Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ?

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 22ΧΡΟΝΩΝ, ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ(ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ), ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΥΜΟ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΩ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ (ΜΑΛΛΟΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙ ΑΚΟΜΑ) ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ, ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΟΥΝ. ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΙΜΑΙ ΓΥΜΝΑΣΤΡΙΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ "ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ" ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΕΙΔΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑ (ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ, ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗ, ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ, ΑΠΟΛΙΣΕΙΣ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗΣ ΣΤΗΛΗΣ, ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΑ ΚΤΛ ΚΤΛ..), ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΛΕΓΕΤΑΙ ΕΡΓΑΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ. ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΕΧΕΙ ΖΗΤΗΣΗ? ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΩΝ ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ? ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ CD ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    #2
    [QUOTE=Metanastispou?;57680]ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 22ΧΡΟΝΩΝ,.......................

    Καλωσόρισες στην παρέα μας !!!

    Θεωρώ ότι οι σπουδές σου στην γυμναστική ακαδημία η εξιδικευσή σου σε αυτά που αναφέρεις , καθώς και το νεαρό της ηλικίας σου θα σε βοηθήσουν να κάνεις μία νέα αρχή στην σουηδία η και σε άλλη χώρα !!

    Οσο για τα σουηδικά εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι δύσκολη γλώσσα , αλλά αυτό νομίζω είναι υποκειμενικό .

    Καλή επιτυχία σε ότι και να κάνεις !!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #3
      Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ! ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΓΥΜΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΔΙΑ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΜΠΑΣΚΕΤ, ΣΤΙΒΟΥ ΚΤΛ.. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ?

      Comment


        #4
        Στο επάγγελμά σου θα βρείς δουλειά αρκεί να μάθεις σουηδικά τα οποία είναι απαραίτητα !
        Διάβασε καλά το φόρουμ που έχει πληροφορίες πολλές για την σουηδία για όλα , απο τις διαδικασίες μετανάστευσης , για εύρεση σπιτιού , εύρεση εργασίας με πολλά χρήσιμα λίνκ κλπ.
        Ψάξε και στο ιντερνετ γενικά για ότι άλλη πληροφορία χρειάζεσαι ...πώς είναι η ζωή στην σουηδία , ο καιρός κλπ. Ψάξε και για άλλες χώρες που μπορεί να σου αρέσουν για να ζήσεις !!

        Δεν είναι εύκολη υπόθεση η μετανάστευση , θέλει πολύ ψάξιμο και πολύ καλή προετοιμασία !!!

        Καλή τύχη !!!
        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

        Comment


          #5
          Originally posted by Metanastispou? View Post
          Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.. ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ! ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΓΥΜΝΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΣΟΥΔΙΑ ΕΙΤΕ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΤΕ ΜΠΑΣΚΕΤ, ΣΤΙΒΟΥ ΚΤΛ.. ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ? ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΑ?
          Κατ αρχη καλως ηρθες στο φορουμ. Εχεις πολυ δρομμο μπροστα σου,αλλα ,εαν το πιστεψεις,θα τα καταφερεις.Στη Σουηδια.καθε δημος ειναι υπευθηνος για την προσληψη των καθηγητων, ολων των ειδικοτητων,μεσα απο εκει γινονται οι προσληψεις.Ειναι αυτονοητο οτι χρειαζεται η γλωσσα,ειναι αυτονοητο επισης οτι πριν απ ολα πρεπει να ξερεις τι θελεις,και που,και μετα ολα τα αλλα ειναι ζητημα γνωσης και θελησης!

          Comment


            #6
            καλησπερα και απο εμενα που ειμαι και εγω νεος εδω!εγω να ρωτησω κατι που ακομα δεν καταλαβα με το θεμα γλωσσα!εστο οτι θελω να ερθω σουηδια για δουλεια τι πρεπει να εχω καλη γνωση αγγλικων και μαθαινω εκει σουδικα,μαθαινω απο εδω και ερχομαι με την ελπιδα? και ενα ακομα που δεν καταλαβα ακομα...δουλεια να ψαξω απο εδω και μονο αν με καλεσουν να ερθω η απο εκει να ψαξεις?

            Comment


              #7
              Originally posted by kostasLouL View Post
              καλησπερα και απο εμενα που ειμαι και εγω νεος εδω!εγω να ρωτησω κατι που ακομα δεν καταλαβα με το θεμα γλωσσα!εστο οτι θελω να ερθω σουηδια για δουλεια τι πρεπει να εχω καλη γνωση αγγλικων και μαθαινω εκει σουδικα,μαθαινω απο εδω και ερχομαι με την ελπιδα? και ενα ακομα που δεν καταλαβα ακομα...δουλεια να ψαξω απο εδω και μονο αν με καλεσουν να ερθω η απο εκει να ψαξεις?
              Καλησπερα και σε σενα.Εαν εχεις μια απο τις λιγες ειδικοτητες που σε παιρνουν μονο με Αγγλικα(πχ Προγραμματιστης η ΙΤ)τοτε ναι,αλλιως χρειαζονται απαραιτητα τη γλωσσα.Απο μακρια ειναι αδυνατο σχεδον να σου απαντησει καποιος,καταλαβαινεις νομιζω, οτι ο εδω εργοδοτης θελει να ειναι "εδω" ο υποψηφιος.Μπορεις να ξεκινησεις απο Ελλαδα τη γλωσσα (υπαρχουν πολλα βοηθηματα μεσω ιντερνετ),και οταν ερθεις εδω υπαρχουν προγραμματα για νεους μεταναστες.

              Comment


                #8
                Originally posted by antogeor View Post
                Καλησπερα και σε σενα.Εαν εχεις μια απο τις λιγες ειδικοτητες που σε παιρνουν μονο με Αγγλικα(πχ Προγραμματιστης η ΙΤ)τοτε ναι,αλλιως χρειαζονται απαραιτητα τη γλωσσα.Απο μακρια ειναι αδυνατο σχεδον να σου απαντησει καποιος,καταλαβαινεις νομιζω, οτι ο εδω εργοδοτης θελει να ειναι "εδω" ο υποψηφιος.Μπορεις να ξεκινησεις απο Ελλαδα τη γλωσσα (υπαρχουν πολλα βοηθηματα μεσω ιντερνετ),και οταν ερθεις εδω υπαρχουν προγραμματα για νεους μεταναστες.
                Μπορεις να μου πεις καποια βοηθηματα απο το ιντερνετ?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by antogeor View Post
                  Κατ αρχη καλως ηρθες στο φορουμ. Εχεις πολυ δρομμο μπροστα σου,αλλα ,εαν το πιστεψεις,θα τα καταφερεις.Στη Σουηδια.καθε δημος ειναι υπευθηνος για την προσληψη των καθηγητων, ολων των ειδικοτητων,μεσα απο εκει γινονται οι προσληψεις.Ειναι αυτονοητο οτι χρειαζεται η γλωσσα,ειναι αυτονοητο επισης οτι πριν απ ολα πρεπει να ξερεις τι θελεις,και που,και μετα ολα τα αλλα ειναι ζητημα γνωσης και θελησης!
                  ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση περι του θεματος! Ναι ειναι μια αποφαση, που πρεπει κανεις να την σκεφτει πολυ καλα ριν κανει το μεγαλο βημα!!

                  Comment


                    #10
                    Α και κατι αλλο παιδια το επιπεδο αγγλικων ποιο ειναι?απλο lower η θελει και κατι παραπανω?

                    Comment


                      #11
                      Καλησπέρα και από μένα

                      Είμαι κ εγώ νέα στο forum, σε δυο βδομάδες ανηφορίζω για Στοκχόλμη και ήθελα να σας ρωτήσω για το SFI, απ'ότι έχω διαβάσει είναι σχολείο για μετανάστες που μαθαίνεις Σουηδικά.

                      Ήθελα να σας ρωτήσω αυτό το σχολείο πού βρίσκεται? Τα μαθήματα έχουν κάποιο κόστος? Είναι δύσκολη η γλώσσα?

                      Ευχαριστώ εκ των προτέρων

                      Comment


                        #12
                        Καλησπερα Stavroula28,

                        Θα προσπαθησω σε γενικες γραμμες να σου δωσω να καταλαβεις τι ειδους σχολειο ειναι το sfi , εαν σε καποιο σημειο κανω λαθος ας με διορθωσει οποιος εχει την διαθεση...

                        Θα σου μιλησω για την πολη της Στοκχολμης αλλα και για πολεις εκτος αυτης απο οσα εχω καταλαβει...

                        Καταρχην η πολη της Στοκχολμης ως συνολο περιλαμβανει τον Δημο της Στοκχολμης, που ειναι φαντασου ο πυρηνας της πολης καθως και αλλους δημους που βρισκονται "κολλητα" με τον κεντρικο Δημο και γυρω απο αυτον και συνολικα δημιουργουνε τον ιστο εαν θελεις της πολης...
                        Αναλογα με τον Δημο στον οποιο εχεις δηλωσει διευθυνση κατοικιας πηγαινεις και σε καποιο σχολειο για μεταναστες που βρισκεται κοντα στην περιοχη σου...

                        Θα μπορουσες επισης, εαν δουλευεις σε καποιο αλλο δημο μακρυα απο το σπιτι σου και επιθυμεις να πηγαινεις κατευθειαν μετα την δουλεια για μαθημα να δηλωθεις στα μαθηματα εκει.. εχει βεβαια μια διαδικασια που πρεπει να γινει μεταξυ των 2 δημων...
                        Επισης μπορεις για παραδειγμα εαν ο δημος στον οποιο κατοικεις δεν εχει σαββατιατικο σχολειο και εσυ δεν εχεις χρονο μεσοβδομαδα να πηγαινεις για μαθηματα, να ζητησεις να παρακολουθησεις μαθηματα το σαββατο σε εναν αλλο δημο απο αυτον που κατοικεις ο οποιος εχει την δυνατοτητα αυτη... ολα βεβαια κατοπιν συννενοησης...

                        Ο Δημος της Στοκχολμης για παραδειγμα που ειναι και ο μεγαλυτερος εχει μαθηματα πρωινα, βραδινα και σαββατιατικα και οχι μονο σε ενα σημειο της πολης αλλα σε πολλα... δες το λινκ και θα καταλαβεις..

                        Sfi-skolor - stockholm.se

                        Τα μαθηματα στο πρωτο σταδιο εχουν 3 γενικες κατηγοριες αναλογα με τον χρονο που πραγματοποιουνται:
                        1. Πρωινα και καθημερινα αρκετα πιο εντατικα απο τα αλλα 2...
                        2. Απογευματινα συνηθως 3 ή και 5 φορες την εβδομαδα.
                        3. Μια φορα την εβδομαδα μονο Σαββατο για εργαζομενους συνηθως.... που δεν προλαβαινουν μεσοβδομαδα...

                        Το πρωτο σταδιο σουηδικων ,το sfi δηλαδη που θα πρωτοσυναντησει καποιος φθανοντας ως μεταναστης εχει Α,Β,C & D.
                        Τα ατομα που γνωριζουν εστω και λιγα αγγλικα ή εχουν καποιο πτυχιο αποκτησει στην χωρα τους τα κατατασουν αυτοματα στο C, εαν ξερουν και λιγα σουηδικα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να κανουν λιγοτερο χρονο στο επιπεδο C και να τα προωθησουν στο D.
                        Ανθρωπους που δεν εχουν πτυχιο , δεν γνωριζουν αγγλικα , ειναι αποφοιτοι ισως δημοτικου ή γυμνασιου στην χωρα τους και η γλωσσα τους δεν εχει σχεδον καμια σχεση με τα σουηδικα πιθανοτατα να τους καταταξουν σε ενα απο τα κατωτερα επιπεδα A ή B.

                        Μεσα στο Δημο Στοκχολμης λοιπον υπαρχει ενα κεντρο sfi (svenska för invandrare =σουηδικα για μεταναστες).
                        Το ιδιο ισχυει και για τους αλλους δημους αντιστοιχα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο αυτο του κεντρικου δημου και πιθανοτατα να συστεγαζεται με αλλες υπηρεσιες... σε αυτο το σημειο μπορουν να σε ενημερωσουν καλυτερα ατομα που ζουνε εκτος του κεντρικου Δημου....

                        Πηγαινεις λοιπον στο κεντρο αυτο του δημου που ανηκεις με το διαβατηριο σου και με το χαρτι απο την εφορια που γραφει τον προσωπικο σου αριθμο (γιατι χωρις προσωπικο αριθμο δεν ξεκινας sfi οσο και να το θες...) σου κανουν μια αξιολογηση για να δουνε που ανηκεις και σε κατατασουνε αναλογα με τις δυνατοτητες σου σε καποιο απο τα 2 επιπεδα που που προανεφερα...
                        Οι κατηγοριες για τις οποιες σε αξιολογουν ειναι :
                        1. Κατανοηση κειμενου
                        2. Κατανοηση ακοης (αν καταλαβαινεις τι σου λενε στα σουηδικα..)
                        3. Γραπτο κειμενο (που θα γραψεις εσυ εαν βεβαια γνωριζεις σουηδικα..)
                        4. Προφορικος λογος (στην περιπτωση που μιλας εστω και λιγο σουηδικα..)

                        Τα παραπανω μαθηματα ειναι δωρεαν.

                        Αυτα που προανεφερα ειναι ο πρωτος μονο κυκλος μαθηματων και διαρκει για τον καθενα ξεχωριστα διαφορετικο χρονικο διαστημα περαιωσης αναλογα με το επιπεδο του σε αλλες γλωσσες που τυχον γνωριζει, ποσες ωρες διαθετει για διαβασμα και για παρακολουθηση..... οποτε μην αρχισετε να ρωτατε "εσυ σε ποσο χρονο το τελειωσες" γιατι αυτο ειναι κατι εντελως υποκειμενικο!

                        Για τον δημο Στοκχολμης τουλαχιστον, και αυτο το εμαθα την προηγουμενη εβδομαδα και το θεωρω σημαντικο, το να εχεις τελειωσει το sfi και να εχεις το πτυχιο αυτο στο χερι δεν ειναι προαιρετικο για να βρεις εργασια αλλα προαπαιτουμενο!!!

                        Στους υπολοιπους δημους δεν ισχυει αυτο.... εχετε το λοιπον υπ οψιν...

                        Για τις αλλες πολεις αυτο που γνωριζω ειναι οτι αναλογα τις οικονομικες τους δυνατοτητες εχουν και αυτοι μαθηματα... μπορει να ειναι μονο π.χ. πρωινα και εσυ να μην παρακολουθεις αλλα να επικοινωνεις με μειλ με την καθηγητρια σου...

                        Το ερωτημα "ειναι δυσκολη η γλωσσα" ειναι παλι κατι εντελως υποκειμενικο οποτε προτιμω να μην απαντησω σε αυτο αλλα να σου πω οτι εαν το εχεις παρει αποφαση να ανεβεις ... δυσκολη ξεδυσκολη θα πρεπει να κατσεις να την μαθεις και αυτο που λεω ισχυει για οποια χωρα μεταναστευσεις... εαν δεν γνωριζεις ηδη την γλωσσα τους....

                        Τα παραπανω τα γραφω οχι μονο για σενα αλλα για καθε ενδιαφερομενο για να ξεκαθαρισει τι εχει να αντιμετωπισει ως πρωτο σταδιο γλωσσας....
                        Το θεμα βεβαια εχει ξαναναφερθει αλλα εχει περασει αρκετος καιρος και ειχα τον χρονο να σου απαντησω....

                        Σκεψου τα παραπανω καλα και καλη σου τυχη...

                        Ελενη

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Νεομετανάστρια View Post
                          Καλησπερα Stavroula28,

                          Θα προσπαθησω σε γενικες γραμμες να σου δωσω να καταλαβεις τι ειδους σχολειο ειναι το sfi , εαν σε καποιο σημειο κανω λαθος ας με διορθωσει οποιος εχει την διαθεση...

                          Θα σου μιλησω για την πολη της Στοκχολμης αλλα και για πολεις εκτος αυτης απο οσα εχω καταλαβει...

                          Καταρχην η πολη της Στοκχολμης ως συνολο περιλαμβανει τον Δημο της Στοκχολμης, που ειναι φαντασου ο πυρηνας της πολης καθως και αλλους δημους που βρισκονται "κολλητα" με τον κεντρικο Δημο και γυρω απο αυτον και συνολικα δημιουργουνε τον ιστο εαν θελεις της πολης...
                          Αναλογα με τον Δημο στον οποιο εχεις δηλωσει διευθυνση κατοικιας πηγαινεις και σε καποιο σχολειο για μεταναστες που βρισκεται κοντα στην περιοχη σου...

                          Θα μπορουσες επισης, εαν δουλευεις σε καποιο αλλο δημο μακρυα απο το σπιτι σου και επιθυμεις να πηγαινεις κατευθειαν μετα την δουλεια για μαθημα να δηλωθεις στα μαθηματα εκει.. εχει βεβαια μια διαδικασια που πρεπει να γινει μεταξυ των 2 δημων...
                          Επισης μπορεις για παραδειγμα εαν ο δημος στον οποιο κατοικεις δεν εχει σαββατιατικο σχολειο και εσυ δεν εχεις χρονο μεσοβδομαδα να πηγαινεις για μαθηματα, να ζητησεις να παρακολουθησεις μαθηματα το σαββατο σε εναν αλλο δημο απο αυτον που κατοικεις ο οποιος εχει την δυνατοτητα αυτη... ολα βεβαια κατοπιν συννενοησης...

                          Ο Δημος της Στοκχολμης για παραδειγμα που ειναι και ο μεγαλυτερος εχει μαθηματα πρωινα, βραδινα και σαββατιατικα και οχι μονο σε ενα σημειο της πολης αλλα σε πολλα... δες το λινκ και θα καταλαβεις..

                          Sfi-skolor - stockholm.se

                          Τα μαθηματα στο πρωτο σταδιο εχουν 3 γενικες κατηγοριες αναλογα με τον χρονο που πραγματοποιουνται:
                          1. Πρωινα και καθημερινα αρκετα πιο εντατικα απο τα αλλα 2...
                          2. Απογευματινα συνηθως 3 ή και 5 φορες την εβδομαδα.
                          3. Μια φορα την εβδομαδα μονο Σαββατο για εργαζομενους συνηθως.... που δεν προλαβαινουν μεσοβδομαδα...

                          Το πρωτο σταδιο σουηδικων ,το sfi δηλαδη που θα πρωτοσυναντησει καποιος φθανοντας ως μεταναστης εχει Α,Β,C & D.
                          Τα ατομα που γνωριζουν εστω και λιγα αγγλικα ή εχουν καποιο πτυχιο αποκτησει στην χωρα τους τα κατατασουν αυτοματα στο C, εαν ξερουν και λιγα σουηδικα υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να κανουν λιγοτερο χρονο στο επιπεδο C και να τα προωθησουν στο D.
                          Ανθρωπους που δεν εχουν πτυχιο , δεν γνωριζουν αγγλικα , ειναι αποφοιτοι ισως δημοτικου ή γυμνασιου στην χωρα τους και η γλωσσα τους δεν εχει σχεδον καμια σχεση με τα σουηδικα πιθανοτατα να τους καταταξουν σε ενα απο τα κατωτερα επιπεδα A ή B.

                          Μεσα στο Δημο Στοκχολμης λοιπον υπαρχει ενα κεντρο sfi (svenska för invandrare =σουηδικα για μεταναστες).
                          Το ιδιο ισχυει και για τους αλλους δημους αντιστοιχα αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο αυτο του κεντρικου δημου και πιθανοτατα να συστεγαζεται με αλλες υπηρεσιες... σε αυτο το σημειο μπορουν να σε ενημερωσουν καλυτερα ατομα που ζουνε εκτος του κεντρικου Δημου....

                          Πηγαινεις λοιπον στο κεντρο αυτο του δημου που ανηκεις με το διαβατηριο σου και με το χαρτι απο την εφορια που γραφει τον προσωπικο σου αριθμο (γιατι χωρις προσωπικο αριθμο δεν ξεκινας sfi οσο και να το θες...) σου κανουν μια αξιολογηση για να δουνε που ανηκεις και σε κατατασουνε αναλογα με τις δυνατοτητες σου σε καποιο απο τα 2 επιπεδα που που προανεφερα...
                          Οι κατηγοριες για τις οποιες σε αξιολογουν ειναι :
                          1. Κατανοηση κειμενου
                          2. Κατανοηση ακοης (αν καταλαβαινεις τι σου λενε στα σουηδικα..)
                          3. Γραπτο κειμενο (που θα γραψεις εσυ εαν βεβαια γνωριζεις σουηδικα..)
                          4. Προφορικος λογος (στην περιπτωση που μιλας εστω και λιγο σουηδικα..)

                          Τα παραπανω μαθηματα ειναι δωρεαν.

                          Αυτα που προανεφερα ειναι ο πρωτος μονο κυκλος μαθηματων και διαρκει για τον καθενα ξεχωριστα διαφορετικο χρονικο διαστημα περαιωσης αναλογα με το επιπεδο του σε αλλες γλωσσες που τυχον γνωριζει, ποσες ωρες διαθετει για διαβασμα και για παρακολουθηση..... οποτε μην αρχισετε να ρωτατε "εσυ σε ποσο χρονο το τελειωσες" γιατι αυτο ειναι κατι εντελως υποκειμενικο!

                          Για τον δημο Στοκχολμης τουλαχιστον, και αυτο το εμαθα την προηγουμενη εβδομαδα και το θεεωρω σημαντικο, το να εχεις τελειωσει το sfi και να εχεις το πτυχιο αυτο στο χερι δεν ειναι προαιρετικο για να βρεις εργασια αλλα προαπαιτουμενο!!!

                          Στους υπολοιπους δημους δεν ισχυει αυτο.... εχετε το λοιπον υπ οψιν...

                          Για τις αλλες πολεις αυτο που γνωριζω ειναι οτι αναλογα τις οικονομικες τους δυνατοτητες εχουν και αυτοι μαθηματα... μπορει να ειναι μονο π.χ. πρωινα και εσυ να μην παρακολουθεις αλλα να επικοινωνεις με μειλ με την καθηγητρια σου...

                          Το ερωτημα "ειναι δυσκολη η γλωσσα" ειναι παλι κατι εντελως υποκειμενικο οποτε προτιμω να μην απαντησω σε αυτο αλλα να σου πω οτι εαν το εχεις παρει αποφαση να ανεβεις ... δυσκολη ξεδυσκολη θα πρεπει να κατσεις να την μαθεις και αυτο που λεω ισχυει για οποια χωρα μεταναστευσεις... εαν δεν γνωριζεις ηδη την γλωσσα τους....

                          Τα παραπανω τα γραφω οχι μονο για σενα αλλα για καθε ενδιαφερομενο για να ξεκαθαρισει τι εχει να αντιμετωπισει ως πρωτο σταδιο γλωσσας....
                          Το θεμα βεβαια εχει ξαναναφερθει αλλα εχει περασει αρκετος καιρος και ειχα τον χρονο να σου απαντησω....

                          Σκεψου τα παραπανω καλα και καλη σου τυχη...

                          Ελενη



                          Καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου και την διάθεσή σου να μου απαντήσεις και να μου τα πεις όλα αυτά :-) πολύ σημαντικά όλα όσα μου είπες τα έχω διαβάσει ήδη δύο φορές :-) θα τα ψάξω από εδώ ότι μπορώ και τα υπόλοιπα εκεί :-) να είσαι καλά :-)

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα και πάλι σε όλους

                            Ήθελα να σας ρωτήσω αν έχει ταξιδέψει ή πρόκειται να ταξιδέψει κανείς από εσάς με την Lufthansa.
                            Ο λόγος που ρωτάω είναι πως θέλω να μάθω τα επιτρεπτά όρια των αποσκευών.
                            Μπήκα στην σελίδα της εταιρίας και σύμφωνα με τους νέους κανονισμούς επιτρέπεται μία βαλίτσα με όριο τα 23 kg. Δεν αναφέρεται πουθενά όμως η χειραποσκευή το οποίο και με ενδιαφέρει.

                            Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

                            Comment


                              #15
                              Καλησπερα και απο εμενα. Ενδιαφερομαι με την αρραβωνιαστικια μου να ερθουμε για να ξεκινησουμε μια καινουργια ζωη στην Στοκχολμη. Θα ηθελα να σας ρωτήσω καποια πραγματα πιο συγκεκριμενα αν γνωριζεται. Γνωριζω που για αρχη μεχρι να μαθεις πολυ καλα την γλωσσα πρεπει να κανεις μια προχειρη δουλεια, αλλα θελω να μαθω αμα μελλοντικα υπαρχει μελλον στα αντικειμενα που θα σας πω παρακατω. Εγω εχω σπουδασει 2 χρονια σε ενα κολλεγιο σαν Πολιτικος Μηχανικος (μπορω να δουλεψω σαν εργοδηγος) και η αρραβωνιαστικια μου μολις τελειωσε Γεωπονος σε Πανεπιστημιο πενταετους φοιτησης. Αυτα τα 2 αντικεικενα εχουν ζητηση, μελλον και χρημα στην συγκεκριμενη πολη και γενικοτερα χωρα?
                              You Can Have Whatever You Like...

                              Comment

                              Working...
                              X