Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στο Cambridge

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στο Cambridge

    Τί θα λέγατε να ανταλλάσουμε απόψεις εδώ όσοι μένουν ή θα πάνε στο Cambridge (και στο Cambridgeshire γενικότερα);

    Σκοπεύω να ανέβω στα μέσα Ιουνίου και οτιδήποτε είναι σημαντικό θα το ανεβάζω εδώ εν τω μεταξύ έχω αρχίσει να μαζεύω το σπιτάκι μου που θα πρέπει να το παραδώσω στον ιδιοκτήτη του ως τον Ιούνιο (σνιφ σνιφ).

    Λοιπόν, άλλος για Cambridge;

    #2
    καλησπερα, και εχω ετοιμαζομαι για βρετανια, αλλα με ποιο κριτηριο επελεξες cambridge?

    Comment


      #3
      Γεια χαρά. Θέλω να αποφύγω το Λονδίνο γιατί το έχω ζήσει κι έχω δει ότι είναι πολύ κακό για το τίποτα. Οι τιμές είναι απαράδεκτα υψηλότερες και τα σπίτια χειρότερα. Το Cambridge το επέλεξα με το φίλο μου γιατί ψάξαμε να δούμε ποιές πόλεις στην Μ. Βρετανία έχουν τον υψηλότερο δείκτη σε ποιότητα ζωής και το χαμηλότερο ποσοστό ανεργίας. Το Cambridge και το Reading είχαν καλές επιδόσεις και δεν είναι πολύ ψηλά, άρα και το Λονδίνο είναι προσβάσιμο αν θελήσουμε. Γενικότερα όμως όσο μελετούμε το Cambridgeshire σαν περιοχή τόσο πιο ελκυστική μας φαίνεται. Κάποιες φορές πρέπει να σου κάνει και κλικ ένα μέρος

      Comment


        #4
        Καλησπέρα στο Κέμπριτζ είμαι κι εγω με την αραγωνιαστικιά μου απο τον Ιούλιο του 2013 κ βρήκα ήδη δουλειά - τουλάχιστον για να πληρώνουμε το νοίκι - ψάχνω δουλεια στην Πληροφορική
        Υπάρχει καμμιά άκρη να με δηλώσει κάποιος εργαζόμενος σε καμια εταιρεία σαν part time για να το χρησιμοποιήσω στο βιογραφικό μου ως προυπηρεσία γιατι χωρις προυπηρεσία δεν μπορεις να δουλέψεις πουθενα....
        όποιος είναι κέμπριτζ ας στειλει ένα μνμ να γνωριστούμε καλύτερα αν θέλει

        Comment


          #5
          Προγραμματιστης εισαι?

          Comment


            #6
            ξέρω απο προγραμματισμό αλλά δεν είμαι επαγγελματιας προγραμματιστής - developer.... δες στην προσωπική μου ιστοσελίδα στο προφιλ μου με τι ασχολούμαι....

            Comment


              #7
              Επρεπε να εκανες το μεταπτυχιακο εξω.
              Ελπιζω ολα να σου πανε δεξια απο εδω και περα.

              Comment


                #8
                λεφτά για σπουδές στο εξωτερικό δεν έχουν όλοι είτε ειναι πτυχιο είτε μεταπτυχιακό

                Στο Ιονιο Παν ήταν τζαμπανταν κ στην πόλη που με φιλοξενουσαν οι γονεις μου λόγω μακροχρόνιας ανεργίας

                Σε λίγο μόνο οι πλούσιοι θα σπουδάζουν - θα ξαναγυρίσουμε στην αναγέννηση που σπόυδαζαν μόνο οι αριστοκράτες κ οι υπόλοιποι δούλευαν στα χωράφια - Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ ΔΩΡΕΑΝ Κ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟΥΣ

                Comment


                  #9
                  Δυστηχως συμφωνω... :(

                  Comment


                    #10
                    πάντως δε βλέπω να ενδιαφέρεται κανεις να συναντηθουμε με κανεναν - όλοι προτιμουν τον καναπε κ την ιδιωτικότητα τους

                    Comment


                      #11
                      Μα δεν πρότεινε και κανένας να συναντηθούμε!

                      Comment


                        #12
                        εννοειται απο τον τίτλο του θέματος
                        ουσιαστικά το θέμα αναφέρεται σε όσους διαμένουν στο Κεμπριτζ αρχικώς οποτε γιατι να κουβεντιάζουμε στο φορουμ ενω οταν υπάρχει η δυναότητα να πιουμε κ ενα καφέ στο κραφτον σεντερ ?

                        Comment


                          #13
                          Όταν άνοιξα το θέμα δεν ήταν για να συναντηθούμε αλλά για να μαζευτούν πληροφορίες για την συγκριμένη πόλη. Αλλιώς το θέμα θα έλεγε συνάντηση στο Cambridge.

                          Άσε που δυστυχώς εγώ τώρα είμαι κάπου 2 ώρες μακριά από το Grafton. Πάντως είχα δει κάτι ωραία Ιταλικά μαγαζάκια κοντά στην κεντρική πλατεία που έδειχναν να σερβίρουν πολύ λαχταριστές λιχουδιές.

                          Originally posted by ckastam View Post
                          εννοειται απο τον τίτλο του θέματος
                          ουσιαστικά το θέμα αναφέρεται σε όσους διαμένουν στο Κεμπριτζ αρχικώς οποτε γιατι να κουβεντιάζουμε στο φορουμ ενω οταν υπάρχει η δυναότητα να πιουμε κ ενα καφέ στο κραφτον σεντερ ?

                          Comment

                          Working...
                          X