Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Τακης - Ντινα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Τακης - Ντινα

    Απο την χαρα μου δεν κρατιεμαι και αρχισα την αναρτηση απο τωρα (2 μηνες πριν).
    Επιτελους "ψηθηκε" η Ντινα (γυναικα μου) να γυρισουμε μια νεα σελιδα στην ζωη μας επειτα απο 24 χρονια γαμου, πολλες πικρες απο την αγαπημενη μας Πατριδα,πολλες απογητευσεις,πολυ αγχος για το αυριο και με μονο υπεροχο συμβαν 2 υπεροχους γιους 22 και 16 χρονων που πλεον βλεπουμε οτι εδω δεν εχουν μελλον.
    Αποφασισαμε λοιπον να κανουμε το μεγαλο βημα (επειδη η Ντινα ειναι γεννημενη εκει πριν 41 χρονια και εφυγε 10 μολις μηνων να ερθει Ελλαδα) και να ερθουμε στην Αυστραλια, εκει που τελειωνει ο κοσμος,εκει που χιλιαδες συμπατριωτες την εχουν σαν δευτερη η πρωτη Πατριδα.

    Μετα απο μια ζωη εδω στην Ελλαδα ολα οσα ειναι εξω απ αυτην μας τρομαζουν πολυ.
    Πλεον ομως κι αυτα που γινονται εδω μας τρομαζουν περισσοτερο αρα ο δρομος ειναι μονοδρομος.

    Δεν υπολογιζα ποτε στα 47 μου χρονια οτι αυτη η Πατριδα που λατρευω θα με "εδιωχνε" με αυτο τον τροπο κι εμενα και τα παιδια μου.
    Δεν περιμενα οτι θα αναγκαστω τωρα που περασα κατα πολυ το μισο της ζωης μου θα στερηθω ανθρωπους που αγαπω.
    Δεν ηθελα να πιστεψω πως οι αθλιοι αυτοι που διαχειριζονται την Πατριδα μου θα εφταναν στο σημειο να μας σκοτωνουν λιγο λιγο, αργα αργα, βασανιστικα,ανελεητα.
    Θελω να ζησω οσα χρονια μου μενουν με αξιοπρεπεια,θελω τα παιδια μου να εχουν "αυριο"
    Θελω να με αξιωσει ο Θεος να δω εγγονια

    Ομως κανενα "θελω" μου δεν μπορω να πραγματοποιησω στην Πατριδα αρα φευγω.
    Φευγω κλαιγοντας για οτι αφηνω πισω μου ομως γεματος ονειρα για το υπολοιπο της ζωης μου.

    Υπολογιζουμε περιπου τελος Μαιου να ειμαστε Μελβουρνη στην Πατριδα που γεννηθηκε η Ντινα.
    Με βιζα τουριστικη εγω και εισητηρια επιστροφης και οι 2.
    Ευχομαι να μας βοηθησει η Παναγια


    Χειριστης μηχανηματων,και οδηγος σε Νταλικες και σε ταξι εγω με τεραστια εμπειρια και στα 3
    Ιδιωτικος υπαλληλος η γυναικα μου σε καταστημα χαλιων (βιοκαρπετ) 17 χρονια αλλα δεν υπηρχε δουλεια πλεον :(

    Αυτη ειναι η περιληψη της ζωης μου ως τωρα.
    Σημερα αποφασισαμε και αγορασαμε το νεο βιβλιο της νεας μας ζωης και θα το ξεκινησουμε στην Αυστραλια πλεον μακρυα απο τους δικους μας ανθρωπους αλλα κοντα σε εσας που για εμας τα "νεακια" θα ειστε πλεον οι δικοι μας ανθρωποι στην νεα μας Πατριδα.

    Απο βδομαδα παω Αθηνα να ανανεωσω το διαβατηριο της Ντινας στην πρεσβεια και να κλεισω επειτα τα 2 εισιτηρια.

    Ευχομαι καλη ανταμωση θα φυγω ευτυχισμενος γιατι ξερω οτι εκει στο τελος του κοσμου θα βρω ανθρωπους που θα μου απλωσουν το χερι.

    Μαλλον θα με παρουν τα "ζουμια" συγκινηθηκα.

    Με εχετε βοηθησει πολυ με ολες αυτες τις πληροφοριες στο πατριωτακι και σας ευχαριστω ολους,
    και εναν εναν ξεχωριστα.

    Νομιζω οτι ο Θεος θα μας βοηθησει και εμας αλλα και οσους κανουν το μεγαλο βημα.
    Να ειστε καλα σας ευχαριστω για την δυναμη που μου δινετε.

    9-4-2013
    Σημερα πηγα στην πρεσβεια και εδωσα τα χαρτια για να βγει το νεο διαβατηριο της γυναικας μου.
    Μου ειπαν πως σε 10 ημερες θα το εχουμε στα χερια μας.

    Επρεπε να ειμαι εκει στις 9 ομως μας πηρε ο υπνος και ξυπνησαμε 6.50
    αρα ειχαμε 2 και 10 λεπτα να διανυσουμε την αποσταση Πατρα - Αθηνα 220 χλμ με οτι αυτο συνεπαγετε απο θεμα κινησης εκεινη την ωρα στο κεντρο της Αθηνας καθως και το αθλιο κομματι απο Πατρα εως Κιατο.

    8.45 παρκαριζα ενα δρομο ποιο κατω απο την πρεσβεια (εννοειτε παρανομα)και το octavia με εβριζε με οτι μπινελικι εχει μαθει και εβγαζε καπνους απο παντου.

    Μπηκαμε μεσα στις 9 το πρωι και δεν κανω πλακα 9.15 ειχαμε τελειωσει.
    (Αθανατη Ελλαδα, για να παρεις ενα χαρτι απο το δημοσιο πρεπει να χασεις 10 μεροκαματα.)

    Α μην ξεχασω λιγο μετα απο εμας στην πρεσβεια εφτασαν ορδες ατομων για θεωρησεις διαβατηριων.

    Μολις παραλαβουμε το ποθητο διαβατηριο παμε σφαιρα για να κλεισουμε τα εισιτηρια μας.

    Εως τωρα ολα πανε οπως τα ειχαμε υπολογισει ευτυχως.
    Στοχος μας εως 20-25 Μαιου να βρισκομαστε στην Μελβουρνη.


    17-5-2013

    12 και σημερα.
    Ο χρονος κυλα αργα κανοντας την αναμονη βασανιστικη.
    Απ την αλλη δεν ξερω πως θα καταφερω να αντεξω τη στιγμη του αποχαιρετισμου απο τα παιδια μου.
    Ευτυχως που οταν χανω το κουραγιο μου ερχετε στο μυαλο ο σκοπος που γινετε ολο αυτο,
    και διωχνει για λιγο τον αναθεματισμενο τον κομπο απ τον λαιμο.
    Πρεπει να ειμαι ο δυνατος για να στηριξω και την Ντινα, θα δουμε.
    Μαλλον θα το καταφερω.
    Ας περασουμε τωρα στα της προετοιμασιας, χαρτια,χαρτια,χαρτια.
    Απο ποιον? Απ το αθανατο Ελληνικο δημοσιο.
    ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΛΥΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ
    Μου εχει μεινει να θεωρησω το διπλωμα που ειχε ληξει απο 15 Φλεβαρη και δεν το ειχα δει.
    (παλι καλα που δεν εγινε καμμια στραβη)
    Κατα τα αλλα την προετοιμασια την ξερετε,την ζησατε πριν απο μενα.
    Συνεχιζουμε λοιπον για τις τελευταιες εκρεμοτητες γεματοι αγχος,ανασφαλεια,ανυπομονη σια,αλλα και αποφασισμενοι να το παλαιψουμε.
    Για αλλη μια φορα να σας ευχαριστησουμε ολους εσας στο Πατριωτακι επειδη μεσα απο εδω μαθαμε παρα πολλα πραγματα και εισαστε καταλυτικος παραγοντας στην αποφαση μας.
    Μεχρι να φυγουμε θα τα ξαναπουμε, καλα να περνατε.
    and keep walking

    23-5-2013

    6 ημερες εμειναν και οι σκεψεις στα κοκκινα.
    Η συναισθηματικη φορτιση καθημερινα μας τσακιζει και εμενα και την Ντινα.
    Προχθες στην γιορτη της δουλευε κι οταν σχολασε ο Αγγελος (ο μεγαλος γιος μας)
    ειχε ετοιμασει γιορτη λογω Αγ. Κωνσταντινου για την μαννα του και βρηκε κοσμο να περιμενει, φιλους,συγγενεις,γνωστους κι εκει την ειδα πρωτη φορα να κλαιει.
    Τοτε καταλαβα ποσο θα πονεσει αυτο που ερχετε.
    Ομως θα το παλαιψουμε.
    Δεν ξερω πως θα ειναι μακρυα απ τα παιδια μας αλλα θεωρω οτι δεν θα ζουμε,
    απλα θα αναπνεουμε και οι δυο με μονο στηριγμα την ελπιδα να καταφερουμε συντομα να τακτοποιηθουμε και να ερθουν κοντα μας.
    Δεν υπαρχει πλεον διαθεση ουτε για δουλεια ουτε για τιποτε.
    Οι ωρες κυλουν διχως νοημα αλλα γεματες συναισθηματα που πονουν και που τα κρατουμε κρυφα ο ενας απ τον αλλον για να μην λυγισουμε.
    Αναποφεκτα θα γινει κ ιαυτο, αλλα προσπαθουμε να το αφησουμε μονο για εκεινη την στιγμη του αποχωρισμου.
    Παλι καλα που τα λεω και μαζι σας και βγαινουν λιγο απο μεσα μου γιατι με βασανιζουν πολυ ολα αυτα.
    Anyway προχωρουμε στην τελικη ευθεια με προορισμο το αγνωστο και οδηγο την ελπιδα σε ενα καλυτερο αυριο για ολους μας.

    Πεμπτη 30 του μηνα πεταμε.

    Πεταμε πισω ολα οσα μας πληγωσαν και απλωνουμε το ποδι κανοντας ενα νεο βημα,ενα νεο ξεκινημα,μια καινουργια αρχη στην μελλοντικη μας Πατριδα.

    Καποιες φορες αναρωτιεμαι απο που πηγαζει αυτη η δυναμη και η θεληση να ξεκινησουμε απ την αρχη, τελικα μαλλον πηγαζει απο το οτι αφηνουμε πισω ολα αυτα που στην καθημερινοτητα μας ταλαιπωρουν, μας γεμιζουν αγχος.

    Οταν με το καλο φτασουμε Μελβουρνη θα μας φιλοξενησουν κατι φιλοι για λιγες μερες κι εκει θα αρχισει το μεγαλο τρεξιμο.

    1.Πρεπει να βρουμε σπιτι το πολυ μεσα σε μια εβδομαδα γιατι δεν θελω να γινουμε βαρος στους φιλους που θα μας φιλοξενησουν.
    2.Να το επιπλωσουμε με τα απολυτως απαραιτητα (καπου ειχα δει για ενα παζαρι που εχουν φθηνα μεταχειρισμενα επιπλα)
    3.Να τακτοποιησουμε με το centralink και ολες τις αλλες υπηρεσιες τα χαρτια της γυναικας μου
    4.Να βρουμε οσο ποιο γρηγορα γινετε μια δουλεια για την Ντινα, οτιδηποτε μπορεσουμε
    (εγω θα ειμαι με τουριστικη και θα καταθεσω απο Ελλαδα τα χαρτια μου οταν ερθω να παρω τα παιδια) αρα no work :(

    Ας ελπισουμε ολα να πανε κατ ευχην και να μπορεσουμε να πραγματοποιησουμε οσο γρηγοροτερα γινετε, οσα περισσοτερα μπορουμε.

    Θα τα ξαναπουμε πριν την αναχωρηση, φιλια σε ολους, καλα να περνατε.
    Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

    #2
    good luck
    εύχομαι απο καρδιάς


    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

    Comment


      #3
      Originally posted by Aussie View Post
      good luck
      εύχομαι απο καρδιάς


      Σ ευχαριστω πολυ
      Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

      Comment


        #4
        Καλή τύχη και καλό κουράγιο, όλα ευνοϊκά να σας έρθουν :-)

        Comment


          #5
          Τάκη - Ντίνα εύχομαι να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας...!!!
          Να είστε όλοι πάντα καλά με πολύ υγεία κ
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            καλη τυχη και απο μενα
            ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

            Comment


              #7
              ΕΠΙΜΟΝΗ-ΥΠΟΜΟΝΗ-ΑΝΤΟΧΗ......και πανω απ ολα ΠΙΣΤΗ σε αυτο που επιλεξατε,και ολα θα πανε καλα!!!

              Comment


                #8
                καλη επιτυχια στην νεα πατριδα που επιλεξατε

                PS
                Μαλλον θα με παρουν τα "ζουμια" συγκινηθηκα.
                εαν μου μουσκεψεις το πληκτρολογιο θα σε βαλω να το στεγνωνεις μετα
                ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                Comment


                  #9
                  Originally posted by W.AUSTRALIAN View Post
                  καλη επιτυχια στην νεα πατριδα που επιλεξατε

                  PS

                  εαν μου μουσκεψεις το πληκτρολογιο θα σε βαλω να το στεγνωνεις μετα
                  χαχα παει περασε τωρα ηταν η στιγμη φορτισμενη γιατι σκεφτομουν οτι θα μεινω καποιο διαστημα μακρυα απο τα παιδια μου.
                  Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                  Comment


                    #10
                    Γεια σου κι από μένα σου εύχομαι ότι καλύτερο .... Εγώ δεν έχω κάποιον Αυστραλό υπήκοο για σύντροφο ήρθα μόνη μου εδώ στην Αδελαϊδα και μένω με Έλληνες φίλους που με φιλοξενούν ..... είμαι εδώ με φοιτητική βίζα και προσπαθώ να κάνω κι εγώ κάτι καλύτερο εδώ!!! Είμαι κομμώτρια και τεχνίτρια νυχιών οπότε πιστεύω ότι θα κάνω κάτι με την δουλειά μου!!!! Ήδη έχω κουρέψει και βάψει όλους τους συγγενείς των φίλων μου εδώ Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν περίμενα ότι στα 47 μου θα ξεκινούσα τον δρόμο της ξενιτιάς για να τα κάνω όλα από την αρχή αλλά έχει η ζωή γυρίσματα ... έχω αφήσει πίσω μου δύο κόρες κι ελπίζω να καταφέρω να τις πάρω μαζί μου μία μέρα και να βρω μία ζωή εδώ .... καλύτερη από αυτήν που μου στέρησε η χώρα μου!!!!!

                    Comment


                      #11
                      Τάκη, Ντίνα καλή τύχη σας εύχομαι! Σίγουρα, το μεγαλύτερο βαρίδι είναι οι φίλοι και συγγενείς που αφήνεις πίσω και αγαπάς και σ' αγαπάνε αλλά μόλις έρθετε με το καλό, θα διαπιστώσετε οτι υπάρχουν πολλά πράγματα εδώ στην Αυστραλία της καθημερινότητας και μη, που σε βοηθάνε να το ξεπεράσεις. Το σημαντικότερο είναι οτι θα προσφέρετε στα αγόρια σας το μέλλον που τους αξίζει!
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #12
                        Τακη και Ντινα ολη η τυχη του κοσμου μαζι σας!Εχω μια αισθηση οτι η πραγματικοτητα της πατριδας μας γρηγορα θα δικαιωσει την αποφαση σας...και αυτο το λεω με πονο ψυχης.Καλη αρχη στη νεα σας πατριδα και γρηγορα επανασυνδεση με τα παιδια σας!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Alice View Post
                          Γεια σου κι από μένα σου εύχομαι ότι καλύτερο .... Εγώ δεν έχω κάποιον Αυστραλό υπήκοο για σύντροφο ήρθα μόνη μου εδώ στην Αδελαϊδα και μένω με Έλληνες φίλους που με φιλοξενούν ..... είμαι εδώ με φοιτητική βίζα και προσπαθώ να κάνω κι εγώ κάτι καλύτερο εδώ!!! Είμαι κομμώτρια και τεχνίτρια νυχιών οπότε πιστεύω ότι θα κάνω κάτι με την δουλειά μου!!!! Ήδη έχω κουρέψει και βάψει όλους τους συγγενείς των φίλων μου εδώ Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ δεν περίμενα ότι στα 47 μου θα ξεκινούσα τον δρόμο της ξενιτιάς για να τα κάνω όλα από την αρχή αλλά έχει η ζωή γυρίσματα ... έχω αφήσει πίσω μου δύο κόρες κι ελπίζω να καταφέρω να τις πάρω μαζί μου μία μέρα και να βρω μία ζωή εδώ .... καλύτερη από αυτήν που μου στέρησε η χώρα μου!!!!!
                          Να σου πανε ολα καλα και να δεις τα κοριτσια σου οπως τους αξιζει να ειναι.
                          Καλη δυναμη και ολα θα μας πανε καλα νομιζω.
                          Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by leyteris77 View Post
                            Τάκη, Ντίνα καλή τύχη σας εύχομαι! Σίγουρα, το μεγαλύτερο βαρίδι είναι οι φίλοι και συγγενείς που αφήνεις πίσω και αγαπάς και σ' αγαπάνε αλλά μόλις έρθετε με το καλό, θα διαπιστώσετε οτι υπάρχουν πολλά πράγματα εδώ στην Αυστραλία της καθημερινότητας και μη, που σε βοηθάνε να το ξεπεράσεις. Το σημαντικότερο είναι οτι θα προσφέρετε στα αγόρια σας το μέλλον που τους αξίζει!
                            Λευτερη μου σε ευχαριστουμε πολυ.
                            Να ειστε ολοι καλα και ο Θεος να μας εχει καλα.
                            Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by karmen1314 View Post
                              Τακη και Ντινα ολη η τυχη του κοσμου μαζι σας!Εχω μια αισθηση οτι η πραγματικοτητα της πατριδας μας γρηγορα θα δικαιωσει την αποφαση σας...και αυτο το λεω με πονο ψυχης.Καλη αρχη στη νεα σας πατριδα και γρηγορα επανασυνδεση με τα παιδια σας!
                              Καρμεν σ ευχαροστουμε τα λογια σου ειναι βαλσαμο.
                              Αν δεν φτάσει ο Άνθρωπος στην άκρη του γκρεμού, Δεν βγάνει η ράχη του φτερούγες να πετάξει.

                              Comment

                              Working...
                              X