Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα απο το Συδνευ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα απο το Συδνευ

    Γεια σας κ απο μένα μετα απο δυο χρόνια στην Αυστραλια πήρα τα χαρτια κ εγω σας χαιρετώ όλους κ όπου μπορώ να βοηθήσω θα το κάνω
    Είναι κανένας απο εδω στο Συδνευ η θα έρθει ;

    #2

    Bizzl welcome!
    Όταν λες χαρτιά, τι ακριβώς εννοείς;

    Comment


      #3
      Καλησπέρα
      Γενικότερα για Αυστραλια να πω όταν κάποιος λέει πήρα τα χαρτιά εννοεί βίζα εργασίας
      Με λίγα λόγια permanent resident

      Comment


        #4
        Καλημερα.
        Πως ειναι ο κατασκευαστικος τομεας στην Αυστραλια; Υπαρχουν δουλειες για Αρχιτεκτονες;

        Comment


          #5
          Καλησπέρα. Πως είναι η ζωή εκεί; μισθός κόστος ζωής;

          Comment


            #6
            Originally posted by Cj Georgio View Post
            Καλησπέρα. Πως είναι η ζωή εκεί; μισθός κόστος ζωής;
            Cost of Living Comparison Between Sydney, Australia And Athens, Greece

            Comment


              #7

              Ευχαριστώ...

              Comment


                #8
                ΑΔΕΡΦΑΚΙ,ΕΙΜΑΙ Ο ΠΟΛΥΣ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ,ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗ ΓΝΩΡΙΜΙΑ.ΠΩΣ ΤΑ ΠΕΡΝΑΣ ΣΤΗΝ ΞΕΝΙΤΙΑ;ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΔΩ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ Η ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ;(ΧΑΧΑ(;))

                Comment


                  #9
                  Έλα φίλε μου, εγώ είμαι στο Σύδνευ. Μένω στο Ένμορ. Ψήσου να κανονίσουμε καφεδάκι!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by elen
                    Γεια σου billz.Ειμαι η Ελενη κ μενω Αγγλια,ηθελα να ρωτησω πως ειναι εκει τα πραγματα?αξιζει να ξανα φυγω παλι απο δω?
                    Ανταπόκριση απο την Αυστραλία

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by elen
                      Γεια σου billz.Ειμαι η Ελενη κ μενω Αγγλια,ηθελα να ρωτησω πως ειναι εκει τα πραγματα?αξιζει να ξανα φυγω παλι απο δω?
                      Για να ρωτας αν αξιζει να φυγεις απο Αγγλια , δεν εισαι ευχαριστημενη; Ετσι ,χωρις να ξερει καποιος αν και με τί μισθο δουλευεις ,πώς να σου απαντησει; Δεν εισαι Ελλαδα ,οπου η κατασταση ειναι γνωστη .Την οποια κατασταση στην Αγγλια ,λογικο ειναι να μην την ξερουν ολοι οσοι δεν ειναι στην Αγγλια.

                      Επισης ,δεν ειναι τοσο απλη η απαντηση.Μπορεις να ζητησεις βιζα για να μεταναστευσεις στην Αυστραλια; Δεν ειναι Αγγλια ,που απλα παιρνεις το αεροπλανο και πας. Εχεις επαγγελμα που ειναι στην λιστα αυτων που ζηταει η Αυστραλια; Αγγλικα ξερεις; Εχεις χαρτι Ielts που να το αποδεικνυει; Χρηματα για την βιζα και για τα χαρτια που θα χρειαστουνε ,οπως και χρηματα για τους πρωτους μηνες ,υπαρχουν;

                      Mπες εδω ,κανε αναζητηση απ την λιστα στ αριστερα και μελετησε τις βιζες και τις προϋποθεσεις.

                      υ.γ τον billz,ρωτησες ,αλλά δεν θα μπορεσει να σου απαντησει ,αν προσεξεις καλά.
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment


                        #12
                        καλησπέρα απο Ελλάδα!Με λένε Κωστα είμαι 44 χρονων παντρεμένος με δυο παιδιά 8 και 12 χρόνων.Μετά απο ένα χρόνο σκέψης η αποφαση για μετανάστεση είναι η μόνη επιλογή!!Αγαπώ την πατρίδα μου αλλά περισσότερο αγαπώ την οικογένεια μου που είναι η γυναίκα μου και τα παιδιά μου.Αλλά ας τα πάρουμε όλα απο την αρχή!Εγω φανοποιός φαφέας αυτοκινήτων εκλεισα την επιχείρηση μου πρίν απο 3 χρόνια μετα απο 17 χρόνια!Αναθεματισμένη κρίση! Η γυναίκα μου απο την άλλη εκλεισε ενα μαγαζί με παιδικά ρουχα πριν απο ένα χρόνο!Αυτή τη στιγμη δουλεύω για την καλοκαιρινη σεζον σε ένα τουριστικό γραφείο 14 και 15 ωρες την ημέρα με ένα ρεπο και πάντα εργασια την κυριακή ο μισθός 800ευρώ!Με αυτά προσπαθουμε να ζήσουμε!γινεται?ναι γινεται σας λέω χάνοντας την αξιοπρέπεια σου και περιμένοντας να σε βοηθουν οι δικοί σου όπως μαμάδες μπαμπάδες αδέλφια.
                        Ετσι με την γυναίκα μου καταλήξαμε ότι αντι να περιμένουμε να μας βοηθούν για να επιβιώσουμε καλυτερο είναι να μας βγάλουνε ενα εισητηριο για αυστραλία να φύγω πρωτα εγω και μετα να ακολουθήσει και η οικογένεια αν όλα πανε καλά!Θα μου πεις γιατι αυστραλια? γιατι απο ότι έχω μάθει υπάρχει ζήτηση στη συγκεκριμένη δουλειά που κάνω .Τωρα γιατι στο συδνευ?γιατι κατα ένα περιεργο τρόπο όλοι αυτοί που μπορούν να βοηθήσουν είναι μαζεμένοι εκεί!Να υπογραμίζω ότι δεν υπαρχουν συγγενείς μόνο γνωστοί που γνωριστηκαμε μεσα απο το τουριστικό γραφείο που δουλεύω και απο ότι μου είπαν εκτιμησαν την εργατικότητα μου και είναι διατεθιμένοι να βοηθήσουνμιλάμε για ελληνοαυστραλους κυρίως)Αλλά όσοι περισσότεροι μπορουν να βοηθήσουν τόσο το καλύτερο για αυτό και γράφω!Αν όλα ερθουν καλά τέλος οκτωμβρίου θα είμαι συδνευ!θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την δούλεια μου αρχικά αν κάποιος γνωριζει!Ευχαριστώ πολύ!

                        Comment


                          #13
                          Κώστα, ψάξου καλα με τις βίζες μην σε βρεί τρομερός εφιάλτης.
                          Μην εμπιστεύεσαι κανέναν, ψάξε καλά το νομικό πλαίσιο σχετικά με την μετανάστευση, φρόντισε να γνωρίζεις πολύ καλά αγγλικά, φρόντισε να μάθεις αν και σε ποιά κατηγορία βίζας μπορείς να ενταχθείς, μην ξεκινάς στην τύχη.
                          Η Αυστραλία δεν είναι Ευρώπη. Ψάξου και προγραμματίσου πολύ προσεκτικά.

                          Comment


                            #14
                            Κώστα, θα συμφωνήσω & εγώ με τον panultimate!!! Δεν τα λέει για να σε τρομάξει, ούτε για να σου κόψει τα φτερά!!!!
                            Τα λέει με όλη την καλή διάθεση, σαν να είστε φίλοι χρόνια , γτ θέλει να σε προφυλάξει!!!!
                            Σε καταλαβαίνω ότι βρήκες μια ευκαιρία & θέλεις να την αρπάξεις από τα μαλλιά....όμως ο σοφός λαός μας λέει & κάτι άλλο :" ο πνιγμένος από τα μαλλιά ΤΟΥ πιάνεται!!!"
                            Δλδ μην στηρίζεσαι στα λόγια των άλλων. Αν (έχεις το χρόνο & ) διαβάσεις τι έχουν γράψει κατά καιρούς κάποια παιδιά εδώ μέσα....τι σφαλιάρες (για να το θέσω ευγενικά) φάγανε....& από γνωστούς, συγγενείς & απο άγνωστους (ΕΛηηναράδες) της Αυστραλίας που τους τάζανε λαγούς με πετραχίλια.... & μετά εξαφανιζόλ!!!!

                            Εγώ πέραν αυτών μια συμβουλή θα πρόσθετα....αν μπορείς δώσε εξετάσεις (τουλάχιστον) να έχεις μαζί σου το IELTS με όσο μεγαλύτερους βαθμούς μπορείς!!!!

                            Σκέψου το καλά, ενημερώσου πολύ καλά & οργανώσου ακόμη καλύτερα πριν κάνεις οτιδήποτε!!!
                            Καλή τύχη σου εύχομαι φίλε!!!!
                            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                            Comment


                              #15
                              Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας billy και panultimate αλλα όπως σας είπα η αποφαση είναι μετά απο ένα χρόνο σκέψης και συγκέντρωση πληροφοριών!!!!!!Οσο για τα χαστούκια τα πρώτα τα εφαγα στην Ελλάδα έπιασα πάτο........ και ο βρέγμένος δε φοβάται την βροχή όπως λεει ο σοφός λαός .Αν είναι να φάω και άλλα στη αυστραλια ας τα φάω να είστε σιγουροι ότι αυτά θα πονέσουν λιγότερο γιατι θα είναι εκτος πατρίδας!!Δυστυχώς δε είναι μόνο το οικονομικό κομμάτι αλλα ότι μεσα στην κρίση βλέπω καθημερινα που προσπαθουν να σωσουν μόνο το τομάρι χωρίς να καταλαβαινουν ότι αυτό ειναι Οσο για τη γλώσσα έχει δρομολογηθεί και αυτό όπως και το θέμα της visa.

                              Comment

                              Working...
                              X