Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φοιτητικές εστίες αντί για ξενοδοχεία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φοιτητικές εστίες αντί για ξενοδοχεία

    Το παρόν θέμα ισχύει και για Αυστραλασία και για Αμερική, αλλά δεν ήξερα πού ακριβώς να το καταχωρήσω

    Το παρακάτω site μπορεί να σας φανεί χρήσιμο:
    UniversityRooms: Accommodation in University Colleges and Student Residences

    Λοιπόν, αν ετοιμάζεστε να φύγετε ή να ταξιδέψετε για οποιοδήποτε λόγο, και έχετε κολλήσει στο θέμα της διανυκτέρευσης, κυρίως επειδή θέλετε να γλιτώσετε χρήματα, αλλά και για πρακτικούς λόγους, αξίζει να ψάξετε λίγο τις φοιτητικές εστίες. Τα πράγματα έχουν προχωρήσει πολύ από τα φοιτητικά μου χρόνια πριν από (χμμμ ) αρκετά χρόνια. Κάποτε κάποιες εστίες έκλειναν δωμάτια σε επισκέπτες αν ήθελαν, τώρα βλέπω γίνεται κανονική μπίζνα B&B.

    Πολλά δωμάτια σου προσφέρουν και πρωϊνό, η συντριπτική πλειοψηφία σου παρέχει broadband και μπορεί να κλείσει κάποιος διαμονή και τρεις μήνες (όσο κρατάνε οι θερινές διακοπές), ανάλογα με τη διαθεσιμότητα.

    Επειδή δεν θεωρώ αυτονόητο να γνωρίζουν όλοι πώς λειτουργούν οι φοιτητικές εστίες στο εξωτερικό, και δυστυχώς στην Ελλάδα είναι χάλια, να σας πώ τα εξής από εμπειρία μου στην Αγγλία:

    Είναι ασφαλείς (και με φύλακες) και πεντακάθαρες. Προσωπικά τις θεωρώ πιο καθαρές από τα ξενοδοχεία. Τα δωμάτια έχουν τα βασικά δηλαδή κρεβάτι-γραφείο, ντουλάπα, νιπτήρα, κι ανάλογα μπορεί να έχουν προσωπικό wc ή ντους. Αν ο όροφος μοιράζεται wc και ντους συνήθως υπάρχουν αρκετά και δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε σε αναμονή ούτε σε καθαριότητα ΕΚΤΟΣ όταν είναι bank holiday και δεν περάσει καθαρίστρια ΚΑΙ σου τύχει βρωμύλος στον όροφο οπότε απλά κάνεις υπομονή. Στο κτίριο υπάρχει πάντα πλυσταριό με πλυντήρια και στεγνωτήρια που δουλεύουν με κέρματα. Συνήθως αλλά όχι παντού, έχει μικρά μαγαζάκια στο campus. Αν είναι μέσα στην πόλη συνήθως είναι σε μέρη με κόσμο και κίνηση κι όχι στον περιφερειακό-σκοτώστρα της πόλης. Πάντα θα υπάρχει στάση λεωφορείου κοντά και η πρόσβαση στο κέντρο της πόλης είναι πάντα εύκολη. Θεωρώ απίθανο να μην έχει έναν χώρο εστίασης μέσα ή δίπλα στο κτίριο.

    Αν είστε κάτω από 35 και το λέει η ψυχή σας ψάξτε και τα hostels ιδίως αν καταφέρετε να βρείτε μονόκλινο δωμάτιο. Αν είστε πάνω από 35 νομίζω θα με καταλάβετε αν σας πώ ότι κάποια πράγματα γίνονται λίγο πιο δύσκολα όσο μεγαλώνουμε (πόσο μάλλον όταν είσαι γυναίκα), άρα η εστία είναι καλή εναλλακτική λύση.

    Το booking είναι σίγουρα αξιόπιστο, τώρα για το αν δουλεύει ομαλά ή όχι θα σας το πώ σε δύο μέρες αν ενδιαφέρεστε, που θα κλείσω για μένα.

    #2
    Λοιπόν, τα περί booking:

    όλα πήγαν ομαλά κι όλες οι σημαντικές λεπτομέρειες επισημαίνονται με σαφήνεια. Το πιο θετικό για μένα είναι ότι ανάλογα με το πόσο σύντομα (από 2 βδομάδες πριν ως μία μέρα πριν) ακυρώνεις μέρος της κράτησής σου παίρνεις από 100% ως 50% των χρημάτων σου πίσω.

    Χρησιμοποίησα Debit Κύπρου και δεν είχα προβλήματα. Έχω λάβει επιβεβαιώσεις στο mail μου, είχα επιλογή να τα τυπώσω ή σώσω την ώρα του booking και το site έχει ειδικό χώρο στον οποίο κάνεις login και διαχειρίζεσαι το booking σου, δηλαδή, αλλαγή στοιχείων επικοινωνίας, αλλαγή στο πρόγραμμα διαμονής (ημερομηνίες, προσθήκες, ακυρώσεις).

    Με δύο λόγια πολύ οργανωμένο το σύστημα κι ας μην έχει σούπερ-ντούπερ γραφικά, και μου έβγαλε έναν πολύ μεγάλο πονοκέφαλο. Αν βρω μειονέκτημα θα είναι ότι η συγκεκριμένη εστία (και είναι η μόνη που έχω δει με τέτοια έλλειψη), δεν έχει ψυγειάκι στο δωμάτιο. Δε βαριέσαι, μικρό το κακό.

    Comment

    Working...
    X