Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία για Τοπογράφους στην Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία για Τοπογράφους στην Αγγλία

    Αλό

    Είμαι Τοπογράφος Μηχανικός και σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να πάω στην Αγγλία για δουλειά.
    Μήπως ξέρει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί γιατί δε γνωρίζω καθόλου και μου φαίνεται κ λίγο δύσκολο το ψάξιμο μέσω ίντερνετ!

    Θα με ενδιέφερε και αρκετά, αν γνωρίζει κανείς, και προγράμματα πρακτικής (επί πληρωμή) για να μάθω το πως ακριβώς δουλεύουν εκεί και να εξοικειωθώ και λίγο με τη γλώσσα, τουλάχιστον στην αρχή.


    #2
    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δεν είμαι και ΙΤ αλλά γιατί είναι δύσκολο να ψάξεις για δουλειά από το ίντερνετ; Το πιο σημαντικό που χρειάζεσαι πριν κάνεις κάποια κίνηση είναι η γλώσσα, και ιδιαίτερα στο επάγγελμά σου πρέπει το επίπεδο να είναι IELTS Academic! Αν δεν έχεις πρόβλημα σ΄αυτό τα πράγματα είναι πιο εύκολα! Τώρα, όσων αφορά τα προγράμματα πρακτικής, από τα λίγα που ξέρω είναι ότι η τάση είναι να πληρώνουν ελάχιστα εώς καθόλου, άρα θέλει ψάξιμο. Πιο γενικά, η παγκόσμια οικονομική κρίση γίνεται όλο και πιο ορατή και δω, και οι μισθοί δέχονται πιέσεις προς σταθεροποίηση. Αυτό κάνει το έργο σου (την αναζήτηση) λιγάκι πιο δύσκολο, αλλά αν προσπαθήσεις δεν νομίζω ότι έχεις να χάσεις κάτι! Αυτά τα ολίγα!
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    Comment


      #3
      Θα επιβεβαιώσω και εγώ οτι η κρίση έχει χτυπήσει και την πόρτα της αγγλίας και έχει γινει κομμάτι δύσκολο να βρείς δουλειά, οχι οτι είναι απίθανο όμως.
      Πάντως οσον αφορά το θέμα της γλώσσας είναι λάθος να νομίζουμε οτι με τα απλά αγγλικά που γνωρίζουμε οτι είναι εντάξει, τουναντίον δεν είναι καθόλου εντάξει. Αν το επιπεδό σου είναι καλό στα αγγλικά σου δίνει πολύ περισσότερες ελπίδες για δουλειά.
      Δεν γνωρίζω τίποτα για την δουλειά σου αλλά γνωρίζω άτομα που τους έχουν "τσιμπήσει" απο ελλάδα κατευθείαν μέσω ιντερνετ για αγγλία, συνήθως αυτό γίνεται όμως για ιδιαίτερες δουλειές.
      Αλλιώς έρχεσαι εδώ βγάζεις Insurance Number και ξεκινάς τον αγώνα για εύρεση εργασίας.

      Comment


        #4
        Αγχώθηκα Επειδή πιστεύω ότι όσα Αγγλικά και να κάνεις εδώ δεν ξέρω αν φτάνεις σε επίπεδο Αγγλικών για δουλειά ή σε αντίστοιχο με κάποιον που σπουδάζει εκεί, δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι από την άποψη της γλώσσας. Γι'αυτό σκεφτόμουν για πιο εύκολη προσαρμογή κάποια προγράμματα πρακτικής αν υπάρχουν, όπως είναι η AISEC για προπτυχιακούς, ή κάποιο paid internship. Δεν περιμένω να δίνουν κάποιο πλήρη μισθό, απλά μερικά χρήματα. Κάτι τέτοιο θα με διευκόλυνε και στην γλώσσα και στο να μάθω πως δουλεύουν εκεί. Μήπως έχετε ακουστά κάποιο παρόμοιο πρόγραμμα ή κάποιο site με ανάλογο περιεχόμενο? Πραγματικά δεν ξέρω από που να αρχίσω να ψάχνω, και θα ήθελα τη γνώμη σας, να επικεντρωθώ σε τέτοια προγράμματα ή κατευθείαν στη αγορά εργασίας?

        Comment


          #5
          Με μια ματια βρίκα αυτό. Δε ξέρω αν σε βοηθάει...EC Harris Έχω την αίσθηση ότι με ένα μέιλ θα σου έδιναν μια εικόνα καλύτερη για τον κλάδο σου. Αν επιτρέπεται γιατί διαλέγεις Μ. Βρετανία;
          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

          Comment


            #6
            Μμμμμ... μου φαίνονται όλα τόσο μπερδεμένα και δύσκολα :-/ Αγγλία είναι ο αδερφός μου - μόνο που αυτός είχε βγει για μεταπτυχιακό πριν κάποια χρόνια, οπότε ουσιαστικά είναι πολύ πιο εύκολο να πάω εκεί από οπουδήποτε αλλού. Άλλωστε οι τοπογράφοι σαν επάγγελμα δεν υπάρχουν σε πολλές χώρες έξω. Εννοείται οτι έχω στείλει άπειρα βιογραφικά εντός Ελλάδας και δν έχω πάρει απάντηση ποτέ, γι' αυτό το ψάχνω λίγο τώρα να δω τι μπορώ να κάνω για έξω.
            Anyway ευχαριστώ για τη βοήθεια - θα στείλω μέιλ και θα κοιτάξω μήπως βρω και κάτι άλλο παρόμοιο :-)

            Comment


              #7
              Που έχεις ψάξει για δουλειά στο ίντερνετ;
              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment

              Working...
              X