PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετανάστευση στη Σουηδία 7

australian
24.11.2012, 00:18
http://3.bp.blogspot.com/-Ol_qgBT25X8/TezhPeqaJsI/AAAAAAAAAyM/DiKQPqaVjoQ/s1600/swedish_flag.jpg

ευανθια
24.11.2012, 00:46
Συνεχίζουμε δυναμικά ......:smile_:

kos316
17.12.2012, 23:00
Kοιτα να δεις που ειδα με αλλο ματι την μεταναστευση στην Σουηδια αλλα και στην Ευρωπη γενικοτερα..Εκει που ελεγα μπα..

Εριξα μια ματια στα εξαιρετικα θεματα που ανεβασατε,ψαχτηκα λιγο τις τελευταιες 2 ωρες,γκουγκλαρα πως στο καλο λεγεται η δουλεια που εκανα για καμποσα χρονια(και παρατησα πριν 2 ετη..)..εγραψα,ξαναεγραψα.. Plattsattare μου βγηκε..

..για να δω λεω..

Γκουγκλαρω παλι,τι να δω,ειναι στα επαγγελματα που εχουν ελλειψη(!)..
..ε,ρε μαθε τεχνη και αστηνε,καλα μου ελεγε ο πατερας μου..

Ξαναμανα searching στο νετ και τσουπ,ενα καρο αγγελιες για δουλεια..
Τσεκαρω καλα και να'σου που πετυχαινω και ελληνα εργοδοτη.. Νικολαος Κιτσος.. Εταιρια κατασκευαστικη στο Sundbyberg(γλωσεψα την μπερδα μου)

Καλο φαινεται το μερος,λεω δεν του στελνω ενα μην..

Πρωτη αντιδραση(και αμεση)θετικη,ειδωμεν

afrodite
18.12.2012, 08:18
Μπραβο, καλή σου επιτυχία λοιπον ευχομαι ολα να πανε καλα.

#REM#
18.12.2012, 10:27
Πολυ ωραια!!!με το καλο!ολα να σου πανε βολικα:victory:

gio75
18.12.2012, 10:48
Μπραβο φιλε μας απο την Κω...σου ευχομαι να σου πανε ολα οπως τα ονειρευεσαι...:bravo_1:

ευανθια
18.12.2012, 15:38
Πατριωτάκι απο την Κώ Μπράβο !!:bravo_:

helpme
18.12.2012, 22:39
Καλησπέρα παιδια,
πολυ καλη η δουλειά σας εδώ και μπραβο σε όλους σας !!!
... εχω και εγώ το "προβληματακι μου" και αποτι βλεπω ΙΣΩΣ κάποιος να μπορέσει να βρεί άκρη.
λοιπόν, είμαι ΑΝΑΓΚΑΣΜΕΝΟΣ να πάω εξωτερικό για δουλειά πλέον. Η γυναίκα μου έχει δουλέψει ΞΑΝΑ Σουηδία και έχει ήδη personnumber. Το αστέιο αλλά και παράλληλα δραματικό είναι ότι ΑΝ βρούμε διαμονή στην Σουηδία, μπορούμε να δουλέψουμε ΑΜΕΣΩΣ, καθόσον ήδη έχουμε βρει δουλειά. Εγώ (Κώστας) 53 ετών, η γυναίκα μου 47 και η εξαδέρφη της 41, αναζητούμε σπίτι ή δωμάτιο/α στην περιοχή Στοκχόλμη, Ουπσάλα αλλα και στα περίχωρα φυσικά. Όπως καταλαβαίνετε, ΔΕΝ χρειάζεται να τονίσω πως δεν έχουμε καμμιά ιδιαίτερη απαίτηση !!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας αλλά και για τον χρόνο σας

harrys2
21.12.2012, 20:28
KALYSPERA SE OLOYS POLH ORAIO BLOG

harrys2
21.12.2012, 20:36
ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΟ BLOG ΗΤΑΝ Η ΑΙΤΙΑ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ ΘΑ ΔΟΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ Β1 Η Α2 ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ Η ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΗΔΗ ΠΑΝΩ ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ Β1 ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΓΓΛΩΣΣΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΔΙΒΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΤΑ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΜΟΥ. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΧΙ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΑΛΛΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Νεομετανάστρια
26.12.2012, 09:18
Χρονια Πολλα και Καλα Χριστουγεννα σε ολα τα πατριωτακια!!

Να μαστε ολοι γεροι και να αγωνιζομαστε με ολη μας την ψυχη σε οποιο μερος του κοσμου και αν βρισκομαστε!!!!

Ελενη

ευανθια
31.12.2012, 19:11
Εύχομαι σε όλους τους έλληνες της Σουηδίας ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2013 !! Σε όλα τα πατριωτάκια όπου και να βρίσκονται , εύχομαι ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !! Εύχομαι το 2013 να πραγματοποιηθούν οι επιθυμίες όλων μας !!

http://www.nordix.gr/thumb.php?p=/lib_photos/xmass/xristougenniatiko_oneiro_taxidi_santa_clauss_and_r eni.jpg&wh=400&hw=267

Georgia9
13.01.2013, 16:50
Gott Nytt År!!! Καλή χρονιά εύχομαι σ' όλους τους συμφορουμίτες του patriotaki, με υγεία, ευτυχία, και εκπλήρωση των επιθυμιών τους!!! :victory: _friends:

rikospi
06.02.2013, 20:59
Παιδια γεια σας και καλη χρονια και απο μενα μετα απο αρκετο ψαξιμο εντελη θα ανεβω με ενα φιλο μου μεχρι τελος καλοκαιριου θελω να πιστευω αμα πανε ολα καλα ,αμα θελετε επειδη δεν εχουμε κανενα απο κει και θελει καποιος η καποια να δωσουμε το κιν , και να μας δωσετε και εσεις γιατι θα χρειαστουμε την ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ σιγουρα για τα πρωτα βηματα μας , scondo, ευανθια,antogeor (http://www.patriotaki.net/users/2069/), νεομεταναστρια, και στα αλλα παιδια .help2
ευχαρηστω . χαρης κιν 6907879810

Georgia9
10.02.2013, 18:48
Καλησπέρα! _bye: Ήθελα να ρωτήσω κάτι όσον αφορά το κινητό. Αν έχουμε ένα τηλέφωνο από εδώ, μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και στη Σουηδία αλλάζοντας φυσικά τη sim, ή πρέπει να πάρουμε άλλο εκεί;;
Ευχαριστώ.

EXCITER
10.02.2013, 19:42
Απλα αλλαζεις τη sim,δεν χρειαζεται να παρεις αλλο.

#REM#
10.02.2013, 20:17
Καλησπερα!!γνωριζει καποιος αν οι συσκευες κινητων ειναι φθηνοτερες στην Σουηδια απο την ελλαδα;;;;Σας ευχαριστω!!!_bye:

Georgia9
10.02.2013, 20:44
Απλα αλλαζεις τη sim,δεν χρειαζεται να παρεις αλλο.
ευχαριστώ πολύ!!

καλή ερώτηση REM....

vstrommer71
11.02.2013, 17:07
Τα τηλεφωνα σε τιμες ειναι λιγο φτηνοτερα απο Ελλαδα,οι χρεωσεις επισης λιγο φτηνοτερες και ΠΟΛΥ καλυτερες οι χρεωσεις για ιντερνετ με στικακι,ολες οι εταιριες δινουν 20Gb χωρο για δεδομενα,που ειναι υπεραρκετος για ενα μηνα.Οι τιμες του ιντερνετ στηνΕλλαδα για 3G ειναι απλα ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ

Georgia9
22.02.2013, 01:01
Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι όποιον γνωρίζει; Θέλω να ταξιδέψω Αθήνα- Malmö. Ποιά αεροπορική εταιρεία να επιλέξω για συμφέρουσα τιμή;.. (κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα σχετικά θα μπορούσε να με διευκολύνει). Ευχαριστώ πολύ...

antogeor
23.02.2013, 00:00
Καλησπέρα παιδιά. Να ρωτήσω κάτι όποιον γνωρίζει; Θέλω να ταξιδέψω Αθήνα- Malmö. Ποιά αεροπορική εταιρεία να επιλέξω για συμφέρουσα τιμή;.. (κάποιος που να έχει ταξιδέψει πρόσφατα σχετικά θα μπορούσε να με διευκολύνει). Ευχαριστώ πολύ...

Καλησπερα και σε σενα Αν κοιταξεις ΕΔΩ (http://www.skyscanner.se/flyg/ath/stoc/130224/flygavgifter-fran-atens-internationella-till-stockholm-i-februari-2013.html) και ΕΔΩ (http://www.skyscanner.se/flyg/stoc/mmx/130224/flygavgifter-fran-stockholm-till-malm%C3%B6-sturup-i-februari-2013.html) αυτο που σε συμφερει ειναι να ερθεις απο Βενιζελος Arlanda μετα απο εκει με Flyggbusarna Θα κατεβεις κεντρο και παλι με Flyggbus στο Αεροδρομια της Broma απο οπου φευγει κυριως η SAS για Malmö.

Δρομολογια και τιμες Flyggbusarna ΕΔΩ (http://www.flygbussarna.se/).
Direkt πτηση απο Αθηνα σε Malmö δεν υπαρχει.

Georgia9
23.02.2013, 13:07
Tack så mycket Antogeor! :bravo_:

#REM#
23.02.2013, 16:28
Παιδια καλησπερα!μπορω να κλεισω εισητηριο Θεσσαλονικη-Στοκχολμη απο την Σουηδια ενω μενω Ελλαδα;Σας ευχαριστω!!!!

antogeor
23.02.2013, 19:38
Παιδια καλησπερα!μπορω να κλεισω εισητηριο Θεσσαλονικη-Στοκχολμη απο την Σουηδια ενω μενω Ελλαδα;Σας ευχαριστω!!!!

Καλησπερα.......και φυσικα μπορεις .Μπαινεις ΕΔΩ (http://www.skyscanner.se/) κλεινεις κανονικα, πληρωνεις με credit card,και μετα κανεις check in .Δεν χρειαζεται να εισαι εδω

ΥΓ απλα ρυθμιζεις να σου βγαινει σε ευρω,η το αφηνεις κορωνες οπως βολευει.

ΥΓ 2 εαν δεν βιαζεσαι ,απο αρχες Απριλιου ξεκιναει πτησεις η Ryanair,Θεσσαλονικη Στοκχολμη απευθειας, η οποια βολευει,εαν δεν εχεις πολλες βαλιτσες και μονο.Πληροφοριες ΕΔΩ (http://www.ryanair.com/en)

#REM#
23.02.2013, 22:52
Καλησπερα.......και φυσικα μπορεις .Μπαινεις ΕΔΩ (http://www.skyscanner.se/) κλεινεις κανονικα, πληρωνεις με credit card,και μετα κανεις check in .Δεν χρειαζεται να εισαι εδω

ΥΓ απλα ρυθμιζεις να σου βγαινει σε ευρω,η το αφηνεις κορωνες οπως βολευει.

ΥΓ 2 εαν δεν βιαζεσαι ,απο αρχες Απριλιου ξεκιναει πτησεις η Ryanair,Θεσσαλονικη Στοκχολμη απευθειας, η οποια βολευει,εαν δεν εχεις πολλες βαλιτσες και μονο.Πληροφοριες ΕΔΩ (http://www.ryanair.com/en)

Σ'ευχαριστω παρα πολυ!!!Καλο βραδυ!!!

Ioanna@
13.03.2013, 21:02
Καλησπερίζω όλους!
Αποφασίσαμε να φύγει πρώτα ο σύζυγος και μετά το καλοκαίρι εγώ με τα παιδιά.
Σήμερα ήρθε και η πρώτη απόρριψη από τον εργοδοτη….και σχετικά γρήγορα. Έστειλα το πρωί (στα σουηδικά) το CV απόγευμα μου απάντησε ότι το τεχνικό προφίλ του άνδρα μου δεν ταιριάζει με το δικό τους…δηλαδη ασχολούνται με άλλα πράγματα, με περισσότερα απ’ότι ξέρει ο άνδρας μου. Μου φάνηκε ότι αυτή η εταιρία ψάχνει πολύ προσωπικό και είναι σε όλη την Σουηδία (Fiberglass και μηχανικός στα βαρέα οχήματα), εάν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να δώσω και τα στοιχειά. Έστειλα και άλλου τα CV άλλα δεν απάντησε κανείς. Δηλαδή μέσα σε πόσες μέρες απατάνε οι Σουηδοί? Κατά τα άλλα συνεχίζουμε με αναζήτηση εργασίας, σπίτι για τον άνδρα ήδη έχουμε(η κόρη του είναι Μάλμε).
Κάθε μέρα πολύ προσέχτηκα διαβάζω ότι έχετε δημιουργήσει εδώ τόσο καιρο…πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όποιος μοιράζεται εδώ της εμπειρίες του. Σίγουρα κάποια στιγμή θα το κάνω εγώ γιατί εδώ (μένω στο νησί) δεν πάει άλλο. Παιδίατρο δεν έχουμε, για να γράψουμε φάρμακα πάμε στις 5!!! Ώρα το πρωί στο Κέντρο Υγείας και ΠΑΡΑ πολλά αλλα…να μην σας χαλάσω την διαθεση….απλα κάτι να προσθέσω. Πρώτη φορά ( είμαι 15 χρόνια εδώ)είδα να μοιράζουν μακαρόνια, ρύζι και κονσέρβες στον κόσμο. Κόσμος πεινάει.
Αυτά…
Ξέχασα να ρωτησω…μου κάνει εντύπωση ότι μέσα στην ΕΕ ζητανε αποστιλ, δηλαδή την σφραγίδα της Χάγης. Δηλαδή οπωσδήποτε να την έχουμε?
Και…ειχα ρωτήσει πριν αλλά δεν απάντησε κανείς. Ως εξωτερικός συνεργάτης( Freelance) δικαιούμαι το personnumer?

saetron
15.03.2013, 12:25
εμενα μου ερχοντουσαν απαντησεις μετα απο 4 μηνες για πολλες δουλειες που ειχα στειλει

και εδω μη νομιζεις οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραματα....
νοσηλευτης ειμαι..και αν παθω κατι...ενας γιατρος απο το νοσοκομειο που δουλευω δεν μπορει να με δει..να μου πει μια γνωμη η να μου γραψει ενα παραπεμπτικο να παω να με εξετασουν....
η κοπελα μου και αυτη νοσηλευτρια...υποφερει ενα μηνα απο πονους στα εντερα...και της λενε πρεπει να κανεις κολονοσκοπηση...αλλα παιρνει ενα μηνα μεχρι να παρεις σειρα......

ναι στην ευρωπη ζητανε σφραγιδα χαγης

Ioanna@
19.03.2013, 17:02
Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις τι σημαινει uppehållstillstånd?Δηλαδη εαν δεν βρεις δουλεια μπορεις να κανεις την διαδικασια της uppehållstillstånd?Ειναι κατι καινούργιο?
Saetron ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.

Νεομετανάστρια
21.03.2013, 09:11
Καθε μη-Σκανδιναβος πολιτης πρεπει να εχει "αδεια παραμονης" μετα απο τρεις μηνες που μενει στην Σουηδια.

Γι αυτο ισως και να εχεις ακουσει αρκετους μετα απο 3 μηνες στην σουηδια να βγαινουν απο την χωρα και ξαναμπαινουν εαν δεν εχουν βρει εργασια και προσωπικο νουμερο ή γενικα μενουν κρυμμενοι μεχρι να τα εξασφαλισουν.....

Ως ευρωπαιος πολιτης πρεπει μεσα σε 3 μηνες να εγγραφεις στο γραφειο μεταναστων (migrationsverket) οτι θελεις να μεινεις στην σουηδια δειχνοντας το προσωπικο σου νουμερο που εχεις παρει ηδη αλλα και καποιο συμβολαιο εργασιας.

Αυτοι με την σειρα τους σε ενημερωνουν μετα απο καποιο διαστημα , αναλογα την δουλεια που εχουν, οτι σου παρεχουν το "δικαιωμα παραμονης" αφου εισαι ευρωπαιος πολιτης και εχεις και εργασια.

Τα παραπανω αναφερονται στον νομο για αλλοδαπους (utlänningslag) (2005:716) 3ακεφ 4παρ αν καποιος θελει να το ψαξει περισσοτερο.

ευανθια
21.03.2013, 10:13
Iωάννα κοίτα και εδώ Arbeta i Sverige - Migrationsverket [NS4 version] (http://www.migrationsverket.se/info/147.html)

Ioanna@
22.03.2013, 08:55
Κορίτσια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σας.
Έχω μια ερώτηση. Ο σύζυγος μου είναι πολυάσχολος θα έλεγα. Δηλαδή έχει εμπειρία στο τεχνικό τομέα και έχει τελειώσει σχολή εστιατορικης και ξενοδοχειακής τέχνης και έχει έμπειρα ως σερβιτόρος. Δηλαδή καλό είναι να φτιάξω 2-3 CV? Δηλαδή για καθαρισμό τι CV να στείλω? Π.Χ.θα στείλω του σερβιτόρου και θα μας πουν ότι δεν είναι τομέας μας. Ελπίζω με καταλάβατε…..

Νεομετανάστρια
22.03.2013, 13:22
Αφου εχεις το χρονο να προετοιμασεις 2-3 διαφορετικα cv με την προυπηρεσια του αντρα σου καντο.

Προσωπικη μου γνωμη βεβαια ειναι οτι για καθαριοτητα δεν εχει και τοσο νοημα να στελνεις βιογραφικα απο ελλαδα αφου εχει τοσο κοσμο που ειναι ηδη εδω και ψαχνει για μια τετοια προχειρη δουλεια. Καλα θα ηταν να ερθει εδω και να "χτυπησει" πορτες, να τον δουν και να τους δει και εκεινος...
Ως σερβιτορος, χωρις να θελω να σε απογοητευσω, θα ναι δυσκολο να βρει χωρις να μιλα σουηδικα, τα αγγλικα δεν αρκουν...

Βιογραφικα θα στελνεις αναλογα παντα με τα προσοντα που ζητανε αυτοι και οχι με ο,τι προυπηρεσια εχει ο αντρας σου και δεν τους ειναι απαραιτητη.Και βεβαια θα συνοδευονται παντα απο ενα προσωπικο γραμμα με το οποιο θα τους γραφεις γιατι ο αντρας σου ειναι καταλληλος για το ποστο αυτο που ζητανε ατομο, δηλ πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

Και να συμπληρωσω και κατι ακομα: προσπαθησε να φανταστεις ποσοι ανθρωποι εχουν ερθει στην σουηδια ολοκληρη με ή χωρις γνωστους και συγγενεις και προσπαθουν να βρουν καποια ακρη, με ή χωρις προσοντα...

Το καλυτερο και σημαντικοτερο προσον που θα επρεπε να χει αυτος που ανεβαινει αυτη την στιγμη ειναι Η ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ!!
Ο,τι αλλο προσον, προυπηρεσια ή πτυχιο και αν διαθετει, δεν μπορει να το χρησιμοποιησει αμεσα απλα γιατι πρεπει να συννενοηθει στα σουηδικα!

Εχει υποθει πολλες φορες εδω μεσα αλλα θα το ξαναπω και ας γινω κουραστικη : Η γνωση της σουηδικης γλωσσας σου "ανοιγει" πορτες , ακομα και πορτες καθαριοτητας, οσο παλαβο και αν σας ακουγεται αυτο.

Ενα ακομα "ισχυρο" χαρτι ειναι η γνωση Αγγλικων σε καλο εως πολυ καλο επιπεδο και η γνωση υπολογιστων γιατι παρα πολλες διαδικασιες εδω γινονται μεσω υπολογιστων, που πραγματικα σου διευκολυνουν την ζωη...
Προσπαθηστε να "μαθετε" ή να βελτιωσετε καποιο απο τα 3 παραπανω προσοντα-"χαρτια" που ηδη εχετε αντι να ξεκινησετε καποιο απο το μηδεν και να χασετε το χρονο σας..

Ζυγιστε καλα την κατασταση, τα προσοντα σας και το κομποδεμα σας πριν ανεβετε!

Εχω ακουσει αρκετες ιστοριες ανθρωπων που αφηνουν την οικογενεια στην ελλαδα, παλευουν ολομοναχοι για ενα μεγαλο διαστημα εδω, δεν βγαζουν παρα πολλα χρηματα γιατι δεν καταφερνουν να βρουνε οχταωρα, δεν αντεχουν και επιστρεφουν πισω με πεσμενα τα φτερα....

Προσπαθηστε να μην ειστε ενας απο αυτους...

Φιλικα
Ελενη

ευανθια
22.03.2013, 13:34
Αφου εχεις το χρονο να προετοιμασεις 2-3 διαφορετικα cv με την προυπηρεσια του αντρα σου καντο.

Προσωπικη μου γνωμη βεβαια ειναι οτι για καθαριοτητα δεν εχει και τοσο νοημα να στελνεις βιογραφικα απο ελλαδα αφου εχει τοσο κοσμο που ειναι ηδη εδω και ψαχνει για μια τετοια προχειρη δουλεια. Καλα θα ηταν να ερθει εδω και να "χτυπησει" πορτες, να τον δουν και να τους δει και εκεινος...
Ως σερβιτορος, χωρις να θελω να σε απογοητευσω, θα ναι δυσκολο να βρει χωρις να μιλα σουηδικα, τα αγγλικα δεν αρκουν...

Βιογραφικα θα στελνεις αναλογα παντα με τα προσοντα που ζητανε αυτοι και οχι με ο,τι προυπηρεσια εχει ο αντρας σου και δεν τους ειναι απαραιτητη.Και βεβαια θα συνοδευονται παντα απο ενα προσωπικο γραμμα με το οποιο θα τους γραφεις γιατι ο αντρας σου ειναι καταλληλος για το ποστο αυτο που ζητανε ατομο, δηλ πολυ συγκεκριμενα πραγματα.

Έτσι ακριβώς :bravo_:
Να συμπληρώσω ότι και σε αρκετές εταιρίες καθαρισμού ζητάνε γνώση σουηδικών εμπειρία κλπ ...

Ioanna@
22.03.2013, 22:37
Κοριτσια ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι ο ανδρας μου ξερει πολυ καλα σουηδικα!Και φυσικα πολυ καλα αγγλικα. Δεν ξερει καλα PC...:no: Εχει την κορη κιολας μου μενει Μαλμε και μιλανε παντα σουηδικα...Ηταν παντρεμενος με σουηδεζα και εμενε για αρκετο καιρο Σουηδια(Μαλμε) αλλα χώρισαν μετα...το personnumer δεν εχει...αυτα....Λετε να εχουμε περισσοτερες ελπιδες?_antio:
Εγω δεν ξερω σοηδικα καθολου αλλα θα κανω μαθηματα το καλοκαιρακι ....

ευανθια
22.03.2013, 23:02
Κοριτσια ειχα γραψει σε ενα ποστ οτι ο ανδρας μου ξερει πολυ καλα σουηδικα!Και φυσικα πολυ καλα αγγλικα. Δεν ξερει καλα PC...:no: Εχει την κορη κιολας μου μενει Μαλμε και μιλανε παντα σουηδικα...Ηταν παντρεμενος με σουηδεζα και εμενε για αρκετο καιρο Σουηδια(Μαλμε) αλλα χώρισαν μετα..αυτα....Λετε να εχουμε περισσοτερες ελπιδες?_antio:
Εγω δεν ξερω σοηδικα καθολου αλλα θα κανω μαθηματα το καλοκαιρακι ....

Ιωάννα αφού ο άντρας σου ξέρει σουηδικά , νομίζω ότι έχει ένα πολύ σημαντικό πλεονέκτημα , για να μην πώ το σημαντικότερο !!!:bravo_:

Νεομετανάστρια
23.03.2013, 07:38
Αφου γνωριζει ο αντρας σου σουηδικα και αγγλικα οι πιθανοτητες να βρει πιο ευκολα δουλεια οπως καταλαβαινεις αυξανονται.

Αν εχει χρονο ας βελτιωσει τις γνωσεις του στους υπολογιστες, θα του φανουν πραγματικα χρησιμες.
Γενικα τα νουμερα και τα συμβολαια εργασιας δεν δινονται ευκολα πλεον, αυτο θα πρεπει να το εχετε υποψιν σας.
Λιγες μερες αφου στελνεις τα βιογραφικα και τα προσωπικα γραμματα, στα σουηδικα γραμμενα παντα, θα τους παιρνει και ο αντρας σου τηλεφωνο μιλωντας σουηδικα και θα δειχνει ενδιαφερον.
Βεβαια το καλυτερο σεναριο ειναι να βρισκεται εδω και να ψαχνει για δουλεια...

Ioanna@
24.03.2013, 11:13
Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα εισιτήριο για 23 Μαΐου για Κοπεγχάγη. Και ο Θεός βοηθός.Αποφάσισα το 23 γιατί είναι το τυχερό μου νούμερο):yes:Ελπίζω να βοηθήσει και του άνδρα μου.
Ισχύει πράγματι ότι το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά?
Θα ήθελα να ρωτήσω δηλαδή και σε εταιρία καθαρισμού θέλουν CV ? Δεν τους ενοχλεί ότι και δουλειά είχες κάνει πριν? Γιατί χλομό το βλέπω ότι όλοι πάνε με την προϋπηρεσία στο τομέα του καθαρισμού.
Όσο αφορά που γράφετε ότι δύσκολα δίνουν πια συμβόλαια και νούμερα. Δηλαδή προτιμούν παράνομους?

antogeor
24.03.2013, 13:09
Καλημέρα σε όλους. Παρήγγειλα εισιτήριο για 23 Μαΐου για Κοπεγχάγη. Και ο Θεός βοηθός.Αποφάσισα το 23 γιατί είναι το τυχερό μου νούμερο):yes:Ελπίζω να βοηθήσει και του άνδρα μου.
Ισχύει πράγματι ότι το καλοκαίρι είναι πιο εύκολο να βρεις δουλειά?
Θα ήθελα να ρωτήσω δηλαδή και σε εταιρία καθαρισμού θέλουν CV ? Δεν τους ενοχλεί ότι και δουλειά είχες κάνει πριν? Γιατί χλομό το βλέπω ότι όλοι πάνε με την προϋπηρεσία στο τομέα του καθαρισμού.
Όσο αφορά που γράφετε ότι δύσκολα δίνουν πια συμβόλαια και νούμερα. Δηλαδή προτιμούν παράνομους?

Καλημερα και ολα καλα θα πανε!

Δεν υπαρχει καποιος κανονας η τυφλοσουρτης για να παρεις τα "νουμερα".Οταν υπαρξει δουλεια, υπαρχουν και τα νουμερα,αρα εσεις κυνηγατε τη δουλεια.Το καλοκαιρι επειδη ολοι παιρνουν αδειες,ειναι ποιο ευκολο να σε παρει καποιος για να αντικαταστησεις αυτον που φευγει,εστω για λιγο,αλλα θα εχεις τους πολυποθητους "αριθμους".Οποτε με το που προσγειωθει το αεροπλανο,ουτε καν την επομενη ωρα,αρχιζει το ανελεητο κυνηγητο για δουλεια.Εχεις το cv,το οποιο στελνεις και παιρνεις και τηλ.Αυτα και μην ξεχνατε το διπτυχο:ΕΠΙΜΟΝΗ,ΥΠΟΜΟΝΗ :victory:

Ioanna@
24.03.2013, 13:32
antogeor ευχαριστω για την απαντηση σου. Το τηλ. μετα που στελνω CV ειναι απαραιτητο? Τι να τους πουμε δηλαδη? Γιατη διαβαζω σε καποιες αγγελιες γραφει "μην μας παιρνετε τηλεφωνα!"_antio:

antogeor
24.03.2013, 13:36
antogeor ευχαριστω για την απαντηση σου. Το τηλ. μετα που στελνω CV ειναι απαραιτητο? Τι να τους πουμε δηλαδη? Γιατη διαβαζω σε καποιες αγγελιες γραφει "μην μας παιρνετε τηλεφωνα!"_antio:

κοιταξε ,συνηθως οταν λενε κατι τετοιο,δεν παιρνεις,οταν ομμως λενε απλα για cv,τοτε παιρνεις,ρωτας αν το παραλαβανε,και ετσι δειχνεις ενδιαφερον για τη δουλεια.Θελει μεγαααααααααααλα αποθεματα ψυχικης δυναμης,πιστεψε με,και πανω απ ολα ΠΙΣΤΕΨΕ ΤΟ.Αυτα και καλα να μας ερθετε ,και καλη αρχη!

Ioanna@
24.03.2013, 13:46
antogeor αχ είσαι πολύ ευγενικός και σ’ευχαριστώ. Είπα στον άνδρα μου να μην γυρνά πίσω γιατί δεν υπάρχει μέλλον αλλά μόνο φόβος πια εδω. Το καλοκαίρι κατι γίνεται εδω στο νησί όμως έρχεται ο χειμώνας και μαζί του ποίκιλλα προβλήματα.
Πως είναι η ζωή τώρα εκει? Με αυτές τις εξελίξεις έρχονται συνέχεια ξένοι?

antogeor
24.03.2013, 14:38
antogeor αχ είσαι πολύ ευγενικός και σ’ευχαριστώ. Είπα στον άνδρα μου να μην γυρνά πίσω γιατί δεν υπάρχει μέλλον αλλά μόνο φόβος πια εδω. Το καλοκαίρι κατι γίνεται εδω στο νησί όμως έρχεται ο χειμώνας και μαζί του ποίκιλλα προβλήματα.
Πως είναι η ζωή τώρα εκει? Με αυτές τις εξελίξεις έρχονται συνέχεια ξένοι?

Η ζωη....΄,η ζωη ειναι γεματη με τρεξιμο,με υπομονη,με προσδοκιες και ονειρα,ειναι μια ζωη που ξεκινησαμε,γιατι καποιοι αχρηστοι,και πανηλιθιοι εγκληματισαν στην πατριδα μας.Εδω οταν καταφερεις και μπεις κανονικα στο "συστημα" τα πραγματα ειναι εκπληκτικα χαλαρα.καμμια σχεση με τον ρυθμο της Ελλαδας,ο καθενας κανει ΜΟΝΟ αυτο που πρεπει να κανει, αυτο το κανει με ταξη ομμως,και με μεθοδικοτητα.Σαν κουλτουρα και σαν ηθη και εθιμα,δεν μοιαζουμε καθολου με τους Σουηδους,αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο,υπαρχει η περιεργεια του να μαθεις κατι νεο, και υπαρχει και η προσδοκια για μια πραγματικη επαφη με τη Σουηδικη κοινωνια.Αυτα ομμως τα λιγα για αρχη,θα υπαρξει και ενα ξεχωριστο θεμα με ολα αυτα καποια στιγμη.

Νεομετανάστρια
24.03.2013, 15:01
Αυτο που ενδιαφερει καποιον που εχει εταιρεια καθαρισμου ειναι να ξερεις να καθαριζεις! Αν δεν καθαριζεις καλα, απλα θα ακους παραπονα...

Πολλοι ζητανε να ξερεις και σουηδικα για να συννενοησαι με τους ανθρωπους που βρισκονται εκει που καθαριζεις, ακομα και στα αγγλικα..
Απο τον Απριλιο-Μαιο αρχιζουν να κλεινουν εδω τις αδεις τους οσοι ειναι να φυγουν Ιουνιο και Ιουλιο και Αυγουστο, οποτε οντως τα πραγματα ειναι πιο ευκολα για εργασια το καλοκαιρι... βεβαια οταν αυτοι θα επιστρεψουν θα πρεπει να εχεις βρει καποια εναλλακτικη λυση και να μην εισαι απλα ο αντικαταστατης τους.

CV για καθαρισμο απο την στιγμη που δεν υπαρχει προυπηρεσια δεν εχει και νοημα.
Γι αυτο λεμε οτι πρεπει να χτυπας πορτα-πορτα να σε γνωρισουν για να σε παρουν.
Και ασφαλως υπαρχουν και ανθρωποι που δουλευουν παρανομα αλλα και παρα πολλοι που εχουν ηδη νουμερο και θα προτιμηθουν σε σχεση με τον αντρα σου γιατι απλα δεν θα χρειαστει να τους κανουν συμβολαιο εργασιας αλλα με τον προσωπικο αριθμο τους απλα θα πληρωνονται... οι διαδικασιες για τους τελευταιους ειναι πιο ευκολες...μπορει για παραδειγμα να δουλευουν σε 2-3 εργοδοτες απο λιγες ωρες στον καθενα και να εχουν π.χ. μονο απο τον εναν συμβολαιο εργασιας...

Και κατι τελευταιο πληροφοριακα για ολους οσοι μας διαβαζουν : Δεν μπορειτε να διαννοηθειτε ποσοι πτυχιουχοι εργαζονται σε δουλειες καθαριοτητας μεχρι να μαθουν αρκετα καλα την γλωσσα και να δουλεψουν πανω στο επαγγελμα τους!!! Και αυτο δεν ειναι τωρινο στην σουηδια, απο παλια υπηρχαν πτυχιουχοι ή μεταπτυχιακοι φοιτητες που εβγαζαν ενα βραδυνο χαρτζιλικι απο προχειρες δουλειες...

EXCITER
24.03.2013, 22:27
Και ο Γιωργακης (ΓΑΠ) καθαριστης δουλευε οταν ητανε μεταπτυχιακος εδω αν δεν κανω λαθος.

ευανθια
24.03.2013, 22:42
Αυτό σκεφτόμουνα κιεγώ σήμερα :smile_: Δεν έλεγε ότι έχει καθαρίσει την μισή Στοκχόλμη ?:lol2:

antogeor
24.03.2013, 22:48
Και ο Γιωργακης (ΓΑΠ) καθαριστης δουλευε οταν ητανε μεταπτυχιακος εδω αν δεν κανω λαθος.

Προσπαθουσα να εχω ενα ηρεμο και καλο βραδι.....ακουγοντας ομμως αυτο το σιχαμερο αποβρασμα,κατι ασχημο ενιωσα.Οκ νιοθω το Black χιουμορ,αλλα με αυτους τους Αλητες δεν το εχω....Τον ακατανομαστο αν τον εβλεπα καπου εδω(Στοκχολμη),αυτο που θα ηθελα, θα ηταν να τον εδενα σε μια κολωνα και να τον αφηνα γυμνο στους -20 και μετα καθαριοτητα.......:bravo_1:.

ευανθια
24.03.2013, 22:58
Προσπαθουσα να εχω ενα ηρεμο και καλο βραδι.....ακουγοντας ομμως αυτο το σιχαμερο αποβρασμα,κατι ασχημο ενιωσα.Οκ νιοθω το Black χιουμορ,αλλα με αυτους τους Αλητες δεν το εχω....Τον ακατανομαστο αν τον εβλεπα καπου εδω(Στοκχολμη),αυτο που θα ηθελα, θα ηταν να τον εδενα σε μια κολωνα και να τον αφηνα γυμνο στους -20 και μετα καθαριοτητα.......:bravo_1:.

:lol2::lol2:

Νεομετανάστρια
25.03.2013, 09:41
Οι φημες μαλιστα λενε οτι ο συγχωρεμενος ο "μπαμπακας" του δεν του εδινε αρκετο χαρτζιλικι και τα βραδυα ειχε μερικα κλειδια στην τσεπη απο γραφεια για να καθαρισει...

Φημες αραγε?

Ioanna@
25.03.2013, 21:57
Παιδιά εξηγήστε σας παρακαλώ πως λειτουργούν οι εταιρίες καθαρισμού? Σχεδόν όλες η εταιρίες ζητανε να έχεις άδεια οδήγησης. Έχουν δικά τους αμάξια η πρέπει ο εργαζόμενος να έχει το όχημα του?
Μεταξύ έκανα τα πρώτα 3 μαθήματα οδήγησης :yes:γιατί κατάλαβα να πάρεις άδεια στην Σουηδία είναι πιο δύσκολα.
Και…. μηχανάκια οδηγάνε?

antogeor
25.03.2013, 23:38
Παιδιά εξηγήστε σας παρακαλώ πως λειτουργούν οι εταιρίες καθαρισμού? Σχεδόν όλες η εταιρίες ζητανε να έχεις άδεια οδήγησης. Έχουν δικά τους αμάξια η πρέπει ο εργαζόμενος να έχει το όχημα του?
Μεταξύ έκανα τα πρώτα 3 μαθήματα οδήγησης :yes:γιατί κατάλαβα να πάρεις άδεια στην Σουηδία είναι πιο δύσκολα.
Και…. μηχανάκια οδηγάνε?

Μαλλον θα το εξηγει στη αγγελια,ολα ειναι σχετικα,καλο ειναι να εχεις διπλωμα,αλλα οι περισοτεροι θελουν να εχεις δικο σου αυτοκινητο.Αν δεν εχεις ,πανε παντου ΜΜΜ,απλα ταλαιπωρησε περισσοτερο.Τωρα αν καποιες εταιρειες(σπανιο)δινουν αυτοκινητο,αυτο στο λενε στο ραντεβου που κανεις.Εν ολιγοις ,Διπλωμα ΝΑΙ βγαλε Ελλαδα....

sokratis-salonika
26.03.2013, 00:38
οντως ειναι αληθεια αυτο ,μαζι με τον πεθερο μου δουλευε,φιλαρακια ηταν ...ηταν λεω ε! καμια σχεση τωρα!

Ioanna@
31.03.2013, 22:07
Καλησπέρα παιδιά. Πως μπορώ να βρω τις εταιρίες καθαρισμού στο Μάλμε? Πληκτρολογώντας σε μια μηχανή αναζήτησης?

saetron
02.04.2013, 18:51
eniro.se

Georgia9
20.04.2013, 17:28
Καλησπέρα παιδιά.. _friends: Αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι που γράφανε παλιά εδώ, όπως πχ. ο Σπύρος, δεν έχουμε νέα τους πια.. Σίγουρα ο καθένας έχει τις δουλειές και τα τρεξίματά του, αλλά ήταν ωραιό πραγματικά να μαθαίνουμε νέα από πατριωτάκια που έχουν κάνει το μεγάλο βήμα..

#REM#
20.04.2013, 17:38
Καλησπέρα παιδιά.. _friends: Αναρωτιέμαι γιατί κάποιοι που γράφανε παλιά εδώ, όπως πχ. ο Σπύρος, δεν έχουμε νέα τους πια.. Σίγουρα ο καθένας έχει τις δουλειές και τα τρεξίματά του, αλλά ήταν ωραιό πραγματικά να μαθαίνουμε νέα από πατριωτάκια που έχουν κάνει το μεγάλο βήμα..

Καλησπερα κι απο μενα!Γεωργια κι εγω εχω την ιδια απορια εδω και αρκετο καιρο και λυπαμαι που δεν μαθαινω πια νεα τους!!!!Μακαρι ναναι ολοι τους καλα!!!!!Καλο Σαβ/κο_bye:

ευανθια
20.04.2013, 18:35
Μια χαρά είναι ο Σπύρος μίλησα μαζί του , απλώς έχει διαβασμα , δουλεύει , και δεν έχει χρόνο να γράψει στο πατριωτάκι προς το παρόν .
Στον αγώνα κιαυτός όπως όλοι :smile_:

antogeor
20.04.2013, 19:17
Διακριτικα προς το παρον,ειμαι και εγω εδω,δυστηχως πολλες ανατροπες σχεδιων δεν μου εχουν αφησει ελευθερο χρονο.Σαν ανταμοιβη στο κοινο του φορουμ,ετοιμαζω κατι που θα ανοιξει συζητησεις:victory:

ευανθια
20.04.2013, 19:45
antogeor :bravo_: άσε όλοι τρέχουμε και δεν φτάνουμε

Georgia9
21.04.2013, 00:08
Μια χαρά είναι ο Σπύρος μίλησα μαζί του , απλώς έχει διαβασμα , δουλεύει , και δεν έχει χρόνο να γράψει στο πατριωτάκι προς το παρόν .
Στον αγώνα κιαυτός όπως όλοι :smile_:
:bravo_:_friends:

Georgia9
21.04.2013, 00:35
Διακριτικα προς το παρον,ειμαι και εγω εδω,δυστηχως πολλες ανατροπες σχεδιων δεν μου εχουν αφησει ελευθερο χρονο.Σαν ανταμοιβη στο κοινο του φορουμ,ετοιμαζω κατι που θα ανοιξει συζητησεις:victory:
To ξέρουμε antogeor, και σ' ευχαριστούμε!..:yes:

gio75
21.04.2013, 14:21
να 'στε καλά παιδιά...συνεχίστε τον αγώνα σας...εμείς από εδώ περιμένουμε νέα σας και πληροφορίες που θα μας φανούν χρήσιμες...:)
Κανείς δε θέλει να σας πιέσει...απλά η αγωνία είναι μεγάλη και καμιά φορά...καταλαβαίνετε:smile_:
Θα είμαστε εδώ για όποιον μπορεί να μας μεταφέρει νέα, πληροφορίες και ότι άλλο χρήσιμο ή μη :bravo_1: Ευχαριστούμε:_kardia

Ioanna@
21.04.2013, 21:42
Παιδιά ήθελα να ρωτήσω. Όποιος από εσάς έφυγε και ζει ήδη στο εξωτερικό, κάνετε στην Ελλάδα την φορολογική δήλωση και εάν ναι πως γίνεται αυτό? Επικοινωνείτε με τον λογιστή σας κάθε χρόνο? Δηλώνεται μηδέν?

Ioanna@
26.04.2013, 21:07
Παιδιά θα σκάσω από την χαρά. Στέλνω 30-50 e -mail κάθε μέρα και σήμερα μας ήρθε η απάντηση ότι μας θέλουν για συνέντευξη και με μεγάλη πιθανότητα θα μας πάρουν για δουλειά αλλά πρώτα για part time και εάν τους κάνουμε (δηλαδή ο άνδρας μου)τότε για full time. Χαρήκαμε δεν λέει τίποτα.Ο άνδρας μου πεταει στις 24 Μάιου , μας είπαν μόλις έρθει να περάσει από κει

antogeor
26.04.2013, 21:20
Παιδιά θα σκάσω από την χαρά. Στέλνω 30-50 e -mail κάθε μέρα και σήμερα μας ήρθε η απάντηση ότι μας θέλουν για συνέντευξη και με μεγάλη πιθανότητα θα μας πάρουν για δουλειά αλλά πρώτα για part time και εάν τους κάνουμε (δηλαδή ο άνδρας μου)τότε για full time. Χαρήκαμε δεν λέει τίποτα.Ο άνδρας μου πεταει στις 24 Μάιου , μας είπαν μόλις έρθει να περάσει από κει

Μπραβο!! Ολα θα πανε καλα!:victory:

ευανθια
26.04.2013, 21:35
Iωάννα Μπράβο !!!!:bravo_::bravo_1:

Νεομετανάστρια
27.04.2013, 08:55
Καλη σου μερα Ιωαννα και συγχαρητηρια!

Μακαρι τα πραγματα να σας πανε καλυτερα απο οτι φανταζεσαι!

Ελενη

Skylos
27.04.2013, 10:30
Καλημέρα,
όλα δεν είναι ρόδινα δυστυχώς. Πίσω από τη βιτρίνα κρύβονται κ μη ευχάριστα πράγματα

Ο ρατσισμός στο πατάρι της Σουηδίας, του Γιόνας Χασάν Κεμίρι | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα (http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%BF-%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%C F%82-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8C%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%87%CE%B1%CF%83%CE%AC%CE%BD-%CE%BA%CE%B5%CE%BC%CE%AF%CF%81%CE%B9)

antogeor
27.04.2013, 21:14
Και ναι......εφτασε το πληρωμα του χρονου.
Ηρθε η στιγμη,να κανουμε ενα διαλλειμα απο τον σκληρο αγωνα-ισως το διαλλειμα του πολεμιστη-,να γεμισουμε λιγο τις μπαταριες μας,να δουμε τους δικους μας ανθρωπους,και να επιστρεψουμε για να δωσουμε μια ακομμα μαχη!
Μ Δευτερα απογευμα θα ειμαι στα πατρια εδαφη,για το Ελληνικον Πασχα!

Ευχομαι σε ολους Καλο Πασχα,καλη Ανασταση, σε εμας,αλλα και στην πατριδα μας,που το εχει τοσο αναγκη,γιατι οπως δεν θα κουραστω να λεω,η Ελλαδα ειναι ιδεα,ειναι μεσα μας,εχει τους δικους μας ανθρωπους!

Ioanna@
27.04.2013, 22:25
Καλό ταξίδι να έχεις Αντώνη!

#REM#
27.04.2013, 22:39
Και ναι......εφτασε το πληρωμα του χρονου.
Ηρθε η στιγμη,να κανουμε ενα διαλλειμα απο τον σκληρο αγωνα-ισως το διαλλειμα του πολεμιστη-,να γεμισουμε λιγο τις μπαταριες μας,να δουμε τους δικους μας ανθρωπους,και να επιστρεψουμε για να δωσουμε μια ακομμα μαχη!
Μ Δευτερα απογευμα θα ειμαι στα πατρια εδαφη,για το Ελληνικον Πασχα!

Ευχομαι σε ολους Καλο Πασχα,καλη Ανασταση, σε εμας,αλλα και στην πατριδα μας,που το εχει τοσο αναγκη,γιατι οπως δεν θα κουραστω να λεω,η Ελλαδα ειναι ιδεα,ειναι μεσα μας,εχει τους δικους μας ανθρωπους!

Αντωνη καλο Πασχα,καλο ταξιδι και με το καλο να σμιξεις παλι με τους δικους σου!:bravo_:

antogeor
27.04.2013, 22:54
Καλό ταξίδι να έχεις Αντώνη!

Ευχαριστω πολυ!__hellas;

antogeor
27.04.2013, 22:55
Αντωνη καλο Πασχα,καλο ταξιδι και με το καλο να σμιξεις παλι με τους δικους σου!:bravo_:

:thanks_

ευανθια
27.04.2013, 23:24
Αντώνη καλό ταξίδι και καλό Πάσχα και απο εμένα !!

antogeor
27.04.2013, 23:39
Αντώνη καλό ταξίδι και καλό Πάσχα και απο εμένα !!

Να σαι καλα,να εχετε και εσεις ενα καλο Πασχα,καλη Ανασταση,με υγεια,και χαρα!xaroumenaki

antogeor
27.04.2013, 23:43
8690

Εικονες Πασχαλινες

Νεομετανάστρια
28.04.2013, 10:07
Καλο Πασχα να εχουμε ολοι μας οπου και αν βρισκομαστε!!!:yes:

ευανθια
28.04.2013, 11:28
Εύχομαι σε όλους Καλό Πάσχα !!!
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQD-0_ZlvTNe3fHYeyL2hkvotcimbmdjEkD1BFovLs8HDcBFvRM

Georgia9
01.05.2013, 16:34
Καλό Πάσχα εύχομαι σε όλα τα πατριωτάκια, όπου κι αν βρίσκονται, με υγεία και αγάπη!!!! _friends:

dc3334
02.05.2013, 22:41
Γεια σας συγχαρητηρια για το site σας. Απο τα λιγα λεπτα που βρισκομαι εδω μεσα, εμαθα περισσοτερα πραματα απο οσα ρωτοντας διαφορους απο εδω κ απο εκει. Σκεφτομαι οπως κ πολλοι αλλοι να παρω τα ολιγα ιματια μου κ να ανηφορισω προσ την σουηδια σε καποιουσ συγγενεις μου που βρισκονται εκει. Εχω τελειωσει λυκειο κ εχω αποκτησει την πιστοποιηση καποιου δημοσιου ΙΕΚ ομωσ στο βαθος του μυαλιου μου ητανε να σπουδασω κοινωνικη λειτουργος.Ετσι αφου απο οτι φαινεται θα καταληξω εκει, σκεφτομαι να κανω αυτο που αληθινα αγαπαω. Θα ηθελα αν δεν σας κανει κοπο να με πληροφορησετε ως ποια πρεπει να ειναι τα βηματα μου για να την αποκτηση του ονειρου κ κατα ποσο θα ειναι αυτο εφικτο καθωσ κ ο χρονοσ σπουδων. Υ.γ. Γνωριζω αγγλικα, εχω πτυχιο Lower.....κ λιγα ποντιακα ανευ χαρτιου!!!!!!!:lol2:

Νεομετανάστρια
03.05.2013, 07:41
Καλως ηρθες στο πατριωτακι dc3334,
Και καλως να ανηφορησεις...

1. ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ
Θεωρω οτι τα πρωτα βηματα που θα επρεπε να κανεις ειναι να παρεις καταρχην προσωπικο αριθμο και αφου οι σπουδες που θελεις να κανεις δεν ειναι καποιο μεταπτυχιακο, που θα μπορουσε να γινει στα αγγλικα, αλλα βασικες σπουδες απο την αρχη θα πρεπει να αποκτησεις τον αριθμο σου με δουλεια, προχειρη προφανως..

2. ΣΟΥΗΔΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
Και βεβαια, οπως θα διαβασεις και πολλες φορες εδω μεσα και απο πολλους, η εκμαθηση σουηδικης γλωσσας ειναι το Α και το Ω!!!
Οσο περισσοτερο αυξησεις γρηγορα τις γνωσεις σου στην γλωσσα, τοσο πιο γρηγορα θα μπορεις να πας σε καποια καλυτερη δουλεια, οχι αυτη που εχεις ως στοχο και ονειρο αλλα κατι καλυτερο απο την αρχικη... ή εστω με καλυτερες συνθηκες αφου θα μπορεις να μιλησεις και λιγο σουηδικα εκτος απο αγγλικα...
Στο σχολειο SFI που θα πας για γλωσσα θα πρεπει να θυμασαι οτι χωρις πολυ προσωπικο διαβασμα δεν προχωρας γρηγορα....κοινως ειναι στο χερι του καθενος ποσο θα επενδυσει στην γλωσσα και ποσο γρηγορα θα ανεβει επιπεδα...
Στον ενα χρονο που ειμαι μονο εδω καταλαβα οτι μπορεις πραγματικα να καταφερεις να πραγματοποιησεις καποιο ονειρο σου, εαν το κυνηγησεις παρα πολυ!! Βεβαια οι ρυθμοι εδω ειναι πολυ πιο χαλαροι οποτε τα περισσσοτερα χρονοδιαγραμματα που θα βαλεις στο μυαλο σου δεν θα τα τηρησεις ευκολα, αλλα "φως στο τουνελ" θα δεις πολλες φορες σε αυτη την χωρα και θεωρω οτι ευκαιριες δινονται στον καθενα μας αρκει να κινηθει εγκαιρα και με προσεκτικα αργα βηματα και κυριως να στηριχθει σε σωστους ανθρωπους, οχι απαραιτητα συγγενεις....

3. ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ-ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ
Ανεβαινεις με ενα πλεονεκτημα : Εχεις συγγενεις που πιθανοτατα να σε βοηθησουν και μειωνεις με αυτο τον τροπο την ανασφαλεια ενος σπιτιου, το να πας ολομοναχος σε μια υπηρεσια, εχεις εναν ανθρωπο να σου κανει μια πρωτη μεταφραση στα χαρτια που θα σου στελνονται απο τις υπηρεσιες σπιτι και γενικα δεν πας στα "χαμενα"...
Δεν αρκουν ομως οι συγγενεις και να επαναπαυτεις σε αυτο γιατι απλα ζωντας εδω χρονια πιθανοτατα να μην γνωριζουν τι συμβαινει αυτη την δεδομενη στιγμη με τις διαδικασιες. Καλο θα ειναι να γνωρισεις ανθρωπους που ανεβηκαν σχετικα προσφατα γιατι σιγουρα εχεις περισσοτερες κοινες ανησυχιες με αυτους.
Εδω μεσα υπαρχουν παρα πολλες πληροφοριες, αρκετες διασκορπισμενες και πολλες συγκεντρωμενες σε καποια σημεια.
Αφιερωσε χρονο να τις συλλεξεις, να αξιολογησεις τι εχει γραφτει και στην συνεχεια να ανατρεχεις σε αυτες οποτε τις χρειαστεις... μαζεψε τις για παραδειγμα σε ενα αρχειο word...

Το να "κοιτας για το ονειρο σου" πιστευω οτι ειναι κατι που θα πρεπει να σε απασχολησει μετα τον πρωτο χρονο παραμονης σου στην Σουηδια και αυτο γιατι το να μαθεις την γλωσσα θα σου παρει χρονο. Βεβαια το οτι γνωριζεις αγγλικα θα σε βοηθησει πολυ αλλα σκεψου ποσα χρονια χρειαστηκες για να τα μαθεις...και ποσο ακομα θα χρειαστεις για να σπουδασεις σε μια ξενη γλωσσα...
Πληροφοριες πανω στον τομεα που σε ενδιαφερει δεν γνωριζω να σου δωσω, αλλα θεωρω οτι αυτες εχεις χρονο να τις ψαξεις και αργοτερα, σκοπος ειναι να ξεκινησεις απο τα βασικα.

Αρα το ονειρο σου μπορει να ειναι εφικτο αλλα το χρονικο διαστημα που θα χρειαστεις για να το πετυχεις εξαρταται αποκλειστικα απο εσενα και το πως θα κινηθεις, ποιους ανθρωπους θα συμβουλευτεις και ποση υπομονη και επιμονη, οπως ελεγε και καποιος εδω μεσα, θα δειξεις...

καλη σου τυχη
Ελενη

#REM#
03.05.2013, 22:20
*Happy Easter * ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ* - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=1K4K4jKNxrI) ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ,ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!!!!

dc3334
05.05.2013, 23:33
Ευχαριστω Ελενη για τις συμβουλες κ οντως θα το κυνηγησω. Ευχες σε ολουσ κ πανω απο ολα υγεια, σωματικη κ ψυχικη!

jimbhnio
06.05.2013, 19:08
Καλησπερα παιδια και ρονια πολλα!!!Χρηστως ανεστη και πανω απ'ολα υγεια!!!Να κανω και εγω μια ερωτηση με την σειρα μου!!!Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος απο ΤΕΙ και η αρραβωνιστικια μου φιλολογος απο ΑΕΙ!!!Πριν απο λιγο καιρο ξεκινησαμε εντατικα μαθηματα στα σουηδικα για να παρουμε το swedex B1+B2.Μολις το παρουμε αυτο το χαρτι εχουμε ελπιδα να βρουμε δουλεια εκει επανω?Συν το οτι εχουμε και πολυ καλη γλωσσα αγγλικων και λιγο γαλλικων η κοπελα μου!!!!Ευχαριστω πολυ!!!!

Νεομετανάστρια
07.05.2013, 08:56
Καλη σου μερα jimdhnio,

το χαρτι-πτυχιο απο μονο του δεν λεει τιποτα εαν δεν μπορειτε να μιλατε, να καταλαβαινετε και γενικα να συννενοειστε στα σουηδικα. Το διαβασμα που θα ριξετε εσεις προσωπικα ειναι αυτο που θα σας βοηθησει για να εχετε το απαραιτητο λεξιλογιο για να μιλησετε... ως φιλολογος, μαλλον ελληνικης φιλολογιας απο οτι καταλαβαινω, θα πρεπει να ψαξει σε ελληνικα σχολεια... δεν ξερω ποσο αυτο την περιοριζει ή ειναι ευκολο....
Τις προαλλες παντως γνωρισα μια φιλολογο που εκανε ιδιαιτερα σε σουηδοελληνοπουλα και για να τα βγαλει περα εργαζοταν και καθαριοτητα και ηταν ηδη 1,5 χρονο εδω... για να παρεις μια ιδεα για το τι εννοω...
Για το δικο σου επαγγελμα νομιζω οτι τα πραγματα ειναι λιγο πιο ευκολα αφου θα εχεις περισσοτερες επιλογες εταιρειων για να "χτυπησεις".
Για να παρεις βεβαια τα νουμερα με δουλεια πανω στα επαγγελματα σας, λυπαμαι που θα στο λεω αλλα μαλλον ειναι πολυ δυσκολο, οποτε πρεπει να βρεις μια προχειρη δουλεια και μαλιστα γρηγορα γιατι εχεις δικαιωμα παραμονης μονο 3 μηνες στην αρχη...

Αυτο που θα πρεπει να θυμαστε ειναι οτι τα πρωτα ενα-δυο χρονια θα ειναι αρκετα δυσκολα τα πραγματα για εσας μεχρι να προσαρμοστειτε και να σταθεροποιησετε το εισοδημα σας, να νοιωσετε οτι πατατε στα ποδια σας οσον αφορα την γλωσσα και οτι θα πρεπει να εχετε και "καβαντζα" καποια χρηματα στην ακρη για τις "δυσκολες ωρες".

Θα πρεπει να προετοιμαστειτε παααρα πολυ γιατι η μεταναστευση σε μια προηγμενη χωρα δεν ειναι μεταναστευση απο Ναουσα π.χ. Θεσσαλονικη (και το λεω αυτο γιατι εζησα λιγο Ναουσα και καταλαβαινω την λογικη της...)
Και προετοιμασια οχι μονο σε επιπεδο γλωσσας... να βαλετε απο την αρχη στοχους για το τι θελετε να κανετε εδω που θα ερθετε και να αγωνιζεστε και να τον κυνηγησετε τον στοχο σας.
Οσο πιο σοβαρα την δειτε εσεις οι 2 αυτη σας την προσπαθεια, τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχετε να σας βοηθησουν καποιοι και να σας αντιμετωπισουν το ιδιο σοβαρα....και οχι μονο ελληνες...

Υ.Γ. Εαν το παρετε σοβαρα αποφαση να φυγετε, καθιστε και οι 2 να διαβασετε τις πληροφοριες που θα βρειτε εδω μεσα!! Ο ενας θα πρεπει να βοηθα τον αλλο σε αυτη την προσπαθεια, κανενας δεν μπορει να τα θυμαται ολα μονος του!! Οι πληροφοριες δεν ειναι λιγες αλλα ειναι σε πολλες περιπτωσεις διασκορπισμενες! Διαβαστε προσεκτικα και κρατειστε σημειωσεις! Προσωπικα βοηθηθηκα πολυ απο εδω μεσα, καντε και εσεις το ιδιο...

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας

Ελενη

Georgia9
24.05.2013, 10:06
Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!!:yes: Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ..:smile_: Καλή αντάμωση πατριώτες!!! _friends:

katia123
31.05.2013, 11:39
Χαιρετω ολη την παρεα του Πατριωτακι!!!! Εχω μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! Χρειαζομαι επειγοντως δωματιο για 2 μηνες μονο καθως μασ διωχνουν απο το σπιτι που μενω με τον ανδρα μου. Αν μπορει καποιος να βοηθησει ας μου στειλει μηνυμα! Σας ευχαριστω ολους!!!

ευανθια
31.05.2013, 12:07
Καλώς να έρθεις Γεωργία !! Välkommen :smile_::bravo_:

ευανθια
31.05.2013, 12:09
Κάτια ψυχραιμία , κάτι θα βρεθεί !!!

afrodite
31.05.2013, 12:18
Καλημέρα!! Είμαι λοιπόν σχεδόν έτοιμη, κλείστηκαν εισητήριο κ' σπίτι και απομένουν κάποιες διαδικασίες με χαρτιά κλπ.. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, πετάω 2 Ιουλίου!!!:yes: Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να ευοδωθούν οι στόχοι όλων μας που προσπαθούμε για κάτι καλύτερο.. Και επίσης θα ήθελα πολύ να συναντήσω όποιον επίσης θέλει, για ένα καφέ στη Στοκχόλμη... Ανεβαίνω και μόνη μου και νιώθω κάπως βρε αδελφέ, αλλά εντάξει όλα οκ..:smile_: Καλή αντάμωση πατριώτες!!! _friends:

Καλο σου ταξιδι λοιπον, και καλη αρχή!!!

antogeor
31.05.2013, 12:38

Καλως να ερθεις, με δυναμη, και πολυ κουραγιο!

patrioten
31.05.2013, 12:55
Κάτια ρίξε μιά ματιά εδώ Hyr lägenhet och bostadsrätt i Stockholm - Blocket Bostad (http://www.blocket.se/bostad/uthyres/lagenheter/stockholm?l=0&sr=26-35&as=131_5&as=131_10&m=132&m=130&m=129&m=128) σου έχω ρυθμίσει την σελίδα για δωμάτιο η γκαρσονιέρα,έχω αποκλείσει τις ακριβές περιοχές,θέλει συνέχεια ψάξιμο να παίρνεις πρώτα τηλέφωνο και αν δεν το σηκώνει να στέλνεις μειλ,αν δεν μιλάς σουηδικά,μίλα αγγλικά και πολύ ευγενικά.Προσοχή στην ερώτηση τι κάνεις εδώ? η απάντηση είναι σπουδές και δουλειά,δεν μιλάς παρακαλώντας,μιλάς σοβαρά με σιγουριά και αυτοπεποίθηση.Μην ξεχνάς να ανανεώνεις την σελίδα κάθε 5 λεπτά γιατί μπαίνουν συνέχεια αγγελίες. Καλή τύχη !
Χαιρετω ολη την παρεα του Πατριωτακι!!!! Εχω μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοηθεια σας!!! Χρειαζομαι επειγοντως δωματιο για 2 μηνες μονο καθως μασ διωχνουν απο το σπιτι που μενω με τον ανδρα μου. Αν μπορει καποιος να βοηθησει ας μου στειλει μηνυμα! Σας ευχαριστω ολους!!!

patrioten
31.05.2013, 13:29
Georgia 9. Καλως να ερθεις στην Στοκχολμη.Καλη τυχη !

katia123
31.05.2013, 13:34
Σε ευχαριστω πολυ το ξερω το σαιτ εχω βρει τα προηγουμενα σπιτια που εμενα απο εκει. Το προβλημα μου ειναι πως τα δωματια που νοικιαζονται δεν δεχονται να μενουν δυο ατομα και τα διαμερισματα προς το παρον ειναι απλησιαστα για μενα σε δυο μηνες ομως θα ειμαι ανετη να νοικιασω κανονικο σπιτι μιας και δεν θα υπαρχει οικονομικο προβλημα. Σε ευχαριστω και παλι!!!

Georgia9
31.05.2013, 14:52
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας και εύχομαι να τα πούμε και από κοντα! Επίσης για την Κάτια θα ήθελα να πω οτι ρίξε μια ματιά και γίνε μέλος της ομάδας Greek Students in Stockholm, νοικιάζονται σπίτια από φοιτητές και ειδικά για 2μηνο που θες είναι οτι πρεπει! Και εγώ από κει βρήκα, για αρχή.. Τώρα ειδικά είναι η περίοδος που βγαίνουν πολλές αγγελίες απ'τους φοιτητές. Καλή συνέχεια!!!!

akis131984
08.08.2013, 03:12
Επειδή το σύστημα δε με άφησε να απαντήσω στην πρώτη σελίδα ''μετανάστευση στη Σουηδία 1'' κι επειδή ίσως κάποιοι έχουν διαβάσει όλες τις σελίδες, φτάνοντας εδώ, θέλω να αποκαταστήσω την αλήθεια, βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους-απαντώντας στον αναρχοκομμουνιστή Odysseas από τη Στοκχόλμη:

Ο συγκεκριμένος ''κύριος'' είναι ''Έλληνας'' της Σουηδίας-κλασσικό παράδειγμα ''Έλληνα'' που δε βοηθά, παρά μόνο δίνει αρνητικές εντυπώσεις κι αποθαρρύνει όσους θέλουν να κάνουν το ''μεγάλο'' βήμα, αλλά και κλασσικό δείγμα αναρχοαριστερού με δεξιά τσεπούλα. Αυτός ο τυπάκος, λοιπόν, αφιέρωσε αρκετές αράδες, για να μας πει ότι οι μουσουλμάνοι είναι σαν εμάς, ότι είναι καλοί άνθρωποι και φιλήσυχοι και τόσες άλλες μπαρούφες. Όταν τα έλεγε αυτά, όμως, δεν είχαν συμβεί τα πρόσφατα γεγονότα στη Σουηδία, όπου πόλεις επί ημέρες παραδίδονταν στην ανομία, τη βία και τον όλεθρο αυτών των ''ήσυχων'' ανθρώπων. Δεν πάει πολλή καιρός από τότε...

Από την άλλη, μας μίλησε για τους κακούς ''ναζί'', για το ''φασισμό'', λέγοντας, μάλιστα, ότι κινδυνεύουν οι Έλληνες από αυτούς. Εδώ γελάμε. Πραγματικά γελάμε. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποιους από αυτούς, πρέπει να ενημερώσω ότι δεν έχουν κανένα, μα κανένα πρόβλημα, με τους Έλληνες. Όσο πρόβλημα έχουν οι Γάλλοι της generation identity, που έχουν ως έμβλημα τους το αρχαιοελληνικό ''λάμδα'' από τους Σπαρτιάτες...

Στη Σουηδία -κι αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι όσοι είναι εκεί τώρα- υπάρχει αρνητικό κλίμα για τους μουσουλμάνους. Και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι σε μια χώρα προηγμένη σε όλα τα επίπεδα υπάρχει κάτι τέτοιο. Οι μουσουλμάνοι παρασιτούν εις βάρος της Σουηδίας και των Σουηδών. Ο μετανάστης από την Ευρώπη δεν έχει τίποτα, μα τίποτα, κοινό με τον αφρικανό, τον άραβα ή τον ασιάτη μετανάστη. Γιατί, πολύ απλά, έχουν διαφορετικές κουλτούρες. Αντίθετα, η ευρωπαική κουλτούρα μοιάζει πάρα πολύ, παρά τις διαφορές από χώρα σε χώρα.

Επειδή, λοιπόν, το ψέμα έχει μακριά πόδια ορισμένες φορές και πρέπει να του τα κόβουμε, για αυτό και θεώρησα πρέπον να απαντήσω σε μια αναφορά 900 μηνύματα πριν.

Προσοχή, λοιπόν, στη μπαρουφολογία που σας αραδιάζουν ορισμένοι θολοκουλτουριάρηδες, προκειμένου να επιτύχουν τον σκοπό τους. Είναι δε τόσο ''ανθρωπιστές'' (όσο και στην Ελλάδα που δεν έχουν κανέναν λαθρομετανάστη σπίτι τους), που είναι πρόθυμοι να αποτρέψουν τον καθένα από το ''μεγάλο'' βήμα. Η λύση? Να τους τα χώνετε γερά όπου τους βρείτε. Γιατί η επιχειρηματολογία τους, όπως κι η πρακτική τους, είναι σαθρή και γεμάτη αντιφάσεις. Δε θα μακρηγορήσω άλλο, αν και θα μπορούσα να πω πολλά, για να μην κουράσω.

Όταν με το καλό θα είμαι εκεί, σίγουρα θα επισκεφτώ τους ''κακούς'' Σουηδός και θα νιώθω απόλυτη ασφάλεια μαζί τους. Το ακριβώς αντίθετο από τις συνοικίες των μουσουλμάνων. Οι Σουηδοί, ακόμα κι οι ''κακοί'', αγαπάνε την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν είναι ισλαμοφασίστες...

ariadni
08.08.2013, 06:15
Επειδή το σύστημα δε με άφησε να απαντήσω στην πρώτη σελίδα ''μετανάστευση στη Σουηδία 1'' κι επειδή ίσως κάποιοι έχουν διαβάσει όλες τις σελίδες, φτάνοντας εδώ, θέλω να αποκαταστήσω την αλήθεια, βάζοντας τα πράγματα στη θέση τους-απαντώντας στον αναρχοκομμουνιστή Odysseas από τη Στοκχόλμη:

Ο συγκεκριμένος ''κύριος'' είναι ''Έλληνας'' της Σουηδίας-κλασσικό παράδειγμα ''Έλληνα'' που δε βοηθά, παρά μόνο δίνει αρνητικές εντυπώσεις κι αποθαρρύνει όσους θέλουν να κάνουν το ''μεγάλο'' βήμα, αλλά και κλασσικό δείγμα αναρχοαριστερού με δεξιά τσεπούλα. Αυτός ο τυπάκος, λοιπόν, αφιέρωσε αρκετές αράδες, για να μας πει ότι οι μουσουλμάνοι είναι σαν εμάς, ότι είναι καλοί άνθρωποι και φιλήσυχοι και τόσες άλλες μπαρούφες. Όταν τα έλεγε αυτά, όμως, δεν είχαν συμβεί τα πρόσφατα γεγονότα στη Σουηδία, όπου πόλεις επί ημέρες παραδίδονταν στην ανομία, τη βία και τον όλεθρο αυτών των ''ήσυχων'' ανθρώπων. Δεν πάει πολλή καιρός από τότε...

Από την άλλη, μας μίλησε για τους κακούς ''ναζί'', για το ''φασισμό'', λέγοντας, μάλιστα, ότι κινδυνεύουν οι Έλληνες από αυτούς. Εδώ γελάμε. Πραγματικά γελάμε. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κάποιους από αυτούς, πρέπει να ενημερώσω ότι δεν έχουν κανένα, μα κανένα πρόβλημα, με τους Έλληνες. Όσο πρόβλημα έχουν οι Γάλλοι της generation identity, που έχουν ως έμβλημα τους το αρχαιοελληνικό ''λάμδα'' από τους Σπαρτιάτες...

Στη Σουηδία -κι αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν κι όσοι είναι εκεί τώρα- υπάρχει αρνητικό κλίμα για τους μουσουλμάνους. Και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Δεν είναι τυχαίο ότι σε μια χώρα προηγμένη σε όλα τα επίπεδα υπάρχει κάτι τέτοιο. Οι μουσουλμάνοι παρασιτούν εις βάρος της Σουηδίας και των Σουηδών. Ο μετανάστης από την Ευρώπη δεν έχει τίποτα, μα τίποτα, κοινό με τον αφρικανό, τον άραβα ή τον ασιάτη μετανάστη. Γιατί, πολύ απλά, έχουν διαφορετικές κουλτούρες. Αντίθετα, η ευρωπαική κουλτούρα μοιάζει πάρα πολύ, παρά τις διαφορές από χώρα σε χώρα.

Επειδή, λοιπόν, το ψέμα έχει μακριά πόδια ορισμένες φορές και πρέπει να του τα κόβουμε, για αυτό και θεώρησα πρέπον να απαντήσω σε μια αναφορά 900 μηνύματα πριν.

Προσοχή, λοιπόν, στη μπαρουφολογία που σας αραδιάζουν ορισμένοι θολοκουλτουριάρηδες, προκειμένου να επιτύχουν τον σκοπό τους. Είναι δε τόσο ''ανθρωπιστές'' (όσο και στην Ελλάδα που δεν έχουν κανέναν λαθρομετανάστη σπίτι τους), που είναι πρόθυμοι να αποτρέψουν τον καθένα από το ''μεγάλο'' βήμα. Η λύση? Να τους τα χώνετε γερά όπου τους βρείτε. Γιατί η επιχειρηματολογία τους, όπως κι η πρακτική τους, είναι σαθρή και γεμάτη αντιφάσεις. Δε θα μακρηγορήσω άλλο, αν και θα μπορούσα να πω πολλά, για να μην κουράσω.

Όταν με το καλό θα είμαι εκεί, σίγουρα θα επισκεφτώ τους ''κακούς'' Σουηδός και θα νιώθω απόλυτη ασφάλεια μαζί τους. Το ακριβώς αντίθετο από τις συνοικίες των μουσουλμάνων. Οι Σουηδοί, ακόμα κι οι ''κακοί'', αγαπάνε την Ελλάδα και τους Έλληνες. Δεν είναι ισλαμοφασίστες...

Σε απέτρεψε κάποιος απο το να κάνεις το μεγάλο βήμα? Αφού λοιπόν είσαι τόσο σίγουρος και ξέρεις τα πάντα για την Σουηδία τι κάνεις εδώ μέσα, πάρε το βαλιτσάκι σου και ΄φυγε.Δεν ξέρω τι έγραψε ο συγκεκριμένος χρήστης, πάντως το λεξιλόγιο σου είναι τραγικό

Κλασσική περίπτωση "Ελληνα" είσαι εσύ, που ενώ ψάχνεσαι για να μεταναστεύσεις χρησιμοποιείς λεξιλόγιο Κασσιδιάρη για να μας πείς ότι εσύ δεν είσαι σαν τους άλλους είσαι ανώτερο είδος.

vstrommer71
08.08.2013, 17:37
Ειναι παντως πραγματικα εκπληκτικο πως υπαρχουν κατι κλειδωμενα μυαλα τα οποια,χωρις ουτε λεπτο να εχουν βγει εξω,εχουνε αποψη για τα τεκταινομενα ακομα και στην Σουηδια.
Καλο βεβαια το τρολαρισμα,αλλα εχω πλεον αποκτησει ανοσια στην βλακεια τους!:smile_:

G.Ren
27.08.2013, 12:52
Γενικές θεωρίες / αξιώματα βγαλμένες απο προσωπικές εμπειρίες (γνωριζω κάποιους, μου είπανε, άκουσα)...Επιεικώς βαρετό.
Ο σκοπός της σελίδας είναι να βοηθήσει με εμπεριστατωμένες πληροφορίες. Η προσωπική ιστορία, Προσωπική ΑΠΟΨΗ, όπως και θεωρίες μίσους / επιπέδου καφενείου δεν μπορώ να βρώ τι θέση έχουν εδωμέσα απο τη στιγμή που δεν ενδιαφέρουν κανέναν απολύτως.
Θεωρώ οτι το καλό κλίμα του φόρουμ δεν πρέπει να επηρεάζεται απο αδύναμες τσιρίδες. Μην μπερδεύουμε την Πληροφορία με την Αποψη. Οσο χρήσιμο είναι το ένα, τοσο αχρηστο και φλύαρο το αλλο. Ας αφήσουμε τις πολιτισμένες χώρες που θα μας φιλοξενησουν ή που ηδη μας φιλοξενουν να μας επηρεάσουν θετικά και ας φροντίσουμε να είμαστε δημιουργικοί, θετικοί και ''επαγγελματίες'' σε αυτό το σημαντικό βήμα. Καλή τύχη σε όλους._bye:

Mirto Droubali
28.08.2013, 17:08
Γεια σας παιδια!Έχω βρει καποιο προγραμμα για εκμαθηση της σουηδικης γλωσσας στο Πανεπιστημιο του Linkoping και θα ηθελα οποιος ξερει να μου πει μερικα πραγματα για το πανεπιστημιο και την Πολη ιδιαιτερα.Απο δουλειες τι γινεται εκει,υπαρχουν αρκετες όπως στην Στοκχολμη και απο σπιτια ισχύει η ιδια δυσκολη και περιπλοκη κατασταση?
-Γενικα για αυτη την πολη δυσκολευτικα να συλλεξω υλικο...δεν ξερω γιατι αλλα δεν υπαρχουν πολλα πραγματα σχετικα με το Linkoping στο Internet.Οποτε οποιαδηποτε πληροφορια θα μου φανει σιγουρα πολυ χρησιμη!

KONSTA19860
10.09.2013, 13:32
Καλημέρα σε όλους. Αν και βλέπω ότι έχει πέσει η κίνηση τώρα τελευταία θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις-απόψεις για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειάς μου στη Σουηδία. Ονομάζομαι Κώστας είμαι 30 ετών, παντρεμένος και έχω 2 παιδιά. Μένω στην Αθήνα εδώ και 12 χρόνια και το επάγγελμά μου και της συζύγου μου είναι στρατιωτικός. Σκεφτόμαστε εδώ και καιρό τη μετανάστευση σε σκανδιναβική χώρα και καταλήξαμε στη Σουηδία λόγω ενός γείτονα Σουηδού ο οποίος διατίθεται να μας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί. Δεν είμαστε άνεργοι αλλά ούτε και πλούσιοι και αναζητούμε ένα καλύτερο και πιο βέβαιο μέλλον για εμάς και τα παιδιά μας σε όλα τα επίπεδα. Οι δουλειές που έχουμε τώρα μας επιτρέπουν να ζήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί κάτι το οποίο σαν άνθρωπος δεν δέχομαι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ. Θέσαμε ως στόχο τη μετανάστευση σε μια χώρα με καλό βιωτικό επίπεδο και κοινωνική μέριμνα όπως η Σουηδία μέσα στα επόμενα 2 -3 χρόνια και αφού πρώτα μάθουμε τη γλώσσα σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το πως θα σταθούμε σε μια αγορά εργασίας με μόνα εφόδια τα πτυχία μας από τις στρατιωτικές σχολές, τα αγγλικά και τα σουηδικά. Το ρίσκο που καλούμαστε να πάρουμε είναι τεράστιο γιατί στην Ελλάδα έχουμε μεν 2 δουλειές με μέτριο εισόδημα αλλά με πολύ κακή ποιότητα ζωής και με ένα σκοτεινό μέλλον για τα παιδιά μας γιατί ακόμη και να έρθει η ανάπτυξη και οικονομική ευμάρεια (όπως λένε) σε 10-20 χρόνια, δεν πρόκειται να έρθει ποτέ η διαφάνεια, η αξιοκρατία και η διαβίωση με τους υπόλοιπους Έλληνες σε πολιτισμένα επίπεδα κάτι το οποίο καταστρέφει την όποια προοπτική μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο να θέσει στόχους για ένα καλύτερο αύριο. Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει κάποια σοβαρή άποψη ή γνώμη για τα παραπάνω ας απαντήσει.

patrioten
10.09.2013, 16:52
Καλημέρα σε όλους. Αν και βλέπω ότι έχει πέσει η κίνηση τώρα τελευταία θα ήθελα να παραθέσω κάποιες σκέψεις-απόψεις για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειάς μου στη Σουηδία. Ονομάζομαι Κώστας είμαι 30 ετών, παντρεμένος και έχω 2 παιδιά. Μένω στην Αθήνα εδώ και 12 χρόνια και το επάγγελμά μου και της συζύγου μου είναι στρατιωτικός. Σκεφτόμαστε εδώ και καιρό τη μετανάστευση σε σκανδιναβική χώρα και καταλήξαμε στη Σουηδία λόγω ενός γείτονα Σουηδού ο οποίος διατίθεται να μας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί. Δεν είμαστε άνεργοι αλλά ούτε και πλούσιοι και αναζητούμε ένα καλύτερο και πιο βέβαιο μέλλον για εμάς και τα παιδιά μας σε όλα τα επίπεδα. Οι δουλειές που έχουμε τώρα μας επιτρέπουν να ζήσουμε σε αξιοπρεπή επίπεδα αλλά μέχρι εκεί κάτι το οποίο σαν άνθρωπος δεν δέχομαι. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΩ. Θέσαμε ως στόχο τη μετανάστευση σε μια χώρα με καλό βιωτικό επίπεδο και κοινωνική μέριμνα όπως η Σουηδία μέσα στα επόμενα 2 -3 χρόνια και αφού πρώτα μάθουμε τη γλώσσα σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το πως θα σταθούμε σε μια αγορά εργασίας με μόνα εφόδια τα πτυχία μας από τις στρατιωτικές σχολές, τα αγγλικά και τα σουηδικά. Το ρίσκο που καλούμαστε να πάρουμε είναι τεράστιο γιατί στην Ελλάδα έχουμε μεν 2 δουλειές με μέτριο εισόδημα αλλά με πολύ κακή ποιότητα ζωής και με ένα σκοτεινό μέλλον για τα παιδιά μας γιατί ακόμη και να έρθει η ανάπτυξη και οικονομική ευμάρεια (όπως λένε) σε 10-20 χρόνια, δεν πρόκειται να έρθει ποτέ η διαφάνεια, η αξιοκρατία και η διαβίωση με τους υπόλοιπους Έλληνες σε πολιτισμένα επίπεδα κάτι το οποίο καταστρέφει την όποια προοπτική μπορεί να έχει ένας άνθρωπος στο να θέσει στόχους για ένα καλύτερο αύριο. Θα παρακαλούσα πολύ όποιον έχει κάποια σοβαρή άποψη ή γνώμη για τα παραπάνω ας απαντήσει.

Γειά σου KONSTA19860 !

Πολύ καλή σκέψη για μια πιθανή μετανάστευση της οικογένειας σου εδώ στη Σουηδία.Μα πάνω από όλα, το μεγαλύτερο καλό θα είναι για τα παιδιά σου.Το βιοτικό επίπεδο η κοινωνική μέριμνα και η αξιοκρατία στην Σουηδία είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα.
Δυστυχώς σαν στρατιωτικός εδώ στην Σουηδία δεν μπορείς να δουλέψεις.
Για να δουλέψεις σαν στρατιωτικός πρέπει να έχεις Σουηδική υπηκοότητα και φυσικά Σουηδική εκπαίδευση.
Φυσικά μπορείς να πάρεις την υπηκοότητα ,σε πέντε χρόνια ,και να μπορείς να δουλέψεις στον Σουηδικό στρατό !
Μπορείς όμως να αρχίσεις με μια απλή δουλειά και παράλληλα να εκπαιδευτείς σε κάποιο άλλο επάγγελμα που να σου ταιριάζει το ίδιο ισχύει και για την γυναίκα σου.Για τα παιδιά δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα ,γιατί η Σουηδία είναι η χώρα των παιδιών!
Τώρα αυτό λες για τον Σουηδό γείτονα ο οποίος διατίθεται να σας μάθει τη γλώσσα όσο πιο καλά μπορεί, καλό ακούγεται,ότι μπορείς να μάθεις καλό είναι, μα αν δεν είναι Σουηδός δάσκαλος δεν νομίζω να μάθεις και πολλά πράγματα !Την γλώσσα μπορείς να την μάθεις στην Σουηδία, είναι δωρεάν, παράλληλα με την δουλειά !
Εκείνο που με προβληματίζει είναι ότι δίνεις ορίζοντα 2με 3χρόνια !!!
Στην Ελλάδα θα γίνουν ακόμα πιο άσχημα τα πράγματα στο άμεσο κοντινό μέλλον!!!
Χωρίς να θέλω να σε πανικοβάλλω ,η Ελλάδα είναι σε τραγικά άσχημη κατάσταση και δεν πρόκειται να έρθει η ανάπτυξη, ούτε και η οικονομική ευμάρεια για πάρα, πάρα, πολλά χρόνια.
Συμβουλή μου είναι να μαζεύετε οικονομίες, γιατί για τους πρώτους μήνες είναι απαραίτητο , και αν μπορείς κάνε και ένα ταξιδάκι αναγνωριστικό για να δεις αν σας αρέσει σαν μέρος σαν κουλτούρα η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο είναι στα κριτήρια σας. Εγώ για το μόνο που σε διαβεβαιώ είναι ότι για τα παιδιά είναι ότι το καλύτερο ! Και ο νοών νοείτω !
Καλό διάβασμα !

Υ.Γ.KONSTA19860 ότι άλλο θέλεις ρώτα !
Πάτα εδώ !Διαδικασίες μετανάστευσης στην Σουηδία ! (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%AF%CE%B1-77/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%83-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B7%CE%B4%CE%B9%CE%B1-2634/)

Πάτα εδώ !Υπηκοότητα ! (http://www.migrationsverket.se/info/499.html)
Πάτα εδώ !Σουηδικός στρατός ! (http://www.forsvarsmakten.se/sv/)

KONSTA19860
11.09.2013, 16:26
Patrioten γνωριζω οτι δεν μπορω να εργαστω στον Σουηδικο στρατο αλλα ουτως η αλλως δεν ειναι αυτη η επιδιωξη μου. Κι εγω ειμαι σιγουρος οτι α πραγματα στην Ελλαδα θα χειροτερεψουν αλλα μεσα σε αυτα 2-3 χρονια που εθεσα ως στοχο σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι που λες κι εσυ για βολιδοσκοπηση. Θα ηθελα να σε ρωτησω μερικα πραγματα πανω σε αυτα που ανεφερες αλλα και καποιες ξεχωριστες δικες μου ερωτησεις και αν βρεις χρονο και θεληση μου απαντας :

1) Τι εννοεις λεγωντας να κανω καποια απλη δουλεια (π.χ.) ?
2) Τι εννοεις επισης να εκπαιδευτω σε κατι αλλο που μου αρεσει παραλληλα?

3)Στη Σουηδια μετρανε σε προυπηρεσια καθηκοντα που εχω εκτελεσει μεσα στις ΕΔ και αποδεικνυονται εγγραφως και επισημως οπως για παραδειγμα διαχειρηση προσωπικου και πολλα αλλα αντιστοιχα?
4)Ειναι αδυνατον (απο οικονομικης παντα αποψης) να δουλευω καπου και ταυτοχρονα να ετοιμαζω καποια δικη μου μικροεπιχειρηση?
5)Ποια πολη θεωρεις εσυ (οσο μπορεις να ξερεις) ποιο καταλληλη για γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση?

Αυτα θα ηθελα να ρωτησω για αρχη για να μπορω να βασισω καπου το πλανο μου αλλα εαν το επιθυμεις στειλε μου το mail σου γιατι θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πιο συγκεκριμενα πραγματα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και θα χαρω να τα ξανα πουμε.

freeaway
17.09.2013, 11:45
Καλυσπέρα σε ενα άλλο τόπικ της "Σουηδίας 2" είχε γράψει η ευανθία αυτό -> [Αν καποιος καταφερει να μεινει στην σουηδια δηλαδη να παρεις τον προσωπικο αριθμο και να βρεις μια δουλεια ολα μετα θα παρουν τοιν δρομο τους. Η αρχη ειναι δυσκολη και θελει πολυ δυναμη και υπομονη και επιμονη . Και επισης να σου επισημανω οτι οτι δουλεια και να κανεις οτι προσοντα η μορφωση και να εχεις μπορεις παντα να κανεις εκπαιδευση στην σουηδια σε οποια ηλικια και αν εισαι και σε οποιο επαγγελμα σου αρεσει. Ολα τα επαγγελματα πανω κατω εχουν τους ιδους μισθους εκτος φυσικα απο ειδικα επιστημονικα επαγγελματα.]

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο? Αν δλδ κάποιος που έχει απλά το απολυτήριο λυκείο του μπορεί να κάνει εκπαίδευση πάνω σε ποιούς τομείς? Υπάρχει κάποιο link για αυτό?
Έχω διαβάσει μέχρι και το θέμα "Μεταναστευση στη Σουηδία 2" και δε βρήκα κάτι άλλο πάνω σε αυτό, θα συνεχίσω και στα υπόλοιπα θέματα.

ευανθια
17.09.2013, 12:11
Komvuxutbildningar .se - Vuxenutbildning p (http://www.komvuxutbildningar.se/) Εκπαίδευση για ενήλικες
Μπορείς να σπουδάσεις όποιο επάγγελμα σου αρέσει σε όποια ηλικία και να είσαι ! Το τι θα σπουδάσεις εσύ θα το βρείς !
Καλυσπέρα σε ενα άλλο τόπικ της "Σουηδίας 2" είχε γράψει η ευανθία αυτό -> [Αν καποιος καταφερει να μεινει στην σουηδια δηλαδη να παρεις τον προσωπικο αριθμο και να βρεις μια δουλεια ολα μετα θα παρουν τοιν δρομο τους. Η αρχη ειναι δυσκολη και θελει πολυ δυναμη και υπομονη και επιμονη . Και επισης να σου επισημανω οτι οτι δουλεια και να κανεις οτι προσοντα η μορφωση και να εχεις μπορεις παντα να κανεις εκπαιδευση στην σουηδια σε οποια ηλικια και αν εισαι και σε οποιο επαγγελμα σου αρεσει. Ολα τα επαγγελματα πανω κατω εχουν τους ιδους μισθους εκτος φυσικα απο ειδικα επιστημονικα επαγγελματα.]

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο? Αν δλδ κάποιος που έχει απλά το απολυτήριο λυκείο του μπορεί να κάνει εκπαίδευση πάνω σε ποιούς τομείς? Υπάρχει κάποιο link για αυτό?
Έχω διαβάσει μέχρι και το θέμα "Μεταναστευση στη Σουηδία 2" και δε βρήκα κάτι άλλο πάνω σε αυτό, θα συνεχίσω και στα υπόλοιπα θέματα.

ευανθια
17.09.2013, 12:47
freeaway Να συμπληρώσω επίσης ,ότι είναι πολύ σημαντικό όταν βλέπετε εδώ στο φόρουμ κάποια πληροφορία γραμμένη απο εμένα ή απο τα άλλα μέλη , καλύτερο απο όλα είναι να το ψάχνετε σε βάθος και λίγο μόνοι σας μέσα απο το ιντερνετ για περισσότερες λεπτομέρειες ! Δεν είναι δυνατόν να γραφτεί αναλυτικά όλο το σύστημα της Σουηδίας.

patrioten
17.09.2013, 13:30
Patrioten γνωριζω οτι δεν μπορω να εργαστω στον Σουηδικο στρατο αλλα ουτως η αλλως δεν ειναι αυτη η επιδιωξη μου. Κι εγω ειμαι σιγουρος οτι α πραγματα στην Ελλαδα θα χειροτερεψουν αλλα μεσα σε αυτα 2-3 χρονια που εθεσα ως στοχο σκεφτομαστε να κανουμε το ταξιδι που λες κι εσυ για βολιδοσκοπηση. Θα ηθελα να σε ρωτησω μερικα πραγματα πανω σε αυτα που ανεφερες αλλα και καποιες ξεχωριστες δικες μου ερωτησεις και αν βρεις χρονο και θεληση μου απαντας
1) Τι εννοεις λεγωντας να κανω καποια απλη δουλεια (π.χ.) ?
2) Τι εννοεις επισης να εκπαιδευτω σε κατι αλλο που μου αρεσει παραλληλα?

3)Στη Σουηδια μετρανε σε προυπηρεσια καθηκοντα που εχω εκτελεσει μεσα στις ΕΔ και αποδεικνυονται εγγραφως και επισημως οπως για παραδειγμα διαχειρηση προσωπικου και πολλα αλλα αντιστοιχα?
4)Ειναι αδυνατον (απο οικονομικης παντα αποψης) να δουλευω καπου και ταυτοχρονα να ετοιμαζω καποια δικη μου μικροεπιχειρηση?
5)Ποια πολη θεωρεις εσυ (οσο μπορεις να ξερεις) ποιο καταλληλη για γρηγορη επαγγελματικη αποκατασταση?

Αυτα θα ηθελα να ρωτησω για αρχη για να μπορω να βασισω καπου το πλανο μου αλλα εαν το επιθυμεις στειλε μου το mail σου γιατι θα ηθελα να σε ρωτησω καποια πιο συγκεκριμενα πραγματα.Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον και θα χαρω να τα ξανα πουμε.

Φυσικά μπορείς να δουλέψεις, αφού πάρεις την υπηκοότητα, στον Σουηδικό στρατό !
Μετά από πέντε χρόνια περίπου παίρνεις την υπηκοότητα !
(διάβασε το λίνκ του στρατού που σου έβαλα)!

1) π.χ. Εταιρείες καθαρισμού, εστιατόρια στην κουζίνα, κ.λ.π.

2)π.χ. Να κάνεις εκπαίδευση για μάγειρας ,πωλητής,φούρναρης, οδηγός κ.λ.π.

3) Όχι δεν μετράνε σε προϋπηρεσία τα καθήκοντα που είχες εκτελέσει μέσα στις Ε.Δ.,παρά μόνο σε κάτι ανάλογο όπως είναι ο Σουηδικός στρατός,(διάβασε το λίνκ του στρατού που σου έβαλα)!

4) Όταν θα δουλεύεις το πρωί και το απόγευμα θα μαθαίνεις τη γλώσσα δεν νομίζω να σου μένει χρόνος για κάτι άλλο.

5) Δεν μπορείς να κάνεις κάποια δική σου μικροεπιχείρηση, πρέπει να ξέρεις την γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο και να έχεις κάνει και την ανάλογη εκπαίδευση ,να έχεις το ανάλογο κεφάλαιο και αν το έχεις ,από που προέρχεται ?
Στην Σουηδία δεν είναι, ότι δηλώσεις είσαι !

6) Ο κανόνας λέει ότι, στην πρωτεύουσα της κάθε χώρας είναι περισσότερες οι ευκαιρίες για δουλειά.
Δυστυχώς στην Στοκχόλμη υπάρχει πρόβλημα στέγασης, γιατί είναι περισσότερη η ζήτηση από την προσφορά !

7) Για ότι άλλο θέλεις να μάθεις (όχι δημόσια) μπορείς να μου στείλεις προσωπικό μήνυμα !

Διάβασε πάρα πολύ καλά το φόρουμ της Σουηδίας υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες από όλα τα παιδιά που είχαν και έχουν την καλοσύνη να γράφουν ανταποκρίσεις.
Τα περισσότερα άτομα που έχουν κάνει και κάνουν κατάθεση ψυχής στο φόρουμ, είναι άτομα σοβαρά, ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης και οι πληροφορίες που έχουν δώσει και δίνουν είναι πραγματικά θησαυρός για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει.
Μακάρι όταν εγώ μετανάστευα, να ήξερα το πατριωτάκι, και την μεγάλη βοήθεια που προσφέρει !

patrioten
17.09.2013, 14:10
freeaway Να συμπληρώσω επίσης ,ότι είναι πολύ σημαντικό όταν βλέπετε εδώ στο φόρουμ κάποια πληροφορία γραμμένη απο εμένα ή απο τα άλλα μέλη , καλύτερο απο όλα είναι να το ψάχνετε σε βάθος και λίγο μόνοι σας μέσα απο το ιντερνετ για περισσότερες λεπτομέρειες ! Δεν είναι δυνατόν να γραφτεί αναλυτικά όλο το σύστημα της Σουηδίας.

:bravo_::bravo_::bravo_:

freeaway
17.09.2013, 17:56
Komvuxutbildningar .se - Vuxenutbildning p (http://www.komvuxutbildningar.se/) Εκπαίδευση για ενήλικες
Μπορείς να σπουδάσεις όποιο επάγγελμα σου αρέσει σε όποια ηλικία και να είσαι ! Το τι θα σπουδάσεις εσύ θα το βρείς !
Σ'ευχαριστώ Ευανθία :)
Πολύ ενδιαφέρον!

Georgia9
21.09.2013, 18:39
Καλησπέρα! Πριν κάποιο διάστημα ήρθα και εγώ να αναζητήσω τη τύχη μου στη Σουηδία, συγκεκριμένα πριν σχεδόν 3 μήνες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν (και) εγώ, είναι οτι για να βρει κάποιος δουλειά αρχικά και όλα τα υπόλοιπα στη συνέχεια, χρειάζεται να μιλά τη γλώσσα. Και όχι τα βασικά, να μιλά καλά.. Ή αλλιώς να έχει οικογένεια ή γνωστούς να τον βοηθήσουν. Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω μια δουλίτσα για αρχή μετά από πολύ προσπάθεια και άγχος, αλλά μπορώ πλεον να πω οτι έγινε μια αρχή.. :smile_: Και όπως κάθε αρχή και δύσκολη, το ξεκίνημα μιας νέας ζωής σε άλλη χώρα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά όποιος το αποφασίζει έχει τη πίστη οτι αξίζει, και οτι θα καλυτερέψει τη ζωή του. Αυτό πίστευα και πιστεύω και εγώ, και ελπίζω όλα να πάνε καλά στη συνέχεια για όλους μας!!! :kouragio:

patrioten
21.09.2013, 20:54
Καλησπέρα! Πριν κάποιο διάστημα ήρθα και εγώ να αναζητήσω τη τύχη μου στη Σουηδία, συγκεκριμένα πριν σχεδόν 3 μήνες. Αυτό που παρατήρησα λοιπόν (και) εγώ, είναι οτι για να βρει κάποιος δουλειά αρχικά και όλα τα υπόλοιπα στη συνέχεια, χρειάζεται να μιλά τη γλώσσα. Και όχι τα βασικά, να μιλά καλά.. Ή αλλιώς να έχει οικογένεια ή γνωστούς να τον βοηθήσουν. Εγώ λοιπόν κατάφερα να βρω μια δουλίτσα για αρχή μετά από πολύ προσπάθεια και άγχος, αλλά μπορώ πλεον να πω οτι έγινε μια αρχή.. :smile_: Και όπως κάθε αρχή και δύσκολη, το ξεκίνημα μιας νέας ζωής σε άλλη χώρα είναι αρκετά δύσκολο, αλλά όποιος το αποφασίζει έχει τη πίστη οτι αξίζει, και οτι θα καλυτερέψει τη ζωή του. Αυτό πίστευα και πιστεύω και εγώ, και ελπίζω όλα να πάνε καλά στη συνέχεια για όλους μας!!! :kouragio:

Καλό κουράγιο !

http://www.youtube.com/watch?v=EeGe1iLhYrE

Georgia9
22.09.2013, 13:51
Καλό κουράγιο !

http://www.youtube.com/watch?v=EeGe1iLhYrE
Tack patrioten!! :victory:

patrioten
22.09.2013, 14:07
Tack patrioten!! :victory:

Hej Georgia9 !

Σου εύχομαι, όλα να σου πάνε καλά όπως τα θέλεις !

Lycka till !

kosofos
24.09.2013, 08:47
http://www.youtube.com/watch?v=SB8WlqfJJRE#t=232

Full screen ¨Wild Sweden¨ Look In My Eyes¨ HD 1080 Surround 5.1 - YouTube (http://www.youtube.com/embed/SB8WlqfJJRE?feature=player_detailpage)

Mirto Droubali
24.09.2013, 12:11
Καλησπερα σε όλους...Έχω καιρό να γράψω καθώς το διάβασμα και οι ώρες φροντιστηριακών μαθημάτων εν όψη των Πανελληνίων εξετάσεων είναι πολλές.Φυσικά και δεν έχω ξεχάσει ή δεν έχω αλλάξει γνώμη για την απόφασή μου να προσπαθήσω να βρώ την τύχη μου από μικρή ηλικία στην Σουηδία με πρώτο στόχο τις Σπουδές.
-Στο δια ταύτα λοιπόν.Έχω βρεί δύο προγράμματα εντατικής εκμάθησης της Σουηδικής γλώσσας τα οποία σε προετοιμάζουν για τις μετέπειτα σπουδές σου.Με ενδιαφέρουν τέτοια προγραμμάτα καθώς στον τομέα της Ψυχολογίας που με ενδιαφέρει δεν υπάρχουν Bachelor στην αγγλική γλώσσα.
Το Linkoping University και το Lund University είναι τα μόνα πανεπιστήμια που παρέχουν ακριβώς αυτό που ψάχνω.Οπότε και η χώρα βρέθηκε και τα προγράμματα σπουδών βρέθηκαν.
-Το επόμενο βήμα μου ήταν να δω πώς θα εξασφαλίσω την άδεια παραμονής μου.Να σημειώσω ότι και τα δυο είναι full-time προγράμματα.Μπηκα λοιπόν στο migrationsverket όπου λέει ότι σε περίπτωση που θέλω να σπουδάσω στην Σουηδία πρέπει να αποδείξω ότι μπορώ να συντηρήσω το εαυτό μου σε όλη την διάρκεια της παραμονής μου( δεν λέει κάτι παραπάνω για αυτό) και να βγάλω '' right of residence'' .Αυτό τι διαφορά έχει με το residence permit?Επίσης έστειλα μήνυμα στο Πανεπιστήμιο της Lund ρωτόντας για την αδεια παραμονής μου και αν θα μπορώ να βγάλω και personnumer.Η ιδαιτερα πρόθυμη να με βοηθήσει Maria Johansson μου είπε ότι δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω προωπικό αριθμό αν δεν γίνω δεκτή σε πρόγραμμα πάνω από ένα χρόνο.
-Το ερώτημά μου λοιπόν είναι 1ον ποια η διαφορά μεταξύ του ''right of residence'' και του ''residence permit'' (αν ειναι διαφορετικά πράγματα,μπορεί να είναι το ίδιο και να έχω καταλάβει κάτι λάθος.
2ον γιατί να μην μπορώ να βγάλω ''Personnumer'' απο την στιγμή που μπαίνω σε προγραμμα το οποίο θα με προετοιμάσει για περαιτέρο σπουδές στην χώρα αμέσως μετά???
Και 3ον πως ακριβώς θα αποδείξει εγώ ότι μπορώ να συντηρήσω τον εαυτό μου κατά την διαρκεια των σπουδών; Δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποσά ...ούτε παραπάνω πληροφορίες..

Αυτά τα ''λίγα''!:lol2:

Μυρτώ

crimson
24.09.2013, 12:43
Και 3ον πως ακριβώς θα αποδείξει εγώ ότι μπορώ να συντηρήσω τον εαυτό μου κατά την διαρκεια των σπουδών; Δεν αναφέρει συγκεκριμένα ποσά ...ούτε παραπάνω πληροφορίες..

Γεια σου μυρτω!!
Δεν γνωριζω τα περι φοιτητικης θα σου απαντησω μονο στο τελευταιο...Πρεπει να εχεις ενα αρκετα καλο (γεματο) τραπεζικο λογαριασμο που να μπορεις να αποδειξεις οτι μπορεις να ζησεις ανετα και δεν θα αναγκαστεις να καταφυγεις σε αξιοποινες πραξεις ωστε να ανταπεξερθεις στα εξοδα της χωρας (σκανδιναβικο συστημα)!!
Επισης θα χρειαστει να αποδειξεις που βρηκες τα λεφτα και απο τι δραστηριοτητα προερχονται...κοινως την διαδρομη του χρηματος διοτι ολα ειναι online εφοριες,τραπεζες,οργανισμο ς απασχολησης,αστυνομια και ανα πασα ωρα και στιγμη τα βλεπουν ολοι ολα!!!

Mirto Droubali
25.09.2013, 11:17
Διάβασα κάπου επίσης ότι αυτό το χτηματικό ποσό δεν το δέχονται αν προέρχεται από κάποιον σπόνσορα ή συγγενή.Και αμέσως μου δημιουργήται η απορία....Περιμένουν να έχει περιουσιακά στοιχεία τα παιδιά στα 17 και 18 χρονών;;;Ελεος..για να μπορούσα να πω ότι θα έχω την ικανότητα εντελώς μόνη μου να έχω λογαριασμό κοντά στα 10,000 ευρώ γιατί κάπου εκει θέλουν να έχεις (λίγο λιγότερα βασικά),θα έπρεπε να δουλεύω χρονια....Αυτο δεν μου έχει κατσει καθόλου καλά...
-Δηλαδη αν πες φτιαξω στα 18 ενα λογοριασμο στην τραπεζα στον οποιο θα βαλουν λεφτά οι γονείς μου,θα το δεχτουν;

crimson
25.09.2013, 11:20
Δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο τραπεζης αν δεν εχεις personnummer!!

Mirto Droubali
25.09.2013, 13:58
στην ελλαδα εννοω...εννοειται οτι δεν μπορω χωρις personnumer...Παντως θα στειλω email στο migrationsverket για λεπτομεριες ..ευχαριστω για το ενδιαφερον σου:yes:

G.Ren
26.09.2013, 14:31
Διάβασα κάπου επίσης ότι αυτό το χτηματικό ποσό δεν το δέχονται αν προέρχεται από κάποιον σπόνσορα ή συγγενή.Και αμέσως μου δημιουργήται η απορία....Περιμένουν να έχει περιουσιακά στοιχεία τα παιδιά στα 17 και 18 χρονών;;;Ελεος..για να μπορούσα να πω ότι θα έχω την ικανότητα εντελώς μόνη μου να έχω λογαριασμό κοντά στα 10,000 ευρώ γιατί κάπου εκει θέλουν να έχεις (λίγο λιγότερα βασικά),θα έπρεπε να δουλεύω χρονια....Αυτο δεν μου έχει κατσει καθόλου καλά...
-Δηλαδη αν πες φτιαξω στα 18 ενα λογοριασμο στην τραπεζα στον οποιο θα βαλουν λεφτά οι γονείς μου,θα το δεχτουν;
Μυρτω Καλησπέρα απο την όμορφη Σουηδία. Δεν γνωρίζω απο πρώτο χέρι τι ισχύει για τους φοιτητές αλλα βρήκα αυτο blog απο το Sweden.se στο οποίο περιγράφεται αρκετά καλά η διαδικασία.
‘Migrationsverket’ & the Residence Permit (http://blogs.sweden.se/students/2013/05/10/migrationsverket-the-residence-permit/#more-3001)
Χρήματα/ Διαβίωση: Να έχεις υπόψη σου οτι οποιαδήποτε θέματα έχουν να κάνουν με ποσά (αναφέρομαι στα μηνιαία υποθετικά έξοδα που θα πρέπει να είσαι σε θέση να καλύψεις για το σουηδικό κράτος) αναπροσαρμόζονται κάθε χρόνο οπότε μήν διστάσεις να ρωτήσεις τις υπηρεσίες. Ειναι πολύ λογική η απορία σου και σίγουρα θα πάρεις έγκυρες απαντήσεις απο αυτούς. Ωστόσο εδω, χαμηλά στη σελίδα, αναφέρονται τα ποσά καθως και πως τα υπολογίζουν με κλικ στα λινκς : http://www.studyinsweden.se/How-To-Apply/Fees-and-costs/ Να προτιμάς απαντήσεις και επικοινωνία σε email. Ετσι θα υπάρχουν οι πληροφορίες γραπτώς και θα είναι περισσότερο σαφείς. Δεν περιμένουν να έχεις περιουσιακά στοιχεία αλλα η λογική είναι οτι δεν σε δέχονται εάν υπάρχει κίνδυνος να ξεμείνεις απο χρήματα και να μήν μπορείς να συντηρηθείς. Λογικό μου ακούγεται. Η έννοια του να έχεις δικά σου χρήματα ισως να βασίζεται στο οτι σε αρκετές χώρες της ΕΕ υπάρχουν τα φοιτητικά δάνεια ή πολλοι φοιτητές εργάζονται (δυσκολο πλέον) και δεν είναι οι γονείς η μόνη πηγή εσόδων. Τα φοιτητικά δάνεια στη Σουηδία είναι αρκετά προνομιακά, αλλα τα δικαιούσαι μόνο εάν ζείς με personnummer εδω τουλάχιστον 2 χρόνια οπότε δεν θα μπορούσες να επωφεληθείς εσυ αυτη τη στιγμή. Προφανως εννοούν οτι ο λογαριασμός πρέπει να είναι στο όνομά σου και να μην τον μοιραζεσαι με αλλα ατομα (που θα μπορουσαν να τραβηξουν χρήματα και να αλλάξει το ποσό που έχεις). Το blog που στέλνω αναφέρεται και σε αυτό. Το εαν πρέπει να αποδείξεις εσύ σαν φοιτήτρια απο που προέρχονται τα χρήματα (?) που λέει ο crimson δεν είναι κάτι που έχω βρεί κάπου γραμμένο και δεν μου έχει ζητηθεί όσο βρίσκομαι εγώ εδω και συναλλασσόμουν με ελληνικές τράπεζες. Δεν το γνωρίζω, καλύτερα φυσικά να σου το εξηγήσει ο ίδιος. Παντως δεν νομίζω αυτό να αποτελέσει πρόβλημα για σένα σε αυτή τη φάση. Τραπεζικό λογαριασμό μπορείς να ανοίξεις σαν φοιτήτρια ακόμη και χωρίς personnummer. Αναλύτικά το πώς, εδω: http://www.lunduniversity.lu.se/current-students/banking-and-financial-matters
Aδεια παραμονής: Καποιοι λοιπόν έχουν Residence permit (uppehålltillstånd όπου uppehåll=παραμονή, tillstånd=άδεια ) και κάποιοι Personnummer (uppehållsrätt όπου rätt=right=δικαίωμα). Ανοιγοντας το παρακάτω λινκ και μεταφράζοντας το κείμενο ”EU/EES-Medborgare och deras anhöriga” Utländska medborgare (http://www.socialstyrelsen.se/ekonomisktbistand/utlandskamedborgare) αναφέρεται με συνοπτικο τρόπο οτι το Residence permit αφορα ατομα των οποίων η παραμονη στη Σουηδία έχει συγκεκριμένη διάρκεια , σπουδές πχ, και οι οποίοι είναι οικονομικά ανενεργοί. Γι αυτό ακριβώς θα πρέπει εσυ ως φοιτήτρια να χρησιμοποιήσεις την ασφάλεια υγείας που έχεις ως κάτοικος χωρας της ΕΕ (το γραφει και στο Blog που σου στέλνω) ενω αυτοί που έχουν personnummer (δικαίωμα παραμονης) που εργάζονται δηλαδη στη Σουηδία , πληρώνουν φόρους εδω οπότε η περιθαλψή τους καλύπτεται απο το Σουηδικό κράτος. Διάβαζε με υπομονή τα sites των πανεπιστημίων και των σουηδικών υπηρεσιων, υπάρχουν απαντήσεις για σχεδόν όλες σου τις απορίες κάνοντας τις ερωτησεις στα κατάλληλα άτομα (πχ στο πανεπιστήμιο δεν θα σου δωσουν ακριβεις πληροφοριες για την άδεια παραμονής, γιατι αυτό είναι δουλεια του Migrationsverket) και αν δεν καλύπτεσαι ρωτα, ρωτα, ρωτα (τις σουηδικές υπηρεσίες).
Απλά googlάροντας (στα αγγλικά) τις απορίες σου, βρήκα τις παραπάνω πληροφορίες. Είμαι σίγουρη οτι μιά προσεκτική έρευνα στο internet θα σου οργανώσει τη σκέψη πολύ καλύτερα απο αποσπασματικές απαντήσεις στο patriotaki. Eμείς μόνο ένα μικρό 'σπρώξιμο' μπορούμε να σου προσφέρουμε. Θέλει δουλίτσα και πλάνο η έρευνά σου. Είναι σοβαρή, καθοριστική και δαπανηρή απόφαση οι σπουδές στο εξωτερικό οπότε αφιέρωσε ουσιαστικό χρόνο στο ψάξιμο.
Nα είσαι θετική. Οι κανόνες μπορεί να σου φαίνονται περίεργοι στην αρχή, αλλα είδικα για τους φοιτητές το σουηδικό σύστημα έχει σαν στόχο την οργάνωση της ζωής τους και όχι την ταλαιπωρία τους.
Είναι καλή η επιλογή της χώρας αυτής για σπουδές στη συγκεκριμένη εποχή, οπότε καλα το πάς, συνέχισε. Θα είναι μιά μοναδική εμπειρία. Είσαι σε καλό δρόμο και είσαι τυχερή που έχεις τη στήριξη των δικών σου. Βάλε τα δυνατά σου γιατί αυτά είναι τα πιό δημιουργικά χρόνια και θα σε καθορίσουν σαν άνθρωπο και σαν επαγγελματία. Καλή επιτυχία και καλή αρχή σε όλα. Και μήν ξεχάσεις να μας κάνεις update οταν με το καλό οι διαδικασίες προχωρήσουν. Φαντάσου πόσο πολύ μπορείς να βοηθήσεις τους επόμενους υποψήφιους φοιτητές με κάτι τέτοιο.

Mirto Droubali
27.09.2013, 17:33
G.Ren σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες και όλα τα link που μου εστειλες.Εχω διαβασει σχεδον όλα οσα υπαρχουν σχετικα με το θεμα και σιγα σιγα τα βαζω σε μια ταξη στο μυαλο μου.
-Εννοειται οτι αν όλα πανε καλα και οντως κανω το βημα με επιτυχια θα ειμαι στην διαθεση σας για οτιδηποτε χρειαστει...
Δεν φανταζεσαι (και κανεις) ποσο πολυ το θελω και πραγματικα θα κανω ότι περνάει απο το χέρι μου.
1ος στόχος είναι να γράψω καλά στις πανελλήνιες και να περάσω σε κάποια σχολή διοτι μόνο ετσι θα με δεχτούν στα προγράμματα που με ενδιαφέρουν.2ος στόχος είναι να μαζεύω και εγώ από όπου μπορώ ,βασικά όμως οι γονείς αυτό το χρηματκό ποσό που απαιτείται για αποδείξω ότι θα μπορω να συντηρώ τον εαυτό μου...
Αν γίνουν αυτά τα υπόλοιπα πιστεύω θα πάρουν την σειρά τους...

Να σε ξαναευχαριστήσω για τον χρόνο που διέθεσες..Πολύ αναλυτικές και ακριβείς όλες σου οι πληροφορίες!!!:thanks_

Olajuwon
19.10.2013, 16:44
Χαίρετε φίλοι μου, έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής και σπουδάζω κοινωνική πολιτική, όπως έχω μάθει και από το τμήμα η κοινωνική προστασία και το κράτος πρόνοιας γενικότερα είναι πολύ αναπτυγμένα παρά το γενικότερο πλαίσιου νεο-φιλελευθερισμού που κυριαρχεί στην εποχή μας. Ένας μετανάστης με σπουδές σε αυτό το αντικείμενο +μεταπτυχιακό, έχει θέση στη Σουηδία; Να σημειώσω πως δεν ζητώ να με περιμένει κάποιος με κόκκινο χαλί στο αεροδρόμιο και να μου δώσει δουλειά, αλλά κάποιος με σπουδές έχει περισσότερες πιθανότητες έστω και για χειρωνακτικές δουλειές στην αρχή; Συν proficiency στην αγγλική!

Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών; Να σημειώσω πως εκτός του πτυχίου της φιλολογίας υπάρχει proficiency στα αγγλικά, B1 στα γερμανικά και B2 στα ισπανικά.

patrioten
19.10.2013, 20:39
Καλώς όρισες !

Olajuwon: Χαίρετε φίλοι μου, έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στη Σουηδία. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής και σπουδάζω κοινωνική πολιτική, όπως έχω μάθει και από το τμήμα η κοινωνική προστασία και το κράτος πρόνοιας γενικότερα είναι πολύ αναπτυγμένα παρά το γενικότερο πλαίσιου νεο-φιλελευθερισμού που κυριαρχεί στην εποχή μας.
Πραγματικά το κράτος πρόνοιας και η κοινωνική προστασία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα εδώ στην Σουηδία .

Ένας μετανάστης με σπουδές σε αυτό το αντικείμενο +μεταπτυχιακό, έχει θέση στη Σουηδία; Να σημειώσω πως δεν ζητώ να με περιμένει κάποιος με κόκκινο χαλί στο αεροδρόμιο και να μου δώσει δουλειά, αλλά κάποιος με σπουδές έχει περισσότερες πιθανότητες έστω και για χειρωνακτικές δουλειές στην αρχή; Συν proficiency στην αγγλική!
Το βασικό είναι ότι τα Αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο (proficiency) αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου βήματα και μελλοντικά βεβαίως.
Το βασικότερο από όλα όμως είναι να ξέρεις Σουηδικά !
Τώρα για τις σπουδές σου (κοινωνική πολιτική) κατευθύνσεις θα πάρεις από των αρμόδιο Σουηδικό φορέα για τέτοια θέματα.
Δουλειές υπάρχουν για αυτούς που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν.

Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών; Να σημειώσω πως εκτός του πτυχίου της φιλολογίας υπάρχει proficiency στα αγγλικά, B1 στα γερμανικά και B2 στα ισπανικά.
Όσο για τα Ελληνικά σχολεία που ρωτάς και εμείς την ίδια απορία έχουμε, υπάρχουν ?
Εγώ προσωπικά αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπήρχαν, εάν συνεχίζουν να υπάρχουν δεν το ξέρω, ανεπίσημες πληροφορίες λένε ότι τους δασκάλους που υπήρχαν δεν τους πλήρωναν από την Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς διδάσκουν σε κοινότητες αφιλοκερδώς....δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω...,γενικότερα η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή στο συγκεκριμένο θέμα !
Ότι προέρχεται γενικότερα από το Ελληνικό κράτος έχει πρόβλημα !
Αντίθετα ότι προέρχεται από το Σουηδικό κράτος είναι τέλειο.
π.χ. Το δικό μου παιδί στο Σουηδικό σχολείο που είναι του παρέχουν Έλληνα δάσκαλο δύο φορές την εβδομάδα ,ο οποίος, όπως ξέρει τα Ελληνικά σαν μητρική γλώσσα έτσι ξέρει και τα Σουηδικά και πληρώνεται από το Σουηδικό κράτος .
Γενικότερα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει στην Σουηδία και να έχει ένα καλό μέλλον θα πρέπει το μορφωτικό του επίπεδο να είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές .

Olajuwon
20.10.2013, 19:42
Καλώς όρισες !

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Πραγματικά το κράτος πρόνοιας και η κοινωνική προστασία είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα εδώ στην Σουηδία .

Χαίρομαι που το ακούω από μετανάστη το 2013 καθώς όσο περνούν τα χρόνια σαν να δυναμώνει η αγορά και να απομακρύνεται το κράτος από την οικονομία, και φυσικά το κράτος εν προκειμένω είναι το σουηδικό.

Το βασικό είναι ότι τα Αγγλικά σου είναι σε καλό επίπεδο (proficiency) αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στα πρώτα σου βήματα και μελλοντικά βεβαίως.
Το βασικότερο από όλα όμως είναι να ξέρεις Σουηδικά !
Τώρα για τις σπουδές σου (κοινωνική πολιτική) κατευθύνσεις θα πάρεις από των αρμόδιο Σουηδικό φορέα για τέτοια θέματα.
Δουλειές υπάρχουν για αυτούς που πραγματικά θέλουν να δουλέψουν.

Όταν εννοείς ότι δουλειές υπάρχουν εννοείς και στον τομέα μου ή απλά χειρωνακτικές δουλειές; Όχι φυσικά πως θα έλεγα όχι σε χειρωνακτική εργασία, με την κατάσταση που επικρατεί εδώ και μεροκάματο 20ε να παίρνεις ανασφάλιστος είναι να λες ευχαριστώ. Τα σουηδικά είναι εύκολη γλώσσα; Σε ένα χρόνο μπορώ να την πάω σε επίπεδο Β1 για παράδειγμα;

Όσο για τα Ελληνικά σχολεία που ρωτάς και εμείς την ίδια απορία έχουμε, υπάρχουν ?
Εγώ προσωπικά αυτό που γνωρίζω είναι ότι υπήρχαν, εάν συνεχίζουν να υπάρχουν δεν το ξέρω, ανεπίσημες πληροφορίες λένε ότι τους δασκάλους που υπήρχαν δεν τους πλήρωναν από την Ελλάδα, κάποιοι από αυτούς διδάσκουν σε κοινότητες αφιλοκερδώς....δεν ξέρω και ούτε με ενδιαφέρει να μάθω...,γενικότερα η κατάσταση δεν είναι και τόσο καλή στο συγκεκριμένο θέμα !
Ότι προέρχεται γενικότερα από το Ελληνικό κράτος έχει πρόβλημα !
Αντίθετα ότι προέρχεται από το Σουηδικό κράτος είναι τέλειο.
π.χ. Το δικό μου παιδί στο Σουηδικό σχολείο που είναι του παρέχουν Έλληνα δάσκαλο δύο φορές την εβδομάδα ,ο οποίος, όπως ξέρει τα Ελληνικά σαν μητρική γλώσσα έτσι ξέρει και τα Σουηδικά και πληρώνεται από το Σουηδικό κράτος .
Γενικότερα για κάποιον που θέλει να μεταναστεύσει στην Σουηδία και να έχει ένα καλό μέλλον θα πρέπει το μορφωτικό του επίπεδο να είναι σε υψηλά επίπεδα γιατί και οι απαιτήσεις είναι πολύ υψηλές .

Κατάλαβα, πρόσφατα άκουσα ένα περιστατικό σχετικό όπου κόπηκε η χρηματοδότηση ελληνικού σχολείου για τους Έλληνες της Ρουμανίας, σιγά μην πλήρωναν για την εκπαίδευση των Ελλήνων του εξωτερικού. Επομένως, η κοπέλα μου με αυτά τα ''χαρτιά'' κάνει κάτι; Γενικά, στην Σουηδία τι έχει πέραση αυτό το καιρό; Ό,τι πληροφορίες μου δίνεις/δίνετε είναι χρήσιμη έτσι ώστε να ξέρω τι επιλογές θα πάρω και που να χτίσω μέχρι να έρθει η ώρα, αν έρθει, της μετανάστευσης.

jannis
27.10.2013, 13:29
....Όσον αφορά την κοπέλα μου, σπουδάζει φιλολογία, για αυτήν υπάρχει κάτι; Απ'όσο έχω καταλάβει υπάρχουν πολλοί Έλληνες στη Σουηδία! Ελληνικά σχολεία υπάρχουν; Οι προσλήψεις γίνονται μέσω του εδώ υπουργείου παιδείας; Θα μπορούσε να κάνει κάτι σαν ιδιαίτερα για τα παιδιά των μεταναστών;....

Μπορεις να ρωτησεις λεπτομερειες
Στελνω τον γιο μου και την κορη μου στο σαββατιατικο τμημα του ελληνικου σχολειου
που σου παραθετω παρακατω
Ειναι σοβαρη η οργανωση του και θα σε ενημερωσουν πιστευω για οτι θελησεις

Hellenic School of Stockholm (http://www.hellenicschool.se/)

McTsiap
05.01.2014, 08:53
Καλημέρα και από έναν δημοσιογράφο(πτυχίο)-μάγειρα (ακόμη 1,5 χρόνο σχολής)... Εδώ και πολύ καιρό είμαι στην φάση του ψαξίματος για την Αγγλία για εύρεση δουλειάς, ωστόσο λίγο ότι το έχω πάρει σοβαρά (απόφαση ζωής είναι), εδώ και λίγο καιρό γυρνάει στο μυαλό μου και η Σουηδία, έχω ένα φίλο που σπουδάζει εκεί και μου έχει πει και τα καλά (χαλαροί άνθρωποι, καλοί μισθοί) και τα κακά του θέματος (από τις 3:30 νυχτώνει)... Μου είπε επίσης ότι αν ξέρει κάποιος Αγγλικά είναι μια χαρά καθώς πολλοί μιλάνε την συγκεκριμένη γλώσσα...Αυτό που θέλω να πω είναι τι επιλογές υπάρχουν στο θέμα του μάγειρα γιατί από δημοσιογραφία δε παίζει λόγω γλώσσας... φίλε patrioten στηρίζομαι πάνω σου....

afrodite
05.01.2014, 11:53
Τα αγγλικα ειναι οτι πρεπει για να μπορεις να συνεννοηθείς. Για δουλεια ομως ειναι απαραίτητα τα Σουηδικά!!! Οποτε αν σκεφτεσαι για Σουηδια καλο ειναι να αρχισεις καποια μαθηματα Ελλάδα και μετα να έρθεις. Στη Σουηδία εχεις δυνατότητα να κανεις μαθηματα γλωσσας δωρεαν (εν αντιθεση με Νορβηγια #$#%$%$%). Για να μαθεις καλά τη γλώσσα χρειάζεσαι περίπου 1 χρονο παραμονης στη χωρα και εντατικά μαθήματα παράλληλα. Αν είσαι καλος με τις γλώσσες (τα πιανεις δηλαδή γρήγορα) μπορεί και λιγότερο. Γενικά μετα τον 4ο μήνα αρχίζει το αφτί και προσαρμόζεται, αρχίζεις δηλαδή και πιανεις μερικές λέξεις απο τις συνομιλίες ή απο την τηλεόραση/ραδιο. Στην αρχη είναι ολα ακαταλαβιστικα. Αυτα στα λέω απο προσωπικη εμπειρια, για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικα. Δεν ειμαι Σουηδια , ειμαι Νορβηγια αλλά το ιδιο ειναι (Νορβηγια εχουμε και διαλεκτους, αλλο μανίκι και αυτο. Σουηδια δεν ξερω τι παιζει.)

Οπως καταλαβαίνεις μη περιμένεις με το που ερθεις Σουηδία να βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου αμέσως χωρις γλώσσα. Θα πρεπει πρωτα να βρεις μια δουλειά του ποδαριου για ενα διαστημα μαθαίνοντας παράλληλα τη γλώσσα και μετά οταν τη μάθεις να αρχισεις να ψάχνεις για εκει που θελεις. Αν βιαζεσαι πηγαινε Αγγλια.
Αν και απο ότι βλεπω ψαχνεις και για μαγειρας... Εκει ισως εχεις καποιες πιθανοτητες, αλλά τουλαχιστον πρεπει να τελειωσεις τη σχολη σου. Εχεις τρελό ανταγωνισμο να αντιμετοπισεις. Οι περισσότεροι Σουηδοι μαγειρες/σερβιτοροι ερχονται Νορβηγια. Πάλι η γλώσσα ειναι το κλειδι της επιτυχιας. Καπως πρεπει να συνενοείσαι στη κουζίνα, εκτός και αν το προσωπικο ειναι ολοι ξενοι οποτε η γλωσσα συνενοησης θα ειναι αναγκαστικα τα αγγλικα.
Προυπηρεσία έχεις; Αυτο ειναι το σημαντικο. Προυπηρεσια και συστατικές επιστολες. Αν και θα σε πικρανω λιγο. Δε μετραει και πολυ η προυπηρεσια στην Ελλάδα, αλλα στη Σουηδία. Αν δουν οτι εχεις καποια γνωση της γλώσσας (ασχετα αν στο τελος θα μιλας αγγλικά) και μια καποια προυπηρεσια ίσως δουν το βιογραφικό σου με καλύτερο μάτι.

οσο για το οτι νυχτωνει στις 15:30, μια συνηθεια ειναι. Μες τη βδομαδα δεν το καταλαβαινεις γιατι είσαι στη δουλειά. σαββατοκυριακο λιγο χαλιεσαι. Αλλα ειναι για 1-2 μηνες. Τωρα αρχιζει και μεγαλωνει η μερα σιγα σιγα.

Tsiakantaris
05.01.2014, 12:13
....

Στη Σουηδία εχεις δυνατότητα να κανεις μαθηματα γλωσσας δωρεαν (εν αντιθεση με Νορβηγια #$#%$%$%).

....

Αφροδιτη, γεια σου :)

Επειδη εχεις ξαναγραψει οτι στη Νορβηγια τα μαθηματα γλωσσας για πολιτες Ευρωπαϊκης Ενωσης ΔΕΝ ειναι δωρεαν, ηθελα να σε ρωτησω, γιατι κατα την αποψη σου συμβαινει αυτο? Δηλαδη, οπως λες, αν ο άλλος ειναι απο το Αφγανισταν πχ. δικαιουται δωρεαν εκμαθηση γλωσσας στη Νορβηγια, ενω αν ειναι απο Ελλαδα ή Πορτογαλια πχ., δεν δικαιουται?

Γιατι, κατα τη γνωμη σου, συμβαινει αυτο?

Να εισαι καλα :)

afrodite
05.01.2014, 12:27
Γιατι εμας μας θεωρουν πλουσιος (εδω γελαμε) σε σχεση με τις αλλες χώρες. Μπορει και ισως επειδη εμεις λογο ΕΕ και Σεγκεν δεν χρειαζόμαστε αδεια παραμονης και βίζα οπως στις άλλες χώρες. Εκεινοι θέλουν μινιμουμ 300 ωρες νορβηγικων μαθηματων για να τους δωθει η άδεια παραμονης.(και διαφορα αλλα που δεν τα θυμαμαι). Γιατι εμεις ανεβαινουμε ως "εργασιακοι μεταναστες" ενω αυτοι ανεβαινουν ως προσφυγες λγο πολεμου, κακουχιας ασυλο κλπ... (οικονομικοι μεταναστες ειναι ο σωστος όρος; Δεν ξερω).
Δεν ξερω πραγματικά γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμος. Το θεωρω άδικο, και πολλοι Νορβηγοι το ιδιο. Κάποιος που είναι άνεργος δεν μπα να προερχεται απο ΕΕ ή όχι? Το ιδιο ειναι. Λεφτα ΔΕΝ έχει. Και αν ο μονος τροπος για να βρει εργασια ειναι η γλώσσα γιατι δεν του το παρέχει ο Νορβηγικος ΟΑΕΔ του; Αυτο θα πρεπει να το κοιταξει λιγο η κυρία πρωθυπουργος.

Tsiakantaris
05.01.2014, 12:46
Γιατι εμας μας θεωρουν πλουσιος (εδω γελαμε) σε σχεση με τις αλλες χώρες. Μπορει και ισως επειδη εμεις λογο ΕΕ και Σεγκεν δεν χρειαζόμαστε αδεια παραμονης και βίζα οπως στις άλλες χώρες. Εκεινοι θέλουν μινιμουμ 300 ωρες νορβηγικων μαθηματων για να τους δωθει η άδεια παραμονης.(και διαφορα αλλα που δεν τα θυμαμαι). Γιατι εμεις ανεβαινουμε ως "εργασιακοι μεταναστες" ενω αυτοι ανεβαινουν ως προσφυγες λγο πολεμου, κακουχιας ασυλο κλπ... (οικονομικοι μεταναστες ειναι ο σωστος όρος; Δεν ξερω).
Δεν ξερω πραγματικά γιατί υπάρχει αυτός ο διαχωρισμος. Το θεωρω άδικο, και πολλοι Νορβηγοι το ιδιο. Κάποιος που είναι άνεργος δεν μπα να προερχεται απο ΕΕ ή όχι? Το ιδιο ειναι. Λεφτα ΔΕΝ έχει. Και αν ο μονος τροπος για να βρει εργασια ειναι η γλώσσα γιατι δεν του το παρέχει ο Νορβηγικος ΟΑΕΔ του; Αυτο θα πρεπει να το κοιταξει λιγο η κυρία πρωθυπουργος.

Ευχαριστω για την απαντηση, και φυσικα συμφωνω απολυτα μαζι σου: θα επρεπε να κρινουν τουλαχιστον βασει των οικονομικων του καθε ανθρωπου, εστω και αν τα μαθηματα δεν στοιχιζουν τοσο πολυ! Δεν ξερω ποσο στοιχιζουν το μηνα τα μαθηματα γλωσσας στη Νορβηγια. Μαλλον εχει να κανει με το οτι "προσφυγας πολεμου" = ατομο που χρηζει άμεσης βοηθειας, αλλά και παλι: ΜΟΝΟ προσφυγες πολεμου ερχονται απο αυτες τις χωρες?! Αν δηλαδη ερθει ενας Πακιστανος "ματσό", δικαιουται δωρεαν μαθηματα? Ή αν ερθει ενας Βραζιλιανος (= εκτος EU), δικαιουται δωρεαν ή πληρωνει?

Και μια τελευταια ερωτηση, και 1.000 sorries για το off topic!!! ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντυπωση μου εκανε αυτο που εγραψες καποτε για τους δρομους τους!! Οτι ειναι γεματοι λακουβες, κακοσυντηρητοι, κλπ... WOW! ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ λεφτα εχουν, γιατι δεν φτιαχνουν τους δρομους τους?!

afrodite
05.01.2014, 17:09
Ερωτησεις που δεν μπορω να απαντησω γιατι δεν ξέρω. Κι εγω αυτη την απορια εχω... γιατι δε φτιαχνουν τους δρομους (οκ χαλανε με το κρυο χιονια παγο καθημερινο εκχιονισμο με τα εκχιονιστικα και με τη συνεχη χρυση χιονολαστιχων- μερικοι χρησιμοποιουν καρφια αν και απαγορευεται στο Οσλο. Αλλα το κανουν παρόλα αυτα).
Επισης περιμενα καλυτερο καθαρισμο των πεζοδρομιων ή των δρομων κατα τη χιονοπτωση. Ειχαμε καποια στιγμη τον Δεκεμβριο χιονοπτωση αλλα μετα εριξε βροχή με αποτελεσμα τα πεζοδρομια και οι δρομοι να γινουν παγοδρόμια. Καθε μερα εδινα μαχη για να περπατησω χωρις να φαω τα μουτρα μου. Σαν τις παπιες περπαταμε και ριχναμε και τις αναλογες χορευτικες φιγουρες.... Η πιο δυσκολη στιγμη ήταν οτα ξυπνησα ενα πρωι και ολος ο κηπος (που την προηγουμενη ειχε πατημενο χιονι) ειχε γινει παγος. Κανενα σημειο με χιονι εστω για καλυτερη προσφυση του παπουτσιου. Και ειναι και κατηφορικος. Ειχε βρεξει το βραδυ και με τις χαμηλες θερμοκρασιες εγινε παγος!! Πως το κατεβαινεις μανα μου αυτο;;; Με τον κ@λ@?? Εκει σε θελω μαστορα. Τα καταφερα να το κατεβω παλι καλα χωρις να πεσω, αν και κυνδινεψα αρκετες φορες.

patrioten
05.01.2014, 18:08
Ερωτησεις που δεν μπορω να απαντησω γιατι δεν ξέρω. Κι εγω αυτη την απορια εχω... γιατι δε φτιαχνουν τους δρομους (οκ χαλανε με το κρυο χιονια παγο καθημερινο εκχιονισμο με τα εκχιονιστικα και με τη συνεχη χρυση χιονολαστιχων- μερικοι χρησιμοποιουν καρφια αν και απαγορευεται στο Οσλο. Αλλα το κανουν παρόλα αυτα).
Επισης περιμενα καλυτερο καθαρισμο των πεζοδρομιων ή των δρομων κατα τη χιονοπτωση. Ειχαμε καποια στιγμη τον Δεκεμβριο χιονοπτωση αλλα μετα εριξε βροχή με αποτελεσμα τα πεζοδρομια και οι δρομοι να γινουν παγοδρόμια. Καθε μερα εδινα μαχη για να περπατησω χωρις να φαω τα μουτρα μου. Σαν τις παπιες περπαταμε και ριχναμε και τις αναλογες χορευτικες φιγουρες.... Η πιο δυσκολη στιγμη ήταν οτα ξυπνησα ενα πρωι και ολος ο κηπος (που την προηγουμενη ειχε πατημενο χιονι) ειχε γινει παγος. Κανενα σημειο με χιονι εστω για καλυτερη προσφυση του παπουτσιου. Και ειναι και κατηφορικος. Ειχε βρεξει το βραδυ και με τις χαμηλες θερμοκρασιες εγινε παγος!! Πως το κατεβαινεις μανα μου αυτο;;; Με τον κ@λ@?? Εκει σε θελω μαστορα. Τα καταφερα να το κατεβω παλι καλα χωρις να πεσω, αν και κυνδινεψα αρκετες φορες.

afrodite εξαρτήματα για τα παπούτσια για να μην γλιστράει στον πάγο τα πουλάνε στα φαρμακεία και σε καταστήματα παπουτσιών . :)
89118912 ...μην μας πάθεις και τίποτα ! :lol:
8913

iridra
11.02.2014, 10:53
καλημέρα σε όλους Ελλάδα και Σουηδία :)

Έχοντας διαβάσει κάθε ποστ σε αυτές τις 14 σελίδες(και τα περισσότερα θέματα για Σουηδία) κατάλαβα το εξής: Χωρίς σουηδικά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.
Έχω όμως κάποιες απορίες που εάν γνωρίζει κάποιος από την εμπειρία του εκεί θα ήταν χρήσιμη συμβουλή.
Επειδή πλέον με όσα έχω διαβάσει γνωρίζω πως να βρω δουλειά θα είναι πολύ δύσκολο χωρίς γνώσεις σουηδικών αναρωτιέμαι μήπως επιλογή του μεταπτυχιακού είναι καλύτερη. Το σκεφτόμουν αρχικά όμως ένα μεταπτυχιακό απαιτεί 2 παραπάνω χρόνια διάβασμα,συν ότι επειδή τελειώνω Ιουνιο μπορώ να ξεκινήσω μεταπτυχιακό από Σεπτέμβρη του 2015 . Για αυτό προτιμώ και θέλω να βγάλω κάποια λεφτά, έστω και λίγα για αρχή ώστε να μην πιέζω πλέον οικονομικά τους γονείς μου. Όμως μήπως τελικά να κυνηγήσω το μεταπτυχιακό; Σκέφτομαι πως εκείνα τα 2 χρόνια θα έχω τον πολύτιμο χρόνο να μάθω σουηδικά και έτσι τελειώνοντας θα μπορέσω λίγο ευκολότερα να βρω δουλειά. Έδω στην πόλη μου μαθήματα σουηδικών δεν γίνονται και παρόλο που έχω όλη την διάθεση και την θέληση να μάθω μόνη μου σουηδικά με πολύ διάβασμα, μπορεί να καταλαβαίνω και να γράφω μετά από κάποιους μήνες όμως δεν θα μπορώ να μιλάω. Κατά τα ψέματα αν δεν ακούς την γλώσσα δεν μπορείς να τη μάθεις. Επόμένως δεν μπορώ να σταθώ όντας αυτοδίδακτη σε μια συνέντευξη στα σουηδικά.
Ο τομέας μου είναι σχετικός με webbutvecklare (web development). Πίστευα ότι με την καλή γνώση αγγλικών αρχικά θα μπορέσω να βρω όμως πήρα μια γεύση αναζητώντας δουλειά πως σχεδόν όλα τα σάιτ για τις προσφορές εργασίας γραμμένες στα σουηδικά.

Συγνώμη για το κατεβατό όμως δεν είμαι άτομο της τελευταίας στιγμής και ήδη έχω μπει ενεργά στην αναζήτηση του επόμενου βήματος. Όμως δεν γνωρίζω τι είναι καλύτερο για μένα, μεταπτυχιακό ή δουλειά. Καλοδεχούμενη κάθε πρόταση/σκέψη. Άλλωστε δεν ζω σε ροζ σύννεφο ;) Πάντως το να μείνω σε μια χώρα που από το γυμνάσιο έβλεπα ότι δεν κολλάω δεν πρόκειται να συμβεί!!

patrioten
11.02.2014, 13:54
καλημέρα σε όλους Ελλάδα και Σουηδία :)

Έχοντας διαβάσει κάθε ποστ σε αυτές τις 14 σελίδες(και τα περισσότερα θέματα για Σουηδία) κατάλαβα το εξής: Χωρίς σουηδικά δεν μπορείς να κάνεις αυτό που ονειρεύεσαι.
Έχω όμως κάποιες απορίες που εάν γνωρίζει κάποιος από την εμπειρία του εκεί θα ήταν χρήσιμη συμβουλή.........................
Έδω στην πόλη μου μαθήματα σουηδικών δεν γίνονται και παρόλο που έχω όλη την διάθεση και την θέληση να μάθω μόνη μου σουηδικά με πολύ διάβασμα, μπορεί να καταλαβαίνω και να γράφω μετά από κάποιους μήνες όμως δεν θα μπορώ να μιλάω.
Ο τομέας μου είναι σχετικός με webbutvecklare (web development). Πίστευα ότι με την καλή γνώση αγγλικών αρχικά θα μπορέσω να βρω όμως πήρα μια γεύση αναζητώντας δουλειά πως σχεδόν όλα τα σάιτ για τις προσφορές εργασίας γραμμένες στα σουηδικά.................................. ..........

Στον συγκεκριμένο τομέα "webbutvecklare" πολλά άτομα εργάζονται μόνο με Αγγλικά αρκεί να είσαι "καλή στην δουλειά σου" με προϋπηρεσία και με δεξιότητες σαν "webbutvecklare".
Για να βρείς δουλειά στην Σουηδία πρέπει να ζείς στην Σουηδία και να είσαι καταχωρημένος στο Σουηδικό σύστημα δεν είναι δυνατόν να βρείς δουλειά (χωρίς"personnummer", "cv" και "personligt brev")και να είσαι εκτός Σουηδίας !Τέλος πάντων, ρίξε μια ματιά παρακάτω, στο τέλος της σελίδας θα βρεις πως πρέπει να είναι το personligt brev( προσωπική επιστολή) και το CV στην Σουηδία !Αν τα Αγγλικά σου είναι ΟΚ πάρε και τηλ.!!! στην Σουηδία το 99% μιλάνε Αγγλικά....!(μπορεί.....?..!....να σου ζητήσουν εργασίες σου....να είσαι έτοιμη) !
(Για να ακούς Σουηδικά υπάρχουν άπειρα λίνκ στο διαδίκτυο).
Διάβασε καλά το θέμα της Σουηδίας τα έχουμε ξαναγράψει !

http://www.metrojobb.se/ad/search/search?query=webbutvecklare&pgSize=50

iridra
12.02.2014, 00:25
Σε ευχαριστώ πολύ patrioten για την απάντηση. :)

Τουλάχιστον είναι κάπως ενθαρρυντικό το γεγονός με τα αγγλικά!Σχετικά με το ακουστικό μέρος μάλλον δεν το έθεσα πολύ σωστά. Ναι έχω βρει και προμηθευτεί αρκετό υλικό όμως γενικά εάν δεν έχεις κάποιον δάσκαλο να σε διορθώνει όταν μιλάς ή να ζεις στην ίδια τη χώρα δεν μαθαίνεται σωστά.
Εννοείται πως θα συνεχίσω τα διάβασμα σε όσα έχουν γραφτεί σχετικά με την Σουηδία.

iridra
15.02.2014, 10:16
Καλημέρα :)

Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ swethess! Να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω την αίτηση μου για μεταπτυχιακό χωρίς να έχω το πτυχίο. Χρήσιμη η πληροφορία σου. Θα το ψάξω και θα το σιγουρέψω.
Επίσης ήδη κάνω την πρακτική μου στην Ελλάδα (λόγω ενός εργαστηρίου που μου είχε μείνει και δεν υπήρχε η επιλογή της τελικής) ενώ το πλάνο μου ήταν να κάνω πρακτική εξωτερικό. Τον Σεπτεμβρη του 2013 γύρισα μετά από ένα χρόνο εράσμους στην Γερμανία.
Τώρα σχετικά με το εράσμους placement για πρακτική επειδή το έχω ψάξει μπορεί κάποιος να κάνει και πρακτική στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος. Καλή η ιδέα σου όμως αν πω στου γονείς μου πως η ορκωμοσία θα καθυστερήση κι άλλο θα γελάνε. (Ήδη βρίσκομαι σε μεγάλο εξάμηνο λόγω δουλειάς 1 χρόνο και επειδή δεν πέρασα 1 μάθημα στην Γερμανία με πήγε πίσω 1 εξάμηνο επιπλέον.)

Δεν την γνώριζα την ιστοσελίδα. Την αποθήκευσα ήδη και θα ψάξω.

Για μεταπτυχιακά ψάχνω από : Find Masters in Europe: all MBA, MSc., MA, LLM, MPhil and other postgraduate programmes - MastersPortal.eu (http://www.mastersportal.eu/)
Έχω βρει κάποια απλά σε αυτά που είδα έληξε η προθεσμία για υποτροφία.

Και όσο για δουλειές έχω βει κάποιες αλλά οκ δεν ξέρω καν θα με δεχτούν. Το σίγουρο είναι παντως πως μέχρι τον Ιούλιο το βιογραφικό μου θα είναι πολύ καλύτερο από άποψη εμπειρίας.
-www.jobsinstockholm.com/
-www.monster.se/

Πάντως είναι τρομερά ελαφρυντικό το γεγονός πως στο τομέα μου μπορώ να ξεκινήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση Σουηδικών!
Και πάλι ευχαριστώ!

Καλό Σαβ/κο σε όλους όπου κι αν βρίσκεστε

patrioten
15.02.2014, 13:32
Καλημέρα :).................................
Και όσο για δουλειές έχω βει κάποιες αλλά οκ δεν ξέρω καν θα με δεχτούν. Το σίγουρο είναι παντως πως μέχρι τον Ιούλιο το βιογραφικό μου θα είναι πολύ καλύτερο από άποψη εμπειρίας.
Πάντως είναι τρομερά ελαφρυντικό το γεγονός πως στο τομέα μου μπορώ να ξεκινήσω και χωρίς κάποια ιδιαίτερη γνώση Σουηδικών!
Και πάλι ευχαριστώ!

Ρίξε μια ματιά παρακάτω, στο τέλος της σελίδας θα βρεις πως πρέπει να είναι το personligt brev( προσωπική επιστολή) και το CV στην Σουηδία !Αν τα Αγγλικά σου είναι ΟΚ πάρε και τηλ.!!! στην Σουηδία το 99% μιλάνε Αγγλικά....!(μπορεί.....?..!....να σου ζητήσουν εργασίες σου....να είσαι έτοιμη) !

Θέσεις εργασίας "νέων" για την ανάπτυξη ιστού "web developer" "webbutvecklare" :) ! (http://www.metrojobb.se/ad/search/search?query=webbutvecklare&pgSize=50)

antogeor
15.02.2014, 21:26
Καλημέρα :)

Σε ευχαριστώ ΠΟΛΥ swethess! Να πω την αλήθεια δεν γνώριζα ότι μπορούσα να κάνω την αίτηση μου για μεταπτυχιακό χωρίς να έχω το πτυχίο. Χρήσιμη η πληροφορία σου. Θα το ψάξω και θα το σιγουρέψω.
Επίσης ήδη κάνω την πρακτική μου στην Ελλάδα (λόγω ενός εργαστηρίου που μου είχε μείνει και δεν υπήρχε η επιλογή της τελικής) ενώ το πλάνο μου ήταν να κάνω πρακτική εξωτερικό. Τον Σεπτεμβρη του 2013 γύρισα μετά από ένα χρόνο εράσμους στην Γερμανία.
Τώρα σχετικά με το εράσμους placement για πρακτική επειδή το έχω ψάξει μπορεί κάποιος να κάνει και πρακτική στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό μέσω του προγράμματος. Καλή η ιδέα σου όμως αν πω στου γονείς μου πως η ορκωμοσία θα καθυστερήση κι άλλο θα γελάνε. (Ήδη βρίσκομαι σε μεγάλο εξάμηνο λόγω δουλειάς 1 χρόνο και επειδή δεν πέρασα 1 μάθημα στην Γερμανία με πήγε πίσω 1 εξάμηνο επιπλέον.)

Δεν την γνώριζα την ιστοσελίδα. Την αποθήκευσα ήδη και θα ψάξω.

Για μεταπτυχιακά ψάχνω από : Find Masters in Europe: all MBA, MSc., MA, LLM, MPhil and other postgraduate programmes - MastersPortal.eu (http://www.mastersportal.eu/)
Έχω βρει κάποια απλά σε αυτά που είδα έληξε η προθεσμία για υποτροφία.

-www.jobsinstockholm.com/
-www.monster.se/

Και πάλι ευχαριστώ!

Καλως Ηρθες στα μερη μας και απο εμενα...

θα ξεκινησω λεγοντας οτι το βημα που θελεις να κανεις θα γινει ακομμα πιο ευκολο,αν το κανεις με οργανωση και προπαντος με απολυτη συνηδητοποιηση του ολου εγχειρηματος.
Στο θεμα της Σουηδιας αναφερονται ολες οι λεπτομερειες τις καθημερινοτητας,και πολλες μα παρα πολλες περιπτωσεις ανθρωπων που ξεκινησαν απο το μηδεν.
Συγκεκριμενα για την ειδικοτητα σου, θα προτεινα να ξεκινησεις απο χτες,να στελνεις cv.....
Επειδη γνωριζω τον χωρο,εχουν μεγαλες ελλειψεις σε ΙΤ .προγραμματιστες σε C ,python,mobile programmer,και αλλες γλωσσες ,αλλα και σε στησιμο και δημιουργια σελιδων.Παρε μια γευση ΕΔΩ (http://jobbdirekt.se/data--it),οργανωσου,φτιαξε CV στα αγγλικα,και στειλτο σε οσες περισσοτερες εταιρειες μπορεις.Να μην ξεχασεις να τους αναφερεις οτι μπορεις να κανεις συνεντευξη μεσω skype.
Βρες τις ειδικοτητες που θελεις σε ΜΗΧΑΝΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ (http://gulasidorna.eniro.se/query?what=cs&search_word=software&geo_area=stockholms+l%C3%A4n&btn_cs=S%C3%B6k) και κοιταξε εταιρειες και θεσεις.
Καλη επιτυχια,αν και τη θεωρω δεδομενη με σωστη οργανωση,και θεληση.

Καλο θα ηταν να εχεις και σε πρωτη ζητηση καποια δειγματα απο εργασιες η αλλα project που εχεις φτιαξει,αν και εφοσον χρειαστει να δειξεις.Απο οσο ξερω χρησιμοποιουν αρκετα dreamweaver,αλλα και αλλα πακετα web developer& design.

iridra
16.02.2014, 09:15
Καλημέρα παιδιά :)

Patrioten και antogeor σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ!! Ήδη άνοιξα τις ιστοσελίδες για να ρίξω μια ματιά και να μπουν στην λίστα μου.
Πολύ χρήσιμα τα tips που μου δώσατε.
Ναι τα αγγλικά μου είναι πολύ καλά και τα γερμανικά μου απλώς καλά.

Όσο για την συμβουλή σου antogoer να ξεκινήσω ήδη να στέλνω βιογραφικά θα το έκανα όμως θέλω πρώτα να προσθέσω άλλες 2-3 που είναι στα άμμεσα πλάνα ώστε να έχω ακόμα πλουσιότερο βιογραφικό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ήδη οργανώνομαι και όντως θεωρώ πως όταν θες κάτι και το κυνηγάς απλα το πετυχαίνεις. Ίσως λίγο πιο δύσκολα ίσως λίγο ευκολότερα μα όταν ξέρεις τι θες στο τέλος έρχεται η επιτυχία.

Μια ερώτηση εάν γνωρίζετε. Στην Γερμανία που ήμουν 1 χρόνο γνώρισα και μου είπαν ότι εάν ψάχνεις για δουλειά η αναζήτηση πρέπει να αρχίσει ήδη 3 μήνες τουλάχιστον πριν. Λόγο οργάνωσης για να ξεκινήσεις πχ. Αύγουστο πρέπει να σε έχουν δεχτεί από Μάιο-Ιούνιο, όποτε το βιογραφικό να το έχεις στείλει γύρω στον Απρίλιο-Μάιο. Ισχύει το ίδιο και για την Σουηδία; (Αναφέρομαι βέβαια για δουλειές σε εταιρίες και όχι για να σε πάρουν σερβιτόρο.)

vstrommer71
16.02.2014, 17:37

Patrioten και antogeor σας ευχαριστώ και τους δυο πάρα πολύ!! Ήδη άνοιξα τις ιστοσελίδες για να ρίξω μια ματιά και να μπουν στην λίστα μου.

Όσο για την συμβουλή σου antogoer να ξεκινήσω ήδη να στέλνω βιογραφικά θα το έκανα όμως θέλω πρώτα να προσθέσω άλλες 2-3 που είναι στα άμμεσα πλάνα ώστε να έχω ακόμα πλουσιότερο βιογραφικό. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Ήδη οργανώνομαι και όντως θεωρώ πως όταν θες κάτι και το κυνηγάς απλα το πετυχαίνεις. Ίσως λίγο πιο δύσκολα ίσως λίγο ευκολότερα μα όταν ξέρεις τι θες στο τέλος έρχεται η επιτυχία.

Μια ερώτηση εάν γνωρίζετε. Στην Γερμανία που ήμουν 1 χρόνο γνώρισα και μου είπαν ότι εάν ψάχνεις για δουλειά η αναζήτηση πρέπει να αρχίσει ήδη 3 μήνες τουλάχιστον πριν. Λόγο οργάνωσης για να ξεκινήσεις πχ. Αύγουστο πρέπει να σε έχουν δεχτεί από Μάιο-Ιούνιο, όποτε το βιογραφικό να το έχεις στείλει γύρω στον Απρίλιο-Μάιο. Ισχύει το ίδιο και για την Σουηδία; (Αναφέρομαι βέβαια για δουλειές σε εταιρίες και όχι για να σε πάρουν σερβιτόρο.)
Aν εισαι καλη σε αυτο που κανεις,δεν θα επρεπε καν να ρωτας.Στελνεις βιογραφικα και το οποιο portfolio σου και κυνηγας ευκαιριες.Δεν υπαρχει κανενας κανονας,αμα κανεις κατι που καποιος χρειαζεται στην αγορα,εχεις πολλες πιθανοτητες επιτυχιας

Swethess
17.02.2014, 00:57

Καλησπέρα!

Αν υπάρχει επίσημα αγγελία παίρνει τουλάχιστον 2 μήνες απο τη στιγμή που θα στείλεις την αίτηση μέχρι να γίνει η πρόσληψη. Φαντάσου οτι πρέπει να επιλέξουν τους επικρατέστερους απο ολους του υποψήφιους, να τους καλέσουν σε συνέντευξη κ φυσικά να αποφασίσουν ποιος θα πάρει τη θέση. Επίσης λαμβάνουν υπόψην την πιθανότητα ο χ υποψήφιος να εργάζεται ηδη οπότε χρειάζεται ετσι κ αλλιως περίπου 3 μήνες να παραιτηθεί.
Αν απο την αλλη κάνεις αυθόρμητα εκδήλωση ενδιαφέροντος μπορεί να συμβεί ο,τιδήποτε! Να σου απαντήσουν άμεσα αν τους αρέσει το βιογραφικό σου ή να σε έχουν υπόψην για την επόμενη φορά που θα ανοίξει μια θέση.

Μια ερώτηση απο περιέργεια αν μου επιτρέπεις...εχεις κατασταλλάξει στη Σουηδία ή σε ενδιαφέρει κ η Γερμανία?

Sotirakis
17.02.2014, 01:20
Καλησπερα σε ολους. Πρωτα απο ολα να πω ενα μπραβο για το σιτε σας και για την πολυ καλη ενημερωση και δουλεια! Ας ξεκινησω, ειμαι 19 χρωνων και φετος τελιωνω το επαγγελματικο λυκειο(δυστηχως εχασα μια χρονια) και εχω σκευτει με το που τελιωσω να παω φανταρος και να ξεκινησω μαθηματα σουηδικων ετσι ωστε να εχω περισσοτερες ελπιδες. Τα αγγλικα μου ειναι σε καλο επιπεδο διοτι εχω παρει το lower. Εχω εναν φιλο μου που ζει με την οικογενεια του και θα μπορουσε να με βοηθησει τις πρωτες μερες μεχρι να τακτοποιηθω. Σε ολα αυτα ποια ειναι η γνωμη σας?

ΥΓ ξεχασα να πω οτι η ειδικοτητα μου ειναι ψυκτικος που λογικα πιστευω δεν εχει μελλον στην Σουηδια.

Swethess
17.02.2014, 21:56
Καλησπέρα!

Πολύ καλή σκέψη να κάνεις σουηδικά παράλληλα με το στρατό! Φυσικά κ θα βοηθήσει στις πιθανότητες. Αλλα δεν κατάλαβα ενα πράγμα...να τακτοποιηθείς σε τι? Ως ψυκτικός? Δεν ξέρω πως είναι η αγορά εργασίας για το επάγγελμά σου αλλα το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσεις απο συνεργείο καθαρισμού οπως οι περίσσοτεροι. Σε αυτη την περίπτωση μπορεις ηδη να ρωτήσεις το φιλό σου αν έχει κάτι υπόψην του ωστε να σε διευκολυνει. Δυστυχώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος οπότε για να έχει ςκαλέ ςπιθανότητες θα πρέπει να έρθεις εδω να ψάξεις.
Πόσο καιρό υπολογίζεις να χρειαστείς μέχρι να ανέβεις? Υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις κάποια σχολή /ιεκ στο μεσοδιάστημα?

Φιλικά
Όλγα

iridra
18.02.2014, 09:32
Καλημέρα σε όλους :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις/προτάσεις σας vstrommer71 και Swethess (Όλγα).

Swethess, όχι Γερμανία πλέον δεν σκέφτομαι καθόλου. Γερμανία έκανα 1 χρόνο το εράσμους μου στα γερμανικά και ήταν από τις ελάχιστες επιλογές μαζί με Ισπανία. Μακάρι να υπήρχε επιλογή για Σουηδία.
Πριν κάνω το εράσμους σκεφτόμουν τη Γερμανία για μόνιμα όμως άλλαξα γνώμη όχι γιατί κάτι δεν μου άρεσε εκεί, αντιθέτως θα έλεγα, όμως είναι αυτή η πιπίλα που υπάρχει "στη Γερμανία να πας να βρεις δουλειά" όταν κάποιος σκέφτεται να φύγει εξωτερικό. Αν οι λόγοι που φεύγω ήταν καθαρά οικονομικοί και αναγκαζόμουν να φύγω τότε ίσως το ακολουθούσα μιας και έχω ήδη κάνει 1 χρόνο εκεί και ήδη με την γλώσσα τα πάω καλά. Επειδή από γυμνάσιο ήθελα να φύγω εξωτερικό να δουλέψω και να μείνω μόνιμα για την ποιότητα ζωής πέρα του οικονομικού, πλέον σκέφτομαι αποκλειστικά τι καλύπτει εμένα πλήρως. Συγκρίνοντας με τα δικά μου κριτήρια έχω καταλήξει ότι οι Σκανδιναβικές χώρες είναι το τέλειο για μένα και κάθε μέρα το τελευταίο δίμηνο όσο διαβάζω και ενημερώνομαι (η σύγκριση ανάμεσα σε Σουηδία-Δανία) απλά επιβεβαιώνεται η επιλογή. Αυτό που ανησυχεί πολύ είναι το θέμα του σπιτιού στη Σουηδία και για αυτό δεν έχω απορρίψει τη Δανία πλήρως ακόμα.

Ελπίζω να μην σε κούρασα. ;) Απλά ήθελα να σου εξηγήσω και να μην απαντήσω μονολεκτικά.

Sotirakis
18.02.2014, 15:21
Καλησπέρα!

Πολύ καλή σκέψη να κάνεις σουηδικά παράλληλα με το στρατό! Φυσικά κ θα βοηθήσει στις πιθανότητες. Αλλα δεν κατάλαβα ενα πράγμα...να τακτοποιηθείς σε τι? Ως ψυκτικός? Δεν ξέρω πως είναι η αγορά εργασίας για το επάγγελμά σου αλλα το πιο πιθανό είναι να ξεκινήσεις απο συνεργείο καθαρισμού οπως οι περίσσοτεροι. Σε αυτη την περίπτωση μπορεις ηδη να ρωτήσεις το φιλό σου αν έχει κάτι υπόψην του ωστε να σε διευκολυνει. Δυστυχώς ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος οπότε για να έχει ςκαλέ ςπιθανότητες θα πρέπει να έρθεις εδω να ψάξεις.
Πόσο καιρό υπολογίζεις να χρειαστείς μέχρι να ανέβεις? Υπάρχει πιθανότητα να βγάλεις κάποια σχολή /ιεκ στο μεσοδιάστημα?

Φιλικά
Όλγα

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Οταν λεω να τακτοποιηθω εννοω να βρω καποια δουλεια να παω στην εφορια και τετοια πραγματα περιπου. Ειναι καποια εξοδα λιγοτερο εφοσον θα μενω στο σπιτι φιλικου προσωπου. Παντως για ΤΕΙ/ΙΕΚ δεν πιστευω να κανω κατι και εχω σκοπο με το που τελιωσω την θυτεια και εφοσον εχω μαζεψει καποια λεφτα να ανεβω πανω.

skonto
21.02.2014, 15:30
Ακόμα μία μείωση στο φόρο εισοδήματος στη Σουηδία.

Δώστε ένα πόσο μικτού μηνιαίου εισοδήματος "Din lön kr/mån", στην πόλη που μένετε π.χ. Στοκχόλμη, για το έτος 2014 "Födelseår" , ξε-τσεκάρετε το "Medlem i Svenska kyrkan" ( Nej ) εκτός και άν είστε μέλος της Σουηδικής Εκκλησίας, και επιλέξτε υπολογισμό καθαρού ποσού πληρωμής "Beräkna" ... στο

Räkna ut din skatt | Räkna på dina skatter | Skatter | Fakta och statistik | Ekonomifakta.se (http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Skatter/Rakna-pa-dina-skatter/Rakna-ut-din-skatt/)

Στον πάτο της σελίδας υπολογισμού, η πορτοκαλί στήλη σας δείχνει την μείωση με την πάροδο του χρόνου του παρακρατούμενου φόρου απο το 2005 και μετά. Κάθε χρόνο δηλαδή κρατούνται όλο και λιγότερα.

Υ.Γ. Αν συγκρίνετε τα αποτελέσματα με τον πραγματικό μισθό που παίρνετε, πιθανόν να δείτε ότι παίρνετε ακόμα κάτι παραπάνω στο χέρι. αυτό οφείλεται στις κλασματικές διαφορές του κρατικού φόρου ( όχι του kommun )

EXCITER
26.02.2014, 22:45
Όλοι οι άνεργοι της Στοκχόλμης κλήθηκαν ταυτόχρονα για συνέντευξη - Ειδήσεις - Περίεργα - in.gr (http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231299076)

patrioten
26.02.2014, 23:15
61 000 kallade – till samma möte !

61.000 kallade till samma möte Arbetsförmedlingen i centrala Stockholm. Aftonbladet ! (http://www.aftonbladet.se/nyheter/article18442744.ab)
http://gfx.aftonbladet-cdn.se/image/18443064/411/normal/41826ccac000b/_DSC5052.jpg

billy1989
02.02.2015, 17:45
Καλησπέρα

Το όνομα μου είναι Βασίλης και είμαι 25 χρονών.
Έχω ζήσει 11 χρόνια στην Γερμανία πιο μικρός και η Σουηδία μου μοιάζει χίλιες φορές καλύτερη.
Ήρθα για ένα καλύτερο μέλλον γιατί στην Ελλάδα τα πράγματα είναι τραγικά.
'Εχω μια βδομάδα και ψάχνω για δουλειά οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά.

Αν δεν βαριέται κάποιος και θέλει και φυσικά αν μπορεί ας ρίξει ένα φως ή έστω μια βοήθεια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Michanikos
22.02.2017, 03:19
φιλος πολιτικος μηχανικος με σπουδες κ προυπηρεσια λογω κρισης πηγε σουηδια ,εκανε 2 χρονια την γλωσσα και δουλεψε σε ιντερνσιπ σε μεγαλη εταιρεια ,πηρε σουδ ταυτοτητα κλπ
μετα δουλεια σαν κανονικος μηχανικος δεν βρηκε αλλα σαν βοηθος εργοδηγου στο εργοταξιο..μαζι με κατι αραβες ασιατες εργατες ενω οι σουηδοι μηχανικοι αλλοι κατηγορια ...τα λεφτα λιγα και το κρυο πολυ και το κοστος ζωης και οι φοροι μεγαλοι..οποτε οσοι σκεφτεστε για εκει..ξανασκεφτειτε το καλα.

patrioten
20.03.2017, 22:43
Καλησπέρα

Το όνομα μου είναι Βασίλης και είμαι 25 χρονών.
Έχω ζήσει 11 χρόνια στην Γερμανία πιο μικρός και η Σουηδία μου μοιάζει χίλιες φορές καλύτερη.
Ήρθα για ένα καλύτερο μέλλον γιατί στην Ελλάδα τα πράγματα είναι τραγικά.
'Εχω μια βδομάδα και ψάχνω για δουλειά οτιδήποτε και αν είναι αυτό.
Μιλάω Αγγλικά και Γερμανικά.

Αν δεν βαριέται κάποιος και θέλει και φυσικά αν μπορεί ας ρίξει ένα φως ή έστω μια βοήθεια.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Γεια σου Βασίλη:)
Ρίξε μια ματιά εδώ ! (http://www.miljopalatset.se/),πάρε τηλέφωνο είναι Έλληνες οι ιδιοκτήτες (για αρχή καλά είναι).
https://thumbs.dreamstime.com/x/good-luck-road-sign-illustration-33265953.jpg

ZAKARI
24.03.2017, 08:48
Χθες μίλαγα με κάτοικο Σουηδίας (γεννημένος εκεί), και τι δεν μου είπε, μακριά παιδιά - μακριά.....

patrioten
25.03.2017, 05:59
Independent.co.uk
Η Σουηδία στην υψηλότερη βαθμολογία για τη θετική συμβολή του τρόπου ζωής, συμπεριλαμβανομένων την ευημερία, την ισότητα, την υγεία και την ευεξία.

Sweden officially the 'goodest' country in the world, study says (http://www.independent.co.uk/news/world/politics/sweden-goodest-country-in-world-good-country-index-a7061341.html)

http://media.indiatimes.in/media/content/2016/Jun/amazonaws_1465027171.jpg