PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκμάθηση Γερμανικών (και όχι μόνο).

kollias
21.04.2013, 20:11
Βρήκα 2 "εργαλεία" τα οποία είναι πολύ χρήσιμα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών.
Σε καμία περίπτωση δεν αντικαθιστούν κάποιο δάσκαλο αλλά είναι αρκετά χρήσιμα για κάποιον που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να τα σκάσει σε κάποιο φροντιστήριο. Πχ εμένα μου κόστισε η γερμανική γλώσσα μαζί με τα βιβλία 700 ευρώ περίπου. Το τμήμα έτρεχε σαν τρελλό την ύλη και δεν μπορούσα να ακολουθήσω όπως θα ήθελα. Για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να αποκαλύψω το όνομα του φροντιστηρίου.

Το πρώτο "εργαλείο" είναι το πρόγραμμα "rosetta stone". Περιέχει αρκετό υλικό. Οπτικοακουστικό, με μικρόφωνο, να γράφεις κείμενα κλπ κλπ. Το μεγάλο μειονέκτημα του είναι ότι είναι ακριβό. Πχ το πλήρες γλωσσικό πακέτο γερμανικών κοστίζει 400 ευρώ περίπου.

Το δεύτερο και φτηνότερο κατα πολύ "εργαλείο" είναι η σελίδα Livemocha (http://www.livemocha.com) , η οποία μοιάζει πολύ με το παραπάνω πρόγραμμα και μπορείς να κάνεις μερικά δωρεάν μαθήματα αλλά λειτουργεί σαν τα παιχνίδια του facebook. Έχεις δηλαδή κάποια coins τα οποία τα σπαταλάς για διάφορα μαθήματα αλλά είναι πολύ λίγα. Το θετικό με αυτό το site είναι ότι μπορείς να συνομιλήσεις με άλλα άτομα οπότε μπορείς να εξασκηθείς λίγο καλύτερα. Το κόστος του έιναι περίπου 10 ευρώ το μήνα για να τα έχεις όλα ανοιχτά.

Αν υπάρχει κάποιο άλλο εργαλείο δωρεάν 100% δεν το γνωρίζω, όποιος γνωρίζει κάτι άλλο καλοδεχούμενο.

Blacktulip
21.04.2013, 20:44
καλησπερα μπηκα στο Livemocha δεν εχει εξηγηση στα ελληνικα? τουλαχιστον εγω δεν μπορουσα να το βρω!ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα, η λιγκουαφον παρολο που λεει οτι σε εννια εβδομαδες μιλας και καταλαβαινεις, την γραμματικη δεν την καταλαβαινεις, εγω παλι αγορασα τα βιβλια που κανουν εδω στα σχολεια των μεταναστων ειναι ευκολα καταλαβαινεις αρκετα, γιατι εχει εικονες, εχει ασκησεις, και cd, και στοιχιζει 15 το βιβλιο.

kollias
21.04.2013, 21:16
καλησπερα μπηκα στο Livemocha δεν εχει εξηγηση στα ελληνικα? τουλαχιστον εγω δεν μπορουσα να το βρω!ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα, η λιγκουαφον παρολο που λεει οτι σε εννια εβδομαδες μιλας και καταλαβαινεις, την γραμματικη δεν την καταλαβαινεις, εγω παλι αγορασα τα βιβλια που κανουν εδω στα σχολεια των μεταναστων ειναι ευκολα καταλαβαινεις αρκετα, γιατι εχει εικονες, εχει ασκησεις, και cd, και στοιχιζει 15 το βιβλιο.

Κατι που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι ειναι στα αγγλικα και τα 2 εργαλεια.
το deutsch warum nicht δεν το ηξερα, ευκαιρια να του ριξω μια ματια.
στο φροντιστηριο που πηγα αισχος.... ειχα χασει τα 7 πρωτα μαθηματα και μου καναν 2 μαθηματα εξπρες για να τους πιασω στην υλη. ενεστωτα/δοτικη/προστακτικη/αλφαβητο και συνταξη/ οριστικα αρθρα και αντωνυμιες + κανα 300αρι λεξεις λεξιλογιο οοοοοολα μαζι. μεχρι να παρω χαμπαρι τι γινεται ειχαν προχωρησει αλλο τοσο την υλη.

nk_christina
21.04.2013, 21:44
ενα άλλο καλο και ανεξοδο εργαλειο, ειναι της deutchewelle (deutch warum nicht) εχει διαλογο εξηγηση στα ελληνικα, ακουστικο υλικο, γραμματικη, και ασκησεις το διαβαζει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα,
Καλησπέρα και εγώ δεν ήξερα ότι το warum nicht είναι και στα ελληνικά. Το είχα κοιτάξει κάποια στιγμή στα αγγλικά, αλλά τα δικά μου αγγλικά δεν είναι στα καλύτερα τους και με κούρασε πολύ γρήγορα. Θα το κοιτάξω και στα Ελληνικά!
:bravo_1:

vaso31
21.04.2013, 22:47
Με Roseta Stone ξεκινησα και εγω.Ειναι καλα για αρχη και σου μενουν πολλες λεξεις,αλλα η αληθεια ειναι πως χρειαστηκα βιβλιο γραμματικης για να καταλαβω τι παιζει.Μονο με τη Ροζετα δεν νομιζω οτι μπορεις να μαθεις τη γλωσσα.Ειχα συνεχεια αποριες,δεν καταλαβαινα πολλα πραγματα,που τα ξεκαθαρισα με το βιβλιο γραμματικης.
Επισης επειδη εγω προσωπικα δυσκολευομαι στο Listening εχω ανακαλυψει καποια βιντεο στο youtube που με βοηθανε αρκετα.Ειναι σε απλη καθημερινη γλωσσα με γερμανικους υποτιτλους.Ριξτε μια ματια
Kanal für Deutschland - YouTube (http://www.youtube.com/user/EvanC0912/videos?sort=da&flow=grid&view=0)
Ξεκινηστε απο τα παλιοτερα βιντεο αυτου του καναλιου που ειναι πιο απλα και παρτε τα με τη σειρα.
Το πρωτο βιντεο (με την Αμερικανικη σημαια) ειναι ασχετο,ξεκινηστε με το επομενο :)

Blacktulip
22.04.2013, 08:47
[
Επισης επειδη εγω προσωπικα δυσκολευομαι στο Listening εχω ανακαλυψει καποια βιντεο στο youtube που με βοηθανε αρκετα.Ειναι σε απλη καθημερινη γλωσσα με γερμανικους υποτιτλους.Ριξτε μια ματια
Kanal für Deutschland - YouTube (http://www.youtube.com/user/EvanC0912/videos?sort=da&flow=grid&view=0)
Ξεκινηστε απο τα παλιοτερα βιντεο αυτου του καναλιου που ειναι πιο απλα και παρτε τα με τη σειρα.
Το πρωτο βιντεο (με την Αμερικανικη σημαια) ειναι ασχετο,ξεκινηστε με το επομενο :)[/QUOTE]

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!:bravo_1: μια φιλη μου δασκαλα απο την ελλαδα μου ειπε πως ο καλυτερος τροπος ειναι να βρω καποια CD στα γερμανικα και με γερμανικους υποτιτλους εψαχνα και δεν ηξερα πως μπορουσα να τα βρω, πολλα ευχαριστω!!!
δυο τρια βιντεακια που κοιταξα και ειναι οτι πρεπει, παιδια κοιταχτε το θα βοηθησει παρα !!!

vaso31
22.04.2013, 08:52
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο !!!!!:bravo_1: μια φιλη μου δασκαλα απο την ελλαδα μου ειπε πως ο καλυτερος τροπος ειναι να βρω καποια CD στα γερμανικα και με γερμανικους υποτιτλους εψαχνα και δεν ηξερα πως μπορουσα να τα βρω, πολλα ευχαριστω!!!
δυο τρια βιντεακια που κοιταξα και ειναι οτι πρεπει, παιδια κοιταχτε το θα βοηθησει παρα !!!

Ναι 'σαι καλα Blacktulip και μενα με βοηθανε πολυ :yes:

kollias
22.04.2013, 10:06
Εριξα και εγω μια ματια, ειναι αρκετα καλο....

kosofos
22.04.2013, 11:05
Poly kala gia hörverständnis
1.http://www.youtube.com/playlist?list=PL5D443A49838608D1 (Gia mikrous kai megalous!!!!)
2. Goethe-Institut https://www.goethe.de/lrn/prj/gad/eue/deindex.htm (aksisei na katevasete ta keimena poly kalo leksilogio - anoigoume to keimeno kai meta vazoume na peksei to akoustiko arxeio)

Kai genika to site tis DW einai thisauros!

Blacktulip
22.04.2013, 12:57
μου φανηκαν αρκετα καλα και τα δυο λιγο που τα εψαξα αλλα απο λεξιλογιο τι γινεται δεν υπαρχει? καποιος αρχαριος μπορει να ξεκινησει με αυτο?

Blacktulip
23.04.2013, 17:32
να ρωτησω αν ξερει καποιος που μπορουμε να δουμε οτι αφορα την γραμματικη, δηλ.θελω να πω κατι που εκανα η που εγινε, η που θα γινει, (μελλοντα, αοριστο) γιατι πιστευω πως ετσι και θα σε καταλαβαινει καποιος, και για τον ιδιον θα ειναι πιο ευκολος ο συντακτικος της προτασης, η ακουσα πως υπαρχει καποιο sait online free που μπορεις να κανεις και συνομιλια με καποιον η με δασκαλα μπορεις να κανεις μαθηματα, ισχυει κατι τετοιο?????

AlexBez
24.04.2013, 07:44
Εάν δεν σε πειράζει να μην είναι τζάμπα αλλά να δώσεις κάποια ευρώ για να πάρεις ένα βιβλίο, τότε γνωρίζω ένα πολύ καλό! Ελληνο-Γερμανικό. Τα εξηγεί όλα στα Ελληνικά με μεγάλες λεπτομέρειες. Ελληνικός εκδοτικός οίκος, αλλα εάν είσαι Γερμανία το βρίσκεις και σου έρχεται μέσω Amazon.

Christina-tina
24.04.2013, 08:05
Για το GRUNDSTUFEN CRAMMATIK GRIECHELAND -HAUBER HELLAS λες? Η εχεις να προτεινεις αλλο?

AlexBez
24.04.2013, 08:18
Εγώ αναφέρομε στο Deutsche Grammatik und Syntax, απο τον συγγραφέα Σπύρο Κουκίδη.... Τα λέει ΟΛΑ, τόσο πολύ κατανοητά.... Ξεκινάει απο επίπεδο Α1 και σε φτάνει στο C1.
Εμένα μου το έκανε δώρο η νύφη μου, και μετά το πρότεινα σε 2 Έλληνες στο VHS, και ακόμη και τώρα μου λένε για το πόσο πολύ τους βοήθησε....

Christina-tina
24.04.2013, 08:21
:victory: τελεια θα το προτιμησουμε

vaso31
24.04.2013, 08:50
:bravo_: ευχαριστουμε!

Εγώ αναφέρομε στο Deutsche Grammatik und Syntax, απο τον συγγραφέα Σπύρο Κουκίδη.... Τα λέει ΟΛΑ, τόσο πολύ κατανοητά.... Ξεκινάει απο επίπεδο Α1 και σε φτάνει στο C1.
Εμένα μου το έκανε δώρο η νύφη μου, και μετά το πρότεινα σε 2 Έλληνες στο VHS, και ακόμη και τώρα μου λένε για το πόσο πολύ τους βοήθησε....

Dimpas
24.04.2013, 09:29
Έχω αγοράσει και την Γραμματική και το βιβλίο ασκήσεων του Κουκίδη !

Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Blacktulip
24.04.2013, 09:46
ευχαριστω πολυ!!! συντομα θα ερθει γνωστος μου απο Ελλαδα και λεω να το παραγγειλω.οπως και να εχει εφοσον η εξηγηση ειναι στα ελληνικα μονο να σε βοηθησει μπορει!!! επισης εχθες ανακαλυψα τυχαια αυτο το site , μπορειτε να ριξετε μια ματια, 3000 μέρες: Μαθήματα Γερμανικών μέσω του Διαδικτύου. (http://www.3000meres.com/2012/07/blog-post.html) ανακαλυψα οτι υπαρχει και άλλη σειρα της dw αλλα σαν την πρωτη δεν νομιζω να ειναι...

Blacktulip
24.04.2013, 09:53
ευχαριστω πολυ!!! συντομα θα ερθει γνωστος μου απο Ελλαδα και λεω να το παραγγειλω.οπως και να εχει εφοσον η εξηγηση ειναι στα ελληνικα μονο να σε βοηθησει μπορει!!! επισης εχθες ανακαλυψα τυχαια αυτο το site , μπορειτε να ριξετε μια ματια, 3000 μέρες: Μαθήματα Γερμανικών μέσω του Διαδικτύου. (http://www.3000meres.com/2012/07/blog-post.html) ανακαλυψα οτι υπαρχει και άλλη σειρα της dw αλλα σαν την πρωτη δεν νομιζω να ειναι...

Blacktulip
24.04.2013, 09:55
παιδια συγνωμη καποια βλακει εκανα και το ξαναστειλα... sorry

AlexBez
24.04.2013, 12:56
παιδια συγνωμη καποια βλακει εκανα και το ξαναστειλα... sorry
ΩΧ νομίζω για το λάθος που έκανες οι admin θα σε σβήσουν για πάντα από το φόρουμ.... Πράγματι λυπάμαι πολύ για αυτή την κατάληξη....

Ά! Μόνο πληροφοριακά και εάν σας βολεύει, βιβλία, μπορείτε να το παραγγείλεται και απο το Amazon.com.... Μάλιστα για Γερμανία σε πολλά έχει δωρεάν αποστολή στο σπίτι.....

tzinaalex
25.04.2013, 12:02
kalispera se oloys thelo na sas kano kapoies erotiseis kai an mporeite na me voithisete ...eimaste dio zeygaria to ena zeygari einai apo tin albania o enas apo toys dio exei karta omogenoys taytotita kai diabatirio mporei na taxidecei kai na ergastei sthn germania?episis thelo na rotiso gia sxoleio prepei na plirosoyme kapoia didakra ?

AlexBez
25.04.2013, 12:03
Dimpas, έχω πάρει και εγώ τις ασκήσεις του, αλλα δεν έχω πάρει τις λύσεις των ασκήσεων.... (Πίστευα οτι θα ήταν μέσα)

Μήπως κατα τύχη έχεις τις λυσεις??

kollias
25.04.2013, 22:41
Έχω αγοράσει και την Γραμματική και το βιβλίο ασκήσεων του Κουκίδη !

Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ και το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ.

Του μας το ειχαν συστησει στο φροντιστηριο που πηγαινα γερμανικα. Αλλα δεν ειχα την τιμη να συνεχισω. (μεγαλα λαμογια)

Dimpas
25.04.2013, 23:18
Dimpas, έχω πάρει και εγώ τις ασκήσεις του, αλλα δεν έχω πάρει τις λύσεις των ασκήσεων.... (Πίστευα οτι θα ήταν μέσα)

Μήπως κατα τύχη έχεις τις λυσεις??

όχι φίλε !

AlexanderGr
30.04.2013, 16:14
Αυτή η linguaphone πολύ ακριβή δεν είναι ρε παιδιά...600ευρώ το πακέτο. Αξίζει τον κόπο είναι μούφα?

Blacktulip
30.04.2013, 16:19
καλε τι λες? ποια 600 ευρω 50 ευρω την πηρα αυτην που διαφημιζει η τηλ. κοιτα καλη ειναι γιατι ακους γερμανικα απο το cd αλλα την γραμματικη που εχει εγω απο εκει δεν μπορω να την καταλαβω...δεν στην εξηγει...

AlexanderGr
30.04.2013, 16:45
Ζήτησα το δωρεάν ντεμο που διαφημίζει στο site και να μου βγάλει μια προσφορά για το πακέτο και μου είπε 550ευρώ από 880 υποτίθεται μου εκανε και εκπτωση και λέει ότι περιλαμβάνει πλήρη μέθοδο 2 σταδίων8696. Εσένα με το 50αρικο τι σου στείλανε?

Blacktulip
30.04.2013, 16:53
9 βιβλια με 9 cd το καθε βιβλιο εχει διαλογους για διαφορα θεματα ασκησεις λεξιλογιο, και αν δεν μεινεις ευχαριστημενος εχασες μονο 50 ευρω και κρατα τα 600 μη σου χρειαστουν καπου αλλου, (γνωμη μου) ειναι καλο απλα για εμενα η γραμματικη του δεν ειναι αυτη που με καλυπτει να ομως οταν σου εξηγει ολη την προταση και γιατι την αναφερει στο κειμενο μια εννοια την παιρνεις.

AlexanderGr
30.04.2013, 17:03
Αυτό που περιγράφεις καλό ακούγεται έχεις δίκιο αλλά πως λέγεται το πακέτο πως το ζήτησες?Σε ρωτάω γιατί εχω μιλήσει με αυτούς και μου λένε μόνο για αυτό που ανέφερα παραπάνω.

Blacktulip
30.04.2013, 17:11
παρε στο τηλ. 801 801 2004 linguaphone εκδοτικη πεδιο της victory media SA εχει πακετα για ολες τις γλωσσες !!!

Blacktulip
30.04.2013, 17:13
ειναι αυτο που γραφει πανω στο βιβλιο οτι σε 9 εβδομαδες θα μιλατε και θα καταλαβαινετε Γερμανικα

vaso31
30.04.2013, 17:17
Μηπως εσυ αναφερεσαι στη Roseta Stone?Ειναι προγραμμα παλι με οπτικοακουστικο υλικο,αλλα αρκετα ακριβο.Για ολα τα σταδια κανει περιπου οσο ανεφερες.
H linguaphone ειναι πιο οικονομικη λυση,οπως τα λεει η Blacktulip

Αυτό που περιγράφεις καλό ακούγεται έχεις δίκιο αλλά πως λέγεται το πακέτο πως το ζήτησες?Σε ρωτάω γιατί εχω μιλήσει με αυτούς και μου λένε μόνο για αυτό που ανέφερα παραπάνω.

AlexanderGr
30.04.2013, 17:29
Όχι Βάσω για την linguaphone λέω αν δεις και την φωτογραφiα που ανέβασα είναι η προσφορά που μου έστειλε η linguaphone θα το ψάξω πάντως όπως είπε η Blacktulip με τα 50ευρώ.Για αρχή παντως παρήγγειλα το βιβλίο απο το book2 που αναφέρθηκε παραπανω με 10 ευρώ που έχει 100 μικρούς διαλόγους.

Chrisgr
01.05.2013, 14:11
οποιος θελει το Rozetta Stone Για γερμανικα να μου στειλει...

alexgr444
04.05.2013, 09:46
kalimera kai kalo pasxa se olous.
exei kataferei kaneis na kanei kati me to rozetta stone?
to exei katevasei kaneis?

Blacktulip
10.05.2013, 11:15
Λοιπον ενα πολυ καλο βιβλιο γερμανικης γραμματικης αναλυτικοτατο στα εξηγει και στα ελληνικα (βασικο...) μου το εφεραν απο ελλαδα ειναι το :SCHAUM 'S OUTLINE SERIES ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ELKE F. GSCHOSSMANN-HENDERSHOT περιεχει θεωρια και 401 ασκησεις με απαντησεις. ΕΣΠΙ, ΑΘΗΝΑ ειναι σε κιτρινο χρωμα και στοιχιζει τιμη εκδοτη 15,02 απο το βιβλιοπωλειο παπασωτηριου (προς Θεου δεν κανω διαφημιση του βιβλιοπωλειου απλα το αναφερω για να διευκολυνω οσους ενδιαφερονται, μπορει να υπαρχει και σε άλλα...)το συγκεκριμενο ειναι καπου στο κεντρο της Αθηνας.

kosofos
10.05.2013, 11:31
Λοιπον ενα πολυ καλο βιβλιο γερμανικης γραμματικης αναλυτικοτατο στα εξηγει και στα ελληνικα (βασικο...) μου το εφεραν απο ελλαδα ειναι το :SCHAUM 'S OUTLINE SERIES ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ ELKE F. GSCHOSSMANN-HENDERSHOT περιεχει θεωρια και 401 ασκησεις με απαντησεις. ΕΣΠΙ, ΑΘΗΝΑ ειναι σε κιτρινο χρωμα και στοιχιζει τιμη εκδοτη 15,02 απο το βιβλιοπωλειο παπασωτηριου (προς Θεου δεν κανω διαφημιση του βιβλιοπωλειου απλα το αναφερω για να διευκολυνω οσους ενδιαφερονται, μπορει να υπαρχει και σε άλλα...)το συγκεκριμενο ειναι καπου στο κεντρο της Αθηνας.

Nai synfono einai arketa kalo opos omos kai polla alla....genika SCHAUM 'S OUTLINE exei poli kala vivlia se mathimatika kai pliroforiki alla fanike pos exei kai stis glosses :bravo_:

ΕΣΠΙ ΕΚΔΟΤΙΚΗ Ε.Π.Ε. - Schaum's Outline Series, Γερμανική Γραμματική (http://www.espi.gr/Html%20Pages%20For%20Schaum%20Books/german_grammar.php)

Blacktulip
10.05.2013, 11:49
αυτο ειναι κοσοφε και κατα την ταπεινη μου αποψη μαζι με μια μεθοδο γερμανικης μπορεις να κανεις πραγματικα πολυ καλη δουλεια.... ωρες και χρονο να εχεις για να ασχοληθεις!

georget
10.05.2013, 12:03
Η αλήθεια είναι όμως όταν δουλευεις παιδιά δεν έχεις την πολυτελεια του χρόνου. όντως μπορείς αλλα θελει πολύ δουλεια και να εχεις πολυ χρόνο

Μανος
15.05.2013, 11:45
Λοιπόν, έχω τσεκάρει λιγκουαφόν και τώρα μελετάω με ροσέτα.
Παιδιά το αποτέλεσμα με ροσέτα είναι εντυπωσιακό!!!
Μην παρεξηγηθώ ότι διαφημίζω παρακαλώ πολύ!!!!!!!!!!
Σου τα βάζει στο κεφάλι θες δε θες.Απλά μεν, σαν να είσαι στο νηπιαγωγείο,
αν όμως δεν έχει κάποιος λεφτά να πάει σε φροντιστήριο όπως εγώ, είναι πολύ καλή λυση για ξεκίνημα!!!!!!!
Σε 1 βδομάδα καταλαβαίνω ήδη 5 πράματα, απλά χρειάζεται θέληση & επιμονή σαν τη ζωή που ζουμε!!!!!!
Όποιος θέλει βοήθεια με εγκατάσταση κλπ ας το πει.

Μανος
15.05.2013, 11:50
Blacktulip δεν έχουμε κανένα λινκ να το βλέπαμε σαν pdf ; Με ενδιαφέρει πολύ.
Ότι βιβλία έχω βρει μεταφράζουν στα αγγλικά και καταντάει αηδία, σκέφτεσαι γερμανικά το μεταφράζεις αγγλικά και στα ελληνικά μένουν κενά στο τέλος !!!

Blacktulip
15.05.2013, 12:03
Blacktulip δεν έχουμε κανένα λινκ να το βλέπαμε σαν pdf ; Με ενδιαφέρει πολύ.
Ότι βιβλία έχω βρει μεταφράζουν στα αγγλικά και καταντάει αηδία, σκέφτεσαι γερμανικά το μεταφράζεις αγγλικά και στα ελληνικά μένουν κενά στο τέλος !!!

για ποιο μιλας για την deutsche welle???

Μανος
15.05.2013, 12:40
αναφέρομαι στο βιβλίο απ'το γνωστό βιβλιοπωλείο .....

Blacktulip
15.05.2013, 12:51
δυστυχως δεν ξερω αν υπαρχει καποιο λινκ, ομως εμενα προσωπικα με βοηθαει πολυ γιατι όλα στα αναλυει στα ελληνικα, ακομα και τροπο να ξεχωρισεις π.χ. τα αρσενικα ουσιαστικα τα ουδετερα, τα θηλυκα, και δεν νομιζω οτι ειναι πολυ ακριβο 15ευρω βεβαια σε συγκριση με ροσετα δεν ξερω, πηγαινε μια βολτα στο βιβλιοπωλειο το πολυ πολυ και ριξε μια ματια στο συγκεκριμενο βιβλιο (γνωμη μου ειναι καλο!!)

orpheus
15.05.2013, 13:14
Προσωπικά χρησιμοποίησα οτι μπορείτε να φανταστειτε για να μαθω Γερμανικά. Βιβλία, ιδιαίτερα, προγράμματα κλπ κλπ. Το Rosetta einai πολύ καλό , το χρησιμοποίησα καποιο καιρό (οποιος θελει ας στειλει ΠΜ για να τον βοηθησω σε οτι χρειαστει) αλλά το άφησα τελικά. Πλεον χρησιμοποιώ το Babbel , site με 35 € το 6 μηνο και πιστεψτε με ΑΞΙΖΕΙ. Αρκει να ξερετε αγγλικά. Αυτό που κατάλαβα και πιστεύω είναι πως ότι και να διαλέξετε πρεπει να ασχοληθείτε πολύ. Και οταν λέω πολύ εννοώ σε στυλ πανελληνίων. καθε μέρα , καθε μέρα και κυρίως κάθε μέρα. Ειναι κουραστικό το ξέρω, πολλές φορές ειμαστε κουρασμένοι , δεν έχουμε χρόνο και τοσες άλλες δικαιολογίες. Τις ξέρω , τις λέω καθημερινά. Πρέπει όμως να φτιάξετε ένα πρόγραμμα εβδομαδιαίο. πχ 7 ώρες την εβδομάδα τον πρώτο μηνα , 14 τον δεύτερο κοκ. Αν μια εβδομάδα δε συμπληρώσετε τις ώρες προσθέστε τις στην επόμενη. Πρόγραμμα παιδιά και καθημερινη επανάληψη. Ειναι το Α και το Ω για να τα καταφέρετε πάνω. Προσπαθηστε να μάθετε τη γλώσσα όπως εσείς πιστεύετε σας "ταιριάζει" και σας επιτρέπει οικονομικά. Για οτι θελήσετε μπορείτε να με ρωτήσετε

Blacktulip
15.05.2013, 14:12
συμφωνω για το οτι πρεπει να αφιερωσεις πολλες ωρες καθε μερα και επαναληψεις να σου πω τι παθαινω εγω που ενταξει οταν διαβαζω αυτα που διαβαζω τα καταλαβαινω, τα εχω σε μια ταξη στο μυαλο μου, ολα οκ, μολις παω να αρθρωσω λεξη με γερμανο ακομα και αυτα που ξερω μπουρδουκλωνεται η γλωσσα μου και τα λεω οπως ναναι, πιστευω τελικα οτι μαζι με διαβασμα για οσους διαβαζουν μονοι τους θελει και εξασκηση με καποιον που μιλαει καλα, τωρα ότι και να ασχοληθεις τελικα καλο ειναι, μονο να αποκομισεις μπορεις...

orpheus
15.05.2013, 14:40
Το να μπορέσει να αρθρώσει κάποιος λέξεις με γερμανό είναι το τελικό επιθυμητό. Αν μπορέσεις να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο είσαι στην τελική ευθεία. Πρώτα αναγνωρίζεις γραπτώς κάποιες λέξεις, στη συνέχεια εμπλουτίζεις το λεξικό, κατανοείς τη γραμματική, καταλαβαίνεις τον προφορικό λόγο και στη συνέχεια δημιουργείς προτάσεις αρχικώς γραπτώς και τελικώς προφορικώς. Ουφφ μόνο που τα σκέφτηκα αγχώθηκα .... Επαναλαμβάνω , οσο περισσότερο ασχολειθείτε με την γλώσσα τοσο κερδίζετε , τόσο σε χρόνο όσο και σε χρήμα. Θα το λέω συνεχεια οσο κουραστικός και να ακούγομαι.

georget
15.05.2013, 17:20
Παιδιά εγώ αυτό το πρόβλημα είχα στην αρχή, δεν μου βγαινε με τίποτα, μεχρι που κατα τη διαρκεια των μαθητων αυξηση τον διαλογο και τωρα κατι ψιλοκαταφέρνω για τους 7 μήνες που είμαι εδώ

Μανος
15.05.2013, 20:02
Καλησπέρα,
Blacktulip θα το τσεκάρω το βιβλίο ευχαριστώ!!!

orpheus εννοείται ότι χωρίς δουλειά δε γίνεται τίποτα, ειδικά με τα γερμανικά που στην
αρχή δαγκώνουν
.
Εν τέλει το βαβέλ σε σχέση με ροζέτα είναι πιο καλό;

Υ.Γ. Ωραία η Telecaster :cool_:

orpheus
15.05.2013, 20:21
Οπως ειπα προηγουμενως το rosetta το δουλευα μεχρι το 2 επιπεδο, ωσπου ανακαλυψα μετα απο προτροπη ενος φιλου το babbel. Προσωπικά δεν τα συγκρίνω. Το babbel ειναι για μενα πιο ολοκληρωμένο προγραμμα εκμάθησης. Εχει γραμματική, λεξιλόγιο , επαναλλήψεις αυτόματα ενημερωμένες, μέχρι και αριθμητικές πράξεις στα γερμανικά έχει. Οτι χρειάζεσαι και ότι θα εκανες σε ενα φροντιστήριο χωρίς υπερβολή. Το μόνο του μειονέκτημα σε σχέση με το rosetta ειναι οτι πρεπει να ξέρεις αγγλικά για να το δουλέψεις (εμένα αυτό δε με απασχόλησε αλλά κάποιους ίσως να τους δυσκολέψει) . Το rosetta ειναι πολύ πιο απλό, σε παιδικό επίπεδο θα έλεγα, σου μαθαίνει μέσα απο εικόνες που επαναλαμβάνονται αλλά μέχρι εκεί. Κανόνες, πτώσεις, χρόνους κλπ πρεπει να τους ψάξεις αλλού. Ενα επίσης αρνητικό του babbel ειναι οτι κοστίζει 35 € το 6μηνο (ειναι site, μην το ξεχναμε) αλλά αν σας πω οτι σταμάτησα τα ιδιαίτερα για να ασχοληθώ με αυτό και μόνο, αυτό κάτι λέει (λέει και οτι δεν έχω πλέον λεφτά για ιδιαίτερα αλλά τεσπα). Οτι θελήσετε μπορείτε να ρωτήσετε και θα βοηθήσω όσο μπορώ. Οτι και αν διαλέξετε ομως ασχοληθείτε μεχρι αηδίας. Ξετινάξτε το.

Υ.Γ. Η Telecaster ειναι ΙΔΕΑ ...και ειδικά η αγαπημένη μου butterscotch.

Blacktulip
15.05.2013, 20:52
Mανο ριξε και μια ματια στην ντοητσε βελλε, ειναι δωρεαν την κανει ο συζυγος μου και τον βοηθαει αρκετα για αρχη!!

miss espresso
15.05.2013, 21:39
Έχω να σας προτείνω μία φαντατική μέθοδο εκμάθησης ξένων γλωσσών, αλλά το μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να ξέρεις είτε γαλλικά είτε αγγλικά για να τη χρησιμοποιήσεις. Methode Assimil λέγεται. Είχα προχωρήσει στο παρελθόν τα γερμανικά και τα ισπανικά μου σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό στο παρελθόν και είναι πασίγνωστη στους γαλλόφωνους τουλάχιστον:

Αν χρησιμοποιείτε τα γαλλικά:
ASSIMIL . © 2012 (http://fr.assimil.com/methodes?base_language=0&learn_language=3&level=)

Και με βάση τα αγγλικά:
German With Ease - ASSIMIL . © 2012 (http://en.assimil.com/methodes/3571)

Η μέθοδος υπάρχει σε βιβλίο και υποστηρίζεται από CD αλλά έχει και online πρόγραμμα. Το καλό είναι ότι προχωράς γρήγορα και δεν βασίζεται σε αποστήθιση αλλά σε καθημερινή επανάληψη, ενώ καλύπτει οτιδήποτε αφορά την καθημερινότητα. Τα βιβλία μπορείτε να τα βρείτε στο Amazon

UK
Amazon.co.uk: assimil german (http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=assimil+german)

FR
Amazon.fr : assimil allemand (http://www.amazon.fr/s/ref=nb_sb_noss_1?__mk_fr_FR=ÅMÅZÕÑ&url=search-alias%3Daps&field-keywords=assimil+allemand)

, και φαντάζομαι και στον Kaufman αν ειστε στην Αθήνα.

Είναι η καλύτερη μέθοδος που έχω μελετήσει, ούτε να με πλήρωναν δηλαδή για τα καλά λόγια που λέω :lol2:

Cj Georgio
15.05.2013, 23:48
Αύριο θα βρίσκομαι στο Μόναχο και θα πάω σε βιβλιοπολεια να ψαξω για καμία μέθοδο εκμάθησης Γερμανικών με CD. Έχετε να με προτείνεται κάποια συγκεκριμένη;

orpheus
16.05.2013, 07:09
Ηδη εχουν αναφερθεί πολλές μεθοδοι, είτε σε προγραμμα ειτε με βιβλία. Πιο συγκεκριμένα αναφέρθηκαν και δοκιμάστηκαν τα εξής :
Livemocha , rosetta stone, Babbel , deutsch warum nicht (deutschewelle) , German With Ease - ASSIMIL , , goethe.de , Kanal für Deutschland - YouTube, Animated Stories for Children: BookBox Inc. - youtube , linguaphone , Deutsche Grammatik und Syntax - Βιβλίο γραμματικής , Γραμματική και βιβλίο ασκήσεων του Κουκίδη , Schaum's Outline Series-Γερμανική Γραμματική .
Ειναι υπεραρκετα. Δε χρειάζεται να ψάξετε για κάτι καλύτερο. Διαλέξτε κατι απο τα παραπάνω και ασχοληθείτε. Μπορείτε να διαλέξετε και συνδυασμούς απο τις προτάσεις. Κάποιες επιλογές χρειάζονται γνώσεις αγγλικών, κάποιες κάποια χρήματα (προς θεού όμως μη δώσετε τα ποσά που διάβασα 300-400-... ψαξτε οτι μπορείτε να βρειτε στο ιντερνετ η πεστε μου να σας βοηθησω αν δεν μπορείτε). Οτι χρειάζεστε πάντως εχουν αναφερθεί παραπάνω απο άτομα που ασχολήθηκαν. Οσο ψάχνετε τόσο θα βρίσκετε. Δε χρειάζετε πιστεύω. Θα μπερδευτείτε και θα χάσετε χρόνο ¨πηδόντας" απο τη μια μεθοδο στην άλλη. Καλό διάβασμα

Blacktulip
16.05.2013, 07:46
καλημερα αφου λες ουι θα βρεθεις στο μοναχο μονο γερμανικες μεθοδους θα βρεις χωρις καθολου εξηγηση στα ελληνικα τοτε μπορεις να αγορασεις το schritte plus 1και 2 ειναι με cd και ειναι αυταπου χρησιμοποιουν στο σχολειο των μεταναστων ειναι κατανοητα και σε ξεκιναει απο το καλημερα με λενε.... με εικονες για εξηγηση στοιχιζει το καθε βιβλιο γυρω στα 15ευρω τα 2πρωτα βιβλιαρακια ειναι για την Α1...

Blacktulip
16.05.2013, 07:49
ναπροσθεσω οτι χρειαζεται χρονος για να ασχοληθεις, εξαλου το ειπαν και οι αρχαιοι... τα αγαθα κοποις κτωνται!!!

Cj Georgio
16.05.2013, 12:07
Σας ευχαριστώ.. Θα κοιτάξω αυτά τα βιβλία που είναι για Α1 και να συνδιασω κάποια από αυτά.
Δεν υπάρχει λόγος να δώσει κάποιος 300-400 για βιβλία. Αυτό που χρειάζεται είναι μελέτη καθημερινά.

Μανος
16.05.2013, 14:49
Παιδιά ευχαριστώ θα το ψάξω το ζήτημα κι άλλο
άλλωστε ακόμα ξεστραβώνομαι.
Ορφέα αν και ζω για Les Paul Custom, δε μπορώ να πω,
και η Fender τα τραγουδάει υπέροχα!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για όλες τις συμβουλές,
θα επιστρέψω με νεότερα!!!!!!!!:cool_:

Cj Georgio
18.05.2013, 17:46
Τελικά βρήκα το stroke international. Αποτελείται από 1 DVD το οποίο έχει 100 μαθήματα. Είναι από Α1-Β2. Αυτό κόστισε 99€. Χωρίς να απαιτητε χρήση ίντερνετ. Έβαλα το DVD έκανα install και μου λέει μπορω να παρακολουθησω τα 3 πρώτα μαθήματα σαν ντέμο. Για τα άλλα θέλει κωδικό που τον ζητάει στην αρχή.Αυτός ο κωδικός από που τον παίρνω; Και τώρα η απορία γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν ξανά τρίτη. Πρέπει να τελειώσω τα τρεία πρωτα μαθήματα για να πάρω τον κωδικό; θέλει να το συνδεσω με ίντερνετ; Δεν αναφέρει πουθενά για συνδρομη. Τι κάνω;

nk_christina
18.05.2013, 18:21
Τελικά βρήκα το stroke international. Αποτελείται από 1 DVD το οποίο έχει 100 μαθήματα. Είναι από Α1-Β2. Αυτό κόστισε 99€. Χωρίς να απαιτητε χρήση ίντερνετ. Έβαλα το DVD έκανα install και μου λέει μπορω να παρακολουθησω τα 3 πρώτα μαθήματα σαν ντέμο. Για τα άλλα θέλει κωδικό. Και τώρα η απορία γιατί τα μαγαζιά ανοίγουν ξανά τρίτη. Πρέπει να τελειώσω τα τρεία πρωτα μαθήματα για να πάρω τον κωδικό; θέλει να το συνδεσω με ίντερνετ; Δεν αναφέρει πουθενά για συνδρομη. Τι κάνω;

Από την στιγμή που το αγόρασες, θα πρέπει να υπάρχει ο κωδικός. Αν δεν είναι γραμμένος πάνω στο DVD θα υπάρχει κάποιο εξτρα χαρτάκι. Αλλιώς θα έχουν κάποιο τηλέφωνο, να του πάρεις. Το DVD φαντάζομαι οτι ήταν σφραγισμένο.

Cj Georgio
18.05.2013, 18:41
Έχει εναν κωδικό πίσω στο κουτί. Είναι μεγαλος 4νουμερα με αριθμούς και παύλα. Σύνολο 16. Τον βάζω και με λέει είναι λάθος. Θα ξαναδοκιμασω

Cj Georgio
19.05.2013, 00:05
Βάζω τον κωδικό και μου λέει δεν έχω σύνδεση στο ίντερνετ. Άρα θέλει σύνδεση για να επιβεβαιώσουν τον κωδικό... WTF... Η πωλήτρια μου είπε δεν χρειάζεται. Θα πάω την τρίτη εκεί με το λάπτοπ να μου το κάνει. Δεν έχω ίντερνετ.....

Cj Georgio
24.05.2013, 19:08
Τελικά βρήκα ίντερνετ έβαλα τον κωδικό και ξεκλειδωσε. Τώρα παρακολουθώ τα μαθήματα.
Ήρθε σήμερα και ένα βιβλιο από Ελλάδα (Τα Γερμανικά χωρίς δάσκαλο-Μοντέρνα μέθοδος Γερμανικής σε μαθήματα) Διαγόρας.. Κόστισε 15€ και έμεινα εκπλικτος. Εξηγεί τα πάντα. Θα το δώσω πολύ σημασία... Πιστεύω να έχω μια μικρή πρόοδο με τον καιρό όσο ψάχνω και για δουλειά.

trelllara
10.06.2013, 14:18
Εκμαθηση γερμανικης γλωσσας δωρεαν (http://www.dw.de/10062013-langsam-gesprochene-nachrichten/a-16869987)

trelllara
10.06.2013, 14:25
Ανεξάρτητα από το αν είστε αρχάριος, αν μιλάτε ήδη καλά γερμανικά ή αν τα χρειάζεστε κυρίως στη δουλειά σας: τα δωρεάν μαθήματα της Deutsche Welle σας βοηθούν να βελτιωθείτε ανάλογα με το προσωπικό σας επίπεδο. Η προσφορά μας στα πολυμέσα, αρχεία ήχου, βίντεο και κείμενα, σας βοηθούν να καταλαβαίνετε ταχύτερα, να κάνετε συζήτηση και να χρησιμοποιείτε τη σωστή προφορά. Απλά δοκιμάστε. Και κάντε κέφι (http://www.dw.de/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%89-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C E%B1/%CE%BC%CE%B1%CE%B8%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%C F%8E%CE%BD/s-2724)!

Blacktulip
10.06.2013, 14:50
Στο Θεμα Τροπος ζωης και διαφορες αποριες υπαρχει ειδικη στυλη απο τον Κολλια πο εχουμε γραψει πολλοι για τα γερμανικα με πολυ χρησιμες συμβουλες απο τον καθενα μας

http://www.patriotaki.net/τρόπος-ζωής-και-διάφορες-απορίες-81/εκμάθηση-γερμανικών-και-όχι-μόνο-4683/:yes::bravo_:

trelllara
10.06.2013, 14:53
Στο Θεμα Τροπος ζωης και διαφορες αποριες υπαρχει ειδικη στυλη απο τον Κολλια πο εχουμε γραψει πολλοι για τα γερμανικα με πολυ χρησιμες συμβουλες απο τον καθενα μας

http://www.patriotaki.net/τρόπος-ζωής-και-διάφορες-απορίες-81/εκμάθηση-γερμανικών-και-όχι-μόνο-4683/:yes::bravo_:

Οκ :thanks_ Δεν το χα δει. Παρακαλω καποιον υπευθυνο να μεταφερει το ποστ εκει.

Akis_
18.06.2013, 00:34
Καλησπερα,η ερωτηση απευθηνεται σε οσους εχουν σπουδασει ηδη την Γερμανικη γλωσσα.

Τα παρακατω 2 βιβλια ειναι καλα?

1) Dora Schulz,Heinz Griesbach
Deutsche Sprachlehre fur Auslander

2)Γραμματικη με συντακτικο Κουκιδη.

Ταχει μελετησει-η να ταχει κανει μαθημα κανεις?

Μπορει καποιος να μαθει καλα Γερμανικα επιπεδου Β1 με τα παραπανω βιβλια?Σε συνδιασμο παντα με οπτιακουστικες ασκησεις,επαναληπτικα τεστ κτλ?

Αξιζουν η οχι?

Ευχαριστω

Blacktulip
18.06.2013, 09:07
Καλημερα Αkis εγω δεν εχω σπουδασει την γερμανικη γλωσσα διαβαζω ομως και εγω μονη μου εχοντας ερθει πριν 4 μηνες στην Γερμανια και μονο το guten morgen ηξερα, και με διαφορες μεθοδους που εχω αναφερει και εγω αλλα και τα αλλα παιδια, εχω φτασει σε παραπολυ καλο επιπεδο... καταλαβαινω αρκετα... Τι θελω να σου πω, πως οτι και να διαβασεις πολυ καλο ειναι μονο να παρεις μπορεις... χρονο να διαθεσει καποιος χρειαζεται!!!

nsourtgr
18.06.2013, 12:41
Καλησπερα,η ερωτηση απευθηνεται σε οσους εχουν σπουδασει ηδη την Γερμανικη γλωσσα.

Τα παρακατω 2 βιβλια ειναι καλα?

1) Dora Schulz,Heinz Griesbach
Deutsche Sprachlehre fur Auslander

2)Γραμματικη με συντακτικο Κουκιδη.

Ταχει μελετησει-η να ταχει κανει μαθημα κανεις?

Μπορει καποιος να μαθει καλα Γερμανικα επιπεδου Β1 με τα παραπανω βιβλια?Σε συνδιασμο παντα με οπτιακουστικες ασκησεις,επαναληπτικα τεστ κτλ?

Αξιζουν η οχι?

Ευχαριστω

Το πρώτο το κάνω και εγώ.... πολύ καλό βιβλίο... με την γραμματική, ασκήσεις και κτλ...
Αν το κάνεις όλο δεν θα χρειάζεσαι τίποτα άλλο από γραμματική.... χαλαρά Β1-Β2....
Τα κείμενα ειδικά μετά το 16ο κεφάλαιο.... αρκετά δύσκολα...

Για ακουστικό... βιβλίο... δες αυτό..
HÖR-Manager
Praxis - Γερμανικές εκδόσεις (http://www.praxis.gr/shop/products.php?sid=64&cid=4)
Πολύ καλό....

Βέβαια το θέμα είναι να έχεις και τις λύσεις των ασκήσεων για τα παραπάνω.... ώστε να μπορείς να διορθώνεις τα λάθη σου και κτλ..

Akis_
18.06.2013, 13:41
Ok φιλε μου σε ευχαριστω,το λεξιλογιο του βιβλιου αρκει για την βασικη επικοινωνια στην Γερμανια?Η χρειαζεται και κανα εξτρα βιβλιο?

Εσυ το κανεις μονος σου το βιβλιο η σε φροντηστηριο?

Λυσεις των ασκησεων υπαρχουν για το βιβλιο?

nsourtgr
19.06.2013, 07:51
Ok φιλε μου σε ευχαριστω,το λεξιλογιο του βιβλιου αρκει για την βασικη επικοινωνια στην Γερμανια?Η χρειαζεται και κανα εξτρα βιβλιο?

Εσυ το κανεις μονος σου το βιβλιο η σε φροντηστηριο?

Λυσεις των ασκησεων υπαρχουν για το βιβλιο?

Ιδιαίτερα.... λύσεις των ασκήσεων για το βιβλίο υπάρχουν.... εμένα μου έχουν δοθεί (φωτοτυπία)...
Το λεξιλόγιο αρκεί και με το παραπάνω.....

Chrisgr
13.07.2013, 18:04
λιγο αν το ψαξετε το Rosetta κυκλοφορει και τζαμπε..

georget
13.07.2013, 23:43
Εδω δεν απαγορευεται το download?