Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - alexandros_2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - alexandros_2012

    Καλημέρα και απο εμένα κ καλώς σας βρήκα.

    Διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ σας και πέρνω αρκετές χρήσιμες πληροφορίες για τον σκοπό μου.
    Είχα μια καλή δουλεία εδω στην Αθήνα (και ακόμα την έχω) αλλά με τα νέα μισθολόγια που εχουν βρεί οι εργοδότες σαν καραμέλα κ το ιοθετούν δεν θα μπόρεσω να ανταποκριθω στα έξοδα της Ελλάδας.
    Εδω κ 2 μήνες έχω πάρει αυτή την απόφαση απλά λόγο έλειψης χρόνου διότι έχουμε πολυ δουλεία το καλοκαίρι μου επετρεψε να ψαχτω αυτη την περιοδο..

    Στο θεμα μας κ οποιος μπορεί να βοηθήσει..

    Έχω τελιώσει ιεκ σαν τεχνικοσ η/υ επικοινωνιών κ δικτύων το 2007.
    σαν βασικη μου δουλειά ομως δεν ειναι αυτη..δουλευω σαν οδηγος με ενσημα κανονικά αλλα δουλεύω κ σε μια εταιρία σαν τεχνικός υπολογιστών..βεβαια μπορώ να παρω βεβαίωση εργοδότη και απο τις δύο.
    τα αγγλικά μου είναι σε πολυ καλό επίπεδο αλλα δεν έχω ielts.
    όταν μπήκα στο immi.gov.au έβαλα οτι μου ζήτησε και μου λέει ότι δεν μπορεί να βρεθεί καμια visa για εσας..
    ετσι έψαξα στο νετ και βρήκα αυτη την εταιρία. Ausfis | Australian immigration| Apply to get visa for Australia όπου έκανα μια απλή αίτηση με τα βασικά μου στοιχεία..
    μετά απο 3 ώρες με πήρε τηλ μια και άρχισε να μου εξηγεί πως θα καταφέρω να παρω visa.
    Μπορεί να είναι απάτη μπορεί ομως κ οκ.. Γιάυτό ρωτάω εσάς..

    Μου είπε καταρχήν ότι πρέπει να παρω Ielts.
    ότι θα μου βρουν κάποιον δικηγόρο που να ειναι στο mara κ ο οποίος θα επικοινωνήσει μαζί μου μέσα στην βδομάδα.
    με ρωτήσαν τι χαρτιά εχω.
    μου είπε οτι η visa θα κάνει 6-8 μήνες να την πάρω.

    όταν την ρώτησα τι κοστίζει ολο αυτό μου απάντησε 493 ευρ.. βέβαια αυτο μπορεί να μειωθεί ανάλογα με το τι visa θα μπορεσουμε να πάρουμε.
    αμεσως μου ζήτησε τον αριθμο της κάρτας μου.. είπα οτι λείπω απο το σπίτι κ οτι θα πάω αύριο ώστε να κερδίσω λίγο χρόνο να σας μιλήσω..μετα με ρώτησε αν μπορούμε να το κάνουμε απο paypal...απάντησα ότι δεν έχω..γενικά το πίεσε το θεμα χρημάτων κ είναι κατι που με ανυσηχεί..

    Επειδή δεν θέλω να παω με τουριστική κ να ρισκάρω πολλά πράγματα θα ήθελα μια βοήθεια με το θέμα αλλά κ με το πως θα μπορούσα να βγάλω visa με το skillselect. (αν και δυσκολο)
    απλα να σας πω οτι δεν έχω κάποιο συγγενικό πρόσωπο εκεί η κάποιον που θα μπορέσει να μου κάνει sponsorship..

    Ευχαριστω εκ των προτέρων και συνχαρητήρια για το έργο σας!!

    Αλέξανδρος!

    #3
    oh thanks...
    more info για τα άλλα που έχω γράψει θα ήταν αποδεκτά απο ολους..
    thanks again

    Comment


      #4
      @ alexandros 2012:

      Από τις ερωτήσεις σου φαίνεται ότι δεν έχεις διαβάσει καθόλου το forum. Σε γενικές γραμμές πάντως χρειάζεσαι IELTS με βαθμό άνω του 6.5, να δεις αν η βασική σου ειδικότητα είναι στη λίστα επαγγελμάτων, χρόνο και χρήμα!

      Μακριά από τον AUSFIS!

      Comment


        #5
        ναι ναι οκ για το ausfis διαβασα κ την ταλαιπωρία του φίλου..οσο για το ielts θα δώσω στισ επόμενες εξετάσεις.. εχω επικοινωνήσει μαζί τους κ αύριο θα κλείσουμε ημερομηνία..

        τωρα μιλάω για το visa wizard όπου συμπλήρωσα τις επιλογές και μου έβγαλε οτι δεν βρήκε καποια visa που να ταιριάζει με τις απαντησεις που έχω δώσει..Μηπως γενικα δεν μπορώ να παρω Visa?? ξερω γω τι να πω..

        Comment


          #6
          Originally posted by alexandros_2012 View Post
          ναι ναι οκ για το ausfis διαβασα κ την ταλαιπωρία του φίλου..οσο για το ielts θα δώσω στισ επόμενες εξετάσεις.. εχω επικοινωνήσει μαζί τους κ αύριο θα κλείσουμε ημερομηνία..

          τωρα μιλάω για το visa wizard όπου συμπλήρωσα τις επιλογές και μου έβγαλε οτι δεν βρήκε καποια visa που να ταιριάζει με τις απαντησεις που έχω δώσει..Μηπως γενικα δεν μπορώ να παρω Visa?? ξερω γω τι να πω..
          O Wizard - οδηγός εύρεσης βίζας που έχει στο immi.gov.au δεν περιλαμβάνει όλες τις κατηγορίες και υποκατηγορίες βίζας που υπάρχουν. Για να μπορέσεις να βρεις αυτό που θες ξεκίνα το διάβασμα στο immi.gov.au χωρίς τον οδηγό.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment

          Working...
          X