Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

    Καλησπέρα σε όλους και όλες!!
    Καινούργιο μέλος στο forum εδώ έχοντας ακούσει καλά λόγια για την λειτουργία του.Δεν ξέρω βέβαια άν έπρεπε να δημιουργήσω καινούργιο θέμα για μια απλή ερώτηση αλλά ελπίζω να μην πειράξει.
    Η ερώτηση μου είναι ποιός/ποιά από εδώ θα φύγει για Αυστραλία τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο?
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

    Comment


      #62
      Σχετικά με τη μεταφορά ηλεκτρικών συσκευών στην Αυστραλία

      Καλησπέρα πατριωτάκια από Αθήνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις ηλεκτρικές συσκευές από Ελλάδα προς Αυστραλία. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιοι "αντάπτορες" που μπαίνουν στην πρίζα, αλλά άκουσα επίσης ότι αυτό μπορεί να μειώσει την απόδοση της συσκευής. Είναι αλήθεια αυτό, δεν αξίζει δηλαδή κάποιος να κατεβάσει πχ μια τηλεόραση..?? Επίσης αν δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα, τους "αντάπτορες" αυτούς μπορώ να τους αγοράσω από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά στο Sydney..??

      Comment


        #63
        Originally posted by Dimitris-K View Post
        Λευτέρη σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου. Το θέμα είναι ότι όλες οι Visa που είναι independent type (π.χ η 189 όπως λες κι εσύ) θέλουν πάρα πολύ χρόνο για επεξεργασία που ξεκινούν από 1 χρόνο και μπορούν να φτάσουν ακόμα και στα 2. Και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να περιμένω τόσο πολύ αφού είμαι ήδη 40 χρονών κι ο χρόνος που περνάει ανεκμετάλευτος είναι υπερπολύτιμος για μένα. Επί πλέον δεν συγκεντρώνω τα 60 points που απαιτούνται για να μπορέσω να μπω στη διαδικασία αυτή. Από την άλλη για την 457 δεν το συζητώ για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ. Επομένως απ' ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος για να κατέβω είναι να βρω sponsor. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα. Υπάρχει δυνατότητα να κατέβω Αυστραλία με κάποιου τύπου visa και να ψάξω για sponsor χωρίς να έχω ήδη στα χέρια μου μια Visa που να μου επιτρέπει να εργαστώ εκεί? Γιατί αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε πως είναι δυνατόν να ζητάει η Αυστραλία τόσους Μηχανικούς για να καλύψουν την εγχώρια ζήτηση, όταν αυτή, όπως τουλάχιστον εγώ γνωρίζω, καλύπτεται κατά 60% από αλλοδαπούς? Πως βρίσκουν δουλειά όλοι αυτοί? Σίγουρα μερικοί (και ειδικά οι native speakers) έχουν σαφώς το πλεονέκτημα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι Μηχανικοί εκτός από τους Αυστραλούς είναι Άγγλοι κι Αμερικάνοι! Και να πω και κάτι άλλο? Τι με εμποδίζει να κατέβω 1 μήνα διακοπές με τουριστική visa και παράλληλα να κάνω 10 interviews που σημειωτέον κι εγώ θεωρώ πολύ σημαντικά όσον αφορά στις πιθανότητες που έχει κάποιος για να βρει δουλειά? Δεν θα ζητήσω να δουλέψω άμεσα κάτι που σαφώς απαγορεύεται. Θα εξασφαλίσω το sponsoring από αυτόν που θα θελήσει να δουλέψω στην εταιρία του. Θα γυρίσω Ελλάδα κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία με την έκδοση της 186 ή 187 κατεβαίνω νομιμότατα. Τι λες λοιπόν γι' αυτό το σενάριο? Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη βοήθεια.
        Λοιπόν Δημήτρη με αφορμή την επιλογή σου για την 186,187 μελέτησα λιγάκι και επιτέλους κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και της 457. Η 186-187 είναι η καλύτερη λύση που μπορεί κανείς να έχει εφόσον δεν είναι citizen (απο άποψης medicare και επιδοματων εννοώ) συν το ότι έχεις και δουλειά. Με αυτές τις βίζες γίνεσαι permanent resident και μάλιστα δεν έχεις και waiting periods (2 χρόνια) επειδη υποχρεούται ο εργοδότης να σε κρατήσει για τουλάχιστον αυτό το διάστημα. Είναι οτι καλύτερο δλδ, πας με σίγουρη δουλειά και έχεις όλα προνόμια. Μόνο κακό ίσως δεν πάρεις τα λεφτά που αξίζεις πραγματικά αλλά μόνο τα νομιμά.

        Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Πως βρίσκεις αυτόν τον εργοδότη. Καταρχήν μπορείς να υποβάλεις ΕΟΙ (βλ παρακάτω) και να περιμένεις - χλωμό λίγο. Δεύτερον μπορεις να κάνεις αυτό που λες απλά πρέπει να ξέρεις οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβως έτσι όπως τα λένε για το skill shortage. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ζητάν να έχεις ήδη το δικαίωμα για εργασία. Ακόμα και αν το έχεις πολλοί ζητάνε και local experience (εξαρτάται την δουλεια). Τα recruiting agencies δεν θα ασχοληθούν μαζί σου αν ξερουν οτι δεν έχεις visa. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να βρεις από μόνος σου τον κατάλληλο εργοδότη, σε κάποια regional πιθανότατα περιοχή, που ίσως είναι πιο δύσκολα να βρει προσωπικό και να ειναι διατεθιμένος να κάνει αυτή τη διαδικασία. Σκέψου οτι γι'αυτούς θα σημαίνει γραφειοκρατεία και δέσμευση για 2 χρόνια. Φυσικά έχεις το πλεονέκτημα ότι είσαι ήδη αναγνωρισμένος ως engineer και καλό θα είναι να γίνεις και μέλος των EA σύντομα. Σου μεταφέρω λοιπόν και την αντίθετη άποψη και θα σου έλεγα να διαβάσεις συζητήσεις στο linkedin που αναφέρουν αυτά που σου λέω. Φυσικά πολλά εξαρτώνται και από το βιογραφικό σου. Μπορεί να έχεις την ακριβώς κατάλληλη εμπειρία για κάποιον εργοδότη και να βρεις αμέσως δουλειά.

        Πραγματικά σου εύχομαι κάθε επιτυχία.


        If you do not have an employer who will nominate you, you can lodge an Expression of Interest through SkillSelect. Employers and state and territory governments can then view your details and decide whether to nominate you for skilled migration.
        Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

        Comment


          #64
          Originally posted by joannita_301087 View Post
          Καλησπέρα πατριωτάκια από Αθήνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις ηλεκτρικές συσκευές από Ελλάδα προς Αυστραλία. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιοι "αντάπτορες" που μπαίνουν στην πρίζα, αλλά άκουσα επίσης ότι αυτό μπορεί να μειώσει την απόδοση της συσκευής. Είναι αλήθεια αυτό, δεν αξίζει δηλαδή κάποιος να κατεβάσει πχ μια τηλεόραση..?? Επίσης αν δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα, τους "αντάπτορες" αυτούς μπορώ να τους αγοράσω από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά στο Sydney..??
          γεια σου joannita_301087 ναι υπάρχουν ανταπτορες παντού από 2 $ (σε ολα τα κινεζικα) εγω που κατεβασα ολα μου τα πραγματα ακομα δεν εχω δει καποιο προβλημα... πάντως η καλυτερη λυση για μενα ειναι να φερεις ευρωπαικα πολυμπριζα ,και να αλλαξεις μονο το φις μπροστα
          ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

          Comment


            #65
            magic adaptor just for $2
            adaptor1.JPG
            adaptor.JPG
            adaptor3.JPG

            Comment


              #66
              Αντώνη καλημέρα

              Εγώ θα φύγω τέλος Γενάρη αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι

              Comment


                #67
                leyteris77 σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για την βοηθεια σου και τις λεπρομερειες που μου εδωσες... το ξερω ειναι πολυ ακριβα τα σχολεια εκει αν δεν εχεισ και επιδοματα κιολας...Το ολο θεμα το καναμε ετσι για να μπορεσουμε να παμε πιο γρηγορα ασ το πουμε ετσι και πιο φτηνα δηλ η εταιρεια μας πληρωνει αεροπορικα εισητηρια, σπιτι και ολα τα εξοδα της βιζας ...οποτε οικονομικα γλυτωνουμε πολλα μα παρα πολλα λεφτα για μια 4μελη οικογενεια τα χαρτια φαντασου τα εχουμε ολα ετοιμα για την υποικοτητα απλα ειπαμε να τα φτιαξουμε μολις παμε απο κει...Εχω διαβασει οτι αν εχεις συγγενη πρωτου βαθμου με υποικοτητα παλι εχει δικαιωμα στα επιδοματα αλλα αν δεν γινετε θα παρουμε την υποικοτητα απλα τωρα που παμε με την 457 και μας το κανουν για 2 χρονια και οχι για 4 οποτε αν τωρα παμε και κανουμε παλι την διαδικασια για υποικοτητα και εγω για αλλη viza αρα πανε χαμενα και ολα τα εξοδα που κανει και η εταιρεια για μας ετσι δεν παει? τα μπερδεψαμε τα πραγματα τωρα οπωσ και να εχει μακαρι να ερθουμε και ολα τα αλλα θα τα βρουμε οσο για το childcare ναι το εχω ψαξει και θα ρωτησω τι γινετε και πιο ειναι το πιο καλο εκει στην περιοχη που θα μενουμε και θα βρουμε ακρη...οσο για την γλωσσα να μην αγχωνομαι ναι? οκ το πιστευω τα μικρα τα μιλανε και τα μαθαινουνε καλυτερα απο μας....θα το δουμε και αυτο στην πραξη

                Comment


                  #68
                  Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες... η ιδεα με το πολυμπριζο μου φαινεται η πιο ιδανικη!! Να κάνω και άλλη μια ερώτηση. Άμα κατεβάσω τηλεόραση κάτω από Ελλάδα, θα υπάρχει πρόβλημα με το σήμα...??? . Γιατί μου είπανε να το ρωτήσω. Δυο χρόνων τηλεοράσεις είναι, καινούργιες..

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Λοιπόν Δημήτρη με αφορμή την επιλογή σου για την 186,187 μελέτησα λιγάκι και επιτέλους κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και της 457. Η 186-187 είναι η καλύτερη λύση που μπορεί κανείς να έχει εφόσον δεν είναι citizen (απο άποψης medicare και επιδοματων εννοώ) συν το ότι έχεις και δουλειά. Με αυτές τις βίζες γίνεσαι permanent resident και μάλιστα δεν έχεις και waiting periods (2 χρόνια) επειδη υποχρεούται ο εργοδότης να σε κρατήσει για τουλάχιστον αυτό το διάστημα. Είναι οτι καλύτερο δλδ, πας με σίγουρη δουλειά και έχεις όλα προνόμια. Μόνο κακό ίσως δεν πάρεις τα λεφτά που αξίζεις πραγματικά αλλά μόνο τα νομιμά.

                    Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Πως βρίσκεις αυτόν τον εργοδότη. Καταρχήν μπορείς να υποβάλεις ΕΟΙ (βλ παρακάτω) και να περιμένεις - χλωμό λίγο. Δεύτερον μπορεις να κάνεις αυτό που λες απλά πρέπει να ξέρεις οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβως έτσι όπως τα λένε για το skill shortage. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ζητάν να έχεις ήδη το δικαίωμα για εργασία. Ακόμα και αν το έχεις πολλοί ζητάνε και local experience (εξαρτάται την δουλεια). Τα recruiting agencies δεν θα ασχοληθούν μαζί σου αν ξερουν οτι δεν έχεις visa. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να βρεις από μόνος σου τον κατάλληλο εργοδότη, σε κάποια regional πιθανότατα περιοχή, που ίσως είναι πιο δύσκολα να βρει προσωπικό και να ειναι διατεθιμένος να κάνει αυτή τη διαδικασία. Σκέψου οτι γι'αυτούς θα σημαίνει γραφειοκρατεία και δέσμευση για 2 χρόνια. Φυσικά έχεις το πλεονέκτημα ότι είσαι ήδη αναγνωρισμένος ως engineer και καλό θα είναι να γίνεις και μέλος των EA σύντομα. Σου μεταφέρω λοιπόν και την αντίθετη άποψη και θα σου έλεγα να διαβάσεις συζητήσεις στο linkedin που αναφέρουν αυτά που σου λέω. Φυσικά πολλά εξαρτώνται και από το βιογραφικό σου. Μπορεί να έχεις την ακριβώς κατάλληλη εμπειρία για κάποιον εργοδότη και να βρεις αμέσως δουλειά.

                    Πραγματικά σου εύχομαι κάθε επιτυχία.


                    If you do not have an employer who will nominate you, you can lodge an Expression of Interest through SkillSelect. Employers and state and territory governments can then view your details and decide whether to nominate you for skilled migration.
                    Λευτέρη ήδη έχω εκφράσει ΕΟΙ μέσω του Skillselect αφού αυτό με συμβούλεψες να κάνω και σε προηγούμενο μήνυμά σου κι έτσι το έκανα. Επίσης έχω ξεκινήσει την διαδικασία μέσω φίλων και γνωστών στην Αυστραλία για να έρθω σ' επαφή με τεχνικές εταιρίες κι ανθρώπους που ενδεχομένως ενδιαφερθούν για εμένα. Το σίγουρο είναι ότι θέλει υπομονή
                    κι επιμονή και κάποια στιγμή ευελεπιστώ ότι τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους και για μένα. Σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα που μπήκες στον κόπο ν' ασχοληθείς με τους προβληματισμούς μου. Να είσαι πάντα καλά και σου εύχομαι ότι το καλύτερο.

                    Comment


                      #70
                      Originally posted by leyteris77 View Post
                      ....

                      Υ.Γ Εφόσον μπορεί να πάρει την υπηκοότητα γιατί δεν το κάνατε εξαρχής να μην χρειάζεται βίζα παρά μόνο η "μεταθεση" μέσα από την εταιρεία του.
                      και κατά συνέπεια και τα παιδιά θα πάρουν την υπηκοότητα οπότε όλα θα κυλήσουν ομαλότερα επιδόματα/δίδακτρα κτλ

                      Comment


                        #71
                        Παιδια γεια σας.Θα ηθελα τη βοηθεια οποιου μπορει να γνωριζει.Ειμαι Αυστραλος υπηκοος και ζω Ελλαδα απο μικρος. Εχω παει Μελβουρνη αρκετες φορες (τελευταια το 2005) και ενω καθε φορα οι συγγενεις μου ελεγαν να μεινω δυστυχωσ δεν τους ακουσα.
                        Ειμαι δικηγορος (Νομικη Αθηνων με μεταπτυχιακο και αγγλικα proficiency) και διατηρω δικο μου γραφειο στην Αθηνα με 7ετη πραγματικη δικηγορικη παρουσια, αλλα η δουλεια παει απο το κακο στο χειροτερο.Για το λογο αυτο σκεφτομαι να τα αφησω ολα και να κανω το μεγαλο βημα.
                        Γνωριζει καποιος να μου πει εαν με τα πτυχια και τις ικανοτητες που εχω υπαρχει περιπτωση για εργασια στον τομεα μου η σε καποια συναφη δραστηριοτητα?Ερωτω λογω της ιδιαιτεροτητας του επαγγελματός μου και της διαφορετικοτητας των δικαιων των δυο χωρων.Υπαρχει καποιο σχετικο link?

                        Comment


                          #72
                          καλημερα πατριωτακια , ευχαριστω πολυ και παλι σε ολους σας που μου δωσατε την δυνατοτητα να αντλεισω πληροφοριες απο εδω....μια ερωτηση να σας κανω ακομα και ευχαριστω και παλι για ολα....μια διευκρινηση .....οταν καποιος θελει να σου κανει σπονσορσιπ και να σε προσλαβει στην επιχειρηση του πρεπει απαραιτητα να ανοικεις στην περιφημη λιστα;;;;δηλαδη υπαρχει δυνατοτητα καποιος να εχει μαγαζι πχ με ρουχα και να σε προσλαβει ως πωλητη;;;; η ας πουμε να εχει καφετερια και να σε προσλαβει ως σερβιτορο ;;;

                          Comment


                            #73
                            -Για να γίνει το sponsorship πρέπει το επάγγελμα να είναι στην SOList
                            -Πρέπει να έχεις το IELTS

                            περισσότερα http://pipiscrew.com/escape.htm

                            Comment


                              #74
                              δηλαδη ζακαρι αν δεν εισαι στην λιστα δεν μπορει να σε " προσλαβει-σπονσοραρει" ουτε συγγενης που εχει εμπορικο καταστημα;;;;;

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by lefstav View Post
                                δηλαδη ζακαρι αν δεν εισαι στην λιστα δεν μπορει να σε " προσλαβει-σπονσοραρει" ουτε συγγενης που εχει εμπορικο καταστημα;;;;;
                                οχι,δεν μπορει. σπονσορσιπ μπορει να γινει μονο στις ειδικοτητες που βρισκονται στη λιστα και μονο οταν ανηκει και ο εργαζομενος στις συκγεκριμενες ειδικοτητες.
                                δηλαδη για να σε προσλαβει καποιος για μαγειρα,πρεπει να εχεις πτυχιο μαγειρα ή τουλαχιστον 5 χρονια προυπηρεσια με συμβολαιο ως μαγειρας.αλλιως σπονσοριπ για δουλεια δεν μπορει να γινει

                                Comment

                                Working...
                                X