PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!!

Blacktulip
11.07.2013, 11:07
Ανοιγω αυτο το θεμα οπου νομιζω οτι μπορει να λειτουργησει σαν μια καταθεση των συναισθηματων μας,σαν μια ψυχολογικη υποστηριξη, μπορουμε να γραψουμε εδω μεσα τι μας πνιγει, τι αδικια νοιωθουμε γυρω μας αλλα και σε εμας, την χαρα μας για μικρα και μεγαλα πραγματα γιατι απο εκει ισως και αλλοι να περνουν δυναμη και κουραγιο, πως μπορουμε να αλλαξουμε καποια πραγματα, οσοι εχουμε φυγει απο την Ελλαδα αλλα και οσοι μενουν στην ελλαδα, χωρις να ζηταμε κατι να μαθουμε απλα να βγαζουμε απο μεσα μας οτι μας ενοχλει...οτι μας πικραινει...οτι μας στεναχωρει... αλλα και οτι μας κανει χαρουμενους!!!

Blacktulip
11.07.2013, 11:22
Αφου εγω το ανοιξα ας κανω και την αρχη, σημερα μαθαινοντας καποιο δυσαρεστο γεγονος για καποιο μελος
εδω στο γκρουπ, μου βγηκαν ολα οσα κραταγα και επνιγα τοσο καιρο μεσα μου...τα ματια μου δεν
εχουν σταματησει να τρεχουν, για ενα ανεξηγητο λογο δεν μπορω να σταματησω, και το θεμα μου δεν ειναι
οτι εχω καποιο προβλημα η δεν περναω καλα, απλα ισως τοσο καιρο που εχω φυγει απο την Ελλαδα, δεν
ξεσπασα, μου λειπει, θα μου πειτε τι σου λειπει?(δεν μιλαω για την γραφειοκρατια, το δημοσιο, και
ολα αυτα που σιχαινομαστε ) απλα αναρωτιεμαι γιατι να μην ηταν αλλιως τα πραγματα και να μην
αναγκαζοταν να φευγουν οι ανθρωποι αφηνοντας πισω τους συγγενεις, φιλους, γιατι να μην ειχαμε και εμεις
ολο αυτο που αντικρυζω και θαυμαζω εδω, την ευγενεια, την ταξη, την ηρεμια, την ελλειψη αγχους...
Γιατι να μην ειμασταν και εμεις ετσι? Ολα αυτα μαζι με το πιο πανω γεγονος ηρθαν και κουμπωσαν και ειμαι
καπως σημερα...:cry:

patousis
11.07.2013, 12:48
Εγω αυτο που νιωθω ειναι μια απιστευτη στεναχώρια που αφήνω το σπιτι που εχτιζα 5 χρόνια, τα ζώα μου που ζουν αρμονικα μεταξυ τους και ευτυχισμένα, το βουνο μου, το δασος μου, το χειμωνα μου, τον κηπο μου, τους ανθρώπους εδω γυρω που για 5 χρονια περναμε μια πολυ ομορφη ζωη απο πλευρας παρεας. Και ολα αυτα γιατι εχουμε αχρηστους και παντελως ασχετους πολιτικους. Φευγουν τα καλυτερα μυαλα γιατι τοσα χρονια, τα χειρότερα τομαρια παιζανε στις πλατες μας και τους αφηναμε.

Δεν ξερω τι θα βρω εκει που παω και πως θα το παρω, ελπιζω να βρω δουλεια και να σταθω στα ποδια μου, γιατι κανεις μας -μα κανεις- δεν αξιζει αυτο που περναμε

george-ira
11.07.2013, 14:21
patousis , Σ Ω Σ Τ Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Ο Σ ! ! ! !

billy
11.07.2013, 20:32
blacktulip , νομίζω ότι ακούω τις σκέψεις που κάνω με τον εαυτό μου. (δεν άφησα τα δάκρυα να κυλίσουν, για να αποφήγω τα γιατί από τους γύρω μου....) & μπορεί ακόμη να μην έχω φύγει, αλλά τα ίδια σκέφτομαι & εγώ....
τα οποία έρχονται & "κουμπώνουν" με αυτά που λέει ο

patousis, με τον οποίο επίσης συμφωνώ.....

& να συμπληρώσω & εγώ το "δικό" μου κομμάτι.....

εγώ (πέρα από τη στεναχώρια και όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα που όλοι νιώθουμε...) από τη μια έχω σιχαθεί τη ρεμούλα, την ανοργανοσιά, την παρατυπία στα πάντα, την αναρχία (με την έννοια της μη εφαρμογής νόμων), το γλύψιμο & το βύσμα για να βρεις δουλειά & να κάνεις ότιδήποτε πλέον εδώ, τον ωχ-αδερφισμό, μέχρι & τον τρόπο που οδηγάμε "οι καννίβαλοι" και γενικά όλα όσα μας χαρακτηρίζουν "ελληναράδες....". από την άλλη σκέφτομαι "τι πάω να κάνω; ξένος μέσα σε ξένους, σε μια ξένη χώρα, πως θα τα καταφέρω, αν θα τα καταφέρω;;;;" & μετά πάλι σκέφτομαι "& εδώ να κάτσω να προσπαθήσω...τι;;; τι να κάνω;;; σε τι «χώρα» θα μεγαλώσω τα παιδιά μου;;;;"

άλλες φορές απελπίζομαι και άλλες αναπτερόνεται το ηθικό μου όταν διαβάζω ή μαθαίνω ιστορίες ανθρώπων που τα κατάφεραν, γιατί προσπάθησαν, πίστεψαν στον εαυτό τους & τις ικανότητές τους & το τόλμησαν.....

mecheng79
12.07.2013, 08:35
Σε κανεναν δεν θα λειψει το ελληνικο κρατος..Σ ολους θα λειψει ομως η ελλαδα..

και παντα θα λειπει..εξω θα εισαι παντα immigrant..τελεια και παυλα..οσα διαβατηρια και εαν παρεις..

απο κει και περα εαν πας σε μια χωρα και δεν ξερεις την γλωσσα δεν θα τα καταφερεις..και για να την μαθεις απο το μηδεν θα περασει χρονος αρα σπαταλη ετοιμων χρηματων..αλλα και να βρεις δουλεια, διχως να ξερεις να μιλας την γλωσσα τους, θα εισαι ενας immigrant που θα φυτοζωει..οπως τα πακις με τις οικογενειες τους εδω ή οι αφρικανοι καθαριστες στην νορβηγια

Η μεταναστευση πλεον,( σε ενα συστημα που ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΩΣΙΜΟΙ και εχουν ημερομηνια ληξης τα 45-50 ) δεν ειναι οπως παλια που ο βοσκος απο τους γαργαλιανους αγοραζε μονοκατοικια σε προαστειο της μελβουρνης..πλεον ολα εχουν γινει πιο σκληρα, πιο απαιτητητικα και λογω ανταγωνισμου αλλα και εργασιακου κοστους..

οποτε εγω προσωπικα πιστευω οτι εαν δεν εχεις καποια βαση οπως θα πας σε μα ξενη χωρα ετσι θα επιστρεψεις με καποια χιλιαρικα που ειχες στην ακρη μειον ή περισσοτερο φεσομενος..

ch07088
12.07.2013, 12:17
Παιδια ο,τι ακριβως νιωθετε,νιωθω...Σημερα ειναι μια πολυ ιδιαιτερη μερα για μενα γτ επιτελους εμαθα οτι περασα το τελευταιο μου μαθημα κ ετσι ειναι σιγουρο πλεον οτι απο Οκτωβρη και γω εκει θ μαι..Σημερα λοιπον ημουν στο αμαξι με το αγορι μου και λεγαμε πως θα ειναι τα πραγματα εξω κ αν θα τα καταφερουμε (μαζι θα ανεβουμε) κλπ κλπ..κ εκεινη τν ωρα κατεβαιναμε το βουνο πανω απο τη βεικου και ειχαμε πιατο την Αθηνα μπροστα μας.Σταματησαμε ετσι γ μια στιγμη,κ του λεω"μπορει η Αθηνα να με τσαντιζει, αλλα δν μπορω να φανταστω τη ζωη μου μακρια απο δω...απο συγγενεις,γονεις,φιλους,σο ακια και δρομους στους οποιους μεγαλωσαμε..εμεις μαθαμε την αλανα..τρεχαμε σαν τα κατσικια απο δω κ απο κει με μια μπαλα στα χερια κ ξαφνικα καλουμαστε να τα αφησουμε ολα αυτα πισω...Ακομα και οι στιγμες αφραγκιας μας θα μου λειψουν..".Εκεινες τις στιγμες, ανεβαιναμε με 2 μπυρες κ σουβλακια πανω στο βουνο,καθομασταν στο κλασσικο πετρινο διπλα στο ενα και μοναδικο παγκακι κ αγναντευαμε ολη την Αθηνα..Κ αυτο δν χρειαζοταν να το πληρωσεις.Ηταν η στιγμη μας..κ πιστεψτε με εκεινη τν ωρα το μονο που δν σκεφτοσουν ηταν τα χρηματα.Θα μου πειτε..θα δημιουργησεις καινουριες στιγμες..Σιγουρα!παντα προσπαθω ν τα βλεπω αισιοδοξα...αλλα αυτος ο κομπος στο λαιμο, ο οποιος θα μεγαλωνει ολο κ πιο πολυ,δν νομιζω να φυγει...Αυτη η πικρα που τα αφηνεις ολα πισω..Οταν κοιτας τους γονεις σου κ ξερεις πως πισω απο το χαμογελο τους και το " καλο ταξιδι.μη στεναχωριεσαι γ μας.ολα θα φτιαξουν αρκει εσυ ν σαι ευτυχισμενη" κρυβεται αυτος ο ιδιος κομπος που πνιγει κ σενα, δεν αντεχεις..Επειδη ομως πολυ μελο το καναμε και πρεπει να το δουμε κ λιγο αισιοδοξα, εγω τους λεω να μην ανησυχουν γτ θα χουν τσαμπα διακοπες τωρα που βγαινουν στην συνταξη!!! :smile_:

ch07088
12.07.2013, 12:21
κακια, δρομους που μεγαλωσαμε...εμεις μαθαμε την αλανα..τρεχαμε σαν τα κατσικια απο δω κ απο κει με μια μπαλα στα χερια κ ξαφνικα καλουμαστε να τα αφησουμε ολα αυτα πισω...Ακομα και οι στιγμες αφραγκιας μας θα μου λειψουν..".Εκεινες τις στιγμες, ανεβαιναμε με 2 μπυρες κ σουβλακια πανω στο βουνο,καθομασταν στο κλασσικο πετρινο διπλα στο ενα και μοναδικο παγκακι κ αγναντευαμε ολη την Αθηνα..Κ αυτο δν χρειαζοταν να το πληρωσεις.Ηταν η στιγμη μας..κ πιστεψτε με εκεινη τν ωρα το μονο που δν σκεφτοσουν ηταν τα χρηματα.Θα μου πειτε..θα δημιουργησεις καινουριες στιγμες..Σιγουρα!παντα προσπαθω ν τα βλεπω αισιοδοξα...αλλα αυτος ο κομπος στο λαιμο, ο οποιος θα μεγαλωνει ολο κ πιο πολυ,δν νομιζω να φυγει...Αυτη η πικρα που τα αφηνεις ολα πισω..Οταν κοιτας τους γονεις σου κ ξερεις πως πισω απο το χαμογελο τους και το " καλο ταξιδι.μη στεναχωριεσαι γ μας.ολα θα φτιαξουν αρκει εσυ ν σαι ευτυχισμενη" κρυβεται αυτος ο ιδιος κομπος που πνιγει κ σενα, δεν αντεχεις..Επειδη ομως πολυ μελο το καναμε και πρεπει να το δουμε κ λιγο αισιοδοξα, εγω τους λεω να μην ανησυχουν γτ θα χουν τσαμπα διακοπες τωρα που βγαινουν στην συνταξη!!! :smile_:

Dimpas
12.07.2013, 13:10
Αγαπητή ch7088....

Όταν φευγεις από την χώρα σου για να πάς στο εξωτερικό δεν αναπολείς όσα χάνεις και δεν κοιτάς πίσω !
Είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις και έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει γυρισμός
Αν όλα αυτά για την τρομερή θέα τσιμέντου, τα υγιεινά σουβλάκια άραγμα κτλ είναι τόσο σπουδαία για εσένα που από ΤΩΡΑ δεν φαντάζεσαι μακριά τους,
είναι καλύτερα να μην πάς πουθενά ! Κάτσε με γονείς παππούδες και απόλαυσε τα καλά της Ελλάδας μαζί με τα κακά
Επειδή ίσως να είσαι μικρή θα καταλάβεις κάποτε ότι....

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ !

Κάτι χάνεις Κάτι κερδίζεις και εξαρτάται πώς σε έχουν μεγαλώσει για το τι είσαι πρόθυμος να χάσεις .....

miss espresso
12.07.2013, 13:53
Είναι η πρώτη μέρα που ξυπνάω στην Αγγλία, κι όταν συγκρίνω τα όσα νιώθω τώρα με τα όσα είχα νιώσει πριν 15 χρόνια όταν είχα ξαναέρθει ως φοιτήτρια δεν υπάρχει καμία σχέση. Όχι ότι η Ελλάδα ήταν παράδεισος τότε, αλλά δεν ήταν μια διαλυμένη χώρα.Τα κύρια συναίσθήματά μου είναι ένας απέραντος θυμός και μια απίστευτη πίκρα προς όλους τους εθνοπατέρες μας. Ατή τη φορά τα συνέκρινα όλα, μα όλα, από το πόσο εύκολο μου ήταν να μετακινηθώ μέσα στο αγγλικό αεροδρόμιο ως το πόσο οργανωμένη είναι η τοπική αστική συγκοινωνία και κάθε φορά έλεγα "ρε γαμώτο ΓΙΑΤΙ εμείς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ζούμε έτσι"; Γιατί η ζωή στην Αγγλία να είναι οργανωμένη ώστε να κυλά ομαλά και χωρίς ταλαιπωρία και μόλις πριν 5 μέρες να ήμουν στη ΔΕΗ όρθια για 3 ώρες κάτωαπό τον ήλιο για μία υπογραφή; Και πάει λέγοντας, τα παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω για σύγριση είναι άπειρα.

Αυτό το ΓΙΑΤΙ είναι που μου φέρνει δάκρυα στα μάτια αυτή τη στιγμή. Όλοι οι άνθρωποι είναι καλοί και κακοί, Άγγλοι και Έλληνες, και στις δύο χώρες έχουν τα όνειρά τους και τις ζωές τους κι όμως εμάς μας διώχνουν όπως κάποιος μαλάκας θα έδιωχνε ένα κακόμοιρο αδέσποτο σκύλο. Μας κλωτσάνε, μας υποτιμούν, μας βρίζουν και μας δίνουν στο τέλος μια κλωτσιά.

Γιατί λοιπόν; Γιατί οι πολιτκοί να απολαμβάνουν τα μπάνια τους και τις διακοπές τους αφού κατέστρεψαν μια χώρα κι εγώ να είμαι εδώ με μια βαλίτσα 30 κιλά που χωράει το πιο απαραίτητα πράγματα μιας ζωής και να προπαθώ να βρω μια άκρη;
Γιατί να έχουν στρωμένη δουλειά (να δουλεύουν τον κόσμο), και σύνταξη, άρα και μισθό, κι εγώ να αφήνω πίσω δυο γονείς 75 χρονών με 400 ευρώ σύνταξη και να έρχομαι εδώ να αρχίσω ξανά από την αρχή στα 38 μου χρόνια, τόσο μακριά από τη χώρα μου;
Γιατί να αποχωριστώ για ένα μήνα σύντροφο και σκύλο; Γιατί γιατί γιατί...
Τα άλλα συναισθήματα όπως κούραση, άγχος μπορώ να τα ελέγξω γιατί τα καταννοώ αλλά αυτό το γιατί η Ελλάδα με διώχνει χωρίς να υπάρχει λόγος, αυό με ξεπερνάει. Δεν θέλω να πέσω στην παγίδα να μισήσω την Ελλάδα αλλά μισώ όλους τους πολιτικούς και τους "άρχοντες". Να άλλο ένα συναίσθημα: μίσος, και δεν μου αρέσει να νιώθω έτσι.

kostas1900
12.07.2013, 15:04
Ρε παιδιά, με όλο το σεβασμό κιόλας miss espresso, αλλά έλεος πια με τους πολιτικούς μας και τους εθνοπατέρες!
Δηλαδή αυτοί του εξωτερικού είναι καλύτεροι και θέλουν το καλό του λαού τους?
Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα στο καθρέπτη πριν κατηγορούμε άλλους.
Όλα ξεκινούν απ'την παιδεία, όταν βλέπεις καθημερινά μόνο στραβά και ανάποδα, παρανομίες στους δρόμους, αυτοκίνητα να περνούν σε κάθε φανάρι με κόκκινο κινδυνεύοντας να σκοτώσουν γιαγιάδες με μωρά, βρισίδια, συμφεροντολόγους, ψευτόμαγκες, για όλα αυτά ευθύνονται οι πολιτικοί?
Μήπως είναι και λίγο στο DNA μας?
Γιατί δε τα βλέπουμε έξω και είναι σα να βρισκόμαστε σε άλλον πλανήτη?
Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά σε μεγάλο βαθμό πιστεύω πως έχουμε τους πολιτικούς που αξίζουμε.
Στο εξωτερικό ο κόσμος δε μιλάει πολύ αλλά όταν έρθει η ώρα της κάλπης πράττει.
Εδώ το αντίθετο, φωνάζουμε για τις εντυπώσεις και ψηφίζουμε τους ίδιους.
Φίλε Dimpas δεν είναι κακό να είμαστε και λίγο συναισθηματικοί, ίσα ίσα λείπει πολύ την εποχή μας και μου 'κανε πολύ θετική εντύπωση η κοπελιά.
Και επειδή αναφέρθηκες στο νεαρό της ηλικίας της, εσύ ως μεγαλύτερος θα 'πρεπε να ξέρεις πως σίγουρος ότι θα πετύχεις μπορείς να είσαι μόνο όταν εξαρτάται καθαρά και μόνο από εσένα.
Κι αυτό δε συνέβαινε κατά τη δεκαετία του 60 στο εξωτερικό, πόσο μάλλον σήμερα με τη κρίση.

miss espresso
12.07.2013, 16:35
kostas1900

όταν σκέφτομαι ότι οι γονείς μου έφγαν μετανάστες το '60 κι έζησαν έξω τη μισή τους ζωή επειδή στην Ελλάδα δεν είχαν ούτε λεφτά ούτε δουλειά, και τώρα φεύγω κι εγώ ξανά έξω για τους ίδιους ακριβώς λόγους, η πρώτη μου σκέψη θα είνα ότι κάτι δεν πήγε καλά με την οργάνωση της χώρας στα τελευταία 50 (!) χρόνια.

Ως ένα βαθμό κι εγώ θα πώ ότι φταίει η γενετική μας καφρίλα, αλλά από κει και πέρα και σ' αυτό το ζήτημα μία οργανωμένη πολιτεία θα έπαιρνε τα μέτρα να εκπαιδεύσει τους πολίτες της και να τους κάνει πιο υπεύθυνους ή συνεπείς.

Δεν θα σου πω για τον τρόπο που οδηγούν στην Ελλάδα ή για το ότι πετούν στα σκουπίδια στο δρόμο. Εκεί ο καθένας ξέρει αν είναι ηλίθιος ή όχι και πράττει ανάλογα Για τα πεζοδρόμιο όμως που δεν υπάρχουν ευθύνεται το DNA μας ή ο κάθε δήμαρχος που αντί να φτιάχνει την πόλη του τρώει τα λεφτά. Το ότι οι ανάπηροι δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν, φταίει το DNA μας ή ότι δεν υπάρχει μέριμνα;

Δεν θα κρύψω ότι κι εγώ πολύ συχνά κατηγορώ τους συμπατριώτες μου για τον ωχαδερφισμό που δείχνουν. Με επηρέασε το γεγονός ότι υπήρξα παιδί μεταναστών και μεγάλωσα με μια περισότερο εξευρωπαϊσμένη νοοτροπία. Ως ένα βαθμό όμως. Ναι θα κατηγορήσω τους εθνοπατέρες γιατί φοβάμαι οτι σαν λαός έχουμε ξεχάσει ότι θα πρέπει να συγκεκριμενοποιούμε ποιός φταίει για τί και ποιός ευθύνεται για τί. Και κάτι που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ο απλός πολίτης θα πρέπει να αναλαμβάνει ευθύνες που δεν του αναλογούν. Ο καθένας έχει ένα ρόλο στην κοινωνία. Κάποιος μπορεί να συνεισφέρει στα κοινά, άλλος στην οικονομία, άλλος στον πολιτισμό και πάει λέγοντας. Γιατί ξαφνικά θεωρούμε ότι ο απλός Έλληνας πολίτης, ενώ εργάζεται (εργαζοταν κάποτε), συνεχώς ενισχύει την οικονομία με τους φόρους του, συνεισφέρει στη διαιώνιση των Ελλήνων με το να κάνει οικογένεια θα πρέπει ΚΑΙ να εξασφαλίζει ότι η διοίκηση της χώρας είναι ομαλή. Αυτό πληρώνεται να το κάνει κάποιος άλλος. Όπως και το να βελτιώνει την Παιδεία και το σύστημα Υγείας

Για να πω απλά: ναι! οι πολιτικοί μας δεν αγαπούν την Ελλάδα, μόνο το πορτοφόλι τους. Ναι, ευθύνονται για τα χάλια μας γιατί η δουλειά τους είναι να βελτιώνουν τη χώρα, κι όχι μόνο δεν το κάνουν αλλά εξακριβωμένα τη συκοφαντούν. Όχι δεν φταίει το DNA ενός λαού αλλιώς θα ήταν εύκολο να χαρακτηρίζουμε ένα άτομο με βάση και μόνο την καταγωγή του.

Όσο για τις εκλογές, όσο έχουμε ένα εκλογικό σύστημα που μόνο δημοκρατικό δεν είνα δεν πρόκειται να αλλάξει η κατάσταση. Εγώ δηλαδή αν πάω με εκλογική συνείδηση να ψηφίσω Βασίλη Λεβέντη τί φταίω να με γ@μ@νε κάθε μέρα μέρα όλοι οι υπόλοιποι;

Αυτό που γράφεις ότι

Καλό θα είναι να κοιτάμε πρώτα στο καθρέπτη πριν κατηγορούμε άλλους.

είναι σωστό, αλλά επίσης καλό είναι να σταματήσουμε τη λογική του "μαζί τα φάγαμε", "όλοι φταίγαμε", "όλοι καλά περνούσαμε", "όλοι τα ίδια θέλαμε", "κανένας δεν μιλούσε πριν".

giorgopoulos@yahoo.g
12.07.2013, 16:57
μισος? δακρυα? απογοητευση? στεναχωρια.......μπαααα.....τιπ οτε απο ολα αυτα, το μονο που ειχα και εχω στο μυαλο μου ειναι πως θα πετυχω στο νεο μου ξεκινημα και πως θα δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια την οποια δεν θα ειχαν στην ελλαδα μετα την οκονομικη καταρευση και της χωρας αλλα και του γραφοντος, ...... αναμνησεις φυσικα και υπαρχουν αλλα.......

για ποιο πραγμα μπορει να μιλα κανεις οταν αυτα που ζησαμε εχουν διαγραφει δια παντος?? η ελλαδα αλλαξε, και αλλαξε προς το χειροτερο και μαλιστα παρα πολυ γρηγορα, και αυτα που ξεραμε δεν υπαρχουν πια, αρα το να στεναχωριεμαι για κατι τετοιο ειναι τουλαχιστων ματαιο, και για να σας το δωσω με παραδειγμα του οτι δεν υπαρχει λογος για τετοιες σκεψεις, ας πω λοιπον οτι ειναι σαν καποιος δικος μας να πεθανε, ειναι λογικο να υπαρχει θλιψη αλλα δεν βοηθα σε κατι, δεν αλλαζει το γεγονος, οσο και αν ειναι στεναχωρο αυτο που λεω ειναι η πραγματικοτητα, αντι λοιπον να κατσω και να κλαιω την μοιρα μου γιατι η ''κακουργα κοινωνια'' και η μοιρα με ''χτυπησε αλυπητα'' και ''αλητες ρουφιανοι πολιτικοι'' προτιμω να επικεντρωσω στο γιατι εφτασα να φυγω? ετσι λοιπον δεν μπορω να εχω δευετρες σκεψεις για το ''αν και το πως και το ισως''.

δεν νομιζω οτι μπορει κανενας να πιστεψει οτι στα 41 μου με πηρε το κεφι και ειπα να αλλαξω παραστασεις οταν ειχα την δυνατοτητα να το εχω κανει τουλαχιστω 10 χρονια πριν και με πολυ καλυτερες συνθηκες, αλλα η σκεψη οτι ημουν σε εναν δρομο και ειχα παλεψει για καποια πραγματα δεν αφηναν περιθωρια για κατι τετοιο, ετσι λοιπον οταν ολα αυτα για τα οποια εγω ειχα ''χασει'' 15 χρονια απο την ζωη μου μια ημερα ενας λεβεντης υπουργος τα εκανε σκουπιδα με μια υπογραφη του ποια να ειναι η επιλογη μου? και ποια τα συναισθηματα μου σημερα 2 χρονια μετα??

ευγνωμοσυνη για την δευτερη ευκαιρια που ειχα απο μια χωρα που ετυχε να ειναι και η δευτερη πατριδα μου (παλια ιστορια) , η οποια μου εδωσε την ευκαιρια να σταθω ξανα μονος μου στα ποδια μου, και να δω το μελλον με μια αισιοδοξια και να εχουν μια ευκαιρια τα παιδια μου να κανουν κατι στην ζωη τους, πραγμα το οποιο στην ελλαδα θα ηταν αδυνατον με την κατασταση που επικρατει σημερα αλλα και για τα χρονια που ακολουθουν.

αρα γιατι να αναπολω κατι που δεν υπαρχει πλεον και δεν μπορει να υπαρξει τουλαχιστων στις ημερες τις δικες μου?

ολα αυτα ειναι στο παρελθον και ειναι ωρα να κοιταξουμε στο μελλον, δεν υπαρχει περιθωριο για αλλο χασιμο χρονου, ειδικα οσοι ειναι απο μια ηλικια και πανω δεν εχουν την πολυτελεια αυτη, νομιζω οτι αρκετα εχασαν στην ελλαδα και απο λεφτα και απο δουλεια και απο την ζωη τους την ιδια.

ενα τελευταιο για τον φιλο που εγραψε παραπανω οτι : ''.εξω θα εισαι παντα immigrant..τελεια και παυλα..οσα διαβατηρια και εαν παρεις..'' μην νομιζεις οτι ολος μας ο καημος ειναι να παρουμε ενα διαβατηριο απο καποια αλλη χωρα, γιατι πολλοι απο εμας ειχαμε και εχουμε την δυνατοτητα να το κανουμε, αλλα νομιζω οτι δεν υπαρχει και κανενας λογος και ετσι εχουμε ακομα ελληνικα, απο εκει και περα, εχει να κανει με την χωρα που εισαι, ζεις και εργαζεσαι, γιατι αλλο πραγμα ειναι να εισαι σε μια χωρα της Ε.Ε και αλλο να εισαι σε καναδα, η.π.α, αυστραλια και νεα ζηλανδια, ειναι εντελως διαφορετικα τα δεδομενα (ειναι μεγαλη κουβεντα), και να ξερεις οτι αυτο που εχεις στο μυαλο σου για την αντιμετωπιση που ειχαν οι ''immigrant'' στην ελλαδα ειναι διαφορετικο για εμας, και θα σου πω το μονο απλο, εμεις δεν ειμαστε παρανομα σε καποια χωρα, ειμαστε με το δικαιωμα της ελευθερης μετακινησης μεσα στα πλαισια της Ε.Ε και οποιαδηποτε συγκριση με αυτους που απλα ''πηδηξαν στο συρμα'' και μπηκαν μεσα ειναι τουλαχιστον ατυχης.

kostas1900
12.07.2013, 17:01
Μα εγώ δεν εκθείασα πουθενά τους πολιτικούς ούτε και είπα πως δε φταίνε σε τίποτα.
Αλλά δε μπορώ να είμαι και της λογικής φταίνε πάντα οι άλλοι, γι΄αυτό και χρησιμοποίησα την έκφραση να κοιτάξουμε πρώτα στον καθρέφτη.
Όλοι μας έχουμε το μερίδιο ευθύνης που μας αναλογεί, γράφω πουθενά πως πρέπει να αναλάβουμε την ευθύνη για κάτι που δε φταίμε?
Εσύ αναφέρθηκες αποκλειστικά και μόνο στους πολιτικούς.
Όλα είναι μια πυραμίδα όμως για αυτό καταντήσαμε εδώ που καταντήσαμε.
Ο απλός Έλληνας πολίτης όμως εκτός απ'το να εργάζεται και να ενισχύει την οικονομία της χώρας του, πολλές φορές είναι ο ίδιος που δε δίνει αποδείξεις σε πελάτες σε καταστήματα, δε πληρώνει τις κλήσεις που υποχρεούται, κ.ο.κ.
Αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες που κλέβουν το κράτος και συνυπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης?
Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω.
Και εγώ παιδί μεταναστών είμαι και μεγάλωσα στη Γερμανία μέχρι τα 18 μου.

miss espresso
12.07.2013, 17:32
[QUOTE=kostas1900;70352]
Ο απλός Έλληνας πολίτης όμως εκτός απ'το να εργάζεται και να ενισχύει την οικονομία της χώρας του, πολλές φορές είναι ο ίδιος που δε δίνει αποδείξεις σε πελάτες σε καταστήματα, δε πληρώνει τις κλήσεις που υποχρεούται, κ.ο.κ.
Αυτοί δεν είναι απλοί πολίτες που κλέβουν το κράτος και συνυπεύθυνοι της σημερινής κατάστασης?
Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω./QUOTE]

Είναι όμως αυτός ο απλός Έλληνας πολίτης, ο κανόνας; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί που περιγράφεις, όπως και τα λαμόγια, και ποιός δεν ξέρει τουλάχιστον έναν από τον κύκλο του; Τους τελευταίους μήνες όμως έχω αρχίσει να αναθεωρώ για το ποιοί είναι η πλειοψηφία και ποιοί η μειοψηφία; Αν σκεφτούμε από πουύ μας έχει διαμορφωθεί αυτή η εικόνα (ΜΜΕ), και ξέροντας ότι 9 στα 10 από αυτά που μας λένε στα ΜΜΕ είναι ψέμματα, αναρωτιέμαι μήπως αυυτός είναι ένας εύκολος τρόπος για να μας κάνουν να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, την ώρα που οι πραγματικοί υπεύθυνοι μένουν ανέγγιχτοι.

Αλλά έστω νε δεχτούμε ότι ο μέσος Έλληνας είναι έτσι κι όντως δεν κόβει αποδείξεις κτλ. Και πάλι αυτό ευθύνεται για την ανύπαρκτη πρόνοια; Αυτό είναι που κλείνουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία; Άντε και να πούμε ότι αυτό έφταιγε και τώρα η θεωρία πάει πιο μακριά. Πώς συγκρίνεται ένας γιατρό που δεν έκοβε απόδειξη για να γλιτώσει 1.000 ευρώ φορολόγηση, με τον ασθενή που δεν ζήταγε απόδειξη γιατί δεν είχε λεφτά και τον Υπουργό που έκανε μίζες για να κερδίσει 10.000.000; Από τουε τρεις κλέφτες ποιός έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη να προστατεύει την χώρα; Η απόδοση ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός;

Είναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε το μέσο Έλληνα, αλλά και πολύ ωραίο τέχνασμα που σκέφτηκαν κάποιοι για να ξεφύγουν.

miss espresso
12.07.2013, 17:36
μισος? δακρυα? απογοητευση? στεναχωρια.......μπαααα.....τιπ οτε απο ολα αυτα, το μονο που ειχα και εχω στο μυαλο μου ειναι πως θα πετυχω στο νεο μου ξεκινημα και πως θα δωσω στα παιδια μου μια ευκαιρια την οποια δεν θα ειχαν στην ελλαδα μετα την οκονομικη καταρευση και της χωρας αλλα και του γραφοντος, ...... αναμνησεις φυσικα και υπαρχουν αλλα.......

Την πρώτη φορά που έφυγα για να σπουδάσω είχα πει ότι δεν θα ξαναυριζα. Όμως ήξερα ότι όσοι άφηνα πίσω ήταν ασφαλείς κι ότι σε περίπτωση αποτυχίας είχα έστω μία στέγη να με περιμένει στην Ελλάδα. Αυτή τη στιγμή αφήνω πολύ κόσμο πίσω που θα περάσει δύσκολο χειμώνα (τουλάχιστον), και η στέγη; να δούμε για πόσο ακόμα θα είναι των γονιών μου..

Το δύκολο για μένα δεν είναι να σκεφτώ αν θα πετύχω στο νέο μου ξεκίνημα. Μπρώ να πώ ότι αυτό είναι από τα τελευταία που σκέφτομαι. Το δύσκολο είναι ότι οι άνθρωποι που νοιάζομαι είναι παγιδευμένοι στην Ελλάδα και δεν έχουν χρήματα, ΚΑΙ δεν φταίνε σε τίποτα να τα τραβάνε όλα αυτά. Άρα αφού ο τίτλος της ανάρτησης είναι για τα συναισθήματα έδώ ταιριάζει η πίκρα που ανέφερα και ο θυμός και αγανάκτηση.

kostas1900
12.07.2013, 19:48
[QUOTE=kostas1900;70352]
Και λίγη ειλικρίνεια δε βλάπτει νομίζω./QUOTE]

Είναι όμως αυτός ο απλός Έλληνας πολίτης, ο κανόνας; Φυσικά και υπάρχουν αυτοί που περιγράφεις, όπως και τα λαμόγια, και ποιός δεν ξέρει τουλάχιστον έναν από τον κύκλο του; Τους τελευταίους μήνες όμως έχω αρχίσει να αναθεωρώ για το ποιοί είναι η πλειοψηφία και ποιοί η μειοψηφία; Αν σκεφτούμε από πουύ μας έχει διαμορφωθεί αυτή η εικόνα (ΜΜΕ), και ξέροντας ότι 9 στα 10 από αυτά που μας λένε στα ΜΜΕ είναι ψέμματα, αναρωτιέμαι μήπως αυυτός είναι ένας εύκολος τρόπος για να μας κάνουν να κατηγορούμε ο ένας τον άλλον, την ώρα που οι πραγματικοί υπεύθυνοι μένουν ανέγγιχτοι.

Αλλά έστω νε δεχτούμε ότι ο μέσος Έλληνας είναι έτσι κι όντως δεν κόβει αποδείξεις κτλ. Και πάλι αυτό ευθύνεται για την ανύπαρκτη πρόνοια; Αυτό είναι που κλείνουν τα σχολεία και τα νοσοκομεία; Άντε και να πούμε ότι αυτό έφταιγε και τώρα η θεωρία πάει πιο μακριά. Πώς συγκρίνεται ένας γιατρό που δεν έκοβε απόδειξη για να γλιτώσει 1.000 ευρώ φορολόγηση, με τον ασθενή που δεν ζήταγε απόδειξη γιατί δεν είχε λεφτά και τον Υπουργό που έκανε μίζες για να κερδίσει 10.000.000; Από τουε τρεις κλέφτες ποιός έχει τη μεγαλύτερη ευθύνη να προστατεύει την χώρα; Η απόδοση ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός;

Είναι πολύ εύκολο να κατηγορούμε το μέσο Έλληνα, αλλά και πολύ ωραίο τέχνασμα που σκέφτηκαν κάποιοι για να ξεφύγουν.

Επαναλαμβάνω και πάλι πως δεν υπάρχει ούτε κανόνας και ούτε κατηγορώ τον μέσο Έλληνα μόνο.
Καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του.
Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο διαστρεβώνεις τα λεγόμενά μου απ'τη στιγμή που στα περισσότερα τελικά συμφωνούμε.
Αυτά που υποστηρίζω τα βλέπω στη καθημερινότητά μου και δε μου τα επιβάλλουν τα ΜΜΕ.
Καταρχήν δε βλέπω καν ειδήσεις στη TV ακριβώς επειδή πουλάνε παραμύθια, ενημερώνομαι από άλλα μέσα.
Μόνο σήμερα στις 4 από τις 5 συναλλαγές μου με καταστήματα έπρεπε να ζητήσω απόδειξη, διαφορετικά δε θα την έδιναν. Και μιλάμε για εμπορικά καταστήματα.
Αυτό είναι πραγματικότητα και δεν έχω λόγο να πω ψέματα.
Και βέβαια η απόδοση των ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός.
Δηλαδή πάει μόνο σε αυτούς που συναλλάσονται με μεγάλα ποσά?
Όλοι έχουμε μερίδιο στο φτάιξιμο.

miss espresso
12.07.2013, 20:20
Αυτό ειδικά με τις αποδείξεις είναι κάτι που δεν μπορώ να εξηγήσω. Διαβάζω και ακούω ιστορίες σχετικά κι όμως εμένα μου έδιναν παντού αποδείξεις ακόμα και στα περίπτερα, και δεν μπορώ να πώ ότι δεν έτυχε να ψωνίσω από διάφορες γωνιές της Αθήνας!

mecheng79
12.07.2013, 20:23
[QUOTE=miss espresso;70353]

Επαναλαμβάνω και πάλι πως δεν υπάρχει ούτε κανόνας και ούτε κατηγορώ τον μέσο Έλληνα μόνο.
Καθένας έχει το μερίδιο ευθύνης του.
Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο διαστρεβώνεις τα λεγόμενά μου απ'τη στιγμή που στα περισσότερα τελικά συμφωνούμε.
Αυτά που υποστηρίζω τα βλέπω στη καθημερινότητά μου και δε μου τα επιβάλλουν τα ΜΜΕ.
Καταρχήν δε βλέπω καν ειδήσεις στη TV ακριβώς επειδή πουλάνε παραμύθια, ενημερώνομαι από άλλα μέσα.
Μόνο σήμερα στις 4 από τις 5 συναλλαγές μου με καταστήματα έπρεπε να ζητήσω απόδειξη, διαφορετικά δε θα την έδιναν. Και μιλάμε για εμπορικά καταστήματα.
Αυτό είναι πραγματικότητα και δεν έχω λόγο να πω ψέματα.
Και βέβαια η απόδοση των ευθυνών πάει αναλογικά με τα καθήκοντα του καθενός.
Δηλαδή πάει μόνο σε αυτούς που συναλλάσονται με μεγάλα ποσά?

Όλοι έχουμε μερίδιο στο φτάιξιμο.
΄
ΟΧΙ φίλε μου. Δεν εχουμε ολοι μεριδιο στο φταιξιμο..Για την ακριβεια ο λαουτζικος δεν εχει κανενα μεριδιο για την σημερινη καταντια της χωρας...

Σε πολλους εχουν καταφερει να σας δημιουργησουν και αισθηματα τυψεων ..ΟΤΙ ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΣ..ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ...ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΕΙΣ...ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

Και ολα αυτα γιατι επρεπε αυτος ο τοπος να υποδουλωθει...Η ελλαδα ειναι χωρα φιλετο...

Και απο ορυκτο πλουτο που σιγα σιγα εμφανιζεται να υπαρχει ενω ο ΓΑΠ το 2010 ελεγε οτι δεν υπαρχει πετρελαιο..Και απο αποψη γεωστρατηγικης θεσης...

Και σου εριξαν ενα κιλο ΤΥΨΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΕΛΛΗΝΑ οτι φταις...Για να μπορεσουν οι Γερμανοι να βγαλουν δις απο την μπιζνα με την ελλαδα....Για να ερθει η Χιλαρι το 2010 και να παρει τον ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ...

ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ...Και ολα αυτα για να χρυσωσουν ενα χαπι..Και πολλοι το εχετε καταπιει..

ch07088
12.07.2013, 21:51
Αγαπητή ch7088....

Όταν φευγεις από την χώρα σου για να πάς στο εξωτερικό δεν αναπολείς όσα χάνεις και δεν κοιτάς πίσω !
Είσαι σίγουρος ότι θα πετύχεις και έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι δεν υπάρχει γυρισμός
Αν όλα αυτά για την τρομερή θέα τσιμέντου, τα υγιεινά σουβλάκια άραγμα κτλ είναι τόσο σπουδαία για εσένα που από ΤΩΡΑ δεν φαντάζεσαι μακριά τους,
είναι καλύτερα να μην πάς πουθενά ! Κάτσε με γονείς παππούδες και απόλαυσε τα καλά της Ελλάδας μαζί με τα κακά
Επειδή ίσως να είσαι μικρή θα καταλάβεις κάποτε ότι....

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ !

Κάτι χάνεις Κάτι κερδίζεις και εξαρτάται πώς σε έχουν μεγαλώσει για το τι είσαι πρόθυμος να χάσεις .....

Αγαπητε Dimpa... Το θεμα ονομαζεται ''ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ'' και οχι οι σκεψεις μας.Ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος και εννοειται πως δεν σκεφτομαι απαισιοδοξα.Εχω ξαναμεινει στο εξωτερικο και αυτο που εχω να πω ειναι πως αν φυγεις λεγοντας ''δεν ξαναγυριζω'' ειναι μεγαλο λαθος!Φευγεις γτ κοιτας μπροστα και οπου βγει.Αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι (οτι δεν υπαρχει γυρισμος)και πιστευεις οτι αυτο κανει καλο στον εαυτο σου, καλως.Ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Επισης, και στην καλυβα του μπαρμπα Θωμα να εμενα και να ετρωγα καθε μερα λασπορυζο, επειδη σαν ανθρωπος κοιταω να κραταω τις θετικες πλευρες αυτων που ζω, κοιταω να μου μενει η αγαπη που νιωθω οταν εχω γυρω μου τους ανθρωπους που αγαπω στις συγκεκριμενες στιγμες.. Εσυ μπορει να βλεπεις την Αθηνα σαν τσιμεντουπολη, αλλα γ μενα δεν ειναι αυτο...οπως και να χει ομως δεν εστιασα στην ομορφια της, αλλα στις στιγμες και τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ που εχω νιωσει κοιτωντας την απο ψηλα...Αντιστοιχα λοιπον δεν εστιασα στα ''υγειινα''(ποτε το ειπα αυτο??) σουβλακια, αλλα στο οτι οταν εισαι με ανθρωπους που αγαπας, ο,τι κ να κανιεις (ακομα και να τρως τα ρημαδια τα σουβλάκια) ειναι ωραιο. Αυτα ΕΝΙΩΘΑ, αυτα ειπα...Αν μπει και θεμα ''ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ'' θα μπορουσα ισως να γραψω και τι σκεφτομαι. Το οτι νιωθω λοιπον αυτα που νιωθω κοιταζοντας την τσιμεντουπολη ΜΟΥ, δεν αναιρει το γεγονος της συνειδητοποιησης της καταντιας αυτης της χωρας και της συνειδητοποιησης πως για να ζησω και να δουλεψω στο αντικειμενο που επιθυμω, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος!Αυτο.-

billy
12.07.2013, 22:24
΄
ΟΧΙ φίλε μου. Δεν εχουμε ολοι μεριδιο στο φταιξιμο..Για την ακριβεια ο λαουτζικος δεν εχει κανενα μεριδιο για την σημερινη καταντια της χωρας...

Σ' αυτό θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε.....(με μια προυπόθεση: ότι "βγαίνει" αυτό που ψηφίζουμε.....που προσωπικά δεν το πιστεύω) αν όμως ισχύει, η δική μας γενιά έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης κατά τη γνώμη μου. & εξηγώ: οι παππούδες μας, τους ψήφισαν 1η φορά γτ τους πίστεψαν, οι μπαμπάδες μας έφαγαν τη φόλα για 2η φορά γτ πίστεψαν στην "αλλαγή" & στο διαφορετικό (χωρίς να αναφέρομαι αποκλειστικά στο σοσιαλισμό)....εμείς λοιπόν φίλε μου δεν έχουμε κανένα ελαφρυντικό που τους ξαναψηφίσαμε (& δεν εννοώ τον κάθε εναν από εμάς - που δεν ξέρω τι έχει ψηφίσει ο καθένας, αλλά αυτούς που τους ψήφισαν πραγματικά).
Γι'αυτό λοιπόν δια της εις άτοπον απαγωγή (αφού δεν είναι δυνατόν το 80% των Ελλήνων να χτυπάει το κεφάλι τους στον τοίχο από την πείνα & την απελπισία & να έχει ποσοστά της τάξης του 27%~30% - μόνο η ΝΔ), καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν βγαίνει αυτό που ψηφίζουμε!!!!!

Τώρα στα υπόλοιπα σε γενικες γραμμές συμφωνούμε. απλά ήθελα να συμπληρώσω ότι, είναι γνωστό ότι όταν θέλεις να καταστρέψεις έναν λαό, τον "χτυπάς" με 3 τρόπους. Τον κάνεις να ξεχάσει την ιστορία του, του καταστρέφεις την παιδεία, & του διαλύεις κάθε κοινωνική συνοχή.... Πείτε μου αν δεν γελάσατε τα τελευταία χρόνια με τα "μαργαριτάρια" των εξετάσεων που έγραφαν κάποιοι μαθητές στο σχολείο (ξεχάσαμε την ιστορία μας), πείτε μου ποιός έχει πάρει παιδεία από το σχολείο του τα τελευταία τριάντα χρόνια (σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα, αλλά μιλάω για ΠΑΙΔΕΊΑ, όχι γνώσεις, κανόνες συμπεριφοράς, όχι να βρίζεις τον δάσκαλο , τον καθηγητή σου κλπ....καταλαβαίνετε τι εννοώ.....πάει & η παιδεία) & τέλος πείτε μου σε ποιό άλλο μέρος του πλανήτη υπάρχει η συνοχή που έχουμε σαν Ελληνική οικογένεια (να μένεις στο πατρικό σου μέχρι τα....50!!!, σε γιορτές να μαζεύεστε μέχρι....4α ξαδέλφια κλπ...) Για να μην πω για τη θρησκεία (που είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο & είμαι σίγουρος ότι θα ξεσηκώσει θύελα αντιδράσεων.....σκεφτείτε μόνο πριν από πολλά χρόνια ειδικά στα χωριά ποιοί ήταν οι "σεβαστοί" - εκτός του κοινοτάρχη - οι δάσκαλοι & οι παππάδες - άντε & ο ενομοτάρχης!!!! χαχαχα!!!!!) Δεν επεκτείνομαι στο θέμα άλλο γτ ξέρω ότι έτσι όπως μας έχουν κάνει, πολλοί είναι αντίθετοι....& εγώ προσωπικά δεν γουστάρω πολλούς παππάδες....άλλο όμως η θρησκεία & άλλο η εκκλησία......ο νοών, νοείτο....

Κατα την ταπεινή μου άποψη, λοιπόν το Ελληνικό τρίπτυχο πατρίδα-θρησκεία-οικογένεια έχει διαλυθεί παταγωδώς & θριαμβευτικά τα τελευταία χρόνια. Τώρα όσοι θέλουν να δουν κάποια συνομωσία πίσω από αυτό θα την δουν & θα βρουν & τους λόγους για να τη δικαιολογήσουν (είμαι & εγώ ένας από αυτούς & γι'αυτό ίσως να τα έγραψα αυτά). Όσοι δεν θέλουν να δουν τπτ, ευχαρίστως θα ακούσω (διαβάσω) τον αντίλογο!!!!

Δυστυχώς το θρεντ αλλιώς ξεκίνησε & σε άλλου είδους συζήτηση καταλήγει.....καλό θα είναι κάποιος μοντερέιτορ να μεταφέρει τα "άσχετα" ποστ που δεν έχουν σχέση με συναισθήματα (όπως αυτό το δικό μου) να τα μεταφέρουν σε άλλο θρεντ....

Συγνώμη για το μακροσκελές....ευχαριστώ όσους το διάβασαν...
Καλό βράδυ σε όλους!!!! _bye:

kostas1900
12.07.2013, 22:25
Αγαπητε Dimpa... Το θεμα ονομαζεται ''ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ'' και οχι οι σκεψεις μας.Ειμαι πολυ αισιοδοξος ανθρωπος και εννοειται πως δεν σκεφτομαι απαισιοδοξα.Εχω ξαναμεινει στο εξωτερικο και αυτο που εχω να πω ειναι πως αν φυγεις λεγοντας ''δεν ξαναγυριζω'' ειναι μεγαλο λαθος!Φευγεις γτ κοιτας μπροστα και οπου βγει.Αν εσυ θες να το βλεπεις ετσι (οτι δεν υπαρχει γυρισμος)και πιστευεις οτι αυτο κανει καλο στον εαυτο σου, καλως.Ομως δεν το βλεπουν ολοι ετσι. Επισης, και στην καλυβα του μπαρμπα Θωμα να εμενα και να ετρωγα καθε μερα λασπορυζο, επειδη σαν ανθρωπος κοιταω να κραταω τις θετικες πλευρες αυτων που ζω, κοιταω να μου μενει η αγαπη που νιωθω οταν εχω γυρω μου τους ανθρωπους που αγαπω στις συγκεκριμενες στιγμες.. Εσυ μπορει να βλεπεις την Αθηνα σαν τσιμεντουπολη, αλλα γ μενα δεν ειναι αυτο...οπως και να χει ομως δεν εστιασα στην ομορφια της, αλλα στις στιγμες και τα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ που εχω νιωσει κοιτωντας την απο ψηλα...Αντιστοιχα λοιπον δεν εστιασα στα ''υγειινα''(ποτε το ειπα αυτο??) σουβλακια, αλλα στο οτι οταν εισαι με ανθρωπους που αγαπας, ο,τι κ να κανιεις (ακομα και να τρως τα ρημαδια τα σουβλάκια) ειναι ωραιο. Αυτα ΕΝΙΩΘΑ, αυτα ειπα...Αν μπει και θεμα ''ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ'' θα μπορουσα ισως να γραψω και τι σκεφτομαι. Το οτι νιωθω λοιπον αυτα που νιωθω κοιταζοντας την τσιμεντουπολη ΜΟΥ, δεν αναιρει το γεγονος της συνειδητοποιησης της καταντιας αυτης της χωρας και της συνειδητοποιησης πως για να ζησω και να δουλεψω στο αντικειμενο που επιθυμω, το εξωτερικο ειναι μονοδρομος!Αυτο.-

Τελικά μόνο στην ηλικία είσαι μικρή. Εκφράστηκες πολύ ώριμα.
Καλή τύχη και πολλές επιτυχίες στο εξωτερικό σου εύχομαι.

kostas1900
12.07.2013, 22:30
Παρακαλώ πολύ και εγώ τους συντονιστές αν κρίνουν πως τα posts μου είναι άσχετα με το θέμα, να διαγραφούν.

turms
12.07.2013, 23:23
Ατή τη φορά τα συνέκρινα όλα, μα όλα, από το πόσο εύκολο μου ήταν να μετακινηθώ μέσα στο αγγλικό αεροδρόμιο ως το πόσο οργανωμένη είναι η τοπική αστική συγκοινωνία και κάθε φορά έλεγα "ρε γαμώτο ΓΙΑΤΙ εμείς στην Ελλάδα δεν μπορούμε να ζούμε έτσι"; Γιατί η ζωή στην Αγγλία να είναι οργανωμένη ώστε να κυλά ομαλά και χωρίς ταλαιπωρία και μόλις πριν 5 μέρες να ήμουν στη ΔΕΗ όρθια για 3 ώρες κάτωαπό τον ήλιο για μία υπογραφή; Και πάει λέγοντας, τα παραδείγματα που θα μπορούσα να αναφέρω για σύγριση είναι άπειρα.

......κι εγώ να αφήνω πίσω δυο γονείς 75 χρονών με 400 ευρώ σύνταξη και να έρχομαι εδώ να αρχίσω ξανά από την αρχή στα 38 μου χρόνια, τόσο μακριά από τη χώρα μου;
.

+1 και απο μενα...

Dimpas
12.07.2013, 23:46

Όπως κάθε άτομο έτσι και εγώ έχω συναισθήματα, νιώθω πράγματα .....
όμως έχω την "πολυτέλεια" να ελέγχω να Συναισθήματά μου και να συγκεντρώνομαι πλήρως στον στόχο μου....

Όταν βλέπω από ΠΡΙΝ ότι θα σου λείψουν τόσο πολύ, ότι σου γεννιούνται τόσα συναισθήματα νοσταλγίας, απώλειας κτλ μπορεί κάποιος ( ίσως και ο οποιοσδήποτε)να πει ότι η μετανάστευση δεν είναι για εσένα...

Να σου δώσω ένα παράδειγμα: την προηγούμενη σχολική χρονιά βρέθηκα στην Καλαμάτα.(νοίκιαζα ένα δώμα με ελενίτ ....)
Έμαθα ότι πάω τρίτη βράδυ.Τετάρτη πρωί ήμουν εκεί γιατί ΕΠΡΕΠΕ να πάω γιατί δεν είχα επιλογή γιατί είπα στον εαυτό μου ότι δεν γίνεται αλλιώς.Μπορεί να μην μου άρεσε αλλά είπα ότι θα είναι ΤΕΛΕΙΑ.

Ετσι έπεισα τον εαυτό μου ΕΤΣΙ και ΕΓΙΝΕ .

Αν δεν έχεις ζήσει Καλαμάτα θα σου πώ ότι είναι η Καλύτερη πόλη της Ελλάδας για να ζήσεις ....
Όταν έφυγα από εκεί τέλη Ιουνίου, και ήρθα στο Τεράστιο Πεντάρι σπίτι στον Πέμπτο όροφο πολυκατοικίας στο Τέρμα της Πετρούπολης είχα όλα τα κομφόρ αλλά και Τεράστια θέα.... ΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ !
Την πρώτη εβδομάδα πνιγόμουν από το Τσιμέντο, τον κόσμο και την Μαυρίλα ...

Είδα το καλύτερο στην Καλαμάτα και μου λείπει το Καλύτερο ....

Θα δείς ότι θα γνωρίσεις το καλύτερο στο Εξωτερικό και όταν θα έρχεσαι στην Ελλάδα θα παίρνεις ήλιο , θάλασσα, φίλους και όλα τα άλλα θα σου είναι αδιάφορα, γιατί θα γίνεται μια διαρκής σύγκριση μέσα σου ....
Εκεί ( Γερμανία-Αυστρία κτλ ) με το Εδώ...

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχουν οι Μετανάστες (ακόμα και στο ίδιο κράτος αλλά σε άλλη πόλη ! ) είναι ότι έχουν 2 πατρίδες , 2 σπίτια , 2 κοινωνικούς περίγυρους, 2 ΖΩΕΣ !

Αυτό δεν γίνεται ! Πρέπει λοιπόν για να είναι κάποιος ισορροπημένος και για να μην είναι σε μια διαρκή νοσταλγία, να ελέγξει τα συναισθήματα, να κατασταλάξει και να προχωρήσει σε ΜΙΑ κατεύθυνση....

miss espresso
13.07.2013, 00:14
Κοιτάξτε, νομίζω ότι δεν υπολογίζουμε σωστά έναν σημαντικό παράγοντα. Μάλλον δύο.

Ο πρώτος είναι ότι πολλές φορές μπερδεύουμε τα συναισθήματα που νιώθουμε με τα σημεία του χαρακτήρα μας. Αν κάποιος έχει θάρρος και κουράγιο να μεταναστεύσει δεν σημαίνει ότι αυτά ακυρώνονται από τη λύπη που μπορεί να νιώθει επειδή μετανάστευσε.

Και το πιο σημαντικό είναι κατά τη γνώμη μου το εξής: πάντα υπήρχε φτώχια και πολλοί άνθρωποι χρειαζόταν να μεταναστεύουν (σε όλο τον κόσμο). Δεν νομίζω όμως ότι έχουμε ζήσει ποτέ παγκοσμίως αυτό που γίνεται σήμερα. Υπάρχει ανασφάλεια σε όλα τα επίπεδα, και αν μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα για την Ελλάδα γίνεται πόλεμος αυτή τη στιγμή, όχι με όπλα αλλά με χρήμα. Όταν είσαι σε εμπόλεμη κατάσταση και φεύγεις το μεγαλύτερο πρόβλημα δεν είναι για σένα που θα γλιτώσεις αλλά για όσους αφήνεις πίσω. Δεν μιλάμε εδώ για νοσταλγία ή ρομαντισμό αλλά για πραγματική ανησυχία για όσους θα είναι πίσω.

Γι' αυτό και η σύγκριση παίρνει άλλες διαστάσεις. Και γι'αυτό το λόγο δεν είναι εύκολο να ελέγξεις αυτά που νιώθεις, ή μπορεί ακόμα και να ξαφνιαστείς με αυτά που νιώθεις.

Νωρίτερα στο σούπερ-μάρκετ είδα ότι το ψωμί είναι απίστευτα φθηνότερο απ' ότι στην Ελλάδα και μάλιστα ακόμα και το καλύτερης ποιότητας (βιολογικής παραγωγής). Πώς να μην θυμώσω; Πώς να μην κάνω τη σύγκριση; Σκέφτομαι τη μάνα μουπου θα πάει αύριο να πάρει τη σαβούρα να φάει και θα την πληρώσει πιο ακριβά. Κι αν δεν είναι η μάνα μου θα είναι ο πατέρα κάποιου, ή το παιδί κάποιου. Και μέχρι χθες ήμου εγώ.

Πώς να μην νιώθω οργή; Εδώ γίνονται έρανοι για τα παιδιά που πεινάνε στην Αφρική και νιώθουμε οργή και τώρα γίνεται πόλεμος στη χώρα μας και θα πούμε ότι θα πρέπει να ελέχουμε τα συναισθήματά μας επειδή εμείς ήμασταν τυχεροί που ξεφύγαμε;

miss espresso
13.07.2013, 00:16
Συγγνώμη που η ορθογραφία είναι περίεργη αλλά το πληκτρολόγιό μου έχει πάθει κάτι και μου τρώει χαρακτήρες καθώς πληκτρολογώ.

giorgopoulos@yahoo.g
13.07.2013, 06:02
΄

Σε πολλους εχουν καταφερει να σας δημιουργησουν και αισθηματα τυψεων ..ΟΤΙ ΦΤΑΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙΣ..ΝΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙΣ...ΝΑ ΞΕΝΙΤΕΥΤΕΙΣ...ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ...ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ..ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΑΙΡΝΕΣ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΑΓΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΗ...

Και ολα αυτα γιατι επρεπε αυτος ο τοπος να υποδουλωθει...Η ελλαδα ειναι χωρα φιλετο...

Και απο ορυκτο πλουτο που σιγα σιγα εμφανιζεται να υπαρχει ενω ο ΓΑΠ το 2010 ελεγε οτι δεν υπαρχει πετρελαιο..Και απο αποψη γεωστρατηγικης θεσης...

Και σου εριξαν ενα κιλο ΤΥΨΕΙΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΕΛΛΗΝΑ οτι φταις...Για να μπορεσουν οι Γερμανοι να βγαλουν δις απο την μπιζνα με την ελλαδα....Για να ερθει η Χιλαρι το 2010 και να παρει τον ΦΑΚΕΛΛΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ...

ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΣ...Και ολα αυτα για να χρυσωσουν ενα χαπι..Και πολλοι το εχετε καταπιει..

σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι εξοργηστικα......ο λαουτζικος!!!! το οτι εσυ αυτοπροσδιοριζεσε ετσι ειναι ενδεικτικο του πως αντιλαμβανεσε τα πραγματα......κανενα μεριδιο στην ευθηνη δεν εχει ο λαουτζικος κατα την αποψη σου!!!!!.....μονοι τους πηραν την εξουσια ολοι αυτοι που συμμετειχαν στα κοινοβουλευτικα σωματα απο το 1981 και δωθε???? και λεω για το 1981 και μετα, πηρε την κατω βολτα η οικονομια της χωρας και οχι πριν απο τοτε, και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα πλεον ολοι,
ξερω θα σε χαλασει οπως και πολλους αλλους, αλλα η αλλαγη που ελεγε ο ανδρεας δεν ηταν τελικα χωρις τιμημα.

ο λαουτζικος λοιπον που δεν εχει καμια ευθυνη κατ'εσενα απο τοτε το μονο που κοιτουσε ηταν πως θα παρει οσα πιο πολλα χωρις να δουλευει, αλλα δεν εβαλε με το μυαλο του ο λαουτζικος οτι η ατακα ''που ειναι το κρατος'' ηταν η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που εκστομιστηκε ποτε, διοτι ποτε δεν εβαλε με το μυαλο του οτι το κρατος ειναι αυτος ο ιδιος, και απο την στιμγη που ο ιδιος κοιτουσε μονο πως θα ''ριξει'' στην απομεσα οσα πιο πολλα μπορει αδιαφορωντας, για το ποιος θα πληρωνε τον λογαριασμο γιατι.....δεν τα πληρωνε αυτος....τα πληρωνε το κρατος .

σκοπος ζωης ηταν μια θεση στο δημοσιο και μονο οσοι δεν ειχαν τις ''ακρες'' μεναν εκτος νυμφωνος, και κατα τα αλλα ολα αυτα τα πελατακια των κομματων δεν εχουν ευθυνη συμφωνα με εσενα, και για να μην μενει η εικονα οτι την πεφτω στους Δ.Υ ας παμε και στους υπολοιπους, ας πουμε για το ποιος φοροδιεφευγε, γιατι εδω δεν μπορει να πει κανεις οτι το εκαναν οι Δ.Υ η οποιοι ηθελαν δεν ηθελαν πληρωναν μεσω των κρατησεων που τους εκαναν απεδιδαν αυτα που τους οριζε το κρατος.
θα σου πω μια ιστορια για να καταλαβεις οτι ακομα και σημερα δεν εχει βαλει ουτε ενα γραμμαριο μυαλο ο μεσος ελληνας, το 2011 εφυγα για το εξωτερικο, και το ταξιδι το εκανα με ενα smart που ειχα, μετα απο 9 μηνες ειδα οτι επρεπε να το γυρισω στην ελλαδα για να το πουλησω γιατι δεν με συνεφερε πλεον να το εχω στην γερμανια, ετσι λοιπον αποφασισα να επιστρεψω για να το αφησω να πουληθει, κανονισα το ταξιδι μου να γινει σε ενα τριημερο που επεφτε στο προγραμμα της δουλειας μου να ειναι ελευθερο συν μια ημερα αργια για την ενωση των γερμανιων, ειχα 4 ημερες στο συνολο, μεταξυ αλλων στην ελλαδα στο μικρο χρονικο διαστημα που θα εμενα κατω (μια και μιση ημερα μου απεμενε ) θα αγοραζα και ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου γιατι τα παλια μου ειχαν σχεδον διαλυση, πηγα λοιπον στον οικογενιακο μας οπτικο (γιατι 2 κορες και η συζυγος φορουν γυαλια) τον οποιο προτιμουσαμε επι χρονια και νομιζω οτι ειμασταν και καλοι πελατες, να αγορασω το ζευγος γυαλιων που ειπα, εκει ο ''φιλος'' μας ο μανωλης αφου με ρωτισε ''πως και τι εκει στα ξενα'' και διαφορα αλλα κουνωντας το κεφαλι του κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειμαστε πισω κλπ κλπ........ ηρθε λοιπον και η ωρα του λογαριασμου για τα γυαλια που ελεγα.....μου λεει ο ''φιλος'' μου ο μανωλης 120 ευρω με αποδειξη 90 χωρις ηταν η καλυετρη τιμη του!!!!! μετα απο ολα ειχαμε πει εμεινα ''παγωτο'' εμεινα μ@λ@κ@ς κυριολεκτικα, φυσικα δεν φταιει αυτος αλλα εγω που νομιζα οτι μεσα σε 9 μηνες θα αλλαζε τροπους ο κοσμος και ο μανωλης μαζι, του εδωσα τα 90 τον χαιρετισα και εφυγα, εμεινα ομως με την εκπληξη για την εξακολουθηση της ιδιας πρακτικης, αλλα ειναι ενα μικρο και απλο παραδειγμα για το πως το κρατος εχανε και χανει ακομα και σημερα εσοδα με αποτελεσμα ο ''λαουτζικος'' να ρωταει ''που ειναι το κρατος??''

θα ρωταει πολυ καιρο ακομα, γιατι ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτε, εκτος απο αυτους που εχουν νιωσει στο πετσι τους την κριση, και την ανεργια χανοντας την δουλεια τους και σημερα ειναι σε απογνωση γιατι δεν βλεπουν κανενα σημαδι στο μελλον

ξερω οτι θα πεις καμια χοντραδα απλα και μονο για να απαντησεις, και οτι το πιο πιθανο ειναι να εχασα τον χρονο μου να σου γραψω αυτα που εγραψα αλλα δεν μπορουσα να μην πω τιποτε

μεινε εκει λοιπον, στο συμπερασμα οτι ολοι οι αλλοι ειναι κακοι (γερμανοι, ολλανδοι,φιλανδοι,αυστριακ οι κλπ) και οτι φθονουν το μεγαλειο της ελλαδος, τον φυσικο της πλουτο, και ομορφιες, και οτι ο λαουτζικος δεν ειναι υπευθυνος, μαλλον οι ξενοι θα ψηφιζαν ολα αυτα τα χρονια και για αυτο τους τα φορτωνουν ολα.

καλη συνεχεια σε ολους

miss espresso
13.07.2013, 09:08
σκοπος ζωης ηταν μια θεση στο δημοσιο και μονο οσοι δεν ειχαν τις ''ακρες'' μεναν εκτος νυμφωνος, και κατα τα αλλα ολα αυτα τα πελατακια των κομματων δεν εχουν ευθυνη συμφωνα με εσενα, και για να μην μενει η εικονα οτι την πεφτω στους Δ.Υ ας παμε και στους υπολοιπους, ας πουμε για το ποιος φοροδιεφευγε, γιατι εδω δεν μπορει να πει κανεις οτι το εκαναν οι Δ.Υ η οποιοι ηθελαν δεν ηθελαν πληρωναν μεσω των κρατησεων που τους εκαναν απεδιδαν αυτα που τους οριζε το κρατος.

Είδες όμως πόσο γενικεύεις και πώς πέφτεις στην παγίδα του "όλοι οι Έλληνες είναι διεφθαρμένοι" και "μαζί τα φάγαμε";

Όχι φίλε μου! Αυτά που λές μπορεί να ισχύουν για μεγάλη μερίδα των Ελλήνων αλλά όχι για όλους και όχι για την πλειοψηφία. Σίγουρα όλοι μας έχουμε να πούμε παραδείγματα που ζήσαμε για κομματόσκυλα και φοροφυγάδες. Υπήρξαν ναι και ήταν πολλοί! Σκοπός ζωής ήταν για κάποιους αλλά όχι για όλους.

archer100
13.07.2013, 12:02
Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. Άχρηστοι γονείς δε μπορούν να μεγαλώσουν άξια και ενάρετα παιδιά.
Από που να αρχίσω; Από τη συμπεριφορά στο σχολείο όπου τα νερντς απομονώνονται και θεωρούνται ελλατωματικά παιδιά; Από το γεγονός ότι πολλοί βαθμοί στο σχολείο μπαίνουν επειδή ο καθηγητής γνωρίζεται και "απ έξω" με τους πετυχημένους γονείς του παιδιού;
Από μια διαδικασία Πανελλαδικών που υποχρεώνει ήδη καταξιωμένους μαθητές να "καίγονται" για να περάσουν τελικά ούτε κι αυτοί ξέρουν που αφήνοντας τον εαυτό τους με μισές δυνάμεις για το Πανεπιστήμιο;
Για τα Πανεπιστήμια όπου χάνεται ολοκληρωτικά η προσωπικότητα του μαθητή-σπουδαστή και μετατρέπεται σε μία αναγνωστική μηχανή που τεστάρεται 3 φορές το χρόνο;

Για το διχασμό των σπουδαστών σε ΑΕΙ τζήδες και κατώτερης τάξης ΤΕΙ τζήδες;

Για το μπάχαλο και τη σιχαμάρα των "Πανεπιστημίων" ή μάλλον καλύτερα στέκια αναρχοάπλυτων μιμητών του Τζιμ Μόρισον; Για την χαώδη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ καθηγητών-σπουδαστών;

Για τον στρατό; Το άντρο της λαμογιάς, του μέσου, του βύσματος, της ψευτομαγκιάς, του γλυψίματος, της τεμπελιάς, της ανοργανωσιάς;

Για την αγορά εργασίας; Για τη δήθεν επιτυχία κάποιου να μπει σε κάποια θέση στο Δημόσιο που τρέχουν οι θειες στα χωριά και το διαλαλάνε "πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ, πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ" και βγαίνουν τα κοκορέτσια και τα κοντοσούβλια για να γιορταστεί; Και ας μην είχε ούτε ένα χαρτί ο Γιωργάκης, κι ας μην ήξερε ούτε μια γλώσσα, κι ας ήταν μαθητής του 14 στο σχολείο. Απλά είχε θείο στα κεντρικά...

Για τα εργασιακά καθεστώτα; Που γαμιέται ένας για να βγάλει τη δουλειά άλλων τριών που τεμπελιάζουν αλλά έχουν το δόντι; Για την απόλυτη ανοργανωσιά, την ευθυνοφοβία, την απουσία πρωτοβουλίας, την δήθεν και ακραία τυπικότητα σε φάσεις που αυτή είναι απολύτως ανούσια;
Την έλλειψη αξιολόγησης και αξιοκρατίας; Για τις χούντες των μετρίων που έχουν δηλητηριάσει όλες τις υπηρεσίες και τους οργανισμούς; Για τον μοναχικό βίο των πραγματικά άξιων;

Για το συνταξιοδοτικό; Για το κράτος που έχει συνταξιούχους των 2.500€ και εργαζόμενους των 500€;

Για το πως είναι χτισμένες οι πόλεις; Για το κυκλοφοριακό; Για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης του πολίτη; Για τις ουρές; Για την ανόητη γραφειοκρατία; Για την αγένεια του μεγαλύτερου ποσοσοτού ανθρώπων που εξυπηρετούν πολίτες ή πελάτες;

Για την αστυνομία; Την εφορία; Την πολεοδομία; Τους καθηγητές; Τους παππάδες; Τους Δεητζίδες, Οτετζίδες, Οσετζίδες; Τα δικαστήρια (εδώ γελάμε πολύ); Τους πολιτικούς;

Για την οργάνωση της αγροτικής παραγωγής; Τους κλέφτες προέδρους συνεταιρισμών και τις λαμογιές τους όπως και αυτές των καλλιεργητών;

Για τους μεγάλους επιχειρηματίες που κλέβουν όπως μπορούν το κράτος σε πλήρη συνεργασία με τους υπαλλήλους τους-πολιτικούς; Για την οργάνωση του πολιτεύματος και τη λειτουργία της Βουλής; Τα 40 χρόνια από το τελευταίο δημοψήφισμα;

Για τη νοοτροπία, τη στάση και τη συμμετοχή του μέσου Έλληνα απέναντι σε όλα αυτά; Που δέχεται τον καλό βαθμό στο σχολείο επειδή η μαμά του ξέρει τον καθηγητή; Που γλύφει τον καθηγητή στο Πανεπιστήμιο ή σηκώνει τη φουστίτσα για να περάσει το μάθημα; Για τα τηλέφωνα που πέρνει ο μπαμπάς για να μπει το παιδι στη δουλειά; Για τις προσπάθειες να τοποθετηθεί κάπου καλά χωρίς πολύ δουλειά; Για τις απουσίες; Τις άδειες; Τα δικαιώματα; Τις επαπειλλούμενες κυήσεις; Τις φοιτητικές και συνδικαλιστικές άδειες; Τα επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης; Για την αγένεια στους πελάτες και συναδέλφους; Για την παντελή απουσία πρωτοβουλίας και οργώνασης του χώρου που δουλεύει; Για την έναρξη των υπολογισμών περί σύνταξης 5 χρόνια πριν αυτή έρθει; Για τη σύνταξη στα 45 που είναι τριπλάσια από το μισθό του νεοεισερχόμενου;

Για τη λειτουργία των παιδικών σταθμών σε συνδυασμό με το ωράριο Καταστημάτων και Υπηρεσιών; Για την ανάγκη ευρεσης γυναίκας ή συγγενή "για να κοιτάει τα παιδιά;"

Για την κατανομή του πληθυσμού στη χώρα και το διχασμό σε Αθηναίους και μη;
Για τις βλακείες που μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο και το γεγονός ότι βγαίνουν παντελώς ανιστόρητα και αποπροσανατολισμένα από αυτό;

Για τι από όλα να πρωτομιλήσει κανείς; Και αυτά που είπα είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχει να διηγηθεί κάποιος που πέρασε το μισό του βίο σ αυτό το κωλοχανείο που κατα σύμβαση το ονομάζουμε "Ελλάδα"

Τι να νοσταλγήσει κάποιος από όλα αυτά; Την προσπάθεια 10 εκατομμυρίων ανθρώπων να σπάσουν το ρεκόρ ανοργανωσιάς, λαμογιάς και αδικίας;

Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...

panultimate
13.07.2013, 13:29
Είσαι Θεός. Τέλος

Dimpas
13.07.2013, 13:43
Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. Άχρηστοι γονείς δε μπορούν να μεγαλώσουν άξια και ενάρετα παιδιά.
Από που να αρχίσω; Από τη συμπεριφορά στο σχολείο όπου τα νερντς απομονώνονται και θεωρούνται ελλατωματικά παιδιά; Από το γεγονός ότι πολλοί βαθμοί στο σχολείο μπαίνουν επειδή ο καθηγητής γνωρίζεται και "απ έξω" με τους πετυχημένους γονείς του παιδιού;
Από μια διαδικασία Πανελλαδικών που υποχρεώνει ήδη καταξιωμένους μαθητές να "καίγονται" για να περάσουν τελικά ούτε κι αυτοί ξέρουν που αφήνοντας τον εαυτό τους με μισές δυνάμεις για το Πανεπιστήμιο;
Για τα Πανεπιστήμια όπου χάνεται ολοκληρωτικά η προσωπικότητα του μαθητή-σπουδαστή και μετατρέπεται σε μία αναγνωστική μηχανή που τεστάρεται 3 φορές το χρόνο;

Για το διχασμό των σπουδαστών σε ΑΕΙ τζήδες και κατώτερης τάξης ΤΕΙ τζήδες;

Για το μπάχαλο και τη σιχαμάρα των "Πανεπιστημίων" ή μάλλον καλύτερα στέκια αναρχοάπλυτων μιμητών του Τζιμ Μόρισον; Για την χαώδη διαφορά νοοτροπίας μεταξύ καθηγητών-σπουδαστών;

Για τον στρατό; Το άντρο της λαμογιάς, του μέσου, του βύσματος, της ψευτομαγκιάς, του γλυψίματος, της τεμπελιάς, της ανοργανωσιάς;

Για την αγορά εργασίας; Για τη δήθεν επιτυχία κάποιου να μπει σε κάποια θέση στο Δημόσιο που τρέχουν οι θειες στα χωριά και το διαλαλάνε "πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ, πέρασε ο Γιωργάκης στη ΔΕΗ" και βγαίνουν τα κοκορέτσια και τα κοντοσούβλια για να γιορταστεί; Και ας μην είχε ούτε ένα χαρτί ο Γιωργάκης, κι ας μην ήξερε ούτε μια γλώσσα, κι ας ήταν μαθητής του 14 στο σχολείο. Απλά είχε θείο στα κεντρικά...

Για τα εργασιακά καθεστώτα; Που γαμιέται ένας για να βγάλει τη δουλειά άλλων τριών που τεμπελιάζουν αλλά έχουν το δόντι; Για την απόλυτη ανοργανωσιά, την ευθυνοφοβία, την απουσία πρωτοβουλίας, την δήθεν και ακραία τυπικότητα σε φάσεις που αυτή είναι απολύτως ανούσια;
Την έλλειψη αξιολόγησης και αξιοκρατίας; Για τις χούντες των μετρίων που έχουν δηλητηριάσει όλες τις υπηρεσίες και τους οργανισμούς; Για τον μοναχικό βίο των πραγματικά άξιων;

Για το συνταξιοδοτικό; Για το κράτος που έχει συνταξιούχους των 2.500€ και εργαζόμενους των 500€;

Για το πως είναι χτισμένες οι πόλεις; Για το κυκλοφοριακό; Για τις υπηρεσίες εξυπηρέτησης του πολίτη; Για τις ουρές; Για την ανόητη γραφειοκρατία; Για την αγένεια του μεγαλύτερου ποσοσοτού ανθρώπων που εξυπηρετούν πολίτες ή πελάτες;

Για την αστυνομία; Την εφορία; Την πολεοδομία; Τους καθηγητές; Τους παππάδες; Τους Δεητζίδες, Οτετζίδες, Οσετζίδες; Τα δικαστήρια (εδώ γελάμε πολύ); Τους πολιτικούς;

Για την οργάνωση της αγροτικής παραγωγής; Τους κλέφτες προέδρους συνεταιρισμών και τις λαμογιές τους όπως και αυτές των καλλιεργητών;

Για τους μεγάλους επιχειρηματίες που κλέβουν όπως μπορούν το κράτος σε πλήρη συνεργασία με τους υπαλλήλους τους-πολιτικούς; Για την οργάνωση του πολιτεύματος και τη λειτουργία της Βουλής; Τα 40 χρόνια από το τελευταίο δημοψήφισμα;

Για τη νοοτροπία, τη στάση και τη συμμετοχή του μέσου Έλληνα απέναντι σε όλα αυτά; Που δέχεται τον καλό βαθμό στο σχολείο επειδή η μαμά του ξέρει τον καθηγητή; Που γλύφει τον καθηγητή στο Πανεπιστήμιο ή σηκώνει τη φουστίτσα για να περάσει το μάθημα; Για τα τηλέφωνα που πέρνει ο μπαμπάς για να μπει το παιδι στη δουλειά; Για τις προσπάθειες να τοποθετηθεί κάπου καλά χωρίς πολύ δουλειά; Για τις απουσίες; Τις άδειες; Τα δικαιώματα; Τις επαπειλλούμενες κυήσεις; Τις φοιτητικές και συνδικαλιστικές άδειες; Τα επιδόματα έγκαιρης προσέλευσης; Για την αγένεια στους πελάτες και συναδέλφους; Για την παντελή απουσία πρωτοβουλίας και οργώνασης του χώρου που δουλεύει; Για την έναρξη των υπολογισμών περί σύνταξης 5 χρόνια πριν αυτή έρθει; Για τη σύνταξη στα 45 που είναι τριπλάσια από το μισθό του νεοεισερχόμενου;

Για τη λειτουργία των παιδικών σταθμών σε συνδυασμό με το ωράριο Καταστημάτων και Υπηρεσιών; Για την ανάγκη ευρεσης γυναίκας ή συγγενή "για να κοιτάει τα παιδιά;"

Για την κατανομή του πληθυσμού στη χώρα και το διχασμό σε Αθηναίους και μη;
Για τις βλακείες που μαθαίνουν τα παιδιά στο σχολείο και το γεγονός ότι βγαίνουν παντελώς ανιστόρητα και αποπροσανατολισμένα από αυτό;

Για τι από όλα να πρωτομιλήσει κανείς; Και αυτά που είπα είναι ελάχιστα, μπροστά σε αυτά που έχει να διηγηθεί κάποιος που πέρασε το μισό του βίο σ αυτό το κωλοχανείο που κατα σύμβαση το ονομάζουμε "Ελλάδα"

Τι να νοσταλγήσει κάποιος από όλα αυτά; Την προσπάθεια 10 εκατομμυρίων ανθρώπων να σπάσουν το ρεκόρ ανοργανωσιάς, λαμογιάς και αδικίας;

Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...

Η Ελλάδα είναι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ............. για διακοπές !

giorgopoulos@yahoo.g
13.07.2013, 16:52
εαν σκεφτεις οτι το 1/3 περιπου εχει δουλεια εξαρτημενη απο το δημοσιο (Δ.Υ) και αλλο 1/3 εχει σχεση με το δημοσιο με εμμεσες σχεσεις εργασιας (εργολαβιες, δημοσια εργα κλπ) μας απομενει το 1/3 να βγαλει ακρη για τα αλλα 2/3!!!! αυτο δεν συμβαινει πουθενα στον κοσμο παρα μονο στην ελλαδα.

αλλα ακομα και ετσι να μην ειναι και οι εξαρτημενοι απο το κρατος σε οποιαδηποτε μορφη ειναι 1/2 και το αλλο 1/2 ειναι στην ελευιερη αγορα παλι δεν βγαινει το κρατος να πληρωνει καποιους που ενω κανουν οτι δουλευουν, πληρωνονται κανονικα και οχι εικονικα.

αυτο και αστοχο ''Όχι φίλε μου! Αυτά που λές μπορεί να ισχύουν για μεγάλη μερίδα των Ελλήνων αλλά όχι για όλους και όχι για την πλειοψηφία'' ειναι που με εκανε παντα εξαλλο....λεγαν στις ειδησεις '' μια μικρη μειοψηφια'' λες και θα μπορουσε να ειναι μεγαλυτερη η μειοψηφια της πλειψηφιας, αλλα τι να περιμενεις απο ζωα που εφευρισκουν νεες λεξεις και εννοιες καθε λιγο για να εκφρασουν οτ απολυτο μηδεν.

ειτε σου αρεσει ειτε οχι πανω απο τον μισο πληθυσμο στην ελλαδα ειχε εμμεση η αμεση σχεση με το ελληνικο δημοσιο, και το ελληνικο κρατος σε επιπεδο εργασιας, γιατι εκτος απο τους Δ.Υ υπαρχουν κλαδοι ολοκληροι που εχουν εξαρτηση απο τον κρατικο προυπολογισμο και αυτοπ το ειδαμε οτι μολις εκοψε τα δημοσια εργα το κρατος, γιατι δεν υπηρχε μια στα ταμεια του οι ανεργοι ξεπερασαν καθε προηγουμενο και ειχαμε ρεκορ ανεργιας στην χωρα.

οποτε σε παρακαλω ασε τις φτηνες δικαιολογιες για το οτι καποιοι λιγοι, και το γελειο σαν εκφραση, ''μια μικρη μειοψηφια'' που λενε και οι δημοσιοκαφροι και λοιποι συνεταιροι τους στις τηλεορασεις, και κοιτα να χωνεψεις οτι ασχετα με το εαν δεν εφαγαν ολοι (μια και που δεν ειχε οποιος και οποιος προσβαση στο δημοσιο χρημα), και ουτε καν οι πιο πολλοι απο τα χρηματα του κρατους, κοιταζαν οι πιο πολλοι πως θα κλεψουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μη καταβαλωντας η κρυβωντας χρηματα......εξαλλου δεν τα εκλεβαν απο κανενα.....απο το κρατος τα εκλεβαν, και μην ξεχναμε οτι το κρατος στην ελλαδα δεν ειναι ο πολιτης, ειναι κατι απροσωπο, κατι σαν τον μπατμαν και τον σουπερμαν.....ειναι στην σφαιρα της φαντασιας....απλα δεν υπαρχει.

με τον φιλο archer100 συμφωνω στα πιο πολλα απο οσα γραφει και πολλα μπραβο στο κειμενο του

διαφωνω στo: ''Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής.'' εδω φιλε μου να σου πω οτι το παιδι και το σκυλι ειναι οπως το μαθεις, και προφανως πολλα μας τα εμαθαν λαθος, αυτοι που επρεπε να μας τα εδειχναν με το παραδειγμα τους κανοντας το σωστο οι ιδιοι αλλα ειχαν κατα νου

miss espresso
13.07.2013, 18:54
οποτε σε παρακαλω ασε τις φτηνες δικαιολογιες για το οτι καποιοι λιγοι, και το γελειο σαν εκφραση, ''μια μικρη μειοψηφια'' που λενε και οι δημοσιοκαφροι και λοιποι συνεταιροι τους στις τηλεορασεις, και κοιτα να χωνεψεις οτι ασχετα με το εαν δεν εφαγαν ολοι (μια και που δεν ειχε οποιος και οποιος προσβαση στο δημοσιο χρημα), και ουτε καν οι πιο πολλοι απο τα χρηματα του κρατους, κοιταζαν οι πιο πολλοι πως θα κλεψουν με τον ενα η τον αλλο τροπο μη καταβαλωντας η κρυβωντας χρηματα......εξαλλου δεν τα εκλεβαν απο κανενα.....απο το κρατος τα εκλεβαν, και μην ξεχναμε οτι το κρατος στην ελλαδα δεν ειναι ο πολιτης, ειναι κατι απροσωπο, κατι σαν τον μπατμαν και τον σουπερμαν.....ειναι στην σφαιρα της φαντασιας....απλα δεν υπαρχει.

Απορία: όταν εγώ, οι περισσότεροι από την οικογένειά μου και οι περισσότεροι από τους φίλους μου δεν θέλαμε ποτέ να μπλεξουμε με το δημόσιο, δεν το γουστάραμε ρε παιδί μου και δεν το κυνηγούσαμε, κι όταν ποτέ δεν κλέψαμε και δεν εξαπατησαμε, πώς θέλεις να πιστέψω ότι η πλειοψηφία συμπεριφερόταν έτσι; Δεν ήμαστε κάτι το εξαιρετικό! Απλοί άνθρωποι που κοιτούν τη δουλειά τους. Οι περισσότεοι άνθρωποι που συναντούσα στην Ελλάδα κάθονταν ήσυχοι και δεν ενχλούσαν κανέναν.
Δηλαδή τί διάολο, έτυχε σε μένα να συναντώ συστηματικά τους πιο νομοταγείς πολίτες της Ελλάδας;
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ότι κλέβουν και εξαπατούν οι πολλοί. Είναι ότι οι λίγοι που κλέβουν και εξαπατούν έχουν πια τόσο χρήμα και εξουσία που η κάθε τους κίνηση περνά ατιμώρητη.

Κι όπως έχω ξαναπεί ξέρω κι εγώ λαμόγια που έκαναν τις κομπίνες τους. Δεν είδα να αλλάζει η ζωή τους καθόλου. Άντε να έκοψαν ένα ταξίδι στο εξωτερικό κι η κυρία του κυρίου να αγόρασε δυο τσαντούλες λιγότερες φέτος. Το συγκεκριμένο λαμόγιο που έχω στο νου μου ξέρεις πόσους απασχολούσε συστηματικά σε μαύρη εργασία για έργο σε συνεργασία με το δημόσιο; 40 σε κάθε έργο. 40 έναντι ενός, οι 40 ήταν που εξαπάτησαν το Κράτος επειδή έπαιρναν 500 ευρώ μαύρ ή ο ένας που έβγαλε εκατομμύρια; Το ξέρεις ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που συνεργάζονταν μαζί του δεν είχαν ιδέα για τις βρωμοδουλειές του; εγώ τους το είπα! μπορούσαν να κάνουν κάτι; όχι! δεν ήταν διευθυντές. ο διευθυντής έκανε κάτι; όχι γιατί είχε μερίδιο στη μίζα. Ποιοί είναι οι διεφθαρμένοι; οι δημόσιοι υπάλληλοι ή ο δημόσιος διευθυντής;

Δεν περιμένω να ακούσω τους δημοσιογράφους για να καταλάβω γιατί με έδιωξε η χώρα μου. Κι ούτε περιμένω να μου πουν οι δημοσιογράφοι για το αν η πλειοψηφία κλέβει ή όχι. Κρίνω από τα έχω ζήσει.

Αυτή η καραμέλα ότι όλοι στην Ελλάδα φταίνε πρέπει κάποτε να τελειώνει.

giorgopoulos@yahoo.g
13.07.2013, 23:18
Απορία: όταν εγώ, οι περισσότεροι από την οικογένειά μου και οι περισσότεροι από τους φίλους μου δεν θέλαμε ποτέ να μπλεξουμε με το δημόσιο, δεν το γουστάραμε ρε παιδί μου και δεν το κυνηγούσαμε, κι όταν ποτέ δεν κλέψαμε και δεν εξαπατησαμε, πώς θέλεις να πιστέψω ότι η πλειοψηφία συμπεριφερόταν έτσι; Δεν ήμαστε κάτι το εξαιρετικό! Απλοί άνθρωποι που κοιτούν τη δουλειά τους. Οι περισσότεοι άνθρωποι που συναντούσα στην Ελλάδα κάθονταν ήσυχοι και δεν ενχλούσαν κανέναν.
Δηλαδή τί διάολο, έτυχε σε μένα να συναντώ συστηματικά τους πιο νομοταγείς πολίτες της Ελλάδας;
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι ότι κλέβουν και εξαπατούν οι πολλοί. Είναι ότι οι λίγοι που κλέβουν και εξαπατούν έχουν πια τόσο χρήμα και εξουσία που η κάθε τους κίνηση περνά ατιμώρητη.

Κι όπως έχω ξαναπεί ξέρω κι εγώ λαμόγια που έκαναν τις κομπίνες τους. Δεν είδα να αλλάζει η ζωή τους καθόλου. Άντε να έκοψαν ένα ταξίδι στο εξωτερικό κι η κυρία του κυρίου να αγόρασε δυο τσαντούλες λιγότερες φέτος. Το συγκεκριμένο λαμόγιο που έχω στο νου μου ξέρεις πόσους απασχολούσε συστηματικά σε μαύρη εργασία για έργο σε συνεργασία με το δημόσιο; 40 σε κάθε έργο. 40 έναντι ενός, οι 40 ήταν που εξαπάτησαν το Κράτος επειδή έπαιρναν 500 ευρώ μαύρ ή ο ένας που έβγαλε εκατομμύρια; Το ξέρεις ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που συνεργάζονταν μαζί του δεν είχαν ιδέα για τις βρωμοδουλειές του; εγώ τους το είπα! μπορούσαν να κάνουν κάτι; όχι! δεν ήταν διευθυντές. ο διευθυντής έκανε κάτι; όχι γιατί είχε μερίδιο στη μίζα. Ποιοί είναι οι διεφθαρμένοι; οι δημόσιοι υπάλληλοι ή ο δημόσιος διευθυντής;

Δεν περιμένω να ακούσω τους δημοσιογράφους για να καταλάβω γιατί με έδιωξε η χώρα μου. Κι ούτε περιμένω να μου πουν οι δημοσιογράφοι για το αν η πλειοψηφία κλέβει ή όχι. Κρίνω από τα έχω ζήσει.

Αυτή η καραμέλα ότι όλοι στην Ελλάδα φταίνε πρέπει κάποτε να τελειώνει.

ακου με αγαπητη
ξερω οτι θα γανω κακος, αγενης κλπ αν και δεν ειναι στις προθεσεις μου, στο τονιζω αυτο, αλλα .... πρεπει να ζουσες σε γυαλα η δεν επερνες χαμπαρι απο το φαγοποτι που γινοταν γυρω σου.....δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

δηλαδη εσυ δεν εχεις διπλωμα οδηγησης? και αν ναι, δεν τα εσκασες για να μην σε κοψουν? και ξανα τρεχεις να δινεις γιατι εαν δεν τα εδινες θα σε εκοβαν μπας και τους τα σκασεις στην τελικη

εχεις αυτοκινητο? και αν ναι το εχεις περασει απο κτεο?? και αν το περασες δεν στα πηραν?

ειχες σβησει κληση απο τροχαια παραβαση?

οπου πηγες ειτε για φαγητο ειτε για ποτο ειτε για εναν καφε παντα επερνες αποδειξη??

μονο αυτα τα ολιγα σε βαζω σαν ερωτημα και αυτο γιατι δεν ξερω τι δραστηριοτητες ειχες, γιατι εαν σου περιγραψω το ποσα επρεπε να δινω σε καθε μεταβολη που ηθελα να κανω για την δουλεια μου και ποσα τους ειχα δωσει γιατι αλλιως δεν θα ειχα τελειωσει ουτε σημερα που μιλαμε, δεν μπαινει σε περιγραφη (εκτος απο 2 φορες οπου 2 υπαλληλοι μου εκαναν την καλη χωρις να εχει ποτε πριν η στο μελλον να παρει χρηματα απο εμενα αλλα να ηξερες και ποσοι απο τις ιδιες υπηρεσιες του υπουργειου τα επερναν χοντρα...πολυ χοντρα)

συγνωμη και παλι αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ατομο ενηλικο που να εχει ζησει στην ελλαδα τα τελευταια 30-40 χρονια και δεν ειχε παρει χαμπαρι οτι ειχαμε μεγαλο party......για τρελη μασα λεμε......ατελειωτη.....ανευ προηγουμενου.

μαλλον εκλεινες τα ματια σου και εκανες οτι δεν τα βλεπεις η θα πρεπει να πιστεψω οτι λες ψεματα,......ρωτα οποιον θελεις

δηλαδη εσυ ποτε δεν επεσες στην αναγκη να κανεις την δουλεια σου και να σε καθυστερουν μονο και μονο για να τα παρουν??

σε δημοσια υπηρεσια δεν πηγες? δεν ειδες οτι ολος ο κοσμος εβριζε? σε ικα δεν εχεις μπει?

δεν πηγες σε γιατρο ο οποιος για να κανει την δουλεια του εκβιαστικα ζητουσε το κατι τις του??

σε εφορια?? ουτε απο εξω δεν περασες ολα αυτα τα χρονια?? αν και δεν ειχα παρε δωσε νε εφοριακο εχω φιλους που ''καθαριζαν την μουγαδα'' γιατι ειχαν τα καταλλληλα ''κονε' γιατι βλεπεις οταν παιζει χρημα , μαζευετε πολυς κοσμος τριγυρω, σαν την μυγα στο σκατο ενα πραγμα

δεν ειδες ποτε αποφοιτο δημοτικου!!!!!!(δεν κανω πλακα, το εννωο)'εν ετη 1995 (+- 5χρονια η ημερομηνια ειναι σχετικη γιατι δεν γωριζω την ακριβη) να εχει προσληφθει σαν εργατης σε κρατικο θεατρο και στην συνεχεια να τον κανουν μονιμο και να μετατασετε σε υπηρεσια οδηγου της διευθηντριας του υπουργειου πολιτισμου, οπου ειχε συνολικα 5 τετιους με αποτελεσμα να δουλευει μια φορα την εβδομαδα και τις υπολοιπες ημερες να κανει ενα δρομολογιο να παρει μια αλληλογραφια και εμτα να ειναι ελευθερος και περι ωρα 11:00 να ''κοπαναει'' μπυρες σε σημειο αλκοολισμου?? ενω εγω επρεπε να μου γ@μι$%# η μανα για να βγαλω το μεροκαματο?? και να μην εχω ωραριο ουτε να ξερω τι παει να πει διακοπες και αδεια μετα αποδοχων!!!!!! να σου πω οτι την πρωτη φορα στην ζωη μου που πηρα αδεια μετα αποδοχων ηταν περσυ το καλοκαιρι (ετων 42 παρακαλω) εδω στην γερμανια, οπου προηγουμενος ειχε γινει ενα κωμικο περιστατικο.....με πηρε τηελφωνο ο ας πουμε προισταμενος μου και μου λεει....γιωργο, εχεις ακομα 22 ημερες διακοπες, ποτε θα τις παρεις?? εκανα να του μιλισω κανα 2-3 λεπτα απο τα γελια που εβαλα γιατι στην αρχη νομισα οτι καταλαβα λαθος......τελικα οταν καταφερα να του μιλισω του ειπα οτι ειναι η πρωτη φορα που περνω αδεια και μαλιστα μετα αποδοχων.....εφριξε ο ανθρωπος....αλλα απολυθηκα το 1994 οπου ψαχτηκα να δω τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω την ζωη μου στο επαγγελμα που ειχα σπουδαση αλλα ειδα και αποειδα και απο το 1996 ημουν αυτοαπασχολουμενος σε αλλο ασχετο αντικειμενο, και οταν δεν πηγαινα για δουλεια καλη μου, νομιζα οτι εχω κανει κοπανα, μονο σ/κ ειχα ελευθερα, και διαβαζω εσενα να μου λες οτι δεν ηταν οι πιο πολλοι βολεμενοι και οτι δεν κατακλεβαν το κρατος με τον ενα η τον αλλο τροπο!!! μαλιστα...μου ηρθε αλλη μια εξηγηση....ισως εγω να τα ειχα χαμενα, ισως εγω να ειχα καταλαβει λαθος, και εσυ σωστα να τα εβλεπες και να τα βλεπεις τωρα....στην περιπτωση αυτη ζηταω συγνωμη

δεν ηξερα τι μου γινοταν ουτε τοτε αλλα και ουτε και τωρα

jdc80
14.07.2013, 12:55
Ενα μεγάλο Μπράβο και απο εμένα στον συνφορουμίτη archer100 για το καταιγιστικό κειμενό του, κυρίως η ηθική πλευρά είναι που με έκανε να πάρω την απόφαση να φύγω και εγώ.
Τωρα όσο και να το αναλύετε δεν έχει νόημα, στην πραγματικότητα τα ίδια πράγματα λέτε.
Ολοι για κάποιον απο τους παραπάνω λόγους φύγαμε, οπότε κοιτάτε μπροστά και κρατείστε αυτά που θέλετε απο την πατρίδα, καλή αρχή και στην miss espresso, έτσι είναι στην αρχή, ξεκινάς με συγκρίσεις και στο τέλος απολαμβάνεις τα καλά της καινούργιας σου ζωής, έστω και αν ζοριστείς για κάμποσο καιρό, think positive !

Blacktulip
14.07.2013, 14:18
πιστευω πως ολοι λεμε και συμφωνουμε στο ιδιο πραγμα, πως η κατασταση στην ελλαδα εφτασε στο ναδιρ και πως ολοι μας εχουμε μεριδιο ευθυνης γιατι δεν καναμε τιποτα να το αλλαξουμε!!! αντι να τους δωσουμε μαθημα σε καθε εκλογες εμεις βγαζαμε κυβερνηση αυτους που μας ρουφαγαν το αιμα... θα μου πειτε δεν υπηρχαν αλλοι τοτε, αν ολοι μας ειχαμε μια αποχη της ταξης του 90 τοις εκατο, δεν θα περναν το μαθημα τους? και εγω παμπολες φορες πηγαινοντας σε δημοσια υπηρεσια, με αντιμετωπιζαν σαν εχθρο της πατριδας, και μηπως επρεπε και να ζητησω και συγνωμη που τους ενοχλουσα, δεν μ΄αρεσει που θα το πω ομως ειχαμε τεραστιο μεριδιο ευθυνης και εμεις, μπορει να μην τρωγαμε με χρυσα κουταλια ομως στα τοσα σκανδαλα που γιναν μειναμε με κλειστα τα ματια, δεν τους τιμωρησαμε αντιθετα τους διναμε το δικαιωμα να μας χτυπανε κι΄αλλο, τους αφησαμε να καταστρεψουν τη ζωη μας το μελλον των παιδιων και δεν καναμε τιποτα για να τους τιμωρησουμε, αντιθετα τους ξαναψηφιζαμε, βλεπαμε τα στραβα που γινοντουσαν στις δημοσιες υπηρεσιες και δεν καναμε καποια καταγγελια στους αρμοδιους ξανα και ξανα (απλα εμεις εχουμε και λεμε το εξης: εγω δεν θα γινω ρουφιανος) δεν ειναι θεμα ρουφιανιας, απλα αν δεν μπορει καποιος που δουλευει και πρεπει να εξυπηρετει τον πολιτη να παει σπιτι του...ομως παρολη την σαπιλα που υπαρχει σε ολο αυτο το κομματι του δημοσιου τομεα, δεν μπορω να μην νοιωθω σε καποια πραγματα απλα καθημερινα που ειχα με νοσταλγια, μπορει να εφυγα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου ομως δεν μπορω να μην νοιωθω θυμο που ολη αυτη η κατασταση με αναγκασε γιατι δεν ηταν επιλογη μου πριν ενα χρονο, να φυγω να αφησω φιλους, και συγγενεις, να ξεκινησω μια καινουργια ζωη σε μια ξενη για μενα χωρα, εδω υπαρχουν αλλες προοπτικες και οσο αφορα το θεμα υγειας δουλειας ασφαλειας, παιδειας, ομως οπως και να το κανουμε σε εμανα τουλαχιστον θα υπαρχει παντα αυτο το κατι μεσα μου που θα ψιλοποναει, θα μου πει καποιος πολυ ρομαντικα τα βλεπεις σε μερικα χρονια θα συνηθισεις, μπορει, ομως αν χασουμε και αυτο τον ρομαντισμο μας τι θα ειμαστε? προχωραμε σκεφτομαστε θετικα οπως ειπε και o jdc80...

αντρικος
14.07.2013, 15:13
<< archer100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Έλληνας είναι άχρηστη φάρα εξ αρχής. Όλα από κει ξεκινάνε. Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Και το πράμα πάει αλυσιδωτά, από γενιά σε γενιά. .....
Μακριά και αγαπημένοι και όποιος φύγει να ρίξει και μια μαύρη πέτρα πίσω και να ευχαριστεί το Θεό που κατάφερε να γλυτώσει...>>

Ε λοιπόν τέτοια διάθεση για αυτομαστίγωμα δεν έχω δεί ούτε στους μουσουλμάνους! Δεν θα διαφωνήσω σε τίποτα αγαπητέ! Το μόνο συμπέρασμα που βγάζω εγώ, εγώ είναι το ότι είμαστε ο λαός της υπερβολής. Ότι κάνουμε, το κάνουμε με ζήλο...αγαπάμε πολύ, μισούμε πολύ, δουλεύουμε πολύ, τεμπελιάζουμε πολύ, ζηλεύουμε πολύ, αδιαφορούμε πολύ, ε με ότι καταπιαστούμε τελοσπάντων ή θα τα κάνουμε μαντάρα ή θα κάνουμε ''παπάδες'', μπορούμε να είμαστε σαν τον ''μπαρμπα-Γιώργο'' αλλά και σαν τον ''Χατζηαβάτη''! Ένα χρόνο τώρα στην Αγγλία έχω δεί το εξής, -αν κάποιος ''συντοπίτης'' έχει διαφορετική άποψη θα ήθελα να τη διαβάσω- λαμογιά, μπαγαποντιά και γενικά όλα αυτά που ανέφερες γίνονται ΠΑΝΤΟΥ!! Απλά οι ''άλλοι'' το κάνουν με μέτρο!! Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω! Για να μην κουράζω ασκοπά τον αναγνώστη, κάντε όλοι είστε έξω μια δημοσκόπηση αποκλειστικά με πολίτες της χώρας προορισμού σας. Θα διαπιστώσετε πολλά κοινά, σας βεβαιώ! Οκ η οργάνωση είναι καλύτερη το παραδέχομαι! Αυτή χρειάστικε η Ζημενς για να λαδώσει την μισή υφήλιο! Αυτή χρειάστικαν οι εξουσίες για να καθυποτάξουν ''ατίθασες'' μάζες!!

Η ιστορία επαναλαμβάνετε, για άλλη μια φορά τα....''μυαλά'' του τόπου αυτού την κάνουν με ελαφρά (πονάει η προσπάθεια να αλλάξεις συνήθειες εκατοντάδων χρόνων), για άλλη μια φορά ο έξω-ελληνισμός θα μεγαλουργήσει και τέλος για άλλη μια φορά για όλα τα κακά της μοίρας μας θα φταίνε οι εβραίοι!!(και ο αμερικάνοι ενίοτε)

See you later!

kostas1900
14.07.2013, 15:19
πιστευω πως ολοι λεμε και συμφωνουμε στο ιδιο πραγμα, πως η κατασταση στην ελλαδα εφτασε στο ναδιρ και πως ολοι μας εχουμε μεριδιο ευθυνης γιατι δεν καναμε τιποτα να το αλλαξουμε!!! αντι να τους δωσουμε μαθημα σε καθε εκλογες εμεις βγαζαμε κυβερνηση αυτους που μας ρουφαγαν το αιμα... θα μου πειτε δεν υπηρχαν αλλοι τοτε, αν ολοι μας ειχαμε μια αποχη της ταξης του 90 τοις εκατο, δεν θα περναν το μαθημα τους? και εγω παμπολες φορες πηγαινοντας σε δημοσια υπηρεσια, με αντιμετωπιζαν σαν εχθρο της πατριδας, και μηπως επρεπε και να ζητησω και συγνωμη που τους ενοχλουσα, δεν μ΄αρεσει που θα το πω ομως ειχαμε τεραστιο μεριδιο ευθυνης και εμεις, μπορει να μην τρωγαμε με χρυσα κουταλια ομως στα τοσα σκανδαλα που γιναν μειναμε με κλειστα τα ματια, δεν τους τιμωρησαμε αντιθετα τους διναμε το δικαιωμα να μας χτυπανε κι΄αλλο, τους αφησαμε να καταστρεψουν τη ζωη μας το μελλον των παιδιων και δεν καναμε τιποτα για να τους τιμωρησουμε, αντιθετα τους ξαναψηφιζαμε, βλεπαμε τα στραβα που γινοντουσαν στις δημοσιες υπηρεσιες και δεν καναμε καποια καταγγελια στους αρμοδιους ξανα και ξανα (απλα εμεις εχουμε και λεμε το εξης: εγω δεν θα γινω ρουφιανος) δεν ειναι θεμα ρουφιανιας, απλα αν δεν μπορει καποιος που δουλευει και πρεπει να εξυπηρετει τον πολιτη να παει σπιτι του...ομως παρολη την σαπιλα που υπαρχει σε ολο αυτο το κομματι του δημοσιου τομεα, δεν μπορω να μην νοιωθω σε καποια πραγματα απλα καθημερινα που ειχα με νοσταλγια, μπορει να εφυγα για ενα καλυτερο μελλον για τα παιδια μου ομως δεν μπορω να μην νοιωθω θυμο που ολη αυτη η κατασταση με αναγκασε γιατι δεν ηταν επιλογη μου πριν ενα χρονο, να φυγω να αφησω φιλους, και συγγενεις, να ξεκινησω μια καινουργια ζωη σε μια ξενη για μενα χωρα, εδω υπαρχουν αλλες προοπτικες και οσο αφορα το θεμα υγειας δουλειας ασφαλειας, παιδειας, ομως οπως και να το κανουμε σε εμανα τουλαχιστον θα υπαρχει παντα αυτο το κατι μεσα μου που θα ψιλοποναει, θα μου πει καποιος πολυ ρομαντικα τα βλεπεις σε μερικα χρονια θα συνηθισεις, μπορει, ομως αν χασουμε και αυτο τον ρομαντισμο μας τι θα ειμαστε? προχωραμε σκεφτομαστε θετικα οπως ειπε και o jdc80...

Ακριβώς εκεί είναι που δε συμφωνούμε όλοι αν διάβασες τα προηγούμενα post.
Στο ότι δηλαδή όλοι έχουμε μερίδιο στην ευθύνη.
Το θέμα για μένα είναι στις απόψεις που υποστηρίζουμε να εκφέρουμε και λογικά επιχειρήματα.
Και επίσης να σεβόμαστε τη διαφορετική άποψη χωρίς να προσβάλλουμε τον άλλο.

Blacktulip
14.07.2013, 16:04
kosta1900, και βεβαια τα διαβασα και συμφωνω, απολυτα!!

Blacktulip
14.07.2013, 16:18
για να μην μπερδεψω καποιον με αυτο που γραφω να εξηγησω οτι οταν λεω πως συμφωνω εννοω οτι ο καθε ανθρωπος εχει την δικια του γνωμη, εμπειρια, βλεπει με αλλη οπτικη γωνια τα πραγματα αλλα παντα με σεβασμο και λογικα επιχειρρηματα ωστε να υπαρχει ενας υγιειης διαλογος. το μεριδιο ευθυνης εξαρταται πως το βλεπει κανεις... μπορει να μην τα φαγαμε μαζι με τους πολιτικους μπορει να μην πηραμε μαζι τις μιζες, απο την στιγμη ομως που δεν τιμωρουντουσαν και τους ανεχομασταν τους εκλεγαμε και τους διναμε την εξουσια, εχουμε την δικη μας ευθυνη για αυτο που εγινε, π.χ 0ταν ο ΓΑΠ ειπε λεφτα υπαρχουν, και μετα απο 2 μηνες μας εβαλε στο ΔΝΤ δεν αντεδρασε κανενας εκει εμενα επαιξαν με το μελλον των παιδιων μου, του αντρα μου και το δικο μου, και οχι μονο ολοκληρου του ελληνικου εθνους δεν ξεσηκωθηκαμε οταν βγαλαν τον Παπακωνσταντινου απο υπουργο οικονομικων δεν τιμωρηθηκε κανενας τους εμας ομως μας εξοντωσανκαι κατα την ταπεινη μου αποψη πιστευω πως ο λαος εχει απιστευτη δυναμη, αλλα ποτε μας δεν την χρησιμοποιησαμε, αντιθετα με την συμπεριφορα μας λεγαμε κι΄αλλο κι΄αλλο!εκει πιστευω πως ειναι η μονη μας ευθυνη οτι δεν αντιδρασαμε απο κοινου ακομα και οσα ξεσπασματα γιναν ειχαν παντα μεσα τους και κατι πολιτικο ποτε κατι απο κοινου των ελληνων ...

kosofos
14.07.2013, 16:44
Ένα χρόνο τώρα στην Αγγλία έχω δεί το εξής, -αν κάποιος ''συντοπίτης'' έχει διαφορετική άποψη θα ήθελα να τη διαβάσω- λαμογιά, μπαγαποντιά και γενικά όλα αυτά που ανέφερες γίνονται ΠΑΝΤΟΥ!! Απλά οι ''άλλοι'' το κάνουν με μέτρο!! Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω! ....Οκ η οργάνωση είναι καλύτερη το παραδέχομαι! Αυτή χρειάστικε η Ζημενς για να λαδώσει την μισή υφήλιο! Αυτή χρειάστικαν οι εξουσίες για να καθυποτάξουν ''ατίθασες'' μάζες!!

Η ιστορία επαναλαμβάνετε, για άλλη μια φορά τα....''μυαλά'' του τόπου αυτού την κάνουν με ελαφρά (πονάει η προσπάθεια να αλλάξεις συνήθειες εκατοντάδων χρόνων), για άλλη μια φορά ο έξω-ελληνισμός θα μεγαλουργήσει και τέλος για άλλη μια φορά για όλα τα κακά της μοίρας μας θα φταίνε οι εβραίοι!!(και ο αμερικάνοι ενίοτε)

http://www.cbc.ca/spark/i-agree2.jpg

jdc80
14.07.2013, 20:58
"Δε φαντάζεσαι πόσοι ζουν αποκλειστικά από το κράτος εδώ πάνω!"

Ειδικά εδω πάνω που μένω εγώ, πανικός γίνεται !

Kleanthis
14.07.2013, 21:52
Εμένα η δική μου άποψη είναι οτι έχουμε αυτό που μας αξίζει σα χώρα και κράτος.Επίσης με το« Μαζί τα φάγαμε». συμφωνώ, γιατί όσο δίνονταν τα χρήματα αφειδώς δεν υπήρχε αντίδραση.Με το που άρχισαν οι περικοπές όλοι άρχισαν τις διαφωνίες.Τα δανεικά δε χαρίζονται.Τώρα ήρθε ο λογαριασμός...

Τα συναισθήματα για τη χώρα μας σαν έθνος υπάρχουν και είναι πολύ δυνατά.Συγκριτικά δε, ( καταχρηστική σύγκριση κάνω ) με τη χώρα που ζω παρατηρώ πως δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να υποεκτιμήμουμε τον εαυτό μας ή να θεωρούμε ότι δεν υπάρχει πια λύση.Η λύση είναι μέσα μας γιατί το πρόβλημα δεν είναι οικονομικό καθαρά,πιο πολύ θα έλεγα πως είναι ηθικό και υπαρξιακό.

miss espresso
14.07.2013, 23:05
Τί διαβάζει ο άνθρωπος στο τέλος της ημέρας και του ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι!

ξερω οτι θα γανω κακος, αγενης κλπ αν και δεν ειναι στις προθεσεις μου, στο τονιζω αυτο, αλλα .... πρεπει να ζουσες σε γυαλα η δεν επερνες χαμπαρι απο το φαγοποτι που γινοταν γυρω σου.....

Έπαιρνα χαμπάρι αλλά έβλεπα κι όλους όσους δεν εξαπατούσαν.

δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

δεν προσβάλλομαι αλλά έχω την εντύπωση ότι εξετάζεις μονόπλευρα τα πράγματα

δηλαδη εσυ δεν εχεις διπλωμα οδηγησης?

όχι δεν έχω

και αν ναι, δεν τα εσκασες για να μην σε κοψουν?

συνειδητά προτίμησα να μην λαδώσω για να πάρω δίπλωμα τα πρώτα χρόνια.

και ξανα τρεχεις να δινεις γιατι εαν δεν τα εδινες θα σε εκοβαν μπας και τους τα σκασεις στην τελικη

Όταν είχα σταθερή δουλειά ήμουν διατεθημένη να κοπώ καινα ξαναδώσω εξετάσεις όσες φορές χρειαζόταν προκειμένου να μην λαδώσω. Δυστυχώς απολύθηκα και δεν μπόρεσα ποτέ να κάνω αυτό το πείραμα.

εχεις αυτοκινητο? και αν ναι το εχεις περασει απο κτεο?? και αν το περασες δεν στα πηραν?

Δεν έχω αυτοκίνητο γιατί δεν είχα χρήματα και δεν θα έπαιρνα ποτέ δάνειο που θα με έβαζε σε δυσκολία. Την εποχή που είχα βάλει αρκετά λεφτά να πάρω αμάξι ήρθη κρίση κι απολύθηκα. Τελικά τύχερή ήμουν!

ειχες σβησει κληση απο τροχαια παραβαση?

Έχει λάβει κλήση ο φίλος μου και μάλιστα ήταν άδικη κλήση. Την πλήρωσε κανονικά. Ούτε κι εκείνος λαδώνει. Όχι δεν είναι πλούσιος. Το αντίθετο!

οπου πηγες ειτε για φαγητο ειτε για ποτο ειτε για εναν καφε παντα επερνες αποδειξη??

Και έπαιρνα πάντα και μου την έδιναν πάντα. Αν θέλεις το πιστεύεις αλλά γιατί να πώ ψέματα;

μονο αυτα τα ολιγα σε βαζω σαν ερωτημα και αυτο γιατι δεν ξερω τι δραστηριοτητες ειχες,

ιδιωτική υπάλληλος με πτυχίο. Ο μεγαλύτερος μισθός που πήρα ποτέ ήταν 1.200 μικτά.

συγνωμη και παλι αλλα δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει ατομο ενηλικο που να εχει ζησει στην ελλαδα τα τελευταια 30-40 χρονια και δεν ειχε παρει χαμπαρι οτι ειχαμε μεγαλο party......για τρελη μασα λεμε......ατελειωτη.....ανευ προηγουμενου.

μαλλον εκλεινες τα ματια σου και εκανες οτι δεν τα βλεπεις η θα πρεπει να πιστεψω οτι λες ψεματα,......ρωτα οποιον θελεις

Έβλεπα ότι τα έκαναν ΚΑΠΟΙΟΙ όχι όλοι
Εσύ δεν είδες ποτέ όσους ζούσαν έντιμα;

δηλαδη εσυ ποτε δεν επεσες στην αναγκη να κανεις την δουλεια σου και να σε καθυστερουν μονο και μονο για να τα παρουν??

ΠΟΤΕ και γι'αυτό ταλαιπωρήθηκα πολλές φορές.

σε δημοσια υπηρεσια δεν πηγες? δεν ειδες οτι ολος ο κοσμος εβριζε? σε ικα δεν εχεις μπει?

Φυσικά και πήγα. Και πάλι όμω δεν ήταν όλοι που δεν δούλευαν. Συνήθως ήταν οι διευθυντές.

δεν πηγες σε γιατρο ο οποιος για να κανει την δουλεια του εκβιαστικα ζητουσε το κατι τις του??

Ήμουν τυχερή και δεν χρειάστηκε να πάω χειρουργείο. Ο φίλος μου έκανε σοβαρή εγχείρηση και δεν έδωσε φακελλάκι Σε πανεπιστημιακή δημόσια κλινική της Αθήνας μέσω ΙΚΑ. Δεν ήταν τέλειες οι συνθήκες νοσηλείας αλλά οι γιατροί ήταν άψογοι.

σε εφορια?? ουτε απο εξω δεν περασες ολα αυτα τα χρονια?? αν και δεν ειχα παρε δωσε νε εφοριακο εχω φιλους που ''καθαριζαν την μουγαδα'' γιατι ειχαν τα καταλλληλα ''κονε' γιατι βλεπεις οταν παιζει χρημα , μαζευετε πολυς κοσμος τριγυρω, σαν την μυγα στο σκατο ενα πραγμα

Εξωγήϊνη είμαι; Φυσικά και πήγα σε ΔΟΥ!!!! Και πάλι θα σου πώ ότι οι υπεύθυνοι είναι οι ανώτεροι της κλίμακας. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όλοτον κόσμο.

Εγώ δεν είπα ότι δεν συνέβαιναν πολλά από όσα έγραψες. Δεν κάνω όμως το λάθος να μην διαχωρίσω το ποιοί ευθύνονταν και ποιοί όχι και δεν θέλω να πέσω στην παγίδα να βάλω ταμπέλες. Ξέρεις πού θα μας οδηγήσει αυτό το σκεπτικό; Στο να τρωγόμαστε μεταξύ μας και την ίδια στιγμή όσοι είναι πραγματικά υπεύθυνοι θα έχουν ξεφύγει. "Διαίρει και βασίλευε", η παλαιότερη τακτική του κόσμου!

miss espresso
14.07.2013, 23:07
Ολοι για κάποιον απο τους παραπάνω λόγους φύγαμε, οπότε κοιτάτε μπροστά και κρατείστε αυτά που θέλετε απο την πατρίδα, καλή αρχή και στην miss espresso, έτσι είναι στην αρχή, ξεκινάς με συγκρίσεις και στο τέλος απολαμβάνεις τα καλά της καινούργιας σου ζωής, έστω και αν ζοριστείς για κάμποσο καιρό, think positive !

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Εδώ που είμαι ας ζοριστώ δεν με πειράζει! Ελπίζω όσοι άφησαμε στην Ελλάδα να ανασάνουν λίγο.

karmen1314
14.07.2013, 23:45
Οσο αφορα την ευθυνη των απλων εντιμων ελληνων που σιγουρα με μεγαλης μαεστριας δολο εξαπατηθηκαν εντεχνα δειτε και αυτο:
Anti-ntp.org Αλήθειες που σοκάρουν για το Σύνταγμα της Ελλάδος - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=aQr7LDOXFSk)
ftanipia_

mecheng79
15.07.2013, 06:39
σχεδον ολα οσα γραφεις ειναι εξοργηστικα......ο λαουτζικος!!!! το οτι εσυ αυτοπροσδιοριζεσε ετσι ειναι ενδεικτικο του πως αντιλαμβανεσε τα πραγματα......κανενα μεριδιο στην ευθηνη δεν εχει ο λαουτζικος κατα την αποψη σου!!!!!.....μονοι τους πηραν την εξουσια ολοι αυτοι που συμμετειχαν στα κοινοβουλευτικα σωματα απο το 1981 και δωθε???? και λεω για το 1981 και μετα, πηρε την κατω βολτα η οικονομια της χωρας και οχι πριν απο τοτε, και αυτα δεν τα λεω εγω αλλα πλεον ολοι,
ξερω θα σε χαλασει οπως και πολλους αλλους, αλλα η αλλαγη που ελεγε ο ανδρεας δεν ηταν τελικα χωρις τιμημα.

ο λαουτζικος λοιπον που δεν εχει καμια ευθυνη κατ'εσενα απο τοτε το μονο που κοιτουσε ηταν πως θα παρει οσα πιο πολλα χωρις να δουλευει, αλλα δεν εβαλε με το μυαλο του ο λαουτζικος οτι η ατακα ''που ειναι το κρατος'' ηταν η μεγαλυτερη μ@λ@κι@ που εκστομιστηκε ποτε, διοτι ποτε δεν εβαλε με το μυαλο του οτι το κρατος ειναι αυτος ο ιδιος, και απο την στιμγη που ο ιδιος κοιτουσε μονο πως θα ''ριξει'' στην απομεσα οσα πιο πολλα μπορει αδιαφορωντας, για το ποιος θα πληρωνε τον λογαριασμο γιατι.....δεν τα πληρωνε αυτος....τα πληρωνε το κρατος .

θα σου πω μια ιστορια για να καταλαβεις οτι ακομα και σημερα δεν εχει βαλει ουτε ενα γραμμαριο μυαλο ο μεσος ελληνας, το 2011 εφυγα για το εξωτερικο, και το ταξιδι το εκανα με ενα smart που ειχα, μετα απο 9 μηνες ειδα οτι επρεπε να το γυρισω στην ελλαδα για να το πουλησω γιατι δεν με συνεφερε πλεον να το εχω στην γερμανια, ετσι λοιπον αποφασισα να επιστρεψω για να το αφησω να πουληθει, κανονισα το ταξιδι μου να γινει σε ενα τριημερο που επεφτε στο προγραμμα της δουλειας μου να ειναι ελευθερο συν μια ημερα αργια για την ενωση των γερμανιων, ειχα 4 ημερες στο συνολο, μεταξυ αλλων στην ελλαδα στο μικρο χρονικο διαστημα που θα εμενα κατω (μια και μιση ημερα μου απεμενε ) θα αγοραζα και ενα ζευγαρι γυαλια ηλιου γιατι τα παλια μου ειχαν σχεδον διαλυση, πηγα λοιπον στον οικογενιακο μας οπτικο (γιατι 2 κορες και η συζυγος φορουν γυαλια) τον οποιο προτιμουσαμε επι χρονια και νομιζω οτι ειμασταν και καλοι πελατες, να αγορασω το ζευγος γυαλιων που ειπα, εκει ο ''φιλος'' μας ο μανωλης αφου με ρωτισε ''πως και τι εκει στα ξενα'' και διαφορα αλλα κουνωντας το κεφαλι του κατεληξε στο συμπερασμα οτι ειμαστε πισω κλπ κλπ........ ηρθε λοιπον και η ωρα του λογαριασμου για τα γυαλια που ελεγα.....μου λεει ο ''φιλος'' μου ο μανωλης 120 ευρω με αποδειξη 90 χωρις ηταν η καλυετρη τιμη του!!!!! μετα απο ολα ειχαμε πει εμεινα ''παγωτο'' εμεινα μ@λ@κ@ς κυριολεκτικα, φυσικα δεν φταιει αυτος αλλα εγω που νομιζα οτι μεσα σε 9 μηνες θα αλλαζε τροπους ο κοσμος και ο μανωλης μαζι, του εδωσα τα 90 τον χαιρετισα και εφυγα, εμεινα ομως με την εκπληξη για την εξακολουθηση της ιδιας πρακτικης, αλλα ειναι ενα μικρο και απλο παραδειγμα για το πως το κρατος εχανε και χανει ακομα και σημερα εσοδα με αποτελεσμα ο ''λαουτζικος'' να ρωταει ''που ειναι το κρατος??''

θα ρωταει πολυ καιρο ακομα, γιατι ακομα δεν εχει καταλαβει τιποτε, εκτος απο αυτους που εχουν νιωσει στο πετσι τους την κριση, και την ανεργια χανοντας την δουλεια τους και σημερα ειναι σε απογνωση γιατι δεν βλεπουν κανενα σημαδι στο μελλον

ξερω οτι θα πεις καμια χοντραδα απλα και μονο για να απαντησεις, και οτι το πιο πιθανο ειναι να εχασα τον χρονο μου να σου γραψω αυτα που εγραψα αλλα δεν μπορουσα να μην πω τιποτε

μεινε εκει λοιπον, στο συμπερασμα οτι ολοι οι αλλοι ειναι κακοι (γερμανοι, ολλανδοι,φιλανδοι,αυστριακ οι κλπ) και οτι φθονουν το μεγαλειο της ελλαδος, τον φυσικο της πλουτο, και ομορφιες, και οτι ο λαουτζικος δεν ειναι υπευθυνος, μαλλον οι ξενοι θα ψηφιζαν ολα αυτα τα χρονια και για αυτο τους τα φορτωνουν ολα.

καλη συνεχεια σε ολους

Ξερεις ποσα κερδισαν οι τιμιοι και αδιαφθοροι γερμανοι απο τον δανεισμο της Ελλαδας;;;

Ποσα κερδισαν διαφοροι αλλα κορακια απο τα cds;;;;

Ο τροπος που εκλεχθηκε ο ΓΑΠ και ανεβηκε στην εξουσια δεν σου λεει τιποτα;;;;Οι συζητησεις του με το ΔΝΤ ενω ελεγε απο τα μπαλκονια λεφτα υπαρχουν;;;;

Ναι το κρατος μας ποτε δεν λειτουργουσε με σωστο τροπο..Ναι ο υδραυλικος δεν εκοβε αποδειξη..Ναι το λεω δεν επαιρνα αποδειξη απο το περιπτερο ....Αλλα πιστευεις αξιζει σ εναν λαο να περναει αυτα που περναμε γι αυτους τους λογους;;;

Αυτη την στιγμη η Ελλαδα ειναι σε σταδιο εξοντωσης...Του χρονου θα ερθει το ΠΕΡΙΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ..Στο μεσοδιαστημα πλειστηριασμοι πρωτης κατοικιας...ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;;;

Σεβομαι τις αποψεις σου αλλα δεν τις δεχομαι...Το μονο που θα δεχθω ειναι οι επιλογες μας στους πολιτικους..Αλλα εσκεμενα αυτοι που σημερα μας κουνουν επειδικτικα το δαχτυλο ηθελαν να διοικουν την χωρα ανδρεικελα τους ωστε η κατασταση να οδηγηθει εδω που ειναι σημερα...

Πολλοι αντιπαθουν τον καραμανλη τον νεοτερο, ομως η ιστορια εγραψε οτι για 2 πραγματα που τολμησε να τους εναντιωθει (βετο στα Σκοπια, αγωγος με Πουτιν) εφυγε νυχτα απο την εξουσια και ανελαβε το ανδρεικελο τους το 2009..

Η Ελλαδα εχει εξαιρετικη γεωστρατηγικη θεση...Επισης ειναι πνιγμενη στον ορυκτο πλουτο..κατι που τραβαει το ΔΝΤ οπως τον καρχαρια το αιμα, μιας και πρωτα σε δεσμευουν με ενα χρεος ''αερα΄΄ και μετα σε γδυνουν.

giorgopoulos@yahoo.g
16.07.2013, 02:48
Ξερεις ποσα κερδισαν οι τιμιοι και αδιαφθοροι γερμανοι απο τον δανεισμο της Ελλαδας;;;

περιμενω φιλε να μου πεις.....να μου πεις ακομα εαν μονοι τους την εκαναν την δουλεια η ειχαν και παρεα(ακης, μακης τακης)? και ακομα για ποιους γερμανους μιλας, γιατι εγω ρωτησα οσους γερμανους ξερω (απλοι εργαζομενοι γερμανοι πολιτες ειναι) και με διαβεβαιωσαν οτι δεν πηραν ουτε σεντ απο ευρω.......και κατι ακομα....γιατι βλεπω μια ''σφυξη'' για τους κακους γερμανους.......ξερεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της deutsche bank???Deutsche Bank - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bank) ρωταω μηπως και ειναι τιποτε γερμανοι και δεν το εχω παρει χαμπαρι.....για τα κορακια με τα cd's που λες, κατι πηρε το αυτι μου για τον αδερφο του ''λεφτα υπαρχουν'' και κατι κοληταρια του...δεν τα λεω εγω, ο καμμενος τα ειπε και μαλιστα στην βουλη.....!!"ναι το κρατος δεν λειτουργουσε ποτε με σωστο τροπο"....να φανταστω οτι και εδω οι γερμανοι πρεπει να εχουν βαλει το χερι τους, και οχι οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και λοιποι ''δημοκρατες'' και φυσικα οι εργατοπατερες/συνδικαλιστες (και ο κουρασμενος εκανε προσληψεις ρεκορ στις ημερες του, αλλα τι να κλασει μπροστα στους ''προφεσορους'' του ΘΑ.ΣΟΚ που οργωσαν επι 30 χρονια την χωρα )......για το περιπτερο που λες, δεν ηταν δυνατον να παρεις αποδειξη μια και που το μετρο εχει 2 χρονια ζωης μονο, αρα? ρητορικο το ερωτημα σου και μονο.........ο λαος που τα περναει αυτα, τα περναει γιατι ακομα και σημερα δεν θελει να ματωσει, και ξερεις ποιοι δεν θελουν?? αυτοι που ειναι βλεμενοι, ακομα και σημερα, αυτοι που εχουν να χασουν αυτο που με τον ''μπαρμπα στην κορωνη'' πηραν.....η ελλαδα ειναι σε σημειο εξοντωσης, οπως σωστα λες......ξερεις ποιοι φταινε??? αυτοι που ενω τους ειχαν πει οτι το πραγμα θελει μαζεμα (βλεπε κωστας ο κουρασμενος, προεκλογικα), στις εκλογες προτιμησαν το ''λεφτα υπαρχουν''.... και να συμπληρωσω εγω......''ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ''.... we need global governance, global financial governance, and we need it fast'' ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.mp4 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lBln-RklD8k)
την ηθελε και γρηγορα μαλιστα το αγορι μου!!!! και αυτον τον κερατα λοιπον πηγαν αυτοι που σημερα μου λες οτι ειναι σε σημειο εξοντωσης και τον ψηφισαν......και εγω τι να κανω?? αφου δεν ειχαν κριτικη σκεψη,(γιατι δεν τους βολευε) και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι δεν παει αλλο να σπαταλουν τοσο δημοσιο χρημα και απο την αλλη να μην μπαινει στο ταμειο χρημα......και να πεις οτι ειναι λιγοι αυτοι που ψηφισαν τον ΓΑΠ?? δεν ηταν....ηταν και μαλιστα πολλοι, κοτζαμ κυνερνηση εβγαλε!!!

μιλας και λες/υπονοεις (οχι μονο εσυ, αλλα και πολλοι αλλοι), οτι ο ελληνας εξαπατηθηκε.....ακου λοιπον ενα που και εγω το διαβασα απο μια συνεντευξη ενος ιερομοναχου......την πρωτη φορα που καποιος σε εξαπατηση εισαι θυμα , την δευτερη φορα εισαι ατυχος .... την τριτη φορα εισαι συνεργος.....στις ποσες φορες περνει χαμπαρι ο μεσος ελληνας οτι τον δουλευουν ρωτω εγω???

ειμαι σιγουρα σε αυτους που θιγουν τα μετρα,..... ειμαι μεσα και εγω, και απο το κτηματολογιο και απο το περιουσιολογιο και απο οτι αλλο βαζει ο νους, και να σε βεβαιωσω οτι ο πατερας μου εφυγε απο την ελλαδα χωρις δευτερο βρακι, και δεν του χαρισαν τιποτε, οτι κερδισε στην ζωη του ηταν με την δουλεια του οπως και κατι χιλιαδες αλλοι μεταναστες ανα τον κοσμο (οι φημες που θελουν τους ελληνες μεταναστες στην γερμανια να ειναι υπαλληλοι του γερμανικου δημοσιου ειναι αναξιες οποιασδηποτε διαψευσης).

το ποσο γεωστρατηγικη θεση εχει η ελλαδα δεν το ξερω, αλλα νομιζω οτι εαν ηταν τοσο σημαντικη μαλλον θα μας λαμβαναν σοβαροτερα υπ'οψιν τους, αλλα μονο αυτο δεν βλεπω, οσο για το ΔΝΤ την δουλεια του κανει, (παρεμπιπτοντως ξερεις σε ποιον ανηκει το ΔΝΤ?) και η δουλεια του ειναι το κερδος για αυτους που το εχουν,.... τα θερμα μου συνχαρητηρια σε αυτον που το εφερε στην ελλαδα, και σε αυτους που ψηφισαν αυτον το λαμπρο ελληνα που μας το εφερε.

να ξερεις οτι ''βαραω το σαμαρι'' (εσενα δηλαδη mecheng79) ''μπας και παρει χαμπαρι το γαιδουρι''........για τους ψηφοφορους του ΓΑΠ λεω που εσχατως ειναι in love με τον alexis(sic)

γιατι ο alexis ''χαιδευει'' αυτακια, ειναι και ομορφοπαιδο, και εαν θυμουνται οι φιλοι μου που σημερα ειναι σε φαση εξοντωσης, ετσι ομορφα τα ελεγε και ο ΓΑΠ, οτι λεφτα υπηρχαν κλπ.....το νου σας μηπως και ο alexis δεν τα λεει καλα και σας......., αν και οπως παει το πραγμα λιγη σημασια θα εχει σε λιγο καιρο ποιος κυβερνα, μια και που ο πατος ισως να μην ειναι και τοσο μακρυα

δεν ξερω τα παντα φιλε μου, αλλα ξερω οτι κοροιδο δεν μπoρει να με πιανει καθε ημερα ο καθε κερατας, ειμαι ψιλασμενος απο καιρο, απο την αλλη μερια ειμαι σιγουρος οτι μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, και οποιος λεει το αντιθετο ειναι εκ του πονηρου, και οτι και να γινει στην συνεχεια στην ελλαδα θα ειναι με πολυ πονο...παρα πολυ πονο, αλλα τουλαχιστων ας ξυπνησουν επιτελους ολοι αυτοι που κοιμουνται, και να αφησουν στη ακρη τις θεωριες συνομοσιας οτι ολοι ζηλευουν την ελλαδα, και θελουν το κακο της κλπ κλπ

συμφεροντα ειναι πισω απο ολα τα πραγματα, και ειδικα εμεις οι ελληνες θα επρεπε να το ξερουμε απο την στιγμη που μερικα εκατομυρια ελληνων ηταν μεσα στο κολπο και την μασα (εχω πει πως, παραπανω σε αλλο ποστ) και οι αλλοι τους κοιτουσαμε με μισο ματι γιατι ειμασταν στην ''απ'εξω'' (οχι γιατι θελαμε να ειμαστε και εμεις μεσα) και τους πληρωναμε για να κανουν την ζωη τους ευκολη και την δικια μας δυσκολοτερη

καλα ξυπνητουρια λοιπον

υ/γ : μια και το θεμα ειναι ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!! μαλλον θυμο βγαζω, αηδια, για τους πολιτκους μας και νευρα για τους συνελληνες για τις επιλογες τους....εξαλλου αυτο ειναι και το θεμα,

archer100
16.07.2013, 19:04
περιμενω φιλε να μου πεις.....να μου πεις ακομα εαν μονοι τους την εκαναν την δουλεια η ειχαν και παρεα(ακης, μακης τακης)? και ακομα για ποιους γερμανους μιλας, γιατι εγω ρωτησα οσους γερμανους ξερω (απλοι εργαζομενοι γερμανοι πολιτες ειναι) και με διαβεβαιωσαν οτι δεν πηραν ουτε σεντ απο ευρω.......και κατι ακομα....γιατι βλεπω μια ''σφυξη'' για τους κακους γερμανους.......ξερεις ποιος ειναι ο ιδιοκτητης της deutsche bank???Deutsche Bank - Βικιπαίδεια (http://el.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Bank) ρωταω μηπως και ειναι τιποτε γερμανοι και δεν το εχω παρει χαμπαρι.....για τα κορακια με τα cd's που λες, κατι πηρε το αυτι μου για τον αδερφο του ''λεφτα υπαρχουν'' και κατι κοληταρια του...δεν τα λεω εγω, ο καμμενος τα ειπε και μαλιστα στην βουλη.....!!"ναι το κρατος δεν λειτουργουσε ποτε με σωστο τροπο"....να φανταστω οτι και εδω οι γερμανοι πρεπει να εχουν βαλει το χερι τους, και οχι οι σοσιαΛΗΣΤΕΣ και λοιποι ''δημοκρατες'' και φυσικα οι εργατοπατερες/συνδικαλιστες (και ο κουρασμενος εκανε προσληψεις ρεκορ στις ημερες του, αλλα τι να κλασει μπροστα στους ''προφεσορους'' του ΘΑ.ΣΟΚ που οργωσαν επι 30 χρονια την χωρα )......για το περιπτερο που λες, δεν ηταν δυνατον να παρεις αποδειξη μια και που το μετρο εχει 2 χρονια ζωης μονο, αρα? ρητορικο το ερωτημα σου και μονο.........ο λαος που τα περναει αυτα, τα περναει γιατι ακομα και σημερα δεν θελει να ματωσει, και ξερεις ποιοι δεν θελουν?? αυτοι που ειναι βλεμενοι, ακομα και σημερα, αυτοι που εχουν να χασουν αυτο που με τον ''μπαρμπα στην κορωνη'' πηραν.....η ελλαδα ειναι σε σημειο εξοντωσης, οπως σωστα λες......ξερεις ποιοι φταινε??? αυτοι που ενω τους ειχαν πει οτι το πραγμα θελει μαζεμα (βλεπε κωστας ο κουρασμενος, προεκλογικα), στις εκλογες προτιμησαν το ''λεφτα υπαρχουν''.... και να συμπληρωσω εγω......''ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ''.... we need global governance, global financial governance, and we need it fast'' ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ.mp4 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=lBln-RklD8k)
την ηθελε και γρηγορα μαλιστα το αγορι μου!!!! και αυτον τον κερατα λοιπον πηγαν αυτοι που σημερα μου λες οτι ειναι σε σημειο εξοντωσης και τον ψηφισαν......και εγω τι να κανω?? αφου δεν ειχαν κριτικη σκεψη,(γιατι δεν τους βολευε) και δεν ηθελαν να καταλαβουν οτι δεν παει αλλο να σπαταλουν τοσο δημοσιο χρημα και απο την αλλη να μην μπαινει στο ταμειο χρημα......και να πεις οτι ειναι λιγοι αυτοι που ψηφισαν τον ΓΑΠ?? δεν ηταν....ηταν και μαλιστα πολλοι, κοτζαμ κυνερνηση εβγαλε!!!

μιλας και λες/υπονοεις (οχι μονο εσυ, αλλα και πολλοι αλλοι), οτι ο ελληνας εξαπατηθηκε.....ακου λοιπον ενα που και εγω το διαβασα απο μια συνεντευξη ενος ιερομοναχου......την πρωτη φορα που καποιος σε εξαπατηση εισαι θυμα , την δευτερη φορα εισαι ατυχος .... την τριτη φορα εισαι συνεργος.....στις ποσες φορες περνει χαμπαρι ο μεσος ελληνας οτι τον δουλευουν ρωτω εγω???

ειμαι σιγουρα σε αυτους που θιγουν τα μετρα,..... ειμαι μεσα και εγω, και απο το κτηματολογιο και απο το περιουσιολογιο και απο οτι αλλο βαζει ο νους, και να σε βεβαιωσω οτι ο πατερας μου εφυγε απο την ελλαδα χωρις δευτερο βρακι, και δεν του χαρισαν τιποτε, οτι κερδισε στην ζωη του ηταν με την δουλεια του οπως και κατι χιλιαδες αλλοι μεταναστες ανα τον κοσμο (οι φημες που θελουν τους ελληνες μεταναστες στην γερμανια να ειναι υπαλληλοι του γερμανικου δημοσιου ειναι αναξιες οποιασδηποτε διαψευσης).

το ποσο γεωστρατηγικη θεση εχει η ελλαδα δεν το ξερω, αλλα νομιζω οτι εαν ηταν τοσο σημαντικη μαλλον θα μας λαμβαναν σοβαροτερα υπ'οψιν τους, αλλα μονο αυτο δεν βλεπω, οσο για το ΔΝΤ την δουλεια του κανει, (παρεμπιπτοντως ξερεις σε ποιον ανηκει το ΔΝΤ?) και η δουλεια του ειναι το κερδος για αυτους που το εχουν,.... τα θερμα μου συνχαρητηρια σε αυτον που το εφερε στην ελλαδα, και σε αυτους που ψηφισαν αυτον το λαμπρο ελληνα που μας το εφερε.

να ξερεις οτι ''βαραω το σαμαρι'' (εσενα δηλαδη mecheng79) ''μπας και παρει χαμπαρι το γαιδουρι''........για τους ψηφοφορους του ΓΑΠ λεω που εσχατως ειναι in love με τον alexis(sic)

γιατι ο alexis ''χαιδευει'' αυτακια, ειναι και ομορφοπαιδο, και εαν θυμουνται οι φιλοι μου που σημερα ειναι σε φαση εξοντωσης, ετσι ομορφα τα ελεγε και ο ΓΑΠ, οτι λεφτα υπηρχαν κλπ.....το νου σας μηπως και ο alexis δεν τα λεει καλα και σας......., αν και οπως παει το πραγμα λιγη σημασια θα εχει σε λιγο καιρο ποιος κυβερνα, μια και που ο πατος ισως να μην ειναι και τοσο μακρυα

δεν ξερω τα παντα φιλε μου, αλλα ξερω οτι κοροιδο δεν μπoρει να με πιανει καθε ημερα ο καθε κερατας, ειμαι ψιλασμενος απο καιρο, απο την αλλη μερια ειμαι σιγουρος οτι μαγικες λυσεις δεν υπαρχουν, και οποιος λεει το αντιθετο ειναι εκ του πονηρου, και οτι και να γινει στην συνεχεια στην ελλαδα θα ειναι με πολυ πονο...παρα πολυ πονο, αλλα τουλαχιστων ας ξυπνησουν επιτελους ολοι αυτοι που κοιμουνται, και να αφησουν στη ακρη τις θεωριες συνομοσιας οτι ολοι ζηλευουν την ελλαδα, και θελουν το κακο της κλπ κλπ

συμφεροντα ειναι πισω απο ολα τα πραγματα, και ειδικα εμεις οι ελληνες θα επρεπε να το ξερουμε απο την στιγμη που μερικα εκατομυρια ελληνων ηταν μεσα στο κολπο και την μασα (εχω πει πως, παραπανω σε αλλο ποστ) και οι αλλοι τους κοιτουσαμε με μισο ματι γιατι ειμασταν στην ''απ'εξω'' (οχι γιατι θελαμε να ειμαστε και εμεις μεσα) και τους πληρωναμε για να κανουν την ζωη τους ευκολη και την δικια μας δυσκολοτερη

καλα ξυπνητουρια λοιπον

υ/γ : μια και το θεμα ειναι ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΜΑΣ!!! μαλλον θυμο βγαζω, αηδια, για τους πολιτκους μας και νευρα για τους συνελληνες για τις επιλογες τους....εξαλλου αυτο ειναι και το θεμα,

:victory:

turms
19.07.2013, 14:29
τα συναισθηματα μου για την ελλαδα πλεον εχουν εξανεμισθει...μονο λιγο πικρα που ειμαι μακρια απο τους γονεις μου
Κατα τα αλλα καπως θλιψη για τα πραγματα εδω...
Πριν μερικες μερες σε μια συνεντευξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ΠΟΛΥ καλα την γλωσσα...και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για αυτη την απαντηση ή να στεναχωρηθω...

Blacktulip
19.07.2013, 22:17
εφυγες και εσυ για ενα σκοπο, αναγκαστηκες να φυγεις οποτε ειναι φυσιολογικοτατο τα οποια συναισθηματα
εχεις ακομα και αυτην την πικρα... σε καταλαβαινω, ολοι μας λιγο πολυ καποιους εχουμε αφησει πισω,
δεν ξερω ακριβως με τι προσπαθεις να ασχοληθεις, και αν εχεις προσπαθησει για καποιο σχολειο... το οποιο ομως
απαιτει πολλες ωρες, π.χ εγω εχω ξεκινησει μονη μου σε μια δασκαλα, 3 ωρες την εβδομαδα, αν βρω και
καποιο αλλο ατομο θα μοιραζομαστε τα λεφτα, ειναι 20 ευρω την μιαμισυ ωρα, και προχωραμε πολυ, απο
την αλλη θα σου προτεινα, να διαβασεις και μονη σου μεσα εχει ανοιχτει θεμα ειδικα για μαθηματα γερμανικων
οπου καποιος διαβαχζει μονος του, παρεπιμπτοντως η deutsche welle ειναι καταπληκτικη, την κανει ο συζυγος μου
και με αυτη μπορει και συννενοειτε στην δουλεια του,θελει προσπαθεια και πεισμα...

spiliopg
20.07.2013, 01:57
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε να συμβιβαστεί με το Ελληνικό κράτος και από Σεπτέμβριο μετακομίζουμε με τη
Οικογένεια μου Γερμανία. Ευτυχώς για εμάς ήταν από επιλογή και όχι από ανάγκη, οπότε μας είναι και λίγο ποιο εύκολο συναισθηματικά.
Ο συνομιλητής archer100 έχει δίκιο στα περισσότερα που λέει και συμφωνώ μαζί του. Να συμπληρώσω μερικές παρατηρήσεις για το Ελληνικό κράτος.
Στο σχολείο που πήγαμε και κάναμε το μάθημα της ιστορίας, ποτέ κανένας καθηγητής δεν μας είπε ότι δεν υπήρξε ποτέ μα ποτέ ενιαίο Ελληνικό κράτος παρά μόνο όταν το αποφάσισαν οι μεγάλες δυνάμεις τις Ευρώπης το 1821. Υπήρχε μόνο Ελληνικό έθνος. Στην αρχαία Ελλάδα υπήρχαν μόνο πόλεις κράτη γιατί ο κάθε ένας ήθελε το μαγαζάκι του, να είναι βασιλιάς της περιοχής, και μια ζωή πολέμαγαν ο ένας τον άλλον. Μετά ήρθαν οι Ρωμαίοι και χώρισαν τις πόλεις-κράτη σε επαρχίες, μετά το Βυζάντιο και τέλος οι Τούρκοι συνεχίζοντας τον ίδιο τρόπο διακυβέρνησης της περιοχής.
Το 1821 αποφάσισαν οι μεγάλες δυνάμεις ότι το οικοπεδάκι που βρίσκεται μεταξύ Ευρώπης Ασίας Αφρικής δεν πρέπει να το ελέγχουν οι Τούρκοι αλλά η Ευρώπη. Μας χρηματοδότησαν την επανάσταση και μετά με την σύσταση του νέου κράτους, ξεκίνησαν και τα δανικά για να μας ελέγχουν. Αν διαβάσει κανείς την Ιστορία μας από το 1821 και μετά θα διαπιστώσει ότι κάθε 50-60 χρόνια (1843, 1897,1943, 2009)επαναλαμβάνεται το ίδιο έργο: Χρεωκοπία!!! Άρα αυτοί που αποφάσισαν το’21 για την δημιουργία Ελληνικού κράτους αυτοί συνεχίζουν και αποφασίζουν για την τύχη αυτού του κράτους. Και όπως και τότε, έτσι και τώρα αυτοί οι οποίοι δεν είναι λαμόγια για χωθούν κάπου, αυτοί δεν είναι της νοοτροπίας «να τα βολέψουμε και βλέπουμε», «να την κάνουμε να τα οικονομήσουμε», αλλάζουν κράτος.
Το σημαντικότερο και αξιοπερίεργο από όλα είναι ότι ποτέ μα ποτέ δεν άλλαξε το DNA μας. Ακόμα και σήμερα δυστυχώς οι περισσότεροι θέλουν να είναι αφεντικό του εαυτού του, να έχει το δικό του μαγαζάκι. Για αυτό και υπήρχαν τόσα πολλά διαφορετικά και μικρά Ασφαλιστικά ταμεία, τόσα πολλά μικρά νοσοκομεία, τόσες πολλές και διαφορετικές δημοσιές υπηρεσίες (για κάνω όλα τα χαρτιά όταν γέννησε η γυναίκα μου έκανα 4 μέρες, Δήμο, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ), τόσες διαφορές σε μισθούς σε υπάλληλους της ίδιας ειδικότητας στο δημόσιο. Ο κάθε συνδιακαλησταράς να έχει το δικό του μαγαζάκι. Λες και δεν είμαστε όλοι εργαζόμενοι, με τις ίδιες ανάγκες. Να είναι όλοι πρόεδροι, γραμματείς ταμίες, έφοροι κάπου σε κάποιο κόμμα, σε κάποια ομάδα, σε κάποιο σύλλογο.
Και η μεγαλύτερη απογοήτευση είναι όταν και οι νέοι άνθρωποι της γενιάς μου, τριαντάρηδες, έχουν την ίδια νοοτροπία του βολέματος, της κονόμας, του «κονέ», του πως θα κλέψω το κράτος, πως θα τα κάνω πλακάκια με το προϊστάμενο, κτλ.

ΥΓ1: Η Ελλάδα είναι από τις ομορφότερες χώρες του κόσμου να ζει κανείς, αλλά ταυτόχρονα και το χειρότερο κράτος!!!
ΥΓ2: Ο Ελληνισμός (το Ελληνικό έθνος) δεν έχει σύνορα και κράτη: «Έλληνες είναι όσοι μετέχουν της ελληνικής παιδείας», Ισσοκράτης
ΥΓ3: Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έφυγα νωρίτερα για το εξωτερικό.

jimathens
20.07.2013, 13:23
ΥΓ1: Η Ελλάδα είναι από τις ομορφότερες χώρες του κόσμου να ζει κανείς, αλλά ταυτόχρονα και το χειρότερο κράτος!!!
ΥΓ2: Ο Ελληνισμός (το Ελληνικό έθνος) δεν έχει σύνορα και κράτη: «Έλληνες είναι όσοι μετέχουν της ελληνικής παιδείας», Ισσοκράτης
ΥΓ3: Για το μόνο που μετανιώνω είναι ότι δεν έφυγα νωρίτερα για το εξωτερικό.

:yes:_friends::bravo_1::kouragio:

mecheng79
21.07.2013, 17:46
τα συναισθηματα μου για την ελλαδα πλεον εχουν εξανεμισθει...μονο λιγο πικρα που ειμαι μακρια απο τους γονεις μου
Κατα τα αλλα καπως θλιψη για τα πραγματα εδω...
Πριν μερικες μερες σε μια συνεντευξη μου ειπαν οτι το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω ΠΟΛΥ καλα την γλωσσα...και δεν ξερω αν πρεπει να χαρω για αυτη την απαντηση ή να στεναχωρηθω...

Για τι ειδικοτητα ψαχνεις και σε τι επιπεδο γνωριζεις την γλωσσα:;;

Blacktulip
14.08.2013, 10:18
σημερα εφριξα για αλλη μια φορα με αυτο που λεμε ελληνικη γραφειοκρατεια, μου κακοφανηκε απιστευτα που προσπαθουσα να βγαλω τηλεφωνικη γραμμη μιαμισυ ωρα στο προξενειο στο μοναχο και επεσα σε μια ξινη που βαριοταν να μιλησει, να εξηγησει, τι χαρτια χρειαζομαι για να βγαλω ενα χαρτι οτι μενω εδω πλεον, με ρωταγε εμενα πως θα αποδειξω οτι μενω εδω... και μετα απο ενα σωρο ερωτησεις πως θα μπορεσω τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω και μενω γερμανια πλεον με τον αντρα μου και τα τρια παιδια, μου το εκλεισε και στα μουτρα!!! συγνωμη κυρια μου που σε ενοχλησαμε κιολας, και παιρνεις εδω οποιοδηποτε γερμανικο γραφειο, υπηρεσια αμεσως απαντανε, σε καλημεριζουν ειναι ευγενεστατοι, σε εξυπηρετουν, και σε αποχαιρετουν κιολας και στο 10λεπτο και πολυ ειπα εχεις ξεμπερδεψει!!!! τελος θα μεινουμε στην νεα ελληνικη ιστορια ως οι μεγαλυτεροι γραφειοκρατες, και αγενεστατοι υπαλληλοι στον πλανητη.....

Blacktulip
28.08.2013, 22:24
Σημερα πηγα για πρωτη φορα επισκεψη στο στρατοπεδο συγκεντρωσεως στο Νταχαου! Προσπαθουσα καθε στιγμη να βαλω τον εαυτο μου στην θεση των τοτε και με επιανε ειλικρινα τρελα... αγγιζα τους τοιχους και τα κρεββατια η περπατουσα και σκεφτομουν ποσοι και ποσοι δεν περπατησαν εκει και τελικα τελειωσαν εκει...και με τι τροπο!! και γραφοντας εδω μεσα βοηθοντας ολοι μας οσο μπορουμε και οπως μπορει ο καθενας μας τους συμπατριωτες κατω στην ελλαδα, ενοιωθα οτι ειμαι ηδη σε ενα πλοιο και διαβαζοντας απο αλλους οτι τελικα η εβγαλαν εισητηριο για εδω, η ψαχνουν για οποιαδηποτε δουλεια εδω μου δημιουργηθηκε η αισθηση του να προλαβουν να φυγουν απο μια χωρα που βουλιαζει!!!απο μια χωρα που δεν κανει τιποτα!!!το αισθημα της επιβιωσης ισχυρο, να φυγουμε να γλυτωσουμε!!!!!!!

kosofos
29.08.2013, 15:04
να προλαβουν να φυγουν απο μια χωρα που βουλιαζει!!!απο μια χωρα που δεν κανει τιποτα!!!το αισθημα της επιβιωσης ισχυρο, να φυγουμε να γλυτωσουμε!!!!!!!

http://tvxs.gr/sites/default/files/article/2012/19/93652-561239_377828688920052_134927936543463_954283_1554 470548_n.jpg

Blacktulip
29.08.2013, 22:05
:bravo_::smile_: σωστα!!!!

manosK
30.08.2013, 01:01
σημερα εφριξα για αλλη μια φορα με αυτο που λεμε ελληνικη γραφειοκρατεια, μου κακοφανηκε απιστευτα που προσπαθουσα να βγαλω τηλεφωνικη γραμμη μιαμισυ ωρα στο προξενειο στο μοναχο και επεσα σε μια ξινη που βαριοταν να μιλησει, να εξηγησει, τι χαρτια χρειαζομαι για να βγαλω ενα χαρτι οτι μενω εδω πλεον, με ρωταγε εμενα πως θα αποδειξω οτι μενω εδω... και μετα απο ενα σωρο ερωτησεις πως θα μπορεσω τελικα να αποδειξω οτι ειμαι εγω και μενω γερμανια πλεον με τον αντρα μου και τα τρια παιδια, μου το εκλεισε και στα μουτρα!!! συγνωμη κυρια μου που σε ενοχλησαμε κιολας, και παιρνεις εδω οποιοδηποτε γερμανικο γραφειο, υπηρεσια αμεσως απαντανε, σε καλημεριζουν ειναι ευγενεστατοι, σε εξυπηρετουν, και σε αποχαιρετουν κιολας και στο 10λεπτο και πολυ ειπα εχεις ξεμπερδεψει!!!! τελος θα μεινουμε στην νεα ελληνικη ιστορια ως οι μεγαλυτεροι γραφειοκρατες, και αγενεστατοι υπαλληλοι στον πλανητη.....

Κατά την διάρκεια της σταδιοδρομίας μου ως στρατιωτικός έτυχε για κάποια χρόνια να υπηρετήσω στο στρατιωτικό τμήμα της Ελληνικής πρεσβείας στην Ουάσιγκτον. Εκτός από 2 περιπτώσεις διπλωματικών υπαλλήλων που ξεχώριζαν (η μία μάλιστα μετατέθηκε στο προξενείο της Μελβούρνης γιατί χάλαγε την πιάτσα) όλοι οι υπόλοιποι σε σύνολο περίπου 30 ήταν το απαύγασμα της κακής νοούμενης Ελληνικής γραφειοκρατίας και δημοσιοϋπαλληλίστικη κουλτούρας και συμπεριφοράς. Οι Ελληνοαμερικανοί μόλις άκουγαν ότι δουλεύουμε στην Ελληνική πρεσβεία η έκφρασή τους άλλαζε ως να τους έλεγες ότι πέθανε κάποιος συγγενής τους. Άλλαζαν κατευθείαν όταν τους ξεκαθαρίζαμε ότι εμείς ανήκαμε στην στρατιωτική αποστολή. Το θλιβερό και συνάμα ικανοποιητικό για εμάς ήταν όταν καλούσαν στην δικιά μας υπηρεσία ώστε να να τους εξυπηρετήσουμε ή να μεσολαβήσουμε σε θέματα που ήταν καθαρά του προξενείου. Θέματα για τα οποία το προξενείο ήταν υποχρεωμένο να φέρνει σε πέρας. Το αποκαρδιωτικό και ακόμα περισσότερο εκνευριστικό, ήταν όταν σε συζητήσεις με υπαλλήλους της πρεσβείας ή του προξενείου, οι ίδιοι ανεγκέφαλοι και υπερφίαλοι υπάλληλοι εξυμνούσαν την ταχύτητα και την εξυπηρέτηση των Αμερικάνικων δημόσιων υπηρεσιών.

kostaskavala
26.11.2014, 10:27
http://tvxs.gr/sites/default/files/article/2012/19/93652-561239_377828688920052_134927936543463_954283_1554 470548_n.jpg
τα ειπε ολα ο Αρκας......