Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για όσους είναι Αυστραλοί υπήκοοι (7)


    #2
    Παιδια εχω διαβασει ολο το forum και πανω που εβγαλα ακρη μας εχουn καταμπερδεψει εδω στην Μυτιληνη.Πειτε μου αν ειναι σωστα τα διακαιολογητικα που ετοιμασα για αυστραλο υπηκοο που εληξε το διαβατηριο!!1ο Αιτηση απο το passports.gov.au.2o ληξηρχιακη πραξη γεννησης απο τον δημο, 3ο ενα λογαριασμο ΔΕΚΟ, 4ο 2 φωτο η οποια η μια απο πισω την υπογραφει ενας εγγυητης οπου λεει this is a true foto . 5ο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες επικυρωμενη απο το A.T περιοχης και τε μπερδεμα..τα κανω apostil μου ειπαν στην Περιφερεια Βορειου Αιγαιου τα στελνω για μεταφραση και μετα στο registry Office Sydney.Απορια καπου στο forum λεει πως μπορω να πληρωσω στην πρεσβεια Αθηνας γιατι δεν εχω πιστωτικη καρτα.Ισχυει και 2ον πρεπει να συμπληρωσει καποια αιτηση και ο εγγυητης?Ευχαριστω εκ των προτερων αλλα παιδια αποΜυτιληνη δεν ειναι ευκολο να πηγαινοερχομαι Αθηνα..

    Και μια αλλη απορια αφου στην ληξιαρχικη πραξη εχει τον το γεννησης Sydney γιατι μου ζητανε απο την πρεσβεια να παρω birth certificate για να βγαλω καινουργιο διαβατηριο!!

    Comment


      #3
      Γεια σας και παλι
      Πηρα μια απαντηση για το παρακατω θέμα αλλά την θέλω λίγο αναλυτικότερα.
      Λοιπον,
      Θέλω να κάνω 2 πραγματα.
      1ο να βγάλω διαβατήριο γιατί είμαι γεννημένος στο Σίδνευ και
      2ο να δώσω την υποκοότητα στο παιδί.
      Εστειλα ολα τα σχετικά για μένα ολα καλά και σήμερα πηρα ενα email οτι το όνομα μου και το επώνυμο είναι διαφορετικό. Για την ακρίβεια το όνομα ειναι "STAN" επειδή έτσι με φώναζαν όταν είμασταν εκεί, ενώ στην Ελλάδα είναι "Ευστάθιος" .
      Τέλος στο επώνυμο λείπει το τελικό "S" δηλ. είναι KARAGIANNI, οπως και στα στοιχεια του πατερα μου.

      Διάβασα για αυτο και υποθετω ότι μπορώ να κάνω αλλαγή στο επωνυμο και να βάλω ενα "S" http://www.bdm.nsw.gov.au/PDF%20form...ENTRY-0212.pdf

      Μου πρότειναν να κάνω αλλαγή αν θέλω ($160+εξοδα) και να αλλαξω το ονομα σε "EFSTATHIOS"
      Εσείς τι προτείνεται?
      Θα έχω πρόβλημα με το διαβατήριο μου και στην συνέχεια με την υποκόοτητα του παιδιού ή όχι, αν κρατησω το "STAN" και κανω, οπως διαβασα εδω, αιτηση ταυτοπροσωπιας ? Και αν ειναι να κανω αιτηση ταυτοπροσωπιας τι πρεπει ακριβως να κανω???

      Σας ευχαριστω πολυ

      Comment


        #4
        Originally posted by stakar View Post
        Γεια σας και παλι
        Πηρα μια απαντηση για το παρακατω θέμα αλλά την θέλω λίγο αναλυτικότερα.
        Λοιπον,
        Θέλω να κάνω 2 πραγματα.
        1ο να βγάλω διαβατήριο γιατί είμαι γεννημένος στο Σίδνευ και
        2ο να δώσω την υποκοότητα στο παιδί.
        Εστειλα ολα τα σχετικά για μένα ολα καλά και σήμερα πηρα ενα email οτι το όνομα μου και το επώνυμο είναι διαφορετικό. Για την ακρίβεια το όνομα ειναι "STAN" επειδή έτσι με φώναζαν όταν είμασταν εκεί, ενώ στην Ελλάδα είναι "Ευστάθιος" .
        Τέλος στο επώνυμο λείπει το τελικό "S" δηλ. είναι KARAGIANNI, οπως και στα στοιχεια του πατερα μου.

        Διάβασα για αυτο και υποθετω ότι μπορώ να κάνω αλλαγή στο επωνυμο και να βάλω ενα "S" http://www.bdm.nsw.gov.au/PDF%20form...ENTRY-0212.pdf

        Μου πρότειναν να κάνω αλλαγή αν θέλω ($160+εξοδα) και να αλλαξω το ονομα σε "EFSTATHIOS"
        Εσείς τι προτείνεται?
        Θα έχω πρόβλημα με το διαβατήριο μου και στην συνέχεια με την υποκόοτητα του παιδιού ή όχι, αν κρατησω το "STAN" και κανω, οπως διαβασα εδω, αιτηση ταυτοπροσωπιας ? Και αν ειναι να κανω αιτηση ταυτοπροσωπιας τι πρεπει ακριβως να κανω???

        Σας ευχαριστω πολυ

        Προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις την αλλαγή ,εγώ είχα διαφορετικό επίθετο καθώς ήταν μεγάλο και εκείνα τα χρόνια που ήταν ο μπαμπάς μου έκαναν αλλαγή στο immigration στο πίσω μέρος του διαβατηρίου.Ευτυχώς είχαν φυλάξει εκείνο το διαβατήριο και παρ'όλο που είχα επικυρώσει τις φωτοτυπίες στην πρεσβεία,όταν πήγα για την έκδοση διαβατηρίου των παιδιών,μ'έβαλαν να υπογράψω ταυτοπροσωπία.
        Έχεις αρκετά χαρτιά μπροστά σου για συμπλήρωμα και πως θα εξηγείς κάθε φορά την αλλαγή ονόματος;
        Οι αιτήσεις μέσα ρωτάνε αν είχες ποτέ διαφορετικό όνομα..και να εξηγήσεις γιατί.
        It's up to you...
        Επαναλαμβάνω είναι προσωπική μου γνώμη και ελπίζω να βοήθησα!
        We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
        Joseph Campell

        Comment


          #5
          Originally posted by sophiavl View Post
          Προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις την αλλαγή ,εγώ είχα διαφορετικό επίθετο καθώς ήταν μεγάλο και εκείνα τα χρόνια που ήταν ο μπαμπάς μου έκαναν αλλαγή στο immigration στο πίσω μέρος του διαβατηρίου.Ευτυχώς είχαν φυλάξει εκείνο το διαβατήριο και παρ'όλο που είχα επικυρώσει τις φωτοτυπίες στην πρεσβεία,όταν πήγα για την έκδοση διαβατηρίου των παιδιών,μ'έβαλαν να υπογράψω ταυτοπροσωπία.
          Έχεις αρκετά χαρτιά μπροστά σου για συμπλήρωμα και πως θα εξηγείς κάθε φορά την αλλαγή ονόματος;
          Οι αιτήσεις μέσα ρωτάνε αν είχες ποτέ διαφορετικό όνομα..και να εξηγήσεις γιατί.
          It's up to you...
          Επαναλαμβάνω είναι προσωπική μου γνώμη και ελπίζω να βοήθησα!
          Εμενα στο επωνυμο λειπει το τελικο "S" δεν το εκαναν απο KARAGIANNHS σε KARA , επειδη αναφερεσε σε ενα επωνυμο εντελως διαφορετικο. Το θεμα ειναι ουσιαστικα στο ονομα . Το επωνυμο ισως και να μπορεσω να το τροποποιησω με την correct entry. Αυτο ειναι το θεμα μου. Και για την ταυτοπροσωπια πως γινεται ακριβως η διαδικασια

          Ευχαριστω

          Comment


            #6
            Η ερώτηση στις αιτήσεις έχει ως εξής:
            "Has this parent been known by any other names?" (including name at birth,previous married names,aliases) αναφέρεται γενικά στο όνομα είτε όνομα είτε επώνυμο.Η ταυτοπροσωπία γίνεται ενώπιον του υπαλλήλου της πρεσβείας,όπου σου δίνει ένα χαρτί που λέει ότι δηλώνεις οτι είσαι το ίδιο πρόσωπο και το υπογράφεις.
            Όπως προείπα είναι προσωπική άποψη...η επιλογή είναι δική σου και μόνο.
            We must be willing to let go of the life we have planned,so as to have the life that is waiting for us.
            Joseph Campell

            Comment


              #7
              Originally posted by katerina.79 View Post
              Παιδια εχω διαβασει ολο το forum και πανω που εβγαλα ακρη μας εχουn καταμπερδεψει εδω στην Μυτιληνη.Πειτε μου αν ειναι σωστα τα διακαιολογητικα που ετοιμασα για αυστραλο υπηκοο που εληξε το διαβατηριο!!1ο Αιτηση απο το passports.gov.au.2o ληξηρχιακη πραξη γεννησης απο τον δημο, 3ο ενα λογαριασμο ΔΕΚΟ, 4ο 2 φωτο η οποια η μια απο πισω την υπογραφει ενας εγγυητης οπου λεει this is a true foto . 5ο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες επικυρωμενη απο το A.T περιοχης και τε μπερδεμα..τα κανω apostil μου ειπαν στην Περιφερεια Βορειου Αιγαιου τα στελνω για μεταφραση και μετα στο registry Office Sydney.Απορια καπου στο forum λεει πως μπορω να πληρωσω στην πρεσβεια Αθηνας γιατι δεν εχω πιστωτικη καρτα.Ισχυει και 2ον πρεπει να συμπληρωσει καποια αιτηση και ο εγγυητης?Ευχαριστω εκ των προτερων αλλα παιδια αποΜυτιληνη δεν ειναι ευκολο να πηγαινοερχομαι Αθηνα..

              Και μια αλλη απορια αφου στην ληξιαρχικη πραξη εχει τον το γεννησης Sydney γιατι μου ζητανε απο την πρεσβεια να παρω birth certificate για να βγαλω καινουργιο διαβατηριο!!
              μόλις γύρισα από την πρεσβεία στην Αθήνα για έκδοση νέου διαβατηρίου. είχα μαζί μου :
              1. αίτηση συμπληρωμένη
              2. birth certificate (πρωτότυπο, όχι επικυρωμένο)
              3. ταυτότητα ελληνική (τις καινούργιες με ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες)
              4. ληγμένο αυστραλιανό διαβατήριο (έληξε το 2001)
              5. ληγμένο ευρωπαϊκό διαβατήριο (έληξε το 2008)
              6. λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομά μου
              7. τις 2 φωτογραφίες (η μια υπογεγραμμένη από τον μάρτυρα)

              ούτε επικυρωμένα αντίγραφα, ούτε αποστιλ, μεταφράσεις κλπ.
              όλα πρωτότυπα, τους τα δίνεις, τα βγάζουν αντίγραφα και στα δίνουν πίσω.
              πλήρωσα 188 ευρώ μετρητά εκεί στο γκισέ της πρεσβείας.
              με την απόδειξη σε 10 εργάσιμες θα πάω να πάρω το διαβατήριο.

              στην περίπτωσή σου αφού ο αιτών είναι γεννημένος στο Sidney, θέλει οπωσδήποτε το birth certificate το αυστραλιανό.
              η ληξιαρχική πράξη από τον ελληνικό δήμο δεν τους κάνει.

              Comment


                #8
                Originally posted by katerina.79 View Post
                Παιδια εχω διαβασει ολο το forum και πανω που εβγαλα ακρη μας εχουn καταμπερδεψει εδω στην Μυτιληνη.Πειτε μου αν ειναι σωστα τα διακαιολογητικα που ετοιμασα για αυστραλο υπηκοο που εληξε το διαβατηριο!!1ο Αιτηση απο το passports.gov.au.2o ληξηρχιακη πραξη γεννησης απο τον δημο, 3ο ενα λογαριασμο ΔΕΚΟ, 4ο 2 φωτο η οποια η μια απο πισω την υπογραφει ενας εγγυητης οπου λεει this is a true foto . 5ο ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες επικυρωμενη απο το A.T περιοχης και τε μπερδεμα..τα κανω apostil μου ειπαν στην Περιφερεια Βορειου Αιγαιου τα στελνω για μεταφραση και μετα στο registry Office Sydney.Απορια καπου στο forum λεει πως μπορω να πληρωσω στην πρεσβεια Αθηνας γιατι δεν εχω πιστωτικη καρτα.Ισχυει και 2ον πρεπει να συμπληρωσει καποια αιτηση και ο εγγυητης?Ευχαριστω εκ των προτερων αλλα παιδια αποΜυτιληνη δεν ειναι ευκολο να πηγαινοερχομαι Αθηνα..

                Και μια αλλη απορια αφου στην ληξιαρχικη πραξη εχει τον το γεννησης Sydney γιατι μου ζητανε απο την πρεσβεια να παρω birth certificate για να βγαλω καινουργιο διαβατηριο!!


                Γραφεις Κατερινα ,οτι θελεις να βγαλεις νεο διαβατηριο (Το παλιο εχει ληξει )
                Μετα λες οτι κατεβασες την αιτηση για διαβατηριο απο το passports.gov.au , αρα απο εδω .Ωραια μεχρις εδω,αλλά μετα γραφεις οτι θες να στειλεις τα χαρτια στο registry Office Sydney.

                Κρατωντας αυτο που σου ειπαν απ την πρεσβεια , σιγουρα δεν εχεις το πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια . Και εφ οσον δεν εληξε προσφατα το διαβατηριο ,η διαδικασια ειναι να ζητανε ξανα ειτε το πιστοποιητικο γεννησης απο Αυστραλια ,ειτε το πιστοποιητικο αυστραλιανης υπηκοοτητας (αν ο αυστραλος δεν εχει γεννηθει Αυστραλια.)

                Αρα ,δεν πρεπει να τους στειλεις στο Συδνευ , φορμα για διαβατηριο(που ετσι κι αλλιως δεν θα σου βγαζαν απο Αυστραλια διαβατηριο ,αλλά μονο απο Ελλαδα )
                αλλά την φορμα με την οποια ζητας το birth certificate του αυστραλου.
                ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                Comment


                  #9
                  ψιλοεπείγουσα ερώτηση μιας και επιτέλους συμπληρώνουμε την 309/100 αίτηση για Partner's visa.
                  Οι φίλοι που ολοκλήρωσαν την διαδικασία μπορούν να δώσουν τα φώτα τους παρακαλώ:

                  Χρειάζεται ο sponsor (σύζυγος με Αυστρ. υπηκοότητα) να δώσει bank statement που να φαίνεται ότι υπάρχουν χρήματα σε λογαριασμό (με τα οποία και θα στηρίξει οικονομικά τον αιτούντα)? Έκανε κανείς σας κάτι ανάλογο? Ή δεν απαιτείται κάτι τέτοιο?
                  Ευχαριστώ

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by panultimate View Post
                    ψιλοεπείγουσα ερώτηση μιας και επιτέλους συμπληρώνουμε την 309/100 αίτηση για Partner's visa.
                    Οι φίλοι που ολοκλήρωσαν την διαδικασία μπορούν να δώσουν τα φώτα τους παρακαλώ:

                    Χρειάζεται ο sponsor (σύζυγος με Αυστρ. υπηκοότητα) να δώσει bank statement που να φαίνεται ότι υπάρχουν χρήματα σε λογαριασμό (με τα οποία και θα στηρίξει οικονομικά τον αιτούντα)? Έκανε κανείς σας κάτι ανάλογο? Ή δεν απαιτείται κάτι τέτοιο?
                    Ευχαριστώ

                    Δεν απαιτείται κάτι τέτοιο.
                    Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                    Comment


                      #11
                      Άρα NickV απλά θα δείξουμε ότι διατηρούμε μαζί κοινό τραπεζικό λογαριασμό (στα πλαίσια της απόδειξης της γνησιότητας της σχέσης μας) αλλά από κει και πέρα δεν χρειάζονται λεπτομέρειες.Ευχαριστώ για την απάντηση

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by panultimate View Post
                        Άρα NickV απλά θα δείξουμε ότι διατηρούμε μαζί κοινό τραπεζικό λογαριασμό (στα πλαίσια της απόδειξης της γνησιότητας της σχέσης μας) αλλά από κει και πέρα δεν χρειάζονται λεπτομέρειες.Ευχαριστώ για την απάντηση
                        Eμείς επειδή είμαστε πολλά χρόνια παντρεμένοι (20) συντάξαμε ένα κείμενο ,που το υπογράψαμε από κοινού,στο οποίο αναφέρουμε ότι στηρίζουμε ό ένας τον άλλον οικονομικά και συναισθηματικά .
                        Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by nickV View Post
                          Eμείς επειδή είμαστε πολλά χρόνια παντρεμένοι (20) συντάξαμε ένα κείμενο ,που το υπογράψαμε από κοινού,στο οποίο αναφέρουμε ότι στηρίζουμε ό ένας τον άλλον οικονομικά και συναισθηματικά .
                          Etsi aplo keimeno hmmmmm!!!Nice!!
                          “Nothing is forever”

                          Comment


                            #14
                            από τα παραπάνω προκύπτει και μια από τις βασικές διαφορές της αυστραλίας με την ελλάδα για μένα :
                            εκεί το κράτος βασίζεται στην πρόθεσή σου να είσαι ειλικρινής μαζί τους δίνοντας σου το περιθώριο να περιγράψεις με δικά σου λόγια την κατάστασή σου,
                            ενώ εδώ σε αντιμετωπίζει εξαρχής σαν κλέφτη και σου ζητάει ένα σωρό "αποδείξεις" για την τιμιότητά σου με σφραγίδες από ένα σακατεμένο και διεφθαρμένο δημόσιο.
                            και αυτό δεν είναι καινούργιο λόγω της κρίσης, όσα χρόνια θυμάμαι, έτσι λειτουργούσαν τα πράγματα.

                            Comment


                              #15
                              Γεια σας και απο εμενα παιδια...πραγματικα ολα οσα γραφεται ειναι πολυτιμα και πολυ διαφωτιστικα..να κανω και εγω μια ερωτηση που προκυπτει απο το αγχος που με εχει πιασει μηπως γνωριζεται? Σε ποια περιπτωση μπορει να μην εγκριθει η Partner visa? Γνωριζει κανεις? Ειναι πιο ευκολο να εγκριθει μια visa η να απορριφθει? Ευχαριστω πολυ..

                              Comment

                              Working...
                              X