PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

FarfyFfs
01.03.2013, 10:44
Παιδιά σορι που ανοίγω το θέμα , αλλά και τα 2 που βρίσκονται στο ανάλογο subforum είναι κλειστά και εγώ θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη μεταφορά σάκων που έχουν μόνο ρουχισμό μέσα. Θέλω όλο κ όλο να στέιλω 3 σάκους με χειμερινά ρούχα, γιατί φυσικά δεν μου φτάσανε τα κιλά που θα πάρω μαζι μου φεύγοντας με το αεροπλανο. δλδ ούτε μια το 1/3 της παλετας ευρωπαικων προδιαγραφών. Δέχοντια οι μεταφορικές να στείλεις τόσο λιγή ποσότητα? και αν ναι με συμφερει να στειλω τόσο λίγα λέτε? Ξέρετε κάποια που να είναι οικονομική? Αυτά :D

manosK
01.03.2013, 21:03
Τι τραβάτε και εσείς οι γυναίκες με τα...απαραίτητα! :lol2: Το παρακάτω link μου το έδωσε εχθές η W.Australian και από ότι λένε στέλνουν οποιαδήποτε ποσότητα ή όγκο.

.: General Overseas Traffic :. (http://www.generalot.com/services.php)

FarfyFfs
05.03.2013, 23:55
Σε ευχαριστω πολυ ^^ τωρα ειχα την ευκαιρια να δω το μηνυμα σου.

Aussie
01.04.2013, 19:11
Τι τραβάτε και εσείς οι γυναίκες με τα...απαραίτητα! :lol2: Το παρακάτω link μου το έδωσε εχθές η W.Australian και από ότι λένε στέλνουν οποιαδήποτε ποσότητα ή όγκο.

:lol2:

O!!! w.australian please !!!! he's my sponsor :lol2:

Aussie
15.04.2013, 14:53
λοιπόν εγω σήμερα έστειλα με την παρακάτω εταιρεία
3,15 κυβ
και μου στοίχισε 380ε
πολύ καλή τιμή (120 το κυβικό )

:yes::yes:

FarfyFfs
15.04.2013, 16:06
Αθηνά, το κυβικό πόσο περίπου είναι, εγώ τα ξερω με ευρωπαικες παλέτες.

manosK
15.04.2013, 20:55
Αθηνά για πες την διαδικασία εγκιβωτισμού. Δηλαδή σε τι συσκευασίες, τι διαστάσεις, αν υπήρχαν τίποτε περιορισμοί για την παραλαβή από την εταιρεία, αν χρειάζεται κατάλογος με τα περιεχόμενα κλπ. Ξέρω έχεις πολλά στο μυαλό σου αλλά βοήθησε μας. Please,please,please... _klama

W.AUSTRALIAN
15.04.2013, 22:04
Αθηνά, το κυβικό πόσο περίπου είναι, εγώ τα ξερω με ευρωπαικες παλέτες.

Το 1 κυβικο ειναι 1Χ1Χ1 μετρα ( Υψος Χ Πλατος Χ Βαθος )

Αθηνά για πες την διαδικασία εγκιβωτισμού. Δηλαδή σε τι συσκευασίες, τι διαστάσεις, αν υπήρχαν τίποτε περιορισμοί για την παραλαβή από την εταιρεία, αν χρειάζεται κατάλογος με τα περιεχόμενα κλπ. Ξέρω έχεις πολλά στο μυαλό σου αλλά βοήθησε μας. Please,please,please...

Σε απλα χαρτοκιβωτια , ( κυριως πενταφυλλα ,καθαρα απο τροφες για να μην εχουν θεμα τυχον τα σκυλια εκει)
συσκευασαμε την οικοσκευη (και οχι μονο) απο εργαλεια μου και μεχρι και καταδυτικο εξοπλισμο εβαλα μεσα
εχω κρατησει σε λιστα τι περιεχει η καθε κουτα που πιθανον θα ρωτησουν οι αρχες στην Αυστραλια
0,50 Χ 0,65 Χ 0,40 ηταν περιπου ηταν περιπου οι διαστασεις των χαρτοκιβωτιων (για να σηκωνονται κιολας)
και αφου παρεδωσα τα κιβωτια τα μετρησε ποσα κιβωτια (τεμαχια) και μετα τα κυβισε .
Συμφωνα με την εταιρεια ναυλωνουν σαρανταρι κοντεινερ και βαζουν πολλους "πελατες" μεσα .
Μου εδωσε τα στοιχεια του πρακτορα και τον κωδικο αποστολης για να επικοινωνησω μαζι του οταν φτασω εκει και
μολις φυγει το πλοιο θα μου στειλουν μεσω μειλ τα σχετικα παραστατικα

FarfyFfs
16.04.2013, 00:57
Η τιμή αυτή είναι η τελική? θέλω να πω περιλαμβάνει παραλαβή από το σπίτι μεταφορά στην αυστραλία αποπαρασίτωση (αυτό που τα ψεδκάζουν όταν πιάνουν λιμάνι ντε) και μεταφορά ξανά στην πόρτα σου στη Μελβούρνη?

W.AUSTRALIAN
16.04.2013, 02:40
H τιμη αυτη περιλαμβανει παραδοση στην αποθηκη της εταιρειας ,παραλαβη απο τις αποθηκες στην Μελβουρνης
οτι αλλο εξοδο προκυψει (απεντωμοσεις καραντινες ελπιζω να μην χρειαστει )
θα με ενημερωσει σχετικα ο εκει πρακτορας

kikirikoy
16.04.2013, 10:37
H τιμη αυτη περιλαμβανει παραδοση στην αποθηκη της εταιρειας ,παραλαβη απο τις αποθηκες στην Μελβουρνης

σας παρακαλώ πολυ κύριε west συμπληρώστε και αυτό... http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-94/%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-3162/
εάν δεν σας κάνει κόπος:lol2:

australian
16.04.2013, 11:28
σας παρακαλώ πολυ κύριε west συμπληρώστε και αυτό... http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-94/%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-3162/
ναι κύριε West μη τεμπελιάζουμε...τρέχουμε τώρα!!!

Aussie
16.04.2013, 11:39

μπράβο kikirikoy εχτές το έψαχνα και δε το έβρισκα

:lol2::lol2:

FarfyFfs
16.04.2013, 16:28

Και αν εγώ δεν έχω δυνατότητα να τα παραλάβω από την αοθήκη και χρειάζομαι πάααααλι μεταφορική? αναλαμβάνουν να στα στείλουν με εξτρα χρέωση ή θα πρέπει να απευθυνθω σε άλλη εταιρεία (πρηχτης mode on please be patient :p)

W.AUSTRALIAN
16.04.2013, 20:11
Και αν εγώ δεν έχω δυνατότητα να τα παραλάβω από την αποθήκη και χρειάζομαι πάααααλι μεταφορική? αναλαμβάνουν να στα στείλουν με εξτρα χρέωση ή θα πρέπει να απευθυνθω σε άλλη εταιρεία (πρηχτης mode on please be patient :p)

θα πρεπει να τα στειλεις με δικη σου μεταφορικη στην αποθηκη της εταιρειας
οταν ρωτησα εγω μου υπεδειξαν καποιον μεταφορεα που συνεργαζονται αλλα στο μεταξυ
προσφερθηκε ενας φιλος που ακουγε το περιστατικο και με εξυπηρετησε
Οσον αφορα την παραλαβη φανταζομαι θα υπαρχουν μεταφορεις που συνεργαζοντε η θα καλεσεις καποιον δικο σου

FarfyFfs
17.04.2013, 04:10
Αααα οκ ευχαριστω πολύ να σαι καλα ^^ θα το χω στα υποψιν γιατι οσονούπω θα χρειαστω και εγώ.

Aussie
17.04.2013, 10:28
ναι κύριε West μη τεμπελιάζουμε...τρέχουμε τώρα!!!

:lol2::lol2: πέσταααααααααα

charm_quark
17.06.2013, 06:14
Μετά απο ενδελεχη έρευνα, κατέληξα στη Skyway air cargo. Έστειλα δύο χαρτοκιβώτια με ρουχισμό, απο 20 κιλά το καθε ένα (σύνολο 40 κιλά). Απο Ελ. Βενιζέλος μέχρι αεροδρόμιο Σίδνευ μου στοίχησαν κάτι λιγότερο απο 180 ευρώ.
Εκτελωνισμό δεν πλήρωσα τίποτα, αφου ήταν μόνο ρούχα και βιβλία. Πλήρωσα στην quantas (που παρείχε την αποθήκη) 99 δολάρια, για τη "χαρτούρα" που δεν κατάλαβα καλά καλά γιατί τα πλήρωνα, αλλά έπρεπε.
Οι προσφορές που είχα πάρει απο άλλες cargo, με παραλαβή στα εμπορεύματα του αεροδρομίου, ξεκινούσαν απο 310 ευρώ μεχρι 180. Η μεταφορά έγινε με την etihad και τα πράγματα έφτασαν μέσα σε 2.5 μέρες. Έφυγαν Παρασκευή και Κυριακή απογευμα ήταν στο αεροδρόμιο.

panultimate
26.08.2013, 23:52
Ερώτηση για τους πιο έμπειρους:
Οταν με την μεταφορική βάζουμε ένα value of goods, αυτό καθορίζει και το ποσόν του εκτελώνισμού στην προορισμό? δηλαδή αν εγώ βάλω την αξία των πραγμάτων στα $5,000 θα πληρώσω χ τελωνείο, ενώ αν βάλω την αξία των πραγμάτων $20,000 θα πληρώσω πχ 3χ? ή έχει σχέση με την φύση των πραγμάτων που μεταφέρω?

leyteris77
27.08.2013, 12:02
Ερώτηση για τους πιο έμπειρους:
Οταν με την μεταφορική βάζουμε ένα value of goods, αυτό καθορίζει και το ποσόν του εκτελώνισμού στην προορισμό? δηλαδή αν εγώ βάλω την αξία των πραγμάτων στα $5,000 θα πληρώσω χ τελωνείο, ενώ αν βάλω την αξία των πραγμάτων $20,000 θα πληρώσω πχ 3χ? ή έχει σχέση με την φύση των πραγμάτων που μεταφέρω?

Παμαγιώτη αναφέρω τι έγραφε το συμβόλαιο μας.

"Price excludes: Customs duty, taxes and other government charges payable
on the consignment if any, second delivery point or bad access, quarantine
20ft container inspection fee (A$370.00 payable at destination), terminal and
port storage charges at destination port (A$550-650 payable at destination),
insurance."

Τα ποσά που πληρώνεις έχουν να κάνουν με τον όγκο που μεταφέρεις. Αυτό που λες αφορά μόνο το πόσο ασφάλιστρο θα πληρώσεις συνήθως 1.5% της αξίας.

tasosn
24.07.2014, 20:50
Καλημερα-καλησπερα κι απο μενα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την μεταφορα πραγματων απο Πειραια προς Μελβουρνη, και επειδη δεν βρηκα απαντηση σε προηγουμενα ποστ οποιος εχει ομοια εμπειρια παρακαλω ας μου απαντησει.
ΕΡ: Εχω προσφορα 150€ το κυβικο για παραλαβη απο το σπιτι μου και αποστολη στην Μελβουρνη, μονον, για περιπου 4 κυβικα ( κυριως ρουχισμος, εργαλεια, υπολογιστες, βιβλια, κλπ). Οποιος το εκανε ετσι, μηπως γνωριζει να μου πει με απλα Ελληνικα τι κανω εγω για να παραλαβω τα πραγματα μου, καθως και τι κοστος περιπου μπορει να ειναι αυτο? Δηλαδη πρεπει εγω να βρω εκτελωνιστη, ο οποιος θα αναλαβει να τα εκτελωνισει και να κανει ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες, ή μπορω και μονος μου να το κανω?
Επισης υπαρχει ακομη μια προσφορα απο αλλη εταιρια οπου επιμεριζοντας το τελικο ποσον ανερχεται στα 300€ περιπου το κυβικο. Υπαρχουν βεβαια και 2 επιπλεον χρεωσεις που αφορουν το τελωνειο στην Μελβουρνη συνολου περιπου 950 AUD$. Επισυναπτω και τμημα της προσφορας. Αυτο το ποσον των 950 δολλαριων το πληρωνω ετσι κι αλλιως ειτε εκτελωνισουν αυτοι με τους εκει συνεργατες τους ειτε εγω με δικο μου εκτελωνιστη, υποθετω. Το ερωτημα μου ειναι οικονομικης φυσεως και εχει ως εξης, πληρωνω 300€/μ3 και εκτελωνιζουν αυτοι? ή 150€/μ3 και αναλαμβανω εγω ολη αυτη τη διαδικασια? Μηπως δεν αξιζει οικονομικα η ολη ταλαιπωρια που μπορει να εχω, λογω αγνοιας, επιλεγοντας την 2η λυση? Οποιος το εχει το αντικειμενο απο πρωτο χερι παρακαλειται θερμα να με διαφωτισει.

Aussie
25.07.2014, 05:02
Καλημερα-καλησπερα κι απο μενα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την μεταφορα πραγματων απο Πειραια προς Μελβουρνη, και επειδη δεν βρηκα απαντηση σε προηγουμενα ποστ οποιος εχει ομοια εμπειρια παρακαλω ας μου απαντησει.
ΕΡ: Εχω προσφορα 150€ το κυβικο για παραλαβη απο το σπιτι μου και αποστολη στην Μελβουρνη, μονον, για περιπου 4 κυβικα ( κυριως ρουχισμος, εργαλεια, υπολογιστες, βιβλια, κλπ). Οποιος το εκανε ετσι, μηπως γνωριζει να μου πει με απλα Ελληνικα τι κανω εγω για να παραλαβω τα πραγματα μου, καθως και τι κοστος περιπου μπορει να ειναι αυτο? Δηλαδη πρεπει εγω να βρω εκτελωνιστη, ο οποιος θα αναλαβει να τα εκτελωνισει και να κανει ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες, ή μπορω και μονος μου να το κανω?
Επισης υπαρχει ακομη μια προσφορα απο αλλη εταιρια οπου επιμεριζοντας το τελικο ποσον ανερχεται στα 300€ περιπου το κυβικο. Υπαρχουν βεβαια και 2 επιπλεον χρεωσεις που αφορουν το τελωνειο στην Μελβουρνη συνολου περιπου 950 AUD$. Επισυναπτω και τμημα της προσφορας. Αυτο το ποσον των 950 δολλαριων το πληρωνω ετσι κι αλλιως ειτε εκτελωνισουν αυτοι με τους εκει συνεργατες τους ειτε εγω με δικο μου εκτελωνιστη, υποθετω. Το ερωτημα μου ειναι οικονομικης φυσεως και εχει ως εξης, πληρωνω 300€/μ3 και εκτελωνιζουν αυτοι? ή 150€/μ3 και αναλαμβανω εγω ολη αυτη τη διαδικασια? Μηπως δεν αξιζει οικονομικα η ολη ταλαιπωρια που μπορει να εχω, λογω αγνοιας, επιλεγοντας την 2η λυση? Οποιος το εχει το αντικειμενο απο πρωτο χερι παρακαλειται θερμα να με διαφωτισει.

Καλημέρα
κατα'ρχάς θεωρώ ο,τι η προσφορά που σου δόθηκε με τα 150e είναι πάρα πολύ καλή και να τα παραλάβουν και απο το σπίτι σου.
Επειδή και γω περίπου τόσα κυβικά κατέβασα πρίν ενα χρόνο περίπου
να σου πω τι μου στοίχισε απο δω η παραλαβή

Πληρωμή στήν Ελλάδα 380 € εστειλα 48 κιβωτια 3,15 κυβικα

Πληρωμή στην Αυστραλία:620 $ +120 $ η μεταφορά τους στο σπίτι

Όσον αφορά για την μεταφορά στο σπίτι εγω πλήρωσα αυτούς και μου τα μετέφεραν
εσυ αν έχεις άλλη λύση να τα μεταφέρεις μόνος σου δεν έχουν θέμα αυτοί
όπως θες τα παραλαμβάνεις.

Τώρα ο εκτελονισμός έγινε απο το γραφείο που τα παρέλαβε
εμείς δεν κάναμε τίποτα
τα παρέλαβαν, μας ειδοποίησαν και πήγαμε και αναφέραμε τι υπήρχαν μέσα στα τα κιβώτια στο περίπου.

Είχαμε κρατήσει απο Ελλάδα μια φόρμα που είχαμε φτιάξει εμείς αριθμημένη 'Οπως ήταν και τα κιβώτια
πχ στο νο1 κιβώτιο βρίσκονται ρούχα κτλ....και βέβαια το είχαμε αναγράψει και έξω απο τα κιβώτια
Οπότε έτσι ήταν εύκολο.
Πληρώσαμε και σε 2 μέρες τα είχαμε σπίτι.

Περίπου 32 μέρες ήταν η μεταφορά τους απο Ελλάδα-Μελβούρνη
Να σου επισημάνω μόνο επειδή ανέφερες ο,τι θα μεταφέρεις εργαλεία να κοιτάξεις να είναι καθαρά κατά την μεταφορά τους δλδ να μην έχουν επάνω σκόνη καθώς και τα παπούτσια να είναι απο κάτω καθαρά
να μην περάσουν καραντίνα.

Εγω είχα ενα κιβώτιο με παπούτσια στο οποίο απ΄έξω έγραφα shoes all clean τα είδαν και επειδή ήταν καθαρά
δεν ειχα θέμα

και επειδή ρώτησες αν συμφέρει να μεταφέρεις πράγματα
σε κάθε περίπτωση ΝΑΙ !! γιατί ολα τα ψιλικοκό εδω έχουν
ενα κάποιο κόστος αναφέρομαι για λευκά είδη, είδη οικιακής
χρήσεως, ρουχισμό και κτλ.......

Για παράδειγμα εγω με τα 380e και τα 620$ που χάλασα να τα παραλάβω
εδω δεν θα αγόραζα ολα αυτά που έφερα.

Μέχρι και καταψύκτη έφερα τον οποίο χρησιμοποίησα
ώς μπαούλο αρα συνεπώς είχα άλλο μισό κυβ. κέρδος σε πράγματα

πιστεύω να βοήθησα

:yes:

tasosn
25.07.2014, 07:52
Aussie κατ αρχας να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.
Εχω μια ερωτηση σχετικα με αυτα που μου γραφεις: γραφειο εκτελωνισμου εκει, σου ειχαν δωσει? ή βρηκες μονος σου απο κει περα?

Σχετικα με την καθαριοτητα καποιων πραγματων μου το επεσημαναν και απο το πρακτορειο.

Δεν ρωτησα αν συμφερει να φερω τα πραγματα μου, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι προσωπικα αντικειμενα που και να ηθελα δεν θα μπορουσα να τα αντικαταστησω, απλα η ερωτηση ηταν αν συμφερει η διαδικασια να οργανωσω εγω τα του εκτελωνισμου ή να τα συμφωνησω και να τα πληρωσω απο εδω με συνεργατες του πρακτορειου εκει.

Aussie
25.07.2014, 15:30
Aussie κατ αρχας να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.
Εχω μια ερωτηση σχετικα με αυτα που μου γραφεις: γραφειο εκτελωνισμου εκει, σου ειχαν δωσει? ή βρηκες μονος σου απο κει περα?

Σχετικα με την καθαριοτητα καποιων πραγματων μου το επεσημαναν και απο το πρακτορειο.

Δεν ρωτησα αν συμφερει να φερω τα πραγματα μου, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι προσωπικα αντικειμενα που και να ηθελα δεν θα μπορουσα να τα αντικαταστησω, απλα η ερωτηση ηταν αν συμφερει η διαδικασια να οργανωσω εγω τα του εκτελωνισμου ή να τα συμφωνησω και να τα πληρωσω απο εδω με συνεργατες του πρακτορειου εκει.

καλησπέρα
εμείς παραδώσαμε τα πράγματα στήν μεταφορική εταιρεία
πληρώσαμε και αυτό ήταν.
Οταν ήρθαν τα πράγματα στήν Μελβούρνη μας ειδοποίησαν μόνοι τους
στα στοιχεία που είχαμε ήδη δώσει στήν μεταφορική απο Ελλάδα
δλδ ενα τηλ και μια διεύθυνση για το που θα μένουμε
(είχαμε βέβαια χρησιμοποιήσει τα τηλ και την διεύθυνση
των παιδιών που μας φιλοξένησαν γιατι εμείς δεν είχαμε τέτοια στοιχεία για αρχή )
μας ταχυδρόμησαν λοιπόν μια επιστολή ο,τι τα πράγματα ήρθαν.
Που θα τα βρούμε,
και πόσο στοιχίζουν.
Απο ο,τι εχω ακούσει απο πολλά άτομα εδω που ήρθαμε οι περισσότεροι έχουν παραλάβει
απο το ίδιο γραφείο που παρέλαβα και γω.

Δεν μας έδωσε λοιπόν κανείς τίποτα στοιχεία απο Ελλάδα
Ούτε επίσης μας ρώτησαν αν έχουμε πράκτορα εδω κτλ σε ο,τι
ρωτάς.

Πιθανά η κάθε εταιρεία που στέλνει εδω απο Ελλάδα να έχει τα δικά της
γραφεία που συνεργάζετε εδω.

υγ.ναι το ξανά είδα δίκαιο έχεις εγω διάβασα λάθος απο κεκτημένη ταχύτητα

Δέν έχω ακούσει κάποιος να εκτελώνησε μόνος του για να μπορώ να σου πω την διαφορά και αν αξίζει
φαντάζομαι περισσότερο ζαλάδα θα είναι όμως

Με αυτήν έστειλα: .: General Overseas Traffic :. (http://www.generalot.com/services.php)

Eδώ παρέλαβα : ATLANTIS BAGGAGE COMPANY PTY LTD (http://www.atlantisco.com.au/contact_us.php)

Αμα θέλεις μπορείς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις ο,τι άλλη απορία έχεις
είναι Ελληνες αυτοί που την έχουν.

tasosn
26.07.2014, 07:37
Aussie σε ευχαριστω πολυ, ησουν πολυ κατατοπιστικη, και εγω αποφασισα με αυτους να τα στειλω, ετσι κι αλλιως η προσφορα των 150 € ειναι δικη τους.

Aussie
26.07.2014, 08:07
Aussie σε ευχαριστω πολυ, ησουν πολυ κατατοπιστικη, και εγω αποφασισα με αυτους να τα στειλω, ετσι κι αλλιως η προσφορα των 150 € ειναι δικη τους.

Παρακαλώ :yes:

οπότε λογικά αφου θα τα στείλεις με την G.O.T Θα παραλάβεις απο εκεί
που παραλάβαμε και μείς
θα σου στείλω πμ

:yes: άντε με το καλό να έρθετε

ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
26.07.2014, 11:44
καλημερα θελω να παρω τα παιδικα κρεβατια και τα γραφεια τους μπορω?

Aussie
26.07.2014, 11:57
καλημερα θελω να παρω τα παιδικα κρεβατια και τα γραφεια τους μπορω?

Ολη την οικοσκευη σου μπορείς να μεταφέρεις
ακατεργαστο ξύλο μόνο να μην υπάρχει

tasosn
26.07.2014, 17:19
Παρακαλώ :yes:

οπότε λογικά αφου θα τα στείλεις με την G.O.T Θα παραλάβεις απο εκεί
που παραλάβαμε και μείς
θα σου στείλω πμ

:yes: άντε με το καλό να έρθετε

Ευχαριστω για την βοηθεια σου, ελαβα το πμ και σου απαντησα. Νασαι καλα και καλως να σας βρουμε.

sweetelenitsa
05.08.2014, 13:21
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλουμε να μεταφέρουμε όλη μας την οικοσυσκευή στην Αυστραλία. Πήρα 2 προσφορές. Η μια από τη Safeway transport (επειδή έχω διαβάσει τα καλύτερα από εσάς) και η άλλη από τη GOT που έχει αναφερθεί από πολλούς. Αφορούν και οι 2 container. Η πρώτη είναι 5200€+ασφάλεια (όσο την υπολογίσουμε). Η δεύτερη 1800€ ΜΟΝΟ ναύλο και χωρίς ασφάλεια. Είναι λέει μεταχειρισμένα και δεν έχουμε τιμολόγια. Να τα συσκευάσουμε καλά και δεν παθαίνουν τίποτα λέει... Τα υπολόγισα στο περίπου και η δεύτερη είναι πιο οικονομική αλλά φοβάμαι χωρίς ασφάλεια. Εσείς τι θα κάνατε; Θα το διακινδυνεύατε;

tasosn
05.08.2014, 13:35
Απ οτι ξερω η ασφαλιση των πραγματων σε περιπτωση που τα εχεις πακεταρει εσυ, αφορα αποζημιωση μονο οταν υπαρξει ολικη καταστροφη των πραγματων σου. Εαν δηλαδη τα ασφαλισεις και σου σπασει η τηλεοραση μονον, δεν αποζημιωνεσαι. Εαν τα εχουν πακεταρει οι εταιριες που τα στελνουν τοτε αποζημιωνεσαι και ανα ζημια. Ρωτησε τους ορους ασφαλισης με την εταιρια που θα αποφασισεις, αλλα νομιζω ισχυει οτι σου ειπα.

sweetelenitsa
05.08.2014, 14:45
Σ'ευχαριστώ tasosn! Στην πρώτη προσφορά που έχει και ασφάλιση θα μου τα πακετάρουν εκείνοι. Θα ρωτήσω αυτό που μου λες για περαιτέρω διευκρινήσεις.

Aussie
06.08.2014, 04:47
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλουμε να μεταφέρουμε όλη μας την οικοσυσκευή στην Αυστραλία. Πήρα 2 προσφορές. Η μια από τη Safeway transport (επειδή έχω διαβάσει τα καλύτερα από εσάς) και η άλλη από τη GOT που έχει αναφερθεί από πολλούς. Αφορούν και οι 2 container. Η πρώτη είναι 5200€+ασφάλεια (όσο την υπολογίσουμε). Η δεύτερη 1800€ ΜΟΝΟ ναύλο και χωρίς ασφάλεια. Είναι λέει μεταχειρισμένα και δεν έχουμε τιμολόγια. Να τα συσκευάσουμε καλά και δεν παθαίνουν τίποτα λέει... Τα υπολόγισα στο περίπου και η δεύτερη είναι πιο οικονομική αλλά φοβάμαι χωρίς ασφάλεια. Εσείς τι θα κάνατε; Θα το διακινδυνεύατε;

Καλημέρα.
εγω ο,τι μετέφερα ήταν χωρίς ασφάλεια στήν 2η μεταφορική που αναφέρεις
δεν μου έσπασε πιατελάκι
τώρα η απόφαση δική σου
δεν μπορεί κανείς να σου εξασφαλίσει τι θα γίνει
πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στόν κανόνα !!!

sweetelenitsa
06.08.2014, 10:26
Σ'ευχαριστώ Aussie! Από σένα είχα διαβάσει για αυτή την εταιρία! Δε νομίζω τελικά να το διακινδυνέψω. Είναι πολλά τα πράγματα και φοβάμαι...

Aussie
06.08.2014, 14:54
Σ'ευχαριστώ Aussie! Από σένα είχα διαβάσει για αυτή την εταιρία! Δε νομίζω τελικά να το διακινδυνέψω. Είναι πολλά τα πράγματα και φοβάμαι...

:bravo_::bravo_:

sweetelenitsa
17.09.2014, 18:15
Καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς μετέφερε χαλιά στην Αυστραλία και αν ναι, αν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

mariasiran
19.09.2014, 16:38
Καλησπέρα σε όλους
Εκτός όλων των άλλων ερωτήσεων και αποριων που είχα και μου απαντήσατε θα ήθελα να κανω μια ακόμη σοβαρή ερώτηση .
Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τραχανά στην αυστραλια? :lol2:
Μου έχουν πει οτι ειναι πολυ δύσκολο αλλά η κόρη μου το μόνο πραβλημα που έχει ειναι οτι δεν θα μπορεί να φάει τον τραχανά της γιαγιάς της

:thanks_

Aussie
19.09.2014, 19:15
Καλησπέρα σε όλους
Εκτός όλων των άλλων ερωτήσεων και αποριων που είχα και μου απαντήσατε θα ήθελα να κανω μια ακόμη σοβαρή ερώτηση .
Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τραχανά στην αυστραλια? :lol2:
Μου έχουν πει οτι ειναι πολυ δύσκολο αλλά η κόρη μου το μόνο πραβλημα που έχει ειναι οτι δεν θα μπορεί να φάει τον τραχανά της γιαγιάς της

θα βρειτε και εδω τραχανα δεν νομιζω οτι επιτρεπετε η μεταφορα τροφιμων θα σας τα κατασχεσουν

mariasiran
20.09.2014, 01:02
θα βρειτε και εδω τραχανα δεν νομιζω οτι επιτρεπετε η μεταφορα τροφιμων θα σας τα κατασχεσουν

Σ´ευχαριστω πολυ Aussie

sweetelenitsa
16.10.2014, 17:25
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας, ειδικά όσων χρησιμοποίησαν την εταιρεία G.O.T. για την μεταφορά πραγμάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία.
Μου έχουν δώσει από αυτή την εταιρεία τιμή ανά κυβικό 150 ευρώ. Ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες και μου είπαν ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ. Γνωρίζετε να μου πείτε τι δεν περιλαμβάνει η τιμή αυτή; Σίγουρα δεν περιλαμβάνει ασφάλεια, quarantine inspection fees, terminal handling charges and port charges at destination. Πληρώνω κάτι άλλο; Export and import customs formalities είναι μέσα στη τιμή??? Έχω διαβάσει πολλές φορές τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη... Please βοηηηηθειαααα!
help2

Aussie
18.10.2014, 15:16
Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας, ειδικά όσων χρησιμοποίησαν την εταιρεία G.O.T. για την μεταφορά πραγμάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία.
Μου έχουν δώσει από αυτή την εταιρεία τιμή ανά κυβικό 150 ευρώ. Ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες και μου είπαν ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ. Γνωρίζετε να μου πείτε τι δεν περιλαμβάνει η τιμή αυτή; Σίγουρα δεν περιλαμβάνει ασφάλεια, quarantine inspection fees, terminal handling charges and port charges at destination. Πληρώνω κάτι άλλο; Export and import customs formalities είναι μέσα στη τιμή??? Έχω διαβάσει πολλές φορές τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη... Please βοηηηηθειαααα!
help2

καλησπέρα ο,τι ακριβώς σου είπαν
ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ.
Οταν με το καλό ερθετε εδω θα σας ειδοποιησουν πότε φτάνουν τα πραγματά σας και πόσο ακριβώς
είναι ο εκετελωνισμος αυτών και πόσα θα πάρει η εταιρεία που θα τα παραλάβει στίς αποθήκες της για να σας τα παραδώσει. Πιθανά να υπάρξει και καραντίνα αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα
και ολα αυτά θα υπολογιστούν βάση των κυβικών που στέλνετε .

sweetelenitsa
18.10.2014, 15:55
καλησπέρα ο,τι ακριβώς σου είπαν
Οταν με το καλό ερθετε εδω θα σας ειδοποιησουν πότε φτάνουν τα πραγματά σας και πόσο ακριβώς
είναι ο εκετελωνισμος αυτών και πόσα θα πάρει η εταιρεία που θα τα παραλάβει στίς αποθήκες της για να σας τα παραδώσει. Πιθανά να υπάρξει και καραντίνα αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα
και ολα αυτά θα υπολογιστούν βάση των κυβικών που στέλνετε .

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Προσπαθώ να καταλάβω ουσιαστικά τι έξοδα περιλαμβάνει ο εκτελωνισμός μήπως αποφασίσουμε πια αν θα πάρουμε τα έπιπλά μας ή όχι... Ελπίζω να καταλήξουμε σύντομα γιατί με έχει κουράσει πολύ αυτό το θέμα. Σ'ευχαριστώ και πάλι!

Aussie
19.10.2014, 00:52
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Προσπαθώ να καταλάβω ουσιαστικά τι έξοδα περιλαμβάνει ο εκτελωνισμός μήπως αποφασίσουμε πια αν θα πάρουμε τα έπιπλά μας ή όχι... Ελπίζω να καταλήξουμε σύντομα γιατί με έχει κουράσει πολύ αυτό το θέμα. Σ'ευχαριστώ και πάλι!

τα έξοδα εδω υπολογίζονται πάντα βάση των κυβικών που κουβαλάτε
πάντως ένα είναι το σίγουρο στο 95% συμφέρει να φέρεις τα πραγματά σου

kikirikoy
19.10.2014, 12:28
help2

http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-94/%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-3162/

ασφαλεια συνηθως παει στο 2% της αξιας των αντικειμενων που θα δηλωσεις,990$ πληρωσα για εκτελωνισμο και και ολα τα επιπλεων εξοδα για 20 κοντεινερ πριν 2,5 χρονια

sweetelenitsa
19.10.2014, 12:34
τα έξοδα εδω υπολογίζονται πάντα βάση των κυβικών που κουβαλάτε
πάντως ένα είναι το σίγουρο στο 95% συμφέρει να φέρεις τα πραγματά σου

Από αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι δεν πάει αναλογικά με τα κυβικά. Με 4 κυβικά μπορεί να πληρώσει κάποιος 600 δολλάρια και με κοντέινερ 30 κυβικών 900.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε ρούχα, λευκά είδη, κουζινικά. Για τα έπιπλα προβληματίζομαι ακόμα... Όλοι μας λένε να μην τα πάρουμε, ότι είναι πολλά τα έξοδα αλλα τα έχουμε λίγα χρόνια και τα ακριβοπληρώσαμε... Θα δείξει...

sweetelenitsa
19.10.2014, 12:36
http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1ο%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89 %CE%BD-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-94/%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%C F%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%C E%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-3162/

ασφαλεια συνηθως παει στο 2% της αξιας των αντικειμενων που θα δηλωσεις,990$ πληρωσα για εκτελωνισμο και και ολα τα επιπλεων εξοδα για 20 κοντεινερ πριν 2,5 χρονια
Από εκεί έχω πάρει όλες τις πληροφορίες! Έχω καταλάβει ότι στον εκτελωνισμό συμφέρει το κοντεινερ καλυτερα.
Σευχαριστω πολυ!

kikirikoy
20.10.2014, 12:22
Από εκεί έχω πάρει όλες τις πληροφορίες! Έχω καταλάβει ότι στον εκτελωνισμό συμφέρει το κοντεινερ καλυτερα.
Σευχαριστω πολυ!

ok,θα σου πω λιγα πραγματα για την δικια μου επιλογη στο να παρω κοντεινερ......πριν φυγω με καποια τηλ στην αυστραλια ρωταγα τι θα εφερνες τωρα που εισαι ηδη κατω και σου λειπει οι απαντησεις που επερνα ηταν κατσαρολικα λευκα ειδη και μικροπραγματα τα οποια θα στησεις ενα σπιτι και μαζευουν ενα αρκετα μεγαλο ποσο.....μετα επειδη εχω παιδια ηθελα να συνδεσω την ζωη τους την εκει με τα πραγματα τους ωστε συναισθηματικα τουλαχιστον να εχουν καποια γνωριμα πραγματα....τελος επειδη το σπιτι στην ελλαδα το εκλεισα οτι θα εμενε πισω θα ριμαζε...ετσι πηρα την αποφαση για κοντεινερ
ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα,καλη τυχη

sweetelenitsa
20.10.2014, 12:37
ok,θα σου πω λιγα πραγματα για την δικια μου επιλογη στο να παρω κοντεινερ......πριν φυγω με καποια τηλ στην αυστραλια ρωταγα τι θα εφερνες τωρα που εισαι ηδη κατω και σου λειπει οι απαντησεις που επερνα ηταν κατσαρολικα λευκα ειδη και μικροπραγματα τα οποια θα στησεις ενα σπιτι και μαζευουν ενα αρκετα μεγαλο ποσο.....μετα επειδη εχω παιδια ηθελα να συνδεσω την ζωη τους την εκει με τα πραγματα τους ωστε συναισθηματικα τουλαχιστον να εχουν καποια γνωριμα πραγματα....τελος επειδη το σπιτι στην ελλαδα το εκλεισα οτι θα εμενε πισω θα ριμαζε...ετσι πηρα την αποφαση για κοντεινερ
ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα,καλη τυχη

Πολύ καλό το σκεπτικό σου να ρωτήσεις όσους ήταν ήδη εκεί! Συμφωνώ απόλυτα στα λευκά είδη, κατσαρολικά και παιχνίδια του παιδιού. Επίσης συμφωνώ με την απόφασή σου να μην τα κλείσεις τα υπόλοιπα πράγματα στο σπίτι. Μας λένε και σε μας να κλείσουμε τα έπιπλά μας σε ένα δωμάτιο και βλέπουμε αργότερα τι θα κάνουμε... Έπιπλα που αγόρασα 10.000€ πριν 4 χρόνια ΔΕΝ τα κλείνω! Ή θα ριμάξουν όπως λες και εσύ ή βλέπω μετά από λίγα χρόνια να μας τα ζητάνε συγγενείς και να τα χαρίζουμε...Θα κοιτάξω αν μπορώ να τα πουλήσω σε λογική τιμή αλλιώς θα πάρουμε κοντέινερ!
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ! Με βοήθησες να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα στο μυαλό μου!

βαγγελης 25011963
14.11.2014, 14:23
καλημερα πλησιαζει κ για μας η μερα της αναχωρησης μας για μελβουρνη φευγουμε 26 δεκ 2014 φτειαχνουμε το μπαουλο που θα φυγει με το καραβι αν μπορει καποιος να μου πει μεσα μπορω να βαλω μερικα εδωδιμα κ σε τι ποσοτητα η αν μπορω να παρω κρασι κ τσιπουρο κ σε ποση ποσοτητα εδωδιμα εννοω καρυδοψυχα ριγανη κατι τετοια δλδ γενικα τι μπορω να βαλω μεσα χωρις να χω προβλημα με τις εκει αρχες

mariasiran
19.11.2014, 23:22
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

Καλησπέρα και καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για μεταφορά υπολογιστή στην Αυστραλία. Θέλω να μεταφέρω τον υπολογιστή μου και επειδή τον χρειάζομαι άμεσα αναρωτιέμαι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να τον μεταφέρω.
Επίσης ήθελα να ρωτήσω μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο να μεταφέρω υπολογιστή ολόκληρο;
Απ΄ ότι διάβασα ο agoriani είχε μεταφέρει άδειο κουτί και χωριστά δίσκους. Και απ΄ ότι κοίταξα δεν βρήκα κάποιον που να έχει μεταφέρει κουτί υπολογιστή.
Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Επίσης μήπως έχει ρωτήσει κάποιος τιμή αν τον μεταφέρω με cargo αεροπορικής εταιρίας;

mariasiran
03.12.2014, 03:23
Καλημέρα σε όλη την παρέα
Δεν έχει μεταφέρει κανεις υπολογιστή στην Αυστραλια;
Έχω πάρει τιμές για να στείλω αεροπορικώς αλλά η τιμή ειναι 190 ευρώ συν το τελωνείο στην Αυστραλια.
Μάλλον απ´οτι κατάλαβα το καλύτερο ειναι να μεταφέρω τα αρχεία μου απο εδώ σε εξωτερικό δίσκο και να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή εκεί.
Έχει κανεις να μου προτείνει κατι άλλο;

Aussie
03.12.2014, 04:39
Καλημέρα σε όλη την παρέα
Δεν έχει μεταφέρει κανεις υπολογιστή στην Αυστραλια;
Έχω πάρει τιμές για να στείλω αεροπορικώς αλλά η τιμή ειναι 190 ευρώ συν το τελωνείο στην Αυστραλια.
Μάλλον απ´οτι κατάλαβα το καλύτερο ειναι να μεταφέρω τα αρχεία μου απο εδώ σε εξωτερικό δίσκο και να αγοράσω καινούργιο υπολογιστή εκεί.
Έχει κανεις να μου προτείνει κατι άλλο;

Καλημερα εμεις τα μεταφεραμε με το καραβι μαζι με τα αλλα πραγματα μας στα χερια μας μαζι ειχαμε μονο τα laptop.
Εχω ακουσει ομως αλλο ατομο που μετεφερε τον πυργο στην βαλίτσα του και δεν είχε θέμα
ρώτα καλύτερα στην αεροπορική με την οποία θα έρθεις αν μπορείς να τον μεταφέρεις στήν βαλίτσα σου
γιατί νομίζω μπορείς και να τον δώσεις στα ευθραστα ξεχωριστά.ρώτα όμως! αυτοί θα σου πούν.

mariasiran
03.12.2014, 13:16
Καλημερα εμεις τα μεταφεραμε με το καραβι μαζι με τα αλλα πραγματα μας στα χερια μας μαζι ειχαμε μονο τα laptop.
Εχω ακουσει ομως αλλο ατομο που μετεφερε τον πυργο στην βαλίτσα του και δεν είχε θέμα
ρώτα καλύτερα στην αεροπορική με την οποία θα έρθεις αν μπορείς να τον μεταφέρεις στήν βαλίτσα σου
γιατί νομίζω μπορείς και να τον δώσεις στα ευθραστα ξεχωριστά.ρώτα όμως! αυτοί θα σου πούν.

Σ΄ ευχαριστώ πολύ Aussie Θα ρωτήσω

Σοφι
03.12.2014, 16:24
Εμεις τον φεραμε στην βαλιτσα και στο αεροδρομιο ειπαμε οτι εχουμε υπολογιστη,το εβαλαν στα ευθραστα καλο ειναι να τον βαλεις αναμεσα σε ρουχα ετσι σιγουρα δεν θα παθει τιποτα.

mariasiran
04.12.2014, 02:28
Εμεις τον φεραμε στην βαλιτσα και στο αεροδρομιο ειπαμε οτι εχουμε υπολογιστη,το εβαλαν στα ευθραστα καλο ειναι να τον βαλεις αναμεσα σε ρουχα ετσι σιγουρα δεν θα παθει τιποτα.

Σ΄ ευχαριστώ Σόφι

sweetelenitsa
04.12.2014, 17:49
Καλησπέρα! Είχα ρωτήσει και παλαιότερα, ξαναρωτάω και τώρα. Χαλιά μετέφερε κανεις ή μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα στη μεταφορά τους;

pk12
04.12.2014, 22:08
Θα στείλω εγώ, η μεταφορική δεν μου είπε τίποτα για πρόβλημα (ΚΑΕ). Εμπίπτουν πάντως στα αντικείμενα πο είναι υπο έλεγχο (biosecurity concern). Δες εδώ Biosecurity in Australia Items of biosecurity concern in unaccompanied personal effects (http://www.agriculture.gov.au/biosecurity/travel/moving-emigrating/items_of_quarantine_concern_in_personal_effects)

sweetelenitsa
04.12.2014, 22:49
Θα στείλω εγώ, η μεταφορική δεν μου είπε τίποτα για πρόβλημα (ΚΑΕ). Εμπίπτουν πάντως στα αντικείμενα πο είναι υπο έλεγχο (biosecurity concern). Δες εδώ Biosecurity in Australia Items of biosecurity concern in unaccompanied personal effects (http://www.agriculture.gov.au/biosecurity/travel/moving-emigrating/items_of_quarantine_concern_in_personal_effects)
Σ´ ευχαριστώ πάρα πολύ! Πολύ ενδιαφέρον το link!

ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
01.03.2015, 04:12
ΚΑΛΗΜΕΡΑ εστειλα απο θεσσαλονικη για συδνευ 8.8 κυβικα .οποιος εχει εκτελωνιση απο συδνευ παρακαλω να μου δωση τα φωτα του.ευχαρηστω.

Crete
01.03.2015, 11:47
Καλημέρα Ηλία. Και εγώ θα στείλω Σύδνεϋ πάνω κάτω τα
ίδια κυβικά. Αν είχες την καλοσύνη θα μπορούσες να
μου πεις με ποιά εταιρεία τα έστειλες, την τιμή και τη
ακριβώς περιλαμβάνει η τιμή αυτή?

ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ
01.03.2015, 22:14
4 trans κυριακος κουλας στο καλοχωρη δεν γνωρηζω τι θα μου χρεωσουν στην αυστραλια.εκει εδωσα 900ε προφανος για την μεταφορα και τον εκτελωνηστη.θα ξερω μολις παρω τον αριθμο του κοντεινερ.υπολογηζω συμφωνα με οσα εχω διαβαση στο πατριοτακι οτι θα ειναι περιπου τριπλασια απο την αρχικη.δεν μηλησαμε για απεντωμοση γιατι δεν εχω ξυλα.και δεν μου ειπαν για ασφαλεια.

Crete
01.03.2015, 22:42
Ευχαριστώ Ηλία, και εμένα πάνω κάτω αυτές τις τιμές μου έχουν πει. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι συμφέρει κάποιον να κλείσει container να τα πάρει όλα η απλός τα απόλυτος απαραίτητα...