Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aegean Airlines και online booking ευκαιρείες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Aegean Airlines και online booking ευκαιρείες

    Τις τελευταίες μέρες έκλεισα το εισητήριό μου για Αγγλία με την Aegean και παρατήρησα κάτι πολύ ενδιαφέρον. Οι τιμές στις ίδιες πτήσεις αυξομοιώνονται ανάλογα με το αν είναι πρωΐ ή βράδυ. Μπορεί να είναι σύμπτωση ή να ρίχνουν έτσι τις προσφορές τους, αλλά παρατήρησα ότι ήταν φθηνότερα γύρω στα μεσάνυχτα και πολύ νωρίς το πρωΐ.

    Επίσης είδα κάτι απίστευτες προσφορές. Παράδειγμα είχα μπει από app έτσι για να δω τί έχει μετά από 2 βδομάδες και είδα πτήση Αθήνα-Stansted με 45 Ευρώ! (one way). Δυστυχώς δεν είχα λεφτά στην τράπεζα να την κλείσω αμέσως. Την επόμενη μέρα που την έκλεισα είχε πάει 72 Ευρώ. Μετά από μισή μέρα είχε ανέβει στα 112. Και μετά από μισή μέρα είχε ξαναπέσει στα 72. Η ίδια πτήση πάντα! Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, δηλαδή κάπου 3-4 μέρες μετά από την κράτηση που έκανα, η τιμή έχει πάει στα 170.

    Δεν θέλω να σας μπερδέψω. Τσεκάρετε το site της Aegean συχνά την ίδια μέρα κι αν βρείτε προσφορά τσακώστε την

    #2
    Αυτή η πολιτική της Aegean (και γενικά των αεροπορικων εταιρειων) είναι απερίγραπτη και απαράδεκτη κατά την άποψη μου πάντα. Και ας είναι η Aegean μια απο τις καλύτερες εταιρίες που έχω ταξιδέψει.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Παιδιά υπάρχει και η Ryanair που έχει πολύ χαμηλές τιμές, απλά χτυπάει μετά τη τιμή στη μεταφορά βαλίτσας.
      Βέβαια δε προσφέρει σε καμιά περίπτωση αυτά της Aegean.
      Η αυξομείωση της τιμής παρατηρείται σε πάρα πολλές εταιρείες, π.χ. και στην German Wings που είδα πρόσφατα.
      Πρέπει να το πάρεις ζεστά το θέμα και να το κλείσεις εκείνη τη στιγμή!

      Comment


        #4
        Η RyanAir μπορεί να είναι διάσημη για τα φθηνά της εισιτήρια σε ολόκληρη την Ευρώπη, αλλά είναι επίσης διάσημη για τις κρυφές χρεώσεις της – αν, ας πούμε, ξεχάσεις να τυπώσεις το εισιτήριό σου από το σπίτι και πας στο γκισέ του αεροδρομίου χωρίς αυτό, θα σε χρεώσουν μέχρι και 100 ευρώ έξτρα! Η Ryanair είναι μια Low Cost εταιρία, δηλαδή ότι δίνεις παίρνεις. Επίσης, μεγάλη προσοχή θέλει, όταν κλείνετε τα εισιτήρια σας, να δείτε σε ποια πόλη πετάει η Ryanair. Μπορεί να λέει ότι πετάει στη Χ πόλη άλλα δίπλα έχει γραμμένο κι κάτι άλλο. Αυτό δε σας βάζει αυτόματα ότι προσγειώνεστε στο κεντρικό αεροδρόμιο Χ, άλλα σε ένα που βρίσκετε κοντά στα 100 χλμ από το Χ.
        Η βαλίτσα δεν συμπεριλαμβάνεται στην τιμή εισιτηρίου. Μπορώ να πάρεις μαζί σου μόνο μία τσάντα στην καμπίνα επιβατών, μέχρι 10 κιλά. Αν θέλεις κανονική βαλίτσα, θα πρέπει να πληρώσ 40 ευρώ επιπλέον!
        Κάθε πάτημα στο «continue» σε βγάζει και σε μια καινούργια σελίδα, που κάτι θέλει να σου πουλήσει. Θέλει προσοχή!!!!

        Γενικά ένας καλός οδηγός για το πώς κλείνω εισητήριο με την RyanAir είναι εδώ Ryanair
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          Εννοείται πως όλα αυτά πρέπει να τα προσέξεις.
          Έχω διαβάσει ήδη τον συγκεκριμένο οδηγό, δε διαφέρει πολύ απ'αυτόν της German Wings π.χ. με την οποία έχω ταξιδέψει, είναι ακριβότερη της Ryanair και επίσης οτιδήποτε πάρεις μέσα στο αεροπλάνο το χρεώνεσαι, όπως επίσης και στην Ryanair.
          35 Ευρώ χρεώνεσαι τη 15κιλη βαλίτσα και 45 την 20κιλη στην Ryanair.
          10 Ευρώ επίσης extra είναι η 23κιλη βαλίτσα στην German Wings.
          Πάντως το θεωρώ σημαντικό μια εταιρεία να σου προσφέρει τη δυνατότητα να πετάξεις Γερμανία με 30 Ευρώ έστω με μια χειραποσκευή 10 κιλών που δεν είναι λίγα!

          Comment

          Working...
          X