PDA

Επιστροφή στο Forum : Εξοικονόμηση χρημάτων.

skonto
24.08.2012, 20:26
Αγαπητοί φίλοι, πατριωτάκια, ξεκινάω αυτό το post με αφορμή μια κουβέντα που αν και έγινε πριν απο αρκετές μέρες, ξαναήρθε στο μυαλό μου το 'σκηνικό' και είπα να αντιδράσω με το δικό μου τρόπο. Με πληροφόρηση.

Μία πολύ καλή φίλη, λοιπόν, κατηγορήθηκε απο την κατα 15 χρόνια ( δική της ) φίλη ότι στο θέμα των επιδομάτων αυτή και οι Σομαλοί είναι πλάσματα που δεν τους ξεφεύγει τίποτα. Εν ολίγοις ταυτοποιήθηκε με άλλη εθνότητα.

Κάθησα λοιπόν και σκέφτηκα ότι κάποιοι άλλοι λαοί δουλεύουν ενωμένα και συσπειρωμένα και βγάζουν αποτέλεσμα ενώ απλά εμείς οι Έλληνες βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας.

Αφού λοιπόν κάποιοι "παλιοί" Έλληνες πιστεύουν πως εμάς τους "καινούργιους" δεν μας αξίζει να μας βοηθήσουν, θα τους αποδείξουμε πως δεν τους έχουμε ανάγκη. Θα βοηθηθούμε μόνοι μας.

Σε αυτό το Post λοιπόν θα γράφουμε, με ποιό τρόπο θα μπορούμε να εξοικονομήσουμε ή και να κερδίσουμε χρήματα.

Επειδή κάθε πληροφορία μπορεί να έχει περιορισμένη χρονική διάρκεια ή να ισχύει σε ειδικές περιπτώσεις, πριν την "δέσετε", καλό θα είναι να την εξετάσετε και να δείτε αν εφαρμόζεται σε εσάς.

Επειδή μπορεί να υπάρχουν παρερμηνίες ή και λάθη ( ΟΚ άνθρωποι είμαστε ) όποιος έχει πιο τεκμηριωμένη απάντηση μπορεί και διορθώνει ελέυθερα. Άλλωστε το είπαμε. Να βοηθηθούμε θέλουμε.

Σπύρος.

skonto
24.08.2012, 20:27
Επίδομα μετακίνησης.
Αφορά : κατόχους αυτοκινήτων.
Εφαρμογή : Δηλώνεται στην εφορία, όταν η απόσταση εργασίας – κατοικίας είναι μεγαλύτερη από 50 χλμ.
Δίνεται : 18 κορώνες ανά Σουηδικό μίλι = 10 χλμ., δεν ζητούνται αποδείξεις πρατηρίων, δεν αφορά βενζινοκίνητα ή ντίζελ αυτοκίνητα.
Γίνεται δεκτό : Όταν αποδειχθεί ότι , είτε ο χρόνος μετακίνησης που γλυτώνεις είναι περισσότερος από 2 ώρες , είτε ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάς στην εργασία σου.
Υπολογίζεται σε ετήσια βάση, για εργάσιμες ημέρες ( 300 ).
Παράδειγμα. Εργασία – σπίτι , απέχει 60 χλμ. Πήγαινε , έλα είναι 120 χλμ., δηλαδή 12 μίλια, δηλαδή 12 Χ 18 = 216 κορώνες. Στο χρόνο = 216 Χ 300 = 64.800 κορώνες.
Δεν γνωρίζω : 1ον ) Αν επιστρέφονται αυτά τα χρήματα με την μορφή μετρητών ή αφαιρούνται από το δηλωθέν εισόδημα ( άρα υπάρχει διαφορά στο φόρο, δηλαδή μειωμένο ποσό )
2ον) Αν ο χρόνος των 2 ωρών αφορά και την επιστροφή και όχι μόνο στο πήγαινε.
3ον) Αν αφορά και κατόχους μηχανής.

Σπύρος

skonto
25.08.2012, 14:37
Επίδομα Σπιτιού.

Το ταμείο ασφάλισης ( Privatperson - F (http://www.forsakringskassan.se) ) δίνει σε οικογένειες επίδομα σπιτιού.
Βασική προυπόθεση το σπίτι να είναι 1ο χέρι ή 2ο με συμβόλαιο.

Το επίδομα εξαρτάται απο το σύνολο των μελών της οικογένειας ( κυρίως απο τον αριθμό των παιδιών ), απο την ηλικία των παιδιών ( να μην είναι πάνω απο 16 ετών ή αν είναι να σπουδάζουν ) και απο το οικογενειακό εισόδημα.

Υπάρχει ένας πίνακας υπολογισμού του ποσού
https://gate1.forsakringskassan.se/bob/sjalvbetjaning/pbbp/familjUppgifterIn.do#start

Το ποσό δίνεται σε μηνιαία βάση.

Υπο συνθήκη δίνεται και σε άτομα που συζούν.

Σπύρος

sokratis-salonika
27.08.2012, 23:00
μπραβο σου...
ωραια αυτα που παραθετεις εδω.

skonto
01.09.2012, 16:19
Κόστος τηλεφωνημάτων.

Για τους κατόχους τηλεφώνων ΧΩΡΙΣ συμβόλαιο.

Για τηλεφωνήματα σε κινητά εντός Σουηδίας.
Η Νο1 εταιρία καρτοκινητής είναι η Comviq με την συνδρομή Amigos. Είναι κάτι σαν το What's Up της Cosmote. Έχει τους περισσότερους συνδρομητές. Έτσι έχετε μεγαλύτερη πιθανότητα ο ακροατής σας να έχει και αυτός είτε Comviq είτε να έχει TELE2 που ανήκει στον ίδιο όμιλο. Πέρα απο την αρχική χρέωση κλήσης ( πάγιο στην Σουηδία για όλα τα τηλεφωνήματα, ανεξαρτήτου εταιρίας 0,99 κορώνες ) η μεταξύ δύο συνδρομητών της TELE2 κλήση είναι δωρεάν.

Για τηλεφωνήματα προς την Ελλάδα.

Για Σταθερά.
Χρησιμοποιούμε είτε τηλέφωνο που να παίρνει 2 sim είτε δεύτερη συσκευή ( όπως εγώ ), και χρησιμοποιούμε την Vectone της Telia ( Kontantkort | Mobiltelefoni | Ladda Mobil | Vectone Mobile (http://www.vectonemobile.se/) ). Είναι μακριά η φτηνότερη. Έχει χρέωση ( εκτός του παγίου όπως είπαμε ) 0,29 κορώνες το λεπτό. ( Utlandssamtal | Ringa Utlandet | Kontantkort | Vectone Mobile (http://www.vectonemobile.se/view/rates/internationalrates.aspx) ) Δηλαδή μιλάς 1 ώρα και πληρώνεις περίπου 2 ευρώ. Για ένα διάστημα εμφανίστηκε και η Lycamobile ( Lycamobile | Billiga samtal till utlandet | Det b (http://www.lycamobile.se/) ) με μία πραγματικά απίθανη χρέωση στα 0,09 κορώνες το λεπτό η οποία όμως κράτησε 2 μήνες και μετά ανέβηκε στα 0,39, οπότε και απορρίφθηκε.

Για Κινητά.
Ξανά η Vectone. Κόστος 1,99 κορώνες το λεπτό. Συγκριτικά να αναφέρω πως το κόστος της Amigos είναι για σταθερά 0,50 και κινητά 3,45 ( Tele2 (http://www.tele2.se/comviq-kontant-amigos-prices.html) )

Σταθερά στη Σουηδία.
Πάλι Vectone με χρέωση 0,01 ! κορώνες το λεπτό + 0,99 το πάγιο κλήσης. ( Mobiltelefoni | Kontantkort | Ring Billigt | Vectone Mobile (http://www.vectonemobile.se/View/Rates/NationalRates.aspx) )

Τελικά:
Ελλάδα και Σταθερά Σουηδίας Vectone
Κινητά Σουηδίας Amigos.

Σπύρος

spirit
01.09.2012, 20:45
Πάρα πολύ χρήσιμη δημοσίευση!!
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα την Amigos αποκλειστικά, αλλά η Vectone πραγματικά συμφέρει για κλήσεις προς Ελλάδα!!
Sim-Card αποκτάμε με μια απλή συμπλήρωση φόρμας ή χρειάζεται και τίποτα άλλο;;
( Gratis Kontantkort | Gratis SIM | Kontantkort | Vectone Mobile (http://www.vectonemobile.se/view/freesim/freesimorder.aspx) )
Οι ανανεώσεις της κάρτας γίνονται και σε Pressbyrån απ' ότι είδα.Η ελάχιστη χρέωση ποιά είναι ;;; (π.χ. για την Amigos είναι 50 kr.)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

skonto
01.09.2012, 23:24
Καλησπέρα spirit. Εγώ προσωπικά δεν συμπλήρωσα καμία φόρμα. Για ένα διάστημα τις sim τις μοιράζανε στον δρόμο και ο φίλος μου ο Georgeman ( του χρωστάω πολλά αυτού του παιδιού ) είχε πάρει μία για μένα. Νομίζω πως ακόμα ισχύει αυτό και ίσως στα Pressbyran να τις μοιράζουν δωρεάν. Η φόρμα μάλλον παίζει το ρόλο του να σε ταυτοποιήσω ??? να στη στείλω σπίτι να μην κουράζεσαι ??? δεν το ξέρω αυτό.

Ίσως μια επίσκεψη στα Pressbyran να σου έλυνε την απορία.

Σπύρος

spirit
15.09.2012, 14:49
Update!
Στα Pressbyran η SIM κάρτα Vectone κοστίζει 50kr.H ελάχιστη ανανέωση (top-up) είναι επίσης 50kr.

spirit
15.09.2012, 14:53
Αυτό που επίσης έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι είναι - μιας και έχει αρχίσει να πέφτει αισθητά η θερμοκρασία σε σχέση με τον Αύγουστο - πού υπάρχουν φθηνά καταστήματα ένδυσης και υποδημάτων. Περίοδος χειμερινών εκπτώσεων επίσης υπάρχει ή όχι;

skonto
15.09.2012, 21:05
Υπάρχει όλο το χρόνο με την μορφή προσφορών που βγαίνουν σχεδόν καθημερινά σε διάφορα έντυπα ( π.χ. στο Metro που μοιράζεται στους σταθμούς του μετρό ) και υπάρχουν και 2 επίσημες μηνιαίες περίοδοι Ιανουάριος και Ιούλιος.

Μεγάλες προσφορές βρίσκονται σε εργατικά ρούχα ( που μπορούν όμως να φορεθούν και εκτός δουλειάς ) και σε ειδικά καταστήματα όπως στα Jula ( Arbetsklδder, verktyg och maskiner. - Jula AB (http://www.jula.se/) ). Π.χ. αυτή είναι μια προσφορά για μποτάκια, που κάλιστα μπορούν να φορεθούν στο χειμώνα Fodrade skyddskδngor - Jula AB (http://www.jula.se/fodrade-skyddskangor-973505) και είναι στις 199 κορώνες απο 299 !! ή και στα Intersport ( Produkter - INTERSPORT AB (http://intersport.se/Produkter/) )

Επειδή εδώ δεν είναι Ελλάδα να ανεβάζουν τις τιμές για να δείχνουν στην περίοδο των εκπτώσεων ότι τις κατεβάζουν και ουσιαστικά να είναι οι ίδιες, οι τιμές που βλέπετε την εποχή των εκπτώσεων πέφτουν πραγματικά.

Ακόμα καταστήματα όπως τα deichmann ( υπάρχει ένα τέτοιο στην περιοχή του Skarholmen, όπως και σε πολλά σημεία στη Στοκχόλμη ) που πουλάει και τα είδη μέσω on-line αγορών ( L (http://www.deichmann.com/SE/sv/shop/home-herr/home-herr-skor/home-herr-skor-kaengor/00016001062135/L%C3%A4derk%C3%A4nga.prod) ) και οι τιμές τους δεν συγκρίνονται με την Ελλάδα.

Σπύρος

ευανθια
15.09.2012, 21:59
spirit κάνε και μια βόλτα εδώ Stockholm Quality Outlet (http://qualityoutlet.com/)

Georgia2012
22.09.2012, 22:51
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το ποιο είναι το πιο οικονομικό ασύρματο ιντερνετ με κάρτα (χωρίς συμβόλαιο). Με μία ερευνα αγοράς που έκανα βρήκα ότι μάλλον συμφέρει περισσότερο η 3 Mobilt Bredband Kontant - Kontantkort f (http://www.tre.se/Privat/Mobilt-bredband/DataPrepaidPage/) Υπάρχει κάτι οικονομικότερο; Σε πρώτη φάση το δωμάτιο που νοίκιασα δεν θα έχει ίντερνετ, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση του mobilt bredband.

skonto
23.09.2012, 06:18
Σωστά η 3 είναι η ποιο οικονομική ( περίπου 500 κορώνες αρχικά στικάκι και χρόνος και μετά περίπου 300 μόνο χρόνος ) για 30 ημέρες με 20Gb download με ταχύτητα 26,1 Gb/s

Μετά τα 20GB αν δεν σου φτάνουν η ταχύτητα πέφτει στα 200Kb/s, αλλά συνεχίζεις να έχεις Internet.

Σπύρος

Georgia2012
23.09.2012, 10:27
Σε ευχαριστώ Σπύρο

vstrommer71
23.09.2012, 11:39
Σωστά η 3 είναι η ποιο οικονομική ( περίπου 500 κορώνες αρχικά στικάκι και χρόνος και μετά περίπου 300 μόνο χρόνος ) για 30 ημέρες με 20Gb download με ταχύτητα 26,1 Gb/s

Μετά τα 20GB αν δεν σου φτάνουν η ταχύτητα πέφτει στα 200Kb/s, αλλά συνεχίζεις να έχεις Internet.

Σπύρος
Σπυρο τα 26 Mbps αντιστοιχουν σε 3G δικτυο?Γιατι εσχατως ακουσα και 4G με πιο τσιμπημενες τιμες αλλα 80 Mbps ταχυτητα.
Παντως εμενα η Comviq με 159 κορωνες το αρχικο στικακι και το πακετο των 269 κορωνων για 20 Gb χρηση μου φαινεται αρκετα καλο και οικονομικο,τρεχει στα 6 Mbps(μου κραταει σχεδον ενα μηνα μιλωντας πολυ skype).Iσως τα 20 Gb σε μεγαλυτερες ταχυτητες δικτυου να σου φτανουνε αρκετα λιγοτερες ημερες(μην μιλησω για τους κλεφτες εδω Ελλαδα που χρεωνουνε 10 ημερες,μονο 2 Gb με 15 ευρω!)
Οταν ανεβω επανω σε κανα μηνα θα δω για κανα 4G πακετο

73leonardo
26.09.2012, 22:54
Καλησπερα σε όλους,

Εχω μια απορια. Συμφωνα με το λινκ που δινει η Γεωργια παραπανω και συμφωνα με το site της comviq η μια εταιρια χρεωνει σε χρονο
και η αλλη σε ογκο δεδομενων; Σωστα εχω καταλαβει;

Αν οντως ειναι ετσι, συμφωνω με το Σπυρο, η 3 βγαινει πιο συμφερον.
Παντα φιλικα
Βαγγελης _friends:

spirit
27.09.2012, 14:39
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το ποιο είναι το πιο οικονομικό ασύρματο ιντερνετ με κάρτα (χωρίς συμβόλαιο). Με μία ερευνα αγοράς που έκανα βρήκα ότι μάλλον συμφέρει περισσότερο η 3 Mobilt Bredband Kontant - Kontantkort f (http://www.tre.se/Privat/Mobilt-bredband/DataPrepaidPage/) Υπάρχει κάτι οικονομικότερο; Σε πρώτη φάση το δωμάτιο που νοίκιασα δεν θα έχει ίντερνετ, οπότε προσανατολίζομαι στη λύση του mobilt bredband.

Προσωπικά χρησιμοποιώ το μεσαίο πακέτο Mobilt bredband - Surfa mobilt via 4G- eller 3G-n (http://www.tele2.se/mobilt-bredband/abonnemang.aspx)
δηλαδή:
Mobilt Bredband Medium
Hastighet upp till 15 Mbit/s
15 GB data ingår
Perfekt för normalanvändare
Från 169 kr/mån

Για χρήση Skype είναι αρκετό πιστεύω, βέβαια τα 15Mbps download rate δεν τα έχω δει ποτέ...Αλλά και πάλι η επικοινωνία γίνεται χωρίς προβλήματα.

vstrommer71
27.09.2012, 15:14
Καλησπερα σε όλους,

Εχω μια απορια. Συμφωνα με το λινκ που δινει η Γεωργια παραπανω και συμφωνα με το site της comviq η μια εταιρια χρεωνει σε χρονο
και η αλλη σε ογκο δεδομενων; Σωστα εχω καταλαβει;

Αν οντως ειναι ετσι, συμφωνω με το Σπυρο, η 3 βγαινει πιο συμφερον.
Παντα φιλικα
Βαγγελης _friends:
Oι εταιριες δινουν πακετα χρονου ή δεδομενων(οποιο ληξει πρωτο).Πχ εαν παρεις πακετο για εναν μηνα με πχ 5 Gb ογκο δεδομενων σημαινει οτι διαρκει ενα μηνα Ή λιγοτερο εαν εξαντλησεις τον ογκο δεδομενων νωριτερα.Πληροφοριακα εμενα το πακετο το μηνιαιο με 20 Gb μου αρκει για ενα μηνα(με πολυ ωρα ομιλιας skype).Oσο πιο γρηγορα τρεχει η συνδεση σου τοσο περισσοτερο "καιει" ογκο δεδομενων.Τα δικα μου 20 Gb με εφταναν για ενα μηνα με ταχυτητα συνδεσης 6 Mbps
Μιλαμε παντα για πακετα ιντερνετ με καρτα.Τα πακετα συνδρομων ειναι εννοειται πιο οικονομικα ε!

skonto
27.09.2012, 16:25
Σωστά Γιάννη.

Εγώ που θα πάω στο Enkoping απο 1η Δεκέμβρη, και επειδή ξέρω ότι έξω απο το διαμέρισμα έχουν περάσει οπτικές ίνες, όπως λέει και το συμβόλαιο, μεταξύ της εταιρίας που παίρνω το σπίτι και της Telia, σκοπεύω να πάρω ( αν προλάβω έως τότε , αν ισχύει έως τότε , και αν δικαιούμαι :smile_: επειδή κλείνω σαν κάτοχος personnummer 6μηνο +1 μήνα τέλη Οκτωβρίου) την νέα προσφορά που έχει βγάλει για ένα χρόνο ( και μετά βλέπουμε ). Αυτήν εδώ...

Telia Bredband 250 via fiber - Privat - Telia.se (http://www.telia.se/privat/katalog/VisaProdukt.do?productRef=/privat/bredband/abonnemang/250.product)

στις 259 κορώνες το μήνα με ταχύτητα 250 Mbit/s και unlimited download.

Σπύρος

Πρόσθεση 19:47--> Η προσφορά ισχύει έως 22/11/2012

vstrommer71
27.09.2012, 18:10
στις 259 κορώνες το μήνα με ταχύτητα 250 Mbit/s και unlimited download.

Σπύρος
Αντε με το καλο να σηκωσουμε κανα webserver με τετοια ταχυτητα χαχα!
Μια μικρη απορια,μονο:να σε δω απο μετακινησεις πως θα τα καταφερεις,ειναι λιγο μακριουτσικα.Αλλα ολα ευκολα ειναι,αμα τα δεις με θετικη διαθεση.Θα γνωρισεις ακομα καλυτερα τα Σουηδικα τρενα χεχε!
Με το καλο να τα πουμε παλι απο κοντα τον αλλο μηνα!

skonto
27.09.2012, 19:41
...

( αν προλάβω έως τότε , αν ισχύει έως τότε , και αν δικαιούμαι :smile_: επειδή κλείνω σαν κάτοχος personnummer 6μηνο +1 μήνα τέλη Οκτωβρίου)

Απαντώντας στη δική μου ερώτηση, μάλλον θα προλάβω, αν τελικά ισχύει αυτό που οι ίδιοι γράφουν " Erbjudandet gäller privatpersoner t.o.m. 22/11 2012, ingen bindningstid. I erbjudandet ingår Telia Bredband 100, 100/100 eller 250 Mbit/s '

Σπύρος

73leonardo
05.10.2012, 22:00
Καλησπερα σε όλους,
Μιας και ειμαι εδω και λιγες ημερες στη Στοκχολμη, εψαξα λιγο το θεμα των κινητων.
Θα συμπληρώσω, λοιπον, τα παραπανω ποστ του Skonto και θα πω οτι η Vectone εχει ενα προγραμμα που με 100κρ μπορεις να παρεις 1000 λεπτα προς σταθερα Ευρωπης ή
100 λεπτά προς κινητά Ευρωπης (και Ελλαδα). Εγω το εκανα ήδη και ειναι πολλη βολικό. Νομιζω ειναι δυσκολο να μην σε φτασουν 1000 λεπτα σε ενα μηνα.
Παντα φιλικά
Βαγγέλης _friends:

Georgia2012
06.10.2012, 00:34
Βαγγέλη, ακούγεται ενδιαφέρον το πρόγραμμα της Vectone που αναφέρεις.
Να ρωτήσω: που βρίσκουμε κάρτα sim της Vectone; Έψαξα λίγο στο ίντερνετ και δεν φαίνεται στη σελίδα τους που έχουν καταστήματα.
Μπορούμε να βρούμε σε καταστήματα, όπως π.χ. το Phone House;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

73leonardo
06.10.2012, 10:06
Καλημερα Γεωργια
Στα phone house σιγουρα δεν εχει, ρωτησα και εγω. Αυτοι με εστειλαν σε pressbyran. Εκει εχει και μαλιστα η κοπελα δεν ηξερε για το προγραμμα αυτο και απλα μου εβαλε 100kr στην καρτα. Οταν πηγα σπιτι μπηκα στο site τους και καπου γραφει να στηλεις ενα sms σε ενα τριψηφιο νουμερο. Αυτο ειναι ολο. παρα πολυ απλο.
Καλη συνεχεια
Παντα φιλικά
βαγγέλης _friends:

Georgia2012
06.10.2012, 22:44
Σε ευχαριστώ Βαγγέλη. Αγόρασα και εγώ την κάρτα από το pressbyrån.

sokratis-salonika
11.11.2012, 23:12
αυτη την κσρτα αν μπειτε στη σελιδα της βεκτον κανετε μια αιτηση και σασ την στελνουν δωρεαν...

skonto
15.11.2012, 17:23
Χαζά έξοδα.

Όσοι είχαν κάρτα πιστωτική Maestro και ζήτησαν να την κάνουν Visa ας ξέρουν ότι:
1ον) Η κατοχή κάρτας χρεώνεται ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται.
2ον) Η Maestro χρεώνεται με 15 κορώνες το μήνα και η Visa με 25.

Αν λοιπόν δεν χρειάζεστε και τις 2 κάρτες διακόψτε την λιγότερο χρήσιμη για σας.

Όσοι παίρνετε λογαριασμούς σε χαρτί να ξέρετε ότι χρεώνεστε έως και 25 κορώνες τον λογαριασμό.
Προσπαθήστε να παίρνετε e-faktura ( ηλεκτρονικό τιμολόγιο ) το οποίο δεν χρεώνεται.
Βέβαια τα μάτια σας 14 μιάς και δεν θα ειδοποιηθείτε απο πουθενά οτι σας έχει έρθει λογαριαμός στην τράπεζα με την
οποία συνεργάζεστε. Έτσι πρέπει στο τέλος κάθε μήνα να κοιτάτε ( γιατί συνήθως όλοι στο τέλος του μήνα πληρώνοντε ) αν έχει έρθει κάτι στο λογαριασμό σας.

Σκεφτείτε πόσοι λογαριασμοί έρχονται σε χαρτί και πολλαπλασιάστε επι 25 κορώνες. Ρεύμα, ενοίκιο σπιτιού, κινητό, internet, ενοίκιο parking, ασφάλεια ζωής, σωματείο, ασφάλεια αυτοκινήτου, δόσεις αγορών .... είναι πολλά τα άτιμα.

Προσοχή στο Autogiro των τραπεζικών πληρωμών σας. Όσοι έχετε ενεργοποιήσει αυτή την δυνατότητα να ξέρετε πως σίγουρα θα γλυτώσετε απο το άγχος των πληρωμών στην ώρα τους, όμως αν δεν έχετε χρήματα στο λογαριασμό σας ή θέλετε να πληρώσετε κάτι άλλο και να πάτε παρα πίσω την συγκεκριμένη πληρωμή ( να έχετε τον έλεγχο εσείς δηλαδή ) μπορεί να βρεθείτε ξεκρέμαστοι.

Σπύρος

Νεομετανάστρια
15.11.2012, 19:59
Χαζά έξοδα.

Όσοι είχαν κάρτα πιστωτική Maestro και ζήτησαν να την κάνουν Visa ας ξέρουν ότι:
1ον) Η κατοχή κάρτας χρεώνεται ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείται.
2ον) Η Maestro χρεώνεται με 15 κορώνες το μήνα και η Visa με 25.

Αν λοιπόν δεν χρειάζεστε και τις 2 κάρτες διακόψτε την λιγότερο χρήσιμη για σας.
..........................................

Σπύρος

Καλησπερα,

Γενικα το πόσο χρεωνεται η καθε καρτα και ο καθε λογαριασμος που ανοιγεις σε τραπεζα αναφερεται σαφως στο συμβολαιο που σου δινουν με το που ανοιγεις τον λογαριασμο....
ενα αντιγραφο παιρνεις εσυ και ενα κρατα η τραπεζα..... βιβλιαριο τραπεζης δεν υπαρχει με την εννοια που υφισταται στην Ελλαδα, ας το εχετε υποψιν...

Καλο θα ειναι ο,τι εγγραφο σας δινουν να το μεταφραζετε οσο το δυνατον μπορειτε ή να το δινετε σε καποιον που γνωριζει σουηδικα να σας το εξηγησει για να ξερετε τι σας εχουνε στειλει ή τι υπογραφετε....

Στην περιπτωση που εισαστε ζευγαρι θα ηταν οικονομικο να εχετε 2 καρτες , μια ο καθενας στο ονομα του γιατι δεν θα ειστε παντα μαζι οταν θα "τραβατε" απο τον ιδιο σουηδικο λογαριασμο, και να πληρωνετε μονο 40 κορωνες το μηνα αντι για 50 που θα πληρωνατε εαν ειχατε και οι 2 Visa ονομαστικες στον ιδιο λογαριασμο....

Δεν ειμαι βεβαια σιγουρη εαν με την καρτα μαεστρο μπορεις να εχεις e-legitimation, ειναι το μπλε συμβολακι στο πισω μερος της καρτας που γραφει BankID. Στην περιπτωση που το γραφει μπορεις να "υπογραφεις" ηλεκτρονικα μεσω ιντερνετ για διαφορες διαδικασιες σε εφορια και οχι μονο....
Η "ηλεκτρονικη" υπογραφη e-legitimation εδω ειναι διαδεδομενη και καλο θα ηταν να μαθουμε τους 3 , απο οσο καταλαβα, τροπους με τους οποιους μπορουμε να την αποκτησουμε , πως κατεβαζουμε στον υπολογιστη μας το προγραμμα που χρειαζεται για να "δουλεψει" και γενικα σε ποιες περιπτωσεις την χρησιμοποιουμε....

Αυτα περι καρτων...

Ελενη

spirit
08.01.2013, 13:37
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!
Καλή χρονιά!

Όσον αφορά το θέμα της καρτοκινητής, τειλικά η Conviq Amigos 300kr ειναι πιο συμφέρουσα από τη Vectone τόσο σε κλήσεις κινητλων όσο και σταθερών!

Ερώτηση: Οι εκπτώσεις τον Γενάρη πότε περίπου ξεκινάνε;

ευανθια
09.01.2013, 16:06
Εχουν ήδη ξεκινήσει απο τον Δεκέμβριο....:yes:

Georgia9
21.09.2013, 11:48
Καλημέρα!! Επειδή έχω παρατηρήσει οτι οι τιμές των προιόντων στα διάφορα s/m διαφέρουν (Ica, Coop, κλπ), ακόμα και σε καταστήματα της ίδιας αλυσίδας, θα ήταν χρήσιμο πιστεύω όποιος ξέρει να μας πει σε ποιά καταστήματα έχει δει τις καλύτερες τιμές, ποιά συστήνει τελοσπάντων. Γενικά έχω δει οτι σε μεγάλα καταστήματα, πχ. Ica kvantum οι τιμές είναι λίγο καλύτερες. Κάνω και ταξίδι αν είναι να βρω κάτι πιο φθηνά.. hahah :smile_:

vstrommer71
21.09.2013, 12:21
Prisma στο Skärholmen και Pulsen στο Flemmingsberg.Τα προιοντα ειναι λιγο χυμα,οχι πολλες πολυτελειες,αλλα οι τιμες πολυ καλυτερες.Σε πολλα πχ μπανιερικα-καθαριστικα μπορει να τα βρεις ακομα και 30% φθηνοτερα.Και το LIDL επισης εχει σε καποιες κατηγοριες καλα και φτηνα πραγματα πχ ψωμι,ακρως απαραιτητο,βρισκεις ψωμι με 10-15 κορωνες οταν στα μεγαλα θες 20 κορωνες για μια μπαγκετα ή 25 κορωνες για ενα αξιοπρεπες καρβελακι,εχει επισης καλες τιμες και στα γαλακτοκομικα.Εξω απο το centrum στο Skärholmen υπαρχει επισης και μαναβης υπαιθριος με ολα τα καλα,και σχετικα καλες τιμες

Georgia9
21.09.2013, 18:29
nai to Pulsen sto Flemingsberg to kserw giati prin ligo kairo emena ekei konta. Omws protimw na psonizw se Ica kai Coop perisotero giati vriskw poiotikotera proionta kai oxi aparaithta akrivotera! Apla paizei rolo to katasthma pou tha pas.. :yes:

jannis
23.09.2013, 23:13
nai to Pulsen sto Flemingsberg to kserw giati prin ligo kairo emena ekei konta. Omws protimw na psonizw se Ica kai Coop perisotero giati vriskw poiotikotera proionta kai oxi aparaithta akrivotera! Apla paizei rolo to katasthma pou tha pas.. :yes:

Κοιταξε στα WILLYS,
εχουν ολα τα γνωστα προιοντα και μαλλον στις καλυτερες τιμες

Georgia9
26.09.2013, 13:15
παντως εχω δει οτι στο Ica του Liljeholmen εχει αρκετα καλες τιμες :bravo_:

ΑΝΔΡEΑΣ
26.08.2017, 12:50
καλημερα σε ολους
έχω διαβάσει τα περισσότερα , όμως κάνεις δεν γράφει το ποσό μισθού (1 άτομο χωρείς να πεινάσει) το οποίο να είναι νορμaλ για να ζήσεις στην Σουηδία .

patrioten
28.08.2017, 14:44
καλημερα σε ολους
έχω διαβάσει τα περισσότερα , όμως κάνεις δεν γράφει το ποσό μισθού (1 άτομο χωρείς να πεινάσει) το οποίο να είναι νορμaλ για να ζήσεις στην Σουηδία .

http://www.naturvetarna.se/globalassets/bilder-genre/pengar_1025.jpg

http://allastudier.se/jobb-o-l%C3%B6n/yrken/?q=&sortColumn=monthlySalary&asc=true

ΑΝΔΡEΑΣ
29.08.2017, 23:43
http://www.naturvetarna.se/globalassets/bilder-genre/pengar_1025.jpg

http://allastudier.se/jobb-o-l%C3%B6n/yrken/?q=&sortColumn=monthlySalary&asc=true

ευχάριστο patrioten για την απαντήσει . όμως αυτό είναι τα επίσημα . εγω ρωτάω από προσωπικής εμπειρία . αυτοί που έχουν ζήσει στην Σουηδία , ποσό θέλεις για να ζήσεις χωρείς να πεινάσεις νοικιού φως νερό θέρμανση , φάει , κάνα σινεμα , ρούχα κτλ . ενδιαφέρομαι για εργασία στις βιομηχανικές περιοχές περισσότερο (παρακαλώ γράψε τής πόλεις με βιομηχανία) , γνώσεις σπαστά σουηδικά . αγγλικά όπως όλοι μας ..

patrioten
01.09.2017, 06:13
ευχάριστο patrioten για την απαντήσει . όμως αυτό είναι τα επίσημα . εγω ρωτάω από προσωπικής εμπειρία . αυτοί που έχουν ζήσει στην Σουηδία , ποσό θέλεις για να ζήσεις χωρείς να πεινάσεις νοικιού φως νερό θέρμανση , φάει , κάνα σινεμα , ρούχα κτλ . ενδιαφέρομαι για εργασία στις βιομηχανικές περιοχές περισσότερο (παρακαλώ γράψε τής πόλεις με βιομηχανία) , γνώσεις σπαστά σουηδικά . αγγλικά όπως όλοι μας ..

Γειά σου Ανδρέα !:)...σου απαντώ αόριστα... γιατί και εσύ... αόριστα ρωτάς...π.χ. μόνος...?...οικογένεια...?...παι διά...?...γκαρσονιέρα...?...τριά ρι...?...τι αγγλικά ξέρεις...lower?...πως θα συνεννοηθείς για δουλειά...? με σπαστά σουηδικά...?...από δουλειά τι ξέρεις να κάνεις...?...οδηγός...?...μηχανι κός...πτυχία έχεις...?...και πάει λέγοντας...!...τι εννοείς επίσημα...?...εδώ δεν υπάρχουν ανεπίσημα...!...το νερό είναι τζάμπα...!...η θέρμανση είναι μέσα στο ενοίκιο σε διαμέρισμα...τα τρόφιμα και τα ρούχα είναι πιο φτηνά από την Ελλάδα...

ΑΝΔΡEΑΣ
02.09.2017, 12:54
Γειά σου Ανδρέα !:)...σου απαντώ αόριστα... γιατί και εσύ... αόριστα ρωτάς...π.χ. μόνος...?...οικογένεια...?...παι διά...?...γκαρσονιέρα...?...τριά ρι...?...τι αγγλικά ξέρεις...lower?...πως θα συνεννοηθείς για δουλειά...? με σπαστά σουηδικά...?...από δουλειά τι ξέρεις να κάνεις...?...οδηγός...?...μηχανι κός...πτυχία έχεις...?...και πάει λέγοντας...!...τι εννοείς επίσημα...?...εδώ δεν υπάρχουν ανεπίσημα...!...το νερό είναι τζάμπα...!...η θέρμανση είναι μέσα στο ενοίκιο σε διαμέρισμα...τα τρόφιμα και τα ρούχα είναι πιο φτηνά από την Ελλάδα...
καλημέρα patrioten
έχεις δίκιο , δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω
έχω κάνει μονός μου μαθήματα από το διαδίκτυο σουηδικά , 4 μήνες . δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα . είμαι με την κοπέλα μου . όμως μέχρι να βρω καμιά δουλειά , σουηδία θα μένω μονός μου μετά θα έρθει η κοπέλα μου .
τι ακριβός ψάχνω . καν μικρό διαμέρισμα για δύο . πτυχίο αγγλικά C1 advanced . πτυχίο ιδιωτικό κολέγιο στα οικονομικά διοίκηση επιχειρήσεων . 5 χρόνια εμπειρία πωλήσεις με ορθοπεδικά είδη . και σερβιτόρος . έχω δίπλωμα οδηγήσεις .
με το λινκ που μου έστειλες κι σε ευχάριστο για αυτό . για δουλειά σε εργοστάσιο είτε καθαριστής ο μισθός είναι σε 21 χιλιάδες κορόνες (αυτά φτάνουν για όλα τα έξοδα?) . είτε σε καμιά περιοχή πού ψάχνουν εργάτες , βιομηχανική περιοχή . καμιά δουλειά οπού ολίγοις γλώσσα δεν είναι πρόβλημα .
επίσημα δηλαδή ότι στο λινκ λέει 22χλ. κορόνες μα όταν πας στον αφεντικό σου λέει πχ 15χλ . αυτό εννοώ άλλα επίσημα και άλλα κάνουν στην αγορά .
ευχάριστο για την βοήθεια .

patrioten
04.10.2017, 19:34
καλημέρα patrioten
έχεις δίκιο , δεν είμαι και πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω
έχω κάνει μονός μου μαθήματα από το διαδίκτυο σουηδικά , 4 μήνες . δεν έχω λεφτά για ιδιαίτερα . είμαι με την κοπέλα μου . όμως μέχρι να βρω καμιά δουλειά , σουηδία θα μένω μονός μου μετά θα έρθει η κοπέλα μου .
τι ακριβός ψάχνω . καν μικρό διαμέρισμα για δύο . πτυχίο αγγλικά C1 advanced . πτυχίο ιδιωτικό κολέγιο στα οικονομικά διοίκηση επιχειρήσεων . 5 χρόνια εμπειρία πωλήσεις με ορθοπεδικά είδη . και σερβιτόρος . έχω δίπλωμα οδηγήσεις .
με το λινκ που μου έστειλες κι σε ευχάριστο για αυτό . για δουλειά σε εργοστάσιο είτε καθαριστής ο μισθός είναι σε 21 χιλιάδες κορόνες (αυτά φτάνουν για όλα τα έξοδα?) . είτε σε καμιά περιοχή πού ψάχνουν εργάτες , βιομηχανική περιοχή . καμιά δουλειά οπού ολίγοις γλώσσα δεν είναι πρόβλημα .
επίσημα δηλαδή ότι στο λινκ λέει 22χλ. κορόνες μα όταν πας στον αφεντικό σου λέει πχ 15χλ . αυτό εννοώ άλλα επίσημα και άλλα κάνουν στην αγορά .
ευχάριστο για την βοήθεια .

Γεια σου Αντρέα...λοιπόν,... σπίτι είναι σχεδόν αδύνατον να βρείς (αν βρείς θα το πληρώσεις πανάκριβα δλδ διαμερισματάκι για δύο 15.000sek+++, το ίδιο και για δουλειά θα πέσεις θύμα άγριας εκμετάλλευσης, τα ποσά που αναφέρεις είναι μικτά τα καθαρά είναι (μείον -30%+) λιγότερα και τα παίρνουν Σουηδοί με πτυχία...(εδώ Σουηδία έχουν έρθει όλες οι φυλές του πλανήτη, έχει παντού πολλούς μετανάστες, με αποτέλεσμα το βιοτικό επίπεδο να πέφτει συνεχώς)...sorry αν σε στενοχώρησα...αλλά τώρα τα πράγματα εδώ είναι έτσι...αν ζείς στα Χανιά όπως βλέπω, πάλεψε το εκεί, 100% είναι καλύτερα.