Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ

    γεια χαρα! θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να παω καπου εδω στη σουηδια και να κανω εξουσιοδοτηση σε καποιον ο οποιος βρισκεται στην ελλαδα για να τακτοποιησει καποια θεματα μου( στην ελλαδα)

    #2
    Originally posted by markot View Post
    γεια χαρα! θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις αν μπορω να παω καπου εδω στη σουηδια και να κανω εξουσιοδοτηση σε καποιον ο οποιος βρισκεται στην ελλαδα για να τακτοποιησει καποια θεματα μου( στην ελλαδα)
    Καλησπερα
    παρε ενα τηλεφωνο στο προξενειο εαν εισαι στην Στοκχολμη να σου επιβεβαιωσουν οτι κανουν τετοιου ειδους εξουσιοδοτησεις και τι χρειαζεται ακριβως να εχεις μαζι σου οταν πας για να στην κανουν....

    Comment


      #3
      μμμ ελα ομως που ειμαι βορεια Σουηδια τι κανω τωρα?

      Comment


        #4
        Originally posted by markot View Post
        μμμ ελα ομως που ειμαι βορεια Σουηδια τι κανω τωρα?
        παιρνεις ξανα τηλεφωνο εκει που σου ειπα για να σου δωσουν λυση τοπικα...
        δεν ειναι κακο να τους ρωταμε και που και που να μας εξυπηρετουν....

        ολα λυνονται αργα, γρηγορα εδω απο οτι καταλαβα δεν εχει..., αλλα λυνονται.... εδω ειναι η διαφορα...

        Comment


          #5
          λοιπον πηγα στη skatteverket και ρωτησα. Μου εδωσαν το τηλεφωνο ενος δικηγορου. πηρα τηλεφωνο εκλεισα ραντεβου και μου εκανε αυτος την εξουσιοδοτηση. Δεν εχει εδω κατι τυπου ΚΕΠ, στο κανει δικηγορος..επι πληρωμης εννοειται.. Σχετικα με το οτι ολα λυνονται αργα αλλα λυνονται δεν θα συμφωνησω. Ειμαι εδω και τρεις μηνες Σουηδια και δεν μπορω να βγαλω personal number ουτε καν να ανοιξω λογαριασμο στην τραπεζα, ολο ανοητες δικαιολογιες μου λενε.. Εντωμεταξυ φιλος σε αλλη πολη με τα ιδια χαρτια εχει παρει personal number

          Comment


            #6
            markot καλησπέρα

            Για να βγάλεις προσωπικό αριθμό πρέπει να προσκομίσεις συμβόλαιο εργασίας ή να έχεις κάποιο χρηματικό ποσό , δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι αυτό 10.000 κορώνες 15.000 κορώνες τον μήνα για ένα χρόνο. Εχεις προσκομίσει αυτά που χρειάζονται και δεν σου δίνουν προσωπικό αριθμό?

            Για να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα πρέπει οπωσδήποτε να έχεις προσωπικό αριθμό.
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #7
              markot τώρα είδα σε παλαιότερο πόστ σου ότι έχεις έρθει για σπουδές και έχεις πρόβλημα με την ευρωπαική κάρτα ασφάλειας που ζητάνε !
              Ετσι είναι ?
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Originally posted by ευανθια View Post
                markot τώρα είδα σε παλαιότερο πόστ σου ότι έχεις έρθει για σπουδές και έχεις πρόβλημα με την ευρωπαική κάρτα ασφάλειας που ζητάνε !
                Ετσι είναι ?
                καλησπερα, ναι εχω ερθει για σπουδες για 2 χρονια. εχω ερθει μαζι με τον φιλο μου (και αυτος θα σπουδασει για 2 χρονια, βρισκεται ομως σε αλλη πολη). με τα ειδα χαρτια και την ιδια καρτα υγειας ( απο το ικα) σε αυτον εδωσαν προσωπικο αριθμο και σε μενα οχι. Οταν πηγα να παραπονεθω στη skatteverket μου ειπαν οτι το αν θα παρει καποιος αριθμο εξαρταται απο το σε ποιον θα πεσει η αιτηση στην uppsala (ωραια απαντηση). επισης σχετικα με τη τραπεζα καποιοι απο τους συμαθητες μου θα κανουν ενα χρονο μονο του μεταπτυχιακου μου, δεν εχουν προσωπικο αριθμο αλλα η τραπεζα τους ανοιξε λογαριασμο. οταν πηγα στην τραπεζα για να διαμαρτηρηθω μου ειπαν οτι σε αυτους ανοιξαν εναν ''ψευτικο'' λογαριασμο γιατι δεν εχουν personal number μια και θα ειναι στη χωρα για ενα μονο χρονο. σε εμενα δεν μπορουν να ανοιξουν γιατι πρεπει να εχω τον αριθμο. τους ειπα οτι δεν μου δινουν ομως τον αριθμο, τι να κανω δηλ. τωρα? τιποτα... με εχουν κουρασει πραγματικα ολες αυτες οι γραφιοκρατιες τους!

                Comment

                Working...
                X