Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φορολογία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φορολογία

    Καλησπερα,ηθελα να ρωτησω σχετικα με την φορολογια στην Γερμανια,διαβασα τα παρακατω:

    Lohnsteuerklassen - Übersicht der Steuerklasse 1,2,3,4,5 & 6

    Θα ανεβουμε σε λιγους μηνες με την αραβωνιαστικια μου για δουλεια,αποτι ειδα οι αγαμοι εχουν μεγαλυτερη φορολογια.

    Στην περιπτωση που εισαι παντρεμενος,εντασονται στην αναλογη κλαση φορολογιας και οι 2 συζυγοι.

    Τα οφελη (χρηματα που γλιτωνουμε απο τον μεικτο μισθο,σε σχεση με την κλαση 1 των αγαμων-και θα περνουμε παραπανω στους μισθους μας) θα τα εχουμε και οι 2 (ξεχωριστα ο καθενας στον μισθο απο την δουλεια του),η μονο ο ενας?

    Γνωριζεται τι ισχυει πανω σε αυτο?

    Επισης ηθελα να ρωτησω,(καπου ειχα διαβασει για επιστροφες φορων/ετος η φοροελαφρυνσεις κτλ),τι ισχυει γενικα και σε ποιους τομεις?

    Ευχαριστω

    #2
    Originally posted by Akis_ View Post

    Στην περιπτωση που εισαι παντρεμενος,εντασονται στην αναλογη κλαση φορολογιας και οι 2 συζυγοι.

    Τα οφελη (χρηματα που γλιτωνουμε απο τον μεικτο μισθο,σε σχεση με την κλαση 1 των αγαμων-και θα περνουμε παραπανω στους μισθους μας) θα τα εχουμε και οι 2 (ξεχωριστα ο καθενας στον μισθο απο την δουλεια του),η μονο ο ενας?

    Γνωριζεται τι ισχυει πανω σε αυτο?

    Επισης ηθελα να ρωτησω,(καπου ειχα διαβασει για επιστροφες φορων/ετος η φοροελαφρυνσεις κτλ),τι ισχυει γενικα και σε ποιους τομεις?

    Ευχαριστω

    Υπάρχουν οι ακόλουθες περιπτώσεις:
    1. Δουλεύει ο ένας μόνο τότε κατηγορία 4
    2. Δουλεύουν 2 τότε θα βάλεις το μεικτό του καθενός εδώ Steuerklassenrechner - die richtigen Steuerklassen nach der Heirat και θα σου βγάλει την φορολογική κλίμακα για τον καθένα. 'Η μένουν και οι δύο κατηγορία 4 αν οι μισθοί είναι "κοντά" αλλιώς αυτός με τον υψηλότερο δηλώνει κατηγορία 3 και ό αλλος 5.

    Αν είσαι μισθωτός η όλη διαδικασία παρακράτησης φόρου γίνεται απο τον εργοδότη σου απευθείας και τέλος Μαιού συνήθως κάνεις αίτηση για όποια επιστροφή.

    Αν έχεις παιδιά έχεις άλλες φοροελαφρύνσεις αλλά εκεί παίζουν και τα kindergeld.


    Στην περίπτωση που είσαι ανύπαντρος πάς φορολογική κλάσση 1 που έχει τον περισσότερο φόρο!
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Οταν δουλευει μόνο ο ενας η κατηγορία δεν είναι 3?

      Comment


        #4
        Originally posted by georget View Post
        Οταν δουλευει μόνο ο ενας η κατηγορία δεν είναι 3?
        Παντρεμένος, διαζευγμένος, παιδιά?

        Comment


          #5
          παντρεμένος χωρίς παιδια

          Comment


            #6
            Ναι, πας για 3.

            H Έγγαμοι μπορούν να αλλάζουν τη φορολογική κατηγορία ανά χρόνο. Η αίτηση πρέπει να υποβάλλεται μέχρι 30 Νοεμβρίου στην τοπική εφορία.
            Όλα ξεκινάνε από την οικογενειακή κατάσταση. Υπάρχουν αρκετοί συνδυασμοί φορολογικής κλάσης, μερικά από αυτά δήλωσε ο kosofos.
            Εδώ Die richtige Steuerklassenkombination wählen μπορείτε να πάρετε περισσότερες πληροφορίες

            Comment


              #7
              ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια και δουλευω μονο εγω, ηθελα να ρωτησω αξιζει τελικα να κανω φορολογικη δηλωση εδω στη γερμανια;

              Comment


                #8
                Την κατηγορία 4 georget την έγραψα για τον Akis_ επειδή ανέφερε ότι θα αναζητήσουν και οι δύο εργασία. Αν είναι σίγουρο ότι δεν θα δουλέψει ο/η σύζηγος τότε ναι παέι στην κατηγορία 3. Υπάρχουν συνδιασμοί κ.α. σαν να παίζεις ΠΡΟ-ΠΟ που λέμε (καλά όχι και έτσι γιατί είναι λεφτά η λάθος επιλογή) αλλά υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις που παίζει ρόλο και το ύψος του μισθού κ.α. κάποιες φορές π.χ δεν σε συνφέρει να πάρεις kindergeld και να παίρνεις φοροελαφρύνσεις ή υπάρχουν άλλα όταν έχεις παιδιά ή με επιδόματα....αλλά άστο....Ευτυχώς δεν είμαι φοροτεχνικός στην Γερμανία
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by aneltzo View Post
                  ειμαι παντρεμενος με 2 παιδια και δουλευω μονο εγω, ηθελα να ρωτησω αξιζει τελικα να κανω φορολογικη δηλωση εδω στη γερμανια;
                  Τι εννοείς με το αξίζει ? Δεν το κατάλαβα
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    #10
                    το αξιζει παει στο αν θα εχω καποια επιστροφη, βεβαια δεν ξερω αν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ειτε εχω ειτε δεν εχω επιστροφη.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by aneltzo View Post
                      το αξιζει παει στο αν θα εχω καποια επιστροφη, βεβαια δεν ξερω αν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ειτε εχω ειτε δεν εχω επιστροφη.
                      Ναι αξίζει να κάνεις παρόλο ότι σου κρατάνε το φόρο κάθε μήνα απο τον μισθό σου. Σχεδόν πάντα παίρνεις ένα μέρος πίσω. Αιτήσεις μέχρι 31 Μαίου στην εφορία σου.

                      Η πιο συνηθισμένη επιστροφή είναι τα έξοδα μετακίνησης πρός την εργασία. €0.3/km σου επιστρέφουν περίπου ανέξαρτητα απο το μέσο που χρησιμοποιείς. Προσοχή στα χιλιόμετρα που θα δηλώσεις και η εφορία ξέρει απο google map!


                      Δές και εδώ http://www.e-fellows.net/STUDIUM/Fin...euererklaerung
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by aneltzo View Post
                        βεβαια δεν ξερω αν ειμαι υποχρεωμενος να κανω ειτε εχω ειτε δεν εχω επιστροφη.
                        κανε κλικ και βάλε την μετάφραση του googl..

                        Comment


                          #13
                          Επισης απο οτι ξέρω δηλωνονται μόνο τα μισα χιλιομετρα, πχ αν το πηγαινε ελα ειναι 30 δηλώνεις 15 , με επιφύλαξη αυτό

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by georget View Post
                            Επισης απο οτι ξέρω δηλωνονται μόνο τα μισα χιλιομετρα, πχ αν το πηγαινε ελα ειναι 30 δηλώνεις 15 , με επιφύλαξη αυτό

                            Ναι έτσι είναι. Μόνο η απόσταση απο το σπίτι για την εργασία. Λές και δεν θα γυρίσεις???Τεσπά! Απλά να κοιτάξεις αν ήδη τα γυρνάνε κάθε μήνα και συμψηφίζονται στον φόρο που σου κρατάνε. Werbungkosten θα τα δείς στο φύλο μισθοδοσίας. Τα χρήματα αυτά τα δικαιούσαι ακόμα και με τα πόδια ή το ποδήλατο πάς στην δουλειά

                            Die Entfernungspauschale wird in der Steuererklärung (Einkommensteuerveranlagung) genutzt, um Aufwendungen 1. für Fahrten zwischen Wohnung und erster Tätigkeitsstätte (Arbeitnehmer), 2. für Familienheimfahrten im Rahmen einer doppelten Haushaltsführung und 3. für Fahrten zwischen ...
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by kosofos View Post
                              Ναι αξίζει να κάνεις παρόλο ότι σου κρατάνε το φόρο κάθε μήνα απο τον μισθό σου. Σχεδόν πάντα παίρνεις ένα μέρος πίσω. Αιτήσεις μέχρι 31 Μαίου στην εφορία σου.

                              Η πιο συνηθισμένη επιστροφή είναι τα έξοδα μετακίνησης πρός την εργασία. €0.3/km σου επιστρέφουν περίπου ανέξαρτητα απο το μέσο που χρησιμοποιείς. Προσοχή στα χιλιόμετρα που θα δηλώσεις και η εφορία ξέρει απο google map!


                              Δές και εδώ Die erste Steuererklärung: Geld zurück vom Staat - so geht es | e-fellows.net
                              ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ, Χρονια Πολλα σε ολους και ειδικα στους εορταζομενους...

                              κοσοφος περνεις επιστροφη 30 λεπτα το χιλιομετρο; δηλαδη κανω 20 χλμ για να παω στη δουλεια μου περνω επιστροφη 6 ευρω τη μερα; 132 τον μηνα; 1584 τον χρονο; σαν πολλα δεν ειναι

                              Comment

                              Working...
                              X