PDA

Επιστροφή στο Forum : Rund-Funk-Beitrag (Τέλη χρήσης TV-RADIO-PC)

kosofos
28.04.2013, 17:31
Τα προγράμματα των μέσων μαζικής ενημέρωσης, ιδιαίτερα των δημοσίων και των ιδιωτικών τηλεοπτικών και ραδιοφωνικών σταθμών παρέχουν τη δυνατότητα συμμετοχής σε πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις από το σπίτι. Προσοχή όμως, διότι η λήψη του σήματος της τηλεόρασης και του ραδιοφώνου δεν είναι δωρεάν στη Γερμανία. Κάθε διαμέρισμα (Wohnung) οφείλει να πληρώνει τέλη (Rund-Funk-Beitrag). Τα απαραίτητα έγγραφα διατίθενται στις τράπεζες ή στο διαδίκτυο.

Ο νόμος απο 01.01.2013 έχει αλλάξει και για όλα τα διαμερίσματα ισχύει ένα ενιαίο μηνιαίο τέλος για την χρήση TV-RADIO και το κόστος ανα διαμέρισμα είναι €17.98

Δεν πληρώνουν αυτοί που δεν έχουν εισόδημα ( ή γενικά έχουν χαμηλό εισόδημα) ή ζούν με κοινωνικά βοηθήματα.

Για το παραπάνω τυπικά πρέπει να γίνει αίτηση για απαλλάγή απο τα τέλη http://www.rundfunkbeitrag.de/buergerinnen-und-buerger/ermaessigung_und_befreiung.shtml

Περισσότερες πληροφορίες εδώ https://service.rundfunkbeitrag.de/anmelden_und_aendern/buergerinnen_und_buerger/ υπάρχει επίσης ενημερωτικό για αυτούς που δεν μιλάνε καλά Γερμανικά (τα γράφουν πολύ απλά): Στην παραπάνω σελίδα το τμήμα Leichte Sprache: Informationen zum Rund-Funk-Beitrag--->Als PDF herunterladen

*Πληροφορίες επίσης υπάρχουν και στα Αγγλικά, απο την κεντρική σελίδα Τhe new licence fee for the general public

kosofos
03.05.2013, 08:12
Το παραπάνω τέλος χρήσης είναι ανα διαμέρισμα στην Γερμανία. Το τέλος είναι αναδρομικό απο 01.01.2013. Δηλαδή δεν είχα κάνει αίτηση απο πρίν αλλά για αυτούς δεν τρέχει θέμα θα το πληρώσω όλο το ποσό απο 01.01.2013 μέχρι σήμερα αν το σπίτι το είχα πριν το 2013. Αν στο σπίτι είμαι μετα απο 01.01.2013 απο αυτήν την ημερομηνία και μετά.

Το να αποδείξω ότι δεν έχω χρήματα εννοείται είμαι γραμμένος στον Arbeitsamt παίρνω επίδομα ανεργίας και είμαι χαμηλόμισθος (γιατί κάποιος μπορεί να παίρνει και €1500 επίδομα ανεργίας αν ο μισθός του π.χ ήταν €2400) παίρνω κοινωνικά βοηθήματα κ.α. Αυτός που δεν έχει τα παραπάνω για το κράτος δεν είναι χαμηλόμισθος ή γενικά ελεύθερος απο το τέλος αυτό. Πρώτο παράδειγμα ήρθα απο την Ελλάδα νοίκιασα σπίτι και ψάχνω εργασία. Αυτός πληρώνει δεν είναι για το κράτος άπορος ή φτωχός (και ας είναι στην πραγματικότητα). Δεύτερο παράδειγμα ένας φοιτητής που έχει δικαίωμα στο Bafög δεν πληρώνει, ενώ κάποιος που δεν έχει πληρώνει. Αυτό γιατί στην Γερμανία για να μην παίρνεις Bafög πάει να πεί ότι ο μπαμπάς τα "έχει" ή εσύ έχεις εισοδήματα. Τώρα αν είσαι ξένος φοιτήτής που δεν έχεις δικαίωμα στο Bafög και έχει λεφτά ίσα για να ζήσεις δεν τους νοιάζει μία. Ωραία λογική ε? Τέσπα είναι φόρος με το έτσι θέλω και έτσι πρέπει να τον δεχθούμε....Καλή δύναμη σε όλους

Λαμβάνω εώς πμ διάφορες ερωτήσεις και ειδικά για το παραπάνω θέμα. Patriotakia καλό θα είναι άν έχουμε κάποια απορία να την αναρτούμε στο κατάλληλο Θέμα για να υπάρχει μια γενική απάντηση απο όσους γνωρίζουν πάνω στο θέμα και να είναι και προσβάσιμη η απάντηση και στπυς υπόλοιπους που πιθανόν να έχουν την ίδια απορία.

AlexBez
03.05.2013, 10:24
Εμένα το διαμέρισμά μου είναι στο όνομα της εταιρίας που εργάζομαι σαν πρακτικάντ.... Επομένως υποθέτω δεν μπορούν να με "εντοπίσουν". Έχω βάλει tv εννοείτε.... Επίσης υποθέτω όταν κάποια στιγμή αλλάξω σπίτι και πάω σε κάποιο που θα νοικιάζω εγώ, τότε απο εκείνη την ημερομηνία και μετά θα ξεκινήσω να πληρώνω....

kosofos
03.05.2013, 11:33
Εμένα το διαμέρισμά μου είναι στο όνομα της εταιρίας που εργάζομαι σαν πρακτικάντ.... Επομένως υποθέτω δεν μπορούν να με "εντοπίσουν". Έχω βάλει tv εννοείτε.... Επίσης υποθέτω όταν κάποια στιγμή αλλάξω σπίτι και πάω σε κάποιο που θα νοικιάζω εγώ, τότε απο εκείνη την ημερομηνία και μετά θα ξεκινήσω να πληρώνω....

Δεν πάει έτσι AlexBez :no: έτσι ήταν με τον προηγούμενο νόμο. Απο 01.01.2013 πάει με το πότε βρήκες σπίτι και δηλώθηκες στον Δήμο σου. Δεν έχει σημασία αν έχεις ή δεν έχεις τηλεόραση ή ράδιο σπίτι σου με τον καινούργιο νόμο. Είναι €17,98 για το διαμέρισμα και τα τέλη πάνε σε αυτόν που μένει και όχι στον ιδιοκτήτη Ας είναι στην εταιρεία το σπίτι κτλ εσύ κάπου κάποτε πήγες και δηλώθηκες στο δήμο. Απο αυτά τα στοιχεία πλέον πέρνουν και στέλνουν ένα γραμματάκι για να τους αποδείξεις ότι τα πληρώνεις ή αλλιώς σου λένε να το δηλώσεις και θα τα τραβήξουν απο τον τραπεζικό λογαριασμό απο την περίοδο που είσαι στο σπίτι. Αν είσαι στο σπίτι πρίν 01.01.2013 θα πληρώσεις απο 01.01.2013 μέχρι σήμερα και έχει συνέχεια. Αν δεν σου έχει έρθει αυτό το γράμμα θα έρθει αργά η γρήγορα. Γενικά δεν το γλυτώνεις με τίποτα ακόμα και σπίτι να αλλάξεις σε 3 χρόνια. Θα σου ζητήσουν να αποδείξεις ότι όλα αυτά τα χρόνια τα πλήρωνες και αν όχι θα στα χρεώσουν μαζεμένα. Αυτό έγινε γιατί όπως λές κανένας δεν πήγαινε απο μόνος του να δήλώση συσκευές και να πληρώνει όπως λές τον φόρο για αυτό πλέον τον κοπανέ αλλιώς. Αργά ή γρήγορά όλοι θα το πληρώσουν για αυτό είναι καλύτερο να μην έρθει μαζεμένο.

kosofos
03.05.2013, 13:40
Είναι €17,98 για το διαμέρισμα και τα τέλη πάνε σε αυτόν που μένει και όχι στον ιδιοκτήτη Ας είναι στην εταιρεία το σπίτι κτλ εσύ κάπου κάποτε πήγες και δηλώθηκες στο δήμο. Απο αυτά τα στοιχεία πλέον πέρνουν και στέλνουν ένα γραμματάκι για να τους αποδείξεις ότι τα πληρώνεις ή αλλιώς σου λένε να το δηλώσεις και θα τα τραβήξουν απο τον τραπεζικό λογαριασμό απο την περίοδο που είσαι στο σπίτι.

Στο γραμματάκι που στέλνουν γράφουν στην 3η παράγραφο:

"Auf basis gesetzlicher Bestimmungen haben wir die Adressdaten den Einwohnermeldeämter mit den bei uns angemeldeten Beitragzahlern abgeglichen"

Chrisgr
11.05.2013, 20:10
μολις μου ηρθε ...γ%$#$ την κοινωνία μου ..
Μου ερχονται κατα ριπάς τώρα ολα μαζί και εχω μπουκώσει..

georget
11.05.2013, 20:52
Εγώ τα περιμένω ακόμα

kosofos
11.05.2013, 22:18
μολις μου ηρθε ...γ%$#$ την κοινωνία μου ..
Μου ερχονται κατα ριπάς τώρα ολα μαζί και εχω μπουκώσει..

Και εγώ το ίδιο είπα Chris και είναι και ανδρομικά τα γ@μημ!να απο 01.01.2013. Η λογική τους ήταν, αφού δεν τα πλήρωνε σχεδόν κανένας (μη δε εξερουμένων και των Γερμανών) με το προηγούμενο σύστημα που έπρεπε εθελοντικά να δηλώσεις τι συσκευές έχεις, είπαν θα πάρουμε τα στοιχεία και το Einwohneramt και θα τα κοπανάμε σε κάθε σπίτι πλέον. Το κάναν σαν μια μορφή Nebenkosten και αυτό. Αργά η γρήγορα θα παέι σε όλους απλά κάντε τα οικονομικά κουμάντα σας.

turms
12.05.2013, 13:17
εμενα μου ηρθε εδω και καιρο...να ταν και αλλο

Chrisgr
24.06.2013, 13:06
παιδες με το δορυφορικο πιατο τι παιζει αν ξερει κανεις ? δηλαδη..μενω σε πολυκατοικια και εχω μπαλκονι..μπορω να βαλω δορυφορικο πιατο μικρουλι στο μπαλκονι ? δεν βλεπωβ να εχει κανεις αλλος λογικα παιρνουν μεσω internet αλλα εγω θελω να πιανω Ελληνικα κανάλια..ξρει κανεις τι γινεται με το πιατο ?

kosofos
24.06.2013, 13:32
μενω σε πολυκατοικια και εχω μπαλκονι..μπορω να βαλω δορυφορικο πιατο μικρουλι στο μπαλκονι ?

Chris ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.gutefrage.net/frage/satellitenschuessel-auf-balkon-erlaubt

[

veronika
24.06.2013, 13:58
chris vasika ego exo piato kai epiotrepete stin poloikatoikia mou, rota mia ton haus master, ean epitrepete kai se sas!!! kalo ypoloipo!!!

Blacktulip
24.06.2013, 17:09
Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
ολη την Γερμανια?

Chrisgr
24.06.2013, 17:12
Kosofe το ειδα το λινκ και οι μισοι λενε επιτρεπετε οι μισοι οχι ..την γνωριζω την περιπτωση με τον τουρκο που ειχε το πιατο και του εκανε δικαστηριο ο ιδιοκτητης και τελικα δικαιώθηκε αλλα επειδη ειναι διαφορετικοι νομοί ξερεις οτι οι νομοι διαφέρουν απο μερος σε μερος...επειδη ειμαι σε πολυκατοικια θα ρωτησω τον Hausmeister αν και ειναι μια γρια που με κοιταει και μολις την ρωταω τι κανει μου λεει συνεχεια Schlecht...τελος παντων θα το ψαξω και θα ενημερώσω...

kosofos
24.06.2013, 17:26
Εμας προχθες ηρθαν τα τελη, 17,98 τον μηνα, πολλα μου φαινονται...γραφει πανω πως αν τα δινεις τριμηνο
εχεις μια μικρη εκπτωση, αλλα και παλι...ρωτησα μια κοπελα απο αλλο κρατιδιο και μου λεει οτι πληρωνει
100 ευρω τον χρονο. Πως γινεται αυτο υπαρχουν διαφορες εταιρειες οπως και στο ρευμα η μια στανταρ για
ολη την Γερμανια?

Μια γενική εικόνα της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης στην Γερμανία

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8c/Öffentlich_Rechtliches_Fernsehen_in_Deutschland.P NG

Blacktulip το τέλος απο 01.01.2013 είναι για όλους ενιαίο 17.98 το μήνα το οποίο το πληρώνεις αν 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Η μόνη περίπτωση για να πληρώνει κάποιος λιγότερα είναι να ανήκει στις λεγόμενες "ειδικές ομάδες" π.χ. άνεργοι, άνθρωποι που ζούν απο κοινωνικά επιδόματα κ.α.

Blacktulip
24.06.2013, 22:17
ευχαριστω Kosofe,μπορει να παιρνει καποια επιδοματα, και γι αυτο να πληρωνει τοσα λιγα οπως λεει δεν το γνωριζω...
μια φιλη που δουλευει στο νοσοκομειο και εκει εχει και δωματια που νοικιαζουν εχει βαλει πιατο μεσα στο μπαλκονι της...απο οτι μου ειπε απαγορευεται εξω, ψηλα και πανω στα καγκελα...

Cj Georgio
28.06.2013, 15:01
Αρκετοί Έλληνες έχουν δορυφορικά πιάτα εδώ και χρόνια.. Τώρα άμα έχεις μπαλκόνι πιστεύω είναι εύκολο να βάλεις. Το πρόβλημα είναι όταν δεν έχεις μπαλκόνι.

Kleanthis
17.07.2013, 07:55
Χαίρετε.

Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα,τι γίνεται τώρα;Επίσης διαμένω σε WG και δεν έχω ολόκληρο σπίτι.

kosofos
17.07.2013, 09:13
Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα...

Συμβουλή Νο1: Στην Γερμανία δεν πετάμε κανένα γράμμα μέχρι να καταλάβουμε περί τίνος ακριβώς πρόκειται. Στο 90% των περιπτώσεων θα είναι ένα γράμμα για να πληρώσουμε κάτι censored_.

Τώρα όσον αφορά την περίπτωση σου. Απο 01.01.2013 υπάρχει ένα τέλος €17.98 για όλο το σπίτι. Αν μένουν περισσότεροι απο 1 άτομο (ή οικογένεια) τότε ο καθένας πληρώνει το ποσοστό που του αντιστοιχεί. Αλλά για όλο το σπίτι το μήνα θα είναι €17.98. Αν μένουν 3 άτομα πχ σε WG τότε ο καθένας θα πληρώσει €17.98/3. Βέβαια αυτό το ποσό δεν το πληρώνεις κάθε ημερολογιακό μήνα αλλά 3μηνο, 6μηνο ή χρόνο. Το ποσό θα είναι αναδρομικό απο 01.01.2013 για όλο το σπίτι.

Αρχικά θα πρέπει να ρωτήσεις τους συγκατοίκους σου αν τους έχει έρθει το χαρτί. Το χαρτί που σου ήρθε και το πέταξες έχει 1 προσωπικό κωδικό πάνω για να κάνεις την δήλωσει ηλεκτρονικά. Στείλε ένα απλό μήνυμα σε αυτούς https://www.rundfunkbeitrag.de/kontakt/index_ger.html ότι έχασες το χαρτί και να στο ξαναστείλουν.

Kleanthis
17.07.2013, 09:20
Σ ευχαριστώ για την απάντηση.Πράγματι, θεώρησα ότι δε με αφορά, επειδή δεν έχω τηλεόραση,αλλά...:)

Chrisgr
10.08.2013, 15:10
Μηπως ξερει κανεις η συγκάτοικος μου που μένει στο ιδιο σπιτι πως θα την δηλώσω για να μην πληρώνει και αυτή ? ηλεκτρονικά λογικα γίνεται αλλα πώς?

meli_na
13.08.2013, 10:39
Διαβάζοντας το ποστ, πήγα και έψαξα τις δικές μου αποδείξεις και ανακαλύπτω ότι έχω επιστολές από ARD-2DF / GEZ. / GEMA... σαν πολλά δεν είναι όλα αυτά? Ολα αυτά έχουν σχέση με την τηλεόραση, ή εγώ έχω χάσει το λογαριασμό????

kosofos
13.08.2013, 21:44
πήγα και έψαξα τις δικές μου αποδείξεις και ανακαλύπτω ότι έχω επιστολές από ARD-2DF / GEZ. / GEMA...

Με μπέρδεψες _antio:. Αποδείξεις ή επιστολές? Είναι όλες στο ίδιο όνομα? Τέσπα αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχεις άγχος. Αυτό που πρέπει να πληρώνεις είναι 17,98€ και επιλέγεις σε τρίμηνο, εξάμηνο ή χρόνο.

meli_na
13.08.2013, 23:26
Λοιπόν... ξανακοίταξα στους φακέλους και έχω τα εξής: Zahlung der Rundfunkgebühren-Rundfunkbeiträge
9.2012-12.2012 71,92
1.2013-3.2013 53,94

Gema 01.08.2013- 31.10.2013 68,66

Από το GEZ. έχω μόνο μια επιστολή και αν θυμάμαι καλά μαζί υπήρχε και ένα ερωτηματολόγιο με το οποίο τους δήλωσα τι συσκευές έχω στο σπίτι.

Αρα για το ARD είμαι οκ, πληρώνω τρίμηνο, και τώρα μένει να δω τι άλλο πρέπει να πληρώνω... :( νομίζω ότι τελικά την έχω χάσει την μπάλα...

(όσο για την απορία σου... ναι, όλα στο δικό μου όνομα είναι)

kosofos
15.08.2013, 07:34
Gema 01.08.2013- 31.10.2013 68,66

Αυτό δεν παίζει σε καμιά περίπτωση. Κάτι έχει γίνει στραβά. Σου τράβηξαν προκαταβολικά για 8.13,9.13 και 10.13 ???? Το ποσό απο 01.01.2013 και μετά πρέπει να είναι 17.98€/μήνα ανα διαμέρισμα. Αν δεν συμβαίνει αυτό στείλε email άμεσα σε αυτούς.

milu
15.08.2013, 10:11
Καλημερα,

meli_na εχεις καταστημα η δλδ. εισαι ελευθερος επαγγελματιας? Το Gema ειναι μονο για μαγαζια που δημοσιευουν τραγούδια.

meli_na
16.08.2013, 08:47
Καλημερα,

meli_na εχεις καταστημα η δλδ. εισαι ελευθερος επαγγελματιας? Το Gema ειναι μονο για μαγαζια που δημοσιευουν τραγούδια.

milu ναι, τώρα ξεκαθαρίζει λίγο το χαρτομάνι που έχω... άρα είμαι οκ ARDγια το σπίτι GEMa για το μαγαζί! Ευχαριστώ παιδιά!

milu
16.08.2013, 11:10
Ναι σχεδον ετσι, Gema για το μαγαζι, GEZ για το σπιτι.
ARD / ZDF ειναι τα δυο κυρια κρατικα καναλια οπως ΕΤ1 και ΝΕΤ στην Ελλαδα.

gbarak
23.09.2013, 07:56
μου ηρθε μια επιστολη στο σπίτι, για πληρωμή φόρου στους χρήστες του διαδικτύου για τη χρηματοδότηση της δημόσιας τηλεόρασης. ο φορος που αναφέρεται στην επιστολή είναι 17.98 ευρώ μηνιαίως.

από ότι διάβασα στο google ο φόρος αυτός είναι υποχρεωτικός (;). εάν αγνοήσω την επιστολή και δεν τον πληρώνω θα έχω επιπτώσεις;

αν γνωρίζει κάποιος ας πει γιατί δεν βρήκα κάποια ανάλογη απάντηση στο φόρουμ help2

kosofos
23.09.2013, 08:03
Είναι υποχρεωτικό και αναδρομικό απο 01.01.2013 http://www.patriotaki.net/ενοίκιο-σπίτι-και-γενικά-έξοδα-80/rund-funk-beitrag-τέλη-χρήσης-tv-radio-pc-4714/#post66155

gbarak
23.09.2013, 08:13
kosofos σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, δεν είχα δει το συγκεκριμένο θέμα οπότε με κάλυψες πλήρως! θα συμπληρώσω οπότε κι εγώ την επιστολή και θα την στείλω.

kosofos
23.09.2013, 08:26
kosofos σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, δεν είχα δει το συγκεκριμένο θέμα οπότε με κάλυψες πλήρως! θα συμπληρώσω οπότε κι εγώ την επιστολή και θα την στείλω.

Άμα δεν θές να χάνεις χρόνο μπορείς να το κάνεις μέσω ίντερνετ σε 2 λεπτά. Γράφει που πρέπει να μπείς πάνω στο χαρτί. Επίσης θα χρειαστούν έναν κωδικό που γράφει πάνω δεξιά στο χαρτί που έχεις στα χέρια σου Aktienzeichen. Μετά όταν θα τα επεξεργαστούν θα σου έρθει ένα χαρτι που θα σε ευχαριστεί κτλ και θα αρχίσουν να τα τραβάν απο τον λογοριασμο της τράπεζας ανάλογα με το τι επιλέξεις (3μηνο, 6μηνο, χρόνο)

gbarak
23.09.2013, 08:46
οκ σε ευχαριστώ,

μια τελευταία ερώτηση, αν π.χ. επιλεξω 3μηνό η 6μηνό η πληρωμή γίνεται στην αρχή η στο τέλος της αντίστοιχης περιόδου; τραβάνε δηλαδή τα χρήματα προκαταβολικά;

kosofos
23.09.2013, 09:48
Θα σου πάρουν αρχικά το αναδρομικό ποσό π.χ απο 01.01.2013 μέχρι σήμερα (ημέρα που θα σε περάσουν στο σύστημα). Μετά θα τα τραβάνε στο τέλος της κάθε περιόδου (3μηνο, 6μηνο, χρόνο) και ΟΧΙ αναδρομικά (έναντι).

georget
23.09.2013, 23:03
Παιδια και μένα μου ήρθε στις αρχές Αυγούστο να πληρώσω για την περίοδο Φευρουάριο-Αυγουστου που είμαι στο σπίτι, και μετά προκαταβολικά για Σεπτέμβριο Οκτώβριο, τώρα θέλω να κοιτάξω και γω να το κάνω ανα 6μηνο η χρόνο

Thodoris1
03.01.2017, 03:21
Χαίρετε.

Επειδή κι εγώ έλαβα αυτό το γράμμα αλλά κατά λάθος το πέταξα,τι γίνεται τώρα;Επίσης διαμένω σε WG και δεν έχω ολόκληρο σπίτι.

Καλησπέρα και απο έναν νέο.. μενουμε 3 ατομα στο σπιτι σε 3 διαφορετικα δωματια.. Σε μένα ήρθε το χαρτι μέσα σε 10 μέρες απο την εγγραφή στο δήμο.. Στους άλλους ακόμη τίποτα. Πρέπει ο καθένας να πληρωσει ξεχωριστά?

nikcrf
03.01.2017, 11:05
Όχι θα πληρώσετε το ίδιο ποσο 17,50 (αν δεν κάνω λάθος τόσο είναι) και οι τρεις μαζί και θα δηλώσεις στην αίτηση και τους άλλους δυο ώστε όταν θα έρθει το χαρτί για αυτούς θα απαντήσουν ότι πληρώνουν ήδη και το νούμερο του beitrag που πληρώνεις εσύ, ώστε να μην πληρώνει ο καθένας ξεχωριστά αυτό το ποσο

Κάθε διαμέρισμα/σπίτι πρέπει να πληρώνει το Rundfunk που είναι 17 ευρώ και κάτι, άσχετο ποσα άτομα μένουν μέσα.