PDA

Επιστροφή στο Forum : Για ποιον λόγο δεν φεύγετε από την Ελλάδα παρόλο την κατάσταση που επικρατεί?

connect
01.11.2012, 12:44
Από περιέργεια και μόνο βάζο αυτήν την δημοσκόπηση...

Βρίσκομαι ήδη στην Γερμανία και αν μπορώ να βοηθήσω κάπου πολύ ευχαρίστως.

Υ.Γ. ήμουν στην Γερμανία 11 χρόνια γύρισα πίσω στην Ελλάδα 6 χρόνια και από τις 8/12/11 επέστρεψα στην Γερμανία ή λόγοι......

tetra82
02.11.2012, 00:35
Ψήφισα "Φοβάμαι" και "δεν έχω κάποιον γνωστό η συγγενή". Και εξηγούμαι.

Ψήφισα φοβάμαι οχι γιατί φοβάμαι να φύγω. Αλλά επειδή δεν ξέρω κανέναν στην Γερμανία και είμαι ήδη 6 μήνες άνεργος. Τα οικονομικά μου είναι "απλά να περνάω" οπότε το να κάνω ενα ταξίδι χωρίς να εχω μια εστω ελπίδα για δουλειά με αγχώνει αρκετά.

Ψήφισα "δεν έχω κάποιον γνωστό η συγγενή", γιατί ακόμα και αν έβρισκα δουλειά αύριο, το να πας σε μια ξένη χώρα που δεν ξέρεις κανέναν θα πρέπει να εχεις ενα ποσό (πρώτα έξοδα, κάπου να μείνεις κτλ). ΟΚ αυτό δεν είναι τόσο σημαντικό καθώς αν υπάρχει η δουλειά κάπου θα βρεθούν. Αλλά τεσπά μην κουράζω...

Αν έβρισκα κάπου, φεύγω... χθες!

sakistha
02.11.2012, 03:14
εγώ ψήφισα λάθος, δεν το κατάλαβα σωστά, πάτησα καταλάθος: τα οικονομικά μου αντέχουν ακόμα

δεν ισχύει αυτό , αλλά το αντίθετο τα οικονομικά μου δεν αντέχουν ακόμα, μιας και δεν έχω βρει το κεφάλαιο για να φύγω από την Ελλάδα, άνεργοι είμαστε χωρίς να μπορούμε να δανειστούμε από κανέναν...

υπάρχει η δυνατότητα κάποιος moderator να σβησει την ψήφο μου;;

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

thymian
02.11.2012, 23:36
Καλησπέρα και από μένα. Εγώ δεν έχω φύγει ακόμα γιατί δεν έχω τελειώσει ακόμα με τη χαρτούρα. Δεν υπήρχε αυτή η επιλογή στο poll και είπα να το μοιραστώ μέσω κειμένου.

Dionios
31.12.2012, 16:21
για πολλους λογους...δν εχω κανεναν δν ξερω γλωσσα δν μπορω να βρω κατι...κ απελπιζομαι

leonidas1973
31.12.2012, 20:46
τα οικονομικα μου αντεχουν ακομα....

jkostop
03.01.2013, 15:53
Δεν έχω κάποιον γνωστό ή συγγενή (που ισχύει γενικά) και άλλος λόγος ο οποίος είναι πολύ απλός: Δεν μπορώ να φύγω προς το παρόν. Πρέπει να βγάλω βίζα πρώτα...
Το οικονομικό για μένα λειτουργεί αντίστροφα! Δηλαδή αν είχα μεγάλη οικονομική ευχέρεια θα είχα ήδη φύγει!
Πλέον, το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι μόνο οικονομικό. Υπάρχει πολιτισμική και κοινωνική κρίση - κρίση αξιών και αυτό δεν πρόκειται να λυθεί για πάρα πολλά χρόνια!!

ITgpap
17.01.2013, 16:18
Πρέπει να αφήσω πίσω τα παιδιά μου κ την γυναίκα μου

Nataly
07.02.2013, 21:20
Ψήφισα ''άλλος λόγος''. Δεν έφυγα γιατί είμαι ρομαντική. Ηλίθια ρομαντική.
Θεωρούσα δειλία να φύγω από την πατρίδα μου χωρίς να πολεμήσω με όποιο τρόπο γνωρίζω.... αλλά στην πορεία πείνασαν τα παιδιά μου.
Εκεί τελείωσε και η ρομαντικότητά μου....

afrodite
07.02.2013, 21:25
Ψήφισα ''άλλος λόγος''. Δεν έφυγα γιατί είμαι ρομαντική. Ηλίθια ρομαντική.
Θεωρούσα δειλία να φύγω από την πατρίδα μου χωρίς να πολεμήσω με όποιο τρόπο γνωρίζω.... αλλά στην πορεία πείνασαν τα παιδιά μου.
Εκεί τελείωσε και η ρομαντικότητά μου....

Κάποια στιγμη θα ξυπναγες απ¨το όνειρο. Το θέμα ειναι να μην είναι αργά.

afrodite
07.02.2013, 21:28
Σορρυ αν ακουγομαι κυνική, αλλά κάτι τέτοια του στυλ, ΅αγαπώ τη πατριδα μου, δεν την εγκαταλείπω κλπ κλπ΅οταν τα ακουω κάτι παθαίνω. Λες κι εμεις που φευγουμε ή θελουμε να φλυγουμε ή ήδη φυγαμε δεν την αγαπάμε.... τεσπα

Joanna-89
07.02.2013, 21:50
Ψήφισα "Φοβάμαι" γιατί γενικότερα με τρομάζει η ιδέα να είμαι σε μια ξένη χώρα, χωρίς να έχω κάποιον να με καθοδηγήσει και να με καθησυχάσει, ειδικά τον πρώτο καιρό.
Ψήφισα "Δεν έχω γνωστό ή συγγενή", γιατί πιστεύω πως είναι ένα τεράστιο πλεονέκτημα και η βοήθεια τους είναι πολύτιμη. Κρίμα που δεν έχω κάποιον.
Ψήφισα "Άλλος λόγος" γιατί δεν έχω ξεμπερδέψει ακόμα με την σχολή μου. Και φυσικά, είμαι άνεργη κοντά 3 χρόνια τώρα!!!

Nataly
07.02.2013, 22:32
Σορρυ αν ακουγομαι κυνική, αλλά κάτι τέτοια του στυλ, ΅αγαπώ τη πατριδα μου, δεν την εγκαταλείπω κλπ κλπ΅οταν τα ακουω κάτι παθαίνω. Λες κι εμεις που φευγουμε ή θελουμε να φλυγουμε ή ήδη φυγαμε δεν την αγαπάμε.... τεσπα

Εξήγησα γιατί δεν έφυγα εγώ ακόμα.
Δεν αναφέρθηκα πουθενά για άλλον εκτός από το άτομό μου.

Nataly
07.02.2013, 22:35
Συμφωνω απολυτα.

Θα σας γραψω πως αποφασισα εγω να φυγω.

Σορρυ που σας κουρασα, αλλα θα εσκαγα αν δεν τα εγραφα.
Αντε Τσιους....

Μένω σε δύο σημεία: Ότι το να αυτοκτονήσεις δεν είναι λύση ιδιαίτερα αν έχεις παιδιά.
Και σε ένα άλλο που με άγγιξε ιδιαίτερα: Κι εμείς από το μείον ξεκινάμε γιατί οι συνθήκες δεν ήταν ευνοικές να μας πάνε απλά στο μηδέν.
Κάθε εμπόδιο για καλό λένε, είμαι σίγουρη ότι δεν θα το δούμε τώρα αλλά στο μέλλον.
Καλή τύχη εύχομαι.....

kosofos
07.02.2013, 22:36
Θα σας γραψω πως αποφασισα εγω να φυγω....

:victory:

Ειλικρινα σας λεω δεν με νοιαζει πια αν θα γινω Γερμανος, Κινεζος, η Νιγηριανος. Με νοιαζει να ζω σαν ανθρωπος και να μπορω να προσφερω σε αυτους που αγαπω και με αγαπουν.

Συμφωνώ και επαυξάνω :yes: και πάλι :bravo_1::bravo_: για το άρθρο!

Iraman
07.02.2013, 23:41
overforty τα ειπες ολα με παθος και καλα εκανες και μαζι σου εκτος το θεμα της πατριδας.Δεν ειναι ορος υπο διαπραγματευση,πατριδα ειναι μια οπως η μανα,δεν τη βαζεις στο ιδιο καλαθι με οτιδηποτε αλλο οπως ηθη εθιμα κιαλλα βλαχοκυριλε που ξεμειναν στην Ελλαδα απο τον μεσαιωνα.Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.
Αυτα,επειδη δεν μπορω να το ακουω αλλο.

milu
07.02.2013, 23:46
Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.

Άξιος! !!

random
07.02.2013, 23:59
overforty τα ειπες ολα με παθος και καλα εκανες και μαζι σου εκτος το θεμα της πατριδας.Δεν ειναι ορος υπο διαπραγματευση,πατριδα ειναι μια οπως η μανα,δεν τη βαζεις στο ιδιο καλαθι με οτιδηποτε αλλο οπως ηθη εθιμα κιαλλα βλαχοκυριλε που ξεμειναν στην Ελλαδα απο τον μεσαιωνα.Η πατριδα ειναι ιδεα άυλη,ειναι βιολογια,ειναι ιστορικη συνεχεια.Οσο και να το αρνειται καποιος δεν αλλαζει,θα ειναι εκει,σαν φλογα θα φωλιαζει στην καρδια.
Αυτα,επειδη δεν μπορω να το ακουω αλλο.

Αν είναι έτσι όπως τα λες τότε φαντάσου εκείνους που προσπαθούν να σβήσουν την φλόγα επειδή τους καίει τους συγγενείς, τους φίλους ακόμη και τους εαυτούς τους. Αναρωτήθηκες πόσο δύσκολο μπορεί να είναι για αυτούς;

overforty
08.02.2013, 00:18
Ποια Πατριδα ?
Για ρωτα ενα σωστο επιχειρηματια που το κρατος με το ετσι θελω δεν του επιστρεφει το ΦΠΑ του απο τις εξαγωγες εκατονταδων χιλιαδων €
Ρωτα καποιον που πληρωνε 45 χρονια ασφαλεια και τωρα του κοβουνε την συνταξη χωρις να τον ρωτησουνε
Ρωτα τους αρωστους που δεν τους δινουνε φαρμακα
Και ποσα αλλα ακομα.
Και πες μου τι θα απαντησεις στον παιδι σου που ρωταει γιατι δεν εχεις στο σπιτι φαγητο κ θερμανση
Ξερω ειναι μεγαλη συζητηση για το ποιος φταιει, και μαλλον φταιμε ολοι μας.
Αλλα αν υπηρχε Κρατος η Πατριδα η οπως στο διαολο το λενε, θα βρισκοτανε 10 δικαστες να τους μπουζουριασουνε και να δημευσουνε τις περιουσιες οσων φταινε.
Αλλα δυστηχως ουτε αυτοι υπαρχουνε.
Γιατι πολυ απλα και αυτοι ανηκουν οι περισσοτεροι στο συστημα.
Πολυ σωστα μου ειπε ενας δικηγορος καποτε. Πρεπει να πετυχεις τον δικαστη στα κεφια του και νωρις το πρωι, γιατι αν εχει παει μεσημερι, θα βαριεται να κατσει να ακουσει με υπομονη ολη την υποθεση και να δικασει δικαια. Χεσε ψιλα και αγναντευε δηλαδη.
Τι ψαχνεις να βρεις.....

australian
08.02.2013, 00:27
Ποια Πατριδα ?.......................
Συμφωνώ!!

irakinos
08.02.2013, 01:02
Γεια σε ολους....δυστυχως η ευτυχως εχω 2 πατριδες αλλα καμια δεν μου "σταθηκε" ειμαι Ιρακινος και εχω γεννηθει στην Ελλαδα και ειμαι 35 ετων με Ελληνιδα συζυγο και το παιδι μου γεννηθηκε προσφατα (50 ημερων) στην Ελλαδα και ειμαι ακομα μεταναστης για την Ελλαδα, για το Ιρακ δεν το συζηταμε... Πατριδα μου θα ειναι η χωρα η το κρατος που θα με δεχτει και θα με δει σαν ανθρωπο!!!!...Γερμανια σου ερχομαι!!! :)

australian
08.02.2013, 01:24
Γεια σε ολους....δυστυχως η ευτυχως εχω 2 πατριδες αλλα καμια δεν μου "σταθηκε" ειμαι Ιρακινος και εχω γεννηθει στην Ελλαδα και ειμαι 35 ετων με Ελληνιδα συζυγο και το παιδι μου γεννηθηκε προσφατα (50 ημερων) στην Ελλαδα και ειμαι ακομα μεταναστης για την Ελλαδα, για το Ιρακ δεν το συζηταμε... Πατριδα μου θα ειναι η χωρα η το κρατος που θα με δεχτει και θα με δει σαν ανθρωπο!!!!...Γερμανια σου ερχομαι!!! :)
Σωστότατος!!!

Iraman
08.02.2013, 03:07
Αγαπητοι συνομιλητες,μην μπερδευεται την πατριδα με το κρατος,ειναι τελειως διαφορετικα πραγματικα.Ιρακινε θασαι για παντα Ιρακινος,Ελληνα θασαι για παντα Ελληνας.Τωρα ΦΠΑ κτλ ειναι αναλωσιμοι οροι που σενα κρατος δικαιου λειτουργουν ευεργετικα βλ.Γερμανια και σενα κρατος αδικο λειτουργουν εγκληματικα βλ.Ελλαδα.Μη βγει κανεις και πει για το μνημονιο τωρα θα κουτουλαω στον τοιχο μια βδομαδα,νομιζω ειναι σαφες.ftanipia_

Greece4ever
08.02.2013, 09:20

Σε καταλαβαινω...εγω εδω στην Ελλαδα ημουν παντα η Αυστραλεζα παρολο που οι γονεις μου ειναι Ελληνες (εγω γεννηθηκα κ εζησα τα πρωτα χρονια Αυστραλια)
Στην Αυστραλια ημουν Αυστραλεζα ΠΑΝΤΑ!! Και με θεωρουσαν δικη τους!

Εγω αν δεν εφυγα ακομη ειναι επειδη δεν εμασα τα λεφτα που χρειαζομαι αλλιως θα ημουν ηδη εκει!!!!

kosofos
08.02.2013, 12:26
μην μπερδευεται την πατριδα με το κρατος,ειναι τελειως διαφορετικα πραγματικα.
:bravo_:

-Πατρίδα είναι, να αγαπάς και να λατρεύεις την χώρα σου και να μην ντρέπεσαι να το λες.
-Πατρίδα είναι, το δένδρο που μεγάλωσε στην αυλή σου, που το φύτεψες όταν ήσουν μικρός.
-Πατρίδα είναι, ο τάφος των προγόνων σου.
-Πατρίδα είναι, το μέρος όπου έπαιζες μικρός .
-Πατρίδα είναι, να μην ξεχνάς ποτέ, αυτούς που χάθηκαν για την σωτηρία της πατρίδος σου.

-Πατρίδα είναι, να ανατριχιάζεις και να δακρύζεις όταν ακούς τον εθνικό ύμνο.

http://www.youtube.com/watch?v=93m_-Urnm6s

Πατρίδα είναι πολλά, είναι λίγα, είναι ελάχιστα, είναι ένα, να αγαπάς και να λατρεύεις την πατρίδα σου, όπως αγαπάς και λατρεύεις τον εαυτό σου. __hellas;

vaso31
08.02.2013, 12:45
Πιστευτε οτι στην νεα 'πατριδα' που θα επιλεξουμε ολοι να ζησουμε,θα μπορεσουμε να νιωσουμε ευτυχισμενοι?Ή δεν θα μας αφησει ποτε η νοσταλγια μας για την Ελλαδα?
Αυτο ειναι κατι που εμενα με κανει και φοβαμαι..

AlexGraphicD
08.02.2013, 13:04
Πιστευτε οτι στην νεα 'πατριδα' που θα επιλεξουμε ολοι να ζησουμε,θα μπορεσουμε να νιωσουμε ευτυχισμενοι?Ή δεν θα μας αφησει ποτε η νοσταλγια μας για την Ελλαδα?
Αυτο ειναι κατι που εμενα με κανει και φοβαμαι..
Απλα αναγκαζεσαι να επιλεξεις αναμεσα στην επιβιωση και το να φτιαξεις ενα μελλον για σενα και τα παιδια σου και αναμεσα στο να στερηθεις το μερος, τη χωρα απου μεγαλωσες για αρκετα μεγαλο διαστημα η και για παντα. Εγω προσωπικα επιλεγω την επιβιωση. Αν και μια αλλη λυση ειναι να παμε ολοι πισω στα χωρια μας και να καλλιεργησουμε για να φαμε..αλλα αυτο ειναι μεγαλη συζητηση..

vaso31
08.02.2013, 13:21
Μα σιγουρα,η επιβιωση,η ποιοτητα ζωης το μελλον των παιδιων ειναι καποιοι απο τους λογους που σε οδηγουν να φυγεις.Απλα αναρωτιεμαι μπορεις να γινεις ευτυχισμενος εξω?Ή η νοσταλγια δεν θα σε αφησει?

random
08.02.2013, 13:39
Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, όπου γης και πατρις. Αν είναι στο μέλλον να πεινάσουν τα παιδιά μου, να αδυνατώ να τους προσφέρω, να βλέπουν τους γονείς τους δυστυχισμένους, να κλέβει η ίδια μου η χώρα εμένα και τους συμπολίτες μου, να προάγει τον παραλογισμό, την διάκριση, την εκμετάλλευση και την αλαζονεία, τότε να τη βράσω τη πατριδολαγνεία. Προβλήματα υπάρχουν παντού αλλά θα προτιμήσω αυτά που με ενοχλούν λιγότερο και δεν φθείρουν την ηθική και την αξιοπρεπεια μου.

Αυτή είναι η άποψη μου έχοντας ξεπεράσει την υπαρξιακή αγωνία. Και όχι, δεν το βρίσκω απαραίτητο όσοι με διαβάζουν να ενστερνιστούν τις δικές μου πεποιθήσεις, ούτε επιδιώκω να προσβάλω τα ιδανικά τους. Αυτό που λέω είναι ότι η υπερβολή ενός, εις βάρους κάποιων άλλων αναγκών δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα σε μια μερίδα ανθρώπων.

Μα σιγουρα,η επιβιωση,η ποιοτητα ζωης το μελλον των παιδιων ειναι καποιοι απο τους λογους που σε οδηγουν να φυγεις.Απλα αναρωτιεμαι μπορεις να γινεις ευτυχισμενος εξω?Ή η νοσταλγια δεν θα σε αφησει?

Η νοσταλγία είναι ένα συναίσθημα που μπορεί να συνδεθεί με οποιεσδήποτε αναμνήσεις του παρελθόντος, δεν είναι αποκλειστικότητα της τοποθεσίας. Κατά αυτόν τον τρόπο, ναι γίνεται να συνυπάρξει ευτυχία σε ένα διαφορετικό περιβάλλον (είτε γερμανία, είτε κίνα). Το προηγούμενο σου ερώτημα αν μπορούμε όλοι να ζήσουμε σε ένα άλλο κράτος, δεν μπορώ να το απαντήσω με σαφήνεια (είναι πέραν των δυνατοτήτων μου). Είναι θετικό ο άνθρωπος να δει πως λειτουργούν άλλα κράτη (ξανά είτε γερμανία, είτε κίνα) και πως είναι η ζωή πέρα των συνόρων για να αναπτύξει μια πιο ολοκληρωμένη αντίληψη.

Greece4ever
08.02.2013, 15:14
{Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, όπου γης και πατρις.}

αυτο ηταν το μοττο του συγχωρεμενου μου του παππου !!Θυμαμαι ελεγε εδω στην Αυστραλια οταν ηρθε με το 1ο κυμα μεταναστευσης ..."και να πεθανω...μη τυχον με πατε πισω στην ψωροκωσταινα να με θαψεται!"

Σαν την Αυστραλια πουθενα!!

ευανθια
08.02.2013, 15:38
[QUOTE=overforty;60254]Ποια Πατριδα ?.........................

Συμφωνώ κιεγώ και επαυξάνω !!!

Νοιώθω ευτυχισμένη και ήρεμη απο τότε που έφυγα απο την Ελλάδα ! Τι να νοσταλγήσω ...τι καλό μου πρόσφερε η πατρίδα μου ? Με τους συγγενείς και φίλους μου μπορώ να έχω όση επαφή θέλω , ας είναι καλά τα αεροπλάνα και η τεχνολογία .

Εγώ περισσότερο θυμό νοιώθω για την πατρίδα μου παρά νοσταλγία .....

Οσο για τις αναμνήσεις , για το παρελθόν μας , αυτό τα κουβαλάμε μέσα στην καρδιά μας στην ψυχή μας στο μυαλό μας !!!!

kosofos
08.02.2013, 16:18
Παιδιά και εγώ να συμφωνήσω σε αυτό το ότι όπου γής και πατρίς και στο imagine του John Lennon και σε πολλά άλλα. Εγώ ανέφερα τον ορισμό πατρίδα σαν ένα όχι γεωγραφικό αλλά εθιμικό και ψυχικό κόσμο που μεγαλώσαμε. Όπως λέμε είμαι Ηπειρώτης, Κρητικός κτλ όχι με την έννοια την γεωγραφική αλλά με τις εικόνες που έχεις μεγαλώσει. Αυτές η εικόνες είναι που μένουν μέσα σου και σε διαμορφώνουν σαν άνθρωπο. Πατρίδα είναι τα αισθήματα που έχουμε μέσα μας και είναι στο ασυνείδητο μας, στα παραμύθια που μας λέγαν οι γιαγιάδες μας. Μην βάζουμε σε ένα τσουβάλι την σημερινή κατάσταση (ακόμα και την κατάσταση της νεοελλάδας) με την έννοια πατρίδα. Είμαι Έλληνας και είμαι περίφανος που είμαι Έλληνας. Είμαι ευγνόμων σε μια χώρα σαν την Γερμανία που μου δίνει την δυνατότητα να ονειρευτώ το μέλλον, μου προσφέρει σιγουριά και ασφάλεια κ.α αλλά μια ζωή θα είμαι ΕΛΛΗΝΑΣ στην ψυχή μου.

Mimas
08.02.2013, 17:18
Πραγματικά είναι δυστυχώς για την Ελλάδα ακριβώς έτσι.Πιστεύω πως μας πονάει όλους αλλά είναι ακριβώς έτσι.Η αποτυχία στην πατρίδα μας για όσους επιλέγουν την ευθεία οδό είναι δεδομένη!Και στη συνέχεια μπορεί να βρεθείς και κατηγορούμενος όταν το κάθε λαμόγιο τη βγάζει στον αφρό!Ε συγγνώμη, τέτοια πατρίδα να τη βράσω!Προτού προσελκύσουν τους 'ξένους απενδυτές' ας γίνουν πρώτα ελκυστικοί προς τους τίμιους και φιλότιμους έλληνες καθώς και στις αδύναμες ομάδες ανθρώπων, ανεξάρτητα απο εθνικότητα.
Αν ποτέ πάρετε τη δύσκολη απόφαση να φύγετε, θα διαπιστώσετε με θλίψη πως η μεταχείρισή σας στο εξωτερικό θα είναι πολύ πιό αξιοπρεπής απ'ότι στη χώρα μας!:Όπου δυστυχώς ο απλός πολίτης τραβάει τα πάνδεινα και μάλιστα απο συμπατριώτες του που πληρώνονται απο τον ίδιο του τον ιδρώτα!
Παλιά έφευγε ο κόσμος με βαριά καρδιά μετανάστης, τώρα πλέον φεύγουν πολλοί με συναισθήματα χαράς και αγανάκτησης!

Συμφωνω απολυτα.

Μπορω να πω οτι ανηκα στην μεσαια εισοδηματικη Ταξη. Ουτε πολλα αλλα ουτε κ λιγα. Απλα καποια στιγμη εκανα μια και μοναδικη λαθος επιχειρηματικη κινηση.
Και οχι μονο τα εχασα ολα (επιχειρηση, οικογενεια (εννοω διαζυγιο), φιλους) αλλα λογω του απιστευτου ηλιθιου δικαστικου κ νομικου συστηματος, βρεθηκα κατηγορουμενος. Πως να αποδειξεις οτι εισαι αθωος οταν δεν σου δινει την ευκαιρεια να το κανεις με συνεχεις αναβολες που τραβανε χρονια. Στην Γερμανια πολυ απλα δηλωνεις πτωχευση για 7 χρονια, και το κρατος σε αφηνει να ζεις σαν ανθρωπος με εισοδημα μεχρι 1,400€, χωρις να εχεις την αναγκη να κρυφτεις απο κανενα. Στην Ελλαδα δυστηχως ειναι πολυ διαφορετικα.

Ετσι επρεπε να αποφασισω : Τραβαω μια αυτοκτονια και ησυχαζω ? Η φευγω οπουδηποτε και προσπαθω απο το μειον ? (αν ξεκινουσα απο το μηδεν θα ημουν πολυ ευχαριστημενος)
Ειλικρινα τους πρωτους 10 μηνες ηταν παρα μα παρα πολυ δυσκολα. Οχι απο θεμα διαφορετικων συνθηκων εργασιας, ισα ισα που με την πολλη δουλεια ξεχνιομουνα. Στην ψυχολογια ηταν ο μεγαλος πολεμος. Εικονες αναμνησεις, πραγματα καθημερινα που ομως φαινοταν τοσο μακρινα πια. Και για να νικησεις την ασχημη ψυχολογια θελει πολυ δυναμη. Την δυναμη μου την εδινε και μου την δινει ο γιος μου που ηταν πια μακρυα. και για αρκετα χρονια τον εβλεπα και τον βλεπω μονο 2 φορες τον χρονο.
Τι ειναι ομως καλυτερο, να σε βλεπει το παιδι σου καθε μερα σε αθλια ψυχολογικη κ οικονομικη κατασταση χωρις να μπορεις να του προσφερεις Τ Ι Π Ο Τ Α απολυτως ?
Η να του μιλας καθε μερα στο τηλεφωνο και να τον βλεπεις εστω 2 φορες τον χρονο, αλλα αυτες τις πολυ λιγες ημερες να τις ευχαριστιεστε και οι δυο. Ξερω ειναι δυσκολο, αλλα αν το δεις με ψυχρη λογικη, ειναι η μοναδικη λυση για ολους μεσα στην οικογενεια.
Και σας ρωταω τωρα εσας που ειστε εκει, αλλα φοβαστε να φυγετε. Το βλεπετε οτι ερχεται, και μεγαλωνει, και καθε μερα χειροτερευει. Τι περιμενετε επιτελους ? Θα γινει κατι μαγικο και ξαφνικα θα εξαφανιστουν τα οποια προβλήματα εχει ο καθενας ? Και φυσικα οχι. Αλλα συνεχιζεται και περιμενετε....
Η ζωη δεν τελειωνει, αρκει να το θελουμε πραγματικα. Τιποτα δεν ειναι ευκολο, οπως και τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.
Θελει κοτσια ομως.

Διαβαζω καθε μερα ειδησεις απο διαφορα Site, και ειλικρινα ντρεπομαι που η Πατριδα μου ειναι η Ελλαδα. Το τι κανανε οι προγονοι μας δεν εχει καμια απολυτως σχεση. Σημερα τι κανουμε εμεις ειναι που μετραει. Πατριδα σου ειναι εκει που ζεις, εκει που αισθανεσαι οτι σε σεβονται και τους σεβεσαι. Μα θα μου πεις κ στην Γερμανια γινεται αυτο κ κεινο και το αλλο. Ναι Οκ, εξαιρεσεις υπαρχουν κ θα υπαρχουν παντου.
Μοναχο, Ντισελντορφ, Φρανκφουρτη, ειναι μεσα στην πρωτη 20αδα στον κοσμο, για πολεις που εχουν το καλυτερο βιοτικο επιπεδο για να ζει καποιος.
Ειναι διπλα σας, αποφασιστε το και ξεφυγετε απο τον αργο θανατο ....

Εδω υπαρχουν Ελληνες που βοηθανε αλλα υπαρχει και η αλλη κατηγορια. αυτη που σε κοιταζει με μισο ματι, μηπως και σηκωσεις κεφαλι και γινεις καλυτερος απο αυτους.
Τι να λεμε τωρα....
Ειλικρινα σας λεω δεν με νοιαζει πια αν θα γινω Γερμανος, Κινεζος, η Νιγηριανος. Με νοιαζει να ζω σαν ανθρωπος και να μπορω να προσφερω σε αυτους που αγαπω και με αγαπουν.
Τα υπολοιπα περι πατριδας, παραδοσεων, ηθη και εθιμα ειναι τριχες κατσαρες. Τα λενε αυτοι που ζουν σε αλλον κοσμο χωρις προβληματα ισως.
Ρωτα σημερα μια μεση Ελληνικη οικογενεια πως περναει, αν καλυπτει τις βασικες αναγκες της, και τι ονειρα εχει.
Η απαντηση βρισκεται στις καθημερινες αυτοκτονιες. Δεν υπαρχουν ονειρα, δεν υπαρχουν πατριδες, δεν υπαρχει θερμανση, δεν υπαρχει φαγητο.
Φοροι, τελη κυκλοφοριας, και κατι αλλα, ειναι ψιλα γραμματα πια.
Λοιπον δεν θελω να αρχισουν τα ψυχολογικα μου, και σταματαω εδω.
Αντε Τσιους....

overforty
09.02.2013, 17:58
Τι δεν καταλαβαινεις ?
Καλες οι αμπελοφιλοσοφιες, αλλα δεν σου δινουν τα απαραιτητα προς το ζην συγκατοικε σε αυτον τον ομορφο κοσμο milu.
Δεν σε κατηγορω που σκεφτεσαι ετσι, δικαιωμα σου ειναι και καλα κανεις.
Απλα σκεψου χιλιαδες, εκατομμυρια, Ελληνων που ειναι σε πολυ ασχημη θεση, και βριζουν ολοι μα ολοι το κρατος-πατριδα.
Αν καταλαβα καλα, το προβλημα μας ειναι αποκλειστικα και μονο ψυχολογικο, και οταν το λυσουμε, και ξεπερασουμε την υπαρξιακη μας αγωνια, τοτε θα μπορουμε να ξαναγαπησουμε την πατριδα που μας σκεφτετε και μας φροντιζει τοσο πολυ, που μας αναγκαζει να μεταναστευσουμε μαζικα.

Iraman
09.02.2013, 23:19
Δεν ειναι αμπελοφιλοσοφια η πρωτη υλη της φιλοσοφιας,η πατριδα."οις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάτρης¨ γραφτηκε στην Ιλιαδα πριν 3000 χρονια και μας διατηρησε μεσα στους αιωνες μεσα απο τις χειροτερες κακουχιες,δεν μπορουμε εμεις σημερα να λεμε τα δικα μας επειδη μας πανε ολα στραβα.

Greece4ever
09.02.2013, 23:54
Οτι στραβο υπαρχει σημερα ανηκει στο κρατος...αυτο παιρνει τα ευσημα αλλα κ ετουτος ο λαος ειναι αξεστος...προσπαθει μεσα απο τα λαμπρα μυαλια ολιγων να επιδειχθει....να φανει καμποσος...κ ο εγωισμος κ η υπερβολη κ η ματαιοδοξια δινουν κ παιρνουν!!
Καλα ολα οσα κανανε οι αρχαιοι αλλα αυτα εγιναν...τωρα τι?????Και ολα αυτα που εχουν προσφερει τα λαμπρα μυαλα της πατριδας μας δεν ηταν με κοπι-ραιτ αλλα για ολους τους ανθρωπους που πατουνε πανω σε ετουτη την γη...οπως εξαλλου εχουν προσφερει κ μεγαλα μυαλια αλλων εθνικοτητων στην ανθρωποτητα!

antogeor
10.02.2013, 00:07
Συμφωνω απολυτα.

Μπορω να πω οτι ανηκα στην μεσαια εισοδηματικη Ταξη. Ουτε πολλα αλλα ουτε κ λιγα. Απλα καποια στιγμη εκανα μια και μοναδικη λαθος επιχειρηματικη κινηση.
Και οχι μονο τα εχασα ολα (επιχειρηση, οικογενεια (εννοω διαζυγιο), φιλους) αλλα λογω του απιστευτου ηλιθιου δικαστικου κ νομικου συστηματος, βρεθηκα κατηγορουμενος. Πως να αποδειξεις οτι εισαι αθωος οταν δεν σου δινει την ευκαιρεια να το κανεις με συνεχεις αναβολες που τραβανε χρονια. Στην Γερμανια πολυ απλα δηλωνεις πτωχευση για 7 χρονια, και το κρατος σε αφηνει να ζεις σαν ανθρωπος με εισοδημα μεχρι 1,400€, χωρις να εχεις την αναγκη να κρυφτεις απο κανενα. Στην Ελλαδα δυστηχως ειναι πολυ διαφορετικα.

Ετσι επρεπε να αποφασισω : Τραβαω μια αυτοκτονια και ησυχαζω ? Η φευγω οπουδηποτε και προσπαθω απο το μειον ? (αν ξεκινουσα απο το μηδεν θα ημουν πολυ ευχαριστημενος)
Ειλικρινα τους πρωτους 10 μηνες ηταν παρα μα παρα πολυ δυσκολα. Οχι απο θεμα διαφορετικων συνθηκων εργασιας, ισα ισα που με την πολλη δουλεια ξεχνιομουνα. Στην ψυχολογια ηταν ο μεγαλος πολεμος. Εικονες αναμνησεις, πραγματα καθημερινα που ομως φαινοταν τοσο μακρινα πια. Και για να νικησεις την ασχημη ψυχολογια θελει πολυ δυναμη. Την δυναμη μου την εδινε και μου την δινει ο γιος μου που ηταν πια μακρυα. και για αρκετα χρονια τον εβλεπα και τον βλεπω μονο 2 φορες τον χρονο.
Τι ειναι ομως καλυτερο, να σε βλεπει το παιδι σου καθε μερα σε αθλια ψυχολογικη κ οικονομικη κατασταση χωρις να μπορεις να του προσφερεις Τ Ι Π Ο Τ Α απολυτως ?
Η να του μιλας καθε μερα στο τηλεφωνο και να τον βλεπεις εστω 2 φορες τον χρονο, αλλα αυτες τις πολυ λιγες ημερες να τις ευχαριστιεστε και οι δυο. Ξερω ειναι δυσκολο, αλλα αν το δεις με ψυχρη λογικη, ειναι η μοναδικη λυση για ολους μεσα στην οικογενεια.
Και σας ρωταω τωρα εσας που ειστε εκει, αλλα φοβαστε να φυγετε. Το βλεπετε οτι ερχεται, και μεγαλωνει, και καθε μερα χειροτερευει. Τι περιμενετε επιτελους ? Θα γινει κατι μαγικο και ξαφνικα θα εξαφανιστουν τα οποια προβλήματα εχει ο καθενας ? Και φυσικα οχι. Αλλα συνεχιζεται και περιμενετε....
Η ζωη δεν τελειωνει, αρκει να το θελουμε πραγματικα. Τιποτα δεν ειναι ευκολο, οπως και τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.
Θελει κοτσια ομως.

Διαβαζω καθε μερα ειδησεις απο διαφορα Site, και ειλικρινα ντρεπομαι που η Πατριδα μου ειναι η Ελλαδα. Το τι κανανε οι προγονοι μας δεν εχει καμια απολυτως σχεση. Σημερα τι κανουμε εμεις ειναι που μετραει. Πατριδα σου ειναι εκει που ζεις, εκει που αισθανεσαι οτι σε σεβονται και τους σεβεσαι. Μα θα μου πεις κ στην Γερμανια γινεται αυτο κ κεινο και το αλλο. Ναι Οκ, εξαιρεσεις υπαρχουν κ θα υπαρχουν παντου.
Μοναχο, Ντισελντορφ, Φρανκφουρτη, ειναι μεσα στην πρωτη 20αδα στον κοσμο, για πολεις που εχουν το καλυτερο βιοτικο επιπεδο για να ζει καποιος.
Ειναι διπλα σας, αποφασιστε το και ξεφυγετε απο τον αργο θανατο ....

Εδω υπαρχουν Ελληνες που βοηθανε αλλα υπαρχει και η αλλη κατηγορια. αυτη που σε κοιταζει με μισο ματι, μηπως και σηκωσεις κεφαλι και γινεις καλυτερος απο αυτους.
Τι να λεμε τωρα....
Τα υπολοιπα περι πατριδας, παραδοσεων, ηθη και εθιμα ειναι τριχες κατσαρες. Τα λενε αυτοι που ζουν σε αλλον κοσμο χωρις προβληματα ισως.
Ρωτα σημερα μια μεση Ελληνικη οικογενεια πως περναει, αν καλυπτει τις βασικες αναγκες της, και τι ονειρα εχει.
Η απαντηση βρισκεται στις καθημερινες αυτοκτονιες. Δεν υπαρχουν ονειρα, δεν υπαρχουν πατριδες, δεν υπαρχει θερμανση, δεν υπαρχει φαγητο.
Φοροι, τελη κυκλοφοριας, και κατι αλλα, ειναι ψιλα γραμματα πια.
Λοιπον δεν θελω να αρχισουν τα ψυχολογικα μου, και σταματαω εδω.
Αντε Τσιους....

Καπως ετσι φυγαμε και εμεις........απλα για να μην το κουραζουμε πολυ εχω κατασταλαξει μετα απο καιρο,σε δυο κατηγοριες υποψηφιων (Νεο)Μεταναστων.
Στην πρωτη ,και δημοφιλεστερη κατηγορια,ειναι οι ανθρωποι που ξαφνικα απο το πουθενα εχασαν τη δουλεια τους,τη μοναδικη πηγη εσοδων,και χωρις καμμια καβαντζα οικονομικη,χωρις υποστηριξη,και στηριξη απο οικογενεια,αναγκαστηκαν να ζητησουν καταφυγιο σε καποια αλλη χωρα,αντιμετωπιζοντας προβλημα επιβιωσης(εδω ανηκω και εγω).Μαλιστα οι ανθρωποι αυτοι,φτανοντας στη χωρα που διαλεξαν,δεν εχουν τη πολυτελεια να "ανασανουν",η να γνωρισουν το περιβαλλον,πρεπει να δουλεψουν αμεσα,και μαλιστα απο "χτες"

Στη δευετρη κατηγορια ανηκουν οι ανθρωποι προερχομενοι απο πολυ "Γερες βασεις" που εχουν αρκετη οικονομικη ευχερεια,ετσι ωστε να μην δουλεψουν απο την αρχη φευγοντας απο ελλαδα,πηγαινοντας ετσι σχολειο,μαθαινοντας τη γλωσσα,και ζωντας μια ζωη ανθρωπινη και χαλαρη.Ειναι ατομα απο την πρωην Μεσαια αστικη ταξη της ελλαδας,που βλεπουν σιγα σιγα να χανεται η οικονομικη ευμαρεια που ειχαν.

Οπως και να εχει ,ειναι διαφορετικα τα κινητρα:αν ανηκεις στην πρωτη κατηγορια,πνιγεις το συναισθημα που σε κραταει εκει που εισαι,βαζεις στοχους,"ανεβαζεις στροφες" και απογειωνεσαι.
Αν εισαι απο τους "χαλαρους" τις δευτερης ,τοτε,κανεις οτι μπορεις για να το αναβαλλεις,και οταν το κανεις,το απολαμβανεις ,γιατι ολα ειναι χαλαρα......

australian
10.02.2013, 03:38
..................της φιλοσοφιας,η πατριδα."οις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περι πάτρης..
Απλά με το πέρασμα τον χρόνων έγινε ένας μικρός αναγραμματισμός και το "πάτρης" έγινε "πάρτης" εξού και η μελλοντική ονομασία της χώρας σε partakistan....

vertigo
10.02.2013, 08:50
Απλά με το πέρασμα τον χρόνων έγινε ένας μικρός αναγραμματισμός και το "πάτρης" έγινε "πάρτης" εξού και η μελλοντική ονομασία της χώρας σε partakistan....

σωστος...

επισης σχετικά με το '' είς οιωνός άριστος ,αμύνεσθαι περί πάτρης''...τον Τρώα Εκτορα εβαλε ο Ομηρος στην Ιλιάδα ,να λεει τον πιό όμορφο στίχο της ....

antogeor
10.02.2013, 10:34
Ας μην ανοιξουμε καλυτερα αυτη την πικρη κουβεντα περι "πατριδος"............εμεις αμυνομασταν και αμυνομαστε,αλλα οταν υπαρχουν τερατομορφοι εφιαλτες που ανοιγουν περασματα ,τοτε.........τοτε η μονη λυση ειναι να αποκτησεις δυναμη ,και να γυρισεις ,και οπως μπορεις να εξολοθρευσεις τα τερατα αυτα...--

Πολέμιον ανθρώποις αυτοί εαυτοίς.
Ανάχαρσις,

ευανθια
10.02.2013, 12:30

Συμφωνώ και επαυξάνω !!

something
12.02.2013, 21:12
και μεσα στον καημο μας εχουμε και τον βλακακο τον ΓΓ του υπουργειου Οικονομικων να λεει οτι τα 586 του κατωτατου μισθου στην Ελλαδα ειναι υψηλα!!! Ευτιχως ο καλος υπουργος μας μας διαβεβαιωσε οτι δεν θα μειωθει ο κατωτατος απλα θα μεινει ετσι μεχρι το τελος του δημοσιονομικου προγραμματος... το 2020.. δηλαδη... 586 ευρω μεχρι το 2020....
επειδη ζω στην Κρητη σας λεω οτι εφοσων πεφτει πεινα και ανεργια στην Κρητη αν παει ετσι το πραγμα σε 3 χρονια θα ειμαστε σαν την Ρουμανια επι τσαουσεσκου μαθηματικα... γιαυτο ... save αλεκος!

Iraman
13.02.2013, 01:49
Γιατι μηπως οι Τρωες ηταν ξενοι,αλλη φυλη;Μονοι μας τρωγομαστε και "δινομαστε" απο παντα.586 ευρω και με τις τιμες να ανεβαινουν,ειναι θεμα χρονου να αδειασει η χωρα και γονατισει ο κοσμος.Αλλα εχει και το καλο του αυτο,μηπως και βαλουμε μυαλο στην καλπη.Αντε να δουμε :kouragio:

something
13.02.2013, 21:18
Ναι στην καλπη ειδαμε .. τωρα θα παρει κανα 20% η χρυση αυγη και θα εχουμε εκτος τα λαμογια και τους βλακες στην βουλη εις τους αιωνες των αιωνων... αμην
Εξαφανιζολ λεμε!

alkioni
13.02.2013, 23:08
Μαρεσει που το θεμα ειναι, οι λογοι που ΔΕΝ φευγουμε. ολοι γραψατε τους λογους που φευγετε! χεχεχεχεχεχε, τρελα ειμαστε! ποσο αγανακτηση τελικα εχουμε μεσα μας, που αλλα διαβαζουμε και αλλα γραφουμε! μην προσβληθεί καποιος, το λεω εντελως φιλικα και με μια δόση χιούμορ! αντε φιλια!

australian
13.02.2013, 23:20
Μαρεσει που το θεμα ειναι, οι λογοι που ΔΕΝ φευγουμε. ολοι γραψατε τους λογους που φευγετε! χεχεχεχεχεχε, τρελα ειμαστε! ποσο αγανακτηση τελικα εχουμε μεσα μας, που αλλα διαβαζουμε και αλλα γραφουμε! μην προσβληθεί καποιος, το λεω εντελως φιλικα και με μια δόση χιούμορ! αντε φιλια!
Νομίζω πρέπει να βάλουμε και την επιλογή "έχω φύγει προ πολλού" !!

timos76
09.03.2013, 01:22
Ψηφισα ""δεν ξερω την γλωσα"" γιατι τωρα ξεκιναω να μαθαινω Ρωσικα! ... μια φορα πηγα Γερμανια και δεν ξαναπαταω ..

W.AUSTRALIAN
09.03.2013, 04:49
Εγω αν δεν εφυγα ακομη ειναι επειδη δεν εμασα τα λεφτα που χρειαζομαι αλλιως θα ημουν ηδη εκει!!!!

θα ηθελα και εγω μια κατηγορια ακομα "μαζευω λεφτα για να φυγω" η κατι σχετικο

πολυ καλη η ιδεα της δημοσκοπησης και μακαρι να μπορουσαν να ψηφιζαν
και να την διαβαζαν και αλλοι εκτος φορουμ γιατι εδω μεσα διαβαζουν κ γραφουν
μονο οσοι εχουν αρχισει να σκεφτονται εστω την διαδικασια της μεταναστευσης ηδη

connect
13.03.2013, 13:14
φιλε μου μπορείς να βάλεις το link εκεί που θέλεις εσύ σε κάποια άλλη σελίδα η να πατήσει στο like και να εμφανιστεί στο facebook αν έχεις

gg_nefeli
03.07.2013, 03:08
Φοβαμαι. Μιλαω την γλωσσσα αρκετα καλα αλλα φοβαμαι να φτιαξω μια βαλιτσα και να φυγω μονη μου στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα.

miss espresso
03.07.2013, 09:40
Κι εγώ στην κατηγορία "μαζεύω λεφτά για να φύγω" ήμουν!

Φεύγω την Τετάρτη.

Και κάποια από τα άλλα ισχύουν ως ένα βαθμό αλλά οι καταστάσεις αποφασίζουν για μένα. Φυσικά και φοβάμαι αλλά φοβάμαι περισσότερο να παραμείνω στην Ελλάδα. Δεν έχω γνωστό να με βοηθήσει αλλά τις δύο φορές που εμπιστεύτηκα γνωστό/οικογένεια στην Ελλάδα κάηκα κι είπα ποτέ ξανά!

jkostop
03.07.2013, 12:20
Καπως ετσι φυγαμε και εμεις........απλα για να μην το κουραζουμε πολυ εχω κατασταλαξει μετα απο καιρο,σε δυο κατηγοριες υποψηφιων (Νεο)Μεταναστων.
Στην πρωτη ,και δημοφιλεστερη κατηγορια,ειναι οι ανθρωποι που ξαφνικα απο το πουθενα εχασαν τη δουλεια τους,τη μοναδικη πηγη εσοδων,και χωρις καμμια καβαντζα οικονομικη,χωρις υποστηριξη,και στηριξη απο οικογενεια,αναγκαστηκαν να ζητησουν καταφυγιο σε καποια αλλη χωρα,αντιμετωπιζοντας προβλημα επιβιωσης(εδω ανηκω και εγω).Μαλιστα οι ανθρωποι αυτοι,φτανοντας στη χωρα που διαλεξαν,δεν εχουν τη πολυτελεια να "ανασανουν",η να γνωρισουν το περιβαλλον,πρεπει να δουλεψουν αμεσα,και μαλιστα απο "χτες"

Πολύ σωστά μιλάς! Έτσι είναι!

Μην ξεχνάς όμως, ότι για τον ίδιο λόγο, άνθρωποι που δεν μπορούσαν να ταϊσουν τα παιδιά τους ήρθαν στην Ελλάδα με όποιο τρόπο μπορούσαν! Είτε νόμιμα (αν είχαν τα χρήματα και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά) είτε παράνομα προκειμένου να μην πεθάνουν αυτοί και οι οικογένειές τους! Φτάσαν και στην Ελλάδα πολλοί σε αυτό το έσχατο σημείο φτώχειας!! ΚΑΙ Έλληνες ΚΑΙ αλλοδαποί! Άλλοι έφυγαν όπως όπως. Άλλοι αυτοκτόνησαν! Άλλοι γκρεμίσαν την αξιοπρέπειά τους και τρώνε ότι βρούν, είτε από τα σκουπίδια, είτε "δαγκώνοντας" φίλους και συγγενείς....
Το πρόβλημα της μετανάστευσης είναι παγκόσμιο και φυσικά δεν οφείλεται στους ίδιους τους μετανάστες. Οφείλεται στο ανθρωποκτόνο σύστημα που μας ξεζουμίζει μέχρι σταγόνας. Που το μόνο που ορέγεται είναι η κερδοφορία του. Ιδού ο ένοχος....

(Εννοείται ότι έγραψα όλα τα παραπάνω, επειδή είδα το άβατάρ σου, το οποίο μάλλον δεν ταιριάζει με την υπόστασή σου ως μετανάστης...Για όσους μπερδεύονται, θέλω να πω ότι ΈΛληνες πατριώτες είμαστε όλοι, αλλά σεβόμαστε και τους Τούρκους, Αλβανούς, Ιρακινούς και Πακιστανούς πατριώτες και δεν γινόμαστε ρατσιστές ή σωβινιστές)
Με φιλική διάθεση φίλε antogeor...ειλικρινά!!

freeaway
03.07.2013, 14:33
Κι εγώ δεν έχω μαζέψει ακόμη χρήματα για να φύγω! και δεν εχω κατασταλάξει 100% που θα παω. Κλίνω πρός Α.Ευρώπη, που διάβασα πως είναι πιο ευκολα,αλλά ακόμη είναι νωρίς, δν εχω money..

rulis03
09.07.2013, 10:39
Καλημερα!!!!!!!!!!!!Κι ομως παιδια δεν ειναι ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ να φυγεις...Φοβασαι ....ειδικα αν εχεις την οικογενεια μαζι...φοβασαι τα παντα..,,φοβασαι ,,,ακομα και την ιδεα το πως θα βγεις εξω τις πρωτες μερες ..ξενος μες τους ξενους...φοβασαι το οτι δεν ξερεις τη γλωσσα,,,θα εισαι "μουγκος" στην αρχη,,,θα γελας σα χαζος στην αρχη και θα λες μονο ¨τανκε" και "μπιτε",,,φοβασαι το οτι σε μια δυσκολη στιγμη δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑΝ κοντα σου,,, φοβασαι αν αξιζει τον κοπο να την κανεις,,,,ενω εδω εισαι με δανεικα...ελπιζεις σε κατι καλυτερο ,,,και καθε μερα γινονται χειροτερα...Ναι φιλοι μου και γω το σκεφτομαι,,,υπαρχει δουλεια (ως εκπαιδευτικου) στη Γερμανια με μισθο κοντα στα 2000 συνολο και παρολα αυτα το σκεφτομαστε να μεινουμε ακομα στη Ελλαδα με τα 900 (που δε φτανουν ουτε για στραγαλια)....Αλλα οπως γραψαν οι προηγουμενοι αναλογα σε ποια οικονομικη κυριως κατασταση ειναι ο καθενας,,,και σε ποια αναγκη,,,αλλος παιρνει πιο ευκολα την αποφαση να φυγει και αλλος πιο δυσκολα...

vertigo
09.07.2013, 11:50
Οταν διαβασα την ιστορια του Τσελιγκα (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/) και το πώς ,χωρις να εχει καποια ειδικοτητα ,χωρις διπλωματα ,χωρις να ξερει λεξη Γερμανικια ,χωρις να εχει ουτε εναν γνωστο...πηρε μια βαλιτσα ,εφυγε ,αρχισε να γυρναει μονος του και να ζηταει δουλεια και στο τελος πηρε και την οικογενεια μαζι και πετυχε (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index25.html#post60240) αυτο που ηθελε ,ηταν μια επιβεβαιωση οτι οταν ο ανθρωπος θελει..ολα τα μπορει....και δεν φοβαται τιποτα...

miss espresso
09.07.2013, 11:53
Είναι off-topic αλλά επειδή το βλέπω συχνά τελευταία, γιατί πολύς κόσμος βάζει ,,, όταν γράφει; είναι μόδα ή είναι νέος τρόπος να δίνουμε έμφαση σε κάτι; δεν τρολλάρω, αναρωτιέμαι αν σημαίνει κάτι επειδή παρόλο που σερφάρω ασταμάτητα μισώ τα κοινωνικά δίκτυα κι αυτό με κάνει να μένω πίσω σε κάποια πράγματα.

Όσο για τον φόβο; Είναι περίεργο αλλά έχω ακούσει ψυχολόγο να αναλύει το εξής παράδοξο: ότι ο φόβος είναι καλή ένδειξη για κάποιον που ξεκινάει αλλαγή στη ζωή του, γιατί αυτό δείχνει ότι είναι έτοιμος να κάνει όσα χρειάζονται για να φτάσει τον στόχο του. Χωρίς να μπερδεύουμε τον φόβο για το άγνωστο και την αλλαγή με το άγχος και την απελπισία. Υποτίθεται ότι ο άνθρωπος φοβάται αυτά που επιθυμεί περισσότερο γιατί έχει την αγωνία να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες του.

rulis03
09.07.2013, 11:58
Οταν διαβασα την ιστορια του Τσελιγκα (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/) και το πώς ,χωρις να εχει καποια ειδικοτητα ,χωρις διπλωματα ,χωρις να ξερει λεξη Γερμανικια ,χωρις να εχει ουτε εναν γνωστο...πηρε μια βαλιτσα ,εφυγε ,αρχισε να γυρναει μονος του και να ζηταει δουλεια και στο τελος πηρε και την οικογενεια μαζι και πετυχε (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-72/%CE%B8%CE%B5%CE%BB%CF%89-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2%CE%BF%CE%B7%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-2414/index25.html#post60240) αυτο που ηθελε ,ηταν μια επιβεβαιωση οτι οταν ο ανθρωπος θελει..ολα τα μπορει....και δεν φοβαται τιποτα...
συμφωνω μαζι σου Vertigo ,,,αλλα,,οταν δεν εχεις να χασεις τιποτα τα παιζεις ολα για ολα,,,ενω οταν εχεις λιγα,,,αρχιζεις και βολευεσαι σε αυτα και δυστυχως,, δε ρισκαρεις,,κατι που ο κθενας το αποφασιζει διφορετικα

vertigo
09.07.2013, 12:37
συμφωνω μαζι σου Vertigo ,,,αλλα,,οταν δεν εχεις να χασεις τιποτα τα παιζεις ολα για ολα,,,ενω οταν εχεις λιγα,,,αρχιζεις και βολευεσαι σε αυτα και δυστυχως,, δε ρισκαρεις,,κατι που ο κθενας το αποφασιζει διφορετικα

Συμφωνω οτι αυτος που τα εχει χασει ολα , μπορει και να τα παιξει ολα για ολα.Οπως συμφωνω οτι και καποιος που δεν τα εχει χασει ακομα ολα, αλλά του εχουν μεινει κατι λιγα , δεν ρισκαρει ευκολα. Δεν ξερω αν ειναι μονο ο φοβος για το αγνωστο και το αν θα πετυχει ,που τον κανει να μην ρισκαρει .
Ισως ειναι και η ελπιδα οτι ισως κατι γινει αυριο και γινουν τα πραγματα οπως παλια και οσοι κατεστρεψαν την χωρα χθες ,αυτοι οι ιδιοι θα την σωσουν κι ολας, τωρα.Σε πολιτικους αναφερομαι.

υ.γ δεν αναφερομαι σε σενα,μην παρεξηγηθω,οταν μιλαω για καποιους που ελπιζουν.
Δεν σε γνωριζω ,ωστε να εκφερω και αποψη για το ατομο σου.Γενικα μιλαω ,κρινοντας απ την μη αντιδραση των πολιτών στα τεκταινομενα...Που επισης μπορει να μην αντιδρανε ,οσο τους αφηνουν ακομα κατι λιγα ,παντα με την απειλη οτι αυριο μπορει να μην εχουν ουτε αυτα τα λιγα ,γι αυτο καλά θα κανουν να κατσουν ησυχοι ,οσο οι πολιτικοι -οι ιδιοι που ηταν στα πραγματα τοσα χρονια-''φροντιζουν'' να εχουν κι αυτα τα λιγα... Oι πολιτες...οχι οι ιδιοι.

rulis03
09.07.2013, 14:03
Ισως ειναι και η ελπιδα οτι ισως κατι γινει αυριο και γινουν τα πραγματα οπως παλια

Κατα βαθος ειναι ακριβως αυτο που ειπες και,,σε ολα οσα ειπες ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

something
09.07.2013, 20:25

Ετσι ακριβως.Ο Τσελιγκας και στον Αρη να πηγαινε... θα εβρισκε την ακρη του.. τοσο αποφασισμενος..και αλλοι!

kosofos
09.07.2013, 20:59
Τα πράγματα δεν είναι έτσι τόσο απλά παιδιά...θέλει και άλλα πράγματα και πάνω απο όλα προετοιμασία. Η μετανάστευση δεν είναι πέρνω το βαλιτσάκι μου και το πρώτο αεροπλάνο. Αυτό αν έχεις φράγκα στην άκρη και όρεξη για ταξίδια εκμάθηνσης της καινούργιας χώρας. 99% στις περιπτώσεις που έρχονται έτσι, στο χύμα, ακούω είμαι 1 μήνα και ψάχνω δουλειά, τα λεφτά τελειώνουν ή δεν μου νοικιάζουν σπίτι κ.α.

GEORGE PAP
09.07.2013, 22:02
Καλησπερα σε ολους.Νομιζω οτι τα οικονομικα δεδωμενα τον Ελληνων σημερα ειναι τοσο ασχημα που πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεκολησει απο την χωρα για καπου καλητερα,χωρης να εχει οικονομικη στηρηξη απο καποιον δικο του.Δεν το λεω βεβαια για να αποτρεψω καποιους να προσπαθουν,εγω κανω ιδιαιτερα αγγλικα εδω και 1,5 χρονο και δεν τα παραταω,ειμαι 36 χρονων με εμπειρια 15 χρονων σε συστηματα ασφαλεια σε μεγαλους οργανισμους και τραπεζες,με συστατικες επιστολες για το ηθος-συνεπεια-επαγγελματισμο απο μεγαλους οργανισμους στην Ελλαδα, ακομα και απο την εταιρια που εργαζομαι,αλλα ολλα αυτα δεν μετρανε,πρεπει να εχεις λεφτα και sponsor,αλλιως κανεις αλμα στο αγνωστο.Ευχωμαι καλη τυχη σε ολους,και keep walking :)

Υ.Γ .Λυπαμαι αν σας εβγαλα τα ματια με τα ορθωγραφικα μου λαθοι.

george-ira
09.07.2013, 22:42
Καλησπερα σε ολους.Νομιζω οτι τα οικονομικα δεδωμενα τον Ελληνων σημερα ειναι τοσο ασχημα που πολυ δυσκολα μπορει καποιος να ξεκολησει απο την χωρα για καπου καλητερα,χωρης να εχει οικονομικη στηρηξη απο καποιον δικο του.Δεν το λεω βεβαια για να αποτρεψω καποιους να προσπαθουν,εγω κανω ιδιαιτερα αγγλικα εδω και 1,5 χρονο και δεν τα παραταω,ειμαι 36 χρονων με εμπειρια 15 χρονων σε συστηματα ασφαλεια σε μεγαλους οργανισμους και τραπεζες,με συστατικες επιστολες για το ηθος-συνεπεια-επαγγελματισμο απο μεγαλους οργανισμους στην Ελλαδα, ακομα και απο την εταιρια που εργαζομαι,αλλα ολλα αυτα δεν μετρανε,πρεπει να εχεις λεφτα και sponsor,αλλιως κανεις αλμα στο αγνωστο.Ευχωμαι καλη τυχη σε ολους,και keep walking :)

Υ.Γ .Λυπαμαι αν σας εβγαλα τα ματια με τα ορθωγραφικα μου λαθοι.

πολυ σωστον σε βρισκω.!!!!!!!!!! ετσι ακριβως ειναι. με ενα προχειρο υπολογισμο για καναδα ,απαιτουνται 5000 ευρω

Blacktulip
10.07.2013, 00:25
οπως ειπε και ο κοσοφος για να φυγει καποιος θελει προετοιμασια, για να γινει σωστα! εισητηρια,ενοικιασεις σπιτιου τα οποια μαζι με μεσιτικα και εγγυησεις ειναι ενα αρκετα καλο ποσο,και τον πρωτο καιρο αν δεν εχεις καποιον να σε φιλοξενησει μεχρι να βρεις σπιτι που θα μενεις? βαλε λοιπον και καμια πανσιον και θα εισαι σιγουρος οτι η δουλεια που βρηκες η που ψαχνεις θα κατσει απο τον πρωτο μηνα? να μην εχεις ενα ποσο για να ανταπεξελθεις στα πρωτα εξοδα,διατροφη,κ.λ.π?
5000 για καναδα george-ira εννοεις το ατομο η ολη την οικογενεια...γιατι για ολη την οικογενεια μου φαινονται ελαχιστα
γι αυτο λεμε ολοι χρειαζεται σωστος προγραμματισμος για να κανει καποιος το βημα να φυγει...και συμφωνω οτι τωρα στην ελλαδα ειναι πολυ δυσκολο να μαζεψεις τετοιο πακετο...ειλικρινα δεν ξερω μπορει να ειναι και θεμα να σε θελει λιγο...

george-ira
10.07.2013, 01:24
καλημερα black tulip ,για τα 5000, εννοω για μενα να ξεκινησω , να παω εκει, και οχι για ολη την οικογενεια , σιγουρα δεν ειναι αρκετα για ολους μας. μονο 2000 ευρω πρεπει να εχω οταν θα φτασω στο αεροδρομιο ( αν γινει κατι τετοιο). ειστε ολοι καλα ? εχουμε μερες να τα πουμε . περιμενω τη γυναικα να γυρισει απο δουλεια και να φυγω σε 2 ωρες.

vertigo
10.07.2013, 02:18
Τα πράγματα δεν είναι έτσι τόσο απλά παιδιά...θέλει και άλλα πράγματα και πάνω απο όλα προετοιμασία. Η μετανάστευση δεν είναι πέρνω το βαλιτσάκι μου και το πρώτο αεροπλάνο. Αυτό αν έχεις φράγκα στην άκρη και όρεξη για ταξίδια εκμάθηνσης της καινούργιας χώρας. 99% στις περιπτώσεις που έρχονται έτσι, στο χύμα, ακούω είμαι 1 μήνα και ψάχνω δουλειά, τα λεφτά τελειώνουν ή δεν μου νοικιάζουν σπίτι κ.α.

Εννοειται οτι η μεταναστευση δεν ειναι αυτο κι οτι θελει κι αλλα πραγματα και πανω απ ολα σωστη προετοιμασια! Απλα την ιστορια του Τσελιγκα την ανεφερα σαν παραδειγμα του οτι οταν ο ανθρωπος θελει, ολα τα μπορει και δεν φοβαται τιποτα...
Επειδη περι φοβου ο λογος σε καποια σχόλια -που το θεωρω πολυ φυσιολογικο να νιωθει καποιος αυτο το συναισθημα για το αγνωστο που ανοιγεται μπροστα του - γι αυτο και τον θυμηθηκα τον Τσελιγκα ! Μου 'χε κανει μεγαλη εντυπωση η ιστορια του! Δεν τον ανεφερα σαν παραδειγμα του οτι η μεταναστευση ειναι κατι τοσο απλο ,που γινεται χωρις σωστη προετοιμασια.
Αλλά στο θαρρος του ηθελα να εστιασω.Που μπορει βεβαια να του το δωσε και το γεγονος οτι στην πατριδα του τα ειχε χασει όλα.Μπορει και οχι ,ομως.Ειναι και θεμα ανθρωπου .Κι αλλοι εχουν χασει τα παντα και βουλιαζουν στην καταστροφη ,χωρις να κανουν κατι τοσο τολμηρο οπως ο ανθρωπος που ανεφερα.Που ευχομαι να ' ναι καλα κι αυτος κι η οικογενεια του !

marlouya
02.08.2013, 16:57
Προσωπικα παρολο που φοβαμαι τη ψαχνω μηπως και βρω δουλεια εξω.Τη δουλεια δε τη φοβαμαι ομως τον περασμενο Σεμπτεμβρη ο αντρας μου μετα απο παροτρυνση φιλων μας που μενουν στο Βελγιο ,πηγε ,γραφτηκε στο σχολειο για τη γλωσσα ,εψαχνε δουλεια για 6 μηνες αλλα με την προφαση οτι δε ξερει τη γλωσσα ουτε για σκουπιδιαρη ή σκαφτια στο δρομο δεν τον πηρανε.Φυσικα βοηθεια απο Ελληνες εκει καμμια.Γυρισε λοιπον στην Ελλαδα οπου ειναι ανεργος.Θα θελαμε να μαθουμε Γερμανικα αλλα και εγω που εργαζομαι εχω 5 μηνες απληρωτη.

Blacktulip
03.08.2013, 00:38
κοιταξε λιγο εδω μεσα ολες τις αναρτησεις μας θα βρεις ενδιαφεροντα πραγματα οσον αφορα την γλωσσα στο θεμα εκπαίδευση-και-σπουδές στην αναρτηση εκμάθηση-γερμανικών-και-όχι-μόνο-...τα πιο πολλα ειναι δωρεαν!

spirosscania
06.10.2013, 10:59
Λιγο αργα το ειδα το συγκεκριμενο θεμα ομως θα ηθελα να πω κι εγω την αποψη μου.Την πατριδα τους την αγαπανε ολοι και στην περιπτωση της Ελλαδας επειδη ειναι και ΚΟΥΚΛΑ,οι <<ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ>> ειναι παντα το προβλημα...

turms
06.10.2013, 12:41
το λιγοτερο 1800 μικτα...χωρις τα εξτρα επιδοματα παιδιων κλπ
η κανω λαθος?

dimvagg
02.11.2013, 19:13
Πολύ ωραία τα λέτε οι περισσότεροι ...

*και στην Ελλαδα να με'ινεις, θα σε πιάνει νοσταλγία για τη ζωή που ζούσες από τη μια

* απ την άλλη θα σου ρχεται να αυτοκτονήσεις να βλέπεις το σπίτι σου που για 15 χρόνια εφτιαξες,
περιποιήθηκες, γέννησες τα παιδιά σου, φρόντισες τους ηλικιωμένους σου γονεις
χάρηκες τους φίλους σου, να το βλέπεις να ρημάζει από τότε που στο πηρε η τραπεζα

* να μην ξερεις ποιον δρόμο να πάρεις για να μην πεσεις πάνω στον έναν ή στον άλλον
που χρωστας ....

* όταν δεν έχεις την πολυτέλεια να μάθεις τη γώσσα, (οσο και να τη μαθεις εξάλλου
αν δεν ζησεις στην χωρα δεν την ξερεις να ειστε σιγουροι ) πας σε μια χωρα που ειναι
πολλοι έλληνες, πολλοι ομως και ολο καποιος θα βοηθησει , κ ολο σε καποιους ή με
κάποιους έλληνες θα μπορεις να δουλεψεις για αρχη ...

* οσο για την πατριδα, σας αφιερωνω αυτο το τραγουδι
ELENH - Και εσυ Ελενη (Xaroula Aleksiou - Χάρης Αλεξίου) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=_mgc9MLFO8M)
" κι εσυ Ελένη " Αλεξιου

KostasDeb
02.11.2013, 21:02
Οπως και να έχει μην περιμένετε βοήθεια οταν πάτε στο εξωτερικό γιατί και να την αξήζετε ο αλλός πολύ πιθανότατα την έχει πατήση απο προηγούμενο...
Και εδώ που τα λέμε το φιλότημο τον ελλήνον έχει χαθεί προπολλού.
Όλοι ειναι καλή οταν θέλουν βοήθεια μονο.

Blacktulip
03.11.2013, 10:33
συγνωμη γιατι και εγω πλεον ειμαι ελληνας εξωτερικου, ενας μεταναστης... οταν καποιοι λενε οι ελληνες δεν βοηθανε, τι εννοουνε? να τους παρουν στο σπιτι τους? οικονομικη βοηθεια? να τους βρουν δουλεια? ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ενοουμε?
να πανε ισως σε καποιο γραφειο με τα οποια γερμανικα γνωριζει ο καθενας για να συννενοηθουν γι αυτον που θελει την βοηθεια? το να δωσει καποιος μια πληροφορια δεν κοστιζει τιποτα αν την ξερει....

dimvagg
03.11.2013, 10:51
Σωστα τουλιπ
τι εννοουν βοήθεια? Αλλά υπάρχει ρε παιδιά βοήθεια κάθε είδους!
δεν είναι δυνατόν μόνο εμάς να βοήθησαν κάποιοι !
όπως κ εγώ έχω βοηθήσει με όποιον τρόπο μπορώ...
κ μόνο το ότι μπορείς να μιλήσεις σε κάποιον είναι πολύ σημαντικό..
και για να μη μείνω σε λόγια ...
εδω στο χωριό πουυ μένω είναι καποιοι έλληνες εδραιωμένοι από παλιά
ο ένας έχει εστιατόριο πολύ πετυχημένο
ο άλλος μια επιχείρηση ...
όλοι όσοι είμαστε εδω, έλληνες, πάμε απο κει να πούμε καμια κουβέντα
και είμαστε καλοδεχούμενοι παντα! Βοηθάνε οι αν8ρωποι με καθε τροπο ...
να βρουν δουλεια σε πολλους γιατι εχουν γνωριμιες..
να σου κανουν μια μεταφραση (να σου πει τι λεει ενα χαρτι)
να στειλεις ενα φαξ απο κει . να βγαλεις μια φωτοτυπια ...
να σε πανε με το αυτοκινητο στο νοσοκομειο οταν χρειαστει...
να σε ενθαρρυνουν , οτι ολοι δυσκολα περασαν στην αρχη αλλα ολα θα πανε καλα .....
καλη σας μερα !

vertigo
03.11.2013, 13:19
συγνωμη γιατι και εγω πλεον ειμαι ελληνας εξωτερικου, ενας μεταναστης... οταν καποιοι λενε οι ελληνες δεν βοηθανε, τι εννοουνε? να τους παρουν στο σπιτι τους? οικονομικη βοηθεια? να τους βρουν δουλεια? ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι ενοουμε?
να πανε ισως σε καποιο γραφειο με τα οποια γερμανικα γνωριζει ο καθενας για να συννενοηθουν γι αυτον που θελει την βοηθεια? το να δωσει καποιος μια πληροφορια δεν κοστιζει τιποτα αν την ξερει....

Αυτο ,δεν θα ελεγα ,οτι ειναι και ασφαλες....αν εννοουν αυτοι που λενε οτι οι Ελληνες δεν βοηθανε ,να τους ανοιξει ενας που δεν τους ξερει ,το σπιτι του και να τους φιλοξενησει ,επειδη επικοινωνησε μαζι τους ,απο φορουμ και γενικα στο διαδικτυο.

Δεν ξερει κανεις ,ποιος ειναι ενας αγνωστος... Μπορει με απαραδεκτη συμπεριφορα , μπορει κλεφτης μεχρι ψυχοπαθης ,ανωμαλος και δολοφονος...

Αν κρινω κι απ το θρεντ που ειχε ανοιξει ο fotios , για αχαριστια απο ευεργηθεντες ,περιγραφοντας τί επαθε ,οταν φιλοξενησε ατομο που του ζητησε βοηθεια απ το φορουμ ,θα ελεγα οτι δεν ειναι συνετο, ν ανοιγει καποιος το σπιτι ,σε παντελως αγνωστους ανθρωπους ...εχει ,δεν εχει οικογενεια και παιδια στο σπιτι....

Εχουμε διαβασει και στο διαδικτυο ,οτι καποιοι εχασαν ακομα και τη ζωη τους ,οταν εβαλαν στο σπιτι τους ,ατομα που ''γνωρισαν'' στο διαδικτυο ..Επισης ,εχουν πεσει θυματα σεξουαλικης κακοποιησης , αρκετες γυναικες ,που ανοιγουν ετσι το σπιτι , σε αγνωστους...Πισω απο ενα προφιλ ή νικ ,μπορει να κρυβεται καποιος που με κανεναν τροπο ,δεν θα επρεπε να του επιτραπει η εισοδος στο σπιτι...

Ακομα και για καφε ,να συναντηθηκαν ,πριν γινει δεκτος στο σπιτι ,δεν σημαινει τιποτα..Ετσι κι αλλιως ,θα ντραπει να ζητησει ταυτοτητα,αυτος που του ζητανε βοηθεια , απ αυτον που γνωρισε στο διαδικτυο,ωστε να τον καταγγειλει ,μετα ,αν επεσε θυμα κλοπης ή κακοποιησης.
Και μπορει να την γλυτωσει με μια κλοπη ,αλλά μπορει να παθει και πολυ χειροτερα.
Δυστυχως ,δεν ζουμε σε κοινωνια αγγελων και θελει προσοχη....

patrioten
03.11.2013, 13:44
Αυτο ,δεν θα ελεγα ,οτι ειναι και ασφαλες....αν εννοουν αυτοι που λενε οτι οι Ελληνες δεν βοηθανε ,να τους ανοιξει ενας που δεν τους ξερει το σπιτι του ,επειδη επικοινωνησε μαζι τους ,απο φορουμ και γενικα στο διαδικτυο.

Δεν ξερει κανεις ,ποιος ειναι ενας αγνωστος...απο ψυχοπαθης ,ανωμαλος , με απαραδεκτη συμπεριφορα ,μεχρι και κλεφτης ...

Αν κρινω κι απ την συζητηση που ειχε ανοιξει ,οταν ο fotios ,ανεβασε θρεντ για αχαριστια απο ευεργηθεντες ,περιγραφοντας τί επαθε ,οταν φιλολοξενησε ατομο που του ζητησε βοηθεια απ το φορουμ ,θα ελεγα οτι δεν ειναι συνετο, ν ανοιγει καποιος το σπιτι ,σε παντελως αγνωστους ανθρωπους ...ειδικα αν εχει οικογενεια ....αλλά και να μην εχει...

:bravo_::yes::yes:

stavris
26.03.2014, 16:37
Εγώ ψήφισα οτι δεν γνωρίζω γερμανικά και οτι δεν ξέρω κανέναν στην Γερμανία. Δεν φοβάμαι το άγνωστο,ούτε και έχω και χρήματα,άνεργος είμαι και δεν πήρα και πτυχίο για να κυνηγήσω καλή δουλειά. Το μόνο που έχω είναι ένα απαγγελματικό δίπλωμα οδήγησης C. Θα μπορούσα να πάρω το Π.Ε.Ι και το ADR εδώ στην Ελλάδα και μετά;
Για αυτό λοιπόν για μένα το πιό σημαντικό είναι να έχεις κάποιον γνωστό στην Γερμανία και μετά η γλώσσα. Θα τα υποστηρίξω με επιχειρήματα.
Είμαι 39 και το αποφασίζω στην φάση που είμαι τώρα. Πάω στην Γερμανία, κατεβαίνω απο το μέσο μεταφοράς με το οποίο θα πάω και ετσι ρούκου με ένα λεξικάκι στο χέρι και καμιά 1000αδα ευρώ στην τσέπη. Ωραία μέχρι εδώ. Πάω στο δημαρχείο να δηλωθώ και μετά πάω να βρώ κάπου να μείνω,αλλά η λογική μου λέι οτι κάνα δυο βράδυα θα τα περάσω σε ξενοδοχείο. Κατά την διάρκεια της ημέρας θα έψαχνα να βρώ Έλληνες για να με κατατοπήσουν αλλά σίγουρα θα πέσω σε κάποιον απατεώνα που θα με εκμεταλευτεί. Δεν νομίζω να υπάρχουν άγιοι στην Γερμανία που θα ξεβολευτούν και θα προσπαθήσουν να αφιερώσουν χρόνο σε έναν νεομετανάστη για να τον βοηθήσουν.
Σε λίγες μέρες θα έχουν τελειώσει και τα χρήματα και θα αυξάνεται η απογοήτευση και μόλις συμβεί αυτό άστα να πάνε. Ζητιανέυουμε; Κοιμόμαστε στο παγκάκι; ή πάμε στο προξενείο και λέμε οτι έκανα την μεγαλύτερη πατατοκίνηση της ζωής μου και βοηθήστε με να γυρίσω στην Ελλάδα γιατί εκεί όλο και κάποιους θα γνωρίζω και θα με φιλοξενήσουν. Πιστεύω οτι μέχρι εδώ μιλώ λογικά.
Με αυτούς τους δύο λόγους είσαι καταδικασμένος. Άς πάρουμε άλλες δύο περιπτώσεις, πρώτα οτι δεν γνωρίζεις κανέναν αλλά μιλάς και γράφεις καλούτσικα γερμανικά και οτι γνωρίζεις κάποιον εκει αλλά δεν σκαμπάζεις γρί απο την γερμανική γλώσσα.
Φευγώ, αλλά με άλλον αέρα. Τωρα τι είδους αέρας θα είναι θα δούμε παρακάτω. Φτάνω, πάω στο Δημαρχείο και πράγματι μερικές μέρες θα τις περάσεις σε ξενοδοχείο ή πανσιόν. Αυτά θα γίνουν γρήγορα αφού θα μπορείς να διαβάζεις τις ταμπέλες στην χειρότερη και εφημερίδες με αγγελίες στην καλύτερη. Θα ψάξεις για Έλληνες -δεν γίνεται να μην το κάνεις- αλλά θα μπορείς να έχεις την κατάλληλη πληροφόρηση γι αυτούς. Δεν πρόκειται να σε βοηθήσουν και πολύ , απλά θα σου πουν ''πατριώτη τράβα σε αυτή την φάμπρικα, ακουσα πως ζητάνε εργάτες ή οδηγούς για να μεταφέρεις πχ γάλα στα σούπερ μάρκετς'' Πας, τα λές με τον εργοδότη σου, του δίνεις και το βιογραφικό σου στα Γερμανικά και ίσως να σου πεί '' Καλως ξεκινάς άμεσα να δουλέυεις'' Μπορεί να φάς και πόρτα αλλά θα έχεις επιλογές. Μπορεί να πάς και να συννενοηθείς με κάποιο γραφείο ευρέσεως εργασίας να πάς εργάτης και απο εκεί που θα έπαιρνες 1500 ευρώ μισθό να σου κρατά το γραφείο τα 350 ευρώ ή και περισσότερα. Ετσι λοιπόν ο αέρας με τον οποίο έφυγες θα είναι σε συνάρτηση με την τύχη και την υπομονή που θα έχεις για να διαχειριστείς τις ταλαιπωρίες που θα τραβήξεις.
Πάμε στην δεύτερη περίπτωση. Εγώ πιστέυω πως είναι η καλύτερη. Παίρνεις τηλέφωνο τον φίλο η συγγενή σου τον Τάκη και του λές την τάδε ώρα στο '' Σταθμό του Μονάχου'' Σε περιμένει ο Τάκης και πάτε σπίτι του με χαρά και όλα τα συναφή συναισθήματα. Σου λέει ο Τάκης οτι άραξε μερικές μέρες σπίτι μέχρι να σου βρώ κάπου να δουλέψεις. Σε καμιά 'βδομάδα ο φιλαράκος σου ερχόμενος σπίτι σου λέει οτι απο Δευτέρα κανόνησα να πιάσεις δουλεια στην τάδε Φάμπρικα και θα παίρνεις 1000-1200 ευρώ. Παράλληλα ο Τάκης σου ανοίγει ολες τις πόρτες για επιμορφωτικά προγράμματα που υπάρχουν π.χ. για να μάθεις την γλώσσα,τα δικαιώματα σου, τις υποχρεώσεις σου και αν έχεις και δίπλωμα επαγγελματικό με πιστοποίηση ικανότητας θα μπορούσες μέσα σε λίγους μήνες - αφου είχες μάθει γερμανικά σε επίπεδο Β1 ή Β2 στο μισό χρόνο απο ότι θα χρειαζόσουν στην Ελλάδα- να έκανες και μια επέκταση της άδειας οδήγησης σε CE και ADR και να πιάσεις δουλεια σε μεταφορική με διπλάσιο μισθό.
Πιστέω οτι αυτή θα ήταν η κατάληξη μου και στις τρεις περιπτώσεις. Ετσι κι αλλιώς ο Ιησούς στην παραβολή του ''ασώτου υιού'' ο γιός που αποφάσισε να φύγει και να βρει την τύχη του επέστρεψε πάλι πίσω στον πατέρα του. Στην βάση όπως λένε τα αμερικανάκια. Εκει νιώθουν ασφάλεια.
Υ.Γ. Τώρα άν ο Τάκης σου βγεί πατατάκης είναι άλλη ιστορία. Θα ήθελα να ακούσω προτάσεις και μακάρι να έχω άδικο.

turms
30.03.2014, 13:54
παιρνεις το ΠΕΙ και το ADR απο ελλαδα...ταυτοχρονα μαθαινεις καποια γερμανικα....
δηλαδη ενα επιπεδο να μπορεις να πεις:
καλημερα, απο εταιρεια ΧΧΧ...για ενα abholung....
απλα πραγματα....

Με καποιον να σε βοηθησει, φτιαχνεις ενα βιογραφικο, και το στελνεις αβερτα μεσω μαιλ σε θεσεις για οδηγους....

Στο λεω αυτο γιατι το εκανα προσωπικα....
Εστειλα δεκαδες βιογραφικα απο ελλαδα οταν ημουνα, για θεσεις οδηγων...και με παιρνανε πολλοι τηλεφωνο ακομα οταν ημουνα ελλαδα....
Τους ελεγα οτι παω πχ 15 Μαιου και μου λεγανε ΟΚ, οταν ερθεις παρε μας τηλεφωνο, και ποτε μπορεις να πιασεις δουλεια κλπ κλπ
Θυμαμαι μια φορα με πηρε ενας, και επειδη δεν ψιλοκαταλαβαινα μου εδωσε ελληνα υπαλληλο και μιλουσαμε.
Οταν πηγα, εκλεινα μια ψευτοσυνεντευξη, και πηγα να κανω δοκιμαστικα μια δυο μερες με αλλον οδηγο....
Ο 1ος που πηγα, με εβαλε με εναν πορτογαλο οδηγο ο οποιος αναθεμα και αν ηξερε 10 λεξεις στα γερμανικα.....μεταξυ μας αγγλικα μιλουσαμε..και αυτα ψιλοπραγματα ηξερε.
Ο 2ος ηρθε μαζι ο ιδιοκτητης να μου δειξει την δουλεια κλπ
Αν ηθελα (γιατι ηταν καθαρα επιλογη μου) θα μπορουσα ΑΜΕΣΑ να βρω μια δουλεια σε εναν απο αυτους ή σε καποιον αλλον.
Ειχα ακομα 5-6 υποψηφιους που ειχα μιλησει απο Ελλαδα.
Επιπλεον ειχα στειλει και στα DHL και θα μπορουσα και εκει να παω αλλα ειχανε και σαββατα και το απεριψα....βεβαια τα λεφτα ηταν καλυτερα αλλα....

Επειδη ομως σαν οδηγος χανεις πολλες ωρες και ηθελα να μαθω την γλωσσα επελεξα αλλη δουλεια. Αλλα σαν οδηγος μπορουσα ΑΜΕΣΑ να βρω δουλεια.
Συνεπως για οδηγος, δεν νομιζω οτι ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια...ακομα και με πολυ χαμηλο επιπεδο γλωσσας.

Το δυσκολο θα εινια να βρεις διαμονη και ισως να βγαλεις ακρη στις δημοσιες υπηρεσιες (λογω γλωσσας κλπ)

ΥΓ αν εχεις διπλωμα Γ τοτε βγαλε ΠΕΙ και ADR...αναγνωριζονται σε ολη την ΕΕ σχεδον (το ΠΕΙ σε ολη, το αλλο σε καποιες...ειναι αλλη φαση)
Εγω ειχα μονο Γ, δεν ηθελα Γ+Ε γιατι με φοβιζει καπως το ρυμουλκουμενο. Αλλα σιγουρα το Γ+Ε με ΠΕΙ και ADR σου ανοιγει ΠΟΛΛΕΣ πορτες....
Για το DHL θελει να ξερεις καλυτερα γερμανικα ....το λιγοτερο Β1...

Konna
31.03.2014, 23:08
Καλησπέρα, εγώ δεν έχω ψηφίσει φυσικά στην δημοσκόπηση διότι θα φύγουμε από την Έλλαδα και μάλιστα άμεσα (ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι). Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι (φόβος, έλλειψη χρημάτων, γλώσσα, ανασφάλεια κ.ο.κ.) για να μας αποτρέψουν να κάνουμε το βήμα αλλά προσπαθώ να υπενθυμίζω στο εαυτό μου ότι μένοντας στην Ελλάδα δεν λύνεται κανένας από τους αυτούς.

Φοβάμαι κάθε μήνα ότι δεν θα πληρωθώ (αφού έτσι κ αλλιώς έχω πάψει να πληρώνομαι στην ώρα μου), με το που θα πληρωθώ τα χρήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας με ταχύτητα φωτός, ουσιαστικά τον μεσάζοντα κάνω για να γυρίζει το χρήμα.... και μετά άγχος πως θα βγει ο μήνας και τι θα φάμε. Ανασφάλεια μην τυχών και χάσουμε τις δουλειές μας και μετά κλάψτα. Πίεση και stress. Είμαστε στην υποτιθέμενη παραγωγική ηλικά (30+) και μόνο να δημιουργήσουμε δεν μπορούμε... Έχουμε σταματήσει να κάνουμε όνειρα... μόνο την επιβίωση σκεφτόμαστε. Και το παιδί μου? Τι θα του προσφέρω σε ένα χρόνο? ή δύο? Γιατί φως στο τούνελ δεν βλέπω...

Για αυτό μαθαίνω Γερμανικά από τον Σεπτέμβρη, τώρα ξεκίνησε και ο σύζυγος. Θα πάρει και το δίπλωμα για κατηγορία Γ, ΠΕΙ ίσως και ADR (αν φτάσουν τα λεφτά) και θα πάμε να προσπαθήσουμε εκεί... Δεν περιμένω την εύκολη ζωή ή τα εύκολα λεφτά και δεν φοβάμαι να δουλέψω. Αλλά απαιτώ πλέον όταν δουλεύω να πληρώνομαι, όταν πληρώνω εισφορές να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όταν συμπληρώνω ένσημα να πάρω σύνταξη και όταν στείλω το παιδί μου σχολείο να έχει μέλλον. Όχι να πάρει 2 πτυχία σαν εμένα για να μην έχει στον ήλιο μοίρα.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα... τα ' πα και ξαλάφρωσα! ftanipia_

ploutarxontas
01.04.2014, 00:11
παιρνεις το ΠΕΙ και το ADR απο ελλαδα...ταυτοχρονα μαθαινεις καποια γερμανικα....
δηλαδη ενα επιπεδο να μπορεις να πεις:
καλημερα, απο εταιρεια ΧΧΧ...για ενα abholung....
απλα πραγματα....
Φίλε turms επειδή κι εγώ για κάπου εκεί προσανατολίζομαι κι επειδή βλέπω ότι είσαι χωμένος στο θέμα των οδηγών...θα ήθελα να σε ρωτήσω κατά πόσο έχει σημασία η προυπηρεσία στη θεση του οδηγού. Διαβάζω σε αρκετές αγγελίες να ζητούν σχετική προυπηρεσία!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

moufaola
01.04.2014, 01:34
μην πιστευεις τους ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.λενε μονο βλακειες για να σε τρομαξουν και να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες στην ελλαδα.εμενα μου απαγορεψαν και την εισοδο στο φορουμ,επειδη γραφω αυτα που γραφω.
ΛΟΙΠΟΝ,μετα απο 6 μηνες εδω,χωρις πτυχειο,χωρις γερμανικα,με ενα χιλιαρικο στη τσεπη,περιμενω την τεταρτη να παω στην καινουργια μου δουλεια,που μου την βρηκε η προηγουμενη ,η οποια και με αποδεσμευει για να κανω νεο συμβολαιο με αποδοχες ανω των 2000ε τον μηνα.
Η προηγουμενη ηταν λαι φιρμα.ΝΑΙ,σκλαβοπαζαρο.
Και η πρωτη μινι τζομπ.ΝΑΙ,με 450ε.
θελω να πω οτι.....ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΥΓΕΤΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ,ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑς ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Γνωριζουν τι ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
Ο δρομος ανοιγει μονος του.

vertigo
01.04.2014, 02:04
μην πιστευεις τους ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ.λενε μονο βλακειες για να σε τρομαξουν και να εχουν δουλεια οι νεκροθαφτες στην ελλαδα.εμενα μου απαγορεψαν και την εισοδο στο φορουμ,επειδη γραφω αυτα που γραφω.
ΛΟΙΠΟΝ,μετα απο 6 μηνες εδω,χωρις πτυχειο,χωρις γερμανικα,με ενα χιλιαρικο στη τσεπη,περιμενω την τεταρτη να παω στην καινουργια μου δουλεια,που μου την βρηκε η προηγουμενη ,η οποια και με αποδεσμευει για να κανω νεο συμβολαιο με αποδοχες ανω των 2000ε τον μηνα.
Η προηγουμενη ηταν λαι φιρμα.ΝΑΙ,σκλαβοπαζαρο.
Και η πρωτη μινι τζομπ.ΝΑΙ,με 450ε.
θελω να πω οτι.....ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΦΥΓΕΤΕ ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ,ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΜΑς ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.
Γνωριζουν τι ειναι ΕΛΛΗΝΑΣ.
Ο δρομος ανοιγει μονος του.

ο λόγος που αποκλειστηκες απο το chat ,ηταν γιατι παραβιαζες συνεχώς , κανόνες του patriotaki.net. Kαι το κανες και στο post σου ,αυτο ,που παρεθεσα ,στο οποίο εκανα edit ,γι αυτον ,τον λόγο...Σου απαντω δημοσια ,ως προς αυτο ,που ανεφερες ,περί απαγορευσης ,για να μην δημιουργηθουν εσφαλμενες εντυπωσεις στα μέλη...(ακολουθεί και π.μ μου ,προς εσένα ,που το περιεχομενο του ,δεν αφορά τα άλλα μέλη ,γι αυτο και το π.μ)

Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net).

stavris
06.04.2014, 20:13
Άξιος! !!

milu Καλησπέρα, σε έχω προσέξει ιδιαίτερα για τα γραφόμενα σου και ομολογώ οτι το'χεις! Είσαι στην Κολωνία απ' οτι βλέπω και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για την πόλη αυτή. Στην Χαλκίδα που ζώ τώρα τα πράγματα χαροπαλεύουν ή καλύτερα είναι σε κώμα. Εχω ένα φίλο που έχει ένα καφέ στο κέντρο και δίπλα ακριβώς είναι ένα πρακτορίο του ΟΠΑΠ- ξέρεις, στοίχημα,τζόκερ,λόττο κ.α.- Το καφέ να φανταστείς δεν πάει καλά,δύσκολα τα βγάζει. Ετσι κι αλλιώς, ότι νέα μικροεπιχείρηση ανοίγει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια είναι καφέ - σουβλάκια. Το συγκεκριμένο όμως είναι χρόνια και ο φίλος που το εχει ξέρει οτι κάποια στιγμή θα κλείσει. Όπως σου είπα για το κατάστημα ΟΠΑΠ, αυτός που το εχει ήταν στην Κολωνία επι εποχής Βίλλι Μπάντ μαζί με την γυναίκα του. Του έχω αναφέρει οτι σκέφτομαι να φύγω γιατί σε λίγο θα παίξει ''μαντολίνο'' δηλαδή πείνα και με έχει φάει οτι η καλύτερη πόλη είναι η Κολωνία για τους Έλληνες. Ο άνθρωπος είναι καμιά εξηνταριά ετών και δεν ξαναγυρίζει στην Γερμανία..εντάξει λογικό το βρίσκω. Ο φίλος με το καφέ όμως, ενω είναι ρεαλιστής και ξέρει την μοίρα του δεν θέλει να ακούσει για έξω. Δεν είναι εθνικιστής και άλλα κουλά πολιτικοποιημένα κλισέ αλλά το ρίχνει οτι κάτι θα αλλάξει στο τέλος και θα γυρίσει ο τροχός. Εκεί διαφωνούμε, θα αργήσει να αλλάξει ο τροχός και αν περιμένω μέχρι τότε θα έιμαι στον δρόμο. Τώρα είμαι 39 και τον Μαϊο αρχίζω να μαθαίνω την γλώσσα γιατί πρέπει να μιλάω την γλώσσα τους. Εγω πάω σε αυτούς δεν έρχονται αυτοί εδω, αν και αυτό έχει γίνει πολιτικά. Έχει η Κολωνία κάποια Ελληνογερμανική κοινότητα που θα μπορούσε να προσφέρει τις ''πρώτες βοήθειες'' να το χαρακτηρίσω έτσι σε ένα άνθρωπο που θα καταφθάσει στην Γερμανία σαραντάρης πλέον; Αν και δεν φαίνομαι τόσο, ασχολούμαι με το ποδήλατο πολλά χρόνια και όλοι με κάνουν για τριάντα. Τώρα, τι δουλειά θα βρώ εκεί. Εδω σε θέλω. Πανεπηστήμιο πήγα για λίγο-Γεωπονική- αλλά τα παράτησα για να δουλέψω γιατί δεν είχα χρήματα και τα μαθήματα όλο και πιο πίσω όλο και πιο πίσω ώσπου καπούτ που λέτε εκει στην Γερμανία. Δούλεψα κούριερ, αποθηκάριος, πωλητής, φορτηγατζής. Σκέπτομαι να ζητήσω δουλειά ως οδηγός φορτηγού στην γερμανία αλλά έχω μικρή πείρα και το δίπλωμα μου είναι C. Ισως μπορέσω να το κάνω CE αλλά τότε σε αυτή την κατηγορία δεν θα έχω καθόλου πείρα. Τι πιθανότητες θα έχω; Ευχαριστώ πολύ!

stavris
06.04.2014, 20:29
ο λόγος που αποκλειστηκες απο το chat ,ηταν γιατι παραβιαζες συνεχώς , κανόνες του patriotaki.net. Kαι το κανες και στο post σου ,αυτο ,που παρεθεσα ,στο οποίο εκανα edit ,γι αυτον ,τον λόγο...Σου απαντω δημοσια ,ως προς αυτο ,που ανεφερες ,περί απαγορευσης ,για να μην δημιουργηθουν εσφαλμενες εντυπωσεις στα μέλη...(ακολουθεί και π.μ μου ,προς εσένα ,που το περιεχομενο του ,δεν αφορά τα άλλα μέλη ,γι αυτο και το π.μ)

Κανόνες λειτουργίας του patriotaki.net

Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net).

Τι έγινε; Είπα τίποτα κακό; Την γνώμη μου με επιχειρήματα ανέπτυξα.

stavris
06.04.2014, 20:46
Καλησπέρα, εγώ δεν έχω ψηφίσει φυσικά στην δημοσκόπηση διότι θα φύγουμε από την Έλλαδα και μάλιστα άμεσα (ελπίζω μέχρι το καλοκαίρι). Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι (φόβος, έλλειψη χρημάτων, γλώσσα, ανασφάλεια κ.ο.κ.) για να μας αποτρέψουν να κάνουμε το βήμα αλλά προσπαθώ να υπενθυμίζω στο εαυτό μου ότι μένοντας στην Ελλάδα δεν λύνεται κανένας από τους αυτούς.

Φοβάμαι κάθε μήνα ότι δεν θα πληρωθώ (αφού έτσι κ αλλιώς έχω πάψει να πληρώνομαι στην ώρα μου), με το που θα πληρωθώ τα χρήματα εξαφανίζονται ως δια μαγείας με ταχύτητα φωτός, ουσιαστικά τον μεσάζοντα κάνω για να γυρίζει το χρήμα.... και μετά άγχος πως θα βγει ο μήνας και τι θα φάμε. Ανασφάλεια μην τυχών και χάσουμε τις δουλειές μας και μετά κλάψτα. Πίεση και stress. Είμαστε στην υποτιθέμενη παραγωγική ηλικά (30+) και μόνο να δημιουργήσουμε δεν μπορούμε... Έχουμε σταματήσει να κάνουμε όνειρα... μόνο την επιβίωση σκεφτόμαστε. Και το παιδί μου? Τι θα του προσφέρω σε ένα χρόνο? ή δύο? Γιατί φως στο τούνελ δεν βλέπω...

Για αυτό μαθαίνω Γερμανικά από τον Σεπτέμβρη, τώρα ξεκίνησε και ο σύζυγος. Θα πάρει και το δίπλωμα για κατηγορία Γ, ΠΕΙ ίσως και ADR (αν φτάσουν τα λεφτά) και θα πάμε να προσπαθήσουμε εκεί... Δεν περιμένω την εύκολη ζωή ή τα εύκολα λεφτά και δεν φοβάμαι να δουλέψω. Αλλά απαιτώ πλέον όταν δουλεύω να πληρώνομαι, όταν πληρώνω εισφορές να έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, όταν συμπληρώνω ένσημα να πάρω σύνταξη και όταν στείλω το παιδί μου σχολείο να έχει μέλλον. Όχι να πάρει 2 πτυχία σαν εμένα για να μην έχει στον ήλιο μοίρα.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα... τα ' πα και ξαλάφρωσα! ftanipia_

Konna Δεν είσαι μόνη σου, είμαστε πολλοί. Εμένα με ζέι η μάνα μου απο την σύνταξη της και χρωστάω και φόρο ακινήτου την ΔΟΥ. Λες να μην μου περνά απο το μυαλό οτι μπορεί να μου κάνουν κατάσχεση του σπιτιού μου; Δεν πήρα δάνειο, δουλέυω απο 21 χρονών και είχα στα τριάντα δύο μου και σπίτι και χρήματα και αυτοκίνητο και μηχανή,όλα και πάλι πολλά ήταν. Σιγα σιγά με το κλέψιμο που μας έκαναν εδώ και έξι χρόνια δεν θα μείνει τιποτα. Ηταν προσχεδισμένη φούσκα όλη η κατάσταση απο το μπάσιμο μας στο νόμισμα του ευρώ. Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό. Γι αυτό λοιπόν υπάρχουν κάποιοι εδω που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Δεν μπορω να έχω παράπονο απο κάποιον βολεμένο στην γερμανία να μη με βολέυει κι εμένα και να μην έχω παράπονο απο κάποιον συγγενή μου ''βολεμένο'' εδω στην ελλάδα που δεν με βολέυει καπου εδω και να μην τρέχω στα ''ξένα''

stavris
06.04.2014, 20:57
Οταν ήσασταν στην Ελλάδα, την καλή εποχή...ανοίγατε εύκολα το σπίτι σας να φιλοξενήσετε κάποιον που συναντούσατε στον δρόμο και σας έλεγε οτι δεν έχω που να μείνω; Εγω δεν το έκανα και έξω να φύγω πάλι δεν θα το κάνω. Έχω καεί απο φίλους και απο κάποιον που γνωρίζω ελάχιστα; Τι λέτε τώρα. Είπαμε να πάμε έξω για επιβίωση του εαυτού μας δεν ειπαμε να το παίξουμε Αγια Τερέζα. Εγω προσωπικα αυτή την άποψη έχω.

wiz76
25.04.2014, 01:41
Δεν ξέρω τη Γλώσσα δεν εχω κάπιο πτυχίο δεν εχω εμπιρία σε καμία δουλειά (εκτος απο οδηγος ταξί) ή κάπια τέχνη κλπ όπως θέλετε πίτε το και είμαι 40 σχεδόν ! Να παω Γερμανία;:shocked:

Ladonas
29.04.2014, 17:35
wiz76, εγω ειμαι σχεδον 48, δεν εχω καποιο πτυχιο, μονο ενα διπλωμα Γ κατηγοριας. Εχω κανει ομως πολλες δουλειες στη ζωη μου. Ναυτικος, σερβιτορος, αγροτικες εργασιες, οικοδομη, πορτιερης σε νυχτερινα μαγαζια, οδηγος. Τα τελευταια 10 χρονια ειχα δικο μου μαγαζι και μεχρι το 2009 πηγαινα καλα. Σημερα ετοιμαζομε να κλεισω το μαγαζι, τα χρεη μου σε ΤΕΒΕ, τραπεζα και εφορια ειναι γυρω στις 45000 ευρω. Τι να κανω εδω ? Ετσι αρπαζω την ευκαιρια οτι μια φιλη μου Ρωσιδα ειναι εδω και 6 χρονια στο Βερολινο κι ετοιμαζομε κι εγω για εκει. Απο γερμανικα προς το παρων δεν σκαμπαζω τιποτα. Το μονο θετικο ειναι οτι θα με φιλοξενει η κοπελα για οσο διαστημα χρειαστει και οτι ειμαι αποφασισμενος να μην επιστρεψω στην Ελλαδα αν δεν ξεχρεωσω. Πλεον δε με κραταει τιποτα εδω. Μολις κλεισω το μαγαζι, παρω το ΠΕΙ για το διπλωμα, πουλαω το αμαξι μου, βγαζω ενα εισητηριο και αντε γεια.

aleksandermp
17.06.2014, 01:33
Δυστυχώς το να μην γνωρίζεις κανένα νομίζω ότι είναι το βασικότερο μαζί με το να έχεις κάποια χρήματα για πρώτα σου έξοδα.

Stifler
19.09.2014, 01:32
Εγω παλι νομιζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα θα ναι για καποιον να παει χωρις γλωσσα εκει...Εκτος κι αν δεν εχει προβλημα να σφουγγαριζει με μπατονετα.
Εγω αν δεν φτασω Β2 δεν παω πουθενα κι ας εχω εκει γνωστους και συγγενεις.Δεν θα χρησιμοποιησω κανεναν τους.Απλα χωρις γλωσσα ποιος θα σε παρει να κανεις τι???Θα φυγω απο την Ναυτιλιακη που ειμαι για να παω να πλενω την τουαλετα του Ελληναρα εκει?Οχι, ελπιζω σε ενα καλυτερο μελλον και μια καλη επαγγελματικη σταδιοδρομια.Σιγα σιγα παντα αλλα δεν θα θελα και να πεσω θυμα εκμεταλλευσης.Αλλωστε δεν με πνιγει κατι να φυγω αυριο.Λογικα σε εναμιση χρονο απο τωρα.
Απλα σκεφτειτε λιγο αντικειμενικα.Τα ιδια ταζανε και στον κακομοιρη που καθαριζει τζαμια στους δρομους μας και να που ειναι τωρα παγιδευμενος αναμεσα στην χωρα του και την δικια μας.Δεν πα να ναι και γιατρος?Εκει θα ειναι εφοσων δεν μιλαει...

turms
26.09.2014, 22:32
Konna Δεν είσαι μόνη σου, είμαστε πολλοί. Εμένα με ζέι η μάνα μου απο την σύνταξη της και χρωστάω και φόρο ακινήτου την ΔΟΥ. Λες να μην μου περνά απο το μυαλό οτι μπορεί να μου κάνουν κατάσχεση του σπιτιού μου; Δεν πήρα δάνειο, δουλέυω απο 21 χρονών και είχα στα τριάντα δύο μου και σπίτι και χρήματα και αυτοκίνητο και μηχανή,όλα και πάλι πολλά ήταν. Σιγα σιγά με το κλέψιμο που μας έκαναν εδώ και έξι χρόνια δεν θα μείνει τιποτα. Ηταν προσχεδισμένη φούσκα όλη η κατάσταση απο το μπάσιμο μας στο νόμισμα του ευρώ. Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό. Γι αυτό λοιπόν υπάρχουν κάποιοι εδω που πραγματικά μπορούν να βοηθήσουν ως ένα βαθμό. Δεν μπορω να έχω παράπονο απο κάποιον βολεμένο στην γερμανία να μη με βολέυει κι εμένα και να μην έχω παράπονο απο κάποιον συγγενή μου ''βολεμένο'' εδω στην ελλάδα που δεν με βολέυει καπου εδω και να μην τρέχω στα ''ξένα''

Διάβασα αυτά που έγραψε ο turms περι βολεμένων και τα λοιπά. Απορίφθηκε απο μελλοντικά σχόλια αλλά να λές για βολεμένους αόριστα και να ανεβάζεις το ηθικό των άλλων με στρατιωτικού τύπου παραγγέλματα δεν είναι συνετό.

EEE???? τι ειπα εγω ρε παιδια για βολεμενους?? με μπερδεψατε με αλλον.

mag100
28.09.2014, 10:53
Διοτι στις χωρες που θελω να παω (Αυστραλια, Καναδας,Νορβηγια,Δανια,Ολλ νδια) δεν εχω καποιον γνωστο...!!!

mag100
28.09.2014, 10:55
Διοτι στις χωρες που να παω (Αυστραλια, Καναδας, Νορβηγια, Δανια) δεν εχω καποιον γνωστο....!!!

lenovo2015
06.12.2014, 22:57
Αυτό θα το αποφασίσεις μόνο σου.εγω πάντως ίδια περίπτωση με την δική σου γυρίζω πίσω.ισως εσύ σταθείς τυχερός

random
27.12.2014, 14:25
Αυτό θα το αποφασίσεις μόνο σου.εγω πάντως ίδια περίπτωση με την δική σου γυρίζω πίσω.ισως εσύ σταθείς τυχερός

Τι γυρίζεις πίσω βρε. Έφυγες και ποτέ;

Yani Stafilas
05.07.2015, 12:16
Δεν ξερω την γλωσσα ...και απο οτι βλεπω ειναι ο βασικοτερος λογος για ολους

Μακης 1978
22.09.2015, 20:03
Θα συμφωνησω με τον φιλο Yani Stafilas,ο βασικοτερος φοβος ολων ειναι η γνωση της γλωσσας....Και το κακο ειναι οταν δουλευεις Ελλαδα ειναι λιγο δυσκολο να βρεις τον χρονο αλλα και το καθαρο μυαλο να μαθεις γρηγορα Γερμανικα.

nikcrf
25.12.2015, 18:47
Δεν είναι και λίγο το να μην ξέρεις γλώσσα. Ήρθα γερμανία με A1 επίπεδο. Μετά από 2 Χρονια εδώ και έχοντας τελειώσει το B1 ακόμα υπάρχει πρόβλημα. Όσοι μένουν γερμανία ξέρουν το πρόβλημα τις προφοράς, δεν τα μιλάνε καθαρά . Άσε που για να βρω αλλου σπίτι που θέλω να μετακομίσω για να κάνω πιο εύκολη την ζωή μου ...ψάχνω τώρα έναν χρόνο και ακόμα δύσκολο το βλέπω . Γενικά όπου και να πας θα συναντήσεις δυσκολίες που δεν θα το περιμένεις

Όσον αφορά την γερμανική γλώσσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσει κάποιος γερμανικά όπως τα λέει ο γερμανός , ακόμα και αν έχεις εδώ γεννηθεί. Αυτό γίνετε μονο σε περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς είναι γερμανός/ιδα. . Δεν είναι καθόλου υπερβολικά αυτά που λέω. Στην δουλειά έχω Έλληνες γεννημένοι εδώ,τους ρωτάω δύσκολες λέξεις μεν και κάπου τις μισές δεν τις ξέρουνε, αν τις ακούσουνε θα τις θυμηθούνε όμως. Αλλα τι να το κάνω, εδώ δεν μιλάνε αυτοί σαν γερμανοί, εγώ θα μιλήσω?

mhtsos1975
20.08.2016, 20:31
Ειναι το πρωτο ποστ μου αυτα που θελω να πω ειναι τα εξης:σημερα που γραφω η κατασταση στην Ελλαδα εχει εντελως ξεφυγει εχω αρχισει να σκεφτομαι τη μεταναστευση εδω και καιρο οι λογοι που με κρατανε ειναι τα παιδια και η γυναικα μου γιατι ειναι ολοι διστακτικοι τα παιδια θα πανε τωρα πρωτη γυμνασιου και φοβουνται την αλλαγη περιβαλλοντος ενας ακομη λογος ειναι η γλωσσα και ενας τελευταιος λογος ειναι οτι πριν 6 μηνες εκανα τη μ@@@@@ και πηρα μια καφετερια εδω σε ενα ορεινο χωριο της χαλκιδικης και εδω εβαλα τις τελευταιες μου οικονομιες και ηδη εχω δει οτι τα χρηματα που εχω δωσει στο δημοσιο γενικα ειναι πολλαπλασια απ αυτα που εμειναν για μενα και πιθανοτατα να ειμαι και λιγο μεσα.Αυτο που θελω να σας πω πατριωτες σ εσας που εχετε φυγει γλυτωσατε σ εσας που σκεφτεστε να φυγετε ζυγιστε καλα τις καταστασεις και παρτε το αποφαση να φυγετε προς Θεου δεν ενθαρυνω κανεναν εσεις ξερετε ο καθενας τα δικα του εσεις που ειστε εξω και σκεφτεσται να γυρισετε δειξτε λιγη υπομονη και επιμονη και ισως τα καταφερετε και οσο για μενα που σημερα που σας γραφω επαθα 3 κρισεις πανικου απο το αγχος και τωρα προσπαθω να ηρεμησω παιρνωντας χαπια και διαβαζοντας ,γραφοντας στο φορουμ αλλα και τους υπολοιπους συμπατριωτες μας πραγματικα το λεω Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ εχω χασει καθε ελπιδα αδερφια μου Ελληνες.Συγνωμη αν σας κουρασα σας μελαγχολησα η ο,τι αλλο αισθανθηκατε

Teris
20.08.2016, 21:57
Mhtso μια χαρα τα λες μη νιωθεις ασχημα ισα ισα που μας δινεις δυναμη, απλα ζυγισε τα καλα και κανε οτι νομιζεις καλυτερο

Apisteftos
21.08.2016, 12:39
Δεν είναι και λίγο το να μην ξέρεις γλώσσα. Ήρθα γερμανία με A1 επίπεδο. Μετά από 2 Χρονια εδώ και έχοντας τελειώσει το B1 ακόμα υπάρχει πρόβλημα. Όσοι μένουν γερμανία ξέρουν το πρόβλημα τις προφοράς, δεν τα μιλάνε καθαρά . Άσε που για να βρω αλλου σπίτι που θέλω να μετακομίσω για να κάνω πιο εύκολη την ζωή μου ...ψάχνω τώρα έναν χρόνο και ακόμα δύσκολο το βλέπω . Γενικά όπου και να πας θα συναντήσεις δυσκολίες που δεν θα το περιμένεις

Όσον αφορά την γερμανική γλώσσα, δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσει κάποιος γερμανικά όπως τα λέει ο γερμανός , ακόμα και αν έχεις εδώ γεννηθεί. Αυτό γίνετε μονο σε περίπτωση που ένας από τους δυο γονείς είναι γερμανός/ιδα. . Δεν είναι καθόλου υπερβολικά αυτά που λέω. Στην δουλειά έχω Έλληνες γεννημένοι εδώ,τους ρωτάω δύσκολες λέξεις μεν και κάπου τις μισές δεν τις ξέρουνε, αν τις ακούσουνε θα τις θυμηθούνε όμως. Αλλα τι να το κάνω, εδώ δεν μιλάνε αυτοί σαν γερμανοί, εγώ θα μιλήσω?

είμαι σε επίπεδο C1, πηγαίνω φροντιστήριο κάθε εβδομάδα, καταρχήν μένεις Μόναχο, ε πως να συνεννοηθείς μαζί τους; Ούτε οι Γερμανοί τα ξέρουν όλα και κάνουν πολλά λάθη, δύσκολα έβαζα και εγώ σε Γερμανούς και δεν ήξεραν να μου απαντήσουν ή δεν ήξεραν καθόλου γραμματική, μόνο αυτοί που έχουν σπουδάσει ξέρουν καλύτερα. Νομίζω και στα Ελληνικά κάνουμε τεράστια ορθογραφικά και λεκτικά σφάλματα, Παντού σε όλο τον πλανήτη κανείς δεν μιλά την μητρική τέλεια.

mhtsos1975
21.08.2016, 13:16
Mhtso μια χαρα τα λες μη νιωθεις ασχημα ισα ισα που μας δινεις δυναμη, απλα ζυγισε τα καλα και κανε οτι νομιζεις καλυτερο

Και μονο που διαβασες και εγραψες μια κουβεντα για μενα να σαι παντα καλα ρε TERI και καλη επιτυχια σε οτι κι αν κανεις

Teris
21.08.2016, 17:38
Επισης Μιτσοσ1975, και μην απογητευεσαι παντα υπαρχει δυνατοτητα για αλλαγη πορειας, στην τελικη ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε!