PDA

Επιστροφή στο Forum : Η σειρά μας ήρθε

shadowfields
19.05.2013, 10:29
Καλημέρες λοιπόν και από εμάς,
μετα απο εξάμηνη αναζήτηση και μια αποτυχημένη προσπάθεια τα καταφέραμε.Αρχίζω δουλειά τον Ιουνιο στο Μόναχο.Ειμαστε ζευγάρι με 1 παιδί 2.5 ετών και αποφασίσαμε να ανέβουμε όλοι μαζι για διάφορους λόγους.
Θα παίρνω περισσότερα λεφτά λόγω φορολογίας και επιδόματος παιδιού ,δεν θα μείνουν μόνες τους όλο το καλοκαίρι έχοντας και ένα σπίτι να πακετάρουν ,αποχωρισμός με το παιδί και φυσικα την σύζυγο κτλ κτλ.Το ζυγίσαμε από δω και απο κεί και καταλήξαμε στο ότι είναι η καλύτερη λύση.Μπογαλάκια και βουρ.
Και περνάμε στο δια ταύτα.Το σπίτι στο Μόναχοοοο.:shocked:
Επιπλωμένο φυσικά.2 άρι απλά δεν στο δίνουν αν και εμείς το ζητήσαμε σε κάποια μεσιτικά.Οπότε πάμε σε 3αρι.Κόστος ξεκινάμε από 1200ε ζεστό και σταματάμε εκεί γιατί δεν μας παίρνει παραπάνω.
Ερωτηση για αυτούς που το ζούν το θέμα.Θα βγαίνουμε με 800 ευρώ?Στα 1200 έχουμε υπολογίσει όλους τους λογαρισμούς και μένουν έξοδα μετακίνισης και τα κινητά μας.Ζωή τρελή ούτε είχαμε ούτε θέλουμε.Απλά τα απαραίτητα της διαβίωσης για μια 3 μελή οικογένεια.Εδώ ζούμε με λιγότερα αλλά το εκεί δεν το έχουμε ζήσει και έχουμε μια ανασφάλεια για το άγνωστο μήν πάμε για καλύτερα και τελικά....
Κάθε πληροφορία για σπίτι φυσικά ευπρόσδεκτη
Ευχαριστούμε

Blacktulip
19.05.2013, 17:30
Με το καλο να ανεβειτε!!!Σας ευχομαι να φτιαξετε την καινουργια σας ζωη οπως ακριβως την επιθυμειτε, μπορει να συναντησετε δυσκολιες, πραγμα που δεν το ευχομαι!!!μην το βαλετε κατω, μην σκυψετε το κεφαλι, να σκεφτεσται πως όλα για ενα λογο γινονται, να εχετε πεισμα, επιμονη και υπομονη, :kouragio:
αν καταλαβα με 800 ευρω θα τα βγαλετε περα το μηνα? καταρχας δεν αναφερεις η συζυγος σου θα δουλευει? γιατι τοτε θα πρεπει να υπολογισεις και τον παιδικο, θα ανεβασεις αυτοκινητο εδω, η εννοεις εξοδα μετακινησης με συγκοινωνια? στα κινητα, ενταξει μια συνδεση ο ενας απο τους δυο αν κανει, με απεριοριστα τηλ, σε σταθερα και κινητα,ειναι 40 ευρω και ο άλλος μια καρτα γυρω στο 10ευρω, το σουπερ μαρκετ ειναι το λιγοτερο που θα πρεπει να σε προβληματιζει γιατι με μια σχετικη οικονομια (και οταν εχεις περασει στην ελλαδα με πολυ λιγοτερα, αρχιζεις να μαθαινεις να εκτιμας)το επιδομα μην το περιμενεις απο τον πρωτο μηνα, βεβαια απο την στιγμη που θα δηλωθεις και για το επιδομα δεν τα χανεις τα λεφτα σου αλλα μπορει να περασει και ενα τετραμηνο η εχω ακουσει περιπτωσεις που εκαναν και παραπανω, π.χ. εγω τα πηρα στους 4 μηνες, εψαξες πιο εξω απο μοναχο, οι τιμες εχουν μεγαλη διαφορα, παντως οπως και να εχει η αρχη να γινει και τα υπολοιπα τα φτιαχνεις στην πορεια... με το καλο!!!

shadowfields
20.05.2013, 12:02
ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και ευχόμαστε από καρδιάς το ίδιο και σε εσάς :bravo_:
Η σύζυγος μέχρι να πάει το παιδί σε παιδικό όχι δεν θα δουλέψει .Μετά θα κοιτάξουμε για κανένα minijob.
O παιδικός είναι 70-120 περίπου? Αυτοκίνητο όχι δεν θα πάρουμε .'Εξοδα μετακίνησης εννοώ για τα μέσα μεταφοράς 48ε.
Για κινητό λέμε κανένα prepay πχ Aldi.Αυτό με το επίδομα μου έκοψε τα πόδια.Το είχαμε υπολογίσει και τώρα αναθεωρούμε για το μηνιάιο.'Εψαξα και έξω από Μ'οναχο αλλά εκτός από πολύ περιορισμένες επιλογές δεν είδα και σημαντικές διαφορές.'Ασε που υποθέτω θα το δίνουμε στα μεταφορικά μετά.
Ανακεφαλαιώνουμε .Μισθός 1870.Νοίκι άν βρεθεί το σπίτι warmmiete 1200.Το νοικιάζουμε ή θα πεινάσουμε ?
Σχετικά είναι όλα θα μου πείτε. help2
Κάθε πληροφορία για σπίτι φυσικά ευπρόσδεκτη (ξανά)

Blacktulip
20.05.2013, 12:16
ο παιδικος περιπου τοσα ειναι, εξακολουθω να πιστευω πως το ενοικο ειναι πολυ ακριβο, την στιγμη που μπορεις να βρεις λιγο πιο εξω πιο φθηνο, για συγκοινωνιες δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν γνωριζω, μεσω του scout24 μπορεις να δεις σε περιοχες γυρω απο το μοναχο ποσο περιπου κυμαινονται οι τιμες, και μετα μπορεις να δεις αν εχει συγκοινωνια μεχρι την δουλεια σου, απο την άλλη, γνωμη μου πιστευω πως θα ειστε ισα ισα με τα ποσα που ανεφερες για αρχη ομως ειπαμε η αρχη να γινει!!!:yes:

ITgpap
20.05.2013, 15:33
Καλησπέρα, απο όσα εχω ακούσει οι περισσότεροι προτιμούν σαν τόπο διαμονής το Dachau ή το Petershausen. Βέβαια χρειάζεται μια άσκηση μήπως το τραίνο είναι ακριβό. Το ημερήσιο είναι 11€ κ συμπεριλαμβάνει κ μετρό στο Μόναχο.

shadowfields
21.05.2013, 10:21
Peterhausen πολύ ωραία σπίτια (5) και 3 ωρες την ημέρα πάνε έλα με 152,50 € τον μήνα η κάρτα. MVV - Münchner Verkehrs- und Tarifverbund (http://www.mvv-muenchen.de/)
Η δουλεία περιλάμβάνει βάρδιες και δεν είμαι για τέτοιες αποστάσεις νυχτιάτικο
νομίζω για αρχή θα μείνουμε μέσα για κάνα χρόνο να τα έχουμε όλα κοντά και προσβάσιμα και βλέπουμε .

ITgpap
21.05.2013, 20:34
Peterhausen πολύ ωραία σπίτια (5) και 3 ωρες την ημέρα πάνε έλα με 152,50 € τον μήνα η κάρτα. MVV - Münchner Verkehrs- und Tarifverbund (http://www.mvv-muenchen.de/)
Η δουλεία περιλάμβάνει βάρδιες και δεν είμαι για τέτοιες αποστάσεις νυχτιάτικο
νομίζω για αρχή θα μείνουμε μέσα για κάνα χρόνο να τα έχουμε όλα κοντά και προσβάσιμα και βλέπουμε .

3 ώρες είναι αρκετές. νόμιζα ότι έχουν μεγάλη διαφορά οι τιμές στα ενοίκια. Ευχομαι καλή επιτυχία κ να είστε καλα!

Markos.
29.05.2013, 02:57
To Dachau είναι καλή περιοχή βασικά, εκεί μένουν και πολλοί Έλληνες. Petershausen θυμάμαι ωραία σπίτια. To Feldmoching επίσης για οικογένειες είναι αρκετά καλή περιοχή που διαθέτει μάλιστα και σταθμό του μετρό της πόλης. 1.200 ευρώ πάντως είναι κάπως πολλά, τσίμπα τσίμπα θα τη βγάζετε. Θα μου πείς ομως και απ την άλλη πως είστε στη Βαυαρική Πρωτεύουσα, μία από τις ακριβότερες πόλεις της Γερμανίας. Εάν και οι σύζηγος πιάσει δουλειά, λογικά δεν θα έχετε πρόβλημα.

ch07088
12.07.2013, 02:53
Αχ, παιδια...Πλεον ναι!Μπορω να πω πως απο Οκτωβρη θα βρισκομαι και γω στη Γερμανια...Επρεπε να τελειωσω με κατι εκκρεμμοτητες της σχολης και το Σεπτεμβριο μενει να παρουσιασω...Οποτε απο Οκτωβρη και γω εκει θα ειμαι...Τι αγχος και αυτο??Γερμανικα ξερω σε επιπεδο Mittelstufe...Απο λεξιλογιο γενικα κατι ψιλογινεται, σιγα σιγα τα ξαναθυμαμαι, αλλα να τα μιλησω μου ειναι δυσκολο...Θελω να πιστευω πως εκει θα μου βγουν πιο ευκολα...Προσπαθω να τα βλεπω θετικα, αλλα αγχωνομαι πολυ.Οσο να ναι, δεν εχω δουλεψει ποτε πανω στο αντικειμενο μου (μηχανικος ειμαι) κ το να δουλεψω για α φορα και σε ξενη γλωσσα θα ειναι κομματακι δυσκολο..Μου φαινεται βουνο, αλλα προσπαθω να το βλεπω αισιοδοξα!! Θελω να βρω και στο Βερολινο δουλεια που εχει και την υψηλοτερη ανεργια..τρεχα γυρευε!!Απο Δευτερα ξεκιναω να στελνω αιτησεις και ευχομαι κατι καλο να συμβει!!

dimvagg
23.10.2013, 06:05
η πιο καλη λυση για σενα ειναι το Νταχαου
εχω φιλους με 2 παιδια που βρηκαν 3αρια ο ενας με 750 κ ο αλλος με 900 ζεστα
γιατι κολησες στα 1200 ???
Κατα τ αλλα ... ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ! λιγο δυσκολα στην αρχη, αλλα καλαααααα
μη φοβαστε τιποτε!
Τιποτε δεν ερχετε στο πιατο, αλλα με υπομονη κ επιμονη ολα θα γινουν
εδω ειναι κρατος ...........

shadowfields
30.01.2014, 22:37
Μετά από τόσο καιρό είμαι σε ψυχική διάθεση να γράψω και την δική μας ιστορία.

Τελικά τον περασμένο Ιούνιο δεν ήταν γραφτό να έρθει η σειρά μας.
Δουλεύω σε μιά "καλή" εταιρία στην Ελλάδα και για τα δεδομένα της εποχής παίρνω ένα μίσθο που μας επιτρέπει να "την βγάζουμε" και σε θέση που πολύ δύσκολα θα με απολύσουν. Είμαι στο ψάξιμο για κάτι καλύτερο σε Βόρεια Ευρώπη και τελικά βρίσκω δουλειά Μόναχο σε μία από της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της παγκοσμίος. Δεν το λέω για να καυχηθώ ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί έχει την σημασία του. Η εταιρία αυτή λοιπόν μόλις ξεκινάει την δραστηριότητά της στην Γερμανία και θέλει κόσμο.
Μου στέλνουν συμβόλαιο.
Παραιτούμαι λοιπόν και εγώ και η σύζυγος από την part-time δουλειά της ,ψάχνουμε κ βρίσκουμε σπίτι, πακετάρουμε το δικό μας για μετακόμιση, βγάζουμε αεροπορικά. 7 ημέρες πρίν φύγουμε ένα όμορφο κατά τα άλλα απόγευμα που μόλις έχουμε τελειώσει τα τελευταία πακέτα ,έχουμε κάνει μπανάκι και κάνουμε όνειρα για την νέα μας ζωή που είναι μπροστά μας σκάει ένα ωραιότατο email από την εταιρία το οποίο λέει με λίγα λόγια "φιλαράκι άκυρο,δεν δυνάμεθα γιατί πρόβλημα με την έναρξη κτλ κτλ sorry"
Mε πιάνει νευρικό γέλιο σε σημείο που η σύζυγος κατάλαβε ότι δεν γελάω με κάτι αστείο.Της εξηγώ.
Έχετε δεί άνθρωπο να παθαίνει εγκεφαλικό ? Νόμιζα πως έπαθε από την έκφρασή της.
Άνεργοι λοιπόν εν έτη 2013 ,Ελλάδα, με 1 παιδί για το τίποτα.
Email τηλέφωνα στη εταιρία τίποτα. Άφαντοι. Τελικά βρίσκω την HR Manager και με ενημερώνει ότι "μπλα,μπλα σορρυ μπλα,μπλα
πρόβλημα μπλά,μπλά θα σε προσλάβουμε μέχρι το τέλος του ΄13."
Τί κάνουμε τώρα ? Πάμε διακοπές στο χωριό που είναι και οι γονείς να αδειάσει το κεφάλι μας να γλιτώσουμε και κάποια έξοδα.
Το σπίτι πακετωμένο ,εμείς το ίδιο ,το αφήνουμε όπως είναι ,γεμίζουμε 3 βαλίτσες και φεύγουμε.Με τα λεφτά που είχαμε για την όλη διαδικασία της μετανάστευσης. Και περιμένω το πολυπόθητο τηλεφώνημα.
Είναι Σεπτέμβριος εχουν περάσει 3 μήνες και ακόμα τίποτα.Εχώ επικοινωνήσει 2 φορές ,απάντηση > Περίμενε.
Φυσικά δεν μένω άπραγος να περιμένω,ψάχνω.Μέσα Σεπτέμβρη έχουμε βαρεθεί ,τα λεφτά τελειώνουν και γυρίζουμε πίσω για να δραστηριοποιηθούμε ποιό εντατικά γιατί τα πράγματα στενεύουν .Κάνω κάποιες συνεντεύξεις και για να μην τα πολυλογώ μέσα Οκτώμβρη βρισκω Μόναχο πάλι με σύμβαση 3μηνη και φεύγω μέσα σε μια εβδομάδα απο την στιγμή που παίρνω το οκ.
Η οικογένεια πίσω. Όσοι το έχουν περάσει τα ξέρουν,όσοι δεν το έχουν ζήσει τους εύχομαι μόνο να το διαβάζουν σε φόρουμ.
Πήρα παράταση μέχρι τον Απριλιο και ανεβηκει και η οικογένεια λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Το άγχος φυσικά δεν έχει φύγει μέρα γιατί δουλειά αορίστου δεν υπάρχει οπότε είμαι ακόμα στο ψάξιμο,αλλά τουλάχιστον είμαστε μαζί.
Δυσυχώς εκεί που δουλεύω τώρα δεν υπάρχει καμμία περίπτωση σύμβασης αορίστου και στην καλύτερη να σου δώσουν συμβόλαιο 1 χρόνου.Αλλά παλεύουμε και ίσως κάτι να βγει. Κάποια άλλη στιγμή θα σας πώ και τα "γραφεία".Όχι τα γερμανικά δεν έχω εμπειρία. Αγγλικά,Ολλανδικά,Κυπριακά .
Όσο για την "μια απο της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της " άν δεν τους είχα ξεχέσει πρίν 3 εβδομάδες για να βγάλω αυτό που είχα μέσα μου ακόμα θα με είχαν στο περίμενε. Ετυχε να πετύχω κάποιον απο μέσα ο οποιός με ενημέρωσε ότι η θέση καλύφθηκε. Τελικά ήθελαν κάποιον με γερμανικά πράγμα που δεν το ήξεραν όταν σχεδόν με προσέλαβαν.
Απλά τουλάχιστον γελοίοι και "πουθενάδες" όπως το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελληνικής επιχειρηματικότητας που νομίζουν ότι μπορούν να παίζουν με τις ζωές του κόσμου.
Συμπέρασμα φίλοι ? Απο τον Μπάμπη τον εστιάτορα μέχρι την "μια απο της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της "
μ α κ ρ ι ά .
Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές του πράγματος.

marion82
05.02.2014, 12:26
καλο κουραγιο και ολα θα πανε καλα...τουλαχιστον ειστε ολοι μαζι!

makhs
11.02.2014, 20:45
Καλό κουράγιο και καλή δύναμη!

gg_nefeli
11.02.2014, 23:33
Καλησπερα! Ειμαι εδω και δυο εβδομαδες στο bamberg μια πολη κοντα στην νυρεμβεργη. Πηγα στο arbeitsamt οπως γραφουν ολοι εδω και φυσικα μου ζητησαν διευθυνση κατοικιας. Επειδη ομως δεν εχω σπιτι δεν μπορω να δωσω μια. Απο την αλλη, μου ειπαν καποιοι φιλοι γερμανοι εδω οτι και να γραφτεις δεν εχει κανενα μοημα αφου υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν τηλ πχ σε ενα χρονο η κ δυο. Πηγα κ ρωτησα για δουλεια σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο αλλα φυσικα ακουσα την λεξη ausbildung. Πηγα σε μια εταιρεια τηελοικοινωνιων που ηθελε δουλεια γραφειου και παλι αμουσα την λεξη ausbildung. Τελικα γινεται να βρω μια δουλεια κ ας μην εχω αυτη την ausbildung? υπαρχουν διαφορα εργοστασια εδω γυρω οπως bosch michelin κτλ. Πιστευετε υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αν στειλε με μειλ βιογραφικο κτλ;; Βοηθεια!

thodwris
12.02.2014, 00:28
καλη τυχη και σε σενα και σε μενα που θα ερθω και σε ολους οσους ετοιμαζονται!!! Το θεμα ειναι να μην απογοητευομαστε..!! επιμονη και υπομονη!!!

Lane
12.02.2014, 09:30
Καλησπερα! Ειμαι εδω και δυο εβδομαδες στο bamberg μια πολη κοντα στην νυρεμβεργη. Πηγα στο arbeitsamt οπως γραφουν ολοι εδω και φυσικα μου ζητησαν διευθυνση κατοικιας. Επειδη ομως δεν εχω σπιτι δεν μπορω να δωσω μια. Απο την αλλη, μου ειπαν καποιοι φιλοι γερμανοι εδω οτι και να γραφτεις δεν εχει κανενα μοημα αφου υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν τηλ πχ σε ενα χρονο η κ δυο. Πηγα κ ρωτησα για δουλεια σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο αλλα φυσικα ακουσα την λεξη ausbildung. Πηγα σε μια εταιρεια τηελοικοινωνιων που ηθελε δουλεια γραφειου και παλι αμουσα την λεξη ausbildung. Τελικα γινεται να βρω μια δουλεια κ ας μην εχω αυτη την ausbildung? υπαρχουν διαφορα εργοστασια εδω γυρω οπως bosch michelin κτλ. Πιστευετε υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αν στειλε με μειλ βιογραφικο κτλ;; Βοηθεια!

Παιδιά λυπάμαι αλλά θα το ξαναπώ άλλη μια φορά. **Στην Γερμανία δεν είσαι αυτόματα ότι δηλώσεις.** Για να βρεις λοιπόν δουλειά σε ένα συγκεκριμένο τομέα πρέπει ή να έχεις κάνει Ausbildung ή να έχεις σπουδάσει και να έχεις πτυχίο. Αλλιώς βρίσκεις δουλειά μόνο ως ανειδίκευτος εργάτης, προσωπικό καθαρισμού κτηρίων κ.τ.λ.

gg_nefeli δυστυχώς δεν γράφεις αν μιλάς γερμανικά. Για να βρεις δουλειά σε εργοστάσιο όπου θα πρέπει να χειρίζεσαι κάποιο μηχάνημα, πρέπει να μιλάς τόσο καλά γερμανικά ώστε να καταλαβαίνεις τις οδηγίες ασφάλειας τόσο του μηχανήματος όσο και γενικά του εργοστασίου σε περίπτωση κινδύνου. Από ότι ξέρω κάνουνε τεστ. Σου λένε τις οδηγίες ασφάλειας και μετά σου κάνουν ερωτήσεις για να δουν αν και τι κατάλαβες. Αν μιλάς γερμανικά έστω και λίγα αξίζει να δοκιμάσεις στα εργοστάσια.

Αν δεν μιλάς καθόλου γερμανικά τότε προσπάθησε σε εταιρίες καθαρισμού κτηρίων και ταυτόχρονα κάνε μαθήματα για να μάθεις την γλώσσα.

Αν είσαι αρκετά νέα, τότε η συμβουλή μου είναι να βρεις κάπου μια θέση και να κάνεις Ausbildung. Κοίτα εδώ μήπως πάρεις καμιά ιδέα (η σελίδα είναι και στα αγγλικά).

Home (http://www.thejobofmylife.de/de/)

xainti
12.02.2014, 10:59
Σχετικά με το Ausbildung. Εγώ έχω κάνει σπουδές σε ιδιωτική σχολή ως διοικητικός υπάλληλος 1 χρόνο. Με γερμανικά Β1 θα πάω ως ανειδίκευτη ή μήπως αναγνωρίζουν και ιδιωτικές σχολές από την Ελλάδα;Μήπως θα πρέπει να δώσω εξετάσεις ή να κάνω συμπληρωματικές σπουδές στην Γερμανία για να έχω αυτήν την ειδίκευση; Η προϋπηρεσία μετράει; Γιατί έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε θέσεις γραφείου και γραμματείας....
Βέβαια στην αρχή σκοπός μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά αλλά μήπως έχω πιθανότητες να βρω από την αρχή κάτι σχετικά με θέση γραφείου ή τζάμπα χαίρομαι;_antio:

Ωραία αυτή η ευκαιρία στο σάιτ που μας έβαλες Lane αλλά εγώ είμαι πάνω από 37...:cry:

gg_nefeli
12.02.2014, 15:20
Lane ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ναι μιλαω γερμανικα αρκετα καλα. Φυσικα οχι απταιστα αλλα μπορω να συνεννοηθω. Εχω πτυχιο γερμανικης φιλολογιας και απ οτι καταλαβα εδω το αντικριμενο αυτο δεν εχει κ μεγαλη ζητηση ακομα κ γερμανος να εισαι. Ειμαι 26 χρονων. Οσες ausbildung εχω βρει ειναι περιπου τρια χρονια. Αξιζει να τα σπαταλησω η οχι;;;

DiD666
12.02.2014, 16:49
Δεν τα σπαταλας, επενδυεις σε αυτα. Μπορεις να ασχοληθεις με καποιο παραϊατρικο επαγγελμα και να ξεκινησεις με εναν πανω του μετριου μισθο -στα ~1800€- για παραδειγμα, ή σχετικα με πληροφορικη. 2 κλαδοι που εχουν μεγαλη αναγκη σε δυναμικο.

gg_nefeli
12.02.2014, 16:58
DiD666 sumfwnw se osa les. Kai den eimai oute polu mikrh oute polu megalh. Otan lew na spatalisw ennow oti xerw apo twra oti se tria xronia ousiastika 8a exw mia douleia pou 8a mporw na suntir8w kanonika. Ap oso xerw sthn ekpaideush sou dinoun kapou 700 eurw to mhna. Mporw me auta ta 700 na noikiasw spiti ktl? opws kai na xei pisteuete aksizei ton kopo na steilw viografiko se etaireies k as mhn exw eidikeush tupou mhxanikos?
SUGNWMH GIA TA LATINIKA ALLA GRAFW APO GERMANIKO PC FILOU K DEN XERW PWS ALLAZEI:cry:

xainti
12.02.2014, 18:30
Για παραϊατρικά επαγγέλματα ξαναδιάβασα στο σάιτ και μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον!
Μήπως φίλε did666 ξέρεις πόσα χρόνια είναι η εκπαίδευση σε κάτι τέτοιο;

Lane
12.02.2014, 18:40
Lane ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ναι μιλαω γερμανικα αρκετα καλα. Φυσικα οχι απταιστα αλλα μπορω να συνεννοηθω. Εχω πτυχιο γερμανικης φιλολογιας και απ οτι καταλαβα εδω το αντικριμενο αυτο δεν εχει κ μεγαλη ζητηση ακομα κ γερμανος να εισαι. Ειμαι 26 χρονων. Οσες ausbildung εχω βρει ειναι περιπου τρια χρονια. Αξιζει να τα σπαταλησω η οχι;;;

Nefeli στην δική σου περίπτωση δεν θα έκανα Ausbildung. Το Ausbildung θα σου δώσει τελικά ένα "χαρτί" κατώτερο από το πτυχίο πανεπιστημίου που έχεις και εφόσον μιλάς γερμανικά δεν βρίσκω τον λόγο να πουλήσεις τον εαυτό σου κάτω από την αξία του, τουλάχιστον όχι αν πριν δεν προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο. Λοιπόν το πρώτο βήμα σου θα πρέπει να είναι να πας να αναγνωρίσεις το πτυχίο σου για να δεις πώς θα στο αναγνωρίσουν. Περισσότερες πληροφορίες θα βρεις εδώ:

Berufliche Anerkennung - Anerkennung in Deutschland (http://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/berufliche_anerkennung.php)

Αν η ακαδημαική αναγνώριση σου το επιτρέψει (έλα σε επαφή με το πανεπιστήμιο) μπορείς να πάρεις μέρος σε κάποια προγράμματα (σου στέλνω κάποιες σελίδες) και να βρεις θέση για να κάνεις μεταπτυχιακό, ενώ θα πληρώνεσαι κανόνικα:

8 Stellen für Akademische Mitarbeiter/innen - Stellensuche im öffentlichen Dienst (http://www.bund.de/IMPORTE/Stellenangebote/EDITOR/Universitaet-Potsdam/2014/01/867286.html;jsessionid=368EEF57A6E57AF2F1FD2254089 E4A75.1_cid288?nn=1360&formId=1372&nsc=true)

2 Doctoral Scholarships - Job-ID 97085 - academics.de (http://www.academics.de/jobs/2_doctoral_scholarships_97085.html)

https://www.daad.de/deutschland/promotion/phd/de/

Υπάρχουν πολλά προγράμματα ψάξ ´το όσο μπορείς.

Αν από εκέι δεν γίνει τίποτα τότε προσπάθησε να βρεις δουλειά σε δημόσια υπηρεσία. Έχεις πολλές πιθανότητες να σε πάρουνε (ναι χωρίς μέσο!). Στην ανάγκη μπορείς να κάνεις αίτηση για
Assistentin ή Sekretärin, αλλά μόνο αν δεν βρίσκεις κάτι άλλο (εννοείται μέχρι να βρεις κάτι καλύτερο). Μην το φοβάσαι, σου λέω από πείρα ότι εκεί δουλεύουν αρκετοί αλλοδαποί με όχι τέλεια γερμανικά. Σου στέλνω κάποιες σελίδες και ψάξε ανάλογα μόνη σου και σε άλλες υπηρεσίες ή πανεπιστήμια.

Stellensuche im öffentlichen Dienst (http://www.bund.de/DE/Stellenangebote/Functions/Festeinstellung/stellensuche_Formular.html?view=processForm&)

Stellenangebote - LMU München (http://www.uni-muenchen.de/aktuelles/stellenangebote/index.html)

Όλα αυτά που σου έγραψα είναι καλά και ωραία, πρέπει μόνο να λάβεις υπόψη σου ότι χρειάζονται αρκετό χρόνο μέχρι να απαντήσουν πανεπιστήμια και δημόσιες υπηρεσίες. Αν χρειάζεσαι δουλειά άμεσα τότε κοίταξε ίσως σε κανένα ξενοδοχείο (απέφυγε τα μικρά). Πληρώνουν δυστυχως χάλια και γι αυτό χρειάζονται συχνά προσωπικό ή ρώτα και σε κανένα catering. Επίσης καλή ιδέα είναι να ρωτήσεις σε εκθεσιακούς χώρους z.B. Messe München etc.

Επίσης μπορείς να κάνεις αίτηση σε Zeitarbeit εταιρία. Σε εκμεταλλευονται βέβαια, αλλά έτσι βρίσκεις πολύ γρήγορα δουλειά, αποκτάς προυπηρεσία στην Γερμανία και γνωρίζεις κόσμο και κάνεις φίλους. Ίσως στην περίπτωση σου να είναι η καλύτερη λύση. Αν το αποφασίσεις πήγαινε καλύτερα στις μεγάλες και σοβαρές εταιρίες όπως η
Homepage - Zeitarbeit, Arbeitnehmerueberlassung, Personalvermittlung - Randstad Deutschland (http://www.randstad.de/)
https://www.poolia.de/

Και εδώ η λίστα των συγκεκριμένων εταιριών στο Bamberg:
Zeitarbeitsfirmen Bamberg bei Gelbe Seiten: Adressen im Branchenbuch (http://www.gelbeseiten.de/zeitarbeitsfirmen/bamberg)

Όταν λες ότι δεν έχεις διεύθυνση τι εννοείς; Κάπου πρέπει να μένεις. Αν μένεις σε γνωστούς/φίλους βάζεις την διευθυνση και το όνομα σου και C/O τους ιδιοκτήτες. Το ίδιο θα έκανα και με ένα ξενοδοχείο. Αυτοι οι γνωστοί σου δεν μπορούν να σε δηλώσουν ως Untermieterin έστω για 2-3 μήνες για να μπορέσεις να δηλωθείς;

Αρχισε να στέλνεις το βιογραφικό σου ηλεκτρονικά παντού όσο πιο γρήγορα μπορεις και βέβαια όχι μόνο στο Bamberg! Είμαι σίγουρη πως θα βρεις δουλειά.

Lane
12.02.2014, 20:45
Σχετικά με το Ausbildung. Εγώ έχω κάνει σπουδές σε ιδιωτική σχολή ως διοικητικός υπάλληλος 1 χρόνο. Με γερμανικά Β1 θα πάω ως ανειδίκευτη ή μήπως αναγνωρίζουν και ιδιωτικές σχολές από την Ελλάδα;Μήπως θα πρέπει να δώσω εξετάσεις ή να κάνω συμπληρωματικές σπουδές στην Γερμανία για να έχω αυτήν την ειδίκευση; Η προϋπηρεσία μετράει; Γιατί έχω πολλά χρόνια προϋπηρεσία σε θέσεις γραφείου και γραμματείας....
Βέβαια στην αρχή σκοπός μου είναι να βρω μια οποιαδήποτε δουλειά αλλά μήπως έχω πιθανότητες να βρω από την αρχή κάτι σχετικά με θέση γραφείου ή τζάμπα χαίρομαι;_antio:

Ωραία αυτή η ευκαιρία στο σάιτ που μας έβαλες Lane αλλά εγώ είμαι πάνω από 37...:cry:

Η Γερμανία ουσιαστικά ανγνωρίζει ό,τι αναγνωρίζει επίσημα και η Ελλάδα. Το γερμανικό Ausbildung αναγνωρίζεται απο το κράτος. Υπάρχουν βεβαίως και διάφορες ιδιωτικές σχολές, που τα πτυχία τους έχουν (ή όχι) κάποια συγκεκριμένη αξιια στην αγορα, χωρις όμως να αναγνωρίζονται επίσημα. Από οτι μου περιγράφεις το δικό σου μάλλον ανήκει στην δευτερη κατηγορία.

Η προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο είναι πάντα καλή, φτάνει να μπορεις να την αποδείξεις. Ελπίζω να έχεις φροντίσει να πάρεις απο όλους τους παλιους σου εργοδότες συστατικές επιστολές.

Η αυστηρώς προσωπική μου άποψη είναι ότι γερμανικά επιπέδου Β1 δεν φτάνουν για δουλειά γραμματέως. Πιστευω οτι θα το δεις καλύτερα μόνη σου όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό, αν οι γνώσεις σου στα γερμανικά φτάνουν για να διεκδικήσεις και να πάρεις μια δουλειά γραφειου. Αν πιστευεις ότι θα τα καταφέρεις γιατι όχι. Τα αγγλικά σου πως είναι; Αν μιλας καλά αγγλικά ίσως να υπάρχει απο εκεί μια πιθανότητα.

xainti
12.02.2014, 21:18
Η Γερμανία ουσιαστικά ανγνωρίζει ό,τι αναγνωρίζει επίσημα και η Ελλάδα. Το γερμανικό Ausbildung αναγνωρίζεται απο το κράτος. Υπάρχουν βεβαίως και διάφορες ιδιωτικές σχολές, που τα πτυχία τους έχουν (ή όχι) κάποια συγκεκριμένη αξιια στην αγορα, χωρις όμως να αναγνωρίζονται επίσημα. Από οτι μου περιγράφεις το δικό σου μάλλον ανήκει στην δευτερη κατηγορία.

Η προυπηρεσία πάνω στο αντικείμενο είναι πάντα καλή, φτάνει να μπορεις να την αποδείξεις. Ελπίζω να έχεις φροντίσει να πάρεις απο όλους τους παλιους σου εργοδότες συστατικές επιστολές.

Η αυστηρώς προσωπική μου άποψη είναι ότι γερμανικά επιπέδου Β1 δεν φτάνουν για δουλειά γραμματέως. Πιστευω οτι θα το δεις καλύτερα μόνη σου όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό, αν οι γνώσεις σου στα γερμανικά φτάνουν για να διεκδικήσεις και να πάρεις μια δουλειά γραφειου. Αν πιστευεις ότι θα τα καταφέρεις γιατι όχι. Τα αγγλικά σου πως είναι; Αν μιλας καλά αγγλικά ίσως να υπάρχει απο εκεί μια πιθανότητα.

Κατάλαβα τώρα πως λειτουργεί το σύστημα. Σαν γραμματέας σίγουρα θα πρέπει να μάθω τη γλώσσα άπταιστα, δεν διανοούμαι να μην μπορώ να επικοινωνήσω έτσι όπως πρέπει σε μία τέτοια θέση...εννοείται ότι θα αναζητήσω θέση γραφείου, όταν με το καλό προχωρήσω με τη γλώσσα σε υψηλότερο επίπεδο!
Σίγουρα για αρχή δουλειά ότι να ναι για να ξεκινήσουμε, μετά αναζήτηση σπουδών και καλύτερη εργασία.
Αγγλικά έχω Proficiency και τα μιλώ πάρα πολύ καλά. Έχω και συστατικές επιστολές ευτυχώς!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, την ευγένειά σου και φυσικά την διαφώτιση!
Να είσαι καλά!

Lane
13.02.2014, 08:22
Κατάλαβα τώρα πως λειτουργεί το σύστημα. Σαν γραμματέας σίγουρα θα πρέπει να μάθω τη γλώσσα άπταιστα, δεν διανοούμαι να μην μπορώ να επικοινωνήσω έτσι όπως πρέπει σε μία τέτοια θέση...εννοείται ότι θα αναζητήσω θέση γραφείου, όταν με το καλό προχωρήσω με τη γλώσσα σε υψηλότερο επίπεδο!
Σίγουρα για αρχή δουλειά ότι να ναι για να ξεκινήσουμε, μετά αναζήτηση σπουδών και καλύτερη εργασία.
Αγγλικά έχω Proficiency και τα μιλώ πάρα πολύ καλά. Έχω και συστατικές επιστολές ευτυχώς!
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου, την ευγένειά σου και φυσικά την διαφώτιση!
Να είσαι καλά!

Νομίζω ότι προσεγγίζεις το θέμα σωστά και έχεις μεγάλες πιθανότητες να πετύχεις στο τέλος. Είμαι της άποψης ότι πάντα πρέπει να προσπαθούμε να πετύχουμε το καλύτερο για τον εαυτό μας (αν δεν το κάνουμε εμείς δεν πρόκειται να το κάνει και κανένας άλλος για εμάς), αλλά επίσης εκτιμώντας την κατάσταση και τους εξωγενείς παράγοντες όσο γίνεται πιο αντικειμενικά. Πιστεύω επίσης ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή και κανείς δεν χάνει την αξία του αν κάποια στιγμή της ζωής του αναγκαστεί να κάνει κάποια δουλειά κατώτερη των προσόντων του. Απεναντίας ίσως η αξία του να μεγαλώνει γιατί αποδεικνύει ότι μπορεί να ελλίσεται και να το παλεύει και κάτω από δύσκολες συνθήκες. Απλά μην βολευτείς και χάσεις τον τελικό στόχο από τα μάτια σου. Η Γερμανία έχει πολλά προγράμματα και δίνει πολλές ευκαιρίες για (μετ)εκπαίδευση σε ανθρώπου έξυπνους και με όρεξη για δουλειά. Τα πολύ καλά αγγλικά σου μπορεί να αποδειχθούν χρυσάφι στο μέλλον μιας και εδώ οι γραμματείς δεν μιλάνε συνήθως αγγλικά σε τέτοιο επίπεδο. Το να μάθεις καλά γερμανικά ωστόσο, πρέπει αυτήν την στιγμή να είναι η απολύτως πρώτη σου προτεραιότητα.
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

xainti
13.02.2014, 10:59
Και βέβαια η δουλειά δεν είναι ντροπή! Έχω κάνει δουλειές που οι γύρω μου τις κοιτούσαν απαξιωτικά αλλά δεν με ένοιαζε γιατί τίποτα ποτέ δεν βρήκα έτοιμο στρωμένο...πάντα αγωνιζόμασταν για το καλύτερο. Απλά τώρα πια βλέπουμε ότι όσο άξιος και να είσαι, όσο και να αγωνίζεσαι εδώ στην Ελλάδα δεν εκτιμάται τίποτα και δεν μπορείς πλέον να πας μπροστά...αφού δεν υπάρχουν δουλειές, έχουν καταρρεύσει τα πάντα...
Η αξιοκρατία και οι ευκαιρίες που δίνει η Γερμανία σε όσους παλεύουν και προσπαθούν σκληρά ήταν από την αρχή ο λόγος επιλογής γιαυτή τη χώρα!
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια και σε εσένα!

gg_nefeli
14.02.2014, 00:03
Εχω αλλη μια ερωτηση! Αυτα τα γραφεια που σου βρισκουν δουλεια η που τελος παντων αφηνεις το βιογραφικο σου και σε ενημερωνουν ειναι ιδιωτικα η εννοουμε τον ΟΑΕΔ; Ας απαντησει οποις γνωριζει! Τελειωνουν οι μερες μου εδω κ με βλεπω να γυρναω πισω με αδεια χερια _klama

Lane
14.02.2014, 08:25
Εχω αλλη μια ερωτηση! Αυτα τα γραφεια που σου βρισκουν δουλεια η που τελος παντων αφηνεις το βιογραφικο σου και σε ενημερωνουν ειναι ιδιωτικα η εννοουμε τον ΟΑΕΔ; Ας απαντησει οποις γνωριζει! Τελειωνουν οι μερες μου εδω κ με βλεπω να γυρναω πισω με αδεια χερια _klama

Οι εταιρίες Zeitarbeit είναι ιδιωτικές. Σε προσλαμβάνουν και σε "νοικιάζουν" σε διάφορες εταιρίες που έχουν ανάγκη από επιπρόσθετο προσωπικό, χωρίς όμως να θέλουν να προσλάβουν κάποιον μόνιμα, π.χ. κάποιος υπάλληλος είχε ένα ατύχημα και είναι σίγουρο ότι θα λείψει τους επόμενους 3 μήνες, ή κάποια υπάλληλος παίρνει γονική άδεια, ή έχουν μόνο εποχιακά κάποιο φόρτο εργασίας ή κάποια θέση άδειασε και μέχρι να γίνει όλη η διαδικασία των συνεντεύξεων κτλ. πρέπει να καλυφθεί η θέση. Υπάρχουν όμως τώρα τελευταία (και εδώ αποκτάει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον η κατάσταση) και πάρα πολλες εταιρίες, οι οποίες όταν υπάρχει κενή θέση δεν μπαίνουν στον κόπο να ψάξουν οι ιδιες για καινούριο υπάλληλο, αλλά λένε σε μια Zeitarbeit εταιρία το προφίλ που πρέπει να έχει ο υποψήφιος και η εταιρία τους στέλνει κάποιον που νομίζει ότι κάνει για την θέση. Αν λοιπόν ο συγκεκριμένος τα πάει και στην πράξη καλά για κάποιους μήνες, τον κρατάνε και του κάνουνε κανονική πρόσληψη. Αλλιώς ζητάνε από την εταιρία να τους στείλει τον επόμενο.

Ακούγεται καλά έχει όμως και αρνητικά. Γιατί δεν είναι σίγουρο ότι θα βρεις αμέσως εργοδότη να σε κρατήσει και στο ενδιάμεσο αλλάζεις κάθε τρεις και λίγο δουλειά και στο εν τω μεταξύ η εταιρία σε εκμεταλλεύται, γιατί όπως καταλαβαίνεις εσένα σου δίνει έναν πολύ χαμηλό μισθό, ενώ ο εργοδότης πίστεψε με πληρώνει για τις υπηρεσίες σου πολύ ακριβά. Από την άλλη βέβαια με το να αλλάξεις κάποιες δουλειές αποκτάς εμπειρία που είναι θετικό. Στην δική σου περίπτωση για να κάνεις μια αρχή εδώ στην Γερμανία, πιστεύω ότι είναι μια καλή λύση για να αρχίσεις να δουλεύεις γρήγορα και να βρεις και μια δουλειά γραφείου, ενώ ταυτόχρονα κοιτάς και κάτι άλλο. Πρέπει επίσης να λάβεις υπόψη σου, ότι άλλη αξία έχεις στην αγορά όταν ήδη δουλεύεις και άλλη όταν είσαι άνεργη.

Στο προηγούμενο μήνυμα σου έστειλα κάποια link με εταιρίες Zeitarbeit. Γιατί δεν δοκιμάζεις, τι έχεις να χάσεις; Ούτε καν έξοδα δεν χρειάζεται να κάνεις αφού μπορείς να τα στείλεις όλα ηλεκτρονικά….

Diamond Spy
14.02.2014, 11:26
Lane, μπραβο σου για τις πληροφοριες και μπραβο σου για την βοηθεια που προσφερεις σε κοσμο που εχουν αναγκη! Εισαι πολυ κατατοπιστικη σε οτι και αν γραφεις!

Μεσα σε πολυ μικρο διαστημα απο την ενγγραφη εχεις προσφερει πολλα!

Συνεχισε ετσι ενεργα! :)

Σπυρος

moufaola
15.02.2014, 14:35
δηλαδη ο κοσμος να χαλασει εμεις πρεπει να κανουμε εργασια γραφειου
Να γραφουμε.....................
Οι κυπριοι που μας λενε καλαμαραδες κατι ξερουν.......
Στην ελλαδα ολοι γραφουν.
ΑΚΟΜΑ.
μεταναστες γιατι το γραψιμο στην ελλαδα τελειωσε?θα γραφουμε εξω.στυλους δεν εχει?

Skiou
09.10.2016, 20:28
Καλησπερα σε ολους! Εχει ερθει και η δικη μου σειρα να ανεβω προς Γερμανια με σκοπο τι αλλο; Δουλεια! Αυτον τον καιρο υπηρετω τη θητεια μου και απολυομαι τον φεβρουαριο οποτε και θα φυγω αμεσα! Ειμαι 27 και εχω σπουδασει μηχανολογος μηχανικος στο πολυτεχνειο..εχω στειλει αρκετα βιογραφικα αλλα οι απαντησεις ηταν αρνητικες..πιστευω για πολλοθς λογους! Η ερωτηση μου ειναι κατα ποσο θα δυσκολευτω να βρω κατι συντομα και ο τροπος που πρεπει να το επιδιωξω! Σιγουρα ειναι ευκολοτερα τα πραγματα απο κοντα ετσι δεν ειναι; για να μπω σε διαδικασια ευρεσης εργασιας θα πρεπει να εχω βρει ηδη μονιμη κατοικια;
Ευχαριστω!