Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενικα νεα για τα μεσα μεταφορας!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Γενικα νεα για τα μεσα μεταφορας!

    Αρχιζω αυτο το νημα,γιατι δεν βρισκω ποιο ειναι το καταλληλο σημειο να το τοποθετησω αλλου.Αφορα γενικες πληροφοριες που απτονται των μεσων μεταφορας(τραινα,λεωφορεια κλπ)
    Εγκαινιαζω το παρον με μια πολυ ενδιαφερουσα ειδηση που αφορα οσους μενουνε βορεια της Στοκχολμης.Απο 9 Δεκεμβρη τερμα η αλλαγη τραινου στο Upplands Vasby για οσους πανε(ή ερχονται) Arlanda-Tierp-Uppsala,μιας και το pendeltag θα πηγαινει κατευθειαν αεροδρομιο-Uppsala
    Eδω η ειδηση
    œ΅Δ¬ΖΑ±Γ· Google
    Λεπτομερειες αναμενονται προσεχως για το τι θα γινει με τα εισιτηρια
    Πρακτικα σημαινει οτι ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων θα μπορει να ζει(ηδη το κανουνε) Uppsala και να δουλευουν Στοκχολμη,ετσι διευκολυνεται η μετακινηση.
    Εκτος αυτου περιξ της Uppsala ειναι ευκολοτερο(και φτηνοτερο!) να βρεθει σπιτι,για οποιον σχεδιαζει κατι τετοιο

    #2
    Μια ερωτησούλα που αφορά την βαλίτσα του αεροπλάνου: αν είναι πάνω από 20 κιλά που λένε, σε χρεώνουν περισσότερο ή δεν στην δέχονται ας πούμε αν είναι 30 κιλά?.. Επίσης επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς βαλίτσας, αν πάρω μια μεγάλη στα 100lt χωρητικότητα 70-80εκ. ύψος), λέτε να μου βγει πολύ το βάρος? (5κιλά είναι η βαλίτσα μόνο..) Εσείς τι μέγεθος προτιμήσατε??..
    To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

    Comment


      #3
      Originally posted by Georgia9 View Post
      Μια ερωτησούλα που αφορά την βαλίτσα του αεροπλάνου: αν είναι πάνω από 20 κιλά που λένε, σε χρεώνουν περισσότερο ή δεν στην δέχονται ας πούμε αν είναι 30 κιλά?.. Επίσης επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς βαλίτσας, αν πάρω μια μεγάλη στα 100lt χωρητικότητα 70-80εκ. ύψος), λέτε να μου βγει πολύ το βάρος? (5κιλά είναι η βαλίτσα μόνο..) Εσείς τι μέγεθος προτιμήσατε??..
      γεωργια,για τα κιλα θα ρωτησεις την καθε εταιρια που θα ταξιδεψεις,συνηθως γραφει στα σάιτ τους.
      σε οτι αφορα τη βαλιτσα,σου προτεινω να παρεις την τεραστια που εχουνε τα μαγαζια των κινεζικων που ειναι εναμισι κιλο μονη της υφασματινη αρα και ευκαμπτη,παμφθηνη για να μην την κλαις αμα στη διαλυσουνε στο αεροπλανο και εχει εξτρα φερμουαρ για να ανοιγει επιπλεον αν σου επιτρεπονται παραπανω κιλα απο τα 20!.
      καλο ταξιδι

      Comment


        #4
        Originally posted by Georgia9 View Post
        Μια ερωτησούλα που αφορά την βαλίτσα του αεροπλάνου: αν είναι πάνω από 20 κιλά που λένε, σε χρεώνουν περισσότερο ή δεν στην δέχονται ας πούμε αν είναι 30 κιλά?.. Επίσης επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς βαλίτσας, αν πάρω μια μεγάλη στα 100lt χωρητικότητα 70-80εκ. ύψος), λέτε να μου βγει πολύ το βάρος? (5κιλά είναι η βαλίτσα μόνο..) Εσείς τι μέγεθος προτιμήσατε??..
        Πολυ σωστα σου ειπε η cryo, παρε τηλεφωνο στην αεροπορικη εταιρεια με την οποια θα πεταξεις κ ρωτα!!Οχι τιποτα αλλο αλλα αμα εισαι υπερβαρη σε καποια βαλιτσα πληρωνεις!
        Εμεις πηραμε απο το LIDL κανταρι=ζυγαρια για αποσκευες ( εγω δεν ηξερα τιποτα για αυτο) και οταν ερθει η ωρα εκεινη θα τις ζυγισουμε!
        “Nothing is forever”

        Comment


          #5
          Καθε εταιρια εχει τα δικα της.... συνηθως ειναι 23 κιλα βαλιτσα και χειραποσκευη 8-10 κιλα (με στανταρ διαστασεις τις λεει το site toys). Αν ειναι παραπανω σε χρεωνουν εκτος και αν πεσεις σε καλη υπάλληλο κατα το τσεκ ιν και κανει τα στραβα ματια (αλλα δε σου το εγγυώμαι οποτε μη το δεσεις σκοινί κορδονι... παλια τα κανανε τωρα ισως ειναι πιο αυστηροι).
          Θα σου ελεγα επειδη τα κιλά έχουν σημασια και πιστεψε με μια βαλιτσα δε χωραει και ολοκληρο νοικοκυριο (για μεταναστευση πας κι οχι για τουρισμο... θες πολλά πραμματα) να παρεις μια παναλαφρη βαλιτσα οσο πιο ελαφρια γινεται και να χωραει και πολλά ταυτοχρονα. Η ιδεα της κινέζικης είναι πολυ καλή. Μακαρι να το ηξερα κι εγω τοτε που έφευγα.
          Εγω ειχα την ατυχια να φυγω με χειμερινα ρουχα και αυτα πιανουν πολύ χωρο τα ατιμα... και φυσικα ειχα υπέρβαρο απορω πως και γιατί. Οντως η βαλιτσα ηταν ασήκωτη. αλλα δε μπορουσα να αφαιρεσω και τιποτα. Eυτυχως ερχεται η μανα μου και μου φερνει καλοκαιρινα γιατι δεν εχω τιποτα περα απο φανελακια

          Comment


            #6
            Originally posted by Georgia9 View Post
            Μια ερωτησούλα που αφορά την βαλίτσα του αεροπλάνου: αν είναι πάνω από 20 κιλά που λένε, σε χρεώνουν περισσότερο ή δεν στην δέχονται ας πούμε αν είναι 30 κιλά?.. Επίσης επειδή είμαι σε αναζήτηση αγοράς βαλίτσας, αν πάρω μια μεγάλη στα 100lt χωρητικότητα 70-80εκ. ύψος), λέτε να μου βγει πολύ το βάρος? (5κιλά είναι η βαλίτσα μόνο..) Εσείς τι μέγεθος προτιμήσατε??..
            Eγω με την Norwegian που προτιμω να πηγαινω,πληρωνεις την βαλιτσα.Μπορεις να αγορασεις με το κλεισιμο του εισιτηριου εως δυο βαλιτσες εως 20 κιλα η καθεμια,κοστος περιπου 11 ευρω η καθεμια.Σου λενε ομως,μην βαλεις σε μια βαλιτσα 30 κιλα,μοιρασε το σε δυο βαλιτσες.Δεν πολυελεγχουνε,απλα την τελευταια φορα στο Arlanda που εφευγε η γυναικα μου,κουβαλαγε μια βαλιτσα 27 κιλα και επεσε στην περιπτωση να την ζυγισουνε,και πληρωσαμε τα 7 κιλα επιπλεον 55 ευρω(αναλογικα φτηνα σε σχεση με αλλες αεροπορικες εταιριες)
            Βαλιτσα προτιμησε μια μεγαλη τυπου τρολει,οχι ομως τερας 100 λιτρων.Και 60-70 λιτρα με μια καλη συσκευασια φτανουν.
            Αν θες παραπανω παρε ενα σακο πλατης νορμαλ και βαλε κι εκει,εννοειται δεν παιρνεις ορειβατικο σακκιδιο 100 λιτρων ε!
            Καλα,μην συζητησουμε για την Ryanair που αμα σε βρουνε υπερβαρο σου παιρνουνε το σκαλπ!

            Comment


              #7
              Περα απο τα κιλα που μπορεις να παρεις στην βαλιτσα σου, μην ξεχνας οτι εχεις και την χειραποσκευη η οποια μπορει να ειναι και αυτη μια μικρη βαλιτσα.
              Εκει βεβαια βαζεις συνηθως ενα λαπτοπ και οτι αλλο χωρεσει...

              Η ryanair δινει για παραδειγμα 10 κιλα χειραποσκευη που δεν χρεωνονται... αλλα πρεπει να ειναι ορισμενων διαστασεων η βαλιτσα το πολυ 55cm x 40cm x 20cm...
              Εαν δεν κανω λαθος η ιδια εταιρεια χρεωνει 60 ευρω το καθε επιπλεον κιλο οποτε απο την αρχη θα πρεπει να "κρατηθεις" στα κιλα που δινει η εταιρεια που επελεξες...

              Γενικα διαβαζεις καθε φορα στο σαιτ της εταιρειας που επελεξες να ταξιδεψεις τα κιλα αποσκευων και χειραποσκευων και φροντιζεις να εισαι μεσα στα ορια τους....

              Στο μονο που θα σταθω ειναι να κοιταξεις να εχει η βαλιτσα-αποσκευη που θα επιλεξεις γερα ροδακια.... η δικη μου εχει περιπου διαστασεις 20χ40χ60 αλλα χωρα πολυ περισσοτερα απο 20 κιλα εαν αυτο σε βοηθα να υπολογισεις.. το θεμα ειναι να μπορεις να τα κουβαλησεις κιολας εαν εισαι μονη...

              Στην θεση σου, πραγμα που εκανα και εγω απο την αρχη, φροντισα να παρω μια χειραποσκευη με της προδιαγραφες της ryanair η οποια και ειναι ποιο "αυστηρη" στις διαστασεις και την οποια χρησιμοποιω και στις υπολοιπες εταιριες με τις οποιες ταξιδευω πλεον ανετα...

              Και εαν δεν βρεις ζυγαρια-κανταρι απο ελλαδα, μπορεις να κανεις το κολπο να ανεβαινεις πανω σε μια ζυγαρια ακριβειας με την βαλιτσα... χαζο αλλα δουλευει..
              Ζυγαριες τετοιου ειδους βρισκεις εδω πολυ περισσοτερες και πολυ πιο ευκολα απο οτι στην ελλαδα... οι Σουηδοι τις ζυγαριες αυτες τις πουλανε μαζι με την βαλιτσα, που λεει ο λογος, αυτοι και εαν ξερουν απο ταξιδια...

              Comment


                #8
                : . Νεομετανάστρια.Και εαν δεν βρεις ζυγαρια-κανταρι απο ελλαδα, μπορεις να κανεις το κολπο να ανεβαινεις πανω σε μια ζυγαρια ακριβειας με την βαλιτσα... χαζο αλλα δουλευει..
                Ζυγαριες τετοιου ειδους βρισκεις εδω πολυ περισσοτερες και πολυ πιο ευκολα απο οτι στην ελλαδα... οι Σουηδοι τις ζυγαριες αυτες τις πουλανε μαζι με την βαλιτσα, που λεει ο λογος, αυτοι και εαν ξερουν απο ταξιδια...
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  α,και να μην ξεχνας το πιο βαρυ μπουφαν και τα πιο βαρια παπουτσια να τα φορας πανω σου για να μην σου προσθετει σε βαρος στις αποσκευες.ουτως η αλλως κανει ψοφο στα αεροδρομια

                  Comment


                    #10
                    Ναι, ειδικα αν φυγει καλοκαίρι να φοραει το μπουφαν χαχαχχαχα...θα ειναι must!!!!

                    Comment


                      #11
                      εχω βαλει εγω αρκουδο-μπουφαν και μποτες που μετα στο αεροπλανο 10 φορες σταυροκοπηθηκα που τα ειχα και δεν ψοφησα στο κρυο!

                      Comment


                        #12
                        Χμ...ναι μη μου το θυμιζεις. British airways Αθήνα Λος Αντζελες με ενδιαμεσο Χιθροου... κατακαλοκαιρο και ψωφισα στο κρυο (16 ωρες πτήση στο συνολο). Ακόμα και με κουβέρτες.... στην επιστροφη επειδη το ειχα δει το εργο φόρεσα ότι πιο ζεστο είχα και σε 2-3 στρωσεις! Τετοιο πραμμα δεν το ειχα ξαναδει. Ευτυχως που το πολικό ψύχος το είχαμε μεχρι την αγγλια. εχουν κάψες οι αγγλοιφαίνεται. Δεν το ξανακανω....ποτε ξανα ΒΑ

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by afrodite View Post
                          Χμ...ναι μη μου το θυμιζεις. British airways Αθήνα Λος Αντζελες με ενδιαμεσο Χιθροου... κατακαλοκαιρο και ψωφισα στο κρυο (16 ωρες πτήση στο συνολο). Ακόμα και με κουβέρτες.... στην επιστροφη επειδη το ειχα δει το εργο φόρεσα ότι πιο ζεστο είχα και σε 2-3 στρωσεις! Τετοιο πραμμα δεν το ειχα ξαναδει. Ευτυχως που το πολικό ψύχος το είχαμε μεχρι την αγγλια. εχουν κάψες οι αγγλοιφαίνεται. Δεν το ξανακανω....ποτε ξανα ΒΑ
                          για αντιστοιχο δρομολογιο παρισι-ατλαντα σου λεω κιεγω!!!! με delta.νομιζω τοχει το υψομετρο,οχι η αεροπορικη

                          Comment


                            #14
                            les na exei sxesi to ipsometro?

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by cryo View Post
                              εχω βαλει εγω αρκουδο-μπουφαν και μποτες που μετα στο αεροπλανο 10 φορες σταυροκοπηθηκα που τα ειχα και δεν ψοφησα στο κρυο!
                              παιδια να στε καλα που τα λετε γιατι 2 Ιουλιου που πεταω, εε, λεω ζεστη-καλοκαιρι ειναι, θα εμφανιζομουν με κανα ραντε και πεδιλα, αντε και το πολυ πολυ μια ζακετουλα.. Αλλα μαλλον θα αναθεωρησω... χαχαχ Με τη Norwegian πεταω κι εγω, και εχω κλεισει μια βαλιτσα (20κιλων επιτρεπουν) και φυσικα τη χειραποσκευη που ειναι δωρεαν (10κ). Απλα αναρωτιόμουν για τα παραπανω κιλα, θα κοιταξω λιγο καλυτερα τους ορους κλπ. που γραφουν και θα επανελθω. Πάντως χρησιμη πληροφορια για αγορα βαλιτσας απ τα κινεζικα, να γλυτωσουμε το βαρος της βαλιτσας τυλαχιστον...
                              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                              Comment

                              Working...
                              X