PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαραίτητα βήματα πρίν τη μετανάστευση

thymian
20.10.2012, 21:57
Γειά σας παιδιά, καλώς σας βρήκα!

Μαζί με τη σύντροφο μου αποφασίσαμε να μεταναστεύσουμε στη Γερμανία.
Συγκεκριμένα σκεφτόμαστε να μείνουμε στο Karlsruhe ή στο Stuttgart.
Έστω λοιπόν ότι έχουμε βγάλει αεροπορικά εισιτήρια για 1/1/2013.

Εγώ γεννήθηκα και μεγάλωσα στο Stuttgart. Ήρθα 17 χρονών Ελλάδα.
Τεχνικό Λύκειο, ΤΕΙ Πληροφορικής.
Εργάζομαι 5 χρόνια σαν προγραμματιστής.

Η κοπέλα μου έμενε στο Karlsruhe από 6-17 χρονών.
Ήρθε Ελλάδα στα 17, ΤΕΙ Πληροφορικής.
Εργαζόταν 8 χρόνια σαν καθηγήτρια σε φροντιστήριο Πληροφορικής και άλλα 3 χρόνια σε 2 εταιρίες.

Μητρική γλώσσα μας είναι τα Ελληνικά και Γερμανικά.
Βάλαμε μπρός τις μηχανές για νέες ταυτότητες/διαβατήρια και διάφορα πιστοποιητικά εύκολα.
Αυτά είναι τα εύκολα.
Θα τα πάμε για μετάφραση στη Μεταφρ. Υπηρεσία.

Πάμε στα δύσκολα και εδώ θέλω τη βοήθειά σας:

1) ΙΚΑ (+ΟΑΕΔ?).
Η κοπέλα μου είναι άνεργη από Μάρτιο 2011. Απόλυση.
Επίδομα είχε μέχρι Μάρτιο 2012. Έληξε λοιπόν.
Ασφαλισμένη θα είναι μέχρι 28/2/2013.

Εγώ εργάζομαι ακόμα, αλλά με έναν μισθό που αποφασίσαμε να τον θυσιάσουμε για τη μετανάστευση.
Δεν αξίζει πλέον. Δεν βγαίνει.
Παραιτούμαι λοιπόν στις 20 Δεκεμβρίου. Έστω.

1.1) Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης δικαιούμαστε και οι δύο;

Η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας δίνεται σε όσους δικαιούνται ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ΙΚΑ, ασχέτως με το αν έχουν ένσημα ή είναι άνεργοι. Κάνε την αίτηση και θα σου δώσουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται. Δεν γνωρίζω αν τώρα με τον ΕΟΠΥΥ έχουν αλλάξει πράγματα. Γι' αυτό επιφυλάσσομαι.

1.2) Θα πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια στο ΙΚΑ ή στον ΟΑΕΔ, για να πάρουμε "κάποια έγγραφα" μαζί μας; Κάποιο έντυπο; Ένσημα; Οτιδήποτε;
Επίδομα ανεργίας δεν θα έχει κανένας μας. Απλά το ξεκαθαρίζω για να σας βοηθήσω.
Ένας φίλος μου που μετανάστευσε Καναδά μου είπε απλά να πάω στο ΙΚΑ για απογραφή ενσήμων για να τα έχω. Θα χρειαστούν στη Γερμανία;

Επειδή το έκανα πρόσφατα θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά:

U1 (Πρώην E301): Βεβαίωση των ασφαλιστικών περιόδων που πρέπει να ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό των παροχών ανεργίας. στην χώρα που πάς. Και ας μην επιδοτήθηκες ποτέ απο ΟΑΕΔ με επίδομα ανεργίας σε περίπτωση που εργαστείς π.χ στην Γερμανία για 1 χρόνο και μετά μείνεις άνεργος και έχεις δικαίωμα για επίδομα απο τον Γερμανικό ΟΑΕΔ θα πρέπει να προσκομίσεις το U1. Το παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ

Ε104 : Βεβαίωση των συνολικών περιόδων απασχόλησης, των εισφορών και της διαμονής στην ίδια χώρα. Παρέχει στους μετακινούμενους και τους διασυνοριακούς εργαζομένους πρόσβαση σε υγειονομική ασφάλιση σε χώρα που απαιτεί την καταγραφή των περιόδων απασχόλησης. Αυτό είναι για να κάνεις ασφάλεια στην Γερμανία Δηλ απο εκεί που ήσουν ασφαλισμένος στο (ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,...) να ασφαλιστείς στην (ΑΟΚ,ΤΚ,ΒΚΚ,...). Το παίρνεις απο τον ασφαλιστικό σου φορέα.

Μία κατάσταση με τα ένσημα σου θα βοηθήσει στην συγκέντρωση και στον υπολογισμό της σύνταξης σου. Όταν πιάσεις δουλειά και πληρώσεις πρώτη φορά εισφορά θα σου 'ρθει γράμμα στο σπίτι, όπου θα σου λέει ακριβώς πότε μπορείς να συνταξιοδοτηθείς. Δεν είναι κακό πάντως να το ξεκινήσεις νωρίς-νωρίς. Εν συντομία: Παρε μία απογραφή μαζί σου, δεν βλάπτει.

2) ΔΟΥ.
Πρέπει να κάνουμε κάποιες κινήσεις στην ΔΟΥ? Λέω εγώ τώρα...

Απο εφορία να έχεις τουλάχιστον τα 2 τελευταία εκαθαριστικά μαζί σου. Δεν θα σου χρειαστούν αλλά καλό είναι να τα έχεις. Να προσπαθήσεις να έχεις κλείσει όλες τις δουλειές με την εφορία πριν φύγεις.

3) Αποδεικτικά εργασίας
Είμαστε καλυμμένοι αν ζητήσουμε από (πρώην) εργοδότες μια βεβαίωση εργασίας (και Arbeitszeugnisse φυσικά);
Πρέπει από κάποια άλλη υπηρεσία να πάρουμε κάποιο έγγραφο σχετικό με την εργασία μας;

Αποδεικτικά εργασίας βοηθούν σίγουρα στην ανεύρεση εργασίας. Τα Arbeitszeugnisse θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα ή να είναι στα αγγλικά ;).

4) Σφραγίδα Χάγης (Apostille)
Διαβάζω συνέχεια γιαυτή τη σφραγίδα. Είναι απαραίτητη;
Πρέπει να μπεί π.χ. πάνω στα πτυχία μας; Σε πιστοποιητικό γέννησης/οικογ. κατάστασης;
Γενικά στα γερμανικά sites δε διαβάζω πουθενά να απαιτείται αυτή η σφραγίδα.

Πουθενα δεν μου ζητησαν σφραγιδα Χαγης ή Διαβατηριο...

Σφραγίδα Χάγης δεν χρειάστηκα ούτε στο πτυχίο, ούτε σε κάποιο άλλο εκπαιδευτικό έγγραφο. Αντιθέτως ζητούν επίμονα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ. Τώρα ως προς το θέμα πιστοποιητικών γέννησης και οικογενειακής κατάστασης: Η Γερμανία στις περισσότερες περιπτώσεις αναγνωρίζει τα δύο αυτά έγγραφα και ΧΩΡΙΣ σφραγίδα Apostille. Στις περισσότερες καταστάσεις και εγκυκλίους διαβάζεις "Empfehlung einer Apostille" που μπορεί ο καθένας να το εκλαμβάνει διαφορετικά (Welcome to Germany!).

To APOSTILLE δεν το χρειαζόσαστε εσείς, μόνο όση έχουν πτυχία σε επαγγέλματα που απαιτείτε αδεία ασκήσεως (reglementierte Berufe)

5) Προτείνετε να κάνω και κάποια άλλη ενέργεια;
Κάτι σημαντικό;

Επικυρωμένες μεταφράσεις των σημαντικότερων εγγράφων στην γερμανική γλώσσα.

Απο την ώρα που θα έχεις τα έγγραφα που θές μετεφρασμένα στα Γερμανικά, Θα βγάζεις φωτοτυπίες και θα τα επικυρώνεις εδώ στην Γερμανία. Η επικύρωση λέγεται "beglaubigung" μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ στην περιοχή που θα μένεις ποιοι φορέις το κάνουν. Απ αυτό που ξέρω εώς τώρα απ την εμπειρία μου μπορέις να το κάνεις στο Δήμο, Εκκλησία, Sparkasse.

Θα χαιρόμουν πάρα πολύ για μια απάντηση.
Ζητώ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
Όσο περνάει ο καιρός και αποκτώ και γω εμπειρία πάνω στα θέματα αυτά, θα σας βοηθάω και εγώ.

Σας ευχαριστώ πολύ!
Γιώργος.

mikostas
20.10.2012, 23:20
Καλησπέρα φίλε Γιώργο, πήγα να σου απαντήσω βήμα-βήμα, αλλά διαπίστωσα πως έχει γίνει ήδη μία απίστευτα ενημερωτική προσπάθεια από τον Milu.

Δες αναλυτικά εδώ. Υπάρχουν απαντήσεις σε ό,τι ακριβώς ρωτάς.
http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/οδηγίες-προσανατολισμού-και-πληροφορίες-για-μετανάστευση-2955/

Καλή τύχη!

katerfit
21.10.2012, 03:18
Μενω στην Στουτγκαρδη απο μεσα Ιουνιου...
Πουθενα δεν μου ζητησαν σφραγιδα Χαγης ή Διαβατηριο..
Υπαρχει ''θεμα'' με την ευρεση κατοικιας...ζητουν 3 νοικια μπροστα και ζητανε πληροφοριες σχετικα με την δουλεια σου (το σημαντικοτερο : ποσα βγαζεις)
ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ !

thymian
21.10.2012, 16:10
@mikostas
Ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Είδα τους οδηγούς που έχουν γράψει τα παιδιά και ομολογώ ότι είναι πολύ καλοί.
Καλές οι οδηγίες αλλά εγώ ρωτάω 4 συγκεκριμένα πράγματα για τα οποία θέλω ξεκάθαρη απάντηση/γνώμη.
Για τις απορίες μου δεν μπορώ να βρώ απάντηση στους οδηγούς.

@katerfit
Σ'ευχαριστώ πολύ. Ναι δεν νομίζω να χρειαστώ πουθενά την σφραγίδα χάγης.
Διαβατήριο άσε καλύτερα να βγάλουμε να υπάρχουν. Δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...

Να σου πω για τα θέματα 1) 2) 3) έκανες κάτι;;;
Αν ναι, θέλω λεπτομέρειες...

Για την κατοικία έχουμε πολύ μέλλον ακόμα. Θα μείνουμε σε συγγενείς που μας περιμένουν πως και πως.
Μόλις βρούμε εργασία θα ξεκινήσουμε να ψάχνουμε και για κατοικία.
Ναι όντως το αρχικό κόστος είναι απαγορευτικό, μπορεί να σου φύγουν και 2 χιλιάρικα χωρίς να το πάρεις χαμπάρι.
Αν τύχει να πληρώσεις και Provision σε Immobilienmakler... Θα το αποφύγουμε όμως αυτό. Θα πάμε για Privatanzeigen. Έχουμε μέλλον ακόμα.

Καλή συνέχεια στην ονειρεμένη μου πόλη Stuttgart! Ευχαριστώ!

mikostas
21.10.2012, 20:59
ΟΚ, Γιώργο.

Στο 1) δεν μπορώ να βοηθήσω. Καθώς θέματα ΙΚΑ και ΟΑΕΔ είναι πάντα λίγο περίπλοκα. Ουσιαστικά ισχύει πως επίδομα ανεργίας στον τόπο διαμονής δικαιούσαι μόνο αν το δικαιούσαι και στην χώρα προέλευσης και έχει διάρκεια τρεις μήνες - πράγμα που στην περίπτωση σου, από ότι λες δεν συντρέχει. Γνωστή μου που ήρθε από Ισπανία δεν δικαιούνταν επίδομα στην Ισπανία και δεν το έλαβε ούτε στο Μόναχο. Έκανε αίτηση για ALG2 (Hartz 4) αλλά δεν δίνουν πια σε όσους μεταναστεύουν με σκοπό να βρουν δουλειά. Ευτυχώς εκείνη βρήκε γρήγορα δουλειά και δεν είχε μπλεξίματα - το ίδιο εύχομαι και σε εσάς.

1.1) Η ευρωπαϊκή κάρτα υγείας δίνεται σε όσους δικαιούνται ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το ΙΚΑ, ασχέτως με το αν έχουν ένσημα ή είναι άνεργοι. Κάνε την αίτηση και θα σου δώσουν όλες τις πληροφορίες που χρειάζονται. Δεν γνωρίζω αν τώρα με τον ΕΟΠΥΥ έχουν αλλάξει πράγματα. Γι' αυτό επιφυλάσσομαι.

1.2) Εκτός από ένα μεταφρασμένο στα γερμανικά Ε411 δεν γνωρίζω για κάτι άλλο που θα σε εξυπηρετήσει τον πρώτο καιρό. Μία κατάσταση με τα ένσημα σου θα βοηθήσει στην συγκέντρωση και στον υπολογισμό της σύνταξης σου. Όταν πιάσεις δουλειά και πληρώσεις πρώτη φορά εισφορά θα σου 'ρθει γράμμα στο σπίτι, όπου θα σου λέει ακριβώς πότε μπορείς να συνταξιοδοτηθείς. Δεν είναι κακό πάντως να το ξεκινήσεις νωρίς-νωρίς. Εν συντομία: Παρε μία απογραφή μαζί σου, δεν βλάπτει.

3) Αποδεικτικά εργασίας βοηθούν σίγουρα στην ανεύρεση εργασίας. Τα Arbeitszeugnisse θα πρέπει να είναι μεταφρασμένα ή να είναι στα αγγλικά ;).

4) Σφραγίδα Χάγης δεν χρειάστηκα ούτε στο πτυχίο, ούτε σε κάποιο άλλο εκπαιδευτικό έγγραφο. Αντιθέτως ζητούν επίμονα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ. Τώρα ως προς το θέμα πιστοποιητικών γέννησης και οικογενειακής κατάστασης: Η Γερμανία στις περισσότερες περιπτώσεις αναγνωρίζει τα δύο αυτά έγγραφα και ΧΩΡΙΣ σφραγίδα Apostille. Στις περισσότερες καταστάσεις και εγκυκλίους διαβάζεις "Empfehlung einer Apostille" που μπορεί ο καθένας να το εκλαμβάνει διαφορετικά (Welcome to Germany!).

5) Επικυρωμένες μεταφράσεις των σημαντικότερων εγγράφων στην γερμανική γλώσσα. Από εκεί και πέρα μόλις εγγραφείς στα μητρώα του δημαρχείου, δηλωθείς στον ΟΑΕΔ και βρεις δουλειά, όλα τα υπόλοιπα είναι "παιχνιδάκι".

Καλή τύχη, καλή επιτυχία, καλή αρχή.

milu
21.10.2012, 21:23
Καλή τύχη!

thymian
22.10.2012, 09:47
1.2) Εκτός από ένα μεταφρασμένο στα γερμανικά Ε411 δεν γνωρίζω για κάτι άλλο που θα σε εξυπηρετήσει τον πρώτο καιρό.

Το Ε411 τι να το κάνω; Δεν έχω παροχές εδώ. Ούτε παιδιά, ούτε παντρεμένος (άσχετο ή σχετικό).
Απογραφή των ενσήμων θα πάρω, εννοείτε. Αυτή θέλει μετάφραση;

Αντιθέτως ζητούν επίμονα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της ΜΕΤΑΦΡΑΣΗΣ.

Όλα τα έγγραφά μας θα τα πάμε στην Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ.
Μετά, θα τα βγάλουμε φωτοτυπίες. ΠΟΥ θα επικυρωθούν; Στο προξενείο της χώρας που θα πάμε;

Ευχαριστώ mikostas. Με βοηθάς πολύ.

kosofos
22.10.2012, 10:13
Καλημέρα Thymian. Τα κοινοτικά έγγραφα δεν χρειάζονται μετάφραση (Ε114 κτλ). Οι κωδικοί είναι οι ίδιοι σε όλη την ΕΕ και τα αντίστοιχα πεδία συμπληρώνονται απο τον ασφαλιστικό φορέα με Λατινικά γράμματα. Είναι όπως στο δίπλωμα οδήγησης και την EHIC(E111) γράφουν ελληνικά αλλά οι κωδικοί είναι ίδιοι και συμπληρωμένοι με Λατινικούς χαρακτήρες. Προσοχή μόνο τα ονόματα στα Λατινικά να ταιριάζουν με αυτά στην ταυτότητα/Διαβατήρια.

Απο εφορία να έχεις τουλάχιστον τα 2 τελευταία εκαθαριστικά μαζί σου. Δεν θα σου χρειαστούν αλλά καλό είναι να τα έχεις. Να προσπαθήσεις να έχεις κλείσει όλες τις δουλειές με την εφορία πριν φύγεις.

Για την κάρτα ασφάλισης ισχύουν αυτά που γράφτηκαν, αλλά όταν θα πιάσεις μια δουλειά εδώ θα κάνεις εδώ μια ασφάλιση (ΑΟΚ,ΤΚ,ΒΚΚ κ.α) (εδώ θές το Ε104).

Καλή τυχή!

kosofos
22.10.2012, 10:23
Όλα τα έγγραφά μας θα τα πάμε στην Μεταφραστική Υπηρεσία του ΥΠΕΞ.
Μετά, θα τα βγάλουμε φωτοτυπίες. ΠΟΥ θα επικυρωθούν; Στο προξενείο της χώρας που θα πάμε;

Απο την ώρα που θα έχεις τα έγγραφα που θές μετεφρασμένα στα Γερμανικά, Θα βγάζεις φωτοτυπίες και θα τα επικυρώνεις εδώ στην Γερμανία. Η επικύρωση λέγεται "beglaubigung" μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ στην περιοχή που θα μένεις ποιοι φορέις το κάνουν. Απ αυτό που ξέρω εώς τώρα απ την εμπειρία μου μπορέις να το κάνεις στο Δήμο, Εκκλησία, Sparkasse.

Lennon_
22.10.2012, 13:16
Ψιλοσχετικό με το θέμα είναι οπότε το βάζω εδώ. Λοιπόν:

-----------

Καλώς σας βρήκα. Σας ανακάλυψα πριν 1 μήνα περίπου, γιατί πολύ απλά .. τότε ξεκίνησα "σοβαρά" και συστηματικά τη διαδικασία για μετανάστευση στη Γερμανία.
Οφείλω να πω ότι το συγκεκριμένο forum είναι μια αξιόλογη, έγκαιρη και συνεχώς εμπλουτιζόμενη πηγή πληροφοριών για το εξωτερικό. Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια λοιπόν τόσο στον εμπνευστή/ -ές, όσο και στους συμμετέχοντες.
--------------------- ---------------------

Στο θέμα μου.
Έχω συγκεντρώσει/μεταφάσει μέχρι στιγμής τα παρακάτω χαρτιά:

1. Πιστοποιητικό γέννησης (με apostille)
2. Πτυχίο, Μεταπτυχιακά + αναλυτική βαθμολογία (με apostille)
3. Βιογραφικό σε Europass μορφή σε Ελληνικά, Αγγλικά και Γερμανικά
4. Συνοδευτική επιστολή σε Ελληνικά, Αγγλικά και Γερμανικά
(διευκρίνιση: επιστολή γραμμένη από μένα για τα κίνητρά μου, τις δεξιότητές μου, τις επιθυμίες μου κλπ την οποία αναλόγως με την θέση θα επεξεργάζομαι ανάλογα, όταν ζητείται βέβαια)
5. Βεβαιώσεις εργασίας, επίσημες με σφραγίδες της εκάστοτε εταιρείας/δημόσιου φορέα που απασχολήθηκα. Όλα μεταφρασμένα απλά (χωρίς apostille) και όχι επικυρωμένα, αλλά πρόκειται για απλή μετάφραση.

Σημείωση:
Έχω εργαστεί κατά 90% των θέσεων που απασχολήθηκα ως τώρα στο δημόσιο ως συμβασιούχος. Έχω βεβαιώσεις εργασίας από όλες τις θέσεις που ήμουν.
Δεν έχω συστατικές επιστολές, αλλά βεβαιώσεις εργασίας! (στο δημόσιο είναι λίγο χαζούληδες/βλάκες και δε ξέρουν να γράφουν συστατικές επιστολές, απλά έχουν 1 φόρμα έτοιμη από το μακρινό 1900 και απλά την αλλάζουν κατά περίπτωση, την έχουν κάνει βέβαια πιο μοντέρνα στο πέρασμα των χρόνων, αλλά βρωμάει ελληνικό δημόσιο στο οποίο και εργάστηκα από ανάγκη για βιοποριστικούς λόγους και όχι από γνωριμία).
Τονίζω λοιπόν παιδιά πώς έχω βεβαιώσεις εργασίας!!

6. Γερμανικά μόλις πήρα το Β2
7. Αγγλικά: proficiency michigan & IELTS (όχι μεταφρασμένα, αλλά στην πρότυπη αγγλική τους μορφή)
8. Σεμινάρια, συνέδρια (με παρουσιάσεις προσωπικών εργασιών), συμμετοχή σε ημερίδες κλπ (απλή μετάφραση στο κάθε ένα)
Από χαρτιά λοιπόν έχω τα παραπάνω. Γενικότερα ενδιαφέρομαι να εργαστώ και όχι να σπουδάσω. Επίσης αν έχει σημασία σχετικά με τα χαρτιά να αναφέρω πώς είμαι άγαμος και αν και εργαζόμουν μέχρι πρόσφατα δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας γιατί σκαλώνει σε ένα 80ρι ενσήμων που δε καλύπτω… τρέχα γύρευε και έχω ασφάλιση ΙΚΑ ως τις 28.02.2013

Και επειδή για 1ο post σας κούρασα μέχρι να το διαβάσετε (όσοι αντέξατε και το διαβάσατε όλο – σας κατανοώ 100% αν βαρεθήκατε), έχω να κάνω μόνο μία και μοναδική ερώτηση (για αρχή!...).
Πρόλογος: Τα χαρτιά μου τα μετέφρασα σε ένα μεταφραστικό γραφείο στη Θες/νίκη και φέρουν μόνο σφραγίδα του γραφείου. Το εν λόγω γραφείο είναι πιστοποιημένο κατά ΕΛΟΤ ΕΝ ISO 9001:2008 και ΕΛΟΤ ΕΝ 15038, όπως αναφέρει στη σελίδα του και επίσης είναι αναγνωρισμένο ως επίσημο μεταφραστικό γραφείο για τις γερμανικές αρχές. Δε θέλω να δώσω όνομα για αποφυγή διαφήμισης, αλλά προσπάθησα να το φωτογραφήσω διακριτικά. Δηλαδή δε φέρουν τα χαρτιά σφραγίδα/υπογραφή δικηγόρου αλλά σφραγίδα/υπογραφή του γραφείου.

Ερώτηση: Είμαι καλυμμένος με την εν λόγω μετάφραση ή χρειάζεται και σφραγίδα δικηγόρου;;;

Καλώς σας βρήκα και πάλι. Στην πορεία θα έχω σίγουρα και άλλες απορίες, μιας και δεν έχω διαβάσει ακόμα όλο το site, έχω διαβάσει όμως σε αρκετά μεγάλο βαθμό τους οδηγούς. Όταν τους κοιτάξω αναλυτικότερα θα επανέλθω με νέες απορίες.
Στόχος μου 02.01.2013 να βρίσκομαι Γερμανία και κατά προτίμηση Düsseldorf και γενικότερα North Rhine-Westphalia.

thymian
22.10.2012, 15:30
Ευχαριστώ πολύ kosofos + milu!

milu
22.10.2012, 17:03
Lennon, πραγματικά πολλή καλή καταγραφή η λίστα. Συνοπτική και σαφές.

Τι DIN ISO 9001 έχει να κάνει με “Quality Management” (QM) δηλ. με σύστημα διαχείρισης ποιότητας σύμφωνα με της διεθνές προδιαγραφές. Σχετικά αυτό σημαίνει μόνο ότι δουλεύουνε σαν επιχείρηση με πιστοποιημένη ποιότητα που ελέγχετε από πραγματογνώμονες . Όχι όμως ότι θεωρούνται επίσημη από το υπουργείο / προξενείο να επικυρώνουν τα μεταφρασμένα έντυπα ως δημόσια!
Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα τηλέφωνο στο προξενείο για την εγκυρότητα.

thymian
22.10.2012, 21:27
milu κάτσε γιατί μπερδεύτηκα help2
Τελικά ποιό έντυπο πρέπει να ζητήσουμε;
Ε104, U1 ή U2.

Πληροφορίες ξανά:
1. Έχουμε δουλέψει σε ιδιωτικό τομέα με ένσημα ΙΚΑ.
2. Επίδομα ανεργίας ΔΕΝ θα έχει κανείς μας όταν φύγουμε για Γερμανία.

Ερωτήσεις/διευκρινήσεις:

Μου λες να πάρω το U2 και να προσέξω την διάρκεια ισχύος.
Το U2 δεν είναι μόνο για να μεταφέρω το επίδομα ανεργίας στη Γερμανία;

Με το U1 πιστοποιώ τα χρόνια ασφάλισης μου. Τίποτα περισσότερο. Σωστό;

Το Ε104 είναι μόνο για ΟΓΑ, και δεν έχουμε καμία σχέση με αυτόν. Έτσι δεν είναι;

ΔΙΟΡΘΩΣΕ ΜΕ αν κάνω λάθος.
Ευχαριστώ milu + others

kosofos
22.10.2012, 21:45
Επειδή το έκανα πρόσφατα θα στο εξηγήσω όσο πιο απλά:

U1 (Πρώην E301): Βεβαίωση των ασφαλιστικών περιόδων που πρέπει να ληφθούν υπόψη για τον υπολογισμό των παροχών ανεργίας. στην χώρα που πάς. Και ας μην επιδοτήθηκες ποτέ απο ΟΑΕΔ με επίδομα ανεργίας σε περίπτωση που εργαστείς π.χ στην Γερμανία για 1 χρόνο και μετά μείνεις άνεργος και έχεις δικαίωμα για επίδομα απο τον Γερμανικό ΟΑΕΔ θα πρέπει να προσκομίσεις το U1. Το παίρνεις απο τον ΟΑΕΔ

Ε104 : Βεβαίωση των συνολικών περιόδων απασχόλησης, των εισφορών και της διαμονής στην ίδια χώρα. Παρέχει στους μετακινούμενους και τους διασυνοριακούς εργαζομένους πρόσβαση σε υγειονομική ασφάλιση σε χώρα που απαιτεί την καταγραφή των περιόδων απασχόλησης. Αυτό είναι για να κάνεις ασφάλεια στην Γερμανία Δηλ απο εκεί που ήσουν ασφαλισμένος στο (ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,ΟΓΑ...) να ασφαλιστείς στην (ΑΟΚ,ΤΚ,ΒΚΚ,...). Το παίρνεις απο τον ασφαλιστικό σου φορέα (ΙΚΑ,ΤΕΒΕ,ΟΓΑ...) με απλή αίτηση την ίδια στιγμή. Αυτό θα προσκομίσεις στον νέο ασφαλιστικό φορέα.

thymian
22.10.2012, 21:52
kosofos :thanks_

πολύ ξεκάθαρο. ευχαριστώ πραγματικά για την υπομονή σου.
σου εύχομαι καλή συνέχεια στις σπουδές σου και να πραγματοποιηθούν τα όνειρά σου σε ένα κράτος που... παραμένει κράτος.

:victory:

thymian
23.10.2012, 09:03
@όλους:
μάζεψα όλες τις απαντήσεις από τα μέλη του φόρουμ στο πρώτο post μου, για να βοηθηθείτε όσοι έχετε τις ίδιες απορίες με μένα.

Άρα τα πράγματα είναι απλά, αν παίρνεις ακόμα επίδομα ανεργίας, πάς σε U2.
Αν δεν έχεις επίδομα, πας κατευθείαν σε U1.
Όπως επεσήμανες και στο #11.
Αν πάρεις το U2 δεν χρειάζεται να πάρεις και το U1.
So simple.

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου :bravo_:
Καλημέρα παιδιά!

milu
23.10.2012, 11:12
So simple.

Well, it is. I'm glad you know it now.

God luck again!

Lennon_
23.10.2012, 15:37
Lennon, πραγματικά πολλή καλή καταγραφή η λίστα. Συνοπτική και σαφές.

Τι DIN ISO 9001 έχει να κάνει με “Quality Management” (QM) δηλ. με σύστημα διαχείρισης ποιότητας σύμφωνα με της διεθνές προδιαγραφές. Σχετικά αυτό σημαίνει μόνο ότι δουλεύουνε σαν επιχείρηση με πιστοποιημένη ποιότητα που ελέγχετε από πραγματογνώμονες . Όχι όμως ότι θεωρούνται επίσημη από το υπουργείο / προξενείο να επικυρώνουν τα μεταφρασμένα έντυπα ως δημόσια!
Νομίζω το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι ένα τηλέφωνο στο προξενείο για την εγκυρότητα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες προξενείο εννοείς Γερμανικό Προξενείο Θεσσαλονίκης (μιας κ από εδώ είμαι, στο φινάλε πάω και τους δείχνω και ένα αντίτυπο για ακόμα καλύτερη ενημέρωση); Ή Ελληνικό Προξενείο σε κάποια πόλη της Γερμανίας;

Ευχαριστώ.

milu
24.10.2012, 14:50
Μεταφραστική Υπηρεσία

Σχετικά με το “που πληρώνω πόσα?” :

Γερμανια (http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/Page17.html)

Ελλάδα (http://www.mfa.gr//ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html)

sokratis-salonika
24.10.2012, 15:50
Μεταφραστική Υπηρεσία

Σχετικά με το “που πληρώνω πόσα?” :

Γερμανια (http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/Page17.html)

Ελλάδα (http://www.mfa.gr//ypiresies-gia-ton-politi/metafrastiki-ypiresia/i-metaphrastiki-ypiresia.html)

8,5 euro για καθε εγγραφο , πλην των πτυχιων που ειναι 9,5 ευρω .
και για καθε κοπια που θα θελησεις ειναι + 50 λεπτα

shadowfields
30.10.2012, 12:05
όπου και να πάς κάποια πράγματα είναι ίδια

FromGR2UK (http://fromgr2uk.com/)

Διαβατήριο: Δεν έχεις ακόμα; Βγάλε τώρα! Ναι ΟΚ μπορείς να έρθεις και με ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες και οχι τις παλιές που έχουν οι παππούδες μας, τις “σπασμένες”) αλλά αν θέλεις να μην σε κοιτάνε περίεργα στους ελέγχους στα αεροδρόμια, να μπορέσεις να βγάλεις National Insurance Number (το Αγγλικό ΑΦΜ) και γενικά να παρουσιάζεις ένα έγγραφο ταυτοποίησης που είναι διεθνώς αναγνωρίσιμο και δεν θα σπαζοκεφαλιάζει ο κάθε Άγγλος (από τον εργοδότη μέχρι τον αστυνομικό) να καταλάβει τί είναι αυτό το μπλέ ορθογώνιο με τους περίεργους χαρακτήρες, τότε βγάλε διαβατήριο!

Δίπλωμα οδήγησης: Ίσως δεν είναι από τα απολύτως απαραίτητα και από έγκυρες πληροφορίες που έχω μπορείς να οδηγήσεις και με το παλιό δίπλωμα οδήγησης αλλά όπως και με το διαβατήριο, αν θέλεις να έχεις ένα σωστό Ευρωπαϊκό δίπλωμα, αναγνωρίσιμο από τους πάντες τότε βγάλε και ένα ρημάδι δίπλωμα. Κοστίζει δεν λέω αλλά με τόσα έξοδα που έχει η μετανάστευση αυτό είναι το λιγότερο και ξέρεις οτι αν σε σταματήσει Άγγλος-Γερμανός-Γάλλος τροχονόμος δεν θα ξύνει το κεφάλι του με απορία για τό ροζ πραγματάκι που κρατά στα χέρια του!

Εφορία: Αν φύγεις από Ελλάδα τότε θα πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ! Πλέον θα είσαι κάτοικος εξωτερικού και υπάρχουν ΔΟΥ για τους κατοίκους εξωτερικού! Πήγαινε στην εφορία σου, στήσου υπομονετικά για τελευταία φορά στην ουρά (εδώ δεν έχει “ΔΟΥ” και δεν μου λείπουν καθόλου) και κάνε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να αλλάξεις φορολογική κατάσταση και να γλυτώσεις όλα τα Ελληνικά χαράτσια made in EU. Επίσης στην εφορία θα πρέπει να δηλώσεις και έναν αντίκλητο, ποιός δηλαδή θα είναι ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος σου για τις συναλλαγές και που να στέλνουν οποιοδήποτε έγγραφο.

Ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΤΣΜΕΔΕ- ΚΤΛ: Όπως ισχύει και με την εφορία, πήγαινε στήσου ευλαβικά στην ουρά του ταμείου σου και ενημερώσου για τί χρειάζεται να κάνεις σε περίπτωση μετανάστευσης .

Εξουσιοδοτήσεις από συμβολαιογράφο: Για να κάνεις όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν είσαι φυσικά παρόν (να τρέχει άλλος για σένα δηλαδή -τι χαρά) τότε πρέπει να κάνεις την απαραίτητη εξουσιοδότηση-πληρεξούσιο σε συμβολαιογράφο. Δεν κοστίζει πολλά αλλά είναι υπερπολύτιμο έγγραφο για να διεκπεραιώνεις κάθε είδους συναλλαγή με το υπέροχο Ελληνικό κράτος και όχι μόνο. Μπορείς να το δηλώσεις οτι είναι για εφορίες, ταμεία κτλ αλλά και για τις συναλλαγές με τη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ. Χαρτί χρυσάφι που πρέπει να έχεις!

something
30.10.2012, 17:56
όπου και να πάς κάποια πράγματα είναι ίδια

FromGR2UK (http://fromgr2uk.com/)

Διαβατήριο: Δεν έχεις ακόμα; Βγάλε τώρα! Ναι ΟΚ μπορείς να έρθεις και με ταυτότητα (με λατινικούς χαρακτήρες και οχι τις παλιές που έχουν οι παππούδες μας, τις “σπασμένες”) αλλά αν θέλεις να μην σε κοιτάνε περίεργα στους ελέγχους στα αεροδρόμια, να μπορέσεις να βγάλεις National Insurance Number (το Αγγλικό ΑΦΜ) και γενικά να παρουσιάζεις ένα έγγραφο ταυτοποίησης που είναι διεθνώς αναγνωρίσιμο και δεν θα σπαζοκεφαλιάζει ο κάθε Άγγλος (από τον εργοδότη μέχρι τον αστυνομικό) να καταλάβει τί είναι αυτό το μπλέ ορθογώνιο με τους περίεργους χαρακτήρες, τότε βγάλε διαβατήριο!

Δίπλωμα οδήγησης: Ίσως δεν είναι από τα απολύτως απαραίτητα και από έγκυρες πληροφορίες που έχω μπορείς να οδηγήσεις και με το παλιό δίπλωμα οδήγησης αλλά όπως και με το διαβατήριο, αν θέλεις να έχεις ένα σωστό Ευρωπαϊκό δίπλωμα, αναγνωρίσιμο από τους πάντες τότε βγάλε και ένα ρημάδι δίπλωμα. Κοστίζει δεν λέω αλλά με τόσα έξοδα που έχει η μετανάστευση αυτό είναι το λιγότερο και ξέρεις οτι αν σε σταματήσει Άγγλος-Γερμανός-Γάλλος τροχονόμος δεν θα ξύνει το κεφάλι του με απορία για τό ροζ πραγματάκι που κρατά στα χέρια του!

Εφορία: Αν φύγεις από Ελλάδα τότε θα πρέπει να αλλάξεις και ΔΟΥ! Πλέον θα είσαι κάτοικος εξωτερικού και υπάρχουν ΔΟΥ για τους κατοίκους εξωτερικού! Πήγαινε στην εφορία σου, στήσου υπομονετικά για τελευταία φορά στην ουρά (εδώ δεν έχει “ΔΟΥ” και δεν μου λείπουν καθόλου) και κάνε όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να αλλάξεις φορολογική κατάσταση και να γλυτώσεις όλα τα Ελληνικά χαράτσια made in EU. Επίσης στην εφορία θα πρέπει να δηλώσεις και έναν αντίκλητο, ποιός δηλαδή θα είναι ο εν Ελλάδι αντιπρόσωπος σου για τις συναλλαγές και που να στέλνουν οποιοδήποτε έγγραφο.

Ταμεία ΙΚΑ-ΤΕΒΕ-ΤΣΜΕΔΕ- ΚΤΛ: Όπως ισχύει και με την εφορία, πήγαινε στήσου ευλαβικά στην ουρά του ταμείου σου και ενημερώσου για τί χρειάζεται να κάνεις σε περίπτωση μετανάστευσης .

Εξουσιοδοτήσεις από συμβολαιογράφο: Για να κάνεις όλα τα παραπάνω ακόμα και αν δεν είσαι φυσικά παρόν (να τρέχει άλλος για σένα δηλαδή -τι χαρά) τότε πρέπει να κάνεις την απαραίτητη εξουσιοδότηση-πληρεξούσιο σε συμβολαιογράφο. Δεν κοστίζει πολλά αλλά είναι υπερπολύτιμο έγγραφο για να διεκπεραιώνεις κάθε είδους συναλλαγή με το υπέροχο Ελληνικό κράτος και όχι μόνο. Μπορείς να το δηλώσεις οτι είναι για εφορίες, ταμεία κτλ αλλά και για τις συναλλαγές με τη ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ. Χαρτί χρυσάφι που πρέπει να έχεις!

Θα ηθελα να προσθεσω κατι για την Εφορια.Ειναι 100% σιγουρο οτι πρεπει να δηλωσεις οτι φευγεις εξω? Και μιλαω για την περιπτωση που δεν εχεις ακινητη και κινητη περιουσια στο ονομα σου! Διοτι αν εχεις κινητη η ακινητη τοτε ναι να το δηλωσεις αλλα πρεπει να κανεις ετσι και αλλιως καθε χρονο φορολογικη δηλωση.Στην περιπτωση ομως που δεν εχει κατι πες οτι φευγεις εξω.. και πολυ απλα μεσω ιντερνετ μπορεις να κανεις οταν ερθει ο καιρος μια μηδενικη δηλωση εισοδηματος... βαζεις και τα 700 ευρω αποδειξεις και εχεις μηδενικο ... απλα για να εχεις μια εκκαθαριστικη δηλωση και μια φορολογικη ενημερωτητα καθε χρονιας.και εφοσον γινονται πλεον ηλεκτρονικα ολα και η δηλωση και να παρεις εκκαθαριστικο και να βγαλεις αντιγραφα και φορολογικες ενημερωτητες μεσω taxisnet νομιζω δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να δηλωσεις πριν φυγεις οτι πας στο εξωτερικο.
Αν μπορει καποιος λογιστης να μας ενημερωσει για το θεμα και το τι ειναι καλυτερο να κανει καποιος η και αν δεν δηλωσουμε οτι ειμαστε στο εξωτερικο τι προβλημα υπαρχει

thymian
31.10.2012, 21:23
Θα ηθελα να προσθεσω κατι για την Εφορια.Ειναι 100% σιγουρο οτι πρεπει να δηλωσεις οτι φευγεις εξω? Και μιλαω για την περιπτωση που δεν εχεις ακινητη και κινητη περιουσια στο ονομα σου! Διοτι αν εχεις κινητη η ακινητη τοτε ναι να το δηλωσεις αλλα πρεπει να κανεις ετσι και αλλιως καθε χρονο φορολογικη δηλωση.Στην περιπτωση ομως που δεν εχει κατι πες οτι φευγεις εξω.. και πολυ απλα μεσω ιντερνετ μπορεις να κανεις οταν ερθει ο καιρος μια μηδενικη δηλωση εισοδηματος... βαζεις και τα 700 ευρω αποδειξεις και εχεις μηδενικο ... απλα για να εχεις μια εκκαθαριστικη δηλωση και μια φορολογικη ενημερωτητα καθε χρονιας.και εφοσον γινονται πλεον ηλεκτρονικα ολα και η δηλωση και να παρεις εκκαθαριστικο και να βγαλεις αντιγραφα και φορολογικες ενημερωτητες μεσω taxisnet νομιζω δεν ειναι και τοσο απαραιτητο να δηλωσεις πριν φυγεις οτι πας στο εξωτερικο.
Αν μπορει καποιος λογιστης να μας ενημερωσει για το θεμα και το τι ειναι καλυτερο να κανει καποιος η και αν δεν δηλωσουμε οτι ειμαστε στο εξωτερικο τι προβλημα υπαρχει

Αυτό θα με ενδιέφερε και μένα...
Πρέπει να κάνω κάτι στη ΔΟΥ πρίν φύγω;

Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες με τη ΔΟΥ. Κατανοητό αυτό.
Κάτι πιο συγκεκριμένο όμως;

Greece4ever
31.10.2012, 23:22
Αυτό θα με ενδιέφερε και μένα...
Πρέπει να κάνω κάτι στη ΔΟΥ πρίν φύγω;

Εννοείτε ότι θα πρέπει να έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες με τη ΔΟΥ. Κατανοητό αυτό.
Κάτι πιο συγκεκριμένο όμως;

Και εμενα με ενδιαφερει !!! :/

shadowfields
01.11.2012, 16:00
όπως τα λέει ο φίλος
σε ενδιαφέρει εάν προκύπτει εισόδημα στην Ελλάδα ή εαν έχεις ακίνητα οπότε και κάνεις όποτε ζητήτε Ε9
απο τα ιντερνετς να μην μπλέκεις και κόσμο εδώ και τον τρέχεις
εαν δεν έχεις εισόδημα γιατι να μην δηλώσεις εξωτερικό και να τελειώνει η υπόθεση ?
Θα έχεις που θα έχεις τα της χώρας που θα πάς θα έχεις και τα εδώ?Αμαν κάνουμε να γλιτώσουμε
Και προσοχή σε όσους έχουν-θα έχουν εισόδημα στην Ελλάδα,δεν συμφερει και τόσο.Αλλη μια φανταστική επινόηση του ελληνικού κράτους.Σα να σου λένε "νοικιασε το σπίτι σου μαύρα"

Η φορολόγηση των κατοίκων εξωτερικού (Ενημέρωση άρθρου) | Forin.gr (http://www.forin.gr/articles/article/6198/h-forologhsh-twn-katoikwn-ekswterikou)

βρείτε μια χαλαρή help2 μέρα και βουρ στην ΔΟΥ σας για ερωτήσεις ή σε λογιστή (σιγά μην ξέρει)

shadowfields
02.11.2012, 10:01
Ελλαδάρα αθάνατη!
Παω ΙΚΑ για ευρωπαίκη κάρτα ασφάλισης.
"Δεν μπορουμε έχουμε προβλημα"
"τί προβλημα?"
"προβλημα.ελάτε 10 μερες πριν φύγετε να σας δωσουμε την προσωρινη που είναι για 1 μηνα" !!!!!
"φευγω φεβρουάριο,μεχρι τοτε δεν θα εχει επιλυθεί δηλαδη?"
"εεε, τι να σας πω"
"οκ θελω και Ε104"
"που θα πατε?"
"γερμανια"
"εε,ζητηστε το απο την ΑΟΚ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εχε χαρη που ειχε τρελη ουρα και δεν είχα χρόνο να περιμενω.Αυτα μου τα ειπε η "προισταμένη" του τμηματος που την πετυχα
ξοφαλτσα.Και ακομα δεν αρχισαμε .τελως παντων
ειχε κανενας αντιστοιχο προβλημα με την καρτα? ισχυει ή απλα δεν ήθελε να εξυπηρετηση ?

pestefler
02.11.2012, 23:53
Κι εμενα τα ιδια!
Εκανα τον Ιουνιο αιτηση, μου ειπαν σε ενα μηνα θα μου την στειλουν,μου εδωσαν ενα προχειρο χαρτι που θα με καλυψει για ενα μηνα.
Ηρθε ο Σεπτεμβρης και ακομα ερχοταν η καρτα.
Πηγα στο ικα να δω τι γινεται και μου ειπαν οτι δεν ξερουν τι εγινε, μαλλον χαθηκε στο ταχυδρομειο, δλδ οτι να ναι!
Αντε παλι να ξανακανω απ την αρχη αιτηση καινουρια γιατι η προηγουμενη επρεπε να ακυρωθει.
Τελικα εκανα αιτηση για μενα τη γυναικα μου και τον γιο μου.
Εστειλαν λοιπον της γυναικας μου και του γιου μου και την δικια μου ακομα την στελνουν.
Οργανωμενα πραγματα!!!

Ελλαδάρα αθάνατη!
Παω ΙΚΑ για ευρωπαίκη κάρτα ασφάλισης.
"Δεν μπορουμε έχουμε προβλημα"
"τί προβλημα?"
"προβλημα.ελάτε 10 μερες πριν φύγετε να σας δωσουμε την προσωρινη που είναι για 1 μηνα" !!!!!
"φευγω φεβρουάριο,μεχρι τοτε δεν θα εχει επιλυθεί δηλαδη?"
"εεε, τι να σας πω"
"οκ θελω και Ε104"
"που θα πατε?"
"γερμανια"
"εε,ζητηστε το απο την ΑΟΚ" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εχε χαρη που ειχε τρελη ουρα και δεν είχα χρόνο να περιμενω.Αυτα μου τα ειπε η "προισταμένη" του τμηματος που την πετυχα
ξοφαλτσα.Και ακομα δεν αρχισαμε .τελως παντων
ειχε κανενας αντιστοιχο προβλημα με την καρτα? ισχυει ή απλα δεν ήθελε να εξυπηρετηση ?

shadowfields
03.11.2012, 10:06
επικοινώνησα με το υπουργείο υγειας (λέμε τώρα) και με ενημέρωσαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην έκδοση των καρτών οπότε η όποια καθυστέρηση ή άρνηση είναι θέμα του φορέα που το εκδίδει

dtsberlin
13.02.2013, 13:54
Και μονο που τα διαβασα τα παραπανω αγχωθηκα!!!!
Εχω φυγει εδω και λιγο καιρό για Γερμανία και δεν θέλω ουτε για βόλτα να περασω εξω απο δημόσια υπηρεσια!!!!

Markouditsa
18.02.2013, 19:57
Καλησπέρα σας!!!
Ετοιμάζομαι για Γερμανια, 40 μερούλες έμειναν κ πραγματικά είμαι ΠΑΑΑΡΑΑΑ ΠΟΛΥΥΥΥΥ ΤΥΧΕΡΗ που έχω εδώ κ καιρό εντοπίσει αυτό το φόρουμ γιατί ολοι οι υπεύθυνοι είσαστε ΑΠΟΛΥΤΑ κατατοπιστικοί κ υποβοηθητικοί!!!
Έχω μόνο μια ερώτηση σχετικά με την ευρωπαική κάρτα ασφάλισης (δεν έχω διαβάσει κάπου για αυτό που θα ρωτήσω, συγχωρήστε με εαν υπάρχει ήδη η απάντηση..)
Προσωπικά έχω ασφάλιση στο ΙΚΑ εως 28/2/13 κ πρόκειται να έρθω Γερμανία κ συγκεκριμένα στην Στουτγκάρδη στις 2 Απριλίου. Δεν μπορώ λοιπόν να βγάλω ευρωπ. κάρτα ασφάλισης γιατί δεν θα έχω ΙΚΑ.
Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση?? ενδέχεται να υπάρξει πρόβλημα όσον αφορά την εύρεση εργασίας ή την δήλωσή μου στο δημαρχείο ή στον εκεί οαεδ?
Θα σας ήμουν ευγνώμων εαν μου απαντήσετε!!

kosofos
18.02.2013, 21:02
Αρχικά αν είσαι στον ΟΑΕΔ μπορείς να βγάλεις κάρτα απο εκεί. Ανάλογα την ηλικία υπάρχουν και κάποια προγράμματα αλλά στην γενική περίπτωση διάβασε ένα πόστ εδώ http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/μετανάστευση-στη-γερμανία-3-a-3515/index12.html#post53646. Εδώ και 2 χρόνια στην Γερμανία μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση σε δημόσια krankenverschicherung είναι κάπου €140/μήνα. Για όλα αυτά όμως θές και τα κατάλληλα κοινωτικά έγγραφα Ε104 (S1). Για δήλωση δεν θές κάρτα.

Markouditsa
18.02.2013, 23:32
milu τώρα είδα την απάντηση σου, σε ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!

Markouditsa
18.02.2013, 23:33
Αρχικά αν είσαι στον ΟΑΕΔ μπορείς να βγάλεις κάρτα απο εκεί. Ανάλογα την ηλικία υπάρχουν και κάποια προγράμματα αλλά στην γενική περίπτωση διάβασε ένα πόστ εδώ http://www.patriotaki.net/μετανάστευση-στην-γερμανία-72/μετανάστευση-στη-γερμανία-3-a-3515/index12.html#post53646. Εδώ και 2 χρόνια στην Γερμανία μπορείς να κάνεις και αυτασφάλιση σε δημόσια krankenverschicherung είναι κάπου €140/μήνα. Για όλα αυτά όμως θές και τα κατάλληλα κοινωτικά έγγραφα Ε104 (S1). Για δήλωση δεν θές κάρτα.

kosofe κ εσένα σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!! Πιό άμεση απάντηση δεν θα μπορούσα να έχω!!!

something
19.02.2013, 19:58
kosofos & milu η εγγυηση στην μεταναστευση σας ;)

Nimowe
01.03.2013, 22:17
Στο ΙΚΑ Ν. Κόσμου μου κάνουν προβλήματα (στην μαμά μου δλδ) και της λένε πως δεν δίνουν Ε104. Ξέρετε κάποιο έγγραφο που μπορώ να τους δείξω εκεί για να μου δώσουν το χάρτη; Ευχαριστώ

kosofos
02.03.2013, 09:51
Στο ΙΚΑ Ν. Κόσμου μου κάνουν προβλήματα (στην μαμά μου δλδ) και της λένε πως δεν δίνουν Ε104. Ξέρετε κάποιο έγγραφο που μπορώ να τους δείξω εκεί για να μου δώσουν το χάρτη; Ευχαριστώ

Έχεις κάνεις εξουδιοδότηση ή πληρεξούσιο στην μητέρα σου για να μπορεί να σε εκπροσωπεί? Δεν της δίνουν το Ε104 για αυτό τον λόγο ή για κάτι άλλο? Το μόνο επίσημο έγγραφο που έχεις (και πρέπει να έχεις) είναι το αριθμός μητρώου του ΙΚΑ και το ΑΜΚΑ, δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Τι σύστημα είναι μηχανογραφημένο: δηλαδή ο υπάλληλος πατάει αυτά στον κομπιουταρα του και εκτυπώνεται αυτόματα και απλά βάζει μια σφραγίδα (στα Αγγλικά)

Nimowe
02.03.2013, 15:31
Έχεις κάνεις εξουδιοδότηση ή πληρεξούσιο στην μητέρα σου για να μπορεί να σε εκπροσωπεί? Δεν της δίνουν το Ε104 για αυτό τον λόγο ή για κάτι άλλο?
Δεν είναι θέμα εξουσιοδότησης, έχω πάει κ’εγώ αυτοπροσώπως , απλά λένε πως αυτό το χαρτί δεν μπορώ να το ζητήσω εγώ η ίδια και δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες. Λένε πως πρέπει να το ζητήσει το αρμόδιο τμήμα από την άλλη χώρα υπηρεσιακά; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

kosofos
02.03.2013, 16:57
Δεν είναι θέμα εξουσιοδότησης, έχω πάει κ’εγώ αυτοπροσώπως , απλά λένε πως αυτό το χαρτί δεν μπορώ να το ζητήσω εγώ η ίδια και δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες. Λένε πως πρέπει να το ζητήσει το αρμόδιο τμήμα από την άλλη χώρα υπηρεσιακά; Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

Καλά έχω βαρεθεί με αυτό το γελοίο θέμα πια του ΙΚΑ για το Ε104 censored_ Πάς στο ΙΚΑ και σου λένε αυτά, πάς στους Γερμανούς σου λένε θέλουμε εσύ να έχεις το χαρτί (που αυτό πρέπει). Και σιγά το έγγραφο που δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες μωρέ. Μια λίστα είναι και λέει το όνομα του εργοδότη σου και την περίοδο ασφάλισης σε αυτόν. Πώ ρε τι είναι αυτοί. Εγώ ξέρω τι γράφει εδώ μέσα Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/e-forms_el.htm) λέει Πρέπει να το υποβάλετε σε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία εργάζεστε. Άρα εγώ το έχω και το υποβάλλω! Απο εκεί και πέρα τι να σου πώ, να πάς με καραμπίνα? Κάνε ότι καταλαβαίνεις με δαυτους

zita38
02.03.2013, 17:27
kalispera, kai se emena kapoia proistamenh sto ika mou eipe na doso tis karteles me ta enshma sto germaniko forea suntaxiodothshs kai tha zhthsoun oi germanoi upiresiaka to E104.

SaKiss
02.03.2013, 17:33
Καλά έχω βαρεθεί με αυτό το γελοίο θέμα πια του ΙΚΑ για το Ε104 censored_ Πάς στο ΙΚΑ και σου λένε αυτά, πάς στους Γερμανούς σου λένε θέλουμε εσύ να έχεις το χαρτί (που αυτό πρέπει). Και σιγά το έγγραφο που δεν το δίνουν στους απλούς πολίτες μωρέ. Μια λίστα είναι και λέει το όνομα του εργοδότη σου και την περίοδο ασφάλισης σε αυτόν. Πώ ρε τι είναι αυτοί. Εγώ ξέρω τι γράφει εδώ μέσα Χρήσιμα έντυπα για τα δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/social-security-forms/e-forms_el.htm) λέει Πρέπει να το υποβάλετε σε ασφαλιστικό φορέα της χώρας στην οποία εργάζεστε. Άρα εγώ το έχω και το υποβάλλω! Απο εκεί και πέρα τι να σου πώ, να πάς με καραμπίνα? Κάνε ότι καταλαβαίνεις με δαυτους

Παρομοια περιπτωση ετυχε και σε μια φιλη μου. Απλως σ αυτη δε δινουν Ε104, διοτι μεχρι στιγμης ηταν ασφαλισμενη ως προστατευομενη στον πατερα της, αλλα δεν εχει κολησει ενσιμα η ιδια της. Το γερμανικο ΙΚΑ της ζηταει ομως Ε104 για να την ασφαλισει εδω και ισχυριζεται οτι το Ε104 το φερνουν μεχρι και παιδια που ερχονται απο αλλη χωρα της Ευρωπαϊκης Ενωσης, ανεξαρτητως αν εχουν δουλεψει.

Τελικα ποιος εχει δικαιο;

kosofos
02.03.2013, 17:51
kalispera, kai se emena kapoia proistamenh sto ika mou eipe na doso tis karteles me ta enshma sto germaniko forea suntaxiodothshs kai tha zhthsoun oi germanoi upiresiaka to E104.

Νομίζεις ότι αν πάς με Ελληνικές καρτέλες σε Γερμανικό φορέα θα καταφέρουν να βγάλουν άκρη ή μάλλον αυτή που στο είπε η "Προισταμένη" του ΙΚΑ θα τους εξηγήσει? Τι λέμε ρε παιδιά τώρα. Και μην μπλέκουμε την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη με την σύνταξη στην Γερμανία. άλλο το ένα άλλο το άλλο. Για την σύνταξη γίνεται υπηρεσιακά όπως λές για την Ιατροφαρμακευτική (ΑΟΚ,ΤΚ,ΒΚΚ,.....) θέλουν το χαρτί απο σένα. Να ζητήσετε απο τον υπάλληλο του ΙΚΑ να σας δέιξει την εγκύκλιο που αναφέρει το Ε104 πάει υπηρεσιακά στην Γερμανία για την Ιατροφαρμακευτική. Αλλά τι ψάχνεις τώρα ε????

**Και μια Γενική παρατήρηση. Πραγματικά αυτή η χώρα δεν είναι και ούτε θε έπρεπε να λέγεται Ευρωπαική. Έχω συναδέλφους απο την Ιρλανδία, την Αγγλία, την Πορτογαλια και την Ισπανία και όταν κουβεντιάζουμε για κάτι τέτοια μου λένε ότι απλά κάνεις μια αίτηση μέσω internet και σου αποστέλεται ταχυδρομικός. Στην χώρα αυτή ότι έχει σχέση με αυτό που λέμε κράτος, απλά τρομάζει τον πολίτη και τον αηδιάζει. Αυτό για να μην νομίζουμε ότι αυτά είναι κατάλληπα της κρίσης στην Ελλάδα. Μια ζώη 'ετσι ήταν και χειρότερα θα γίνουν. Κρίμα :no:

zita38
02.03.2013, 19:06
etsi kai allios mou steilane tis karteles apo thn ellada kai thn epomenh evdomada pao ston RDV na tis katatheso, tha sas enimeroso gia thn exelixh.

Nimowe
05.03.2013, 21:14
Δείτε τι βρήκα:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:077:0001:0084:EL:PDF
Στη σελίδα 21, γιατο Ε104 γράφει:
Εάν το έντυπο έχει συνταχθεί ύστερα από αίτημα του ενδιαφερόμενου, ο φορέας που εκδίδει το έντυπο θα πρέπει να συμπληρώσει τα μέρη Α.2 και Β και να δώσει ή να αποστείλει το έντυπο στον ενδιαφερόμενο.
Άρα, πρέπει να μας το δώσουν και μπορούμε να το ζητήσουμε κ’εμείς. Θα στείλω την μαμά μου στο ΙΚΑ με αυτά εκτυπωμένα, να δούμε τι άλλο θα πούνε.
Για τους ενδιαφερόμενους, το ίδιο στα γερμανικά είναι: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:077:0001:0084:DE:PDF

Markouditsa
05.03.2013, 23:59
Καλησπέρα σε όλους!!
Και εμένα πάντως ΔΕΝ μου δίνουν το Ε104 με αιτιολογία του υπαλλήλου πως θα το ζητήσει ο αρμόδιος φορέας ή εργοδότης από Γερμανία...πήγα και μέσω ΚΕΠ αλλά και στην υπάλληλο του ΚΕΠ τα ίδια είπαν. Δεν μπορώ να καταλάβω τί οδηγίες έχουν στα ΙΚΑ αλλά δεν μπορούμε να εξυπηρετηθούμε με τίποτα!!!
Άρα...θα έρθω και εγώ Γερμανία χωρίς Ε104....εαν κάποιος τα καταφέρει και πάρει το πολυπόθητο αυτό χαρτί να μας ενημερώσει!!!!!!!

kosofos
06.03.2013, 22:07
http://www.youtube.com/watch?v=gI6WiAoDqF0

andreass87
07.03.2013, 18:42
gamatos!! dustixws etsi prepei na ginontai oi douleies stin ellada :)

zita38
12.03.2013, 12:21
Paidia kalispera .telika to E104 tha erthei upiresiaka ston germaniko forea RVD xtes katethesa kai tis karteles apo ta palia ensima pou eixa sto RVD kathos kai to apolutirio tou stratou (xoris na metafraso tipota apo ta 2) . ara dikio eixane sthn ellada pou legane oti to entupo E104 erxetai upiresiaka .
KALH MERA KAI KALH SUNEXEIA SE OLOUS.

ps sugnomh gia ta greekglish alla o upoligisths mou epathe ena atyximataki kai den mporo na grapso ellinika.

fridushka
12.03.2013, 16:38
kalispera.thelo na rotiso opoion gnorizei na mou pei ean sta estiatoria ta afentika an se dilosoun me 400 eyro to atomo,milao gia zeygari,giati me parapano dyskola se dilonoun,meta apo poso kairo exoume dikaiomata sxetika me to na noikiaseis ena spiti i diafores alles kiniseis opos na se voithisei to oaed ktl stin germania?i me tetoia dilosi den dikaiousai tipota sxedon?
perimeno apandisi sas...

zita38
13.03.2013, 01:14
nomizo oti ama eisai dilomenos gia 400 evro exeis MONO iatrofarmakeftikhn perithalpsi ,oaed den pairneis. Tora gia to spiti epeidi zitane xarti mistodosias ( TOUS TELEFTAIOUS 2 h 3 mhnes ) den sou dinoun spiti giati sou leei o idioktitis den tha mporeis na me pliroseis. Ekei tha se voithisei ean exeis kapoion filo pou na einai upsilomisthos h genika na deixnei megalo eisodima kai na mpei eguitis .

jose
13.03.2013, 14:39
nomizo oti ama eisai dilomenos gia 400 evro exeis MONO iatrofarmakeftikhn perithalpsi ,oaed den pairneis. Tora gia to spiti epeidi zitane xarti mistodosias ( TOUS TELEFTAIOUS 2 h 3 mhnes ) den sou dinoun spiti giati sou leei o idioktitis den tha mporeis na me pliroseis. Ekei tha se voithisei ean exeis kapoion filo pou na einai upsilomisthos h genika na deixnei megalo eisodima kai na mpei eguitis .

αν έχεις όμως χρήματα k του δόσεις 3-4 ενοίκια μπροστά πάλι θα σου πει δε στο νοικιάζω ?

kosofos
13.03.2013, 14:52
αν έχεις όμως χρήματα k του δόσεις 3-4 ενοίκια μπροστά πάλι θα σου πει δε στο νοικιάζω ?

Αυτό που λές στην Ελλάδα....στην Γερμανία δεν στο δίνουν με τίποτα!

jose
13.03.2013, 15:26
Αυτό που λές στην Ελλάδα....στην Γερμανία δεν στο δίνουν με τίποτα!

ναι το φανταστηκα!!!

epaminondas
07.09.2013, 14:11
Καλησπερα..
Βαση των οσων διαβασα το ε104 χρειαζεται για την εγγραφη στο αντιστοιχο ικα (αοκ). Αυτο θα κανω μια προσπαθεια αν δεν αποστελλεται μονο υπηρεσιακα να το παρω απο το ικα..
Το ε411 που χρειαζεται για το kindergeld απο που θα το παρω?
Ισχυει το οτι ως κοινοτικα εγγραφα δεν χρειαζονται μεταφραση?
Και κατι αλλο ξεκαθαριστε μου παιδια αν μπορειτε..Χρειαζεται να διακοψω το επιδομα τεκνων(τριτεκνιας σε 3 δοσεις) που παιρνω απο τον ΟΓΑ για να μπορω να παρω το kindergeld?
Διευκρινιζω οτι ειμαστε εγω και η συζυγος ανεργοι χωρις επιδομα ανεργειας.
Που και πως θα απευθυνθω σχετικα?
Ευχαριστω και συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

kosofos
07.09.2013, 15:00
Το ε411 που χρειαζεται για το kindergeld απο που θα το παρω?
Ισχυει το οτι ως κοινοτικα εγγραφα δεν χρειαζονται μεταφραση?
Και κατι αλλο ξεκαθαριστε μου παιδια αν μπορειτε..Χρειαζεται να διακοψω το επιδομα τεκνων(τριτεκνιας σε 3 δοσεις) που παιρνω απο τον ΟΓΑ για να μπορω να παρω το kindergeld?
Διευκρινιζω οτι ειμαστε εγω και η συζυγος ανεργοι χωρις επιδομα ανεργειας.
Που και πως θα απευθυνθω σχετικα?

Αγαπητέ epaminondas διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω

ΕΕ - Οικογενειακές παροχές εργαζομένων - Η Ευρώπη σου (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/abroad/family-benefits/index_el.htm)

Για καλύτερη πληροφόριση σου μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα σύμβουλο EURES. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτό κάνουν όλοι στην Ευρώπη....στην Ελλάδα?

**Επίσης τα κοινωτικά έγγραφα δεν θέλουν μετάφραση

epaminondas
07.09.2013, 15:54
Αγαπητέ epaminondas διάβασε σε παρακαλώ το παρακάτω

ΕΕ - Οικογενειακές παροχές εργαζομένων - Η Ευρώπη σου (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/abroad/family-benefits/index_el.htm)

Για καλύτερη πληροφόριση σου μπορείς να επικοινωνήσεις με ένα σύμβουλο EURES. Θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ. Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα. Τουλάχιστον αυτό κάνουν όλοι στην Ευρώπη....στην Ελλάδα?

Σeυχαριστω πολυ Kosofos..!

something
08.09.2013, 14:13
οπως ελεγε ο συγχωρεμενος ο παππους μου .. "Το μπουρ***λο σπιτι για παντρεια δεν γινεται" :P

Blacktulip
09.09.2013, 09:57
:bravo_: κι ομως ολες οι παροιμιες των παλαιων ανθρωπων εχουν δοσεις αληθειας,

epaminondas
09.09.2013, 15:59

Αυριο εχω ραντεβου τελικα με μια συμβουλο EURESμεσω ΟΑΕΔ
Οσον αφορα τωρα το Ε104 το πηρα απο το ΙΚΑ αλλα μονο μεχρι το ετος 2002.. για πιο πισω χρονολογικα χρειαζεται να παει κανεις με τις παλιες καρτελες των ενσημων στο μητρωο του ΙΚΑ για αιτηση..
Το Ε411 μου ειπαν μονο υπηρεσιακα θα αποσταλει στον αντιστοιχο ΟΑΕΔ Γερμανιας..
Αρχιζω και βγαζω ακρη σιγα σιγα..xaroumenaki

kosofos
09.09.2013, 16:14
Αυριο εχω ραντεβου τελικα με μια συμβουλο EURESμεσω ΟΑΕΔ
Αρχιζω και βγαζω ακρη σιγα σιγα..xaroumenaki

:bravo_:
Το έχω ξαναγράψει ότι η Ευρώπη έχει εργαλεία που πρέπει να μάθουμε να τα χρησιμοποιούμε απο την Ελλάδα.

gg_nefeli
30.09.2013, 04:05
Καλησπερα σε ολους!Διαβασα προσεκτικα ολα οσα γραφετε και αγχωθηκα και λιγο για το τι πρεπει να κανω!! Θελω να ρωτησω κατι αλλο. Εχω τελειωσει γερμανικη φιλολογια και εχω δουλεψει για ενα χρονο σε ιδιωτικο σχολειο. Ομως οπως ολες σχεδον οι ιδιωτικες επιχειρησεις στην ελλαδα πια μου χρωστουσαν αρκετα λεφτα οποτε κ θελησα να φυγω. Μου εκαναν απολυση λογω ότου οτι το σχολειο θα εκλεινε κιολας και θα ανοιγε με νεα διευθυνση. Πως μπορω εγω τωρα να αποδειξω οτι εχω προυπηρεσια στο εν λογω σχολειο; Γιατι και να ζητησω χαρτι τωρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να μου το δωσουν. Μπορει μηπως να φανει καπως απο τα ενσημα μου; Σας ευχαριστω πολυ!

kosofos
30.09.2013, 09:31
Πως μπορω εγω τωρα να αποδειξω οτι εχω προυπηρεσια στο εν λογω σχολειο; Γιατι και να ζητησω χαρτι τωρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να μου το δωσουν. Μπορει μηπως να φανει καπως απο τα ενσημα μου; Σας ευχαριστω πολυ!

Κανονικά και να έχει κλείσει η επιχείρηση και να έχει αλλάξει όνομα, ΑΦΜ κτλ μπορεί να σου δώσει μια πιστοποίηση εργασίας για το διάστημα που εργάστηκες εκεί. Τώρα αυτό που ρωτάς απο τα ένσημα σου ναι μπορεί να φανεί σε πολλές περιπτώσεις π.χ στο Ε104 στο πεδίο 2.7 γράφει το όνομα του εργοδότη και την περίοδο απασχόλησης. Όμως όλα αυτά τα έγγραφα με τα ένσημα ή γενικά αυτά τα ευρωπαικά έγγραφα είναι για να επικοινωνούν μεταξύ τους οι οργανισμοί στην ΕΕ και όχι για να το παρουσιάζεις στον εργοδότη.

epaminondas
02.10.2013, 21:06
Καλησπερα..
Βοηθηστε με σε κατι παιδια που πολυ πιθανο θα το εχετε περασει..
Σημερα βγαλαμε τα διαβατηρια στα πιτσιρικια τα οποια ειναι ανηλικα.. Επειδη ομως δεν θα ταξιδεψουμε ολοι μαζι αλλα πρωτα εγω και κατοπιν η συζυγος και τα παιδια, θα πρεπει να εξουσιοδοτησω την γυναικα μου στην αστυνομια οτι επιτρεπω να παρει τα παιδια μαζι της..; Διοτι μου ειπαν οτι ως ανηλικα πρεπει να ειναι και οι δυο γονεις οποτε σε διαφορετικη περιπτωση πρεπει να γινει εξουσιοδοτηση.. Και κατι αλλο, δεν γνωριζω το διαστημα που θα μεσολαβησει μεχρι να μπορεσω να ανεβασω την οικογενεια επανω.. Μια απλη εξουσιοδοτηση θα μας καλυπτει αν π.χ. μεσολαβησουν 2-3 μηνες;
Ευχαριστω πολυ και συγγνωμη για το μακροσκελες του μηνυματος...
Νωντας

kosofos
02.10.2013, 21:30
καλησπέρα Νώντα,

Ναι χρειάζεται έγγραφη δήλωση απο τον δεύτερο γονιό υπογεγραμμένη σε αστυνομικό τμήμα (για να βεβαιώσουν το γνήσιο της υπογραφής). Αν ταξιδεύεις με ελληνική αεροπορική εταιρία, δεν χρειάζεται μετάφραση. Αν όχι θα πρέπει να το μεταφράσεις (επίσημα) στ΄αγγλικά ή στη γλώσσα της χώρας με την αεροπορική της οποίας πετάς. Μελέτα εδώ EE - Ταξιδιωτικά έγγραφα για υπηκόους της ΕΕ - Η Ευρώπη σου (http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_el.htm) εκεί που λέει Έγγραφα για ανηλίκους .

Όλη αυτή η διαδικασία είναι εντελώς παρανοϊκή, αλλά ακόμη και σε φάση που ταξιδεύει ο ένας γονιός μόνος του με το παιδί έχει το δικαίωμα ο αστυνομικός να απαιτήσει έγγραφη βεβαίωση του γονιού που δεν ταξιδεύει, εκτός φυσικά αν ο ίδιος είναι παρών στο αεροδρόμιο για τους αποχαιρετισμούς και επομένως να βεβαιώσει εκ του φυσικού οτι συναινεί με το ταξίδι.

Βρές εδώ ένα δείγμα στο πώς πρέπει να είναι http://www.mfa.gr/missionsabroad/cyprus/other-services/hrisima-entipa-ka.html άνοιξε το 3ο αρχείο Συγκατάθεση γονέα για ταξίδι ανηλίκου (με σφραγίδα θεώρησης) (Αυτό είναι απο την πρεσβεία στην κύπρο αλλά δές το σαν δείγμα)

nk_christina
02.10.2013, 21:44
Καλησπέρα σας, η παρουσία των δύο γονιών χρειάζεται στο αστυνομικό τμήμα για να βγουν τα διαβατήρια. Μετά από εκεί και πέρα μπορεί το παιδί να ταξιδέψει ελεύθερα με τον οποιονδήποτε. Πέρα του οτι έχω ταξιδέψει μόνη μου με τα παιδιά μου, εχω πάρει και ξένο παιδί μαζί μου, χωρίς έγγραφη άδεια κανενός.

kosofos
02.10.2013, 21:53
Καλησπέρα σας, η παρουσία των δύο γονιών χρειάζεται στο αστυνομικό τμήμα για να βγουν τα διαβατήρια. Μετά από εκεί και πέρα μπορεί το παιδί να ταξιδέψει ελεύθερα με τον οποιονδήποτε. Πέρα του οτι έχω ταξιδέψει μόνη μου με τα παιδιά μου, εχω πάρει και ξένο παιδί μαζί μου, χωρίς έγγραφη άδεια κανενός.

nk_christina δεν ισχύει αυτό που λές τυπικά. Τώρα αν δεν σου κάναν έλεγχο άλλο αυτό και κατ εμένα τελείως τρελό και επικίνδυνο. Όπως όταν ο γονιός υπογράφει για να πάει μια εκδρομή το παιδί με το σχολείο έτσι και σε αυτήν την περίπτωση και ειδικά όταν βγάινεις απο τα σύνορα θα πρέπει να υπάρχει και η αντίστοιχη δήλωση. Υπάρχουν περιπτώσεις αρπαγής παιδιών είτε απο ξένους είτε απο χωρισμένους γονείς κτλ. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι στην Ελλάδα δεν θα ζητήσουν και δεν θα ελέγξουν ποτέ τίποτα (Αίσχος) άμα πάς να πετάξεις όμως απο Γερμανία για άλλου πίστεψε με το έχω δεί με τα μάτια μου η μάνα να παρακαλάει τους αστυνομικούς ότι είναι η μάνα και τελικά απλά δεν πέταξε και έχασε την πτήση.

Δές και εδώ http://www.griechisches-konsulat-stuttgart.de/Page52.html για την περιοχή σου

nk_christina
02.10.2013, 22:09
Θεωρητικά την συγκατάθεση την δίνει ο γονιός από την στγμή που υπογράφει για να βγει το διαβατήριο.
Καλό είναι βέβαια να επιβεβαιώσουν και άλλοι γονείς αν έχουν ταξιδέψει μόνοι τους και αν τους ζήτησαν κάτι.
'Ηρθα στην Γερμανία μόνη με τα παιδιά μου και το καλοκαίρι πήρα ένα παιδί ξένο από την Γερμανία και το πήγα στην Ελλάδα (που και πάλι δεν μου ζήτησαν κάτι) και το έφερα πάλι πίσω.
Κάτι άσχετο υπογράφουμε για να στείλουμε το παιδί μας εκδρομή με το σχολείο, ώστε αν συμβεί κάτι να έχουμε εμείς την ευθύνη που το στείλαμε και όχι οι καθηγητές .

epaminondas
02.10.2013, 22:42
Σας ευχαριστω πολυ..
Θα παω να κανω μια εξουσιοδοτηση στην συζυγο να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.. Ομως επειδη ειδα στα αρχεια..Δεν χρειαζεται να τρεχω σε πρεσβειες κτλ... Μια απλη εξουσιοδοτηση απο αστυνομια υποθετω οτι ειναι αρκετη;

epaminondas
02.10.2013, 22:50
Προετρεξα.. Απλα η φορμα μου δειχνει πως πρέπει να φτιαξω την εξουσιοδοτηση..
Ευχαριστω και παλι

nk_christina
02.10.2013, 22:58
Στην αστυνομία είναι νομίζω οτι ποιο επίσημο.
Στην σελίδα που μας έστειλε ο Κόσοφος γράφει "Συγκατάθεση πρέπει να υπογράψει ο γονέας, ο οποίος δεν μπορεί να παραστεί στην διαδικασία της έκδοσης διαβατηρίου "
Όταν φτιάξαμε εμείς τα διαβατήρια ίσχυε αυτό, όμως μια φίλη μου ,μου είπε οτι δεν ισχύει πλέον αυτό θα πρέπει να είναι παρόντες και οι δύο γονείς ,δεν δέχονται πλέον την εξουσιοδότηση. Αν θέλει να φύγει κάποιος καλό είναι να έχει φροντίσει, να υπάρχουν τα διαβατήρια των παιδιών.

kosofos
02.10.2013, 23:04
Σας ευχαριστω πολυ..
Θα παω να κανω μια εξουσιοδοτηση στην συζυγο να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.. Ομως επειδη ειδα στα αρχεια..Δεν χρειαζεται να τρεχω σε πρεσβειες κτλ... Μια απλη εξουσιοδοτηση απο αστυνομια υποθετω οτι ειναι αρκετη;

Ναι απο αστυνομια είναι μια χαρά όταν είσαι στην Ελλάδα....απο πρεσβεία/προξενείο όταν είσαι στο εξωτερικο

chriss.1983
23.03.2014, 09:59
Καλημερα σε ολους.
Εχω μια απορια.
Σκοπευω να μεταναστευσω.
Μου ζητησανε τα παρακατω χαρτια: 1.πιστοποιητικο γεννησης
2.πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
3.ποινικο μητρωο.
Ολα αυτα μου τα ζητησανε στα Ελληνικα και Αγγλικα και με την ενδειξη APOSTILE.
Θελω να ρωτησω ποια διαδικα πρεπει να ακολουθησω,απο που θα προμηθευτω αυτα τα εγγραφα και ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο.
Ευχαριστω.

patrioten
23.03.2014, 10:48
Καλημερα σε ολους.
Εχω μια απορια.
Σκοπευω να μεταναστευσω.
Μου ζητησανε τα παρακατω χαρτια: 1.πιστοποιητικο γεννησης
2.πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης.
3.ποινικο μητρωο.
Ολα αυτα μου τα ζητησανε στα Ελληνικα και Αγγλικα και με την ενδειξη APOSTILE.
Θελω να ρωτησω ποια διαδικα πρεπει να ακολουθησω,απο που θα προμηθευτω αυτα τα εγγραφα και ποσο θα μου κοστισει ολο αυτο.
Ευχαριστω.

Γεια σου chriss.1983 !
Ρώτησε στο Κ.Ε.Π. Δήμου Βέροιας + Υπηρεσίες Δήμου Βέροιας.

Κ.Ε.Π. Δήμου Βέροιας + Υπηρεσίες Δήμου Βέροιας. (http://wikimapia.org/8971679/el/%CE%9A%CE%95%CE%A0-%CE%94%CE%AE%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%C F%82-%CE%94%CE%AE%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%AF%CE%B1%CF%82)

Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση. (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%C E%BF%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%C E%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-2955/)

http://1.bp.blogspot.com/-VdP-9-EMZAo/Taw3l50-bCI/AAAAAAAAMBI/FWSuMds1KC0/s320/KEP.gif

chriss.1983
23.03.2014, 19:38
Ευχαριστω πολυ

Alys
25.07.2014, 10:42
Καλημερα σε ολους!
Εχω μια απορια. Βρισκομαι ηδη στην Γερμανια και σκοπευω να κανω ενα Ausbildung εδω. Προς το παρων τελειωσα το β1 σε μια σχολη κ τον χειμωνα θα συνεχισω με β2. Η ασφαλιση μου στην Ελλαδα ισχυει μεχρι τον Φεβρουαριο. Δεν μπορω να καταλαβω αν η ευρωπαικη καρτα ασφαλισης εχει καποια διαφορα με το s1. Και στην περιπτωση που εγω κ η κορη μου θελουμε να μεινουμε στην Γερμανια ποιο απαυτα χρειαζεται?

NELLY
23.07.2015, 13:26
γεια σας παιδια..σημαντικες οι πληροφοριες σας..εγω παω Μοναχο τον σεπτεμβριο και δν ειχα καθολου ενσημα στην ελλαδα.τι χαρτια πρεπει να εχω μαζι μου για να ασφαλιστω εκει..ευχαριστω

DiD666
25.07.2015, 02:54
Οσο εισαι ανεργη, θα πληρωνεις απο την τσεπη σου την ασφαλεια σου. Οποτε μη βιαστεις να δηλωθεις στο δημαρχειο οταν ερθεις. Για να δηλωθεις σε καποια ασφαλεια, αν θυμαμαι καλα χρειαζεσαι τραπεζικο λογαριασμο και διαβατηριο.

Marshal
05.08.2015, 19:04
Καλησπέρα, επειδή δεν είμαι σίγουρος αν εχω καταλάβει σωστά, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Τον Σεπτεμβρη θα πάω για σπουδες στη Γερμανία, απο θεμα ασφάλισης αυτο που χρειάζομαι ειναι η Ευρωπαική κάρτα ασφάλισης ασθενείας (εφόσον είμαι ασφαλισμένος στην Ελλάδα), έτσι δεν είναι; Οταν πάω εκεί θα πρέπει πρώτα να δηλωθώ για να βρώ σπίτι ή να βρώ σπίτι και έπειτα να δηλωθώ; Ευχαριστώ!!

something
07.08.2015, 14:36
Πρεπει να υπαρχει κατοικια για να δηλωθεις.

Marshal
07.08.2015, 19:02
Γνωρίζετε τι εγγραφα χρειάζεται να εχω μαζι μου για να νοικιάσω σπίτι; (για σπουδές θα πάω εκεί, αλλά δεν θα ξεκινήσω αμέσως τη φοίτηση)! Ευχαριστω!

eva_sokolatenia
08.08.2015, 04:49
ολα με τη ταυτοτητα γινονται... καλο θα ειναι να εχεις το χαρτι του πανεπιστημιου για να το δει ο Vermieter.
καλου κακου εχε οτι μπορεις μαζι σου :P αλλα δεν ειναι δυσκολο.

Marshal
08.08.2015, 14:17
Δεν θα ξεκινησω αμέσως τις σπουδες! Θελω να παω να μαθω λιγο καλυτερα τη γλώσσα πρώτα και να μπω απο το εαρινό εξάμηνο! Οπότε δεν θα εχω χαρτί πανεπιστημίου ακόμα, θα υπάρχει πρόβλημα;

TSOP
20.11.2015, 01:31
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΟΥΠΕΡΤΑΛ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΦΟΤΟ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΩ ΛΙΓΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ
ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
τΙ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΡΤΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΕΙ?

DiD666
20.11.2015, 05:15
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ,ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΒΟΥΠΕΡΤΑΛ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΙΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΕΚΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΦΟΤΟ ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΩ ΛΙΓΟ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΑ
ΤΙ ΧΑΡΤΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?
τΙ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΡΕΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ ΚΑΡΤΑ Η ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ!
ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ? ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΕΞΙ ΜΗΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΛΘΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑ ΜΠΕΙ?
Φιλε μου για το αμαξι σχετικα υπαρχει τεραστιο τοπικ που αναφέρονται ολες οι λεπτομερειες. Σχετικα με εγγραφα, πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης και πιστοποιητικά γεννησεως να εχεις μεταφράσει.

TSOP
20.11.2015, 22:45
DiD 666

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗΣ.
ΕΝΝΟΕΙΣ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΟΛΩΝ ΜΑΣ Η ΜΟΝΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ? ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΑ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΑ?
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ ΣΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ , Η ΑΠΛΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

DiD666
20.11.2015, 23:07
Των παιδιων για να μπορεσεις να αιτηθεις και για kindergeld. Μια απλη μεταφραση να κανεις, αλλα να εχεις και τα ελληνικα μαζι, εστω σε επικυρωμενα αντιγραφα.

Σημειωση: Σε παρακαλω μη γραφεις με κεφαλαια.

Johnevd
18.03.2016, 20:10
Καλησπέρα σε όλους,

ζητώ συγνώμη εξ' αρχής για το μακροσκελές μήνυμα αλλά έχω μεγάλη ανάγκη από την βοήθεια σας! Τον επόμενο μήνα φεύγω αρχικά εγώ για Γερμανία και από Αύγουστο και η οικογένεια (σύζυγος και δύο εκ των τριών παιδιών, ο μεγαλύτερος θα παραμείνει λόγο σπουδών). Σήμερα πήγα στην μεταφραστική υπηρεσία με πτυχία, πιστοποιητικά-ληξιαρχικές πράξεις, ποινικό μητρώο, φορολογικές δηλώσεις 2 τελευταίων ετών, βεβαίωση σπουδών του μεγαλύτερου γιου μου, με την ελπίδα ότι θα τελείωνα μέσα στην μέρα. χαχαχα, θα το ήθελα πολύ. Μου είπαν ότι πρώτα θα πρέπει να πάω Κατεχάκη για σφραγίδα την Χάγης, οι φορολογικές δηλώσεις θα πρέπει να έχουν υπογραφές, σφραγίδες από την ΔΟΥ που ανήκω. Με τα πολλά πήγα πρώτα Κατεχάκη αλλά έφαγα πόρτα. Με ενημέρωσε ο φύλακας ότι έχουν συνέλευση. Από Δευτέρα λοιπόν! Στην έξοδο μία κυρία μου έδωσε κάρτα από μεταφραστικό γραφείο και λέω δεν κάνω μία ερώτηση. Εκεί ήρθε μεγαλύτερη απελπισία, μου είπε ότι θα πρέπει τα πτυχία να πάω σε κάθε τμήμα και να μου δώσουν κάτι σαν βεβαίωση, δεν πολύ κατάλαβα, βλέπετε ο υπάλληλος μου τα έλεγε με μισόλογα καθότι δεν είχα πληρώσει κάτι...ακόμα (οι τίτλοι σπουδών είναι από το 92, δεν ξέρω αν φταίει αυτό). Επίσης λόγο του ότι έχω δίπλωμα επαγγελματικό και για να πω την αλήθεια ως οδηγός θέλω να εργαστώ αρχικά καθότι με την γλώσσα δεν τα πάω και πολύ καλά ακόμα, μου είπε ότι και το δίπλωμα θέλει σφραγίδα και μετάφραση (το δίπλωμα ανανεώθηκε τον προηγούμενο μήνα, δεν είναι παλιό). Πείτε μου σας παρακαλώ τι ισχύει από όλα αυτά γιατί κοντεύω να τρελαθώ. Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας!! Εύχομαι τα καλύτερα σε όλους σας!!!!

Γιάννης

mixalis35
18.08.2017, 05:36
Καλησπέρα και μπράβο σας για όλες τις πληροφορίες που μας δίνετε. Δεν ξέρω αν έχω μπει σωστά να ρωτήσω αλλά θα ήθελα τη των μη σας . είμαστε οικογςνεια αποτελούμενη από 2 ενήλικες και 2 παιδιά ηλικίας 3 και 4.5 ετών. Ο σύζυγος μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων με 15έτη προϋπηρεσία. Όπως όλοι γνωρίζουμε δυστυχώς η οικοδομή στην Ελλάδα πέθανε. Τπτ πλέον δε χτίζεται τπτ δεν αναβαθμίζεται και τα πράγματα είναι αρκετά δύσκολα. Ο σύζυγος μου είναι ηλικίας 40 ετών και Εγώ 38. Για καλή μας τύχη ο σύζυγος μου εργάζεται σε μια εταιρία 11 ώρες την εβδομάδα πενθήμερο. Ο μισθο ς του είναι 800 ευρώ καθαρά. Λείπει συνολικά από το σπίτι με τα πήγαινε έλα γύρω στις 15 ώρες. Έχω τον ανιψιό μου που μας έχει ξεσηκώσει να πάμε Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον των παιδιών μας. Εδώ να πω ότι δεν υπάρχει από πουθενά βοήθεια από μεριάς γονέων. Θα ήθελα λοιπόν τους ήδη νέο μετανάστες η και τους πιο παλιούς που ήδη γνωρίζουν. Ισχύει ότι είναι καλύτερα τα πράγματα για τα παιδάκια μας; ξέχασα να πω ότι κανείς μας δε μιλάει τη γλώσσα. Ο ανιψιός μου μου είπε ότι λόγω μεγάλης ανάπτυξης οικοδομής υπάρχουν και δουλειες χωρίς να χρειαζόμαστε γλώσσα. Δε θέλουμε σε καμία περίπτωση να ζήσουμε από το κράτος θέλουμε να εργαστούμε και να παρασχουμε μια καλύτερη ζωή για τα παιδιά μας. Η περιοχή που θα μείνουμε κατά πάσα πιθανότητα για να είμαστε κοντά θα μείνουμε στο kassel. Θα ήθελα να ρωτήσω γονείς που πήγαν με μικρά παιδάκια σχολείο πως αντιμετωπίστηκαν στο σχολείο χωρίς να γνωρίζουν τη γλώσσα; οι δραστηριότητες είναι πιο ακριβές από ότι εδώ; αξίζει τον κόπο να φύγουμε; ο ανιψιός μου μου λέει ότι μια οικογένεια 4μέλη χρειάζεται 2000 ευρώ για να ζήσει. Αν Π.Χ ο άντρας μου παίρνει 1200-1300 μας δίνει τη διάφορα το κρατος. Ισχύει κάτι τέτοιο; τα σχολεία πληρώνουμε κάτι; ξέρει κάποιος αν στο kassel υπάρχει κάποιο ελληνικό σχολείο; οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύ σημαντική. Θα ήθελα τη βοήθεια οικογενειών. Αρχικά λόγω των παιδιών δε θα μπορώ να εργασθω και Εγώ. Αλλά αργότερα θα προσπαθήσω να βρω κάτι. Εχω τελειώσει βρεφοκομος και ιεκ προσχολικής αγωγης. Συγνωμη για το μεγάλο κείμενο. Ευχαριστώ πολυ