Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (6)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #2
    Originally posted by marinadim View Post
    Η αίτηση που κατέθεσε ο σύζυγος που ήρθε με 3μηνη τουριστική visa (έληγε 30/08/12), εγώ έχω Αυστραλιανή υπηκοότητα

    Ημερομηνία αποστολής αίτησης : 13/07/2012

    Εθνικότητα : Ελληνική

    Τύπος βίζας : Partner (Temporary and Permanent) (subclass 820 and 801)

    Κατάθεση απο Ελλάδα / Αυστραλία : Αυστραλία

    Επισυνάψατε ιατρικές εξετάσεις : Όχι/ Στις 16/7 μας ζητήθηκαν.

    Επισυνάψατε ποινικό μητρώο : Ναι

    Ημερομηνία απόδοσης Migration File Number:16/7/2012 (σε email όπου μας ζητήθηκε παράλληλα να κάνει τις ιατρικές εξετάσεις και ότι μπορούσε να βγάλει και Medicare-πήγαμε την ίδια μέρα και το βγάλαμε)

    Ημερομηνία αντιστοίχησης του Case Officer (C.O.) : Ποτέ

    Ημερομηνία απόχτησης της βίζας : 20/08/2012

    Η Απάντηση για την visa ήρθε ταχυδρομικά στις 22/08/2012.

    16/7/2012 Του εκδόσανε αυτόματα Bridging Visa A που του δίνει ελευθερία να μείνει στην χώρα μέχρι να βγεί η απόφαση της αίτησης του και του δίνει και πρόσβαση στο medicare.
    Βγήκε η Temporary subclass 820 και σε 2 χρόνια θα βγεί η Permanent 801.

    Τα χαρτιά τα είχα ετοιμάσει όλα από την Ελλάδα με σφραγίδες Χάγης και μεταφρασμένα. Δεν χρησιμοποίησα αντζέντη και βγήκε σε 5 βδομάδες από την ημερομηνία αίτησης, λίγο πρίν λήξει η τουριστική Visa.
    Να ρωτήσω θέλω , ο σύζυγός σου όταν ταξίδεψε με την τουριστική είχε εισιτήριο με επιστροφή?

    Comment


      #3
      Ο χρόνος που απαιτείται για την επεξεργασία της αίτησης στην πρεσβεία του Λονδίνου όταν κατατίθεται από Ελλάδα. Παλιότερα χρειαζόταν κάπου ενάμιση μήνας για να λάβεις το πιστοποιητικό υπηκοότητας by descent που αφορά στη δική μου περίπτωση. Πλέον από τη στιγμή που λαμβάνουν την αίτηση, μέσα σε 15 μέρες περίπου πρέπει να λάβεις το πιστοποιητικό. Από αυτά που διαβάζω επίσης στο forum βλέπω ότι και η visa as partner βγαίνει σε ποιο σύντομο χρονικό διάστημα των 6-8 μηνών που χρειαζόταν πριν ένα χρόνο για παράδειγμα.

      Comment


        #4
        Originally posted by Γιάννα View Post
        Να ρωτήσω θέλω , ο σύζυγός σου όταν ταξίδεψε με την τουριστική είχε εισιτήριο με επιστροφή?
        Εμείς βγάλαμε μόνο για τον σύζυγό μου επιστροφή μετα από 1μιση μήνα περίπου. Είχα συνεννοηθεί με το τουριστικό γραφείο να μου βγάλει επιστροφή με άλλη αεροπορική και μετά μόλις θα μπαίναμε θα το ακύρωνα και θα έπαιρνα τα λεφτά μου πίσω....τελικά αποδείχθηκε ότι καλά έκανα και το έβγαλα διότι έγινε το λάθος και στον έλεγχο διαβατηρίων δεν προχωρήσαμε μαζί, οπότε όταν ήρθε η σειρά του τον ρώταγαν διάφορα και φυσικά είπε ότι είμασταν μαζί....με ρώτησαν αν εκείνος είχε εισητήριο επιστροφής-του το δείξαμε και VISA, αν εργάζεται στην Ελλάδα-είπαμε ναι, αν έχει ξαναέρθει Αυστραλία- είπαμε ναι-περσυ για διακοπές και ότι εγώ δεν έχω βγάλει με επιστροφή γιατί θα κάτσω να βοηθήσω τον πατέρα μου που μένει μόνιμα Αυστραλία....μας ρώτησε αν έχουμε και παιδιά- και του απάντησα "μακάρι-ίσως αργότερα", τσέκαρε 2-3 φορές το διαβατήριο αν είναι γνήσιο και μας είπε ΟΚ ευχαριστώ πολύ----σημείωνε σε ενα μπλοκάκι παρεπιπτόντως.....μάλλον για να ψαρώσουμε...αλλά είμασταν χαλαροί.....

        Comment


          #5
          Καλησπέρα. Καταρχας εχω διαβασει ολα τα post εδω και συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια. Εχει γινει πολυ καλη δουλεια και εχετε βοηθησει πολυ κοσμο φανταζομαι.Εχω καποια απορια.Εχω γεννηθει στην Αυστραλια ( Σιδνευ 1972) και ηρθα στην Ελλαδα το 1973.Το Αυστραλιανο διαβατηριο που εχω απο τοτε εχει ληξει και θελω να βγαλω καινουργιο διαβατηριο. Για να βγαλω ομως καινουργιο χρειαζομαι καταρχας πιστοποιητικο γεννησης (Australian Birth Certificate).Εγω εχω ενα επισημο αντιγραφο του 1988 με τιτλο "BIRTHS registered in the District of Sydney ,in the State of New South Wales by (ονομα) Registrar General" με τα πληρη στοιχεια μου και αριθμο register.Πισω το χαρτι εχει σφραγιδα με ημερομηνια του 1988 και υπογραφη που γραφει "Ι (ονομα) principal registrar of births deaths and marriages, do hereby certify that this a true copy of particulars recorded in a register kept by me at the registry of births deaths and marriages Sydney , New South Wales, Australia" Αυτο θα το δεχθουν στην Αυστραλιανη Πρεσβεια για το διαβατηριο?

          ευχαριστω

          Comment


            #6
            καλησπερα παιδια...ειμαι καινουριος στο forum
            Εχω γεννηθει Αυστραλια το 1974 και γυρισα Ελλαδα το 1978
            σκεφτομαι σοβαρα την επιστροφη
            θελω να μου πειτε σας παρακαλω αν υπαρχει ενα σχετικο θεμα στο forum το οποιο θα με βοηθουσε σε μερικα πρωτα βηματα

            ευχαριστω

            Comment


              #7
              @ stratos6:

              Ζήτα με email να σου στείλουν πιστοποιητικό γέννησης από το Registry κατ΄αρχάς. Μόλις το λάβεις, τότε με το πιστοποιητικό από Αυστραλία, την ελληνική σου ταυτότητα, κάποιο βιβλιάριο υγείας, λογαριασμό ΔΕΚΟ, δίπλωμα οδήγησης, το παλιό σου διαβατήριο και τις φωτογραφίες κλείνεις ραντεβού με την πρεσβεία και πας από εκεί. Ούτε μεταφράσεις, ούτε σφραγίδες, ούτε επικυρώσεις, ούτε τίποτα. Έλεος με την χαρτολατρεία που έχουμε συνηθίσει με το ελληνικό κράτος. Οι άνθρωποι στην πρεσβεία να εισπράξουν θέλουν τα 180-190 ευρώ από τους υπήκοους. Τρίβουν τα χέρια τους οι άνθρωποι με τόσο χρήμα που πέφτει.

              Comment


                #8
                pan k7 ...σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Τροποποιησα το αρχικο μου μηνυμα γιατι βρηκα αυτο το χαρτι και ηθελα να ξερω αν γινεται δουλεια με αυτο πριν ζητησω να μου στειλουν πιστοποιητικο απο το NSW registry of births.

                Comment


                  #9
                  @ stratos6:

                  Ναι κάνει, είναι η ληξιαρχική πράξη γέννησης σου! Κλείνεις ραντεβού, συμπληρώνεις επίσης την αίτηση διαδικτυακά, την εκτυπώνεις και πας με όλα τα χαρτιά που σου ανέφερα στην πρεσβεία την ημερομηνία που έκλεισες. Σημείωσε ότι στην αίτηση χρειάζεται τρίτο άτομο να σου υπογραψει ότι σε γνωρίζει. Αν έχεις κάποιον φίλο ή γνωστό με ισχύον αυστραλέζικο διαβατήριο, τότε μπορεί να υπογράψει τη φωτό σου και να συμπληρώσει το σχετικό κομμάτι της αίτησης. Αλλιώς βρες ένα δικό σου άτομο από τη σχετική λίστα επαγγελμάτων να το κάνει αυτό. Simple as that...

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by lazaros3 View Post
                    καλησπερα παιδια...ειμαι καινουριος στο forum
                    Εχω γεννηθει Αυστραλια το 1974 και γυρισα Ελλαδα το 1978
                    σκεφτομαι σοβαρα την επιστροφη
                    θελω να μου πειτε σας παρακαλω αν υπαρχει ενα σχετικο θεμα στο forum το οποιο θα με βοηθουσε σε μερικα πρωτα βηματα

                    ευχαριστω

                    Comment


                      #11
                      @ lazaros3:

                      Το βασικό βήμα είναι να εκδώσεις νέο αυστραλέζικο διαβατήριο. Συμπλήρωσε την διαδικτυακή αίτηση, εκτύπωσε την, πάρε μαζί σου τα δικαιολογητικά και 4 φωτόγραφίες σύμφωνα με τα aussie standards και κλείσε ραντεβού στην πρεσβεία. Τα δικαιολογητικά τα αναφέρω στον stratos6 ανωτέρω. Μετά αγοράζεις εισιτήριο, μπαίνεις στο αεροπλάνο και έφτασες Αυστραλία...

                      Comment


                        #12
                        Σ' ευχαριστω πολυ pan k7 , χαρηκα πραγματικα με αυτο που μου ειπες .Να ' σαι καλα. Γιατι το να παρω το πιστοποιητικο απο το NSW registry το ειδα λιγο περιπλοκο να σου πω την αληθεια απο οτι ειδα στο site τους με τα δικαιολογητικα που ζητουσαν για να πιστοποιησω την ταυτοτητα μου. Τελος παντων , ολα καλα. Σ' ευχαριστω. Ατομο γνωστο με διαβατηριο αυστραλεζικο εδω δεν εχω...Υποθετω οτι το ατομο απο την σχετικη λιστα επαγγελματων που μου αναφερεις για να μου υπογραψει στη φωτο δεν χρειαζεται να εχει αυστραλεζικο διαβατηριο , σωστα? αλλα οκ αυτο μπορω να το βρω απο το forum ,το ειχα διαβασει καπου εχθες .Thanks again...

                        Comment


                          #13
                          @ stratos6:

                          Πάρε και τη λίστα με τα πρόσωπα: Local - Consular - Guarantors - Australian Embassy

                          Από τη στιγμή που ζείς στην Ελλάδα είναι φυσικό τα δικαιολογητικά όπως και τα πρόσωπα να είναι ελληνικά και Έλληνες αντιστοιχα. Μόνη εξαίρεση είναι το αποδεικτικό έγγραφο της αυστραλιανής υπηκοότητας (ληξιαρχική πράξη γέννησης, πιστοποιητικό γέννησης ή έγγραφο υπηκοότητας).

                          Comment


                            #14
                            Σ΄ευχαριστω πολυ και παλι pan_k7.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by lazaros3 View Post
                              καλησπερα παιδια...ειμαι καινουριος στο forum
                              Εχω γεννηθει Αυστραλια το 1974 και γυρισα Ελλαδα το 1978
                              σκεφτομαι σοβαρα την επιστροφη
                              θελω να μου πειτε σας παρακαλω αν υπαρχει ενα σχετικο θεμα στο forum το οποιο θα με βοηθουσε σε μερικα πρωτα βηματα
                              ευχαριστω





                              Comment

                              Working...
                              X