Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν κάποιοι πιο έμπειροι στο forum. Διάβασμα θέλει πολυ Δημήτρη. immi.gov.au είμαι το ευαγγέλιο μας.

    Comment


      #47
      @ artemhs:

      Φίλε μου το τι θα κάνεις με το μέλλον το δικό σου και της οικογένειας σου εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και από κανέναν άλλον. Μην περιμένεις να σου πει κάποιος τι να κάνεις. Άλλος θα σου πει το μακρύ του και άλλος το κοντό του.

      Τώρα αν η εταιρία σε sponsoράρει τότε δεν έχεις κανένα ζήτημα ακόμα και χωρίς πτυχίο. Προφανώς η "parent company" θα αναλάβει όλο το relocation cost. Το ερώτημα που εσύ θα πρέπει να απαντήσεις είναι αν θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα. Ο μισθός σου θα αυξηθεί; Θα αναλάβει η εταιρία έξοδα στέγασης; Για πόσο καιρό θα ισχύει το relocation; Τα παιδιά σου πάνε σχολείο-μήπως βγουν από τη σειρά τους; η γυναίκα σου θα μπορεί να ξαναγυρίσει στη δουλειά της; Με τον μισθό που θα σου δίνουν στην Αυστραλία θα μπορέσετε να τα καταφέρετε; Μετά θα μπορέσεις να ξαναγυρίσεις στην παλιά σου θέση εργασίας;

      Up to you my friend...

      Comment


        #48
        Originally posted by lefstav View Post
        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .......

        1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ;;; (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ κατα ποσο ειναι εφικτο ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ!!Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

        2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

        3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

        3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;;;;;

        ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ
        1) Η συγγένεια που έχετε είναι μακρινή και δεν μπορεί να βοηθήσει σε τίποτα. H visa που αφορά sponsorship από συγγενή είναι πλέον μόνο η 489 (Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa) και εννοείται οτι προυποθέτει να ανήκεις στην SOL. Ο ξάδερφος μπορεί ίσως μόνο να γίνει sponsor ως employer και να σε προσλάβει. Αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με αυτά που λέει και θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι απόλυτα γιατί υπάρχουν πολλές άσχημες ιστορίες με συγγενείς γραμμένες εδω μέσα. Πρόσεξε μην βρεθείς στον δρόμο καμια μέρα στην άλλη άκρη του κόσμου. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά έτσι είναι όταν βαζίσεις την μετανάστευση σου αποκλειστικά και μόνο στους άλλους.

        2) Η ειδικότητα σου δεν είναι στη λίστα και η ιδέα του τα πας με τουριστκή και να δουλέψεις μαύρα εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο και μπορεί να βρεθείς πίσω στην Ελλάδα και χωρίς το δικαίωμα να ξαναπάς Αυστραλία και πολλά χρόνια ούτε σαν τουρίστας.

        3) Ξέρω οτι περίπου τόσο και λίγο λιγότερο παίρνει ο ανειδίκευτος εργάτης την ώρα.

        Καλή τύχη συνονόματε!
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #49
          Originally posted by Dimitris-K View Post
          Καλησπέρα κι από εμένα.
          Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Εάν κάποιος γνωστός στην Αυστραλία δηλώσει ότι μου προσφέρει sponsoring αλλά εγώ όταν πάω εκεί δεν μείνω στο σπίτι του αλλά σε ξενοδοχείο υπάρχει πρόβλημα? Θα θεωρηθεί δηλ. ότι είμαι παράνομα στη χώρα? Οι αρχές ελέγχουν το που πραγματικά διαμένει κανείς? Θα έχω γενικά πρόβλημα μαζί τους? Ευχαριστώ πολύ.
          Δημήτρη, να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Σπονσορας μπορεί να είναι ΚΑΙ κάποιος συγγενείς,

          (Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa)
          You or your partner must be related to your sponsor as:

          • a child – including a stepchild, or
          • a parent – including a step-parent, or
          • a brother or sister – including adoptive or step-sibling, or
          • a niece or nephew – including adoptive or step-niece or nephew, or
          • an aunt or uncle – including adoptive or step-aunt or uncle, or
          • a grandparent or first cousin.


          και κάποιος εργοδότης,

          (Subclass 457 visa)
          (Employer Nomination Scheme (subclass 186))
          (Regional Sponsored Migration Scheme (subclass 187))

          Σε κάθε περίπτωση δεν έχει καμία σημασία που θα μένεις. Στην πρώτη περίπτωση υπογράφει ο συγγενείς μια δήλωση οτι θα σε υποστηρίξει για 2 χρόνια:

          One of the requirements for the grant of your visa is that you are sponsored by an eligible relative sponsor living in a designated area of Australia. Your sponsor is to provide a declaration to the department that they will provide information and other settlement related support to you in the first two years of your stay in Australia. Your sponsor should complete 489 Sponsor's Declaration Form and send it to the office processing your visa application.

          Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να ανήκεις στην SOL. Και είνια μόνο για ορισμένες κυρίως επαρχιακές περιοχές. Μελέτησε καλά τις λεπτομέρειες της κάθε περίπτωσης από το immi.gov.au και ΜΟΝΟ από εκεί.
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #50
            Originally posted by Dimitris-K View Post
            Έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το sponsoring. Ο σπόνσορας ή θα είναι μέλος της οικογένειας ή κάποιος εργοδότης. Έκανα εγώ λάθος. Συγγνώμη.
            Θα ήθελα όμως αν μπορείς να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα γιατί όντως έχω μπερδευτεί. Σκοπός μου είναι να εκδώσω την Visa Subclass 186 (Με χρόνο επεξεργασίας 6 μήνες) που προϋποθέτει να έχεις sponsor ο οποίος θα πρέπει να δηλώσει ότι έχει πρόθεση να ενεργήσει ως σπόνσοράς μου συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα και στέλνοντάς την στην κατάλληλη υπηρεσία. Επειδή κανένα μέλος από την οικογένειά μου δεν μένει Αυστραλία η μοναδική περίπτωση που μένει για μένα είναι να βρω κάποιον εργοδότη σαν σπόνσορα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής. Αυτός ο εργοδότης θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο ως σπόνσορας χωρίς να μου προσφέρει δουλειά? Ή προσφορά εργασίας και sponsoring πάνε απαραίτητα μαζί; Κι αν εκδηλώσει ενδιαφέρον να μου προσφέρει άμεσα δουλειά η Visa εκδίδεται αμέσως, σύμφωνα τουλάχιστον μ' αυτά που διαβάζω σ' άλλες ιστοσελίδες ή πάλι πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως λέει στην ιστοσελίδα του το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας; Κι αν τελικά η Visa εκδίδεται αμέσως τότε σε ποια περίπτωση ισχύουν οι 6 μήνες; Μόνο στην περίπτωση που έχεις κανείς για σπόνσορα μέλος της οικογένειάς του;
            Επίσης, αν δεν σε έχω κουράσει ήδη, θα ήθελα να ξέρω αν για να βρω τελικά εργοδότη θα συνιστούσες να κατέβω Αυστραλία με μια Bridge Visa και ν' αρχίσω να ψάχνω πλέον εκεί για δουλειά κάνοντας προσωπικές συνεντεύξεις ή να προσπαθήσω μέσω e-mail από την Ελλάδα.
            Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.
            Αν δεν κάνω λάθος έχεις κάνει assessment με τους Engineers Australia. Άρα απέδειξες οτι ανήκεις στην SOL. Πως λοιπόν είναι η μοναδική περίπτωση για σένα να βρεις εργοδότη για σπόνσορα. Εκτός αν θέλεις να φύγεις πολύ πιο γρήγορα, αλλά το καλο πράγμα θέλει υπομονή. Τωρα πρέπει να ετοιμάσεις οτι χαρτιά χρειάζεσαι για τη βίζα και να υποβάλεις ΕΟΙ. Και κάποια στιγμή θα πάρεις βίζα (πχ 189) που θα σου επιτρέπει να πας εκείς μέ κάθε δικαίωμα και να ψάξεις για δουλειά. Εφόσον έχεις φτάσει μέχρι εδώ αυτή είναι και η καλύτερη λύση, γιατί γίνεσαι permanent resident εξαρχής, έχεις πρόσβαση σε medicare και κάποια επιδόματα και μετά από 2 χρόνια έχεις όλα τα δικαιώατα τους αυστραλού πολίτη πλην ψήφου. Με την 457 πχ, θέλεις ιδιωτική περίθαλψη, δεν έχεις επιδόματα, είναι προσωρινή βίζα και αν για κάποιο λόγο χάσεις τη δουλειά σου πρέπει σε 28 μέρες να βρεις άλλο εργοδότη αλλιώς φεύγεις πίσω. Εννοείται πως sponsor εργοδότης, δουλεύεις στην ε[ιχε'ιρηση του, διαφορετικά τι νόημα έχει? Γιατί να σε σπονσοράρει?

            Επίσης δεν είναι καθόλου εύκολο ειδικα για το επίπεδο ενός μηχανικού να βρεις σπόνσορα. Υπάρχει skill shortage αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και σίγουρα όχι στο να τους αναγκάζει να προσλαμβάνουν από την άλλη άκρη του κόσμου μέσω email. Για να βρεις δουλειά πρέπει να είσαι εδώ, και με δικαίωμα για εργασία.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #51
              Originally posted by pan_k7 View Post
              @ artemhs:

              Φίλε μου το τι θα κάνεις με το μέλλον το δικό σου και της οικογένειας σου εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και από κανέναν άλλον. Μην περιμένεις να σου πει κάποιος τι να κάνεις. Άλλος θα σου πει το μακρύ του και άλλος το κοντό του.

              Τώρα αν η εταιρία σε sponsoράρει τότε δεν έχεις κανένα ζήτημα ακόμα και χωρίς πτυχίο. Προφανώς η "parent company" θα αναλάβει όλο το relocation cost. Το ερώτημα που εσύ θα πρέπει να απαντήσεις είναι αν θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα. Ο μισθός σου θα αυξηθεί; Θα αναλάβει η εταιρία έξοδα στέγασης; Για πόσο καιρό θα ισχύει το relocation; Τα παιδιά σου πάνε σχολείο-μήπως βγουν από τη σειρά τους; η γυναίκα σου θα μπορεί να ξαναγυρίσει στη δουλειά της; Με τον μισθό που θα σου δίνουν στην Αυστραλία θα μπορέσετε να τα καταφέρετε; Μετά θα μπορέσεις να ξαναγυρίσεις στην παλιά σου θέση εργασίας;

              Up to you my friend...
              συμφωνώ απόλυτα με τον pan_k7 το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι, οτι προσπάθησε να καταλάβεις τι σε περιμένει, εξήγησε το στην οικογένεια σου και πάρτε από κοινού την απόφαση... είναι πολύ σημαντικό
              φιλικα
              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

              Comment


                #52
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Δημήτρη, να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Σπονσορας μπορεί να είναι ΚΑΙ κάποιος συγγενείς,

                (Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa)
                You or your partner must be related to your sponsor as:

                • a child – including a stepchild, or
                • a parent – including a step-parent, or
                • a brother or sister – including adoptive or step-sibling, or
                • a niece or nephew – including adoptive or step-niece or nephew, or
                • an aunt or uncle – including adoptive or step-aunt or uncle, or
                • a grandparent or first cousin.


                και κάποιος εργοδότης,

                (Subclass 457 visa)
                (Employer Nomination Scheme (subclass 186))
                (Regional Sponsored Migration Scheme (subclass 187))

                Σε κάθε περίπτωση δεν έχει καμία σημασία που θα μένεις. Στην πρώτη περίπτωση υπογράφει ο συγγενείς μια δήλωση οτι θα σε υποστηρίξει για 2 χρόνια:

                One of the requirements for the grant of your visa is that you are sponsored by an eligible relative sponsor living in a designated area of Australia. Your sponsor is to provide a declaration to the department that they will provide information and other settlement related support to you in the first two years of your stay in Australia. Your sponsor should complete 489 Sponsor's Declaration Form and send it to the office processing your visa application.

                Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να ανήκεις στην SOL. Και είνια μόνο για ορισμένες κυρίως επαρχιακές περιοχές. Μελέτησε καλά τις λεπτομέρειες της κάθε περίπτωσης από το immi.gov.au και ΜΟΝΟ από εκεί.
                Λευτέρη σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου. Το θέμα είναι ότι όλες οι Visa που είναι independent type (π.χ η 189 όπως λες κι εσύ) θέλουν πάρα πολύ χρόνο για επεξεργασία που ξεκινούν από 1 χρόνο και μπορούν να φτάσουν ακόμα και στα 2. Και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να περιμένω τόσο πολύ αφού είμαι ήδη 40 χρονών κι ο χρόνος που περνάει ανεκμετάλευτος είναι υπερπολύτιμος για μένα. Επί πλέον δεν συγκεντρώνω τα 60 points που απαιτούνται για να μπορέσω να μπω στη διαδικασία αυτή. Από την άλλη για την 457 δεν το συζητώ για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ. Επομένως απ' ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος για να κατέβω είναι να βρω sponsor. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα. Υπάρχει δυνατότητα να κατέβω Αυστραλία με κάποιου τύπου visa και να ψάξω για sponsor χωρίς να έχω ήδη στα χέρια μου μια Visa που να μου επιτρέπει να εργαστώ εκεί? Γιατί αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε πως είναι δυνατόν να ζητάει η Αυστραλία τόσους Μηχανικούς για να καλύψουν την εγχώρια ζήτηση, όταν αυτή, όπως τουλάχιστον εγώ γνωρίζω, καλύπτεται κατά 60% από αλλοδαπούς? Πως βρίσκουν δουλειά όλοι αυτοί? Σίγουρα μερικοί (και ειδικά οι native speakers) έχουν σαφώς το πλεονέκτημα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι Μηχανικοί εκτός από τους Αυστραλούς είναι Άγγλοι κι Αμερικάνοι! Και να πω και κάτι άλλο? Τι με εμποδίζει να κατέβω 1 μήνα διακοπές με τουριστική visa και παράλληλα να κάνω 10 interviews που σημειωτέον κι εγώ θεωρώ πολύ σημαντικά όσον αφορά στις πιθανότητες που έχει κάποιος για να βρει δουλειά? Δεν θα ζητήσω να δουλέψω άμεσα κάτι που σαφώς απαγορεύεται. Θα εξασφαλίσω το sponsoring από αυτόν που θα θελήσει να δουλέψω στην εταιρία του. Θα γυρίσω Ελλάδα κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία με την έκδοση της 186 ή 187 κατεβαίνω νομιμότατα. Τι λες λοιπόν γι' αυτό το σενάριο? Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη βοήθεια.

                Comment


                  #53
                  @pagonelos and leyteris 77......thanxxxxxxxxxxxxxxxx

                  Comment


                    #54
                    Originally posted by lefstav View Post
                    @pagonelos and leyteris 77.......παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τισ πληροφοριες σας και σεσυνδιασμο με αλλες που διαβασα εβγαλα πραγματικα ακρη στο τ ιθα κανω τελικα........θα παω με τουριστικη και θα γραφτω σε μια σχολη εκει ωστε να βγαλω φοιτητικη βιζα και να δουλευω μονιμα 20ωρο σε γνωστο του ξαδερφου μου και αν τα καταφερω στην ιδια δουλεια και καποιες ωρες μαυρα...ΛΕΥΤΕΡΗ να σε ρωτησω ρε φιλε....επειδη ο ξαδερφος μου θα κανει μια εμπορικη επιχειρηση σχετικα με μπαλονια παρτι και τετοια... θα μπορει να με προσλαβει παρολο που δεν ανοικω στην λιστα;;;; και κατι ακομα αν δεν σε κουραζω....αν γραφτω σε ταφε πρεπει να εχω μαζι μου καποιο εγγραφο απο ελλαδα οπως απολυτηριο λυκειου η απολυτηριο στρατου;;;; και παλι χιλια ευχαριστω
                    προσεξτε τι γραφεται και λετε*ασπρα κιτρινα βιζες *κλπ το εχουμε ξαναπει εδω ειναι το βασειλιο του Μεγαλου Αδελφου!!!!!!εδω ειναι μια γλυκια ΦΥΛΑΚΗ!!!!!

                    Comment


                      #55
                      Originally posted by lefstav View Post
                      στο τ ιθα κανω τελικα........θα παω με τουριστικη και θα γραφτω σε μια σχολη εκει ωστε να βγαλω φοιτητικη βιζα και να δουλευω μονιμα 20ωρο σε γνωστο του ξαδερφου μου και αν τα καταφερω στην ιδια δουλεια και καποιες ωρες μαυρα...
                      Επαναλαμβάνω αυτό που είπε κι ο Κώστας πιό πάνω..
                      ΠΡΟΣΕΞΤΕ τι γράφετε...
                      BB IS Watching you.....

                      Comment


                        #56
                        Γεια σας και απο μενα..Μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω αφου πλεον ειμαι στο sydney..Ηρθαμε την πεμπτη μαζι με την μητερα μου και τον αδερφο μου φιλοξενουμαστε σε ενα σπιτι(καθε αρχη και δυσκολη που λενε) εχουμε γυρισει οσο μπορουμε περισσοτερο την πολη για να παρουμε μια γευση..Ειναι μια πανεμορφη πολη αλλα θελει πολυ προσπαθεια και λεφτα γιατι χωρις λεφτα εδω δεν κανεις τιποτα..Δυστυχως ειχαμε μπροστα μας σαββατοκυριακο και δεν μπορεσαμε να παμε σε καμια υπηρεσια την δευτερα ομως εχουμε κλεισει στο tax department για να βγαλουμε TFN και μετα απο εκει θα παμε στο centreink να δηλωσουμε πως ηρθαμε κ.τ.λ..Μετα απο εκει ακολουθει η τραπεζα και φευγοντας απο εκει παμε καπακι σε εναν ατζεντη που μας εχουν γνωρισει μερικοι ανθρωποι απο εδω δικοι τους ανθρωποι για να νοικιασουμε ενα σπιτακι 400-500$ την βδομαδα..Εχουμε βαει στην ακρη το bond και καποιες εβδομαδες να τρεχουνε..Επισης με δουλειες εγω τουλαχιστον που ειμαι μαγειρας κατι μου εχουν κανονισει αλλα δεν καθομαι με σταυρωμενα τα χερια εχω στειλει βιογραφικα πολλα μεσω ιντερνετ..περαιτερω θα σας πω τις επομενες μερες...

                        ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ..

                        Comment


                          #57
                          Originally posted by Constantin View Post
                          Νομίζω ξεκινάς από το τελευταίο... Το έχεις ψάξει αν μπορείς να διδάξεις στην Αυστραλία με το πτυχίο σου και μόνο; Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, οπότε πάω πάσο! Εγώ είμαι φυσικός και το 'χω ψάξει πολύ το θέμα... Έχω ρωτήσει και συνάδελφο που έχει δουλέψει σε σχολείο στην Αυστραλία... Αν έχεις ερωτήματα στειλε pm
                          katarxin se efxaristo poy moy apantises... opos egrapsa pio pano ego den exo kapio ptixio alla i gineka moy exei teliosi kathigitria moysikis exei doylepsi kapia xronia oxi pola k den exei kani metaptixiako k den to exoyme psaksi katholoy to thema tora ksekinao k psaxnome ean kseris kati poy mporeis na me voithisis?exoyme k kapioys sigenis stin aftralia den ksero ean afto pezi kapio rolo!

                          Comment


                            #58
                            gia soy constantin.epidi ego to exo pari apofasi k psaxno tropoys na figo apo afti ti xora oso pio grigora ginete se afto poy grafis gia ti fititiki viza meta mporeis na minis monima aftralia? i meta ta 2xronia prepei na girisis piso?me anxoni ligo afto epidi exo 2 mikra pedeia k den mporo na ta girizo apodo k eki!se efxaristo poly!!!

                            Comment


                              #59
                              Καλησπερα σας και απο μενα..... εχει παρα πολυ καιρο που διαβαζω τι site αυτο και εχω πραγματικα μαθει παρα μα παρα πολλα σε σχεση με την μεταναυστευση στην αυστραλια...Ηθελα να πω και εγω την δικια μου θεση αυτη την στιγμη εγω με τον συζυγο μου και τα δυο μας παιδακια ετοιμαζομαστε για μεταναυστευση στην αυστραλια δηλαδη ειμαστε στο σταδιο που εχουμε στηλει ολα τα χαρτια μας και περιμενουμε εγκριση απο το immigration για την 457 viza... Ο θεος βοηθος λοιπον για να μας απαντησουν θετικα...Το θεμα μας εμας ειναι λιγο περιεργο να το πω? Δηλαδη ο αντρας μου δουλειει σε μια εταιρεια εδω στην κυπρο και με την ιδια εταιρεια ηρθαμε σε επαφη στην αυστραλια αν ζητανε προσωπικο στηλαμε το βιογραφικο του και ετσι αρχισε η ολη διαδικασια αφου τρελαθηκανε με το βιογραφικο εκανε 3 interview meson Skype και την ολη διαδικασια που χρειαζεται και φτασαμε μετα απο 3 μηνες στο σημειο που στηλαμε ολα τα χαρτια που μας ζητησε η δικηγορος της εταιρειας για να τα δωσουνε στο immigration οποτε τωρα περιμενουμε απο την δικηγορο της εταιρειας να μας πει τι αλλο ισως χρειαστει γιατι το μονο που εμεινε ειναι οι ιατρικες εξετασεις που σιγουρα θα πρεπει να κανουμε...Το θεμα μου ειναι ποσο καιρο θα κανει γιατι λεει μεσα τα ελληνικα διαβατηρια κανουν γυρω στον 1-2 μηνες να εγκριθουνε τωρα ο θεος βοηθος αληθεια;) Το θεμα ειναι οτι ο συζυγος μου μπορει να παρει την ιθαγενεια αλλα ειπαμε να παμε μεσον δουλειας ετσι ωστε να εχουμε μια σιγουρη εργασια και μετα να παρει την υποικοτητα...Εκτος απο ολα οσα μας απασχολουνε το πιο κυριο θεμα ειναι τα παιδακια μας ο γιος μας ειναι 2,5 χρονων και η κορη μας ειναι 8 μηνων ο μικρος τωρα παει νηπιαγωγειο εκει ομως διαβασα διαφορα για all day care και τα σχετικα αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι η γλωσσα ο μικρος τωρα αρχισε να μιλαει καλα καλα ξερω οτι θα τα μαθει τα αγγλικα αλλα σε οποιο σχολειο και να τον στηλω θα μπορουν να φερουν καποια δασκαλα που να μιλαει ελληνικα οπωσ διαβασα σε καποιο ποστ εδω ετσι ωστε να ενταχθει σιγα σιγα με την γλωσσα?υπαρχει καποιος εδω που να εχει μικρα παιδακια να μου πει τι και πως? συγνωμη αν σας ζαλισα ειπα και εγω την δικη μας κατασταση αυτη την στιγμη και περιμενουμε σαν τρελοι να βρεθουμε και εμεις στην αυστραλια - μελβουρνη συγκεκριμενα...Σας ευχαριστω που με ακουσατε...Αν καποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει λιγακι αν και ξερω οτι ειναι ακριβα τα all day care αλλα επειδη τα πεθερικα μου ειναι αυστραλοι 14 χρονια μενουν εκει οποτε ξερω οτι εχω δικαιωματα και σε επιδοματα ασχετα αν δεν εχω την υποικοτητα η κανω κατι λαθος?εχω διαβασει οτι εστω ενα συγγενη πρωτου βαθμου να εχεις με υποικοτητα εχεις δικαωμα στα επιδοματα centerlink kai medicare...Σας ευχαριστω και παλι........

                              Comment


                                #60
                                Originally posted by El.vlad View Post
                                Καλησπερα σας και απο μενα..... centerlink kai medicare...Σας ευχαριστω και παλι........
                                Εφόσον το θέμα δουλειάς έχει ταχτοποιηθεία μην σε απασχολεί τίποτα για τα υπόλοιπα. Η δικιά μας όταν ήρθαμε τον Φεβρουάριο ήταν 3+ και ήξερε μόνο 4-5 λέξεις στα αγγλικά αντε και να μετράει μέχρι το δέκα. Την βάλαμε κατευθείαν στα βαθια σε childcare (long day care λέγονται αυτά που ανοίγουν πριν τις 7am μέχρι τις 6 ή 7pm) και τώρα αμα την ακούσεις πως μιλάει δεν το πιστεύεις. Και με προφορά που εμεις δεν θα την έχουμε ποτέ! Το θέμα είναι να μην ξεχάσει τα ελληνικά, γιαυτό και σπανίως της μιλάμε αγγλικά, ακόμα και όταν ήταν στην πολύ αρχή. Τα αγγλικά στο μέλλον θα τα ακούει παντού, ενώ ελληνικά μόνο στο σπίτι. Εγώ είχα γράψει για την περίπτωση διερμηνεα, έτσι μας είπαν από το childcare αλλά τελικά δεν βρέθηκε, τώρα δεν χρειάζεται κιόλας. Στη Μελβούρνη θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί κάποιος.

                                Πρόσβαση σε επιδόματα έχουν οι Australian citizens και οι permanent residents. Αν ο σύζυγος μπορεί να πάρει την υπηκοότητα να το κάνει άμεσα γιατί με την 457 δεν δικαιούστε ούτε medicare, ούτε επιδόματα και φυσικά ούτε childcare benefit που είναι πολλά λεφτά αν πρέπει να στείλεις το παιδί κάθε μέρα (περίπου 300-350 τη βδομάδα). Να προσέξεις πολύ που θα βάλεις το παιδί γιατί δεν είναι όλα καλά. Ψάξε να βρεις πιο έχει καλή φήμη και αν ακόμη δεν έχει θέση (πολύ πιθανό) προσπάθησε να το βάλεις εκεί. Είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν δείχνουν όλη την ίδια φροντίδα ειδικά για ένα παιδί που δεν μπορεί να επικοινωνήσει στην αρχή. Από το παρακάτω link μπορείς να βρεις childcare services στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.



                                Υ.Γ Εφόσον μπορεί να πάρει την υπηκοότητα γιατί δεν το κάνατε εξαρχής να μην χρειάζεται βίζα παρά μόνο η "μεταθεση" μέσα από την εταιρεία του.
                                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                                Comment

                                Working...
                                X