Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια είναι η γνώμη σας για το Volkshochschule (Vhs)?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ποια είναι η γνώμη σας για το Volkshochschule (Vhs)?

    γεια σας και καλως σας βρηκα! ετοιμαζομαι το καλοκαιρι να φυγω reutlingen να μαθω την γλωσσα καλυτερα μιας και εχω αρχισει ηδη εντατικα γερμανικα ελπιζω να φτασω σε επιπεδο B2 εψαξα για volksschulen αλλα δεν μου γραφει τιμες μηπως ξερετε περιπου ποσο ειναι το μηνα ?σας ευχαριστω πολυ vivi

    #2
    Γεια σου,

    vhsrt - mehr vom Leben: Bildung, Beruf, Sprachen, Gesundheit, Kultur ...

    Ημερομηνίες και τιμές πατάς εκεί που γράφει Kurse

    Comment


      #3
      σε ευχαριστω πολυ πολυ!

      Comment


        #4
        Originally posted by milu View Post
        Γεια σου,

        vhsrt - mehr vom Leben: Bildung, Beruf, Sprachen, Gesundheit, Kultur ...

        Ημερομηνίες και τιμές πατάς εκεί που γράφει Kurse
        σε ευχαριστω πολυ πολυ για την βοηθεια σου

        Comment


          #5
          Ποια είναι η γνώμη σας για το Volkshochschule (Vhs)?

          Καλησπέρα σε όλους. Έχουμε έρθει στην Γερμανία εδώ και 3 μήνες, τον τελευταίο μήνα πηγαίνουμε στο Vhs της περιοχής μας. Ακόμα δεν ξέρω πως να αισθανθώ για αυτό το σχολείο. Είναι μια φορά την εβδομάδα 2 ώρες. Από την μία μου φαίνεται λίγο, απο την άλλη καθε φορά που μπαίνω σε μια αίθουσα με 10 ακόμα ξένους απο διάφορες χώρες και μια δασκάλα να μιλάει μόνο γερμανικά, ζαλίζομαι!

          Πάει ή τελείωσε κανείς από εδώ το Vhs?
          Καλυτερεύει όσο περνάει ο καιρός?


          Δεν ξέρω αν επιτρέπεται άλλα εδώ έχω κάνει μια λίστα με κανάλια στο youtube με δωρεάν μαθήματα.
          Εμένα που είμαι οπτικοακουστικός τύπος με βοηθάνε πολύ.

          NeoMetanastis: Δωρεάν Μαθήματα Γερμανικών Μέσω Youtube
          ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
          neometanastis.blogspot.de

          Comment


            #6
            Καλημέρα, πραγματικά οι δύο ώρες την εβδομάδα μου φαίνεται και εμένα πάρα πολύ λίγο. Εγώ ξεκινησα στα BAMF είναι 4 φορές την εβδομάδα από 3 ώρες ακριβώς (σαν 45λεπτα είναι 4 ώρες).
            Διάβασα λίγο μόνη μου και μπήκα στο module 2.
            Στην αρχή και εγώ ένιωσα λίγο περίεργα και αυτήν την ζαλάδα που αναφέρεις. Από την πρώτη μέρα διαπίστωσα οτι όλες μιλούσαν γερμανικά και σοκαρίστηκα λιγάκι. Έλεγα πως γίνεται να μάθανε να μιλάνε μέσα σε ένα module που δεν πήγα εγώ (έχασα δηλ. 25 μαθήματα), ενώ τις έβλεπα οτι κάποιες από αυτές στην πραγματικότητα δεν μπορούσαν να αντιγράψουν από τον πίνακα.
            Τελικά ξεκίνησα να τους κάνω μερικές ερωτήσεις, πότε ήρθαν στην Γερμανία και όλες έχουν πολλά χρόνια, από 2 μέχρι 12. Οι περισσότερες έχουν μεγάλα παιδιά και μάθανε από αυτά πολλές λέξεις αλλά βέβαια δεν τις λένε σωστά, που εγώ όταν πρωτοπήγα δεν μπορούσα να το καταλάβω αυτό. Με τον καιρό σνήθίζω, δεν΄τα καταλαβαίνω όλα ακόμα αλλά τα πάω καλύτερα.
            Αν έχεις το χρόνο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και κάπου αλλού για περισσότερες ώρες. Οι δύο ώρες την εβδομάδα είναι πάρα πολύ λίγες.

            Επισης ήθελα να αναφέρω σε όσες μανούλες έχουν μικρά παιδιά που δεν πάνε ακόμα παιδικό σταθμό και θέλουν να παρακολουθήσουν μαθήματα, ότι υπάρχουν τμήματα που υπάρχει μια κυρία και μας προσέχει τα παιδιά, χωρίς επιπλέον κόστος.

            Comment


              #7
              ego idi pao sxoleio 4 mines kai mpika istera apo 2 mines afotou eixan arxisei..kano kathe mera 4 fores tin vdomada apo 3 ores..stin arxi kai go den katalavaina tipota alla siga siga allazei auto kai skepsou tora ta katalavaino ola..thelei diavasma kai na prospatheis.2 fores tin vdomada einai ligo..kai go tha s proteina 4 fores.sto vhs iparxei kai programma 4 meres tin vdomada

              Comment


                #8
                κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!


                @nk_christina Το BAMF δεν είναι κανονικά για μετανάστες εκτός Ε.Ε? Όπως και να έχει μπήκα στην σελίδα τους και έψαξα για πληροφορίες, το κοντινότερο κέντρο για να μιλήσω με κάποιον υπεύθυνο είναι κανένα 2ωρο δρόμος από εδώ που μένουμε...


                @sia1986 Θα ξαναπάμε στο δημαρχείο που είχαμε κάνει την εγγραφή να ρωτήσουμε αν υπάρχει άλλο πρόγραμμα με πιο πολλές ώρες όπως λες.
                ΝέοΜετανάστης όπως λέμε ΝέοΈλληνας
                neometanastis.blogspot.de

                Comment


                  #9
                  kali tixi kai elpizo na vreis entantika mathimata..tha itan kalitero!!

                  Comment


                    #10
                    Καλημέρα σας.
                    Δείτε και αυτό, πιστεύω ότι συμφέρει και είναι αξιόλογο. Μιλάμε για καθημερινά μαθήματα από τις 8:30 έως τις 13:30 με 470€ τον μήνα.

                    Comment


                      #11
                      ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ - ΠΕΜΠΤΗ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,ΜΕ 120 ΕΥΡΩ .Se VHS!

                      Comment


                        #12
                        καλησπερα και απο εμενα
                        Εγω ήρθα στο Βερολίνο εδω και μερικους μήνες χωρις να εχω ιδέα απο Γερμανικά και ξεκίνησα εδω ενα εντατικό τμήμα.
                        Εδω βεβαια ειναι αρκετα ευκολο γιατι υπαρχουν πολλες επιλογες και πολυ φθηνότερες απο εκει φανταζομαι.
                        Το καλυτερο που σου συστηνω παντως ειναι να μπεις στην σελιδα που παραθέτω.
                        Σου παρεχει παρα πολλες δωρεαν ασκήσεις και δωρεαν Online μαθηματα χωρις να χρειαζεται καν εγγραφη.
                        Εμενα με βοηθησε παρα πολυ παραλληλα με τα μαθηματα που εκανα.
                        Καλη επιτυχία σου ευχομαι
                        Online German course, free! The DeutschAkademie's online German course is a comprehensive grammar trainer for the German language and is free., Online German course, Online Deutschkurs



                        Originally posted by tsixla30 View Post
                        γεια σας και καλως σας βρηκα! ετοιμαζομαι το καλοκαιρι να φυγω reutlingen να μαθω την γλωσσα καλυτερα μιας και εχω αρχισει ηδη εντατικα γερμανικα ελπιζω να φτασω σε επιπεδο B2 εψαξα για volksschulen αλλα δεν μου γραφει τιμες μηπως ξερετε περιπου ποσο ειναι το μηνα ?σας ευχαριστω πολυ vivi

                        Comment


                          #13
                          Ενδιαφέρον , βολική περιοχή και πιστευώ αξιόλογο .
                          Μακάρι να είχα τον χρονο/χρήμα ...
                          Αλλά ειδικά για ζευγάρια που δουλέυει ο ένας και τους βγάζει , νομίζω είναι πολύ καλό !
                          Στα υπόψιν . Thanks pelekanos !

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by Emmanouil Manos View Post
                            ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗ - ΠΕΜΠΤΗ 4 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,ΜΕ 120 ΕΥΡΩ .Se VHS!
                            kalhspera!se poia polh??

                            Comment


                              #15
                              Καλησπέρα σε όλους,

                              εχω έρθει στο Μόναχο απο την προηγούμενη εβδομάδα,μένω με τον συντροφό μου ο οποίος εργάζεται ηδη εδω.Έχω σχεδόν τελειώσει με τις απαραίτητες διαδικασίες για να μπορω και εγω να αναζητήσω δουλειά εδω.Αρχικά όμως έψαχνα την καλύτερη και οικονομικότερη λύση για να συνεχίσω τα μαθήματα γερμανικών.Σαφώς η οικονομικότερη μέχρι στιγμής βγήκε το VHS ωστόσο ήθελα να ρωτήσω όσους κάνουν ήδη μαθήματα σε καποιο VHS ή αυτούς που έχουν μια πολύ καλή εικόνα αν ειναι ευχαριστημένοι και αν γίνεται αποτελεσματικό μάθημα γιατί το τμήμα τουλαχιστον στο οποιο σκεφτομαι να ξεκινησω θα αποτελειται απο 18 άτομα επιπέδου Β1/Β2 και δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο ή οχι να μάθει καποιος καλα γερμανικα μεσω αυτης της διαδικασίας.

                              Επίσης κάτι που ξέχασα να ρωτήσω όταν πήγα στο κεντρικό VHS είναι αν παίρνεις ή μπορείς να δώσεις εξετάσεις για το Β2 όταν τελειώσεις τον 1μιση μηνα μαθηματων,γνωρίζει μηπως κάποιος σχετικές πληροφορίες;Εγώ αυτη τη στιγμή έχω το Β1 απο το GOETHE .

                              Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
                              "Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα..."

                              Comment

                              Working...
                              X