Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βιβλια Εκμαθησης Σουηδικης Γλωσσας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Βιβλια Εκμαθησης Σουηδικης Γλωσσας

    Καλη σας μερα και καλη εβδομαδα!Εκτος απο τo cd της Rosetta Stone και το Live Mocha ,ποια βιβλια υπαρχουν για να μαθω μονη μου Σουηδικα?Στη Σουηδια,στα μαθηματα Σουηδικων που παρακολουθειτε ,απο ποια βιβλια διαβαζετε?Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

    #2
    δοκιμασε το rivstart 1 ειναι πολυ καλο με ευκολα κειμενακια που μπορεις να μεταφρασεις..

    Comment


      #3
      Σ'ευχαριστω πολυ!!Θα το δοκιμασω!

      Comment


        #4
        Rosetta Stone???
        Πρέπει να είναι το πιο πολυδιαφημισμένο software για εκμάθηση ξένων γλωσσών.Προσωπικά το βρήκα πολύ άθλιο.Το δοκίμασα για 10 λεπτά και μετά πήγε κατευθείαν στον κάδο. Προσπαθεί να σου μάθει τη γλώσσα λες και είσαι 5 χρονών παιδάκι.

        Πρώτο και βασικό εφόδιο για να μπορέσεις να κατανοήσεις τη γλώσσα θεωρώ ότι είναι η γραμματική. Να γνωρίζεις τους κανόνες της γλώσσας για να μπορείς να συντάξεις προτάσεις και φράσεις αντί να τις μαθαίνεις απ' έξω. Ακολουθούν,χωρίς να μειώνω τη σημασία τους, το λεξιλόγιο,το listening και το speaking. Πιστεύω ότι δε θα μπορούσα να μάθω ξένη γλώσσα ακούγοντάς την μόνο. Παρόλα αυτά αρκετοί μετανάστες στην Ελλάδα έχουν καταφέρει και συνεννούνται μόνο με ότι έχουν μάθει εξ' ακοής όσα χρόνια βρίσκονται εδώ.

        Από τα καλύτερα εισαγωγικά βιβλία για τη σουηδική γραμματική είναι το Essentials of Swedish Grammar του 1993. Δες τα reviews από τους αναγνώστες του βιβλίου. Εγώ απλώς θα συμφωνήσω μαζί τους.
        Είναι το μόνο βιβλίο σουηδικών που έχω αγοράσει εκτυπωμένο αν και το έχω και σε ηλεκτρονική μορφή. Έχουν κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά σε μόλις 150 σελίδες. Μπορείς να το βρεις με 12Ε στο ebay μαζί με τα μεταφορικά.

        Ένα 2ο βιβλίο για γραμματική είναι το Swedish - An Essential Grammar,2nd Edition του 2008.Έχει καλές κριτικές και από ένα γρήγορο διάβασμα φαίνεται καλά δομημένο. Θα είναι το επόμενο που θα δω μετά το Essentials of Swedish Grammar.

        Ένα ακόμη πολύ καλό βιβλίο,όχι μόνο γραμματικής, είναι το Colloquial Swedish - The Complete Course for Beginners. Το βιβλίο συνοδεύεται απο 2 CDs, οπότε μπορείς να ακούσεις τους διαλόγους με προφορά από native speakers. Κάθε κεφάλαιο έχει λεξιλόγιο(η μετάφραση φυσικά είναι στα αγγλικά) και ασκήσεις γραμματικής και listening. Μου φάνηκε καλά οργανωμένο και βοηθάει πάρα πολύ το ότι έχεις και τα CDs μαζί με το βιβλίο.Προτείνεται!

        Τέλος μπορώ να προτείνω τα βιβλία Mål 1 και 2. Είναι μόνο στα Σουηδικά. Τα κείμενα είναι απλά και κατανοητά, έχει ασκήσεις γραμματικής, listening και πολλές εικόνες. Το καλύτερο είναι ότι συνοδεύεται και από CD οπότε έχεις άλλη μια επιλογή για εξάσκηση στο άκουσμα της σουηδικής γλώσσας.

        Στην εκμάθηση της γλώσσας ή τουλάχιστον στο να συνηθίσεις κάπως στο άκουσμα της, εκτός από βιβλία, μπορεί να βοηθήσει το να βρεις σουηδικά τραγούδια που σου αρέσουν.
        Αν βρεις τραγούδια που σου αρέσουν τότε έχεις την όρεξη να ψάξεις τους στίχους να δεις τι σημαίνουν,τους θυμάσαι πιο εύκολα και στην τελική τα ακούς ευχάριστα χωρίς να πονοκεφαλιάζεις.
        Αν το nickname σου έχει κάποια σχέση με τους REM τότε μπορεί να σου αρέσουν κάποια από τα παρακάτω. Μπορεί και όχι, αλλά δεν πειράζει.


        Θα βοηθούσε επίσης να δεις σουηδικές ταινίες με υπότιτλους.

        Μια καλή σουηδική ταινία που προτείνεται είναι η As It Is in Heaven. Μπορείς να τη δεις με αγγλικούς υπότιτλους.
        Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να δείς την ταινία Lejonkungen.Υποθέτω ότι την έχεις ξαναδεί με ελληνικό ήχο. Παρόλα αυτά ξαναβλέπεται ευχάριστα. Είναι από τις καλύτερες ταινίες του Disney.Μπορείς να τη δεις είτε με αγγλικούς είτε με ελληνικούς υπότιτλους.

        Όλα τα παραπάνω βιβλία,τραγούδια και ταινίες μπορείς να τα βρεις εύκολα με λίγο ψάξιμο σε τ0ρρεντ$. Δε βάζω links για ευνόητους λόγους.

        Καλή συνέχεια στην εκμάθηση σουηδικών.Ελίζω να βοήθησα.

        Comment


          #5
          Καλησπερα nik7,

          Το πρωτο σου μηνυμα, μετα απο τοσους μηνες που "βρισκεσαι" εδω στο πατριωτακι, ειναι πραγματικα ακρως κατατοπιστικο!
          Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες και προσωπικα ελπιζω να ξαναενημερωσεις τοσο λεπτομερειακα εαν εχεις ευχερεια χρονου...
          ο καθενας μας κατι θα αποκομισει σιγουρα απο ολα αυτα που γραφεις... αναλογα με τις δυνατοτητες του ασφαλως....

          Ελενη

          Comment


            #6
            Originally posted by nik7 View Post
            Rosetta Stone???
            Πρέπει να είναι το πιο πολυδιαφημισμένο software για εκμάθηση ξένων γλωσσών.Προσωπικά το βρήκα πολύ άθλιο.Το δοκίμασα για 10 λεπτά και μετά πήγε κατευθείαν στον κάδο. Προσπαθεί να σου μάθει τη γλώσσα λες και είσαι 5 χρονών παιδάκι.

            Πρώτο και βασικό εφόδιο για να μπορέσεις να κατανοήσεις τη γλώσσα θεωρώ ότι είναι η γραμματική. Να γνωρίζεις τους κανόνες της γλώσσας για να μπορείς να συντάξεις προτάσεις και φράσεις αντί να τις μαθαίνεις απ' έξω. Ακολουθούν,χωρίς να μειώνω τη σημασία τους, το λεξιλόγιο,το listening και το speaking. Πιστεύω ότι δε θα μπορούσα να μάθω ξένη γλώσσα ακούγοντάς την μόνο.
            .....
            ......
            ..........

            Νικ7, ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για τις πληροφορίες και τα λινκς. Να είσαι καλά. Και εγώ, εδώ και λίγο καιρό που άρχισα σουηδικά, κάνουμε το Mal και όντως είναι πολύ καλό. Καλή συνέχεια σε όλους μας..!!
            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

            Comment


              #7
              Μέχρι τώρα άκουγα σουηδικό ράδιο στο P3 | Sveriges Radio . Σουηδικά τραγούδια δεν είχα κάτσει να βρώ, αλλά τώρα θα ακούω και αυτά! Μου άρεσε ιδιαίτερα το "Om Du Lämnade Mig Nu" (Om Du Lämnade Mig Nu - YouTube ).
              To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

              Comment


                #8
                Πραγματικά χαίρομαι που τα βρήκατε χρήσιμα.
                Υλικό μπορείς να βρεις πάααρα πολύ στο internet.Αυτό που θέλει χρόνο είναι το φιλτράρισμά του έτσι ώστε να κρατήσεις αυτό που πραγματικά αξίζει.

                Originally posted by Georgia9 View Post
                Μου άρεσε ιδιαίτερα το "Om Du Lämnade Mig Nu" (Om Du Lämnade Mig Nu - YouTube ).
                Georgia9 δεν είσαι η μόνη. Δες και το Lars Winnerbäck’s Charts in Last.fm.Το τραγούδι είναι από τα top του
                Παρεμπιπτόντως το Last.fm είναι ,προσωπική άποψη πάντα, πάρα πολύ καλό site για τους fans της μουσικής και μπορεί να τύχει να ανακαλύψετε τραγούδια-διαμάντια ή καλλιτέχνες παρόμοιους με τις προτιμήσεις σας που δε γνωρίζατε ως τώρα.Τουλάχιστον εμένα με βοήθησε στο να ανακαλύψω κάποιους από τους καλλιτέχνες που έγραψα. Ρίξτε του μια ματία.

                Comment

                Working...
                X