Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Akisk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Akisk

    Θα ήθελα λοιπόν να ξεκινήσω και 'γω την ανταπόκριση μου αν και ακόμα είμαι Ελλάδα. Πετάμε 12/5 με Emirates για Μελβούρνη. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε πριν κάνα μήνα και μας στοίχισαν 2300 ευρώ με επιστροφή και ανοικτά για έναν χρόνο(για την επιστροφή πληρώνεις 50 ευρώ το άτομο, και την διαφορά στην τιμή του εισιτηρίου για την μέρα που θέλεις να ταξιδέψεις). Μας δώσανε 30+7 κιλά το άτομο, μια χαρά είναι, εγώ θα χρειαστώ καμιά δεκαριά και η γυναίκα μου τα υπόλοιπα. Να σημειώσω ότι εγώ θα φύγω με αυστραλέζικο και η γυναίκα μου με ελληνικό διαβατήριο. Τώρα γιατί έβγαλα και για τους δύο με επιστροφή??? Θα αναφερθώ σε επόμενα πόστ. Είμαστε σχεδόν έτοιμοι, απομένουν κάτι τελευταίες πινελιές και ελπίζω να κάνω χαλαρό Πάσχα(αν και δεν το βλέπω). Στη φάση αυτή δηλαδή περίπου 3βδομάδες πριν την αναχώρηση, θα ήθελα να αναφερθώ για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης. Ότι και να λέμε, και όσο να λέμε ότι θέλουμε τόσο πολύ να φύγουμε από την χώρα μας, έχεις κάποια σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία, αμάν να φύγουμε, αυτή η αναμονή σε σκοτώνει. Θέλω να κάτσω να γράψω ολόκληρη την διαδικασία, αλλά σκέφτομαι να το κάνω, όταν με το καλό φτάσω εκεί. Οπότε αυτά τα λίγα για αρχή, έτσι για να ξεκινήσει και η δική μου ανταπόκριση.

    #2
    Καλό κουράγιο, και καλό ταξίδι να έχετε …και να σας έρθουν όλα ευνοϊκά … και κράτα μας ενημερωμένους

    Comment


      #3
      ​Good Luck,Think Positive

      Comment


        #4


        θα περιμένουμε τα νέα σας
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          Ακη μου ολα τα καλα σου ευχομαι ολοψυχα σε σενα και στην γυναικουλα σου να πατε με το καλο να χτισετε την νεα σας φωλια και το μελλον σας και βεβαια τον απογονο υπηκοο τον γνησιο !!!! Ελπιζω να σε δω και πριν φυγεις -

          Comment


            #6
            Akisk,καλη τυχη και να πραγματοποιηθουν ολα σας τα ονειρα,ευχομαι!
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              Καλο κουραγιο κ φυσικα καλη αρχη!!
              “Nothing is forever”

              Comment


                #8
                Originally posted by Akisk View Post
                Θα ήθελα λοιπόν να ξεκινήσω και 'γω την ανταπόκριση μου αν και ακόμα είμαι Ελλάδα. Πετάμε 12/5 με Emirates για Μελβούρνη. Τα εισιτήρια τα κλείσαμε πριν κάνα μήνα και μας στοίχισαν 2300 ευρώ με επιστροφή και ανοικτά για έναν χρόνο(για την επιστροφή πληρώνεις 50 ευρώ το άτομο, και την διαφορά στην τιμή του εισιτηρίου για την μέρα που θέλεις να ταξιδέψεις). Μας δώσανε 30+7 κιλά το άτομο, μια χαρά είναι, εγώ θα χρειαστώ καμιά δεκαριά και η γυναίκα μου τα υπόλοιπα. Να σημειώσω ότι εγώ θα φύγω με αυστραλέζικο και η γυναίκα μου με ελληνικό διαβατήριο. Τώρα γιατί έβγαλα και για τους δύο με επιστροφή??? Θα αναφερθώ σε επόμενα πόστ. Είμαστε σχεδόν έτοιμοι, απομένουν κάτι τελευταίες πινελιές και ελπίζω να κάνω χαλαρό Πάσχα(αν και δεν το βλέπω). Στη φάση αυτή δηλαδή περίπου 3βδομάδες πριν την αναχώρηση, θα ήθελα να αναφερθώ για το ψυχολογικό κομμάτι της υπόθεσης. Ότι και να λέμε, και όσο να λέμε ότι θέλουμε τόσο πολύ να φύγουμε από την χώρα μας, έχεις κάποια σκαμπανεβάσματα στην ψυχολογία, αμάν να φύγουμε, αυτή η αναμονή σε σκοτώνει. Θέλω να κάτσω να γράψω ολόκληρη την διαδικασία, αλλά σκέφτομαι να το κάνω, όταν με το καλό φτάσω εκεί. Οπότε αυτά τα λίγα για αρχή, έτσι για να ξεκινήσει και η δική μου ανταπόκριση.
                Καλό ταξίδι !
                Περιμένουμε την βίζα αρχές Μαΐου.
                Ελπίζω να ακολουθήσουμε σύντομα και εμείς.
                Περιμένουμε νέα σας και ανταπόκριση όταν φτάσετε!!!!

                Comment


                  #9
                  Ευχαριστώ όλους και όλες για τις ευχές και την βοήθεια σας, και σε όλους μας να μας πάνε καλά, μείνουν ή φύγουν από την Ελλάδα.

                  Comment


                    #10
                    THIS IS THE STORY

                    Τον Δεκέμβρη του '12, αφού η ζυγαριά έγυρε προς Αυστραλία, ξεκινήσαμε την διαδικασία. Έχοντας λοιπόν μητέρα που είχε ζήσει 15 χρόνια περίπου στην Αυστραλία, αποκτούσα και 'γω δικαίωμα αυστραλιανής υπηκοότητας. Τα πρώτα βήματα ήταν στο site immi.go.au, από εκεί διαβάζοντας και παράλληλα επικοινωνία με την πρεσβεία της Αυστραλίας στο Λονδίνο, συμπληρώνω την φόρμα 118, με ότι χαρτούρα χρειάστηκε, και τα στέλνω. Η απάντηση ήταν γρήγορη. Κάποιο απόγευμα χτυπάει το κινητό και ακούω αγγλικά, ωραία λέω, αρχίζοντας την συνομιλία μας λοιπόν με ενημέρωσε ότι ήδη είμαι υπήκοος από το 1978 αφού είχε γίνει τότε η αίτηση από την μητέρα μου (Το είχε ξεχάσει). Μου επέστρεψαν και το ποσό που με είχαν χρεώσει και με μια επιστολή με ενημέρωσαν ότι έπρεπε να στείλω την φόρμα 119 στην Αυστραλία. Έστειλα λοιπόν την αίτηση 119 ξεχνώντας όμως από το άγχος ένα χαρτί, με αποτέλεσμα να μου τα επιστρέψουν για να τα συμπληρώσω και να τους τα ξαναστείλω. Την πρώτη φορά τα έστειλα με ACS και μου κόστισε γύρω στα 60ευρώ, έχοντας επίσης και μια υπηρεσία που μπορούσα να βλέπω την διαδρομή του γράμματος.Την δεύτερη φορά τα έστειλα μαύρη η ώρα και η στιγμή με τα ΕΛΤΑ, και γιατί το λέω αυτό? Γιατί όταν πήγα στα ΕΛΤΑ και ρώτησα την υπάλληλο για το πότε,πόσο θα φτάσει είχε άγνοια, μέχρι και ο προιστάμενος ήρθε και με διαβεβαίωσε ότι ο καλύτερος τρόπος ήταν αυτός που μου πρότεινε και δεν υπήρχε άλλος.Αφού λοιπόν δεν έφτανε το γράμμα και ούτε γνωρίζαμε-νε που βρίσκεται, μας ενημέρωσαν ότι υπήρχε και άλλος τρόπος αντίστοιχος με αυτόν που είχα στείλει με την ACS. ΩΡΑΙΑ. Εννοείτε ότι έγινε ένας χαμός εκεί, έτυχα στην περίπτωση, να σημειώσω πάντως ότι παράλληλα που έτρεχα για τα υπόλοιπα χαρτιά της γυναίκας μου και δικά μου σε όποια δημόσια υπηρεσία (Νομαρχίες, δήμο, ληξιαρχείο, δικαστήρια,κ.τ.λ) χρειάστηκε να πάω, μόλις έλεγα οτι τα βιάζομαι γιατί αναχωρώ για Αυστραλία όλοι με εξυπηρέτησαν. MAGIC. Στις 15 Μαρτίου έγινε η χρέωση στην πιστωτική κάρτα(Diners), η οποία έχει μια υπηρεσία όταν γίνεται χρέωση με ειδοποιεί με μήνυμα. Έτσι έμαθα ότι η διαδικασία έχει ξεκινήσει, γιατί από τα τηλέφωνα δεν έβγαζα άκρη. Εδώ να πω ότι τηλέφωνα που είναι για εντός Αυστραλία και ξεκινούν με 131... μπορείς να τα καλείς βάζοντας τον κωδικό 0061, προσοχή όμως η χρέωση είναι σαν να παίρνεις σε κινητό στην Αυστραλία και η αναμονή μεγάλη. Τώρα η όλη διαδικασία είναι 4-8 εβδομάδες, έτσι υπολόγισα το χρόνο περίπου για να βγάλω εισιτήρια συν και το χρόνο για το διαβατήριο μου που είναι κατόπιν ραντεβού 10 μέρες. Δεν το προτείνω να το κάνετε πριν έχετε στα χέρια σας όλα τα απαραίτητα χαρτιά για την έκδοση διαβατηρίου. Εγώ βιάζομαι γιατί δεν με παίρνει οικονομικώς, μίας και 'γω και η γυναίκα μου είμαστε άνεργοι και τα λεφτά φεύγουν. Την Δευτέρα έχω ραντεβού στην Πρεσβεία και αφού μετά από πολύ κουβέντα με τον έναν και μοναδικό υπάλληλο που υπάρχει, με ενημέρωσε ότι στην περίπτωση που δεν θα έχω το πιστοποιητικό, θα κάνω αίτηση για emergency passport και σε τρείς μέρες θα το έχω. Αυτά για σήμερα, στο επόμενο θα αναφερθώ για τα υπόλοιπα χαρτιά που έχω έτοιμα.




                    ΦΟΡΜΑ 118(Αίτηση για αυστραλιανή υπηκοότητα by descent)
                    1.Ταυτότητα -Δεν χρειάζεται μετάφραση και η Χάγης μπαίνει στην αστυνομία
                    2.Πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας απο το δήμο - η Χάγης μπαίνει στην Νομαρχία
                    3.Πλήρης ληξιαρχική πράξη γεννήσεως - η Χάγης μπαίνει στη Νομαρχία
                    4.Πιστοποιητικό αυστραλέζικης υπηκοότητας μητέρας - έστειλα το γνήσιο
                    5.Φωτοτυπία το αυστραλέζικο διαβατήριο με τις σελίδες του - Πιστοποίηση από δικηγόρο
                    6.Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου - πιστοποιημένη από δικηγόρο


                    ΦΟΡΜΑ 119(Αίτηση για πιστοποιητικό αυστραλιανής υπηκοότητας)
                    1.Ταυτότητα
                    2.Πλήρης ληξιαρχική πράξη γεννήσεως
                    3.Πιστοποιητικό μόνιμης κατοικίας από το δήμο
                    4.Φωτογραφία τύπου διαβατηρίου - πιστοποιημένη από δικηγόρο

                    Comment


                      #11

                      Comment


                        #12
                        Σήμερα ήταν η επίσκεψη μου στην πρεσβεία για την έκδοση του διαβατηρίου μου. Ένα θα πω όταν έβγαινα από την πρεσβεία ήταν λες και είχα πάρει κάνα πτυχίο, μεγάλη ανακούφιση και χαρά. Με πληροφόρησαν ότι το πιστοποιητικό ήταν ήδη στην πρεσβεία και μπορούσα να κάνω την αίτηση για το διαβατήριο. Κολλήσαμε όμως στο εξής, στην αίτηση εκεί που υπογράφει ο δικηγόρος είχε βάλει και την σφραγίδα του, και δεν την ήθελαν, έτσι την ξανά έκανα και αύριο πάω να την καταθέσω. Μεγάλη χαρά, γύρναγα με το αυτοκίνητο και στην Συγγρού το κοίταζα ξανά και ξανά. 20 ημέρες πριν την αναχώρηση μας, οι βαλίτσες σχεδόν έτοιμες, και αρχίσαμε και την τακτοποίηση του σπιτιού. Πράγματα από το σπίτι δεν θα πάρουμε τίποτα, οπότε κάτι γλιτώσαμε, το σπίτι στο οποίο έζησα τα τελευταία 30χρόνια θα μείνει σχεδόν έτοιμο να με ξανά φιλοξενήσει όταν θα επιστρέψω πλέον σαν τουρίστας
                        Άντε να αραιώνουμε σιγά σιγά. Και μία μεγάλη μούτζα για όλους αυτούς που μας έδειξαν το δρόμο της εξόδου από τη χώρα μας(αν και τυχερός γιατί είχα καβάτζα και μία δεύτερη).

                        521750_10200167884412959_1947302557_n.jpg

                        Comment


                          #13
                          Σήμερα τελευταίο βράδυ στην Ελλάδα. Το τελευταίο μήνυμα από Πειραιά. Αύριο πετάμε για Μελβούρνη. Το μόνο που έχω να πω για το τώρα είναι για αποχαιρετισμούς και συναισθήματα. Στομάχι καλό και δάκρυα που στέρεψαν, όσο και να προετοιμάζεσαι για αυτήν την στιγμή δεν κάνεις τίποτα. Ο χρόνος λίγος και οι δουλειές πολλές, ότι προλάβαμε προλάβαμε. Με το καλό να φτάσουμε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξεκινήσω να γράφω και γω για τις εντυπώσεις μας. Πατριώτες καλή τύχη σε όλους, δύναμη και δεν μασάμε τίποτα. Bye bye mates

                          Comment


                            #14
                            Καλο ταξιδι AND GOOD LUCK ολα να σας πανε καλά, και θα σας πανε εκει που πατε
                            The standards you let pass you by are the standards you accept

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Akisk View Post
                              Σήμερα τελευταίο βράδυ στην Ελλάδα. Το τελευταίο μήνυμα από Πειραιά. Αύριο πετάμε για Μελβούρνη. Το μόνο που έχω να πω για το τώρα είναι για αποχαιρετισμούς και συναισθήματα. Στομάχι καλό και δάκρυα που στέρεψαν, όσο και να προετοιμάζεσαι για αυτήν την στιγμή δεν κάνεις τίποτα. Ο χρόνος λίγος και οι δουλειές πολλές, ότι προλάβαμε προλάβαμε. Με το καλό να φτάσουμε και με την πρώτη ευκαιρία θα ξεκινήσω να γράφω και γω για τις εντυπώσεις μας. Πατριώτες καλή τύχη σε όλους, δύναμη και δεν μασάμε τίποτα. Bye bye mates
                              Σου εύχομαι ότι καλύτερο!!!!!!!!!!!!!!Δύναμη και ψυχραιμία.Όσο για τα συναισθήματα κράτα γερά!!!!!!!Κουράγιο.Και εμένα ο γιός μου φεύγει στης 26 και είμαστε στην ίδια κατάσταση.Καλό ταξίδι να έχεις και όλα καλά να σκέφτεσαι.:smile_
                              Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.

                              Comment

                              Working...
                              X