Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα από την Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νέα από την Ολλανδία

    Καλησπέρα σε όλους!
    Δε θα μπορούσα να μη στείλω μια ανταπόκριση από την Ολλανδία στο φόρουμ, μιας και όταν χρειάστηκε πήρα πολύ καλές συμβουλές από πολλά άτομα και γι' αυτό σας ευχαριστώ

    Βρίσκομαι στην Ολλανδία εδώ και τρεις μήνες. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα... Ανέβηκα με μία ληξιαρχική πράξη με τη σφραγίδα της Χάγης, μία βαλίτσα, εισιτήριο αγορασμένο με δανεικά και λίγα ευρουλάκια! Και με πολλά όνειρα για μια νέα αρχή και αισιοδοξία φυσικά...και ο Θεός βοηθός.

    Εστιατόριο 1: Εργασία σε "γνωστό" μου... Αλλά όχι και δικό μου άνθρωπο... Απλώς αντί να πάρει κάποιον απο αγγελία, μεσολάβησε κάποιος δικός μου που τον γνωρίζει για να με πάρει επάνω. Δηλαδή δεν πήγα και "αεράτη". Απλώς πίστευα ότι η συμφωνία που κάναμε από το τηλέφωνο θα ήταν τίμια. Μου είπε για απογευματινή εργασία περίπου 7 ωρών (με πολύ τρέξιμο όμως) και μία ωρίτσα το πρωί... Αυτά όμως που μου ανέθεταν να κάνω το πρωί (γενική καθαριότητα όλου του χώρου) ήθελε ένα 3ωρο μες στο νερό. Δε θέλω να αναφέρω άλλες λεπτομέρειες γιατί δεν έχουν και τόση αξία για το φόρουμ. Έφυγα απο εκεί πάνω στη βδομάδα.

    Εστιατόριο 2: Απλώς άτομα με ψυχολογικά προβλήματα οι ιδιοκτήτες του μαγαζιού, 3 μερες εκατσα εκεί. Η Ολλανδέζα γειτόνισσα στο σπίτι που έμενα μου είπε τί έχουν δει τα μάτια της τόσα χρόνια...Ζευγάρια να έρχονται και να κάθονται μια εβδομάδα, καυγάδες, νέα άτομα να τα πετάνε επι τόπου στο δρόμο (το ίδιο έγινε και με μενα, η Ολλανδέζα με φιλοξενησε μέχρι να βρω το ......
    ....Εστιατόριο 3: το μόνο εστιατόριο με ελληνικό προσωπικό 100% εκτός απο κανα 2 περιστασιακούς βοηθούς. Τί σημαίνει αυτό;;; Ξεκατινιάσματα, μπερδέματα... Και πάλι δεν έχει αξία να αναλωθώ σε λεπτομέρειες...

    Συμπέρασμα: Κατανοώ ότι κάποιοι άνθρωποι αυτοί τη στιγμή στην Ελλάδα που διαβάζουν το φόρουμ μπορεί να απογοητεύονται από τέτοιες ιστορίες. Ότι ένα ελληνικό εστιατόριο φαντάζει και ίσως και να είναι η μόνη λύση για κάποια άτομα να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία ή στη Γερμανία, Αυστρία κλπ. από τη στιγμή που δε γνωρίζουν τη γλώσσα. Στην ίδια θέση ήμουν κι εγώ άλλωστε και έτσι σκεφτόμουν.
    Συνιστώ όσοι ενδιαφέρονται να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο να μη το κάνετε ελαφρά τη καρδία...
    Ρωτήστε με κάθε λεπτομέρεια τί θα κερδίζετε από την εργασία σας, αν θα σας δώσουν μια διεύθυνση για να εγγραφείτε στην πόλη, για την ασφάλεια σας, τα ωράρια σας, όλα.Και να έχετε στο νου σας πάντα ότι κάτι μπορει να πάει στραβά. Να έχετε και λίγα λεφτα για ένα εισιτήριο επιστροφής έστω...

    Από κει και πέρα ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες του, την εργασιακή του εμπειρία, τυχόν πτυχία και γλώσσες μπορεί να εξελιχθεί διαφορετικά ακόμη και αν ξεκινήσει από ένα εστιατόριο. Χωρίς να θέλω να θεωρηθώ σνομπ, ως νέα κοπέλα με όνειρα και όρεξη να ενσωματωθώ στην ολλανδική κοινωνία, να μάθω τη γλώσσα τους και να δουλέψω στο μέλλον στον τομέα μου για να πιάσει τόπο και το πτυχίο αλλά να κάνω και αυτό που αγαπάω, είχα έναν άλλον "αέρα" στην εργασία μου που ενοχλούσε συναδέλφους αλλά και αφεντικά. Μιλούσα αρκετά με τους Ολλανδούς και ήταν ευχαριστημένοι από την εξυπηρέτηση μου. Έδειχνα γενικά ότι δεν είμαι "με το ζόρι" στην Ολλανδία. Οι περισσότεροι όμως δυστυχώς είναι... Φυσικά το κατανοώ αυτό... Οι περισσότεροι είχαν τα παιδιά ή τη γυναίκα στην Ελλάδα, δεν είναι λίγο...Να προσπαθούν να μη ξοδεύουν σχεδόν τίποτα από το μισθό για να στείλουν στην Ελλάδα και να ξεπληρώσουν χρέη... Με μόνη σκέψη την επιστροφή στην Ελλάδα.
    Προς νέα παιδιά λοιπόν που σκέφτονται να κάνουν την αρχή τους στο εξωτερικό με εστιατόρια όπως εγω, θα έλεγα ακόμη μεγαλύτερη σκέψη και προσοχή...Τα μαθήματα γλώσσας είναι πολύ σημαντικά, θα σας ανοίξουν πόρτες.

    Εγώ τελικά βρήκα μια ιδανική λύση για να συνεχίσω να ζω στην Ολλανδία. Εργάζομαι ως au pair (οπέρ) για οικογένεια Ολλανδών. Δηλαδή, για 32 ώρες εργασίας την εβδομάδα ως νταντά με αμοιβή κάπου 330 ευρω, ασφάλεια, διατροφή και διαμονή (μένω με την οικογένεια). Έχω πολύ ελεύθερο χρόνο και σύντομα θα αρχίσω μαθήματα γλώσσας. Κάνω κάτι που με βοηθά να ενσωματωθώ στην κοινωνία των Ολλανδών και σιγα σιγα με την απόκτηση της γλωσσας να μπορεσω να δουλεψω σε κάτι καλύτερο.
    Να σας πω ότι σε όσα γραφεία ευρέσεως εργασίας πήγα ζητάνε Ολλανδικά.
    Όσοι ετοιμάζεστε για Ολλανδία αρχίστε να διαβάζετε και μόνοι σας!!!

    Καλό βράδυ σε όλους και θα σας πω άλλη φορά και άλλα, γενικότερα πραγματάκια για την Ολλανδία


    #2
    Εύγε για το σθένος και την υπομονή σου! Εύχομαι να ανταμοιφθείς σύντομα..

    Comment


      #3
      Originally posted by αφροδιτη View Post
      Καλησπέρα σε όλους!
      Δε θα μπορούσα να μη στείλω μια ανταπόκριση από την Ολλανδία στο φόρουμ, μιας και όταν χρειάστηκε πήρα πολύ καλές συμβουλές από πολλά άτομα και γι' αυτό σας ευχαριστώ


      Βρίσκομαι στην Ολλανδία εδώ και τρεις μήνες. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα... Ανέβηκα με μία ληξιαρχική πράξη με τη σφραγίδα της Χάγης, μία βαλίτσα, εισιτήριο αγορασμένο με δανεικά και λίγα ευρουλάκια! Και με πολλά όνειρα για μια νέα αρχή και αισιοδοξία φυσικά...και ο Θεός βοηθός.

      Συμπέρασμα: Κατανοώ ότι κάποιοι άνθρωποι αυτοί τη στιγμή στην Ελλάδα που διαβάζουν το φόρουμ μπορεί να απογοητεύονται από τέτοιες ιστορίες. Ότι ένα ελληνικό εστιατόριο φαντάζει και ίσως και να είναι η μόνη λύση για κάποια άτομα να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία ή στη Γερμανία, Αυστρία κλπ. από τη στιγμή που δε γνωρίζουν τη γλώσσα. Στην ίδια θέση ήμουν κι εγώ άλλωστε και έτσι σκεφτόμουν.
      Συνιστώ όσοι ενδιαφέρονται να ακολουθήσετε αυτό το δρόμο να μη το κάνετε ελαφρά τη καρδία...


      Ρωτήστε με κάθε λεπτομέρεια τί θα κερδίζετε από την εργασία σας, αν θα σας δώσουν μια διεύθυνση για να εγγραφείτε στην πόλη, για την ασφάλεια σας, τα ωράρια σας, όλα.Και να έχετε στο νου σας πάντα ότι κάτι μπορει να πάει στραβά. Να έχετε και λίγα λεφτα για ένα εισιτήριο επιστροφής έστω...

      Από κει και πέρα ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες του, την εργασιακή του εμπειρία, τυχόν πτυχία και γλώσσες μπορεί να εξελιχθεί διαφορετικά ακόμη και αν ξεκινήσει από ένα εστιατόριο. Χωρίς να θέλω να θεωρηθώ σνομπ, ως νέα κοπέλα με όνειρα και όρεξη να ενσωματωθώ στην ολλανδική κοινωνία, να μάθω τη γλώσσα τους και να δουλέψω στο μέλλον στον τομέα μου για να πιάσει τόπο και το πτυχίο αλλά να κάνω και αυτό που αγαπάω

      Προς νέα παιδιά λοιπόν που σκέφτονται να κάνουν την αρχή τους στο εξωτερικό με εστιατόρια όπως εγω, θα έλεγα ακόμη μεγαλύτερη σκέψη και προσοχή...Τα μαθήματα γλώσσας είναι πολύ σημαντικά, θα σας ανοίξουν πόρτες.

      Να σας πω ότι σε όσα γραφεία ευρέσεως εργασίας πήγα ζητάνε Ολλανδικά.
      Όσοι ετοιμάζεστε για Ολλανδία αρχίστε να διαβάζετε και μόνοι σας!!!
      Καλησπέρα Αφροδίτη σου εύχομαι να βρεις γρήγορα τον στόχο σου...!!!

      υ.γ σημείωσα τα πιο σημαντικά που πρέπει να κάνει κάποιος πριν αποφασίσει να μεταναστεύσει...!!!
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #4
        Σε ευχαριστώ πολύ jimathens!!! Καλά έκανες και τα υπογράμμισες. Και εσένα pan_k27 για τα καλά σου λόγια.
        Και σας εύχομαι επίσης ό,τι καλύτερο!

        Θα σας κρατώ ενήμερους, κάθε ιστορία χρησιμεύει.

        Comment


          #5
          Αφροδίτη σκέφτομαι με την κοπέλα μου να ρθούμε Ολλανδία για έρευση εργασίας. Διάβασα αυτα που έγραψες αλλά αποφασίσαμε να μάθουμε την γλώσσα εκεί. Απο δουλειές που δεν χρειάζονται την γλώσσα πως πάει ? Θα βρούμε τίποτα ? Μήπως μπορείς να βοηθήσεις ?

          Comment


            #6
            Μπραβο σου.
            Πριν λιγο ειδα το πρωτο σου μηνυμα οπου ψαχνοσουν κα ιτωρα βλεπω οτι ηδη εχεις εγκατασταθει καπου!
            Εγω ψαχνομαι ακομα δυστυχως.

            Comment


              #7
              καλημερα αφροδιτη
              και ελπιζω να εισαι καλα εκει
              ......ερωτηση..
              αυτών τον καιρό μιλάω με μια εταιρεία για εργασία εκεί , μετα απο τόσο καιρό που εισαι εκεί και την εμπιρια σου θα θελα να ξερω τι πρέπη ναξερη κάποιος νεοφερμένος εκεί και , πως είναι η ολλανδική νοτροπία εργασίας σε σχέσει με εμάς ....

              ευχαριστώ και ελπιζων να έξω νέα σου

              Comment


                #8
                Καλησπέρα. Γνωρίζει κανείς το φορολογικό σε σχέση με το κοινωνικό σύστημα της Ολλανδίας? Έχω μια πολύ καλή προσφορά αλλά υπολογίζω τους φόρους, τα ενοίκια κλπ και δεν βγαίνει με τίποτα! Δυστυχώς όμως δεν έχω κανέναν από εκεί γιατί μου φαίνεται παράξενο με μεγάλους μισθούς να μην μπορείς να ζήσεις...Κάτι άλλο παίζει! Μήπως έχει γενναία επιδόματα?

                Comment

                Working...
                X