Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wohnug auf zeit.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Wohnug auf zeit.

    Καλησπέρα.
    Αυτό είναι το δεύτερο θέμα που δημοσιέυω στο forum, και έχει να κάνει με το θέμα της διαμονής.
    Στο πρώτο θέμα ομολογώ οτι πήρα αρκετές πληροφορίες, οπότε ήρθε η ώρα για το επόμενο μείζον θέμα στη Γερμανία που είναι η διαμονή.
    Με μια αναζήτηση που έκανα στην ενότητα κατοικία του forum έχω μερικές απορίες. Αν εχούν ήδη απαντηθεί ζητάω συγγνώμη.
    Έχουμε και λέμε:
    Για να σου νοικίασει κάποιος σπίτι στη Γερμανία χρειάζεται να εργάζεσαι ήδη και να πας χαρτία απο τη δουλεία σου στον ιδιοκτήτη/μεσίτη για να ολοκληρωθεί η ενοικίαση σωστά?
    Αυτό ισχύει και για τα Wohnug auf zeit?
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θέλω να φύγω για Γερμανία. Αν ανέβω επάνω με την προοπτική να βρώ κάτι σε part-time για να μου καλύπτει τα βασικά έξοδα , (αν τώρα βρώ full-time και στο αντικείμενο μου ακόμα καλύτερα αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες), θα μου νοικιάσει κανείς Wohnug auf zeit ή θα πρέπει να έχω βρεί δουλεία και μετά να νοικίασω σπίτι?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

    #2
    Καλησπέρα.Δεν έχω διαβάσει προηγούμενες απαντήσεις οπότε θα μιλήσω για το θέμα όπως το βιώνω εγώ.Το εύκολο στην Γερμανία -ανάλογα βέβαια και με το κρατίδιο-είναι να βρείς δουλειά και ειδικά Teilzeit-part time-.Το δύσκολο είναι να βρεις σπίτι.Για να νοικιάσεις δικό σου σπίτι πρέπει να περάσεις απο γενεές 14.Αν είσαι μόνος-η μπακούρη που λεμε και στην Θεσσαλονίκη ίσως να έχεις τύχη και να σε διαλέξουν απο τους υπόλοιπους 20 που περιμένουν για το ίδιο σπίτι.Αν έχεις οικογένεια και ειδικά παιδιά τότε σου νοικιάζουν μόνο σπίτι με τα τετραγωνικά της βίλλας του Γαβαλά χωρίς το πάρκινγκ(αυτό το χρεώνουν έξτρα).
    Σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχει δουλειά.Οι περισσότεροι ζητούν συμβόλαιο εργασίας.Όσο αναφορά την χρονομίσθωση που αναφέρεις πρέπει να δεις το ποσό που ζητούν για κάθε ημέρα και τι περιλαμβάνει αυτό.Έχουμε εδώ στην περιοχή μας κάτι "φιλεύσπλαχνους" που και σε χρεώνουν την βραδιά σαν να μένεις στο Holiday In και σε υποχρεώνουν να τρως και στο εστιατόριο τους οπότε σου βγαίνει ο Κούκος όχι απλά Αηδόνι αλλά Μαρία Κάλλας και Φραγκούλης μαζί.
    Όλα αυτά απο το δικό μου κρατίδιο της Βάδης Βυρτεμβέργης και συγκεκριμένα Stuttgart.

    Comment


      #3
      Φιλε Samy ευχαριστω για τις πληροφοριες σου.
      Να κανω και εγω με τη σειρα μου μια διευκρινηση για να μην μπερδεψω κανεναν.
      Αφενος ειμαι μπακουρας οποτε θεωρητικα ειμαι λιιγο πιο τυχερος στο να βρω μονιμη κατοικια. Επισης πολυ ευχαριστο ειναι το γεγονος οτι υπαρχουν δουλειες ειτε μερικης ειτε πληρους απασχολησης. Αυτο που θελω ομως να ρωτησω ειναι αν σου νοικιαζουν σπιτια εστω και περιορισμενου χρονου χωρις χαρτια απο εργασια. Πχ βρηκα αρκετα site τα οποια προσφερουν τετοιου ειδους οικιες (αν δεν κανω λαθος) και πανε με τον μηνα. Ψιλογκαρσονιερουλες μεν αλλα αξιοπρεπεστατες για να μεινεις και με λογικα ενοικια. Ελπιζω να μην εχω κανει καμια βλακεια και εχω μπει σε καμια σελιδα που νοικιαζει κανονικα σπιτια. Εχω δει και αυτα που πανε με την ημερα και ειναι πανακριβα.

      Comment


        #4
        Φίλτατε εδώ η γκαρσονιέρα θεωρείται ως κανονικό σπίτι.Δηλαδή τα 40τμ τα έχουν ως ένα υπερπολυτελή και υπέρ αρκετό σπίτι για κάποιον εργένη.Τώρα το θέμα είναι να είσαι στις σωστες ιστοσελίδες και να σε συμφέρει να νοικιάσεις με χρονομίσθωση.Απο την δική μου εμπειρία αυτοί που δεν ζητούν συμβόλαιο εργασίας συνήθως χρεώνουν υπέρογκα και γενικά κάποιο λάκο έχει η φάβα. Ίσως κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κατ ιδίαν παρόμοιο θέμα να μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο.

        Comment


          #5
          Σωστο και αυτο.
          Λαμογια υπαρχουν παντου...

          Comment


            #6
            Καλησπέρα.

            Μέχρι τωρα εχω νοικιασει 2 φορες(παω για την τριτη απο 1η απριλιου) διαμερισμα περιορ. χρόνου. Την 1η, μεσω γραφειου, τις αλλες 2 κατευθειαν με τον ιδιοκτητη. Σε καμια περιπτωση δεν χρειαστηκε να δειξω καποιο συμβολαιο εργασιας, απλα αναφερθηκα στη δουλεια μου κ αυτο ηταν. Στο μόνιμό μου διαμερισμα, δε είμαι σιγουρος εαν χρειάστηκε να δειξω το συμβολαιο στον ιδιοκτητη-ενδεχομενως ναι-.

            Το προβλημα των πολλων ενδιαφερομενων για ενα σπιτι, δεν το εχω ζησει στη Νυρεμβεργη ή στη Βρέμη αλλά μόνο στο Μόναχο. Οπότε θα ελεγα οτι δεν ειναι κανονας αυτο ότι δεν βρισκεται ευκολα το σπιτι, αλλα εξαρταται απο την πόλη. Απόσο εχω ακουσει, ιδια μοιρα με το Μόναχο θα συναντησεις στη Στουτκαρδη και στη Φρανκφουρτη.

            Για αναζητηση Wohnung auf Zeit δεν συνιστω τα γνωστα Immobilien, Wohnungen und Häuser bei ImmobilienScout24 mieten, kaufen, inserieren και immowelt.de μιας κ ειναι γεμάτα απο διαμερισματα τα οποια διαχειριζονται μεισιτκα γραφεια(άρα εξτρα εξοδα).
            Καλυτερα ψαξε στο WG Zimmer Wohnungen Wohnungssuche WG Suche WG Wohnung vermieten WG Nachmieter Zwischenmiete : WG-Gesucht.de + WG Wohnungsmarkt / Wohnungssuche / WG Suche - provisionsfreie Wohnungen WG Zimmer und Immobilien + eBay Kleinanzeigen München: Kostenlose Kleinanzeigen in München, Bayern. όπου θα βρεις αγγελίες κατα 95% κατευθειαν απο τον ιδιοκτητη ή απο τον για_λιγο_καιρο_ακομα ενοικιαστη.

            Comment


              #7
              I.lag σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!
              Θα ριξω μια ματια να δω τι παιζει και εκει.

              Comment


                #8
                εγω παντως στελνω εμαιλ και δεν παιζει τιποτα η δεν απαντανε η μολις ακουνε καινουργιος κλεινουν. Τι να πω...αν ακουσει κανεις τιποτα για Στουτκγαρδη ας πει και απο εδω..
                Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Chrisgr View Post
                  εγω παντως στελνω εμαιλ και δεν παιζει τιποτα η δεν απαντανε η μολις ακουνε καινουργιος κλεινουν. Τι να πω...αν ακουσει κανεις τιποτα για Στουτκγαρδη ας πει και απο εδω..
                  ψαξε απο ιδιωτες..οχι απο εταιρειες και μεσιτικα

                  Comment


                    #10
                    kalispera!!

                    Originally posted by turms View Post
                    ψαξε απο ιδιωτες..οχι απο εταιρειες και μεσιτικα
                    kalispera, vriskomai stin germania 2 xronia kai simboulevo oti ean dhen exete dhikos sas anthropo na sas upodhextei sto spiti gia megalo diastima min kanete ton kopo kai erthete eidhika se mageles poleis, einai para poly dhyskolo kai sxedhon akatorthoto gia spiti xoris simboleo dhouleis, schuffa, kai ola ta ala sxetika, kai ama prolaveis!!! giati mporei na exoune paei ali 100 mprosta se sena.. ego tha ithela mono mia erotisi na kano sto synnefaki,, sory gia ta orthografika mou, meno konta stin kolonia, horrem, vrika ena spiti to opoio eiani 60 tetragonika mit wbs, ala to wbs mu exei orio 50 tatragonika, mu to dhosane kali mou tixi, psaxno apo to dhekembrio, exoume kai leme, o misthos mou dhilomenos einai poli elaxistos 800 euro etsi dhilonome, pou mporo na zitiso xrimata gia to spiti san voitheia, kai an dhikaioume voitheia me mistho 800 miniatiko , kai to spiti 460 euro, dhikaioume voitheia???

                    Comment


                      #11
                      Καλημέρα veronika
                      προφανώς το πρόβλημα σου είναι ότι δεν μίλαγες, ούτε μιλάς την γλώσσα για να μπορείς να συνενοηθείς με τους ιδιοκτήτες (στις μεγάλες πόλεις μιλάνε και οι περισσότεροι αγγλικά αλλά πρέπει να μιλάς και εσύ). Με Ελληνικά μόνο και νοηματική σπίτι λογικό είναι δεν σου δίνουν πόσο μάλλον όταν σε κάποιες περιοχές είναι περιορισμένα.

                      Για το wohngeld (βοήθημα για ενοίκιο) δικαιούσε κάποια χρήματα. Για το πώς να το υπολογίσεις υπάρχουν πάρα πολλά site στο internet αλλά το επίσημο του κρατιδίου είναι εδώ MBWSV NRW - Anträge auf Wohngeld und Anlagen MBWSV Wohngeldrechner (είναι απο το ιανουάριο του 2012) και ένα άλλο για φέτος Wohngeldrechner 2013 – Wohngeld Berechnung

                      Και απο τα γραφόμενα σου αν καταλάβα δηλώνεις €800 αλλά βάζεις στην τσέπη παραπάνω. ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΕΙ! ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΤΕ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΨΑΧΝΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΤΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΕΛΑΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΕΕ....ΜΑΥΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (Schwarzarbeit)!
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        akrivos... to erotima mou einai ayto wohngeld, to thema einai to spiti pou exo vrei einai me wbs... dhikaioume 50qm, ala to spiti pou exo vrei kai exoun pei to ok einai 60qm, fobamai min mou poun kati gia to wohngeld oti eisai 10 qm parapano apo ti dhikaiousai, otan to eixa rotisei auto, mou eixan pei stin armodhia ypiresia, oti einai stin krisi tis eterias pou noikiazei me wbs, ama sto dhosoune i oxi, ala antikeimenika to spiti einai ftino, giati se privat me 50 qm vriskeis poly pio akrivo spiti, gia ayto dhen ksero dhikaioumai i oxii wohngeld .. eyxaristo

                        Comment


                          #13
                          με το wohnung auf zeit τι γινεται?

                          Comment


                            #14
                            Ομολογω οτι τοσο καιρο που ειμαι στη Γερμανια, την εκφραση "Wohnung auf Zeit"πρωτη φορα την ακουω.

                            Εψαξα στο νετ και βρηκα αυτο Wohnen auf Zeit

                            Comment

                            Working...
                            X