PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (XΧ)

Σελίδες : [1] 2 3 4 5

Agoriani
04.10.2012, 15:10
Συνέχεια των ερωτήσεων για θέματα σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.

Constantin
05.10.2012, 09:21
Καλησπέρα στην παρέα!

Συναντήθηκα λοιπόν με την immigration agent που ήρθε στην Αθήνα και δεν βγάλαμε καμία άκρη για το πως θα μπορέσω να μεταναστεύσω στην Αυστραλία!
Χαρακτηριστικά, μου είπε ότι "είσαι πάρα πολύ ενημερωμένος και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με άλλον τρόπο".
Συμπέρασμα: Αν ψάξετε πολύ καλά μέσα στο immi.gov.au και σε άλλα sites όπως το patriotaki, θα βρείτε όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και δεν χρειάζεστε agents.

Επειδή δεν το βάζω κάτω, αποφάσισα να έρθω στην Αυστραλία δια μέσου σπουδών. Αυτό που μου χρειάζεται για να γίνω καθηγητής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στην Αυστραλία, είναι ένα δίπλωμα initial teaching education.
Έστειλα λοιπόν χτες αίτηση στο πανεπιστήμιο του Griffith στο Queensland, και περιμένω απάντηση μέσα στο επόμενο 15ήμερο...

Η ερώτηση που έχω να κάνω έχει να κάνει με την σύντροφό μου, με την οποία δεν είμαστε παντρεμένοι. Θα προσπαθήσω να την πάρω σαν de facto partner. Για να κερδίσω χρόνο, θα αρχίσω από τώρα να ετοιμάζω τα χαρτιά που δείχνουν ότι μένουμε μαζί για περισσότερο από ένα χρόνο. Τα χαρτιά αυτά είναι οι φορολογικές μας δηλώσεις, που δείχνουν ότι έχουμε την ίδια διεύθυνση και τηλέφωνο, καθώς και άλλα, όπως γράμματα από τράπεζες, βεβαιώσεις από υπηρεσίες, άδεια παραμονής πολίτη ευρωπαϊκής ένωσης κλπ.

Αυτά τα χαρτιά, πρέπει να τα μεταφράσω, ή τους αρκεί που θα δουν τις διευθύνσεις και τα ονόματα; Ξέρει κανείς;
Αν κάποιος έχει να μου δώσει οποιεσδήποτε χρήσιμες συμβουλές για το θέμα της de facto partner, please don't hesitate to do so!

leyteris77
05.10.2012, 13:34
Αν ψάξετε πολύ καλά μέσα στο immi.gov.au και σε άλλα sites όπως το patriotaki, θα βρείτε όλες τις απαιτούμενες πληροφορίες και δεν χρειάζεστε agents.

Αυτά τα χαρτιά, πρέπει να τα μεταφράσω, ή τους αρκεί που θα δουν τις διευθύνσεις και τα ονόματα; Ξέρει κανείς;
Αν κάποιος έχει να μου δώσει οποιεσδήποτε χρήσιμες συμβουλές για το θέμα της de facto partner, please don't hesitate to do so!

Constantin, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό, το έχω πει χιλιάδες φορές. Μόνο αν είναι καμια ειδική, δύσκολη περίπτωση ή δεν έχει κάποιος την ευχαίρεια να ανακαλύψει τις πληροφορίες μέσα από immi.gov.au θα συνιστούσα να προσλάβει agent.

Για τη de facto μάζευε οτιδήποτε αποδεικνύει οτι είστε αληθινό ζευγάρι, πχ κοινά προσκλητήρια, εισητήρια αεροπλάνων,πλοίων τραίνων κλπ, κοινές φωτογραφίες, αν υπάρχουν στοιχεία που δείχνουν οτι μένεται μαζί, αν έχετε κοινο τραπεζικό λογαριασμό. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο, αλλά οτιδήποτε το αποδεικνύει είναι στοιχείο. Εννοείται πως ότι υποβάλεις πρέπει να είναι μεταφρασμένο.

cryo
05.10.2012, 17:51
Γεια σας,
ενδιαφερομαι για την 457 βιζα και εχω την εξης απορια:
ειμαι γεωλογος και υπαγομαι στην VETASSESS. χρειαζομαι χαρτια assessment για να κανω την αιτηση για τη βιζα?
στο ANZSCO δεν χραφει αν το χρειαζομαι, ουτε στα στοιχεια της πρεσβειας.
Οποιος ξερει ας μου πει, μην δωσω 900 ευρω τζαμπα!. Στην VETASSESS που εστειλα να ρωτησω, δεν μου εχουνε απαντησει

alkat
05.10.2012, 18:10
εμας η agent που πηγαμε μας ειπε πως για την 457 (τουλαχιστον για το επαγγελμα του υδραυλικου που υπαγεται στο TRA) ΔΕΝ χρειαζεται assesment...τωρα για το δικο σου δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο....

Constantin
05.10.2012, 18:29
Ευχαριστώ για την απάντηση Λευτέρη!
Και έτσι είναι, όπως τα λες. Εγώ απευθύνθηκα σε agent, μόνο και μόνο για να διασφαλίσω ότι δεν μου ξέφυγε κάτι, αλλά δυστυχώς, δεν μου είχε ξεφύγει :-(

Επίσης θέλω να εφιστήσω την προσοχή όλων όσων απευθύνονται σε agents για σπουδές: ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν, γιατί ο καθένας από αυτούς συνεργάζεται με συγκεκριμένα κολέγια/πανεπιστήμια, και προσπαθεί να κατευθύνει τον υποψήφιο πελάτη του να πάει στα συγκεκριμένα, έτσι ώστε να εισπράξει την προμήθεια από τα δίδακτρα. Όμως, η συγκεκριμένη πρόταση δεν σημαίνει ότι θα είναι και η πιο καλή/ψαγμένη.

Όταν λέω "να κατευθύνει", συμπεριλαμβάνω το "να παραπλανήσει", όσο κι αν ακούγεται χοντρό.

nick18
05.10.2012, 20:45
καλησπερα σε ολους
Εχω ρωτησει και παλαιοτερα στο φορουμ αλλα και διαβαζοντας εδω μεσα αλλα και απο πληροφοριες απο φιλους με ειχαν ενημερωσει οτι το ielts ειναι υποχρεωτικο και μαλιστα με καπιον βαθμο.επειδη ομως το ηθελα και απο επισημα χειλη καλεσα Αγγλια και ρωτησαμε .Η απαντηση ηταν οτι εαν δεν το επιθυμει ο εργοδοτης δεν χρειαζειται!!!!!.Να επισημανω οτι υπαρχει η δυνατοτητα για 457 βιζα με σπονσορ γνωστο μου.Ισχυει κατι τετοιο?

FarfyFfs
06.10.2012, 10:12
Γεια σας,
ειμαι γεωλογος και υπαγομαι στην VETASSESS. χρειαζομαι χαρτια assessment για να κανω την αιτηση για τη βιζα?
Οποιος ξερει ας μου πει, μην δωσω 900 ευρω τζαμπα!. Στην VETASSESS που εστειλα να ρωτησω, δεν μου εχουνε απαντησει

εμας η agent που πηγαμε μας ειπε πως για την 457 (τουλαχιστον για το επαγγελμα του υδραυλικου που υπαγεται στο TRA) ΔΕΝ χρειαζεται assesment...τωρα για το δικο σου δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο....

Δεν χρειαζεται assessment για την 457, αλλα νομιζω οτι χρειαζεται η εγγραφη σε συλλογο, τουλαχιστον στο δικο μου επαγγελμα ετσι ειναι. Παραδειγματος χαριν το assessment για μαιες και νοσηλευτριες που υπαγομαι εγω το κανει το ANMAC το register ομως το κανει το AHPRA. Συγκεκριμενα οποιο πρακτορειο επικοινωνησα στην Αυστραλια μου λεγανε πως οκ το βιογραφικο μου ειναι πολυ καλο αλλα δεν ειμαι eligible να μου κανουν sponshorship γιατι δεν ειμαι εγγεγραμενη στο AHPRA. Επικοινωνησα με AHPRA και μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται να κανω assessment πρώτα , εφοσον τη θελω να τη χρησιμοποιησω για 457 και φυσικα εφοσον το πτυχιο μου πληρει καποιες ευρωπαικες οδηγιες. Στην ουσια ειναι εγγραφη σε Συλλογο οπως εχουμε και εδω στην ελλαδα που πληρωνεις συνδρομη κου του λου. Αλλα ετσι λειτουργει για εμας, για το δικο σας τομεα δεν γνωριζω εαν υπαρχει καποιος αντιστοιχος οργανισμος που να κανει κατι ή αν η διαδικασια ειναι ιδια. Ψαξε να δεις εαν υπαρχει καποιο Framework , εκει λογικα θα λεει τι θα πρεπει να κανεις.

alkat
06.10.2012, 10:58
FarfyFfs
και του αντρα μου του ειπε πως αν θελει την 457 ειπαμε δεν χρειαζεται assesment που το κανει στο TRA αλλα πρεπει να ειναι γραμμενος στο PIC(Plumbing Industry Commision) που κι εκει θελει λεφτα για την εγγραφη....αλλα εμας για να γραφτει εκει θελει το IELTS...εσενα το θελει???

FarfyFfs
07.10.2012, 16:37
FarfyFfs
και του αντρα μου του ειπε πως αν θελει την 457 ειπαμε δεν χρειαζεται assesment που το κανει στο TRA αλλα πρεπει να ειναι γραμμενος στο PIC(Plumbing Industry Commision) που κι εκει θελει λεφτα για την εγγραφη....αλλα εμας για να γραφτει εκει θελει το IELTS...εσενα το θελει???

Ναι θελει, για μας ειναι 380 $ στο συνολο, 220 για το Assessment και 160 $ για το application. Στην ουσια το Agency που θα κανεις το register υποβαλοντας τα χαρτια που αναφερονται στα κριτηρια κανει το assessement για σενα , απλα προσπερνας μια διαδικασια και νομιζω οτι γινεται και πιο γρηγορα, εαν θυμαμαι καλα δλδ εαν εγω κατεθετα πρωτα τα χαρτια μου στο συμβουλιο του ANMAC θα επαιρνε 14 εβδομαδες , καταθετοντας τα απευθειας στο AHPRA παιρνει απο 4 εως 6 εβδομαδες. καπως ετσι ειναι δεν τα θυμαμαι και πολυ καλα.

cryo
08.10.2012, 13:22
Γεια σας,

μου απαντησαν απο τη VETASSESS οτι:
{Dear Sofia,

VETASSESS cannot give you advice on behalf of The Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for your query of whether you are required to have your skills assessed for a 457 visa application.

Or you can contact the Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for advice.

Visa Inquiries line 131881
www.immi.gov.au}

δηλαδη, δεν γνωριζουνε αυτοι,εξαρταται απο την πρεσβεια τι θα πει.

FarfyFfs
08.10.2012, 13:51
{Dear Sofia,

VETASSESS cannot give you advice on behalf of The Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for your query of whether you are required to have your skills assessed for a 457 visa application.

Or you can contact the Department of Immigration and Citizenship (DIAC) for advice.

www.immi.gov.au}

Μα δε σου δινουν πληροφοριες για τη βιζα, αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για να κανεις ειτε assessment ειτε register , εμενα ας πουμε ενας εργοδοτης μου ειπε οτι για αν ειμαι eligible για την 457 πρεπει να ειμαι register me AHPRA. Αρα εγω πρεπει να κανω πρωτα το register και μετα να απευθυνθω σε εργδοτη για sponshorship, ο οποιος το πρωτο πραγαμ ου θα σε ρωτησει ειναι αν εισαι εγγεγραμμενος στον εκαστοτε συλλογο ωστε να ξεκινησει τη διαδικασια (μεταξυ αλλων) Το assessment ειναι για permanent residency , ο συλλογος ομως κανει αυτη τη διαδικασια για εσενα δες και μιαγραπτη απαντηση που ειχα απο το συλλογο που θελω εγω να γραφτω.

Ηi Anna,

Thank you for your enquiry.

The entire registration process is carried out with AHPRA (submission of application, assessment of application, and granting of registration). The skills assessment through ANMAC is for permanent residency purposes, and does not relate to the registration process.

Please do not respond to this email as the account is not monitored. A service request has been logged for this enquiry; your service request number is 1204539.
If you have any further questions, please call AHPRA on 1300 419 495. Alternatively, please follow the web enquiry link, ensuring you include the service request number in your enquiry.

Kind regards,

Kate McHugh
Customer Service Officer

Επισης δεν καταλαβα γιατι θα δωσεις 900 ευρω. Εαν εννοεις για τη βιζα την 457 , τοτε μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αυτη ειναι επιδοτουμενη απο τον εργοδοτη εσυ δεν πληρωνεις.

FarfyFfs
08.10.2012, 13:55
Μα δε σου δινουν πληροφοριες για τη βιζα, αυτη ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησεις για να κανεις ειτε assessment ειτε register , εμενα ας πουμε ενας εργοδοτης μου ειπε οτι για αν ειμαι eligible για την 457 πρεπει να ειμαι register me AHPRA. Αρα εγω πρεπει να κανω πρωτα το register και μετα να απευθυνθω σε εργδοτη για sponshorship, ο οποιος το πρωτο πραγαμ ου θα σε ρωτησει ειναι αν εισαι εγγεγραμμενος στον εκαστοτε συλλογο ωστε να ξεκινησει τη διαδικασια (μεταξυ αλλων) Το assessment ειναι για permanent residency , ο συλλογος ομως κανει αυτη τη διαδικασια για εσενα δες και μιαγραπτη απαντηση που ειχα απο το συλλογο που θελω εγω να γραφτω.

Ηi Anna,

Thank you for your enquiry.

The entire registration process is carried out with AHPRA (submission of application, assessment of application, and granting of registration). The skills assessment through ANMAC is for permanent residency purposes, and does not relate to the registration process.

Please do not respond to this email as the account is not monitored. A service request has been logged for this enquiry; your service request number is 1204539.
If you have any further questions, please call AHPRA on 1300 419 495. Alternatively, please follow the web enquiry link, ensuring you include the service request number in your enquiry.

Kind regards,

Kate McHugh
Customer Service Officer

Επισης δεν καταλαβα γιατι θα δωσεις 900 ευρω. Εαν εννοεις για τη βιζα την 457 , τοτε μαλλον κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αυτη ειναι επιδοτουμενη απο τον εργοδοτη εσυ δεν πληρωνεις.

Επισης να συμπληρωσω πως πρεπει να βρεις τα κριτηρια που χρειαζονται για την εγγραφη στο συλλογο , καπου πιο πανω ανεφερες ενα PIC. Γι αυτο θα ψαξετε. Τι κριτηρια απαιτει για την εγγραφη σε αυτο. Καπου πρεπει να υπαρχει καποιο framework πρεπει να το βρειτε να το διαβασετε

Redbull 1061
09.10.2012, 00:43
Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση.Θα ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε σχετικά με τη συμπεριφορά των παιδιών στα σχολεία αλλά και το πως το σύστημα (καθηγητές,διευθυντές,γονε ς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιώργος

Δε μου το εμφάνισε ολόκληρο,δεν ξέρω γιατί.Ρωτούσα λοιπόν πώς το σύστημα (καθηγητές, διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Agoriani
09.10.2012, 03:10
Δεν βγάζω άκρη γιατί δεν στο βγάζει ολόκληρο το κείμενο, μιας και αν το κάνω επεξεργασία υπάρχει εκεί ολόκληρο.
Ετσι το κάνω μια αντιγραφή εδω :

Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης

εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση.Θα ήθελα,λοιπόν, να ρωτήσω αν γνωρίζετε ο,τιδήποτε σχετικά με τη συμπεριφορά

των παιδιών στα σχολεία αλλά και το πως το σύστημα (καθηγητές,διευθυντές,γονε ς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο σαφής:Στην Ελλάδα

έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς την ίδια στιγμή που

οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Γιώργος

Δε μου το εμφάνισε ολόκληρο,δεν ξέρω γιατί.Ρωτούσα λοιπόν πώς το σύστημα (καθηγητές, διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο

σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς

την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

alkat
09.10.2012, 08:16
Agoriani ουτε κι εσενα το εμφανισε ολο.....προσπαθω κι εγω..λεει λοιπον ο φιλος Redbull 1061

Δε μου το εμφάνισε ολόκληρο,δεν ξέρω γιατί.Ρωτούσα λοιπόν πώς το σύστημα (καθηγητές, διευθυντές,γονείς) αντιμετωπίζει θέματα σχολικής πειθαρχίας.Για να γίνω πιο

σαφής:Στην Ελλάδα έχουμε χάσει λίγο τη μπάλα.Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς

την ίδια στιγμή που οι μαθητές έχουν -θεωρητικά τουλάχιστον- το δικαίωμα να συμπεριφέρονται και να μιλούν όπως θέλουν.Στην Αυστραλία πώς είναι τα πράγματα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων![/QUOTE]

fotini ser
10.10.2012, 00:05
Παιδια μηπως ξερει κανεις απο σας που ειστε ηδη κατω αν Ελληνικο iphone λειτουργει στην Αυστραλια?

pan_k7
10.10.2012, 02:31
Παιδια μηπως ξερει κανεις απο σας που ειστε ηδη κατω αν Ελληνικο iphone λειτουργει στην Αυστραλια?

Γιατί να μην λειτουργεί; sim card αλλάζεις και τέλος!

Τάσος Αγαπάει AU
10.10.2012, 06:47
Καλημέρα σας. Αν κάποιος κατέβει κάτω με Student Visa μετά από τα χρόνια των σπουδών (πχ να τα χρόνια σπουδών να είναι 4) μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για Υπηκοότητα;

geo.hatzel
10.10.2012, 07:30
...Αν κάποιος καθηγητής πάνω στην ένταση του μαθήματος πει μια κουβέντα παραπάνω κινδυνεύει με μήνυση από τους γονείς

εκεί είναι πολύ πιο αυστηροί σε αυτά τα θέματα. στην Ελλάδα μπορεί να "κινδυνεύεις" μόνο να φας την μήνυση, στην Αυστραλία όμως δεν την γλυτώνεις, θα την φας και θα τιμωρηθείς.

Redbull 1061
10.10.2012, 13:24
εκεί είναι πολύ πιο αυστηροί σε αυτά τα θέματα. στην Ελλάδα μπορεί να "κινδυνεύεις" μόνο να φας την μήνυση, στην Αυστραλία όμως δεν την γλυτώνεις, θα την φας και θα τιμωρηθείς.

Δεν έχω αντίρρηση να είναι αυστηροί,εξάλλου κι εγώ είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου στο πως θα αντιμετωπίσω τα παιδιά.Το νόημα της ερώτησής μου ήταν άλλο:Στην Ελλάδα τα παιδιά κάνουν ό,τι θέλουν και ο καθηγητής είναι αναγκασμένος να κάθεται να τα ακούει και αυτό φυσικά είναι εις βάρος της εκπαιδευτικής-διδακτικής διαδικασίας.Στην Αυστραλία ενδιαφέρονται καθόλου για θέματα συμπεριφοράς και πειθαρχίας των παιδιών ή είναι κι εκεί τα ίδια?

geo.hatzel
10.10.2012, 14:31
καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει εδώ απάντηση "ναι/οχι".

έχεις στην διάθεση σου τα συνηθισμένα εργαλεία της τιμωρίας/αποβολής και γενικώς ενδιαφέρονται για τα πάντα (και τα κοάλα...) πολύ περισσότερο από ότι στην ελλάδα και τα (παρα)παίρνουν όλα στα σοβαρά.

θεωρώ ότι εξαρτάται κυρίως από το σχολείο που θα είσαι (υπάρχουν "καλά" και "κακά" σχολεία), και καθώς τα σχολεία είναι συνήθως τεράστια σε σχέση με την ελλάδα και οι μαθητές πολλοί, ο έλεγχος είναι πάντα πιο δύσκολος.

cryo
10.10.2012, 15:12
{Dear Sofia,

www.immi.gov.au}

στο site της πρεσβειας λεει:
Before you can migrate to Australia as a skilled migrant you must have your skills assessed by the relevant national assessment authority. The assessment authority for your occupation is Vocational Education and Training Assessment Services (VETASSESS).
See: VETASSESS
A skills assessment is only required for certain visa subclasses in the skilled migration program. Please check whether a skills assessment is required for the visa subclass you want to apply for before contacting the relevant assessing authority.
και δεν λεει ποιές ειναι αυτες οι υπο-περιπτωσεις που χρειαζεται.
γιαυτο ρωτησα,μηπως ήξερε καποιος,,,αλλιως θα ρωτησω παλι οταν οταν ξανατηλεφωνησω στην πρεσβεια, αφού μαζεψω καμια 20αρια ερωτησεις (αμα ξερουνε κιαυτοι)

ZAKARI
10.10.2012, 15:15
Ναι, είναι ok. (pan_k7 -> εννοεί εάν είναι GSM ή CDMA type)

Student Visa μετά από τα χρόνια των σπουδών (πχ να τα χρόνια σπουδών να είναι 4) μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για Υπηκοότητα;
Όχι, πάντα χρειάζεται κάποιος να σου κάνει το sponsorship. Τώρα σαν student μπορείς να βγάλεις ABN number (δηλαδή να γίνεις ελευθερός επαγγελματίας και να μπορείς να κόβεις invoices), άμα το ABN σου έχει εισόδημα πάνω από 100.000$ μπορείς να κάνεις sponsorship τον εαυτό σου! (δεν κάνω πλάκα!)

Σχετικά με το επάγγελμα του καθηγητή σε σχολεία της Αυστραλίας
Ναι χρειάζονται Έλληνες δάσκαλοι, για περισσότερα επικοινώνησε με το Greek Community (Melbourne)

fotini ser
10.10.2012, 17:12
ZAKARI & Pan_k7 σας ευχαριστω για τις απαντησεις,μου ειχαν πει οτι τα iphone ισως ειναι κλειδωμενα κ δε θα λειτουργουν εκτος Ελλαδας.

adimitr
10.10.2012, 17:18
Ερώτηση για όποιον/α γνωρίζει. Όταν θέλουμε να βάλουμε την οικογένεια στην βίζα και ζητούν πιστοποιητικά γέννησης (παιδιών) και γάμου (σύζυγος), αν δώσουμε το μεταφρασμένο "πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης" που εκδίδεται από το δημαρχείο διαμονής της οικογένειας (και περιλαμβάνει όλα τα στοιχεία μέσα, γάμους-γεννήσεις κλπ) τους αρκεί ή πρέπει να δώσουμε ξεχωριστά πιστοποιητικά ?

pagonelos
10.10.2012, 18:04
Καλημέρα σας. Αν κάποιος κατέβει κάτω με Student Visa μετά από τα χρόνια των σπουδών (πχ να τα χρόνια σπουδών να είναι 4) μπορεί κάποιος να κάνει αίτηση για Υπηκοότητα;

Για αρχή κάνεις αίτηση για PERMANENT RESIDENCY VISA.
Το θέμα της υπηκοότητας έχει λιγουλάκι ακόμα.

Sakis230
10.10.2012, 18:38
Παιδιά μήπως ξέρει κανείς από εσάς που είστε ήδη κάτω αν Ελληνικό iphone λειτουργεί στην Αυστραλία?

Επειδη ακούστηκαν αρκετές απόψεις, άκου και άλλη μια

Αν έχεις κάποιον Αυστραλία πες του να σου πάρει μια κάρτα SIM για iphone σαν (καρτοκινητο) αλλά ανοικτό για Roaming (http://en.wikipedia.org/wiki/Roaming), στη στέλνει, τη δοκιμαζεις και μας λες. :lol2:

Αν και προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα σε σχέσει με τη χώρα που θες να πας σε σχέση με το τηλέφωνο. Είναι quad-band (http://en.wikipedia.org/wiki/Multi-band_device) και δουλεύει παντού σε όλο τον κόσμο.
Ισως να θυμόμαστε παλιά που και στην Ελλάδα όταν πρωτοήρθαν τα κινητά ότι ήταν κλειδωμένα και δεν μπορούσαμε να βάλουμε άλλη SIM άλλης εταιρίας στο τηλέφωνο.
Δεν κράτησε για πολύ αυτό, ίσως και να μην το θυμόμαστε.
Άλλα σίγουρα όμως με το ξεκίνημα των καρτοκινητών στην Ελλάδα τα τηλέφωνα ήταν κλειδωμένα για ένα χρόνο .
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και στην Αυστραλια

ilias81
10.10.2012, 19:30
δουλευει κανονικοτατα...εφοσον ειναι quad-band..αν και αποτι εψαξα στο ιντερνετ σε μαγαζια εκει,ολα τα τηλ εκει που πουλανε ειναι ξεκλειδωμενα

Redbull 1061
11.10.2012, 00:38
καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει εδώ απάντηση "ναι/οχι".

έχεις στην διάθεση σου τα συνηθισμένα εργαλεία της τιμωρίας/αποβολής και γενικώς ενδιαφέρονται για τα πάντα (και τα κοάλα...) πολύ περισσότερο από ότι στην ελλάδα και τα (παρα)παίρνουν όλα στα σοβαρά.

θεωρώ ότι εξαρτάται κυρίως από το σχολείο που θα είσαι (υπάρχουν "καλά" και "κακά" σχολεία), και καθώς τα σχολεία είναι συνήθως τεράστια σε σχέση με την ελλάδα και οι μαθητές πολλοί, ο έλεγχος είναι πάντα πιο δύσκολος.

Σίγουρα θα εξαρτάται από το σχολείο, όπως και από πολλά άλλα τα οποία θα ψάξω σιγά σιγά π.χ την περιοχή αστική ή μη ,το αν θα είναι κρατικό ή ιδιωτικό σχολείο κτλ.Εγώ σε πρώτη φάση ήθελα να μάθω αν οι άνθρωποι εκεί ενδιαφέρονται να κάνουν σωστή δουλειά.Και απ'ότι καταλαβαίνω ενδιαφέρονται.Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.

stella82
12.10.2012, 17:38
Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...ένα φιλικό μας ζευγάρι σκέφτεται να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Κανείς από τους 2 δεν έχει υπηκοότητα. Ο άντρας είναι πυροσβέστης και η γυναίκα καθηγήτρια γερμανικών. Πώς μπορούν να βρούν πληροφορίες; Πού μπορούν να διαβάσουν τη λίστα SOL; Να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρονται για NSW και όχι για Μελβούρνη ωστε να είμαστε κοντά. Ευχαριστώ!

australian
12.10.2012, 17:44
Καλημέρα-καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής...ένα φιλικό μας ζευγάρι σκέφτεται να μεταναστεύσει στην Αυστραλία. Κανείς από τους 2 δεν έχει υπηκοότητα. Ο άντρας είναι πυροσβέστης και η γυναίκα καθηγήτρια γερμανικών. Πώς μπορούν να βρούν πληροφορίες; Πού μπορούν να διαβάσουν τη λίστα SOL; Να διευκρινήσω ότι ενδιαφέρονται για NSW και όχι για Μελβούρνη ωστε να είμαστε κοντά. Ευχαριστώ!
Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i) (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/#a)
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf

christofalex
13.10.2012, 12:15
Kalimera... tha ithela na sas rotiso ta eksis, i gynaika mou einai kathigitria mousikis kai thelei na ergastei stin australia, ti xreiazete kai pos ginete oste na mporesi na ergastei stin australia? Ego den exo teleiosi kati sinepos den exo kapoio ptyxio kai tha ithela na ergasto kai ego stin australia, pos mporo na ergasto kai ego? Ola auta ta rotao giati skopeuoume na metakinithoume monima stin australia.

Euxaristo gia ton xrono sas

stella82
13.10.2012, 15:34
Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i) (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/#a)
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf
http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf

Ευχαριστώ πολύ!

Constantin
13.10.2012, 18:02
Παιδιά καλημέρα (ή καλησπέρα αναλόγως που είστε)!Νέος στο forum.Είμαι μαθηματικός και εξετάζω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να ασκήσω το επάγγελμα του καθηγητή μέσης εκπαιδευσης (secondary school teacher) στην Αυστραλία,οπού και υπάρχει αρκετή ζήτηση........

Νομίζω ξεκινάς από το τελευταίο... Το έχεις ψάξει αν μπορείς να διδάξεις στην Αυστραλία με το πτυχίο σου και μόνο; Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, οπότε πάω πάσο! Εγώ είμαι φυσικός και το 'χω ψάξει πολύ το θέμα... Έχω ρωτήσει και συνάδελφο που έχει δουλέψει σε σχολείο στην Αυστραλία... Αν έχεις ερωτήματα στειλε pm

Constantin
13.10.2012, 18:13
Να δώσω την γενική γνώμη μου για όσους θέλουν να μεταναστεύσουν στην Αυστραλία αλλά δεν έχουν skills κολλάνε στο θέμα του occupation assessment και γενικά στο θέμα της βίζας για εργασία.

Λοιπόν, άμα το έχετε πάρει απόφαση πραγματικά και θέλετε να κάνετε το μεγάλο βήμα, ο πιο γρήγορος τρόπος είναι με φοιτητική βίζα, η οποία βγαίνει τάχιστα.

Τα πιο φτηνά ινστιτούτα χρεώνουν περίπου 7000 $ για ένα χρόνο σπουδών. Οι σπουδές δεν είναι απαιτητικές, απαιτούν μόνο 15-25 ώρες την εβδομάδα, οπότε μπορείτε άνετα να δουλεύετε part time για να βγάζετε τα έξοδα σπουδών και διαμονής. Αν έρθετε ως ζευγάρι, τα έξοδα βγαίνουν ακόμα πιο εύκολα. Όταν ολοκληρώσετε διετείς σπουδές, αν αυτό που σπουδάζετε είναι τεχνικό επάγγελμα (trades occupation) στη sol, μετά εύκολα παίρνετε και βίζα εργασίας, έχοντας πάρει και έξτρα μόρια λόγω σπουδών και διαμονής στην Αυστραλία. Αν διαλέξετε τεχνικό επάγγελμα, π.χ. οδοντοτεχνίτης ή ξυλουργός, οι αμοιβές ξεκινούν από 30-35 $ την ώρα, και υπόψιν ότι ξεκινάτε να δουλεύετε και να μαζεύετε προϋπηρεσία, ενώ ακόμα σπουδάζετε...

Άντε, να φεύγουμε από το Ελλαδιστάν πριν μας ξεζουμίσουν ό,τι έχουμε και δεν έχουμε!

Redbull 1061
13.10.2012, 18:41
Νομίζω ξεκινάς από το τελευταίο... Το έχεις ψάξει αν μπορείς να διδάξεις στην Αυστραλία με το πτυχίο σου και μόνο; Εκτός κι αν έχεις μεταπτυχιακό στην εκπαίδευση, οπότε πάω πάσο! Εγώ είμαι φυσικός και το 'χω ψάξει πολύ το θέμα... Έχω ρωτήσει και συνάδελφο που έχει δουλέψει σε σχολείο στην Αυστραλία... Αν έχεις ερωτήματα στειλε pm

Με το πτυχίο που έχω τώρα,όχι.Χρειάζεται να κάνω graduate diploma in education (όχι απαραίτητα master) στην Αυστραλία.Είναι ένας χρόνος.Και με αυτό ίσως απαντώ και στον christofalex σε περίπτωση που η γυναίκα του θέλει να διδάξει σε σχολείο.Επειδή όμως τα έξοδα για να το κάνω αυτό π.χ. το Φλεβάρη είναι πάρα πολλά (τα δίδακτρα μόνο πάνε γύρω στα 20.000€) υπάρχει προοπτική να κάνω το αντίστοιχο δίπλωμα στην Αγγλία και να διδάξω εκεί για ένα χρόνο και μετά να πάω Αυστραλία,από όπου μου έχουν απαντήσει ότι κατά πάσα πιθανότητα το δίπλωμα αυτό αναγνωρίζεται.

Constantin
13.10.2012, 19:25
Με το πτυχίο που έχω τώρα,όχι.Χρειάζεται να κάνω graduate diploma in education (όχι απαραίτητα master) στην Αυστραλία.Είναι ένας χρόνος.Και με αυτό ίσως απαντώ και στον christofalex σε περίπτωση που η γυναίκα του θέλει να διδάξει σε σχολείο.Επειδή όμως τα έξοδα για να το κάνω αυτό π.χ. το Φλεβάρη είναι πάρα πολλά (τα δίδακτρα μόνο πάνε γύρω στα 20.000€) υπάρχει προοπτική να κάνω το αντίστοιχο δίπλωμα στην Αγγλία και να διδάξω εκεί για ένα χρόνο και μετά να πάω Αυστραλία,από όπου μου έχουν απαντήσει ότι κατά πάσα πιθανότητα το δίπλωμα αυτό αναγνωρίζεται.

Έτσι είναι όπως τα λες, κι εγώ στην ίδια φάση είμαι.
Στην Αυστραλία το grad dipl in education μπορείς να το βρεις και με 16-17000, αλλά όχι πιο κάτω.

Στην Αγγλία κοστίζει 9.000 λίρες και 100% αναγνωρίζεται για την Αυστραλία. Όμως δεν έχουν intake στο μέσο της χρονιάς και πρέπει να περιμένεις μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2013. Η προϋπηρεσία δεν είναι απαραίτητη για να σου κάνουν το assessment από το aitsl. Είναι απαραίτητη μόνο αν θες να σε κάνει sponsorship κάποια πολιτεία ή territory. Στην Αγγλία υπόψιν οι μισθοί των καθηγητών είναι πολύ χαμηλοί, καμία σχέση με Αυστραλία. Πιστεύω ότι τα παραπάνω χρήματα που δαπανάς στην Αυστραλία για σπουδές τα αποσβέννεις μέσα στον 1ο χρόνο εργασίας, μια και οι μισθοί των καθηγητών ξεκινούν από 55.000 $ (στην Αγγλία είναι 20-25.000 pounds)

Ο χρόνος που θα χρειαστείς για να γίνει το assessment από το aitsl και μετά η έγκριση της skilled independent, μπορεί να πάρει μέχρι και έναν χρόνο! Αυτό σημαίνει ότι για να πιάσεις δουλειά στην Αυστραλία πρέπει να περάσουν μίνιμουμ συνολικά 3 χρόνια!!

Επίσης μέχρι τότε μπορεί να έχει αλλάξει το minimum requirement και να θέλουν διετές μάστερ στην εκπαίδευση και όχι απλά ένα graduate diploma in education. Αυτό είναι πολύ πιθανό, αν μπεις και διαβάσεις τις αλλαγές που θέλουν να κάνουν στο άμεσο μέλλον (έχω δει αυστραλέζικα πανεπιστήμια γράφουν στο σάιτ τους ότι είναι η τελευταία χρονιά που παρέχουν graduate diploma in education, και ότι θα το αλλάξουν με μάστερ).

Εγώ έχω βρει ένα πανεπιστήμιο που παρέχει μάστερ 2ετές στα χαρτιά (104 weeks στο CRICOS) αλλά στην πραγματικότητα είναι 1,5 χρόνο εντατικά, με 25000 $ δίδακτρα. Το πλεονέκτημα του μάστερ είναι επιπροσθέτως ότι μετά σου δίνουν 2 χρόνια παράταση βίζας, αρκετά για να βρεις δουλειά και να κάνεις μετά αίτηση για βίζα εργασίας, όσο ακόμα είσαι Αυστραλία. Επίσης κάνοντας εσύ μάστερ, η σύζυγος/σύντροφός σου μπορεί να δουλεύει full time και όχι μόνο part time. Έκανα λοιπόν αίτηση στο εν λόγω παν/μιο και περιμένω απάντηση...

p.s. grad diploma in education κάνουν και στη Νότιο Αφρική για μόνο 5.000 ευρώ, αλλά εκεί μάλλον ρισκάρεις να σε φάει κανάς ελεύθερος σκοπευτής!!

lefstav
17.10.2012, 18:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΔΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ,ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΑΥΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΔΟΛ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΚΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ....ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ......

1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ;;; (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ κατα ποσο ειναι εφικτο ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ!!Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

3)ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ ΟΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΤΟΣΟ;;;;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

Dimitris-K
18.10.2012, 13:20
Καλησπέρα κι από εμένα.
Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Εάν κάποιος γνωστός στην Αυστραλία δηλώσει ότι μου προσφέρει sponsoring αλλά εγώ όταν πάω εκεί δεν μείνω στο σπίτι του αλλά σε ξενοδοχείο υπάρχει πρόβλημα? Θα θεωρηθεί δηλ. ότι είμαι παράνομα στη χώρα? Οι αρχές ελέγχουν το που πραγματικά διαμένει κανείς? Θα έχω γενικά πρόβλημα μαζί τους? Ευχαριστώ πολύ.

pagonelos
18.10.2012, 18:42
Καλησπέρα κι από εμένα.
Παιδιά θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει στο εξής: Εάν κάποιος γνωστός στην Αυστραλία δηλώσει ότι μου προσφέρει sponsoring αλλά εγώ όταν πάω εκεί δεν μείνω στο σπίτι του αλλά σε ξενοδοχείο υπάρχει πρόβλημα? Θα θεωρηθεί δηλ. ότι είμαι παράνομα στη χώρα? Οι αρχές ελέγχουν το που πραγματικά διαμένει κανείς? Θα έχω γενικά πρόβλημα μαζί τους? Ευχαριστώ πολύ.

Όπα μισό λεπτάκι.
Τι δουλειά έχει το sposoring με το ότι θα μένεις σπίτι του???
Μάλλον κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά.

pagonelos
18.10.2012, 18:56
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ , ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΞΑΔΕΡΦΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΥΔΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ,ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΑΥΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 20 ΔΟΛ. ΤΗΝ ΩΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΚΑ (ΕΓΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ). ΕΧΩΝΤΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΑΠΑΝΤΩΝΤΑΣ ΜΟΥ Η ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΟΥ ΜΕ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΑΝ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΧΩΡΟΣ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ ....ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ ΛΟΙΠΟΝ......

1)ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΞΑΔΕΛΦΟΣ;;; (η γιαγια μου και ο παππους του αδερφια)ΡΩΤΑΩ κατα ποσο ειναι εφικτο ΝΟΜΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΡΟΘΕΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΜΕΡΟΥΣ ΤΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΒΙΖΑ!!Η ΜΗΠΩΣ Η ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΥΓΓΕΝΗ. ΣΠΟΝΣΟΡ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΝΕΙΣ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΝ ΟΡΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ.

2)ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΒΙΖΑ ΠΟΥ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΗ;;; (ΤΟ ΒΑΘΜΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΝ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ)

3) ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ Η ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΣΟΛ ;;;ΡΩΤΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΙΣΩΣ ΑΝΟΙΚΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ....ΕΙΜΑΙ "CERTIFIED BALLOON ARTIST" στην ουσια κανω κατασκευες απο μπαλονια ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΛΕΥΤΕΡΗΣ

1-2. SPOSORING υπάρχει ΜΟΝΟ από εργοδότη! ΜΟΝΟ!!! Ό,τι έχεις ακούσει για θειάδες, μπαρμπάδες, ή ότιδήποτε άλλη συγγένεια απλά δεν ισχύει. Εκτός και αν είναι γονείς προς παιδί. ΤΟ ΠΟΛΥ να σου δώσει κάποιους πόντους το ότι θα ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΓΡΑΠΤΑ ο συγγενής για σένα. Τίποτε παραπάνω.

3. Η λίστα SOL (χωρίς sponsoring) (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1.pdf). Πάρε και την άλλη Η λίστα SOL (ΜΕ sponsoring) (http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf)

4. Ναι και είναι λίγο γιατί βασικά σε κλέβουν γιατί είσαι ο Πακιστανούλης που κλέβουμε εμείς εδώ και ανά ΠΑΣΑ στιγμή μπορεί να σε δώσει στο immigration και να σε μπουζουριάσουν και να πάρεις τον δρόμο του γυρισμού τι ωραία τι καλά.

Γνώμη μου Λευτέρη. ΨΑΞΕ πιο πολύ και ΨΑΞΕ ΝΟΜΙΜΑ. Τουριστική visa είναι ίσως το χειρότερο (πάντα γνώμη μου). Κοίτα μια φοιτητική ίσως. Κάτι άλλο. Μην παίζεις κορώνα γράμματα το μέλλον σου. Εκεί δεν είναι Ελλάδίτσα. Δεν παίζουν.
Καλή επιτυχία και καλή visa.

Dimitris-K
18.10.2012, 19:43
Όπα μισό λεπτάκι.
Τι δουλειά έχει το sposoring με το ότι θα μένεις σπίτι του???
Μάλλον κάτι δεν έχουμε καταλάβει καλά.

Έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το sponsoring. Ο σπόνσορας ή θα είναι μέλος της οικογένειας ή κάποιος εργοδότης. Έκανα εγώ λάθος. Συγγνώμη.
Θα ήθελα όμως αν μπορείς να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα γιατί όντως έχω μπερδευτεί. Σκοπός μου είναι να εκδώσω την Visa Subclass 186 (Με χρόνο επεξεργασίας 6 μήνες) που προϋποθέτει να έχεις sponsor ο οποίος θα πρέπει να δηλώσει ότι έχει πρόθεση να ενεργήσει ως σπόνσοράς μου συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα και στέλνοντάς την στην κατάλληλη υπηρεσία. Επειδή κανένα μέλος από την οικογένειά μου δεν μένει Αυστραλία η μοναδική περίπτωση που μένει για μένα είναι να βρω κάποιον εργοδότη σαν σπόνσορα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής. Αυτός ο εργοδότης θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο ως σπόνσορας χωρίς να μου προσφέρει δουλειά? Ή προσφορά εργασίας και sponsoring πάνε απαραίτητα μαζί; Κι αν εκδηλώσει ενδιαφέρον να μου προσφέρει άμεσα δουλειά η Visa εκδίδεται αμέσως, σύμφωνα τουλάχιστον μ' αυτά που διαβάζω σ' άλλες ιστοσελίδες ή πάλι πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως λέει στην ιστοσελίδα του το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας; Κι αν τελικά η Visa εκδίδεται αμέσως τότε σε ποια περίπτωση ισχύουν οι 6 μήνες; Μόνο στην περίπτωση που έχεις κανείς για σπόνσορα μέλος της οικογένειάς του;
Επίσης, αν δεν σε έχω κουράσει ήδη, θα ήθελα να ξέρω αν για να βρω τελικά εργοδότη θα συνιστούσες να κατέβω Αυστραλία με μια Bridge Visa και ν' αρχίσω να ψάχνω πλέον εκεί για δουλειά κάνοντας προσωπικές συνεντεύξεις ή να προσπαθήσω μέσω e-mail από την Ελλάδα.
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

artemhs
18.10.2012, 22:21
Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και από την αρχή διαπίστωσα ότι γίνεται εξαιρετική δουλειά και είναι υψηλό το επίπεδο των επισκεπτών/χρηστών.
Αν και γενικά στην Ελλάδα είμαι σχετικά ευκατάστατος με μισθό 2500 και άλλα 1000 από τη γυναίκα μου, επειδή μου παρουσιάστηκε πιθανή δουλειά στη Μελβούρνη και επειδή επίσης δεν ξέρω αν του χρόνου θα έχουμε τα ίδια εισοδήματα, άρχισα να το σκέφτομαι σοβαρά.
Η δουλειά έχει να κάνει με εταιρία στοιχημάτων που εδρεύει στη Μελβούρνη και τις επόμενες μέρες έχω ραντεβού στην Ελλάδα με έναν υψηλά ιστάμενο της Μαμάς εταιρίας στην Αγγλία που μπορεί να κανονίσει τη "μεταγραφή" στην Αυστραλία.

Κατ' αρχήν με βάση τα όσα έχω προλάβει να διαβάσω στο φόρουμ και έχω ακούσει γενικώς, δεν έχω καταλάβει αν αξίζει να πάρω αυτή την απόφαση (κυρίως για τα 2 παιδιά μου το σκέφτομαι) ή να κάτσω στ' αυγά μου, αφού ακόμη έχουμε τα προς το ζην.

Το δεύτερο ζήτημα είναι ότι αν και γνωρίζω καλά Αγγλικά δεν έχω κάποιο πτυχίο και δεν ξέρω αν ακόμη και η ίδια η εταιρία με προτείνει για να πάω, υπάρχει κάποιο νομικό ζήτημα από τη χώρα;

pagonelos
18.10.2012, 23:16
Εγώ παλικάρι μου δεν θα συνιστούσα τίποτα. Και εγω απο αυτούς που ψάχνουν είμαι απλα ψάχνω λίγο περισσότερο καιρό.
Θα ξεκαθαρίσω μόνο τούτο. ΣΠΟΝΣΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙΟΝΟ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΆΤΙ ΑΛΛΟ.

pagonelos
18.10.2012, 23:18
Για τα υπόλοιπα θα σου απαντήσουν κάποιοι πιο έμπειροι στο forum. Διάβασμα θέλει πολυ Δημήτρη. immi.gov.au είμαι το ευαγγέλιο μας.

pan_k7
19.10.2012, 01:34
@ artemhs:

Φίλε μου το τι θα κάνεις με το μέλλον το δικό σου και της οικογένειας σου εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και από κανέναν άλλον. Μην περιμένεις να σου πει κάποιος τι να κάνεις. Άλλος θα σου πει το μακρύ του και άλλος το κοντό του.

Τώρα αν η εταιρία σε sponsoράρει τότε δεν έχεις κανένα ζήτημα ακόμα και χωρίς πτυχίο. Προφανώς η "parent company" θα αναλάβει όλο το relocation cost. Το ερώτημα που εσύ θα πρέπει να απαντήσεις είναι αν θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα. Ο μισθός σου θα αυξηθεί; Θα αναλάβει η εταιρία έξοδα στέγασης; Για πόσο καιρό θα ισχύει το relocation; Τα παιδιά σου πάνε σχολείο-μήπως βγουν από τη σειρά τους; η γυναίκα σου θα μπορεί να ξαναγυρίσει στη δουλειά της; Με τον μισθό που θα σου δίνουν στην Αυστραλία θα μπορέσετε να τα καταφέρετε; Μετά θα μπορέσεις να ξαναγυρίσεις στην παλιά σου θέση εργασίας;

Up to you my friend...

leyteris77
19.10.2012, 03:40
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ .......

1) Η συγγένεια που έχετε είναι μακρινή και δεν μπορεί να βοηθήσει σε τίποτα. H visa που αφορά sponsorship από συγγενή είναι πλέον μόνο η 489 (Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-489/)) και εννοείται οτι προυποθέτει να ανήκεις στην SOL. Ο ξάδερφος μπορεί ίσως μόνο να γίνει sponsor ως employer και να σε προσλάβει. Αλλά θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός με αυτά που λέει και θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι απόλυτα γιατί υπάρχουν πολλές άσχημες ιστορίες με συγγενείς γραμμένες εδω μέσα. Πρόσεξε μην βρεθείς στον δρόμο καμια μέρα στην άλλη άκρη του κόσμου. Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά έτσι είναι όταν βαζίσεις την μετανάστευση σου αποκλειστικά και μόνο στους άλλους.

2) Η ειδικότητα σου δεν είναι στη λίστα και η ιδέα του τα πας με τουριστκή και να δουλέψεις μαύρα εμπεριέχει πολύ μεγάλο ρίσκο και μπορεί να βρεθείς πίσω στην Ελλάδα και χωρίς το δικαίωμα να ξαναπάς Αυστραλία και πολλά χρόνια ούτε σαν τουρίστας.

3) Ξέρω οτι περίπου τόσο και λίγο λιγότερο παίρνει ο ανειδίκευτος εργάτης την ώρα.

Καλή τύχη συνονόματε!

leyteris77
19.10.2012, 03:50
Καλησπέρα κι από εμένα.

Δημήτρη, να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Σπονσορας μπορεί να είναι ΚΑΙ κάποιος συγγενείς,

(Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-489/))
You or your partner must be related to your sponsor as:

a child – including a stepchild, or
a parent – including a step-parent, or
a brother or sister – including adoptive or step-sibling, or
a niece or nephew – including adoptive or step-niece or nephew, or
an aunt or uncle – including adoptive or step-aunt or uncle, or
a grandparent or first cousin.

και κάποιος εργοδότης,

(Subclass 457 visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-457/))
(Employer Nomination Scheme (subclass 186) (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-186/))
(Regional Sponsored Migration Scheme (subclass 187) (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-187/))

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει καμία σημασία που θα μένεις. Στην πρώτη περίπτωση υπογράφει ο συγγενείς μια δήλωση οτι θα σε υποστηρίξει για 2 χρόνια:

One of the requirements for the grant of your visa is that you are sponsored by an eligible relative sponsor living in a designated area of Australia. Your sponsor is to provide a declaration to the department that they will provide information and other settlement related support to you in the first two years of your stay in Australia. Your sponsor should complete 489 Sponsor's Declaration Form (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/pdf/sponsor-declaration-489.pdf) and send it to the office processing your visa application.

Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να ανήκεις στην SOL. Και είνια μόνο για ορισμένες κυρίως επαρχιακές περιοχές. Μελέτησε καλά τις λεπτομέρειες της κάθε περίπτωσης από το immi.gov.au και ΜΟΝΟ από εκεί.

leyteris77
19.10.2012, 04:02
Έχεις απόλυτο δίκιο σχετικά με το sponsoring. Ο σπόνσορας ή θα είναι μέλος της οικογένειας ή κάποιος εργοδότης. Έκανα εγώ λάθος. Συγγνώμη.
Θα ήθελα όμως αν μπορείς να με βοηθήσεις να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα γιατί όντως έχω μπερδευτεί. Σκοπός μου είναι να εκδώσω την Visa Subclass 186 (Με χρόνο επεξεργασίας 6 μήνες) που προϋποθέτει να έχεις sponsor ο οποίος θα πρέπει να δηλώσει ότι έχει πρόθεση να ενεργήσει ως σπόνσοράς μου συμπληρώνοντας τη σχετική φόρμα και στέλνοντάς την στην κατάλληλη υπηρεσία. Επειδή κανένα μέλος από την οικογένειά μου δεν μένει Αυστραλία η μοναδική περίπτωση που μένει για μένα είναι να βρω κάποιον εργοδότη σαν σπόνσορα. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω το εξής. Αυτός ο εργοδότης θα μπορούσε να λειτουργήσει μόνο ως σπόνσορας χωρίς να μου προσφέρει δουλειά? Ή προσφορά εργασίας και sponsoring πάνε απαραίτητα μαζί; Κι αν εκδηλώσει ενδιαφέρον να μου προσφέρει άμεσα δουλειά η Visa εκδίδεται αμέσως, σύμφωνα τουλάχιστον μ' αυτά που διαβάζω σ' άλλες ιστοσελίδες ή πάλι πρέπει να περιμένω 6 μήνες όπως λέει στην ιστοσελίδα του το Υπουργείο Μετανάστευσης της Αυστραλίας; Κι αν τελικά η Visa εκδίδεται αμέσως τότε σε ποια περίπτωση ισχύουν οι 6 μήνες; Μόνο στην περίπτωση που έχεις κανείς για σπόνσορα μέλος της οικογένειάς του;
Επίσης, αν δεν σε έχω κουράσει ήδη, θα ήθελα να ξέρω αν για να βρω τελικά εργοδότη θα συνιστούσες να κατέβω Αυστραλία με μια Bridge Visa και ν' αρχίσω να ψάχνω πλέον εκεί για δουλειά κάνοντας προσωπικές συνεντεύξεις ή να προσπαθήσω μέσω e-mail από την Ελλάδα.
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.

Αν δεν κάνω λάθος έχεις κάνει assessment με τους Engineers Australia. Άρα απέδειξες οτι ανήκεις στην SOL. Πως λοιπόν είναι η μοναδική περίπτωση για σένα να βρεις εργοδότη για σπόνσορα. Εκτός αν θέλεις να φύγεις πολύ πιο γρήγορα, αλλά το καλο πράγμα θέλει υπομονή. Τωρα πρέπει να ετοιμάσεις οτι χαρτιά χρειάζεσαι για τη βίζα και να υποβάλεις ΕΟΙ. Και κάποια στιγμή θα πάρεις βίζα (πχ 189) που θα σου επιτρέπει να πας εκείς μέ κάθε δικαίωμα και να ψάξεις για δουλειά. Εφόσον έχεις φτάσει μέχρι εδώ αυτή είναι και η καλύτερη λύση, γιατί γίνεσαι permanent resident εξαρχής, έχεις πρόσβαση σε medicare και κάποια επιδόματα και μετά από 2 χρόνια έχεις όλα τα δικαιώατα τους αυστραλού πολίτη πλην ψήφου. Με την 457 πχ, θέλεις ιδιωτική περίθαλψη, δεν έχεις επιδόματα, είναι προσωρινή βίζα και αν για κάποιο λόγο χάσεις τη δουλειά σου πρέπει σε 28 μέρες να βρεις άλλο εργοδότη αλλιώς φεύγεις πίσω. Εννοείται πως sponsor εργοδότης, δουλεύεις στην ε[ιχε'ιρηση του, διαφορετικά τι νόημα έχει? Γιατί να σε σπονσοράρει?

Επίσης δεν είναι καθόλου εύκολο ειδικα για το επίπεδο ενός μηχανικού να βρεις σπόνσορα. Υπάρχει skill shortage αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό και σίγουρα όχι στο να τους αναγκάζει να προσλαμβάνουν από την άλλη άκρη του κόσμου μέσω email. Για να βρεις δουλειά πρέπει να είσαι εδώ, και με δικαίωμα για εργασία.

kikirikoy
19.10.2012, 10:21
@ artemhs:

Φίλε μου το τι θα κάνεις με το μέλλον το δικό σου και της οικογένειας σου εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και από κανέναν άλλον. Μην περιμένεις να σου πει κάποιος τι να κάνεις. Άλλος θα σου πει το μακρύ του και άλλος το κοντό του.

Τώρα αν η εταιρία σε sponsoράρει τότε δεν έχεις κανένα ζήτημα ακόμα και χωρίς πτυχίο. Προφανώς η "parent company" θα αναλάβει όλο το relocation cost. Το ερώτημα που εσύ θα πρέπει να απαντήσεις είναι αν θέλεις να κάνεις αυτό το βήμα. Ο μισθός σου θα αυξηθεί; Θα αναλάβει η εταιρία έξοδα στέγασης; Για πόσο καιρό θα ισχύει το relocation; Τα παιδιά σου πάνε σχολείο-μήπως βγουν από τη σειρά τους; η γυναίκα σου θα μπορεί να ξαναγυρίσει στη δουλειά της; Με τον μισθό που θα σου δίνουν στην Αυστραλία θα μπορέσετε να τα καταφέρετε; Μετά θα μπορέσεις να ξαναγυρίσεις στην παλιά σου θέση εργασίας;

Up to you my friend...

συμφωνώ απόλυτα με τον pan_k7 το μόνο που θα ήθελα να προσθέσω είναι, οτι προσπάθησε να καταλάβεις τι σε περιμένει, εξήγησε το στην οικογένεια σου και πάρτε από κοινού την απόφαση... είναι πολύ σημαντικό
φιλικα

Dimitris-K
19.10.2012, 15:36
Δημήτρη, να σου ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα. Σπονσορας μπορεί να είναι ΚΑΙ κάποιος συγγενείς,

(Skilled - Nominated or Sponsored (Provisional) (subclass 489) visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-489/))
You or your partner must be related to your sponsor as:

a child – including a stepchild, or
a parent – including a step-parent, or
a brother or sister – including adoptive or step-sibling, or
a niece or nephew – including adoptive or step-niece or nephew, or
an aunt or uncle – including adoptive or step-aunt or uncle, or
a grandparent or first cousin.

και κάποιος εργοδότης,

(Subclass 457 visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-457/))
(Employer Nomination Scheme (subclass 186) (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-186/))
(Regional Sponsored Migration Scheme (subclass 187) (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-187/))

Σε κάθε περίπτωση δεν έχει καμία σημασία που θα μένεις. Στην πρώτη περίπτωση υπογράφει ο συγγενείς μια δήλωση οτι θα σε υποστηρίξει για 2 χρόνια:

One of the requirements for the grant of your visa is that you are sponsored by an eligible relative sponsor living in a designated area of Australia. Your sponsor is to provide a declaration to the department that they will provide information and other settlement related support to you in the first two years of your stay in Australia. Your sponsor should complete 489 Sponsor's Declaration Form (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/pdf/sponsor-declaration-489.pdf) and send it to the office processing your visa application.

Αυτο όμως δεν σημαίνει οτι δεν χρειάζεται να ανήκεις στην SOL. Και είνια μόνο για ορισμένες κυρίως επαρχιακές περιοχές. Μελέτησε καλά τις λεπτομέρειες της κάθε περίπτωσης από το immi.gov.au και ΜΟΝΟ από εκεί.

Λευτέρη σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου. Το θέμα είναι ότι όλες οι Visa που είναι independent type (π.χ η 189 όπως λες κι εσύ) θέλουν πάρα πολύ χρόνο για επεξεργασία που ξεκινούν από 1 χρόνο και μπορούν να φτάσουν ακόμα και στα 2. Και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να περιμένω τόσο πολύ αφού είμαι ήδη 40 χρονών κι ο χρόνος που περνάει ανεκμετάλευτος είναι υπερπολύτιμος για μένα. Επί πλέον δεν συγκεντρώνω τα 60 points που απαιτούνται για να μπορέσω να μπω στη διαδικασία αυτή. Από την άλλη για την 457 δεν το συζητώ για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ. Επομένως απ' ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος για να κατέβω είναι να βρω sponsor. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα. Υπάρχει δυνατότητα να κατέβω Αυστραλία με κάποιου τύπου visa και να ψάξω για sponsor χωρίς να έχω ήδη στα χέρια μου μια Visa που να μου επιτρέπει να εργαστώ εκεί? Γιατί αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε πως είναι δυνατόν να ζητάει η Αυστραλία τόσους Μηχανικούς για να καλύψουν την εγχώρια ζήτηση, όταν αυτή, όπως τουλάχιστον εγώ γνωρίζω, καλύπτεται κατά 60% από αλλοδαπούς? Πως βρίσκουν δουλειά όλοι αυτοί? Σίγουρα μερικοί (και ειδικά οι native speakers) έχουν σαφώς το πλεονέκτημα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι Μηχανικοί εκτός από τους Αυστραλούς είναι Άγγλοι κι Αμερικάνοι! Και να πω και κάτι άλλο? Τι με εμποδίζει να κατέβω 1 μήνα διακοπές με τουριστική visa και παράλληλα να κάνω 10 interviews που σημειωτέον κι εγώ θεωρώ πολύ σημαντικά όσον αφορά στις πιθανότητες που έχει κάποιος για να βρει δουλειά? Δεν θα ζητήσω να δουλέψω άμεσα κάτι που σαφώς απαγορεύεται. Θα εξασφαλίσω το sponsoring από αυτόν που θα θελήσει να δουλέψω στην εταιρία του. Θα γυρίσω Ελλάδα κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία με την έκδοση της 186 ή 187 κατεβαίνω νομιμότατα. Τι λες λοιπόν γι' αυτό το σενάριο? Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη βοήθεια.

lefstav
19.10.2012, 18:14
@pagonelos and leyteris 77......thanxxxxxxxxxxxxxxxx

κωστας γαργαλιανοι
20.10.2012, 15:48
@pagonelos and leyteris 77.......παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τισ πληροφοριες σας και σεσυνδιασμο με αλλες που διαβασα εβγαλα πραγματικα ακρη στο τ ιθα κανω τελικα........θα παω με τουριστικη και θα γραφτω σε μια σχολη εκει ωστε να βγαλω φοιτητικη βιζα και να δουλευω μονιμα 20ωρο σε γνωστο του ξαδερφου μου και αν τα καταφερω στην ιδια δουλεια και καποιες ωρες μαυρα...ΛΕΥΤΕΡΗ να σε ρωτησω ρε φιλε....επειδη ο ξαδερφος μου θα κανει μια εμπορικη επιχειρηση σχετικα με μπαλονια παρτι και τετοια... θα μπορει να με προσλαβει παρολο που δεν ανοικω στην λιστα;;;; και κατι ακομα αν δεν σε κουραζω....αν γραφτω σε ταφε πρεπει να εχω μαζι μου καποιο εγγραφο απο ελλαδα οπως απολυτηριο λυκειου η απολυτηριο στρατου;;;; και παλι χιλια ευχαριστω
προσεξτε τι γραφεται και λετε*ασπρα κιτρινα βιζες *κλπ το εχουμε ξαναπει εδω ειναι το βασειλιο του Μεγαλου Αδελφου!!!!!!εδω ειναι μια γλυκια ΦΥΛΑΚΗ!!!!!__hellas;

australian
20.10.2012, 16:01
στο τ ιθα κανω τελικα........θα παω με τουριστικη και θα γραφτω σε μια σχολη εκει ωστε να βγαλω φοιτητικη βιζα και να δουλευω μονιμα 20ωρο σε γνωστο του ξαδερφου μου και αν τα καταφερω στην ιδια δουλεια και καποιες ωρες μαυρα...
Επαναλαμβάνω αυτό που είπε κι ο Κώστας πιό πάνω..
ΠΡΟΣΕΞΤΕ τι γράφετε...
BB IS Watching you.....

thundercats
21.10.2012, 01:31
Γεια σας και απο μενα..Μετα απο πολυ καιρο ξαναγραφω αφου πλεον ειμαι στο sydney..Ηρθαμε την πεμπτη μαζι με την μητερα μου και τον αδερφο μου φιλοξενουμαστε σε ενα σπιτι(καθε αρχη και δυσκολη που λενε) εχουμε γυρισει οσο μπορουμε περισσοτερο την πολη για να παρουμε μια γευση..Ειναι μια πανεμορφη πολη αλλα θελει πολυ προσπαθεια και λεφτα γιατι χωρις λεφτα εδω δεν κανεις τιποτα..Δυστυχως ειχαμε μπροστα μας σαββατοκυριακο και δεν μπορεσαμε να παμε σε καμια υπηρεσια την δευτερα ομως εχουμε κλεισει στο tax department για να βγαλουμε TFN και μετα απο εκει θα παμε στο centreink να δηλωσουμε πως ηρθαμε κ.τ.λ..Μετα απο εκει ακολουθει η τραπεζα και φευγοντας απο εκει παμε καπακι σε εναν ατζεντη που μας εχουν γνωρισει μερικοι ανθρωποι απο εδω δικοι τους ανθρωποι για να νοικιασουμε ενα σπιτακι 400-500$ την βδομαδα..Εχουμε βαει στην ακρη το bond και καποιες εβδομαδες να τρεχουνε..Επισης με δουλειες εγω τουλαχιστον που ειμαι μαγειρας κατι μου εχουν κανονισει αλλα δεν καθομαι με σταυρωμενα τα χερια εχω στειλει βιογραφικα πολλα μεσω ιντερνετ..περαιτερω θα σας πω τις επομενες μερες...

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ..

christofalex
21.10.2012, 02:08

katarxin se efxaristo poy moy apantises... opos egrapsa pio pano ego den exo kapio ptixio alla i gineka moy exei teliosi kathigitria moysikis exei doylepsi kapia xronia oxi pola k den exei kani metaptixiako k den to exoyme psaksi katholoy to thema tora ksekinao k psaxnome ean kseris kati poy mporeis na me voithisis?exoyme k kapioys sigenis stin aftralia den ksero ean afto pezi kapio rolo!

christofalex
21.10.2012, 02:30
gia soy constantin.epidi ego to exo pari apofasi k psaxno tropoys na figo apo afti ti xora oso pio grigora ginete se afto poy grafis gia ti fititiki viza meta mporeis na minis monima aftralia? i meta ta 2xronia prepei na girisis piso?me anxoni ligo afto epidi exo 2 mikra pedeia k den mporo na ta girizo apodo k eki!se efxaristo poly!!!

El.vlad
21.10.2012, 03:12
Καλησπερα σας και απο μενα..... εχει παρα πολυ καιρο που διαβαζω τι site αυτο και εχω πραγματικα μαθει παρα μα παρα πολλα σε σχεση με την μεταναυστευση στην αυστραλια...Ηθελα να πω και εγω την δικια μου θεση αυτη την στιγμη εγω με τον συζυγο μου και τα δυο μας παιδακια ετοιμαζομαστε για μεταναυστευση στην αυστραλια δηλαδη ειμαστε στο σταδιο που εχουμε στηλει ολα τα χαρτια μας και περιμενουμε εγκριση απο το immigration για την 457 viza... Ο θεος βοηθος λοιπον για να μας απαντησουν θετικα...Το θεμα μας εμας ειναι λιγο περιεργο να το πω? Δηλαδη ο αντρας μου δουλειει σε μια εταιρεια εδω στην κυπρο και με την ιδια εταιρεια ηρθαμε σε επαφη στην αυστραλια αν ζητανε προσωπικο στηλαμε το βιογραφικο του και ετσι αρχισε η ολη διαδικασια αφου τρελαθηκανε με το βιογραφικο εκανε 3 interview meson Skype και την ολη διαδικασια που χρειαζεται και φτασαμε μετα απο 3 μηνες στο σημειο που στηλαμε ολα τα χαρτια που μας ζητησε η δικηγορος της εταιρειας για να τα δωσουνε στο immigration οποτε τωρα περιμενουμε απο την δικηγορο της εταιρειας να μας πει τι αλλο ισως χρειαστει γιατι το μονο που εμεινε ειναι οι ιατρικες εξετασεις που σιγουρα θα πρεπει να κανουμε...Το θεμα μου ειναι ποσο καιρο θα κανει γιατι λεει μεσα τα ελληνικα διαβατηρια κανουν γυρω στον 1-2 μηνες να εγκριθουνε τωρα ο θεος βοηθος αληθεια;) Το θεμα ειναι οτι ο συζυγος μου μπορει να παρει την ιθαγενεια αλλα ειπαμε να παμε μεσον δουλειας ετσι ωστε να εχουμε μια σιγουρη εργασια και μετα να παρει την υποικοτητα...Εκτος απο ολα οσα μας απασχολουνε το πιο κυριο θεμα ειναι τα παιδακια μας ο γιος μας ειναι 2,5 χρονων και η κορη μας ειναι 8 μηνων ο μικρος τωρα παει νηπιαγωγειο εκει ομως διαβασα διαφορα για all day care και τα σχετικα αυτο που με απασχολει ιδιαιτερα ειναι η γλωσσα ο μικρος τωρα αρχισε να μιλαει καλα καλα ξερω οτι θα τα μαθει τα αγγλικα αλλα σε οποιο σχολειο και να τον στηλω θα μπορουν να φερουν καποια δασκαλα που να μιλαει ελληνικα οπωσ διαβασα σε καποιο ποστ εδω ετσι ωστε να ενταχθει σιγα σιγα με την γλωσσα?υπαρχει καποιος εδω που να εχει μικρα παιδακια να μου πει τι και πως? συγνωμη αν σας ζαλισα ειπα και εγω την δικη μας κατασταση αυτη την στιγμη και περιμενουμε σαν τρελοι να βρεθουμε και εμεις στην αυστραλια - μελβουρνη συγκεκριμενα...Σας ευχαριστω που με ακουσατε...Αν καποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει λιγακι αν και ξερω οτι ειναι ακριβα τα all day care αλλα επειδη τα πεθερικα μου ειναι αυστραλοι 14 χρονια μενουν εκει οποτε ξερω οτι εχω δικαιωματα και σε επιδοματα ασχετα αν δεν εχω την υποικοτητα η κανω κατι λαθος?εχω διαβασει οτι εστω ενα συγγενη πρωτου βαθμου να εχεις με υποικοτητα εχεις δικαωμα στα επιδοματα centerlink kai medicare...Σας ευχαριστω και παλι........

leyteris77
21.10.2012, 14:38
Καλησπερα σας και απο μενα..... centerlink kai medicare...Σας ευχαριστω και παλι........

Εφόσον το θέμα δουλειάς έχει ταχτοποιηθεία μην σε απασχολεί τίποτα για τα υπόλοιπα. Η δικιά μας όταν ήρθαμε τον Φεβρουάριο ήταν 3+ και ήξερε μόνο 4-5 λέξεις στα αγγλικά αντε και να μετράει μέχρι το δέκα. Την βάλαμε κατευθείαν στα βαθια σε childcare (long day care λέγονται αυτά που ανοίγουν πριν τις 7am μέχρι τις 6 ή 7pm) και τώρα αμα την ακούσεις πως μιλάει δεν το πιστεύεις. Και με προφορά που εμεις δεν θα την έχουμε ποτέ! Το θέμα είναι να μην ξεχάσει τα ελληνικά, γιαυτό και σπανίως της μιλάμε αγγλικά, ακόμα και όταν ήταν στην πολύ αρχή. Τα αγγλικά στο μέλλον θα τα ακούει παντού, ενώ ελληνικά μόνο στο σπίτι. Εγώ είχα γράψει για την περίπτωση διερμηνεα, έτσι μας είπαν από το childcare αλλά τελικά δεν βρέθηκε, τώρα δεν χρειάζεται κιόλας. Στη Μελβούρνη θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεθεί κάποιος.

Πρόσβαση σε επιδόματα έχουν οι Australian citizens και οι permanent residents. Αν ο σύζυγος μπορεί να πάρει την υπηκοότητα να το κάνει άμεσα γιατί με την 457 δεν δικαιούστε ούτε medicare, ούτε επιδόματα και φυσικά ούτε childcare benefit που είναι πολλά λεφτά αν πρέπει να στείλεις το παιδί κάθε μέρα (περίπου 300-350 τη βδομάδα). Να προσέξεις πολύ που θα βάλεις το παιδί γιατί δεν είναι όλα καλά. Ψάξε να βρεις πιο έχει καλή φήμη και αν ακόμη δεν έχει θέση (πολύ πιθανό) προσπάθησε να το βάλεις εκεί. Είναι πολύ σημαντικό γιατί δεν δείχνουν όλη την ίδια φροντίδα ειδικά για ένα παιδί που δεν μπορεί να επικοινωνήσει στην αρχή. Από το παρακάτω link μπορείς να βρεις childcare services στην περιοχή που σε ενδιαφέρει.

http://mychild.gov.au/pages/home.aspx

Υ.Γ Εφόσον μπορεί να πάρει την υπηκοότητα γιατί δεν το κάνατε εξαρχής να μην χρειάζεται βίζα παρά μόνο η "μεταθεση" μέσα από την εταιρεία του.

antonis_rethimno
22.10.2012, 01:27
Καλησπέρα σε όλους και όλες!!
Καινούργιο μέλος στο forum εδώ έχοντας ακούσει καλά λόγια για την λειτουργία του.Δεν ξέρω βέβαια άν έπρεπε να δημιουργήσω καινούργιο θέμα για μια απλή ερώτηση αλλά ελπίζω να μην πειράξει.
Η ερώτηση μου είναι ποιός/ποιά από εδώ θα φύγει για Αυστραλία τον Φεβρουάριο ή Μάρτιο?
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!

joannita_301087
22.10.2012, 02:44
Καλησπέρα πατριωτάκια από Αθήνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις ηλεκτρικές συσκευές από Ελλάδα προς Αυστραλία. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιοι "αντάπτορες" που μπαίνουν στην πρίζα, αλλά άκουσα επίσης ότι αυτό μπορεί να μειώσει την απόδοση της συσκευής. Είναι αλήθεια αυτό, δεν αξίζει δηλαδή κάποιος να κατεβάσει πχ μια τηλεόραση..?? Επίσης αν δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα, τους "αντάπτορες" αυτούς μπορώ να τους αγοράσω από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά στο Sydney..??

leyteris77
22.10.2012, 02:51
Λευτέρη σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου. Το θέμα είναι ότι όλες οι Visa που είναι independent type (π.χ η 189 όπως λες κι εσύ) θέλουν πάρα πολύ χρόνο για επεξεργασία που ξεκινούν από 1 χρόνο και μπορούν να φτάσουν ακόμα και στα 2. Και δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να περιμένω τόσο πολύ αφού είμαι ήδη 40 χρονών κι ο χρόνος που περνάει ανεκμετάλευτος είναι υπερπολύτιμος για μένα. Επί πλέον δεν συγκεντρώνω τα 60 points που απαιτούνται για να μπορέσω να μπω στη διαδικασία αυτή. Από την άλλη για την 457 δεν το συζητώ για τους λόγους που αναφέρεις κι εσύ. Επομένως απ' ότι φαίνεται ο μόνος τρόπος για να κατέβω είναι να βρω sponsor. Κι εδώ τίθεται το ερώτημα. Υπάρχει δυνατότητα να κατέβω Αυστραλία με κάποιου τύπου visa και να ψάξω για sponsor χωρίς να έχω ήδη στα χέρια μου μια Visa που να μου επιτρέπει να εργαστώ εκεί? Γιατί αν δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε πως είναι δυνατόν να ζητάει η Αυστραλία τόσους Μηχανικούς για να καλύψουν την εγχώρια ζήτηση, όταν αυτή, όπως τουλάχιστον εγώ γνωρίζω, καλύπτεται κατά 60% από αλλοδαπούς? Πως βρίσκουν δουλειά όλοι αυτοί? Σίγουρα μερικοί (και ειδικά οι native speakers) έχουν σαφώς το πλεονέκτημα αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι άλλοι Μηχανικοί εκτός από τους Αυστραλούς είναι Άγγλοι κι Αμερικάνοι! Και να πω και κάτι άλλο? Τι με εμποδίζει να κατέβω 1 μήνα διακοπές με τουριστική visa και παράλληλα να κάνω 10 interviews που σημειωτέον κι εγώ θεωρώ πολύ σημαντικά όσον αφορά στις πιθανότητες που έχει κάποιος για να βρει δουλειά? Δεν θα ζητήσω να δουλέψω άμεσα κάτι που σαφώς απαγορεύεται. Θα εξασφαλίσω το sponsoring από αυτόν που θα θελήσει να δουλέψω στην εταιρία του. Θα γυρίσω Ελλάδα κι όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία με την έκδοση της 186 ή 187 κατεβαίνω νομιμότατα. Τι λες λοιπόν γι' αυτό το σενάριο? Ευχαριστώ ιδιαίτερα για τη βοήθεια.

Λοιπόν Δημήτρη με αφορμή την επιλογή σου για την 186,187 μελέτησα λιγάκι και επιτέλους κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και της 457. Η 186-187 είναι η καλύτερη λύση που μπορεί κανείς να έχει εφόσον δεν είναι citizen (απο άποψης medicare και επιδοματων εννοώ) συν το ότι έχεις και δουλειά. Με αυτές τις βίζες γίνεσαι permanent resident και μάλιστα δεν έχεις και waiting periods (2 χρόνια) επειδη υποχρεούται ο εργοδότης να σε κρατήσει για τουλάχιστον αυτό το διάστημα. Είναι οτι καλύτερο δλδ, πας με σίγουρη δουλειά και έχεις όλα προνόμια. Μόνο κακό ίσως δεν πάρεις τα λεφτά που αξίζεις πραγματικά αλλά μόνο τα νομιμά.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Πως βρίσκεις αυτόν τον εργοδότη. Καταρχήν μπορείς να υποβάλεις ΕΟΙ (βλ παρακάτω) και να περιμένεις - χλωμό λίγο. Δεύτερον μπορεις να κάνεις αυτό που λες απλά πρέπει να ξέρεις οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβως έτσι όπως τα λένε για το skill shortage. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ζητάν να έχεις ήδη το δικαίωμα για εργασία. Ακόμα και αν το έχεις πολλοί ζητάνε και local experience (εξαρτάται την δουλεια). Τα recruiting agencies δεν θα ασχοληθούν μαζί σου αν ξερουν οτι δεν έχεις visa. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να βρεις από μόνος σου τον κατάλληλο εργοδότη, σε κάποια regional πιθανότατα περιοχή, που ίσως είναι πιο δύσκολα να βρει προσωπικό και να ειναι διατεθιμένος να κάνει αυτή τη διαδικασία. Σκέψου οτι γι'αυτούς θα σημαίνει γραφειοκρατεία και δέσμευση για 2 χρόνια. Φυσικά έχεις το πλεονέκτημα ότι είσαι ήδη αναγνωρισμένος ως engineer και καλό θα είναι να γίνεις και μέλος των EA σύντομα. Σου μεταφέρω λοιπόν και την αντίθετη άποψη και θα σου έλεγα να διαβάσεις συζητήσεις στο linkedin που αναφέρουν αυτά που σου λέω. Φυσικά πολλά εξαρτώνται και από το βιογραφικό σου. Μπορεί να έχεις την ακριβώς κατάλληλη εμπειρία για κάποιον εργοδότη και να βρεις αμέσως δουλειά.

Πραγματικά σου εύχομαι κάθε επιτυχία.

If you do not have an employer who will nominate you, you can lodge an Expression of Interest through SkillSelect (https://skillselect.gov.au/SKILLSELECT/ExpressionOfInterest/PreReg/Start). Employers and state and territory governments can then view your details and decide whether to nominate you for skilled migration.

kikirikoy
22.10.2012, 06:52
Καλησπέρα πατριωτάκια από Αθήνα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με τις ηλεκτρικές συσκευές από Ελλάδα προς Αυστραλία. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν κάποιοι "αντάπτορες" που μπαίνουν στην πρίζα, αλλά άκουσα επίσης ότι αυτό μπορεί να μειώσει την απόδοση της συσκευής. Είναι αλήθεια αυτό, δεν αξίζει δηλαδή κάποιος να κατεβάσει πχ μια τηλεόραση..?? Επίσης αν δεν υπάρχει τελικά πρόβλημα, τους "αντάπτορες" αυτούς μπορώ να τους αγοράσω από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά στο Sydney..??

γεια σου joannita_301087 ναι υπάρχουν ανταπτορες παντού από 2 $ (σε ολα τα κινεζικα) εγω που κατεβασα ολα μου τα πραγματα ακομα δεν εχω δει καποιο προβλημα... πάντως η καλυτερη λυση για μενα ειναι να φερεις ευρωπαικα πολυμπριζα ,και να αλλαξεις μονο το φις μπροστα

australian
22.10.2012, 07:53
magic adaptor just for $2
8540
8541
8542

pmav
22.10.2012, 11:49
Αντώνη καλημέρα

Εγώ θα φύγω τέλος Γενάρη αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι

El.vlad
22.10.2012, 12:22
leyteris77 σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για την βοηθεια σου και τις λεπρομερειες που μου εδωσες... το ξερω ειναι πολυ ακριβα τα σχολεια εκει αν δεν εχεισ και επιδοματα κιολας...Το ολο θεμα το καναμε ετσι για να μπορεσουμε να παμε πιο γρηγορα ασ το πουμε ετσι και πιο φτηνα δηλ η εταιρεια μας πληρωνει αεροπορικα εισητηρια, σπιτι και ολα τα εξοδα της βιζας ...οποτε οικονομικα γλυτωνουμε πολλα μα παρα πολλα λεφτα για μια 4μελη οικογενεια τα χαρτια φαντασου τα εχουμε ολα ετοιμα για την υποικοτητα απλα ειπαμε να τα φτιαξουμε μολις παμε απο κει...Εχω διαβασει οτι αν εχεις συγγενη πρωτου βαθμου με υποικοτητα παλι εχει δικαιωμα στα επιδοματα αλλα αν δεν γινετε θα παρουμε την υποικοτητα απλα τωρα που παμε με την 457 και μας το κανουν για 2 χρονια και οχι για 4 οποτε αν τωρα παμε και κανουμε παλι την διαδικασια για υποικοτητα και εγω για αλλη viza αρα πανε χαμενα και ολα τα εξοδα που κανει και η εταιρεια για μας ετσι δεν παει? τα μπερδεψαμε τα πραγματα τωρα:) οπωσ και να εχει μακαρι να ερθουμε και ολα τα αλλα θα τα βρουμε οσο για το childcare ναι το εχω ψαξει και θα ρωτησω τι γινετε και πιο ειναι το πιο καλο εκει στην περιοχη που θα μενουμε και θα βρουμε ακρη...οσο για την γλωσσα να μην αγχωνομαι ναι? οκ το πιστευω τα μικρα τα μιλανε και τα μαθαινουνε καλυτερα απο μας....θα το δουμε και αυτο στην πραξη:)

joannita_301087
22.10.2012, 21:50
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες... η ιδεα με το πολυμπριζο μου φαινεται η πιο ιδανικη!! :) Να κάνω και άλλη μια ερώτηση. Άμα κατεβάσω τηλεόραση κάτω από Ελλάδα, θα υπάρχει πρόβλημα με το σήμα...??? . Γιατί μου είπανε να το ρωτήσω. Δυο χρόνων τηλεοράσεις είναι, καινούργιες..

Dimitris-K
23.10.2012, 09:46
Λοιπόν Δημήτρη με αφορμή την επιλογή σου για την 186,187 μελέτησα λιγάκι και επιτέλους κατάλαβα τη διαφορά μεταξύ αυτών των δύο και της 457. Η 186-187 είναι η καλύτερη λύση που μπορεί κανείς να έχει εφόσον δεν είναι citizen (απο άποψης medicare και επιδοματων εννοώ) συν το ότι έχεις και δουλειά. Με αυτές τις βίζες γίνεσαι permanent resident και μάλιστα δεν έχεις και waiting periods (2 χρόνια) επειδη υποχρεούται ο εργοδότης να σε κρατήσει για τουλάχιστον αυτό το διάστημα. Είναι οτι καλύτερο δλδ, πας με σίγουρη δουλειά και έχεις όλα προνόμια. Μόνο κακό ίσως δεν πάρεις τα λεφτά που αξίζεις πραγματικά αλλά μόνο τα νομιμά.

Πάμε τώρα στο δια ταύτα. Πως βρίσκεις αυτόν τον εργοδότη. Καταρχήν μπορείς να υποβάλεις ΕΟΙ (βλ παρακάτω) και να περιμένεις - χλωμό λίγο. Δεύτερον μπορεις να κάνεις αυτό που λες απλά πρέπει να ξέρεις οτι τα πράγματα δεν είναι ακριβως έτσι όπως τα λένε για το skill shortage. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ζητάν να έχεις ήδη το δικαίωμα για εργασία. Ακόμα και αν το έχεις πολλοί ζητάνε και local experience (εξαρτάται την δουλεια). Τα recruiting agencies δεν θα ασχοληθούν μαζί σου αν ξερουν οτι δεν έχεις visa. Το πιο πιθανό σενάριο είναι να βρεις από μόνος σου τον κατάλληλο εργοδότη, σε κάποια regional πιθανότατα περιοχή, που ίσως είναι πιο δύσκολα να βρει προσωπικό και να ειναι διατεθιμένος να κάνει αυτή τη διαδικασία. Σκέψου οτι γι'αυτούς θα σημαίνει γραφειοκρατεία και δέσμευση για 2 χρόνια. Φυσικά έχεις το πλεονέκτημα ότι είσαι ήδη αναγνωρισμένος ως engineer και καλό θα είναι να γίνεις και μέλος των EA σύντομα. Σου μεταφέρω λοιπόν και την αντίθετη άποψη και θα σου έλεγα να διαβάσεις συζητήσεις στο linkedin που αναφέρουν αυτά που σου λέω. Φυσικά πολλά εξαρτώνται και από το βιογραφικό σου. Μπορεί να έχεις την ακριβώς κατάλληλη εμπειρία για κάποιον εργοδότη και να βρεις αμέσως δουλειά.

Πραγματικά σου εύχομαι κάθε επιτυχία.

If you do not have an employer who will nominate you, you can lodge an Expression of Interest through SkillSelect (https://skillselect.gov.au/SKILLSELECT/ExpressionOfInterest/PreReg/Start). Employers and state and territory governments can then view your details and decide whether to nominate you for skilled migration.

Λευτέρη ήδη έχω εκφράσει ΕΟΙ μέσω του Skillselect αφού αυτό με συμβούλεψες να κάνω και σε προηγούμενο μήνυμά σου κι έτσι το έκανα. Επίσης έχω ξεκινήσει την διαδικασία μέσω φίλων και γνωστών στην Αυστραλία για να έρθω σ' επαφή με τεχνικές εταιρίες κι ανθρώπους που ενδεχομένως ενδιαφερθούν για εμένα. Το σίγουρο είναι ότι θέλει υπομονή
κι επιμονή και κάποια στιγμή ευελεπιστώ ότι τα πράγματα θα πάρουν το δρόμο τους και για μένα. Σ' ευχαριστώ ιδιαίτερα που μπήκες στον κόπο ν' ασχοληθείς με τους προβληματισμούς μου. Να είσαι πάντα καλά και σου εύχομαι ότι το καλύτερο.

xri23
23.10.2012, 11:08
....

Υ.Γ Εφόσον μπορεί να πάρει την υπηκοότητα γιατί δεν το κάνατε εξαρχής να μην χρειάζεται βίζα παρά μόνο η "μεταθεση" μέσα από την εταιρεία του.

και κατά συνέπεια και τα παιδιά θα πάρουν την υπηκοότητα οπότε όλα θα κυλήσουν ομαλότερα επιδόματα/δίδακτρα κτλ

Spiros32
23.10.2012, 11:26
Παιδια γεια σας.Θα ηθελα τη βοηθεια οποιου μπορει να γνωριζει.Ειμαι Αυστραλος υπηκοος και ζω Ελλαδα απο μικρος. Εχω παει Μελβουρνη αρκετες φορες (τελευταια το 2005) και ενω καθε φορα οι συγγενεις μου ελεγαν να μεινω δυστυχωσ δεν τους ακουσα.
Ειμαι δικηγορος (Νομικη Αθηνων με μεταπτυχιακο και αγγλικα proficiency) και διατηρω δικο μου γραφειο στην Αθηνα με 7ετη πραγματικη δικηγορικη παρουσια, αλλα η δουλεια παει απο το κακο στο χειροτερο.Για το λογο αυτο σκεφτομαι να τα αφησω ολα και να κανω το μεγαλο βημα.
Γνωριζει καποιος να μου πει εαν με τα πτυχια και τις ικανοτητες που εχω υπαρχει περιπτωση για εργασια στον τομεα μου η σε καποια συναφη δραστηριοτητα?Ερωτω λογω της ιδιαιτεροτητας του επαγγελματός μου και της διαφορετικοτητας των δικαιων των δυο χωρων.Υπαρχει καποιο σχετικο link?

lefstav
24.10.2012, 12:59
καλημερα πατριωτακια , ευχαριστω πολυ και παλι σε ολους σας που μου δωσατε την δυνατοτητα να αντλεισω πληροφοριες απο εδω....μια ερωτηση να σας κανω ακομα και ευχαριστω και παλι για ολα....μια διευκρινηση .....οταν καποιος θελει να σου κανει σπονσορσιπ και να σε προσλαβει στην επιχειρηση του πρεπει απαραιτητα να ανοικεις στην περιφημη λιστα;;;;δηλαδη υπαρχει δυνατοτητα καποιος να εχει μαγαζι πχ με ρουχα και να σε προσλαβει ως πωλητη;;;; η ας πουμε να εχει καφετερια και να σε προσλαβει ως σερβιτορο ;;;

ZAKARI
24.10.2012, 13:06
-Για να γίνει το sponsorship πρέπει το επάγγελμα να είναι στην SOList
-Πρέπει να έχεις το IELTS

περισσότερα http://pipiscrew.com/escape.htm

lefstav
24.10.2012, 15:49
δηλαδη ζακαρι αν δεν εισαι στην λιστα δεν μπορει να σε " προσλαβει-σπονσοραρει" ουτε συγγενης που εχει εμπορικο καταστημα;;;;;

cryo
24.10.2012, 16:53
δηλαδη ζακαρι αν δεν εισαι στην λιστα δεν μπορει να σε " προσλαβει-σπονσοραρει" ουτε συγγενης που εχει εμπορικο καταστημα;;;;;
οχι,δεν μπορει. σπονσορσιπ μπορει να γινει μονο στις ειδικοτητες που βρισκονται στη λιστα και μονο οταν ανηκει και ο εργαζομενος στις συκγεκριμενες ειδικοτητες.
δηλαδη για να σε προσλαβει καποιος για μαγειρα,πρεπει να εχεις πτυχιο μαγειρα ή τουλαχιστον 5 χρονια προυπηρεσια με συμβολαιο ως μαγειρας.αλλιως σπονσοριπ για δουλεια δεν μπορει να γινει

lefstav
24.10.2012, 17:21
και μια τελευταια ερωτηση....εαν σπουδαζω με φοιτητικη βιζα και κατα την διαρκεια των σπουδων ανοιξω εμπορικο καταστημα αυτο αρκει για να με κρατησει στη χωρα;;;

cryo
24.10.2012, 17:31
και μια τελευταια ερωτηση....εαν σπουδαζω με φοιτητικη βιζα και κατα την διαρκεια των σπουδων ανοιξω εμπορικο καταστημα αυτο αρκει για να με κρατησει στη χωρα;;;
χωρις να ειμαι σιγουρη για την απαντηση επειδη δεν το εχω ψαξει καλα,για να ανοιξεις καταστημα χωρις να εισαι πολίτης πρεπει να πας ορισμενα δικαιολογητικα, συμπεριλαμβανομενων παλαιων φορολογικων δηλωσεων του καταστηματος οσο λειτουργουσε εδω, οι οποιοες να λενε οτι εβγαζες παρα πολλα λεφτα (υπολογιζε κατι 180χιλιαρα) για 2 τουλαχιστον χρονια που λειτουργουσε εδω το αντιστοιχο μαγαζι.για περισσοτερες πληροφοριες στο σάιτ της πρεσβειας βιζα Νο 188:
Business Innovation and Investment (Provisional) (subclass 188) visa (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/index/visas/subclass-188/)

ZAKARI
25.10.2012, 13:08
άμα έχεις τα λεφτά να ανοίξεις μαγαζί δεν χρειάζεται ούτε το IELTS ούτε σπουδές (δεν ξέρω πιο αναλυτικά)..

^χρειάζεσαι πολλά λεφτά

Γενικά όπως έχουν ξαναγράψει και άλλοι users, Αυστράλια άμα έχεις λεφτά να δίνεις στο κράτος, σε θέλει.

Isospin
28.10.2012, 12:33
Καλημέρα σε όλους. Κατ'αρχάς θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ανοίγω νέο thread στο forum για ένα θέμα που προφανώς έχει αναλυθεί πολλάκις. Ονομάζομαι Ηλίας και είμαι 33 ετών και σας γράφω από τη Λάρισα. Είμαι δημόσιος υπάλληλος, παντρεμένος, και έχω ένα αγοράκι 2 μηνών. Τις τελευταίες μέρες αρχίσαμε να συζητάμε σοβαρά με τη γυναίκα μου το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε μόνιμα στην Αυστραλία για ένα καλύτερο μέλλον για μας και για το παιδί μας, γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα οδεύει απ' το κακό στο χειρότερο. Άρχισα λοιπόν να κάνω έρευνα στο internet σχετικά με τις διαδικασίες που απαιτούνται για εργασία στην Αυστραλία,για έκδοση visa και τα σχετικά, ομολόγω όμως ότι είναι τόση πολλή η πληροφορία που δεν ξέρω απο πού να αρχίσω. Ζητώ λοιπόν τη βοήθεια σας!

Εν τάχει τα προσόντα μας:
Είμαι απόφοιτος του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών του ΑΠΘ και έχω και 2 μεταπτυχιακά, ένα Μ.Β.Α από το Staffordshire University of England και ένα Μάστερ στη Χωροταξία, Πολεοδομία και Περιφερειακή Ανάπτυξη από την Πολυτεχνική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Επίσης έχω και τα 2 proficiency, Michigan και Cambridge (τα οποία βέβαια από τη μικρή έρευνα που έκανα εως τώρα είδα οτι δεν μετράνε και ότι θα πρέπει να δώσουμε IELTS), καθώς επίσης και 7 χρόνια εργασιακής προϋπηρεσίας, 2 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και 5 χρόνια στο δημόσιο, σε θέσεις HR και Οικονομικών.
Η γυναίκα μου είναι δικηγόρος,32 ετών, με προυπηρεσία 7 ετών και με 2 μεταπτυχιακά επίσης στο Management (Staffordshire University) και στην Περιφερειακή Ανάπτυξη (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), με Michigan Proficiency.
Έχουμε κάποιους συγγενείς στη Μελβούρνη, ( ο αδερφός του παππού μου και τα παιδιά- εγγόνια του μένουν εκεί) αλλά προσωπικά δεν τους έχω γνωρίσει ποτέ.

Και τώρα ο καταιγισμός ερωτήσεων:P
1) Πιστεύετε οτι υπάρχουν αυτή τη στιγμή δουλειές πάνω στις ειδικότητες μας ή θα δυσκολευτούμε? Έιναι καλύτερα να έχουμε βρει δουλειά απο εδώ ή να ψάξουμε όταν πάμε εκεί? (κάπου διάβασα ότι αν δεν έχεις εξασφαλισμένη visa δύσκολα σε δέχονται οι εργοδοτες).
2) Ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες έκδοσης VISA? Εχω ήδη κατεβάσει τα booklets απο το υπουργείο Μετανάστευσης και σκοπεύω να τα διαβάσω σήμερα, αλλά αν κάποιος μπορούσε να μου γράψει επιγραμματικά έστω τα βασικά πρώτα βήματα θα το εκτιμούσα πολύ έτσι ώστε να μπούνε τα πράματα σε μια σειρά. Ξεκινάμε με τι? Μετάφραση πτυχιών? ΙΕLTS?
3) Πόσο χρονοβόρες είναι οι διαδικασίες έκδοσης VISA απο τη στιγμή που κάνουμε το application?
4) Ποια είναι η πιο καλή πόλη για να ζεις όσον αφορά το κόστος ζωής αλλά και τις υποδομές?

Γνωρίζω για το γενικό ύφος των ερωτήσεων οπότε και πάλι θα ζητήσω συγγνώμη, απλά θέλουμε να μπούμε σε μια σειρά και να ξεκινήσουμε σιγά σιγά, ελαχιστοποιώντας το ρίσκο λανθασμένων επιλογών! Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας και σίγουρα θα σας ξανακουράσω στο μελλον και με άλλες ερωτήσεις, ελπίζω να έχετε υπομονή!

panultimate
28.10.2012, 14:06
Isospin,
καταρχήν να σου ζήσει το μωρό. Να είναι γερό, δυνατό και τυχερό. Ο δικός μου είναι 6 μηνών, οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα από θέμα ψυχολογίας, άγχους και αναζήτησης καλύτερου μέλλοντος.

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε - εφόσον δεν είστε υπήκοοι, ή δεν έχετε συγγένεια πρώτου βαθμού (αδελφό, μάνα, πατέρα)- είναι να ερευνήσετε αν το επάγγελμα ενός εκ των δύο σας είναι στην περίφημη λίστα SOL. Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Από εκεί και πέρα, αν ειναι το επάγγελμα στην λίστα, τότε προχωράτε σε μετάφραση πτυχίων, εξέταση αγγλικών, εύρεση αντιστοίχου επαγγελματικού φορέα που κάνει την αναγνώριση του πτυχίου σας και την αναγνώριση της προυπηρεσίας σας.

Ανάλογα τον τύπο της βίζας που θα αιτηθείτε (είναι παραπάνω από μία, καθεμιά με διαφορετικούς όρους, καθεμιά προσφέρει διαφορετικά "προνόμια" ή "υποχρεώσεις", άλλες είναι μόνιμες, άλλες προσωρινές, με κάποιες έχετε πρόσβαση σε υπηρεσίας υγείας και οικογενειακών επιδομάτων - επιδομάτων ανεργίας, με κάποιες άλλες όχι) διαφέρει ο χρόνος επεξεργασίας (κάποιες βίζες βγαίνουν ταχύτατα στους 6-9 μήνες, κάποιες άλλες 14-18 μήνες) και το αντίτιμο που πρέπει να πληρωθεί.

Όσον αφορά την πόλη, αυτό εξαρτάται πολύ από το τί ψάχνετε και τί στύλ ζωής σας ταιριάζει, ακόμα και τί κλίμα σας ταιριάζει. Η Μελβούρνη π.χ είναι εξαιρετική πόλη με ζωντάνια και κουλτούρα, αλλά με πολύ κακό και άστατο καιρό. Η Αδελαίδα έχει μεσογειακό κλίμα, έχει ξηρά καλοκαίρια και κρυους χειμώνες, είναι φθηνή, μαζεμένη αλλά με λιγότερες ευκαιρίες απασχόλησης. ΤΟ Μπρίσμπειν έχει subtropical climate, καυτά καλοκαίρια, ζεστούς χειμώνες με υγρασία με μεγάλη οικονομική ανάπτυξη. Το Πέρθ είναι όμορφο, πεντακάθαρο, με ζεστό κλίμα, αλλά είναι αρκετά απομονωμένο. Διαλέγετε και παίρνετε!

ΤΟ σίγουρο, που θα το πιστοποιησουν όλα τα μέλη τουφόρουμ, και ειδικά όσοι έχουν ήδη κανει το μεγάλο βήμα, είναι ότι η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ είναι το ΠΑΝ. Βιαστικές και πλημμελώς προετοιμασμένες κινήσεις (π.χ τουριστκή βίζα) είναι καταδικασμένες. Επίσης, το να βρεθεί δουλειά από την Ελλάδα, είναι επίσης πάρα με πάρα πολύ δύσκολο.

Aussie
28.10.2012, 14:46
Καλημέρα σε όλους. Κατ'αρχάς θα ήθελα να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη που ανοίγω νέο thread στο forum για ένα θέμα που προφανώς έχει αναλυθεί πολλάκις. Ονομάζομαι Ηλίας και είμαι 33 ετών και σας γράφω από τη Λάρισα. Είμαι δημόσιος υπάλληλος, παντρεμένος, και έχω ένα αγοράκι 2 μηνών. Τις τελευταίες μέρες αρχίσαμε να συζητάμε σοβαρά με τη γυναίκα μου το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε μόνιμα στην Αυστραλία για ένα καλύτερο μέλλον για μας και για το παιδί μας, γιατί η κατάσταση στην Ελλάδα οδεύει απ' το κακό στο χειρότερο. Άρχισα λοιπόν να κάνω έρευνα στο internet σχετικά με τις διαδικασίες που απαιτούνται για εργασία στην Αυστραλία,για έκδοση visa και τα σχετικά, ομολόγω όμως ότι είναι τόση πολλή η πληροφορία που δεν ξέρω απο πού να αρχίσω. Ζητώ λοιπόν τη βοήθεια σας!........................................... ...............................................

Καλησπέρα,isospin
καταρχάς μιάς και δεν υπάρχει υπηκοότητα ( μιάς και οι συγγενείς που έχεις μόνο για φιλοξενεία μπορούν να βοηθήσουν)
κάνε το παρακάτω τέστ να δείς ποιά Visa σου δίνει την είσοδο εκεί

Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/)

εδω οι λίστες sol http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/sol-schedule1-2.pdf
το ielts ναι χρειάζετε ,ξεσκόνισε το forum υπάρχουν άπειρες πληροφορίες
καλή επιτυχία !!!!!

υγ. καλώς ήρθες στο πατριωτάκι !!!!!

:yes::yes:

Isospin
28.10.2012, 17:19
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και καλώς σας βρήκα! Αν κατάλαβα καλά απ αυτα που διάβασα για την SOL, αν η ειδικότητα σου δεν βρίσκεται στο schedule 1 (τα οποία είναι τα επαγγέλματα που έχουν άμεσα ανάγκη) αλλά στο schedule 2 στην Consolidated list τότε γίνεται μόνο με πρόσκληση απο εργοδότη και χρειάζεται και assessment από τον αντίστοιχο φορέα?

pan_k7
28.10.2012, 22:29
Isospin,
καταρχήν να σου ζήσει το μωρό. Να είναι γερό, δυνατό και τυχερό. Ο δικός μου είναι 6 μηνών, οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα από θέμα ψυχολογίας, άγχους και αναζήτησης καλύτερου μέλλοντος.

.............................

Όσον αφορά την πόλη, αυτό εξαρτάται πολύ από το τί ψάχνετε και τί στύλ ζωής σας ταιριάζει, ακόμα και τί κλίμα σας ταιριάζει. Η Μελβούρνη π.χ είναι εξαιρετική πόλη με ζωντάνια και κουλτούρα, αλλά με πολύ κακό και άστατο καιρό. Η Αδελαίδα έχει μεσογειακό κλίμα, έχει ξηρά καλοκαίρια και κρυους χειμώνες, είναι φθηνή, μαζεμένη αλλά με λιγότερες ευκαιρίες απασχόλησης. ΤΟ Μπρίσμπειν έχει subtropical climate, καυτά καλοκαίρια, ζεστούς χειμώνες με υγρασία με μεγάλη οικονομική ανάπτυξη. Το Πέρθ είναι όμορφο, πεντακάθαρο, με ζεστό κλίμα, αλλά είναι αρκετά απομονωμένο. Διαλέγετε και παίρνετε!

......................

Ξέχασες να αναφέρεις το Σίδνεϋ, το οποίο έχει πολύ καλύτερο καιρό από τη Μελβούρνη! :smile_:

Spiros32
29.10.2012, 13:25
Φιλε μου Isospin από όσο εχω ψαξει για τη γυναικα σου τη δικηγορο (ειμαι δικηγορος στην Ελλαδα κι εχω Αυστραλιανη υπηκοοτητα και ψαχνομαι κι εγω να φυγω) δε ξερω πως θα μπορεσει να δουλεψει σα δικηγορος εκει λογω διαφορετικου συστηματος. Ειναι απο τα επαγγαλματα που σε ψιλοδεσμευουν απο χωρα σε χωρα.

pan_k7
29.10.2012, 15:35
Φιλε μου Isospin από όσο εχω ψαξει για τη γυναικα σου τη δικηγορο (ειμαι δικηγορος στην Ελλαδα κι εχω Αυστραλιανη υπηκοοτητα και ψαχνομαι κι εγω να φυγω) δε ξερω πως θα μπορεσει να δουλεψει σα δικηγορος εκει λογω διαφορετικου συστηματος. Ειναι απο τα επαγγαλματα που σε ψιλοδεσμευουν απο χωρα σε χωρα.

Θεωρώ όμως ότι με ένα master in law εκεί να διευκολύνει το θέμα. Πρέπει να υπάρξει και επικοινωνία με τον αντίστοιχο φορέα εκεί λόγω διαφορετικού νομικού πλαισίου.

Spiros32
29.10.2012, 17:22
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα το διαφορετικο νομικο πλαισιο.Το 2005 που ειχα παει Μελβουρνη (μετα τις σπουδες στη Νομικη στην Αθηνα) μου ειπαν οτι πρεπει να παω απο την αρχη στο πανεπιστημιο εκει για να παρω πτυχιο νομικης (αυτα μου ειπαν και στο Monash και στο Melbourne University που απευθύνθηκα).Δεν αναγνωριζεται το ελληνικο ωστε να δικηγορισεις εκει.

pan_k7
29.10.2012, 19:24
Αυτο ακριβως ειναι το προβλημα το διαφορετικο νομικο πλαισιο.Το 2005 που ειχα παει Μελβουρνη (μετα τις σπουδες στη Νομικη στην Αθηνα) μου ειπαν οτι πρεπει να παω απο την αρχη στο πανεπιστημιο εκει για να παρω πτυχιο νομικης (αυτα μου ειπαν και στο Monash και στο Melbourne University που απευθύνθηκα).Δεν αναγνωριζεται το ελληνικο ωστε να δικηγορισεις εκει.

Δηλαδή αν δώσεις κάποιες εξετάσεις στον αντίστοιχο δικηγορικό σύλλογο εκεί δεν πιάνονται; Έχεις ρωτήσει τον αντίστοιχο φορέα; Αν η μόνη λύση είναι πάλι από την αρχή τότε έχει πολλή δουλειά το πράγμα! Το καλό βέβαια είναι ότι οι δικηγόροι εκεί πληρώνονται αδρά για τις υπηρεσίες τους..

FarfyFfs
29.10.2012, 19:42
Δηλαδή αν δώσεις κάποιες εξετάσεις στον αντίστοιχο δικηγορικό σύλλογο εκεί δεν πιάνονται; Έχεις ρωτήσει τον αντίστοιχο φορέα; Αν η μόνη λύση είναι πάλι από την αρχή τότε έχει πολλή δουλειά το πράγμα! Το καλό βέβαια είναι ότι οι δικηγόροι εκεί πληρώνονται αδρά για τις υπηρεσίες τους..

150 $ για ενα ραντεβου μεσω skype :P

Spiros32
30.10.2012, 12:28
Αυτες ειναι αμοιβες.Κι εμεις εδω παιρνουμε 100 ευρω για ενα εξωδικο που θελουμε δυο-τρεις ωρες να το γραψουμε κι εχουμε και τη γκρινια του πελατη.Η αληθεια ειναι πως δε γνωριζω περι εξετασεων σε αντιστοιχο δικηγορικο συλλογο εκει, αλλα μου φαινεται καπως δυσκολο

FarfyFfs
30.10.2012, 12:42
Αυτες ειναι αμοιβες.Κι εμεις εδω παιρνουμε 100 ευρω για ενα εξωδικο που θελουμε δυο-τρεις ωρες να το γραψουμε κι εχουμε και τη γκρινια του πελατη.Η αληθεια ειναι πως δε γνωριζω περι εξετασεων σε αντιστοιχο δικηγορικο συλλογο εκει, αλλα μου φαινεται καπως δυσκολο

Μην το βλεπεις ετσι, λες θες 100 ευρω για 2-3 ωρες να γραψεις ενα εξωδικο, δεν ξερω ποσα απο αυτα ειναι καθαρα και σου μενουν, αλλα σκεψου οτι υπαρχουν ανθρωποι που κανουν πιο σκληρη εργασια και αμοιβονται πολυ λιγοτερο και τα 100 ευρω τα βγαζουν σε 5 μερες 8ωρης εργασιας.

pan_k7
30.10.2012, 17:32

Ναι φαίνεται δύσκολο αλλά αν δεν ρωτήσεις ρε φίλε δεν πρόκειται να μάθεις! Μάθε κατ' αρχάς ποιος είναι ο αντίστοιχος δικηγορικός σύλλογος εκεί και μετά στείλε τους ενα ωραίο email ότι είσαι Αυστραλός υπήκοος με Ελληνικό πτυχίο και ότι θέλεις να εγκατασταθεις μόνιμα εκεί. Ρώτα τους ποιος είναι ο τρόπος ώστε να αποκτήσεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Δεν μπορεί να θέλει μόνο Αυστραλέζικο πτυχίο, ίσως θέλει εξετάσεις στο τοπικό δίκαιο. Ενδεχομένως με ένα master να είσαι ΟΚ.

Spiros32
30.10.2012, 17:35
Αν και το θεμα μας ειναι η μεταναστευση στην Αυστραλια για οσους εχουν πτυχιο νομικης καλο ειναι νομιζω να μην πηγαινουμε αλλου τη συζητηση.Προς θεου δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα (η αμοιβη στο παραδειγμα μου) σε σχεση με την καταντια που μας εχουν οδηγησει, αλλα το εθεσα ως μετρο συγκρισης με αυτα που εγραψε ο φιλος για αμοιβη στην Αυστραλια δικηγορου για ραντεβου (!!!!) μεσω skype.

pan_k7
30.10.2012, 19:49
Αν και το θεμα μας ειναι η μεταναστευση στην Αυστραλια για οσους εχουν πτυχιο νομικης καλο ειναι νομιζω να μην πηγαινουμε αλλου τη συζητηση.Προς θεου δεν ειπα οτι δεν ειναι καλα (η αμοιβη στο παραδειγμα μου) σε σχεση με την καταντια που μας εχουν οδηγησει, αλλα το εθεσα ως μετρο συγκρισης με αυτα που εγραψε ο φιλος για αμοιβη στην Αυστραλια δικηγορου για ραντεβου (!!!!) μεσω skype.

Προφανώς χρεώνουν με την ώρα όπως γίνεται συνήθως στο εξωτερικό...

costaspap
30.10.2012, 23:57
Δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα ή να το προσθέσω σε κάποιο ήδη υπάρχων & αν είναι λάθος ζητώ από τους διαχειριστές να με διορθώσουν.
Στο δια ταύτα:
Κατεβαίνει κάποιος με φοιτητική και βρίσκει part time job (οτιδήποτε).
Εχει το δικαίωμα να κάνει "έναρξη επιτηδεύματος" στην εφορία (έτσι λέγεται εδώ) το οποίο θα μπορούσε να λειτουργήσει παράλληλα με την part time job προς αύξηση του εισοδήματός του.
Σημειώστε ότι εδώ για το επιτήδευμα δεν απαιτείται πιστοποίηση (όπως τις περισσότερες φορές αλλώστε - όχι παίζουμε :lol:) όπως επίσης μπορεί και να υλοποιηθεί χωρίς κατάστημα μιας & μπορεί να καταχωρηθεί ως "παροχή υπηρεσιών".
Είναι νόμιμο ?
Είναι εφικτό ?
Εχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά κάνετε φοβερή δουλειά.

Agoriani
31.10.2012, 02:17
Δεν ξέρω αν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα ή να το προσθέσω σε κάποιο ήδη υπάρχων & αν είναι λάθος ζητώ από τους διαχειριστές να με διορθώσουν.
Στο δια ταύτα:
Κατεβαίνει κάποιος με φοιτητική και βρίσκει part time job (οτιδήποτε).
Εχει το δικαίωμα να κάνει "έναρξη επιτηδεύματος" στην εφορία (έτσι λέγεται εδώ) το οποίο θα μπορούσε να λειτουργήσει παράλληλα με την part time job προς αύξηση του εισοδήματός του.
Σημειώστε ότι εδώ για το επιτήδευμα δεν απαιτείται πιστοποίηση (όπως τις περισσότερες φορές αλλώστε - όχι παίζουμε :lol:) όπως επίσης μπορεί και να υλοποιηθεί χωρίς κατάστημα μιας & μπορεί να καταχωρηθεί ως "παροχή υπηρεσιών".
Είναι νόμιμο ?
Είναι εφικτό ?
Εχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά κάνετε φοβερή δουλειά.

Για κοίτα στο site της εφορίας (http://www.ato.gov.au/businesses/pathway.aspx?sid=42&pc=001/003/021/001/004&mfp=001/003&mnu=43096#001_003_021_001_004) και διάβασε σχετικά με το ABN number. Αν βρείς τρόπο να πάρεις τέτοιο νούμερο, τότε μπορείς να κάνεις είτε εταιρία, είτε ατομική επιχείρηση. Νομίζω οτι δεν γίνεται αλλά αν δεν διαβάσεις δεν ξέρεις και δεν εχω διαβάσει ολες τις λεπτομέρειες.

costaspap
31.10.2012, 19:45
θα πεσει μελετη ευχαριστω πολυ

effie
02.11.2012, 11:03
Παιδιά γειά σας, μια ερώτηση κι εγώ όπως όλοι, μήπως ξέρει κάποιος που πρέπει να στείλω για να αναγνώριση την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για τους λογιστές αφού βέβαια έχω πάρει σφραγίδα της Χάγης και μετά μετάφραση αν δεν κάνω λάθος? Ευχαριστώ πολύ

australian
03.11.2012, 04:31
Παιδιά γειά σας, μια ερώτηση κι εγώ όπως όλοι, μήπως ξέρει κάποιος που πρέπει να στείλω για να αναγνώριση την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για τους λογιστές αφού βέβαια έχω πάρει σφραγίδα της Χάγης και μετά μετάφραση αν δεν κάνω λάθος? Ευχαριστώ πολύ
check this http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BD-poltergeist-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-7-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-2287/

effie
07.11.2012, 00:34
αφού λοιπόν είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσω τα χαρτιά μου ως λογίστρια ποιος άλλος δρόμος υπάρχει? να πάω με φοιτητική πάνω στα λογιστικά στα 40 γίνεται? Αν βρω συγγενή που να γίνει σπόνσορας εργοδότης αν δεν είναι στην SOL το επάγγελμα που με θέλει μπορώ να πάρω visa ή και να θέλει αυτός να με σπονσοράρει αν δεν είναι στην SOL δεν γίνεται τίποτα? Διάβαζω εδώ και τόσους μήνες και είμαι έτοιμη να δώσω για IELTS σε 2 μήνες αλλά μάλλον δεν θα κάνω τίποτα στο τέλος μου φαίνεται. Έχω απελπηστεί γιατί όλη η οικογένειά μου έχει στηρίξει τις ελπίδες της απάνω μου επειδή είμαι η μόνη στην οικογένεια που έχω πτυχίο λογιστικών... Να συνεχίσω βρε παιδιά την προσπάθεια και με ποιο τρόπο???? Έχω απελπιστεί.....

jimathens
07.11.2012, 09:37
αφού λοιπόν είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσω τα χαρτιά μου ως λογίστρια ποιος άλλος δρόμος υπάρχει?
Έχω απελπιστεί.....

Καλημέρα effie..._bye:
1. Αν έχεις τα ένσημα από όπου έχεις δουλέψει πρέπει να πας στο ασφαλιστικό ταμείο που ανήκεις κ να σου δώσουν βεβαίωση αναλυτική όλων των ημερομισθίων που έχεις.
2. Στην συνέχεια θα πας κ στους εργοδότες να σου δώσουν κ αυτοί με την σειρά τους από μία βεβαίωση εργασίας ότι σε απασχολούσαν στην επιχείρησή τους από τότε μέχρι τότε κ σαν τι (βοηθός λογιστή ή λογίστρια).
3. Αν έχεις γραφτεί στο σωματείο των λογιστών θα πάρεις κ από εκεί βεβαίωση ότι είσαι μέλος κ από πότε... εάν δεν έχεις γραφτεί μπορείς να πας κ τώρα απλά θα πληρώσεις την εγγραφή κ την συνδρομή για το 2012.
4. Κ αν μπορέσεις να πάρεις από τους εργοδότες σου κ μία βεβαίωση καλού χαρακτήρα κ συνεργασίας μαζί τους όσο καιρό δούλευες σε αυτούς θα ήταν καλό. (προσωπική μου άποψη, αυτό έχω κάνει εγώ κ ας μη μου χρειαστεί).
Ελπίζω να βοήθησα..._antio: καλή τύχη...:bravo_: κ :kouragio:

pan_k7
07.11.2012, 12:52
αφού λοιπόν είναι τόσο δύσκολο να αναγνωρίσω τα χαρτιά μου ως λογίστρια ποιος άλλος δρόμος υπάρχει? να πάω με φοιτητική πάνω στα λογιστικά στα 40 γίνεται? Αν βρω συγγενή που να γίνει σπόνσορας εργοδότης αν δεν είναι στην SOL το επάγγελμα που με θέλει μπορώ να πάρω visa ή και να θέλει αυτός να με σπονσοράρει αν δεν είναι στην SOL δεν γίνεται τίποτα? Διάβαζω εδώ και τόσους μήνες και είμαι έτοιμη να δώσω για IELTS σε 2 μήνες αλλά μάλλον δεν θα κάνω τίποτα στο τέλος μου φαίνεται. Έχω απελπηστεί γιατί όλη η οικογένειά μου έχει στηρίξει τις ελπίδες της απάνω μου επειδή είμαι η μόνη στην οικογένεια που έχω πτυχίο λογιστικών... Να συνεχίσω βρε παιδιά την προσπάθεια και με ποιο τρόπο???? Έχω απελπιστεί.....

Εφόσον είσαι λογίστρια θεωρώ απίθανο το γεγονός το επάγγελμα σου να μην είναι στη λίστα του SOL! Το έχεις ψάξει; Επίσης θα μπορούσες να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου μέσω του αντίστοιχου φορέα λογιστών στην Αυστραλία. Η μετανάστευση στην Αυστραλία με permanent visa παίρνει αρκετό χρόνο και χρήμα. Το ερώτημα είναι αντέχεις οικονομικά να περιμένεις;

effie
07.11.2012, 20:44
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα όπως είναι ότι ενώ αυτά τα έχω υπόψη μου και θα τα φροντίσω απλά αναρωτιέμαι τι να τα κάνω όλα αυτά εφόσον αυτοί δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο μας και όπως λέει ο άλλος συνάδελφος ενώ είναι από ΑΣΣΟΕ και ορκωτός λογιστής ( που εγώ δεν είμαι ορκωτή ) τον έβαλαν πάλι να σπουδάσει για 2 χρόνια και να δώσει πάλι εξετάσεις. Επίσης δεν έχω διαβάσει ακόμα αν δεχόνται στην ηλικία που είμαι ( 40 ) να βγάλω έστω φοιτητική βίζα για αυτά τα 2 χρόνια και να κάτσω στα θρανία πάλι που αυτό σημαίνει ότι για 2 χρόνια με την φοιτητική εάν μου την βγάζουν θα πρέπει να αποχωρηστώ τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου εκτός από το μικρό μικρό που είναι ανήλικο. Τους άλλους δεν μπορώ να τους βάλω στην χώρα με φοιτητική βίζα. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλο να κάνω εφόσον δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο μου??? Πρέπει ντε και καλά να φοιτήσω εκεί για 2 χρόνια? Και με δέχονται σαν φοιτήτρια που είμαι 40? Και αυτό πρέπει να το ψάξω..., αμαρτία δεν είναι πάλι στα θρανία στα 40? Έκατσα για το IELTS να κάτσω πάλι και για τα λογιστικά? Ευχαριστώ πολύ.

pan_k7
08.11.2012, 02:16
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το θέμα όπως είναι ότι ενώ αυτά τα έχω υπόψη μου και θα τα φροντίσω απλά αναρωτιέμαι τι να τα κάνω όλα αυτά εφόσον αυτοί δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο μας και όπως λέει ο άλλος συνάδελφος ενώ είναι από ΑΣΣΟΕ και ορκωτός λογιστής ( που εγώ δεν είμαι ορκωτή ) τον έβαλαν πάλι να σπουδάσει για 2 χρόνια και να δώσει πάλι εξετάσεις. Επίσης δεν έχω διαβάσει ακόμα αν δεχόνται στην ηλικία που είμαι ( 40 ) να βγάλω έστω φοιτητική βίζα για αυτά τα 2 χρόνια και να κάτσω στα θρανία πάλι που αυτό σημαίνει ότι για 2 χρόνια με την φοιτητική εάν μου την βγάζουν θα πρέπει να αποχωρηστώ τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου εκτός από το μικρό μικρό που είναι ανήλικο. Τους άλλους δεν μπορώ να τους βάλω στην χώρα με φοιτητική βίζα. Απλά αναρωτιέμαι τι άλλο να κάνω εφόσον δεν αναγνωρίζουν το πτυχίο μου??? Πρέπει ντε και καλά να φοιτήσω εκεί για 2 χρόνια? Και με δέχονται σαν φοιτήτρια που είμαι 40? Και αυτό πρέπει να το ψάξω..., αμαρτία δεν είναι πάλι στα θρανία στα 40? Έκατσα για το IELTS να κάτσω πάλι και για τα λογιστικά? Ευχαριστώ πολύ.

Δε νομίζω να μην αναγνωρίζουν το πτυχίο σου, απλά υπάρχουν διαφορές στα λογιστικά πρότυπα των 2 χωρών (βλ. ΚΒΣ και Greek GAAP vs Australian GAAP αλλά και IFRS). Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τον αντίστοιχο φορέα λογιστών εκεί για να ξεκαθαρίσεις τα πράγματα. Διάβασε τέλος την ανταπόκριση του poltergeist, ο οποίος ασχολείται και αυτός με λογιστικά. Good luck σε ότι και αν κάνεις!

effie
08.11.2012, 12:55
pan_k7, το επάγγελμα μου είναι στην SOL και το έχω δει, αλλά ο άλλος ο συνάδελφος λέει ότι ενώ είχε πτυχίο από ΑΣΣΟΕ ήθελαν να σπουδάσει πάλι για 2 χρόνια και να δώσει 6 μαθήματα. Και σίγουρα δεν αντέχω να περιμένω αλλά έχεις κάποια άλλη πρόταση να κάνεις? Έχω κάνει ερώτηση για το που μπορώ να στείλω το πτυχίο και την άδεια ασκήσεως επαγγέλαματος για αναγνώριση και δεν έχω πάρει απάντηση νομίζω ή αν έχω πάρει δεν την έχω καταλάβει ίσως. Ιδού η απορία τι άλλο να κάνω πέρα από το να αναγνωρίσω το πτυχίο μου και να βγάλω permanent visa? Βοηθήστε βρε παιδιά, έχετε καμιά καλύτερη πρόταση? επίσης την ανταπόκριση του poltergeist που μπορώ να την βρω ακριβώς?

Constantin
08.11.2012, 13:14
Προς effie:

νομίζω ότι δύσκολα θα σου αναγνωρίσουν το πτυχίο, γιατί ζητούν να σε πιστοποιήσουν σε 12 "core knowledge areas" τα οποία αμφιβάλλω αν τα πληρείς. Δες εδώ:

https://www.cpaaustralia.com.au/cps/rde/xchg/cpa-site/hs.xsl/become-how-migration-requirements-criteria.html

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά και αν το σηκώνει η τσέπη σου, κάνε ένα μεταπτυχιακό στην Αυστραλία στα λογιστικά και ταυτόχρονα θα δουλεύεις παρτ τάιμ (τα μαθήματα είναι μόνο 3 μέρες τη βδομάδα, 16-20 ώρες ανά εβδομάδα). Είναι η πιο γρήγορη και σίγουρη λύση για να πας Αυστραλία, κατά τη γνώμη μου.

pan_k7
08.11.2012, 19:40
pan_k7, το επάγγελμα μου είναι στην SOL και το έχω δει, αλλά ο άλλος ο συνάδελφος λέει ότι ενώ είχε πτυχίο από ΑΣΣΟΕ ήθελαν να σπουδάσει πάλι για 2 χρόνια και να δώσει 6 μαθήματα. Και σίγουρα δεν αντέχω να περιμένω αλλά έχεις κάποια άλλη πρόταση να κάνεις? Έχω κάνει ερώτηση για το που μπορώ να στείλω το πτυχίο και την άδεια ασκήσεως επαγγέλαματος για αναγνώριση και δεν έχω πάρει απάντηση νομίζω ή αν έχω πάρει δεν την έχω καταλάβει ίσως. Ιδού η απορία τι άλλο να κάνω πέρα από το να αναγνωρίσω το πτυχίο μου και να βγάλω permanent visa? Βοηθήστε βρε παιδιά, έχετε καμιά καλύτερη πρόταση? επίσης την ανταπόκριση του poltergeist που μπορώ να την βρω ακριβώς?

Νομίζω το master που λέει ο φίλος είναι καλή ιδέα, αλλά το ερώτημα είναι αν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά... Δυστυχώς η μετανάστευση στην Αυστραλία δεν είναι τόσο απλή όταν δεν είσαι υπήκοος. Νομίζω ότι σε οποιαδήποτε χώρα και αν πας χρειάζεται να δώσεις εξετάσεις. Είσαι δύσκολη περίπτωση, τι να πω!

http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CE%BD-poltergeist-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%AF%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-7-%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1-2287/

australian
09.11.2012, 04:18
Greeks Abroad (http://www.hri.org/MFA/abroadgr/society/nat_aus.htm)

ZAKARI
09.11.2012, 08:51
^^last update = Thu, 23 Nov 1995

panultimate
09.11.2012, 11:03
Προς effie:

νομίζω ότι δύσκολα θα σου αναγνωρίσουν το πτυχίο, γιατί ζητούν να σε πιστοποιήσουν σε 12 "core knowledge areas" τα οποία αμφιβάλλω αν τα πληρείς. Δες εδώ:

https://www.cpaaustralia.com.au/cps/rde/xchg/cpa-site/hs.xsl/become-how-migration-requirements-criteria.html

Αν το σκέφτεσαι σοβαρά και αν το σηκώνει η τσέπη σου, κάνε ένα μεταπτυχιακό στην Αυστραλία στα λογιστικά και ταυτόχρονα θα δουλεύεις παρτ τάιμ (τα μαθήματα είναι μόνο 3 μέρες τη βδομάδα, 16-20 ώρες ανά εβδομάδα). Είναι η πιο γρήγορη και σίγουρη λύση για να πας Αυστραλία, κατά τη γνώμη μου.

Παιδιά για να γίνεις CPA στην Αυστραλία θέλεις ΟΥΜΠΑΛΑ όχι αστεία.

FarfyFfs
10.11.2012, 12:59
Καλησπέρα ^^, παιδια να ρωτησω κατι εαν καποιος γνωριζει να μας πει. Ποια ειναι η χρονικη ισχυς των εγγραφων απο την στιγμη εκδοσης τους και μεταφρασης τους απο το Υπεξ? Και οταν λεω εγγραφα εννοω τα κλασικα που μεταφραζουμε ολοι, πιστοποιητικα γεννησης οικ. καταστασης , ληξιαρχικες πραξεις κλτκτλτ

Aussie
10.11.2012, 13:06
Καλησπέρα ^^, παιδια να ρωτησω κατι εαν καποιος γνωριζει να μας πει. Ποια ειναι η χρονικη ισχυς των εγγραφων απο την στιγμη εκδοσης τους και μεταφρασης τους απο το Υπεξ? Και οταν λεω εγγραφα εννοω τα κλασικα που μεταφραζουμε ολοι, πιστοποιητικα γεννησης οικ. καταστασης , ληξιαρχικες πραξεις κλτκτλτ

καλημέρα
επειδή την έχω πατήσει με ποιστοποιητικό γέννησης
εμάς εντώ στο Ελλάντα λήγουν περίπου στο 6μηνο ,μετά την εκδοσή τους (λες και μετά δεν είναι τα ίδια στοιχεία )
αλλά μεταφρασμένα απο το υπέξ δέν ξέρω ......

FarfyFfs
10.11.2012, 13:15
καλημέρα
επειδή την έχω πατήσει με ποιστοποιητικό γέννησης
εμάς εντώ στο Ελλάντα λήγουν περίπου στο 6μηνο ,μετά την εκδοσή τους (λες και μετά δεν είναι τα ίδια στοιχεία )
αλλά μεταφρασμένα απο το υπέξ δέν ξέρω ......

Ναι ρε συ τι κουλο ειναι αυτο? Αν κ οκ η δικια μ αλλαξε λογω του οτι τωρα που παντρευτηκα φαινεται κ το ονομα συζηγου, οποτε πρεπει να ζητησω καινουρια ετσι κ αλλιως. αλλα εχω μερικα χαρτια απο τον αυγουστο και το σεπτεμβριο κ εμεις θα φυγουμε γεναρη. Μετα τι γινεται? καθε 6 μηνες πρεπει να πληρωνω για να εχω τα ιδια τα χαρτια απλα με διαφορετικη ημερομηνια?

ZOI2012
17.11.2012, 18:08
καλησπερα.

καινουργιος και εγω. συγχαρητηρια για την δουλεια που γινεται απο ολους.

θα ηθελα να ρωτησω κατι και αν μπορει καποιος να βοηθησει. προσφατα πηγε καποιος φιλος αυστραλια, για δουλεια. του κανανε προσκληση οι συγγενεις του και πηγε με τουριστικη βιζα. για να μην τα πολυλογω μου ειπε οτι οι συγγενεις του δεν μπορουν να τον προσλαβουν στην δικη τους δουλεια γιατι πρεπει να το βαλουν πρωτα αγγελια στην εφημεριδα και αν δεν παει καποιος αυστραλος για αυτην την δουλεια σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα τοτε μπορει να προσλαβει αυτον. ισχυει?

Aussie
17.11.2012, 20:03
καλησπερα.

καινουργιος και εγω. συγχαρητηρια για την δουλεια που γινεται απο ολους.

θα ηθελα να ρωτησω κατι και αν μπορει καποιος να βοηθησει. προσφατα πηγε καποιος φιλος αυστραλια, για δουλεια. του κανανε προσκληση οι συγγενεις του και πηγε με τουριστικη βιζα. για να μην τα πολυλογω μου ειπε οτι οι συγγενεις του δεν μπορουν να τον προσλαβουν στην δικη τους δουλεια γιατι πρεπει να το βαλουν πρωτα αγγελια στην εφημεριδα και αν δεν παει καποιος αυστραλος για αυτην την δουλεια σε ενα ευλογο χρονικο διαστημα τοτε μπορει να προσλαβει αυτον. ισχυει?

καλησπέρα
καταρχήν η τουριστική εχει περιθώρειο χρόνου 3 μήνες και δουλειά με τουριστίκη ΔΕΝ!!!!!
αμα τον πιάσουν πίσω και με την όποια ποινή.
Τώρα ούτε και η πρόσκληση πλέον παίζει παρά μόνο το sponsiring που και πάλι απαιτεί πολλές
προυποθέσεις.
Τώρα τι σου είπε για προσκλήση με τουριστική αυτά δεν συνδιάζονται τα δυο.
Πιθανόν οι δικοί του να άλλαξαν γνώμη και ή δεν μπορούν ή δεν θέλουν.

charm_quark
18.11.2012, 00:11
Ο σύζυγος, ετοιμάζεται. Σε 3 μήνες το πολύ θα είναι κάτω για να βρει δουλειά. Εχει έτοιμο το αυστραλέζικο διαβατήριο του, τι άλλο χρειάζεται να έχει μαζί του; Εννοώ, να μεταφράσει πτυχία/μεταπτυχαικά/χαρτιά απόδειξης προυπηρεσίας κτλ; Υπάρχει λόγος ή μπορεί να γίνει και εκεί; Χρειάζεται κάτι να καταθέσει για να πάρει το επίδομα; Αληθεύει πως όταν γράφεσαι στο medicare πως μπορούν να σε ειδοποιούν για διάφορες δουλείες αυτοί;

Θα σας ζαλίσω τέλος λίγο ακόμα με το να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.Τι γίνεται με τους εκπαιδευτικούς στα ελληνικά σχολεία; Είναι διορσμένοι και σε απόσπαση (ή όπως αλλιως το λένε) ή μπορεί κάποιος με τα ανάλογα προσόντα να αιτηθεί για δουλειά σε ελληνικό σχολείο; πχ, όταν με το καλό βγάλω την partner visa έχω τη δυνατότητα να αναγνωρίσω προυπηρεσία (σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα) και να δουλεψω ως καθηγήτρια εκεί;

Ας αφήσουμε λίγο τα ελληνικά σχολεία και ας πάμε στα αυστραλέζικα. Μπορούμε να δουλέψουμε ως καθηγητές σε ξενογλωσσο σχολείο; Καταννοώ ότι επειδή δεν είναι μητρική μου τα αγγλικά πως θα έχω πρόβλημα (επίσης δεν έχω το IELTS) αλλα ο σύζυγος που είναι υπήκοος με ελληνικό πτυχίο; Μπορεί; Χρειάζεται κάποια άλλη πιστοποίηση πέρα απο την αναγνώριση των πτυχίων;

jimathens
18.11.2012, 00:40
Ο σύζυγος, ετοιμάζεται. Σε 3 μήνες το πολύ θα είναι κάτω για να βρει δουλειά. Εχει έτοιμο το αυστραλέζικο διαβατήριο του, τι άλλο χρειάζεται να έχει μαζί του; Εννοώ, να μεταφράσει πτυχία/μεταπτυχαικά/χαρτιά απόδειξης προυπηρεσίας κτλ; Υπάρχει λόγος ή μπορεί να γίνει και εκεί; Χρειάζεται κάτι να καταθέσει για να πάρει το επίδομα;
Θα σας ζαλίσω τέλος λίγο ακόμα με το να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα........

Καλησπέρα charm_quark
Δεν μας ζαλίζεις καθόλου γιατί πρέπει να διαβάσεις εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CE%B4%CF%89-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-moderators-2108/

εδώ:http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CE%B6%CE%BF%C F%85%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%B9%CE%AC-faq-2168/

εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-2005/

εδώ: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%8D%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-2238/

υ.γ. Όσα πιο πολλά χαρτιά έχει μαζί του τόσο πιο καλά είναι...!!!
Εύχομαι να σας πάνε όλα καλά...!!!:yes:_friends::victory::kouragio:

Constantin
18.11.2012, 13:38
Ας αφήσουμε λίγο τα ελληνικά σχολεία και ας πάμε στα αυστραλέζικα. Μπορούμε να δουλέψουμε ως καθηγητές σε ξενογλωσσο σχολείο; Καταννοώ ότι επειδή δεν είναι μητρική μου τα αγγλικά πως θα έχω πρόβλημα (επίσης δεν έχω το IELTS) αλλα ο σύζυγος που είναι υπήκοος με ελληνικό πτυχίο; Μπορεί; Χρειάζεται κάποια άλλη πιστοποίηση πέρα απο την αναγνώριση των πτυχίων;

Δεν μπορείς να δουλέψεις απλά και μόνο με το ελληνικό πτυχίο, εκτός κι αν έχεις κάνει σπουδές ή μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, που να περιλαμβάνει 45 μέρες διδασκαλία υπό επίβλεψη. Θες επίσης IELTS με 7 στο reading/writing και 8 στο speaking/listening.

Δες αναλυτικά εδώ:

Assessment for Migration | Australian Institute for Teaching and School Leadership (http://www.aitsl.edu.au/assessment-for-migration/assessment-for-migration.html)

ntounias
18.11.2012, 22:11
ειμαι στη csol list,εχω θεμα???το πτυχιο μου,τεφαα(τμημα επιστημης φυσικης αγωγης και αθλητισμου),αναγνωριζεται εκει???εχω επισης αδεια ακησεως προπονητη ποδοσφαιρου uefa a,αυτο αναγνωριζεται??Η επαγγελμ. εμπειρια σαν sales rep.of orthopaedic products,ισχυει??μπορω να δηλωσω 2-3 επαγγελματα??η μονο1??πως θα βρω τα επαγγελματα που ζηταει καθε πολιτεια,για να δω που μπορω να δουλεψω??σορυ αλλα....αισθανομαι πολυ..ασχετος,μαλλον θα πρεπει να κατσει καποιος διπλα μου στον υπολογιστη και να παμε ..βημα βημα....

leyteris77
19.11.2012, 01:11
ειμαι στη csol list,εχω θεμα???το πτυχιο μου,τεφαα(τμημα επιστημης φυσικης αγωγης και αθλητισμου),αναγνωριζεται εκει???εχω επισης αδεια ακησεως προπονητη ποδοσφαιρου uefa a,αυτο αναγνωριζεται??Η επαγγελμ. εμπειρια σαν sales rep.of orthopaedic products,ισχυει??μπορω να δηλωσω 2-3 επαγγελματα??η μονο1??πως θα βρω τα επαγγελματα που ζηταει καθε πολιτεια,για να δω που μπορω να δουλεψω??σορυ αλλα....αισθανομαι πολυ..ασχετος,μαλλον θα πρεπει να κατσει καποιος διπλα μου στον υπολογιστη και να παμε ..βημα βημα....

Το αν το επάγγελμα σου είναι στην SOL δες το στο παρακάτω link. Ένα μόνο επάγγελμα μπορείς να δηλώσεις και είναι αυτό για το οποίο θα ετοιμάσεις χαρτιά για να αποδείξεις οτι το εξασκείς ή το εξασκούσες για το απαιτούμενο διάστημα. Όπότε δεν θα μπορούσε να είναι παραπάνω αφού κάθε κατηγορία επαγγελμάτων έχει και διαφορετικό φορέα που κάνει αυτή τη δουλειά. Αυτή η λίστα είναι γενική για όλη την Αυστραλία. Υπάρχει και ένα υποσύνολο αυτής που ορίζει η κάθε πολιτεία οτι θέλει σε προτεραιότητα. Αυτό γίνεται μέσω State or territory sponsorship. Αν δεν είσαι στη γενική λίστα, προφανώς δεν είσαι και στις άλλες. Καλή επιτυχία!

http://www.immi.gov.au/skilled/_pdf/updated-sol.pdf

ZOI2012
19.11.2012, 10:08
Σκεφτομαστε δειλα-δειλα και εμεις με τη γυναικα μου και την κορη μας(πεντε μηνων) το ενδεχομενο της μεταναστευσης. θα μπορουσατε να μασ βοηθησετε πωσ να αρχισουμε.

panultimate
19.11.2012, 11:05
πρέπει να βοηθήσετε εσείς πρώτα τους εαυτούς σας αναφέροντας τί σχέση έχετε με την Αυστραλία (αν έχετε κάποια), τί επάγγελματα ασκείτε, τί ηλικίες έχετε, ποιά γνώση αγγλικών κλπ κλπ. Το φόρουμ είναι γεμάτο με πληροφορίες, θησαυρός κανονικός.

ZOI2012
19.11.2012, 12:12
Εχουμε πρωτα ξαδερφια εγω ελευθερος επαγγελματιας και η γυναικα μου φυσικοθεραπευτρια. 30 χρονων ειμαστε και οι δυο. απο αγγλικα εγω καθολου η γυναικα μου λιγα.

panultimate
19.11.2012, 12:45
Τα πρώτα ξαδερφια δεν θα χρησιμεύσουν ( για βίζα). Σε κάθε περίπτωση βίζας θα χρειαστείτε εξέταση γλωσσομάθειας στα αγγλικά που πρέπει να πιάσετε κάποια βαθμολογία. Δεν είναι και το πιο εύκολο αν δεν έχετε επαφή με την γλώσσα. Από κει και πέρα η γυναίκα σας θα πρέπει να δεί αν το επάγγελμα της είναι στην λίστα SOL και αν είναι θα πρέπει να δεί αν μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο/δίπλωμα της και να το δεχτούν στην Αυστραλία στον αντίστοιχο φορέα των φυσικοθεραπευτών (μεταφράσεις, επικυρώσεις, αποστολή κλπ).

Αν αυτά γίνουν τότε μπορεί να αιτηθεί για βίζα εργασίας. Αλλιώς μόνο με φοιτητική βίζα, η οποία όμως έχει αρκετούς περιορισμούς στην εργασία, ασφάλιση, κλπ. Στην ουσία πάς φοιτητής. Πληροφορίες στο immi.gov au

pagonelos
19.11.2012, 16:47
Εχουμε πρωτα ξαδερφια εγω ελευθερος επαγγελματιας και η γυναικα μου φυσικοθεραπευτρια. 30 χρονων ειμαστε και οι δυο. απο αγγλικα εγω καθολου η γυναικα μου λιγα.

Καλησπέρα.
Και εμένα η γυναίκα μου φυσικοθεραπεύτρια είναι. Το επάγγελμα είναι στην SOL(λίστα με επαγγέλματα που ζητάει η Αυστραλία. Το πτυχίο από τα ΤΕΙ που έχουν τα κορίτσια εκεί είναι σχεδόν άχρηστο. Μόνο αν πας εκεί και σπουδάσει κάποια πράγματα παραπάνω στην φυσικοθεραπεία και και και και και.

Τα ξαδέρφια εκτός από το να σε βοηθήσουν ΟΤΑΝ θα είσαι ήδη εκεί με στέγη, τροφή, γνωριμίες νομικά για την visa (που είναι και το θέμα μας) δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Θα πρέπει να ψάξετε πολύ μέσα στο forum και στο immi.gov.au να καταλάβετε πώς δουλεύει το όλο θέμα γιατί είναι ΑΣΧΕΤΟ με την δικιά μας λογική.

Καλό ψάξιμο.

ZOI2012
19.11.2012, 18:17
Για το δικο μου που δεν ειναι στην λιστα τι γινεται? Και ΑΝ λεω ΑΝ γινουν ολα αυτα και πανε ολα καλα σε ποσο καιρο ερχεται η βιζα?Ειναι βιαστικη ερωτηση βεβαια αλλα απλα ρωταω.

kathy
19.11.2012, 21:37
Για το δικο μου που δεν ειναι στην λιστα τι γινεται? Και ΑΝ λεω ΑΝ γινουν ολα αυτα και πανε ολα καλα σε ποσο καιρο ερχεται η βιζα?Ειναι βιαστικη ερωτηση βεβαια αλλα απλα ρωταω.

Γιατι δεν ψαχνεις κατι για Ευρωπη;
Για την Αυστραλια με αυτα που γραφεις το βλεπω πολυ δυσκολο εως αδυνατο.

leyteris77
20.11.2012, 00:57

Εφόσον το επάγγελμα είναι στην SOL (Physiotherapist - 252511 - APC) πρέπει να ψάξεις το παρακάτω λινκ που είναι ο φορέας που αναγνωρίζει τους φυσικοθεραπευτές. Διαβάστε καλά το site και εξετάστε με τη γυναίκα σου αν το πτυχίο της συν την όποια προυπηρεσία πληρούν τις προυποθέσεις για να αναγνωριστεί σε αυτό το επάγγελμα. Μόνο έτσι θα καταλάβεται αν έχετε ελπίδες και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι, τι χαρτιά και τι διαδικασίες χρειάζονται κλπ. Τα αγγλικά είναι από μόνα τους ένα τεράστιο εμπόδιο γιατί χωρίς αυτά ούτε αυτό που σου λέω να κάνεις δεν μπορείς. Γι' αυτό δείτε αν μπορεί να αναγνωριστεί και αν ναι, ξεκινείστε εκμάθηση αγγλικών. Το δικό δου επάγγελμα δεν έχει καμια σχέση με την όλα διαδικασία. Πας πακέτο με τη γυναίκα σου. Υπόψιν, υπολόγισε οτι εφόσον όλα πάνε καλά δεν πρόκειτε να φύγετε πριν από ενάμιση-δύο χρόνια. Οι διαδικασίες είνια πολύ χρονοβόρες και απαιτούν και πολλά λεφτά.

Assessment for Skilled Migration — Australian Physiotherapy Council (http://www.physiocouncil.com.au/assessment-for-skilled-migration)

charm_quark
20.11.2012, 19:30
Δεν μπορείς να δουλέψεις απλά και μόνο με το ελληνικό πτυχίο, εκτός κι αν έχεις κάνει σπουδές ή μεταπτυχιακό στα παιδαγωγικά, που να περιλαμβάνει 45 μέρες διδασκαλία υπό επίβλεψη. Θες επίσης IELTS με 7 στο reading/writing και 8 στο speaking/listening.

Δες αναλυτικά εδώ:

Assessment for Migration | Australian Institute for Teaching and School Leadership (http://www.aitsl.edu.au/assessment-for-migration/assessment-for-migration.html)

Το IELTS είναι απαραίτητο για μένα, που δεν είμαι υπήκοος, το κατανοώ. Είναι οι βαθμοί που ζητάνε αυτοί που με εμποδίζουν να κανω αίτηση για βίζα μέσα απο την SOL και θα αιτηθώ την partner, όταν φτάσει η ώρα.

Είναι απαραίτητο όμως και για τον σύζυγο το IELTS; :shocked:

Σε πρώτη φάση λοιπον, πάει, γράφεται στο centrelink. Δίνει τη συνέντευξη για το επίδομα (το Newstart Allowance δεν είναι;). ΔΙάβασα ότι χρειάζεται δικαιολογητικά εσόδων του προηγούμενου έτους. Είναι το εκκαθαριστικό της εφορίας το ελληνικό σωστά; Θα το πάει μεταφρασμένο; Πρέπει να πάρει μαζί του και το δικό μου;
Και έστω ότι παίρνει το βοήθημα μετά απο κάποιες εβδομάδες και ταυτόχρονα αναζητεί δουλειά. Ισχύει αυτό που λένε ότι απο το centrelink αν υπάρξει δουλειά σχετική με το αντικείμενο σπουδών σου σε ειδοποιουν; Στον ιδιωτικό τομέα, είναι απαραίτητο να γίνει αναγνώριση του πτυχίου και του μεταπτυχιακού; Θα τα έχει σε επίσημη μετάφραση στα αγγλικά (από το υπουργείο) μαζί του , αλλα πρέπει να γίνει και το accreditation;

Για τα δικά μου άς τα αφήσουμε ακόμα στην άκρη. Αν με το καλό βρεί ο σύζυγος δουλειά, θα βάλω μπρος τις διαδικασίες και για τη δική μου βίζα. :yes:

nunki
21.11.2012, 13:50
Το IELTS είναι απαραίτητο για μένα, που δεν είμαι υπήκοος, το κατανοώ. Είναι οι βαθμοί που ζητάνε αυτοί που με εμποδίζουν να κανω αίτηση για βίζα μέσα απο την SOL και θα αιτηθώ την partner, όταν φτάσει η ώρα.

Είναι απαραίτητο όμως και για τον σύζυγο το IELTS; :shocked:

Εαν εισαι Αυστραλος υπηκοος δε χρειαζεσαι IELTS

manolieros
21.11.2012, 15:18
Την καλησπέρα μου σε όλους
Θα ήθελα να επικοινωνήσω με κάποιον προσωπικά, αν είναι εφικτό, που έχει την σχετική εμπειρία για να μου δώσει κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τη συμπλήρωση των πεδίων για βίζα

Ευχαριστώ
Μάνος
manolieros@gmail.com

jimathens
21.11.2012, 15:56
Την καλησπέρα μου σε όλους
Θα ήθελα να επικοινωνήσω με κάποιον προσωπικά, αν είναι εφικτό, που έχει την σχετική εμπειρία για να μου δώσει κάποιες διευκρινήσεις σχετικά με τη συμπλήρωση των πεδίων για βίζα

Ευχαριστώ
Μάνος

Καλησπέρα Μάνο...
Πες αναλυτικά τι προϋποθέσεις έχεις κ για τι είδος βίζα λες.

manolieros
21.11.2012, 16:34
Καλησπέρα Μάνο...
Πες αναλυτικά τι προϋποθέσεις έχεις κ για τι είδος βίζα λες.

Αν κάποιος ταξιδέψει με τουριστική βίζα , και δεχθεί πρόσκληση για εργασία κατα τη διάρκεια της εκεί παραμονής του ,έχει τη δυνατότητα εργασίας?

Ευχαριστώ

australian
22.11.2012, 11:05
Αν κάποιος ταξιδέψει με τουριστική βίζα , και δεχθεί πρόσκληση για εργασία κατα τη διάρκεια της εκεί παραμονής του ,έχει τη δυνατότητα εργασίας?

Ευχαριστώ
Γνωρίζω αρκετούς που το επιχείρησαν,κανείς δεν το κατάφερε.

ZAKARI
22.11.2012, 11:11
manolieros @
ναι εννοείτε! αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο κάποιος να σε κάνει sponsor.

http://pipiscrew.com/escape.htm

- ΣΠΟΥΔΕΣ
- ΣΠΟΥΔΕΣ by Penny

manolieros
22.11.2012, 11:15
Γνωρίζω αρκετούς που το επιχείρησαν,κανείς δεν το κατάφερε.

Μπορώ να διαβάσω κάπου τους λόγους που δεν τα κατάφεραν? Η να μου αναφέρεις κάποιους απο την εμπειρία σου

australian
22.11.2012, 11:16
Μπορώ να διαβάσω κάπου τους λόγους που δεν τα κατάφεραν? Η να μου αναφέρεις κάποιους απο την εμπειρία σου
Σου απάντησε ήδη ο Zakari ....

manolieros
22.11.2012, 11:19
manolieros @
ναι εννοείτε! αλλά όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολο κάποιος να σε κάνει sponsor.

- ΣΠΟΥΔΕΣ
- ΣΠΟΥΔΕΣ by Penny

Αν είναι δύσκολο να βρείς sponsor οταν βρίσκεσαι εκεί ........τότε απο Ελλάδα να υποθέσω είναι ακατόρθωτο .Αλλα απορρώ πως κατα καιρούς εμφανίζονται αγγελίες από Αυστραλία σε διαφορα sites ευρεσης εργασίας , μάλιστα πρόσφατα είδα μια που αφορούσε επισιτηστικό επάγγελμα.

manolieros
22.11.2012, 11:20
manolieros @

- ΣΠΟΥΔΕΣ
- ΣΠΟΥΔΕΣ by Penny

Δεν ανοίγει ...ισως να έχει κάποιον ιό

australian
22.11.2012, 11:22
Δεν ανοίγει ...ισως να έχει κάποιον ιό
Μιά χαρά ανοίγει

manolieros
22.11.2012, 11:28
Μιά χαρά ανοίγει

Aυτό PipisCrew Official Homepage (http://www.pipiscrew.com/) ανοίγει
το άλλο με τη μετανάστευση δεν ανοίγει

pagonelos
23.11.2012, 01:14

Αυτό και εμένα μια χαρά ανοίγει.

angelo
23.11.2012, 23:18
Συγνωμη παλι ισως και για το λαθος ποστ !
Η εμπειρια πως αποδεικνυεται ? σκαναρω ολα τα ενσημα μου σε φλασακι ? θελουν και μεταφραση απο υπουργειο εξωτερ. ?

dimhal
24.11.2012, 00:14
Απο οτι γνωριζω φιλε angelo τα ενσημα δεν χρειαζονται στη Αυστραλια, η εμπειρια αποδεικνυεται με τις βεβαιωσεις των εργοδοτων...Αυτες θελουν μεταφραση στο υπουργειο εξωτερικων...

angelo
24.11.2012, 01:13
_friends: τα πτυχια θελουν apostile ?

Aussie
24.11.2012, 10:20
_friends: τα πτυχια θελουν apostile ?

Καλημέρα
απο αυτά που έχουμε διαβάσει εδω μεσά
ολα τα κρατικά έγραφα που φέρουν την στρογγυλή σφραγίδα
θέλουν apostile

pagonelos
24.11.2012, 11:44
Κανονικά ΤΙΠΟΤΑ δεν θέλει apostile.
Τα δικά μας τα ζώα στο υπουργείο ζητάνε apostile.

κωστας γαργαλιανοι
24.11.2012, 15:49
:bravo_:
Απο οτι γνωριζω φιλε angelo τα ενσημα δεν χρειαζονται στη Αυστραλια, η εμπειρια αποδεικνυεται με τις βεβαιωσεις των εργοδοτων...Αυτες θελουν μεταφραση στο υπουργειο εξωτερικων...:bravo_:
καλα λες!!:bravo_:

alkat
24.11.2012, 16:39
:bravo_::bravo_:
καλα λες!!:bravo_:

μισο καλα μου παιδια....
και αν ο κυριουλης που πρεπει να δωσει συστατικη επιστολη παιζει ταβλι τωρα με τον αγιο πετρο???τι γινεται???
ρωταω γτ οι αντρας μου δουλευε σε κατι κυριους(2 στο συνολο) που εχουν αποδημησει εις κυριον....που θα τους βρει τωρα?????οεο???
εχει να παρει και απο αλλου βεβαια αλλα ειναι ενα σημαντικο κομματι της προυπηρεσιας του αυτο....εεε...τι γινεται???
:thanks_ για τις απαντησεις εκ των προτερων....

kathy
24.11.2012, 19:15
Οι οικοδομοι π.χ. ολες τις βεβαιωσεις τις παιρνουν απο το Ι.Κ.Α.
Γιατι στην διαρκεια των ετων εργασιας τους ,μπορει να εχουν εργαστει και σε διακοσιους εργοδοτες.

thena
24.11.2012, 19:52
μισο καλα μου παιδια....
και αν ο κυριουλης που πρεπει να δωσει συστατικη επιστολη παιζει ταβλι τωρα με τον αγιο πετρο???τι γινεται???
ρωταω γτ οι αντρας μου δουλευε σε κατι κυριους(2 στο συνολο) που εχουν αποδημησει εις κυριον....που θα τους βρει τωρα?????οεο???
εχει να παρει και απο αλλου βεβαια αλλα ειναι ενα σημαντικο κομματι της προυπηρεσιας του αυτο....εεε...τι γινεται???
:thanks_ για τις απαντησεις εκ των προτερων....

Θα πας στους λογιστές τους και θα ζητήσεις βεβαίωση από αυτούς.

:yes:

alkat
24.11.2012, 23:25
Θα πας στους λογιστές τους και θα ζητήσεις βεβαίωση από αυτούς.

:yes:
δεν ειναι οσο ευκολο το παρουσιαζεις το να βρω και τους λογιστες τους....

μητσοσ
25.11.2012, 12:14
Ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι η βιζα που δεν χρειαζεται να εχεις IELTS? εννοω την βιζα που σε καλει ο εργοδοτης σαν απαραιτητο για την επιχειρηση του, και που θα βρω ποσο στοιχιζει?

thena
25.11.2012, 16:02
δεν ειναι οσο ευκολο το παρουσιαζεις το να βρω και τους λογιστες τους....

Δεν το παρουσιάζω καθόλου εύκολο... άλλωστε τι μας χαρίζετε σ' αυτή τη ζωή... απλά μια λύση σου πρότεινα.

australian
25.11.2012, 16:08
Δεν το παρουσιάζω καθόλου εύκολο... άλλωστε τι μας χαρίζετε σ' αυτή τη ζωή... απλά μια λύση σου πρότεινα.
http://www.pantip.com/cafe/blueplanet/topic/E12127690/E12127690-24.jpg

alkat
25.11.2012, 19:55
δεν ειπα οτι πρεπει να μας χαριστει κατι...και δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που τα περιμενω ολα στο χερι...απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μπορω να μπω σε αυτην τη διαδικασια του ψαξιματος του τοοοοοτε λογιστη του αποθανωντα πρωην εργοδοτη......επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του γραφειοκρατικου...ψαχνοντα παω κι εγω για ενα καλυτερο αυριο....
:thanks_

μητσοσ
25.11.2012, 22:47
Ξερει κανεις να μου πει ποια ειναι η βιζα που δεν χρειαζεται να εχεις IELTS? εννοω την βιζα που σε καλει ο εργοδοτης σαν απαραιτητο για την επιχειρηση του, και που θα βρω ποσο στοιχιζει?

Δεν υπαρχει καποιος που να ξερει βρε παιδια?

Aussie
26.11.2012, 01:48
Δεν υπαρχει καποιος που να ξερει βρε παιδια?

Δεν υπάρχει visa σχετική με αυτό που ρωτάς
ielts δεν χρειάζονται μόνο οι υπήκοοι
όλοι οι άλλοι πρέπει να το έχουν !!!

http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-ielts-2516/

ARETI2310
26.11.2012, 14:51
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος πάει Αυστραλία με τουριστική βίζα και βρεί δουλειά ο εγοδότης πρέπει να καταβάλει κάποια εγγύηση για τον εργαζόμενο; Και κατα πόσο είναι εύκολο να μετατραπεί η τουριστική βιζα σε εργατική;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Agoriani
27.11.2012, 02:33
Το post αυτό θα μεταφερθεί στις ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία.

Παρόλο που το έχουν κάνει αρκετοί, το να έρθουν με τουριστική για να βρούνε δουλειά, δεν είναι ο σωστός τρόπος.
Και η ερώτηση είναι ποιός είναι ο σωστός τρόπος όταν πνίγεσαι και είσαι άνεργος τόσο καιρό κ.τ.λ.
Λέμε δεν είναι ο σωστός τρόπος για ενα σωρό λόγους.
Πρώτα απο ολα όποιος έρχεται με τουριστική, δεν έχει δικαίωμα εργασίας στην Αυστραλία. Αρα αν βρεί εργασία τότε θα είναι παράνομη και θα είναι και ο ίδιος σε ενα καθεστώς παρανομίας, με κίνδυνο να τον απελάσουν οι αρχές αν τον βρούν. Επίσης είναι δυνατόν κατα την απέλαση να του βάλουν περιορισμό να μην μπορεί να ξανάρθει για κάποιο χρονικό διάστημα.
Ακόμα όμως, και ίσως το πιό σημαντικό, ο εργοδότης του επειδή παρανομεί και αυτός, δεν θα ακολουθήσει φυσικά καμία απο τις νόμιμες δεσμεύσεις, όπως ο κατώτατος μισθός των 40.000$ το χρόνο περίπου, τα ρεπό, το ωράριο κ.τ.λ.
Οπότε καταλαβαίνουμε οτι δεν είναι δυνατόν ο εργοδότης να καταβάλει καμία μορφής εγγύηση γιατι απλά παίρνει ρίσκο μεγάλο ετσι κι αλλιώς αν προσλάβει κάποιον που δεν έχει δικαίωμα εργασίας στην Αυστραλία.

Η τουριστική δεν μετατρέπεται σε εργατική. Είναι ασύμβατες βίζες και δεν μετατρέπονται με την έννοια οτι απαιτούν διαφορετική αίτηση και δικαιολογητικά και επεξεργασία και χρήματα και χρόνο και εκδοθούν κ.τ.λ.
Είναι δυο ανεξάρτητες διαδικασίες δηλαδή.
Δεν απαγορεύεται κάποιος που είναι ήδη με τουριστική να κάνει αίτηση για κάποια άλλη μορφή βίζας. Εκείνο όμως που λειτουργεί περιοριστικά είναι οτι απαιτούν να είναι συνήθως στο εξωτερικό της Αυστραλίας όταν θα κάνει την κατάθεση της αίτησης. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγουν "τουρίστες" που ήρθαν με εύκολο τρόπο στο εσωτερικό και έκαναν απο εδω την αναζήτηση εργασίας και κάνουν μετά την κατάθεση της αίτησης βίζας εργασίας.

Τα πάντα όλα είναι με λεπτομέρειες στο immi.gov.au που είναι το επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης της Αυστραλίας.
Καλύτερα μερικές ώρες διάβασμα εκεί, παρά απογοητευμένος απο τις λάθος προσδοκίες, αδέκαρος, εδω στην Αυστραλία.

ZAKARI
27.11.2012, 14:02
ARETI2310 @

geo.hatzel
27.11.2012, 14:17
ARETI2310 @

zakari έχω μια δυσκολία στο να παρακολουθώ τα νέα σου χρονικά, φαντάζομαι το πιο καινούργιο ποστ σου είναι στο σπουδες 27/11/2012, έτσι; γράφεις πάντα κάτω-κάτω στο θέμα ή μπορεί να βάλεις και κάτι ενδιάμεσα;

effie
28.11.2012, 06:57
γεια σας και πάλι, μια ερώτηση όπως όλοι εδώ μέσα... Μπορεί κάποιος εργοδότης να σου κάνει sponsoring και ας μην είναι το επάγγελμα μέσα στην SOL? Ευχαριστώ πολύ

ZAKARI
28.11.2012, 12:43
geo.hatzel @
Ναι, εκεί γράφω, αλλά ξέρεις μπορεί να δω/ακούσω τίποτα που έχει σχέση με κάποιο άλλο 'topic' οπότε πάω και το 'κολλάω' εκεί, ώστε να είναι εύκολο-διάβαστω για κάποιο που ψάχνει πληροφορίες. Απλά φαντάσου ότι η σελίδα αυτή διατηρείτε από τα τέλη του 2010! και όπως καταλαβαίνεις το κάθε τι, πρέπει να μπαίνει εκεί που πρέπει! πχ προχθές έβαλα καινούργιο link στο topic AU LINKS.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα φροντίσω σε κάθε ανανέωση να ανανεώνω και την ημερομηνία δίπλα για το συγκεκριμένο topic, γιατί πλέον άμα θέλει κάποιος να παρακολουθεί την σελίδα είναι λιγάκι δύσκολο.

ZOI2012
28.11.2012, 18:45
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΑΚΤΟΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ.(ΟΧΙ ΛΑΜΟΓΙΟ)

geo.hatzel
28.11.2012, 18:55
geo.hatzel @
Ναι, εκεί γράφω, αλλά ξέρεις μπορεί να δω/ακούσω τίποτα που έχει σχέση με κάποιο άλλο 'topic' οπότε πάω και το 'κολλάω' εκεί, ώστε να είναι εύκολο-διάβαστω για κάποιο που ψάχνει πληροφορίες. Απλά φαντάσου ότι η σελίδα αυτή διατηρείτε από τα τέλη του 2010! και όπως καταλαβαίνεις το κάθε τι, πρέπει να μπαίνει εκεί που πρέπει! πχ προχθές έβαλα καινούργιο link στο topic AU LINKS.

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, θα φροντίσω σε κάθε ανανέωση να ανανεώνω και την ημερομηνία δίπλα για το συγκεκριμένο topic, γιατί πλέον άμα θέλει κάποιος να παρακολουθεί την σελίδα είναι λιγάκι δύσκολο.

νάσαι καλά, είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έχεις στο site, βγαλμένες μέσα από την εμπειρία σου (όπως και αρκετών μελών εδώ μέσα βέβαια). νομίζω είχες και κάτι βιντεάκια από την πρώτη φορά που είχες πάει, τα κατέβασες; αυτά που είδα μου φαίνονται να είναι μόνο καινούργια.
καλή συνέχεια και καλή δύναμη στον αγώνα σου.

ZAKARI
28.11.2012, 22:22
Είναι εκεί στο

Videos >
-------Mentone - Australia
-------Mentone - Flinders Street (centre of Melbourne)

geo.hatzel
29.11.2012, 07:31
Είναι εκεί στο

σωστός ! my bad _antio:

NICK BASTAS
29.11.2012, 18:05
ΓΕΙΑ ΣΑΣ, ΜΕ ΛΕΝΕ ΝΙΚΟ. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΚΔΩΘΕΙ Η ΒΙΖΑ. ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΟΑΥΣΤΡΑΛΕΖΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ¨ΑΣΧΟΛΙΕΜΑΙ ΜΕ HOSPITALITY BUSINESS, HMOYN BARMAN KAI ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ BAR MANAGER ΣΕ 5 STAR HOTEL. ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΩΣ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

user
01.12.2012, 14:45
Μερικές απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με τις θεωρήσεις offshore partner visas

ParlInfo - QUESTIONS ON NOTICE : Immigration and Citizenship (Question No. 1928) (http://parlinfo.aph.gov.au/parlInfo/search/display/display.w3p;query=Id%3A%22chamber%2Fhansards%2F9c4 27010-0933-4aac-ae6b-ecf1d4f90dc4%2F0229%22)

Dreadno
02.12.2012, 20:35
Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν ξέρω έαν έχω ποστάρει σε σωστό topic αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

Καταρχάς να σας συγχαρώ όλους για την πρωτοβουλία σας εδω μέσα. Θεωρώ πως βοηθάτε πάρα πού τον κόσμο και μπράβο.

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου για να μη σας ζαλίζω. Ονομάζομαι Στέλιος ειμαι 32 ετών και πλέον βλέπω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.

ΤΑ τυπικά μου προσόντα είναι ΒΑ και ΜΒΑ στα χρηματοοιονομικά γνώση Αγγλικών παραπάνω απο πολή καλή και προυπηρεσία 5 ετών στις πωλήσεις πορτων εσωτερικών και ασφαλείας εκ των οποίων τα 3 σε δική μου επιχείρηση.

Ο λόγος που ποστάρω είναι το εξής: Σίγουρα η ειδικότητα μου δεν είναι και απο τις πιο ενδιαφέρουσες σχέτικά με την περιβόητη λίστα με τα επαγγέλματα των Αυσταλών. Επίσης αν και εχω ασχοληθεί αρκετά με το site τους immi.gov.au δε μπορώ να πω πως έχω βοηθηθεί ιδιαίτερα και βέβαια μια φορά που τηλεφώνησα στη πρεσβεία με περέπεμψαν σε αυτό.

Η ερώτηση είναι η εξής: Ένας άνθρωπος σαν εμένα μπορεί κατά τη γνώμη σας να ξεκινήσει τη διαδικασία για έκδοση βίζας ή είναι εξ αρχής μάταιο?

Ευχαριστώ.

pan_k7
02.12.2012, 23:08
Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν ξέρω έαν έχω ποστάρει σε σωστό topic αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσω.

.........................

Η ερώτηση είναι η εξής: Ένας άνθρωπος σαν εμένα μπορεί κατά τη γνώμη σας να ξεκινήσει τη διαδικασία για έκδοση βίζας ή είναι εξ αρχής μάταιο?

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα φίλε. Αν δεν έχεις υπηκοότητα ή δεν είσαι παντρεμένος με Αυστραλό υπήκοο, τότε η διαδικασία θα σου φάει περίπου 1 χρόνο και κάμποσο χρήμα, όχι μόνο για την permanent visa αλλά και για τα πρώτα σου έξοδα εκεί μέχρι να βρεις δουλειά. Από την άλλη θα πρέπει να συνυπολογίσεις το γεγονός αφενός ότι στον χρηματοοικονομικό χώρο υπάρχει τρομερός ανταγωνισμός και αφετέρου την επιβράδυνση της τοπικής οικονομίας λόγω της κρίσης.

leyteris77
02.12.2012, 23:21
...Ονομάζομαι Στέλιος ειμαι 32 ετών και πλέον βλέπω πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να μεταναστεύσω στην Αυστραλία.......

Στέλιο το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να ερευνήσεις αν το επάγγελμά σου ή κάποιο παρεμφερές είναι στη λίστα και αν ναι, πληρείς τις προυποθέσεις για να αναγνωριστείς σε αυτό? Αυτό είναι το βασικό ερώτημα που πρέπει να απαντήσεις μόνος σου, διαβάζοντας όχι τόσο το immi.gov αλλά το site του φορέα που ανήκει το SOL επάγγελμα.

Μπορεί η διαδικασία να πάρει πόλύ πάνω από ένα χρόνο αλλά είναι ο σίγουρος δρόμος. Αν όχι τότε η μόνη λύση ίσως είναι σπουδες που θα σου επιτρέψουν να αναγωριστείς στο μέλλον σε κάποιο επάγγελμα τις λίσταςμ, αλλά αυτό σε βάζει σε άλλες περιπέτειες.

Dreadno
02.12.2012, 23:59
Αγαπητέ φίλε leyteris77,

Το μόνο που μπορω να βρω πάνω στο επάγγελμα μου είναι αυτη η λίστα A-Z Occupations List - Australian Skills Recognition Information (http://www.immi.gov.au/asri/a-z.htm#s) η οποία στο S έχει τις εξής 2 κατηγορίες Sales and Marketing Manager και Sales Representative (Industrial Products). Θεωρώ λοιπόν πως σε κάτι απο τα 2 θα μπορω να φανω χρήσιμος καθαρά όμως απο τη πλευρα της προυπηρεσίας γιατί τα πτυχία μου δε νομίζω πως μπορούν να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα, τουλάχιστον απο τύπικης άποψης.

Dreadno
03.12.2012, 00:03
φίλε pan_k7 εγώ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω ένα χρόνο, άλλωστε 2 δραχμές ακόμη υπάρχουν στην άκρη. Το πρόβλημα έιναι πως θα μπορέσω μετά απο ένα χρόνο να πάρω permament visa η τσάμπα αναμονή? ϊσως αυτή η 457 (αν δεν κάνω λάθος) να ήταν σωστη για εμένα. Τώρα να παντρευτώ δε ξέρω, φευγω απο Ελλάδα γιατί δε θέλω να παντρευτω, κατάλαβες φανταζομαι....

Dreadno
03.12.2012, 00:06
Και κάτι άσχετο παιδιά έγω σπούδασα απλώς χρηματοοιονομικά. Δεν έχω ασχοληθεί εδω σχεδόν και δέκα χρόνια. Εάν κατέβω θα πάω να ψάξω δουλειά σε πωλήσεις πορτών κουφωμάτων κλπ. Εϊναι το μόνο που ξέρω να κάνω άλλωστε και το κάνω κάλά μέχρι στιγμής.

pan_k7
03.12.2012, 00:21
φίλε pan_k7 εγώ δεν έχω πρόβλημα να περιμένω ένα χρόνο, άλλωστε 2 δραχμές ακόμη υπάρχουν στην άκρη. Το πρόβλημα έιναι πως θα μπορέσω μετά απο ένα χρόνο να πάρω permament visa η τσάμπα αναμονή? ϊσως αυτή η 457 (αν δεν κάνω λάθος) να ήταν σωστη για εμένα. Τώρα να παντρευτώ δε ξέρω, φευγω απο Ελλάδα γιατί δε θέλω να παντρευτω, κατάλαβες φανταζομαι....

Στέλιο νομίζω ότι τα προσόντα για να πάρεις την permanent visa τα έχεις. Δεν ξέρω να σου πω αν είναι η 457 ή κάποια άλλη. Το immi.gov.au είναι ο καλύτερος οδηγός. Αν διαθέτεις χρόνο και χρήμα για το εγχείρημα πιστεύω ότι στο τέλος θα ανταμοιφθείς αν και πρέπει να λάβεις υπόψη σου πολλούς παράγοντες, όπως ανέφερα στην προηγούμενη μου απάντηση. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Διάβασε και το φόρουμ και θα αποκτήσεις άποψη για το τι μπορείς να κάνεις. Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις.. :smile_:

leyteris77
03.12.2012, 05:32
Αγαπητέ φίλε leyteris77,

Το μόνο που μπορω να βρω πάνω στο επάγγελμα μου είναι αυτη η λίστα A-Z Occupations List - Australian Skills Recognition Information (http://www.immi.gov.au/asri/a-z.htm#s) η οποία στο S έχει τις εξής 2 κατηγορίες Sales and Marketing Manager και Sales Representative (Industrial Products). Θεωρώ λοιπόν πως σε κάτι απο τα 2 θα μπορω να φανω χρήσιμος καθαρά όμως απο τη πλευρα της προυπηρεσίας γιατί τα πτυχία μου δε νομίζω πως μπορούν να φανούν ιδιαίτερα χρήσιμα, τουλάχιστον απο τύπικης άποψης.

Όταν δεν είσαι παντρεμένος ή έχεις μόνιμη σχέση με αυστραλό υπήκοο, τότε ο μόνος τρόπος να βγάλεις μόνιμη βίζα είναι μέσω του GSM (General Skilled Migration) program. Για να το πετύχεις αυτό πρεπει να είσαι μέσα σε αυτή τη λίστα (Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i) (http://www.immi.gov.au/skilled/sol/)). Νομίζω πως ούτε το επάγγελμα που σπούδασες, ούτε αυτό που εξασκεις ειναι στη λίστα. Για την ιστορία αν μπορούσες να πας με το πρώτο, θα μπορούσε ςκάλλιστα να εξασκίσεις όποιο επάγγελμα ήθελες όπως αυτό που λες.

Dreadno
03.12.2012, 10:41
'Εχεις δίκιο και εγω απο αυτα που διαβαζω εκει εχω καταληξει, ο μονος τροπος ειναι να παντρευτω Αυστραλο υπηκοο αλλιως.......δύσκολο!!!!

dimhal
03.12.2012, 18:58
Γεια σας πατριωτακια.
Σημερα πουλησα και το αμαξι και πλεον περιμενω τη βιζα για να κλεισω σπιτι και εισητηρια.
Μια απο τις περιοχες που κατεληξα ειναι το Reservoir.
Εχει πιο φθηνα ενοικια απο αλλες περιοχες,εχει πληθωρα επιλογων σε σπιτια, εχει κοντα μαγαζια και ειναι σχετικα κοντα στο κεντρο.
Το μονο που με απασχολει ειναι αν θα εχει δουλειες εκει;
Αν καποιος εχει την εμπειρια να μου πει καποια πραγματα παραπανω για την συγκεκριμενη επιλογη η για αλλη περιοχη (απλως θελω να ειμαι οσο πιο κοντα στο Lalor επειδη εκει εχω τους γνωστους).
Σας ευχαριστω και περιμενω αποψεις για να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη...

petros3110
04.12.2012, 17:31
Γεια σας πατριωτακια.
Σημερα πουλησα και το αμαξι και πλεον περιμενω τη βιζα για να κλεισω σπιτι και εισητηρια.
Μια απο τις περιοχες που κατεληξα ειναι το Reservoir.
Εχει πιο φθηνα ενοικια απο αλλες περιοχες,εχει πληθωρα επιλογων σε σπιτια, εχει κοντα μαγαζια και ειναι σχετικα κοντα στο κεντρο.
Το μονο που με απασχολει ειναι αν θα εχει δουλειες εκει;
Αν καποιος εχει την εμπειρια να μου πει καποια πραγματα παραπανω για την συγκεκριμενη επιλογη η για αλλη περιοχη (απλως θελω να ειμαι οσο πιο κοντα στο Lalor επειδη εκει εχω τους γνωστους).
Σας ευχαριστω και περιμενω αποψεις για να εχω μια πιο σφαιρικη αποψη...

:kouragio:

giota ts
05.12.2012, 14:42
Καλησπερα..

Διαβαζω εδω και καιρο τα posts για τη μεταναστευση στην Αυστραλια αλλα δυστυχως δε μπορω να βγαλω ακρη..
Δε ξερω απο που να ξεκινησω.. Ειμαι αποφοιτη ΤΕΙ βρεφονηπιοκομιας, εχω παιδαγωγικη επαρκεια απο την ΑΣΠΑΙΤΕ , εχω πτυχιο lower στα αγγλικα (μιλαω και γραφω πολυ καλα ομως σε επιπεδο Proficiency) εχω εμπειρια στο τομεα μου..
προσφατα πηγε μια φιλη μου στο Σιδνευ (ειναι αυστραλιανη υπηκοος) και μπορει να με φιλοξενισει αλλα ακομα και να μου βρει δουλεια... ευτυχως οι Ελληνες εκει βοηθουν τους Ελληνες απο την Ελλαδα.. Δε ξερω εαν πρεπει να κλεισω ενα ραντεβου με την πρεσβεια να μου δωσουν μια κατευθυνση..Ενδιαφερομαι για δουλεια κυριως αλλα εαν δε γινεται διατιθεμαι να σπουδασω αλλα και να δουλευω παραλληλα...

ευχαριστω για τη προσοχη σας

pmav
05.12.2012, 19:10
Καλησπερα..

Διαβαζω εδω και καιρο τα posts για τη μεταναστευση στην Αυστραλια αλλα δυστυχως δε μπορω να βγαλω ακρη..
Δε ξερω απο που να ξεκινησω.. Ειμαι αποφοιτη ΤΕΙ βρεφονηπιοκομιας, εχω παιδαγωγικη επαρκεια απο την ΑΣΠΑΙΤΕ , εχω πτυχιο lower στα αγγλικα (μιλαω και γραφω πολυ καλα ομως σε επιπεδο Proficiency) εχω εμπειρια στο τομεα μου..
προσφατα πηγε μια φιλη μου στο Σιδνευ (ειναι αυστραλιανη υπηκοος) και μπορει να με φιλοξενισει αλλα ακομα και να μου βρει δουλεια... ευτυχως οι Ελληνες εκει βοηθουν τους Ελληνες απο την Ελλαδα.. Δε ξερω εαν πρεπει να κλεισω ενα ραντεβου με την πρεσβεια να μου δωσουν μια κατευθυνση..Ενδιαφερομαι για δουλεια κυριως αλλα εαν δε γινεται διατιθεμαι να σπουδασω αλλα και να δουλευω παραλληλα...

Γιώτα καλησπέρα, αν κοιτάξεις λιγάκι το φόρουμ θα καταλάβεις ότι είναι μακρυά διαδικασία, που όμως αν την φτασεις ως το τέλος η ανταμοιβή είναι μια καλύτερη ζωή.
Εν συντομία θα σου πω τα εξής:
1. Διάβασε πολύ καλά την ιστοσελίδα του Υπουργείου Μεταναστευσης της Αυστραλίας Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au) (ειναι πολύ μεγάλο με πολλές υποσελίδες και μπορεί να σου παρει καιρό για να πεις ότι ξέρεις τι σου γίνεται)
2. Επικουρικά το φορουμ έχει πολλές και πολύτιμες πληροφορίες από όσους έχουν ήδη κάνει τη διαδικασία αυτή ή η διαδικασία τους είναι σε εξέλιξη.
3. Συνοπτικά α) το επαγγελμά σου πρέπει να βρίσκεται στη SOL την οποια θα βρεις στην ιστοσελίδα που σου έγραψα παραπάνω
β) αν το επάγγελμά σου είναι, και δεν έχεις είτε αυστραλιανή υπηκοοτητα, είτε δεν έχεις κάποιο σπονσορα, τότε
β1) Να εκφράσεις ενδιαφέρον (express of interest)
β2) Να κάνεις αναγνώριση πτυχίων και προϋπηρεσίας
β3) Να δώσεις αγγλικά (αν θες να πάρεις τους πόντους που δίνει ένα καλό αποτέλεσμα στα IELTS)
β4) Να μαζεύεις συνολικά 60 πόντους από πτυχία - προϋπηρεσία - αγγλικά - ηλικία
β5) Να περιμένεις να σου απαντήσουν από το Υπουργείο μετανάστευσης για να καταθέσεις την αίτηση με όλα τα
δικαιολογητικά.

Βέβαια επειδή η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή θα πρέπει για μένα να αρχίσεις πρώτα να μελετάς την ιστοσελίδα του Υπουργείου Μετανάστευσης. Η πρεσβεία στην Αθήνα δε θα σου προσφέρει καμία πληροφορία και θα σε παραπέμψει και αυτό στην Ιστοσελίδα του Υπουργείου. Ακολούθησε αυτά τα βήματα και νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη.

Καλη επιτυχία στην προσπάθειά σου

leyteris77
05.12.2012, 23:51
Καλησπερα..

giota πληρείς πλήρως τις προυποθέσεις. Το επάγγελμα σου στην λίστα που σου είπε ο pmav είναι λογικά αυτό :

Early Childhood (Pre-Primary School) Teacher - 241111 - NOOSR/AITSL

Ο τελευταίος είναι ο φορέας που αναγνωρίζει τις σπουδές σου και είναι το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνει παράλληλα με τα αγγλικά (IELTS). Κανε το visa wizard για να πάρεις μια εικόνα και μελέτησε και το θέμα skill sellect για να καταλάβεις τη διαδικασία και να καταλαβαίνεις και για τι πράγμα μιλανε εδώ στο φόρουμ.

Australian Visa Wizard - Visas & Immigration (http://www.immi.gov.au/visawizard/)
SkillSelect (http://www.immi.gov.au/skills/skillselect/)

giota ts
06.12.2012, 18:14
ευχαριστω παρα πολυ για τη γρηγορη ανταποκριση.. προσπαθω και διαβαζω το link που μου δωσατε για τη πρεσβεια μηπως βγαλω ακρη.. το IELTS γιατι ειναι απαραιτητο? με το lower δε καλυπτομαι? θα εχω προβλημα αν δε το κανω? γιατι δεδομενου της στιγμης ισως ειναι δυσκολο τωρα.. επισης ειναι διαφορετικη διαδικασια εαν σε καλεσει ο εργοδοτης απο εκει?...... συγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις... ευχαριστω και παλι

user
06.12.2012, 18:21
Καλησπερα πατριοτακια θα ηθελα την βοηθεια σας.Οταν ερχεται το mail απο τον case officer οτι η 309 visa εγκριθηκε χρειαζετε καποια επιπλεον διαδικασια? Ευχαριτω.

raf2s
06.12.2012, 20:25
geia sou user...oxi den xreiazetai kati apo esena ...ektos ki an exoun allaxei kapia stoixeia sou ekei opou tha pas...dhl diefthinsi opou tha meinhs ...thlefwnikos arithmos mono an exoun allaxei apo ekeina opou symplhrwses sthn aithsh sou....aaaaa kai kati allo pes tou k ena efxaristw t anthrwpou.....ti ellhnes politismenoi eimaste nteeeeee......mpravo souuuuuuuu!!!!!!!kalorizikh :))))))

user
06.12.2012, 21:01
Ευχαριστω πολυ raf2s την μετα απο επικοινωνια με τον C.O. που θα λειπει διακοπες για μια εβδομαδα μου ειπε να την περιμενω απο 12 δεκεμβρη (κ ελεγα μηπως χρειαζεται σφραγιδα το διαβατηριο μετα την εγκριση?) οποτε να κανω κρατηση εισητηριου για 17 δεκεμβρη γιατι ανεβενουν οι τιμες καθε μερα μπας κ προλαβω τα πρωτα μου καλοκαιρινα χριστουγεννα. Υ.Γ θα του πω ευχαριστω κ εκ μερους σου.

Good save Queensland. See ya!!!

pmav
07.12.2012, 09:57
ευχαριστω παρα πολυ για τη γρηγορη ανταποκριση.. προσπαθω και διαβαζω το link που μου δωσατε για τη πρεσβεια μηπως βγαλω ακρη.. το IELTS γιατι ειναι απαραιτητο? με το lower δε καλυπτομαι? θα εχω προβλημα αν δε το κανω? γιατι δεδομενου της στιγμης ισως ειναι δυσκολο τωρα.. επισης ειναι διαφορετικη διαδικασια εαν σε καλεσει ο εργοδοτης απο εκει?...... συγνωμη για τις τοσες πολλες ερωτησεις... ευχαριστω και παλι

Γιώτα, κατα πάσα πιθανότητα, εκτός των μορίων που κερδίζεις για την βίζα (αφού είναι μοριοδοτούμενη) θα χρειάζεται και για την αναγνώριση των πτυχίων σου αφού αυτή η εξέταση είναι αναγνωρισμένη για το επίπεδο της γλωσσομάθειας. Συνεπώς οι εξετάσεις των αγγλικών είναι μονόδρομος, ακόμα και αν ήσουν καθηγήτρια αγγλικής φιλολογίας.
Τώρα για την πρόσκληση η διαδικασία είναι πιο μακρυά και μπερδεμένη, και εκτός από τη διαδικασία που πρέπει να κάνεις εσύ πρέπει και ο εργοδότης να αποδείξει ότι του εισαι απαραίτητη και ότι δεν μπορεί να καλύψει τη θέση από την εγχώρια αγορά, και επιπλέον τη δεσμευση απο μέρους του ότι θα είναι εργοδότης σου για εύλογο χρονικό διάστημα (νομίζω είναι 2 χρόνια, αλλά δεν είμαι σίγουρος γι΄ αυτό)

leyteris77
07.12.2012, 12:34

Γιώτα για να είμαστε ρεαλιστές όσο δεν είσαι αναγνωρισμένη από το κράτος της Αυστραλίας σαν παιδαγωγός μην περιμένεις κανέναν εργοδότη. Ακόμα και να ήσουν δλδ είναι σπάνια περίπτωση. Στηρίξου στις δυνάμεις σου και ξεκίνα με το σκεπτικό οτι πας για independent visa. Για το IELTS σου είπε ο pmav. Πρόσεξε υπάρχουν 2 διαφορετικά τεστ. Το Academic και το General. Πρέπει να βρεις ο φορέας αναγνώρισης του επαγγέλματος σου ποιο από τα δύο ζητάει. Το πρώτο εννοείται είναι πιο δύσκολο. Αν και προφορικά και listening ειναι κοινά.

Καλή αρχή!

giota ts
07.12.2012, 22:16
ευχαριστω και παλι..
εχω μπερδευτει αρκετα αλλα νομιζω αν τελειωσω το διαβασμα με τις πληροφοριες της πρεσβειας θα εχω παρει μια αποψη..
δυστυχως για εμας που δεν ειμαστε αυστραλιανοι υπηκοοι ειναι πολυ δυσκολο.. ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια και σιγουρα θα επανελθω με νεες ερωτησεις!!

leyteris77
08.12.2012, 11:57
δυστυχως για εμας που δεν ειμαστε αυστραλιανοι υπηκοοι ειναι πολυ δυσκολο..

Βλέπεις το ποτήρι μισοΑΔΕΙΟ!!! Υπάρχουν τέσσερεις κατηγορίες ανθρώπων σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία.

1. Αυστραλοί υπήκοοι ή παντρεμένοι-μόνιμη σχέση με υπήκοο, είτε πάνε απευθείας είτε βγάζουν γρήγορα μόνιμη βίζα.
2. Αυτοί που έχουν τις προυποθέσεις για μόνιμη skilled visa και αργά η γρήγορα τους εκδίδεται, η οποία δίνει άπειρα πλεονεκτήματα (medicare, επιδόματα, κλπ)
3. Αυτοί που δεν έχουν τις προυποθέσεις για μόνιμη βίζα, αλλά μπορούν να πάνε προσωρινά με άλλες βίζες, ταλαιπωρούνται όμως γιατί δεν έχουν δικαιώματα όπως παραπάνω
4. Αυτοί που δεν μπορούν να πάνε παρα μόνο με τουριστική.

Όπως καταλαβαίνεις, αν εξαιρέσεις την πρώτη κατηγορία, είμαστε από τους τυχερούς έως πολύ τυχερούς. Και μόνο οτι έχεις αυτην την επιλογή-προοπτική στη ζωή σου μέσα σε αυτή τη μαυρίλα είναι πολύ σημαντικό. Είναι ο δικός σου ο τρόπος για να "βγεις" από την κρίση! Σπάσε τη δουλειά σε μικρότερους στόχους και για πότε θα βρεθείς με τη βίζα στο email σου δεν θα το καταλάβεις. Οι μήνες περνάνε γρήγορα!

alkat
08.12.2012, 12:57
Βλέπεις το ποτήρι μισοΑΔΕΙΟ!!! Υπάρχουν τέσσερεις κατηγορίες ανθρώπων σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία.

1. Αυστραλοί υπήκοοι ή παντρεμένοι-μόνιμη σχέση με υπήκοο, είτε πάνε απευθείας είτε βγάζουν γρήγορα μόνιμη βίζα.
2. Αυτοί που έχουν τις προυποθέσεις για μόνιμη skilled visa και αργά η γρήγορα τους εκδίδεται, η οποία δίνει άπειρα πλεονεκτήματα (medicare, επιδόματα, κλπ)
3. Αυτοί που δεν έχουν τις προυποθέσεις για μόνιμη βίζα, αλλά μπορούν να πάνε προσωρινά με άλλες βίζες, ταλαιπωρούνται όμως γιατί δεν έχουν δικαιώματα όπως παραπάνω
4. Αυτοί που δεν μπορούν να πάνε παρα μόνο με τουριστική.

Όπως καταλαβαίνεις, αν εξαιρέσεις την πρώτη κατηγορία, είμαστε από τους τυχερούς έως πολύ τυχερούς. Και μόνο οτι έχεις αυτην την επιλογή-προοπτική στη ζωή σου μέσα σε αυτή τη μαυρίλα είναι πολύ σημαντικό. Είναι ο δικός σου ο τρόπος για να "βγεις" από την κρίση! Σπάσε τη δουλειά σε μικρότερους στόχους και για πότε θα βρεθείς με τη βίζα στο email σου δεν θα το καταλάβεις. Οι μήνες περνάνε γρήγορα!

:bravo_::bravo_: leyteris77.....παντα αισιοδοξια και προσπαθεια ...οσο ζουμε ελπιζουμε για κατι καλυτερο....να σαι καλα μου εφτιαξες την μερα.......:thanks_

Γεωργία
10.12.2012, 23:32
Καλησπέρα σε όλους

Πρόκειται να μεταναστεύσω τον Φεβρουάριο στη Μελβούρνη μαζί με τον σύζυγό μου. Είμαι αυστραλός υπήκοος και ο άντρας μου έχει partner visa.

'Eχω μια απορία σχετικά με το centerlink.

Για να πάρει κάποιος τα επιδόματα πρέπει να προσκομίσει στο centerlink το ενοικιαστήριο του σπιτιού του,

το οποίο το έχει νοικιάσει για 1 χρόνο τουλάχιστον;

Με άλλα λόγια αν κάποιος νοικιάσει σπίτι για 6 μήνες, δεν του δίνουν τα επιδόματα γιατί τον θεωρούν τουρίστα;

Λίγο "κουφό" μου φαίνεται αυτό αλλά επειδή είναι μια διαφορετική κοινωνία που δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα

και λειτουργεί εντελώς διαφορετικά λέω μήπως ισχύει...

Agoriani
11.12.2012, 02:05
Καλησπέρα σε όλους

Πρόκειται να μεταναστεύσω τον Φεβρουάριο στη Μελβούρνη μαζί με τον σύζυγό μου. Είμαι αυστραλός υπήκοος και ο άντρας μου έχει partner visa.

Για να πάρει κάποιος τα επιδόματα πρέπει να προσκομίσει στο centerlink το ενοικιαστήριο του σπιτιού του,

Με άλλα λόγια αν κάποιος νοικιάσει σπίτι για 6 μήνες, δεν του δίνουν τα επιδόματα γιατί τον θεωρούν τουρίστα;

Λίγο "κουφό" μου φαίνεται αυτό αλλά επειδή είναι μια διαφορετική κοινωνία που δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα

Πρώτα απο ολα εσυ τους πληροφορείς για τα ακίνητα που έχεις στο εξωτερικό. Σου δίνουν μια ειδική φόρμα και εκεί τα συμπληρώνεις. Ακόμα και αν ενοικιάσεις το σπίτι σου στην πατρίδα, φορολογείτε απο την εφορία Ελλάδας και οχι απο την εφορία Αυστραλίας.
Πρόσφατα κυκλοφορησαν κάτι φήμες για φορολογία παγκόσμιου εισοδήματος απο την εφορία Ελλάδας και κάτι τέτοια τρελά αλλά ευτυχώς βγήκε ο Αδωνης που είναι στην Αυστραλία με έξοδα της παροικίας και έκανε καθυσυχαστική δήλωση οτι θα ρωτήσει στην βουλή και θα μας πει και θα αιτηθεί τρίμηνη παράταση γιατι κανονικά λέει έληγε τέλος του έτους.
Τέλος πάντων επειδή η κατάσταση στην πατρίδα πάει απο το κακό στο χειρότερο ίσως τελικά αναγκαστούν να φορολογήσουν και το ήδη φορολογητέο εισόδημα απο την εφορία Αυστραλίας.
Επειδή όμως σου λέω πολλά και μπορεί να μπερδευτείς να σου πω οτι λόγος να μην σου δώσουν τα επιδόματα είναι αν ξεπεράσεις τις 45Κ το χρόνο εισόδημα, οπότε μην ανησυχείς ακόμα και να παίρνεις κάποια ενοίκια απο την πατρίδα, τα οποία σημειωτέων δεν είσαι υποχρεωμένη να τους τα δηλώσεις γιατι είπαμε στα φορολογεί η πατρίδα ετσι κι αλλιώς. Εκτός και τα έχεις σε καμιά off shore....χαχαχααχ το είπαμε το αστείο μας και σήμερα...

leyteris77
11.12.2012, 05:28
Νομίζω πως η ερώτηση αφορά το αν νοικιάσεις σπίτι στην Αυστραλία για να μείνεις με 6μηνό αντί για ετήσιο συμβόλαιο δεν συνιστά απόδειξη οτι ήρθες για μόνιμα. Δεν είμαι ο ειδικός να σου απαντήσου, αλλά 99% δεν ισχύει. Μπορείς να κάνεις 6μηνο συμβόλαιο για άπειρους λόγους και νομίζω πως είναι άλλα τα στοιχεία που πρέπει να υποβάλεις για να αποδείξεις οτι ήρθες μόνιμα.

christine
11.12.2012, 08:27
Καλησπέρα σε όλους

Το συμβόλαιο σπιτιού (ασχέτως 6μηνης η ετήσιας ισχύς) αφορά το centrelink σε ότι έχει να κάνει με το rent assistance Θα μπορούσε κάποιος να δικαιούται κάποια επιδόματα και να φιλοξενείται αρχικά...πάλι θα τα πάρει. Τα επιδόματα βασίζονται στα εισοδήματα, στα περιουσιακά στοιχεία (Αυστραλία και Ελλάδα Δες και το post του Agoriani)) και στον αν κάποιος είναι eligible (αν δικαιούται δηλαδή) Επίσης θα χρειαστεί TFN (Αυστραλιανό ΑΦΜ) και αυστραλιανό λογ/μό τραπέζης.
Το medicare είναι η υπηρεσία που χρειάζεται να αποδείξεις μονιμότητα. Εγγραφα που αποδεικνύουν μονιμότητα είναι:
Από Ελλάδα
Κλείσιμο τραπεζικού λογ/μού, πώληση κινητού ή ακίνητου περιουσιακού στοιχείου, μεταφορά οικοσκευής, διακοπή μίσθωσης σπιτιού, παραίτηση από την εργασία, διακοπή ιδιωτικής ή δημόσιας ασφάλισης κλπ
Από Αυστραλία
Άνοιγμα τραπεζικού λογ/μού, TFN, μίσθωση ή αγορά σπιτιού, εγγραφή παιδιών στο σχολείο, έναρξη εργασίας κλπ
Δεν χρειάζονται όλα, αλλά από εμπειρία καλό θα ήταν να έχετε όσα περισσότερα μπορείτε
Δες εδώ την φόρμα http://www.humanservices.gov.au/spw/customer/forms/resources/3101-1211en.pdf
Επίσης αυτονόητο ότι χρειάζεται Αυστραλιανό διαβατήριο και την partner visa

nz35
11.12.2012, 09:29
Τέλος πάντων επειδή η κατάσταση στην πατρίδα πάει απο το κακό στο χειρότερο ίσως τελικά αναγκαστούν να φορολογήσουν και το ήδη φορολογητέο εισόδημα απο την εφορία Αυστραλίας.

Μία ερώτηση : Αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιος βρίσκεται στην Αυστραλία νόμιμα και εργάζεται, για τα εισοδήματα που αποκτάει στην Αυστραλία από την δουλειά του, θα φορολογείτε για αυτά, εκτός από την εφορία της Αυστραλίας και από την εφορία της Ελλάδας ???
Και αυτό επειδή έχεις και την Ελληνική Ιθαγένεια, εκτός από κάποια άλλη ???

Update :

Τελικά το παρακάτω Link :

UPDATED: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (http://www.taxexperts.gr/el/Downloads/%25CE%259C%25CE%25B5%25CE%25BB%25CE%25AD%25CF%2584 %25CE%25B5%25CF%2582/UPDATED%253A_%25CE%25A6%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%2 59F%25CE%259B%25CE%259F%25CE%2593%25CE%2599%25CE%2 59A%25CE%2597_%25CE%259C%25CE%2595%25CE%259B%25CE% 2595%25CE%25A4%25CE%2597_%25CE%2593%25CE%2599%25CE %2591_%25CE%25A4%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A3_%25 CE%259A%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%259F%25CE%2599%25 CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5%25CE%25A3_%25CE%2595%2 5CE%259E%25CE%25A9%25CE%25A4%25CE%2595%25CE%25A1%2 5CE%2599%25CE%259A%25CE%259F%25CE%25A5)

ρίχνει λίγο φώς στην υπόθεση. Πραγματικά θέλει πολύ προσοχή.

giota ts
11.12.2012, 10:19
οκ τωρα μπερδευτηκα Λευτερη!!Δεν εχω καταλαβει τιποτα τελικα!!!!καλα η αισιοδοξια και η θετικη σκεψη στην Ελλαδα ειναι κατι που λειπει.. !!τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο...!

leyteris77
11.12.2012, 11:16
οκ τωρα μπερδευτηκα Λευτερη!!Δεν εχω καταλαβει τιποτα τελικα!!!!καλα η αισιοδοξια και η θετικη σκεψη στην Ελλαδα ειναι κατι που λειπει.. !!τα πραγματα πανε απο το κακο στο χειροτερο...!
Τι δεν έχεις καταλάβει, να βοηθήσουμε....

giota ts
11.12.2012, 11:27
πως μπορεις να παρεις skilled visa??? Επισης το θεμα του σπονσορα και χορηγου πως λειτουργει??? εχεις facebook η msn για πιο αμεσο??

leyteris77
11.12.2012, 12:48
πως μπορεις να παρεις skilled visa??? Επισης το θεμα του σπονσορα και χορηγου πως λειτουργει??? εχεις facebook η msn για πιο αμεσο??

Καλύτερα να σου απαντήσω εδώ, ώστε να μπορούν να το διαβάσουν και άλλοι. Στα είπε ωραία παραπάνω ο pmav. Καταλαβαίνω οτι για όποιον είναι καινούργιος στο παιχνίδι είναι δύσκολο, αλλά αν μελετήσεις καλά το immi.gov.au όλα γράφονται εκεί και μάλιστα με πολύ κατανοητό και ξεκάθαρο τροπο. Η αρχή είναι δύσκολη, να καταλάβεις ίσως ποιες πληροφορίες αφορούν τηνπερίπτωση του καθενός και ποιες όχι.

Συνοπτικά skilled visa μπορεί να πάρει όποιος είτε σπούδασε, είτε εξάσκησε, είτε και τα δύο, κάποιο επάγγελμα από τη λίστα SOL. Αυτό για να το αποδείξεις θα πρέπει να υποβληθείς σε μια διαδικασία που λέγεται Migration Skills Assessment. Ο φορέας που διεξάγει αυτή τη διαδικασία δεν είναι το immigration dept αλλά ο εκάστοτε οργανισμός ή φορέας ή ινστιτούτο, που εποπτεύει το αντίστοιχο επάγγελμα στην Αυστραλία. Για να γίνει αυτό συνήθως απαιτείται να πιστοποιήσεις και την γλωσσομάθεια σου. Αυτό γίνεται μέσω των εξετάσεων IELTS. Ακόμα και να έχεις proficiency, δεν αναγνωρίζεται διότι δεν σημαίνει οτι εξακολουθείς και ξέρεις αγγλικά. Το IELTS δεν είναι ακριβώς πτυχίο, ένα πιστοποιητικό είναι και μάλιστα με ημερομηνία λήξης. Με την έννοια οτι αυτός που θα στο ζητήσει ενδέχεται να απαιτεί να είναι πρόσφατο (πχ 2 χρόνια). Ταυτόχρονα θα πρέπει να μελετήσεις ποια βίζα σου ταιριάζει, για ποια ή ποιες πληρείς τις προυποθέσεις και να ετοιμάσεις ότι χαρτιά χρειάζεται. Μόλις πάρεις την θετική απάντηση για το assessment και έχεις ετοιμάσει σχεδόν όλα τα χαρτιά σου, υποβάλεις το Expression of Interest (EOI). Δηλώνεις δλδ οτι ανδιαφέρεσαι για την τάδε βίζα και μόλις έρθει η σειρά σου το immi σε καλεί να υποβάλεις αίτηση για βίζα. Προηγουμένως είπα σχεδόν γιατί εκείνη τη στιγμή θα έχεις 60 μέρες περιθώριο να υποβάλεις αίτηση, οπότε πρέπει να φροντίσεις να μην βρεθείς προ εκπλήξεως.

Για το sponsorship υποτίθεται πως όσο είσαι μέσα στο σύστημα μέσω του EOI, μπορεί κάποιος εργοδότης να σε βρει και να επικοινωνήσει μαζί σου με τελικό σκοπό να σου κάνει sponsorship. Αυτό μάλλον είναι όμως όνειρο θερινής νυκτός. Η άλλη περίπτωση είναι εφόσον έχεις πρώτα αναγνωριστεί, να πας στην Αυστραλία με τουριστική βίζα και να αναζητήσεις εσύ τον εργοδότη. Όνειρό αυγουστιάτικο και μάλιστα πρώτες πρωινές ώρες...δε λέω, έχουν συμβεί και αυτά, αλλά είναι σπάνια.

Επειδή σε βλέπω χαμένη, κάνε το visawizard και θα καταλάβεις ποιες βίζες σου ταιριάζουν. Μελέτησε τις απαιτήσεις και πήγαινε κατα κάποιο τρόπο ανάποδα να δεις τι θα χρειαστείς. Από ότι μας είπες στην αρχή έχεις όλες τις προυποθέσεις για μόνιμη ανεξάρτητη βίζα.

giota ts
11.12.2012, 14:18
μαλιστα.. τωρα ετσι οπως τα εξηγησες αρχιζω και καταλαβαινω ακομα καλυτερα.. θα το ψαξω και θα κανω κ το visawizard και θα δω... ναι οντως ειμαι χαμενη.. μαλλον πελαγωμενη θα ελεγα..

Γεωργία
11.12.2012, 16:00
Πρώτα απο ολα εσυ τους πληροφορείς για τα ακίνητα που έχεις στο εξωτερικό. Σου δίνουν μια ειδική φόρμα και εκεί τα συμπληρώνεις. Ακόμα και αν ενοικιάσεις το σπίτι σου στην πατρίδα, φορολογείτε απο την εφορία Ελλάδας και οχι απο την εφορία Αυστραλίας.
Πρόσφατα κυκλοφορησαν κάτι φήμες για φορολογία παγκόσμιου εισοδήματος απο την εφορία Ελλάδας και κάτι τέτοια τρελά αλλά ευτυχώς βγήκε ο Αδωνης που είναι στην Αυστραλία με έξοδα της παροικίας και έκανε καθυσυχαστική δήλωση οτι θα ρωτήσει στην βουλή και θα μας πει και θα αιτηθεί τρίμηνη παράταση γιατι κανονικά λέει έληγε τέλος του έτους.
Επειδή όμως σου λέω πολλά και μπορεί να μπερδευτείς να σου πω οτι λόγος να μην σου δώσουν τα επιδόματα είναι αν ξεπεράσεις τις 45Κ το χρόνο εισόδημα, οπότε μην ανησυχείς ακόμα και να παίρνεις κάποια ενοίκια απο την πατρίδα, τα οποία σημειωτέων δεν είσαι υποχρεωμένη να τους τα δηλώσεις γιατι είπαμε στα φορολογεί η πατρίδα ετσι κι αλλιώς. Εκτός και τα έχεις σε καμιά off shore....χαχαχααχ το είπαμε το αστείο μας και σήμερα...

Ευχαριστώ πολύ agoriani είναι πολύ χρήσιμες όπως πάντα οι πληροφορίες που μας δίνεις!!! Αυτό μας έλειπε, να μας φορολογήσει κ η πατρίδα τα φορολογητέα εισοδήματα από την Αυστραλία!!! Βασικά δε διευκρίνισα ότι αναφέρομαι στην ενοικίαση κατοικίας στην Αυστραλίας, με άλλα λόγια το σπίτι που θα νοικιάσω για να μείνω εκεί
αν πρέπει να το νοικιάσω για ένα χρόνο για να αποδείξω ότι θα μείνω εκεί μόνιμα... Όσο για off shore ετσιρεία καλά θα ήταν να είχα μία!!! χαχαχαχχαχα

Γεωργία
11.12.2012, 16:03
Νομίζω πως η ερώτηση αφορά το αν νοικιάσεις σπίτι στην Αυστραλία για να μείνεις με 6μηνό αντί για ετήσιο συμβόλαιο δεν συνιστά απόδειξη οτι ήρθες για μόνιμα. Δεν είμαι ο ειδικός να σου απαντήσου, αλλά 99% δεν ισχύει. Μπορείς να κάνεις 6μηνο συμβόλαιο για άπειρους λόγους και νομίζω πως είναι άλλα τα στοιχεία που πρέπει να υποβάλεις για να αποδείξεις οτι ήρθες μόνιμα.
Ναι κ εμένα περίεργο μου φαίνεται... Ευχαριστώ πολύ leyteris77!!!!

Γεωργία
11.12.2012, 16:07
Το συμβόλαιο σπιτιού (ασχέτως 6μηνης η ετήσιας ισχύς) αφορά το centrelink σε ότι έχει να κάνει με το rent assistance Θα μπορούσε κάποιος να δικαιούται κάποια επιδόματα και να φιλοξενείται αρχικά...πάλι θα τα πάρει. Τα επιδόματα βασίζονται στα εισοδήματα, στα περιουσιακά στοιχεία (Αυστραλία και Ελλάδα Δες και το post του Agoriani)) και στον αν κάποιος είναι eligible (αν δικαιούται δηλαδή) Επίσης θα χρειαστεί TFN (Αυστραλιανό ΑΦΜ) και αυστραλιανό λογ/μό τραπέζης.
Το medicare είναι η υπηρεσία που χρειάζεται να αποδείξεις μονιμότητα. Εγγραφα που αποδεικνύουν μονιμότητα είναι:
Από Ελλάδα
Κλείσιμο τραπεζικού λογ/μού, πώληση κινητού ή ακίνητου περιουσιακού στοιχείου, μεταφορά οικοσκευής, διακοπή μίσθωσης σπιτιού, παραίτηση από την εργασία, διακοπή ιδιωτικής ή δημόσιας ασφάλισης κλπ
Από Αυστραλία
Άνοιγμα τραπεζικού λογ/μού, TFN, μίσθωση ή αγορά σπιτιού, εγγραφή παιδιών στο σχολείο, έναρξη εργασίας κλπ
Δεν χρειάζονται όλα, αλλά από εμπειρία καλό θα ήταν να έχετε όσα περισσότερα μπορείτε
Δες εδώ την φόρμα http://www.humanservices.gov.au/spw/customer/forms/resources/3101-1211en.pdf
Επίσης αυτονόητο ότι χρειάζεται Αυστραλιανό διαβατήριο και την partner visa
Ευχαριστώ πολύ christine!!!

Thefullmoon
12.12.2012, 14:21
Εχτές το βράδυ,ανέφερε χθες η ελληνική τηλεόραση οτι στην Αυστραλία, οι μετανάστες που λείπουν πάνω από 6 μήνες, πρέπει να πάνε στο ελληνικό προξενείο να πάρουν ένα χαρτί που πιστοποιεί οτι δουλεύουν στην αλλοδαπή και φορολογούνται, και να το στείλουν στην Ελλάδα στην εφορία μέχρι τις 31-12-12.Προκειμένου να μην φορολογηθουν στην Ελλάδα,αν καταλαβα καλά.Είπε επίσης οτι επειδη δεν έχουν οι πρεσβείες έντυπα, είπε ο Άδωνις οτι θα δοθεί παράταση. Το ίδιο λέει συμβαίνει και σε άλλες χώρες που έχουν πάει έλληνες.

Το ερώτημα μου το πρωτο λοιπόν είναι το εξής:
Ισχύει και για την Σουηδία;Αν ομως έχει κάποιος λιγότερο απο 6 μήνες (π.χ. 5) συμπεριλαμβάνεται κι αυτός;
Και το δεύτερο ειναι : Ισχύει οτι,αν καταβαλοντας καθε χρόνο ενα τετοιο έντυπο,μετα την πάροδο των 5 χρόνων (που πλέον θεωρείσαι μόνιμος κατοικος εξωτερικου),απαλλάσεσαι δια παντός απο την ελληνικη φορολογία;

Αν κάποιος εχει φοροτεχνικές γνωσεις,ή εχει αντίστοιχη εμπειρία,ή μπορει να με φωτισει γενικότερα,θα του ήμουν ευγνώμων.

pan_k7
13.12.2012, 00:18
...........................
..

Δεν υπάρχει περίπτωση να φορολογηθεί Έλληνας μόνιμος κάτοικος εξωτερικού για το εισόδημα που αποκτά σε χώρα εκτός Ελλάδος!

Constantin
13.12.2012, 10:12
Για να μην λέμε λόγια του αέρα, διαβάστε με προσοχή το άρθρο στο παρακάτω λινκ:

UPDATED: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (http://www.taxexperts.gr/el/Downloads/%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82/UPDATED:%20%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE %93%CE%99%CE%9A%CE%97%20%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%95%C E%A4%CE%97%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%CE% A5%CE%A3%20%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE %9F%CE%A5%CE%A3%20%CE%95%CE%9E%CE%A9%CE%A4%CE%95%C E%A1%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5)

@ pan_k7: όπως θα δεις από το παραπάνω λινκ, κι όμως, δυστυχώς, υπάρχει τέτοια περίπτωση!

pan_k7
13.12.2012, 12:39

UPDATED: ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ (http://www.taxexperts.gr/el/Downloads/%CE%9C%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82/UPDATED:%20%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE %93%CE%99%CE%9A%CE%97%20%CE%9C%CE%95%CE%9B%CE%95%C E%A4%CE%97%20%CE%93%CE%99%CE%91%20%CE%A4%CE%9F%CE% A5%CE%A3%20%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%9F%CE%99%CE%9A%CE %9F%CE%A5%CE%A3%20%CE%95%CE%9E%CE%A9%CE%A4%CE%95%C E%A1%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5)

@ pan_k7: όπως θα δεις από το παραπάνω λινκ, κι όμως, δυστυχώς, υπάρχει τέτοια περίπτωση!

Αν κάποιος αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα είναι φυσιολογικό να φορολογείται γι' αυτό. Απλά θεωρώ παράλογο κάποιος που διαμένει μόνιμα στο εξωτερικό να δηλώσει το εισόδημα που αποκτά εκεί στην εφορία στην Ελλάδα!

leyteris77
13.12.2012, 12:47

Θα μας κάνουν να απεμπολίσουμε και την ελληνική υπηκοότητα?

Constantin
13.12.2012, 12:55
Το ότι ζούμε στη χώρα του παραλόγου νομίζω ότι δεν το αμφισβητεί κανένας!

Σύμφωνα με τις τελευταίες διατάξεις, αν δεν αποδείξει κανείς ότι η μόνιμη φορολογική του κατοικία είναι στο εξωτερικό (ή αν αμελήσει να το κάνει), τότε θεωρείται ότι φορολογείται στην Ελλάδα. Στην περίπτωση αυτή, αν ο φόρος που πλήρωσε στην Αυστραλία για το εκεί εισόδημά του είναι μικρότερος από τον φόρο που θα πλήρωνε στην Ελλάδα για το ίδιο εισόδημα, θα πρέπει να πληρώσει τη διαφορά του φόρου στην ελληνική εφορία! Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα μίας πιθανής περίπτωσης...

Βέβαια, δεν βλέπω το λόγο κανείς να δηλώσει στην Ελλάδα τα εισοδήματα που αποκτάει στην Αυστραλία, και ο νοών νοείτω! Εκτός κι αν θέλει να καλύψει τεκμήρια ή αν στέλνει εμβάσματα κλπ. Αν όμως μεταφέρει το ΑΦΜ του στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, τότε δεν ισχύουν τα τεκμήρια περιουσιακών στοιχείων και έτσι δεν έχει ανάγκη να δηλώνει εισόδημα για να τα καλύψει.

Greece4ever
13.12.2012, 13:19
Αν όμως μεταφέρει το ΑΦΜ του στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, τότε δεν ισχύουν τα τεκμήρια περιουσιακών στοιχείων και έτσι δεν έχει ανάγκη να δηλώνει εισόδημα για να τα καλύψει.[/QUOTE]

Γινεται οντως κατι τετοιο???(μεταφορα του ΑΦΜ στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου) ή κανεις διαγραφη πληρη?
Πρωτη φορα το ακουω!!!!!!_antio:

pan_k7
13.12.2012, 16:44
Το ότι ζούμε στη χώρα του παραλόγου νομίζω ότι δεν το αμφισβητεί κανένας!

Σύμφωνα με τις τελευταίες διατάξεις, αν δεν αποδείξει κανείς ότι η μόνιμη φορολογική του κατοικία είναι στο εξωτερικό (ή αν αμελήσει να το κάνει), τότε θεωρείται ότι φορολογείται στην Ελλάδα. Στην περίπτωση αυτή, αν ο φόρος που πλήρωσε στην Αυστραλία για το εκεί εισόδημά του είναι μικρότερος από τον φόρο που θα πλήρωνε στην Ελλάδα για το ίδιο εισόδημα, θα πρέπει να πληρώσει τη διαφορά του φόρου στην ελληνική εφορία! Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα μίας πιθανής περίπτωσης...

Βέβαια, δεν βλέπω το λόγο κανείς να δηλώσει στην Ελλάδα τα εισοδήματα που αποκτάει στην Αυστραλία, και ο νοών νοείτω! Εκτός κι αν θέλει να καλύψει τεκμήρια ή αν στέλνει εμβάσματα κλπ. Αν όμως μεταφέρει το ΑΦΜ του στη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού, τότε δεν ισχύουν τα τεκμήρια περιουσιακών στοιχείων και έτσι δεν έχει ανάγκη να δηλώνει εισόδημα για να τα καλύψει.

2 thumbs up mate! :bravo_:

Constantin
13.12.2012, 19:03
Γινεται οντως κατι τετοιο???(μεταφορα του ΑΦΜ στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου) ή κανεις διαγραφη πληρη?
Πρωτη φορα το ακουω!!!!!!_antio:

ΑΦΜ δε διαγράφεται ποτέ.
Ναι, γίνεται μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, υποβάλλοντας κάποια απαραίτητα δικαιολογητικά.

Greece4ever
13.12.2012, 22:19
ΑΦΜ δε διαγράφεται ποτέ.
Ναι, γίνεται μεταφορά στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, υποβάλλοντας κάποια απαραίτητα δικαιολογητικά.

Constantin σε ευχαριστω πολυ!!!:thanks_
Δεν ειχα την φαϊνη ιδεα!!!

maria roussou
14.12.2012, 05:29
kalisperaaaa egw menw richmond einai ligo akrouvitsika edw .. alla sxetika eimai konta se northcote reservoir kai konta sto city , min agxwnesai mporeis na metakineise me tram kai trena an den mporeis na vreis douleia sto reservoir .. kalo taksidi kai kala na rtheis :)

australian
14.12.2012, 14:19
Απαντήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία
http://media.sbs.com.au/audio/greek_121210_245383.mp3

leyteris77
15.12.2012, 13:18
Απαντήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στην Αυστραλία
http://media.sbs.com.au/audio/greek_121210_245383.mp3

Πολύ καλό, δεν είπανε όμως σχεδόν τίποτα για GSM...

alkioni
18.12.2012, 00:16
παιδια, μια βοηθεια πάλι που χρειάζομαι, όσον αφορά την προυπηρεσία μας, το υπουργείο μετανάστευσης είναι αυτό το οποίο την αναγνωρίζει και σου δίνει τους πόντους, εαν καταλαβα σωστά. η αρχή αναγνώρισης απλά λέει πως οκ, ναι έχεις προυπηρεσία και μπορεις να διεκδικήσεις πόντους για αυτην. όσον αφορά το υπουργείο μπορειται να μου πείτε τι στέλνουμε για την αναγνωρισή της? στέλνουμε ένσημα? στέλνουμε μόνο τις βεβαιώσεις εργοδοτών? όποιος το έχει ήδη κάνει θα ήθελα να με ενημερώσει έτσι ώστε να έχω έτοιμα τα χαρτια που χρειάζονται και μεταφρασμένα για να γλιτώσω χρόνο. εαν το ερωτημα μου έχει ήδη απαντηθεί στείλτε μου ένα λινκ, διότι έχω χαθει σε τόσες ερωτησεις που γινονται. αντε ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ που λέει και ο αρχιμάστορας, όλα θα γίνουνε.

leyteris77
18.12.2012, 01:14
παιδια, μια βοηθεια πάλι που χρειάζομαι, όσον αφορά την προυπηρεσία μας, το υπουργείο μετανάστευσης είναι αυτό το οποίο την αναγνωρίζει και σου δίνει τους πόντους, εαν καταλαβα σωστά. η αρχή αναγνώρισης απλά λέει πως οκ, ναι έχεις προυπηρεσία και μπορεις να διεκδικήσεις πόντους για αυτην. όσον αφορά το υπουργείο μπορειται να μου πείτε τι στέλνουμε για την αναγνωρισή της? στέλνουμε ένσημα? στέλνουμε μόνο τις βεβαιώσεις εργοδοτών? όποιος το έχει ήδη κάνει θα ήθελα να με ενημερώσει έτσι ώστε να έχω έτοιμα τα χαρτια που χρειάζονται και μεταφρασμένα για να γλιτώσω χρόνο. εαν το ερωτημα μου έχει ήδη απαντηθεί στείλτε μου ένα λινκ, διότι έχω χαθει σε τόσες ερωτησεις που γινονται. αντε ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ που λέει και ο αρχιμάστορας, όλα θα γίνουνε.

Alkioni, κατεβασε το booklet της βίζας που σε ενδιαφέρει και εκεί σου λέει τι χρειάζεται για να αποδείξεις το κάθε τι που ζητάει.

redi90
18.12.2012, 15:09
Καλησπερα!I need your help please...Ευχομαι να μπορεσετε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες..Ειμαι σε σχεση με καποιον εδω κ 6 χρονια.Μετα απο πολυ υπομονη κ αγωνα επιβιωσης στην Ελλαδα το αγορι μου οντας Αυστραλος υπηκοος αποφασισε να μεταναστευσει στην Αυστραλια αφηνοντας εμενα πισω του περιμενοντας τον μεχρι ο ιδιος να σταδιοδρομησει κ επειτα να παω κ εγω κοντα του.Ποιον τροπο πρεπει να επιλεξω για μεγαλυτερη παραμονη?ποια visa?

XSD1998
18.12.2012, 23:00
Καλησπερα!I need your help please...Ευχομαι να μπορεσετε να μου δωσετε μερικες πληροφοριες..Ειμαι σε σχεση με καποιον εδω κ 6 χρονια.Μετα απο πολυ υπομονη κ αγωνα επιβιωσης στην Ελλαδα το αγορι μου οντας Αυστραλος υπηκοος αποφασισε να μεταναστευσει στην Αυστραλια αφηνοντας εμενα πισω του περιμενοντας τον μεχρι ο ιδιος να σταδιοδρομησει κ επειτα να παω κ εγω κοντα του.Ποιον τροπο πρεπει να επιλεξω για μεγαλυτερη παραμονη?ποια visa?
Μπορεις να πας μαζι του και να κανεις αιτηση για PARTNER VISA αφου εχετε de facto relationship και να παρεις μονιμοτητα
υπαρχουν πολλες αναφορες μεσα στο FORUM ψαξ'το και καλη τυχη

ΜΑΙΡΗ
24.12.2012, 20:02
Γειά σας παιδιά, καλά Χριστούγεννα σε όλους,

Γιά την Μελβούρνη όλα o.k., υπάρχει η δυνατότητα να βρώ σπίτι πάρα έξω από την πόλη κ.λ.π., κ.λ.π.....,
τι νέα έχετε όμως γιά το Sidney??
Υπάρχουν περιοχές πιό μακριά από την πόλη (έστω αρκετά) που να χτίζονται τώρα ??? και που ?

alkioni
30.12.2012, 03:47
γεια σας παιδια, λοιπον παλι την βοηθεια σας, διοτι δεν ειμαι και εξπερ στην τεχνολογια. λοιπον στην φορμα που πρεπει να συμπληρωσω και να στειλω τα εγγραφα σκαναρισμενα λεει πως δεχονται εγγραφα τα οποια ειναι
Each question which requires documents to be uploaded has the capacity to accept up to 4Mb per single document upload with a maximum capacity of 16Mb in total.

Documents cannot be larger than the 4Mb per document limit. If your documents are larger than this save the document as a PDF to reduce the file size.

Further information:

resolution of the scan should be maximum 300 dpi
size of the scan should be maximum A4
colour depth of the scan should be 8 bit grayscale not colour .
λοιπον αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι την τελευταια σειρα, τι εννοουνε οτι τα εγγραφα ΔΕΝ πρεπει να ειναι έγχρωμα? δηλαδη το σκανερ πρεπει να το εχω στο ασπρομαυρο?

leyteris77
30.12.2012, 11:46
colour depth of the scan should be 8 bit grayscale not colour .
λοιπον αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι την τελευταια σειρα, τι εννοουνε οτι τα εγγραφα ΔΕΝ πρεπει να ειναι έγχρωμα? δηλαδη το σκανερ πρεπει να το εχω στο ασπρομαυρο?

Φαίνεται να εννοεί μονόχρωμο, αλλά εγώ από τη δική μου περίπτωση θυμάμαι να λέει ξεκαθαρα οτι αν σκαναρεις έγχρωμα, δεν χρειάζονται certified copies, με το σκεπτικό ίσως οτι φαίνεται πως η υπογραφή είναι όπως λένε "wet signature".

anna...
30.12.2012, 16:15
KALISPERA NA RWTISW KATI ? POU BORW NA VRW AGENT NA ANALABEI NA ME BOHUHSEI STHN AKDOSH FOITITIKHS BIZAS GIATI PSAXNW KAI EXEI POLLA STO INTERNET ALLA TPT DEN M FENETAI AKSIOPISTO

alkioni
30.12.2012, 19:10
δηλαδη μου λες οτι αν βάλω τα πρωτοτυπα εγγραφα που στην τελικη αυτο σκοπευα να κανω, μπορω να χρησιμοποιησω εγχρωμο σκανερ.

Constantin
31.12.2012, 00:29
στην δική μου αίτηση τα έστειλα έγχρωμα και με μικρότερη ανάλυση από 300 dpi. Δε μου είπαν τίποτα. Το όριο του μεγέθους του αρχείου είναι πολύ αυστηρό όμως, δε σε αφήνει να στείλεις μεγαλύτερο αρχείο. Αν τα σκανάρεις έγχρωμα και με πάνω από 300 dpi, βγαίνει μεγάλο μέγεθος, γιαυτό και σε συμβουλεύουν να τα σκανάρεις μονόχρωμα και με res<300 dpi.

alkioni
31.12.2012, 00:34
μαλιστα, αλλα μια ερωτηση, αυτες τις ρυθμισεις πως θα τις βρω για να τισ κανω? μαλλον θα φωναξω τεχνικο για να μου τα μετατρεψει

gogita
31.12.2012, 12:10
KALISPERA NA RWTISW KATI ? POU BORW NA VRW AGENT NA ANALABEI NA ME BOHUHSEI STHN AKDOSH FOITITIKHS BIZAS GIATI PSAXNW KAI EXEI POLLA STO INTERNET ALLA TPT DEN M FENETAI AKSIOPISTO

anna το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να κοιταξεις στο site της κυβερνησης και να διαλεξεις καποιον που ειναι κοντα στην περιοχη που θες να πας..καποιες φορες βοηθανε οταν ερθεις εδω με συμβουλες για σπιτι και δουλεια.Εδω μεσα γινονται αρκετες αναφορες για αντζεντηδες.Προσωπικα μενω Κουινσλαντ και ειχα μια δικηγορο Ελληνιδα απο Μελβουρνη που μου ετοιμασε την πρωτη βιζα οταν ημουν ακομα Ελλαδα.Στην πορεια οταν χρειαστηκε να ξανακανω αιτηση για φοιτητικη μου ζητουσε αρκετα χρηματα. Βρηκα με ποιον συνεργαζεται η σχολη και μου τα εκανε ολα δωρεαν εφοσον παιρνει ποσοστο απ τη σχολη για καθε εγγραφη, με την προυποθεση να μου κανει εγγραφη, letter of offer κλπ για να φαινεται οτι με προτεινει εκεινη.Αν εχεις διαλεξη σχολη, ρωτησε τους αν συνεργαζονται με καποιον.

Constantin
31.12.2012, 15:34
τα settings τα ρυθμίζεις από το software του σκάνερ. Αν το software του σκάνερ δεν υποστηρίζει αποθήκευση σε pdf, πρέπει να μετατρέψεις τα jpg σε pdf (π.χ. δοκίμασε να βρεις το πρόγραμμα "jpg 2 pdf converter)

elenagio
08.01.2013, 00:13
gia sas!!!
tha ithela poli an mporei kapoios na mou dosei plirofories gia to poia perioxi einai kaliteri gia oikogeniaki metanastefsi me paidia. Sydney i Adelaide??
sas parakalo peste mou liga pragmata gia na paro mia idea.

euxaristo!!

alkat
08.01.2013, 19:12
magic adaptor just for $2
8540
8541
8542

australian.....κανενα λινκ για αυτους τους ανταπτορες εχεις???γτ στο ebay μου βγαζει πολυ ακριβους....

australian
08.01.2013, 23:40
australian.....κανενα λινκ για αυτους τους ανταπτορες εχεις???γτ στο ebay μου βγαζει πολυ ακριβους....
έχω διεύθυνση καταστήματος.
όταν έρθετε call me να σου πω!:smile_:

alkat
09.01.2013, 00:00
έχω διεύθυνση καταστήματος.
όταν έρθετε call me να σου πω!:smile_:

οκ θα ενημερωσω το συζυγο...θα ειναι μεχρι τελος Ιανουαριου κατω....:thanks_

australian
10.01.2013, 15:50
οκ θα ενημερωσω το συζυγο...θα ειναι μεχρι τελος Ιανουαριου κατω....:thanks_
http://seocustomer.com/wp-content/uploads/2012/03/facebook-like-button1.png

john2012
11.01.2013, 17:28
Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum. Είμαι νέος στην κοινότητα οπότε συγχορέστεμε αν κάποιες απο τις ερωτήσεις είναι αφελείς:

Απο τη στιγμή που κάνεις αίτηση για μια βίζα σε πόσο καιρό θα την πάρεις αν τελικά εγκριθεί? Μιλάω για τις βίζες για τουρισμό, εργασία και σπουδές?
Σε περίπτωση που κάποιος έχει συγγενείς έχει κάποια πλεονεκτήματα στη έκδοση οποιασδήποτε βίζας, κυρίως για permanent visa αλλά και για τις υπόλοιπες?
Σχετικά με αυτό το site Hellas Australia Visa - Home (http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/) είναι αξιόπιστο?
Ξέρει κανείς κάποιο τηλέφωνο όπου μπορούμε να επικοινωνήαει κάποιος για να ενημερωθεί επίσημα(πχ migration agent)? στα ελληνικά ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

australian
11.01.2013, 17:42
Γεια σας και συγχαρητήρια για το forum. Είμαι νέος στην κοινότητα οπότε συγχορέστεμε αν κάποιες απο τις ερωτήσεις είναι αφελείς:

Απο τη στιγμή που κάνεις αίτηση για μια βίζα σε πόσο καιρό θα την πάρεις αν τελικά εγκριθεί? Μιλάω για τις βίζες για τουρισμό, εργασία και σπουδές?
Σε περίπτωση που κάποιος έχει συγγενείς έχει κάποια πλεονεκτήματα στη έκδοση οποιασδήποτε βίζας, κυρίως για permanent visa αλλά και για τις υπόλοιπες?
Σχετικά με αυτό το site Hellas Australia Visa - Home (http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/) είναι αξιόπιστο?
Ξέρει κανείς κάποιο τηλέφωνο όπου μπορούμε να επικοινωνήαει κάποιος για να ενημερωθεί επίσημα(πχ migration agent)? στα ελληνικά ακόμα καλύτερα.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

καλώς ήλθες
1)H tourist visa βγαίνει σε μια ωρα online αλλά ΔΕΝ έχεις κανένα δικαίωμα,(εργασίας κ.λ.π)είσαι ότι λέει -τουρίστας(για 3 μήνες) http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/evisitor/
2)Οι συγγενείς δεν μπορούν να βοηθήσουν σε περιπτώσεις visa άντε καμιά φιλοξενία και πάλι don't be sure...
3)Για φοιτητική και σπουδές εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-85/%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%C E%AE-%CE%B2%CE%AF%CE%B6%CE%B1-4041/
3)http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/ (http://www.hellasaustraliavisa.com.gr/Αξιόπιστο) Aξιόπιστο
4)Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au) χωρίς αγγλικά τι να κάνεις στην Αυστραλία???

effie
13.01.2013, 00:27
Γειά σας και πάλι και μια ερώτηση θα ήθελα ακόμα όπως όλοι βέβαια εδώ. Έχω βρει εργοδότη να με σπονσοράρει αλλά το επάγγελμα δεν είναι στην SOL list, υπάρχει περίπτωση να βγάλω βίζα ή πρέπει ντε και καλά το επάγγελμα που θα σε σπονσοράρουν να είναι εκεί μέσα? Εννοείτε πως όλα τα άλλα χαρτιά είναι ok, εννοώ IELTS, γιατρούς κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά για την βοήθεια που μας δίνετε

Agoriani
13.01.2013, 04:53
Γειά σας και πάλι και μια ερώτηση θα ήθελα ακόμα όπως όλοι βέβαια εδώ. Έχω βρει εργοδότη να με σπονσοράρει αλλά το επάγγελμα δεν είναι στην SOL list, υπάρχει περίπτωση να βγάλω βίζα ή πρέπει ντε και καλά το επάγγελμα που θα σε σπονσοράρουν να είναι εκεί μέσα? Εννοείτε πως όλα τα άλλα χαρτιά είναι ok, εννοώ IELTS, γιατρούς κτλ. Σας ευχαριστώ πολύ για ακόμα μια φορά για την βοήθεια που μας δίνετε

Εφόσον έχεις βρεί εργοδότη που διατίθετε να σε σπονσοράρει, εκείνος πρέπει να πάει στο immigration και να κάνει την διαδικασία. Εκεί θα του πούνε και εαν γίνεται ή οχι. Κανονικά είναι μόνο με επαγγέλματα που είναι στην λίστα SOL. Εαν γίνεται κάποια εξέρεση όμως, που δεν το ξέρουμε, θα του το πούνε εκεί.
Το δύσκολο είναι να βρείς εργοδότη, αφού βρήκες με λίγη συνενόηση κάτι θα γίνει.

effie
13.01.2013, 15:24
Agoriani σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και θα σας ενημερώσω

nick18
14.01.2013, 16:09
Καλησπερα σας και καλη χρονια,
Σχετικα με αυτο που ρωταει η effie για το εαν υπαρχει σπονσορ δεν νομιζω να χρειαζεται το επαγγελμα να ειναι στην sol λιστα για να εγκριθει.Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω παρακαλω να μας βοηθησει διοτι και εγω για την ιδια visa θα βγαλω χαρτια.

Ευχαριστω

Agoriani
15.01.2013, 03:10
Καλησπερα σας και καλη χρονια,
Σχετικα με αυτο που ρωταει η effie για το εαν υπαρχει σπονσορ δεν νομιζω να χρειαζεται το επαγγελμα να ειναι στην sol λιστα για να εγκριθει.Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω παρακαλω να μας βοηθησει διοτι και εγω για την ιδια visa θα βγαλω χαρτια.

Ευχαριστω

Δεν υπάρχει νομίζω ή δεν νομίζω. Η πηγή είναι το immi.gov.au και εκεί τα έχει ολα.
Με μια έρευνα εκεί (http://www.immi.gov.au/skilled/whats-new-esw.htm#1july)λέει οτι

Consolidated Sponsored Occupation List – 1 July 2012 The Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL) a single list of occupations will replace the State/Territory Nominated (STATSOL), the Employer Nomination Scheme (ENSOL), Subclass 442 Occupational Trainee and the Subclass 457 Skilled Occupation Lists and will determine occupations that applicants can nominate under these programs from 1 July 2012.
See: Consolidated Sponsored Occupation List (Schedule 1 and Schedule 2) (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/occupations-csol.pdf) ( 97K B PDF file)

και αυτή (http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/pdf/occupations-csol.pdf)είναι η λίστα που επικρατεί πλέον.

Το ίδιο λέει και εδω (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-options.htm):
Employer Sponsored Workers
Visa Options Temporary Visas (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-temporary.htm) For lawfully operating Australian and overseas employers to employ approved skilled workers for temporary vacancies in particular occupations required in Australia. Temporary visas can offer a pathway to a permanent visa.

Permanent Visas (http://www.immi.gov.au/skilled/skilled-workers/visa-permanent.htm) For lawfully operating Australian employers to sponsor skilled workers in particular occupations required in Australia.

depy47
16.01.2013, 16:49
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ...Σ ΟΛΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ ΤΟ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΣΑΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΑΓΧΩΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΜΕ ΦΟΡΟΥΜ...

dimhal
16.01.2013, 19:46
Γεια χαρα ντεπυ και καλως ηρθες...
Αναλογα τη περιπτωση που εχει ο καθενας κοιταει και το αντιστοιχο θεμα.
Το καλο ειναι να τα διαβασεις ολα αλλα ξερω οτι αυτο ειναι δυσκολο και χρονοβορο.
Αν μας πεις λιγα λογια για τη περιπτωση σας, υπαρχουν εδω παιδια που ειναι προθυμα να σας βοηθησουν...
Περιμενουμε να μας κανετε την αρχη και σιγα σιγα θα βρεθει η λυση, δεν χρειαζεται να αχγωνεσται γιατι ειστε σε καλα χερια.
Αρκει να υπαρχει η δυνατοτητα απο εσας να γινει η μεταναστευση και δεν εννοω μονο οικονομικα.
Περιμενουμε νεα σου...

depy47
16.01.2013, 21:46
ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ..Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 20 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 25 ΧΡΟΝΙΑ(ΝΕΑ ΝΟΤΙΑ ΟΥΑΛΙΑ).ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΔΑΝ ΚΑΙ ΑΠΟΕΙΔΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ(ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ) ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ.ΑΡΧΙΚΑ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΩ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΙΑΖΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ.ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ.ΡΩΤΗΣΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Σ ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΝΕ ΜΕ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΒΙΖΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΩΝ 3 ΜΗΝΩΝ?Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?(ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ)Η ΒΙΖΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ-ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΙΣΧΥΕΙ?ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ 3ΜΗΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ Η ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΖΑ?ΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ?ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΥΡΙΟ.ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ....

alkat
16.01.2013, 21:58
καλησπερα depy47........καλως ηρθες στην παρεα μας!!!!!__hellas;
λοιπον....ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα οπως τα λες....
1ον....οσο κι αν αγαπαει ο ενας αδερφος τον αλλο(γτ λενε πως το αιμα νερο δεν γινεται...) μπορει να σε στεναχωρησω....
καλο θα ηταν να προσπαθησουν να μην βασιστουν εξ ολοκληρου...ισως και καθολου στον ξεχασμενο αδερφο στην Ουαλια....
2ον......με τουριστικη βιζα ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΑ να δουλεψεις.......
3ον.....η working visa ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακομα εδω στην ελλαδα δεν εχει εγκριθει.....οποτε το να παει με αυτην το ξεχνατε..
4ον....ψαξε και διαβασε ειτε εσυ ειτε η κορη σου και το αγορι της στο Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au) .....θα βρειτε πολλες πληροφοριες για το ποια βιζα ειναι πιο καταλληλη...
και φυσικα εδω μεσα στο πατριωτακι ειναι παραδεισος πληροφοριων......
αυτα απο μενα....βεβαια δεν ξερω αν υπαρχει κατι αλλο που δεν γνωριζω εγω....αν καποιος αλλος γνωριζει ας μας πει....καλη αρχη λοιπον....και καλο κουραγιο!!!!!

leyteris77
16.01.2013, 22:54
depy, τα πράγματα όπως μας τα λες είναι πολύ δύσκολα, έως ακατόρθωτα.

Πρώτο και καλύτερο με την τουριστική ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η εργασία. Με το πέρας του τριμήνου πρέπει να φύγεις, ή να πας Νέα Ζηλανδία και να ξαναγυρίσεις για άλλους 3 μήνες. Η τουριστική έχει 12μηνη διάρκεια με 3 μήνες μέγιστη συνεχόμενη παραμονή.

Δεύτερο θα πάνε σε μια οικογένεια που δεν τους έχουν δει ποτέ, δεν τους ξέρουν. Και άντε αυτός είναι αδερφός του, η γυναίκα του θα τους δεχτεί, ή μετά από ένα μήνα θα το μετανοιώσει? Μην θεωρείτε τίποτα δεδομένο, έχουν γραφτεί πολλές ιστορίες με "αμαρτωλούς" συγγενείς εδώ μέσα.

Τρίτον, ο μόνος τρόπος να πάει είναι με student visa, που όμως θέλει πολλά λεφτα για τη σχολή, ιδιωτική ασφάλιση και δίνει δικαίωμα για 20ώρες εργασία τη βδομάδα. Και συνήθως αυτές οι σπουδές δεν οδηγούν σε μόνιμη παραμονή. Ακόμη και αν επιλέξεις ένα επάγγελμα που είναι στην λίστα με τα επαγγέλματα προς ζήτηση, δεν σημαίνει πως μετά από 3-4 χρόνια όταν θα πληρείς πλέον τις προυποθέσεις για μόνιμη βίζα, το επάγγελμα αυτό θα εξακολουθεί να είναι στη λίστα.

Σας απογοητεύουμε, αλλά είναι καλύτερα από το να πάνε εκεί χωρίς να έχουν καμιά ελπίδα για μονιμότητα.

depy47
16.01.2013, 23:22
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ALKAT.TO ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ..ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΒΗΜΑ ΚΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΟΥΝ.ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ Η ΔΙΑΚΟΠΩΝ-ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.ΣΤΟ ΛΙΝΚ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΝΟΗΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΖΕΣ.ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:ΤΗΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗ ΔΙΑΚΟΨΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ(ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ) Η ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ(ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ)?ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ SITE AΛΛΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ.(ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ,ΒΡΟΥΝ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ).ΑΛΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ:ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ IELTS EΝΩ ΕΧΕΙ LOWER.ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ?ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΓΛΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ?ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΣΕ ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ.ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ..

pagonelos
16.01.2013, 23:24
Καλησπέρα και από μένα.

Το να φύγουν τα παιδιά, είναι ό,τι καλύτερο. Είναι πιτσιρίκα και δεν έχει πολλούς δεσμούς ακόμα που να την αγκιστρώνουν εδώ.

Όπως είπε και η alkat:
Working Holiday Visa για Έλληνες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Tourist Visa = ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!!!

Το αγόρι της έχει Αυστραλιανή υπηκοότητα?
ΟΧΙ? Τότε μιλάμε για 2 απλούς Έλληνες που απλά τυχαίνει και έχουν κάποιον συγγενή στην Αυστραλία. Η μοναδική βοήθεια που ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ να τους προσφέρει ο αδερφός ΤΟΥ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕΙ είναι στέγη, φαϊ και γνωριμίες καθώς σε θέματα visa δεν μπορεί να κάνει κάτι.
ΝΑΙ? Τότε μπαίνουμε στην "εύκολη και χαρούμενη πλευρά της ζωής". Είναι Αυστραλός που επαναπατρίζεται και η κόρη σου είναι η σύντροφος του. Αυτό όμως πρέπει να αποδειχθεί.

Σε γενικές γραμμές θέλει καλά ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΜΕ IELTS αγγλικά, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ διάβασμα στο immi.gov και εδώ στο patriotaki, υπομονή και επιμονή.
Σε ένα και δυο μήνες από το πουθενά δεν γίνεται μετανάστευση.

Καλή επιτυχία και καλή visa.