τα πήρα σε ένα μήνα από την στιγμή που τους πήγα συμβόλαιο απο εργοδότη ! Οταν αρχίσεις να δουλεύεις θα κοιτάξεις να γραφτείς στο ανάλογο σωματείο και στο a - kassa , πληρώνεις κάτι λίγα απο τον μισθό σου και άν τύχει κάτι άσχημο με την δουλειά σου θα πας στο σωματείο να σε βοηθήσουν ! Για να πάρεις ταμείο ανεργίας απο το a- kassa νομίζω πρέπει να έχεις συμπληρώσει 12 μήνες δουλειάς .... Αυτά θα τα διαβάσεις στην ιστοσελίδα τους.

lucita
13.10.2012, 13:39
okej, και πάλι ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!!

Νεομετανάστρια
14.10.2012, 10:08

Την ανοιξη του 2012 εδιναν στο skatteverket προσωπικο αριθμο με συμβολαιο απο εργοδοτη ακομα και με ημιαπασχοληση των 6 ωρων την ημερα και την υποσχεση βεβαια οτι θα τον κρατησει στη δουλεια τουλαχιστον ενα χρονο.
Απο οσο εμαθα ομως απο τον Σεπτεμβριο του 2012 ζηταει απο τους εργοδοτες το skatteverket να αναφερουν οτι θα κρατησουν τον υπαλληλο για 2 χρονια και οχι ενα οπως ισχυε παλιοτερα.

Η αληθεια ειναι οτι δεν ακουσα καποιον να καταφερε να "κλεισει" απο την αρχη που ανεβηκε καποιο συμβολαιο με 8ωρη εργασια και αοριστου χρονου κιολας ...

Τo προσωρινo νουμερo (sammordningnummer) δινεται σε ειδικες περιπτωσεις απο το skatteverket , το κειμενο ειναι γραμμενο και στα αγγλικα μεσα στην σελιδα τους... νομιζω οτι εχει ξαναναφερθει εδω μεσα... ψαξε λιγο καλυτερα...
Μια απο τις περιπτωσεις παντως ειναι να παιρνεις επιδομα ανεργιας απο Ελλαδα οπου και σου δινει ο ΟΑΕΔ το εγγραφο U2 για να το δωσεις στον σουηδικο ΟΑΕΔ (arbetsformedlingen) μαζι με την ευρωπαικη καρτα ασθενειας.
Στην συνεχεια σε ελεγχει το ΙΚΑ τους (forsakringskassa) οτι εχεις οντως ασφαλεια ασθενειας εγκυρη απο την Ελλαδα και το ΙΚΑ τους ειναι ουσιαστικα αυτο που ζηταει απο την εφορια προσωρινο νουμερο για να βρεις καποιον εργοδοτη και να εργαστεις με αυτα προσωρινα μεχρι να σου δωσει στα χερια συμβολαιο.
Η παραπανω διαδικασια διαρκει περιπου 2-3 εβδομαδες και το μονο που κανεις εσυ ειναι να δωσεις στον ΟΑΕΔ τους το εγγραφο U2, η υπολοιπη διαδικασια που ανεφερα γινεται εσωτερικα μεταξυ των υπηρεσιων, εσυ απλα πας στον ΟΑΕΔ και παιρνεις τα προσωρινα νουμερα απο εκει...

Το θεμα βεβαια ειναι οτι αφου θελουμε να ζησουμε, να εργαστουμε και πιθανοτατα να αφομοιωθουμε μεσα σε μια νεα ταξη πραγματων θα πρεπει να κατανοησουμε και πως λειτουργει το συστημα τους οσο το δυνατον γρηγοροτερα...

debby2012
14.10.2012, 13:35
Καλημέρα σε όλους!

Σας γράφω την δική μου εμπειρία με τα νούμερα καθώς αντιμετώπισα θέμα με το είδος του συμβολαίου που κατέθεσα.
Το αρχικό συμβόλαιό μου ήταν για 40 ώρες την εβδομάδα με ισχύ 1 έτος, αλλά δεν περιείχε την δέσμευση οτι θα απασχολούμαι συνέχεια.
Η υπάλληλος που ανέλαβε τον φάκελό μου στην εφορία μου εξήγησε *και στον εργοδότη μου* οτι πρέπει να απασχολούμαι τις ώρες που αναγράφει το συμβόλαιο.
Το αλλάξαμε σε συμβόλαιο 18 μηνών με 30 ώρες εβδομαδιαία και αναγραφόταν καθαρά οτι θα δουλεύω σύμφωνα με τους όρους του συμβολαίου.
Το δεχτήκαν κανονικά και βγήκαν τα νούμερα *με 30 ώρες την εβδομάδα*.
Απο οτι κατάλαβα θέλουν δεσμευτικό συμβόλαιο για πανω από 1 χρόνο και οι ωρες εργασίας που αναφέρονται *οχι απαραιτητα 40 την εβδομάδα* να ισχύουν, να τις δουλεύεις κανονικά. Γίνονται έλεγχοι πάνω σε αυτό.
Τα συμπερασματα δικά σας.
Καλή Κυριακή να έχουμε!
Δέσποινα

lucita
17.10.2012, 10:55
Καλημέρα σας!

Δηλαδή αν τους πας συμβόλαιο ότι είσαι δουλεύεις 6ωρο και ότι θα σε κρατήσει ο εργοδότης για πάνω από ένα χρόνο θα σου δώσουν τα νούμερα;Απλά η διαδικασία ίσως αργήσει πάνω από μήνα;

georgetattoo
17.10.2012, 17:22
Παιδια παντως και οι υπαλληλοι στο skatteverket δεν ξερουν τι τους γίνεται!!! προχθές ενας φιλος με συμβόλαιο αοριστου χρονου (δηλαδη μονιμος) και με 40 ωρες την εβδομαδα και με αρκετα μεγαλο μισθο του ελεγαν να του δώσουν τα προσωρινα νουμερα και μετα απο 3 μηνες να ξανα κανει αιτηση και να παρει το personumber. Μας εξηγουσε οτι πρώτα πρέπει να μπει στο σουηδικο συστημα και να φαινεται οτι δουλευει και οτι πληρώνεται και μετα να παρει το personumber. Και εγω της ελεγα οτι χωρις τα νουμερα δεν μπορει να βγαλει ταυτοτητα την οποια χρειαζεται για να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο και τον οποιο χρειαζεται για να τον πληρώσει ο εργοδότης. Και στην ουσία για να φαινεται οτι δουλευει κανονικα. Και η ηλίθια μας ελεγε δεν ειναι δικο μας πρόβλημα αλλα της τραπεζας, του εργοδότη και δικό σας. Την ιδια μερα πήγαμε σε αλλο καταστημα του skatteverket και του ειπε οτι θα παρει τωρα το κανονικο νουμερο και οχι μετα απο 3 μηνες. Οτι να 'ναι... Δεν ξέρω αλλα εκεινη η υπάλληλος φαινόταν πολύ αρνητικη και ειχε και ενα υφος, σαν αυτη να μην ηθελε να βγαλει ο φιλος μου νουμερο και για αυτο δεν πήρε και την αιτηση μας.

saetron
17.10.2012, 21:34
Παιδια παντως και οι υπαλληλοι στο skatteverket δεν ξερουν τι τους γίνεται!!! προχθές ενας φιλος με συμβόλαιο αοριστου χρονου (δηλαδη μονιμος) και με 40 ωρες την εβδομαδα και με αρκετα μεγαλο μισθο του ελεγαν να του δώσουν τα προσωρινα νουμερα και μετα απο 3 μηνες να ξανα κανει αιτηση και να παρει το personumber. Μας εξηγουσε οτι πρώτα πρέπει να μπει στο σουηδικο συστημα και να φαινεται οτι δουλευει και οτι πληρώνεται και μετα να παρει το personumber. Και εγω της ελεγα οτι χωρις τα νουμερα δεν μπορει να βγαλει ταυτοτητα την οποια χρειαζεται για να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο και τον οποιο χρειαζεται για να τον πληρώσει ο εργοδότης. Και στην ουσία για να φαινεται οτι δουλευει κανονικα. Και η ηλίθια μας ελεγε δεν ειναι δικο μας πρόβλημα αλλα της τραπεζας, του εργοδότη και δικό σας. Την ιδια μερα πήγαμε σε αλλο καταστημα του skatteverket και του ειπε οτι θα παρει τωρα το κανονικο νουμερο και οχι μετα απο 3 μηνες. Οτι να 'ναι... Δεν ξέρω αλλα εκεινη η υπάλληλος φαινόταν πολύ αρνητικη και ειχε και ενα υφος, σαν αυτη να μην ηθελε να βγαλει ο φιλος μου νουμερο και για αυτο δεν πήρε και την αιτηση μας.

καλα τετοιους ειδους ιστοριες εχουν γραφτει παρα πολλες εδω μεσα.....
ειναι να μην πεσεις σε τενεκε υπαλληλο....
εμενα η πρωτη απο τις ιστοριες μου ηταν οταν τους ρωτησα 2 φορες μεσω μειλ πριν καν ερθω, το ποσα λεφτα χρειαζεται να εχω στην τραπεζα για να βγαλω τα νουμερα και την μια μου απαντησαν 10.000 ευρω και την αλλη 15.000...

Νεομετανάστρια
18.10.2012, 07:59

Μια μικρη διορθωση για να ειμαστε και σαφεις σε αυτους που ανεβαινουν και δεν γνωριζουν τις διαδικασιες....:

Υπαρχουν και σουηδικες τραπεζες που μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο μονο με το διαβατηριο σου και τον προσωπικο αριθμο( το εγγραφο δηλ. που θα σου στειλει το skatteverket με τον αριθμο που τελικα σου δινει) για να μπει στον λογαριασμο σου ο μισθος... μια απο αυτες ειναι η SEB, νομιζω ομως οτι το εφαρμοζε και καποια αλλη αυτο... χωρις να εχεις βγαλει σουηδικη ταυτοτητα.

Για την σουηδικη ταυτοτητα μπορεις να κανεις τα χαρτια σου και λιγο αργοτερα...

Το χαρτι απο το skatteverket που δειχνει τον προσωπικο σου αριθμο ειναι και ενα ειδος προσωρινης ενδειξης οτι υπαρχεις στο συστημα τους, εαν καποιος σου ζητησει για παραδειγμα τα στοιχεια σου.
Και βεβαια υπαρχει και το ελληνικο διαβατηριο που το λαμβανουν υποψη τους...
"Στο χερι" ο μισθος δεν δινεται στην σουηδια, εκτος εαν δουλευεις "μαυρα" πραγμα που συμβαινει αλλα δεν θα σας το συμβουλευα...

Σε πολλες υπηρεσιες θα βρειτε ανθρωπους που μπορει να μην σας εξυπηρετησουν σωστα για τους δικους τους προσωπικους λογους...
ή ακομα και να μην καταλαβαινουν τι θελετε ενω ειστε σαφεστατοι!
(Αυτο συμβαινει και στην πατριδα μας για να μην ξεχνιομαστε...)
Το καλυτερο που εχετε να κανετε στην περιπτωση που πεσετε στα χερια καποιου τετοιου ειναι να πατε σε ενα αλλο υποκαταστημα της συγκεκριμενης υπηρεσιας και να κανετε την δουλεια σας!

Γενικα διπλοτσεκαρετε αυτα που σας λενε!
Μπορει το δευτερο ατομο που θα ρωτησετε να συμπληρωσει και κατι σε αυτα που ηδη γνωριζετε!

georgetattoo
18.10.2012, 12:52
"Στο χερι" ο μισθος δεν δινεται στην σουηδια, εκτος εαν δουλευεις "μαυρα" πραγμα που συμβαινει αλλα δεν θα σας το συμβουλευα...

Μπορεί και να γίνεται να πάρεις λεφτα στο χερι, ο εργοδότης μου, μου ειχε πει οτι αν αργήσω να βγαλω τραπεζικο λογαριασμο μπορώ να παρω τα λεφτα στο χερι και να μου δώσει και ενα χαρτι οτι με πλήρωσε. Επίσης αυτο το ειπε και σε ενα παιδι ενας άλλος εργοδότης που ήθελε να τον πληρώσει για μία μόνο μερα που δουλεψε αλλα ηταν ασπρα. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αλλα για να μου το ειπε και ο εργοδότης μου καποια βαση πρεπει να εχει.

debby2012
18.10.2012, 17:09
Καλησπέρα σε όλους σας,

(Lucita) Ναι το skatterverket μου εδωσε νουμερα με 30 ωρες την εβδομάδα με συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών. Η υπόθεση προχώρησε όταν τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο. Δεν ξέρω αν καθυστέρησε για αυτό τον λόγο ή γιατί ήταν Αύγουστος και είχαν λιγότερο προσωπικό λόγω διακοπών. Πάντως από την μέρα που τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο όπως το ζήτησαν μου έστειλαν τα νούμερα σε 10 μερες.

Όσον αφορά τις τράπεζες, πήγα και στην SEB για να ανοίξω λογαριασμό και μου ζήτησαν Σουηδική ταυτότητα. Εγώ μολις είχα κάνει τα χαρτιά μου στο skatterverket για ταυτότητα και είχα προσωρινό χαρτί που σου δίνουν μέχρι να βγεί η κανονική πλαστική. Δεν το δέχτηκαν και τελικά ο λογαριασμός ανοίχτηκε μετά από 10 μέρες με την ταυτότητα.
Ισως να έπρεπε να το διασταυρώσω και σε άλλο υποκατάστημα.

Δέσποινα

ευανθια
18.10.2012, 17:29
Εγώ πρίν 2 χρόνια πήγα στην Nordea και ήθελαν σουηδική ταυτότητα.
H Swedbank δεν ήθελε όμως ταυτότητα και είχα ανοίξει εκεί λογαριασμό μόνο με τον προσωπικό αριθμό και το διαβατήριο.

Νεομετανάστρια
18.10.2012, 18:56
Καλησπέρα σε όλους σας,

(Lucita) Ναι το skatterverket μου εδωσε νουμερα με 30 ωρες την εβδομάδα με συμβόλαιο διάρκειας 18 μηνών. Η υπόθεση προχώρησε όταν τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο. Δεν ξέρω αν καθυστέρησε για αυτό τον λόγο ή γιατί ήταν Αύγουστος και είχαν λιγότερο προσωπικό λόγω διακοπών. Πάντως από την μέρα που τους πήγα το δεύτερο συμβόλαιο όπως το ζήτησαν μου έστειλαν τα νούμερα σε 10 μερες.

Όσον αφορά τις τράπεζες, πήγα και στην SEB για να ανοίξω λογαριασμό και μου ζήτησαν Σουηδική ταυτότητα. Εγώ μολις είχα κάνει τα χαρτιά μου στο skatterverket για ταυτότητα και είχα προσωρινό χαρτί που σου δίνουν μέχρι να βγεί η κανονική πλαστική. Δεν το δέχτηκαν και τελικά ο λογαριασμός ανοίχτηκε μετά από 10 μέρες με την ταυτότητα.
Ισως να έπρεπε να το διασταυρώσω και σε άλλο υποκατάστημα.

Δέσποινα

Εμεις παλι πηγαμε στην SEB μονο με τον χαρτι απο το skatterverket που ειχε τους προσωπικους μας αριθμους και τα διαβατηρια μας, γι αυτο πρεπει να τα συζηταμε που και που για να ξερουμε τι γινεται.... τελικα μαλλον εξαρταται απο το ατομο και το υποκαταστημα που θα πεσεις...

sokratis-salonika
20.10.2012, 16:25
παιδια καλησπερα....δωστε λιγο τα φωτα σε ασας που ζειτε ηδη στην σουηδια....
βρισκομαι σουηδια τωρα χωρις ομως το αυτοκινητο μου και θα σας εξηγησω γιατι το αναφερω αυτο...
η γυναικα μου εχει σουηδικη υπηκοοτητα και βρισκομαστε μαζι και τα δυο μας παιδακια εδω στην σουηδια.
με τους προσωπικους αριθμους δλδ περσονναμερ δεν ειχαμε κανα προβλημα τα βγαλαμε πολυ γρηγορα χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
εχουμε επισκεφτει το σοσιαλ για βοηθεια οικονομικη περαν του επιδοματος για τα παιδια...
απο το σοσιαλ ακομα δεν μας εχουν απαντησει και βασικα δεν ζητησαμε κατι συγκεκκριμενο απλα ειπαμε οτι ειμαστε σε μικρο σπιτι και δεν χωραμε εκει μεσα και ειπαν οτι θα μασ απαντησουν (το ποτε δεν το γνωριζω)...
σημερα ομως απο μια οικογενειακη φιλη που ζουσε σουηδια ομως οχι τωρα γιατι ζει ελλαδα πληροφορηθηκαμε οτι εγω σε περιπτωση που φερω το αυτοκινητο μου απο ελλαδα και το δηλωσω εδω δεν θα μας δωσουν καμια οικονομικη βοηθεια απο το σοσιαλ ...
ισχυει κατι τετοιο? αν ναι , δεν θα μας δωσουν τιποτα η θα μας δωσουν πχ αλλο ποσο πιο μικρο ? ρωταω γιατι ειναι σε κανα μηνα να το ανεβασω εδω σουηδια το αυτοκινητο με σκοπο να εβγαζα σουηδικες πινακιδες και να το κρατουσα εδω.
οσο αφορα πωληση στην ελλαδα δεν το αναφερουμε καν διοτι ειναι μεγαλουτσικο σε κυβικα και δεν πωλειται ελλαδα ουτε για πλακα παρα μονο αν το πεταξω στον θερμαικο θα σωθω!
υπαρχει καποια αλλη λυση μηπως για να το κρατησω εδω σουηδια και να μην φαινεται στο ονομα μου το αυτοκινητο σαν σουηδος πολιτης ενοω...παραδειγμα να κρατησω ελληνικες πινακιδες η να το κανω μεταβιβαση σε οικογενειακο μου ανθρωπο στην ελλαδα αλλα να το εχω εδω στην σουηδια.!
παρακαλω αν γνωριζεται καποιος κατι ας μου απαντησει ,ευχαριστω!

ευανθια
20.10.2012, 17:26
Σωκράτη καλησπέρα και καλωσορίσατε στην σουηδία !

Σωκράτη απότι ξέρω οι μετανάστες ευρωπαικής ένωσης δεν δικαιούνται σοσιάλ. Επίσης ξέρω ότι για να πάρεις το επίδομα των παιδιών πρέπει να εργάζεσαι , αλλιώς δεν το δικαιούσαι.
Ελληνες που έπαιρναν επίδομα για τα παιδιά, μόλις ζήτησαν σοσιάλ τους έκοψαν το επίδομα των παιδιών.
Ξέρω ακόμα ότι για να νοικιάσεις σπίτι πρώτο χέρι πρέπει να έχεις εισόδημα από δουλειά , σύνταξη, επίδομα σπουδών , αλλά όχι από σοσιάλ.

Βέβαια επειδή η γυναίκα σου έχει σουηδική υπηκοότητα ίσως είστε διαφορετική περίπτωση.

Αυτό όμως για το ότι δεν θέλουν εισόδημα απο σοσιάλ για να νοικιάσεις σπίτι πρώτο χέρι , πρέπει να ισχύει και για τους σουηδούς.

Κάποιος πιο παλιός ας απαντήσει άν ξέρει κάτι σχετικά με την περίπτωση του Σωκράτη.

Και πάλι καλωσορίσατε Σωκράτη !! Καλή αρχή !!!!!!!!

sokratis-salonika
20.10.2012, 18:22
s ευχαριστω για τα καλοσορισματα και καλως σας βρηκα ολους...
βασικα δεν ειναι ετσι ευανθια.
σπιτι υπηρχε αλλα ειναι μικρο,η γυναικα μου οπως και τα παιδια μου ειναι σουηδοι υπηκοοι και οχι ελληνες ,το επιδομα παιρνεται τωων παιδιων παντα ειτε δουλεουν ειτε οχι,θεωρειται οτι ειναι των παιδιων οποτε δεν εχει σχεση η δουλεια του γονεα.
βεβαια σ ευχαριστω για την απαντηση σου .
για το σπιτι τωρα επειδη δεν μου κανει αυτο ειναι μικρο αλλα ειναι στοκχωλμη, μαλον θα φυγω και θα βγω εκτος πολης για να μπορουμε και να βρουμε ευκολα σπιτι αλλα και περιπου αυτο που θελουμε και οχι τρυπες 50 τετραγωνικων μετρων του 1940 ετος κατασκευης με μουσαμαδες για δαπεδο κτλ κτλ κτλ και 10000 κορωνες ενοικιο!

ευανθια
20.10.2012, 18:32
Μάλλον αυτό για το επίδομα των παιδιών ισχύει για τους σουηδούς υπήκοους έτσι οπως λές.
Γιατί για εμάς τους έλληνες ευρωπαίους πολίτες πρέπει να προσκομίσουμε στο forsakringskassan συμβόλαιο εργασίας για να δικαιούμαστε επίδομα για τα παιδιά. Και μάλιστα γίνεται έλεγχος κάθε χρόνο . Μετά από ένα χρόνο που παίρνω το επίδομα του παιδιού , μου ζήτησαν με επιστολή να τους προσκομίσω ξανά συμβόλαιο εργασίας , και την τελευταία απόδειξη πληρωμής του μισθού. για τον ετήσιο έλεγχο όπως μου έγραφαν για να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα του παιδιού.

Εσείς αφού η γυναίκα σου και τα παιδιά σας είναι σουηδοί υπήκοοι προφανώς δεν σας αφορά !

Και για το σοσιάλ θα ισχύουν για εσάς άλλα !!

Εμείς οι έλληνες ευρωπαίοι μετανάστες δεν δικαιούμαστε σοσιάλ.

sokratis-salonika
20.10.2012, 19:15
ναι ευανθια ετσι ειναι ,αλλα για το αυτοκινητο εμενα με τρωωει ρε γαμ.το τι να κανω!!!

saetron
21.10.2012, 22:58
το αυτοκινητο απ οτι ξερω μπορεις να το κρατησεις ενα χρονο χωρις να το δηλωσεις...οποτε μη καιγεσαι και τοσο πολυ...

sokratis-salonika
22.10.2012, 00:39
το αυτοκιν
ητο απ οτι ξερω μπορεις να το κρατησεις ενα χρονο χωρις να το δηλωσεις...οποτε μη καιγεσαι και τοσο πολυ...
αληθεια? μακαρι να ειναι ετσι ...
σ ευχΡΙΣΤΩ ΠΟΛυ για την απαντηση σου.

Georgia2012
23.10.2012, 22:36
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο πληρώνει κανείς τις 400 κορώνες που χρειάζονται για να βγάλουμε σουηδική ταυτότητα. Στη σελίδα του skatteverket αναφέρει ότι καταβάλεις τα χρήματα μέσω bankgiro ή plusgiro. Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα και κάνουμε κατάθεση των χρημάτων στον αριθμό που αναφέρει στο bankgiro / plusgiro ή δεν το έχω καταλάβει σωστά;

Minos
23.10.2012, 22:54
Για το παιδικό επίδομα, το παίρνεις για το παιδί αν έχεις προσωπικό αριθμό και πρέπει να δηλωθείς στο ΙΚΑ (försäkringskassan). Το παιδικό επίδομα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμμιά σχέση με τα υπόλοιπα εισοδήματα.

Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι. Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς. Επίσης δεν σου βρίσκουν σπίτι (παλιά γινόνταν αυτό) αλλά όπως σου είπα, σου πληρώνουν το νοίκι.

ναι ευανθια ετσι ειναι ,αλλα για το αυτοκινητο εμενα με τρωωει ρε γαμ.το τι να κανω!!!

Minos
23.10.2012, 22:57
Επίσης αν προσπαθήσεις να τους κοροιδέψεις (να το βάλεις σε άλλο όνομα στην Ελλάδα και να το οδηγείς εδώ, ή να το οδηγείς κρυφά και να μην το δηλώσεις...και γίνει κάποιο ατύχημα ή σε σταματήσει η τροχαία στον δρόμο...σου έκοψαν τον κώλο....

georgetattoo
23.10.2012, 23:38
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο τρόπο πληρώνει κανείς τις 400 κορώνες που χρειάζονται για να βγάλουμε σουηδική ταυτότητα. Στη σελίδα του skatteverket αναφέρει ότι καταβάλεις τα χρήματα μέσω bankgiro ή plusgiro. Αυτό σημαίνει ότι πηγαίνουμε σε μία οποιαδήποτε τράπεζα και κάνουμε κατάθεση των χρημάτων στον αριθμό που αναφέρει στο bankgiro / plusgiro ή δεν το έχω καταλάβει σωστά;

Καταρχήν σουηδικές ταυτότητες βγαζουνε στο κεντρικο skatteverket, στο medborgarplatsen. Σου δίνουν ενα χαρτι το οποιο δεν ειναι 400 κορώνες αλλα 435 και πας απέναντι στο μεγαλο κτήριο. Εκει αντι να πας στην τράπεζα που πληρώνεις και κατι εξτρα, πας στο ισόγειο τέρμα αριστερα σε ενα μαγαζι με ψιλικα στο οποιο μέσα λειτουργει και ταχυδρομείο και το πληρώνεις με μετρητα.

Και στην τραπεζα να πας, αυτοι θα σου προτείνουν να πας εκει. Αυτο μου προτειναν και εμενα.

sokratis-salonika
24.10.2012, 12:32
Για το παιδικό επίδομα, το παίρνεις για το παιδί αν έχεις προσωπικό αριθμό και πρέπει να δηλωθείς στο ΙΚΑ (försäkringskassan). Το παιδικό επίδομα, ΔΕΝ ΕΧΕΙ καμμιά σχέση με τα υπόλοιπα εισοδήματα.

Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι. Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς. Επίσης δεν σου βρίσκουν σπίτι (παλιά γινόνταν αυτό) αλλά όπως σου είπα, σου πληρώνουν το νοίκι.

φιλε ΜΙΝΟΣ επειδη βλεπω γνωριιζεις πολλα,γραφεισ πιο πανω θελω να σου κανω κανα 2 ερωτησεις και να μου απαντησεις αν μπορεις σε παρακαλω...
1) (Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι.) ενοεις απο μονοι τους χωρις να τους ζητησεις βοηθεια? γιατι πιο κατω μετα γραφεις
2) (Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς)
Η νουμερο 2 ερωτηση απευθηνετε για την ελλαδα το τι εχουμε? γιατι αν ειναι να δουνε τα Ε9 κτλ της εφοριας τοτε καηκαμε,αλλα και απο την αλλη αυτα ουτε νοικιαζονται ουτε πουλιωνται αλλα αντιθετως τα πληρωνουμε με φορους και χαραστσια,οποτε δεν ειναι προσον αυτο ειναι μειον μου και επειτα για το αυτοκινητο αν ηταν τα πραγματα καλα στην ελλαδα να το πουλουσα αλλα τωρα με την κατασταση ετσι πως ειναι με την μαρκα του αυτοκινητου μου και τα κυβικα του δεν μπορω να το πουλησω παρα μονο για ανταλακτικα (καταλαβαινεις τι εννοω)
αυτα δλδ αυτοι τα βρισκουν ολα ωραια και ροδινα? για το αυτοκινητο που δεν πιανει μια στην ελλαδα και για τα ακινητα που δεν παιρνω νοικια αλλα τα πληρωνω με τα σκατοχαρατσια τους? Σε μια χωρα που εχει καταστραφει μου ζητανε να πουλησω περιουσια? να καταστραφω και εγω δλδ? Νομιζα οτι ηταν πιο λαιτ κατασταση,δεν θελω και ουτε θα ηθελα να με ζουνε αυτοι οπως κανουν ολοι οι αραβες και γενικα ολοι αυτοι οι μουτζαχεντιν,απλα μια βοηθεια λογω και της υπηκοοτητας της γυναικας μου για αρχη θα μου ηταν ευπροσδεκτη και καλη οπως και τον καθε μας συνανθρωπο πιστευω.
ευχαριστω

jimathens
24.10.2012, 21:25
Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά

Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά (http://www.thepressproject.gr/article/30919/Souidia-Dekta-ta-paidia-ton-metanaston-xoris-xartia)

Minos
24.10.2012, 22:52
Για το πρώτο: Πρέπει να κάνεις αίτηση.
Για το δεύτερο: Όχι, μιλάμε για περιουσιακά στοιχεία στη Σουηδία. Αν φέρεις εδώ ένα αυτοκίνητο, είναι περιουσιακό στοιχείο. Ότι υπάρχει στην Ελλάδα δεν μετριέται, δεν σου ζητάνε φορολογική ενημερότητα από Ελλάδα.

φιλε ΜΙΝΟΣ επειδη βλεπω γνωριιζεις πολλα,γραφεισ πιο πανω θελω να σου κανω κανα 2 ερωτησεις και να μου απαντησεις αν μπορεις σε παρακαλω...
1) (Οι κοινωνικές υπηρεσίες (socialen) σου δίνουν ένα μικρό επίδομα για να ζήσεις και μπορεί να σου πληρώνουν το νοίκι.) ενοεις απο μονοι τους χωρις να τους ζητησεις βοηθεια? γιατι πιο κατω μετα γραφεις
2) (Στην περίπτωση που ζητήσεις βοήθεια από τις κοινωνικές υπηρεσίες ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να έχεις περιουσιακά στοιχεία (αυτοκίνητο κλπ), αλλοιώς θα σου πουν να πουλήσεις το αυτοκίνητο πρώτα...να περάσεις με αυτά τα λεφτά και μετά να πάς σε αυτούς)
Η νουμερο 2 ερωτηση απευθηνετε για την ελλαδα το τι εχουμε? γιατι αν ειναι να δουνε τα Ε9 κτλ της εφοριας τοτε καηκαμε,αλλα και απο την αλλη αυτα ουτε νοικιαζονται ουτε πουλιωνται αλλα αντιθετως τα πληρωνουμε με φορους και χαραστσια,οποτε δεν ειναι προσον αυτο ειναι μειον μου και επειτα για το αυτοκινητο αν ηταν τα πραγματα καλα στην ελλαδα να το πουλουσα αλλα τωρα με την κατασταση ετσι πως ειναι με την μαρκα του αυτοκινητου μου και τα κυβικα του δεν μπορω να το πουλησω παρα μονο για ανταλακτικα (καταλαβαινεις τι εννοω)
αυτα δλδ αυτοι τα βρισκουν ολα ωραια και ροδινα? για το αυτοκινητο που δεν πιανει μια στην ελλαδα και για τα ακινητα που δεν παιρνω νοικια αλλα τα πληρωνω με τα σκατοχαρατσια τους? Σε μια χωρα που εχει καταστραφει μου ζητανε να πουλησω περιουσια? να καταστραφω και εγω δλδ? Νομιζα οτι ηταν πιο λαιτ κατασταση,δεν θελω και ουτε θα ηθελα να με ζουνε αυτοι οπως κανουν ολοι οι αραβες και γενικα ολοι αυτοι οι μουτζαχεντιν,απλα μια βοηθεια λογω και της υπηκοοτητας της γυναικας μου για αρχη θα μου ηταν ευπροσδεκτη και καλη οπως και τον καθε μας συνανθρωπο πιστευω.
ευχαριστω

sokratis-salonika
24.10.2012, 23:22
Για το πρώτο: Πρέπει να κάνεις αίτηση.
Για το δεύτερο: Όχι, μιλάμε για περιουσιακά στοιχεία στη Σουηδία. Αν φέρεις εδώ ένα αυτοκίνητο, είναι περιουσιακό στοιχείο. Ότι υπάρχει στην Ελλάδα δεν μετριέται, δεν σου ζητάνε φορολογική ενημερότητα από Ελλάδα.
για την πρωτη περιπτωση δλδ ετσι πως τα λες δε χρειαζεται να με ψαξουν? η λαθος καταλαβα?
εδδω χαζα και καταθεσεις σε ελβετια μας ελεγε αν εχουμε αυτοι ξεψαχνιζουν τα παντα.
ΑΝ φερω το αυτοκινητο και το δηλωσω σε κανα 3μηνο θα γινει κατι ?θα το καταλαβουν οσο το εχω αδηλωτο?
βασικα κλεισαμε ραντεβου με διερμηνεα γιατι ακρη δεν βγαινει απ οτι εχω καταλαβει. αλλα και απο την αλλη τι να τους πω οτι δεν εχω αυτοκινητο ενω εχω στην ελλαδα? το ρωτησανε στην γυναικα μου οταν ηταν μονη της εδω.
να πω κι εγω οχι και μετα οταν το φερω και αν γινει κατι να τους πω οτι τωρα το εφερα?(χαζομαρα?)
δεν ξερω πως να αντιμετοπισω την κατασταση!
να σαι καλα σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου!

saetron
25.10.2012, 01:25
πας εκει που βγαζουν τις ταυτοτητες...και σου δινουν ενα πραμα σαν επιταγη στο οποιο βαζεις το περσοννουμερ σου και πας στην τραπεζα

ευανθια
27.10.2012, 18:52
Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά

Σουηδία: Δεκτά στα σχολεία τα παιδιά των μεταναστών χωρίς χαρτιά (http://www.thepressproject.gr/article/30919/Souidia-Dekta-ta-paidia-ton-metanaston-xoris-xartia)

Τζίμ σε ευχαριστούμε πολύ για την πολύ σημαντική είδηση !!!
Οταν ήρθαμε εμείς στην σουηδία ,ο γιός μου περίμενε αρκετούς μήνες μέχρι να πάρουμε τους αριθμούς και να τακτοποιηθούμε με τα χαρτιά μας και έχασε χρόνο !!
Πολύ σημαντική αλλαγή για τους νέους μετανάστες !!!:bravo_:

Georgia9
28.10.2012, 16:28
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! God kvall!!! Μήπως ξέρετε κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ όπου μπορώ να δω και να ακούσω σουηδικά, αλλά να υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι;; Σουηδικό ραδιόφωνο έχω βρεί και ακούω, αλλά ήθελα και κάτι με υπότιτλους ώστε να καταλαβαίνω και τίποτα.. :smile_: Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα σουηδικό ραδιόφωνο στο: sverigesradio.se . Καλή εβδομάδα από αύριο!! :cool_::victory:

antogeor
28.10.2012, 20:14
Καλησπέρα σε όλη τη παρέα!! God kvall!!! Μήπως ξέρετε κάποια διεύθυνση στο ιντερνετ όπου μπορώ να δω και να ακούσω σουηδικά, αλλά να υπάρχουν και ελληνικοί υπότιτλοι;; Σουηδικό ραδιόφωνο έχω βρεί και ακούω, αλλά ήθελα και κάτι με υπότιτλους ώστε να καταλαβαίνω και τίποτα.. :smile_: Για όποιον ενδιαφέρεται, βρήκα σουηδικό ραδιόφωνο στο: sverigesradio.se . Καλή εβδομάδα από αύριο!! :cool_::victory:

Καλησπερα .

Ενα αρκετα καλο προγραμματακι με Ελληνικα και Σουηδικα ειναι αυτο Εδω (http://www.goethe-verlag.com/book2/EL/ELSV/ELSV002.HTM).Και αλλο ενα Εδω (http://digitalasparet.se/index.htm).

Georgia9
28.10.2012, 23:23
Αntogeor tack mycket!!! :bravo_:_friends:

Minos
29.10.2012, 21:33
Υπάρχει η σουηδική τηλεόραση
Kategorier | SVT Play (http://www.svtplay.se/kategorier)
Είναι οι κατηγορίες που υπάρχουν. Αν πας για παράδειγμα στα φιλμ και σειρές και πατήσεις μιά σειρά ή ένα φίλμ Film & Drama | SVT Play (http://www.svtplay.se/kategorier/filmochdrama) βγαίνει μια μικρή οθόνη που μπορείς να την μεγαλώσεις. Αν πατήσεις το play δεξιά κάτω εκεί που μεγαλώνεις την οθόνη υπάρχει και ενα Τ, αν το πατήσεις μπορείς να κάνεις επιλογή με υπότιτλους (textning på) ή χωρίς υπότιτλους (textning av).

Georgia9
29.10.2012, 21:53
Minos tack so mycket!! Το έκανα αυτό που λές, μήπως ξέρεις αν μπορώ και να αλλάξω τους υπότιτλους σε ελληνικούς? :bravo_:

Υπάρχει η σουηδική τηλεόραση
Kategorier | SVT Play (http://www.svtplay.se/kategorier)
Είναι οι κατηγορίες που υπάρχουν. Αν πας για παράδειγμα στα φιλμ και σειρές και πατήσεις μιά σειρά ή ένα φίλμ Film & Drama | SVT Play (http://www.svtplay.se/kategorier/filmochdrama) βγαίνει μια μικρή οθόνη που μπορείς να την μεγαλώσεις. Αν πατήσεις το play δεξιά κάτω εκεί που μεγαλώνεις την οθόνη υπάρχει και ενα Τ, αν το πατήσεις μπορείς να κάνεις επιλογή με υπότιτλους (textning på) ή χωρίς υπότιτλους (textning av).

Minos
29.10.2012, 22:15
Tack själv!
Όχι δυστυχώς. Αυτό σε βοηθάει, να ακούς και να διαβάζεις ταυτόχρονα. Αν θέλεις με ελληνικούς υπότιτλους, κοίταξε για DVD με σουηδικές ταινίες, από Μπέργκμαν μέχρι σύγχρονους τραγούδια από το δέυτερο όροφο του Ρόι Άντερσον (αν είσαι σινεφίλ), οι ταινίες του Στιγκ Λάρσον, Millenium.

Minos tack so mycket!! Το έκανα αυτό που λές, μήπως ξέρεις αν μπορώ και να αλλάξω τους υπότιτλους σε ελληνικούς? :bravo_:

Georgia9
30.10.2012, 14:30
οκ, Tack så mycket, Hej då!! _friends:

Tack själv!
Όχι δυστυχώς. Αυτό σε βοηθάει, να ακούς και να διαβάζεις ταυτόχρονα. Αν θέλεις με ελληνικούς υπότιτλους, κοίταξε για DVD με σουηδικές ταινίες, από Μπέργκμαν μέχρι σύγχρονους τραγούδια από το δέυτερο όροφο του Ρόι Άντερσον (αν είσαι σινεφίλ), οι ταινίες του Στιγκ Λάρσον, Millenium.

skonto
30.10.2012, 15:45
Καταρχήν καλησπέρα.

Συγνώμη απο τους φίλους που έχουν να ακούσουν νέα μου γενικότερα ( μιας και δεν έχω χαθεί απο το Forum ) αλλά λόγω εργασιακού τρεχάματος δεν μου μένει χρόνος να γράφω.

Όμως να πω κάτι απο τη δική μου εμπειρία. Σιγά - σιγά μα λόγω περιέργειας μα λόγω επιμονής ξεκίνησα απο το τίποτα και μόνο απο τα Αγγλικά μου να προσπαθώ να καταλάβω τη Σουηδική γλώσσα. Λόγω μπλεξίματος είτε λόγω εργασίας είτε λόγω διεύθυνσης σπιτιού ΔΕΝ έχω καταφέρει ακόμα να πάω στο SFI. Αυτό επειδή σε καμία περίπτωση δε μπορεί να με δικαιολογήσει στην παρουσία μου σε αυτή τη χώρα, προσπαθώ να "χρυσώσω το χάπι" κάνοντας ότι είναι δυνατόν να μάθω τη Σουηδική γλώσσα μόνος μου.

Μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει αφάνταστα :

1ον) Να μαθαίνω ορολογία της δουλειάς μου. Π.χ. πως λένε τα εργαλέια μου ή τις εντολές που πρέπει να πώ ή να ακούσω. Αν π.χ. κάπου υπάρχει βρεγμένο πάτωμα που έχω σφουγγαρίσει και πρέπει να πω σε κάποιον να προσέξει να μην φάει καμιά γλύστρα πρέπει να του πω " Akta! våta golv " Έτσι έμαθα 3 λέξεις, πως λένε το πρόσεχε, το βρεγμένο και το πάτωμα. Ξέρετε πόσες λέξεις μπορείς να μάθεις έτσι ?? πάρα πολλές.

2ον) Αγόρασα smartphone τηλέφωνο και όπου κάτι μου κάνει κλίκ ! μα διαφήμιση μα τίτλος σε εφημερίδα, μα ανακοίνωση το ανοίγω και έχω το translate άμεσα διαθέσιμο. Με λίγο προσοχή, με λίγο συγχρονισμό με το Αγγλικό λεξιλόγιο, με λίγο επανάληψη της λέξης ( π.χ. η διαφήμιση της Ford για το νέο Focus στους σταθμούς του μετρό " snalare motor i class " ο αποδοτικότερος κινητήρας της κατηγορίας, που βλέπω κάθε πρωί τις τελευταίες 3 εβδομάδες, μου έμαθε οτι η λέξη snalare ( το α με ένα κυκλάκι απο πάνω ) σημαίνει απόδοση, η λέξη motor είναι ίδια και στα Αγγλικά όπως και η class ).

3ον) Σκέφτομαι τρελλά πράγματα. Π.χ. λέω θέλω να φτιάξω ψωμί. Τι χρειάζομαι ? Νερό, αλέυρι, αλάτι και μαγιά. Χμμμ ... πως θα τα ζήταγα ?. Νερό = Vatten, αλέυρι = mjol (ο με τελείες ), αλάτι = salt και μαγιά = jast ( α με τελείες ) , το αλάτι και η μαγιά προφέρονται το ίδιο και στα Αγγλικά . Προσοχή αν αντί mjol βάλετε και ένα -k- στο τέλος θα πάρετε mjolk που σημαίνει γάλα και μόνο ψωμί δεν θα φτιάξετε :smile_: προσθέστε ρύζι και κανέλα και φτιάξτε ρυζόγαλο :lol2:

4ον) Κούμπωσα και τα ακουστικά στο Ό-phono ( όπως έλεγε και ο Χάρη Κλύν ) και ακούω μουσική αλλά και τις ειδήσεις. Λοιπόν απο τα ακουστικά ακούγεται πολύ καλύτερα και καθαρότερα η ομιλία των εκφωνητών. Και επειδή συνήθως δεν παίρνουν για εκφωνητές άτομα με δυσκολία λόγου και επειδή τις περισσότερες φορές μιλάνε αργά, σταθερά και σοβαρά, άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω κάποιες λέξεις στο πάζλ των προτάσεων, όπου μέρα με τη μέρα όλο και καλυτερεύει το πράγμα. Και ...

5ον) Για τους ελέυθερους / ελέυθερες. Συνιστάται δεσμός για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους. Πέρα απο τις άναρθρες εκφράσεις μπορείς να μάθεις και άλλες σοβαρότερες προτάσεις όπως "τι μου κάνεις ? τι θα σου κάνω ? " = "Vad gör du med mig? , Vad jag ska göra för dig? ", εδώ οι έχοντες πείρα μπορούν να με διορθώσουν στην έκφραση.

Γενικώς άμα τη ψάχνεις και θέλεις, μπορείς να μάθεις Σουηδικά και πέραν του SFI και των προγραμμάτων στα PC.

Σας χαιρετώ

Σπύρος

Minos
30.10.2012, 22:04
Πολύ χιούμορ! Γελάσαμε πολύ εδικά με τα σεξιστικά...
Και κάτι άλλο, επιβεβαίωνε τις λέξεις που μαθαίνεις, γιατί καμμιά φορά θα πεις λάθος και δεν θα ξέρεις γιατί γελάνε.
Παράδειγμα το snålare δεν σημαίνει αποδοτικός αλλά πολύ τσιγγούνης/ικο...μεταφορική έννοια εδώ.

Πχ αν έλεγες ότι είσαι πολύ αποδοτικός στην δουλειά μου, και έλεγες jag är snålare i mitt arbete, θα σε κράζανε!

Καταρχήν καλησπέρα.

Συγνώμη απο τους φίλους που έχουν να ακούσουν νέα μου γενικότερα ( μιας και δεν έχω χαθεί απο το Forum ) αλλά λόγω εργασιακού τρεχάματος δεν μου μένει χρόνος να γράφω.

Όμως να πω κάτι απο τη δική μου εμπειρία. Σιγά - σιγά μα λόγω περιέργειας μα λόγω επιμονής ξεκίνησα απο το τίποτα και μόνο απο τα Αγγλικά μου να προσπαθώ να καταλάβω τη Σουηδική γλώσσα. Λόγω μπλεξίματος είτε λόγω εργασίας είτε λόγω διεύθυνσης σπιτιού ΔΕΝ έχω καταφέρει ακόμα να πάω στο SFI. Αυτό επειδή σε καμία περίπτωση δε μπορεί να με δικαιολογήσει στην παρουσία μου σε αυτή τη χώρα, προσπαθώ να "χρυσώσω το χάπι" κάνοντας ότι είναι δυνατόν να μάθω τη Σουηδική γλώσσα μόνος μου.

Μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει αφάνταστα :

1ον) Να μαθαίνω ορολογία της δουλειάς μου. Π.χ. πως λένε τα εργαλέια μου ή τις εντολές που πρέπει να πώ ή να ακούσω. Αν π.χ. κάπου υπάρχει βρεγμένο πάτωμα που έχω σφουγγαρίσει και πρέπει να πω σε κάποιον να προσέξει να μην φάει καμιά γλύστρα πρέπει να του πω " Akta! våta golv " Έτσι έμαθα 3 λέξεις, πως λένε το πρόσεχε, το βρεγμένο και το πάτωμα. Ξέρετε πόσες λέξεις μπορείς να μάθεις έτσι ?? πάρα πολλές.

2ον) Αγόρασα smartphone τηλέφωνο και όπου κάτι μου κάνει κλίκ ! μα διαφήμιση μα τίτλος σε εφημερίδα, μα ανακοίνωση το ανοίγω και έχω το translate άμεσα διαθέσιμο. Με λίγο προσοχή, με λίγο συγχρονισμό με το Αγγλικό λεξιλόγιο, με λίγο επανάληψη της λέξης ( π.χ. η διαφήμιση της Ford για το νέο Focus στους σταθμούς του μετρό " snalare motor i class " ο αποδοτικότερος κινητήρας της κατηγορίας, που βλέπω κάθε πρωί τις τελευταίες 3 εβδομάδες, μου έμαθε οτι η λέξη snalare ( το α με ένα κυκλάκι απο πάνω ) σημαίνει απόδοση, η λέξη motor είναι ίδια και στα Αγγλικά όπως και η class ).

3ον) Σκέφτομαι τρελλά πράγματα. Π.χ. λέω θέλω να φτιάξω ψωμί. Τι χρειάζομαι ? Νερό, αλέυρι, αλάτι και μαγιά. Χμμμ ... πως θα τα ζήταγα ?. Νερό = Vatten, αλέυρι = mjol (ο με τελείες ), αλάτι = salt και μαγιά = jast ( α με τελείες ) , το αλάτι και η μαγιά προφέρονται το ίδιο και στα Αγγλικά . Προσοχή αν αντί mjol βάλετε και ένα -k- στο τέλος θα πάρετε mjolk που σημαίνει γάλα και μόνο ψωμί δεν θα φτιάξετε :smile_: προσθέστε ρύζι και κανέλα και φτιάξτε ρυζόγαλο :lol2:

4ον) Κούμπωσα και τα ακουστικά στο Ό-phono ( όπως έλεγε και ο Χάρη Κλύν ) και ακούω μουσική αλλά και τις ειδήσεις. Λοιπόν απο τα ακουστικά ακούγεται πολύ καλύτερα και καθαρότερα η ομιλία των εκφωνητών. Και επειδή συνήθως δεν παίρνουν για εκφωνητές άτομα με δυσκολία λόγου και επειδή τις περισσότερες φορές μιλάνε αργά, σταθερά και σοβαρά, άρχισα να ψιλοκαταλαβαίνω κάποιες λέξεις στο πάζλ των προτάσεων, όπου μέρα με τη μέρα όλο και καλυτερεύει το πράγμα. Και ...

5ον) Για τους ελέυθερους / ελέυθερες. Συνιστάται δεσμός για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους. Πέρα απο τις άναρθρες εκφράσεις μπορείς να μάθεις και άλλες σοβαρότερες προτάσεις όπως "τι μου κάνεις ? τι θα σου κάνω ? " = "Vad gör du med mig? , Vad jag ska göra för dig? ", εδώ οι έχοντες πείρα μπορούν να με διορθώσουν στην έκφραση.

Γενικώς άμα τη ψάχνεις και θέλεις, μπορείς να μάθεις Σουηδικά και πέραν του SFI και των προγραμμάτων στα PC.

Σας χαιρετώ

Σπύρος

skonto
30.10.2012, 22:59
... 2ον) Αγόρασα smartphone τηλέφωνο και όπου κάτι μου κάνει κλίκ ! μα διαφήμιση μα τίτλος σε εφημερίδα, μα ανακοίνωση το ανοίγω και έχω το translate άμεσα διαθέσιμο. ...

Το Goggle Translate του κινητού πάντως ( και στο Pc ) .. Μετάφραση Google (http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#sv/el/sn%C3%A5lare) την μετάφραση την λέει "αποδοτικός". Τι να κάνω ??_antio:

Βέβαια αν δώσεις για μετάφραση το τσιγκούνης θα σου βγάλει snål , ενώ αν δώσεις το snål θα σου βγάλει αποτελεσματικός.

Μάλλον πιο πολύ μπερδεύτικα !

Σπύρος

ευανθια
30.10.2012, 23:04
Το Goggle Translate του κινητού πάντως ( και στο Pc ) .. Μετάφραση Google (http://translate.google.gr/?hl=el&tab=wT#sv/el/sn%C3%A5lare) την μετάφραση την λέει "αποδοτικός". Τι να κάνω ??_antio:

Βέβαια αν δώσεις για μετάφραση το τσιγκούνης θα σου βγάλει snål , ενώ αν δώσεις το snål θα σου βγάλει αποτελεσματικός.

Μάλλον πιο πολύ μπερδεύτικα !

Σπύρος

Σπύρο το Google Translate δεν κάνει καθόλου καλή μετάφραση στα σουηδικά τουλάχιστον , και θα έλεγα καλύτερα να μην το εμπιστεύεσαι καθόλου .

skonto
31.10.2012, 06:03
Καλημέρα.

Πάντως και το Systran που δοκίμασα και το Bing τα ίδια μου λένε.

Κανένα κατα την άποψή σας, σωστό λεξικό. ?

Ευχαριστώ

Σπύρος

milu
31.10.2012, 12:01
Γεια ισως τα γνωριζεται...

Στο glosbe μπορείτε να δείτε πως μεταφράζονται στο περίπου συμβολικά ολόκληρες φράσεις
Online dictionary (http://glosbe.com/)

Το pons μεταφράζει λέξης και με γραμματική δηλ. κατά ουσιαστικό, ρήμα κλπ.
PONS.eu - Το δωρεάν λεξικό για ξένες γλώσσες, γερμανική ορθογραφία και μετάφραση κειμένου (http://el.pons.eu/)

Minos
31.10.2012, 22:50
Δεν υπάρχει κάποιο που να είναι πολύ καλό.
Σχετικά καλό είναι του Πολυτεχνείου Lexin (http://lexin2.nada.kth.se/lexin/) (έχει και ελληνικά)

skonto
01.11.2012, 19:34
Η Σουηδία θα εισάγει τα σκουπίδια άλλων χωρών για να δημιουργεί ενέργεια και θέρμανση. Και μάλιστα θα την πληρώνουν κιόλας.

in.gr - Τα σκουπίδια των άλλων θα εισάγει η Σουηδία για την παραγωγή ενέργειας - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία (http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231220037)

Εμείς τα 300 σκουπίδια που έχουμε στη βουλή πως μπορούμε να τα εξάγουμε ?

Σπύρος

Georgia9
01.11.2012, 21:29
Ναι συμφωνώ για το Lexin. :yes:

Δεν υπάρχει κάποιο που να είναι πολύ καλό.
Σχετικά καλό είναι του Πολυτεχνείου Lexin (http://lexin2.nada.kth.se/lexin/) (έχει και ελληνικά)

Georgia9
01.11.2012, 21:37
Σπύρο για άλλη μια φορά έχεις δίκιο σ' όσα λες, και φυσικά χαίρεται κανείς να διαβάζει μήνυμά σου. Ειδικά με το "Συνιστάται δεσμός για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους" έγραψες!! χαχαχαααα!!!:smile_::lol2:

Καταρχήν καλησπέρα.

Σας χαιρετώ

Σπύρος

Georgia9
01.11.2012, 21:40
Να τους πουλήσουμε στην πάριζα υφαντής, Ειδικά με τον βενιζέλο και τον πάγκαλο, θα ξεχρεώσουμε κιόλας!! :smile_:

Η Σουηδία θα εισάγει τα σκουπίδια άλλων χωρών για να δημιουργεί ενέργεια και θέρμανση. Και μάλιστα θα την πληρώνουν κιόλας.

in.gr - Τα σκουπίδια των άλλων θα εισάγει η Σουηδία για την παραγωγή ενέργειας - Ειδήσεις - Επιστήμη-Τεχνολογία (http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231220037)

Εμείς τα 300 σκουπίδια που έχουμε στη βουλή πως μπορούμε να τα εξάγουμε ?

Σπύρος

#REM#
01.11.2012, 23:24
μαρια χαρηκαμε παρα πολυ για σασ!καλη αρχη και καλη επιτυχια σε οτι κανετε!:bravo_1:

#REM#
02.11.2012, 10:57
καλη σας ημερα!σας ευχαριστουμε παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες σας για την σουηδια!!!!!!!ο αντρας μου θα ανεβει στοκχολμη την ανοιξη.εδω και 2 μηνες ψαχνουμε καθηγητη-τρια σουηδικων στο νομο σερρων για ιδιαιτερα:cry:σας παρακαλω αν καποιος γνωριζει να μας ενημερωσειhelp2help2.

kokoriko
04.11.2012, 11:45
Ενδιαφέρομαι να μεταναστευσω μονιμα στη Σουηδια και να μεταφέρω και την περιουσία μου τοποθετώντας τα χρήματα μου στην αγορά ενος σπιτιου, κατα προτιμηση μονοκατοικία..

Θελω να ρωτησω απεξω απέξω ποιο ειναι το κατεστημένο εκει? Δηλαδη η αγορα γίνεται μονο μεσω μεσιτικου γραφείου?

Τι φόρους θα πληρωνω στο Σουηδικο κράτος? Κατι εχω ακουσει οτι πρεπει να πληρώνεις καθε μηνα αρκετα χρηματα στο Δημο?? Ισχύει αυτο?

Γενικα λοιπον για τα σπίτι μας γράφει καποιος τι ισχύει να ξέρουμε? Ευχαριστω

maria-8
05.11.2012, 20:06
Ακουσα οτι "πουλανε διευθυνσεις" σε οποιον μενει σε σπιτι που δεν μπορει να δηλωσει διευθυνση!!!:shocked:
Κατι για 100 ευρω το μηνα ακουσα...
Ωραιο επαγγελμα!!! κερδοφορο!!! :lol2:
Αν το νοικιαζουν δηλαδη σε 4-5 ατομα (αναλογα τα τ.μ) καθαριζουν μια 500αρα το μηνα...

Νεομετανάστρια
07.11.2012, 06:42
Ακουσα οτι "πουλανε διευθυνσεις" σε οποιον μενει σε σπιτι που δεν μπορει να δηλωσει διευθυνση!!!:shocked:
Κατι για 100 ευρω το μηνα ακουσα...
Ωραιο επαγγελμα!!! κερδοφορο!!! :lol2:
Αν το νοικιαζουν δηλαδη σε 4-5 ατομα (αναλογα τα τ.μ) καθαριζουν μια 500αρα το μηνα...

Θα εντυπωσιαστεις πραγματικα οταν ανεβεις με το ποσους ευφανταστους τροπους εχουν βρει οι χρονια μεταναστες συμπατριωτες μας Ελληνες να εκμεταλλευονται τους νεομεταναστες Ελληνες που ανεβαινουν....

Θα δεις αυτο που λεμε "ελληνικο δαιμονιο" στο μεγαλειο του!!! :yes:

και λιγο αργοτερα θα παρατηρησεις οτι δεν ειμαστε οι μονοι που προσπαθουμε να εκμεταλλευτουμε τους συμπατριωτες μας... εχει και αλλες φυλες του Φαραω που κανουν ακριβως το ιδιο και κυριως γιατι δεν γνωριζουν σουηδικα οι νεοφερτοι και ειναι ευκολα θυματα!!!

maria-8
08.11.2012, 19:28
Κοιτα η αληθεια ειναι οτι δεν το ακουσα απο ελληνες αυτο για τις διευθυνσεις,και μεχρι στιγμης δεν ειχα καμμια ασχημη εμπειρια απο ελληνες, με οσους ηρθα σε επαφη ακομα κι αν δεν μπορουσαν ή δεν ηθελαν να βοηθησουν ήταν τουλαχιστον ευγενικοι,
ευτυχώς δηλαδη γιατι θα στεναχωριομουν πολυ αν μου μιλουσε καποιος ασχημα ή χλευαστικα.

katbull
13.11.2012, 13:07
καλημέρα σε όλους από την ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη!
(έχει βέβαια κρύο και τα καλοριφέρ παραμένουν κλειστά ...)
η δασκάλα των σουηδικών μας πρότεινε κάποιες διευθύνσεις για να μάθουμε την προφορά και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας
Sveriges Radio - lokala och rikst (http://www.sr.se) (σουηδικό ράδιο, επιλέγετε το πρόγραμμα 3) &
www. svt.se (τηλεόραση)

Καλή ακρόαση

ευανθια
13.11.2012, 18:32
Katbull καλησπέρα !

Ελπίζω να πήρατε τα προσωπικά μηνύματα που σας έστειλα , σχετικά με πληροφορίες που μου ζητήσατε _antio:

antonius_block
23.11.2012, 23:07
Καλησπέρα σε όλους.
Σήμερα τελείωσα το διάβασμα όλων των συζητήσεων και είναι σαν να σας γνωρίζω πια προσωπικά.

6 Δεκέμβρη πετάω για Κοπεγχάγη και είμαι πολύ χαρούμενος γιατί ύστερα από 3 μήνες θα ξαναδώ τη γυναίκα και το παιδί μου, αλλά και φοβισμένος για το τι θα συναντήσω.

Πρόκειται να μείνω στο Κρίστιανσταντ, το οποίο έχω επισκεφτεί 4-5 φορές κατά το παρελθόν, σαν τουρίστας όμως. Η σύζυγος είναι σουηδέζα, ζήσαμε μαζί 7 χρόνια στον Πειραιά αλλά τώρα ήρθε η ώρα να κάνουμε το μεγάλο βήμα. Για αρχή θα μείνουμε με τα πεθερικά μου και ελπίζω σύντομα να βρούμε δουλειά και σπίτι ώστε να ξεκινήσουμε μια καινούργια ζωή.

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω μέσα από την καρδιά μου για την βοήθεια που προσφέρεται. Ελπίζω κάποια στιγμή να μπορέσω να βοηθήσω και εγώ με κάποιο τρόπο.

Με εκτίμηση

Νίκος

ευανθια
23.11.2012, 23:11
antonius-block καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας :smile_:
Καλή τύχη στην νέα σου ζωή !!!!:bravo_:

antonius_block
23.11.2012, 23:20
Ευχαριστώ Ευανθία.

Θα χρειαστώ την θετική σου ενέργεια…..