Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΟΔΗΓΟΣ

    Γεια σε ολους σας. Παρακολουθώ το site εδω και καιρο αλλα τωρα ηρθε η στιγμη να γραφτω και εγω. Σκεφτομαι σοβαρα το θεμα της μεταναστευσης στην γερμανια αλλα εχω καποιες σοβαρες αποριες. Ο αντρας μου γεννηθηκε και μεγαλωσε στην γερμανια και συγκεκριμενα στην κολωνια ειναι επαγγελματιας οδηγος με διπλωμα γ' κατηγοριας και ξερει αριστα την γλωσσα αφου τελειωσε εκει το σχολειο. Η ερωτηση μου ειναι σε τι αντιστοιχει το ελληνικο διπλωμα γ' κατηγοριας στην γερμανια για να δουμε αν μπορουμε να βρουμε καποια δουλεια στον τομεα του. Εγω ειμαι πολιτικος μηχανικος δομικων εργων αλλα δεν ξερω καθολου γερμανικα οποτε στην αρχη θα ειναι δυσκολα για μενα να προσαρμοστω. καθε βοηθεια θα ειναι χρησιμη ευχαριστω πολυ

    #2
    Όλα τα ευρωπαϊκά διπλώματα είναι ισότιμα σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
    Το δίπλωμα Γ' κατηγορίας αντιστοιχεί σε φορτηγό ΧΩΡΙΣ ρυμουλκούμενο (για ρυμουλκούμενο χρειάζεται Γ+Ε).
    Αυτό που είδα εγώ αναζητώντας εργασία είναι ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για το επάγγελμα του επαγγελματία οδηγού.
    Έχω κάνει εγγραφή στο Arbeitsagentur δηλώνοντας, μεταξύ άλλων, το δίπλωμα Γ,Δ,Ε που έχω και με παίρνουν τηλέφωνο εργοδότες που ψάχνουν οδηγούς.

    Comment


      #3
      ο Αντρας σου θα βρει δουλεια αμεσα...και ειναι μια δουλεια που πληρωνεται καλα στην Γερμανια. Εσυ το μονο που χρειαζεσαι ειναι μερικους μηνες εντατικα μαθηματα γερμανικων.θα σου κανει και την ζωη πολυ ευκολη εκει και θα εχεις συντριπτικα μεγαλυτερες πιθανοτητες να βρεις μια δουλεια και στον τομεα σου.
      Better Think twice instead once

      Comment


        #4
        καλησπερα
        συναδελφος και εγω οδηγος...δουλεια θα βρει ευκολα ο αντρας σου μια και που ξερει την γλωσσα....εαν μπορει να βγαλει και ενα διπλωμα για λεωφορεια ειναι παρα πολυ πιθανο να βρει δουλεια στους αντιστοιχους ο.α.σ.α που εχει η αθηνα....υπαρχει μεγαλη αναγκη για οδηγους λεωφορειων....πολλα λεφτα οπως λεει ενας κυριος παρακατω δεν εχει με διπλωμα 3 κατηγοριας αλλα απο την στιγμη που μπει σε σειρα υπαρχουν πολλα επιδοματα που κανουν την υποθεση εγκατασταση στην γερμανια πολυ πιο ευκολη....υπομονη θελει και επιμονη και ολα θα γινουν....αν θελετε καποια παραπανω πληροφορια στειλτε μου ενα μηνυμα να σας πω οτι ξερω

        Comment


          #5
          ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

          Κλημερα σε ολους ειμαι και εγω καινουργιος παρεα και ψαχνω πληροφοριες για την γερμανια σαν επαγγελματιας οδηγος,αν καποιος ξερει κατι ας μου πει, ευχαριστω εκ των προτερων.

          Comment


            #6
            file xrhsto ean den kanis esu thn opoia erothsh exeis tote opoios gnorizei otidipote gia na sou pei tha prepei na katsei na grapsei kati san ekthesh..ean exeis kapoia erothsh kane thn....alla gia na pareis kai apanthsh tha prepei na doseis kai esu to profil sou san odhgos.....odhgos epagelmatias einai kai autos pou odhgh ena ford transit ena scoda taxi kai eppagelmatias einai autos pou odhgh ena suromeno 40 tonon......katalavenis thn diafora nomizo

            Comment


              #7
              Καλημερα σε ολους.
              Γραφω για 2 φορα ποιο αναλυτικα ειμαι επαγγελματιας οδηγος γ κατηγοριας
              11 χρονια απο μικρα φορτηγα ως απορριματοφορα ,ξεκιναω μαζι με την γυναικα μου που εχει γενηθει στην γερμανια αλλα ηρθε μικρη και σχεδον ξεχασε την γλωσσα,φροντιστηριο γερμανικων μεχρι τον μαιο και εγω κανω επεκταση του διπλωματος σε Ε&Δ κατηγορια μαζι με πει και ADR.
              Εχουμε και μια κορη 5 χρονων,θα ειναι ευκολο να βρω δουλεια σαν οδηγος,και το παιδι να προσαρμοστει ευκολα στο στο σχολειο θα παει 1 ταξη του χρονου.εχουμε και κατι συγγενεις αλλα δεν βασιζομαστε και πολλη σε αυτους.Εγω ειμαι 40 και η γυναικα 42 με 17 χρονια δουλεια σαν βοηθος λογιστη.Συγνωμη αν σας κουρασα,αλλα πλεον δεν εχουμε αλλη λυση, ευχαριστω εκ των προτερων.

              Comment


                #8
                ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΙΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ 21 ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΜΟΝΑΧΟ ΓΙΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΧΩ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ Γ+Ε, ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΤΟΥ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟΥ. ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΦΟΡΤΗΓΟΥ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΔΙΟΤΙ ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ 16 ΧΡΟΝΩΝ ΦΟΡΤΗΓΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΗ ΕΝΟΣ ΘΕΙΟΥ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ''ΖΟΥΛΑ'' ΠΟΥ ΛΕΜΕ.. ΔΗΛΗΔΗ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ.. ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΑΥΤΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΓΕΡΜΑΝΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ..! ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΞΕΡΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ.. ΔΗΛΑΔΗ ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΤΕΛΕΙΑ ΑΓΓΛΙΚΑ. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΠΙΘΑΝΟΤΙΤΕΣ ΕΧΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ..! ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΥΓΝΟΜΩΝ..! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ ΣΑΝ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΕΚΕΙ.!

                Comment


                  #9
                  KAI KATI AKOMH ΠΡΙΝ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ...
                  ΕΡΩΤΗΣΗ...(ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ)
                  ΔΟΥΛΕΥΩ 14 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
                  ΕΓΩ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ
                  Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (400 ΕΥΡΟ)
                  ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ..(ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΣΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ) ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ...
                  ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ?ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Ο ''ΟΑΕΔ'' ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΤΙ ...
                  ΘΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ..... (Π.Χ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ,,ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΚΑΙ Σ/Κ ΜΟΝΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ )
                  ΓΙΑΤΙ ...ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΖΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ,,,ΕΧΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ....
                  ΓΙΑΤΙ 14 ΜΗΝΕΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝΕ ΓΟΝΕΙΣ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ....ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΑΩ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ...
                  ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ''ΠΝΙΓΟΜΑΙ'''ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ...ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ?? ΜΗΠΩΣ ΧΤΥΠΗΣΟΥΝ??ΑΡΑΓΕ ΔΙΑΒΑΣΑΝΕ ???
                  ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΩ
                  ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ((ΣΕ 2 ΜΗΝΕΣ ) ΝΑ ΒΡΩ ΜΙΑ ΠΡΩΙΝΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ...
                  ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΩΣ ΟΔΗΓΟΣ ΥΠ'ΟΨΙΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΩ ΚΑΜΙΑ 150 ΧΙΛ...
                  ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΕΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ....
                  ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΠΕΡΙ ''ΟΑΕΔ''
                  ΤΑ ΛΕΜΕ...

                  Comment


                    #10
                    Καλησπερα παιδια,ειχα γραψει και πριν λιγους μηνες,για αναζητηση εργασιας στην Γερμανια ως οδηγος φορτηγου.

                    Ειχα ξεκινησει μαθηματα Γερμανικων (2 μηνες πηγα) πριν λιγο καιρο αλλα (λογω σοβαρου οικονομικου προβληματος) αναγκαστηκα να σταματησω το φροντηστηριο και συνεχισα ως τωρα την μελετη μονος μου.Δυστηχως εχω κλεισει 1 χρονο και 2 μηνες ανεργος κιολας και δεν ξερω αλλο πως θα συνεχιστει αυτη η κατασταση.

                    Ηθελα την βοηθεια σας και τις γνωμες σας,καταρχας γνωστους η φιλους στην Γερμανια δεν εχω για να μου βρουν δουλεια εκει οταν ειναι να ανεβω,συζηταγαμε με τον θειο μου χτες (ο οποιος θελει με καποιο τροπο κουτσα στραβα να με βοηθησει να ανεβω Γερμανια),μου ειπε οτι σκεφτοταν να παρει καποιο μικρο δανειο βαζοντας αντιπαροχη μια μικρη αποθηκη πουχει και να με βοηθησει με το χρηματικο θεμα.

                    Να τελιωσω το φροντηστηριο στην Ελλαδα σε κανα 8μηνο,Να βγαλω το Π.Ε.Ι και την καρτα ψηφιακου ταχογραφου εδω στην Ελλαδα,και να μου δωσει και καποια χρηματα για αρχη στην Γερμανια για να κινηθω.
                    Κανα 5000ρι χιλιαρικα συνολο μαζι με φροντιστηρια,πει,καρτες κτλ εξοδα Ελλαδας.

                    Σκεφτοταν να το κανει αυτο με την αυστηρη προυποθεση ομως οταν αρχισω να πληρωνωμαι στην Γερμανια να του στελνω καθε μηνα 500 Ευρω για να πληρωνει στην Ελλαδα την δοση.

                    Τι λετε παιδια αξιζει η κινηση αυτη?Θα μπορω να βρω δουλεια μετα απο κανα 10μηνο η τελος του ετους?Η θα χρεωσω αδικα τον θειο μου?Και απο μισθους εκει,υπαρχει δυνατοτητα να περνω κανα 2000ρο τον μηνα?Τι παιζει γενικα με τους μισθους?Το ρωταω αυτο για να μπορεσω στο περιπου να υπολογισω τι χρηματα θα μου μενουν και τι χρηματα θα στελνω στον θειο μου.

                    Ευχαριστω πολυ

                    Comment


                      #11
                      Φίλε μου καταρχήν 5.000 € δάνειο και μάλιστα με υποθήκη, δεν είναι κάτι που πρέπει να σε τρομάζει, ούτε εσένα ούτε το θείο σου.
                      Η δόση του δανείου θα είναι κάτω από 100 ευρώ. Οπότε να μείνει απλήρωτο το δάνειο αποκλείεται.
                      Απλά σου ζητάει 500 για να το ξεπληρώσει γρήγορα να μην έχει άγχος.
                      Το 500 σε περίπτωση που τα βρεις σκούρα σίγουρα είναι διαπραγματεύσιμο. Αν ζοριστείς ένα μήνα δώσε 100, να πληρωθεί η δόση και είσαι οκ. Οπότε, και 1000 να παίρνεις, 100 ευρώ το μήνα μπορείς να βάλεις στην άκρη.
                      Προχωρήστε το με κλειστά μάτια, γιατί ίσως κάθε μήνας που περνάει για σένα να σημαίνει απώλεια εισοδήματος.

                      Comment


                        #12
                        Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση.

                        Βασικα ξερεις τι προβλημα παιζει?Ρωτησε εναν φιλο του που δουλευει στην Εθνικη για να παρει το δανειο και του ειπε οτι θα το πληρωσει διπλο αν το βαλει για πολλα χρονια.Και δεν θελει σε καμια περιπτωση ο θειος μου να πληρωσει πολλους τοκους,κυριως γιαυτο μου ειπε να του στελνω κανα 500ρι τον μηνα.Θελει σε καθε περιπτωση να το ξεχρεωσει μεσα σε εναν χρονο αντε το πολυ 1,5.Ετσι μου ειπε.

                        Εγω αν μπορεσω θα το τρεναρω με το ποσο που θα του στελνω απο Γερμανια καθε μηνα,αλλα μου ξεκαθαρισε να σιγουρευτω πρωτα οτι θα μπορω να του τα στελνω τα 500 καθε μηνα και μετα να κανουμε οποιαδηποτε κινηση.Γιαυτο ρωταγα για τους μισθους εκει.Ειναι και τα νοικια και τα υπολοιπα εξοδα γενικα και στο περιπου ηθελα να δω αν με περνει να κανω την κινηση.

                        Comment


                          #13
                          Τι εγγύηση έχεις ότι ο θείος σου θα πληρώνει 500 ευρώ δόση και δεν θα τρώει τα μισά;
                          Το ετήσιο επιτόκιο γνωρίζεις πόσο είναι;

                          Comment


                            #14
                            Δεν γνωριζω ακομα τι παιζει με τα δανεια και επιτοκια δεν πηγαμε ακομα στην τραπεζα.Ειναι 1ος μου κοντινος θειος δεν υπαρχει περιπτωση να με κοροιδεψει παντως,δεν παιζει τετοιο θεμα,θελει να με βοηθησει,απλα δεν θελει να το πληρωσει διπλο μου ειπε.Με λιγα λογια θελει να σιγουρευτει και εκεινος οτι θαχει τα χρηματα του καθε μηνα σιγουρα και οτι δεν θα του το καθυστερω πολυ.

                            Comment


                              #15
                              Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει κάτι. Γιατί δεν πέρνεις εσύ το δάνειο με εγγυητή τον θείο σου και την "αποθήκη" του αν θέλει και να πληρώνεις εσύ την δόση μετά. Βάλτο για 5 χρόνια θα σου βγάλει μια δόση περίπου 120 ευρώ (Αν θυμάμαι καλά με τα επιτόκια όταν δούλευα) την οποία θα πληρώνεις εσύ και με το καλό όταν και αν έρθουν τα πράγματα στην Γερμανία κάνεις και πρόωρη αποπληρωμή του δανείου αν θές για να μην πληρώνεις τόκους. Το "να του στέλνω περίπου 500 ευρώ" εμένα δεν μου λέει τίποτα
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment

                              Working...
                              X