Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΦΥΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΦΥΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

    Γειά σας παιδιά!Είμαι νέα στο γκρουπάκι θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την Φυσικοθεραπεία στη Γερμανία. Σπουδάζω Φυσ. στην Ελλαδα κ θα με ενδιέφερε να κάνω την πρακτική μου ή την κάποια εξειδίκευση στη Γερ. Στα γερμανικά έχω το πτυχίο C1. Αν ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το θέμα, ας μου πει παρακάλω ευχαριστώ..

    #2
    Καλησπέρα.
    Αν θυμάμαι καλα στο ΤΕΙ που σπούδαζα είχαμε τη δυνατότητα να κάνουμε πρακτική στο εξωτερικό (ΤΕΙ Ηπείρου). Πιο συγκεριμένα είχαμε τη δυνατότητα για Αμερική (ω ναι, αλλά ήθελε πολύ καλούς φοιτητές) Δανία και Ισπανία αν δεν κάνω λάθος. Σε γενικές γραμμές μπορείς να κάνεις πρακτική στο εξωτερικό. Αν ρωτησεις στο τμημα φοιτητικης μεριμνας η στο γραφειο Erasmus, θα παρεις καποιες απαντησεις. Συνηθως οι σχολες που συνεργαζονται μεταξυ τους (για Erasmus αναφερομαι) δινουν τη δυνατοτητα να κανεις πρακτικη στη χωρα τους. Για ριξε καμια επισκεψη, χαμενη δε θα βγεις.

    Comment


      #3
      εργασια στην γερμανια

      Originally posted by Elsaki View Post
      Γειά σας παιδιά!Είμαι νέα στο γκρουπάκι θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την Φυσικοθεραπεία στη Γερμανία. Σπουδάζω Φυσ. στην Ελλαδα κ θα με ενδιέφερε να κάνω την πρακτική μου ή την κάποια εξειδίκευση στη Γερ. Στα γερμανικά έχω το πτυχίο C1. Αν ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το θέμα, ας μου πει παρακάλω ευχαριστώ..
      Καλησπερα και απο μενα!
      Αυτο που μπορω να σου πω ειναι,οτι ο τομεας σου πρωτον εχει ζητηση,και δευτερον οτι ακομα και αν δεν βρεις εξω καποια πρακτικη,μπορεις να βρεις εργασια ως πτυχιουχος φυσιοθεραπευτης.Επισης ειναι πολυ σημαντικο το οτι εισαι ηδη σε επιπεδο C1 στην γλωσσα.
      Στο λεω αυτο ,διοτι ο γαμπρος μου κανει ειδικοτητα ως παθολογος σε νοσοκομειο,και γενικα εχουν ελειψη στον τομεα σου.
      Επισης και εγω εψαξα να δω τι γινεται,και ειδα οτι οντως υπαρχει ζητηση στον τομεα σου.
      Νομιζω οτι θα πρεπει να κοιταξεις αναλυτικα τις θεσεις στα νοσοκομεια ξεχωριστα αν θες να κανεις πρακτικη εξω.
      Επισης να μπεις στο gigajob,kai grapseis physiotherapist,θα σου βγαλει αρκετες θεσεις εργασιας.
      Αυτα προς το παρον,και ξαναμιλαμε.
      Καλο ψαξιμο λοιπον και καλη συνεχεια!Παντως να εισαι θετικη και αισιοδοξη με το ολο θεμα!
      Αν θες οτιδηποτε αλλο, εννοειται μπορεις να μου στειλεις και καποιο mail sto iliasdimadis@yahoo.de

      mit freundlichen Grüßen

      Ilias

      Comment


        #4
        Γεια σου,

        όπως έχεις ήδη ενημερωθεί, στέλνε βιογραφικά σε νοσοκομεία / κλινικές / ιατρεία.

        Διάβασε προσεκτικά πληροφορίες υπάρχουν εδώ στο φόρουμ http://www.patriotaki.net/%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%AF%CE%B4%CE%B5%CF%85%C F%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-79/%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-ausbildung-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%B1-4107/
        ακολούθα τους συνδέσμους από εκεί.

        Και μετά εχεις zertifikat C1!? Καλό! Προχορα με παραπανο πληροφοριες εδω Physiotherapie Ausbildung und Studium

        Θέσεις παγκόσμιος Praktikum als Physiotherapeut / Praktikum als Ergotherapeut im Ausland: Auslandspraktikum Physiotherapie und Ergotherapie

        Comment

        Working...
        X