PDA

Επιστροφή στο Forum : Νοσηλευτικη στη σουηδια

Dani
02.10.2012, 06:20
καλημερα και καλως σας βρηκα.ειμαι ο γιαννης απο θεσσαλονικη και εχει 2 χρονια που εχω ερθει αθηνα με την κοπελα μου.ειναι διορισμενη στο δημοσιο ως νοσηλευτρια κι εγω παραμενω ανεργος 2 χρονο.σκεφτομαστε πολυ σοβαρα την μεταναστευση στη σουηδια και θα ηθελα να ρωτησω αν το κρατος απορροφα νοσοκομες.οχι δημοσιο αλλα οτιδηποτε.και να ακολουθησω και εγω μαζι της μπας και δω καμια ασπρη μερα.η κοπελα μου εχει υπηκοοτητα αυστραλιας αλλα ειναι πολυ μακρια και θα ειναι η τελευταια μας λυση να παμε εκει.ειναι δυσκολο να δεχτω οτι θα παω εκει τοσο μακρια και θα κανω να δω γονεις και φιλους μετα απο 10-15 χρονια.οποτε λεμε για σουηδια και βλεποντας και κανοντας.οποιος εχει οποιαδηποτε πληροφορια για τον τομεα της νοσηλευτικης παρακαλω να μας κατατοπησει.ευχαριστω εκ των προτερων.

anastasia v.
02.10.2012, 21:29
Γεια σου dani...γιατι θα ερθεις μετα απο 10-15 χρονια ελλαδα?θα σας εχουν εγκλειστους?καλα με υπηκοοτητα αυστραλιας και εισαστε ακομη εδω?Βασικα δ αναφερεις αν ειναι απο τει η κατι αλλο νοσηλευτρια...τεσπα.καλη αρχη στο ψαξιμο σας.Εδω θα βρεις παρα μα παρα πολλα....ορεξη για διαβασμα να εχεις.

Dani
03.10.2012, 01:00
καλησπερα αναστασια..απο ΤΕΙ ειναι το πηρε το πτυχιο με αριστα.οχι εγκλειστους αλλα αν σκεφτεις οτι θα θελω μονο εγω 2.500-3000 ευρω για να ερχομαι καταλαβαινεις πως μου ειναι δυσκολο..και μαζι θα παμε στα 5 με 6 χιλιαρικα.δεν θα ειναι τοσο ευκολο και οταν θα γινεται θα ειναι μια στο τοσο..με το διπλωμα θα ψαχτω να δω αν μπορω να κανω οτιδηποτε.αν περνουν ξενους για οδηγους.δεν εχω ιδεα.σ'ευχαριστω για την απαντηση σου

anastasia v.
03.10.2012, 13:36
Καλησπερα και παλι Dani...απο τει νομιζω αναγνωριζεται τοσο αυστραλια οσο και σουηδια και γενικα σκανδιναβικες χωρες.Στο λεω επειδη το εχω ψαξει και εγω με την ιδια ειδικοτητα.Απλα για Σουηδια θα χρειαστει να γνωριζεται σουηδικα ενω για Αυστραλια ισως να γνωριζεται ηδη αγγλικα+ την υπηκοοτητα θα ειναι πιο ευκολο για εσας.Οτι και αν κανετε ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη!!!

saetron
04.10.2012, 20:46
Δουλειες για νοσηλευτες υπαρχουν παρα πολλες....αλλα θελει πολυ καλα σουηδικα...και εχουν αρχισει και ζητανε πολλοι προυπηρεσια στο σουηδικο συστημα το λιγοτερο 2 χρονια...μπορει να ξεκινησει απο καπου χαμηλα σαν ωρομισθια σαν νοσοκομα..και με τον καιρο να ανεβει...

γενικα το επαγγελμα ειναι εντελως διαφορετικο απ οτι στην ελλαδα...δν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρτουρα τρως στην μαπα καθε μερα και παιρνει καιρο μεχρι να την μαθεις..το να μαθεις τις ρουτινες και και το πως γινεται τι σε καθε τμημα ειναι μεγαλο μανικι..
και υποψην να εχετε πως το επαγγελμα του νοσηλευτη δεν ειναι καλοπληρωμενο σε σχεση με τους αλλους μισθους στην Σουηδια.

Dani
07.10.2012, 06:27
Δουλειες για νοσηλευτες υπαρχουν παρα πολλες....αλλα θελει πολυ καλα σουηδικα...και εχουν αρχισει και ζητανε πολλοι προυπηρεσια στο σουηδικο συστημα το λιγοτερο 2 χρονια...μπορει να ξεκινησει απο καπου χαμηλα σαν ωρομισθια σαν νοσοκομα..και με τον καιρο να ανεβει...

γενικα το επαγγελμα ειναι εντελως διαφορετικο απ οτι στην ελλαδα...δν μπορειτε να φανταστειτε τι χαρτουρα τρως στην μαπα καθε μερα και παιρνει καιρο μεχρι να την μαθεις..το να μαθεις τις ρουτινες και και το πως γινεται τι σε καθε τμημα ειναι μεγαλο μανικι..
και υποψην να εχετε πως το επαγγελμα του νοσηλευτη δεν ειναι καλοπληρωμενο σε σχεση με τους αλλους μισθους στην Σουηδια.

σιγουρα δεν ειναι καλοπληρωμενο αλλα απο το να παει καθαριστρια πιστευω ειναι καλυτερο.ειναι μια αρχη.δεν θελουμε να γινουμαι πλουσιοι ετσι κι αλλιως απλα να ζησουμε με αξιοπρεπεια πραγμα που στο ελλαδισταν δεν γινεται.εγω θα ειμαι αυτος που θα αρχισει απο χαμηλα..τωρα για την γλωσσα τα αγγλικα δεν βοηθανε?ξερει πολυ καλα αγγλικα...

saetron
07.10.2012, 13:06
δεν βοηθανε καθολου τα αγγλικα...δες το και απο την αλλη πλευρα...θα πηγαινες εσυ σε ελληνικο νοσοκομειο και θα ερχοταν η αλλη να σου μιλησει στα αγγλικα? δεν παει...
ειπα οτι ζητανε και πτυχιο πλεον αρκετοι εργοδοτες...
ακομα και σε απομακρισμενες περιοχες και σε πολεις μικρες με 7000 κατοικους που προσπαθησα δεν τα καταφερα με τα αγγλικα.

maleastoudis_d
13.10.2012, 15:36
Καλησπέρα. Εμείς σαν βοηθοί (undersköterska) με αρκετά καλά αγγλικά και αρχικό στάδιο σουηδικών μπορούμε να κάνουμε κάτι εδώ???
(personummer, κάρτα παραμονής κ' εργασίας συν μεταφρασμένο πτυχίο με σφραγίδα Χάγης όλα είναι οκ).

ευανθια
13.10.2012, 16:23
Καλησπέρα. Εμείς σαν βοηθοί (undersköterska) με αρκετά καλά αγγλικά και αρχικό στάδιο σουηδικών μπορούμε να κάνουμε κάτι εδώ???
(personummer, κάρτα παραμονής κ' εργασίας συν μεταφρασμένο πτυχίο με σφραγίδα Χάγης όλα είναι οκ).

Παιδιά πρέπει να το ψάξετε πολύ , να στέλνετε βιογραφικά συνέχεια και αν είναι δυνατόν όχι μόνο Στοκχόλμη . Θέλει υπομονή και επιμονή ! Αλλος τρόπος δεν υπάρχει . Μόνο τα αγγλικά δεν φτάνουν θέλει σουηδικά για αυτονόητους λόγους !!
Προχωράτε με την εκμαθηση των σουηδικών και παράλληλα ψάχνετε για δουλειά !! Οσο περνάει ο καιρός και όσο διαβάζετε , τόσο περισσότερο θα μαθαίνετε την γλώσσα , και θα αυξάνετε τις πιθανότητες για δουλειά , την οποία πρέπει να ψάχνετε συνεχώς !!

saetron
13.10.2012, 20:41
sorry pou grafw agglika alla mphka apo thn douleia...
oxi paidia dn ginetai me ta agglika tpt...kai oi nosokomoi einai aytoi pou exoun perissotero epafh me tous astheneis ap olous.
prepei na eisai se thesh na katalabaineis ti sou lene..kai na apantas me euxeria ston asthenh kai stous synadelfous sou.

ευανθια
13.10.2012, 20:59
Πάντως παιδιά δεν μπορώ να μην αναφέρω το εξής ..
Στον δήμο που μένω στην βόρεια στοκχόλμη πήγα στο vårdcentral για να κάνω εξέταση αίματος.
Ο γιατρός που επισκέφτηκα και μου έγραψε την εξέταση ήταν απο το Ιράν με αρκετά καλά σουηδικά. Μέχρι εδώ μια χαρά !

Μετά απο μερικές ημέρες πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω άν βγήκαν τα αποτελέσματα , μου είπαν ότι βγήκαν και με σύνδεσαν να μιλήσω με μία γιατρό.
Αυτή λοιπόν η γιατρός ήταν γερμανίδα η οποία δεν μπορούσε να μιλήσει σουηδικά και δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Και μετά μου λέει αγγλικά ξέρεις ? Και τελικά μιλήσαμε σουηδοαγγλικά ...:lol2: Να σας πω την αλήθεια ψιλοθύμωσα αλλά προσπάθησα να μην της το δείξω .

Μετά με σύνδεσε πάλι στην ρεσεψιόν για να κλείσω ραντεβού με γιατρό , και λέω ότι θέλω ραντεβού με κάποιον γιατρό που να μιλάει σουηδικά. Μου λέει η ρεσεψιονίστ ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που μιλάνε σουηδικά ... Τελικά έκλεισα ραντεβού με τον γιατρό απο το Ιράν .

Δεν ξέρω παιδιά τα συμπεράσματα δικά σας .......

Εγώ λέω διαβάζετε όσο μπορείτε περισσότερο για να προχωρήσετε με την γλώσσα όσο γρήγορα γίνεται , και παράλληλα να ψάχνετε για δουλειά ! Ποτέ δεν ξέρεις τι σε περιμένει στην άλλη γωνία !!

Τα επαγγέλματα γιατροί, νοσηλευτές,βοηθοί νοσηλευτών , προσωπικοί βοηθοί , έχουν πολύ ζήτηση !!

saetron
14.10.2012, 12:15
ναι ειναι γενικο το φαινομενο...εχουν μεγαλη ελειψη και κανουν υποχωρησεις σε αυτους που δν ξερουν και πολυ καλα σουηδικα...
ενα αλλο που εχω παρατηρησει...ειναι αυτο που λενε ολοι οι σουηδοι μιλανε αγγλικα....δεν ισχυει παντα...σε ηλικιες απο 40 και πανω μιλαω...
σε μικρες ηλικιες ισχυει.

ευανθια
14.10.2012, 12:37
Η γερμανίδα γιατρός όχι δεν ήξερε και πολύ καλά σουηδικά . δεν ήξερε σχεδόν καθόλου σουηδικά ....

Dani
16.10.2012, 00:23
γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...

vstrommer71
16.10.2012, 12:35
γνωριζετε τον μισθο που περνει η νοσηλευτρια Τ.Ε. στη σουδια?γιατι εχω διαβασει τοσο διαφορετικες αποψεις σε διαφορα site.και εχουμε μπερδευτει λιγακι...
Νομιζω,φιλικα,οτι ξεκινας απο λαθος βαση.Καλυτερα να ριξεις μια ματια πρωτα στις εργασιακες συνθηκες του επαγγελματος σου στην Σουηδια(νομιζω ο φιλος saetron τα περιεγραψε καλυτερα) και μετα να βαλεις σε σειρα το ποσα χρηματα θα εχεις λαμβανειν.Παντως νοσηλευτρια με προυπηρεσια(ειχα ρωτησει για την αδερφη μου) αμειβεται κατα μεσο ορο με 18-20000 κορωνες τον μηνα

Dani
16.10.2012, 20:59
η ερωτηση για την αμοιβη ηταν καθαρα ενημερωτικης φυσεως.δεν ξεκιναω απο αυτο αλλα φυσικα και παιζει ρολο γιατι εχουμε βαλει μια ζυγαρια και βλεπουμε τι μπορουμε να κανουμε που να παμε κτλ.ρωταω και για αλλες χωρες και ειναι πιστευω καλο να ξερω τι μισθος υπαρχει στη σουηδια.εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα :) .

georgetattoo
16.10.2012, 23:11
εχω εναν φιλο/γνωστο που πηγε γκετεμποργκ και δουλευει σερβιτορος και ο μισθος του ειναι 19000 σχεδον μικτα...και διαβασα οτι οι νοσηλευτριες παιρνουν σχεδον τα ιδια και τωρα που το αναφερεις κι εσυ σιγουρευτικα :) .

Δεν ξερω παιδια για εσας αλλα αυτο μου αρεσει παρα πολύ. Σε αυτην την χώρα οτι επαγγελμα και να κανεις παιρνεις αρκετα λεφτα για να ζησεις αξιοπρεπώς. Μπορεί να καθαρίζεις το χιονι και καποιος αλλος να δουλευει στην τραπεζα και να παιρνεις καποια λεφτα χωρις μεγαλη διαφορα. Φυσικα και καποιοι αμοιβονται παρα πολυ καλα με μεγαλους μισθους. Αλλα ειναι αυτο το πραγμα οτι μεγαλώνεις κανεις αυτο που σου αρεσει και παιρνεις λεφτα που μπορεις να ζησεις ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. Στην Ελλαδα επειδη αν εισαι σερβιτορος εισαι ενα τιποτα και σε μεγαλώνουν με την νοοτροποια να διαβασεις να γινεις γιατρος δικηγορς κ.α. χωρις να το αγαπας το επαγγελμα σου και να φτανουμε σε ενα σημειο ολα τα ελληνοπουλα να εχουν τελειωσει 5-10 σχολες. πχ Εχω πόσες φιλες κοριτσια που εχουν τελειωσει παιδαγωγικο για να εχουν καποιο σταθερο και καλο μισθο. Εδώ και αυτος που μοιραζει εφημεριδες και αυτος που δουλευει στην τραπεζα νομιζω οτι μπορουν να οδηγούν το ιδιο καλο αυτοκινητο!!! :)

Dani
16.10.2012, 23:51
δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?

georgetattoo
17.10.2012, 01:54
δεν θελω να υποβαθμισω την δουλεια του σερβιτορου προς θεου.μακαρι ολες οι χωρες να ηταν ετσι.τη δουλεια του σερβιτορου (γτ για εκει με βλεπω) υπαρχουν ιδια κριτηρια οπως στην ελλαδα?οπως αν εισαι μεγαλος δεν σε περνουν εισαι το 90% ανασφαλιστος κτλ.εδω την εχουν του πεταματου.πανω τι ακριβως συμβαινει ?
Ανασφαλιστος απο οτι εχω καταλάβει δεν παιζει να εισαι σε καμια τετοια δουλεια που θα δουλεψεις αρκετο καιρο και οχι για 1-2 εβδομαδες να παρεις καποια λεφτα στα μαυρα. Κανενας εργοδότης δεν ρισκαρει να εισαι εσυ ανασφαλιστος και να εχουν μετα ΣΟΒΑΡΟ προβλημα. Εδω ο νομος ειναι νομος!!! Δεν γνωρίζω καθόλου απο μισθους αλλα δεν πιστευω οτι δυσκολευονται να τα βγαλουν περα. στην Ελλαδα το κανεις για χαρτζιλικι και για κατι εχτρα. Φανταζομαι οτι αμα ξερεις ΒΑΣΙΚΑ την γλώσσα και λίγο απο την δουλεια δεν εχεις πρόβλημα. Επίσης για την ηλικία δεν εχω δει κανεναν 60αρη σε καφε με νεολαια να σερβίρει. Αυτο ειναι και λίγο φυσιολογικο. Ενας μεγαλύτερης ηλικίας μπορει να δουλέψει σε ταβερνα ή κατι αντίστοιχο. Το θέμα ηλικία παιζει σε πολλα επαγγέλματα και ειναι φυσιολογικο και απο καποια πλευρα. Και σε θέμα εμφανισης αλλα και στο θέμα ικανοτητων.

saetron
17.10.2012, 20:52
η διαφορα στον μισθο του νοσηλευτη ειναι στο που θα δουλευει
αν βρει δουλεια σε μεγαλο ιδρυμα που ανοικει στο κρατος...τοτε ο πρωτος μισθος καθαρα ειναι λιγο πανω λιγο κατω απο τις 20.000 κορωνες
αν ομως βρει δουλεια σε δημοτικο ιδρυμα τοτε τα λεφτα ανεβαινουν πολυ....εγω στο γηροκομειο οταν δουλευα φουλ ταιμ το καλοκαιρι επαιρνα 27.000 καθαρα.

akis131984
11.03.2013, 14:37
η διαφορα στον μισθο του νοσηλευτη ειναι στο που θα δουλευει
αν βρει δουλεια σε μεγαλο ιδρυμα που ανοικει στο κρατος...τοτε ο πρωτος μισθος καθαρα ειναι λιγο πανω λιγο κατω απο τις 20.000 κορωνες
αν ομως βρει δουλεια σε δημοτικο ιδρυμα τοτε τα λεφτα ανεβαινουν πολυ....εγω στο γηροκομειο οταν δουλευα φουλ ταιμ το καλοκαιρι επαιρνα 27.000 καθαρα.

Φίλε, καλησπέρα. Από ότι κατάλαβα είσαι Νοσηλευτής. Έχω τελειώσει ΤΕΙ Νοσηλευτικής και με ενδιαφέρει η εργασία στο εξωτερικό. Στην άκρη του μυαλού μου έχω και τη Σουηδία. Αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα, έχεις εργαστεί στη Σουηδία. Σωστά? Θα ήθελα την άποψη σου και κάθε χρήσιμη άποψη-συμβουλή σου. Αν είσαι και συνάδελφος, σίγουρα θα μπορούσες να με βοηθήσεις παραπάνω.

saetron
12.03.2013, 20:01
η αποψη μου...

σαν δουλεια στην σουηδια...γι αυτα που κανουμε και τις ευθυνες που εχουμε ειναι πολυ κακοππληρωμενη...πολυ τρεξιμο....εκτος και αν δουλευεις σε äldreboende που τα πραματα ειναι πολυ πιο χαλαρα και λογω του οτι ανηκουν στον δημο...τα λεφτα ειναι καπως καλυτερα..

saetron
02.04.2013, 17:50
Παιδια στο νοσοκομειο που δουλευω θελουμε νοσηλευτες για το καλοκαιρι για περιοδο Ιουνιο Ιουλιο, πρεπει να ξερει σουηδικα και να χει τα χαρτια του ετοιμα.
οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει ενα μηνυμα.

00000
19.04.2013, 09:53
Ενα καλο γκρουπάκι στο facebook για γιατρους και νοσηλευτές ειναι το greek doctors in Sweden.. οπου μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφορίες και αγγελίες..

spylinux
06.03.2015, 21:54
Γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω άδεια ασκήσεως επαγγελματος (είμαι νοσηλετής ΤΕ) στη Σουηδία. Χρειάζονται όλα τα χαρτιά μου σφραγίδα Χάγης, μόνο η ταυτότητα ή δεν χρειάζεται καθόλου; Υπάρχει πολύ μεγάλη γραφειοκρατία και απ' ότι διάβασα και σ' ένα Ιταλικό forum δεν δίνουν σημασία οι Σουηδοί. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ..

markot
16.03.2015, 17:33
Γεια σας, ενδιαφέρομαι να αποκτήσω άδεια ασκήσεως επαγγελματος (είμαι νοσηλετής ΤΕ) στη Σουηδία. Χρειάζονται όλα τα χαρτιά μου σφραγίδα Χάγης, μόνο η ταυτότητα ή δεν χρειάζεται καθόλου; Υπάρχει πολύ μεγάλη γραφειοκρατία και απ' ότι διάβασα και σ' ένα Ιταλικό forum δεν δίνουν σημασία οι Σουηδοί. Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ..

Τι εννοεις οτι διάβασες οτι οι Σουηδοί δεν δίνουν σημασία; Εγω εστειλα τα χαρτιά μου πέρσι. Κάποια είχαν τη σφραγίδα της Χάγης, κάποια οχι. Θύμαμαι οτι μουν είχαν πει στη νομαρχία ποια χρειάζονται σφραγίδα. Βέβαια δεν είναι κακό να εχουν όλα σου τα χάρτια τη σφραγίδα της Χαγης.

spylinux
06.04.2015, 17:09
Αυτό ακριβώς εννοώ.. ότι παρόλο που τα χαρτιά σου δεν είχαν όλα τη σφραγίδα της Χάγης τα δεχτήκανε..
Καθώς είναι γνωστό ότι όλα τα δημόσια έγγραφα θέλουν σφραγίδα της Χάγης..

markot
26.04.2015, 10:19
Αυτό ακριβώς εννοώ.. ότι παρόλο που τα χαρτιά σου δεν είχαν όλα τη σφραγίδα της Χάγης τα δεχτήκανε..
Καθώς είναι γνωστό ότι όλα τα δημόσια έγγραφα θέλουν σφραγίδα της Χάγης..

Ε τότε στειλ'τα όλα με σφραγίδα της Χάγης. Σιγουρα κακό δεν θα σου κάνει.
Θα ήθελα να προσθέσω ότι αφού εστειλα τα χαρτιά μου πήρε 2 μήνες για να μου στείλουν την σουηδική άδεια άσκησης επαγγέλματος.

Akos
26.04.2015, 14:14
στειλτα με σφραγιδες και μην παραλειψεις τιποτα! Να περιμενεις οτι θα παρει κατι μηνες να κουνησουν τον κωλο τους. Απο τις περιπτωσεις που εχω ακουσει, η markot ηταν απο τους τυχερους που μονο σε 2 μηνες πηρε την αδεια. Τι κανεις λοιπον αν αρχισει και αργει το πραμα? Βρισκεις ποιος ειναι υπευθυνος κι ευγενικα σκας ενα τηλεφωνακι και μιλας μαζι τους. Καμια φορα ξεχνανε ή βαριουνται.....κι ομως. Αλλα καπως ετσι λυσαμε μια περιπτωση νοσηλευτη εκει (τον τρεχανε 7 μηνες). Τον ειχαν ξεχασει ρε και μετα βαριοντουσαν να τον εγκρινουν. Ευγενικα και επαγγελματικα.

kami
25.05.2015, 18:11
Είμαι Νοσηλευτής ΤΕ και έχω εμπειρία πολλών ετών σε ΜΕΘ και άλλα τμήματα σε ελληνικό νοσοκομείο.Ξέρει κανείς εκτός απο την σουηδία ποιές είναι οι συνθήκες για το επάγγελμα μας σε γερμανόφωνες χώρες όπως Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μ σθο'ι,ωράρια κ,λ,π,

kami
25.05.2015, 18:13
Είμαι Νοσηλευτής ΤΕ και έχω εμπειρία πολλών ετών σε ΜΕΘ και άλλα τμήματα σε ελληνικό νοσοκομείο.Ξέρει κανείς εκτός απο την σουηδία ποιές είναι οι συνθήκες για το επάγγελμα μας σε γερμανόφωνες χώρες όπως Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μ σθοί,ωράρια κ.λ.π.