Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλόφωνο Μεταπτυχιακό στην Γερμανία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγγλόφωνο Μεταπτυχιακό στην Γερμανία

    Πρόκειται για την κοπέλα μου η οποία πέρασε στο Πανεπιστήμιο της Βόννης σε αγγλόφωνο τμήμα και τα μαθήματα αρχίζουν από Οκτώβρη. Έχουμε ενημερωθεί είδη από την επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου για διάφορα θέματα όπως το θέμα των διδάκτρων που μάλλον δεν υπάρχουν και είναι δωρεάν. Νομίζω πως θα πρέπει να καταβάλλουμε μόνο το ποσό των 230 ευρώ περίπου ανά εξάμηνο για το φοιτητικό πάσο κ.τ.λ. Μας ενημέρωσαν επίσης κάποιοι φίλοι οι οποίοι μένουν Κολωνία και είναι πολύ κοντά πως τα ενοίκια στην περιοχή είναι προσιτά. Επιπλέον μας είπαν για κάποιο επίδομα που δικαιούνται εδώ οι φοιτητές, αλλά δεν είναι γνώστες και έτσι οι πληροφορίες δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστες. Θερμή παράκληση προς όλους, όσοι γνωρίζουν πραγματικά λεπτομέρειες για τα θέματα που μας απασχολούν και έχουν χρόνο και διάθεση περιμένουμε την βοήθεια τους.

    Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

    #2
    καλησπέρα barrion86,

    Καταρχήν συγχαρητήρια στην κοπέλα σου. Πάμε λοιπόν στα ενδότερα:

    Οι βασικές μου ερωτήσεις για τα φοιτητικά επιδόματα:
    Η κοπέλα σου είναι Ελληνίδα (δηλ Ελληνική ταυτότητα-διαβατήριο)? Έχει κάποιον γονέα με Γερμανική υπηκοότητα? Έχει ζήσει ή εργαστεί ποτέ στην Γερμανία?

    Βασικές ενέργειες που πρέπει να γίνουν
    - Αρχικά θα πρέπει να έχει το γράμμα που στέλνει το πανεπιστήμιο ότι την έκαναν δεκτή και το χαρτί εγγραφής. Επίσης πάνω στο χαρτί θα πρέπει να γράφει το γραφείο που θα πρέπει να πάει για να κάνει την εγγραφή. Άρα πρώτο πράγμα εγγραφή.
    - Για την εγγραφή θα χρειαστεί νόμιμη ιατροφαρμακευτική κάλυψη. Αν έχει απο την Ελλάδα την Ευρωπαική κάρτα ασφάλειας, μπορεί να την χρησιμοποιήσει και να κάνει την εγγραφή. Αν δεν την έχει πρέπει να κάνει μια νόμιμη ιατροφαρμακευτική κάλυψη στην Γερμανία. Υπάρχουν γραφεία των ασφαλιστικών εταιρειών μέσα στα πανεπιστήμια. Το κόστος είναι €78/μήνα (Η τιμή είναι φίξ σε όλες τις δημόσιες ασφαλιστικές) και έχει τα πάντα όπως όλοι οι ασφαλισμένοι στην Γερμανία. (Μεγάλο πλεονέκτημα η φοιτητική ασφάλεια δές άλλα πόστ). 2 παραδείγματα ασφαλειών:
    Studenten | TK
    Was Studenten wissen müssen: Deutsche BKK
    - Κατά την εγγραφή επίσης ενημερώνεστε για την φοιτητική εστία (Studentenwohnheim). online αίτηση http://www3.uni-bonn.de/studium/term...sten/wohnheime
    - Ενημερώνεστε απο την σελίδα του πανεπιστημίου για θέματα όπως τα Semesterbeitrag (έξοδα εξαμήνου). Όπως πολύ καλά είπες στην NRW δίδακτρα δεν υπάρχουν και πληρώνεις μόνο έξοδα εξαμήνου που περιλαμβάνουν την φοιτητική ταυτότητα, NRW ticket (ταξιδεύει με όλα τα μέσα μεταφοράς, εκτός ICE, σε όλη την NRW). Αυτό το εξάμηνο τα έξοδα αυτά για το πανεπιστήμιο της Βόννης είναι 248,32 € και το έμβασμα πρέπει να γίνει μέχρι 30.08.2013 Στοιχεία λογαρισμού στο ακόλουθο link Rückmeldung — Universität Bonn (Αν δεν έχει λογαριαμό στην Γερμανία και τα στείλει απο Ελλάδα πρέπει να χρησιμοποιήσει τον IBAN και το BIC).

    Πληροφορίες απο τον φοιτητικό σωματείο του πανεπιστημίου Βόννης Startseite

    Γενικές πληροφορίες παρέχουν και στα Αγγλικά άπειρα site Deutsches Studentenwerk - Information for international Students: Studying in Germany

    Αυτά για αρχή και ότι άλλη απορία έχετε εδώ είμαστε.

    Καλή δύναμη!
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Πραγματικά είσαι φοβερός για άλλη μια φορά δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύτιμες είναι οι πληροφορίες σου. Ναι είναι Ελληνίδα με Ελληνική υπηκοότητα και δεν έχει κάποιον γονέα η οποιονδήποτε άλλον με Γερμανική υπηκοότητα. Επίσης δεν έχει εργαστεί ποτέ εδώ. Όμως έχω εργαστεί εγώ και εργάζομαι αυτή τη στιγμή που τα λέμε έως αρχές Αυγούστου που θα μετακομίσουμε στην Βόννη, μιας και βρισκόμαστε Γερμανία από τέλη Απριλίου απλά ήρθαμε σε κάτι συγγενείς μας αλλά σε άλλη πόλη. Οπότε προσωπικά έχω κάρτα AOK και εργάζομαι ήδη τρεις μήνες. Η ερώτηση μου είναι η εξής αν κάνουμε πολιτικό γάμο εκεί θα εξακολουθεί να χρειάζεται να πληρώσει πάλι ασφάλεια η θα έχει με την δικιά μου και γενικά μας συμβούλεψαν να προβούμε στην ενέργεια αυτή γιατί κι εγώ αυτή τη στιγμή έχω πολύ μεγάλες κρατήσεις στην δουλειά μου. Επιπλέον μας προβληματίζει αρκετά το θέμα της στέγασης μιας και θέλουμε να μείνουμε μαζί. Είδαμε από την επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου κάποια δωμάτια και τιμές αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να μείνουμε μαζί γιατί εμένα προτεραιότητα μου είναι να βρω μια δουλειά εκεί έως ότου μάθω την γλώσσα σε επίπεδο DSH ώστε να μπορέσω μελλοντικά να κάνω κι εγώ κάποιο μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ Kosofos

      Comment


        #4
        Originally posted by barrion86 View Post
        Είναι Ελληνίδα με Ελληνική υπηκοότητα και δεν έχει κάποιον γονέα η οποιονδήποτε άλλον με Γερμανική υπηκοότητα. Επίσης δεν έχει εργαστεί ποτέ εδώ.
        Άρα δεν μπορεί να πάρει οποιοδήποτε φοιτητικό επίδομα (σε κάθε περίπτωση θα ρωτήσετε κατά την εγγραφή γιατί αυτά αλλάζουν συνέχεια και υπάρχει πιθανότητα να μπορεί να πάρει κάτι) εκτός απο ΥΠΟΤΡΟΦΙΑ (Stipendium). Υπάρχουν πάρα πολλές και απο πολλούς διαφορετικούς φορείς και αν το προφίλ είναι καλό θα την πάρει. Οι υποτροφίες κυμαίνονται απο €300-€600 μήνα συνήθως και είναι για 1 ή 2 χρόνια για τα Μάστερ. πληροφορίες για αυτό απο το πανεπιστήμιο της Βόννης Stiftungen/Stipendien — Universität Bonn και εδώ απο το DAAD https://www.daad.de/deutschland/stip...grammes-01-01/

        Originally posted by barrion86 View Post
        Η ερώτηση μου είναι η εξής αν κάνουμε πολιτικό γάμο εκεί θα εξακολουθεί να χρειάζεται να πληρώσει πάλι ασφάλεια η θα έχει με την δικιά μου
        Σωστότατος! Ένας γάμος λύνει πάντα πολλά προβλήματα (εκτός απο αυτά που φέρνει ). Αν γίνει αυτό είναι κανονικά ασφαλισμένη σε εσένα (Familienversicherung) αλλά και στην περίπτωση που (χτύπα ξύλο) δεν έχεις εσύ δουλειά και άρα ασφάλεια μπορεί αυτή να σε ασφαλίσει στην φοιτητική ασφάλεια αν κάνει τότε, μόνο με €78/μήνα. Επίσης αν η κοπέλα (μελλοντική σύζυγος) σου δεν εργαστεί (σε εργασία πάνω απο €450) θα πάς επίπεδο εφορίας 3 (Steuerklasse 3). Δές πόσα θα παίρνεις καθαρά εδώ με την αλλαγή αυτή Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de!. Αντε και καλά κουφέτα

        Originally posted by barrion86 View Post
        Είδαμε από την επίσημη ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου κάποια δωμάτια και τιμές αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να μείνουμε μαζί
        Αν είστε παντρεμένοι θα έχετε άλλη βοήθεια και απο το πανεπιστήμιο. Υπάρχουν και εστίες που είναι για οικογένειες αλλά θα σας βοηθήσουν πολύ σε αυτό το θέμα και στην εύρεση σπιτιού. Επίσης (συνήθως) εκεί που θα κάνετε εγγραφή έχει στους τοίχους κολλημένες αγγελίες απο ιδιοκτήτες. ΠΡΟΣΟΧΗ! Φέτος είναι η χρονιά που θα εισέλθουν στα πανεπιστήμια τα Abitur8 και Abitur9. δηλ. είναι η αλλαγή του συστήματος και θα έρθουν και αυτοί που κάναν 9 χρόνια γυμνάσιο και αυτοί με 8. Οπότε θα υπάρχει ένας συνοστισμός και οι ανεύρεση φθηνού και καλού, ίσως και γενικά σπιτιού σε κάθε φοιτητούπολη θα είναι πιο δύσκολή.

        Originally posted by barrion86 View Post
        εμένα προτεραιότητα μου είναι να βρω μια δουλειά εκεί έως ότου μάθω την γλώσσα σε επίπεδο DSH ώστε να μπορέσω μελλοντικά να κάνω κι εγώ κάποιο μεταπτυχιακό. Ευχαριστώ Kosofos
        Εσένα στο είχα ξαναπεί ότι είναι λάθος να περιμένεις να μάθεις πρώτα την γλώσσα σε αυτό το επίπεδο και ύστερα να κάνεις τα χαρτιά σου. Το σύστημα λειτουργεί αλλιώς. Πρέπει να βρείς τι είναι αυτό που σε ενδιαφέρει και να κάνεις την αίτηση (κατευθείαν ή μέσω uni Assist). Αυτοί θα ελένξουν τα χαρτιά σου και πέρα απο γλώσσα θα πούν αν μπορείς ή όχι για αυτό το μεταπτυχιακό. Αν η απάντηση είναι θετική και δεν έχεις όμως την γλώσσα ώστε να κάνεις εγγραφή, το πανεπιστήμιο σε στέλνει στο δικό του κέντρο εκμάθηνσης της γλώσσας (sprachzentrum) και κάνεις μαθήματα μέχρι να φθάσεις στο DSH. Επίσης σου δίνει φοιτητικό πάσο και εισητήριο για όσο κάνεις αυτό. Βρές τι σε ενδιαφέρει και πρώτα κατευθείαν ερώτηση στην γραμματεία του μεταπτυχιακού. Οι αιτήσεις μέσω UniAssist είναι μέχρι 15 Ιουλίου για το επόμενο εξάμηνο

        Επίσης κάτι τελευταίο για σένα. Αν δουλέψεις για 1 χρόνο στην Γερμνανία σε ένα αντικείμενο που θα είναι παραπλήσιο των σπουδών σου και μετέπειτα των μεταπτυχιακών σου σπουδών δικαιούσε και το Bafög (φοιτητικό επίδομα μέχρι €650/μήνα).
        Auch AusländerInnen können unter Umständen BAföG erhalten, vor allem wenn sie schon länger in Deutschland leben. Hier erfährst du alles zu den Regeln.

        Auch ohne deutsche Staatsbürgerschaft haben Ausländer Anspruch auf BAföG ► Abhängig von EU-Zugehörigkeit ✅ oder Aufenthaltsrecht
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          #5
          Σ ευχαριστώ θερμά για όλες σου τις συμβουλές και τις ενημερώσεις!

          Comment


            #6
            Καλησπέρα σε όλους.
            Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό (κυρίως αγγλόφωνο μιας που είμαι επιπέδου b1 στην γερμανική) και ψάχνοντας σε όλα τα site των γερμανικών πανεπιστημίων που είναι πάνω στην κατέυθυνση μου (αγροτική ανάπτυξη), δυστυχώς δεν διακρίνω πουθενά ως αναγνώριση επιπέδου proficiency το αντίστοιχο πτυχίο του Michigan. Γνωρίζει κάποιος αν το εν λόγω πτυχίο ισχύει ή όχι στην Γερμανία? Ευχαριστώ.

            Comment


              #7
              Originally posted by lepeniotis View Post
              Καλησπέρα σε όλους.
              Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό (κυρίως αγγλόφωνο μιας που είμαι επιπέδου b1 στην γερμανική) και ψάχνοντας σε όλα τα site των γερμανικών πανεπιστημίων που είναι πάνω στην κατέυθυνση μου (αγροτική ανάπτυξη), δυστυχώς δεν διακρίνω πουθενά ως αναγνώριση επιπέδου proficiency το αντίστοιχο πτυχίο του Michigan. Γνωρίζει κάποιος αν το εν λόγω πτυχίο ισχύει ή όχι στην Γερμανία? Ευχαριστώ.
              φιλτατε για να σε δεχτει ενα πανεπιστημιο για προπτυχιακο η μεταπτυχιακο δεν χρειαζεσαι το proficiency. πρεπει να δωσεις εξετασεις toefl η ielts ασχετα με το τι πτυχιο εχεις στα αγγλικα.

              Comment


                #8
                Originally posted by kollias View Post
                φιλτατε για να σε δεχτει ενα πανεπιστημιο για προπτυχιακο η μεταπτυχιακο δεν χρειαζεσαι το proficiency. πρεπει να δωσεις εξετασεις toefl η ielts ασχετα με το τι πτυχιο εχεις στα αγγλικα.
                Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση όμως διαβάζωντας αυτό (Certificates for Proof of Proficiency in English

                The following internationally recognized tests and levels are accepted:
                a) Cambridge Certificate in Advanced English grade "B"
                b) Cambridge Certificate of Proficiency in English grade "C"
                c) "International English Language Testing System" (IELTS) 6 points or better
                d) at least 550 points in a paper-based TOEFL
                e) at least 220 points in a computerbased TOEFL
                f) at least 80 points in the "new internet based TOEFL
                g) UNIcert level III
                h) C1-certificate of CEF) εξακολουθώ να έχω την ίδια απορία.

                Comment

                Working...
                X