PDA

Επιστροφή στο Forum : Permanent residency (με την περίπτωση γάμου με Αυστραλό-ή υπήκοο)

Christodoulos
16.05.2013, 12:46
Ζω στη Μελβούρνη εδώ και 2,5 χρονια. Είμαι παντρεμένος με Αυστραλίδα υπήκοο και μόλις πριν 2 μήνες πήρα τη μόνιμη παραμονή μου. Το μέλος vertigo, μου ζήτησε να γράψω τη διαδικασία που ακολούθησα μέχρι σήμερα, με σκοπό να βοηθηθούν και άλλοι που βρίσκονται στην ίδια θέση με εμενα. Πάμε λοιπόν!

Όταν ήρθα στη Μελβούρνη, ήρθα σαν τουρίστας φυσικά. Με την 3 μήνη visa. Ο σκοπός μας φυσικά ήταν να μείνω για πάντα και να κάνουμε οικογένεια. Όντως μείναμε Μελβούρνη για 2,5 μήνες και τότε ήταν που έπρεπε να βγω από τη χωρα για να παρατείνω άλλους 3 μήνες την τουριστική μου visa. Έτσι, πήγαμε στη Νέα Ζηλανδία για 4 μέρες. Με το που γυρίσαμε, αυτομάτως πήρα την τρίμηνη παράταση. 2 μήνες μετά, κάναμε πολιτικο γάμο. 2 βδομάδες μετά, πήγαμε στο γραφείο μετανάστευσης και καταθέσαμε την αίτηση. Πολλοί ήταν αυτοί που μου λέγανε ότι κάτι μπορεί να χαλάσει και να την ακυρώσουν την αίτηση. Όλα όμως ήταν απλές κινδυνολογίες. Βρήκαμε και ρωτήσαμε μια φίλη δικηγόρο για τα περί της διαδικασίας. Μαζί με την αίτηση, έπρεπε να καταθέσουμε και από ένα γράμμα μιας σελίδας (ο καθένας), που να λέμε την ιστορία μας για το πως γνωριστήκαμε και πω κύλησε η σχέση μας. Περιγράψαμε πως κρατάγαμε επαφή όταν ήμασταν χωρια. Εννοείται ότι είχαμε ήδη γραμμένο το κείμενο όταν πήγαμε. Δεν μας το ζητάνε να το κάνουμε επί τόπου! Επίσης, μας είχε πει η δικηγόρος ότι μπορεί να μας ζητήσουν μερικές φωτογραφίες, οι οποιες να αποδεικνύουν ότι είμαστε μαζί από την μέρα που ισχυριζόμαστε ότι έχουμε αναπτύξει σχέση, μέχρι τις πρόσφατες μέρες. Δεν είναι απαραίτητο να έχουν πάνω τους ηλεκτρονικά τυπωμένες ημερομηνίες οι φωτογραφίες. Δε δέχονται video ή φωτογραφίες σε cd. Οτιδήποτε στοιχειο έχει κανεις, που να δείχνει ότι ήταν με τη γυναικα σε σχέση, για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, είναι αποδεκτη. Γράμματα του ενός στον άλλο. Κάρτες τις γιορτές. Αν κάνετε ένα κοινό τραπεζικό λογαριασμό σε Αυστραλιανή τράπεζα είναι ένα πολύ δυνατό στοιχειο. Εμάς δε μας έκανε και πολλές ερωτήσεις, αλλα ξέρω άλλους που τους έβαλαν σε ξεχωριστά δωμάτια και τους ζήτησαν να κάνουν ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού. Που είναι η κρεβατοκάμαρα, που το μπάνιο κλπ. ’Aλλους τους ρώτησαν ποιο είναι το κινητό του συντρόφου! Πολλά τέτοια, που μπορεί να φαίνονται ανόητα, αλλα πιστέψτε με, έχουν μεγάλη σημασία για αυτούς. Το μάτι τους βλέπει πολλά κάθε μέρα και πάντα σε βλέπουν καχύποπτα. Είναι η δουλειά τους άλλωστε!

Μιλάς πάντα ευγενικά με θάρρος και ειλικρίνεια. Αν πας με τσαμπουκά (ναι έχει γίνει), θα φύγεις απογοητευμένος! Εκεί λοιπόν, σου δίνουν μια προσωρινή visa. Την λεγομενη bridging visa. Υπάρχουν πολλών ειδών bridging visas όμως. A, B, C, D, και νομίζω και E. Κάποιες από αυτές έχουν το δικαίωμα στην εργασία, κάποιες όχι. Επειδή ο τύπος εκεί δεν μου διευκρίνισε το είδος της, τον ρώτησα εγώ αν έχω το δικαίωμα εργασίας. Μου είπε ότι δεν έχω. Οποτε με πολύ ευγενικό τρόπο, του απάντησα πως ήρθα εδώ για να κάνω οικογένεια. Αν μείνω ακόμη περισσότερο χωρίς δουλειά, οι οικονομίες μου θα φτάσουν στο μηδέν. Η οικογένεια προϋποθέτει εγκυμοσύνη, παιδί, άλλο σπίτι κλπ. Του εξήγησα ότι όλα τα παραπάνω συνεπάγονται έξοδα, στα οποια δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε μονο με το μισθό της γυναικας μου. Οποτε, θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα αν μου έδιναν το δικαίωμα στην εργασία. Κούνησε με κατανόηση το κεφάλι του και μου έδωσε να συμπληρώσω επί τόπου μια αίτηση (την 1002 αν θυμάμαι καλά) και αυτό θα μου έδινε το δικαίωμα στην εργασία.
Είναι σημαντικό λοιπόν, αν πάτε για bridging visa να κάνετε την ερώτηση για το αν έχετε δικαίωμα στην εργασία. Να θυμάστε ότι πρέπει να έχετε μαζί σας όλα τα χαρτιά σας από την Ελλάδα. Ποινικό μητρώο, πιστοποιητικό γέννησης, πιστοποιητικό οικογενειακης κατάστασης, διαζευκτήριο (αν είχατε προηγούμενο γάμο). Όλα αυτά πρέπει να τα έχετε μεταφρασμένα από κάποιον μεταφραστή εδώ στην Αυστραλία. Πρέπει να είναι πτυχιούχος NAATI δηλαδή. Αλλιώς δεν πιάνουν.
Πληρώσαμε $2570 για τη visa και φύγαμε. Μου έδωσαν ένα γράμμα, με το οποιο μου είπανε να πάω στην εφορία για να πάρω ΑΦΜ και επίσης και στο medicare για να βγάλω κάρτα. Μου είπαν ότι σε 8-9 μήνες περίπου, θα με ενημερώσουν για το τι αλλα χαρτιά απαιτούνται για να πάρω την temporary partner visa. Η bridging που μου είχαν μόλις δώσει, είναι απλά μια προσωρινή visa επειδή ήμουνα σε αναμονή για την επομενη.

Μετά από 13 μήνες τελικά, μου ήρθε η απάντηση για το τι χαρτιά να κάνω. Έπρεπε μεταξύ άλλων να περάσω από γιατρούς. Σου καθορίζουν αυτοί που θα πας. Πληρώνεις 312$ φυσικά. Χρειάζεται και Police record (κάπου 60$ με τα έξοδα αποστολής). Αυτά μαζί με μερικά αλλα δικαιολογητικά που ήταν εύκολο να βρω και τους τα έστειλα. Μετά από περίπου 6 μήνες, μου έστειλαν απάντηση, ότι πήρα την temporary partner visa.

Δε χρειάστηκε να κάνω τίποτα άλλο από εκεί και πέρα. Θα με ειδοποιούσαν για το ποτε θα ήμουν σε permanent partner visa. Μου ήρθε πριν δυο μήνες. Μου είχαν πει, ότι θα έπρπε να περιμένω περίπου 2 χρονια από την ώρα που έκανα αίτηση. Μου ήρθε μετά από 25 μήνες. Όχι και άσχημα. Να αναφέρω μερικά σημαντικά πράγματα εδώ. Όσο καιρό είναι κάποιος σε bridging visa, δεν του επιτρέπεται η έξοδος από τη χωρα. Σε περίπτωση ανάγκης, πρέπει να πάρει ειδική άδεια, την οποια θα πληρώσει (μάλλον ακριβά). Δεν έχεις το δικαίωμα σε εκπαιδευτικά προγράμματα του κράτους. Παρόλα αυτά, εγώ σπούδασα personal trainer με κρατική επιδότηση. Πως???? Δεν ξέρω. Οι εταιρίες που έχουν τις σχολες είναι πανούργες!!! Μόλις μπεις σε temporary partner visa και μετά, δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτά.

Κάπου κόλλησε το μυαλό μου τώρα και δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο πρέπει να αναφέρω. Ρωτήστε με όμως και θα σας απαντήσω όσο πιο σύντομα μπορώ!

Φιλικά Χριστόδουλος _bye:

vertigo
16.05.2013, 13:02
Nα 'σαι καλα ,Χριστουδουλε για την εκτενη αναφορα της διαδικασιας που εκανες ! Να εισαι σιγουρος οτι θα βοηθησεις πολυ και πολλα παιδια με την διαδικασια που περιεγραψες !:)

υ.γ Επίτρεψε μου μονο , να σημειωσω πως απο τοτε που εκανες εσυ την αιτηση ,εχει αλλαξει κατι σχετικα με την bridging visa A ,που δινεται σε οποιον κανει αιτηση για partner visa και ειναι κατω με ΕΤΑ ή eVisitor(και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη δλδ 3 μηνες μετα την εισοδο στην χώρα.). Για τις αιτησεις για partner visa που γινονται onshore απ τις 24/11/12 και μετα ,στην bridging visa A ,δεν μπαινει πια ο ορος ''no work'',αρα δεν χρειαζεται καποιος να ζητησει να αρθει αυτος ο ορος. Kαι το κοστος της βιζας αυξηθηκε και πια ειναι 3975$ για αιτηση onshore.

Christodoulos
16.05.2013, 13:40
Nα 'σαι καλα ,Χριστουδουλε για την εκτενη αναφορα της διαδικασιας που εκανες και σ ευχαριστω που ανταποκριθηκες αμεσα σ αυτο που σε παρακαλεσα! Να εισαι σιγουρος οτι θα βοηθησεις πολυ και πολλα παιδια με την διαδικασια που περιεγραψες !:):thanks_

υ.γ Επίτρεψε μου μονο , να σημειωσω πως απο τοτε που εκανες εσυ την αιτηση ,εχει αλλαξει κατι σχετικα με την bridging visa A ,που δινεται σε οποιον κανει αιτηση για partner visa και ειναι κατω με ΕΤΑ ή eVisitor(και μπαινει σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη δλδ 3 μηνες μετα την εισοδο στην χώρα.). Για τις αιτησεις για partner visa που γινονται onshore απ τις 24/11/12 και μετα ,στην bridging visa A ,δεν μπαινει πια ο ορος ''no work'',αρα δεν χρειαζεται καποιος να ζητησει να αρθει αυτος ο ορος. Kαι το κοστος της βιζας αυξηθηκε και πια ειναι 3975$ για αιτηση onshore.

Έγιναν πολλές αλλαγές! Φτηνά τη βγάλαμε δηλαδή :cool_:

vertigo
16.05.2013, 14:40
Έγιναν πολλές αλλαγές! Φτηνά τη βγάλαμε δηλαδή :cool_:

για την ακριβεια ,1405$-σχετικα με την partner και κατι ψιλα- γυρω στα 50$ για τις ιατρικες!- ,φτηνοτερα!:lol2:

Agoriani
16.05.2013, 15:15
Να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες οτι η παραπάνω διαδικασία που ακολούθησε ο Christodoulos (http://www.patriotaki.net/users/7438/), περιγράφετε στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης : Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au)
Συγκεκριμένα αν κάποιος επιλέξει εδω (http://www.immi.gov.au/migrants/family/visa-options.htm) partner και in Australia θα οδηγηθεί στην επίσημη πληροφόρηση που ισχύει αυτή την στιγμή.
Η διαδικασίες αλλάζουν και μόνο σαν αναφορά θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ανταποκρίσεις, οχι σαν οδηγό - manual.

vertigo
16.05.2013, 15:33
Να υπενθυμίσουμε στους αναγνώστες οτι η παραπάνω διαδικασία που ακολούθησε ο Christodoulos (http://www.patriotaki.net/users/7438/), περιγράφετε στο επίσημο site του υπουργείου μετανάστευσης : Department of Immigration & Citizenship (http://www.immi.gov.au)
Συγκεκριμένα αν κάποιος επιλέξει εδω (http://www.immi.gov.au/migrants/family/visa-options.htm) partner και in Australia θα οδηγηθεί στην επίσημη πληροφόρηση που ισχύει αυτή την στιγμή.
Η διαδικασίες αλλάζουν και μόνο σαν αναφορά θα πρέπει να χρησιμοποιείτε τις ανταποκρίσεις, οχι σαν οδηγό - manual.

.Εχεις απολυτο δικιο,οταν επισημαινεις οτι οι ανταποκρισεις δεν ειναι manual κι οτι οι διαδικασιες υποκεινται σε αλλαγες. Εννοειται οτι οι οδηγιες απ το επισημο site ,ειναι αυτες που ακολουθει καποιος κι οτι οι ανταποκρισεις βοηθανε τους ενδιαφερομενους ,να λυσουν τυχον αποριες και να ετοιμαστουν καλυτερα! Με παραδειγμα πρωτα πρωτα ,τις δικες σου ανταποκρισεις ,Agoriani,
που βοηθησανε τοσο κοσμο ,να ετοιμαστει καταλληλα!

Παντως ,υπαρχουν περιπτωσεις που η επισημη πληροφορηση-π.χ το check list της αιτησης- δεν συμβαδιζει παντα με τις αλλαγες στις ερωτησεις σε καποια φορμα...και που και στην ιδια την φορμα ,οι γενικες πληροφοριες της κι αυτα που ζηταει στα γενικα της αρχης ,δεν ακολουθουν τις αλλαγές των ερωτησεων...και τρεχει ο κοσμος -που διαβαζει το checklist και τις πληροφοριες στην αρχη μιας φορμας -, να μαζεψει διαφορα που δεν χρειαζονται πιά...

Ο λογος που παρακαλεσα (http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-christodoulos-4772/#post67273) παντως ,τον φιλο Χριστοδουλο να πει αν ηθελε ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε για ν αποδειξει την γνησιοτητα της σχεσης ,εφ οσον η αιτηση εγινε onshore 2 βδομαδες μετα τον γαμο ,
ηταν γιατι πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετα παιδια ,το να μαθουν απο καποιον που το κανε με επιτυχια ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε.Ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ,αλλά σε γενικες γραμμες ,καποιος που θα κανει αιτηση μετα απο τοσο προσφατο γαμο ,πιστευω οτι βοηθιεται απο τετοιες πληροφοριες.Αλλωστε ,δεν υπαρχει manual /οδηγος στο Diac που να λεει οτι τα ταδε χαρτια πρεπει να κατατεθουν υποχρεωτικα για να αποδειξουν την γνησιοτητα της σχεσης. Καποιες κατευθυντηριες οδηγιες δινει για τις 4 κατηγοριες που εξεταζει το immi αν καλυπτονται ,στο partner migration booklet 1 (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf) ,στο κομματι Evidence of your relationship,σελιδες 39-41.

''All relationships are different, so you should provide as much evidence as you can that you believe will support your claims
.
The lists below are only a guide and are neither all inclusive or exclusive''

To οτι τον παρακαλεσα τον φιλο Χριστοδουλο , να μας πει σε ποσο καιρο βγηκε η βιζα ,ηταν απλα για για πληροφοριακους λογους..οπως και το τί διαδικασιες εκανε για την μονιμη βιζα...Μπορει να γραφει στο site τoυ DIAC για την μεταβαση απο προσωρινη σε μονιμη ,αλλά δεν εχω διαβασει εδω για καποιον που ηταν κατω με προσωρινη και μετα πηρε μονιμη .

albatros
16.05.2013, 19:03

Σωστά.
Agoriani καλησπέρα, έλαβες τα 2 μηνύματα που σου έχω στειλει?

Greece4ever
17.05.2013, 09:16
.Εχεις απολυτο δικιο,οταν επισημαινεις οτι οι ανταποκρισεις δεν ειναι manual κι οτι οι διαδικασιες υποκεινται σε αλλαγες. Εννοειται οτι οι οδηγιες απ το επισημο site ,ειναι αυτες που ακολουθει καποιος κι οτι οι ανταποκρισεις βοηθανε τους ενδιαφερομενους ,να λυσουν τυχον αποριες και να ετοιμαστουν καλυτερα! Με παραδειγμα πρωτα πρωτα ,τις δικες σου ανταποκρισεις ,Agoriani,
που βοηθησανε τοσο κοσμο ,να ετοιμαστει καταλληλα!

Παντως ,υπαρχουν περιπτωσεις που η επισημη πληροφορηση-π.χ το check list της αιτησης- δεν συμβαδιζει παντα με τις αλλαγες στις ερωτησεις σε καποια φορμα...και που και στην ιδια την φορμα ,οι γενικες πληροφοριες της κι αυτα που ζηταει στα γενικα της αρχης ,δεν ακολουθουν τις αλλαγές των ερωτησεων...και τρεχει ο κοσμος -που διαβαζει το checklist και τις πληροφοριες στην αρχη μιας φορμας -, να μαζεψει διαφορα που δεν χρειαζονται πιά...

Ο λογος που παρακαλεσα (http://www.patriotaki.net/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-76/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BA%CF%81%C E%B9%CF%83%CE%B7-christodoulos-4772/#post67273) παντως ,τον φιλο Χριστοδουλο να πει αν ηθελε ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε για ν αποδειξει την γνησιοτητα της σχεσης ,εφ οσον η αιτηση εγινε onshore 2 βδομαδες μετα τον γαμο ,
ηταν γιατι πιστευω οτι ενδιαφερει αρκετα παιδια ,το να μαθουν απο καποιον που το κανε με επιτυχια ,τί ντοκουμεντα κατεθεσε.Ξερω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη ,αλλά σε γενικες γραμμες ,καποιος που θα κανει αιτηση μετα απο τοσο προσφατο γαμο ,πιστευω οτι βοηθιεται απο τετοιες πληροφοριες.Αλλωστε ,δεν υπαρχει manual /οδηγος στο Diac που να λεει οτι τα ταδε χαρτια πρεπει να κατατεθουν υποχρεωτικα για να αποδειξουν την γνησιοτητα της σχεσης. Καποιες κατευθυντηριες οδηγιες δινει για τις 4 κατηγοριες που εξεταζει το immi αν καλυπτονται ,στο partner migration booklet 1 (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf) ,στο κομματι Evidence of your relationship,σελιδες 39-41.

''All relationships are different, so you should provide as much evidence as you can that you believe will support your claims
.
The lists below are only a guide and are neither all inclusive or exclusive''

To οτι τον παρακαλεσα τον φιλο Χριστοδουλο , να μας πει σε ποσο καιρο βγηκε η βιζα ,ηταν απλα για για πληροφοριακους λογους..οπως και το τί διαδικασιες εκανε για την μονιμη βιζα...Μπορει να γραφει στο site τoυ DIAC για την μεταβαση απο προσωρινη σε μονιμη ,αλλά δεν εχω διαβασει εδω για καποιον που ηταν κατω με προσωρινη και μετα πηρε μονιμη .

Εμενα παντως τα επισημα σαιτ με εχουν καταμπερδεψει!!

Στη φορμα 47sp offshore partner visa πχ αναφερει ως επιλογες πληρωμης εκτος της πιστωτικης κ αλλες οπως επιταγη!!Στο σαιτ αναφερεται ΑΠΛΑ οτι προτιμουν τον τροπο με τις πιστωτικες.Σε επικοινωνια που ειχα με πρεσβεια Λονδινου κανουν τους Κινεζους κ απλα αναφερουν παλι οτι ειναι ο προτιμητεος τροπος!!!!!Λες κ δεν το καταλαβα!!!Δεν αποκλειουν ομως τους αλλους! Πρεπει να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους προφανως!!
Νιωθω σα να εχω να λυσω riddle!! _antio:
Eκανα κ εδω μεσα ποστ ρωτωντας αυτους που εκαναν τα χαρτια προσφατα αλλα τιποτα!

theoren
27.05.2013, 14:47
Γεια στο παρεακι!Διαβασα το post του Χριστοδουλου και θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι τα εγγραφα που θα δωσει καποιος (πιστοπιητικο γεννησης,ποινικο μητρωο κτλ) για την αιτηση βιζας onshore πρεπει να μεταφραστουν στην Αυστραλια.Δηλαδη μετεφρασμενα και επικυρωμενα απο Ελλαδα δε τα δεχονται?

Christodoulos
28.05.2013, 01:10
Γεια στο παρεακι!Διαβασα το post του Χριστοδουλου και θελω να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι τα εγγραφα που θα δωσει καποιος (πιστοπιητικο γεννησης,ποινικο μητρωο κτλ) για την αιτηση βιζας onshore πρεπει να μεταφραστουν στην Αυστραλια.Δηλαδη μετεφρασμενα και επικυρωμενα απο Ελλαδα δε τα δεχονται?

Από όσο γνωρίζω, δέχονται μονο μεταφράσεις που έχουν γίνει από μεταφραστή του NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters). Είναι η μονη εταιρεία, της οποιας αναγνωρίζουν μεταφράσεις κειμενων. H NAATI ανήκει στην κοινοπολιτεία της Αυστραλίας. Είναι λογικό λοιπόν, να μη δέχονται μεταφράσεις από άλλους οργανισμούς η εταιρείες.

Christodoulos
28.05.2013, 01:16
Εμενα παντως τα επισημα σαιτ με εχουν καταμπερδεψει!!

Στη φορμα 47sp offshore partner visa πχ αναφερει ως επιλογες πληρωμης εκτος της πιστωτικης κ αλλες οπως επιταγη!!Στο σαιτ αναφερεται ΑΠΛΑ οτι προτιμουν τον τροπο με τις πιστωτικες.Σε επικοινωνια που ειχα με πρεσβεια Λονδινου κανουν τους Κινεζους κ απλα αναφερουν παλι οτι ειναι ο προτιμητεος τροπος!!!!!Λες κ δεν το καταλαβα!!!Δεν αποκλειουν ομως τους αλλους! Πρεπει να ξαναεπικοινωνησω μαζι τους προφανως!!
Νιωθω σα να εχω να λυσω riddle!! _antio:
Eκανα κ εδω μεσα ποστ ρωτωντας αυτους που εκαναν τα χαρτια προσφατα αλλα τιποτα!
Εμείς ότι έπρεπε να πληρώσουμε, το κάναμε με πιστωτική κάρτα. Δε μας ανάφεραν κάποιο άλλο τρόπο. Κάντο έτσι. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κάποια λάδια. Είναι λογαριασμοί οι οποιοι ανήκουν σε κυβερνητικούς φορείς. Όταν πρόκειται να πάρουν λεφτά λοιπόν, τα παίρνουν αυτοί που πρέπει και ακριβώς όσα πρέπει.

theoren
28.05.2013, 15:33
Από όσο γνωρίζω, δέχονται μονο μεταφράσεις που έχουν γίνει από μεταφραστή του NAATI (National Accreditation Authority for Translators and Interpreters). Είναι η μονη εταιρεία, της οποιας αναγνωρίζουν μεταφράσεις κειμενων. H NAATI ανήκει στην κοινοπολιτεία της Αυστραλίας. Είναι λογικό λοιπόν, να μη δέχονται μεταφράσεις από άλλους οργανισμούς η εταιρείες.

ευχαριστω..:)
Θα το ψαξω λιγακι και αν ειναι κατι διαφορετικο θα γραψω σχετικο post..φιλια στη παρεα!

flora stamouli
14.07.2013, 12:50
Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

vertigo
14.07.2013, 13:47
Καλημερα σε ολους απο Ελλαδα,επιθυμω να μεινω μονιμα στην αυστραλια. Αρχικανα αναφερω οτι ειμαι αυστραλος υπηκοος κ αρραβωνιασμενη.Προκειται να παντρευτω κ θα ηθελα να μαθω την διαδικασια κ τα δικαιολογητικα που θα πρεπει να ετοιμασω για τον συζυγο μου...Ευχαριστω εκ των προτερων κ περιμενω συντομα απαντηση σας. Συγχαρητηρια για την εκπληκτικη δουλεια

Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω. (http://www.immi.gov.au/migrants/partners/partner/309-100/)
Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω. (http://www.immi.gov.au/migrants/partners/partner/820-801/)

Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1. (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf)

flora stamouli
14.07.2013, 15:04
Kαλημερα. Ειναι ολα γραμμενα αναλυτικα στο επισημο κυβερνητικο site του Department of Immigration & Citizenship

Αν γινει η αιτηση εκτος Αυστραλιας ,διαβασε εδω. (http://www.immi.gov.au/migrants/partners/partner/309-100/)
Αν γινει απο Αυστραλια ,διαβασε εδω. (http://www.immi.gov.au/migrants/partners/partner/820-801/)

Επισης ,μελετησε καλα και το partner migration booklet 1. (http://www.immi.gov.au/allforms/booklets/1127.pdf)

Eυχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..

flora stamouli
30.09.2013, 16:38
Γεια σας κ παλι

Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???

Christodoulos
01.10.2013, 07:34
Γεια σας κ παλι

Σας εχω ζαλισει,τι χαρτια πρεπει να εχω για τον πολιτικο γαμο στην Αυστραλια???

Αν θυμάμαι καλά μου ζήτησαν διαβατήριο, πιστοποιητικό γέννησης και διαζευκτήριο από τον προηγούμενο γάμο μου. Σου έχω στείλει αναλυτικό pm

Christodoulos
17.10.2013, 02:08
Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.

george lucas
19.10.2013, 04:34
Τελευταία είχα μια συζήτηση με ένα παιδί που είχε κάνει και αυτός αίτηση μόνιμης παραμονής για τη γυναικα του. Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία. Όπως είχε πει και η Vertigo τα έξοδα ήταν πολύ πιο ανεβασμένα σε σχέση με αυτά που είχα πληρώσει εγώ. Επίσης, μου ανέφερε ότι, όταν της έδωσαν το δικαίωμα εργασίας, της είπαν ότι της επιτρέπονται μονο 20 ώρες τη βδομάδα (όπως τη φοιτητική visa δηλαδή). Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.

Καλημέρα Χριστόδουλε
Έχεις δίκιο και εμείς με την γυναίκα μου για αυτό παντρευτήκαμε απο Ελλάδα διότι και τα έξοδα ήταν περισσότερα και το ρίσκο της αποριψης μεγαλύτερο. Βέβαια εδώ να πω πως κάθε περίπτωση διαφέρει και είναι πολύ οι παράγοντες που έχουν σχέση με την έγκριση της κάθε βιζας. Επίσης κάτι που θα έπρεπε να γνωρίζει ο οποισδήποτε έχει σκοπό να κάνει αυτό το βήμα είναι οτι η/ο partner Αυστραλού ηπηκόου παίρνει permanent visa όταν είναι παντρεμένος/η πάνω απο τα 3 χρόνια που για το Αυστραλιανό κράτος αυτό το διάστημα είναι χρονικό διάστημα ασφαλείας ( για όποιον καταλαβαίνει τι θέλω να πω) Απο τα 3 έτη γαμου και κάτω, του χορηγείται temporary visa.
Στην δική μας περίπτωση η σύζυγος έχει temporary, διότι είμαστε παντρεμένοι εναμιση χρόνο, αλλά έχει όλα τα δικαιώματα , ακόμα και full time εργασίας,medicare κτλ.
Δεν έχει δικαίωμα στα επιδόματα και στην Βοήθεια που παρέχεται στην εύρεση εργασίας.
Έχει όμως δικαίωμα να αιτηθεί, μετά από τα 2 χρόνια συνεχούς παραμονής στην Αυστραλία και αφού είναι ακομα παντρεμένη με εμένα, για Citizenship κατευθείαν.
Γιαυτό λοιπόν θα πρέπει κανείς να προσέξει ποια θα είναι τα βήματά του και πανω από όλα να ενημερωθεί,από της διάφορες έγκυρες πηγές που θα βρει εδω στο patriotaki η στο διαδίκτυο, πριν ξεκινήσει τις οποιεσδήποτε ενέργειες.

Christodoulos
19.10.2013, 10:55
Πολύ σωστά και καλά έκανες που τα ανάφερες!

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω εδώ, αλλα κακό δεν κάνω σε κανέναν. Επειδή ήθελα να δω για το ποτε μπορώ να πάω για να πάρω Αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship) και το έψαξα λίγο. Όπως αναφέρει το επίσημο site, citizenship δικαιούται οποιος έχει συμπληρώσει 4 χρονια παραμονήςστην Αυστραλία (με visa που του επιτρέπει την παραμονή) τη στιγμή που κάνει αίτηση για υπηκοότητα. Σε αυτά τα 4 χρονια οι τελευταίοι 12 μήνες θα πρέπει να είναι με visa μόνιμης παραμονής και θα πρέπει να ΜΗΝ έχει λείψει το άτομο αυτό για περισσότερο από συνολικά 1 χρόνο σε αυτή την 4έτη περίοδο, καθώς και όχι πάνω από 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνει την αίτηση για citizenship.
Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship (http://www.citizenship.gov.au/applying/how_to_apply/conferral_app_process/)

vertigo
19.10.2013, 12:22

Απο τις 24/11/12 ,οταν κατατιθεται αιτηση για partner( ή για parent) visa ,η bridging A ,που δινεται ,οταν ειναι εγκυρη η αιτηση- και μπαινει σε ισχυ ,μολις ληξει η ουσιαστικη βιζα ,που κατεχει ο αιτων- ,δεν εχει πια όρο που απαγορευει την εργασια ,αν τον ιδιο όρο ,ειχε η ουσιαστικη βιζα ή ειχε τυχον περιορισμους στις ωρες εργασιας ,ή αλλους εργασιακους όρους .

Πριν τις 24/11/12 ,θα επρεπε να ζητησει καποιος ,να αρθουν αυτοι οι όροι.

Οποτε ,δεν καταλαβαινω ,αν μετα τις 24/11/12 ,εκανε την αιτηση-εγραψες ''ενα χρονο περιπου πριν- ,πώς μπηκε τετοιος όρος.Αλλά και πριν τις 24/11/12 ,να εγινε η αιτηση ,μονο αν η προηγουμενη ουσιαστικη της βιζα ,ηταν η φοιτητικη ,τοτε μονο θα εμπαινε ο όρος των 20 ωρων και στην bridging visa A,αν η αιτηση ειχε γινει πριν τις 26/3/12.Αν πριν περιπου ενα χρονο εγινε η αιτηση ,δεν θα ελεγαν για ως 20 ωρες εργασιας την βδομαδα ,αλλά ως 40 per fortnight,που ισχυει απ τον Μαρτη του 2012. Και αν οντως ειχε φοιτητικη ,θα μπορουσε ,εξηγωντας τους λογους που το ζηταει ,να ζητησει αρση του περιορισμου των ωρών εργασιας της bridging visa , για οταν θα εμπαινε σε ισχυ η bridging visa. Και μεχρι να ληξει η φοιτητικη ,θα επρεπε να ακολουθει τους όρους της φοιτητικης βιζας και να παρακολουθει ,κανονικα τα μαθηματα.Αλλιως ,αν ακυρωνοταν η φοιτητικη ,ακυρωνοταν και η bridging visa A ,που ναι μεν ειχε χορηγηθει ,αλλά δεν ειχε αρχισει να ισχυει ακομα .

Αν αυτη ειναι η περιπτωση ,δλδ ειχε φοιτητικη ,που ακομα ισχυει ,θα εχει περιορισμο στις ωρες ,οσο ειναι σε ισχυ.Αν ομως εχει ηδη ληξει ,τοτε θα πρεπει να ζητησει με αιτηση ,αντικατασταση της bridging visa A ,χωρις περιορισμους,αν η αιτηση ειχε γινει πριν τις 24/11/12(δεν εννοω ,νεα αιτηση για partner visa.)Αλλά και πάλι...αυτο το 20 ωρες , ειναι περιεργο. 4Ο per fortnight ,θα επρεπε να λεει ,αν η αιτηση εγινε απ τις 26/3/12 και μετα ,αλλά πριν τις 24/11/12.Εκτος κι αν ειναι πολυ περισσοτερο απο χρονο ,που εγινε η αιτηση.Αν ειχε φοιτητικη κι εκανε αιτηση για partner visa ,απ τις 24/11/12 και μετα ,θα της ειχε δοθει bridging visa Α, χωρις όρους,απ την αρχη.

Aν ειχε τουριστικη ,δεν βλεπω πώς θα μπορουσε να μπει ,περιορισμος 20 ωρων ,στην bridging visa A.Eιτε εγινε η αιτηση πριν ,ειτε απ τις 24/11/12 και μετά.Αν ειχε γινει πριν ,θα επρεπε να μπει όρος ,που θα ηταν ο ιδιος μ αυτον που ειχε η τουριστικη..δλδ απαγορευση εργασιας.Και στην περιπτωση αυτη ,οποιος ειχε κανει αιτηση πριν τις 24/11/12 ,παλι ζηταει να του χορηγηθει νεα bridgng visa A ,χωρις όρους για εργασια,αν για καποιο λογο ,δεν ειχε ζητησει εξαιρεση ,μετα που μπηκε σε ισχυ.(καποιοι ,φοβουνταν να ζητησουν εξαιρεση ,μηπως θεωρηθει ,οτι ο σπονσορας δεν μπορουσε να εγγυηθει οτι θα τους φροντιζε ,μεχρι να εγκριθει η βιζα).Αν εγινε απ τις 24/11/12 και μετά και κατεβηκε με ETA ή με eVisitor,δεν μπαινει απαγορευση εργασιας ,στην bridging visa A.

Δεν καταλαβαινω ,επισης πώς αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα και την αιτηση απο Αυστραλια ,θα γλυτωναν εξοδα...
Πόσο δλδ πιο ακριβα ,στοιχιζει η διαδικασια για να βγει αδεια γαμου στην Αυστραλια ,απ οτι στην Ελλαδα;

υ.γ απο τότε ,που σου εγραψα για την νεα τιμη της onshore αιτησης -3975$ - ,ακολουθησε κι αλλη αυξηση ,απο 1/9/2013 (https://www.immi.gov.au/fees-charges/_pdf/visa-pricing-table.pdf)
Τωρα ειναι 4575$ ,συν οτι πια χρεωνουν 2290 $ για καθε μελος ,ανω των 18 που θα μπει στην ιδια αιτηση και
1145 $ για καθε μέλος κατω των 18.

Σιγουρα ,στοιχιζει φτηνοτερα ,αν γινει η αιτηση απο Ελλαδα ,παντως.

vertigo
19.10.2013, 12:33
Και αυτοί παντρεύτηκαν εδώ (1 χρόνο περίπου πριν) και ξεκίνησαν τη διαδικασία.Κάτι ακόμα που τους είχαν πει, ήταν, πως αν είχαν κάνει το γάμο στην Ελλάδα και μετά ερχόταν εδώ για να κάνουν την όλη διαδικασία, θα πλήρωναν πολύ λιγότερα έξοδα.

Καλημέρα Χριστόδουλε
Έχεις δίκιο και εμείς με την γυναίκα μου για αυτό παντρευτήκαμε απο Ελλάδα διότι και τα έξοδα ήταν περισσότερα και το ρίσκο της αποριψης μεγαλύτερο. .

Νομιζω ,οτι εσυ άλλο εννοεις george lucas! Οτι παντρευτηκατε και κανατε την αιτηση απο Ελλαδα και γιατι αν την κανατε απο Αυστραλια ,θα στοιχιζε περισσοτερο και για τον αλλο λογο ,που ειπες.

Ομως ,οπως το καταλαβαινω εγω ,το ζευγαρι ειπε στον Christodoulo,οτι καποιοι τους ειπαν ,πως αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα-κι οχι στην Αυστραλια ,που τον εκαναν- και καναν μετα την αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια ...τοτε θα ειχαν μικροτερα ποσά ,πληρωσει.

Που δεν καταλαβαινω ,γιατι μπορει να τους ειπε καποιος ,κατι τετοιο.Δεν ξερω πόσο στοιχιζει να βγει μια αδεια γαμου στην Αυστραλια ,αλλά πόσο πιά στοιχίζει; τοσο ,που να καλυπτει τα μεγαλυτερα ποσά ,που θελει η onshore αιτηση για partner visa;

Christodoulos
19.10.2013, 13:05
Νομιζω ,οτι εσυ άλλο εννοεις george lucas! Οτι παντρευτηκατε και κανατε την αιτηση απο Ελλαδα και γιατι αν την κανατε απο Αυστραλια ,θα στοιχιζε περισσοτερο και για τον αλλο λογο ,που ειπες.

Ομως ,οπως το καταλαβαινω εγω ,το ζευγαρι ειπε στον Christodoulo,οτι καποιοι τους ειπαν ,πως αν καναν τον γαμο στην Ελλαδα-κι οχι στην Αυστραλια ,που τον εκαναν- και καναν μετα την αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια ...τοτε θα ειχαν μικροτερα ποσά ,πληρωσει.

Που δεν καταλαβαινω ,γιατι μπορει να τους ειπε καποιος ,κατι τετοιο.Δεν ξερω πόσο στοιχιζει να βγει μια αδεια γαμου στην Αυστραλια ,αλλά πόσο πιά στοιχίζει; τοσο ,που να καλυπτει τα μεγαλυτερα ποσά ,που θελει η onshore αιτηση για partner visa;

Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τι ακριβώς έγινε. Αλλα μου είπανε πως όλα αυτά τους τα είπε ο δικηγόρος τους. Οποτε είναι επίσημα. Προφανώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που οι δικηγόροι τα βρίσκουν εύκολα. Η γυναικα του φίλου μου ήταν με τουριστική visa εδώ. Αλλα, όπως είπα και πιο πάνω της είπαν ότι έχει δικαίωμα εργασίας ΜΟΝΟ για 20 ώρες/βδομάδα με την bridging που της έδωσαν. Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά. Τα έξοδα δεν είχαν να κάνουν με την άδεια γάμου. Καμια σχέση. Όταν ξαναβρώ τα παιδιά θα τους ρωτήσω λεπτομέρειες.

vertigo
19.10.2013, 14:12
Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τι ακριβώς έγινε. Αλλα μου είπανε πως όλα αυτά τους τα είπε ο δικηγόρος τους. Οποτε είναι επίσημα. Προφανώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που οι δικηγόροι τα βρίσκουν εύκολα. Η γυναικα του φίλου μου ήταν με τουριστική visa εδώ. Αλλα, όπως είπα και πιο πάνω της είπαν ότι έχει δικαίωμα εργασίας ΜΟΝΟ για 20 ώρες/βδομάδα με την bridging που της έδωσαν. Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά. Τα έξοδα δεν είχαν να κάνουν με την άδεια γάμου. Καμια σχέση. Όταν ξαναβρώ τα παιδιά θα τους ρωτήσω λεπτομέρειες.

Eννοειται ,οτι δεν ειχες ασχοληθει ,με λεπτομερειες ,δεν ειχες και λογο!
Δεν καταλαβαινω ,ποιο ακριβως ,παραθυρο ,βρηκε ο δικηγορος.Αφου κατεβηκε με τουριστικη ,η γυναικα ,αν εκανε πριν τις 24/11/12 ,την αιτηση για partner visa ,υπηρχε ο όρος 8101-''no work'' condition-, στην bridging visa A.Μετα ,θα εκανε την αιτηση ,να αρθει ,αυτος ο όρος-οπως καναν σχεδον ολοι ,δλδ- και θα της δινόταν ''full time work rights''.Oποτε ,δεν καταλαβαινω ,ποιο τυχον παραθυρο ,βρηκε ο δικηγορος ,που της επιτρεπει μονο 20 ωρες την βδομαδα,ενω θα μπορουσε να δουλευει χωρις περιορισμους,μετα την αιτηση για την αρση της απαγορευσης.Και οταν γινοταν η αιτηση για partner visa ,πριν τις 24/11/12 και αφορουσε καποιον συντροφο ,που κατεβηκε με ΕΤΑ ή eVisitor... εξαιρεσεις και παραθυρα ,που να επετρεπαν 20 ωρες την βδομαδα ,δεν υπηρχαν.Αλλά υπηρχε η δυνατοτητα να ζητηθει η αρση των όρων ,που μπαίναν στην bridging visa A.

Αν βεβαια ,εκανε την αιτηση ,απο 24/11/12 και μετά,τα πραγματα ,ειναι ξεκαθαρα.Απ την αρχη ,δεν θα ειχε μπει όρος ,οτι απαγορευεται η εργασια .Τεσπα ,εγκυκλοπαιδικη ειναι αυτη η συζητηση ,για το συγκεκριμμενο ζευγαρι,οσον αφορα ,την εργασια με bridging visa A ,εφ οσον δεν μπαινει πια περιορισμος,οταν εχει κατατεθει partner or parent visa.Εννοειται ,οτι δεν δινεται η bridging visa A ,μονο σε τετοιες αιτησεις για βιζα ,αλλά σ αυτες τις αιτησεις ,δεν μπαινουν πια οι όροι ,που ισχυαν για την ουσιαστικη βιζα ,που κατειχε ο αιτών , οταν εκανε την αιτηση για την partner or parent visa .

Ομως ,αυτο ,που τονισα με μπλε ,δεν εχει εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον ,αλλά ειναι κατι ,που σιγουρα θα προβληματισει ,οσουν θελουν να κανουν αιτηση για partner visa ,απο Αυστραλια και ειναι ακομα Ελλαδα και σκεφτονται αν θα παντρευτουν στην Ελλαδα ,ή στην Αυστραλια.

Πρωτη φορά ,ακουω ,οτι οταν παντρευεται ενα ζευγαρι-ειτε Ελλαδα ,ειτε Αυστραλια- , ,για να μεινει μονιμα κι ο μη Αυστραλος ,που εχει κατεβει Αυστραλια ,σαν συντροφος Αυστραλου υπηκοου ή μονιμου κατοικου -πληρωνει για να του δοθει bridging visa κι οτι εχει και τιμοκαταλογο ,αναλογα με το πού παντρευτηκε το ζευγαρι.

Αυτο ,που ξερω εγω ,ειναι οτι ειτε Ελλαδα παντρευτηκε ,ειτε Αυστραλια ,οταν κατεβει Αυστραλια με ΕΤΑ ή η eVisitor ,θα καταθεσει ο μη Αυστραλος αιτηση για partner visa ,με σπονσορα ,τον Αυστραλο συζυγο.Κι οτι με την καταθεση εγκυρης αιτησης-που σημαινει επισης ,οτι πληρωθηκε και το σωστο ποσό ,που ειναι ΙΔΙΟ ,ειτε Ελλαδα εγινε ο γαμος ,ειτε Αυστραλια- ,χορηγειται η bridging visa A ,που θα μπει σε ισχυ ,μολις ληξει η ΕΤΑ ή η eVisitor και δεν εχει το 8101-''no work'' condition,για τις αιτησεις απο 24/11/12 και μετά.

υ.γ κι οσοι καναν πριν, αιτηση για partner visa και για καποιο λογο ,δεν ζητησαν να αρθει η απαγορευση εργασιας-αν η ουσιαστικη βιζα που ειχαν ,ηταν η τουριστικη-, μπορουνε και τωρα να πανε ,να ζητησουν αντικατασταση της bridging visa A ,με νεα, αν δεν εχει εγκριθει ακομα ,η αιτηση για partner visa.Για οσους ειχαν φοιτητικη και ζητησαν partner ,να μην τα ξαναγραφω ,ηδη τα εγραψα ,αναλυτικα λιγο ,πιο πανω.

Οσο ,για το οτι ειναι επισημα ,οσα ειπε το ζευγαρι ,αφου τους τα ειπε ο δικηγορος....μην εισαι και τοσο σιγουρος ,οτι ολοι καταλαβαινουν ,οσα τους λεει καποιος ,ειδικα οταν αφορουν τετοια θεματα ,χωρις να θελω να θιξω το ζευγαρι.Αν παντως ,απο καποιο λαθος- απιθανο ,αλλά ας το υποθεσουμε...- ,δοθηκαν 20 ωρες εργασιας ,αντι για πληρη απαγορευση ,-που θα μπορουσε να αρθει με σχετικη αποφαση- ,για αιτηση πριν τις 24/11/12 , ειτε δοθηκαν 20 ωρες ,αντι για δικαιωματα πληρους εργασιας ,αν η αιτηση εγινε απ τις 24/11/12 και μετά και η γυναικα ,εξακολουθει να εχει τον περιορισμο των 20 ωρών ,σημερα που μιλαμε ,αν δεν εχει παρει ακομα την partner visa...τί να πω..

Kalli Gr-Aus
20.10.2013, 11:40
Πολύ σωστά και καλά έκανες που τα ανάφερες!

Δεν ξέρω αν θα πρέπει να το αναφέρω εδώ, αλλα κακό δεν κάνω σε κανέναν. Επειδή ήθελα να δω για το ποτε μπορώ να πάω για να πάρω Αυστραλιανή υπηκοότητα (citizenship) και το έψαξα λίγο. Όπως αναφέρει το επίσημο site, citizenship δικαιούται οποιος έχει συμπληρώσει 4 χρονια παραμονήςστην Αυστραλία (με visa που του επιτρέπει την παραμονή) τη στιγμή που κάνει αίτηση για υπηκοότητα. Σε αυτά τα 4 χρονια οι τελευταίοι 12 μήνες θα πρέπει να είναι με visa μόνιμης παραμονής και θα πρέπει να ΜΗΝ έχει λείψει το άτομο αυτό για περισσότερο από συνολικά 1 χρόνο σε αυτή την 4έτη περίοδο, καθώς και όχι πάνω από 90 μέρες τον τελευταίο χρόνο πριν κάνει την αίτηση για citizenship.
Δείτε για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:
Australian Citizenship – Application process for Australian citizenship (http://www.citizenship.gov.au/applying/how_to_apply/conferral_app_process/)

Καλά κάνεις και το αναφέρεις. Κυρίως το μπέρδεμα προκύπτει από την συχνή αναφορά "2 χρόνια μετά που θα πάρεις την permanent μπορείς να κάνεις αίτηση για υπηκόοτητα"....αλλά αυτά τα 2 χρόνια προϋποθέτουν και την παραμονή εδώ των 2 ετών με temporary πριν φτάσεις στην permanent, ήτοι σύνολο 4 ετών που απαιτούνται για αίτηση για υπηκόοτητα, σύν του λοιπούς όρους που αναφέρεις.

Kalli Gr-Aus
20.10.2013, 12:03
.....Επίσης ότι τα έξοδα για να τους χορηγηθεί η bridging θα ήταν σχεδόν τα μισά..... .

Οι bridging visas είναι η άδεια να παραμείνει κάποιος στην Αυστραλία μέχρι την ολοκλήρωση κάποιου γεγονότος που σχετίζεται με την επεξεργασία αίτησης, αναθεώρηση αποτελέσματος μίας αίτησης, δικαστική έφεσης ή όρους συμμόρφωσης (π.χ. αναχώρηση από Αυστραλία).
Αυτές που σχετίζονται με αιτήσεις για βίζα, επισυνάπτονται αυτόματα επάνω στην κάθε αίτηση για ουσιαστική βίζα (substantive visa) και η αίτηση για αυτές είναι η μία και η ίδια με της ουσιαστικής βίζας. Επίσης είναι αυτόματη η έκδοση τους σε περιπώσεις αιτήσεων για αναθεώρηση αρνητικής απόφασης επί αίτησης βίζας ή αίτησης δικαστικής έφφεσης. Η μόνη που έχει χρέωση είναι η bridging visa B ($140) η οποία σου δίνει το δικαίωμα να ταξιδέψεις εκτός Αυστραλίας κ να ξαναγυρίσεις κ εκδίδεται μόνο σε κατόχους Bridging Visa A ή B.
Οι υπόλοιπες Bridging Visas εκδίδονται αυτόματα με γνώμονα ποια είναι η πιο ευνοϊκή για τον αιτών, ξεκινώντας από την Α ως την πιο ευνοϊκή και δεν μπορείς να πας προς τα πάνω, ήτοι αν έχεις E δεν μπορείς να λάβεις C.
Ειδικές περιπτώσεις της Bridging Visa E, καθώς και η D & F, σχετίζονται με την υπηρεσία συμμόρφωσης (compliance) και αφορούν άτομα τα οποία είναι ήδη υπό καθεστώς παρακολούθησης και όρων συμμόρφωσης...κ σε αυτές τις περιπτώσεις υποβάλλεται ξεχωριστή αίτηση ή μπορούν να επιβληθούν από το Υπουργείο (π.χ. bridging visa που σου δίνει άδεια να είσαι Αυστραλία για "Χ" μέρες μέχρι να φύγεις)

ΑΡΑ δεν βλέπω ποια έξοδα είναι αυτά που θα ήταν τα μισά.....

George Petridis
20.10.2013, 14:16
eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.

vertigo
20.10.2013, 14:55
Οι bridging visas είναι η άδεια να παραμείνει κάποιος στην Αυστραλία μέχρι την ολοκλήρωση κάποιου γεγονότος που σχετίζεται με την επεξεργασία αίτησης, αναθεώρηση αποτελέσματος μίας αίτησης, δικαστική έφεσης ή όρους συμμόρφωσης (π.χ. αναχώρηση από Αυστραλία).
Αυτές που σχετίζονται με αιτήσεις για βίζα, επισυνάπτονται αυτόματα επάνω στην κάθε αίτηση για ουσιαστική βίζα (substantive visa) και η αίτηση για αυτές είναι η μία και η ίδια με της ουσιαστικής βίζας. Επίσης είναι αυτόματη η έκδοση τους σε περιπώσεις αιτήσεων για αναθεώρηση αρνητικής απόφασης επί αίτησης βίζας ή αίτησης δικαστικής έφφεσης. Η μόνη που έχει χρέωση είναι η bridging visa B ($140) η οποία σου δίνει το δικαίωμα να ταξιδέψεις εκτός Αυστραλίας κ να ξαναγυρίσεις κ εκδίδεται μόνο σε κατόχους Bridging Visa A ή B.
Οι υπόλοιπες Bridging Visas εκδίδονται αυτόματα με γνώμονα ποια είναι η πιο ευνοϊκή για τον αιτών, ξεκινώντας από την Α ως την πιο ευνοϊκή και δεν μπορείς να πας προς τα πάνω, ήτοι αν έχεις E δεν μπορείς να λάβεις C.
Ειδικές περιπτώσεις της Bridging Visa E, καθώς και η D & F, σχετίζονται με την υπηρεσία συμμόρφωσης (compliance) και αφορούν άτομα τα οποία είναι ήδη υπό καθεστώς παρακολούθησης και όρων συμμόρφωσης...κ σε αυτές τις περιπτώσεις υποβάλλεται ξεχωριστή αίτηση ή μπορούν να επιβληθούν από το Υπουργείο (π.χ. bridging visa που σου δίνει άδεια να είσαι Αυστραλία για "Χ" μέρες μέχρι να φύγεις)

ΑΡΑ δεν βλέπω ποια έξοδα είναι αυτά που θα ήταν τα μισά.....
:bravo_:
Πολυ χρήσιμο ,που ανελυσες τα των bridging visas ,γιατι υπαρχει μεγαλη παρανόηση ,σχετικα μ αυτες.

vertigo
20.10.2013, 17:38
eimai arraboniasmenos k h kopela mou einai politis australias.k edw k ena mina exei paei australia.thelw na mou pei kapoios an gnwrizei.an paw k kanw gamw ekei ti lefta xriazome k an meta ton gamo exw dikaioma na ergastw ekei.tha paw me touristiki.thelw na mathw sin ti sinalagma prepei na exw mazi mou.

Οταν ρωτας ,το τί λεφτα ,χρειαζεσαι ,αν κανεις τον γαμο στην Αυστραλια ,τί εννοεις; ή για βιζα για να μεινεις,ρωτας;

Βλεπω και το τιτλο που εβαλες'' boithisteme k peste mou liseis'' και δεν καταλαβαινω τί ακριβως λυσεις ,ψαχνεις.

Μηπως να τα εγραφες ,λιγο πιο αναλυτικά ,για να καταλαβουμε;

Και απ τα γραφομενα σου ,δεν καταλαβα αν ξερεις την διαδικασια περι partner visa.

Μετα τον γαμο ,δεν εχεις δικαιωμα να εργαστεις ,αν προηγουμενως δεν καταθεσεις αιτηση για βιζα συντροφου ,αλλά και παλι ,δεν μπορεις να δουλεψεις ,μολις την καταθεσεις ,οσο ειναι σε ισχυ η βιζα με την οποια μπηκες στην χωρα.

Το θεμα ,δεν ειναι μονο τί συναλλαγμα ,πρεπει να εχεις μαζι σου ,αλλά αν θα μπεις στην χωρα ,πρωτα-πρωτα.Αν δλδ ,θεωρησουν οτι πραγματι εισαι γνησιος επισκεπτης.

Αν θες ,εξηγησε τί εννοεις ,με τον τιτλο που εβαλες και σε παρακαλω ,γραψε στα Ελληνικα.

Christodoulos
22.10.2013, 03:24

Επίσης θα σου πρότεινα να πας στην αρχή αυτού του post και να διαβάσεις, ώστε να πάρεις μια γενική εικόνα για το πως έχει η διαδικασία. Μερικές από τις ερωτήσεις σου θα λυθούν εκεί. Για τα υπόλοιπα, όπως είπε και η vertigo, γίνε λίγο πιο σαφής για να μας βοηθήσεις

leyteris77
25.10.2013, 13:25

1) Εδώ δεν είναι facebook ή twiter και τί είναι αυτά τα αλαμπουρνέζικα που γράφεις. Αν θέλεις να πάρεις απαντήσεις γράψε ή στα ελληνικά ή στα αγγλικά.
2) Δεν καταλαβαίνω την προστακτική που χρησιμοποιείς, αν έρθεις Αυστραλία θα μάθεις οτι χωρίς το please και το thank you δεν πας πουθενά.

Άνοιξε τα μάτια σου λοιπόν και διάβασε και θα τις βρείς τις λύσεις που ψάχνεις...

Υ.Γ: Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου, πόσο θα σου κοστίσει εδώ ο γάμος, πόσα λεφτά να έχεις μαζί σου...είναι δυνατόν να πάρεις απάντηση σε αυτό?

mimiseleni
26.11.2013, 15:56
Καλησπερα σε ολους!
ειμαι στην αυστραλια 2 μηνες περιπου ο αντρας μου ειναι αυστραλος πολιτης και καναμε την αιτηση για την partner visa.
μας εχει ερθει απαντηση και μου εxει δοθει η Bridging A η οποια γραφει Visa Grant Number 5677..... και
Visa Grant Date 6 νοεμβριου και θα ειναι σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη.. μου γραφουν επισεις πως εχω πλήρη άδεια να να εργαστω. Η ερωτηση μου ειναι: μπορω να βγαλω Medicare και tax file number τωρα?
Δεν θα βιαζομουν τοσο αλλα μου ηρθε μια ευκαιρια δουλειας και ξεκινανε ακριβως την μερα που θα τελειωσει η τουριστικη μου 13/12. Ελεγα μηπως μπορω να κερδισω χρονο και γινεται να τα ετοιμασω απο τωρα..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ... help2

australian
26.11.2013, 16:47
Καλησπερα σε ολους!
ειμαι στην αυστραλια 2 μηνες περιπου ο αντρας μου ειναι αυστραλος πολιτης και καναμε την αιτηση για την partner visa.
μας εχει ερθει απαντηση και μου εxει δοθει η Bridging A η οποια γραφει Visa Grant Number 5677..... και
Visa Grant Date 6 νοεμβριου και θα ειναι σε ισχυ μολις ληξει η τουριστικη.. μου γραφουν επισεις πως εχω πλήρη άδεια να να εργαστω. Η ερωτηση μου ειναι: μπορω να βγαλω Medicare και tax file number τωρα?
Δεν θα βιαζομουν τοσο αλλα μου ηρθε μια ευκαιρια δουλειας και ξεκινανε ακριβως την μερα που θα τελειωσει η τουριστικη μου 13/12. Ελεγα μηπως μπορω να κερδισω χρονο και γινεται να τα ετοιμασω απο τωρα..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ... help2
Eligibility for Medicare Card

Everyone who lives in Australia—excluding Norfolk Island residents—is eligible for a Medicare card if they:

hold Australian citizenship
hold New Zealand citizenship (documentation required).
have been issued with a permanent visa
have applied for a permanent visa (excludes an application for a parent visa (http://www.humanservices.gov.au/customer/services/medicare/reciprocal-health-care-agreements)), have permission to work in Australia or can prove relationship to an Australian Citizen — other requirements may also apply.
If you're migrating or are a temporary visitor (and you are allowed to work in Australia), you can apply for your TFN online at the ATO websit
Η απάντηση και στις 2 ερωτήσεις σου είναι ΝΑΙ

mimiseleni
27.11.2013, 04:39
σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση θα ξεκινησω απο αυριο και ολας... :thanks_

mimiseleni
03.12.2013, 11:48
καλησπερα!!! τελικα εβγαλα medicer πολυ ευκολα.. και εκανα αιτηση online για tax file number.. :thanks_

australian
03.12.2013, 14:13
καλησπερα!!! τελικα εβγαλα medicer πολυ ευκολα.. και εκανα αιτηση online για tax file number.. :thanks_
Well Done!

sxristina
11.12.2013, 10:29
geia sas exw mia erwthsh na kanw.. an eimai pantremenh me australo uphkoo pou zei sthn ellada kai theloume na metanasteysoume mazi sthn australia ti tha prepei na kanoume?

australian
11.12.2013, 11:38
geia sas exw mia erwthsh na kanw.. an eimai pantremenh me australo uphkoo pou zei sthn ellada kai theloume na metanasteysoume mazi sthn australia ti tha prepei na kanoume?

http://www.patriotaki.net/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8C%CF%83%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%BF%C E%AF-%CF%85%CF%80%CE%AE%CE%BA%CE%BF%CE%BF%CE%B9-95/partner-visa-offshore-onshore-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%C E%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%C E%B3%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-4628/

trica
14.01.2014, 15:24
παιδια εχο μια εροτισι ....μπορι να ακουστη καποσ αλλα αυτα εχει η ζοη....ημε παδρεμενι με αυστραλο υπηκοο και 1 παιδι ..αν ειναι εν ζοη βγαζο βηζα ια PARTNER... τι σινβενη αν δεν ειναι πια στη ζοη ....ποσ παμε Αυστραλια ....το παιδι με διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. αλλα εγο τι κανο ποσ παου ΑΥΣΤΡ...με τη βηζα....

vertigo
14.01.2014, 18:05
παιδια εχο μια εροτισι ....μπορι να ακουστη καποσ αλλα αυτα εχει η ζοη....ημε παδρεμενι με αυστραλο υπηκοο και 1 παιδι ..αν ειναι εν ζοη βγαζο βηζα ια PARTNER... τι σινβενη αν δεν ειναι πια στη ζοη ....ποσ παμε Αυστραλια ....το παιδι με διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. αλλα εγο τι κανο ποσ παου ΑΥΣΤΡ...με τη βηζα....

Στις 5/1/14 ,ειχες γραψει (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-partner-visas-5477/index2.html#post78935)οτι ετοιμαζατε τα χαρτιά ,για να τα στειλετε Βερολινο..

Επειδη ,ειναι σοβαρό το θέμα σου και πρεπει να παρεις απαντηση απο καποιον που γνωριζει καλά αυτα τα θεματα , περιμενε σε παρακαλω , να σου δοθει σωστη απαντηση .

Και πάλι τα θερμά μου συλληπητηρια και ευχομαι να εχεις δυναμη ,ν αντιμετωπισεις τις δυσκολιες.

Γραψε σε παρακαλω ,τί υπηκοοτητα εχεις-εισαι ξενη ,οπως ειχες γραψει- και πόσο χρονών ειναι το παιδι ,ωστε να ενημερωθει το ατομο που τα γνωριζει και να σου δοθεί απαντηση.Διαβατηριο Αυστραλιανό ,εχει το παιδι ,οπως καταλαβα ,αρα ηδη πήρε την υπηκοοτητα,σωστά; ή εννοεις οτι δικαιουται υπηκοοτητα και άρα Αυστραλιανο ,διαβατηριο ,αλλά δεν εχει ακομα πάρει την υπηκοοτητα ;

patousis
14.01.2014, 18:24
ΧΩΡΙΣ να γνωριζω ουτε κατ'ελαχιστον το θεμα
Αν ειναι το παιδι υπηκοος και μπορει να μπει στη χωρα, η μητερα του σαν spouse, η σαν μελος που προστατευει το παιδι δεν παιρνει καποιου ειδους VISΑ ?

vertigo
14.01.2014, 18:29
ΧΩΡΙΣ να γνωριζω ουτε κατ'ελαχιστον το θεμα
Αν ειναι το παιδι υπηκοος και μπορει να μπει στη χωρα, η μητερα του σαν spouse, η σαν μελος που προστατευει το παιδι δεν παιρνει καποιου ειδους VISΑ ?

Aυτο λεω κι εγω , γι αυτο και την ρωτησα ,πόσο χρονών ειναι το παιδι ,αλλά δεν το κατεχω το θεμα , ποιά βιζα μπορει να ζητηθει...οπότε καλυτερα να δοθει απαντηση απο γνώστη... Λογικά ,ανηλικο θα ειναι ,αφου 7 χρονια ηταν παντρεμενη με τον εκλειπόντα....

Σαν spouse ,δεν νομιζω....ο συζυγος δεν ζει.....Αλλο να ηταν ηδη Αυστραλια,οποτε θα ζητουσε να παραμεινει ,αν ισχυαν τα παρακάτω

Who could get this visa /Partner visa (subclasses 820 and 801) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/801-820.aspx)

''your partner dies and you can show that your relationship would have continued if your partner had lived and you have close business, cultural or personal ties in Australia''

Στην offshore αιτηση για Partner (Provisional) visa (subclass 309) and Partner (Migrant) visa (subclass 100) (http://www.immi.gov.au/Visas/Pages/309-100.aspx) , (με την οποια ζηταει καποιος να μεταναστευσει ),δεν γραφει αυτο που γραφει για την Partner visa (subclasses 820 and 801) , (με την οποια ζηταει καποιος να παραμεινει στην χώρα),οταν ο Αυστραλος συζυγος/συντροφος ή ο Αυστραλος μονιμος κατοικος (ή ο eligible New Zealand citizen) συζυγος /partner εχει αποβιωσει...

trica
14.01.2014, 22:38
Παιδια ο ανδρασ μου ειναι ειν Ζοη αλλα επιδισ εχουμε μεγαλι διαφορα ηληκιασ....και αν τηχον σηνβη κατι ....μακρια αππο εμασ και ολο τον κοσμο...πρεπη να χσερο αν μπορο να μπο ΑΥΣΤΡ....ΤΟ παιδη εχει επικοτιτα BY DESCENT και διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. μολησ το καναμε φετοσ .... kaι ειναι 7 χρονον ...ο ανδρασ μου επισισ φετοσ καναμε διαβατιριο ΑΥΣΤΡ...και εμινα μονο εγο να κανο PARTNER δελαδη προχοραμε κανονικα ...απλοσ ειχα σιζιτησε με τον ανδραμου και μου λει ο τη ποτε δεν χανο το δικεομα να παο στην ΑΥΣΤΡ...αλλα εγο ειπα να ροτισο τουσ ιδικουσ που ξσερουν καλητερα πραγμα που ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ ΟΛΟΥΣ

trica
14.01.2014, 22:49
να που μπορι να ιπαρχουν και τετιεσ περιπτοσισ τι κανομε..........????????????????

ιπικοτιτα εχο ΜΟΛΔΑΒΙΑ και μονιμι παραμονι στην ΕΛΛΑΔΑ

vertigo
15.01.2014, 13:32
Παιδια ο ανδρασ μου ειναι ειν Ζοη αλλα επιδισ εχουμε μεγαλι διαφορα ηληκιασ....και αν τηχον σηνβη κατι ....μακρια αππο εμασ και ολο τον κοσμο...πρεπη να χσερο αν μπορο να μπο ΑΥΣΤΡ....ΤΟ παιδη εχει επικοτιτα BY DESCENT και διαβατιριο ΑΥΣΤΡ. μολησ το καναμε φετοσ .... kaι ειναι 7 χρονον ...ο ανδρασ μου επισισ φετοσ καναμε διαβατιριο ΑΥΣΤΡ...και εμινα μονο εγο να κανο PARTNER δελαδη προχοραμε κανονικα ...απλοσ ειχα σιζιτησε με τον ανδραμου και μου λει ο τη ποτε δεν χανο το δικεομα να παο στην ΑΥΣΤΡ...αλλα εγο ειπα να ροτισο τουσ ιδικουσ που ξσερουν καλητερα πραγμα που ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ ΟΛΟΥΣ

Αγαπητη trica
ποτέ δεν φανταζομουν ,οτι πριν πεθανει ο ανθρωπος ,θα ρωτουσες τί θα κανεις ,ΑΝ πεθάνει...Νομισα οτι οντως ,ειχε πεθανει, γι αυτο σου εδωσα συλληπητηρια και σου ευχηθηκα καλή δυναμη......Ναι ,όλα στην ζωη ειναι...αλλά οταν συμβει το αναποφευκτο ,τότε συνηθως , οι ανθρωποι ψαχνουν το τί μπορουν να κανουν...Δεν φανταστηκα ,οτι ρωτουσες ,υποθετικά..

Οπότε ,παιρνω πισω τα ''θερμα μου συλληπητηρια '' ,εφ οσον ο ανθρωπος ζει...Ευχομαι να ζησει πολλά χρονια και ευχομαι ,να προλαβεις να βγαλεις την partner βιζα ,που τωρα ετοιμαζεις την αιτηση...

Την ειδικο ,που ενημερωσα και περιμενα τις λεπτομερεις που σε ρωτησα ,δεν θα την απασχολησω περαιτερω ...Το θεωρω , απαράδεκτο ,να την απασχολησω απο την δουλεια της ,για εναν υποθετικο θανατο....

Εσυ ,αφου ,εισαι τόσο οργανωμενη και ψαχνεις το τί θα κανεις ,ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ο αντρας σου θα βρεις τον τροπο να ενημερωθεις ,προκαταβολικα..Εγω ,αρνουμαι ν ασχοληθώ με υποθετικους θανάτους ,την στιγμη ,που ο ανθρωπος ειναι ζωντανος ,για λογους ηθικης ταξης ,που εχουν να κανουν με τις αρχές μου....

Αυτα απο μένα...

trica
15.01.2014, 14:16
ευχαριστο..VERTIGO..δεν με καταλαβατε καλα αλλα δεν μπιραζη ....ο ανδρασ μου δεν φελη να ερθη στιν ΑΥΣΤ...φελη να παου μονο εγο και το παιδι... ια το μελον του παιδιου ...και προσπαθο να τον καταφερο να μη μασ αφινι μονιμασ αλλα να παμε ολλη μαζη .. και διστιχοσ δεν ξερο τι φα κανουμε και ποσ ...Ο ΘΕΟΣ να με βοιφιση να τον καταφερο...αν δεν θα του αλλαξο γνομι τοτε δεν παου πουφενα χορισ τον ανδραμου και φα μεινουμε ΕΛΛΑΔΑ ...μπορη να ακουστη καποσ ...εγο ομοσ σκεφτικα προτα το παιδι...και ιαβτο εκανα αβτη την εροτιση...

trica
15.01.2014, 14:28
σηνφονο με ολα οσα μου ιπεσ...αλλα και οποσ ο τι και ολα στην ζοη εινε...

jimathens
15.01.2014, 15:04
ευχαριστο..VERTIGO..δεν με καταλαβατε καλα αλλα δεν μπιραζη ....ο ανδρασ μου δεν φελη να ερθη στιν ΑΥΣΤ...φελη να παου μονο εγο και το παιδι... ια το μελον του παιδιου ...και προσπαθο να τον καταφερο να μη μασ αφινι μονιμασ αλλα να παμε ολλη μαζη .. και διστιχοσ δεν ξερο τι φα κανουμε και ποσ ...Ο ΘΕΟΣ να με βοιφιση να τον καταφερο...αν δεν θα του αλλαξο γνομι τοτε δεν παου πουφενα χορισ τον ανδραμου και φα μεινουμε ΕΛΛΑΔΑ ...μπορη να ακουστη καποσ ...εγο ομοσ σκεφτικα προτα το παιδι...και ιαβτο εκανα αβτη την εροτιση...

Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι αν θέλει να έρθει εκείνος αλλά αν αντέξει στο ταξίδι κ το λέω αυτό γιατί δεν είναι η διαδρομή Γιάννενα - Πέραμα...!!!

υ.γ. Φυσικά δεν γνωρίζω την ηλικία του ανθρώπου κ να είναι πάντα καλά κ να περάσει κ τα 110 αλλά έτσι όπως τα έγραψες μάλλον είναι ή αρκετά μεγάλος ή έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Εν πάση περιπτώσει σας εύχομαι ό,τι καλύτερο κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας.

vertigo
15.01.2014, 15:46

Νομιζω ,οτι καταλαβα ,οσα εγραψες.Αρχικά ,εγραψες οτι ετοιμαζεις την αιτηση για partner.Μετά ,περι θανατου συζυγου-υποθετικου ,τελικά- και τωρα οτι ο συζυγος σου ,ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να παει Αυστραλια .Το αν μπορεις να πας ,εσυ και το παιδι , οταν βγαλεις partner visa ....-που σημαινει να μεταναστευσεις ,για να εισαι μαζι με τον συζυγο - κι ο συζυγος να παραμεινει στην Ελλαδα...προφανως ,δεν συνάδει με το νοημα και τον λογο εκδοσης μιας partner visa.

patousis
15.01.2014, 15:49
Καλα κανεις και ρωτας, εγω ειμαι της αποψης οτι η ζωη δεν ειναι παιχνιδι. Ιδιως με αυτα που συμβαινουν τωρα στην Ελλαδα, ο καθενας ψαχνει απο καπου να πιαστει.
Κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει κανεναν. "Ο αναμαρτητος υμων πρωτος τον λιθον βαλετω" , ελεγε καποιος πιο παλιος.

Το τι κανετε και γιατι το κανετε μεσα στην οικογενεια σας μεσα ΔΕΝ μας αφορα. Οποιος μπορει να βοηθησει δινοντας σου πληροφοριες ας το κανει . Γι αυτο ειναι αυτο το site, για να βοηθιομαστε για θεματα μεταναστευσης.

Το πως και το γιατι μεταναστευει ο καθενας ειναι δικο του θεμα

Ευχομαι καλη τυχη σε ολους σας

vertigo
15.01.2014, 16:09
Καλα κανεις και ρωτας, εγω ειμαι της αποψης οτι η ζωη δεν ειναι παιχνιδι. Ιδιως με αυτα που συμβαινουν τωρα στην Ελλαδα, ο καθενας ψαχνει απο καπου να πιαστει.
Κανεις δεν εχει δικαιωμα να κρινει κανεναν. "Ο αναμαρτητος υμων πρωτος τον λιθον βαλετω" , ελεγε καποιος πιο παλιος.

Το τι κανετε και γιατι το κανετε μεσα στην οικογενεια σας μεσα ΔΕΝ μας αφορα. Οποιος μπορει να βοηθησει δινοντας σου πληροφοριες ας το κανει . Γι αυτο ειναι αυτο το site, για να βοηθιομαστε για θεματα μεταναστευσης.

Το πως και το γιατι μεταναστευει ο καθενας ειναι δικο του θεμα

Ευχομαι καλη τυχη σε ολους σας

Και βεβαια ,το τί κανει καποιος μεσα στην οικογενεια του ,δεν αφορα κανεναν.

Το αν ,ομως καποιος ,για λογους δικων του αρχών ,αρνειται να ασχοληθει περαιτερω ,με περιπτωσεις υποθετικου ,θανατου ,ειναι δικο του ,προσωπικο θεμα.Εχθες ,που πιστεψα ,οτι πεθανε ο συζυγος ,αμεσως επικοινωνησα με ατομο που ασχολειται με βιζες ,για να βοηθησουμε την trica και περιμενα να μου πει η trica η οσα την ρωτησα χθες,για να ειναι εμπεριστατωμενη και πληρης ,η απαντηση της ειδικου.....Περιττο ,να πω ,το πόσο στεναχωρηθηκα ,που πιστεψα οτι πεθανε ο ανθρωπος ,την στιγμη που ετοιμαζαν την αιτηση και εμεινε χήρα ,μ ενα μικρο παιδι...

Οποιος θελει και ξερει , πραγματικά ,ας ασχοληθει και να δωσει πληροφοριες περι υποθετικου θανατου και τί μπορει να γινει ,εφ οσον ο συζυγος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να παει Αυστραλια....

trica
15.01.2014, 16:17
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΠΟΛΗ
Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι αν θέλει να έρθει εκείνος αλλά αν αντέξει στο ταξίδι κ το λέω αυτό γιατί δεν είναι η διαδρομή Γιάννενα - Πέραμα...!!!

υ.γ. Φυσικά δεν γνωρίζω την ηλικία του ανθρώπου κ να είναι πάντα καλά κ να περάσει κ τα 110 αλλά έτσι όπως τα έγραψες μάλλον είναι ή αρκετά μεγάλος ή έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας.

Εν πάση περιπτώσει σας εύχομαι ό,τι καλύτερο κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σας.

trica
15.01.2014, 16:57
μην κανετε ετσι παιδια ...και να μιν μπορο να παυ ΑΥΣΤΡ..που θελο τοσο πολλη..δεν μπιραζι ..Δοξαζο το ΘΕΟ και με ληγα ...μιν τα φελουμε και ολα ...θα με παρε το παιδι μου στα γεραματα ...και παλη την ΑΥΣΤΡ θα την δο ....αν θα εχουμε ειγια βεβια και θα το επιτρεπση ο ΘΕΟΣ....ΝΑ ΕΙΣΤΕΙ ΟΛΗ ΚΑΛΑ

vertigo
15.01.2014, 17:17
μην κανετε ετσι παιδια ...και να μιν μπορο να παυ ΑΥΣΤΡ..που θελο τοσο πολλη..δεν μπιραζι ..Δοξαζο το ΘΕΟ και με ληγα ...μιν τα φελουμε και ολα ...θα με παρε το παιδι μου στα γεραματα ...και παλη την ΑΥΣΤΡ θα την δο ....αν θα εχουμε ειγια βεβια και θα το επιτρεπση ο ΘΕΟΣ....ΝΑ ΕΙΣΤΕΙ ΟΛΗ ΚΑΛΑ

Προσωπικά , πιστευω ,οτι το καλυτερο ,ειναι να πειστεί ο συζυγος-που να ζησει πολλά χρονια ακομα ,του ευχομαι- ,να πάτε ολοι μαζι ,Αυστραλία .
Σ αυτο ,πρεπει να επικεντρωθεις ,για το καλο του παιδιου και να προχωρησετε με την αιτηση για partner visa ,που εγραψες (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-partner-visas-5477/index2.html#post78935)πριν λιγες μερες ,οτι ετοιμαζεστε να την στειλετε Βερολινο. Για ποιό λογο ,άλλαξε γνωμη και δεν θελει ,πιά να παει-εκτος κι αν δεν ηθελε απ την αρχη-ειναι θέμα ,που αφορά τον ιδιον.Ειναι κριμα ,να μην εχει ενα πολυ καλυτερο μέλλον το παιδι και να μην σπουδασει εκει.

trica
15.01.2014, 17:58
το φεμα εινε απο τιν αρχη που δεν θελη..και να παυο μονο εγο και το παι δι....και ειχι και αλλα 2 παιδια στιν ΑΥΣΤΡ που τουν παρακαλανε να ερφη..

vertigo
15.01.2014, 18:34
το φεμα εινε απο τιν αρχη που δεν θελη..και να παυο μονο εγο και το παι δι....και ειχι και αλλα 2 παιδια στιν ΑΥΣΤΡ που τουν παρακαλανε να ερφη..

Το θεμα ,ομως ειναι ,οτι αφου απ την αρχη ,δεν ηθελε ,πώς ετοιμαζατε την αιτηση (http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%C E%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BB%CE%AF%C E%B1-71/%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B9%CF%82-partner-visas-5477/index2.html#post78935) για patner visa ,για να την στειλεις Βερολινο;

1)Θα πρεπει να μπει ,o αντρα σου ,σπονσορας δικος σου και το νοημα αυτης της βιζας ,ειναι να μεταναστευσει ο/η μη Αυστραλος συζυγος ,ωστε να ζησει στην Αυστραλια ,μαζι με τον Αυστραλο συζυγο....

Offshore Partner Visa
Subclasses 309 & 100

The offshore partner visa class is appropriate for couples who are currently outside Australia. This visa is generally for couples who have met whilst abroad and who wish to settle in Australia.

2)Eπισης ,ο Αυστραλος συζυγος/συντροφος ,σπονσορας ,υπογραφει στην σελιδα 15 της φορμας 40SP (http://www.immi.gov.au/allforms/pdf/40sp.pdf) ,οτι αναλαμβανει να βοηθησει οικονομικα και να παρασχει στεγη ,στον μη Αυστραλο συζυγο/συντροφο ,τα 2 πρωτα χρονια απ την ημερομηνια εισοδου στην χωρα ,οταν προκειται για βιζα που εκδοθηκε εκτος Αυστραλιας.

Αρα ,πώς θα γινει , για τους λόγους 1 & 2 ...ο Αυστραλος ,να μην εχει σκοπό ,να εγκατασταθει Αυστραλία και να ετοιμαζετε την αιτηση ,οπως εγραψες στις 5/1 /14;

trica
15.01.2014, 18:57
εγο ξερο..ο τη εινε ο ανδρας μου ο σπονσορ και πρεπη να παμε μαζη αλλα οποσ ειπα ... πανδοσ με τη βηζα θα προχοραμε ...θα ιπογραπση ....και αν ενγριφι καλος αν δεν ... δελαδη μπορη να ενγριφη Partner KAI va σε διοξουν απο τη χορα αν μπενησ με PARTNER VIZA μονησου χορησ το σπονσορ....ο σπονσορ μπορη και να πηγενο ειρχετε αν δεν θα καταθερο να τον πιεσο να παμε ολη μαζη...μπορι να ακιροσουν τη βηζα.....??????/

trica
15.01.2014, 19:11
τησ ετησησ δεν τα σημμπληροσαμε ακομα..αλα ετιμαζουμε oλα τα χαρτια και περιμενου αβτεσ τησ μερες απο ΑΥΣΤΡ ..statory declaration 888

vertigo
15.01.2014, 19:31
τησ ετησησ δεν τα σημμπληροσαμε ακομα..αλα ετιμαζουμε oλα τα χαρτια και περιμενου αβτεσ τησ μερες απο ΑΥΣΤΡ ..statory declaration 888

Το εχω καταλαβει οτι δεν την στειλατε ,αλλά την ετοιμαζετε.
Αλλά πώς θα γινει ,να ζητησεις partner visa ,που θα σου δοθει για να μπορεσεις να ζησεις μονιμα Αυστραλια ,με τον Αυστραλο συζυγο κι ο συζυγος ,να μην εχει σκοπό να ζησει μαζι σου ,εκει ,δεν εχω καταλαβει....

Θα υπογραψει ψεμματα στην φορμα του σπονσορα; Οτι αναλαμβανει να σε βοηθησει οικονομικα και να σου παρασχει στεγη , για τα 2 πρωτα χρονια απ την ημερομηνια εισοδου σου στην χωρα ;

vertigo
15.01.2014, 19:36
εγο ξερο..ο τη εινε ο ανδρας μου ο σπονσορ και πρεπη να παμε μαζη αλλα οποσ ειπα ... πανδοσ με τη βηζα θα προχοραμε ...θα ιπογραπση ....και αν ενγριφι καλος αν δεν ... δελαδη μπορη να ενγριφη Partner KAI va σε διοξουν απο τη χορα αν μπενησ με PARTNER VIZA μονησου χορησ το σπονσορ....ο σπονσορ μπορη και να πηγενο ειρχετε αν δεν θα καταθερο να τον πιεσο να παμε ολη μαζη...μπορι να ακιροσουν τη βηζα.....??????/

Καλυτερα ,να ρωτησεις στο Βερολινο ,για να μην εχεις δυσαρεστες εκπληξεις ,μετά...
Δεν σε διωχνουν αν μπεις χωρις τον σπονσορα.....εκτος κι αν σου βαλουν καποιον όρο στην βιζα....Τί γινεται αν ο σπονσορας , δεν εχει σκοπο να ζησει μονιμα ,μαζι σου ,δεν ξερω...Οπότε ,ρωτα εκει που τα ξερουν αυτα καλυτερα.Για να μπορει να πηγαινοερχεται ,σημαινει οτι σοβαρό θεμα υγειας ,δεν υπαρχει κι αυτο ειναι ευχαριστο ,για τον ανθρωπο.

trica
15.01.2014, 19:54
EYΧΑΡΗΣΤΟ

vertigo
15.01.2014, 19:59
EYΧΑΡΗΣΤΟ

Παρακαλώ.