Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η σειρά μας ήρθε

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η σειρά μας ήρθε

    Καλημέρες λοιπόν και από εμάς,
    μετα απο εξάμηνη αναζήτηση και μια αποτυχημένη προσπάθεια τα καταφέραμε.Αρχίζω δουλειά τον Ιουνιο στο Μόναχο.Ειμαστε ζευγάρι με 1 παιδί 2.5 ετών και αποφασίσαμε να ανέβουμε όλοι μαζι για διάφορους λόγους.
    Θα παίρνω περισσότερα λεφτά λόγω φορολογίας και επιδόματος παιδιού ,δεν θα μείνουν μόνες τους όλο το καλοκαίρι έχοντας και ένα σπίτι να πακετάρουν ,αποχωρισμός με το παιδί και φυσικα την σύζυγο κτλ κτλ.Το ζυγίσαμε από δω και απο κεί και καταλήξαμε στο ότι είναι η καλύτερη λύση.Μπογαλάκια και βουρ.
    Και περνάμε στο δια ταύτα.Το σπίτι στο Μόναχοοοο.
    Επιπλωμένο φυσικά.2 άρι απλά δεν στο δίνουν αν και εμείς το ζητήσαμε σε κάποια μεσιτικά.Οπότε πάμε σε 3αρι.Κόστος ξεκινάμε από 1200ε ζεστό και σταματάμε εκεί γιατί δεν μας παίρνει παραπάνω.
    Ερωτηση για αυτούς που το ζούν το θέμα.Θα βγαίνουμε με 800 ευρώ?Στα 1200 έχουμε υπολογίσει όλους τους λογαρισμούς και μένουν έξοδα μετακίνισης και τα κινητά μας.Ζωή τρελή ούτε είχαμε ούτε θέλουμε.Απλά τα απαραίτητα της διαβίωσης για μια 3 μελή οικογένεια.Εδώ ζούμε με λιγότερα αλλά το εκεί δεν το έχουμε ζήσει και έχουμε μια ανασφάλεια για το άγνωστο μήν πάμε για καλύτερα και τελικά....
    Κάθε πληροφορία για σπίτι φυσικά ευπρόσδεκτη
    Ευχαριστούμε

    #2
    Με το καλο να ανεβειτε!!!Σας ευχομαι να φτιαξετε την καινουργια σας ζωη οπως ακριβως την επιθυμειτε, μπορει να συναντησετε δυσκολιες, πραγμα που δεν το ευχομαι!!!μην το βαλετε κατω, μην σκυψετε το κεφαλι, να σκεφτεσται πως όλα για ενα λογο γινονται, να εχετε πεισμα, επιμονη και υπομονη,
    αν καταλαβα με 800 ευρω θα τα βγαλετε περα το μηνα? καταρχας δεν αναφερεις η συζυγος σου θα δουλευει? γιατι τοτε θα πρεπει να υπολογισεις και τον παιδικο, θα ανεβασεις αυτοκινητο εδω, η εννοεις εξοδα μετακινησης με συγκοινωνια? στα κινητα, ενταξει μια συνδεση ο ενας απο τους δυο αν κανει, με απεριοριστα τηλ, σε σταθερα και κινητα,ειναι 40 ευρω και ο άλλος μια καρτα γυρω στο 10ευρω, το σουπερ μαρκετ ειναι το λιγοτερο που θα πρεπει να σε προβληματιζει γιατι με μια σχετικη οικονομια (και οταν εχεις περασει στην ελλαδα με πολυ λιγοτερα, αρχιζεις να μαθαινεις να εκτιμας)το επιδομα μην το περιμενεις απο τον πρωτο μηνα, βεβαια απο την στιγμη που θα δηλωθεις και για το επιδομα δεν τα χανεις τα λεφτα σου αλλα μπορει να περασει και ενα τετραμηνο η εχω ακουσει περιπτωσεις που εκαναν και παραπανω, π.χ. εγω τα πηρα στους 4 μηνες, εψαξες πιο εξω απο μοναχο, οι τιμες εχουν μεγαλη διαφορα, παντως οπως και να εχει η αρχη να γινει και τα υπολοιπα τα φτιαχνεις στην πορεια... με το καλο!!!

    Comment


      #3
      ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια και ευχόμαστε από καρδιάς το ίδιο και σε εσάς
      Η σύζυγος μέχρι να πάει το παιδί σε παιδικό όχι δεν θα δουλέψει .Μετά θα κοιτάξουμε για κανένα minijob.
      O παιδικός είναι 70-120 περίπου? Αυτοκίνητο όχι δεν θα πάρουμε .'Εξοδα μετακίνησης εννοώ για τα μέσα μεταφοράς 48ε.
      Για κινητό λέμε κανένα prepay πχ Aldi.Αυτό με το επίδομα μου έκοψε τα πόδια.Το είχαμε υπολογίσει και τώρα αναθεωρούμε για το μηνιάιο.'Εψαξα και έξω από Μ'οναχο αλλά εκτός από πολύ περιορισμένες επιλογές δεν είδα και σημαντικές διαφορές.'Ασε που υποθέτω θα το δίνουμε στα μεταφορικά μετά.
      Ανακεφαλαιώνουμε .Μισθός 1870.Νοίκι άν βρεθεί το σπίτι warmmiete 1200.Το νοικιάζουμε ή θα πεινάσουμε ?
      Σχετικά είναι όλα θα μου πείτε.
      Κάθε πληροφορία για σπίτι φυσικά ευπρόσδεκτη (ξανά)

      Comment


        #4
        ο παιδικος περιπου τοσα ειναι, εξακολουθω να πιστευω πως το ενοικο ειναι πολυ ακριβο, την στιγμη που μπορεις να βρεις λιγο πιο εξω πιο φθηνο, για συγκοινωνιες δεν μπορω να εκφερω γνωμη γιατι δεν γνωριζω, μεσω του scout24 μπορεις να δεις σε περιοχες γυρω απο το μοναχο ποσο περιπου κυμαινονται οι τιμες, και μετα μπορεις να δεις αν εχει συγκοινωνια μεχρι την δουλεια σου, απο την άλλη, γνωμη μου πιστευω πως θα ειστε ισα ισα με τα ποσα που ανεφερες για αρχη ομως ειπαμε η αρχη να γινει!!!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα, απο όσα εχω ακούσει οι περισσότεροι προτιμούν σαν τόπο διαμονής το Dachau ή το Petershausen. Βέβαια χρειάζεται μια άσκηση μήπως το τραίνο είναι ακριβό. Το ημερήσιο είναι 11€ κ συμπεριλαμβάνει κ μετρό στο Μόναχο.

          Comment


            #6
            Peterhausen πολύ ωραία σπίτια (5) και 3 ωρες την ημέρα πάνε έλα με 152,50 € τον μήνα η κάρτα. MVV - Münchner Verkehrs- und Tarifverbund
            Η δουλεία περιλάμβάνει βάρδιες και δεν είμαι για τέτοιες αποστάσεις νυχτιάτικο
            νομίζω για αρχή θα μείνουμε μέσα για κάνα χρόνο να τα έχουμε όλα κοντά και προσβάσιμα και βλέπουμε .

            Comment


              #7
              Originally posted by shadowfields View Post
              Peterhausen πολύ ωραία σπίτια (5) και 3 ωρες την ημέρα πάνε έλα με 152,50 € τον μήνα η κάρτα. MVV - Münchner Verkehrs- und Tarifverbund
              Η δουλεία περιλάμβάνει βάρδιες και δεν είμαι για τέτοιες αποστάσεις νυχτιάτικο
              νομίζω για αρχή θα μείνουμε μέσα για κάνα χρόνο να τα έχουμε όλα κοντά και προσβάσιμα και βλέπουμε .
              3 ώρες είναι αρκετές. νόμιζα ότι έχουν μεγάλη διαφορά οι τιμές στα ενοίκια. Ευχομαι καλή επιτυχία κ να είστε καλα!

              Comment


                #8
                To Dachau είναι καλή περιοχή βασικά, εκεί μένουν και πολλοί Έλληνες. Petershausen θυμάμαι ωραία σπίτια. To Feldmoching επίσης για οικογένειες είναι αρκετά καλή περιοχή που διαθέτει μάλιστα και σταθμό του μετρό της πόλης. 1.200 ευρώ πάντως είναι κάπως πολλά, τσίμπα τσίμπα θα τη βγάζετε. Θα μου πείς ομως και απ την άλλη πως είστε στη Βαυαρική Πρωτεύουσα, μία από τις ακριβότερες πόλεις της Γερμανίας. Εάν και οι σύζηγος πιάσει δουλειά, λογικά δεν θα έχετε πρόβλημα.

                Comment


                  #9
                  Αχ, παιδια...Πλεον ναι!Μπορω να πω πως απο Οκτωβρη θα βρισκομαι και γω στη Γερμανια...Επρεπε να τελειωσω με κατι εκκρεμμοτητες της σχολης και το Σεπτεμβριο μενει να παρουσιασω...Οποτε απο Οκτωβρη και γω εκει θα ειμαι...Τι αγχος και αυτο??Γερμανικα ξερω σε επιπεδο Mittelstufe...Απο λεξιλογιο γενικα κατι ψιλογινεται, σιγα σιγα τα ξαναθυμαμαι, αλλα να τα μιλησω μου ειναι δυσκολο...Θελω να πιστευω πως εκει θα μου βγουν πιο ευκολα...Προσπαθω να τα βλεπω θετικα, αλλα αγχωνομαι πολυ.Οσο να ναι, δεν εχω δουλεψει ποτε πανω στο αντικειμενο μου (μηχανικος ειμαι) κ το να δουλεψω για α φορα και σε ξενη γλωσσα θα ειναι κομματακι δυσκολο..Μου φαινεται βουνο, αλλα προσπαθω να το βλεπω αισιοδοξα!! Θελω να βρω και στο Βερολινο δουλεια που εχει και την υψηλοτερη ανεργια..τρεχα γυρευε!!Απο Δευτερα ξεκιναω να στελνω αιτησεις και ευχομαι κατι καλο να συμβει!!

                  Comment


                    #10
                    η πιο καλη λυση για σενα ειναι το Νταχαου
                    εχω φιλους με 2 παιδια που βρηκαν 3αρια ο ενας με 750 κ ο αλλος με 900 ζεστα
                    γιατι κολησες στα 1200 ???
                    Κατα τ αλλα ... ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ! λιγο δυσκολα στην αρχη, αλλα καλαααααα
                    μη φοβαστε τιποτε!
                    Τιποτε δεν ερχετε στο πιατο, αλλα με υπομονη κ επιμονη ολα θα γινουν
                    εδω ειναι κρατος ...........

                    Comment


                      #11
                      Μετά από τόσο καιρό είμαι σε ψυχική διάθεση να γράψω και την δική μας ιστορία.

                      Τελικά τον περασμένο Ιούνιο δεν ήταν γραφτό να έρθει η σειρά μας.
                      Δουλεύω σε μιά "καλή" εταιρία στην Ελλάδα και για τα δεδομένα της εποχής παίρνω ένα μίσθο που μας επιτρέπει να "την βγάζουμε" και σε θέση που πολύ δύσκολα θα με απολύσουν. Είμαι στο ψάξιμο για κάτι καλύτερο σε Βόρεια Ευρώπη και τελικά βρίσκω δουλειά Μόναχο σε μία από της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της παγκοσμίος. Δεν το λέω για να καυχηθώ ή κάτι τέτοιο αλλά γιατί έχει την σημασία του. Η εταιρία αυτή λοιπόν μόλις ξεκινάει την δραστηριότητά της στην Γερμανία και θέλει κόσμο.
                      Μου στέλνουν συμβόλαιο.
                      Παραιτούμαι λοιπόν και εγώ και η σύζυγος από την part-time δουλειά της ,ψάχνουμε κ βρίσκουμε σπίτι, πακετάρουμε το δικό μας για μετακόμιση, βγάζουμε αεροπορικά. 7 ημέρες πρίν φύγουμε ένα όμορφο κατά τα άλλα απόγευμα που μόλις έχουμε τελειώσει τα τελευταία πακέτα ,έχουμε κάνει μπανάκι και κάνουμε όνειρα για την νέα μας ζωή που είναι μπροστά μας σκάει ένα ωραιότατο email από την εταιρία το οποίο λέει με λίγα λόγια "φιλαράκι άκυρο,δεν δυνάμεθα γιατί πρόβλημα με την έναρξη κτλ κτλ sorry"
                      Mε πιάνει νευρικό γέλιο σε σημείο που η σύζυγος κατάλαβε ότι δεν γελάω με κάτι αστείο.Της εξηγώ.
                      Έχετε δεί άνθρωπο να παθαίνει εγκεφαλικό ? Νόμιζα πως έπαθε από την έκφρασή της.
                      Άνεργοι λοιπόν εν έτη 2013 ,Ελλάδα, με 1 παιδί για το τίποτα.
                      Email τηλέφωνα στη εταιρία τίποτα. Άφαντοι. Τελικά βρίσκω την HR Manager και με ενημερώνει ότι "μπλα,μπλα σορρυ μπλα,μπλα
                      πρόβλημα μπλά,μπλά θα σε προσλάβουμε μέχρι το τέλος του ΄13."
                      Τί κάνουμε τώρα ? Πάμε διακοπές στο χωριό που είναι και οι γονείς να αδειάσει το κεφάλι μας να γλιτώσουμε και κάποια έξοδα.
                      Το σπίτι πακετωμένο ,εμείς το ίδιο ,το αφήνουμε όπως είναι ,γεμίζουμε 3 βαλίτσες και φεύγουμε.Με τα λεφτά που είχαμε για την όλη διαδικασία της μετανάστευσης. Και περιμένω το πολυπόθητο τηλεφώνημα.
                      Είναι Σεπτέμβριος εχουν περάσει 3 μήνες και ακόμα τίποτα.Εχώ επικοινωνήσει 2 φορές ,απάντηση > Περίμενε.
                      Φυσικά δεν μένω άπραγος να περιμένω,ψάχνω.Μέσα Σεπτέμβρη έχουμε βαρεθεί ,τα λεφτά τελειώνουν και γυρίζουμε πίσω για να δραστηριοποιηθούμε ποιό εντατικά γιατί τα πράγματα στενεύουν .Κάνω κάποιες συνεντεύξεις και για να μην τα πολυλογώ μέσα Οκτώμβρη βρισκω Μόναχο πάλι με σύμβαση 3μηνη και φεύγω μέσα σε μια εβδομάδα απο την στιγμή που παίρνω το οκ.
                      Η οικογένεια πίσω. Όσοι το έχουν περάσει τα ξέρουν,όσοι δεν το έχουν ζήσει τους εύχομαι μόνο να το διαβάζουν σε φόρουμ.
                      Πήρα παράταση μέχρι τον Απριλιο και ανεβηκει και η οικογένεια λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
                      Το άγχος φυσικά δεν έχει φύγει μέρα γιατί δουλειά αορίστου δεν υπάρχει οπότε είμαι ακόμα στο ψάξιμο,αλλά τουλάχιστον είμαστε μαζί.
                      Δυσυχώς εκεί που δουλεύω τώρα δεν υπάρχει καμμία περίπτωση σύμβασης αορίστου και στην καλύτερη να σου δώσουν συμβόλαιο 1 χρόνου.Αλλά παλεύουμε και ίσως κάτι να βγει. Κάποια άλλη στιγμή θα σας πώ και τα "γραφεία".Όχι τα γερμανικά δεν έχω εμπειρία. Αγγλικά,Ολλανδικά,Κυπριακά.
                      Όσο για την "μια απο της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της " άν δεν τους είχα ξεχέσει πρίν 3 εβδομάδες για να βγάλω αυτό που είχα μέσα μου ακόμα θα με είχαν στο περίμενε. Ετυχε να πετύχω κάποιον απο μέσα ο οποιός με ενημέρωσε ότι η θέση καλύφθηκε. Τελικά ήθελαν κάποιον με γερμανικά πράγμα που δεν το ήξεραν όταν σχεδόν με προσέλαβαν.
                      Απλά τουλάχιστον γελοίοι και "πουθενάδες" όπως το μεγαλύτερο ποσοστό της Ελληνικής επιχειρηματικότητας που νομίζουν ότι μπορούν να παίζουν με τις ζωές του κόσμου.
                      Συμπέρασμα φίλοι ? Απο τον Μπάμπη τον εστιάτορα μέχρι την "μια απο της μεγαλύτερες Ελληνικές εταιρίες στο κλάδο της "
                      μ α κ ρ ι ά .
                      Αυτά και συγνώμη για το μακροσκελές του πράγματος.

                      Comment


                        #12
                        καλο κουραγιο και ολα θα πανε καλα...τουλαχιστον ειστε ολοι μαζι!

                        Comment


                          #13
                          Καλό κουράγιο και καλή δύναμη!

                          Comment


                            #14
                            Καλησπερα! Ειμαι εδω και δυο εβδομαδες στο bamberg μια πολη κοντα στην νυρεμβεργη. Πηγα στο arbeitsamt οπως γραφουν ολοι εδω και φυσικα μου ζητησαν διευθυνση κατοικιας. Επειδη ομως δεν εχω σπιτι δεν μπορω να δωσω μια. Απο την αλλη, μου ειπαν καποιοι φιλοι γερμανοι εδω οτι και να γραφτεις δεν εχει κανενα μοημα αφου υπαρχει πιθανοτητα να σε παρουν τηλ πχ σε ενα χρονο η κ δυο. Πηγα κ ρωτησα για δουλεια σε ενα ταξιδιωτικο γραφειο αλλα φυσικα ακουσα την λεξη ausbildung. Πηγα σε μια εταιρεια τηελοικοινωνιων που ηθελε δουλεια γραφειου και παλι αμουσα την λεξη ausbildung. Τελικα γινεται να βρω μια δουλεια κ ας μην εχω αυτη την ausbildung? υπαρχουν διαφορα εργοστασια εδω γυρω οπως bosch michelin κτλ. Πιστευετε υπαρχει περιπτωση να γινει κατι αν στειλε με μειλ βιογραφικο κτλ;; Βοηθεια!

                            Comment


                              #15
                              καλη τυχη και σε σενα και σε μενα που θα ερθω και σε ολους οσους ετοιμαζονται!!! Το θεμα ειναι να μην απογοητευομαστε..!! επιμονη και υπομονη!!!

                              Comment

                              Working...
                              X