Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκμάθηση Γερμανικών (και όχι μόνο).

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εκμάθηση Γερμανικών (και όχι μόνο).

    Βρήκα 2 "εργαλεία" τα οποία είναι πολύ χρήσιμα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.
    Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν κάποιο δάσκαλο αλλά είναι αρκετά χρήσιμα για κάποιον που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να τα σκάσει σε κάποιο φροντιστήριο. Πχ εμένα μου κόστισε η γερμανική γλώσσα μαζί με τα βιβλία 700 ευρώ περίπου. Το τμήμα έτρεχε σαν τρελλό την ύλη και δεν μπορούσα να ακολουθήσω όπως θα ήθελα. Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να αποκαλύψω το όνομα του φροντιστηρίου.

    Το πρώτο "εργαλείο" είναι το πρόγραμμα "rosetta stone". Περιέχει αρκετό υλικό. Οπτικοακουστικό, με μικρόφωνο, να γράφεις κείμενα κλπ κλπ. Το μεγάλο μειονέκτημα του είναι ότι είναι ακριβό. Πχ το πλήρες γλωσσικό πακέτο γερμανικών κοστίζει 400 ευρώ περίπου.

    Το δεύτερο και φτηνότερο κατα πολύ "εργαλείο" είναι η σελίδα Livemocha , η οποία μοιάζει πολύ με το παραπάνω πρόγραμμα και μπορείς να κάνεις μερικά δωρεάν μαθήματα αλλά λειτουργεί σαν τα παιχνίδια του facebook. Έχεις δηλαδή κάποια coins τα οποία τα σπαταλάς για διάφορα μαθήματα αλλά είναι πολύ λίγα. Το θετικό με αυτό το site είναι ότι μπορείς να συνομιλήσεις με άλλα άτομα οπότε μπορείς να εξασκηθείς λίγο καλύτερα. Το κόστος του έιναι περίπου 10 ευρώ το μήνα για να τα έχεις όλα ανοιχτά.

    Αν υπάρχει κάποιο άλλο εργαλείο δωρεάν 100% δεν το γνωρίζω, όποιος γνωρίζει κάτι άλλο καλοδεχούμενο.

    #2
    καλησπερα μπηκα στο Livemocha δεν εχει εξηγηση στα ελληνικα? τουλαχιστον εγω δεν μπορουσα να το βρω!ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα, η λιγκουαφον παρολο που λεει οτι σε εννια εβδομαδες μιλας και καταλαβαινεις, την γραμματικη δεν την καταλαβαινεις, εγω παλι αγορασα τα βιβλια που κανουν εδω στα σχολεια των μεταναστων ειναι ευκολα καταλαβαινεις αρκετα, γιατι εχει εικονες, εχει ασκησεις, και cd, και στοιχιζει 15 το βιβλιο.

    Comment


      #3
      Originally posted by Blacktulip View Post
      καλησπερα μπηκα στο Livemocha δεν εχει εξηγηση στα ελληνικα? τουλαχιστον εγω δεν μπορουσα να το βρω!ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα, η λιγκουαφον παρολο που λεει οτι σε εννια εβδομαδες μιλας και καταλαβαινεις, την γραμματικη δεν την καταλαβαινεις, εγω παλι αγορασα τα βιβλια που κανουν εδω στα σχολεια των μεταναστων ειναι ευκολα καταλαβαινεις αρκετα, γιατι εχει εικονες, εχει ασκησεις, και cd, και στοιχιζει 15 το βιβλιο.
      Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι ειναι στα αγγλικα και τα 2 εργαλεια.
      το deutsch warum nicht δεν το ηξερα, ευκαιρια να του ριξω μια ματια.
      στο φροντιστηριο που πηγα αισχος.... ειχα χασει τα 7 πρωτα μαθηματα και μου καναν 2 μαθηματα εξπρες για να τους πιασω στην υλη. ενεστωτα/δοτικη/προστακτικη/αλφαβητο και συνταξη/ οριστικα αρθρα και αντωνυμιες + κανα 300αρι λεξεις λεξιλογιο οοοοοολα μαζι. μεχρι να παρω χαμπαρι τι γινεται ειχαν προχωρησει αλλο τοσο την υλη.

      Comment


        #4
        Originally posted by Blacktulip View Post
        ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα,
        Καλησπέρα και εγώ δεν ήξερα ότι το warum nicht είναι και στα ελληνικά. Το είχα κοιτάξει κάποια στιγμή στα αγγλικά, αλλά τα δικά μου αγγλικά δεν είναι στα καλύτερα τους και με κούρασε πολύ γρήγορα. Θα το κοιτάξω και στα Ελληνικά!

        Comment


          #5
          Με Roseta Stone ξεκινησα και εγω.Ειναι καλα για αρχη και σου μενουν πολλες λεξεις,αλλα η αληθεια ειναι πως χρειαστηκα βιβλιο γραμματικης για να καταλαβω τι παιζει.Μονο με τη Ροζετα δεν νομιζω οτι μπορεις να μαθεις τη γλωσσα.Ειχα συνεχεια αποριες,δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα,που τα ξεκαθαρισα με το βιβλιο γραμματικης.
          Επισης επειδη εγω προσωπικα δυσκολευομαι στο Listening εχω ανακαλυψει καποια βιντεο στο youtube που με βοηθανε αρκετα.Ειναι σε απλη καθημερινη γλωσσα με γερμανικους υποτιτλους.Ριξτε μια ματια
          Kanal für Deutschland - YouTube
          Ξεκινηστε απο τα παλιοτερα βιντεο αυτου του καναλιου που ειναι πιο απλα και παρτε τα με τη σειρα.
          Το πρωτο βιντεο (με την Αμερικανικη σημαια) ειναι ασχετο,ξεκινηστε με το επομενο

          Comment


            #6
            [
            Επισης επειδη εγω προσωπικα δυσκολευομαι στο Listening εχω ανακαλυψει καποια βιντεο στο youtube που με βοηθανε αρκετα.Ειναι σε απλη καθημερινη γλωσσα με γερμανικους υποτιτλους.Ριξτε μια ματια
            Kanal für Deutschland - YouTube
            Ξεκινηστε απο τα παλιοτερα βιντεο αυτου του καναλιου που ειναι πιο απλα και παρτε τα με τη σειρα.
            Το πρωτο βιντεο (με την Αμερικανικη σημαια) ειναι ασχετο,ξεκινηστε με το επομενο [/QUOTE]

            Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!! μια φιλη μου δασκαλα απο την ελλαδα μου ειπε πως ο καλυτερος τροπος ειναι να βρω καποια CD στα γερμανικα και με γερμανικους υποτιτλους εψαχνα και δεν ηξερα πως μπορουσα να τα βρω, πολλα ευχαριστω!!!
            δυο τρια βιντεακια που κοιταξα και ειναι οτι πρεπει, παιδια κοιταχτε το θα βοηθησει παρα !!!

            Comment


              #7
              Originally posted by Blacktulip View Post
              Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!! μια φιλη μου δασκαλα απο την ελλαδα μου ειπε πως ο καλυτερος τροπος ειναι να βρω καποια CD στα γερμανικα και με γερμανικους υποτιτλους εψαχνα και δεν ηξερα πως μπορουσα να τα βρω, πολλα ευχαριστω!!!
              δυο τρια βιντεακια που κοιταξα και ειναι οτι πρεπει, παιδια κοιταχτε το θα βοηθησει παρα !!!
              Ναι 'σαι καλα Blacktulip και μενα με βοηθανε πολυ

              Comment


                #8
                Εριξα και εγω μια ματια, ειναι αρκετα καλο....

                Comment


                  #9
                  Poly kala gia hörverständnis
                  1.http://www.youtube.com/playlist?list=PL5D443A49838608D1 (Gia mikrous kai megalous!!!!)
                  2. Goethe-Institut https://www.goethe.de/lrn/prj/gad/eue/deindex.htm (aksisei na katevasete ta keimena poly kalo leksilogio - anoigoume to keimeno kai meta vazoume na peksei to akoustiko arxeio)

                  Kai genika to site tis DW einai thisauros!
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #10
                    μου φανηκαν αρκετα καλα και τα δυο λιγο που τα εψαξα αλλα απο λεξιλογιο τι γινεται δεν υπαρχει? καποιος αρχαριος μπορει να ξεκινησει με αυτο?

                    Comment


                      #11
                      να ρωτησω αν ξερει καποιος που μπορουμε να δουμε οτι αφορα την γραμματικη, δηλ.θελω να πω κατι που εκανα η που εγινε, η που θα γινει, (μελλοντα, αοριστο) γιατι πιστευω πως ετσι και θα σε καταλαβαινει καποιος, και για τον ιδιον θα ειναι πιο ευκολος ο συντακτικος της προτασης, η ακουσα πως υπαρχει καποιο sait online free που μπορεις να κανεις και συνομιλια με καποιον η με δασκαλα μπορεις να κανεις μαθηματα, ισχυει κατι τετοιο?????

                      Comment


                        #12
                        Εάν δεν σε πειράζει να μην είναι τζάμπα αλλά να δώσεις κάποια ευρώ για να πάρεις ένα βιβλίο, τότε γνωρίζω ένα πολύ καλό! Ελληνο-Γερμανικό. Τα εξηγεί όλα στα Ελληνικά με μεγάλες λεπτομέρειες. Ελληνικός εκδοτικός οίκος, αλλα εάν είσαι Γερμανία το βρίσκεις και σου έρχεται μέσω Amazon.
                        Versucht macht Glück

                        Comment


                          #13
                          Για το GRUNDSTUFEN CRAMMATIK GRIECHELAND -HAUBER HELLAS λες? Η εχεις να προτεινεις αλλο?

                          Comment


                            #14
                            Εγώ αναφέρομε στο Deutsche Grammatik und Syntax, απο τον συγγραφέα Σπύρο Κουκίδη.... Τα λέει ΟΛΑ, τόσο πολύ κατανοητά.... Ξεκινάει απο επίπεδο Α1 και σε φτάνει στο C1.
                            Εμένα μου το έκανε δώρο η νύφη μου, και μετά το πρότεινα σε 2 Έλληνες στο VHS, και ακόμη και τώρα μου λένε για το πόσο πολύ τους βοήθησε....
                            Versucht macht Glück

                            Comment


                              #15
                              τελεια θα το προτιμησουμε

                              Comment

                              Working...
                              X